massale geloofsafval in grote steden Het Englandspiel door de Engelsen, ontworpen Ontstellende cijfers over de ontkerstening van Nederland Vervlakking Dit najaar vlees van de bon? Noel de Gaulle: „Misleidend gebral" CHÜRCHI PARA-TYPHUS IN EINDHOVEN •gSïoP"l&* 72ste JAARGANG No. 24395 Non-paschanten „Stella Maris bestaat vijf en twintig jaar „Apostolaat ter Zee NOG NIET NAAR ZERMATT GUERILLA-STRIJD NEEMT AF Tegen Duits ingenieur zeven jaar geëist Lijdensmeditaties voor Optimisme gerechtvaardigd Waaraan zijn moeilijkheden te wijten? VERDEDIGER VAN ANTON VAN DER WAALS Zaak-Menten weer voor het hof Sipo-generaal hield verdachte de hand boven het hoofd Volgende week Noors antwoord op Russische nota Midden Maart tien mogendheden bijeen Kookt alle melk „M.HCHU ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 31 December 1947 bedroeg het aantal parochianen in de gezamenlijke paro chies van Amsterdam 212.379. Hiervan waren er 27.186 nog geen zeven jaar oud en bedroeg dus het aantal katholieken, dat de Paasplicht heeft na te komen, 185.193. 114.001 kwamen hun Paas plicht na, 71.192 niet. Het percentage non-paschanten bedroeg dus voor 1947 38.44. Nu mogen Wij niet volstaan met deze cijfers voor 1947. De ontwikkeling in de loop der jaren is voor de bestude ring van dit verschijnsel natuurlijk van overwegend belang. De volgende statis tiek geeft van deze ontwikkeling een goed beeld: van alle kath. Non-paschanten ouder dan 7 j. 1930 56.947 35.1 1934 63.827 36.9 1938 67.387 39.0 1942 71.919 40.51 1946 69.936 38.41 1947 71.192 38.44 Het aantal non-paschanten neemt voort durend toe, zowel absoluut als in verhou ding tot het totaal aantal katholieken bo ven 7 jaar. Dit laatste vooral is het meest verontrustend. Wel valt er tussen 1942 en 1946 een teruggang te constateren, die wel licht veroorzaakt werd door de oorlog, toen velen vanwege de onzekerheid der tij den orde op hun zaken wilden stellen, maar de cijfers voor 1947 tonen, dat het diepte punt, wat in geestelijk opzicht een hoogte punt was, weer voorbij is. Het is ook belang wekkfend om deze cij fers voor de non-paschanten te vergelijken met de ontwikkeling gedurende deze jaren van het totaal aantal parochianen, van het aantal pascjianten en van het aantal ge doopte kinderen. ged. kinderen par. pasch. n.-pasch. ond. de 7 j. 1930 187.753 105.134 56.947 25.672 1934 198.707 108.991 63.827 25.889 1938 197.892 105.278 67.387 *25.227 1942 199.974 103.066 71.919 22.989 1946 207.384 112.143 69.936 25.305 1947 212.379 114.001 71.192 27.186 (Vervolg op pap. 3) (Van een bijzondere medewerker) Gisteren ontmoette ik een kennis, die in zijn omgeving bekend staat als een vuurvreter op ka tholiek gebied. Hij verkondigt de aantrekkelijke stelling, dat wij door en door katholiek moeten zijn in alles en dus ook in het openbare leven ons zo danig moeten gedragen, zonder naar anderen te kijken. Helaas is deze persoon zo ijverig, en wel voornamelijk ijverig ten opzichte van anderen, dat hij tot een onuitstaan bare kankerpit is uitgegroeid. Voortdurend heeft hij aanmerkingen •op allerlei dingen, die een normaal mens heel gewoon vindt of minstens met de moeite waard -er dr.ukte om te maken. Zo wijst hij in de krant de nodige malen per week advertenties aan, die volgens hem in een katholiek dagblad niet thuishoren; de strips vindt hij te sensationeel, 's Maandags ergert hij zich dood aan de sportverdwazing, die dan nog groter moet zijn dan op Zondag. In de radio laakt hij de hit parade en nog verschillende andere programmanummers. Ons verenigings leven vindt hij te neutraal, de Tweede- Kamerfractie te voorzichtig, ja zelfs ons onderwijs is nog niet voldoende godsdienstig. Kortom, hij is een man. die enkele tientallen jaren geleden als een integraal katholiek zou zijn be stempeld. Gisteren had hij epn aanmerking op de Boekenweek, welke van 26 Febr. tot 5 Maart wordt gehouden. Volgens hem was het ongehoord, dat deze week samenviel met Aswoensdag en de voor bereidingsdagen daarop. wanneer het in vele kerken van het land Veertig urengebed is. Hadden dan. zo betoogde hij. onze katholieke boekhandelaren niet zoveel in de melk te brokken, dat deze recla me-week naar een meer geschikte tijd werd verschoven? Of hebben zij. meer waarschijnlijk, er geen erg in gehad, dat deze twee dingen samenvielen? En juist dit ..er geen erg in hebben" vond hij het meest ontstellende Wij hebben ons best gedaan, bij dit vurig pleidooi niet te lachen of onze schouders op te halen. Ook toen we later nog eens over dit gesprek na dachten, konden we met de beste wil van de wereld de katholieke boekhan del er geen verwijt van maken, dat juist deze week is uitgekozen als Boe kenweek. Misschien dat zij er zelf spijt van zullen krijgen er de Carnavals dagen voor genomen te hebben. Maar dat zijn dan enkel economische be zwaren. Wat ons na dit gesprek echter wel weer eens duidelijk voor de geest kwam staan is, dat er op ander gebied wèl geregeld gevallen voorkomen, waarin wij ons afvragen: hoe moeten wij daar nu tegenover staan? Er ons niets van aantrekken, ons misnoegen laten blij ken of er bot tegenin gaan? Wij kun nen toch niet tegen alles, wat niet voor honderd procent katholiek is. een pro- testmeeting bijeenroepen. Een katholieke vereniging schrijft een bijeenkomst uit op een dag. die als katholieke feestdag een dergelijke bijeenkomst moeilijk blijkt te verdra gen. Afschrijven gaat niet meer, dus laat maar doorgaan een keer. Parochi ële verenigingen trekken er op uit. op dagen, dat de parochie-gemeenschap verenigd moet zijn in de eigen kerk. En wat blijft er over van het oude ge bruik zich in de Advent en de Vasten althans zoveel versobering op te leggen dat men geen openbare vermakelijk heden bezoekt? Allemaal dingen, die eigenlijk niet moesten gebeuren. En de mensen, die het doen. zijn, voor zover zij er aan merkingen op te horen krijgen. ge woonlijk niet van kwade wil. Als men hun voorhoudt. wat zij eigenlijk ge daan hebben, geven ze ons gelijk en verontschuldigen zich met te zeggen: Ik heb er geen erg in gehad. Kan ook hier wellicht niet gezegd worden:' Dit is de eigenlijke fout. dat je zonder erg bent? H. M. de Koningin heeft Sankt Anton met haar ongedwongen optreden op slag veroverd. Een gemoedelijk praatje met de leraar, die prinses Margriet de skikunst zal leren. Wij hebben veel gedacht aan „Stella Maris" in Rotterdam, omdat wij d,aar iets vonden, dat ons onze eenzaamheid deed vergeten", aldus schreef een Spaans zeeofficier, nadat hij verschillende ke ren dit R.K. Zeemanshuis had bezocht. „Stella Maris" bestaat Zondag a.s. 25 jaar en ter gelegenheid daarvan zal een 'bescheiden feestviering plaats vinden. Toen in 1924 de bisschop van Haar lem de paters Capucijnen opdracht gaf zich te gaan wijden aan de zorg voor de zeelieden aan de wal, werden de pa ters voor een zware taak geplaatst. Zij werkten in Katendrecht, waar zij Ie' schepen bezochten en in een klein ge bouw konden d§- zeelieden in een be schaafd milieu vertier vinden. Het suc ces was toen echter niet groot. De ver zorging kwam dan in handen van paters van het Heilig Hart. Deze gingen, ge assisteerd door leken, de schepen bezoe ken. waar contacten werden gelegd. Ook verzekerden z' zich van de medewer king van een aantal dames, die in het Zeemanshuis aan het Willemsplein, dat spoedig druk bezocht werd, voor een huiselijke sfeer zorg droegen. In Mei 1940 is dit Zeemanshuis als gevolg van de oorlogshandelingen verwoest. De actie van het ..Apostolaat ter Zee" ging in de oorlog noodgedwongen alleen uit naar de gezinnen van de zeelieden. Na de oorlog wist men beslag te leggen op een huis in de Vollenho- venstraat, waar nu voor P - tterdam het vermaakcentrum is voor zeelie den van de hele wijde wereld. In het begin van de komende zomer hoopt men aan de Willemskade te genover de HoFand-Amerika Lijn een begin tc maken met de bouw van een nieuw Zeemanshuis. Er wordt veel moeite gedaan de man nen aan het Zeemanshuis te binden. De Zondagavond, waarop een gezellig pro gramma wordt geboden, is zeer in trek. Meer dan eens zijn er tweehonderd zee lui bijeen. Zondag dus is er feest. En de kerkelijke viering vindt plaats in de Kerk van O.L. Vroyw Onbevlekte Ontvangenis, waar Ma&ndag a.s. deken Niekel een plechtige Hoogmis zal op dragen. 's Middags recipieert het be stuur. Naar het ANP verneemt, zal de reis van het Koninklijk gezin van St. Anton naar Zermatt, welke vandaag zou plaats hebben, enige dagen worden uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid van Prins Bernhard. Zijne Heiligheid de Paus heeft giste ren Mgr. Joseph Matocha. de aartsbisschop van Olomouc (vroeger Olmuetz), in Tsje- choslowakije, in particuliere audiëntie ont vangen. De territoriale troepencommandant van Midden-Java, Generaal-majoor J. Meyer, heeft tegenover een speciale cor respondent van Aneta te Semarang ver klaard. dat de guerilia-strijd met de dag afneemt. Hij zei. dat het optreden tegen de ben den 'voortduurt en wij thans halver wege naar de toestand van redelijke veiligheid zijn. Van georganiseerde re publikeinse eenheden is geen sprake meer. Generaal Meyer deelde mee, dat de Noordkust tot Rembang is vrijgegeven en dat te Solo de handhaving van de orde vrijwel geheel is overgedragen aan de politie van het legioen van de Mang- kunegoro. Waar contact met de benden verkregen werd. waren telkens een of twee Japanners, als aanvoerder(s) op tredend. gesignaleerd. Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren terecht ge staan G. V. J. G., ingenieur te Schiedam. Hij had zich te verantwoorden terzake van het feit, dat hij tussen Mei 1940 en Mei 1945, in Nederland werkzaam zijnde, als ..leiter der Aussenstelle Kreis VII Sud-Holland" met schending van de wetten of gebruiken van de oorlog 'heeft medegewerkt aan het wegvoeren of weghalen van goederen in Nederland aanwezig en behorende aan Nederlandse eigenaren. Blijkens de ten laste legging bestond zijn medewerking in het ver strekken of doen verstrekken van in lichtingen en gegevens. Door zijn hande lingen zijp tai van machines en mate rialen naar Duitsland weggevoerd. De procureur-fiscaal, mr. baron van Voorst tot Voorst, was van oordeel, dat verdachte het landoorlogreglement had overtreden. Verd. heeft ergerlijk mis bruik gemaakt van de Nederlandse gast vrijheid. Hij eiste een gevangenisstraf van 7 jaar met aftrek. Het Tweede-Kamerlid de heer Ne- derhorst heeft aan de minister van Economische Zaken o.m. gevraagd, of het hem bekend is, dat de vakgroep detailhandelaren in brandstoffen wel degelijk de mening is toegedaan, dat er niet alleen voor anthraciet, maar ook voor bonvrije brandstoffen een grote achterstand is, waardoor vele verbrui kers niet in staat zijn zich van bon- vrije brandstoffen te voorzien. Hoe kan de minister deze mededeling in over eenstemming brengen met zijn stellige uitspraak, dat uitsluitend de geringe geneigdheid bij een deel van het pu bliek om ook minder gewenste brand stoffen af te nemen oorzaak is van de huidige moeilijkheden? Is het vermoe den niet gerechtvaardigd, dat de hui dige moeilijkheden te wijten zijn aan een onjuiste raming, die ver boven de productie ligt, en anderzijds aan het feit, dat de industrie belangrijk meer brandstoffen heeft afgenomen dan voorheen? Wij brengen even in herinnering, dat de K.R.O. Dinsdag 8 Maart een Begin zal maken met het uitzenden van de lijdensmeditaties door pater E. Peters O.E.S.A. uit het Augustijnenklooster Mariënhage te Eindhoven. Verwachting tot Zaterdagavond: Gedurende de nacht over het al gemeen weinig bewolking, met plaatselijk lichte nachtvorst en ma tige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Morgen overdag geleide lijk toenemende bewolking met later voornamelijk in het NoordrWesten van het land plaatselijk enige regen. Matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon op: 7.34. Onderi 18.13. Maan op: 7.40. Onder: tl6.32. De Duitse Sipo-generaal Schongardt, dié als oorlogsmisdadiger is opgehangen, heeft alles gedaan om zijn vriend Menten, de thans 50-jarige industrieel uit Aerdenhout, de hand boven het hoofd te houden. Zijn affectie voor M. ging zelfs zó ver, dat hij nop enkele dagen voor hij werd opgehangen uitdrukkelijk verklaarde, dat M. „goed is geweest". Dit bleek wederom tijdens de voortgezette behandeling tan de zaak-M. voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof Reeds enige malen heeft het Bijzonder Gerechtshof zich met deze gecompliceerde zaak bezig gehouden. Evenals tijdens de zit ting van 14 Februari jl. kwam het herhaal delijk tot felle uiteenzettingen tussen de drie verdedigers enerzijds en de leden van het. Hof en de procureur-fiscaal, mr. J. Be- sier, anderzijds. De eerste getuige, die ge hoord werd, was de inspecteur van politie E. W. uit Heemstede, die Schongardt enige dagen voor zijn executie heeft verhoord. W. hoorde de Duitse Sipo-generaal over een andere zaak, doch Schongardt kwam steeds weer terug op de zaak-M. Hij zeide de indruk te hebben, dat men M. dingen in de schoenen wilde schuiven, waaraan hij niet debet was. Hij verklaarde dat M. in Polen weliswaar enige tijd een uniform had gedragen, doch dat dit uitsluitend geschied was, omdat niet geüniformden op dat ogen blik in Polen gevaar liepen. Er ontspon zich dan een debat lussen de president, mr. Ruys, en de getuige W„ waar bij de president de getuige verweet, dat hij Schongardt over de zaak-M.heeft gehoord, zonder de raadsheer-commissaris te ver wittigen. De getuige zeide, dat er maar wei nig tijd was. omdat Schongardt moest wor den opgehangen. Hij heeft als politieman zijn plicht gedaan, de uitlatingen genoteerd in het bijzijn van twee andere rechercheurs en een tolk en rapport uitgebracht aan zijn chef. De hoofdagent van politie J. W,, die e\%n- eens bij het verhoor van Schongardt aan wezig was, deelde mede, dat de Duitse oorlogsmisdadiger er de nadruk op had ge legd. dat M. nimmer lid is geweest van de SS. M. zou nimmer kunstschatten uit Polen hebben geroofd. Bij het horen van getuige De Jong kwam evenals tijdens de vorige sitting weer ter Uit welingelichte bron werd gister avond te Helsinki door A.P. vernomen, dat Rusland zijn garnizoenen langs de 'Noors-Russische grens heeft versterkt. De zegsman verklaarde, dat de Russi sche troepen afkomstig waren uit het gebied om Moèrmansk. Een schatting van het aantal troepen gaf hij niet. De troepenbewegingen weren volgens hem de vorige week opgemerkt en hiel den klaarblijkelijk verband met Noor wegens standpunt t.o.v. het Alantisch Pact. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard M. Lange, heeft gisteren aan het Noorse parlement verslag uitge bracht over zijn politieke reis naar Washington en Londen. Hij kwam tot de slotsom, dat Noor wegen zich bij de besprekingen over het Noord-Atlantische Pact moet aansluiten, teneinde, indien mogelijk, invloed uit te oefenen op de vorming er van. Hij verklaarde, dat het parlement de definitieve beslisisng moet nemen of en wanneer het kabinet de overeenkomst voor ratificatie zal indienen. Wat het antwoord op dë tweede Rus sische nota, waarin een non-agressie pact aangeboden wordt, betreft, dit zal de vol gende week aan de Russen overhandigd worden na bespreking in het parlement. Een verantwoordelijk Brits diplomaat heeft gisteren verklaard, dat midden Maart de tien-mogendhedenbesprekin- gen inzake het ontwerpen van een hand vest voor de voorgestelde Raad \hn Europa zullen beginnen. De eerste zitting van de Raad van Europa zal waarschijnlijk niet voor het eind van het jaar kunnen plaatsvinden. sprake of de verdachte op een bepaald ogenblik al of niet voortvluchtig was. President: ,.Hij was weg". Mr. Kortenhorst: „Hij was niet weg". Een raadsheer: ..Hij was wel weg". De president: „Hij was weg Het gehamer van de president en het luide spreken van de verdedigers maakten het onmogelijk te constateren, wie in dezen het laatste" woord had. Nadat enkele getuigen a décharge wa ren gehoord en M. nog zelf door de presi dent was ondervraagd, werd de verdere be handeling van deze zaak bepaald op 10 Maart. beurs te Brussel is versierd met -,,ote affiches; die de sprekers Winston j Urchin en Paul Spaak aankondigen op 9rote openbare meeting, die in het tier van het Europees Congres ge houden wordt. Vermoedelijk door het drinken van met bacillen besmette melk zijn te Eind hoven zeventien gevallen van paratyphus geconstateerd. De oorzaak van de be smetting wordt geweten aan de afdam ming van het beekje de Gender, waar door het beekwater contact heeft gekre gen met de afzuiginrichting van een melkbedrjjf aldaar. De fabriek, die ge legen is in het stadsdeel Strijp, is twee dagen stilgelegd: inmiddels heeft men het gehele bedrijf gedesinfecteerd. De voorraad melk en pap, zijnde 45.000 liter, werd door de Gemeentewerken van Eindhoven, afdeling Reinigingsdienst, vernietigd. Het toeval wil, dat de Gemeentewer ken van Eindhoven momenteel bezig is het water van genoemd beekje door een nieuwe riolering te leiden, waardoor men in de toekomst verlost zal zijn van de onwelriekende geuren, die voordien door het beekwater verspreid werden. In verband hiermede zij er nogmaals op gewezen, hoe belangrijk het wel is de melk te koken alvorens te gebruiken. De volksgezondheid is er mee gemoeid! Ft* 80URSS [WMANCHÊ Die u naar de mond praten zijn uw grootste vijanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1