bureaux van redactie en administratie a België eist verbinding met de Moerdijk "J Militaire clausule in Atlantisch Pact verplicht Ver. Staten niet automatisch tot oorlog Moskou dreigt Het weer Uniform-fantast pleegde inbraak te Bloemendaal Oud-minister Fièvez bediend Tot hoofd en hart Werkstakingen in Nederland s Meer zorg voor de MENS 4 Maar zal landen van agressie weerhouden Energievoorziening bedrijfsleven Nog geen demobilisatie in Indonesië Dr. Beel vertrekt Woensdag Speurhond Herta dwong hem tot bekentenis Belangrijke resolutie op bijeenkomst in Antwerpen BRITSE REGERING WIJST DE BULGAARSE BESCHULDIGINGEN VAN DE HAND Bekentenissen gevangenen van a PINSDAC 22 FEBRUARI 1949 72ste JAARGANG No. 24392 NOORWEGEN „Weltevreden" naar Batavia Ci ...f* -> - Waterwegen-kwestie op agenda van Den Haag? Poging om leden der Britse legaties te isoleren WC Herdenking van „Februari"-staking K.A.B. trekt zich terug Treinontsporing bij Blokker V-. Vier kantoormachines gestolen De man in uniform Herta aan het werk Nog eens Herta SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. militaire clausule in het Atlantisch pact zal de V.S. niet automatisch tot °orlog- verplichten, maar zal verzekeringen bevatten, die zo krachtig zijn, dat niemand het voornemen van het land om agressie 'te weerstaan verkeerd Zal verstaan, aldus verneemt Reuter uit officiële bron te Washington. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Aeheson, zal de onder handelingen voortzetten op de grondslag van deze opvatting, die Aeheson en de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat thans delen, zo ^ordt vernomen. ^et ministerie van Buitenlandse Zaken hoopt het verdrag binnen ongeveer een maand aan het Congress voor te leggen. Het zou vergezeld gaan van een foorstel voor militaire hulp aan de deelnemende West-Europese landen ten Bedrage van „vele millioenen dollars". JWen verwacht, dat volgens de plan hen van het ministerie van Buiten landse Zaken in totaal voor meer dan drie milliard dollar aan wapenen aan Europa zullen worden geleverd. Het bewapeningsprogram zou voorzien in de toewijzing van meer dan een mil- hard dollar in het eerste jaar. ïh tegenstelling tot het Noord-Atlan- bsch pact moet een dergelijk program goedkeuring verkrijgen van het Huis Jan Afgevaardigden en Senaat. Beide jerdragen behoeven enkel de goedkeu- l"}g van de Senaat, de toewijzing van jplden geschiedt door het Huis van Af gevaardigden. In Parijs wordt vernomen, dat niet ?e volledige tekst van het ontwerp van Jjet Atlantisch Pact door het State De partement aan de ministers van Buiten landse Zaken van de betrokken mo gendheden is overgemaakt, doch een Passage uit het ontwerp, waarover ver moedelijk Achesons besprekingen met ?e ambassadeurs van deze mogendheden aobben gelopen. Volgens de correspondent van de *>unday Times" te Tanger heeft men na in de afgelopen week gevoerde bespre ngen tussen Franse militaire en poli- 'eke leiders in Noord-W est-Afrika be- J-oten te Washington dringend, te ver- foelcen, Noord-West-Afrika als„veilig- {•eidszonein het Atlantisch pact op te 'hien y-VoIgens de correspondent geven Ame- jkaanse functionarissen, „die over de ~ftails dezer voorstellen het zwijgen be- Jaren", toe, dat Algiers het sterkst aan haak kan maken op aansluiting bij Atlantisch pact en dat Noord-West- Hika strategisch even belangrijk zou bn als bijvoorbeeld Scandinavië. „Hector McNeil, de Britse minister van ?aat, heeft in het Lagerhuis in ant woord op vragen verklaard, dat geen nkele regering, die betrokken is bij de osprekingen over het Atlantisch pact, pods enige militaire verplichtingen op ~lch heeft genomen. Men had hem ge daagd om een verzekering, dat geen j'erplichting tot automatische bellige- ^ntic of tot militaire actie zou worden even&arci °P grond van het pact, die niet rt„„, ens was aanvaard door alle andere M v ende landen. McNeil verklaarde verder, dat de de- jonsieve maatregelen in overeenstem ming met het Handvest der V.N., in ?6en enkel opzicht een inbreuk zouden gunnen betekenen op het Brits-Rus- 'sche verdrag van 1942. j -^e Londen verwacht men in goed- ^■Selichte kringen dat een Amerikaanse *heraal aan het hoofd zal komen te „oen van de „planning" van de Atlan- ycfle en West-Europese defensie na yjdertekening van het Atlantisch pact. e'e Amerikaanse autoriteiten geloven het de enig logische, oplossing zal li wanneer de Verenigde Staten een- ffal beginnen militaire Uitrusting naar zst-Europa te zenden. Generaal Eisenhower is de man, die Let meest genoemd wordt voor de toe- J'jhstige hoge post. En deze geruchten Qj,n hardnekkiger geworden sedert hij j s militair adviseur naar Washington teruggeroepen. Oslo, 21 Februari (A.P.) De Noor- p minister van Buitenlandse Zaken T^lvard Lange heeft gisteren op een g rsconferentie verklaard, dat Noorwe- besloten heeft zijn veiligheid te -P.Ppelen aan het Atlantisch pact. Lange dat een- Scandinavische defensie- die voor een groot deel afhanke- m zou zijn van Zweedse wapens, niet li aanmerking komt. l ^at het antwoord op de Russische nota JJtreft (inzake het Russisch voorstel h°°r een Russisch-Noors non-agressie r*ct> zei Lange, dat hij hiermee zal Jachten, totdat het Noorse parlement v®ac zaak besproken heeft. Dit debat zal as over enige dagen plaats vinden. ■'Wanneer de Noorse regering besluit Jch aan te sluiten bij het Atlantisch "r act en weigert een overeenkomst met Sovjet-Unie aan te gaan, zal de assische regering haar politiek ten Juichte van Noorwegen, dat tot nu toe a een vredelievend land wordt be- .jhouwd, moeten herzien," aldus is te j/°skou verklaard. Het Russische stand out werd verduidelijkt in een com- (,'Uaar van „De Rode Vloot", waar in verklaard werd dat „de Amerikaanse militairisten Noorwegen wensen te zien als een springplank voor een fkn- val op de Sovjet-Unie". Een besluit van Noorwegen om tot het Atlantisch pact toe te treden zou dus, aldus hét blad, als uiterst provocerend worden be- beschouwd. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Bevin én zijn Griekse ambtge noot Tsaldaris hebben gisteren in Lon den besprekingen gevoerd over veilig heidsproblemen. Naar verluidt is ook de eventuele vorming van een Middellandse-Zee- Unie tussen Griekenland. Turkije en andere landen ter sprake gekomen. Bevin zou gunstig staan tegenover een dergelijk verdrag, doch eerst het sluiten van het Atlantisch Pact willen afwach ten. waaraan een Middellandse Zee-pact dan gekoppeld zou kunnen worden. (Van onze Haagse redactie) Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat men in verband met de aan komst van bet eerste gedeelte der trans- formatorengroep bestemd voor het kop pelstation Lutterade geen al te optimis tische verwachtingen moet koesteren ten aanzien van de energievoorziening van ons land. Over deze transformata zullen zoals bekend in noodgeval len belangrijke energie-uitwisselingen met België en Duitsland kunnen plaats vinden. Zolang het koppelnet echter nog niet gereed is, zullen alléén gebieden die met Lutterade verbonden zijn kun nen profiteren. Of in de allernaaste toekomst reeds energiebehoefte veiliggesteld zal kun nen worden, hangt er van af of België en Duitsland in voldoende mate en tegen redelijke prijs electrische energie ter be schikking kunnen stellen. Een en ander vormt nog een punt van overleg met onze naburen. Verwachting tot Woensdagavond: Spoedig toenemende bewolking met vannacht of morgen bijna overal lichte regen en later enkele opkla ringen. Matige tot krachtige, langs de Waddeneilanden mogelijk nu en dan harde Zuid-Westelijke wind. Iets koudere avond en nacht, maar morgen hogere temperaturen dan vandaag. Zon op: 7.40. Onder: 18.08. Maan op: 6.16. Onder: 12.52. (Van onze Haagse redacteür) Met de grootste nadruk werden giste ren van officiële zijde te Den Haag de geruchten tegengesproken, als zou met ingang van 1 Maart a.s. de demobilisa tie der in Indonesië verblijvende mili tairen hervat worden, volgens een z.g. „oud schema". De thans bestaande mo gelijkheden tot en opvattingen or^r de demobilisatie hebben GEEN wijziging ondergaan. Naar het A.N.P. verneemt, zal de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon niet Dinsdagavond, naar aanvankelijk was gemeld, maar eerst Woensdagmorgen acht uur van Schiphol naar Batavia ver trekken. Dit uitstel geschiedt om vlieg technische redenen. Dr. Beel zal niet een zo geforceerd snelle reis maken als bij zijn komst naar Nederland. Het reis schema is thans zo vastgesteld, dat de Hcge Vertegenwoordiger Zaterdagmor gen in Batavia wordt verwacht. O.m. beladen met een aantal beba- keningstonnen voor de Indonesische wa teren, een voor de B.P.M. bestemde 50- tons „kantelbak" van 25 m lengte en een viertal .lachtvaartuigen ter bevordering van de watersport in Indonesië, is het m.s. „Weltevreden" van de Kon. Rotter damse Lloyd Maandagmiddag van Rot terdam naar Batavia vertrokken. De KLM-Constellation „Batavia" is hedenochtend op het vliegveld Kemajo- ran aangekomen. Het toestel had geen passagiers aan boord, doch vervoerde I vier ton post. V" 1 A-'t' V v 5 ,y 5». j m Dat de Bloemendaalse politie de laatste maanden erin geslaagd is een grote reeks diefstallentot oplossing te brengen en de daders te achterhalen, heeft sommige leden van het dievengilde er blijkbaar niet toe kunnen brengen om van Bloemendaal als hun operatieterrein af te zien. Vorige week was het tenminste weer raak, toen uit het gebouw van Openbare Werken vier kantoormachines werden ontvreemd, waardoor de werkzaamheden aldaar werden lam gelegd. Doch ook hier [wist de politie de hand te leggen op de dader, 2fij het dan, dat daar een hele historie aan vooraf ging! (Telefonisch van onze Belgische correspondent) In het stadhuis te Antwerpen werd Maandag een zeer belangrijke vergade ring gehouden, waaraan door de voor zitter van de Kamer, Frans. v. Cauwe- laert, talrijke parlementsleden, afgevaar digden van de Kamers van Koophandel en diverse vakbonden werd deel geno men. De bijeenkomst had de bespreking ten doel van de Schelde-Rijnverbinding. De burgemeester van Antwerpen leidde de discussies in. Hierna nam de heer v. Cauwelaert het woord, die vaststelde, dat de regering niet genoeg doordron gen leek van het belang van deze kwes tie De opzet van de vergadering is, dit ft tt Een officiële woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren officieel ontkend, dat de vijftien Bulgaarse protestantse kerke lijke leiders, die worden beschuldigd van spionnage ten behoeve van Engeland en de Verenigde Staten en die Donderdag op grond «van deze beschuldiging in Sofia zulen terecht staan, ooit onrecht matige verbindingen hebben gehad met de Britse legatie. De woordvoerder verklaarde, niet aan de indruk te kunnen ontkomen, dat deze beschuldigingen een nieuwe poging zijn om de leden van de staven der Britse legaties achter het IJzejen Gordijn te isoleren. Hector McNeil, de Britse minister van Staat, heeft voor het parlement ver klaard, dat Groot-Brittannië verzocht heeft om speciale vertegenwoordiging bij het proces. Op een herhaald verzoek üernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene brachten een bezoek aan Imst, r Voor het eerst sinds elf jaar een groot maskeradefeest, het Z-B- Schemen- laufen, gehouden werd. om een uiteenzetting van de beschuldi gingen, welke tegen de kerkelijke leiders zijn ingebracht, is van het Bulgaarse ministerie van Buitenlandse Zaken geen antwoord ontvangen, aldus zeide McNeil. De nieuwsbladen te Sofia hebben gis teren de „bekentenis" gepubliceerd, welke zou zijn afgelegd door ds. Yanko Ivanof, supervisor van de methodisten- kerk in Bulgarije, dat hij ongeveer vijf millioen leva heeft ontvangen van de Amerikaanse autoriteiten als betaling voor verstrekte inlichtingen. Volgens de „bekentenis" zou Ivanof sedert 1937, toen hij voorzitter was van de Bulgaars-Duitse vereniging te Pleven, zich met „anti-nationale activiteit" heb ben opgehouden. Na de bevrijding zou hij aan „kolonel Tompson van de Ame rikaanse missie" een rapport verstrekt hebben over de situatie in Bulgarije. Naar A.P. meldt, zou volgens de Bul gaarse regering ook Georgi Chernef, het hoofd van de tot de Pinkstergemeente behorende kerken, „bekend hebben", schuldig te zijn aan spionnage, hoog verraad en deviezensmokkel. Volgens het Bulgaarse nieuwsagent schap heeft de nauw met de commu nistische regering samenwerkende synode van de Bulgaarse Orthodoxe Kerk een verklaring gepubliceerd waarin wordt gezegd, dat alle Bulgaarse burgers vrijheid van geweten, van godsdienst en van de wijze, waarop zij hun eredienst willen inrichten, is gewaarborgd. De synode zeide alle verraderlijke activiteit van gelovigen en speciaal van geestelij ken van' onverschillig welke geloofs richting krachtig te veroordelen. Mgr. John T. McNicholas, Aartsbis schop van Cincinnati in de V.S. en voor zitter van de bestuursraad van de Na tional Catholic Welfare Conference, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij z0n diep medeleven betuigt met de 15 leiders van de Protestantse Kerk in Bulgarije, die door de communisten zijn gevangen genomen. De aartsbisschop verklaarde, dat de leiders van iedere godsdienst in de lan den achter het IJzeren Gordijn, „die zich niet onderwerpen aan de slavernij van Moskou, slechts lasterlijke ontering, vervolging, ballingschap, slavernij, dwangarbeid, honger en dood te ver wachten hebben." H0 gaf verder als z0n mening te ken nen, dat „generlei geloof mag worden gehecht aan de zogenaamde bekentenis sen van de gevangen leiders der Protes tantse Kerk van Bulgarije". Want, „de communistische rechtspraak weet, hoe zij de mensen moet folteren en welke middelen zij moet toedienen om de phy- sieke en geestelijke kracht van haar slachtoffers te breken". duidelijk te maken. Het ogenblik is gun stig om Nederland <tan het verstand te brengen, dat er geen economische unie tot stand komt, indien de kwestie van het. Moerdijkkanaal niet wordt opgelost. In deze zin werd door de vergadering een resolutie aangenomen, waarin o.a. te lezen staat, dat deze eis gewettigd Is, dat Nederland jegens België verplich tingen heeft, die nagekomen moeten wordoen, daar de economische samen werking anders niet tot. stand kan komen Later in de namiddag werd een af vaardiging van het Antwerpse college van wethouders door Spaak ontvan gen, om hem van deze resolutie in kennis te stellen en te vragen de kwestie van het Moerdijkkanaal bij de aanstaande Benelux-besprekingen aan de orde te stellen. Maandag heeft het interministeriële comité voor economische coördinatie zich eveneens met deze zaak bezig ge houden en tevens met de kwestie van de stop van Ternaaien en de sluis van Terneuzen. Hieruit leidt men in Bel gische kringen af. dat de regering het probleem van de waterwegen in zijn ge heel met Nederland wenst te bespreken. Of deze zaak op de agenda van de ko mende vergadering te Den Haag zal voorkomen, kan pas _na overleg met Nederland worden bepaald. De K.A.B. heeft Maandagavond beslo ten niet deel te nemen aan de herden king van de Februari-staking, welke Vrijdagmiddag te 4 uur op het Waterloo- plein te Amsterdam zal worden gehou den. Op deze bijeenkomst zou aanvan kelijk alleen het woord gevoerd worden door burgemeester d'Ailly. De commu nisten, die zich met deze gang van zaken niet konden verenigen, vroegen daarop verlof gelijktijdig met de officiële her denking een bijeenkomst elders te mo gen houden. Dit is door de burgemeester geweigerd. Tijdens een bespreking, die daarop volgde, werd besloten, dat behal ve de burgemeester ook een B.S.-er en een communist, de heer F Schoonen- berg, hoofdredacteur van „De Waar heid", het woord zouden voeren. Nu door dez.e beslissing de oorspron kelijke opzet geheel is gewijzigd, heeft de K.A.B. daarin aanleiding gevonden zich terug te trekken en haar leden te adviseren Vrijdag niet aan de herden king deel te nemen. De Amsterdamse Christelijke Bestu renbond en het N.V.V. hebben een ge lijkluidend advies aan hun leden gege ven. Oud-minister A. H. J. L. Fiévez, die reeds geruime tijd ernstig ziek in het St. Antonius-ziekenhuis te Utrecht ver pleegd wordt, is dezer dagen uit voor zorg voorzien van de laatste H.H. Sa cramenten. Ten gevolge van een ontsporing van een goederenwagon bij Blokker op het traject Enkhuizen-Hoorn is de spoor baan geblokkeerd. Het reizigersvervoer van Enkhuizen naar Hoorn geschiedt in tussen per bus. De ontsporing geschiedde toen bij het rangeren de laatste wagon van een goe derentrein uit de rails liep. 'at we in boosheid zeggen berouwt ons vaak naderhand. Zondagmiddag 13 Februari zag een voorbijganger, dat in het gebouw van Openbare Werken aan de Brouwers- kolkweg twee ruiten waren ingeslagen. Een onderzoek werd ingesteld, waar bij bleek, dat er een electrische tel machine, een boekhoudmachine en twee schrijfmachines waren gestolen met een totale waarde van ongeveer 2500.—. Vast kwam te staan, dat de man eerst getracht had het gebouw binnen te drin gen door een kelderraampje, dat gelijk met de straat lag, in te trappen. Hij wist naar binnen te komen, maar stuitte in de kelder, die dienst doet als archief, op een gesloten deur. die naar de boek- houdafdeling leidt. Hij ging onverrichter- zake weer naar buiten, maar nam uit de kelder een hamer en ander gereed schap mee. Hij probeerde het daarna eens aan de rechterzijkant en ditmaal met meer succes. Door op een luifel te klimmen, die zich daar boven twee ga ragedeuren bevindt, kwam hij bij een raam. waarvan hij de dikke spiegelruit met de hamer insloeg. Het was toen een eenvoudig werkje binnen te komen, of schoon het niet zo simpel geweest zal zijn de vier machines mee te nemen. Om deze reden vermoedde de oolitie dan ook, dat er meer dan één dader aan het werk geweest was. De enige aanwijzing, die zij aanvankelijk had, was de hamer, die in het struikgewas bij het gebouw ge vonden werd. Het duurde echter niet lang, of zij beschikte over meer gegevens. Een inten se speurtocht door Amsterdam bracht de politie bij een handelaar, waar de electrische telmachine werd teruggevon den. De man verklaarde deze te hebben gekocht van iemand, die zich legiti meerde met een spoorwegabonnement. Hij gaf de naam op en het signalement en gewapend met deze gegevens toog de politie naar de abonnementen-admini stratie van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht, waarin men wel verschillen de mensen van eenzelfde naam aantrof, maar met andere voorletters. Een ver zoek tot aanhouding naar alle zijden had een verrassend resultaat. Men zal zich herinheren, hoe een dezer dagen de Haarlemse politie in de Kenau straat een man signaleerde, die rond wandelde 'l in het uniform' van gezag voerder van een K.L.M.-vliegtuig. Op zijn uniform prijkten verschillende on derscheidingstekenen als van de Mili taire Willemsorde, het Orde- en Vrede teken, de Bronzen Leeuw, het Vliegers- kruis, het Kruis van Verdienste, het on derscheidingsteken van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw én dat van Officier in de Orde van Oranje- Nassau. De man werd aangehouden en eens nader aan de tand gevoeld. Hij bleek niemand meer te zijn dan de 29- jarige havenarbeider B„ een fantast, die graag in uniform rondloopt. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt, doch men liet hem op vrije voeten. De Haarlemse politie-agent herinnerde zich na de oproep van de Bloemendaalse politie, dat de bewuste „vliegenier" zich bij hem ook gelegitimeerd had met een „Deze staat wil een kerk, die zich ang stig opsluit, Is het zo'n kerk, die gij eert en liefhebt?", vraagt de H. Vader aan het kwart millioen Romeinen, dat op het St. Pietersplein Zondagmorgen is samengestroomd. „Neen, neen!" ant woorden de honderdduizenden en geven daarmee blijk van hun onwankelbare trouw aan Christus' plaatsbekleder op aarde en de ene kerk, die op dit ogen blik in Hongarije en elders aan vervol gingen blootstaat, die de methoden van Nero in afschuwelijkheid overtreffen. spoorwegabonnement. B. werd aange houden, waarbij bleek, dat het opge geven signalement van de handelaar uit Amsterdam volkomen klopte. Ontkende B. in het begin iets met de inbraak uit staande te hebben, later verklaarde hij de machines alleen maar doorverkocht te hebben. Hij had een kertnis ontmoet, met wie hij in een kamp voor politieke delinquenten had gezeten, die hem aan geboden had de machines tegen tien percent provisie aan de man te brengen. De telmachine had hij inderdaad in Am sterdam verkocht, evenals een schrijf machine aan een ander adres. De andere twee had hij in het bos verstopt. De politie kon deze vier machines achter halen. B. kon zich de naam van die be wuste kennis niet meer herinneren. De politie had echter het sterke vermoeden, dat B. wel zelf de diefstal had gepleegd. Assistentie werd ingeroepen van de Rijksspeurdershondengeleider, de heer H. de Groot uit Santpoort, die zijn hond Herta aan het werk zette. Gister middag waren wij getuige, hoe Herta in enkele minuten het vermoeden van de politie bevestigde en B. in zo'n lastig parket bracht, dat hij spoedig bekende. Op het binnenplaatsje van het politie bureau waren verschillende voorwerpen neergelegd. Daar tussen moest B. zijn zakdoek deponeren. De heer De Groot maakte Herta vertrouwd met de lucht van de hamer en stuurde haar toen naar de voorwerpen. Hij liet ze alle links lig gen, maar pikte precies de zakdoek er uit. Evenzo gebeurde met een shawl en handschoenen, die eigendom waren van B, Even later - kwam bij hoofdinspecteur Voerman het bericht door, dat B. een bekentenis had afgelegd. Hij bleef er echter bij, dat hij de diefstal alleen had gepleegd. Van het geld, dat hij voor de machines gebeurd had, had hij zich het bewuste uniform gekocht, waarin de Haarlemse politie hem signaleerde De medewerking van Herta werd ook nog in een aner geval ingeroepen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zag een politieagent te Bloemendaal om ongeveer 3 uur een man fietsen met een uitgesproken onguur uiterlijk. Toen de man de agent zag, ging hij er snel van door. Op de Bloemendaal- seweg haalde de agent hem in. De man verklaarde, dat hij op weg van Zandvoort naar Amsterdam, waar hij de weg was kwijtgeraakt. De agent ham hem mee naar het politiebureau om de vreemde gast weer „op het rech te spoor te brengen", maar bij nader onderzoek bleek, dat deze in het bezit was van een compleet stel jnbrekers- werktuigen. De „verdwaalde' vertelde toen, dat hij naar Bloemendaal was gekomen om terrein te verkennen voor een goede kraak, maar hij had geen ge luk gehad, want alle mensen waren thuis. Ofschoon er in Bloemendaal zelf die nacht niet ingebroken was, infor meerde men toch nog even bij de om liggende gemeenten. Toen het bericht kwam, dat er in Velsen een poging ge daan was om uit een garage een auto te stelen, verdacht men deze man er van, die de 24-jarige chauffeur-monteur v. d. W. uit Amsterdam bleek te zijn. Ook v. d. W. ontkende de diefstal te hebben gepleegd, maar het was -hier weer Herta, die het hem bijzonder moeilijk maakte, waarop een bekentenis spoedig volgde. |191 9 1 TROKKEN VERKN AANTAL I VERLOREN 4RB£IDSDAs7n\ 1945 1399QO 1948 J17S8S AANTAL VERLOREN ARBEID&OAGEN t -L IWMl. l«<-«oo pstu /j l»oa.«x> 1 ia) «ao Joat.eoq fPÊLVPAjiejzêL 1945.PERIODE MEI-DECEMBER Y/1 STAKING O.L.V. DE E.V.C. STAKING WEGENS ANDERE REDENEN 7535 STAKING WEGENS LOONEISEN jak ra wr tpft «o joh jul «uaatpoctucxoec 104. JAN 1940 Terwijl alom weer stakingen geproclameerd zijn, in Frankrijk, Engeland, Amerika en vooral in Italië, is het alsof de vrij uitgebreide winterse stakingen in ons land iets afnemen, hoewel nog verscheidene met grote hardnekkigheid voo-tduren. Wij hebben derhalve eens nagegaan, welke schade in de laatste tijd door stakingen veroorzaakt is aan ons internationale arbeidspotentieel. De cijfers zijn hier en daar indrukwekkend. Zo gingen in de maand Januari bHjna 70.000 arbeidsdagen verloren, een aantal, dat belangrijk hoger ligt dan in welke periode van het vorige jaar ook. In ons land is de staking al voorgekomen in de vorige eeuw, doch nog nimmer in onze geschiedenis was de staking zo algemeen als in het jaar 1919. Toen gingen meer dan een millioen arbeidsdagen verloren, waartegenover als het hoogste na-oorlogse totaal 1946 staat met bijna 700.000 dagen. In verhouding neemt het verlies aan arbeidspotentieel door EVC-stakin- gen af, volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ook die gegevens zijn in de kaart verwerkt. Voor schepping van hygiënische toe standen en voor veiligheid van het lichaam in de onderneming wordt in Nederland vrij goed gezorgd. Dat getuigt van bezorgdheid voor het lichamelijk welzijn van de werkers. De diepere waarde daarvan ligt echter in de eerbied voor het mens-zyn, die daar uit spreekt. Wie met arbeiders intiem omgaat, komt spoedig tot het besef, dat het diepst en hevigst verlangen van de werkman het verlangen is naar erken ning als mens, naar geëerbiedigd worden als persoon. Ai wat herinnert aan de tyd, toen de aroeider gewoonlijk slechts gold als levend werktuig, als een stuk levend Kapnaai in fianaen van de werkgever, aisol ruj zijn oestaansgrond vond in het economisch nuttig zijn voor de patroons, verwekt wrevel in het hart van de werknemer. Het is tot hem doorgedron gen, dat niet de werkgever alleen een dienst bewijst aan de maatschappij, doch oat werkgever en werknemer samen m oe behoeiten van de gemeenschap voor zien en dat zij dus beiden delen moeten in ae vi'ucnten van de gezamenlijke arbeiu. Geen instrument doen medewer ker van de ondernemer wil de arbeider zich voelen. Ook is hem steeds klaarder geworden, dat vernoging van zijn economisch wel zijn niet net alles-overheersenae doel moet wezen, doch aat het dominerende doel ligt in net volmaakter mens kunnen zijn m en Dij en döór zijn arbeiden. riet communisme, dat alles in de mens zijn vrijheid, zijn persoonlijk initiatief, zijn economiscne onafhanke lijkheid enz. wil opofferen, om een maximum aan louter-stoffelijke welvaart te scheppen, begint steeds meer alkeer te wekken bij de arbeioer, die zich zijn méns-zijn bewust is geworaen en het kenmerkend menselijke allerminst ziet in het produceren. Hij Degint het ais een krenking en bespotting van zijn waardigheid aan te voelen, wanneer ae „zuivere* communist hem komt vertel len, dat de meest karakteristieke naam voor oe mens is; „producerend dier". „Bewustgeworden arbeiaers hebben niet ais enig streven: dóór hun arbeid aan middelen komen wehSe hen in staat stellen, op een hoger cultureel peil te geraken. Heen, ook stellen zij de eis: in, en Dij en door hun werken zèil hun typisch menselijke vermogens gaal te De- waren en zeiis tot ontpiooung te orengen. Daarom vraagt de arbeider zien Dij leoere werkmemode o.v. al, of deze zyo mens-zijn niet schaden zal. Uit aie gegroeide mentaliteit is ook het verlangen geooren, dal ai wie hem leiding geen m oe onderneming op echt menselijke wijze zal leiaen, zbnaer oruutheid of bruuskheid, zonder wille keur ot hardheid of hautaine houding. De min of meer bonos» Dehanoenng „neemt oe aroeider tegenwoordig even min ais mensen uit anaere klassen zich uat laten welgevallen. Waarom „neemt nij oat niet meer? De aiepste grond uaarvan ngt met in zijn gegroeid machts gevoel, aoch in gegioeia oesef van zyn voiwaaraig méns zijn. Verheugena is net verschijnsel, dat- net menseiyke - waardigheios-oew ustzij n klaarder ontwaakt is Dij de arbeider, ien volte erkennen wij het feit, dat bij een krasse, die lange tyd niet met het ver eiste respekt is benanaeld en op een gegeven ogenblik vrij plotseling zien zyn waardigheid oewust gaat worden, wel eens overgevoeligheid voor zyn prestige ontstaat, zodat achterstelling en nege- rmg wordt aangevoeld, terwijl in feite daarvan geen sprake is. Maar ondanks die tijdelyke overgevoeligheid dient het wakker worden der arbeiaers voor eer en waardigheid een veroiijaend feit te worden genoemd. Alleen op ae grondslag van een pas send zelfrespekt kan een klasse datgene worden, waartoe zij maatscnappeiyk ge roepen is en dat presteren, waartoe zij in staat is. Het stelselmatig aankweken van eigen waarde- en waardigheidsbe sef, vooral ooor aie zelf-eerbied steeds dieper te funderen, mag o.i. zelfs als een der allerbelangrijkste laken worden gezien van alle sociaal-paedagogische instanties, de standsorganisaties in het bijzonder. Dan zal het bewustzijn van de macht, waarover men beschikt, leiden tot een hoger verantwoordelijkheids besef. Met dat zelfrespekt als bron komt de laatste tijd ook op. de drang om het arbeidsmidöen tot een zedelijk-gave en beschaafde omgeving te zien omgevormd. In hoge mate prij zenswaardig zijn de pogingen, door ver schillende instanties gedaan, om het arbeidsmidden zijn vaak, onbeschaafd en zedelijk verlagend karakter te ontnemen. Van jeugdbewegingen en van kernen uit de volwassenen ging men hiervoor vaak zeer geestdriftig aan het werk. Ge leidelijk hebben ook organisaties van volwassenen zich hiervoor ingezet. En dankbaar moet worden erkend, dat menige directie zich soms belangrijke financiële offers getroostte, om de funeste invloed, die van het arbeidsmid den vaak uitging, te verzwakken of te compenseren. Met hetgeen sommige directies aan middelen aangrepen om de arbeiders op te heffen, kunnen wij som wijlen allerminst accoord gaan; doch onloochenbaar is het feit, dat er door sociale diensten waardevol werk is ver richt om het peil van het arbeidsmidden te verbeteren. De successen daarvan zullen echter altijd betrekkelijk blijven, wanneer uit de kring der werkenden zelf geen be weging opkomt, waarvan de leden, uit zelf-respekt en uit bezorgdheid voor de jeugdige werkenden vooral, stelselmatig streven naar het ideaal: een vormend arbeidsmidden. Het moet een ondragelijke gedachte worden voor de werknemers, dat zij, werkend, de levenloze grondstoffen ver edeld de fabriek doen uitgaan, terwijl zij zelf bij hun werken een stuk van hun adel verliezen. Door en in en bij het produceren meer „mens" worden, dat is een leuze, die allerwege dient te worden aangeheven. Ongetwijfeld rust op de onderneming de plicht, door een „koninklijk'' steunen van sociaal-paedagogische organisaties naar best vermogen te compenseren, wat in de onderneming aan geestelijke schade wordt aangericht; doch boven alles moeten zowel werkgevers als werknemers uitzien naar middelen, die preventief werken. Zolang arbeiden voor de jeugd in feite betekent: „Staan in een g e e s t e 1 ij k-g evaarlijk milieu op een leeftijd, waarop een positief- vormende omgeving nodig is om niet te misgroeien", zolang moet er gesproken worden van een uiterst ernstige wan toestand. De drang naar verbetering van het beschavings- en het zedelijkheidspeil in de onderneming komt op. Mee stuwen is ieders plicht. De kansen op successen staan gunstig, als men stelselmatig en volhardend blijft werken op de basis van het gegroeid zelfrespect. PASCH. V. MARV1LDE. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1