TWEEDE KAMER TOCH ACHTER DE REGERING Pro en contra 7-uur-sluiting Minister Sassen wilde terugtrekking tit Indonesië indien besprekingen met Amerika niet tot resultaat leidden PROTESTSTAKING IN RSME EEN FIASCO ZIJ DIE VIELEN IN INDONESIË „Nederlandse troepen zijn in defensief" Bioscopen op hoogtij dagen dicht Standsorganisatie en politiek bureaux van redactie en administratie Tot hoofd en hart UITVOERIGE DEBATTEN OVER BELEID INDONESIË Het plan-Beel en het plan-Sassen Millioenste ton ging over de luchtbrug Wapenstilstand op rhodos volgende week getekend Dr. Beel mogelijk Dinsdag terug Het Colosseum bleef practisch leeg Chapin verklaart in Parijs: „HET LEVEN IN HONGARIJE IS ONMOGELIJK" Het weer De Katholieke jeugd in optocht door Amsterdam Het voorontwerp winkelsluitingswet Meningen van middenstand lopen nogai uiteen zaterdag 19 februari 1949 72ste JAARGANG No. 24390 (Van onze parlementaire redacteur) Toi beier begrip van hel ingewikkelde debal, dal de Tweede Earner mei een voor haar doen weinig gebruikelijke haris- *°chielijkheid Vrijdag de gehele dag gehoudën heef! over Indonesische politiek, gezien in hel lichl van hel aftreden v^n minister Sassen, doel men goed, Iwee Ihemagroepen jjfzonderlijk le beschouwen. eersle groep wordt gevormd door hel heengaan van de Biinisier en de gevolgen daarvan op de verhoudingen en stemming lussen de politieke partijen onderling en jassen deze en hel kabinel. Iweede Ihemagroep word! gevormd door de voornaamste ^V/esiies van hei Indonesische beleid zelf. „Abandonneren" „De Linie" „Plan-Beel" Diplomatiek offensief DRUKKERS-STAKING AFGELAST ■HiH - mmmmm gv* MPl m PSiÉ r IMHA Vrije stemming zou een grote communistische nederlaag geven Palar beweert: SALARISSEN VAN GEMEENTE- PERSONEEL WORDEN HERZIEN RADIO VATICANA ZAL DE PROTESTMEETING UITZENDEN Grote belangstelling voor de meeting in R.A.I. Doodstraf voor S.S.-er SMEDESTRAAT 5 HAARLEM «elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, t 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Bezien wij eerst de kwestie Sassen, dan !s. er reden tot tevredenheid tot de tame- llik ruime mate van inlichtingen, die jéen tegen de verwachtingen in «aarover verkregen heeft. Min.-president J^fees heeft tenslotte deze inlichtingen 'trstrekt tegen zijn zin. omdat het naar Wh mening onaangenaam en niet juist over het aftreden van een minister r?yeel te praten, doch hij heeft ze ten- V1'nste gegeven. Wij zien nog altijd niet A waarom het verkeerd is het land in lichten over de redenen, die tot het ^treden van een minister leidden. Dr. Juffies wilde dit nu wel doen, omdat, ?aar hij zeide, de kwestie nu toch een Publiek geheim was geworden. Geluk- J'S. dat zij een publiek geheim is ge erden. want anders was zij in de niet- Fbblieke doofpot feegaan. j De lezers van dit blad zullen zich her deren, dat in het nummer van Don- 'erdag j.ï. de aandacht gevestigd werd F de veelbetekenende wijze, waarop Jhnister Van Maarseveen Woensdag in Kamer de gedachten bracht op het Oord „abandonneren", en daarbij dui- ®Üjk te verstaan gaf, dat de heer Sas- !?h dit woord had gebruikt. De rege- ?hg heeft daarmee zelf tot de publiek- ording van het geheim het hare bij- fodragen. Ook de heer v d. Goes van Joters bekende, dat hij deze passage in rede van minister Van Maarseveen ?'s een zinspeling op minister Sassen jjad verstaan, en zo kwam dan tenslotte dt hoge woord eruit: het zat in het öandonneren. Det verschil ontstond niet om het plan «an de hr Sassen, een soort diplomatiek wfensief te gaan voeren in de richting *an Anlerika. Het kabinet had daar geen dote verwachtingen van, doch het had 5* evenmin bezwaren tegen. Doch het °ezwaar ontstond, althans bij een deel .ah het kabinet wel, tegen het idee van e heer Sassen, om, in geval de onder- JJbdelingen met de V. S. niet tot het Wenste resultaat zouden leiden, aan s yia de luchtbrug is gisteren een Engel- jJ:./ork met de millioenste ton levens- Lddelen voor Berlijn aangekomen, y ^hchtniaarschalk Thomas Williams, oe- jj^hcbber der luchtstrijdkrachten van Britse bezetting, maakte de vlucht Wunstorf naar Gatow mee. Gedu bde de 235 dagen, dat de luchtbrug jpds benut wordt, is per dag gemiddeld '60 ton vervoerd. Bet Amerikaans hoofdkwartier van luchtbrug te Wiesbaden heeft bekeia j?hiaakt, dat in de loop van deze tijd luchtbrugvliegtuigen zijn neergestort. 0aarbij 26 Amerikanen en 10 Engelsen j,p het leven kwamen. Volgens een ver- Cjrlbg van de Amerikaanse luchtmacht ufdoegen de kosten tot 1 Februari ruim millioen dollar. Begin volgende week zal, onvoorziene y^standigheden voorbehouden, een Is- ?ëlischEgyptische wapenstilstand op Oedos getekend worden. lyBe sub-commissie van de verzoenings- j, hlmissie voor Palestina der V. N. be I,, deert thans een voorstel volgens het- het oude deel van Jeruzalem aan hj" Arabieren gelaten zou worden en het k aUwe deel aan de Joden, zo schrijft hjy Egyptische blad „Al Ahram". Voi- het voorstel zou er een gemeer.- aPpeIijke raad van vertegenwoordi- (.jKS komen met gedelegeerden van Ame- Engeland en Frankrijk voor hetoe- van beide delen van de Heilige H. Vader heeft in de Consistoriezaal het Vaticaan audiëntie verleend J?* de bij de H. Stoel geaccrediteerde yplomaten. V. I. n. r.: Rudolf Kohlruss °stenrijk), Prins Don Giulio Pacelli ï?°sta Rica), Tommas Frandscio edina (Nicaragua) en onze Nederlandse Ambassadeur jhr. M. van Weede. Amerika te laten weten, dat wü niet zouden aarzelen, tot een algehele terug trekking uit Indonesië over te gaan. Dit was de casus belli, doch men moet wel voorzichtig zijn in het trekken van een misschien voorbarige conclusie. Men kan natuurlijk niet verwachten, dat dr. Drees er in het détail over gaat spreken, want dan zou hij wel de notulen van de ministerraad te voorschijn moeten halen, doch de verklaring, zoals hij haar gegeven heeft, was op zichzelf nog niet afdoende. Want men zou inderdaad pre cies moeten weten, hoe de heer Sassen het heeft gezegd en het heeft bedoeld. Alleen als een dreigement, als een wa pen in het diplomatieke krachtenspel, zich zeer bewust van de onmogelijkheid voor de gehele wereld van ons abandon- nement? Of werkelijk als een koelbloe dig voornemen, Indië in de steek te laten en ons zelf in veiligheid te bren gen „achter onze dijken"? In hei, laatste geval zou het wellicht zelfs onvergeve- lijk zijn en het in ieder geval zeer dui delijk maken, dat het kabinet er niet aan kon denken daarop in te gaan. In het eerste geval zou het iets heel anders zijn. Men vergete niet, dat onze ondergang tengevolge van sanctiemaat regelen hier in Europa tevens onze on dergang, ons uiteraard onvrijwillig abandonnement in Indonesië zou im pliceren. Tenslotte is men door deze verklaring dus nog niet wijzer gewor den. Het was inderdaad beter geweest, als eh Woensdag geen insinuatie op dit punt van achter de regeringstafel ge klonken had. Voorts keerde dr. Drees zich beslist tegen een ietwat tendentieuze voorstel ling van zaken in „De Linie", die het deze week nuttig vond. met het plan- Sassen een stunt te maken, door het op een weinig discrete wijze te publiceren, maar daarbij wel alle lof aan het plan te geven en alle blaam aan het kabinet. „De Linie" noemde als bron van haar wetenschap een „uiterst deskundig in sider" en heeft het zodoende de heer Van der Goes gemakkelijk gemaakt te insinueren, dat deze insider de heer Sassen zelf is. Als men nu het plan-Sas sen wil steunen, dan had men 't inder daad geen slechtere dienst kunnen be wijzen dan door het op deze manier te publiceren, hetgeen wederom aantoont, dat er vele dilettanten in de wereld rond lopen, zowel op het gebied van de voor lichting als van de journalistiek. Verder gaf dr. Drees de geschiedenis van de laatste weken in grote trekken weer. Tegen het plgn-Beel had het ka binet wel bezwaren, doch het wilde er op ingaan, mits dr. Beel de verzekering kon geven, dat het de instemming van de Indonesiërs vond, aldus was voor lopig besloten, terwijl de heer Sassen ziek was. Toen hij terugkwam ontwik kelde hij echter bezwaren, die tot amen dementen en tot langdurig beraad leid den, waarbij dan nog kwam, dat er van Indonesische zijde ook nog tegen-ideeën werden geopperd en zo kon het kabinet niet tot een definitief besluit komen. Dit alles klinkt natuurlijk heel plausibel; er valt op zichzelf weinig tegen in te brengen, doch de fout zat in het feit, dat de regering de militaire actie is begonnen, zonder enig politiek plan ge reed te hebben. Dit natuurlijk naast de algemene fout, dat het grote kunstwerk van mr. v. Schaik, het kabinet, de sier lijk geciseleerde vaas, waarover prof. Romrae sprak, bevattende de balsem van 's lands belang ze druipt er thans uit, vulde de heer Weiter aan is samengelijmd uit zeer heterogene stuk jes. i Dit wat de kwestie-Sassen op zichzelf betreft. Nu de reacties daarop. Prof. Romme betreurt het heengaan van mr. Sassen hevig, doch hij troostte zich met de opmerking, dat niemand onmisbaar is, zelfs niet de afgetreden minister. Doch wat hij wel meer duurzaam betreurde is de wijziging in de samenstelling van het kabinet, want een zo groot moge lijke eenheid acht hij van vitaal belang. Nu, de vaas is dan gebarsten en de ge volgen zijn,niet te overzien. Weet men of de barst zich zal verwijden? Prof. Romme, die natuurlijk sprak lang voor hij kennis had van de ver klaring. die dr. Drees later zou geven, stelde vast, dat hij het standpunt van de heer Sassen dus niet kende en dat de regering te weinig van haar eigen standpunt duidelijk had gemaakt, om er een oordeel over te kunnen vellen. Maar hij wist dan wel, dat er in ieder geval een barst is. Deze positie had twee voor delen. In de eerste plaats kon prof. Romme, in de practische onmogelijkheid verkerend het kabinet weg te stemmen daarvoor kon hij de middenpartijen niet meekrijgen en daarvoor was in zijn fractie de gezindheid bovendien niet bij allen heel groot wantrouwen in het kabinet belijden, zonder dit nu bepaald heel precies te adstrueren, in de tweede plaats behoefde hij zelf geen keus te doen voor of tegen een politiek, die hij niet nauwkeurig kende. Prof. Romme zei dan, dat het beste middel om de barst te vergeten zou zijn de gedragslijn van het kabinet en die zou zich speciaal op internationaal ge bied spoedig als effectief moeten open baren. Hij wilde daar zelf geen verant woordelijkheid voor aanvaarden, maar hij vond wel, dat de zwaarste taak be rustte bij minister Stikker. Men mag hieruit en ook uit zekere uitlatingen van anderen opmaken, dat er toch een diplomatiek off isief in de maak is. En voorts kreeg minister Stik ker de zwaarste druk van wantrouwen op zich. De heer v. d. Goes v. Naters liet natuurlijk zou men bijna zeggen, want het zijn immers de katholieken en de socialisten, die er in de eerste plaats op zijn aangewezen, samen het land te be sturen! een tegenovergesteld geluid horen. Van zijn critisch-constructieve standpunt tegenover bet kabinet was nu juist de critische houding verzacht, aan gezien minister Sassen heen is. (Vervolg op pag. 3) Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van dr. Beel, indien moge lijk, Dinsdagavond de terugreis naar In donesië te aanvaarden. Op bevel van de onder communisti sche leiding staande kamer van de ar beid te Rome zou gistermiddag in de gehele provincie Rome een algemene proteststaking gehouden worden tegen het optreden van de politie tegen sta kers in een papierfabriek te Isola Liri, waarbij 7 arbeiders en 23 politie-agenten loerden gewond. De staking, die om vier uur had moeten beginnen, werd echter een groot fiasco, daar practisch niemand aan deze stakingsorder gevolg gegeven heeft en de massa-meeting in het Colos seum, waar de arbeidsleider Guiseppe Di Vittoriohet woord zou voeren, zo slecht bezocht werd, dat zelfs na vijf kwartier uitstel niet genoeg mensen aanwezig waren, om iets van een op gezette massabetoging te kunnen orga niseren. De meeste Romeinen hadden niets gemerkt van de staking en* vernamen pas later dat er een algemene staking had plaats gevonden. Winkels, café's en andere zaken waren normaal geopend en het verkeer in de straten bleef regel matig. In (JJenua was enige stakingsactiviteit van havenarbeiders en arbeiders in een metaalfabriek. De staking was tevens bedoeld als protest tegen de amnestie voor prins Valerio Junio Borgheze, een marineheid, die oorspronkelijk veroor deeld was tot 12 jaar gevangenisstraf. Oorspronkelijk zouden vandaag de drukkers in Rome in staking gaan en zouden er geen kranten verschijnen, doch deze staking werd later afgelast. Het bestuur van het algemeen vakver bond in Palermo heeft bekend gemaakt, dat Maandag op geheel Sicilië een al gemene staking gehouden zal worden ter ondersteuning van de eisen van de mijnwerkers tot verhoging der lonen. De mijnwerkersstaking duurt reeds ze ven weken. Tijdens een ministerraad heeft de minister van Binnenlandse Za ken Mario Scelba verklaard, dat de po litie in Isola Liri genoodzaakt was ge weest van haar wapens gebruik te ma ken, omdat zij door de demonstranten was beschoten. - lêim.&iimÊm .vx Mg Selden Chapin, de voor het uitbrenger van advies naar Washington terugge roepen Amerikaanse gezant te Boeda pest, heeft op zijn reis naar Washington te Parijs tegenover journalisten ver klaard, dat de waarheid over het leven in Hongarije „niet in te denken is en alle beschrijvingen tart". Chapin zei. dat het ben „heerlijk ge voel" was in het vrije Frankrijk vrije lucht in te ademen. „Wat de toestand betreft die heerst in het land dat ik gisteren verlaten heb zou ik willen zeggen, dat het Hongaarse volk geheel en al in de macht is van een groep in Moskou geschoolde com munisten die alleen het Kremlin trouw zijn", aldus Chapin. „Ik verklaar en u kunt dit letterlijk nemen dat men zich onmogelijk het leven in Hongarije of in een der andere landen achter het IJzeren Gordijn kan voorstellen als men daar niet zelf heeft gewoond", vervolgde hij. Hij achtte het ogenblik niet geschikt om de omstandigheden te bespreken die tot zijn terugroeping naar Washington hebben geleid. Over het proces tegen Kardinaal Mindszenty zei hij: „U hebt allen presi dent Truman's volledige bekrachtiging van minister Acheson's verklaring gele zen. Ik kan slechts zeggen, dat diens karakteristiek van dit proces nog in <>rg gematigde bewoordingen was vervat" Hij verklaarde verder: „De be schuldigingen van de zogenaamde Hongaarse regering en de commu nistische pers tegen mij en leden van mijn staf zijn opzettelijke leugens". Hij gaf te verstaan, dat de journa listen die vergunning hadden gekre gen om het proces persoonlijk bij te wonen „geselecteerd" waren. Verdere bijzonderheden wilde hij op dit punt niet verstrekken „uit vrees bepaalde correspondenten te kwetsen of moge lijk in gevaar te brengen". Hij voegde hieraan echter toe, dat de Amerikaan se reporters, die het proces hadden bijgewoond, zijn volste vertrouwen hadden. Deze hadden volgens hem ook een waarheidsgetrouw verslag van het proces gegeven. Op de vraag, of de perstelegrammen in Boedapest onder censuur hadden ge staan, antwoordde Chapin, dat dit in „materieel opzicht" niet het geval was geweest, maar wel door de vrees voor vergelding. Ook hierover wilde Chapin niet in details treden. Op een vuurwerk van vragen, dat ge leid werd door een correspondent van het Hongaarse nieuwsagentschap, die veronderstelde dat er anti-Mindszenty- demonstraties waren geweest, zei Cha pin op een zeker ogenblik: „Ik ben ruimschoots in de gelegenheid geweest staande voor het venster dat uitziet op een der vele Sovjet-monumenten van Boedapest vele der zogenaamde spon tane demonstraties, die merkwaardig dikwijls werden gehouden, gade te slaan, doch ik geloof dat de anti-com munistische meerderheid in geval van vrije verkiezingen overweldigend zou zijn. Het percentage communistische stemmen zou waarschijnlijk geringer zijn dan in vele West-Europese lan den." N De Hongaarse consul-generaal te Cleveland, Paul Marik, heeft ontslag genomen. Marik heeft niet willen zeggen, waarom hij ontslag neemt. Hij heeft enkel verklaard, dat hij zijn ambt neerlegt en dat hij hoopt van het State-Department vergunning te krij- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 14 Febr. 1949: Mar. B. van Steveninck, stbnr. 47558, afkomstig uit Rotterdam. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 4 Febr. 1949: Sold. G. N. Buren, legernr. 260308205. afkomstig uit Oude Niedorp (N.-H.); gesneuveld 9 Febi% 1949: Sold. A. L. Bax, legernr. 250818009, afkomstig uit Amsterdam (Z.); overleden t.g.v. oorlogsverwpnding op 10 Febr. 1949: Sold. G. L. Jansen, leger nr. 280421001. afkomstig uit Arnhem; gesneuveld 13 Febr. 1949: Sold. W. van der Spoel, legernr. 280916043, afkomstig uit Bolsward; gesneuveld 14 Febr. 1949: Korp. H. G. Wijnands, legernr. 230223007, afkomstig uit Soest; Sold. L. A. Wijs beek, legernr. 270922114, afkomstig uit Hengelo (O.). Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 31 Jan. 1949; Man. sold. 2e kl. inf. Sangar, stbnr. K 94718119, afkom stig uit Indonesië; gesneuveld 2 Febr. 1949; Soend. korp. inf. Atma, stbnr. 19963, afkomstig uit Indonesië; Jav. sold. 2e kl. Slamet, stbnr. K 546582, afkomstig uit Indonesië; Man. sold. 2e kl. Kasan. stbnr. K 10469543, afkomstig uit Indonesië; Tim. sold. 2e kl. inf. J. Lobo, stbnr. K 11468425, afkomstig uit Indonesië; overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 3 Febr. 1949: Man. sold. Ie kl. inf. N. T. Poli, stbnr. K 34822695, afkomstig uit Indonesië; ge sneuveld 4 Febr. 1949: Man. sold. 2e kl. inf. J. Watoegigir. stbnr. K 104719155, afkomstig uit Indonesië; Mil. sold, genie Kasmin, stbnr. 11909'a. afkomstig uit In donesië; Mil. sold, genie Sirat, stbnr. 9143'a, afkomstig uit Indonesië; tijdens patrouille overleden op 5 Febr. 1949: luitenant-kolonel E. Pesch, afkomstig uit Indonesië; gesneuveld 5 Febr. 1949: Man. sold, le kl. inf. H. P. Mait, stbnr. K 34714212, afkomstig uit Indonesië; Amb. sold, le kl. M. Siahaija, stbnr. K 24713479, afkomstig uit Indonesië; overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 5 Febr. 1949: Mad. sold, le kl. inf. Pai. stbnr. K 104720988; gesneuveld 8 Febr. 1949: Sold, le kl. K Deuten, stbnr. 97123, afkomstig uit In donesië. Alcala Zamora, de gewezen president van de Spaanse republiek, is gisteren te Buenos Aires aan hartverlamming overleden. Zamora was van 1917 tot 1922 minister in verschillende Spaanse regeringen. In 1922 trok hij zich terug uit de politiek, totdat hij een grote rol ging spelen in de gebeurtenissen, die leidden tot de abdicatie van koning Al fonso. In 1931 werd hij de eerste pre sident van de Spaanse republiek. Kort voor de burgeroorlog werd hij door de Cortes afgezet. gen om in de Verenigde Staten te blijven. Erno Gerö is tot Hongaars minister van Financiën benoemd als opvolger van Miklós Nyaradi, die in December 1948 uit het land vluchtte. Gerö's voormalige functie als minis ter van vervoer wordt thans vervuld door de onderminister van Buiten landse Zaken Lajos Bebric. De afgevaardigde van de Republiek bij de Veiligheidsraad Palar heeft giste ren tijdens een persconferentie te New York verklaard, dat de Nederlandse troepen op Java en Sumatra „in het de fensief' zouden zijn. Hij beschuldigde de Nederlanders ervan represailles op de burgerbevolking te nemen. „De komende aanbevelingen van de U.N.C.I. en het door het Nederlandse ka binet te nemen besluit moeten volledig rekening houden met het militaire suc ces van het republikeinse leger", zo voegde hij er aan toe. De minister van Binnenlandse Zaken heeft het advies der commissie-llbtnk inzake de salariëring van het gemeente- personeel aanvaard. In verband hiermede is tot de gemeen tebesturen een circulaire gericht waar uit blijkt, dat de technische herziening van het bezoldigingsbesluit voor het rijkspersoneel ook voor het gemeente- personeel toepassing kan vinden. De hieruit voortvloeiende salarisverhogin gen, welke in sommige gevallen belang rijk zijn, zullen, gerekend van 1 Janu ari 1948 af, geleidelijk worden toege kend. Verwachting tot Zondagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen of motregen en hier en daar tijdelijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind tnssen West en Zuid. Morgen vrij zaebt voor de tyd van het jaar. Zondag: zon 7.4818. maan 1.28 10.06. Maandag: zon 7.4618.02, maan 2.54 —10.31. Tijdens een wapenstilstand van 24 uur, gesloten tussen Birmese troepen en de Karen-rebellen, konden de burgers de sterkte Snsein ten Noorden van Ran goon verlaten. Zesduizend van hen maakten gretig van deze gelegenheid gebruik om langs de spoorlijn van Susein naar Rangoon uit de gevechts zone weg te trekken. Het K.N.P. verneemt uit Rome, dat de H. Mis in de St. Pieter te Rome, die ter gelegenheid van de grote protest-demon stratie tegen de veroordeling van Kar dinaal Mindszenty zal worden opgedra gen, om 11.30 uur begint. Radio Vaticana begint met haar uit zending om 11.10 uur op 31.06 en 50.26 meter van de korte golflengte. De Ita liaanse zenders nemen de uiizending om 11.29 over en zenden deze uit. op de Ita liaanse middengolven en op de korte golflengte van 19.84 en 25.40 meter. De belangstelling voor de protestmee ting, Zondagmorgen in het R.A.I. gebouw te Amsterdam, blijkt zeer groot te zijn. Vrijdagavond waren door het secreta riaat reeds meer dan 10.000 toegangs kaarten verzonden. Daar het onmogelijk is nu nog tijdig op verdere aanvragen te reageren, wijst het organisatie-comité er op, dat door bijzondere maatregelen ruim 25.000 personen aan de meeting kunnen deelnemen. Zij die dus geen kaart meer konden aanvragen kunnen desondanks te Amsterdam komen, daar voor deelnemers van buiten Amsterdam een groot aantal kaarten gereserveerd blijft. In verband met de massale tocht door Amsterdam naar het R.A.I. gebouw is het noodzakelijk dat men tegen 1 uur in de hoofdstad aankomt. Ook de Am sterdamse jeugd zal zich zoveel mogelijk aan de stations verzamelen om zich bij de stoet aan te sluiten. In tegenstelling tot andersluidende be richten betreffende sluiting van Leidse bioscopen op Zon- en feestdagen verne men wij, dat de heer Van Oyen (K.V.P.) in de Leidse gemeenteraad een motie indiende, inhoudende het verzoek tot verbod om op Eerste Kerstdag, Eerste Paasdag en Eerste Pinksterdag film voorstellingen e.d. te geven. Daarbij diende hij tevens een voorstel in om zulks ook van toepassing te brengen op de Goede Vrijdag. De motie werd aan genomen met 19 stemmen voor en 16 stemmen tegen. Vóór stemden de K.V.P., C.H. en twee leden van de P.v.d.A. Het voorstel inzake de Goede Vrijdag werd verworpen met 1718 stemmen. (Van onze Haagse redactie). Velerlei ziin de reacties op het vooront werp winkelsluitingswet en als men zijn oor goed te luisteren legt is de overheer sende indruk dat er weinig enthousiasme voor bestaat. Vooral het winkelpersoneel blijkt weinig voor een later sluitingsuur te gevoelen. Het eten komt in het gedrang, aldus wordt van deze zjjde opgemerkt, de vrije avond gaat voor een deel verloren. Ook tegen de openstelling op Donderdag avond worden bezwaren aangevoerd. Het personeel wil niet graag een avond opof feren en de winkelier meent, dat de ex- tra-kosten die uit het openblijven op Don derdagavond voortvloeien, niet opwegen te gen de winst. Tenslotte wordt er ook wei nig goeds gezegd van de vrije Dinsdagmid dag, die vooral het personeel onverschil lig laat, daar het immers bij een uni forme sluiting van de winkels op die mid dag niet in de gelegenheid is inkopen te doen. Vóór de 7 uur-sluiting wordt als argu ment aangevoerd dat men de consumenten zoveel mogelijk moet gerieven, waarbij men na het sluitingsuur van de grootwin- Kelbedrijven nog gelegenheid tot het doen van inkopen wil geven. Kappers en siga renwinkeliers zouden voor een later slui tingsuur zijn. Ook voert men aan dat in de toekomst de noodzakelijkheid van een grotere omzetmogelijkheid zal gaan mee spreken. De belangen van het platteland liggen in deze mater anders dan die van de steden. De „provincie" zal vrijwel zeker accoord gaan met de voorgestelde 7 uur- sluiting. Tegen de 7 uur-sluiting wordt als voornaamste bezwaar aangevoerd dat juist de tijd tussen en 7 uur voor de verkoop de meest ongeschikte is, om dat men in het algemeen tijdens het etensuur niet gaat winkelen. Daardoor zullen de kosten hoger liggen dan de baten vooral ook in verband met het werktijdenbesluit van het winkelper soneel. De voorgestelde opening der winkels op Donderdagavond tot 9 uur kan geen en thousiasme wekken. In leidende kringen van de middenstand verwacht men hiervan weinig nut of voorde Tenslotte de Zondag- en Dinsdagmiddag sluiting. Over de Zondag bestaat weinig verschil van mening, al zal terdege met uitzonderingen rekening moeten worden gehouden. Een ruime ma-ge voor uitzon deringen moet ei\ ook zijn bij de verplich te Dinsdagmiddagsluiting, waarmede men in leidende middenstandskringen in het algemr i sympathiseert. Zaken die vol doen aan een doorlopende behoefte zoals bakkerijen, kruidenierswinkels, slagerijen en groentewinkels di door de Dinsdag middag vermindering van omzet zouden hebben, zouden, aldus meent men. niet onder de wet moeten vallen. Op dit punt neemt men het graag op voor decentra lisatie, al kan men de gedachte, die aan de sluiting op deze middag ten grondslag ligt, wel aanvaarden. Heden veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem de Groningse slager R. F. Riemer Folkerts conform de eis tot de doodstraf. F. had als „Un- terscharfuehrer" van de SS deelgeno men aan het vermoorden van zes Joden in November 1944 nabij Vierhouten (Veluwe). gemeenteraad is een kwestie, waar men zich in de standsorganisaties buiten moet houden. En dit niet alléén, omdat de Bisschoppen het verboden hebben, maar niet minder uit welbegrepen verstandig organisatiebeleid.1 Laat men daar de eerstkomende maanden goed aan den ken, het zal veel onheil voorkomen. 1Vees in aller ogen wat gij in Gods ogen zijt, anders zijt ge een huichelaar. j (Van een bijzondere medewerker) Morgen en avond grijpen we naar de krant, met welhaast angstige spanning: wat er gebeurd is rond: Kardinaal Mindszenty, hoe het staat met het probleem Indonesië, wie in Pa rijs aan de winnende hand is: Krav- chenko of de tegenpartij. Van hoe ont zaglijk belang kunnen deze en soortge lijk liggende vraagstukken voor de ont wikkeling van het wereldgebeuren in de nabije toekomst zijn. Kan het niet gebeuren, dat tengevolge van onjuist politiek manoeuvreren, Nederlands his torische rol in het wereldverkeer uit gespeeld raakt en staat en natie terug zakken tot de vergetelheid van een at ander nietig staatje aan Europa's West kust? Hoe verbleken voor wie deze vra gen eens overweegt, de „kleinere" poli tieke aangelegenheden; gemeentelijke autonomie, schooltandartsendienst en zelfs woningbouw. Inderdaad deze vraagstukken verhouden zich als onver gelijkbare grootheden, en men heeft de neiging alles te bagatelliseren in ver gelijk met wat zich internationaal ook rond ons eigen vaderland afspeelt. Toch kunnen we ons ook weer niet voorstellen, dat in dit feit de verkla ring is te zoeken voor de verontrusten de stilte, die vaak moet worden ge constateerd op afdelingsvergaderingen van de K.V.P. Een stilte, die wordt ver oorzaakt door de afwezigheid van een groot deel der leden. Nog steeds is men niet in staat gebleken de apathie t.o.v. het staatkundig gebeuren bij het kie zend publiek te overwinnen. Het gaat hier om een verschijnsel, dat niet al leen in Katholieke kringen wordt waar genomen, maar bij elke politieke scha kering. Het constateren van dit laatste feit is inmiddels niet als excuus be doeld voor de katholieken, die menen, dat het bedrijven van politiek aan be stuursleden en volksvertegenwoordigers in Kamer, Raad en Prov. Staten kan. worden overgelaten. Inmiddels is het niet uitgesloten, dat in de eerstkomende maanden er weer enige opleving in de politieke belangstelling zal zijn te con stateren. De kiezers zullen immers weer worden opgeroepen om uit te maken, wie gedurende de volgende vier jaren als hun vertegenwoordigers de Neder landse gemeenten zullen besturen. Reeds verschijnen weer de eerste berichten in de gewestelijke bladen en wanneer men zelf van enkele bestuurscolleges deel uitmaakt, komt men op velerlei wijze met dit aanstaand binnenlands politiek gebeuren in aanraking. Op velerlei wij ze. Het raadslid, dat het niet al te slecht heeft gedaan, krijgt een informa tief briefje of hij weer bereid is eventu eel een nieuwe candidaatstelling te aan vaarden en menig bestuurslid van een middenstands-, boeren- of arbeidersor ganisatie ontvangt het verzoek zitting te nemen in een commissie, die het af delingsbestuur van de partij over de candidaatstelling moet adviseren. Met het samenstellen van zulk een adviserend lichaam wordt naar onze mening een zeer verstandige daad ge steld. Gezonde democratie vereist, dat bij alle verkiezingen leiding wordt ge geven. Dit leiding geven nu is de uit sluitende taak van het partij-afdelings bestuur. hetwelk zich uiteraard een ad viserend college kan assumeren. Als regel zal zulk een afdelingsbe stuur er naar streven de afvaardiging naar de gemeenteraad te doen bestaan uit personen, die tot verschillende maat schappelijke groepen behoren. Dan eerst zal immers* het gemeenschappelijk be lang der gemeentenaren, zowel als ieders persoonlijk welzijn op de beste wijze worden behartigd, wanneer de verschil lende groepen, waaruit nu eenmaal een bevolking is samengesteld, de gelegen heid krijgen van hun mening te doen blijken. Uit het feit, dat deze waarheid alge meen wordt aanvaard, leiden velen ten onrechte df dat dus bestuurslichamen der volksvertegenwoordiging een afspie geling zouden moeten zijn van de ver schillende standsorganisaties. Hier wordt een vergissing gemaakt met zeer gevaar lijke kanten. Vooreerst zouden we hoog stens kunnen zeggen, dat het nuttig, ja vaak noodzakelijk is. dat de verschil lende standen in dergelijke colleges een vertegenwoordiging kennen. Maar tussen stand en standsorganisa tie is nog wel enig onderscheid. Los daarvan echter vereist een goede samen stelling van eeri gemeenteraad, dat elke fractie zo enigszins mogelijk de nodige specialisten „levert". En nu moge Jansen een prima voorzitter zijn van de Midden standsvereniging en ook nog een goede sigarenwinkelier, daarom is hij nog niet per se tevens specialist, die met gezag kan oordelen over de faits et gestes van de gemeentebedrijven. En Pietersen die zo vurig speechen kan op de vergade ringen van de K.A.B. over de rechten der arbeiders, is daarom nog lang niet altijd de aangewezen man om over alle avbeids- en sociale aangelegenheden, waarmee men nu eenmaal in 'n gemeen teraad te maken krijgt, als een werke lijke specialist te oordelen. Toch menen heel wat afdelingsbestu ren van standsorganisaties, dat zij in het belang van de leden, die zij rond zich hebben verzameld, verplicht zijn zich rechtstreeks met de gemcenteraads- vei kiezingen te moeten bemoeien. En menige vergadering van deze zo nuttige verenigingen is in het verleden ontaard in een politieke bekvechterij, omdat men het wel eens was over het feit, dat er een middenstander of arbeider in de raad moest komen, maar hopeloos herrie kreeg als het ging over de vraag, wié dat nu zou moeten zijn. Heeft eenmaal de politieke herrie in trede gedaan in het leven van een standsorganisatie, dan is het meestentijds \^ior een lange reeks van jaren heel lelijk mis. Al spoedig immers splitsen zich de onderscheidene groepen, staan fel tegenover elkaar, blijven tenslotte van de vergadering weg ende dood is voor geruimen tijd in de organisato rische pot. Men vergeet daarbij geheel, dat het reeds sinds 1916 op last van het Epis copaat aan de standsorganisaties verbo den is zich met politieke actie in de strikte zin van dat woord bezig te hou den. Wat was dat toen een zeer ver standige beslissing. De standsorganisa ties hebben tot taak alle, zowel materiële als geestelijke belangen van hun leden te behartigen: „voor zover dit niet beter kan of moet worden overgelaten aan an dere organisaties, waarin verschillende standen of groepen uit verschillende standen zijn verenigd". Hieronder was met name de politieke belangenbehar tiging begrepen. Persoonlijkheidsvor ming is de voornaamste taak der stands organisaties. Dit sluit staatkundige voor lichting niet uit. Men kan zich nu een maal de behartiging van „alle" belangen niet denken, zonder staatkundige activi teit. Onder staatkundige activiteit is dan te verstaan: het formuleren en door geven van verlangens, die tenslotte in de staatkundige sector hun laatste be drijf vinden. De vraag of Jansen dan wel Pietersen lid moet worden van de fZte vervolg op pag. 6)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1