Vandaag komen zeven landen bijeen Denemarken wil toetreden tot Raad van Europa Hatta over de Republikeinse noodregering op Sumatra Zal Thorez zich moeten verantwoorden EEN BULGAARS „GEELB0EK" Nog drie getuigen bevestigen „Ik verkoos de vrijheid" De „professor" als oplichter ontmaskerd Het weer Ondernemingswachten op Java en Sumatra Morgen verschijnen vijftien predikanten voor het gerecht 50.000ste woning sinds bevrijding gereed 1 Tof hoofd en hart Kravchenko is van plan lezingen in West-Europa te houden Militair Verdrag met elk der West-Europese landen „Zwarte Kees" vrijgesproken Interpellatie in Kamer van R. P. F. -afgevaa rdig de Goede Arnhemse slag voor ie polit Amerikaans protest verworpen Donderdag 24 februari 1949 72ste JAARGANG Ne. 24394 Van werkman tot directeur FINSE REGERING DOOR OOG VAN EEN NAALD R.A.F. WORDT INGEKROMPEN 25.000 op het eind van dit jaar Na tekening Atlantisch Pact Geen vrijwillige dienstneming bij de Waf f en-S.S. Onthullingen van Britse kerkenraad Haard werken en soberr leven Möring stopperspil tegen België? ^REAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE j SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143j80 B,jlcantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. «nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLfMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiên eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per f 1.52 per rrvaarvd, f 4*56 per kwartaal. .Diplomatieke bronnen onthulden gis- fen, aldus U.P., te Washington, dat «terikaanse autoriteiten en de diplo matieke vertegenwoordigers van zes an- Westelijke mogendheden vandaag belangrijke conferentie zouden hou- r over het Noord-Atlantische Veilig- •'dspact. Behalve de Verenigde Staten, "den aan de conferentie deelnemen ^öada, Engeland, Frankrijk, Nederland, e,gië en Luxemburg. Diplomatieke -Asrnemers hechten veel betekenis aan ie bijeenkomst, aangezien de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken ten Acheson hierbij voor het eerst ge- .Senheid krijgt kennis te nemen van e reactie der zes landen op de houding jah de senaat ten opzichte van het pact. «r conferentie zal tevens worden be sroken de kwestie van het uitnodigen a" Noorwegen tot de definitieve ver- aSsonderhandelingen. Men verklaart hier, dat de houding er Verenigde Staten ten opzichte van j) Pact na het onderhoud van minister ten Acheson met de senaatscommissie volgt samen te vatten is: j '- De Verenigde Staten zijn bereid een oelmatig defensief verdrag te onder kenen, gebaseerd op het algemene jpncipe, dat een aanval op een der on dertekenende landen beschouwd zal wor- eo als agressie tegen allen. A De regering der Verenigde Staten emt er in toe elke ondertekenende ™0f*V kul. v ill uvzc C1AC UUUC1 ICIVCIXCILU.C l °gendheid in geval van agressie te jblp te komen met alle middelen, be- ,a've „oorlog". Een oorlogsverklaring d?h slechts via het Congress uitgevaar- '6d worden. Men gelooft dat deze voor gingen de instemming jullen hebben ®h de andere verdragslanden. 'hmiddels wordt in bevoegde kringen J^rklaard, dat de militaire behoeften 5?n de Europese landen het Amerikaan- vermogen tot hulpverlening te boven n- Daarom worden de cijfers aan een eUw onderzoek Onderworpen om na rte gaan of niet hier en daar wat ge schrapt kan worden, zonder dat de mi nimum-veiligheidsbehoeften in gevaar komen. De vertegenwoordigers van de vijf landen der Westelijke Unie hebben gis teren te Londen geconfereerd over het Atlantisch Pact en de voorgestelde Euro pese Raad. Zij waren daarbij in het bezit van de tekst van het Atlantisch Pact, zoals het er thans voorstaat. Een woordvoerder van de conferentie verklaarde, dat som mige punten nog steeds niet geaccep teerd waren door alle landen. Hij gaf echter te verstaan, dat de werkzaamhe den, die het pact vergt, enige vorde ringen hadden gemaakt „sinds de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Dean Acheson geconfereerd heeft met de vertegenwoordigers van de di verse pact-landen." De gedelegeerden bestudeerden tevens de werkzaamheden, die ten opzichte van een handvest voor de Europese Raad zijn verricht. Vandaag zouden zij aan deze beraadslagingen de laatste hand leggen. Binnen een maand zal het hand vest aan een voorbereidende conferentie van de Raad worden voorgelegd. Uit bronnen van de conferentie werd vernomen, dat Deense autoriteiten te verstaan hebben gegeven, dat Denemar ken zich bjj de Raad wil aansluiten, of schoon de formele beslissing door het parlement genomen moet worden. Dene marken zou het tiende land zijn, dat tot de Raad van Europa toetreedt. Behalve de vjjf Wrestelijke naties zijn tot de Europese Raad toegetreden Noorwegen, Zweden, Eire en Italië. De minister van Buitenlandse Zaken van Eire, Searn MacBride, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Eire in stemde met het algemene doel van het voorgestelde Atlantische Verdrag, doch Seschuldigd van contra-revolution- teire activiteit had ook hij hun gruw- jpmheid aan eigen lijf ondervonden. loe ian ti (Telefonisch van onze Parfjse correspondent) PARIJS, Woensdagavond, het proces Kravchenko-Les Lettres franchises zijn vanmiddag achtereenvol gens de laatste verplaatste personen, de Rus Labitch, een Corsicaans Trotzkiïst, £apa Chiarelli en de weduwe van de Duitse communistenaanvoerder Neu- •naHfc voor hef getufgenhekje verschenen. Alle drie hebben getuigd ten |R»ste van Kravchenko. vertelzucht van de Rus, welke zoals die van de meeste zijner landgenoten beging vertoont tot oeverloze wijdlopigheid, werd door voorzitter Durkheim bjgedykt met het vermaan gestelde vragen te beantwoorden met „da" (ja) „niet" (neen). Wat deze getuige in zijn opklimming van gewoon werkman rij de spoorwegen in het Donetzbekken tot onder-directeur had meegemaakt, "«vestigde ook weer ten volle wat Kravchenko heeft geschreven over de wlitionele en justitiële methodes van de Sovjet-Unie. geweken lid van het Centraal Bureau der Communistische Partij Duitsland, in de Sovjet-Unie zijn overkomen. Om te beginnen werden zij beschuldigd van een „afwijking van de generale lijn", afwijking die daarin bestond, dat haar man de strijd tegen de Nazi's „overal en met alle wapens" predikte, terwijl Stalin nog slechts een strijd met „geestelijke wapens" wilde. Zij vermeldde een onderhoud, dat Neumann met Stalin had en waarin deze als zijn mening te kennen gaf, dat de Nazi's de handen zo vol zouden hebben aan de Westelijke mogendheden, dat zjj de Sovjet-Unie ongetwijfeld met rust zouden laten. Neumann werd tenslotte uitgenodigd, een boek te schrijven, waarin hij zijn dwalingen en vergissin gen erkende. Hij weigerde; beschuldigd van contra-revoiutionnaire actie en ten slotte van fascisme kwam Neumann in de beruchte gevangenis van Ljoubanska terecht, zij zelf werd in 1939 na de af sluiting van het Duits-Russische verdrag met tal van andere Duitse communisten aan de Nazi's uitgeleverd. Zij werd ten slotte in het concentratiekamp van Ra- vensbrück gevangen gezet, waaruit zij in April 1945 werd bevrijd. Vóór haar uitlevering had zij vijf jaren in een dwangarbeiderskamp in Noord-Rusland doorgebracht de omstandige beschrij ving, die zij van dat k§mp gaf, beves tigde de juistheid van „Ik verkoos de vrijheid". Kravchenko verklaarde heden tegen over Reuter: „Ik ben voornemens een aantal lezingen te houden, politieke lei ders te ontmoeten en toespraken te hon den tot vergaderingen van arbeiders. Ik hoop o.a. Nederland. Italië, Zwitserland en Zweden te bezoeken." Het Finse parlement heeft gisteren zijn vertrouwen uitgesproken in de sociaal-democratische regering van pre mier Karl August Fagerholm. Het 'kabi net ontkwam echter ternauwernood aan de nederlaag, want de stemmcncijfers waren 98 tegen 96. de Sovjet-autoriteiten de mythe Ij--* het Sovjet-paradijs kweekten, K^Ptte hij met de volgende bijzonder- ""'d toe. j4is directeur van een spoorwegdepot de Oekraïne was hij belast met de I Idling van ontmoetingen tussen Sov- '■•Persoonlijkheden en delegaties uit J} Westelijke landen. Op de dag va.i Jj ontmoeting werden niet slechts depots ij werkplaatsen met bloemen versierd, werden ook de arbeiders in nieuwe «ren gestoken, die dezen echter weer ^ytstonds moesten teruggeven zodra het Zoek vertrokken was. bejaarde Corsicaan Chiarelli, Trotz- ri!st, is een der meest pittoreske ge- fr'Sen, die tot dusver langs het getui te''1 bankje hebben gedefileerd. Hij heeft 1 "laken gehad met „de politie van alle ij.dden". maar dit heeft hem blijkbaar in het minst gedeprimeerd. Het pu- jj vindt hem „délicieux" en zijn ver dring is interessant. Hij had vernomen de arme Kravchenko door de tegen- (j'p'.j werd aangeblaft, maar hij wist, vl Kravchenko de waarheid had ge- jbfeven. Deze wetenschap had hij op- t?daan als tolk in een tussen Marseille Aix gelegen kamp van bevrijde Rus- dc"e krijgsgevangenen. Met uitzonde- van de politieke commissarissen L?ren de kampbewoners van hem gaan ül en, zodat zij hem papa noemden. Na de schorsing is het woord aan jjtevr. Neumann, die uit Zweden is Overgekomen om te getuigen. Zij geeft «O" uitvoerig relaas van de weder waardigheden. die haar en haar man, tet in 1932 naar de Sovjet-Unie uit- >,l*ton Churchill heeft de strijdbijl nog i. "V niet begraven. In Hammersmith b d hij vurige toespraken als candidaat de tussentijdse verkiezingen. Een Orote menigte juichte hem toe. dat het, zolang Ulster nog niet met het Zuidelijke gedeelte van het land was verenigd, geen verplichtingen op zich kon nemen, waardoor het zou kunnen worden genoopt tot een gezamenlijke militaire actie met Engeland. „Een dergelijke verplichting zou het gevaar van een burgeroorlog in Eire, in geval van een crisis, met zich bren gen", verklaarde hij. In het komende begrotingsjaar zal de Royal Air Force Engeland 207.450.000 pond sterling kosten wat 34.450.000 meer is dan het lopende jaar, waarvoor thans bij de aanvullende begroting opnieuw 16.400.000 is uitgetrokken. Het personeel van de R.A.F. zal met 70.000 mannen en vrouwen worden verminderd. Henderson, de Britse minister voor Luchtvaart, die deze cijfers gisteren be kend maakte, verklaarde, dat de toene ming van de luchtdefensiekosten het gevolg zijn van aanvullende aankopen van materiaal, prijsstijgingen en verbe tering van de salarissen. Minister Henderson verklaarde, dat er stappen worden ondernomen in samen werking met de luchtstrijdkrachten van Frankrijk, Nederland en België om een gemeenschappelijke luchtverdediging op te bouwen. Hij is van mening, dat de luchtstrijdkrachten in geval van oorlog als een geheel moeten opereren. Dinsdag arriveerde H. Af. Koningin Juliana met Prinses Margriet in St. Anton. Reeds aan de Oostenrijkse grens werd de hoge gast begroet door Oosten rijkse autoriteiten en vertegenwoordigers van de Franse bezettingsmacht. Van links naar rechts, Koningin Juliana, Prinses Margriet en de vertegenwoordiger van de Oostenrijkse regering, de heer Ulrich lig. Republikeinse kringen, die in nauw contact staan met de republikeinse dele gatie in Batavia, hebben tegenover de correspondent van „Merdeka een uit eenzetting over de positie der republi keinse noodregering op Sumatra en de republikeinse leiders op ,Banka gegeven „naar aanleiding van de indruk, die men gekregen heeft, dat op dit ogenblik twee republikeinse regeringen bestaan, die tegenovergestelde verklaringen af leggen, in het bijzonder met betrekking tot de resolutie van de Veiligheidsraad.' Ook van de zijde van de commissie der V.N. zouden hierover vragen zijn ge steld, aldus „Merdeka". Het blad meldt, dat Hatta antwoordde op desbetreffende vragen, dat, zolang de republikeinse regering niet in staat is gesteld haar taak uit te oefenen, de noodregering het bestuur over de Indo nesische republiek vertegenwoordigt naar binnen zowel als naar buiten. De besprekingen met de B.F.O. en met de commissie-leden te Banka waren in formeel. Toegegeven wordt, dat wegens de moeilijkheden bij het contact met de noodregering schijnbaar geen overeen komst tussen de verklaringen van beide groepen bestaat, doch de verklaringen zijn niet bindend, aldus „Merdeka", om dat het officiële standpunt van de repu blikeinse regering eerst kan worden vastgesteld nadat het republikeinse ka binet in staat is gesteld zittingen te hou den en besluiten te nemen. De Indisch-Nederlandse partij heeft zich in een brief tot de voorzitter van de B. F. O. en de republikeinse premier, Moh Hatta, gericht. In de brieven wordt gezegd, dat men meent, „dat alle Neder landse onderdanen, die in Indonesië ge boren zijn uit in Indonesië gevestigde ouders in principe het onvervreemdbaar recht hebben als oprichters deel te ne men aan de stichting der V. S. van Indonesië Het bestuur verzoekt de B.F.O. en de republikeinse Nederlanders hun standpunt terzake bekend te maken. De gemeente Surabaja heeft een groot plan in bewerking voor de aanbouw van Verwachting tot Vrijdagavond: Enkele overdrijvende wolken velden; overwegend droog weer. Matige of zwakke wind uit Weste lijke richtingen. Tamelijk koude nacht met plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen in de namiddag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon op: 7.36. Onder: 1812. Maan op: 7.21. Onder: 15.17. een nieuwe stadswijk met 4000 wonin gen. sportvelden, een stadion en indus trieterreinen. Voorts is een groot vlieg veld voor Surabaja dringend noodzake lijk. De Australische minister-president Chifly heeft gisteren in het parlement ontkend, dat er een verwijdering met Nederland was ontstaan als gevolg van de Indonesische kwestie. Niettemin wei gerde hij in te gaan op het verzoek van de plaatsvervangende oppositieleider, Eric Harrison, om de verklaringen, die door de Australische ministers Evatt en Calwell zijn afgelegd, toe te lichten. Bij een overval op de suikerfabriek Bandjardawa is Vrijdag de Nederlandse employé K. van der Rest vermoord. Een inspecteur van de ondernemings wachten heeft tegenover een correspon dent van Aneta verklaard, dat de onder nemingswachten thans in totaal op Java en Sumatra rond 18.000 man omvatten, doch in verband met het open komen van de nieuwe gebieden zal voor het eind van' dit jaar dit aantal nog stijgen tot 25.000. Over het algemeen genomen beantwoordde 85 pet. van de onderne mingswachten aan de gestelde verwach tingen. Er zijn in verschillende delen van Java grote aanvallen gepleegd en veelal kon men standhouden. Aan het eind van het jaar bedroeg het aantal deserteurs uit de ondernemingswachten één pet. De ondernemingswachten zullen nog jarenlang nodig zijn. want ook als de tijden rustiger zijn, zullen er ook nog wel kleine benden zijn. die van roof zul len leven, zoals ook voor de oorlog ge schiedde. De Verenigde Stoten wensen met de andere deelgenoten van het Atlantisch Pact te onderhandelen over afzonder lijke bilaterale overeenkomsten aan gaande militaire bijstand zodra het At lantisch Pact is getekend en het Con gress de besteding van gelden aan de bewapening van deze staten heeft goed gekeurd, aldus meldt Reuter uit Washington. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg stond Woensdag terecht de 30-jarige G. Krijger uit St. Laurens, die er van werd beschuldigd in 1940 in München een opleiding bij de Waffen S.S. te hebben gevolgd. K. is een bekende figuur in de kringen van de illegaliteit. Onder het pseudoniem „Zwarte Kees" trad hij op als leider van de K. P. in de Haarlemmermeer en speelde een grote rol bij overvallen, het vervoer van wapens, de bevrijding van goede Nederlanders. Ook liquideerde, hij de beruchte handlanger van de Düitsers F. Krist in Haarlem, die veel slacht offers heeft gemaakt. K. vertelde bij rijn ondervraging heden, dat hij de opleiding had ge volgd, om de Duitse methoden te. leren kennen en zodoende de Duitsers met hun eigen wapens te kunnen bestrijden. Enkele getuigen bevestigden, dat hij hun voor zijn verbek over dit plan had ingelicht. In München saboteerde hij zoveel hij kon. zo verklaarde hij her der. De weigering om de eed van trouw aan de Führer af te. leggen leidde tot zijn arrestatie. Hij kwam in Sachsen- hausen terecht, waar hij ternauwernood de fuxille.ring kon ontgaan. Terugge keerd in ons land trad hij toe tot de gelederen van de illegaliteit. De pro cureur bracht K. hulde voor zijn grote prestaties en vroeg vrijspraak. Het Hof, dat overwoog dat het volgen van een opleiding hier geen vrijwillige dienst neming bij de S.S. betekende, sloot zich aan bij de eis en sprak K. vrij. Nabij het vliegveld Kalidjati in West- Java is een lesvliegtuig neergestort. Hierbij werd de instructeur gedood en de leerling-vlieger gewond. (Telefonisch van onae Pargse correspondent) PARIJS, Woensdagavond. De Kamercommissie van Buitenlandse Zaken heeft vanmiddag met 21 stem men voor en 12 tegen (die der communisten) een motie aangenomen, waarin zij er by de regering op aandringt onverwijld een interpellatie van de R.P.F.- afgevaardigde Mare Schérer in lie handeling te nemen. De deponering van deze interpellatie Is een reactie geweest op de geruchtmakende verklaring, die de secretaris-generaal der Franse Communistische Party, Thorez, gisteren heeft 'afgelegd voor het Centraal Bureau dier party, tijdens een bijeenkomst, waar de partijtactiek voor de komende kantonnale verkiezingen werd uitge stippeld. „De interpellatie," aldus zegt de aangenomen Commissie-motie, „zal de heer Thorez in de gelegenheid stellen om ten overstaan van de Kamer de verantwoordelijkheid voor zyn ernstige woorden op zich te nemen; terwijl de Kamer alsdan zal kunnen uitmaken of het mandaat, dat de afgevaardigden van de Franse burgers hebben gekregen, aldus in dienst kan worden gesteld van een buitenlandse mogendheid." De termen van de gewraakte verkla ring van Thorez een geval overigens van recidive luiden als volgt: ,Wij willen duidelijk het volgende zeggen: Indien de gemeenschappelijke inspan ningen van alle vrijheid- en vredelie vende Fransen er niet in zouden slagen ons land terug te voeren in het kamp van de democratie en van de vrede; indien, vervolgens, ons volk zijns on danks zou worden meegesleurd in een anti-Sowjet-Russische oorlog en indien, onder deze omstandigheden, het Sow- jetleger, ter verdediging van de zaak der volken en van het socialisme, er toe gebracht zou worden de aanvallers te verjagen tot op ons grondgebied, zou het volk van Frankrijk zich dan tegen over het Sowjetleger anders kunnen gedragen dan de arbeiders en volken van Polen, Roemenië, Joego-Slavië en van elders?" In de wandelgangen van de Kamer door afgevaardigden der regeringspar tijen geleverde commentaren appreci eerden Thorez' verklaring variërende MAURICE THOREZ In samenwerking met de rijksvreemde- lingendienst is de Arnhemse politie er in geslaagd een aartsoplichter te Arn hem te ontmaskeren. Deze schijn-geleer- de. zekere R. A„ die zich professor pleegde te noemen, had zijn arbeidster rein over geheel ons land. Daar hü geen andere bronnen van inkomsten had het door hem geleide z.g. internationale taleninstituut trok maar weinig cursisten leefde hij van oplichting, chantage en wat dies meer z«. Hij zou twee jaar staatsrecht hebben gedaan, in 19261927, en in 1928 te Lei den in de Oosterse letteren hebben ge studeerd, voorts in philosofie en water staatsrecht. Van 1931 tot 1940 zou hij directeur van de brugschool te Den Haag zijn geweest. In '39 ging hij over tot de Rooms-Katholieke godsdienst. Hij probeerde een leerstoel aan de Nijmeegse Universiteit te krijgen, wat niet lukte In '42 en daarna kreeg hij steun als een De Bulgaarse regeling heeft gisteren een 55 pagina's tellend rapport gepubli ceerd over de beweerde onvaderland lievende gedragingen van 15 Protestant se geestelijken, die morgen voor het gerecht zullen verschijnen. De geestelijken worden daarin onder meer beschuldigd van spionnage, ver raderlijk gedrag en duistere deviezen- praktijken. Zij zouden bij het uitvoeren van al die onvaderlandlievende hande lingen volgens het rapport op heterdaad zijn betrapt. „Zij onthullen in hun eigen bekentenissen alle bijzonderheden van het uitgebreide spionnagecomplot dat op handige wijze vanuit het buitenland werd geleid," zo wordt in het rapport beweerd. „Deae 15 evangelische dominees heb ben waardevolle en vertrouwelijke ge gevens van militaire, politieke en eco nomische aard verzameld, geschift en uitgeleverd", aldus het rapport. De mis daden zouden juridisch beschouwd binnen de sfeer vallen van spionnage. De beweerde misdragingen worden om schreven als „schandelijk misbruik van het geestelijk gewaad en van de vrij heid van godsdienst in Bulgarije". In een inleiding wordt naar voren ge bracht dat de tegen de 15 geestelijken ingestelde vervolging hoegenaamd geen verband houdt met religieuze kwesties, zij het dan dat de religie toevallig de dekmantel is geweest voor hrm misda dige gedragingen. Bet ümwitaiMi tenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat een Amerikaans protest tegen de arrestatie van 15 Protestantse kerkele leiders in Bulgarije is Ver worpen. In de Amerikaanse nota aan de Bul gaarse regering was verklaard, dat de arrestatie van de Bulgaarse kerkelijke leiders een „duidelijke terroristische poging" was. om godsdienstige groepe ringen te intimideren. De Amerikaanse nota. die op 21 dezer bij het Bulgaarse ministerie van Buiten landse Zaken was ingediend, was bin nen een uur verworpen. De Amerikaanse nota had betrekking op de tegen de predikanten uitgebrachte beschuldiging van spionnage. verraad en zwarte handel. De nota noemt deze beschuldigingen ..ongegrond en belache lijk". „Onder deze omstandigheden be houdt mijn regering zich haar rechten voor op grond van het vredesverdrag met Bulgarije en verzoekt om facilitei ten voor vertegenwoordigers der Ame rikaanse legatie, opdat deze het proces kunnen bijwonen." Op, het laatste verzoek hebben de Bul gaarse furfetionarissen niet gereageerd. De Britse kerkenraad heeft gisteren de „geheime instructies" onthuld, die door het hoofdkwartier van de Bulgaarse communistische party uitgevaardigd zijn voor het voeren van een campagne tegen de Evangelische kerken aldaar. Volgens de kerkenraad luiden deze instructies als volgt; „De groeiende acti viteit van de Evangelische kerk in ons tend houdt de laatste tijd nauw verbond met de dolzinnige activiteit der imperia listen, die op een nieuwe oorlog aanstu ren en de vooruitgang van democratie en socialisme verhinderen. Met behulp van haar agenten, de do minees en de spionnen der imperialisten, doet de reactie haar best de onwetend heid van de massa te misbruiken en on der het masker van verschillende reli gieuze doctrines dé politiek van buiten landse invloed in ons land te introduce ren, daarmee beogend de noodzakelijke posities in Bulgarije te veroveren." De raad deelde mee, dat aan de kerke lijke leiders in Sofia instructies waren j gezonden, waarin geëist werd, dat alle 1 predikanten en priesters tot het „vader landse front" toetraden. Tevens moesten zij erkennen, dat de staat boven de kerk stond, waarvan zij ook in hun preken blijk moesten geven. „De communisten zochten de predikan ten in hun woningen op en eisten van hen onder bedreiging, dat zij lid worden van de communistische party," aldus de raad. Tussen November 1948 en Januari 1949 werden volgens de verklaring van de raad 30 a 40 predikanten gearresteerd. Vijftien van hen stonden terecht wegens „spionnage, verraad, zwarte handel en het onderhouden van betrekkingen met organen der buitenlandse inlichtingen diensten, alsmede vertegenwoordigers der internationale reactie." Enkele van deze predikanten werden als gijzelaars vastgehouden voor andere predikanten, die onvindbaar bleken, al dus de raad. De gezinnen van sommige predikanten werden „aan een nijptang-verhoor on derworpen" en gemarteld, opdat rij be schuldigingen zouden uiten en verklarin gen zouden tekenen. De raad zegt, dat de Bulgaarse onder wijzers door de communisten geïnstru eerd waren om hun leerlingen „wraak gevoelens en haat tegen vijanden bij te brengen in plaats van de Christelijke deugden ven vergeving, kefcte, zacht moedigheid en nederigheid" door de bezetters in vrijheid belemmerde intellectueel, maar tezelfder tijd gaf hij les'in... Russisch aan de „Beauftragte des Reichskommissars" in de provincie Gelderland en zijn staf. Fantastische prestaties heeft deze oplichter op zijn naam. Zó sprak hij voor een der omroep verenigingen eens een nieuwjaarswens uit in f7 verschillende talen. Geen taal ter wereld of hij kende deze. Te goeder naam en faam bekend staande personen zouden door hem bedrogen zijn. Vooral interesseert hij zich zeer voor de zoge naamde verdrukten. Daaronder vielen na de bevrijding niet alleen politieke delin quenten. maar ook Duitsers, die gaarne een verblijfsvergunning hadden, daar zij anders de grens over gingen. Ook toekomstige emigranten konden bij hem terecht. Niet alleen liet hij zich in contanten betalen, ook kreeg hij schuldbekentenissen of betaling in goe deren, ais radio's en dergelijke. Thans is hij opgesloten in het Huis van Bewaring te Arnhem, om te zijner tijd voor de officier van Justitie te wor den geleid. De politie veronderstelt, dat door publicatie van de ontmaskering van deze aartsbedrieger nog tal van za ken aan het licht zullen komen. De „professor" werd ontmaskerd, omdat het een paar Duitsers zonder verblijfsver gunning teveel werd de grote bedragen, die hij voor zijn diensten vroeg, te vol doen. Zij gaven hem aan bij 4e rijfcs- vreemdelingendieosL van: „Zeer ernstig hoewel voorwaarde-, lijk" tot „voorwaardelijk hoewel em-' stig". In ieder geval is de inbond der verklaring volop geschikt een hevig debat uit te lokken, dat geschiedenis zal maken in de ontwikkeling der verhom- dingen tussen het communistisch den kende en het niet-communistisch den kende deel van het land. Naar verlaidt heeft de heer Mare Schérer reeds de vijftig handtekeningen verzameld, die nodig zijn teneinde zijn interpellatie prioriteit te verzekeren. Zjf zal dan ook vermoedelijk reeds morgen (Donderdag) in behandeling komen. Thorez heeft doen weten, dat hij niet bang k. Ter gelegenheid van de onthulling van een gedenkplaat te Hel aan de 50.906ste woning welke na de bevrijding er is ge reed gekomen, heeft minister In 't Veld medegedeeld goede verwachtingen te hebben, dat in het voorjaar van 1950 de 100.000ste woning gereed zal komen. Verder zal men blijven streven naar een geleidelijke opvoering van de jaar productie tot een cijfer van 55.000 a 60.000 woningen bereikt is. De grootste moeilijkheid, die daarbij overwonnen moet worden, ligt in onze deviezenposi- tie en alleen wanneer het gehele Neder landse volk medehelpt om door hard wefken en sober leven deze deviezen- positie te verbeteren, zal het mogelijk zijn, het uitgestippelde programma, dat een overwinning van de ergste nood in ongeveer tien jaar in uitzicht stelde, te verwezenlijken. De minister zeide ervan overtuigd te zijn, dat het Nederlandse volk bereid zal zijn de uiterste krachten in te spannen om mede te helpen het vraagsuk ran de woningnood zo snel mogelijk tot een oplossing te brengen. In het begin van zijn rede had spr. een uitvoerig overzicht gegeven van de werk- zaamheden van zijn departement. Aan her stel van lichte schade moest naar ruwe schatting een bedrag van ruim 300 millioen gulden verwerkt worden. Dit herstel is practisch geheel voltooid. Het herstel van j zware schade bedroeg ruim 500 miJlioen gulden. Daarvan ts totdusverre ongeveer 200 millioen gulden verwerkt. Voorts is een begin gemaakt met de herbouw van ver woeste bedrijfspanden, boerderijen, kerken, ziekenhuizen enz. In totaal is hiermede gemoeid een bedrag van 600 a 700 millioen, waarvan ongeveer 300 millioen gulden is verwerkt. Van de schade aan publieke eigendommen, in totaal te stellen op rond 2'-2 milliard gulden, waarvan ruim 1 mil liard valt in de sector van de bouwnijver heid (openbare gebouwen, bruggen, ha venwerken e.d is zeker een bedrag van 100 a 200 millioen gulden verwerkt. On geveer 700 millioen gulden heeft het her stel van oorlogsschade tot nu toe gekost. Naar wij vernemen, moet er emriëf rekening worden gehouden met de mo gelijkheid, dat de stopperspil Terlouw van DCV in de wedstrijd tegen België niet kan worden opgesteld. De blessuro van de Krimpenaar is nauwelijks gene zen en pas volgende week zal hij zijn training voorzichtig-aan kunnen hervat ten. De voor de hand liggende oplossing zou nu zijn, dat Möring in. zijn plaats als midhalf zou worden opgesteld, maar tot nu toe heeft de keuze-commissie met de Enschedeër uitsluitend als rechtsback geëxperimenteerd. Mogelijk dat een wijziging in de opstelling van het Oos telijk Elftal op de Technische Dag of de samenstelling van het proefelftal, dat volgende week Woensdag in Haarlem een oefenwedstrijd speelt, het gevolg zou zijD van deze noodzakelijk geworden wij ziging. Men ür als mens al een heel eind grioomea ais men olies in de ei Steeds sterker worden de geruchten over de benoeming van generaal Dwight Eisenhower tot organisator van de legers der landen van het Atlantisch pact. De generaal heeft dezer dagen de Columbia Universiteit,waar hij President was, weer verlaten om een hoge functie aan de Generale Staf te vervullen. Ook is hq militair adviseur van President Truman ms UMMSÉar Forres tal. met t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1