kerk volgt met grote ontroering hetgeen nu geschiedt Hongaarse regering publiceert Zwartboek over Kard. Mindszenty Volgende week drie maal per week Amsterdam-Batavia f Toch Amerik. garanties in Atlantisch- Pact? Katholieke jeugd demonstreert tegen het onrecht w »Moge God U kracht geven om vast te houden aan Uw geloof Strijd tegen de terreurbenden met kracht voortgezet Noorwegen zal toetreden Begeestering opgewekt door nobele passie voor de rechtvaardigheid Sportnieuws Het weer Kart de Paus zwijgen? Brief van Kardinaal aan Episcopaat? Drie planters door bende vermoord Republiek zou het vuren willen staken J Merle Cochran ontmoet Elink Schuurman KABINETSZITTING MET DR. BEEL H.M.de Koningin morgen naar Oostenrijk Prinsesjes wonen het „Schemenlaufen" bij Tot hoofd en hart MAANDAG 21 FEBRUARI 1949 72ste JAARGANG No. 24391 Z. H. DE PAUS SPREEKT TIJDENS GRANDIOZE MANIFESTATIE Wij moeten spreken .Bekentenissen" MOSKOU ONTEVREDEN Over verloop proces- Mindszenty Gebruik van „slaap- vliegtuigen" DE TOESTAND IN INDONESIË Palar's beweringen tegengesproken Overeenkomst van Linggadjati als basis te beschouwen (Van onze verslaggever) Katholiek jong Nederland heeft het natuurlijk anders ge daan dan de ouderen en dus meer bezadigden hei Maandagavond j.l. deden in hei Concertgebouw. Zijn de monstratie tegen de veroordeling van kardinaal Mindszenty was misschien minder „officieel", minder „gewichtig" ook. Maar zij droeg al die kenmerken, die doeltreffende demon straties dienen te bezitten: zij was massaal achttiendui zend jonge mensen waren uit alle delen van hei land in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw samengestroomd zij was spontaan en zij bood daardoor tal van ongezochi-indruk- wekkende momenten. Telkens weer laaide hei enthousiasme hoog op. Het was kortom zoals Amsterdams Deken, Mgr. G. P. v. d. Burg, hei in zijn slotwoord zei: „De jeugd van Neder land heeft vanmiddag hei mooiste gegeven wat zij heeft: haar jonge begeestering". En het ging hier om een begees tering, die opgewekt was door een nobele passie voor de Rechtvaardigheid(Vervolg op pagina 6) Telegram aan H. Vader ï'- i: ia' -S ij IP1II Voetbal Korfbal Hockey Schaatsen Athletiek Zwemmen f 25.000 er uit fiUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM jeiefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 °'jkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per. kwartaal. et Protest van de Romeinse Katholieke Actie tegen de behandeling en ver edeling van Kardinaal Mindszenty, Primaat van Hongarije, is tot een pandioze manifestatie geworden van trouw aan de H. Kerk en van kinder- J*e onderwerping aan de H. Vader. Meer dan een kwart millioen leden van Katholieke Actie en gelovigen waren Zondagmorgen na een tocht door Cn Stad samen&estroomd op het St. Pietersplein en de aangrenzende Via della nnciliazionc voor de H. Mis, die de plaatsvervangend bisschop van Rome en HUair-aartsbisschop van Cesarea in Palestina, DT jjar, geplaatst op de trappen voor de St. Pieter. hl 'er'en der Katholieke Actie voerden g .^schreven stond, dat de Romeinen trouw zijn «te- - - - air-aartsbisschop van Cesarea in Palestina, Mgr. Traglia opdroeg aan een u ar, geplaatst op de trappen voor de St. Pieter. KpL 'er'en der Katholieke Actie voerden grote borden met zich mee, waarop ^schreven stond, dat de Romeinen trouw zijn aan de H. Vader. Andere borden j.°egen als opschrift: „De martelaar voor het geloof, Kardinaal Mindszenty, u'®re en glorie!" en „De machten der duisternis zullen de Kerk niet over- c'digen." Jdens de H. Mis zong de menigte het Kyrië en Credo van de Missa de Angelis Verder het Paree Domine, Adoro Te en Ave Regina Coelorum. Het volk f, Kde (ie h. Mis met grote devotie. /ecies om twaalf uur werd de komst van Z. H. de Paus aangekondigd. Toen j.Witte gestalte van de H. Vader op de buitenloggia van de St. Pieter ver- ,Vi n'. werd hij begroet met een minuten lang aangehouden „Ewiva" en f IVa il Papa", gevolgd door een machtig „Christus vincit, Christus regnat, jj.r'stus imperat!" „Christus overwint, Christus regeert, Christus heerst!" *st om 10 minuten over twaalf na een herhaald aangekondigd „Attenzione. Renzione!" bedaarden de toejuichingen en kon de Paus Zijn rede beginnen: domeinen, r».. 'J. zijt hier samengekomen naar de v_ Mis van Eerherstel om uiting te ge- jjb aan de gevoelens, waarvan uw vervuld is. De veroordeling, on- tc,nks de afkeuring van de gehele be gaafde wereld uitgesproken aan de Jfs van de Donau tegen een Kardi- L*1 van de H. Roomse Kerk, heeft aan ïjL' die wonen aan de oevers van de r> een kreet van verontwaardiging de mond gelegd, die waardig is aan 2e stad. Öit feit heeft ons getroffen, omdat bit, Weten> dat de Primaat van Honga yC' Kardinaal Mindszenty zo hoog in staat bij de massa van het Hon- "arse volk. karakteristiek, eigen aan de ver gers van alle eeuwen is niet alleen, zij hun slachtoffers disden, maar dat ze hen verachtelijk trachten bi *?aIien hij het volk, het vaderland M de maatschappij. Wie herinnert zich de eerste Romeinse martelaren, die (jjdeens aan de wereld als misdadi- werden voorgesteld? De moderne Vegers zijn opgevoed in de school jC* deze vervolgers. Zij hebben hun ,*steem geïmiteerd, ja dit nog veel er- gemaakt. Zij tonen een uiterste J*h<]igheid om de nieüwe uitvindingen de moderne wetenschap te gebrui- ten einde bun wil te doen domine ren en van de mensen slaven te maken en zij doen dit met een sluwheid nog groter dan in vroegere rijden. Romeinen! De Kerk volgt met grote ont roering hetgeen thans geschiedt. Maar toch blijft Zij rustig, omdat Zij weet, dat Zij nooit kan ondergaan. Zij bedelt dan ook niet om gunsten. Bedreigingen en vervol gingen jagen Haar geen vrees aan. De Kerk mengt zich niet in kwesties van louter cn uitsluitende politieke of economische aard. Zij zoekt voor zover het van Haar afhangt met allen in vrede te leven. Zij geeft aan de Keizer wat aan de Keizer rechtens toe komt. Zij kan en mag echter aan Haar zen ding niet ontrouw worden door verraad te plegen aan hetgeen alleen aan Haar toe komt. Welnu, het is bekend hetgeen een anti-godsdienstige en totalitaire staat eist: dat de Kerk zwijgt, wanneer Zij eigenlijk diént te spreken. Deze anti-godsdienstige staat eist een Kerk, die het recht van God verzwakt, door de verlangens van deze staat in te willigen. Deze anti-godsdienstige staat wil met een Kerk te doen hebben, die zichzelf losmaakt van de basis, waarop Christus deze Kerk gebouwd heeft. Deze staat wil een Kerk, die geen gehoor geeft aan de eisen van 't geweten, een Kerk, die zich angstig opsluit binnen de muren van het kerkgebouw en Haar rechten en plich ten vergeet. Vervolgens richtte zich de H. Vader tot de menigte en stelde de volgende vragen: „Is het zo'n Kerk, die gij eert en lief- hebt?" (De menigte antwoordt: Neen, Neen!) „IS het in zo'n Kerk, dat gij zult terug vinden de kentekenen van de ware Kerk?" Kunt u zich voorstellen, dat de op volger van Petrus zich buigt voor zulke H, Hongaarse regering heeft Zaterdag een „zwartboek" gepubliceerd, ge- „Josef Mindszenty voor de volksrechtbank", waarin een volledig verslag k.°rdt gegeven van de rechtszitting. De tekst van het zwartboek beslaat 186 jijden. r* tegenstelling tot de Anglo-Amerikaanse procedure, volgens welke de ^enbare aanklager de schuld van de beklaagde moet bewijzen, Is het volgens Procedure van de rechtbanken van Centraal-Europa de beklaagde, die zijn Schuld moet bewijzen," zo heet het in de inleiding. zwartboek omvat de volgende ru- J1' Een inleiding over de „plaats van V i?k Mindszenty in de internationale ijjjhbare opinie", waarin de artikelen K de pers en van de radio uit het ;n zijn opgenomen. Ook de com- Maar van Radio-Vaticaanstad vindt een plaats. A De acte van beschuldiging ia'De volledige ondervraging van de finaal. Het requisitoir. Het pleidooi van de kardinaal b?' De laatste verklaringen van de he ugden. *pu' Het vonnis en de politieke be- '°Uwingen. V -De foto's, die genomen zijn tijdens iff geding evenals afschriften van de V. ven, die tijdens de zittingen zijn - 'gelegd. Reuter uit Hongaarse s. ^ecmt, zich heeft kardinaal thans in de kringen Mindszenty, gevangenis y^hdt, een brief aan het Hongaarse |)j Scopaat gezonden, waarin hy op de S(,hoppen een beroep zou hebben ge- t,v te trachten met de regering tot 1) ?teenstemming te komen, daar de '''Se verhouding tussen kerk en „pijnlijk en gevaarlijk" zou zijn gewoonlijk welingelichte kringen luiaarde men, dat het Hongaarse »j.9°paat enige dagen geleden een f,Van de kardinaal ontvangen heeft. Hongaarse bisschoppen zouden Vrij- hjl bijeengekomen zijn om de bief te ^®reken en besloten hebben, een iWe vergadering te beleggen. '°hniken van het Jezuïetenklooster sluit bij het Hongaarse volksfront. Pater Balogh is door kardinaal Mindszenty als priester gesuspendeerd). In de te Sofia verschijnende dagbladen werd Zondag een beweerde „volledige bekentenis" gepubliceerd, afgelegd door Vassil Ziapkof, één der 15 Bulgaarse pro testantse kerkleiders, die Vrijdag a.s. op beschuldiging van spionnage moeten te recht staan. In deze berichten wordt beweerd, dat Ziapkov, die het hoofd is van de con- gregationele kerk in Bulgarije, zou heb ben toegegeven in verbinding te hebben gestaan met Britten en Amerikanen, die hij bijzonderheden zou hebben verstrekt over bewegingen van Sovjet-Russische troepen en over de verdediging van de stad Boergas, ook zou hij hen cijfers over de invoer van Bulgarije en over de re sultaten der Bulgaarse oogsten hebben verstrekt. verlangens? De Paus bezit de goddelijke belofte en daarom zal Hij steeds blijven de onverschrokken getuige voor de waar heid en de rechtvaardigheid. De stem van de Paus zal steeds de dwalingen en de verafgoding aan de kaak stellen en Hij zal steeds liefhebben de liefde en de rechtvaardigheid. Kan de Paus zwijgen, wanneer men in een staat de kerken losscheurt van het centrum der Christenheid dat Rome is? Kan hij zwijgen, wanneer men alle Grieks-Katholieke bisschoppen in de ge vangenis werpt, alleen omdat zij niet hebben willen afvallen? Kan hy zwijgen, wanneer een staat de grenzen van zijn bevoegdheid te buiten gaat en zich de macht aanmatigt, de bisdommen weg te vagen en de bisschoppen uit hun ambt te ontzetten? Kan hy zwijgen, wanneer aan de ouders het recht wordt ontno men hun eigen kinderen op te voeden, en de kinderen worden losgerukt van hun ouders door een klein aantal mensen van dat bewind, dat de macht in handen heeft? Kan hij zwijgen, wanneer men de priester in de gevangenis werpt, omdat hij het heilig geheim van de biecht niet heeft willen schenden? (Hier pro testeert het volk). En de H. Vader antwoordt: „Uw luide uitroepen hebben reeds een voldoend antwoord gegeven op deze vragen en op alle andere, die Wij U nog hadden willen stellen. God geve U kracht om vast te houden aan Uw geloof. Hij schenke u licht, kracht en moed. Moge God u in staat stellen om waakzaam te blijven te gen de vijanden van God, die ook uw vijanden zijn. En moge God de gewetens verlichten van hen, die ver van Hem en de waarheid verwijderd zijn. Moge God hun de genade sbhenken, opdat zij in volle overtuiging mogen terugkeren tot het geloof." Na deze toespraak gaf Z.H. de Paus Zijn Apostolische Zegen, Urbi et Orbi. Volgens inlichtingen, die het K.N.P. heeft ontvangen uit zeer betrouwbare bron; wordt in Hongaarse communisti sche kringen druk gesproken over de ontevredenheid van Moskou over het verloop van het proces tegen Kardinaal Mindszenty. De reden van deze ontevre denheid ligt in het feit, dat het proces zulk een geweldige reactie en veront waardiging heeft gewekt in alle Wester se landen. Onder dit motief is thans een nieuwe en strenge zuivering bevolen in de ryen van de communistische party van Hongarye. Verwachting tot Dinsdagavond: Tijdelijk veel bewolking met voor namelijk in het Noorden en midden van het land hier en daar enige lich te regen of motregen. Meest matige, langs de Waddenkust vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgen overdag op de meeste plaatsen iets minder zacht dan van daag. Zon 7.42—18.06 Maan 5.2S—11.51 Voorts zou hij in verbinding hebben gestaan met Nikola Petkov, voormalig leider van de Bulgaarse boeren-partij en gewezen minister-president, die in 1947, op de beschuldiging van verraad te heb ben gepleegd, is terechtgesteld. Radio-Moskou maakte Zondag bekend, dat een katholiek priester in Warschau heeft bekend, dat hij hulp verleende aan een terroristische organisatie en dat hij daarvoor gestraft moest worden. De priester had zijn bekentenis uitge sproken voor een militaire rechtbank, waarvoor hij terechtstond. De Tsjechoslowaakse minister van Ge zondheid, Josef Plojhar, heeft de Tsje choslowaakse legeraalmoezeniers ontvan gen voor een bespreking over hun werk zaamheden. „De primaire taak van de priester," aldus Plojhar, „is het aan het volk ver kondigen van de waarheid, vrijheid, rechtvaardigheid en broederschap, het versterken van het geestelijk leven en het in staat stellen van de mensen tot een waardig leven. Geschillen tussen de kerk en de staat doen zich niet voor, waar de geestelijkheid haar taak goed begrijpt." (Zoals bekend, is aan pater Plojhar door de kerkelijke autoriteiten in Tsje- choslowakije de uitoefening van het priesterlijk ambt verboden.) Mariastraat te Budapest, verklaar- dat de Hongaarse priester Imre il^sy omstreeks de tiende Januari l„ r de politie in hechtenis genomen vermoedelijk nog in het huis van ^Hng zit. zeiden, dat hij verleden maand fej- zÜn terugkeer uit Rome de Hon- 'he.Se grens passeerde en dat hem toen uit Rome afgenomen zijn hij naar Boedapest mocht door- C^eiingelichte woordvoerders voor ?St atikaan zeiden op 11 Februari. Nh Moczy wellicht een pauselijke 'Vschap aan de Hongaarse bissoihop- hij zich had, waarin de arrestatie V,kardinaal Mindszenty veroordeeld ®n de Hongaarse katholieken ver- Mi,, Worden de Kerk moedig te ver- Sen). Hongaarse onafhankelijke de- Hyj rMische „oppositie-partij" van pater heeft gemeld, dat zij ach aan- De KLM heeft Zaterdag 12 Febr. j.l. bij wijze van proef op de Amsterdam— Batóvialijn een zgn. „sleeper" ingezet, dit is een Constellation met slaapaccom- modatie voor 16 passagiers. Gezien de uitstekende resultaten, welke o.a. bleken uit de enthousiaste commentaar van de passagiers, zal vermoedelijk Dinsdag 22 Februari weer een Constellation met slaap-accommodatie voor 16 passagiers vertrekken. Aan boord van de machine, de PH-TER, gezagvoerder Vis, zal zich waarschijnlijk de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel, bevinden. Donderdag 24 Februari ver trekt een Constellation, welke alleen post, dus geen passagiers vervoert. Naar wy vernemen opent de KLM met ingang van Maandag 28 Februari a.s. een geregelde driemaal in-de-weekse dienst Amsterdam-Batavia v.v., welke als volgt zal worden uitgevoerd: Elke Maandag vertrekt een volledig uitge ruste machine met slaapaccommodatie voor 16 passagiers. Elke Woensdag ver trekt een van alle overbodig meubilair enz. ontdane Constellation, welke uit sluitend post vervoert. Elke Vrijdag ver- i trekt een Constellation, welke post en De Sportvereniging van de Ae erdamse tram organiseerde Zondag in het Beursgebouw een massa-klaverjastournooi ten bate van het bouwfonds van het Emma Kinder Ziekenhuis. Niet minder dan dertien honderd klaverjas-enthou- siastelingen namen aan het tournooi deel. Als goed Amsterdammer liet burge meester d'Ailly zich de gelegenheid een klaverjasje te maken niet ontnemen. Wij zien hem hier m actie met leden van de Klaverjasclub „De Arend", waarvan het oudste lid, de heer J. F. Ehrhardt, 90 jaar is (geheel rechts). In een overzicht van de militaire si tuatie in Indonesië, van militaire zijde verstrekt wordt o.m. gezegd: West-Java: Bij de voortgezette pa trouille-activiteit in het Bantamse is een der voornaamste bendeleiders, Djallani, gearresteerd. In de Negara Pasundan worden de zuiveringsacties der Neder landse troepen tegen nog rondzwervende gewapende groepen, w.o. onderdelen der voormalige Siliwangi-divisie, met toene mend succes voortgezet. Midden-Java: De zuiveringsacties in het gebied tussen Djocja en Solo werden voortgezet. In het gebied tussen Band- jarnegara en Magelang zijn de aanvan kelijk agressief optredende benden reeds verstrooid. Oost-Java: In het gebied ten Zuiden van Modjokerto werden aan gewapen de terreurgroepen zéér zware verliezen aan personeel en wapening toegebracht. In de Oosthoek werden met succes ter reurbenden opgerold. Nog steeds rich ten deze benden haar activiteit in hoofdzaak op economische, objecten en op de bevolking. Sumatra: Drie Ned. planters werden gedood en vier personen gewond by een aanval door een gemaskerde bende op de ondernemingen „Klumpang" en „Klambir Lima" van de maatschappij „Arendsburg" nabij Medan. De gedoden zijn de hoofdadministra teur van „Arendsburg", de heer J. L. F. de Meyere, de secretaris K. J. Forta- nier en de administrateur van „Klambir- Lima", de heer C. t. Oldings, wiens vrouw en drie employe's werden ge wond. De overval geschiedde Donderdag avond half elf. Er zijn ook vele tabaks- schuren verbrand. Naar aanleiding van de verklaringen, afgelegd door Palar op de persconfe rentie te Lake-Success, wordt van of ficiële zijde te Batavia o.a. het volgen de medegedeeld: Hoewel de situ'atie gelijk van Ne derlandse zijde steeds is erkend een grote waakzaamheid van de Nederland se troepen vordert, is de voorstelling van zaken, door Palar gegeven, als zouden de Nederlanders slechts de grote steden hebben bezet, van elk zweem van waarheid ontbloot. Dank zij het optreden der troepen slinken voor de guerillatroepen de mogelijkhe den, om hun activiteit te ontplooien, met de dag. Van enige muiterij onder Nederlandse troepen op Sumatra is geen sprake en dientengevolge evenmin van „het executeren van 213 Nederlandse soldaten". Het aantal gesneuvelden bedraagt ruim 300 en geen 1500,. zoals Palar be- vweert. Dat er op. het ogenblik in West- Java 18 republikeinse bataljons, tellen- 14.000 man, „intact" zouden zijn, is eveneens een uitermate belachelijke be wering. Van enige „represailie" van Nederlandse zijde tegen de burgerbe volking is geen sprake. In de New York Times van Zondag rele veert de correspondent Robert Trumbull in een bekendmaking van het Bureau van de Indonesische republiek te New Dehli. De republikeinse noodregering zou de volgende voorwaarden voor be ëindiging van het verzet stellen: „Herstel van de status-quo, zoals deze erkend werd in de overeenkomst van Ling gadjati. Vestiging van een federale interim-regering, bestaande uit-Indone siërs en bekleed met de volmachten tot uitoefening van de souvereiniteit de facto over geheel Indonesië. Voorts de vorming van een constituerende vergadering tot voorbereiding van een grondwet en een bestuur waardoor de de facto-souverei- niteit zal worden uitgebreid tot souverei niteit de jure". „Deze voorwaarden zijn niet buitensporig en de Nederlanders hebben in de overeenkomst van Ling gadjati hun instemming hiermede be tuigd", zegt de bekendmaking nog. Als gevolg van een verrassende conferentie, die Zaterdag gehouden is tussen Acheson en de ambassadeurs van Groot-Brittannië, Frankrijk. Canada, België, Nederland en Luxemburg, is er kans, dat er in het uiteindelijke ontwerp voor het Atlantische Pact een clausule opgenomen wordt voor mogelijke militaire actie door de Verenigde Staten, aldus A. P. De vergadering van Zaterdag zal door andere gevolgd worden. Die bijeenkom sten zullen waarschijnlijk in de tweede helft van deze week beginnen. In diplomatieke kringen is men van oordeel, aldus Reuter, dat de besprekin gen van Vrijdag van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse za ken het volgende opgeleverd hebben: e. Gebleken is, dat internationaal-?e- zinde senatoren, zowel republikeinse als democratische, voorstanders zyn van ver der gaande militaire verplichtingen van de zyde der V. S., dan voorgesteld in het ontwerp-pact. Leiders in de Senaat zijn echter van oordeel, dat het pact een overweldigen de meerderheid nodig heeft en niet slechts een meerderheid van twee der den. 2. Acheson is er in geslaagd het wan trouwen weg te nemen, dat het pact inbreuk zou maken op het grondwette lijke recht van het Congress oorlog te verklaren. 3. Er is duidelijke steun gebleken voor een verwijzing in het pact naar het gebruik van de gewapende macht in het geval, dat een lid der alliantie slachtoffer zou worden van gewapende agressie. Men meent te weten, dat de ontwerp tekst van het Noord-Atlantisch Pact Za terdagmiddag telegrafisch aan de ministers van Buitenlandse Zaken der betrokken landen is overgemaakt, zo meldt het Fran se Persbureau AFP. Dit zou geschied zijn na de vergadering van minister Acheson met de ambassadeurs. Dezen zullen Dinsdag of Woensdag een nieuwe vergadering hou den, nadat zij instructies gekregen hebben van hun regeringen. Het Deense blad Berlingske Tidende bericht uit Oslo, dat de Vrydag gevoer de besprekingen tussen de drie Scandi navische premiers te Oslo een einde hebben gemaakt aan de pogingen „een gemeenschappelijke Noors-Deens-Zweed se buitenlandse en verdedigingspolitiek te vormen." Volgens het blad had de Deense premier, Hedtoft, vergeefs ge poogd Noorwegen er toe te brengen zijn besluit om tot het Atlantisch pact toe te treden op te schorten. „Noorwegen heeft zijn besluit genomen en is vastbe sloten het zonder verwijl ten uitvoer te leggen", zo verklaart het blad. Andere bladen bevatten soortgelijke berichten. Deze berichten werden te Ko penhagen met grote teleurstelling ont vangen. De voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken, Bomholt, ver klaarde: „Zeer tot mijn spijt heb ik het nieuws ontvangen, dat de mogelijkheden van een Scandinavisch verdedigingspact thans moeten worden uitgesloten, nu Noorwegen besloten heeft zijn eigen weg te gaan en zich bij het Atlantisch Pact wil aansluiten." Het congres van de Noorse socialisti sche regeringspartij heeft Zondag met algemene stemmen een resolutie aange nomen, waarin wordt verklaard dat Noorwegen zijn veiligheid moet Zoeken door het aangaan van een „bindende samenwerking" met de Westelijke de mocratieën. Al de andere partijen, met uitzondering van de communisten, hebben reeds hun steun toegezegd aan de buitenlandse po litiek van de regering. De Zweedse premier Tage Erlander heeft in een rede in Katrineholm gezegd, dat het besluit van de Noorse Arbeiderspartij de welwillende houding van de Noorse rege ring ten aanzien van het Atlantische pact te steunen betekende, dat de verdeling van Scandinavië een feit geworden is. De Zweedse politiek van neutraliteit ziet 20 passagiers zal vervoeren. Deze ma chine heeft geen slaapaccommodatie. In alle bovengenoemde gevallen is de route Amsterdam-Karthoum-Mauritius-Batavia v.v. De vliegtuigen zullen na twee da gen verblijf in Batavia de terugtocht aanvaarden. V/at betreft de bovengenoemde zgn. „sleepers" kan nog het volgende wor den medegedeeld: De KLM beschikt over 17 „Lockheed-Constellations" waar van vijf van het type L-49 en 12 van het type L-749. Van deze laatste zijn vier- vliegtuigen voorzien van slaapaccommo datie, n.l. de „Pontianak", de „Roer mond", de „Soerabaja" en de „Tilburg". Hiertoe bevinden zich in de zijwanden boven de zitplaatsen negen bedden, ter wijl de fauteuils zó zijn geconstrueerd, dat de leuningen geheel horizontaal neergeklapt kunnen worden, in die zin, dat vier fauteuils samen een comforta bel bed vormen. De opklapbedden heb ben een rubber luchtmatras. Naast elk bed bevindt zich nog een extra patrijs poortje, terwijl boven ieder bed een spiegeltje uit de wand kan worden ge klapt. Het gebruiken van deze „slaapvlieg- tuigen" is een zeer belangrijke verbete ring op de huidige Amsterdam-Batavia- route, waarbij betrekkelijk grote afstan den zonder tussenlanding worden ge vlogen. Aan Zijne Heiligheid Paus Pius XII Heilige Vader, Achttien duizend katholieke jonge mensen zijn heden in Amsterdam bijeen. Zij kwamen van alle steden en dorpen in ons dierbaar vaderland om aan de wereld te doen weten, dat de katholieke jeugd van Nederland diep verontwaardigd is over de smaad aan Josef Kardinaal Mindszenty aan gedaan en dat zij diep bedroefd is over de pijn, welke Uw vaderhart moet lijden nu Uw kinderen in Oost- Europa zo vervolgd worden omwille van het geloof. Zij beloven U met behulp van Gods Genade, zich steeds meer en beter voor te bereiden op het ogenblik, dat voor iedere mens kan komen en dat een antwoord ver langt op de vraag „Voor of tegen Christus?". Zij willen daartoe de middelen aan wenden, welke door U Heilige Vader aan de gehele Christenheid werden aanbevolen in Uw protest tegen het mensonterend onrecht van heden. Zij bidden God, dat Hij U sterken mag, en beloven trouw en aanhanke lijkheid aan Christus en aan U, Zijn plaatsbekleder op aarde. .v:! V" \;::M ,2 zich hierdoor voor nieuwe en moeilijke pro blemen geplaatst. Zwitserland is van plan zich afzijdig te houden van de Europese Raad en een Noord-Atlantisch militair pact, heeft de Zwitserse minister van buitenlandse za ken, Max Petitpierre, Zaterdag te Parys verklaard. De Griekse minister van buitenlandse zaken, Constantin Tsaldaris, verklaarde Zondagavond bij zijn aankomst te Lon den dat hij „als een Europeaan" met minister Bevin over „de middelen, nood zakelijk om het Atlantische verdrag uit te voeren", zou spreken. Hij verklaarde Bevin heden te zullen ontmoeten. Noad kampioen en NEC definitief hekkensluiter in de eerste klas Zeeburgia en 't Gooi ernstig be dreigd Verrassende nederlagen van RCH en AFC Bekercompe titie begint 20 Maart. Westerkwartier verliest met 42 van Blauw Wit en kan nog maar met deze ploeg gelijk komen. HHIJC weer kampioen in het Westen Hilversum en Leiden moeten met Delftse Studenten de gradatiewedstrijden spelen. Komel Pajor wereldkampioen, Broekman tweede, Van der Voort elfde en Huiskes twaalfde te Oslo. Slijkhuis wint de mijl op Ameri kaanse indoor-kampioenschappen Fanny Blankers weer thuis. Tonny Hom en Bob Bonte het eerst op de nieuwe wereldrecord- lijst orthodoxe schoolslag. Het Amerikaanse lid van de Commis sie der V. N. voor Indonesië, Merle Co chran, heeft hedenochtend een ontmoe ting gehad met de voorzitter van de Ne derlandse delegatie, Elink Schuurman. Van militaire zijde wordt medege deeld, dat acht personen werden gedood vijf burgers en drie militairen toen een herstelploeg van de waterleiding nabij Poerwokerto in een hinderlaag viel. Onder de gedode burgers is het hoofd van de waterleiding. Vandaag is het kabinet weder bijeen geweest. De beraadslagingen betreffende Indonesië werden bijgewoond door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin, morgen naar Oosten rijk te vertrekken, om zich bij haar man en kinderen te voegen. H. M. zal Prinses Margriet meenemen, opdat ook deze met haar zusjes van de hoge lucht zal kunnen genieten. Tegen het einde van de week zal de Koninklijke Familie zich naar Zwitserland begeven, waar zij de gast zal zijn van de gemeente Zermatt De duur van de afwezigheid van de Ko ningin zal geheel afhangen van de ont wikkeling van de politieke toestand. Tijdens de afwezigheid van H. M. zal H. K. H. Prinses Wilhelmina de zorg voor haar jongste kleinkind te Soestdijk op zich nemen. Prins Bernhard en de Prinsesjes Bea trix en Irene woonden Zondagavond m Imst in Tirol het traditionele Imstsi „Schemenlaufen" (schimmenlopen) bij Dit schimmenlopen, een gemaskerde optocht, is het oudste vastenavondge- bruik in het Alpengebied. Prins Bern hard en de beide Prinsesjes toonden gro te belangstelling. Zij klommen op een der wagens in de optocht en lieten zien over de betekenis van het volksgebruik inlichten. Ook de Franse commissaris in Oos tenrijk, generaal Bethouart, was aan wezig. Er was een overvloed van Nederland se, Franse en Oostenrijkse vaandels te zien. Onder de duizenden toeschouwers, die uit Oostenrijk, Duitsland en Italië waren toegestroomd, bevonden zich de chefs van de Franse, Britse en Ameri kaanse missies. Op nummer 12696 van de Staatsloterij is een prijs van ƒ25.000 gevallen. Naar het R.A.I.-gebouw te Amsterdam trokken gisteren duizenden katholieke jongeren om te demonstreren tegen het proces te Boedapest en de geloofs vervolging in Oost-Europa. Een over zicht van de stampvolle R.A.l.-hal tij dens de meeting van de katholieke jeugd. Een uitvoerig verslag hierover brengen wij op pag. 6. Een huis dat geen sporen draagt, die tonen, dat er in geleefd wordt, is als een bril zonder mensenogen achter de glazen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1