kardinaal m gevallen over JONG: de gehele wereld" -Rede van Johannes Kardinaal de Jong - Eén a twee milliard dollar voor militaire hulp aan W.-Europa *dsm i V v* m De overhaaste komst van dr. Beel geen gunstig teken MERKWAARDIGE GENERAALS IN PROCES KRAVCHENK0 i: is Iedere dag langer talmen doet de kansen van Nederland verder slinken I Tot hoofd en hart J Donderend applaus voor de Prins der Kerk in Concertgebouw In 1948 ruim 36000 woningen gebouwd ft1# v. i i, V 54000 arbeidsdagen in Januari verloren Satelliet-staten spoedig bij Sovjet-Unie ingelijfd? RAUTER wil, dat zijn proces herzien wordt Onduidelijke houding der regering Het weer Vandaag zouden méér getuigen komen Dinsdag 15 februari 1949 72ste JAARGANG No. 24386 (Van onze verslaggever) har± van Katholiek Nederland, hei legen onrecht verdrukking protesterend Katholiek Nederland vooral, flopte gisteren voor één avond in Amsterdam. In hei rode, v°or één derde communistische Amsterdam. Bijna twee en ®en half duizend katholieken vulden het Concertgebouw, Utu er ie protesteren tegen de veroordeling van Kardinaal j^indszeniy en tegen de geloofsvervolging in Hongarije, ^n. zij werden in hun geestdriftige bereidheid tot belogen ^°or de Waarheid en tegen de leugen gesterkt door de hiisierrijke aanwezigheid van Johannes Kardinaal de Jong verpersoonlijking van de strijd tegen hei onrecht en bijna hei voltallige Episcopaat. Zij wisten zich één met ae duizenden, die aanwezig waren in de grootste kerk in Ue hoofdstad, de Si. Willibrordus, en in de Si. Rilakerk in Amsterdam-Noord, en die, dank zij speciale ielefoonleidin- 9®n, van minuut tot minuut hei gebeuren in hei Concert gebouw konden volgen. En zij wisten zich bovendien ver bonden mei de gelovigen in de Dominicus-kerk, waar pater A Brenninkmeijer, tijdens een plechtig Lof, woorden van profest van de kansel liet weerklinken. Amsterdam ging Nogmaals voor in hei verzei, gisteravond. Het is moeilijk, precies de sfeer te JpSchrijven, waarvan de protest-verga ring in het Concertgebouw doortrok- was. Een geest van verzet heerste natuurlijk. Maar méér nog misschien hoe zonderling dat in verband met ^h bijeenkomst, die het gevolg was zulke tragische omstandigheden, moge klinken van een opgekrop- geestdrift; alleen verklaarbaar als U?n kan begrijpen, dat de vaste over using, het goede voor te staan, een sns tot enthousiasme vermag te bren- &n. w Katholieke elite aanwezig Noord-Brabant bovenaan M M W Drie, telegrammen Israëlisch parlement geopend V.. Atlantisch Pact in Amerikaanse Senaat YÉsk r'** ifïlIlP plllilil Kardinaal de Jong voor de protestmeeting in gesprek met de ministers Van Schaik en v. d. Brink. In strijd met menselijke rechten de I 12.000 Belgische sigaretten in beslag genomen BUREAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week» f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. i .-** Katholiek Nederland protesteert fel tegen de Kerk vervolging in Hongarije En deze geestdrift ontlaadde zich, di- ct al bij het begin van de vergade- jbg, op waarlijk overrompelende wijze, J^n de Kardinaal, in 'n fel papaver-rood *®ad> de zaal betrad, gevolgd door Pauselijki 3>obbe gevolgd Se Internuntius, mgr. Paolo -en de andere kerkelijke Hoog- j®ardigheidsbekleders. De ovatie, die J^n losbarstte en die duurde tot lang P^dat de Kardinaal en Zijn gevolg op Jet podium hadden plaats genomen, had ?eker een diepere betekenis. Zij was jennelijk bedoeld als.een hulde aan déze Dns der Kerk, maar beslist ook als Vorsterjers*e* aan die Andere Kerk- Werrt' die het ontluisterde slachtoffer Q van zijn perfide vervolgers. Sterk contrasteerde met deze uit bundigheid de intens-diepe stilte, diein- toen Kardinaal De Jong zich, staan- achter de microfoon een forse, rjj- gestalte in het Kardinaalsgewaad aich tot de aanwezigen richtte: „Een V'sternis is gevallen over de gehele creld." Er volgde op deze toespraak, men elders kan lezen, geen applaus, ant Kardinaal De Jong besloot met "ed voor Kardinaal Mindszenty Kardinaal hield zijn toespraak voor auditorium, dat krachtens zijn sa - nul lui ^dstelling zeer zeker representatief j®s voor gans het Katholieke Neder- 5dse openbare leven, flat ze'den zal het voorkomen, 'iit 2oveel kerkelijke zowel als wereld- autoriteiten op één bijeenkomst t'ai'oordig z'Jn- Daar waren mgr. °lo Giobbe, Pauselijk Internuntius Üjf- J. P. Huibers, bisschop van Haar- Syd' mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bis- jh°p van 's-Hertogenbosch, mgr. J. Bae- bisschop-coadjutor van Breda en \3r- J. M. J. Hanssen, bischop-coadju- van Roermond. Mgr. G. Lemmens w® vanwege een dr. Poels-herdenking u^hinderd en mgr. P. Hopmans had ^n weten, mgr. dat hij wegens zijn hoge S de ruim 36.000 woningen, die in 1948 O", land werden gebouwd, staat bij de '•teling over de provincies Noord-Bra- W* bovenaan, n.l. met achtduizend. Bo- .n ziJn er deze provincie nog ruim iw^izend in aanbouw. Gelderland volgt vijfduizend huizen. Wat de grote ste- betreft vorderde de woningbouw het voh *.n Amsterdam waar 651 huizen werden <^0°ld. In Rotterdam en Den Haag zijn nr cijfers resp. 579 en 211. V<w 1949 zal goedkeuring worden verleend hL de bouw van 30.670 woningen. Er wordt gestreefd het woningtekort in de pro- en iu ^j-ic grote steden in 1953 n zelfde niveau te brengen. >oi»0rts zijn nog beschikbaar gesteld de nde centrale contingenten: 80 wo- 1*0 v?1 voor het ministerie van Financiën, *WP°r dat van °orl°S» 40 voor dat van 40 voor dat van Marine, 60 voor l5o ^hnische en landbouwhogeschool, V» voor de Nederlandse Spoor- 200 voor de stichting „Pelita", 250 Ie steen- en pannenindustrie. ouderdom niet aanwezig kon zijn. Daar waren verder de ministers mr. J. R. H. v. Schaik, -prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, prof. dr. F. J. Rutten en mr. Th. R.'j. Wijers; de commissarissen der Konin gin prof. dr. J. E. de Quay en ir. J. B. ridder de van der Schueren; vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, leden van Gedeputeerde Staten en de Prov. Staten van Noord-Holland, wethouders van Amsterdam, leden van de ge meenteraad van Amsterdam en verte genwoordigers van elke Katholieke or ganisatie in den lande van enige bete kenis. Voor het forum van deze katholieke élite sprak pastoor H. A. J. Drost de eerste protestrede uit. Een rede die fel was, maar waarvan de felheid evenredig was aan de gruwelijkheid van het on recht waartegen zij zich richtte. Pastoor Drost begon met uiteen te zetten dat wat in Hongarije gebeurt, ver over de landelijke grenzen reikt: „Dat raakt God". „Wij dulden niet," aldus spr., „dat in een land een revolutie tegen God wordt begonnen. Daarmee wordt alles wat ons Katholieken heilig is, omlaag gehaald." Na de mystieke eenheid van de leden der H. Kerk nader omschreven te heb ben zei pastoor Drost: „Wat waar ter wereld Katholieken wordt aangedaan, wordt óns aangedaan. Christus zélf is de band tussen ons. Wanneer wij in Hongarije leefden, werden wij ver drukt om dezelfde redenen, want wij hebben hetzelfde geloof in Jezus Chris tus. En wanneer het hier gebeurde, zouden Kardinaal en Bisschoppen doen wat ze overal doen, Jezus Christus ver dedigen." Spr. stelde vervolgens vast dat wie een Prins der Kerk raakt, millioenen chris tenen raakt. „De misdaden waarvan Kardinaal Mindszenty beschuldigd wordt", zo 'riep pastoor Drost uit, „hebben zijn tegen standers alle bedreven. Zij hebben hun land aan Rusland uitgeleverd!" De grootste waarborg dat Kardinaal Mindszenty onschuldig is noemde spr. het feit dat (Zijne Eminentie tot levens lang is veroordeeld. Wanneer een Pri maat der Kerk, aldus pastoor Drost, in volle bewustzijn en geheel vrijwillig bekent tegen de wil van het volk te heb ben gehandeld en tevens op een verzoe ning aanstuurt, waarom wordt hij dan levenslang opgesloten? Wat is een mooiere reclame voor de communisten dan een Kardinaal die doet wat zij wil len? Heftig verzette spr. zich tegen het denkbeeld dat „een christelijk land weer terugvalt in de dierlijkheid van het heidendom." „Moeten wij dulden", zo vroeg hij zich rhetorisch af „dat door de communisten recht en vrijheid worden vertrapt?" Maar pastoor Drost besloot zijn rede met de behartigenswaardige vermaning: „Wanneer we protesteren, protesteren wij ook tegen onszelf. Laten wij ons zelf verbeteren in liefde en rechtvaar digheid en laten wij bidden voor onze vervolgers en voor het arme Hongarije". (Vervolg op PW- 31 Op de protestmeeting in het Am sterdamse Concertgebouw werden de volgende drie telegrammen verstuurd, die in het Nederlands en het Engels werden voorgelezen Aan Z. H. de Paus: „Kdtholiek Ne derland, vertegenwoordigd door afge vaardigden der landelijke organisaties en katholieken uit alle groepen der be volking, verenigd in protest tegen het schandelijk onrecht Kardinaal Mind szenty aangedaan en in gebed bijeen met zijn Kardinaal, Uw Internuntius en zijn Hoogwaardige Bisschoppen, verenigt zich met Uwe Heiligheid in onafgebro ken gebed voor vervolgden en vervol gers en zweert opnieuw trouw aan Christus en Zijn Kerk, voor ons op aarde in Uwe Heiligheid vertegenwoor digd". Aan de Hongaarse regering: „Katho liek Nederland, vertegenwoordigd door afgevaardigden der landelijke organisa ties en katholieken uit alle groepen der bevolking, verenigd om zijn Kardinaal, de Pauselijke Internuntius en zijn Hoog waardige Bisschoppen, protesteert met de grootste afschuw tegen het schande lijk onrecht aan de Hongaarse vrijheids held Kardinaal Mindszenty en zijn medeslachtoffers aangedaan. Wij blij ven bidden en zullen niet ophou den te protesteren tot recht is geschied en deze schandvlek op de eer der mens heid zal zijn weggenomen." Aan de U.N.O.: „Katholiek Nederland, vertegenwoordigd door afgevaardigden der landelijke organisaties en katho lieken uit alle groepen der bevolking, verenigd om zijn Kardinaal en Hoog waardige Bisschoppen, protesteert met de grootste afschuw tegen het sciAin- delijk onrecht aan de Hongaarse vrij heidsheld Kardinaal Mindszenty en zijn medeslachtoffers aangedaan en verzoekt met klem aan de vergadering der Ver enigde Volkeren alles in het werk te stellen om deze schandvlek op de eer der mensheid en deze allergrootste aan randing van de primaire rechten van de mens te doen uitwissen." President Chaim Weizmann heeft gisteren de Israëlische grondwetgevende vergade ring, als eerste Joodse parlement sinds 2000 jaar, geopend. De sprekers, die tijdens de protest meeting het woord voerden. Van boven naar onder: Z. E. Johannes Kardinaal de Jong, de Zeereerwaarde Heer Pastoor Drost en Dré de Wolf. De letterlijke tekst van de korte rede die Kardinaal De Jcmg hield, staat niet te onzer beschikking, maar wat hierna volgt is er een juiste weergave van: Er is een duisternis gevallen over de gehele wereld. Dit mogen wij wel zeggen nv. een gruwelijk vonnis is uitgesproken, over de edele en npbele figuur van de Hongaarse Kardinaal Mindszenty. Zijn misdaad in de ogen der Communisten is geweest, dat Hij pal heeft gestaan voor de rechten der ouders hun kinderen naar eigen inzicht op te voeden en voor het recht de stem van het geweten te volgen. Men heeft hem met gewelddadige en misdadige middelen willen dwingen bekentenissen af te leggen. In het volle bewustzijn zou hij dat zeker niet hebben gedaan, want hij is een moedig en krachtig man. De afschuwelijke misdaden, die zich openbaren in het aanwenden van verdovende middelen, liggen geheel in de geest der Communisten, die zelf beweren dat hun moraal geheel ondergeschikt is aan de belangen van het proletariaat en de klassenstrijd. Wij moeten niet alleen protesteren, wij moeten ook alle geoorloofde middelen gebruiken om het dreigende gevaar van het Goddeloze Communisme te keren. Het is een kwestie voor ons van zelfbehoud. Wij moeten bidden voor de Christenen in de landen, die onder de invloed van het Communisme van de gods dienstvrijheid worden beroofd. Wij moeten ook bidden voor ons eigen dierbaar vaderland, anders gaat het in cms land als in vele andere, die kreunen onder de druk van het Communisme. Senator Arthur Vandenberg heeft de Amerikaanse regering gisteren verzocht op te geven, hoe groot naar schat ting het bedrag zal zijn, dat beschikbaar zal worden gesteld voor de militaire hulp aan bevriende Europese landen. Hü deelde aan de pers mede, dat de Senaat waarschijnlijk, vóórdat er ge stemd wordt over de 5.580.000.000 dollar E. C. A.-hulp, zal willen weten, hoeveel mg Ktfï Z. E. Kardinaal de Jong werd geest driftig begroet bij zijn komst in het Concertgebouw, waar gisteren de pro testmeeting tegen hetproces-Mindszenty< werd gehouden. 66949 arbeidsdagen gingen in de maand Januari van dit jaar verloren door sta kingen en uitsluitingen, zo blijkt uit een overzicht, gepubliceerd door het C.B.S.; hiervan vallen er niet minder dan 66525 in de provincie Noord-Holland. In Janu ari 1948 was het aantal verloren arbeids dagen voor het gehele land rond tien duizend. De E.V.C. leidde zestien sta kingen met bijna 54000 verloren arbeids dagen; de Unie-Verkeer één staking met vierhonderd verloren dagen. er aan de herbewapening van deze lan den zal worden besteed. Volgens onofficiële inlichtingen heeft men een bedrag van 1 a 2 milliard dol lars voor ogen in verband met het mi litaire hulpverleningsplan. Tijdens voorlopige debatten over het Atlantisch Pact in de Amerikaanse Se naat heeft senator Donnel gisteren ver klaard, dat het pact wellicht kon wor den uitgelegd als een morele verplich ting voor de Verenigde Staten om te vechten. Senator Vandenberg antwoord de hierop, dat hij van oordeel was, dat de Amerikaanse onderhandelaars zich met nadruk het recht voorbehielden zelf te beslissen of zij al dan niet tot een oorlog zouden overgaan. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, TonConnal- ly, kwam midden onder het debat naar voren met de verklaring, dat de commis sie voor buitenlandse betrekkingen nooit enige formulering in het verdrag zou goedkeuren of aannemen, die zo zou kunnen worden geïnterpreteerd, dat de Verenigde Staten ten oorlog zouden trek ken indien een land van Europa werd aangevallen. Vandenberg zei, dat het recht om oor log te verklaren „hier zou blijven in het Congres". Hü voegde hieraan toe, dat een declaratie van gemeenschap van belangen tussen de Verenigde Staten en de West-Europese landen „een definitie ve verzekering zou zijn tegen een derde wereldoorlog". Hij zei, dat het bestaan van zulk een pact in 1914 en 1939 mis schien wereldoorlogen had kunnen voor komen, „omdat hierdoor keizer Wilhelm en Hitier gewaarschuwd zouden zyn ge worden, dat Amerika wellicht tot een actie zou kunnen overgaan". Het feit, dat er in Oost-Europa de laatste tüd meerdere aanslagen plaats vinden op kerkelijke leiders, heeft in Washington het vermoeden doen rijzen, dat Rusland bezig is de staten van het Russische blok volledig op te nemen in de Sovjet-Unie. Ook werd de veronderstelling gewekt, dat Moskou van plan is het systeem der „Volksdemocratie" in de satellietstaten af te schaffen. De loop der recente gebeurtenissen in de satellietstaten gaat in de richting van de staat met slechts één party, zoals in Rusland. (Van onze parlementaire redacteur) Het bericht van de overhaaste komst van dr. Beel naar Nederland vormt het onderwerp van vele gesprekken, die alle tot de slotsom leiden, dat deze komst geer. gunstig teken is. Zij lijkt dit inderdaad niet om tweeërlei reden. Het is bekend, dat het door dr. Beel ingenomen standpunt, al mag dit in onderdelen wel verschillen met de mening van minister Sassen hebben vertoond, daarmee toch overeenstemde in zijn afkerigheid van de aanvaarding van de resolutie van de Veiligheidsraad. In de tweede plaats echter is de ontstemming van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, evenals van ieder, die in Indonesië verantwoor delijkheid draagt, groot en diep over de zeer onduidelijke houding der regering, die aldus in gebreke blijft, werkelijke leiding te geven aan de politiek op een moment, waarop men, in Indonesië uiteraard nog beter dan wij hier, in ziet, hoe iedere dag langer talmen de laatste kansen van Nederland verder doet slinken. Een overzicht van het podium in het Concertgebouw, waar gisteren de grote protestmeeting tegen het proces tegen Kard. Mindszenty werd gehouden. Op de voorgrond de Kerkelijke hoog waar digheidsbekleders. Ook in de dagen, die sedert het af treden van minister Sassen verstreken zijn, heeft de regering nog geen nadere opheldering van haar standpunt ver schaft. AI mag men aannemen, dat zij intern, nl. in het opgewekt telegrafisch en telefonisch verkeer met Batavia, wel iets meer van zich heeft laten horen, dan lijkt het maar al te waarschijnlijk, dat juist deze, misschien nog maar sum miere mededelingen, de H.V.K. aanlei ding hebben gegeven, het vliegtuig naar Nederland te nemen. Omdat zij hem naar hun materiële inhoud onaanneme lijk, of omdat zij hem naar de vorm al te onduidelijk voorkwamen? Misschien om beide redenen, maar zo veel is wél zeker, dat dr. Beel op grond van wat hij thans weet van de voornemens, die de regering zich aangaande het te vor men beleid vormt, weinig kans ziet, zijn verantwoordelijkheid verder te dragen. Men kan zich in grote trekken wel on geveer een voorstelling maken van de aard van dr. Beel's ontevredenheid, wan neer men aan de ehc kant in aanmerking neemt, dat hij afkerig is van inmenging van de U.N.C.I. en aanvaarding der re solutie, aan de andere kant de geeste lijke vader is van het plan-Beel, t.w de vervroegde souvereiniteits-over- dracht. Dit laatste plan, tegen welks mé rités ernstige critiek kan worden inge bracht, omdat het in zichzelf weinig reëel lijkt, is geboren als een tegen de Veiligheidsraad gesteld alternatief. De gedachtengang was deze: Nederland voert de resolutie niet uit, maar Neder land biedt daartegenover aan versnelde souvereiniteitsoverdracht, m.a.w. Neder land biedt méér dan de resolutie vraagt, hoopt, dat federalen èn republikeinen daarop in zullen gaan en raakt op deze manier de Veiligheidsraad kwgt, door dat het deze vooruit komt. Het was in wezen een zet tegen de Veiligheidsraad. Wat de regering thans van plan schijnt, is een geheel andere tactiek. Zü wil de U.N.C.I. inschakelen en tevens de souve- reiniteit op korte termijn overdragen Dit is echter niet de bedoeling geweest van het plan-Beel, dat zich juist tegen de U.N.C.I. richt, niet alleen uit pres- tige-overwegingen, naar men wel kan begrijpen, doch vooral uit wantrouwen tegen deze commissie, van welker op treden de H.V.K. geen acceptabel resul taat meent te mogen verwachten. Zo kan men zich uit de feiten 'n voor- sielling maken van de aard van dr. Beel's ernstig misnoegen. Het plan was op zichzelf reeds hachelijk genoeg; men kon zich feitelijk niet goed voorstellen, hoe men het gecompliceerde karwei van de vestiging van de Souvereine Fede rale Regering in luttele maanden tijds kon volbrengen, nadat de Nederlandse regering er eerst een periode van ander half jaar voor nodig had geoordeeld. Doch men kan er wel begrip voor heb ben, dat volgens de nieuwe tactiek de bestaande politieke voordelen van de souvereiniteits-overdracht vrijwel ver dwijnen, om voor nog veel hachelijker kansen, ten gevolge van de inmenging der U.N.C.I, plaats te maken. En als dan de regering wat men zich ook kan voorstellen in de aanwijzingen, die zij de laatste dagen naar Batavia heeft laten uitgaan, niet bijzonder duide lijk en gedecideerd is geweest, dan valt het te verstaan, dat de H.V.K. in opper ste nood geraakt, op het vliegtuig naar Nederland is gegaan. Hoe dit drama zal aflopen weet nie mand. Iedereen, ook in regerings kringen vreest zeer voor de moge lijkheid, dat dr. Beel zijn ambt zou neerleggen. Velen zouden een kabinets crisis ervan het gevolg achten, vooral omdat zij verwachten, dat in dit geval de K.V.P.-fractie zich beslist tegen de regering zou keren. Dit zal de onvoor bereide lezer zonder meer niet duide lijk zijn. Men dient dan echter te be denken, dat men redeneert, dat dr. Beel een besluit tot aftreden niet zou ne men, dan in verstandhouding met de K.V.P.-fractie en dat men moeilijk kan verwachten, dat dr. Beel licht zou af treden, indien prof. Romme hem het tegendeel zou adviseren. Doch dit zijn maar redeneringen uit het rijk der tactiek, dat inderdaad wel het rijk der onbegrensde mogelijkheden is, maar waarin dan toch de ene tactische over weging tegen de andere wordt afgewogen. In de K.V.P.-fractie is een legalistische groepering, die zeker wel voelt voor de stap BeelSassen, doch er tekent zich daar ook een andere stroming af, die eerder geneigd zal zijn, althans zo lang mogelijk, steun te verlenen aan de koers, die de re gering thans zoekt. De leiding van de fractie zal *tot taak hebben, de eenheid in de fractie te bewaren. Het lijkt weinig waarschijnlijk, dat zij dit zal beproeven, door zonder meer rechts op de lijn van links of links op de lijn van rechts te brengen. Eerder zal zij proberen van de regering een zodanige formulering te verkrijgen, dat het regeringsstandpunt zelf een zeker middenpunt opzoekt, waarop al len zich ten naaste bij kunnen verenigen. Dat de fractieleiding zeer afkerig zal zijn van een splitsing in haar gelederen, lijkt wel vast te staan. Maar niet minder waarschijnlijk lijkt, dat de fractie het niet zal zijn, die de verantwoordelijkheid voor een kabinetscrisis begeert, in de eerste plaats niet van wege de zwaarte dezer verantwoordelijkheid op zichzelf; in de tweede plaats niet, van wege de rampza ligheid van zulk een niet te overziene crisis op dit moment. Maar zelfstal zou na alle overleg dr. Beel voor zijn per soon geen andere conclusie resten, dan zijn ambt neer te leggen, dan zien wij tussen zulk een aftreden en een kabinets crisis geen causaal verband. En men zal zich wel tweemaal bedenken, voor men om bijkomende redenen, het op een kabi netscrisis laat aankomen. Zo moet men althans de situatie op dit ogenblik zien en in wezen zal zij voorlopig weinig veranderen. Het gaat thans min der om personen en partijen, dan om de verschrikkelijke noodzaak, dat het Ko ninkrijk in deze uiterste benardheid gere geerd wordt. Dit overheersende algemeen belang moet aan veel deelbelangen het zwijgen opleggen. De vaststelling, aanvaarding en afkondi ging van de menselijke rechten, zoals dit 10 December 1948 door de Verenigde Na ties te Parijs is geschied, is voor de ver dediger van Rauter, mr. K. van Rycke- vorsel, aanleiding geweest tot het gebruik maken van het buitengewone rechtsmiddel van herziening. Dit wordt verklaard in de herzieningsaanvrage, welke thans ter grif fie van de Bijzondere Raad van Cassatie is ingediend. In het request wordt betoogd, dat de Raad van Cassatie in zijn arrest van 12 Januari j.l. in zeer belangrijke mate ten gunste van Rauter is afgeweken van de sententie van het Haagse Bijzondere Hof. De Raad heeft Rauter namelijk uitsluitend schuldig verklaard aan oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid en niet tevens, zoals het Bijzonder Hof had beslist, aan moord, doodslag, mensenroof en vrijheidsberoving. Op grond van deze schul digverklaring van de Raad kunnen perso nen die uitsluitend in Duitse dienst zijn geweest veroordeeld worden tot meer dan drie jaar gevangenisstraf ingevolge de wet van 10 Juli 1947, waarbij artikel 27a besluit buitengewoon strafrecht is inge voerd. Alle andere personen echter, die onder de rechtsmacht der Bijzondere Rechtspleging vallen, kunnen voor dezelfde oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid, als waaraan Rauter is schul dig verklaard, slechts getraft worden met een gevangenisstraf van maximaal driejaar. Dit onderscheid is, zo vervolgt het re quest, in strijd met artikel 7 der „Univer sal Declaration of Human Rights", waar in bepaald wordt, dat allen gelijk, zijn voor recht en wet. Het request komt dan tot de conclusie, dat de wet van 10 Juli 1947 èn als discriminerende wet èn als achter af verzwarende wet in strijd is met de menselijke rechten en om die redenen als nog buiten beschouwing gelaten dient te worden. Verwachting tot Woensdagavond: Matige tot krachtige Zuid-Weste lijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Aanhoudend zacht. Zon op: 7.54. Onder: 17-55. Maan op: 22.31. Onder: 9.20. (Telefonisch van onze Parijse' corres pondent). Twee merkwaardige generaals hebben gisteren tijdens het voortgezette verhoor der getuigen voor de verdediging in -iet proces Kravchenko tegen „Les Lettres francaises" een slechts matige belang stelling genoten. Deze tiende zitting was tammer dan alle voorafgaande. Voorzit ter Durkheim, die steeds meer tekenen van ongeduld aan de dag begint te leg gen, wilde zelfs reeds het woord geven aan de Oificier van Justitie en aan de aanklagende partij, nadat hij om vijf uur geconstateerd had, dat er blijkbaar geen getuigen mee^r waren. De verdedigende partij verontschuldigde zich ervoor, dat ettelijke door haar genodigde getuigen niet op het rendez-vous waren versche nen, beloofde ze voor morgen te porren en verklaarde tevens, dat zij voor wat andere getuigen betreft, er van af had gezien hen voor te brengen. De ge tuigenlijst van de voorzitter, die naar deze mededeelde, nog zestig namen tel de, zal dus aanmerkelijk worden inge kort Niettemin is het einde van het pro ces nog niet bepaald in zicht en een sen sationele episode mag in ieder geval nog De hartstochten nemen in ons plaats in die de wil openlaat. verwacht worden van de confrontatie van Kravchenko met generaal Rudenko, die de chef van de Sovjet-Russische in koopcommissie in de V. S. was en die eergisteren uit Moskou te Parijs is ge arriveerd. De eerste van de twee bovenbedoel de generaals, die voorkwamen, was de Franse generaal Petit, die voor de aan de communisten verwante Verzetsunie zit ting heeft in de Raad der Republiek. HU is lid van de Franse Unie van pro gressieve christenen. Generaal Petit werd in 1943 door generaal de Gauile naar Moskou gezonden om er het vrije Frankrijk te vertegenwoordigen. Ook volgens deze getuige kan Kravchenko niet de auteur zijn, althans niet alléén, van „Ik verkoos de Vrijheid", omdat Kravchenko intelligent en het boek dom is. Dit laatste is dus in flagrante tegen spraak met voorgaande getuigen der verdediging. Vervolg op pag. 3) By een aantal sigarenwinkeliers in Almelo heeft de plaatselijke politie to taal 12.000 Belgische sigaretten in be slag genomen. Bij controle werd in een der winkels een zekere M. uit Almelo aangehouden, die daar even tevoren een paar pakken Belgische sigaretten had afgeleverd. M. bekende deze sigaretten van een zekere T. uit Leiden te hebben gekocht, die de rokertjes op zijn beurt rechtstreeks uit België kreeg gesmok keld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1