PARTIJRAAD K.V.P. ACHTER KAMERFRACTIE Van Kleffens: „Geheel vrije beslissing" VREDE IS WERK VAN GERECHTIGHEID Riskante onderneming Prof. Romme wil verhoudingen inzake Indonesië zuiver stellen Debat over vazen, scheuren en barsten Sociale lasten moeten door werkgevers als Christenplicht aanvaard worden Spreiding van het bezit voor allen Indonesië op 15 Juni souverein? Tot hoofd en hart West-Indië Het weer Sultan Hamid II juicht Nederlands plan toe R.T.C. SLUIT AAN OP BENELUXBESPREKING ^AANDAC 28 FEBRUARI 1949 72ste JAARGANG No. 24397 Kinderbijslag voor zelfstandigen Plechtigheid in Parijse Notre Dame Mis van eerherstel voor proces-M indszenty fVervolo ov vao 4) VEILIGHEIDSRAAD SPOEDIG BIJEEN? TWEE TJALKEN IN NOOD ook tegenwoordig B.F.O. neemt uitnodiging aan VASTENBRIEF VAN HET EPISCOPAAT Sociale rechtvaardigheid Over de e'gendom Rechten van werknemers Commentaar in republ. kringen Deviezen voor woningbouw Hypotheekbank voor de noodlijdende gemeenten? H. A. Vulink geridderd K.R.O.-LUISTERSPELEN IN DE VASTENTIJD ®UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het'recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Zou men de eerste reacties uit krin gen der Ver. Naties en die der re- publikeinen als maatstaf voor het 'J! of niet welslagen der door de rege- 'ög tegen 12 Maart bijeen te roepen ^Ode-tafelconferentie beschouwen, dan 's er weinig fantasie voor nodig om '?ar pogingen reeds bij voorbaat als 5'Slukt te beschouwen.Kringen der v-N. te Batavia schetsten immers de po- j'Joke positie van Nederland, zoals uit- Kdrukt in het regeringscommuniqué ,jao Zaterdag j.l., als „vaag en nevelach- ifen ook de woordvoerders der repu- "'■keinen bleken weinig geneigd tot '■Oienwerking op basis van deze rege- 'Ogsvoorstellen. Toch lijkt het ons niet trantwoord op grond van deze eerste Acties reeds tot vèr gaande conclusies •Ver te gaan. Men mag toch immers wel Veronderstellen dat de regering, alvorens "'et dergelijke voorstellen als in het F°mmuniqué ontvouwd in de openbaar- feid te treden, ter bestemder plaatse Jaar voelhorens heeft uitgestoken. Zon- :°r enige redelijke kans op succes een "Ode-tafelconferentie voor te bereiden j°0 al te dwaas zijn en getuigen van niet l? geringste notie hoezeer ons prestige "'"rbij opnieuw in de waagschaal ge- ^ïd wordt. wat zijn nu in het kort de plannen ?"r regering? Zij wil in aansluiting op Jet z.g. plan-Beel in de eerste plaats een vervroegde overdracht der Nederlandse pOvereiniteit over Indonesië aan een ''derale regering. Een vervroegde ïyerdracht. want haar aanvankelijk plan Jlas deze te doen geschieden op 1 Juli '950. Ten einde de voorwaarden ener ["danige ovefdracht uitvoerig te kunnen ""spreken, roept de Nederlandse rege- 'Og een ronde-tafelconferentie bijeen, J^lke op 12 Maart a.s. té 's-Gravenhage S' worden gehouden. Zij wil alle par iten hierbij betrekken, dus o o k de re publikeinen. Daarom heeft zij besloten p beperking der bewegingsvrijheid van republikeinse leiders op te heffen en «"eft zij tevens de Unci, de vroegere "■"mmissie voor Goede Diensten uit- 5"Podigd haar bijstand te verlenen. Uit ""ze plannen blijkt, dat de regering tot ®?h grote toenadering, zowel ten aan een van de republikeinen als ten op fokte van de Commissie der Ver. Na- te? bereid is. Van de strakke lijn, welRe laatste maanden de regeringspolitiek ""heerste, wordt bewust afgeweken om een soepeler politiek voor in de '"ats te stellen. j. "et behoeft geen betoog, dat de rege- fjbg met deze soepele politiek tal van 'sico's op zich neemt. Natuurlijk heeft J'. niet haar strategisch plan tot in de- iJ'ls bekend gemaakt, zij hééft ons echts een ruwe schets gegeven van jtear toekomstige gedragslijn. Doch deze al voldoende om ons met grote vreze F® toekomst te doen inzien. De regering ner -- - :®ft bij monde van minister Van Maar een onlangs verklaard dat zij tussen klippen wil trachten door te zeilen. y>i hebben de indruk, dat tengevolge ah het bijeenroepen der ronde-tafel- "pnferentie de klippen wat duidelijker ll®htbaar zijn geworden. Het is evident dat de regering door J"n vervroegde overdracht de Veilig heidsraad een slag vóór tracht te blijven, £gar bestaat niet het gevaar, dat men vnrT j overhaasting dingen doet, waar oor de tijd nog niet geheel rijp is? Men p.at thans weer met de republikeinse feiders onderhandelen i.e. met Soekarno F11 Hatta. Het zal wel moeilijk anders Jünnen, maar wij zijn er van overtuigd, 5at wij hierdoor alle prestige en gezag "at wij door onze succesvolle militaire iteraties hadden gewonnen, met één 'tag weer te niet doen. De Oosterling zal "ze toegevendheid niet beschouwen als ??n bewijs van goedwillendheid, doch een uiting van zwakte. Soekarno en Uatta zullen ons optreden uitleggen als tamelijk doorzichtige wijze om het toezicht" te redden. Het gevolg hiervan ial waarschijnlijk zijn, dat zij met een "Utaine glimlach op onze voorstellen fullen reageren. Men moet zich geen .inblik verwonderen, als zij met kracht 'ch zullen beroepen op de resolutie van Veiligheidsraad van 28 Januari, welke ,:a- hei stel van de republikeinse rege- ('Ug in Djocja eiste. En hoe zal de Unci "genovcr de Nederlandse plannen ?aan? Dè eerste reactie was niet erg ?®moedigend. Wij weten niet of het jhbgste initiatief der regering onlangs get Cochran tijdens zijn bezoek aan r®h Haag reeds is besproken. Het lijkt gte echter nogal boud er op te specu- vFen> dat de Unci de gewezen Com missie voor Goede Diensten plotse- een ommezwaai heeft gemaakt en Sheel op Nederlandse hand is gekomen. ,j'j hebben tenminste nog niet gehoord, de anti-Nederlandse elementen uit l"Zc Commissie zijn verwijderd. Toch j?®ft de regering de Unci naar Den 2,?ag uitgenodigd, blijkbaar de waar- ghUwende woorden van Prof. Romme de Kamer vergetend, dat „wanneer r®n zich zou gaan verenigen met de c"hst van de United Nations Commit- j e Indonesia als zodanig en met de JUWaarding van haar invloed als zoda- l'S. wij stellig in de praktijk van het j ven reeds te ver zouden zijn." Met an- ^®re woorden: onze soepelheid zou wat 1 te ver gaan. r zijn nog meer gevaarlijke klip pen. Een hiervan is de Neder lands-Indonesische Unie. De re- *®ring spreekt in haar communiqué vervroegde souvereiniteitsover- ??cht met g e 1 ij k t ij d i g e totstandko- jUhg van de Unie. Het gevaar is niet j»6tlkbeeldig, dat de vooral door de Kath. J/arnerfractie zo krachtig voorgestane „""ie Unie bij de komende besprekin- |»n op de achtergrond geraakt. De j "^.-Indonesische Unie is voor vele njuonesiërs geen gemakkelijk te ver- Ite n brok. Nog enkele dagen geleden i"Pleitte de premier van Oost-Indonesië j"ak Agung de overdracht der souve- Yj'hiteit vóór de totstandkoming der jPie. En als de P. v. d. Arbeid maar ziet om de Unie zo zwak mogelijk k. houden, zal zij zich deze kans niet ontglippen. Zij heeft immers «„it con amore achter een reële Unie **taan. hpf°a's men zict. koerst de regering 8« Indonesische schip nu juist niet door 1<L "Ustigste wateren. Van alle kanten V« 1 gevaar. Het meest dreigt, het ge- tCar van de zijde der republikeinen en ij,. Commissie der V.N. Doen de repu- „^einen de constructieve elementen tj- Hatta c.s.? mee aan de vorming Z-v interim-regering, dan zullen zij (w?r niet gemakkelijk berusten in een e gelijkwaardig aan die van de (j^egenwoordigers der federale gebie- W' ^och zij zullen blijven streven in de "Ier federale regering te komen, het- ook prof. Schermerhorn zo graag billen. t'jn ar hoe tJe ontwikkeling ook zal 2eker zullen de republikeinse lei- 8a Lslechts binnen het kader van Vji, "iligheidsraad met de Nederlanders tik'"n onderhandelen. En de situatie is Vej,.s nog zo, dat de resolutie van de V ''gheidsraad hun méér geeft dan onze 8^1ring hun kan en mag bieden Ook wmding der Un'1 Zij blijft onzeker. Wat 1 Maart aan de Veiligheidsraad (Van onze Utrechtse correspondent) De partijraadsvergadering-en van de K.V.P. werken zich vaak door een wel steeds hoogst belangrijke, maar toch niet altijd even interessante agenda heen. Het geroezemoes van een genoeglijke conversatie wordt bij tijd en wijle door een klopje van de voorzittershamer afgedempt. Tot het traditionele agendapunt bereikt is, dat aan de rondvraag^voorafgaat: „De voorzitter der Katholieke Tweede Kamerfractie, Prof. Mr. C. P. M. Romme, geeft voor lichting over de staatkundige toestand en het parlementaire werk." „Er zijn wel eens blijer omstandig heden geweest," zo ving prof. Romme aan, „waaronder ik het woord tot u heb gericht." Allereerst ligt de vice-voorzitter van de fractie, oud-minister Fievez, ernstig ziek. En ook zakelijk is er veel, dat ons bezorgd maakt. Het heengaan onlangs van Sassen als minister van Overzeese Gebiedsdelen heeft tengevolge gehad, dat het voorzichtig vertrouwen, dat wij stelden in het extra-parlementair ka- binet-Drees, waarmee wij genoegen moesten nemen, is verkeerd in een grote gereserveerdheid m.b.t. de Indonesische politiek. Tegenover het communisme moeten we onze christelijke liefde plaatsen, maar een waakzame liefde, wc moeten cr een eer in stellen, dat de commu nisten de katholieken beschouwen als hun meest verbeten tegenstanders. In de komende maanden zullen wij bij de gemeenteraadsverkiezingen de macht van de C.P.N. opnieuw moeten inperken. Stof om de communisten te bestrijden leveren zij zelf te over. Over de M. v. A. m. b. t. de materiële oor logsschade wilde en kon prof. Romme zich nog niet uitspreken, maar terstond, zo zei hij, zijn er voorbereidingen ge troffen voor een dergelijke behande ling door de fractie. Dertig jaar bedrijf-economische poli tiek, begonnen onder Aalberse, zullen binnenkort afgesloten worden met de wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, die het uitgangspunt moet zijn voor een nieuwe rechtsorde in het economisch-sociale leven, waarin de arbeid zal staan naast het kapitaal, waarin de bezitloze de mogelijkheid krijgt bezitter te worden. De P.B.O. is het dak, dat het huis moet overkoepe len, maar in dat huis moet nog heel wat getimmerd worden, zoals aan de ver houdingen in de onderneming en de ontproletarisering van de massa. Wat de gezinspolitiek aangaat, de K.V.P., de gezinspartij bij uitstek, zal blijven hameren op dc kinderbijslag voor zelfstandigen. Bij de bedrijfspen sioenfondsen gaat het langzaam, te lang zaam zelfs, maar er zit vooruitgang in. Ook met betrekking tot de wederop bouw en de fiscale politiek (de ophan den zijnde belastingherziening) zal de fractie diligent blijven. Het wetsontwerp op de leesbibliotheken heeft weliswaar een juridische storm ontketend, maar het bevat toch ook elementen, die door deze storm niet geraakt worden. Ons land is bij een positieve voorziening ten sterkste gebaat. Met West-Indië is een bevredigende regeling te verwachten tot een in onderling vertrouwen samengaan van Nederland, Suriname en Curagao. De oplossing, die hier bereikt is, ondanks de scherpe meningsverschillen op de ronde- tafel-conferentie, geeft ons goede hoop, (Telefonisch van onze Parijse correspondent) In tegenwoordigheid van de Apostoli sche Nuntius, Mgr. Roncalli, vele leden van het Corps Diplomatique der vrije wereld, leden van de Franse minister raad en afvaardigingen van alle reli gieuze communiteiten van het Parijse diocees, heeft de Aartsbisschop van Pa rijs, Z.E. Suhard, Zondagmiddag om 5 uur in de Notre Dame een bijzondere H. Mis van eerherstel voor het heiligschcn- nende proces tegen de Kardinaal-Pri maat van Hongarije opgedragen. Van de duizenden gelovigen, die de Basiliek vul den, hebben enkele honderden uit de handen van hun Aartsbisschop de H. Communie ontvangen. Hiertoe moesten zij voldoen aan de volgende voorwaarden: die dag nog niet ter H. Tafel zijn genaderd, gedurende drie uur geen spijs en gedurende één uur geen drank te hebben genuttigd. Terwijl de Kardinaal de stille H. Mis opdroeg, voerden afwisselend koor en volk gezan gen uit. Bijzonder aangrijpend klonk door allen medegezongen de Latijnse ge loofsbelijdenis en het smeekgebed: Spaar Heer, spaar Uw volk. Na het Evangelie las de Kardinaal vanaf de kansel een toespraak voor, die hij eindigde met aan regeerders en volk het gebeurde in Hongarije en elders voor te houden als een waarschuwend voor beeld, tot welke tyrannie de verlooche ning van God leidt. Hij vereenzelvigde^ evenwel niet het Hongaarse volk, dat eeuwenlang als- een wal had gestaan ter verdediging van het Christendom, met de huidige regering. Hij wekte op tot gebed voor de Kar dinaal, voor de Paus en voor het Hon gaarse volk. Verwachting tot Dinsdagavond: In de avond in het Zuid-Oosten van het land nog weinig bewolking met plaatselijk lichte vorst. Overi gens toenemende bewolking met tij delijk sneeuw of regen en weer aan wakkerende wind tussen Zuid en West. Morgen overdag meest zwaar bewolkt met enkele buien, ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag en vooral langs de Waddeneilanden tij delijk weer tot storm toenemende en geleidelijk naar West tot Noord- West ruimende wind. Zon: 7.27—18.19 Maan: 8.16—20.07. V hat ook met Indonesië een oplossing zal worden bereikt, al mag men de ver schillen tussen Oost en West niet uit het oog verliezen. Prof. Romme besprak dan in het kort de bekendmaking van de regering, waarin de ronde-tafelconferentie tegen 12 Maart wordt bijeengeroepen, om daarna terug te grijpen op de houding, die de fractie heeft aangenomen bij de jongste ontwikkeling van de politieke toestand. Maar eerst richtte hij een fel bewogen woord tegen het „ergerlijke optreden van het comité Rijkseenheid', dat, na eerst Sassen te hebben verguisd, hem nu toejuicht. „Hands off!" riep hij hun toe', die trachten Sassen in een bepaald hokje te duwen en hem verdacht te maken voor elke weldenkende Indone siër. „Nu als vroeger is Sassen geestelijk de onze en niet de uwe". Prof. Romme wilde niet beweren, dat alle hindernissen op de weg naar de rechtsordé in Indonesië goed zijn geno men, maar hij stelde daartegenover, dat dat grafkransen wel wat prematuur zijn, die telkens weer worden aangedragen door doodbidders van professie, die steeds weer opnieuw hun „erop of er onder" doen schallen. li de Brabantse hoofdstad werd gisteren het carnaval weer ingezet. Op het station arriveerde Prins Amadeiro XVI en werd daar door verschillende bekende Bossche carnavals-autoriteiten verwelkomd. De Nederlandse ambassadeur in de V.S., mr. van Kleffens, heeft Zaterdag voor de pers een verklaring afgelegd over het Nederlandse regeringscommu- niqué betreffende Indonesië. Het herstel van de volledige vrijheid van beweging voor de republikeinse leiders (slechts onderworpen aan beperkingen, die voor iedereen geiden) hangt er niet van af of zij al dan niet verkiezen aan de conferentie deel te nemen, zeide hij. De tot alle partijen gerichte uitnodigingen tot deeneming aan de conferentie is zonder voorwaarden, zodat de partijen geheel vrij zijn te beslissen over de omvang en de samenstelling van haar delegaties. Ook wil de Nederlandse regering geen enkele voorwaarde stellen ten aanzien van de stemming. Twee tjalken, die bezuiden Terschel ling ten gevolge van het slechte weer in nood verkeerden, zijn Zondag door de „Brandaris" van de N.Z.H. en de „Hol land" van de rederij Doeksen naar de haven van Terschelling, hun plaats van bestemming, gesleept. Er is geen averij. De Nederlandse regering zal geen voorstel ter tafel brengen op basis van „graag of niet". Dit is ook van toepas sing op de voorwaarden van de voor gestelde unie tussen Nederland en de V. S. van Indonesië. Er zal een federale regering gevormd worden voor geheel Indonesië, met vol doende gezag om de souvereine rechten van Nederland over te nemen. De vraag, hoe deze regering zal woirden samenge steld, zal door Indonesië beantwoord moeten worden. De voorstellen van Cochran strekken de tot deelneming aan de Indonesische federale regering voor een derde door de republikeinse gebieden en voor twee derden door de federale gebieden bieden een punt van uitgang voor de onderhan delingen over deze kwestie. Eveneens zouden de voornaamste minderheden van de bevolking van Indonesië een passende vertegenwoordiging moeten hebben. Nederland is thans bereid de souverei- niteit over Indonesië over te dragen op een datum, welke meer dan een heel jaar vroeger ligt dan de in de resolutie van de Veiligheidsraad genoemde da tum, zei mr. Van Kleffens. Het zal echter onvermijdelijk zijn, dat Nederland, zolang het voor Indone sië verantwoordelijk blijft (een kwestie van enkele maanden wanneer het hui dige voorstel door de Indonesiërs wordt aanvaard) over uitgebreide bevoegdhe den blijft beschikken. Een definitieve datum voor de over dracht van de souvereiniteit kan niet eenzijdig door de Nederlandse regering worden vastgesteld, omdat dit ook af hangt van de wensen van andere be trokken partijen. De Nederlandse regering vertrouwt, dat de besprekingen zullen voeren tot een overeenkomst per 1 Mei aanstaande. Daarna is nog een periode van ongeveer zes weken vereist voor ratificatie van een dergelijke overeenkomst als voor zien door de Nederlandse grondwet. Waar het beslist niet de bedoeling is van de Nederlandse regering zich voor barig van haar verantwoordelijkheid in Indonesië te ontdoen, zal zij bereid zijn de nieuwe staat gedurende een korte tijd bjj te staan, doch alleen wanneer daarom door de nieuwe staat wordt ver zocht. In een rede voor radio Batavia heeft de voorzitter van de B.F.O., sultan Ha mid de tweede, verklaard het initiatief van de Nederlandse regering om reeds thans te komen tot een Ronde Tafel conferentie Bvoor de overdracht van de souvereiniteit van ganser harte toé te juichen. Hij waarschuwde ervoor de uitvoering van het plan tot vervroeging van sou- verciniteitsoverdracht thans mogelijker- wüze te vertragen door als conditio sine qua non te stellen, dat de unie reeds in haar definitieve vorm tot stand zou moeten zijn gekomen voordat van Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling, dat ook de gebieds delen Suriname en de Nederlandse Antilen bij de Ronde-Tafelconfe rentie, welke men op 12 Maart aan staande hoopt te beginnen, vertegen woordigd zullen zijn. Naar verluidt verwacht de Ne derlandse regering, dat de Ronde- Tafelconferentie op 1 Mei geëindigd zal zijn. overdracht van souvereiniteit sprake zou kunnen zijn. Men zal ertegen dienen te waken de gewekte verwachtingen thans door onnodige vertraging de bo dem in te slaan, zo zeide hij. Aneta verneemt uit fede/rale kring, dat de Bijeenkomst Federaal Overleg, die hedenmorgen in Batavia in vergade ring bijeen is geweest, in principe zou besluiten, de uitnodiging tot deelneming aan de ronde-tafelconferentie aan te nemen. De omvang van de delegaties der deelstaten is nog niet bekend. Voorts wordt vernomen, dat de contactcom missie der B.F.O. Dinsdag een bezoek van één dag zal brengen aan de repu blikeinse leiders op Banka. Dr. Beel heeft Zaterdag vergaderd met de Voor lopige Federale Regering. Dr. P. J. Koets is vandaag per Vliegtuig naar Banka vertrokken in verband met de Zaterdag door mr. Gieben naar Banka overge brachte uitnodiging voor deelna me aan de Ronde Tafel-conferentie en voor het geven van eventuele na dere toelichtingen. Van de zijde der U.N.O. werd Zater dag voorspeld dat de Veiligheidsraad spoedig inzake Indonesië bijeen zal ko men. aldus A.P. Men verklaarde geen commentaar te hebben over het besluit der Nederlandse regering om een Ronde-Tafel conferentie te houden. De laatste afstammeling van Columbus, Christobal Colon de Carvayal y Manoto, hertog van Veragua, trad in de kerk van de H. franciscus te Madrid in het huwelijk met Senorina Annunciada Gorogabal y Ramirez de Haro. Of zij samen Amerika gaan ontdekken rapporteren, wanneer de termijn van 14 dagen uitstel weer is verstreken? De Nederlandse regering zeide Zater dag, dat zij er van overtuigd is, dat voor een bevredigende oplossing een ver vroegde overdracht harer souvereiniteit over Indonesië aan een representatieve federale regering de aangewezen weg vormt. Zij hoopt door een ronde-tafel conferentie deze oplossing mogelijk te maken. Het lijkt alles heel simpel en het optimisme der regering is te bewonde ren. Wij vrezen echter, dat de regering te ver gaat op de weg der concessies. Daarvan -zullen, naar wij vrezen, èn de republikeinen èn de Veiligheidsraad misbruik maken. En daarom achten wij heel deze opzet, waarvoor dit kabinet de volle verantwoording draagt, een uiterst riskante onderne ming. In alle kerken en kapellen van Nederland is gisteren tijdens de vastgestelde H.H. Missen de vastenbrief van het Hoogwaardig Episcopaat voorgelezen. Deze brief handelt over de sociale rechtvaardigheid. Wij geven hem hier in extenso weer. Beminde Gelovigen, De vrede is het werk van de gerechtigheid (Is. 32. 17). Volgens dit Schrift woord is onze H. Vader de Paus al de jaren van Zijn Pontificaat onvermoeid werkzaam geweest, om naar het voorbeeld van Zijn roemrijke Voorganger de vrede van Christus te stichten in het Rijk van Christus. De maatschappelijke woelingen echter in vele landen en de spanningen tussen de volken wijzen er op, dat een rechtvaardig evenwicht nog niet is gevonden. Van de scheve verhoudingen maken kwaadwillige machten misbruik om de spanning nog hoger op te voeren. In de kronkels van het onrecht nestelen zich satanische machten, die geen verbetering willen, ja ze tegenhouden, om op het geschikte ogenblik los te breken met duivels geweld. De wereld wordt overstroomd door een vloedgolf van goddeloosheid, die nergens rekening houdt met de wetten van God en die de haat tegen God tracht te drukken in de harten der mensen. De Heer der Heersers laat dit alles gebeuren als straf voor de kwaad willigen, die zich van God hadden afgewend, echter ook als boete en loutering van de goedwillenden, die te traag bleken om de gerechtigheid tijdig en volledig door te voeren. Zo blijft het zwaard der Gerechtigheid dreigend om hoog gegeven voor een wereld, die gebukt gaat onder de gevolgen van haar eigen daden. In Nederland genieten wij nog een betrekkelijke rust. Maar ook in ons vaderland zyn velen in nood: er zijn rechtmatige eisen, waaraan nog niet is voldaan; er zijn spanningen, waar van wij de kracht en de omvang zelfs niet kennen. En in verre gewesten staat de bloem van onze jongeling schap gewapend temidden van broe dervolken, aan welke wij de vrede en de vrühcid, de waarheid en de wel vaart willen verzekeren. Deze ernstige feiten bij ons en om ons heen mogen ons tot waarschuwing strekken. Wil len wü ons vaderland bevrijd houden van dc allerbitterste ellende als gevolg van goddeloosheid en Gods- haat dan moeten wjj alles doen hm naast en met ons gebed door ons waarachtig christelijk gedrag voor al len duidelijk te maken, hoe de ware dienst van Christus Koning de meest heilzame gevolgen heeft ook voor de burgeriyke maatschappij. De sociale rechtvaardigheid regelt de verhoudingen tussen iedere mens afzon derlijk en de gemeenschap waartoe hij behoort. De gemeenschap moet gericht zijn op het welzijn van haar leden, maar ieder lid moet ook het zijne bijdragen voor het welzijn van het algemeen. Dit ligt besloten in het woord van Christus: „Geeft de keizer, wat de keizer toekomt; en geeft God wat God toekomt" (Mt. 22. 21). er. het eigen land en in de bepaalde om standigheden, waarin zij verkeren. Beseffen wij wel, D. G.( wat de maat schappij voor ons betekent? De maat schappij is als een lichaam, waarvan de delen elkandér aanvullen en vervolma ken. Zij kan alleen voor langdurig en geordend samenwerken van vele geslach ten komen tot grotere welvaart, die weer gericht moet zijn op hogere deugd. Hogere welstand echter wordt alleen verkregen door grotere samenwerking en krachtiger inspanning van allen. Is het daarom juist de hogere sociale verplichtingen te be schouwen als een drukkende last of als een noodzakelijk kwaad? De geest van Jezus Christus is anders: „Een nieuw gebod geef Ik U: Gij moet elkander be minnen. zoals ik U heb liefgehad; ook gij moet elkander beminnen. Hieraan zal men erkennen, dat gij mijn leerlingen zi.it, wanneer gij liefde hebt voor elkander'. (Joa. 13, 34, 35). En de echo van Christus' leer vinden wij bij St. Petrus en St. Pau- lus: „Hebt de gemeenschap lief" (1 Petr. 2, 17). „Draagt elkanders lasten, zo zult gij de wet van Christus vervullen" (Gak 6. 12). De liefde is de kern van Christus blijde boodschap aan de wereld; zij is ook de ziel van de sociale rechtvaardigheid, niet om haar te vervangen of te verdrin gen, maar om ze ten volle te verwerkelij ken en ze aan te vullen door vrijwillige v/erken van sociale liefde. Wat onze Goddelijke Zaligmaker Zelf of door Zijn Apostelen heeft geleerd over sociale rechtvaardigheid en sociale liefde geldt voor alle tijden en voor alle plaat sen, maar niet altijd en overal op dezelfde wijze. Aan de H. Kerk is de taak. gegeven om de gelovigen voor te houden, hoe de geest en de beginselen van het Evangelie moeten worden toegepast op de eigen tijd verdere productie, als daardoor werkge- Welnu, als de Herders van Uwe zie len, aarzelen Wij niet te verklaren, dat met de groei van de maatschappij ook de verplichtingen van de sociale rechtvaardigheid en de sociale liefde meer dan ooit de christenplichten zijr. van onze tijd en van ons volk. Wij zouden de wet van Christuk in onze dagen niet vervullen, wanneer wij ons aan die plichten zouden onttrekken. Volgens de leringen van Christus en Zijn Kerk willen Wij daarom wijzen op de voornaamste plichten van de sociale rechtvaardigheid nü, en wel met betrekking tot de eigendom, tot de arbeidersverhouding met haar rech ten en plichten, en aangkande de han del en heel ons doen en laten in de christelijke maatschappij. De Kerk is steeds opgekomen voor het recht yan een ieder, goederen in persoon lijke eigendom te bezitten; want zó alleen 'kan de mens zorgen voor zich en de zijnen op een zekere en menswaardige wijze; het eigendomsrecht is een natuur lijk gevolg van 's mensen persoonlijkheid. Jezus Christus heeft ons echter gewaar schuwd tegen de rijkdommen der aarde en heeft ons gewezen op de plicht aal moezen te geven. Aan de rijke jongeling gaf Hij zelfs de raad, alles aan de armen te geven om Hem volledig te volgen. De Kerkvaders, de getrouwe getuigen van de geest en van de leer van Jezus Christus, hebben de Christenen ten zeerste op het hart gedrukt, het overtollige af te staan aan aalmoezen en goede werken. Wie van God meer goederen gekregen heeft dan hij nodig heeft, moet deze ook laten die nen voor andere mensen. De eigendom mag allereerst de eigenaar dienen, maar heeft ook een sociale bestemming. Op verschillende wijzen kan de eigen dom tot zijn sociale bestemming geraken, vooreerst door armen en behoeftigen te helpen, door verenigingen en goede wer ken te steunen, die voor de tijdelijke en geestelijke noden zijn opgericht, werken van apostolaat en missie, van caritas en sociale zorg. Wij moeten deze niet be schouwen als lastige en vervelende bede larij. Bij het oordeel zal Christus er ons aar herinneren: „Ik ^as hongerig en gii hebt mij gespijzigd; ik was dorstig en gij hebt mij gelaafd; ik was zonder verblijf en gij naamt mij opWant, Ik zeg wat gij aan de geringsten der mijnen hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaan" (Mt. 25. 34-40). Hoe verschrikkelijk zou bet zijn dan het tegendeel te moeten horen! Velerlei noden en behoeften .zijn echter zo uitgegroeid, dat hierin moet worden voorzien door overheidssteun aan de particuliere hulp of door gemeen- schapszorg. Als de overheid daarvoor onze bijdragen vraagt in de vorm van belas tingen, dan dienen onze goederen weder om tot welzijn van anderen in de-gemeen schap. Tenslotte vinden de goederen in de moderne tijd vooral ook hun sociale bestemming, als zij gebruikt worden voor legenheid geschapen wordt voor andere arbeiders onder goede sociale voorzienin gen, als ze als kapitaal ter beschikking worden gesteld voor klein- en grootbedrijf, mits sociaal nuttige goederen worden ge produceerd. Hieruit volgt dus. D. G.. dat wij de sociale lasten als christenplicnt dienen te aanvaarden en dat wij de be treffende sociale wetten moeten onder houden uit maatschappelijke rechtvaardig heid. Zeker, zij vragen van ons grote of fers, veel grotere zelfs dan ooit te voren en Wij begrijpen, dat deze offers worden gevoeld. t Wanneer de bezitters van goederen evenwel klagen, dat de rechten van het kapitaal zo beknot worden, dat de sociale lasten zo hoog zijn, dat de belastingen alles opslorpen, dan mogen zij zich wel herinneren, dat wij in onze dagen ook zonder wettelijke dwang alleen reeds uit christelijke rechtvaardigheid en uit christelijke liefde, tot zulke grote offers bereid moeten zijn en dat de wet voor een goed deel niets anders doet dan onze christelijke plicht nader omschrijven en tot uitvoering brengen. Als God aan de mens het natuurlijk recht gegeven heeft, zich goederen te ver werven in eigendom om beter te kunnen zorgen voor zich en de zijnen, dan volgt daaruit nog iets anders: dan moet ook die mogelijkheid aan alle mensen geboden worden; dan kan het niet de bedoeling zijn, dat de goederen zich steeds meer op hopen in handen van enkelen; dan is het sociale noodzaak, dat het bezit gespreid wordt. Wij hebben deze spreiding van be zit in de kleine en middelgrote eigendom men, die ons land meestal bestaan in landbouw en ambacht, in handel en nij verheid. Deze zal bewaard moeten blijven en dit zal mogelijk zijn als landbouwers en middenstanders hun bedrijf weten te verbeteren en door samenwerking en or ganisatie zich de voordelen verzekeren van grote ondernemingen. Maar verder zal hqt bezit meer gespreid moeten worden over al degenen, idie deel nemen aan de pro ductie. Bij de opkomst van de industrie is daar niet voldoende op gelét. Bij het steeds toenemen van het fabriekswezen moet meer rekening worden gehouden met de bestaansmogelijkheid van kleine en middelgrote bedrijven en moet er absoluut naar gestreefd worden, dat degenen, aie deelnemen aan de productie, ook deel krijgen aan het bezit. Wij vragen de lei ders naar geschikte vormen te zoeken, die dit waarborgen en Wij roepen alle Katho lieken op mede te werken tot juiste maat schappelijke verhoudingen uit sociale rechtvaardigheid. Dit is ook in het belang van de eigendom zelf. De ontwikkeling van de moderne tech niek maakt het echter velen onmogelijk nog als voorheen zelfstandig te wer ken. Steeds meerderen gaan hun diensten aanbieden aan andere ondernemers tegen loon af salaris. Het looncontract, D. G., is niet verkeerd, maar het onthouden van rechtvaardig loon is een wraakroepende zonde. Het loon van een volwaardig ar beider moet voldoende zijn voor het onder houd van hem en zijn gezin. Met grote voldoening mogen Wij zeggen, dat de ge dachte van het gezinsloon in latere jaren gemeengoed is geworden onder ons volk en steeds meer is doorgevoerd in de prac- tijk. Dat is zonder twijfel voor een aan zienlijk deel te danken aan de sociale leringen van de Kerk, o.a* vastgelegd in de Pauselijke Encyclieken „Rerum Nova rum" en „Quadragesimo Anno", maar ook aan de volgzaamheid en het zuiver inzicht van de Katholieken. Waar het gezinsloon niet mogelijk is, daar is volgens de leer der Pausen de economische toestand niet gezond en moet er met vereende krachten naar gestreefd worden, dat het mogelijk wordt (Vervolg op pag. 4) Naar verluidt wordt in officiële kringen in Den Haag gehoopt, dat Indonesië een vrij en souverein land zal zijn op 15 Juni a.s. In republikeinse kringen wordt com mentaar uitgebracht op het communi qué van de Nederlandse regering. Hier in wordt gezegd, dat de republikeinen met de federalisten en de UNO-commis- sie besprekingen voeren om hun hon- ding te bepalen. Een republikeinse zegs man verklaarde: „Indien de voorgestel de conferentie een middel is, om de reso lutie van de Veiligheidsraad toe te pas sen, zullen wij er gunstig tegenover staan, maar indien zij daarentegen beoogt die resolutie links te laten liggen, zal zij niets opleveren. Een ander vooraanstaand republikein zei: „Men zal moeten te weten komen, of het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken de beslissing van de Nederlandse regering steunt. Het is mo gelijk, dat wij de toestand in zijn geheel herzien". De republikeinse vertegenwoordiger in New Delhi Soedarsono, heeft ver klaard een afwachtende houding te zul len aannemen ten opzichte van de in houd der voorstellen. Aneta verneemt,-dat Vrijdag republi keinse politieke gevangenen te Batavia zijn vrijgelaten, onder wie Latumeten en Sastrosuwignjo van de persafdeling der republikeinse delegatie, tegen wie ook de rechtsvervolging is ingetrokken Voorts werd een aantal van de politieke gevangenen vrijgelaten, die werden vast gehouden in het voormalige gebouw van de republikeinse delegatie, namelijk Su- joso, Suratman, Erwin, Ratulangi, Enoch, en Gondokusomo, die naar Bandung vertrokken. (Van onze Haagse redacteur) Zoals bekend, zullen op 10, 11 en 12 Maart in Den Haag belangrijke Benelux- besprekingen worden gehouden tussen de minister^ van België, Nederland en Luxemburg. Nu de R.T.C. is vastgesteld op 12 Maart, zou de vraag kunnen rij zen, hoe het Kabinet deze twee confe renties, die elk de aandacht van een groot aantal ministers zullen vragen, denkt te combineren. Aangenomen mag worden, dat voor wat de R.T.C. betreft, de 12de Maart slechts een officiële ont vangst zal brengen, zodat de R.T.C. on middellijk op de Benelux-besprekingen kan aansluiten. De Min. van Wederopbouw, mr. dr. J. In 't Veld, heeft Zaterdagmiddag te De venter tydens 'n causerie over de volks huisvesting, wederopbouw en woning problemen, verklaard dat het kernpunt van de huizenaanbouw niet ligt bij bet arbeidersvraagstuk, maar bij het devie- zenprobleem. 25 van de 1300 millioen die voor het bouwplan uitgetrokken zqn, moet door deviezen gedekt worden. De viezen voor materialen, die ons land niet produceert. De opvatting, dat er. een tekort aan bouwvakarbeiders zou zijn, bestreed hij ten stelligste. Het prestatievermogen van de bouwvakarbeiders, zo verduide lijkte hij, lag nog niet zo lang geleden op het niveau van 65 Weet men dit, door deviezentoewijzing, bespaard op andere zaken, op te voeren tot 90 dan betekent zulks, dat er eigenlijk een derde meer aan arbeidskrachten zou zijn met hetzelfde aantal arbeiders. Nu reeds blijkt, zo verzekerde hij, dat men ern stig rekening dient te houden met een werkloosheid in de bouwvakken. Wat de ingekrompen bouwtoewijzin- gen betreft, merkte de minister op, dat hij hoopte in Mei „de zaken nog eens opnieuw" te kunnen bekijken; men make zich geen grote illusies, zo waar schuwde hij. Voor de kleinere gemeenten beloofde de minister een herziening te overwe gen. Zijn streven is om een landelijke regeling van de „overdrachtsbevoegd heid" te treffen, die dan o.m. gebaseerd zou zijn op het aantal inwoners van de gemeente. Er zijn thans plannen in over weging, een Hypotheekbank voor de Gemeenten op te richten. Deze instelling zou dan geld moeten aantrekken, dat zij verder doorgeeft aan de gemeenten, die met geen mogelijkheid op de nor male wijze een lening af kunnen sluiten. Overigens zag 'de minister het finan cieringsprobleem in verband met de zogenaamde renteoorlog niet zo heel somber in. Onder buitengewoon grote belangstel ling is Zaterdagmiddag de heer H. A. Vulink. voorzitter van de R.K. Bond van Overheidspersoneel en voorzitter van de afd. Amsterdam van deze bond, alsmede lid van georganiseerd overleg voor het Rijkspersoneel en lid van het georgani seerd overleg voor het Amsterdams ge- meentepersoneel, gehuldigd in verband, met zijn zilveren ambtsjubileum. Zeer vele sprekers voerden het woord en boden geschenken aan. De Amsterdamse wethouder B. C. Franke spelde hem het Ridderkruis in de Orde van Oranje Nas sau op. In de Vasten brengt de K.R.O. in het „Uit en Thuis"-programma op Zondag avond onder de titel „Jeruzalem, Jeru zalem" een cyclus luisterspelen over dra matische gebeurtenissen rond het Lijden en Sterven van Jezus. De gegevens werden tot luisterspelen verwerkt door drs. lean Evckeler, Mont- fortaan en Piet van Veen. Deze uitzendingen, die op Zondag 6 Maart aanvangen, staan onder regie van Herbert Perquin. Hecht u niet overdreven aan wat gij op uw sterfbed toch niet mee kunt nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1