Erie de Noorman en de valse koning IHIT even sparen Iervolg Er heerst grote werkloosheid onder amusementsmusici Wij luisteren naar sieraden mode VERLEDEN Maar genoeg emplooi voor buitenlandse orkesten £uiderzeeraad geïnstalleerd *UJIS TEN BOSCH zalgerestaureerd worden Graf van gefusilleerde verzetsstrijders J Journalist voor rechtbank In 1952 evenwicht tussen V.S. en Marshall-landen - om te Smakelijke stokvisvariaties Noordelijk en Oostelijk Middellandse-Zee-pact Nederl. ijshockeyteam met 10—2 verslagen IJshockey-incidenten te Tilburg WOENSDAG 23 FEBRUARI 1949 PAGINA 3 Moeilijke taak wacht Geschenk voor Koninklijk Paar Drama te Kollum Gearresteerde arts bekent Nabij Westerbork gevonden Nieuw bestuur St. Adelberts- vereniging Medaille voor Prof, Debye A.N.V.V.-PROPAGANDA IN PORTUGAL Duitse grensgangers in onze mijnen? M.I.R. heeft geen bezwaar Doodstraf geëist tegen Duitser V. Wegens niet noemen van zijn bron Ontslag gehuwde vrouwelijke arbeidscontractanten Ook in bestaat Plan van Tsaldarir OP HET iS>r LESLIE FORD At "4.kt»kte. ïijj a'" hoe wist u het?" Finse socialisten in het nauw door Mora uit Zweden DE RODE DUIVELS (Van onze Haagse redactie) Dc gehele dag door heeft er mu- iek geklonken in een Haagse dan- Van 's morgens 10 tot des mid- 0ags 4 uur hebben 18 bar- en dans feesten gespeeld voor wat zij waard aren. Morgen en overmorgen zul- nog 36 orkesten aantreden en fen zou dus geneigd zijn te denken f er deze dagen in deze amuse- ritsgelegenheid een geanimeerde fwining heerst. Dit is echter niet «eheel waar, want de aanleiding tot f ze overdaad van muziek is een "einig bemoedigende. ss^eZe or^est:en. die een auditie geven. Dia narneli'k niet °P de eerste fts ter verkrijging van een engage- ent voor de zomermaanden in de cantieeentra, al zal dat vanzelfspre- .,,nd welkom zijn. Zij trachten vóór 'es in aanmerking te komen als rem- j^eerorkest, m.a.w. zij willen de dag de week waarop de reeds geënga- n ei'de orkesten verplicht vrij moeten eTn in bepaalde gelegenheden spe- v "it de 54 orkesten kunnen onge- Jr 3 a 10 gekozen worden, die in 37 Zori 11 in de kuststrook zullen rouleren. Ij dat de bedrijven op de vrije dag van Zun mus'ca mGt van muziek verstoken e den zijn. Door werkzaam te zijn in Diu dergelÜk remplaceer-orkest is de ^dsicus in Jhet a.s. seizoen dus gevrij- |?rd voor werkloosheid. 0t)n en ander werpt een schril licht J* de positie van de amusements- 5an'Ci' van wie er in ons land 500- een dzieplijk aantal ambulant werken- jj.d niet meegerekend, werkloos zijn. komt vooral door de aanwezigheid v n veel buitenlands.e orkesten, die l 'Sens de mening van insiders over- diR zijn. daar onze Nederlandse en- lara zeker 20 goed zijn. De buiten- ndse orkesten, zo verklaarde men worden als het ware aan het pu- Oov opgedrongen. Hier komt zeker J k een groot deel snobisme bij te dat gevolg van een en ander is. in de seizoenplaatsen slechts zeer 'big Hollandse musici wetkzaam zijn. «P® minister van Verkeer en Water- d^at, mr. D. G. W. Spitzen, heeft Dins- ^gmiddag in de Trevèszaal op het Bin- ®dhof te 's-Gravenhage de Zuiderzee pad geïnstalleerd. Met een rede ge ragde hij van het werk van de Zui- ®rzeeraad, die dertig jaren geleden ten- WGrk aanving, maar tijdens de be dring niet langer kon blijven function- ku n' -Mijn ambtsvoorganger echter „r'am tot de overtuiging, een overtui gds, die ik van harte deel dat het y?'er was de Zuiderzeeraad op de oude -°et te laten voortbestaan en deze weer ouw leven in te blazen", aldus de mi- 5l|ter. jp voorzitter van de Zuiderzeeraad, j» heer E. H. Ebels, Commissaris der >oningin in Groningen, beantwoordde z® rede. Ij "Ik ben er van overtuigd, dat oris volk jjt voornemen der regering de verde- o drooglegging van gedeelten van de J gesloten. Zuiderzee weer met kracht aan Vatten, met grote instemming zal smeten, zeide hij. „Zuiver waterbouw kundig en landbouwtechnisch gezien, 'in de grootste moeilijkheden eigenlijk Pgelost, Maar het zeer moeilijke vraag- t;uk, dat thans aan de orde komt, be seft het omvormen van een oppervlakte >ai? nog 150.000 H.A. droog te maken Jhderzeebodem in een sociaal, econo- Dcf-h' maatschappelijk en landschap- ijpitik goed geoutilleerd landschap, waar goed zal zijn te leven en waar zo Pioiont mogelijk zal kunnen worden sewerkt en verder: hoe dit gebied goed mogelijk bij de structuur van ij;.8 land aan te passen en zoveel moge- dienstbaar tc maken aan de wel- art van ons volk." eJSpafs reeds gemeld, bestaat bij de re- Spphg het voornemen, om naast het ge- vjyj®bk van het Nederlandse volk in de j-Qrin van een nieuwe tuinaanleg, het tMnklijk Paar bij zijn koperen huwe- jsksfeest een restauratie van het paleis SS® ten Bosch aan te bieden. Naar wij Wa r vernemen betreft het hier het t-per bewoonbaar maken van de rech- -l^vieugel van het paleis. In de eerste ,j'aats zal het euvel worden opgeheven, er thans voor het hele paleis een s..?°kverbod geldt. Er zullen nieuwe tf oorstenen worden gebouwd ,en cen- Vpe verwarming worden aangelegd. 6l?°rts wordt een badkamer ingericht f,' 2al aiies worden gedaan om het Ko- dn i-ik Paar in Uen Haag weder te "ell U1- I. -v, Urm rr*nnKn nT* ?h beschikken over een bewoonbaar r.fpis nu ook het paleis aan 't Noord- hj}de vrijwel niet meer te gebruiken is. •U, hrsngt met zich mede, dat de rech- ba vleugel thans ook van een meer tip nde stoffering zal worden voor- rJ1f1 voor zover dit onder de huidige oj^'andigheden mogelijk is. Thans lig- er zelfs geen lopers op de trappen, •"ar r verwacht wordt zal met de restau- e ongeveer een jaar gemoeid zijn. Verleden jaar was in Scheveningen een Hollands orkest met een kaarsje te zoeken. Het ware, aldus deelde men ons mede, .te wensen, dat van overheids wege beperkende bepalingen gemaakt zouden worden tegen de grote toevloed van buitenlandse musici hier te lande. Dit zou op de eerste plaats een belang rijke deviezenbesparing tengevolge hebben en voorts zouden tal van Né- derlandse amusementsmusici weer .aan de slag komen. Ook is het wenselijk het beroep te beschermen, zodat een uitwas als zich telkenjare op de Waddeneilanden voordoet. waar pen siongasten tegen betaling een orkestje vormen, onmogelijk gemaakt zou wor den. Geruime tijd deden geruchten de ronde, dat de 31-jarige verpleegster R. V. uit Kollum (Fr.), wier stoffelijk over schot 5 Juli van het vorige jaar werd gevonden in een water, niet door een ongeluk in het water was geraakt Het meisje werd sedert de avond van de eerste Juli vermist. Bij onderzoek bleek, dat zij die avond, toen zij in de ver pleging was, naar naailes was gegaan. Daarna had zij bij kennissen vertoefd tot ongeveer elf uur. Van dat tijdstip af kon men haar gangen niet meer nagaan. Zoals bekend heeft dezer dagen de arts T. de J. uit Kollum de gedeeltelijke bekentenis afgelegd, de verpleegster op de avond van de eerste Juli, na een hooglopende ruzie, te hebben geslagen. Hij heeft haar daarop bij de Wijgees- terbrug in Kollum in het water gewor pen. Van bevoegde zijde wordt ons thans medegedeeld, dat niemand anders dan de gearresteerde arts iets met het gebeurde heeft uit te staan. De ver dachte heeft tijdens het onderzoek, om zichzelf te redden, maar al te dikwijls de schuld op anderen willen werpen, maar hij alléén is er schuldig aan. De Officier van Justitie onderzoekt de zaak nog nader. 20 September 1943 werden in het Wit- terveld. het militaire oefenterrein bij Assen, tien verzetsstrijders gefusilleerd, die kort daarvoor tijdens de eerste zit ting van het „Polizeistandgericht" te Assen ter dood waren veroordeeld. Hun stoffelijk overschot werd 's nachts naar het kamp Westerbork vervoerd, waar zij op bevel van de kampcommandant Gemmeker in het crematorium werden verbrand. De stoffelijke resten werden daarna in een kuil achter het cremato rium begraven. De bijzonderheden van deze tragedie heeft een Hamburgse jour nalist, Werner Stertzenburch, die latei- uit het kamp wist te ontvluchten en tot de bevrijding onderdook, in een rapport vermeld en op zijn aanwijzingen, gelukte het dezer dagen het graf van de gefu- silleerden J. Vis te Stadskanaal, A. Rut gers te Stadskanaal, J. Toet te Stap horst, G. Por te Zuidlaren, P. van Laar hoven te Hasselt, W. Knot te Exloo, R. de Poel te Borger, J. Diemer te Borger, R. Tuin te Valthermond en A. Diepen- brug te Odoorn, te vinden. Op een dezer dagen gehouden verga dering van de Landelijke Centrale en Afdelingsbesturen der St. Adelberts- Vereniging, is een nieuw landelijk hoofd bestuur gekozen. Voorzitter is mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst; secreta ris mr. P. J. M. Aalberse, Nassau Zuilen- steinstraat la, 's-Gravenhage, tel. 777330; penningmeester ir. J. G. E. Gieskes; le den: mr. R. H. van Basten Batenburg en L. T. F. Bouwman. Prof. P. J. W. Debye, die belast is met de leiding van de chemische afdeling van de Cornell Universiteit, is aangewezen als winnaar van de Willard Gibbs rrje- daille voor 1949 voor uitmunténd werk in de toegepaste scheikunde. (Van onze Haagse redactie) Op talloze wijzen maakt de A.N.V.V. propaganda voor ons land in het bui tenland. Een der aantrekkelijkste mid delen is het boekje „Hoe Holland te bezoeken", waarin voor de toerist op zeer overzichtelijke wijze de meest be zienswaardige plaatsen beschreven staan. Het boekje is voorts verlucht met veel fraaie foto's. Reeds bestond er een En gelse uitgave van. Thans verspreidt men een Franse uitgave, terwijl boekjes in de Spaanse en Portugese taal ter perse zijn. Een Vlaamse versie is binnenkort te verwachten en boekjes in de Scandina vische talen zijn in voorbereiding. Daar dit propaganda-materiaal op de eerste plaats voor het buitenland bestemd isj vrage men deze boekjes niet aan het A.N.V.V.-bureau aan. De A.N.V.V. gaat voorts haar propa ganda in Portugal intensiveren. Als ge volg van de geregelde luchtyerbinding van de K.L.M. op Lissabon is er voor de Portugezen thans een gemakkelijke en gerieflijke verbinding met ons land. Daar het land niet van de oorlog te lij den heeft gehad en het in het verarmde Europa een betrekkelijk gunstige plaats inneemt, verwacht men dat door deze propaganda veel toeristen nqar ons land zullen komen. Het hoofd van de afde ling buitenland van de A.N.V.V., jhr. W. H. Calkoen, gaat binnenkort naar dit Zuid-Europese land. Hij neemt drie Portugese journalisten mee terug, die op hun beurt in hun vaderland onge twijfeld propaganda voor ons land zul len maken. Gisteren heeft de Mijnindustrieraad het verzoek van de directeur van het rijksarbeidsbureau behandeld, om de mogelijkheid van tewerkstelling van Duitse grensgangers onder het oog te willen zien. Voor zover het volstrekt nodig is nog buitenlanders te werk te stellen, heeft de raad tegen aanneming van Duitse grensgangers geen bezwaar. Uit de aard der zaak geschiedt de te werkstelling eerst na onderzoek van het politieke verleden van betrokkenen en onder de voorwaarden, vastgesteld in de verordening betreffende arbeids voorwaarden van Duitsers, werkzaam in het mijnbedrijf. Gisteren had zich voor het Bijzondere GerechtshofJ te Leeuwarden te verant woorden de voormalige „Kriminal-sekre- tar" W. R. Deze man heeft in 1944-1945 Friesland onveilig gemaakt als „S.S.- Sturmscharführer" door stelselmatig ter reur op de bevolking uit te oefenen. Uit het verhoor van de getuigen bleek, dat verdachte opdracht had gegeven tot ver scherpte verhoren en dat hij zich gere geld van.de gang van zaken op de hoogte stelde. De procureur-fiscaal, mr. Wage naar, eiste de doodstraf. Uitspraak over veertien dagen. 5. Snel springt Eric overeind en trekt zonder bedenken zijn zwaard Degene, die deze pijl op hem afschoot heeft niets goeds met hem voor en onze held wapent zich dus bij voorbaatNauwelijks heeft hij zich echter opgericht, of een tweetal mannen stormt, onder het uitstoten van dreigende kreten, op hem afNet bijtijds weet Eric de stoot van de speer, welke een van de mannen hem poogt te geven, of te wenden en nu breekt op deze plek des onheils een verwoed gevecht losDit zijn zeker de mannen die aansprakelijk zijn voor deze roofpartij, flitst het Eric door het hoofd. En daarom probeert hij zijn tegenstanders onschadelijk te maken, zonder hen te kvyetsen. Dit is echter geen gemakkelijke taak, te meerdaar zijn twee tegenstanders vechten met een ijver, een beter doel waardig, zodat onzt held alle moeite heeft hen van zijn lijf af te houdenWinonah, die met de paarden is kompn toesnellen, verbijt zich over haar machteloosheid en als blikken hadden kunnen doden, was dc strijd reeds lang in een overwinning voor Eric geëin digd. Gespannen kijkt zij toeDoch dan meent zij een beweging waar te nemen tussen de stammen rechts van haar en opkijkend slaakt zijeen verschrikte gil Gewaarschuwd kijken Eric zowel als zijn beide tegenstanders op, en daar zien zij vier, vijf kerels, luid schreeuwend, op hen toestormen Dit is Max Reimann, de eerste commu nistische leider in West-Duitsland. Za terdag hield hij zijn eerste officiële toe spraak in Frankfurtwaarbij hij die Duitsersdie voor de geallieerden wer ken, aanviel. Hij werd hierop uitgeflo ten in plaats van toegejuicht. WOENSDAG HILVERSUM I - 301 M. 18.00 koor, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 luister spel, 19.30 actueel geluid, 19.45 Engelse les. 20.00 nieuws. 20.05 proloog, 20.15 Concertgeb.-ork., 21.20 lezing, 21.45 Con- certgeb.-ork., 22.25 gram., 22.45 Avond- overdenking, 23.00 nieuws, 23.15 orkest, 23.20 lezing, 23.35 gram. HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 trio, 18.30 zang en vleugel, 19.00 lezing. 19.15 Indonesië, 19.30 koor en orkest.. 19.40 jeugd, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 soc. nieuws, 20.20 operettes, 21.15 klank beeld, 22.30 duo, 22.45 gedichten, 23.00 nieuws, 23.15 zang en «rgel, 23.45 gram. DONDERDAG HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gyran, 7.30 gram., 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws. 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.05 gram., 9.40 schoolradio, 10.00 fluit en piano, 10.15 Morgendienst, 10.45 kwartet, 11.00 zieken, 11.40 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 zang en piano, 12.30 mededelingen, 12.33 gram., 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.25 orkest, 13.45 vrouw, 14.00 Promenade-ork., 14.40 vrouw, 15.00 gram., 15.15 kamerork., 16.00 lezing. 16.45 Bach, 17.00 jeugd, 17.30 kwartet. HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 u. ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws. 8.15 varia, 8.55 vrouw, 9.00 kwartet, 9.30 waterstanden, 9.35 zang, 10.00 Morgenwijding, 10.15 gram 10.50 kleuters, il.00 orgel. 11-45 lezing, 12.00 Zweedse gram. muziek, 12.30 medede lingen, 12.33 lil het spionnetje, 12.38 or gel, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen, 13.20 Skymasters- 13.50 gram.. 14.00 zang en gitaar, 14.15 solisten, 15.00 zieken, 16.00 Assortimento, 17.00 Kalcidoscoop, 17.20 lezing. 17.30 vliegtuigbouwers, 17.35 kwintet, 17.50 regeringsuitz. Opnieuw is een Nederlands journalist gedagvaard wegens weigering om zijn bron van bepaalde gegevens te noemen. Voor de Haagse Rechtbank zal 3 Maart de heer J. L. de R. zich wegens beroep op geheimhoudingsplicht (verschonings recht) te verantwoorden hebben. De heer De R., thans redacteur van het Haags Dagblad, werkte in October 1947 bij de Nieuwe Haagse Courant. In die maand verdween een aangetekende brief met f 100.000, die van het postkantoor te Alphen aan de Rijn verzonden werd. De enveloppe kwam ledig bij de geadres seerde aan. Van een zijner relaties ver kreeg de heer De R. bepaalde gegevens over genomen opsporingsmaatregelen in verband met mogelijke grensoverschrij dingen door de dader (s) en publiceerde deze in laatstgenoemd blad. Hij voert aan niet geweten te hebben, dat deze gegevens geheim waren, hij weigerde tegenover de rechtercommissaris bij de Haagse Rechtbank zijn zegsman of zegs lieden te noemen. Voor zover bekend, is het raadsel van de verdwenen f 100.000 nog niet opgelost. Op vragen van mevrouw Fortanier de Wit (VVD) heeft de minister van econo mische zaken geantwoord, dat hij per 1 Jan. 1949 ontslag heeft verleend aan de gehuwde vrouwelijke arbeidscontrac tanten niet-kostwinsters bij zijn depar tement en de daaronder ressorterende diensten, met dien verstande, dat hier bij een uitzondering is gemaakt voor die gevallen, waar uit sociale overwegingen aanleiding bestond deze arbeidscontrac tanten te handhaven. Door 's ministers aipbtgenoot van bin nenlandse zaken is geen algemene rege ling getroffen, die voor andere ministe ries een zelfde gedragslijn voorschrijft. De dispensatie op het nog steeds be staande verbod, gehuwde vrouwen in rijksdienst te houden, geldt dus elders nog tot 1 Jan. 1950. Ook de minister is van oordeel, dat de tijdelijke uitkeringsregeling 149 hier toepassing kan vinden. Paul Hoffman, de administrateur van de E.C.A., heeft voor de Kamer van Koophandel te Philadelphia een rede ge houden, waarin hij zei, dat omstreeks Ju li 1952 ruw gesproken een evenwicht moet komen in de handel tussen de Ver. Sta ten en de landen van het planMarshall, ook al zou dit" ongunstig zijn -voor de Amerikaanse producenten. Dit is schijn baar een zware taak, die toch moet wor den verricht, wil het Europese herstel verwezenlijkt worden. Wij hopen, dat in de periode na 1952 de Amerikaanse export vele malen groter zal zijn dan die in de voor-oorlogse periode, zeide Hoffman verder. Een zichzelf bedrui pend en welvarend Europa kan zeer goed voor 5 milliard dollars aan goederen in de V. S. kopen, in plaats van voor 600 mil- lioen dollars, mits natuurlijk wij in de V. S. uit Europa goederen tot ongeveer een ge lijk bedrag invoeren. Amerikaanse zakenlieden zullen het feit moeten aanvaarden, dat wezenlijke weder opbouw van het Europese economische le ven niet kan bereikt worden door pogingen om de toestand der vooroorlogse jaren te herstellen, toen dc V.S. gemiddeld voor on geveer 1.1. mill, dollars aan goederen naar de Marshall-landen exporteerden tegenover een invoer van slechts 600 millioen dollars. Hoffman oefende critiek uit op de leden van het Congress, die het bedrag van ruim 5(4 milliard dollars, dat voor de Marshall hulp in 'ruim 15 maanden gevraagd wordt, willen verminderen. Hij verklaarde, dat dit dwaasheid zou zijn, aangezien zonder eco nomisch herstel in Europa het niet moge lijk zou zijn vermindering te brengen in de vele milliarden belopende militaire uit gaven der V.S. De Franse minister van Financiën, Maurice Petsche, heeft gisteren bekend gemaakt, dat op 19 Februari de inschrij vingen voor de Franse wederopbouw- lening in totaal bijna 206 milliard francs bedroegen. De oorspronkelijk geopende inschrijving van 100 milliard francs is dus reeds meer dan tweemaal over- tekend. Eva Peron, de vrouw van de Argen tijnse president, heeft onlangs haar och tendblad Dcmocracia verkocht, zo werd gisteren bekend. Het is nog altijd een veel verbreid misverstand, dat men om te sparen vooral moet zorgen zo weinig mogelijk uit te geven. Wij noemden dit een misverstand, omdat juist een flinke uit gave soms een grote bespa ring op de duur kan beteke nen. Een huisvrouw b.v., die handig is met de naald, maar bij gebrek aan een naai machine alles bij een naaister moet laten maken of dagen en dagen met de hand moet naaien, zal op de duur voor haar gezin een enorme bespa ring kunnen bereiken door de ogenschijnlijk zeer grote uit gave voor het aanschaffen van een naaimachine. Zo is er meer. Tien, twin tig jaar geleden werd een stofzuiger min of meer als een luxe beschouwd. Thans zijn we zo ver, dat ieder ge zin, dat het zich even veroor loven kan, zich een stofzuiger aanschaft, hetgeen, zo al geen belangrijke materiële bespa ring, dan toch in elk geval een aanzienlijke bezuiniging op de energie van de huis vrouw betekent. In deze voor de huisvrouwen toch al vaak overdrukke tijd een niet te onderschatten voordeel. Dit sparen van energie is wel een van de belangrijkste overwe gingen der Amerikaanse fa brikanten van huishoudelijke voorwerpen en installaties. In een modern ingerichte Amerikaanse keuken gaat al les zo van zelf, dat de huis vrouw er nauwelijks aan te pas behoeft te komen. Machi nes wassen om, drogen af, doen de was en strijken, maar dat niet alleen. Ook de nor male keukeninrichting is zo practisch, dat ze werk be spaart. Vaak is de keuken meteen eetkamer, iets wat door de speciale inrichting kan, zonder dat men het on aangename gevoel heeft, dat men in de keuken zit. Hier voor is op de eerste plaats een goede luchtafvoer nodig, zodat men geen last heeft van vervelende luchtjes van het koken. De vloerbedekking en het meubilair zijn van een materiaal, dat eventueel een vetspat kan verdragen, maar dat toch fris en gezellig is. Kasten, aanrecht; gootsteen en kookinstallatie kunnen alle met een natte doek worden afgenomen en gerei nigd. Ook in ons land worden dergelijke zeer practische keukeninstallaties in de han del gebracht. Wij Pegrijpen, dat de prijs nog tal van ge gadigden afschrikt, maar wij geloven niet, dat iemand, die er de hogere prijs voor over had en kon hebben, hier ooit spijt van heeft gehad. Ëen nieuw apparaat, dat zal kunnen helpen om veel tijdrovende karweitjes te verlichten, komt binnenkort in de handel. Het is een elec- trisch toestelletje,- dat aard appels kan schrappen, vlees en groente hakken, koffie malen, deeg kneden, wortels raspen en desgewenst slag room en eiwit kloppen. Op dc Jaarbeurs zal deze nieuwe tijdbespaarder worden gede monstreerd. Over de beno digde uitgave er voor hebben we echter nog niets verno men. ®mË Dit keurige zomercostuumpje zal zeker het hart van me nige jongedame bekoren. Een eenvoudig collier van twee rijen pareltjes en de dubbele slavenarmband staan er zeer gedistingeerd bij. niiiiiiiHiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiitiiiiiHtimiiiMitiHicm iiiiiHiimifi<itiiiiiiiiu«Hiiniiiiiuii»Mi Verandering van spijs doet eten, zegt een oud spreek woord en de huisvrouw, die prijs stelt op haar naam als kokkin zal er daarom voor zorgen, dat de maaltijden de nodige variatie vertonen. Voor deze afwisseling kan zeer goed eens een keertje stokvis gebruikt worden. Stokvis is gedroogde vis, die men, voordat hij gekookt wordt, eerst 2 x 24 utir in koud water laat weken. De vis is ook in geweekte toe stand te koop. wat het voor deel heeft dat men hem met een kan bereiden en dat hij blanker is, dan wanneer men hem zelf weekt. Doordat de vis bij het weken minder vocht opneemt, dan hij bij 't drogen heeft verloren, is een portie stokvis voedzamer dan een gelijke portie verse vis. Stokvis bevat evenals verse vis eiwitten, voedingszOuten en vitaminen B. De gewone bereidingswijze is wel alge meen bekend. Wij laten hier een paar recepten volgen van minder bekende toepassin gen van stokvis. Stokvis-schotel:' 500 g. stokvis, 1 kg. aard appelen, 1 kg. uien. 400 g. (3Vz kopje) gort, mosterd, wat margarine of vet, wat melk. Ongeweekte stokvis ten minste 48 uur in koud water laten weken, schoonmaken en wassen. De stokvis in ruim kokend water met zout (10 g. per liter water) zachtjes gaar laten worden. De vis uit het water nemen en in stukken verdelen. De gort jvassen, weken in 1 liter water en ze gaar en droog koken, (b.v. met behulp van de hooikist). De aardappelen schillen en gaar koken. De uien snippe ren en in margarine of vet fruiten. Stokvis, aardappelen, uien en gort dooreenmengen en naar smaak mosterd en zout toevoegen. Het geheel in een schotel overdoen. Naar verkiezing deze met wat pa neermeel bestrooien, hier en daar een klontje boter of margarine er op leggen en er in de oven een bruin korstje op laten komen. Stokvis in tomaten-purée: 1 kg. gekookte stokvis, 1 gehakte ui, 2 lepels tomaten- purée. margarine, 1 dl. water, fijngehakte peterselie, zout. De stokvis schoonmaken en in stukjes verdelen. Ongeveer 2 eetlepels margarine in een pan smelten. De vis en de overige bestanddelen, behalve de peterselie, hieraan toevoe gen en alles tezamen 15 mi nuten laten stoven. Het ge recht met peterselie be strooien en warm opdienen. Vroeger, in de jeugd van onze moeders en groot moeders, golden er heel andere normen voor het dragen van sieraden dan te genwoordig. Daar had je op de allereerste plaats die zeer belangrijke stelregel, dat meij nooit onechte of imi tatie-juwelen mocht dragen. Wie geen geld had om zich gouden of zilveren sieraden met echte diamanten, bril janten, paarlen of robijnen aan te schaffen, droeg geen sieraden. Het getuigde van slechte smaak om zich te tooien met imitaties. Het werd beschouwd als een on gepast pronken met veren, die je niet toekwamen. In middels is er ook op dit ge bied, evenals op tal van an dere gebieden, wel heel wat veranderd. Het is nu alge meen gebruikelijk, dat dames en vooral jonge meisjes een of ander aardig fantasie collier, armband of ring dragen zonder dat het ie mand stoort. We zien in bi jouteriezaken soms de meest fantastische versierselen uit gestald liggen en verbazen ons vaak als we zien, dat er inderdaad nog tal van dames gevonden worden, die zich met dit fraais „optuigen". Als we de berichten uit En geland en Amerika moeten geloven, zullen we in het ko mende seizoen ons gaan sie ren als negerkoningen met tal van hangers, armbanden, clipsenbroches van niet-edele metalen en stenen. Het schijnt, dat vooral Rijnsteen en maansteen weer in trek komen. Beide worden veel als versierselen bij avond toiletten gebruikt. Dat het bij al dit soort dingen nodig is gematigd en met inzicht te werk te gaan, behoeven wij niet spe ciaal te vermelden. Dat het van weinig smaak getuigt om bij een simpel mantel- costuumpje hevige colliers en oorknoppen te dragen behoeft wel geen betoog en evenmin zullen we zware, drukbewerkte armbanden en ringen aandoen bij een eenvoudig sporttoiletje. Hier blijft toch nog altijd de oude opvatting geldig, dat eenvoud het kenmerk is van het ware. Goede smaak blijft altijd de beste leids vrouw ook op dit terrein. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Constantine Tsaldaris, heeft een defensief bondgenootschap voorgesteld, dat Spanje met de Westelijke democra tieën zou verbinden. Tsaldaris heeft zijn ideeën tijdens zijn onderhoud van Maandag met minister Bevin kenbaar gemaakt. Hij deed de twee volgende suggesties: 1. Een pact der Noordelijke Middel- landse-Zeelanden, met name Spanje, Ita lië, Griekenland, Turkije, Frankrijk en ook Engeland, wegens strategische be langen in dit gebied. 2. Een pact van Oostelijke Middel- landse-Zeelanden, n.l. Israël, de Arabi sche landen, Griekenland, Turkije, En geland en mogelijk Perzië en Pakistan. Vertaling van Pauline Fellings tj Maggie dat werkelijk geschre- «eiij, fluisterde ik. „Staat er dat wer- jri, over Georgg?" >.Jt ?nel Primrose zag me vast aan. 'Hot antwoord is ja en neen", zei hij. 'vaa,.s*aat er werkelijk en u ziet hoe Se,hft was. Mrs. Potter heeft het n'et geschreven. Ze heeft niets "o dreven, zover ik weet-. Ik was bij r'e, mrs. Latham en ik kon vroe- goed tekenen. U zou die pa- een deductieve reconstructie noemen." hebt u ze zelf geschreven?' op me neer met echte be lt 'W^!d °P zün gezicht. b I, it u zeker, dat u weer goed bent?.... raadde het gedeeltelijk. Daarbij door veel inlichtingen, zowel onjuiste, van uw vrienden. Ziet u, &r was geen andere manier. Ik wist, dat Barrol de moordenaar was; ik was er volkomen zeker van. Maar je kunt niet bewijzen, dat iemand bewuste loos geslagen en voorover op zijri gezicht in ondiep water was gegooid, als dat zeven jaar geleden is. Daar begon Mag gie Potter's rol, Toen de details bepaald op Barrol begonnen te wijzen wat ze van het begin af gedaan zouden hebben, als de mensen niet hadden aangenomen, dat hij het onmogelijk kon zijn was het duidelijk, dat er iets in het verleden moest zijn,.dat hem tot zon handelwijze dwong. Ik reconstrueerde. U zag de uit werking." Ik rilde. „Maar ik begrijp met „Denk eens goed na, mrs. Latham. Bar rol wou niet hier komen; hij kwam al leen terug, omdat Rosemary het door dreef. Hij kwam vóór de anderen, on getwijfeld om eens rond te kijken en te zien of er iets aan het licht was geko men. Anders had het geen doel ze hadden een huisbewaarder. Hij was on gelooflijk bezorgd voor zijn gezondheid; toch blijkt het, zoals Rosemary me ver telde, dat hij altijd geweigerd heeft, een eenvoudige blindedarm-operatie te on dergaan, uit vrees, dat hij onder de nar cose zou praten". „Dat over George in het algemeen. Nu de bijzonderheden. Toen Sandra hem meenam in de boot en hem bijna liet verdrinken, was zijn eerste reactie op het dok: angst en een wilde hoop, dat ze niet gered was. Zijn verhaal, dat ze een slag van de kluiver had gehad, kwam nadat de kneuzing op haar hoofd was ontdekt. Het was een puur verzin sel Dat verhaal, dat hij haar opgehou den had, was ook een nagedachte en be lachelijk in het licht van de feiten. Toen Jim Gould er bij kwam, vond hij haar volkomen in orde, George ophou dend. En Sandra was totaal veranderd van het ogenblik af, dat ze in de club terugkwam. Aan het diner had ze Di- kranov opgebeld ik denk om hem te smeken, Rosemary mee te nemen. Ze waren allebei kwaad. Vóór de boot-epi sode. was ze knorrig, en kwaadaar dig, zou ik zeggen. Maar nadat ze uit zee kwam, ging ze naar de kleedkamer vrolijk zingend, lachend in zichzeh, zich in iets vermeiend en schreef ze een briefje. Dat briefje was natuurlijk het meest vitale punt van de hele zaak. Het stel de de situatie in het felste licht en ik was vreselijk bang. dat u dat zoudt mer ken, toen we in de kleedkamer waren. Het belangrijke is niet alleen dat er een briefje was; het is de vraag, wan neer en waar en aan wie het geschre ven was. Waarom werd het gedaan? Het had geen logische zin, dat ze aan Dikranov een schriftelijke mededeling deed maar George Barrol was bij Andy Thorp en ze kon hem niet vragen, haar in het geheim te ontmoeten waar Andy bij was". „Maar het briefje was toch aan Di kranov?" Hij schudde zijn hoofd. „Ik heb geen ogenblik gedacht, dat 't aan Dikranov was. Het zat in zijn zak, maar het was duidelijk, dat het be stemd was voor een van de Bishops of voor George". „Maar waarom „Mijn beste mrs. Latham, die men sen zijn allebei Georgiërs. Toen ze tele foneerde met Dikranov, zoals Jim Gould ons vertelde, sprak ze in hun eigen taal. Ze zou toch geen geheim briefje aan Dikranov hebben geschreven in het Engels? Bovendien had het weinig doel, hem te schrijven. Ze had makkelijk met hem kunnen spreken. Neen, dat briefje was aan George Barrol geschreven en hij stopte het heel dwaas in Dikranov's zak; natuurlijk denkend, dat hij zijn linnen smokingjasje voor de volgende avond aan zou doen." „Wat een gemene streek!" zei ik. Hii knikte. „Als Barrol zo verstandig was ge weest, dat briefje te vernietigen maar dat is het juist met zulke hyste rische misdadigers. Nu, toen Dikranov dacht aan Rosemary's sigarettenkoker en dat briefje vond, die Zaterdagnacht, was hij op zijn hoede. Zonder iets van dit alles te weten, vermoedde hij na tuurlijk, dat iemand probeerde, hem te compromitteren en hij was verontrust, terwille van zichzelf en van Rosemary. Vandaar dat hij 's naohts zo rondwaar de. Hij verdacht George niet, omdat hij die nacht, toen hij terugkwam, nadat u hem in uw tuin had gezien, George he lemaal dronkend en slapend vond aan 't bureau van Bishop toevallig met de telefoon van de haak, mrs. Latham." Ik trachtte wanhopig te denken. „Maar Sandra en de schroefsleutel en mrs. Potter?" Kolonel Primrose grinnikte. „Het is 'n lang verhaal, mrs. Latham. Maar het Is allemaal heel eenvoudig. Ik zal u de hoofdzaken geven. Ik vermoed, dat, als Andy Thorp het goed oordeelt, boven water te komen, hij zich zal her inneren nu de zaken zo staan dat Sandra die schroefsleuiel zelf van de achterveranda heeft genomen, toen ze George ging ontmoeten bij de garage. George heeft hem, nadat hij hem ge bruikt had, in het gras gelegd bij de achterdeur van de Goulds Jim moest dan maar zien, dat zo goed moge lijk op te helderen. Dan mrs. Potter. Zij was het grootste probleem van de hele zaak, in zekere zin. Ziet u, ik ontdekte gemakkelijk genoeg, waar die mysterieuze, zwijgen de oproepen vandaan kwamen en dat was voor George even gemakkelijk. De eerste kwam net twee uur na de moord vóór, George aan net bureau werd gevonden. Hij was tenslotte niet bij de garage, toen u er was. U hebt iets an ders gehoord of het u verbeeld. Hebt u al bedacht, waarom hii op u schoot?" Kolonel Primrose grinnikte weer. „Het is niet vleiend." Ik schudde mijn hoofd. Ik had niet het flauwste idee. „Wel, hij hield u voor mij, mrs. Latham. We waren allebei in het wit gekleed. Het was helemaal donker, na tuurlijk. Hij vuurde in paniek op een witte vlek, die naar het huis liep. Het was makkelijk genoeg, een sigaret van Dikranov te roken.'" (Wordt vervolgd) De Finse eommunisten en boeren heb ben zich gisteren aaneengesloten om te trachten, de socialistische regering, die reeds wekenlang in de Russische pers wordt aangevallen, omver te werpen. De agrariërs, Finlands sterkste partij, hebben 56 zetels in het parlement, de sociaal-democraten van Fagerholm heb ben er 54, de volksdemocraten 38, de conservatieven 33, de Zweedse volks partij 14 en de liberalen 5. Fagerholm kan rekenen op de steun van de conservatieven, die tot elke prijs de communisten buiten de rege ring willen houden. De beslissende stemmen zouden echter worden uitge bracht door de Zweedse volkspartij, die* bestaat uit het Zweeds sprekende deel van de bevolking. Maarschalk Nikolai A. Boelganin, Rus sisch minister voor de Strijdkrachten, heeft Dinsdagavond in een dagorder ter gelegenheid van de 31ste verjaardag van het Russische leger verklaard, dat de Russische troepen „voortdurend buiten gewoon paraat moeten zijn" in verband met de Amerikaanse „agressiepolitiek". Dinsdagavond werd op de Hokij een wedstrijd gespeeld tussen een versterkt Nederlands team en Mora (Zweden), welke in een 102-overwinning eindig de voor de gasten. De tussenstanden wa ren 14, 04, 12. In de eerste periode werd het Nederlandse doelpunt gescoord door Loek. De Zweden Johansson, Gus- tavsson, Andersson en Petterson legden de puck in het Nederlandse doel. An dersson, Larsson, Granath en Gustavs- son brachten in de tweede periode de score op 81 en in de derde periode maakten Andersson en Johansson de 10 vol, terwijl Andreola zorg droeg voor het tweede Nederlandse doelpunt. De gasten waren in technisch opzicht niet te genaken. Hoewel nog gejn definitieve regeling is gemaakt, moet het waarschijnlijk worden geacht, aldus het Franse blad l'Equipe, dat de wereldkampioen mid dengewicht Marcel Cerdan en onze landgenoot Luc van Dam elkaar op 15 April in het Palais des Sports te Parijs zullen ontmoeten. De ijshockeywedstrijd Tilburg-HHIJC, die enkele dagen geleden te Tilburg werd gespeeld en door de Hagenaars met 9—4 werd gewonnen, is een baaierd geworden van onsportieve gedragingen. De HHIJC heeft naar aanleiding daar van aan het ANP medegedeeld, dat het bestuur van HHIJC enkele dagen te voren een schrijven van twee Tilbur- gers had ontvangen, „dat het wel weer heat zou toegaan". In zoverre was dit juist, dat zich op het ijs talrijke onge regeldheden voordeden en volgens me dedelingen van HHIJC konden de Haagse spelers en scheidsrechter slechts onder geleide van de politie, die de gummistok moest gebruiken, de baan verlaten. Toch liep nog een der Hage naars een hoofdwonde op en werd een official door een „supporter" geschopt. In Tilburg daarentegen weet men de ongeregeldheden aan bet partijdig op treden van de Haagse scheidsrechter, zowel als aan het onvoldoende politie toezicht en de toch al minder goede verhouding tussen beide clubs. De Haag se spelers zouden de onregelmatigheden hebben uitgelokt en toen vijf minuten voor het einde opnieuw een incident ontstond en het publiek zich op de ijs baan begaf, zouden ze daar door een Hagenaar „met diens stick" ontvangen zijn. De HHIJC heeft n« bij de bond ge protesteerd tegen het spelen van wed strijden in Tilburg. Het ANP bericht nog, dat de Belgische bond de Tilburgse baan al geboycot heeft Voor de wedstrijd tegen de Zwaluwen op 1 Maart a.s. te Gent is de B-ploeg der Rode Duivels als volgt samengesteld: Doel: Vaes (R.C. Tirlemont),. achter: Saeren (F.C. Luik) en Neuris (Berin gen), midden: v. d. Auwera, (Racing Mechelen), Etienne Chaves (Gantoise) en Ees (Antwerp F.C.); voor: Reniers (R.C. Mechelen), Verbruggen (Antwerp F.C.), Gillau (SC. Charleroi), Freddy Chaves (Gantoise) en Appelthans (St. Truyen) Tijdens zwemwedstrijden te Odense werd Wies Vaessen derde op de 100 m borstcrawl in 1 min. 08.2 sec. Op de 200 m moest Tonny Hom opgeven door kramp in de nekspieren. De 100 m rug- slag werd gewonnen door Dini van Ekris (1.16.1), de 3x50 m wisselslag door Nederland (1.44.4).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3