Kinderen zeggen de waarheid M f WATERTOREN IN DE RAAD 0* -*'• 1 I BLIKSEMAFLEIDERS DIRECTEUR SMIT MET PENSIOEN Nieuwe woning voor burgemeester R.K. Middenstanders vieren feest Guépin &Van derVlugt Beschouwing over tekeningen van kleine mensen I f 1 HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? Dames in Haarlem-Noord AGENDA' SIGARETTEN ZIJN NOG STEEDS OP DE BON Zwarthandelaars kregen geldboeten HET BROODCONFLICT Toenadering tassen bakkers Beleggingen - Safe' Giroverkeer zandvoort heemstedJ i» WOENSDAG 23 FEBRUARI 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING EXPOSITIE BIJ GEflZON .f m LIEFDE IN 1906 Familiestuk van Rotterdams T oneel „DE SLEUTELSPECIALIST" Burgerlijke Stand H.O.V.-CONCERT Solist: Peter de Kleer Vastenavond festijn in Brinkmann ZILVEREN JUBILEUM Van de broeders in de St. Jan-parochie Winterflora en cabaret Benoeming Ned, Klaverjasbond Uniform-fantast bekent nog enkele inbraken Cactusliefhebbers. BENNEBROEK „HET WITTE KRUIS" HOE FUNCTIONNEERT IN HAARLEM DE ONGEVALLENDIENST? Spaarne 56 - Telefoon 11896 De Watertoren Kiezerslijst Oprichting Maria-congregat,e Beurs van Amsterdam m% Door gewoontevorming zijn we zo gewend geraakt aan het begrip „teken-les", dat we het tekenen in direct verband zien met school ert onderwijzer. In feite echter is tekenen niet een „vak." als rekenen of aardrijks kunde: het is een natuurverschijnsel en wat dit betreft eerder te vergelijken met spreken. Het verschilt echter van de taal door een persoonlijker vormgeving. Iedere arabesk, die een kind neerzet, is een subjectieve weergave van iets, dat hem innerlijk roert en dikwijls niet eens bewust. Het kinder.,schrift" van een of ander ding uit zijn omgeving is: dit ding, in zijn fantasie getransponeerd tot een vorm die mag afwijken van die voor elk ander kind en meestal karikaturaal omdat het kind de meest typerende on derdelen accentueert en (voor onbelang rijke i bijzaken verwaarloost: en dan wordt deze fantasievorm genoteerd voor zover kinderlijke vaardigheid dit ver oorlooft. Een knaapje, dat voor het eerst een /autobus heeft gezien zal van zijn avontuur getuigen als hij een potlood te pakken krijgt. En als hij dan in zijn primitieve taaltje „autobus" kraait, staat op het behang een zéér lange streep. De lengte èn de vaart hebben hem ge troffen en het is deze essentie die hij heeft genoteerd. Wielen, motor, zit plaatsen, ramen en stuur interesseren hem nog niet. Later, als hem is geble ken, dat er meer dingen in de wereld zijn die lang en snel zijn. krijgt hij de behoefte om te gaan specificeren en zijn tekening van een tn®in is anders dan van de autobus. Het kind groeit verder, de situatie wordt meer gecompliceerd, maar het principe blijft. Voor de buitenstaander fantasie, voor hem zelf echter de enige werkelijkheid. Een religieuze vertelde eens hoe een meisje dat een zusje had gekregen, een tekening maakte van een huis en boven op de nok stond naar vader te wachten tot de engel met het babytje in de armen langs een ladder naar de aarde gedaald was. Welke nuchtere volwassene was op deze ge dachte gekomen? Zeker niet diegenen die door uitgevers aangezocht worden om kinderachtige voorbeelden te ont werpen. Laat kinderen voor kinderen tekenen. Strikt individuele expressie van een even persoonlijke emotie en daarom vol gens Kloos: kunst inderdaad. Te bepalen op welk peil deze kunst staat, is zo in teressant, dat hieraan meer dan één artikel te wijden zou zijn. Laat ons dit zeggen: de tekening van het kind staat dichter bij de grote kunst dan een te kening van de volwassene en de schakel is: onbevangenheid. Het kind. dat zo. in alle vrijheid ziin wereld heeft verkend, fantastische land schappen heeft getekend met bomen en bloemen en mensen en dieren zoals zij en wij ze nooit hebben ontmoet, komt vóór de grote school nog een jaartje acclimatiseren in de kleuterklas. Daar krijgt hij rondjes, vierkantjes en een in- vulvoorbeeldje: goed bedoelde hulp, maar dan gaat er iets kapot, want het massa-mensje wordt vanaf dit moment in elkaar gekneed. Het kind in het kind wordt, alle goede bedoelingen ten spijt, gedood. Er bestaat dan nog maar één huisje met een vast aantal ruitjes, een opgenomen gordijntje en een bloempot met één soort bloemetjes er in. Het knaapje dat mensen tekende met ge vulde benen en gelede vingers, voorzien van reusachtige nagels, tekent nu de hark met steel in de plaats daarvan en de neus is een streepje, want zó staat het op 'het voorbeeld, dus zó hoort het. Zó heeft het een volwassene geprodu ceerd, kinderachtig maar niet kinderlijk en daarom een leugen! Hier is het te kenen „leervak" geworden en dit pro ces gaat door, de fantasie verarmend, het hele school-leven lang volkomen buiten het kinderleven om. En het re sultaat? Zet eens tien mensen aan een tafel en laat ze een fiets tekenen of een lopend figuurtje. Het resultaat zal be droevend zijn. aar niet alleen is er geen resul taat bereikt met al die uren tekenles, men heeft het kind iets ontstolen: een uitlaatklep, een afreage ren, een even-zich-zelf-zijn. Het kind, dat het laatste half uur van de school dag vrije, maar dan ook volstrekt vrij en naar hartelust tekenen mag, rent niet als een losgelaten hond de school uit, hekjes over. parken door, belletje trekkend. Want dit is de reactie op de in wezen onnatuurlijke 6 uur klasse er massalgeest, welke had kunnen worden opgevangen in dit half uurtje tekenen. Hte schoolse onpersoonlijke tekenen moet, zeker voor kinderen beneden 12 jaar, verdwijnen. Men make een grote brandstapel van al dat gemak zucht voedende voorbeelden- en hulp middelengif, dat onze kinderen tot fantasieloze stakkers steriliseert. En de onderwijzer, hij hoeft geen kunstenaar-instructeur te zijn, hij geve geen teken„les", maar gelegenheid tot tekenen en voede en leide de fantasie, helpe de kinderen individueel liefst zon der een potlood op papier of krijt op het bord te zetten, dus slechts met woorden. Uiteraard heeft hij rekening te houden -met de ontwikkelingsperiode waarin de geest van het kind zich be vindt en dit is hem voldoende bekend uit de paedagogie. Als dit spel voor gespeeld wordt, is de liefhebberij er voor het kind af. Boven 12 jaar, wan neer het wereldbeeld van het kind, het psychologische daargelaten, niet zo gek veel meer verschilt van de reële vorm, die de volwassene kent, kan meer intel lectueel en ingrijpend les gegeven wor den en dan is ook het individualisme verstild. Het opmerkingsvermogen kan dan geoefend worden en de liefde tot de dingen aangeleerd, zomerse teken-uit stapjes gemaakt, exposities bezocht en concerten beluisterd. Want: het gaat niet om kinderen, die kunnen tekenen als beroepskunstenaars, het gaat er om mensen te vormen wier hart open staat voor alles wat het leven aan schoons biedt en dit is meer van de geest dan van de materie. Materialisme is er heden genoeg, laat ons eens voor de geest gaan zorgen. Het tekenen is geen doel, het is een middel tc meer om harmonische eigenschappen in het kind te ontwikkelen. Men kan foeteren tegen Bonte Avonden en beeld romans: deze zijn een regelrechte logica, want men heeft zich uitgeput in net doceren van materiële zaken en het boek van de geestelijke verfrissingen gesloten gehouden om het efficiënte mo tief „daar koop je niks voor" en „daar kunnen ze later geen cent mee ver dienen". Maar de mensen haken naar ontspanning. Neemt het niet hun kwa lijk, maar hun opvoeders, de vorige ge neratie. De tijd" is rijp. Nederland is toch al achter op dit gebied, laat ons niet dra len en nu eens echt on-Hollands radi caal doen. De tentoonstelling die aanleiding is voor deze ontboezemingen, is te zeer naar onze smaak ingericht vanuit het' onderwijs-standpunt. Men tracht naar vernieuwing, maar blijft onderwijzen en dreigt toch weer net doel te vergeten. Men heeft zo'n lust in het ploegen, dat men van louter genoe gen ploegt van het vroege voorjaar tot de late herfst. Het gaat hier te zëer over 't kind, dat geëxposeerd wordt in hokjes bij elkaar volgens een rationeel systeem. Toch zijn we dankbaar voor het bewustzijn, dat er iets mis is en het oprecht verlangen om tot nieuwe methodes te geraken. In de hogere leeftijdsgroepen is er wel werk te zien, dat de gedachten in voorgaande beschouwing dekt. We vermelden de feest-impressies, de pop- penkastfantasieën en de rumoerige stads gezichten met als middelpunt: een brug En daarom met veel aandrang, ouders en onderwijzers, brengt een be zoek aan de tentoonstelling, die bij Gerzon in de Grote Houtstraat ge-, houden wordt. Houdt deze gedachte vast, dat de beste lijn niet langs de lineaal getrokken is en dat de gaafste kindertekening die is met een onbe holpen perspectief. De meest wanstal tige misvorming is wellicht de meest juiste voorstelling, omdat zij is ge voeld door de fijne kinderziel, die zon der zijdelingse motieven en overwe gingen spontaan constateert en daar om misschien wel eens aanklaagt. We leven in een verwrongen wereld en die kan ook voor het kind helaas niet steeds verborgen blijven. Het kind wordt diep getroffen en het zal fel rea geren in zijn tekeningen. Ouders, geeft uw kinderen thuis de gelegenheid tot tekenen, kleuren, boet seren. Scholen, drukt geen cliché-for mules in de gevoelige kindergeest, want als dit spel van tekenen wordt voorge speeld, is de liefhebberij voor de jeugd ef af. Onze jeugd heefU,het zo nodig om wat minder burgerlijk te worden dan ■.''..•.-A' -aasèi-fi Een hele serie taarten van de R. K. Banketbakkersvereniging, aid. Haarlem-, wordt aangedragen op het Vastenavond feest van de R. k. Middenstand. HAARLEM (Adv.) wij. L. T. O f Het leven van 1906 had niet zo'n vaart, zo'n rhythme en zulke proble men als het leven, dgt de bezoekers van de Stadsschouwburg. die gisteravond een abonnementsvoorstellirig bijwoon den, meemaken. Maar al moge dan in minder dan een halve eeuw het rood fluwelen trijp van de stoelen een matrasje tussen stalen stangen en het gaskousie en T.L.-buis geworden zijn. de liefde heeft haar zelfde problemen gehouden. En over die liefde in 1906 heeft Eugene O'Neill een spel in zeven taferelen geschreven, dat het Rotter dams Toneel tot leven bracht. Tussen de vele Amerikaanse lege stukken, waarin ontrouw en vrije liefde bijna onontbeerlijk lijken, is deze familie- schets uit de oude doos aantrekkelijk. Maar het is een wat al te eenvoudige schets en we leven te ongedurig om er lang bij stil te kunnen staan. Een braaf gezin, een paar nette kinderen, waarvan er een van zeventien jaar met de liefde in haar edele en perverse vorm kennis maakt. Een oom die van een borrel houdt, een tante ter andere zijde, en dan een happy end zonder verdere problemen. Een stuk geknipt voor dilettanten, een costuumstuk, al speelt het in deze eeuw. een taferelen- spel met enkele hoogtepunten en nu en dan wat spanning. Richard Flink als de goedige, wat zwakke vader Wil ly Haak als zijn lieve vrouw. Jan Vel- zeboer als de zeventienjarige Richard, Ko Arnoldi als de oom en Georgette Reyewski als de tante. Een opdringe rige deerne van Annie de Lange en jeugdige verschijningen van Mariette Flink en Manon Al ving. Subliem was het geheel niet, maar aardig en ge zellig. waarbij het er dan m.i. niet op aankomt wat er zoal ontbrak. Het decor van ir. A. Viergever was een verrassing. v. W. T- LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 (Adv.) GETROUWD: C. Buzink en G. Bork- huis; B. Bergman en A. M. A. van Kam pen. GÉBORÉN: A. B. WikkeMassop, z; L. BouwmanHarder, z; J. Giesberger—- Harting. z; M. T, Scholten—Heintjes, z; M. JansenBruin, z; C. J. Smitvan Eijk, z; G. KosterOverbeek, z: B. HemmenKramer, d; C. A. M. van der VeldtMeijnckens, d; J. J. Koopman Bor, d; N. B. van BeekumPéereboom, d. OVERLEDEN: H. Roosse, 80 j., Scho tersingel; J. R. Borg, 39 j„ Raamvest; C, Meester, 77 j„ Frans Halsstraat; J. D. Bauer, 80 j., Crayenesterlaan; D. Hei- liegersBoeré, 79 j., Kedoestraat; A. J. Faassen, 66 j., Brouwersstraat; S. E. Suikde Rooij, 57 j„ Zijlweg; M. Has pels, 18 Hazepaterslaan. Natuurlijk heeft via de radio al eens ge hoord van het bekende alkalivrije was middel „Wolvlok". Met dit artikel demonstreren wij morgen, Donderdag 24 Februari. Brengt U eens die wol mee, die U zelf niet goed durft te wassen. Binnen 10 minuten is ze gratis voor U gewassen en gedroogd. DROGISTERIJ „DE MORTIER" A. Henfling Rijksstraatweg 6 - Haarlem - Telef. 10614 Bij het Soendaplein. (Adv.) Dirigent Adams plaatste als omvangrijk orkestwerk Schuberts zevende, de z.g. grote C dur-symphonie op het program ma. Hierdoor hoorde men deze compo nist en symphonicus, in welke hoedanig heid hij een schakel vormt tussen Beet hoven ener- en BrucknerMahler ander zijds. Deee C dur-symphonie wordt nogal eens vergeleken met Beethovens Zeven de. Enige overeenkomsten zijn aan te wijzen, o.a. op metrisch gebied, doch te genover de gebonden constructie van Beethoven staat de meer vrije fantasie van Schubert. Gebruikt Beethoven korte, kernachtige thema's en motieven. Schu bert laat zijn fantasie meer de vrije loop met als gevolg breed uitgezongen melo dieën, met eveneens breed uitgewerkte herhalingen en bewerkingen. Doordat Schubert aan zijn fantasie nogal de vrije teugel gaf. wordt zo een Symphonie tamelijk lang, iets wat niet iedere concertbezoeker gemakkelijk verwerkt, ook al brengt men verkor tingen aan en wordt het werk zo correct, kleurrijk en zo nodig levendig gespeeld als hedenavond. En die niet gemakkelijk te verwerken lengte viel nog meer op na de daarna gespeelde werken van Ravel en Manuel de Falla. Ravel's pianoconcert voor uitsluitend de linkerhand, speciaal gecomponeerd voor de invalide pianist Wittgenstein, is een kort en krachtig opgebouwd stuk muziek, vol afwisseling op elk gebied en bovenal sterk geïnspireerd. Het behoort met het andere pianoconcert zeer zeker tot Ravel's meest diepgaand en specifiek geschreven werken. Door de beperkte speelmogelijkheid van de solopartij lijkt het soms wel meer een orkestwerk met pianopartij dan een pianosolo met orkest enige onderdelen zijn voor piano al leen of met lichte, transparante begelei ding gehouden maar het is toch frap pante, boeiende muziek, die sterk be geestert. De uitvoering dwong bewondering af. Peter de Kleer vertolkte zijn moeilijke partij volkomen beheerst, in het bijzon der hoogst muzikaal en de veeleisende orkestpartij moet mede worden geprezen, vooral Ravel's eigen klankkleurcombi naties werden goed getroffen. Alleen zouden we niet alle hoogtepunten tot het uiterste willen zien opgevoerd. Dat werkt iets vermoeiend op de hoordess. Dit was ook het geval met het laatste deel van de Falla's drie dansen uit het ballet „De driekante steek". Overigens werden de talrijke schakeringen inzake timbre; rhythme en metrum goed getroffen. Het tweede deel van dit concert viel bijzonder in de smaak van de bezoekers. We hopen dat Ravel's pianoconcert spoe dig zal worden herhaald! OL. KOOP. BIOSCOPEN: Rembrandt: Het meisje van de Veen- hoeve (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Mijn zuster Eileen (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Vijfde Colonne (18 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Keizer- wals (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Har poen (18 j.), 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaar- ne-theatér: Dood in de wolken (14 j.)t 2.30, 7 en 9.15 u. R.K. Beroepskeuzebureau, Prinsen Bol werk 1, geopend: Donderdags 6.3JJ7.30 u. Woensdag 23 Februari Stadsschouwburg: Ballet des Champs Elysées, 8 uur. Donderdag 24 Februari Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Tramlijn Begeerte", pers. ab. A 7.30 u. Dat de Middenstanders feest kunnen vieren hebben zij gisteravond bewezen, toen in alle zalen van Brinkmann de afdeling Haarlem van de R. K. Midden- standsvereniging en voor het eerst de afdelingen Bloemendaal en Heem stede waren bijeen gekomen vbor een buitengewoon gezellig Vastenavond festijn. Na een welkomstwoord door de voorzitter van het feestcomité, de heer F. v. Reisen, die terloops wees Op de prettige samenwerking tussen de R. K. Middenstanders in de stad en omgeving, gingen de voeten van de vloer op muziek van het ensemble Nibbering en onder leiding van de heer Schroder. Het was een genoeglijke drukte op het gladde parket. Een vermakelijk deel van het pro gramma was „Die landliche Konzert- probe", een aardig zangspel door een aantal leden van de K.J.M.V. met vrou welijke assistentie en onder aanvoering van Liebert Schoof, in Tyroler kledij uitgevoerd, eerst in de grote beneden zaal. daarna boven. Hetzelfde gezelschap kwam later op de avond, voorafgegaan door blazende musici met berries de zaal binnen, waarop meer dan twintig taarten van de R. K. Banketbakkersvereniging prijk ten, die alle een goede bestemming von den. 17 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de eerw. Broeders van de Con gregatie Maria Onbevl. Ontvangenis te Maastricht zich in de parochie van St Jan vestigden. Er is reeds een feestcommissie be noemd, onder voorzitterschap van de zeereerw. heer pastoor G. A. Jongejan, die beginnen zal gelden in te zamelen bij parochianen en oud-leerlingen van de jongensscholen, om de Broeders bij hun zilveren jubileum een passend ge schenk aan te bieden. Sigaretten zijn nog steeds op de bon en handel daarin zonder bon is nog steeds zwarte handel. Dat deze zwarte handel nog steeds strafbaar is, bewezen de ver oordelingen, die de Haarlemse econo mische rechter Dinsdagmiddag oplegde. Allereerst verscheen beschuldigd van clandestiene sigarettenhandel in het be klaagdenbankje de 54-jarige Zaandamse houtbewerker P. P., in wiens woning' men, nadat de zaak was uitgelekt, een vrij grote voorraad van deze zwarte rokertjes heeft aangetroffen. In totaal 21 pakjes sigaretten, waarbij doosjes van tien en van twintig. P. zette ter zitting uiteen, dat hij er uit. geldnood toe was gekomen om zwart to gaan doen. Na een ernstige lichamelijke ongesteldheid was hij ge noodzaakt geweest zo voerde hij aan versterkende middelen te kopen, welke voor hem echter ir, feite onbe taalbaar waren. Ten einde raad was hij maar in de clandestiene sigarcttenhan- deJ gegaan om wat bij te verdienen. P vertelde de rechter, dat hij alleen op znn. of zijn vrouws of zijn schoonmoe- cleis tabaksbonnen gekochte sigaretten zwart verhandelde. doch de rechter bracht verdachte onder ogen. dat hij ook eens een keer 8 tabaksbonnen voor f l.oO per stuk van een ander had ge kocht. Verdachte gaf dit toe en vertelde dat hij op deze bonn'en sigaretten ter dcorverkoping had gekocht. „Verder hebt u ook 5 pakjes shagtabak gekocht, is het met?" ging de rechter voort. „Voor eigen gebruik, edelacht bare „Drie van deze pakjes hebt u later weer verhandeld?" vroeg de rech te: onverstoorbaar. „Ja, dat is zo." was net antwoord. P verkocht zijn sigaret ten voor 10 cent per stuk. De Officier van Justitie was van mening, dat hel dringend nodig hebb n van versterkande middelen nog geen pas geeft om zwart te gaan handelen. De eis was drie we ken gevangenisstraf met verbeurdver klaring van het inbeslaggenomene. Nadat verdachte had uiteengezet, dat vrijheidsstraf voor hem funest zou zim in verband met zijn betrekking, was de rechter mild door te veroordelen tot t 75 boete subsidiair 20 dagen met ver beurdverklaring. Eveneens voor sigarettenhandel ston den terecht mevr. M. J. G.S. en haar dochter M. G. uit Heemstede. Zij had den sigaretten voor 10 en 12 V2 cent per stuk verhandeld. De rechter noemde het per stuk verkopen van zwarte siga retten kortweg „woekeren" en vond het feit, dat de verdachten hun waar soms afleverden aan zeer jeugdige personen, zoals b.v. aan een 14-jarige jongen, niet te prijzen. Nadat mevr. G. zich had verdedigd, eiste de Officier van Justitie tegen de moeder f 40 boete of 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het inbe slaggenomene en 1 maand voorwaarde lijk Tegen de dochter eiste hij f 25 boete of 10 dagen hechtenis. De rechter ver oordeelde de moeder tot f 60 of 20 da ger, plus verbeurdverklaring en 14 da gen voorwaardelijk en de dochter tot f 50 of 20 dagen. Wegens het kopen en onbevoegd voor handen hebben van een levensmiddelen bonkaart stond terecht mej. S J. V. De Haarlemmer J. S. had haar de kaart voor f 14 te koop aangeboden. Ze had toegestemd, doch later de kaart weer teruggegeven, omdat ze geen geld had om haar te betalen. De eis was f 10 èn het vonnis was f 10. Haarlem zal weer eens een late cabaret-avond hebben en wel ter ge legenheid van de a.s. Winterflora. Het tentoonstellingsbestuur van „Winterflora" en het bestuur der Stichting „Haarlems Bloei" bieden op Vrijdag, 25 Februari a.s.. half elf uur s avonds in hotel „De Leeuwerik" een cabaret avond aan de binnen- en bui tenlandse gasten aan, uit te voeren door het gezelschap Chiel de Boer. Behalve voor deze gasten is de ca baret-avond ook toegankelijk voor pu bliek, waarvoor een aantal plaatsen beschikbaar wordt gehouden. Met ingang van 1 Maart is de heer J. H; F, Baars, chef-hoofdinspecteur Afd Distributie Gas van het Gemeentelijk Ener giebedrijf te Haarlem, benoemd tot adjunct directeur van de Gem, Lichtfabrieken te Hilversum. Het afscheid van het personeel zal plaats hebben Zaterdag 26 Februari, 11 uur, in het gebouw Kruisstraat 45. De uitslagen van de wedstrijden voor de Ned. Klaverjasbond, district' Haarlem, luiden: Afd. A: Onder Ons 28 pnt., Ro- zenpriëel 26, Hartenboer 20, Spaarne- stroom 20. Harten Aas 20, 't Hoekje 20, Zandhoekje 18, Klaver Vier 16, Ruiten Vrouw 16, Ruiten Acht 14, Nw. Flora 8, Haarlem Noord 6. Afd. B: Haarlem-Noord 24 pnt., Coen- rad Stock 18. Harten Aas 16. 't Hoekje 16, Rozenpriëel 16. Hartenboer C. 12, Stork Coenrad C 12. Klaver Vier 10. Onder Ons 10, Hartenboer B. 6. De broodoorlog in Haarlem is in een nieuw stadium gekomen. De eerste stap pen naar de vrede zijn gedaan. Het bestuur van de Bedrijfsunie van Bak kersbedrijven heeft in een conferentie met de firma Vermaat beslóten, morgen, Donderdag, een bespreking te houden, waarbij aanwezig zullen zijn: een ver tegenwoordiger van de Nederlandse Bakkerijstichting, de werknemersorgani saties en de bakkersnatroons uit Haarlem en omgeving. Bij deze gelegenheid zai gepoogd worden, een overeenkomst op te stellen, welke voor beide partijen aanvaardbaar wordt geacht. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd is met ingang van 1 Maart 1949 aan de heer F. Smit, directeur van het post- en telefoonkantoor in Haarlem, eervol ontslag verleend. De heer Smit werd 24 Februari 1884 in Enkhuizen geboren, waar hij de drie- j. H.B.S. doorliep. Het vierde en vijfde jaar maakte hij in Hoorn. Zijn entrée bij de P.T.T. deed hij in Rotterdam, waar hij op 1 October 1904 als surnumerair werd aangesteld om opgeleid te worden tot commies. Een jaar later werd hij overgeplaatst naar Amsterdam, vier maanden daarna gevolgd door Heeren veen. De heer Smit keerde spoedig weer terug naar Amsterdam, waar hij op 1 Maart 1907 benoemd werd tot commies 4e klasse. Augustus 1914 bracht de. heer Smit naar de Amsterdamse Inspectie van de P.T.T. Het eerste contact met Haarlem was in 1925, toen deze inspec tie overgeplaatst werd naar Haarlem en de heer Smit ook naar de Spaarnestad vertrok. Voordien reeds nam hij het directeurschap waar van het postkantoor in Heemstede. Na zijn benoeming tót adjunct-directeur op 1 December 1930 volgde op 1 Juli 1939 zijn aanstelling tot directeur van het postkantoor te Enschede. Precies zeven jaren later kwam de heer Smit weer in Haarlem terug', waar hij de toenmalige directeur, de heer J. C. Smid, opvolgde. H. M. de Koningin erkende destijds de verdiensten van de scheidende directeur door hem- te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het personeel van het Haarlemse kan toor wordt Zaterdagmiddag om 3 uur in de gelegenheid gesteld om van de directeur afscheid te nemen. „In de loop der 45 jaren is er heel wat veranderd", merkte de heer Smit tijdens een persoonlijk onderhoud op. „Die juffrouw in Heerenveen, die de telefoon moest bedienen, zal het wel wat drukker gekregen hebben. Vroeger had ze tenminste vrijwel niets te doen". Verschillende herinneringen haalde hij op. Op de dag, dat hij tot adj. inspecteur werd benoemd, opende hij het eerste postkantoor in de Wieringermeer. Overal grote verslagen, maar het meest frap pante was, dat een krant uit Deli hem een uitvoerig verslag toezond. Met de postbestellingen was het ook heel anders gesteld. In Amsterdam ken de men evenals in Haarlem maar liefst zes postbestellingen per dag. Tel kens als er een trein binnenkwam met poststukken, moesten de mannen van de P.T.T. er weer op uit. Op de Zondagen hadden zij het wat gemakkelijker, want dan waren er slechts twee diensten.... Tijdens zijn verhoor dooi de Blóemen- daalse politie heeft de uniform-fantast, die vorige week in het gebouw van Pu blieke Werken te Bloemendaal heeft ingebroken, waarover wij gisteren schre ven, hedenmorgen bekend, 'dat hij nog twee inbraken en een diefstal op zijn geweten heeft. In Zandvoort heeft hij in het begin van deze maand kleding stukken uit èen tot woning ingerichte bunker gestolen; in Haarlem heeft hij bij een inbraak gereedschap ontvreemd en aan het benzinepompstation aan de Amsterdamse Vaart een damesrijwiel meegenomen. De man zal aan de Haar lemse en Zandvoortse politie worden overgeleverd. Donderdagavond 8 uur zal voor de leden van de Nederlandse vereniging van liefhebbers van cactussen en andere vetplaten, afdeling Haarlem, een lezing gehouden worden door de heer J. A. Janse in hotel Lion d'Os aan de Kruis weg. Onder voorzitterschap van de heer W. A. Philippo hield de afdeling Bennebroek- Vogelenzang Dinsdagavond in „Oud Berg en Dal" haai' jaarvergadering, waarvoor niet zo heel veel belangstelling bleek te ziin. Uit de jaarverslagen van de secretaris én de penningmeester bleek, dat het leden aantal wederom is gestegen en thans 853 bedraagt, een stijging derhalve met 14. De wijkverpleegster, zuster A. v. Beekum, legde in totaal 32500 bezoeken af en uit het magazijn werden 400 voorwerpen geleend. Ten aanzien van het onderhoud en het op tijd terugbrengen van de verplegingsarti- kelen liet de beheerder van het magazijn, de heer C. Hazénbroek, optimistische gelui den horen en de vergadering toonde zich daarmede keer ingenomen. Het verslag van de penningmeester wees een klein batig saldo aan, zodat de afdeling in alle opzich ten reden tot tevredenheid geeft. Het bestuur besloot een stevige propa ganda te voeren, teneinde het ledenaantal •nog omhoog te krijgen, zodat binnenkort een propagandageschrift tegemoet kan wor den gezien. De heer C. Hazenbroek werd bij enkele candidaatstelling als bestuurslid herkozen en zal dus wederom geruime tijd zijn beste krachten geven aan dit mooie werk. Op voorstel van het bestuur werd vast gesteld dat in April wederom de t gebruike- lijke Emmabloem-collecte zal plaats hebben en de voorzitter wekte de aanwezigen op, reeds nu de dames aan te sporen zich voor dit mooie doel beschikbaar te stellen. Dc Ongevallendienst in Haarlem, die geheel uit vrijwilligers bestaat, func- tionncert goed. Op negen punten in de stad zijn vaste telefoonposten door de gemeente beschikbaar gesteld en by leden van de Ongevallendienst onder gebracht. Op zeven verspreide posten zijn zuurstofapparaten beschikbaar. Via het centraal aanmeidingsbureau van de brandweer worden de leden meestal opgeroepen. De leden van de Ongevallendienst worden gerecruteerd uit de verenigin gen Snelverband. Haarlemse Reddings brigade. Rode Kruis-transporlcolonne en R. K. E.H.B.O. Zij allen zijn in het bezit van het Oranjekruisdiploma, ter wijl dc leden van de Haarlemse Red dingsbrigade bovendien in het bezit zijn van he* diploma reddend zwem men. Dit is o.m. het antwoord, dat B. en W. geven op een vraag, die bij de be handeling van de Haarlemse begroting over 1949 in de afdelingen gesteld werd naar aanleiding van de hulpverlening bij ongevallen. Zo waren er omtrent dit punt nog andere vragen, in antwoord waarop B. en W. zeggen, dat de meldingen inder daad door de politie geschieden, indien zij 't ongeval geconstateerd heeft of de melding daarvan bij haar binnenkomt. Weliswaar beschikt de gemeentelijke geneeskunrige en gezondheidsdienst niet over een eigen auto, doch het vervoer door de firma Mathot, daartoe gealar meerd door het centraal meldingsbureau van de brandweer, geeft geen aanleiding tot aanmerkingen. De E.H.B.O.'er is wat betreft de di recte hulpverlening niet afhankelijk van het publiek. Mogelijk wel eens voor het per telefoon doen vragen om zieken wagen, zuurstofkoffer of medische hulp. De Ongevallendienst is uiteraard, wat de melding'én betreft, voor een groot deel op het publiek aangewezen. B. en W. achten naar aanleiding van een desbetreffende vraag het aanbrengen van borden aan lantaarnpalen ter voor lichting van het publiek niet nodig. Zij verklaren tenslotte, dat, ofschoon er geen vaste voorschriften bestaan, het vanzelf spreekt, dat de hulpverlener de patiënt eert verlaat wanneer deze op deskundige wijze naar zijn huis of een ziekenhuis wordt vervoerd of overigens zijn hulp niet meer behoeft. S portmensen zijn goede krantenlezers, al beoordelen ze de waarde van een krant wel wat te eenzijdig. Ze heb ben ook een goed herinneringsvermogen en daaruit is dan ook teverklaren, dat een enthousiast voetballer mij schrijft1 Verleden jaar heeft u in een babbel de voetbalwedstrijd HaarlemAjax precies beschreven zoals wij jongens vroeger de wedstrijd van „the goold old H.F-C. plachten te zien (vanuit een boom de Spanjaardslaan). Maar op een g°ed® dag was het uit met deze pret, wan* onze ouders zonden ons naar de sportvelden en daar zijn we nu al 2U jaar. Daarom verwonderd het mij, dat U' Spaarnebabbelaar, zo'n ongemakkelijk® plaats zocht, terwijl wij een autoriteit (dank U) van Uw kaliber op onze sp°f velden gaarne een ere-zitplaats aanbie den (dank U nogmaals). Tot zover is alles nog neutraal én ka tholiek (heus, dat kan, lees maar ver der). Maar nu komt de aap uit de mouW- ..Voor het derde jaar is de R.K. voetbal club T.Y.B.B. kampioen en nu moet maar eens promoveren (dacht ik ook z°'' Daarvoor is de steun van alle lezers no dig, vooral in de uitwedstrijden." Volg' een opsomming van de betekenis del jeugdafdelingen van deze taaie, volhou dende vereniging en de brief eindigt me' prachtig vuurwerk. T.Y.B.B. heeft dus meer supporters nodig, mannen met f°r' se stemmen, vrouwen met overrompc lend enthousiasme. Éénmaal ben ik taets op reis geweest om een uit-wedstrijd bij te wonen en nog nooit heb ik zo'n pic* zier gehad als op de terugreis. Laten W® niet allemaal op Zondagmiddag uit huis lopen, maar een rooster maken. Gistere0 hebt U gelezen, dat Haarlem bijna 60.000 katholieken telt. Daarvan kunnen ei toch zeker 1000 de geel-zwarten aan moedigen. Eén zitplaats is echter al bezet Niet in een boom. Anno 1804 De Zandvoortse gemeenteraad kwam Dinsdagavond bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Van Fenema. Van het raadslid Tates (V.V.D.) was bericht binnengekomen dat hij wegens ziekte geruime tijd het raadslidmaat schap niet zal kunnen vervullen. De yOORZlTTER sprak namens de raad de beste wensen uit voor het herstel van dit raadslid. Tot lid van de woon ruimte-commissie werd benoerSd de heer P. Korstenbroek te Bentveld en tot pl.v. lid de heer R. J. Hobé. De gewijzigde statuten van de stich ting voor sport en toerisme werden vastgesteld nad^t de he.er LINDEMAN (K.V.P.) er zijn teleurstelling over had uitgesproken, dat deze zaak zo lang bij Gedeputeerde Staten was gebleven. Zandvoort heeft er het grootste, belang bij, dat de intensieve bemoeiing met het toerisme zo snel mogelijk ter hand wordt genomen. Spr. had bezwaar te gen de. bepaling, dat het stichtingsbe stuur zelf de statuten zou kunnen wij zigen. De heer VAN KUIJK (P.v.d.A.) en andere raadsleden vielen de heer Lindeman bij. Op voorstel van de voor zitter werd besloten, dat de statuten door het bestuur onder goedkeuring van de raad en van Ged. Staten kun nen'worden gewijzigd. Voor de aanschaffing van een licht drukmachine werd f 2000 toegestaan en voor de verbouwing van het raadhuis f 21000. De heer v. d. WERFF (C.H.) maakte bezwaar tegen de verplaatsing van de. afd. bevolking. De VOORZIT TER toonde het grote gemak voor het publiek aan dat deze afdeling onmid dellijk bij de ingang is gelegen. De koffiemachine, waartegen de heer BLOM (C.P.N.) bezwaar had, zal alleen wor den aangeschaft als het nut wordt aan-- getoond. Dë heer LINDEMAN maakte bezwaar tegen de hoge huurprijs van een pen ceel grond nabij het circuit. De VOOR ZITTER wees op het grote nut dat de gemeente van deze grond heeft. Aan de jeugdverenigingen 'werd vrij stelling' verleend van betaling van huur voor de voormalige bewaarschool. De heer v. d. WERFF (C.H.) dankte voor de snelle, afdoening van deze zaak. Het voorstel aangaande subsidiëring van bijzondere kleuterscholen ontlokte aan mevr. MOL (P.v.d.A.) de vraag of de religieuze leerkracht van de katho lieke school wel salaris nodig had; de spreekster drong verder aan op aan stelling van bevoegde krachten. De heer LINDEMAN deed hetzelfde en wilde daarom het subsidie yoor de Chr. school verder verhogen. Spr. stelde onderzoek in de ondfrwijs-commissie voor. Weth. KERKMAN (P.v.d.A.) zei dat religieuze leerkrachten ook salaris hebben; de overheid bemoeit zich niet met de be steding. Spr. lichtte verdertoe, dat de onbevoegde leerkracht aan de Chr. school binnenkort het diploma zal be halen; de schoolopzienster heeft geen bezwaar. Een wettelijke regeling is in voorbereiding. De héét SLEGERS (K.V.P.) merkte op, dat religieuzen ook levensonder houd nodig hebben. Spr. wees op de geringe bezoldiging der religieuzen, n.l. f 1200 en f 600 per jaar. Spr.1 be pleitte een subsidieregeling 'op basis van de kosten pe.r leerling: in elk ge val wilde spr. in een overblijvend tekort nog subsidie verlenen. In een betoog over openbaar en bij zonder onderjvijs citeerde spr. wat mi nister Spaak had gezegd over de. christelijke gedachte, die de zuurdesem is van de Westerse beschaving. Dit ontlokte de heer KERKMAN (P.v.d.A.) de. opmerking, dat hij hoopte dat de heer Siegers zich meer de uitspraken van de heer Spaak zou aantrekken. B*j het punt: herbouw van de water toren werd algemeen hulde gebracht aan het werk van de architect, de heer Zietsma. De heer BLOM (C.P.N.) wilde de verzekering dat hiervan geen prijs verhoging het gevolg zal zijn. De heer SLEGERS wil dat de Zandvoortse aan nemers bij de besteding ook een kans krijgen. De heer WEBER (A.Z.B.) zegt dat de gemeente ook voor integrale vergoeding van de oorlogsschade moet vechten. In verband met de in Amerika ingetre- den prijsdaling wil spr. nog een jaar wachten; we kunnen dan wellicht sla pende een ton verdienen. De heer VAN KUIJK verwacht geen belangrijke prijsverlaging. De heer TEROL (A.Z.B wil mógelijke prijsverhoging van het water voorkomen door invoering va tarieven voor seizoenverhuur. De heef LINDEMAN wijst ér op, dat de direc teur der bedrijven heeft gewezen op het grote risico in geval van brand. Aa° blussen van een grote brand valt niet te denken. De bouw van de toren i® daarom zeer urgent. Spr. blijft lieve! wakker om te zien wat te verdienen dab te gaan slapen in de hoop een ton te besparen. De VOORZITTER verdedigt het voorstel; prijsvei-hoging van het water zal -misschien niet té vermijden zijn-' Zandv. aannemers zullen niet worde0 uitgesloten. De watervoorziening 's thans deplorabel en met dit werk mag geen dag worden gewacht. Met alge mene stemmen werd het crediet va° f 435.000 verleend. Nadat de raad in besloten zitting was geweest, werd in openbare vergadering een voorstel aan de orde gseteld ot° een woning voor de burgemeester tc bouwen. De architect ir. C. Wegener Sleeswijf te Amsterdam heeft ingediend een ont' •werp van een woning met een inhoud van pl.m. 1047 m3. te. bouwen aan dc Brederodestraat. Overeenkomstig ee° in de commissie van bijstand voor pu blieke werken gedane suggestie, word1 deze woning gebouwd als een dubbele woning, welke tijdelijk alleen door dc burgemeester wordt bewoond, doch la ter zonder' bezwaar aan twee gezinne" kan worden verhuurd. Het voordeel va° deze splitsing is voorts, dat de finan ciering door het rijk gunstiger is. De bouwkosten zullen bedragen f 50.000.aankoop 1280 m2 grond 3 f 7.gemiddeld f 9000.kosten archi tect f 5000.totaal f 64.000.Door he* Rijk zal worden verleend een rentelo2® opbouwhypotheek groot f 27.548.—. z°' dat ten laste van de gemeente blij' f 36.452.—. Voor rente, aflossing, onderhoud e" lasten zal in totaal ten laste van dc gemeente komen 7 pet. van laatstge noemd bedrag, n.l. f 2551.64. Aan hu0* zal worden ontvangen f 1080.Te" laste van de gemeente blijft dan jaal" lijks f 1471.64. B. en W. achten het van belang; dat ten spoedigste in de huisvesting van de burgemeester wordt voorzie0' immers de. tijdelijke oplossing, welk® daarvoor in onderling overleg met eigenaar van een woning te Bentvel® is getroffen, loopt op 1 Juni a.s. af kan niet voor langere tijd verleng" worden. Nadat dit voorstel zonder discus®'® met algemene stemmen was aange°°' men, werd deze vergadering gesloten- De kiezerslijst is door B. en W. va®'" gesteld en ligt tot en met 16 Maart f voor een ieder bp de gemeente-secre*3 rie ter inzage. Hedenavond zal in het gymnastieklqk3^ |van de St. Augustinusschool een •kerkelijke bijeenkomst worden gehouo® teneinde te komen tot de oprichting van Maria-congregatie voor volwassen vrou^-p Alle dames boven de 21 jaar, gehu^ri, zowel als ongehuwden uit de parochie ui. kenbur,g, worden aldaar om 8 uur verWaC (Niet-officiële koersen) 314 Nederl. 1948 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mi), cert- A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mi) Scheepvaart Unie H.VA Deli Mij. eert Vorig Ope° slot 100 96ii 97 ty 97'i 161 Vj 155 «4 3 09 138 V, 140 177 236'4 235 22üi/2 297% 152 145% 159% 155% 140 „ng 15' J4»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2