SOCIALE RECHTVAARDIGHEID ORDENEND BEGINSEL IN LOON- EN PRIJSPOLITIEK Wat achter ons ligt, blijve achter ons" 1 f DRAAGT VRAAGT Ld^faCon Plichten en rechten van werkgevers en werknemers omschreven Katholiek Spaarndam viert zilveren feest VOUWSTERS WINTERFLORA Sas t WONING, ETAGE OF INWONING TIEND UIZENDEN BLOEMEN 17ERKOOPSTER ANTON OOMS Duel met Sybesma Hartelijke huldiging van jubilarissen Was Uw wol veilig in DE KONINGSDOCHTER Fa. W. F. CLAUS Ge MAANDAG 28 FEBRUARI 1949 PAGINA VASTENBRIEF VAN HET EPISCOPAAT Plichten van werknemers Rechtvaardige prijzen Samenvatting PROF. ROMME: 99 Debat HEEMSTEDE „Tot wederdienst bereid" R.K. H. in de huish. „MERCURIUS' NET MEISJE JONGEMAN gevraagd voor lichte kantoorwerkzaamheden. Enige spoed gewenst. Brieven te richten aan de Stichting voor de Landbouw, Parklaar) 12, Haarlem. Grote onderneming te Haarlem zoekt voor een van haar employe's, vader van 3 schoolgaande kinderen Cond. nader te bespreken. Vestigings vergunning kan ger. worden. Br. onder no. 31897 bureau van dit blad. een goed passende en steungevende x bustehouder BUSTEHOUDERS MAAT-CORSETTEN M. Spierings, Baby-wolhuis, Adri v. d. Meijden, J. Stigter, Magazijn „Lintri", G. C» Dito, J. A. Agema, C. Verschoor, C. M. Uilendaal, WASSERIJ EVERS Brouwersvaart 58, vraagt RADIO TECHNISCHE SCHOOL MANUFACTUREN - TRICOTAGES Bruce Marshall prijs f 4.90 Wij hebben weeg wal meer sigaren voor U. Wees er voorzichtig mee en berg ze in onze prima BAKELIET SIGARENKOKER van f2.50 M E K O G b. Enige vrouwelijke en mannelijKe analysten c. Enige vrouwelijke en mannelijke analysien ■and" Aan ■hner: ftuder (vervolg van vag. 1) Wy brengen hier hulde aan de katho lieke werkgevers van verschillende be drijfstakken, die zonder wettelijke rege lingen af te wachten uit diep gevoel van sociale rechtvaardigheid het ar beidsloon aan de hogere gezinslasten hebben aangepast; en Wö zien uit naar het ogenblik dat de Overheid het ge- zinsloon ook voor grotere gezinnen tot volle werkelijkheid zal maken. Met het betalen van een rechtvaardig toon is de werkgever echter niet van alle verplichtingen af Hij moet de werknemers tegemoet treden als gelijkwaardige mensen en medebroeders in Jezus Christus; hij moet redelijk voorzorgen nemen, dat de arbeiders geen schade lijden naar lichaam en ziel. voor gezondheid en veiligheid wordt gelukkig meestal wel gezorgd, maar de werknemers hebben even strikt recht, dat de werkverhoudingen zo zijn, dat ze er godsdienstig en zedelijk niet ten gronde gaan. Anders zien wij gebeuren, om te spreken met Paus Pius XI, dat de leven loze stof de fabriek veredeld verlaat en dat de mensen er worden bedorven en ver laagd. Jongere mensen hebben recht op een bijzondere zorg; en ten aanzien van de meisjes moeten de werkgevers steeds indachtig blijven, dat de fabrieksarbeid grote bezwaren heeft voor haar persoon lijke ontwikkeling en haar vorming tot huisvrouw. De ondernemers moeten dus medewerken met de bevoegde instanties,' om die bezwaren door een aanvullende vorming zoveel mogelijk te ondervangen. Dat blijkt mogelijk in onze tijd, dat is nodig voor het algemeen belang en daar om een eis van sociale rechtvaardigheid. De weg voor de werknemers om hun vechten te waarborgen en hun persoon lijke waardigheid veilig te stellen, het mid del tevens tot godsdienstige en sociale vorming overeenkomstig vak of beroep, is de aansluiting bij de katholieke Stands- en Vakorganisatie. Dit is hun natuurlijk recht en zelfs hun katholieke plicht. Wij zijn dan ook verhei**d en danl^baar, als Wij vernemen, dat ae gelovigen daaraan bereidwillig gevolg geven. Maar, D. G., Wij horen niet graag, dat er ook nu nog werkgevers en pa troons gevonden worden, die direct of indirect zich tegenstanders tonen, dat hun personeel lid wordt van de vak organisatie. Dat is in de huidige om standigheden niet meer te verontschul digen. Het wekt verzet en het geeft ergernis. Daarmee wordt tekort gedaan aan de rechten van de werknemers en afbreuk gedaan aan een gezonde ont wikkeling van het maatschappelijk en godsdienstig leven. D. G., wy moeten zelfs verder gaan. De toestand van ondergeschiktheid, waarin zich een steeds groeiend aantal werk nemers bevindt, zal plaats moeten maken ▼oor een zekere medezeggenschap en medeverantwoordelijkheid. Het loonsys- dat tot nu toe de arbeidsverhouding beheerst, zal aangevuld moeten worden door een zeker deelgenootschap in de winst;* Dan zal de opbrengst van de pro ductie niet meer zo eenzijdig ten goede komen^ aan enkelen; dan ontstaat de mogelijkheid tot verwerving van eigendom ▼oor zeer velen, zo niet voor allen. Ondernemingen, bedrijven, het gehele •ociaal-economische leven moeten waar achtige solidaire gemeenschappen gaan wor den, waarin allen eendrachtig samenwer ken in een open geest van rechtvaardigheid en samenhorigheid. De sociale rechtvaar digheid zal de ziel worden van deze nieuwe sociaal-economische orde. Het is de taak van de deskundigen, om datgene wat wij publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie noe men, nader uit te werken, maat het mag geen vraag meer zijn, of zij er komen moet. De grote sociale encyclieken hebben de be- drfjfs- en beroepsschappen scherp uitgete kend en onze H. Vader de Paus heeft de laatste jaren steeds sterker er op aange drongen, dat de sociale rechtvaardigheid verankerd wordt in een nieuwe sociale orde. Dit is dè grote sociale aangelegenheid van de komende jaren. Naarmate iemand grotere invloed heeft in het politieke of sociaal-economische leven, des te groter is zijn verantwoordelijkheid, om met voorbij zien van persoonlijke belangen mee te wer ken aan dit algemeen belang; het is een verantwoordelijkheid tegenover ons volk, tegenover de geschiedenis, en inderdaad een verantwoordelijkheid tegenover God. Rechten4 scheppen plichten. De hogere rechten, waarnaar de werknemers streven, zullen zwaardere plichten met zich mee brengen. De werknemers zullen meer be langstelling moeten gaan tonen en gevoel van verantwoordelijkheid; zij zullen de on derneming als hun eigen zaak moeten gaan zien. Daarom, D. G., is het een teleurstelling te vernemen, dat in deze tijd, nu de nieuwe sociale orde moet groeien en nu van de kant van de werkgevers zoveel aan de rechten van de werknemers wordt tegemoet gekomen, er niet zoveel arbeid gepresteerd wordt als vroeger. Dat is vooral bedenke lijk, als dit voorkomt in bedrijven, waar de lonen hoog genoeg en de arbeidsgelegen heid ruim zijn. Het schijnt voor te komen, dat de mindere prestaties van de arbeiders verrekend moeten worden in een hogere prijs van producten en diensten. Waar blijft dan de vastheid van karakter en het plichtsbesef, dat onze jongelingschap en onze mannen toonden onder de oorlog? Men vergete niet, dat dagdieverij een zonde is tegen de rechtvaardigheid, die door de katechismus op één lijn gesteld wordt met woeker en bedrog. En waar het voorkomt in bedrijven, die bijzonder nodig zijn voor het herstel van de volkswelvaart, is het bovendien een ernstig vergrijp tegen de sociale rechtvaardigheid. Wij denken hier niet aan handarbeiders alleen. Ook op openbare bureaux en in overheidsdiensten wordt nog al eens de indruk gewekt, dat de arbeidsprestaties daar hoger opgevoerd konden worden: dat is vooral hier nodig voor het algemeen belang, dat deze mensen ambtshalve moeten dienen. Een tekort aan dienstvaardigheid constateren wij ook ten opzichte van de huisvrouwen en vooral tegenover de moeders van grote gezinnjbn. Het ge brek aan hulpvaardigheid is zo groot en zo algemeen, dat de hulp in de huis houding een maatschappelijk probleem is geworden. Het tekort aan krachten voert bovendien de lonen op; zo komen de weinige krachten, die beschikbaar zijn, ook nog niet daar, waar ze het hardst van node zijn. De verwaarlozing van dit vrouwelijke beroep zal zich nóg eens wreken in de toekomstige gezin nen van de meisjes, die in andere be roepen de eenvoud en de liefde en de kundigheid voor het huishouden hebben verleerd. Het is mogelijk, dat het werken op de fabriek met hoger loon wordt betaald, maar het werk in het gezin is van veel hoger belang en van veel hoger waarde èn voor de toekomst van het meisje zélf èn voor de gehele christelijke maatschappij, die haar grootste en krachtigste steun vindt in degelijke en godsdienstige gezinnen. Wij hebben daarom alle lof voor de meisjes van de gezinshulp, die tenminste tijdelijk in de dringendste gevallen voorzien; wij juichen het toe, dat de gezinnen zelf in onderlinge solidariteit elkander helpen. Maar daarmee is de kwaal niet verholpen en zeker niet aangetast in de wortel. De meisjes en vooral haar ouders moeten zich ernstig afvragen of zij bij de drang naar fabriek en hoog loon, niet toegeven aan een onchristelijk streven naar vrijheid en vermaak. Als Christus zelf gekomen is om te dienen, dan mag geen christenvrouw er iets minderwaardigs in zien, de evenmens bij te staan om een goed en geordend ge zinsleven mogelijk te maken. Wettelijke maatregelen kunnen hier niet alles berei ken, maar de sociale rechtvaardigheid spreekt luid genoeg. Daarom moeten alle maatschappelijke krachten gezamenlijk pro beren dit vraagstuk tot een spoedige op lossing te brengen. In onze dagen is een gezamenlijke en geordende inspanning van alle krachten nodig, om de nationale armoede te boven te komen. Vooral nu moet het arbeids proces ordelijk verlopen en daarom is het sociaal niet juist, dat arbeidscontracten lichtvaardig worden opgezegd, soms om een klein of vermeend voordeel tot schade van de eigen streek of groep. Laten werknemers en werkgevers in deze moeilijke tijd blijk geven van een hoog nodige sociale gezind heid en niet om wat meer loon of winst de gemeenschapsbelangen ovér het hoofd zien. Verblijdend en voorbeeldig is de ar- beidsvrede in ons vaderland; Nederlands voorbeeld trekt de aandacht tot in andere werelddelen. Deze vrede, D. G., is het werk van de sociale rechtvaardigheid, die door werkt in een groeiende sociale orde. Wij moeten over en weer proberen dit grote goed te bewaren. De werknemers moeten vastbesloten overal die staking in de kiem trachten te smoren, welke alleen bedoeld is om de christelijke maatschappelijke orde in de war te sturen. De werkgevers moe ten nu het vertrouwen der arbeiders win nen door voortdurend de nieuwe maatschap pelijke orde tot stand te brengen, en hun aldus waarborgen geven, dat de moeilijk heden zullen worden opgelost in onderling overleg, ook bij een toekomstige crisis. Want dit moet nu reeds vaststaan en nu reeds moeten maatregelen genomen wor den, dat ook in minder gunstige tijden de aan het arbeids-proces deelnemende groe pen elkanders lasten zullen dragen. Opdat ieder het zijne krijge, zoals de rechtvaardigheid verlangt, is ook zeer be langrijk een juiste verhouding tussen lo nen en prijzen en van de lonen onderling. De werkelijke waarde van het loon hangt immers af van de prijs van de goederen, die de werknemer er voor kan krijgen; en omgekeerd hangt van de prijs van de goe deren af, welke beloning de werkgever, de middenstander, de landbouwer voor 'lün prestaties zullen ontvangen. Dit is bijzonder klemmend in onze omstandigheden, nu een aanzienlijk deel van het volk rond het be staansminimum zweeft. Wanneer immers de ene groep te veel neemt, zal de andere te kort komen en dikwijls onder het be staansminimum dalen. Het is de taak van de overheid toe te zien, dat het juiste evenwicht gehandhaafd wordt; daarom rust ook op de onderdanen de zware plicht van sociale rechtvaardigheid: zich te houden aan de regelingen van lonen en prijzen. Er kunnen bijzondere omstandigheden ziin, waarin de wet niet heeft voorzien en waar in een afwijking te verontschuldigen zou zijn; dit mag echter niet te gauw aange io- men worden met het oog op het algemeen belang. Afgezien van deze bijzondere gevallen, aarzelen Wij niet herhaalde of grove over tredingen op dit gebied in de tegenwoordige omstandigheden een zonde tegen de sociale rechtvaardigheid te noemen. Daardoor wordt immers ernstige schade toegebracht aan het algemeen belang. Odk. wanneer loon- en prijsregelingen in haar huidige vorm ver dwijnen, zal het algemeen belang steeds voor ogen moeten worden gehouden: de sociale rechtvaardigheid zal dan het orde nend beginsel moeten zijn, ook in het grote zakenleven. En Wij menen, dat dit in de tegenwoordige omstandigheden in meerdere vrije beroepen niet voldoende voor ogen wordt gehouden. Trouwens de bedongen prijs of het ge vraagde loon moet steeds rechtvaardig blij ven tegenover de andere partij. Als dit niet zou 2$n, is er strict onrecht met plicht van restitutie. In de laatste jaren is hiertegen zeker dikwijls en grotelijks misdaan, maar het was dikwijls moeilijk daarvoor alge mene regels te geven wegens de uitzonder lijke omstandigheden. Nu evenwel de orde lijke verhoudingen terugkeren en de recht vaardigheid tegenwoordig zo dringt, moe ten de Christenen hun geweten voortdurend laten spreken. Over meerdere andere verplichtingen zou gesproken kunnen worden in ver band met de sociale rechtvaardigheid. Zo zal het zonder meer duidelijk zijn, dat een juiste verdeling van de beschik bare woonruimte tegenwoordig een eis is van sociale rechtvaardigheid. Ieder een heeft dan ook de plicht loyaal mee te werken met de hiervoor aan gegeven instanties. Anders zou hij op de oordeelsdag het verwijt kunnen ho ren: „Ik was zonder verblijf en gij hebt mij niet opgenomen" (Mt. 25, 43). Wij zouden nog kunnen spreken over de politieke delinquenten. Wanneer zij hun straf hebben uitgeboet en terugkeren in de maatschappij met goede bedoelingen, dan hebben zij strict recht niet te worden ge weerd of genegeerd, dan gebieden de liefde en de barmhartigheid te vergeven en te vergeten, dan is het ook een eis van alge meen belang en van sociale rechtvaardig heid, dat ze geleidelijk weer worden ge bracht tot een normaal leven en bestaan in onze christelijke maatschappij. D.G., zo is de sociale rechtvaardigheid een oefenschool voor vele christelijke deug den; daarom wordt zij ook de algemene rechtvaardigheid genoemd: zij matigt onze zucht naar aardse goederen en leert ons iets af te staan voor anderen, zij laat ons treden uit de enge kring van persoonlijke en groepsbelangen en voert ons op tot een allesomvattende solidariteit; zij spoort ons aan tot arbeidzaamheid en offervaardig heid en voert niet weinigen tot heldhaftig heid in dienst van de gemeenschap. Vele van haar plichten worden door burgerlijke wetten bekrachtigd; daarom heet zij ook de wettelijke rechtvaardigheid. En het is verkeerd te menen, dat de deugd geen deugd meer is, als ze door de wet wordt gevorderd. Het tegendeel is waar: de deug den mogen niet verstikt worden onder de druk der wet, maar kunnen, geleid door de wet, uitbloeien tot rijkere deugd van sociale rechtvaardigheid en gehoorzaam heid. De deugden worden ook gemakkelij ker beoefend, als zij onder de leiding van de sociale rechtvaardigheid van allen ge zamenlijk worden gevraagd. Het is immers moeilijk rechtvaardig te zijn en liefdevol en onbaatzuchtig als de anderen het niet zijn. Wanneer echter deze deugden bij ve len gaan leven, wanneer ze gedragen wor den door maatschappelijke groepen, wan neer ze verankerd worden in maatschap pelijke instellingen, wanneer de naleving verzekerd wordt door burgerlijke wetten, dan kan inderdaad de geestelijke en sociale vernieuwing zich wegen banen door heel het openbare leven. De organen, die deze sociale rechtvaar digheid propageren en verwerkelijken zijn vooral onze katholieke Stands- en Vak organisaties. Paus Pius XI schrijft daarover: ..Deze groepen en organisaties zijn het, welke aangewezen zijn om de ordening in de maatschappij te bewerken, zoals Wij die bedoeld hebben in Onze Encycliek Quadra- gesimo Anno, en op die wijze de erkenning van Christus' Koningschap te verbreiden op de verschillende gebieden van cultuuren arbeid." Het zijn ook deze vrije maatscnap- gelijke organisaties, die ten grondslag gelegd zullen worden aan de bedrijfsorganisatie in Nederland. Wij roepen daarom meer dan ooit alle Katholieken dringend op, zich aan te sluiten bij hun Stands- en Vak organisatie en daarin actieve leden te wor den. Want, D.G., daden worden ér ge vraagd en offers waar het moet; de tijd is rijp, de tijd dringt om nu te komen tot een radicale doorvoering van de sociale leringen van de Kerk. (vervolg van pag. 1) Er is in het Kabinet een gedeeltelijk verschil van mening ontstaan over de te volgen gedragslijn, maar dit verschil bleek toch wel zo belangrijk, dat het Kabinet zo niet kon voortwerken. De regering heeft niet meegedeeld wat het verschil was, zij kon dit ook niet. De kernen van het geschil lagen bij Overzeese Gebiedsdelen en Buitenland se Zaken. Sassen meende niet langer te kunnen instaan voor de kansen tot wel slagen en ging heen. Het was toen voor de katholieke fractie onmogelijk, haar houding tegen over het kabinet ongewijzigd te hand haven. Het was mogelijk dat Sassen on gelijk had, maar ook was het mogelijk, dat de minister van Buitenlandse Zaken te zeer was geïmponeerd door de inter nationale reacties. De wijziging in het kabinet bracht, zoals prof. Romme het stilistisch zo fraai uitdrukte, een barst in de vaas van het kabinet, een barst tevens in ons vertrouwen in dat kabinet. De fractie heeft zich daarom van de verantwoordelijkheid voor het te voeren beleid gedistancieerd, zonder de barst tot een scheur te doen worden, waar door de vaas in stukken zou zijn uiteen gevallen en een kabinetscrisis met alle gevolgen van dien zou zijn ontstaan. Wij blijven, zoals we dat altijd gedaan Het zal niemand ontgaan zijn, dat dit slechts wegen en middelen zijn van chris telijke vernieuwing. De eigenlijke vernieu wing en het echte leven zelf kunnen slechts komen van Degene, die gezegd heeft: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven" (Joa. 14, 6). Daartoe moeten wij ons ver diepen in de geest van Christus, ons ver nieuwen in Zijn leven; als Christus weer ten volle leeft in de Christenen, zal Hij weer herboren worden in de maatschappij. Laat ons daarom beginnen in de H. Vasten tijd te leven uit een echt christelijke geest; beschouwen wij Christus' levenwekkend lijden en volgen wij Hem na door verster vingen en volledige vervulling van onze chris telijke plichten, ook van de maatschappe lijke, zoals Wij die in dit schrijven hebben geleerd. In deze tijd moeten wij bidden met grote volharding tot God, van Wien komen de heilige verlangens, de goede voornemens en de rechtvaardige werken; smeekt de grote God, dat Hij de vrede moge brengen, die de wereld niet geven kan. Bidt veel voor de landen, waar kerk vervolging woedt of dreigt, bidt voor onze H. Vader de Paus, voor onze geëerbiedigde Koningin en de Koninklijke familie, voor de Regering, voor onze soldaten in Indo nesië en voor geheel ons volk. Vraagt dit door de voorspraak van Haar, die ons aller Moeder is en de „Overwinnares in elke strijd voor God" (Paus Pius XII). En zal dit Ons gezamenlijk herderlijk schrijven op Zondag Quinquagesima in alle tot Onze Kerkprovincie behorende kerken en alle kapellen, waarover een Rector is aangesteld, onder alle vastgestelde H.H. Missen op de gebruikelijke wijze van de preekstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, 14 Februari 1949. t JOH. KARDINAAL DE JONG. Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS. Bisschop v. 's-Hertogenbosch. hebben, aansturen op een duurzame unie tussen Nederland en Indonesië, en wij zijn bereid daarvoor het volle pond der verantwoordelijkheid te dragen. En wan neer wij eenzelfde verantwoordelijkheid na de jongste ontwikkeling niet willen dragen, dan is dat omdat wij de verhou dingen zuiver willen stellen en om er de nadruk op te leggen, dat de verantwoor delijkheid nu alleen ligt bij de regering en dat wij ons voortaan bepalen tot een constructief meewerken. Prof. Romme wilde over de komende ronde-tafelconferentie uiterst sober zijn, er rekening mee houdend, dat hij als een der negen-mannen zal aanzitten bij deze conferentie. „Wat achter ons ligt, blijve achter ons. Aan Nederland en zijn ruimheid van opvattingen mag het niet liggen. Onze taak is mooi, onze verantwoordelijkheid zwaar. Geve God, dat we ons die verantwoordelijkheid ten einde toe waardig zullen tonen," aldus prof. Romme. Hierna vroeg de heer Sybesma twin tig minuten tijd voor een bespreking van ernstige beleidsfouten van het ka binet. inzonderheid van de heer Sassen, beleidsfouten ook van de katholieke fractie, in het bijzonder van haar lei der, prof. Romme. Zelden hebben wij de heer Andriessen zo zuinig zien kijken als toen hij dit toestond op aandringen van alle aanwezigen, maar de heer Sy besma kon zijn gang gaan. Als men de gebeurtenissen overziet, die hebben plaats gehad na 18 Decem ber van het vorig jaar, dan komt men tot de conclusie, dat het gestelde doel niet is bereikt. Het gevoerde beleid heeft ons in een impasse gebracht en het doel der actie, de instelling van de federale interimregering, is niet be reikt. Militair is de actie geslaagd, maar de interimregering is er niet en zij komt er ook niet. Op vier gebieden heeft de regering de plank mis geslagen. Zij heeft bij het berekenen van de reacties bij de re publiek, bij de buiten-republikeinse gebieden, van de wereldopinie en van de binnenlandse opvattingen gefaald, zij heeft gerekend op reacties, die niet kwamen, en zij is de reacties, die wel kwamen op verkeerde wijze tegemoet getreden. De regering, die 18 Dec. bekend maakte, dat de federale interimregering binnen enkele weken zou worden inge voerd, rekende blijkbaar op representa tieve vertegenwoordigers van de repu bliek, die in die regering zitting zouden willen nemen. Deze onjuist ge bleken visie, werd niet gedeeld door de P. v. d. A., maar wel door de K. V. P.- fractie en door Romme, op wie dus de volle verantwoordelijkheid drukt voor deze misschatting van de leiders van de republiek en het republicanisme, terwijl toch de uitlatingen van die zijde niets te verwachten hadden overgela ten. Het Besluit van 18 Dec. zou dwaas geweest zijn als men nie.t gerekend had op de federale deelstaten. Maar toch was het al voor die datum duidelijk, dat de medewerking van die kant zeker niet con amore zou zijn, en meer dan dat: de deelstaten hadden wel overdui delijk doen blijken, dat ze niet zonder de republiek in zee zouden gaan. Van Mook, wiens heengaan, volgens spr., een conditio sine qua non was voor het brede-basiskabiet, zag dit heelwal beter in dan Romme, die in de Volks krant de conferentie in New Dein1 doodverfde als een steunverlening aa» non-coöpexatoren. Ook de reactie van de Veiligheid8' raad was te voorzien. In het begin was Van Royen te Parijs en ook nog te Lak® Success vóór op Palar. De raad zou zich hebben neergelegd bij de al dan niet uitvoering van zijn resoluties ap 't Nederland maar gelukt was de fede rale interimregering in te stellen, maa 17 Januari kon de Nederlandse afge vaardigde niets meer doen dan de goede bedoelingen van zijn land herha- len, maar met resultaten kon hij rij1 komen. Daarboven op kwam nog de Banka-affaire, het gevolg, zoals de he®' Sybesma suggereerde, van 't gebrek aai eenheid tussen Overzeese Gebiedsdelen en Buitenlandse Zaken. Tenslotte 18 in het eigen land de prachtige eensge zindheid verbroken," besloot spr. Prof. Romme begon te verklaren, da' hij Sybesma's betoog nóg beter ri® hebben gewaardeerd onder nog slech tere omstandigheden. Hij stelde vast dat he.t doel van de politionele ach® niet had gelegen in het bereiken va# de federale interimregering, maar j® het tegengaan van de broeiende onrtlS1 en de bestandsschendingen en om e®° groots opgezette republikeinse actie, rie werd voorbereid, onmogelijk te mak®0, Nederland was in verantwoorde lijkheid voor vrede en veiligheid 1(71 handelen verplicht. Natuurlijk is d. doel niet ten volle bereikt. Dat er moei lijkheden zouden blijven, was voorzie en bovendien is er een gestage verbete ring op dit gebied te constateren. Te* onrechte, zo betoogde prof. Romme, ge»* Sybesma uit van de gedachte, dat Sasse de republiek van de kaart wilde vege* en daarnaast kent hij aan de republic overwichtige betekenis toe. Op grond van persoonlijke ervaring®® ontkende prof. Romme, dat de federal® staten verkeerd beoordeeld waren. De®® zien in de republiek aan de ene ka®1 het symbool van de nationale vrijheids- gedachte en als zodanig willen zij haal nooit prijsgeven, maar aan de ander® kant verwerpen zij de houding va® zekere republikeinse topfiguren, die b® unitarisme willen doordrijven. Het dwingend verband tussen het al treden van v. Mook en het tot stand ka men van een kabinet op brede baf® verwierp spr. volledig. „Dit is niet het moment", zo beslri® prof. Romme, „voor een requisitoir. 2®' als de heer Sybesma het gehouden heel; Dat de politieke actie niet is geslaag® i.t.t. tot de politionele actie, die er gehe®1 los van staat, kan ook het gevolg zil.® van de tweespalt die in het kabinet opgedoken. Het is niet gunstig, op d>' moment incompetentie te stellen". Hierna was het weer de beurt va® de heer Sybesma, terwijl prof. Romri® het laatste woord had. Beide spreken beperkten zich ér daarbij toe, hun ba toog te verhelderen. De partijvoorzitter stelde doomt een motie voor, waarin de partijraad zijn vertrouwen uitspreekt tn het door de fractie ten deze gevoerde beleid. Nadat verschillende bezwaren wa ren ingebracht tegen het in stem ming brengen van de motie, werd deze tenslotte met drie onthoudin gen en zonder tegenstemmen aan genomen. Eerder op de dag was het programri8 voor de gemeenteraadsverkiezing®® 1949 met enige wijzigingen goedge keurd, terwijl bij het sluiten van d® partijraadsvergadering werd meegej deeld, dat het partijbestuur een voorste* zal overwegen tot het bijeenroep®® van een speciale zitting van de Raad* gewijd aan de materiële oorlogsschade- Al baanden zich gisteren ook door de velden van Spaarndam storm en wind met veel gerucht een weg, zij^ vermochten toch niet de wel luidende stem te smoren van het klokje van de St. Adalbertuskerk te Spaarndam, die de parochianen opriep ter viering van het zilveren jubileum van hun kerk. De dag van gisteren was er een van diepe trots voor de katholieke Spaarn dammers, want vijf en twintig jaar wisten zij zich in het bezit van een eigen kerk, waarop zij destijds zo lang gewacht hadden en welke zij geheel met eigen middelen hadden opge bouwd. In het feestelijk versierde Godshuis droeg pastoor C. Berkemeijer van de St. Jacobusparochie te Haarlemmer- liede, waarvan de kerk te Spaarndam een bijkerk is, een plechtige Hoogmis op, daarbij geassisteerd door pastoor J. Berger als diaken en kapelaan C. Kroon, parochie-zoon, als subdiaken. Ka pelaan Th. Kloeg fungeerde als ceremo- niarius. De Hoogmis werd o.a. bijge woond door de burgemeester van Haar lem, mr. P. O. F. M. Cremers, burge meester L. H. Simons van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, deken J. J. A. Kuilman en verschillende oud-kape laans. Pastoor N. Groen uit Edam, de eerste kapelaan, die aan de bijkerk met de zielzorg voor de Spaarndammers werd belast, hield de feestpredicatie, waarin hij de groei der parochie schilderde en nog eens met dankbaarheid memoreer de, hoe het aan het initiatief van de katholieke Spaarndammers zelf te dan ken was geweest, dat de stichting van een kerk haar beslag kreeg. Het koor. dat op verdienstelijke wijze de verschillende gezangen verzorgde, zong na de Hoogmis de Cantate van J. Nibbering. bi het verenigingsgebouwtje bij de kerk recipieerden 's middags de pastoor en het kerkbestuur, waarbij zeer velen kun gelukwensen kwamen aanbieden, tmder wie de burgemeester van Haar- lemmerliede-Spaarnwoude en echtge note. Met enkele hartelijke woorden droeg kapelaan Kloeg het parochie- eadeau over: een nieuw altaar met mis saal en canonborden, en de schildering van het Priesterkoor. De Gidsen sloten zich hierbij aan en boden de pastoor een nieuw stel ampullen aan. Niet alleen de kerk jubileerde, maar ook de organist de heer L. van War merdam en een der leden van het koor, de heer M. Balm. Beiden waren als zo danig 25 jaar aan de kerk verbonden, terwijl de laatste bovendien daarvoor reeds 15 jaar gezongen had in de hoofd kerk te Haarlemmerliede, zodat het in feite een 40-jarig jubileum was. Namens de „Katholieke Kring" sprak de heer F. van Straaten de beide jubi larissen toe en schonk hun een porte feuille met inscriptie. Ook de familie Jukes, welke al die jaren de kerk zo vele diensten heeft bewezen, mocht in de huldiging delen. Kapelaan Kloeg voerde het woord en bood de heer Th. jukes jr. namens alle katholieke Spaarn dammers een oorkonde aan. De ker kelijke viering werd besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door' kape laan Kloeg met assistentie van de twee oud-kapelaans J. Boelen en S. Schut. Een gezellige en vrolijke feestavond hield de Spaarndammers 's avonds bij een, toen zij in het verenigingsgebouw door de toneelvereniging „Ardaleon" de tragi-comedie voorgezet kregen „Muggen om de kaars" onder regie van de heer F. A. van Straaten. Vooraf opende ka pelaan Kloeg met een kort woord, waar in hij al zijn parochianen hartelijk dank zegde voor het vele werk, dat zij in de loop der jaren en in het bijzonder de afgelopen week hadden verzet. Een ge- noegelijk samenzijn vormde het besluit van dit zilveren jubileum, dat nog lang in de gedachten van katholiek Spaarn dam zal blijven voortleven. De R. K. Gemengde Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" heeft in samen werking met de Kath. Arbeidersbewe ging op buitengewone wijze het Vasten avondfeest gevierd met een zeer ge slaagde opvoering van het blijspel „Tot wederdienst bereid" op Zaterdagavond in het R. K. Verenigingsgebouw. De talrijke aanwezigen de grote zaal was bijna geheel vol werden ditmaal toegesproken door de secretaris, de heer N. J. Booms, die in zijn welkomstwoord in het bijzonder de afgevaardigden van de zustervereniging „Berkenrode" be trok. Hij wees er op dat „Door Een dracht Sterk" van harte de "groeiende vriendschap tussen beide verenigingen toejuicht, omdat zij hetzelfde doel na streven: het brengen van katholieke cultuur en gezonde ontspanning aan katholiek Heemstede. Nadat hij dank had gebracht aan het afdelingsbestuur van de Kath. Arbeidersbeweging voor de prettige samenwerking en de heer Nibbering voor de muzikale omlijsting, ging het doek op en kwam „Tot weder dienst bereid" voor het voetlicht. Met de opvoering van dit aardige spel van Piet Mossingkoff heeft „Door Eendracht Sterk" zichzelf overtroffen en daarbij moet in de allereerste plaats mej. M. v. d. Veldt worden genoemd, die een zeer goede vertolking gaf van de hoofdrol van Charley Green. De overgang van onopgevoed buitenkind, wier vader plot seling is gestorven en wier opvoeding daarna op grond van het tot wederdienst bereid zijn ter hand wordt genomen door Tony Hamilton, voortreffelijk gespeeld door de heer J. Schelvisch, tot de welop gevoede jonge dame die later met haar pleegvader trouwt, werd goed uitge beeld. Van de overige rollen noemen we nog: mevrouw A. Willemse als mevrouw Standisch, de heer J. v. d. Veldt als Bob Telford, mej. B. Swinkels als mevrouw Prestley en mej. T. Weijers en de heer B. v. d. Ham, resp. als haar dochter Virginia en haar zoon Stewart. De heer Jac. v. d. Veldt was als Oliver Smith uitstekend, doch in het laatste bedrijf werd zijn spel een beetje kluchtig. Rest ons nog te vermelden dat' de heer J. Peperkom een goede Mike Stevens was en dat mej. F. Weijers als Betty Palmer een aardig toneeldebuut maakte, al zal zij in het vervolg wat luider moeten spreken. De heer Nibbering zorgde met zijn ensemble gedurende de korte pauze voor prettige muziek. Tot onze grote droefheid overleed heden zacht en kalm, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw HELENA BERNARD A CHRISTINA PHILOMENA BLANSv. Basten Batenburg Weduwe van de Weledelgeboren Heer Thomas Martinus Blans, in de ouderdom van 76 jaar. Oegstgeest: L. J. H. M. STEENMETSER-Blans J. F. M. STEENMETSER Schotenhof Antwerpen J. F. M. BLANS Obl. O.S.B. Dalkey (Dublin): T. H. J. BLANS I. M. BLANS-Glatz Vught: A. J. T. M. JANSEN-Blans M. C. C. JANSEN Bloemendaal: M. W. H. BLANS Amsterdam: B. N. BLANS A. BLANS-Jiskoot en kleinkinderen. Bloemendaal, 26 Februari 1949. Rij per weg 12. De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden op Dinsdag 1 Maart a.s. in de Parochiekerk van de Allerh. Drieëenheid, Bloemendaal, om 7 en 8 uur en 10 uur de plechtig gezongen H. Requiemmis, waarna bijzetting in het familiegraf op het St. Adelbertus- kerkhof, aldaar. Geen bezoek. Gee^ bloemen. Gaarne H.H. Missen. In plaats van kaarten. Heden is in volle vrede, tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedragen lijden, van ons heenge gaan onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader PETRUS HENDRIK VAN BRUGGE Weduwnaar van Maria Graman, in de ouderdom van bijna 81 jaar. Allen, die hem hebben gekend, zullen beseffen wat we in hem verliezen. J. A. VAN BRUGGE en Verloofde D. M. DUISTERHOF - Van Brugge M. J. DUISTERHOF C-M. VAN BRUGGE RIENUS DINI Haarlem, 26 Febr. 1949. Zomervaart 80. Thuis geen bezoek. De overledene ligt opge baard in hèt Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" van waaruit de teraardebe stelling zal plaats hebben Woensdag 2 Maart a.s. te 2 uur op de Noorder begraafplaats aan de Vergierdeweg te Haarlem. v. d. en n. gevraagd. Goed k. k. en w., in gezin met kinderen. Werkster aanwezig. G. Winkel, Heemst.dreef 199, Heemstede, Tel. 28243. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang, doch geduldig ge dragen lijden, mijn innig geliefde vrouw en der kinderen zorgzame moe der AGATHA MOEIJES echtgenote van Johannes Josephus Buschman in de ouderdom van 54 jaar. J. J. BUSCHMAN en kinderen. Noord wij kerhout, 27 Februari 1949 Schoollaantje 1 De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op 2 Maart, 9 uur, in de pa rochiekerk St. Joseph. Typen aanv. 9 Maart Steno aanv. 10 Maart Boekh. aanv. 3 Maart Engelse conversatie Handverb. Engelse Handelscorr. HOUTPLEIN I rood Tel. 17764 gevraagd van 8.3012.30 uur, Vrijdag tot 3 uur. V. g. g. v. Tetterodestraat 19 A zw. Corsetière Mevrouw Plein 2 rood, HAABLEM, boven filiaal Simon de Wit, Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag tfyiis en p/a het Anegang 36 te HAABLEM, tel. 20827, volgens afspraak. Corsetière, Mevrouw Rembrandtlaan 22, tel. 17020, HEEMSTEDE. Dinsdag thuis en verder iedere Woensdag p/a Zandvoortselaan 55, tel. 27730 Corsetière Mevrouw Julianalaan 8, OVERVEEN, tel. 14780, Dinsdag en Don derdag thuis en verder aan wezig te HAARLEM, p/a fa Dolfijnstraat 6, Iedere Woensdagmiddag. Corsetière Mevrouw Kievitlaan 18, IJMUIDEN-O Woensdag thuis en verder aanwezig te DRIEHUIS, D/a fa. Kerkweg 79, tel. 4081, iedere Dinsdagochtend. Desgewenst bezoek aan huis ALK ALI VRIJ 35 cl per pak BEREID MET MIDDELEN TEGEN HOUTWORM KONDICEN DE LENTE AAN! Krelage-Huis - Entree 75 ets Geopend van 10—10 uun Ook 's Zondags KLEINE HOUTWEG 31 - TELEFOON 20843 ERKENDE OPLEIDING TOT RADIO-TELEGRAFIST en RADIO TECHNICUS in dag- en avondschool De nieuwe cursus begint 3 Maart a.s. Spreekuur Maandag- en Woensdagmiddag van 24 uur en volgens afspraak. Prospectus en inschrijving dagelijks aan de school Kleine Houtweg 31, Haarlem. De directeur: J. L. J. v. d. WERFF GEVRAAGD een beschaafde prima voor 1 April of Mei. VERSTEEGE's Manufacturenhandel, Telef. 10240. Zijlweg 117, FATHER SMITH WAT DE PERS ER VAN ZEGT Levenswijsheid, humor en warme mensen- lief de stralen de lezer tegen uit dit sym pathieke boek. We wensen Bruce Marshall en father Smith nog meer vrienden in Nederland dan zij reeds hebben. De Maasbode Het is een stichten en tegelijk van een prettige humor getuigend boek, waaruit een ieder een stuk levenswijsheid kan putten, die hem een weinig of misschien zelfs veel geluk zal schenken. Haagsche Pos: Zijn boek sprankelt van geest en humor Het is een blijmoedig boek, een boek met intelligente gesprekken en daarbij zeld- zaam actueel. De Volkskrant Al wat father Smith doet, denkt en zegt is goed en wijs, vooral daarom zo goed en wijs, omdat hij zichzelf helemaal niet hoger acht of dapperder vindt dan wie ook. Weekblad Trourc Wij mogjen de uitgevers dankbaar zijn. dat zij dit prachtige boek in Nederland op de markt brachten. BrabanU NiDsbL Het boek is fraai uitgevoerd en gebonden in stijlvolle band Verkrijgbaar in de boekhandel en bt) de N.v. DRUKKERIJ DE TIJD te AMSTERDAM-C. N.Z. VOORBURGWAL 65—73 - Postgiro 22.88.4 Grote Houtstraat 133 Stationsplein 8 BETAALT! voor huishoudlompen 22 cent per kg. Telefoon 11436, Bake- nessergracht 45-51. IJ M U I D E N De N.V. Maatschappij tet Exploitatie van Kooksovangassen te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding wagens uitbreiding van haar laboratoriumwerkzaamheden a. Enige mannelijke hulpanalysten ter opleiding. Vereist: diplome HBS-B 5 j.c. of MULO-B. in het bezit van het analystendiploma 1e deel Ned. Chem. Ver.; ook zij, die dit jaar dit diploma hopen te behalen, komen in aan merking. met ruime ervaringanalystendiploma 1 e en 2e deel Ned. Chem- Ver. gewenst, doch niet vereist. Sollicitaties met beschrijving vsn opleidingen ervaring worden, onder vermelding vsn ons nummer NH 124 en vergezeld vsn een recente pasfoto, ingewacht bij de Sociale Afdeling Princenbot. Het "fukve fUnstij diepe ®'ch et ■Jacht JWars tr< veroor; volgd i Nijging schillet O ver oordz "oor n 'hi-geve eer 1 station Qcregis '°ngev> Een ?ver di JU ons het ge' 5aan a tullen Ju de t halen. De Maar het d stoort gema ton i toet Drooi Btiddi Per s Schip Waar en ha Van I gevee fen g Inmic dingsbo ?°°t „I de stoi teer hc dienten de duir Uoch d JJ'chten. Joot Vi wacht aaien. d De den te; ?ahlp tJmuid Met w Je karr bekend °nklaa die er behoef (Voor t>aB. 2). Dekt vanmor assisten poolse bericht Jerredd H.Z.H.I Sevarer van D Jehip is tung Li Om 1 verlorc *jedend "Brand eu neet He S-Gral veld. 3 van de afgeslc baar ruiten Luiten den a: Hogen, Voor vindt Jeer w. die v Naar J^staar Jabine s®Urs ®epieej Voor «emeldl Jan d« ijederl Jfeelnes fWenti do B: ,?uder %lf d< ®b"aaut A stu uit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4