HEVIGE STORM RAAST OVER ONS LAND Zweeds schip op de kust REPUBLIKEINSE LEIDERS ZULLEN NIET AAN RONDE-TAFELCONFERENTIE DEELNEMEN Poolse vrachtboot vergaan Vaststelling van de premie Nederlands besluit doorkruist resolutie van Veiligheidsraad Joego-Slavische priesters ter dood veroordeeld Z.H. Paus Pias XII antwoordt Tot hoofd en hart Het weer Vandaag UNCI-rapport naar Lake Success JA 4 ^INSDAC 1 MAART 1949 72ste JAARGANG No. 24398 Pools schip vergaan Gehele kabinet zal deelnemen Aan Ronde Tafelconferentie Storing treinverkeer Amsterdam Beverwijk IJmuiden Zaandam ZIEKENFONDSVERZEKERING „Eigen voorstellen" Rapport aan Veiligheids raad Geheim Consistorie op 14 Maart Heiligverklaring van vijf vrouwen Coupon voor ziekenfonds premie Hoe de premie wordt betaald Voorzichtig met schut bladen Geeft U tijdig als werk gever op Ga na, of Uw personeel wel verzekeringsplichtig is Processen in Polen Op telegrammen van de protestmeeting s voor eel wat Volks- DeUit ig aa° gheids- in waS teLak® ad zou al da» ;ies al® e fede- i, maaf e afgf dan herb* lij nog d® de heef rek aan dsdeleö lotte eensge* ,r- •en, dat ter zo« slech- ie vast. e actie en va» naar onrtis* om ee" :tie, die maken voorde el d t* is dd r moet- aorzie». terbete- >n. Te* ie, ga"1 Sasse vege* pnblie* aringc® federal® n. De# ie ka»1 ijheidS' zij haaf andere g zra» die bet het al- and k* beslob ;oir. z«; n heeft ;eslaag» r gehee' olg ziJ.® binet op dl» i"- art Romige iprekeP ïun b»" aarna ijraad n het oerde n we stern- werd mdin- aan- 'ramin8 ezinge» goedg»' van de meegej voorste1 mroepe» 3 Raad. sschade. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348:1 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. V/. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie.behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S* 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het K.N.M.I. deelt mede: De lucht drukverdeling is de laatste dagen zeer gunstig geweest voor het ontstaan van diepe stormdepressies. Zondag begon t'ch een depressie te vormen, die van- dacht snel in diepte toenam, terwijl zij dtvars over de Noordzee naar Denemar ken trok, waar zij een dik pak sneeuw veroorzaakte. Deze depressie werd ge bigd door zeer krachtige barometer- nijgingen, waardoor de luchtdrukver- Schillen buitengewoon groot werden. Over het gehele Zuidelijke deel van de oordzee kwamen zeer zware stormen "oor met windsnelheden van gemiddeld "ngeveer 30 meter per seconde of onge veer 110 kilometer per uur. Door het Nation Den Helder werden windstoten Geregistreerd van 38,5 meter per seconde fongeveer 140 kilometer per uur). Een rug van hoge luchtdruk die nu ?ver de Britse eilanden nadert, zal ook Jh ons land zijn invloed doen gelden met det gevolg dat de windkrachten zullen gaan afnemen. De Noordelijke winden ?UUen sneeuw of hagelbuien meevoeren de temperatuur zal tijdelijk-weer wat dalen. De krachtige Westerstorm, die Maandagavond weer opstak, - heeft het de opvarenden van het Zweedse stoomschip „C. A. Banck" verre van gemakkelijk .gemaakt. Dit 1838 br.r. ton metendé schip voer in ballast met bestemming de Amsterdamse Droogdokmij. De storm, die een ge middelde snelheid van 1112 meter per seconde bereikte, joeg het lege schip steeds dichter naar de kust, Waar het vanmorgen tussen zeven uur en half acht op vier mijl ten Zuiden Van IJmuiden aan de grond liep, on geveer op dezelfde hoogte, waar ja ren geleden de „Salento" strandde. Inmiddels waren uit IJmuiden de red dingsboot „Neeltje Jacoba" en de sleep boot „Noord-Holland" uitgevaren. Door tie stormwind stond het water echter Jeer hoog. Het gestrande schip kwam dientengevolge zo ver in de richting van 0e duinen terecht, dat noch de sleepboot Apch de reddingsboot iets kon uit gelaten. Hierop werd de strandreddings- Ooot van Zandvoort in gereedheid ge dacht om de opvarenden van boord te 'alen. De „Neeltje Jacoba" voer naar IJmui den terug en de sleepboot „Noord-Hol land" ging op zoek naar het Noorse Jehip „Hoyanger", dat op zeven mijl uit IJmuiden, om assistentie had gevraagd. Met welke moeilijkheden dit schip had Je kampen, was hedenmorgen nog niet "ekend, doch vermoedelijk is de Noor enklaar geraakt. De „Neeltje Jacoba", die er ook nog naar toe gevaren is, behoefde geen hulp te verlenen. (Voor nadere bijzonderheden zie men Uag. 2,, kustwacht van Terschelling ontving Vanmorgen radiografisch het verzoek om Assistentie van de 1995 brt. metende poolse vrachtboot „Katowice", Het eerste bericht luidde „ben gebroken". De mo- Jerreddingboot „Brandaris" van de "Z.H.R.M. is om kwart voor tien uit gevaren en ook de sleepboot „Holland" an Doeksen "heeft zee gekozen. Het Jchip is van de Gdynia-Amei-ican Ship- Phig Line. Om half 12 was de Poolse vrachtboot erloren; het schip is een prooi van de 'Jedende golven. De motorreddingboot "Brandaris" is in de directe nabijheid eh neemt de bemanning over. De Noordwester-storm heeft te S-Gravenhage verscheiden bomen ge beld. Daardoor werden bovenleidingen van de tram vernield en enkele wegen Afgesloten. Voorts kwam een topgeveltje baar beneden, moesten verscheidene buiten van woonhuizen en ook etalage buiten het ontgelden. Daklijsten wer den afgerukt en dakpannen en leien vlogen naar beneden. Voor de kust van Scheveningen be vindt zich geen enkel schip. De zee is teer wild en de. enkele nieuwsgierigen, lie van de boulevard af de natuur- Haar het A.N.P. verneemt, zal de Sj-Iegatie, die Nederland op de Ronde- Tafelconferentie zal vertegenwoordigen, gestaan in het voltallige Nederlandse A^hinet. Omtrent de aan te wijzen advi- teurs zal nog nader overleg worden SepleegH. Voorts zullen ook, zoals reeds werd tehaeld, de beide vertegenwoordiger, An de West-Indische gebiedsdelen m ®Jederland, als leden aan de conferentie jAelnemen. De vergaderingen der con ventie zullen waarschijnlijk worden ge- aaiden in de grafelijke zalen op het 'Utaenhof. tudenten van Milaan hebben besloten de straten te gaan reinigen nu de Sfaatvegers al twee weken in staking Alvorens te beginnen marcheerden studenten langs het stadhuis, terwijl I uitbundig met hun bezems zwaaiden. krachten aan hst werk wilden zien, zochten spoedig een goed heenkomen, omdat de adembenemende koude wind, rondvliegende stenen en zand-„slin- gers" hun het verblijf onmogelijk maakten. De gemeentelijke diensten en de brandweer waren op vele plaatsen be zig me.t opruimingswerkzaamheden. Hier en daar was de tramverbinding tijdelijk gestagneerd. De A. N. W. B.-wegenwacht waarschuwt motorrijders, dat de Afsluitdijk door overslaande stort zeeën practisch onberijdbaar is. Tengevolge van de hevige storm >s tussen Bussum en Hilversum en tussen Utrecht en Bilthoven storing ontstaan in de bovenleading, waardoor de treinen nog slechts over enkel spoor kunnen rijden. Bij Vaassen kwam een ontwor telde boom op de spoorbaan terecht. Ook op de lijn HaarlemAmsterdam is vertraging opgetreden. Amsterdam kon slechts via Uitgeëit bereikt worden. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht is een gedeelte van de achtergevel van een huis op de hoek van de Nieuwe Lelie straat en de Prinsengracht te Amsterdam door de storm afgerukt, gelukkig zonder dat iemand daarbij gewond werd. Toch heeft de storm in Amsterdam een slacht offer geëist, doordat bij de Marinewerf een boom omviel, juist op een voorbijgan ger, die zwaargewond naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Voorts was de brandweer voortdurend bezig losge waaide luiken, reclameplaten en ramen te beveiligen. In de haven is het m.s. ..Heems kerk" lekgeslagen. Door voortdurend pom pen tracht men het drijvende te houden. Te Beverwijk heeft de Westerstorm hedennacht en hedenmorgen grote scha de aangericht. De straten van de stad la gen bezaaid met dakpannen, verschillen de dakkapellen werden afgerukt. In de Populierenlaan stortte de oude woning van de heer H. gedeeltelijk ineen. Ook aan boerenschuren werd grote schade aangericht. Bepaald angstwekkend was de situatie van de torenspits van de Bisschoppelijke Kweekschool, die in een hoek van zes tig graden kwam te staan en ieder ogen blik naar beneden kon storten. Tiental len Beverwijkers begaven zich heden morgen naar Wijk aan Zee, waar de hol le zee en de zeer heiige branding het ge zicht op hetgeen zich achter IJmuiden af speelde onmogelijk maakten. Het overzetveer van Donkersloot moest vanmorgen de dienst stagen, o.a. omdat het dak van de stuurhut was af gewaaid. Bij de Hoogovens werden de kranen stilgelegd, om ongelukken te voorkomen. Van eèn huis bij het Sluiseiland woei het halve dak weg. Overal in IJmuiden ziet men nog op de straten dakgoten, dakpannen en glassplinters» Met onverminderde kracht raasde hedenmorgen de Noord westerstorm door Zaandam. De grote loods aan de Czaar Peterstraat werd als een veertje opge tild en in elkaar gedrukt. De deugdelijk heid van de nieuwe montagewoningen kon de vuurproef niet doorstaan, want één exemplaar zakte geheel in elkaar. Het dak van de grote tribune van het KFC-terrein werd grotendeels wegge slagen en vier grote betonnen palen op de Westzanerdiik knakten als lucifers af. De R.K. pastorie liep nogal wat schade op, de pui van de voorgevel kwam ge heel naar befheden en de schoorsteen vernielde bij de val verschillende ruiten. De afsluitboom van de Wilhelminasluis brak doormidden. Hedenmorgen om 7 uur is op het Bloe- mendaalse strand het Zweedse vracht schip „CA Banck" van ongeveer 1700 ton op de kust gelopen wegens defect roer. Foto: De Zandvoortse reddings boot „Dudok de Wit" vaart naar het schip. Verwachting tot Woensdagavond: Geleidelijk verder afnemende, maar vooral aanvankelijk tijdens hagel- of sneeuwbuien nog stormachtige of harde wind tussen Noord-West en Noord. Guur weer, met in de nanacht plaatselijk lichte nachtvorst, voorna melijk op tegen de wind beschutte plaatsen. Zon: 7.25—18.21. Maan: 8.25—21.16. De hevige storm is in de hoofdstad wel onbescheiden geweest. Van een huis op de hoek van de Nieuwe Leliestraat en de Prinsengracht werd een gedeelte van de gevel weggerukt, waardoor hele kleine, niettemin voor elke woning onmis bare vertrekjes zo maar aan het oog van de voorbijgangers werden blootgesteld. Ook enige kleine andere kamertjes, meest als slaapvertrek in gebruik, kwamen zonder afsluiting te zitten. De voorzitter van de republikeinse delegatie, Rum, heeft, naar A.P. meldt, verklaard, dat zijn regering niet zal deelnemen aan de Ronde-Tafelconfe rentie in Den Haag. In een telegram aan de Conunissie der Verenigde Naties voor Indonesië zegt hij: „Het laatste besluit van de Nederlandse regering, zoals vervat in de brief van dr. Reel, die Zaterdagavond door dr. Gieben aan president Sukarno in Muntok werd overhandigd, waarbij de republikeinse leiders worden uitgenodigd deel te nemen aan de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag met andere vertegen woordigers van Indonesië op 12 Maart, doorkruist de resolutie van de Veilig heidsraad en bovendien is het zeer duidelijk, dat de Nederlandse regering in geen geval zal voldoen aan de voorwaarde om de huidige republikeinse regering in haar bevoegdheid over enig deel van haar gebied te herstellen. In het bijzonder verklaarde dr. Gieben, dat in tegenstelling tot de bewoor dingen van de verklaring van zijn regering over het opheffen van de be- staajade beperkingen betreffende de bewegingsvrijheid der republikeinse leiders, wij in geen geval zullen mogen terugkeren naar Djokjakarta. Deze nieuwe stap van Nederland geeft uitdrukking aan zijn ontkenning van de wettigheid der inmenging van de Veiligheidsraad en houdt een ander voorstel in op eigen gezag. Onze regering zal zich echter nooit neerleggen bij enige stap, welke de ten uitvoerlegging van de resolutie van de Veilig heidsraad ontwijkt." Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt, heeft de B.F.O. eenstemmig besloten op basis der regeringsverklaring de uitnodiging tot bijwoning van de Ronde-Tafelconferentie te aanvaarden. Dr. J. H. van Roijen, de Neder lands ('ambassadeur in Canada, heeft op een persconferentie te Ottawa verklaard, dat het niet in" de bedoe ling ligt in Indonesië de klok terug te zetten door aan de bevolking ervan de vrijheid te ontzeggen. Sprekende over de nieuwe Nederlandse voor stellén om het Indonesische geschil te regelen, zeide hij: .,Wij zijn er van overtuigd, dat er geen essentieel ver schil bestaat tussen de doelstellingen van de Nederlandse regering en die van de Veiligheidsraad. Nederland wil vrede en arbeid in Indonesië achterlaten en geen ehaof, die tot communisme zou leiden." Wij betreuren het. zo vervolgde hij, I dat wij van de Verenigde Naties niet dezelfde consideratie hebben genoten als de partijen in de geschillen van Pales tina en Kasjmir. De Nederlandse regering wilde in de allereerste plaats de beste belangen van de -Indonesiërs dienen. Spr. ont kende, dat de Nederlandse politiek voornamelijk door economische factoren wordt beïnvloed. Dr. Van Roijen ver geleek dan de hedendaagse toestand in Indonesië met die van Brits-Indië in 1930 en besloot: „Wij willen, dat de toe stand zich ontwikkelen zal, zoals hij dat in' Brits-Indië heeft gedaan. Wij willen vermiiden wat in Bii-ma gebeurd is." De republikeinse vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad. Palar, zeide gis teren op een persconferentie te New York dat de republiek met „eigen voor stellen" zal komen voor een oplossing van de moeilijke situatie in Zuid-Oost- Azië. Hij geloofde, dat de U.N.O.# ge noopt zal zijn tot handelend optreden in zake het niet opvolgen door de Ne derlanders van de richtlijnen van de Veiligheidsraad. Palar wees er op dat. indien de U.N.O. niet vóór 12 Maart tot handelend optreden besluit, de landen van de New-Delhi-conferentie de republiek zeker te hulp zullen ko men. Palar deelde tenslotte mede, dat noch Sukarno, noch Hatta, de conferentie in Den Haag zullen bijwonen, er aan toe voegende: ..De strijd zal voortgezet wor den, tot wij onze onafhankelijkheid be reikt hebben." Intussen is de UNCI bezig met de opstelling van een eindrapport aan de Veiligheidsraad, dat Dinsdagavond naar Lake Success getelegrafeerd zal wor den.. Verwacht wordt, dat de Commis sie zal melden, dat in feite de resolutie van 28 Januari niet is toegepast. Men betwijfelt echter of de Commissie ver- reikendc aanbevelingen voor een oplos sing zal doen. Dr. Koets, die gisteren naar Banka vloog, is daar vandaag voor. verdere be sprekingen gebleven. Vijf republikeinen zijn vanmorgen vroeg uit Batavia naar Banka gegaan om met Sukarno te con fereren. H. de Paus zal op 14 Maart een Geheim Consistorie bijeenroepen om van de Kardinalen de goedkeuring te ver krijgen voor de heiligverklaring van vijf vrouwen, aldus verneemt Reuter. Twee van hen zullen na goedkeuring dit jaar gecanoniseerd worden en de drie anderen in 1950. Het geheim consistorie zal onmiddel lijk gevolgd worden door een openbaar consistorie, dat de voorbereidingen voor de canonisaties zal beginnen. Op 2 Mei zal de Paus ten slotte een semi-openbaar consistorie bijeenroepen, waarbij de bisschoppen hun goedkeuring aan de heiligverklaringen zullen geven. De vijf nieuwe heiligen, twee Franse en drie Italiaanse, waren allen klooster zusters. Als eerste zal de Zalige (Jeanne de Lestonnac op 15 Mei a.s. gecanoni seerd worden. Maria Guisepe Rosello, de Italiaanse stichteres van de „Dochters van Onze Moeder van Barmhartigheid", die in 1880 stierf, zal op 12 Juni worden heilig ver klaard. Op Hemelvaartsdag in 1950 het Hei lig Jaar zullen de Italiaanse klooster zusters Bartolomea Capitanion, die de „Zusters van Liefde" stichtte en in 1883 stierf, en Vicenya Gerosa heilig ver klaard: worden. De canonisaties zullen eindigen op Pinksteren 1950 met de heiligverklaring van de Franse koningin Jeanne dè Va- lois, die in het klooster trad na de dood van haar echtgenoot. De jeugd in de Katholieke Actie heeft Paus Pius XII een complete film-instal latie aangeboden. De installatie bevat camera's en apparaten om het geluid synchroon te doen opnemen. Het ligt in de bedoeling hiermede katholieke films te gaan maken. Z. H>. de Paus nam de installatie zelf in ontvangst. De premie voor de verplichte zie- kenfondsverzekering wordt jaar lijks vastgesteld. Van 1 November 1941, toen de verplichte verzekering werd ingevoerd, tot en met het jaar 1947 heeft de premie vier percent bedragen van het loon, dat voor premieberekening ingevolge de Ziektewet in aanmerking komt. Voor het jaar 1948 heeft men de pi-emie op 3.8 percent vastgesteld om de lasten van de werkgevers en de werk nemers wat te verlichten en iets bij te drageia tot een vermindering van de spanning tussen lonen en prijzen. Met hetzelfde doel heeft mön de premie voor het jaar 1949 nogmaals verlaagd. Zij bedraagt voor het lopende jaar 3.6 per cent, van het loon. Zoals men weet, val len onder de verplichte ziekenfondsver zekering de personen, die ingevolge de Ziektewet verzekerd zijn of als zodanig gelden, met een jaarloon van ten hoog ste f 3750.Echter is het hoogste dag loon, waarvan premie wordt geheven, f.10.en het hoogste weekloon f 60 Dus is de hoogste ziekenfondspremie, welke van een loon wordt betaald, in het jaar 1949 f 2.16 per week. Tot het loon worden ook kost eai in woning gerekend, wat met name voor huishoudelijk personeel van belang is. De geldswaarde van vrije kost en inwo ning is als regel vastgesteld op f 600. per jaaa-, f 50.per maand, f 12.per week of f 2.per dag. De geldswaarde van vrijé kost is als regel vastgesteld op f 432.per jaar f 36.per maand, f 8.40 per week of f 1.40 per dag. Werkgever en werknemer dragen ieder de helft van de premie bij. In ver band met wat ik hierboven schreef over het maximum-loon, waarvan premie wordt geheven, betalen werkgever en werkriemer dus nooit meer dan ieder f 1.08 per week. Voor werklozen, die een uitkering krachtens de Overbruggingsregeling of de Sociale Bijstandsregeling ontvangen, gelden bijzondere bepalingen. De werk lozen zeiven betalen 1.8 pCt. van de uitkering, welke zij ontvangen. Voor de rest van de premie, welke voor hun ziekenfondsverzekering moet worden betaald, zorgen Rijk en gemeente. De werkgever is verplicht, bij elke uitbetaling van het loon 1.8 pCt. daar van als ziekenfondspremie in te houden eai aan de arbeider een coupon te ver strekken. Deze coupon dient als bewijs, dat de arbeider zijn premie-aandeel heeft betaald. Op de voorzijde van de coupon dient de datum, waarop de loonperiode is ge- eandigd, gedrukt of duidelijk met inkt geschreveai te zijn. Op de achterzijde be horen te worden vermeld naam en adres van de werkgever en, bij ontslag van de arbeider, bovendien de datum, waar op het ontslag ingaat. De werkgever koopt bij een post kantoor of bij een Raad van Arbeid een couponboekje. Er bestaan tien soorten couponboekjes, nml. boekjes met dag-, week- of maandcoupons en anet verschillende aantalleaa van die coupons. De prijzen van de boekjes lopenuiteen voor dagcoupons van honderd, tot twee gulden, yoor week- coupons van vijfhonderd, tot vijf gul den, en voor maandcoupons van vijf honderd, tot vijf-en-twintig gulden. Het bedrag, besteed voor aankoop van couponboekjes, is een voorschot op de ziekenfondspremie, waarvoor de werkgever later een aanslagbiljet ont vangt van de Raad van Arbeid of de bedrijfsvereniging, waarbij hij is aan gesloten. Ziekenfondspremie en Ziekte wetpremie worden beide op één aan slagbiljet vermeld. De Ziektewet is de wet, krachtens welke men een uit kering wegens loonderving tengevolge van ziekte ontvangt. De inning van de premie, geschiedt over een afgelopen periode (jaar of halfjaar), in de vol gende periode. Na ontvangst van het aanslagbiljet doet de werkgever aan de Raad van Arbeid of aan de bedrijfsvereniging, die het biljet heeft gestuurd, de schut bladen (dit zijn de omslagen) toe komen van de couponboekjes. waar van alle coupons aan de arbeider zijn uitgereikt in of vóór de periode, waar op de ontvangen ziekenfondspremie aanslag betrekking heeft. Loopt deze premie-aanslag ovgr het jaar 1948. dan mag dus geen schutblad van een cou ponboekje worden ingezonden, waarin aan het einde van dat 'jaar nog on gebruikte coupons aanwezig waren, ook al zijn die coupons reeds uitge reikt op de dag. waarop de werkgever de premie met Raad van Arbeid of bedrijfsvereniging verrekent. Het des betreffende schutblad moet dan tot de volgende premiebetaling bewaard blij ven. De werkgever doet er goed aan. bij de aankoop van een couponboekje even na te gaan. of de datum van aankoop van het boekje op het schut- Is de aanslag hoger dan de waarde van de schutbladen, dan betaalt de werkgever de rest in geld bij. Is de aanslag lager, dan krijgt de werkgever het bij de aankoop van de boekjes te veel betaalde terug. Het komt voor, dat een baasje, dat met één knecht werkt, zijn bedrijf op heft, of dat een huisvrouw, die tijdens een ziekte een dienstbode heeft gehad, het werk weer zelve gaat doen, als zij hersteld is. In dergelijke gevallen maar ook alleen dan! kan de werk gever het schutblad met de overgeble ven coupons aan da Raad van Arbeid of de bedrijfsvereniging inzenden, on der mededeling, waarom hij de coupons niet meer nodig heeft, en met het ver zoek, hem voor de waarde van het schutblad te crediteren. Dan vindt later verrekening plaats. Het gebeurt wel eens. dat huisvrou wen verklaren, schutbladen te hebben, verscheurd, en een beroep op onbekend heid met de waarde er van doen. Ook deelt men wel eens mede, dat over ijverig kantoor-, winkel- of huishoude lijk personeel schutbladen heeft „opge ruimd", dat wil zeggen weggemaakt Van tijd tot tijd doet men zelfs aangifte, dat ratten of muizen de kostbare'papie ren hebben verslonden of dat tengevolge van binnenbrandjes schutbladen verlo ren zijn gegaan. Men wil dan bewijzen, dat men de couponboekjes inderdaad kocht en de coupons aan het perso neel uitgereikt heeft. Echter wordt in deze gevallen geen vergoeding gegeven, omdat de vernietiging van de schut bladen slechts zelden met zekerheid is vast te stellen en herhaaldelijk blijkt, dat als vermist opgegeven schutbladen worden teruggevonden of reeds zijn in geleverd. Voorts is het mogelijk, dat werkelijk- vermiste schutbladen in handen komen van onbevoegden, die ze voor premie betaling aanwenden. De werkgever handelt daarom verstandig, wanneer hij onmiddellijk bij aankoop van een cou ponboekje zijn naam en adres op het schutblad duidelijk met inkt invtilt. Zijn schutbladen bij voorbeeld door kinderen of muizen zozeer bescha digd, dat de Raad van Arbeid of de bedrijfsvereniging ze niet als betalings middel kan aanvaarden, dan wordt bij inlevering bij de Ziekenfondsraad al leen dan de waarde geheel of gedeelte lijk teruggegeven, indien de waarde- aanduiding leesbaar is gebleven. Zodra iemand verplicht-verzekerd personeel in loondienst heeft gekregen, moet hij zich als werkgever bij de Raad van Arbeid of bij een bedrijfs vereniging opgeven. Anders kan het voorkomen, dat aeRaad van Arbeid of de bedrijfsvereniging achteraf, over de reeds verstreken periode, nog premie navordert. Wanneer die periode dan twee jaar bedraagt wat mogelijk is! kan de betaling voor een klein, werkgevertje of voor een huisvrouw financiële moeilijkheden met zich bren gen! Zoals ik reeds eerder heb geschreven, is huishoudelijk personeel, dat op min der dan vijf dagen per week in dienst van dezelfde werkgever is, niet verze keringsplichtig evenals personeel van verenigingen zonder rechtspersoonlijk heid. Herhaaldelijk menen werkgevers, dat dergelijk personeel wel aan verze keringsplicht is onderworpen en reiken zij aan die mensen coupons uit. Maar de Raden van Arbeid en de bedrijfsver enigingen weigeren dan de schutbla den op de gewone wijze te verrekenen. In zulke gevallen wordt de waarde van de schutbladen door het bureau van de Ziekenfondsraad of namens dit Bureau door de Raden van Arbeid en de be drijfsverenigingen vergoed na aftrek van de kosten, gemaakt door de Alge mene Ziekenfondsen, waarbij het per soneel zich ten onrechte als verplicht- verzekerde heeft aangesloten. Die kos ten kunnen wel eens zo hoog zijn, dat er in het geheel geen vergoeding wordt uitgekeerd! A. J. LUIKINGA, Administrateur bij de Ziekenfondsraad, Een Joegoslavisch Volksgerecht in Slo venië heeft gisteren vier personen, ónder wie twee katholieke priesters, tot de dood door de strop veroordeeld. Zij had den bekend tijdens de oorlog de Duitse en Italiaanse bezettingstroepen te heb ben geholpen en Joegoslavische verzets strijders te hebben uitgeleverd. Een on bekend aantal andere veroordeelden kreeg, volgens A.P., gevangenisstraffen van 5 tot 20 jaar. Een Pools militair tribunaal te War schau heeft gisteren twee katholieke priesters veroordeeld tot gevangenis straffen van 15 en 4 jaar. Zij werden er van beschuldigd een ondergrondse organisatie te hebbeia aangezet tot het vermoorden van communisten. Drie le den van de ondergrondse beweging werden ter dood veroordeeld; twee an deren kregen levenslang. Vandaag zullen drie priesters terecht staan voor een militair tribunaal in Lodz. Zij worden eveneens beschooldigd van collaboratie met ondergrondse groe pen. Als antwoord op het tijdens de grote protestvergadering in het Concertge bouw verzonden telegram aan Z.H. de Paus ontvingen de organisatoren door bemiddeling van Z.Em. Kardinaal de Jong het volgende telegram: „Zijn Heiligheid, zeer getroffen door de gevoelens vertolkt uit naam van de Katholieken naar aanleiding van de behandeling van de zaak van Kar dinaal Mindszenty, dankt en zegent vaderlijk Uw Eminentie, Bisschoppen en getrouwe gelovigen". w.g. Montini, substitut. Door bemiddeling van Z.Exc. Mgr. P. Giobbe, Apostolisch Internuntius, ontvin gen zij een telegram, dat luidde: „Zijn Heiligheid getroffen door de deelneming van de afgevaardigden van de Katholieke Nederlandse ver enigingen bij het verdriet, veroor zaakt aan Zijn Vaderhart door de ge beurtenissen in Hongarije, zendt van ganser harte aan de secretaris De Boer en alle leden van de verenigin gen Zijn Vaderlijke dank en Aposto lische Zegen". w.g. Montini. I Niets op de wereld is zo van iedereen als bet leed.j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1