bureaux van redactie en administratie „RESOLUTIE VEILIGHEIDSRAAD NIET NAGEKOMEN" 1 H. Vader richt zich in diep bewogen bewoordingen tot Amerikaanse jeugd „BRANDARIS" verricht een PRACHTIGE REDDING VERLIEZEN IN INDONESIË Samenhang der dingen rsi Ronde-Tafelconferentie als tegenvoorstel beschouwd Vijf beklaagden in Boedapest herroepen hun bekentenissen Tot hoofd en hart Unci rapporteert aan Veiligheidsraad Instructies gevraagd aan Lake Success KoiMlijke familie blijft nog in Sankt Anton Intimidatie, overspanning en slechte gezondheid Het weer Katholieke kinderen moeten aan de grote actie van gebed en boete van het H. Jaar deelnemen ZWEEDS SCHIP BLIJFT VOORLOPIG OP BLOEMENDAALSE STRAND Nederlandse reddingsboten actief A "A Woensdag 2 maart 1949 72ste JAARGANG No. 24399 n PUI?^ en «P fgd b. is mfj |£fi% Nieuw staaltje van Moskou's geraffineerde regie? Verhoren in Sof ia-proces gisteren beëindigd Geen teleurstellend rapport Veel bekijks Vyf huizen door brand verwoest Vuurzee in Sassenheim Zes en twintig Polen gered Al te kracht dadige ver tolking Mgr. ROY NAAR ONS LAND Marshall op lijst van actieve dienst »um> cert. 11.is 0UC1. 13.15 14.40 :ugd, icek. uur 5 m-; 8.00 8.50 nwö' 11.00 lede- liaiiS' SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Jelefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: X X W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents pet week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. .ebaa^' Din: ose Z«s Op 0 scuitf: 9. LaK strM kopï* tersta" dam. 28 Ader»' Vici itori* 5 PW lawaw Lbr. avre. im iia* De dagen en uren zijn gevuld met nu eens afgeronde, dan weer gedeeltelijk voltooide gebeurte nissen, die alle tezamen de continue ®troom vormen der dagelijkse actua liteit. En iedere dag opnieuw lopen Ue kolommen van duizenden en dui- Senden kranten vol met de geschied- verhalen, die om de snelheid, waar- twee zij de gebeurtenissen op de voet volgen, met de verzamelnaam ..tlieuws" worden aangeduid. De ver schillende handelingen, toestanden en Gebeurtenissen, welke van dag tot dag onze soms onwillig gegeven aan dacht vragen, verraden bij tijd en tfijle op opvallende manier hun in nerlijke samenhang. Maar niet altijd. Minstens even vaak hebben zij de schijn van losse realiteiten te zijn, een faadselachtig bestaan op zich zelf Voerend. Dit laatste geldt in verhe vigde mate voor al het schijnbaar of betrekkelijk toevallige alsmede voor a1- het strikt aan het ogenblik gebon- dene. Intussen dient er een bijzondere Meditatieve aandacht te worden be steed aan de algemene, zich over een langere tijdsperiode uitstrekkende, Verschijnselen en aan zaken, die een Gelding hebben, ver uitgaande boven de actualiteit van dag of uur, omdat Sij meestal rechtstreeks of onrecht streeks behoren tot het gebied van de geest en in zoverre aan menige feitelijkheid tot bron en basis dienen. Enige dagen geleden maakte ons blad melding van de massale geloofs afval in de grote steden, zoals deze Viel af te leiden uit de sprekende ge- Gevens, ontleend aan het maandblad Van de Katholieke Actie in het Bis dom Haarleni. Nu is het bijzonder Verleidelijk, in zijn reacties op zulke Mededelingen te volstaan met de ge bruikelijke, tamelijk welgemeende en M ieder geval goedbedoelde, excla maties, welke in al hun verscheiden heid van formulering slechts één ding '°t uiting brengen: hoe erg men het Mei niet vindt, dat zovele anderen °wtrouw werden aan het Geloof, dat Men zelf nog altijd voortgaat op de of andere manier te belijden. Een ?§enblik daarna verdiept men zich M het, na de jongste poging tot ver eenvoudiging zoveel ingewikkelder ®eWorden Indonesische probleem, om pn leste als memorabele wetenschap bit diezelfde krant vooral met zich Mee te nemen, dat het vlees te zijner 'id van de bon zal gaan. Toch behoeft Men geen bijzonder subtiele onder scheiding van waarden toe te passen, ?hi tot de bevinding te komen, dat Mder stoffelijk belang, welk het ook Mj, verre ten achter staat bij het §|esteljjk welzijn van de. evenmens. at in de grote steden het getal der Gelovigen relatief (d.w.z. de geboor- feaanwas in aanmerking genomen) ®an het slinken is, dient ons daarom M vervullen met oprechte deernis, van alle pharizeïsme ontdane heernis om het lot dezer velen. Het is wellicht niet toevallig, dat haar waar de geloofsafval het sterkst de communistische gelederen het 'chtst gevuld staan. De overgang an de gemeenschap der gelovigen b®ar het kamp der verwoede tegen- ganders kwam reeds vaker voor. En Gewoonlijk waren wrok en verbitte- Mg de voornaamste drijfveren voor heze plotselinge wending naar de 'erzij, d.w.z. juist naar het volstrekt Dom te A° 'rema11 irab. nst. .t eBelaw :lawan- jr. Maf :obe- ikong- Bard Djib" Bat. lt) 28 3ona. aangc' rij va" entrufl1 >or al'f Jr. ono olad. ma' trig ge' Br. n° in h, geifl' Heei*' burca" pebodf'1 beroep"' 73, bUf' apkarn 5 SIN"' s, V°P, P°". B» Del" en èol, fl326g>j nrivel^ ,.anist-a'i iverst en y fjd 40^ e' |;e beo0^ atn ,„V i tna*.ii W- te' \>n 1 oPrZétf J, - J—- - entraire. Het zou een dwaasheid zijn C beweren, dat wij christenen en wij jMtholieken de volledige verantwoor- Mhg dragen voor ieders afvalligheid ,'srnede voor de haatgevoelens, welke 'ermee gepaard plegen te gaan; maar l®t is volstrekt géén dwaasheid te /Mveren, dat wij soms en mis kien vaak door schuldige nala- 'Gheid, door een tekort schieten in jMneenschapszin, in rechtvaardigheid, |P liefde vooral, mede verloren heb- doen gaan wat misschien behou dt had kunnen blijven. Gerekend naar de samenhang der jhbeurtenissen en verschijnselen in sderland zo goed als buiten onze Gfenzen is het wellicht evenmin toe- jMlig, dat onze Bisschoppen hun vas- i6hboodschap dit jaar het karakter ®bben gegeven van een concrete en l" de huidige tijdsomstandigheden ^Gestelde vermaning tot het resoluut praktijk brengen van de sociale ^Mhtvaardigheid op alle gebieden het maatschappelijk leven. Zo er 5 Sens een oplossing ligt voor de vele JM'ale problemen, waaraan op aller- Gtide manier gedokterd wordt, dan J'f deze moeten voortkomen uit de fpest van het christendom, dat een Goureuze deugdbetrachting predikt M log durft te spreken van de liefde, M>r men het gevaar loopt te ver balen in de nevelen van een in wis- ;,jlvallige menselijkheid gefundeerd bafisme, tot nadere aanduiding b^rvan het modewoord „progressief" v.6rd te hulp geroepen. Maar de kern Ij f dit door de brief der Bisschop- tot nieuw leven gewekte streven i dienen te liggen in geest en hart (<G mensen afzonderlijk; acties, be- b'ngen en het ganse samenstel on- b organisaties zullen niets vermo- zonder de goede wil van de en- kfnu? en ^'ens individuele levens- i^tijk; de naaste maatstaf van dit «b® zal tenslotte liggen in de per- nW" 3- "üjke consciëntie. k n nog zal dit alles niets beteke- f> nog zullen alle pogingen in die V ting zijn als evenzovele slagen in iücht, zolang christenen en niet erstenen voortgaan met eraan mede Lorken, dat onze huidige samen- e^g terecht kan worden gekarak- Meerd, volgens een begripsom- e Üving van Kardinaal Suhard in vastenbrief van het vorige jaar, ..fine société sans Dieu", een maat- f'a] De Commissie van de V.N. voor Indonesië heeft in een rapport aan de Veilig heidsraad de Nederlandse regering er van beschuldigd de resolutie van de Veiligheidsraad niet te zijn nagekomen. De Ronde-Tafelconferentie beschouwt zij als een tegenvoorstel of substituut voor de in de resolutie neergelegde voorzieningen. Zij geeft het ter overweging aan de Veiligheidsraad en ver zoekt om instructies t.a.v. de houding, die zij moet aannemen. De Indonesische situatie verslechtert, meent de commissie. De commissie zegt o.m. dat per 1 Maart de partijen in de Indonesische kwestie in gebreke zijn gebleven tot een overeenkomst te komen over de instelling van een federale interim-re gering. Deze situatie is het gevolg van het in gebreke blijven der Nederlandse regering om de procedure te aanvaar den als neergelegd in de resolutie van 28 Januari en niet slechts van een ver schil van opvatting over de bijzonder heden van de structuur en bevoegdhe den der regering. Wanneer het laatste het geval was zou de commissie bereid zijn aanbevelingen te doen t.a.v. de structuur van de federale interim-rege ring. Er zijn geen onderhandelingen tus sen de Nederlandse regering en de Re publiek, zoals in de resolutie voorzien, geweest. De commissie heeft de taak van verslaggeven vervuld. Er is echter geen gelegenheid geweest voor de commissie om helpend op te treden op de manier, welke in de resolutie is voorzien, uitge zonderd in beperkte mate, zoals hier beschreven. De commissie zelf heeft volgens de bepalingen van de resolutie ifan 28 Januari geen bevoegdheid om de uitno diging, welke zij ontvangen heeft tot bijwoning van de „Ronde-Tafelconfe rentie" te Den Haag, te aanvaarden. De procedure, die voorafgaand aan de overdracht van de souvereiniteit ge volgd zou moeten worden, ongeacht het uiteindelijke doel van de op 26 Febru ari bekend gemaakte Nederlandse voor stellen, is niet die, welke in de resolutie is omschreven. Er is geen aanwijzing te vinden in de gedane mededelingen of in de uitnodi- Daar Prins Bernhard nog steeds lij dende is aan een lichte aanval van griep, is de datum voor het vertrek van de koninklijke familie naar Zermatt nog niet bepaald. De toestand van de Prins geeft echter geen enkele reden tot onge rustheid. De prinsessen Beatrix en Irene heb ben het grote Tyroolse bal bijgewoond, dat te hunner ere door de directie van het hotel „Post" te Sankt Anton is ge organiseerd. Sankt Anton is aangenaam getroffen door de democratische wijze van optre den van het Nederlands koninklijk ge zin, aldus wordt in berichten uit Sankt Anton gezegd. De Koningin en de Prins staan er op, dat zij in het Posthotel, waar zij verblij ven, behandeld worden zoals alle ande ren. Zij houden zich op gelijke voet met de andere gasten en nemen deel aan het gezelschapsleven. Iedereen in Sankt Anton doet zijn best de koninklijke bezoekers van dienst te zijn. ging van de commissie, dat de rol, welke haar gevraagd wordt te spelen, overeen komt met de bevoegdheid, welke haar door de resolutie van de Veiligheidsraad is gegeven. De commissie beschouwt daarom de uitnodiging en de daarmede in verband staande documenten als be vattende een tegenvoorstel of een sub stituut voor de in de resolutie neerge legde voorzieningen. De commissie verwijst daarom het tegenvoorstel ter overweging naar de Veiligheidsraad, met verzoek de com missie instructies te geven t.a.v. de hou ding, welke zij moet aannemen ten op zichte van de bedoelde uitnodiging. De commissie zal de Veiligheidsraad nadere inlichtingen doen toekomen met betrek king tot de voorgestelde Ronde-Tafel conferentie of enig ander voorstel. De commissie zal niet tussenbeide komen bij pogingen van de partijen om vrijelijk tot overeenkomsten te komen en staat voor alle partijen ter beschik king voor overleg. Zij is zich ook be wust van de toenemende verslechtering van de Indonesische situatie en van het toegenomen gevaar voor de stabiliteit in de wereld, dat daarvan het gevolg moet zijn. Vijf der beklaagden in het proces tegen de „medeplichtigen van Kardinaal Mind- szenty" hebben gisteren bij de behan deling van hun zaak voor het Volksge recht te Boedapest de bekentenissen, die zij eerder hadden afgelegd, ingetrokken. Zij zeiden tot hun bekentenissen te zijn gebracht door intimidatie door de politie, overspanning en slechte gezondheid. De vijf bedoelde beschuldigden zijn Gyorgy Nagy, voormalig employé van de Hongaarse Nationale Bank; mevr. For- gach, koopvrouw; Ede Dukesz en Manu Dukesz, eigenaars van een atelier, en Pal Csonka, beursmakelaar. Van de tien andere beschuldigden ver klaarden er zich gisteren drie schuldig Maandag hadden vier beklaagden een bekentenis afgelegd. De zaak tegen twee andere beschuldigden zal apart behan deld worden wegens slechte gezondheids toestand van de betrokkenen. Zaterdag worden de uitspraken in deze processen verwacht. De openbare aanklager, Lajos Hegy- vari, verklaarde gisteren, dat de beschul digden „gevaarlijk mensen" waren, „die behandeld moeten worden als aardwor men, die ernstig gestraft moeten worden en die geen genade verdienen." Hij vroeg „een rechtvaardig vonnis, dat de belan gen van het Hongaarse volk zal dienen." Het proces had „opnieuw bewezen", aldus de aanklager, dat Kardinaal Mind- szenty, prins Paul Eszterhazy en „hun medeplichtigen" alls zwarte handels daden, waarvan zij beschuldigd waren, bedreven hadden. De verhoren in het trieste proces tegen de vijftien protestantse geestelijken in Sofia zijn gisteren beëindigd. De tafe relen, die zich gisteren afspeelden, wa ren geheel gelijk aan die van de vorige dagen. Wenend bekenden alle beklaagden schuld. Tevens brachten zü beschuldi gingen in tegen de vier hoofdverdachten. Nadat in de namiddag de laatste be klaagde gehoord was, kwam de eerste der 77 getuigen a décharge aan het woord. In kringen, die in nauw contact staan met de Nederlandse regering, gaf men naar aanleiding van het rapport van de commissie der V.N. aan de Veiligheids raad als mening te kennen, dat dit rap port niet teleurstellend kan worden ge noemd. Men achtte de houding der commissie in overeenstemming met de haar door de Veiligheidsraad gegeven opdracht. Verwachting tot Donderdagavond: Verder afnemende en tijdelijk naar Noord-Oostelijke richtingen ruimen de wind. Wisselende bewolking met voornamelijk in de kuststreken nog enkele verspreide buitjes. Koude nacht met bijna overal lichte en in het Zuid-Onsïen van het land plaat selijk matige vorst. Morgenmiddag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Zon: 7.2318.22; Maan: 8.34—22.27. Dr. Beel is weer te Ba tavia gearriveerd. Verscheidene officiële personen waren bij de aankomst aanwezig en nauwelijks had hij vaste voet op de bodem van Java gezet, of de besprekingen begonnen weer. Links: Dr. Beel in conferentie met Sultan Hamid II, voorzitter van de B. F. O. Rechts: gesprek met Ir. Warners en vice-admiraal Pinke. De H. Vader heeft vandaag zijn jaarlijkse radiotoespraak gehouden voor de meer dan 2 millioen leerlingen van Katholieke scholen in de Verenigde Staten. In diep bewogen bewoordingen spoorde de H. Vader de kinderen aan nogmaals al hun kleine, lijdende vrienden te helpen, die roepen om medelijden. De H. Vader herinnerde er aan, dat de „toekomst van het Gezegende Rijk van Christus met zijn beloften van rechtvaardigheid, liefde en vrede aan hen is". Onze Vaderlijke vreugde over Onze groet is groot, omdat wij zeker zijn, dat gij zult luisteren en goed zult zijn voor deze andere, zwakke lammeren van de kudde van de Goede Herder. De toespraak van de Paus is als in de vorige jaren het begin van een actie op de Amerikaanse scholen om kleine giften en gaven bij te dragen als een bijzonder Vasten-offer en op deze wijze de lijdende kinderen in de door de oorlog getroffen landen te voeden en te kleden. Hun bijdragen zullen ten goede komen aan de relief-organisaties, die onder leiding staan van de Amerikaanse bisschoppen. De H. Vader sprak als volgt: „Dierbare kinderen, God is goed ge weest om Ons de grote vreugde te be reiden, dat Wij nogmaals via de radio Ons tot U kunnen richten. Hij is de eerste. Die weet, zoals Wij zeker z'ijn, dat gij het weet, daar gij het zo dik wijls hebt geboord van de lippen van uw dierbaren uw ouders, leraren, priesters en bisschoppen dat gij de H. Vader zeer ter harte gaat; uw werk en spelen, uw glimlach en uw tranen, uw boeken en examens; uw vereniging Dinsdagmiddag zijn 16 van de 23 op varenden van de „C. A. Banck", het Zweedse vrachtschip, dat Dinsdagmor gen nabjj de kop van de Zeeweg in Bloemendaal is gestrand, van het schip gehaald. Zij werden naar het zeemanshuis in Amsterdam gebracht en zijn vandaar naar Zweden vertrok ken. Op de „C. A. Banck" bevinden zich thans nog de kapitein en zes leden van de bemanning. Ondertussen heeft de storm het schip nog verder op het strand geduwd. Wanneer het eb is, ligt het aan alle zijden droog. Nog steeds trekken velen naar het Bloemendaalse strand om de gestrande vrachtboot te bekijken. Bij eb kan men om het ge hele schip heen wandelen, Het Loods- In Sassenheim is Dinsdagmiddag een vijftal huizen door brand volkomen verwoest, terwijl een huis door het vuur zwaar werd beschadigd en enige per celen ernstige brandschade en aanzien lijke waterschade opliepen. Het toneel van deze omvangrijke vuurzee was de Bijdorpstraat, waar in een huizenrij, ge dekt met een rieten dak, brand ontstond aan de onderzijde van het dak aan een der uiteinden van de rij. Voorzover het onderzoek tot dusver heeft uitgewezen is kinderspel met vuur de oorzaak van deze ramp. Kort na de melding van de brand riep men de assistentie in van de brand weer te Leiden, die enkele minuten na de plaatselijke ploeg op het terrein van de brand arriveerde. Het vuur had zich inmiddels met grote snelheid medege deeld aan de rieten dakbedekkingen van de aangrenzende woningen aan de ene zijde, terwijl het aan de andere zijde gestuit werd door de laatste zijmuur van de huizenrij. Merkwaardigerwijze plant te het vuur zich zo goed als recht tegen de wind in voort. Vijf huizen werden geheel door de vlammen verteerd. Mede door de storm werd het vuur sterk aangewakkerd. De omliggende percelen, die door het? weg waaien van de vonken groot gevaar liepen, konden door het inschakelen van enorme watermassa's behouden blijven, doch liepen daarbij uiteraard aanzien lijke schade op. Het gehele drama vol trok zich zó snel, dat reeds om vijf uur de brandweren het vuur meester waren. wezen te IJmuiden deelde ons mede, dat het waarschijnlijk nog een hele tijd zal duren voor men zal beginnen met het vlotmaken van de „C. A. Banck". Het weer moet eerst beter worden en er moet nog iemand gevonden worden, die het werk op zich wil nemen. „Het kan wel Pinkster worden", vertelde men ons. Zij, die alsnog ter plaatse een kijk je willen nemen, kunnen dus gerust gesteld zijn. Wij hebben ook nog geinformeerd naar de toestand van het Noorse schip de „Hoyanger", die Dinsdag op de Noordzee voor IJmuiden-Bloemendaal in moeilijkheden verkeerde. De Neder landse sleepboot „Noord-Holland" slaag de er in een verbinding met de Noor tot stand te brengen en heeft hem een tijd op sleeptouw gehad. Toen brak plots de tros, waarbij twee opvarenden van de „Noord-Holland" licht en een zwaar werd gewond. De sleepboot koerste naar IJmuiden om de gewonden af te leveren. Het bleek, dat de „Hoyanger" later zijn weg op eigen kracht kon vervolgen. De gehele bevolking van Terschelling was gistermiddag uitgelopen om de binnenkomst gade te slaan van de „Brandaris". het kleine reddingsbootje der N.Z.H.R.M., dat zes en twintig Polen van de verdrinkingsdood had gered. De „Brandaris" was uitgevaren om te zoeken naar de schelpenzuiger „Trio" en had, omdat het slechts een wadden tochtje betrof, vier in plaats van zes man aan boord. De „Trio" ging echter voor anker en lag betrekkelijk veilig. Zo werd de „Brandaris" met grote spoed naar de reeds voor de helft ge zonken „Katowice" gedirigeerd. Van de „Katowice" was het achter schip gezonken, terwijl het voorschip op de biezen van de Westergronden was vastgelopen. Op dit voorschip stonden de zesentwintig Polen angstig bijeen. Hoewel de kokende zee het bootje als een notedop heen en weer slingerde, wist men in een tijdsverloop van een goed half uur door een serie gewaagde manoeuvres alle schipbreukelingen aan boord te nemen. Wonder boven wonder liep de „Bran daris" geen andere schade op. dan dat één anker werd afgescheurd en de stuur- 1 man enkele dagen een souvenir aan De storm in een gast rol. Het toneelgebouw van de bioscoop te Schagen kreeg Dins dagochtend bezoek van de orkaanachtige storm, die zijn rol op zo krachtdadige ma nier speelde, dat de buitenmuren er onder bezweken. De staart van Maart ging hier wel zeer onbehouwen te werk. Behalve de muren moest ook het dak het ontgelden. De schade wordt op f 30.000 geschat. deze tocht zal dragen in de vorm van een blauw oog. De bemanning van de „Brandaris" be stond uit: Douwe Tot. schipper Klaas Tot, motordrijver. Jacob de Beer. stuurman en E. R. de Beer. opstapper. Toen de reddingsboot „Neeltje Uacoba" Dinsdagmiddag bij de haven van IJmuiden was terugge keerd. sloeg vlak voor de pier door een hevige rukwind en een slagzee de stuurman C. Koper over boord. Hij bleef drijven op zijn zwemvest, maar het kostte zijn collega's grote moeite alvorens zij er in slaagden de drenkeling een boei toe te werpen, waarmede zij hem weer aan boord hesen. Nadat de strandreddingsboot „Dudok de Wit" gistermorgen het eerste lid der bemanning van het op het Bloe mendaalse strand vastgelopen Zweedse s.s. ,.C. A. Banck" aan land had ge bracht. zijn des middags bij laag wa ter nog dertien Zweedse opvarenden met behulp van touwen van boord ge gaan en in veiligheid gebracht. Om vier uur bevonden zich nog zes man aan boord- Het lichtschip „Tersehellingerbank" is weer actief werkzaam geworden. De bemanning heeft de schade provisorisch hersteld. De „Tersehellingerbank" dreig de ondanks haar ankers weg te slippen, maar deze verschuiving bleef tot een minimum beperkt. De „Tankar" die bij Schouwenbank op drift geraakte en hulp vroeg, is op de rede van Vlissingen aangekomen en voor anker gegaan. De sleepboot „Schelde" heeft geen assistentie behoe ven te verlenen. De sleepboot „Holland" heeft het in nood verkerende 2230 ton grote stoom schip „Karin Toft" op sleeptouw naar Terschelling. De „Karin Toft" had vrij veel schade opgelopen aan de luiken, waarvan meerdere waren ingedrukt. Indien het schip blijft drijven, zal men trachten het naar Malmö te slepen. Mgr. Maurice Roy, Aartsbisschop van Quebec, zal zich binnenkort naar België en Nederland begeven om een bezoek te bren gen aan de Canadese graven. Generaal George C. Marshall, de voor malige minister van Buitenlandse Zaken, is op eigen verzoek weer op de lijst van actieve dienst van het leger ge plaatst. Generaal Marshall heeft echter tot nu toe nog geen taak in actieve dienst gekregen. met de Koning rondom Zijn altaar en thuis, waar Hij voortgaat uw opgroeien te zegenen met Zijn genade en Godde lijke bescherming. Hoe zou de Plaats vervanger van Christus kunnen verge ten, of anderen laten vergeten, zelfs voor één dag, de hoop en vrees van O. L. Heer voor Zijn kleinen? De ge dachte aan u en de liefde voor u zijn altijd met Ons, wanneer Wij werken en bidden, dat Gods Koninkrijk moge ko men op aarde, in huis, Kerk en staat, zoals het is in de Hemel." „Wanneer Wij vandaag via de radio tot u spreken vanuit de St. Pieter te Rome met een bijzonder gevoel van verbondenheid en tederheid, dan is dit omdat de H. Vader goede redenen heeft om te herinneren, dat de harten en handen van zijn Amerikaanse jongens en meisjes, dank zij hun katholieke op voeding, gedurende de heilige tijd van de Vasten wijder openstaan voor de uit nodiging van onze Leraar, onze Heer en ons leven: „Leert van mij, volgt mij' Blijft In mijn liefde!" En welk tijdstip zoudt gij beter heb ben kunnen uitzoeken om aan uw broe ders en zusters over de gehele wereld te tonen, dat gij behoort aan O. L. Heer, nu en voor altijd, in alles wat gij zijt en in alles, wat gij van Hem hebt ontvangen. De as, die Onze Moeder de H. Kerk op uw voorhoofd strooide, toen de vasten begon, was een teken te meer voor allen, die ogen hebben om te zien, dat gij Hem nodig hebt." „Wij waren zo trots en gelukkig, dier bare kinderen, jullie vorig jaar te kun nen vertellen, dat er vele honderden van jullie kleine vrienden zijn in bijna elk land, dat wordt genoemd in jullie aardrijkskunde, die leven om jullie te danken en te zegenen voor hetzelfde altaar en hetzelfde kruis van Christus. Wij weten hoeveel gij hebt gedaan om hen terug te voeren naar een betere gezondheid en gelukkiger thuis na de lange verschrikking van oorlog en ver nietiging, want zij hebben ons dat ver teld in de taal van dankbaarheid en vergeving, die zij zoveel beter spreken dan de volwassenen. Wij hebben hun brieven gelezen. Wij hebben hun teke ningen gezien. Wij hebben hen in Onze armen gehouden en hen gezegend in de naam van de God der Liefde, zoals wij thans jullie zegenen". „Gedurende deze vasten bereidt onze Moeder de H. Kerk, zoals gij reeds thuis, in de Kerk en op school hebt gehoord, Haar kinderen overal voor om deel te nemen aan de grote actie van gebed en boete voor het H. Jaar. Zij bidt met u en voor u, dat 1950 werkelijk voor alle mensen mag zijn het „Jaar van de grote terugkeer en de grote verzoening". Maar terwijl zij bidt, schreien nog steeds vele van haar zieke kinderen en van diegenen, die geen ouderlijk huis meer hebben; zij ook zijn zonder uitzondering uw broers en zusters. In het Heilig Land. waar het Chris tuskind het eerst op de wereld kwam en alle kinderen uitnodigde tot Hem te komen; in het beproefde vermoeide China; in het edele Griekenland: in de overvolle kampen en emigranten schepen smeken zij nog steeds om uw medelijden. Maar nogmaals, onze vaderlijke vreugde u heden via de radio te kunnen begroeten, is groot, omdat Wij er zeker van zijn, dat gij zult luisteren en goed zult zijn voor deze andere zwakke lam meren van de kudde van de Goede Herder. Mogen uw land en uw tehuis, uw school en uw speelplaatsen helderder worden verlicht door Zijn Licht en Zijn genade, zoals het H. Jaar onze weer spannige wereld verlicht met zijn bood schap van genade voor hen, die genade tonen, en van vrede in Onze Heer. voor alle kleine kinderen van goede wil. Dat is de liefdevolle wens van de H. Vader voor u, edelmoedige zonen en dochters van ons dierbaar Amerika, en thans geven Wij, als een groet aan u, en aan al uw dierbaren, jong en oud, uit het diepst van Ons hart de Apostolische Zegen". De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Overleden t. g. v. oorlogsverwonding op 25 Febr. 1949: Mar. G. F. Sipman, stbnr. 38024, afkom stig uit Valburg (G.). Gesneuveld 26 Febr. 1949: Mar. M. R. Bens, stbnr. 41957, afkomstig uit Kolk (N.-Br.). Mar. G. F. J. Bosma, stbnr. 48734, afkomstig uit Amsterdam. Tijd. korp. mar. D. C. van Delft, stbnr. 37802, afkomstig uit Rijns- burg (Z.-H.). Mar. W. van Duin, stbnr. 48694. afkomstig uit Den Haag. Gesneu veld 7 Febr 1949: Tijd. korp. mar. K. Ek- steen, stbnr. 29184, afkomstig uit Arn hem. Tijd. korp. mar. P. C. de Wit, stbnr. 29449, afkomstig uit Zwijndrecht. Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 10 Febr. 1949: Sold. A. J. van de Kop, legernr. 270103140 afkomstig uit Wade- noyen (G.). Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 15 Febr. 1949: sold. Ie kl. T. Claessens legernr. 250814176, afkom stig uit Kloosterzande (Z.). Gesneuveld 18 Febr. 1949: Serg. J. Avontuur, legernr. 270630008, afkomstig uit Amsterdam-N. Sold. H. J. H. van Dijk, legernr. 280315670, afkomstig uit Boxtel. Sold. Ie kl. D. Scheer, legernr. 250216140, afkom stig uit Amsterdam-W. Sold. A. A. Vonk, legernr. 261026164, afkomstig uit Rotterdam. Gesneuveld 21 Febr. 1949: Sold. R. M. van der Ende, legernr. 270121007, afkomstig uit 's-Gravenhage. Sold. B. van Gerwen, legernr. 251230136, afkomstig uit Best (N.-Br.). Gesneuveld 22 Febr. 1948: Sold. K. Nicolai, legernr. 271210064, afkomstig uit Achtkarspelen (Fr.). Gesneuveld 26 Febr. 1949: Korp. G. van Gelderen, legernr. 250106163, af komstig uit 's-Graveland. Koninklijke Ned.-Ind. leger: Gesneu- Iln de levensstormen leert de mens I de krachten kennen, waarover hij beschikt om het kwade te over- i^jwinnen. J veld 13 Febr. 1948: Soend. sold. 2e kl. inf. Abdoel Bin Hamid, stbnr. K. 74 15798, afkomstig uit Indonesië. Soend. sold. 2e kl. inf. Moesad, stbnr. K. 54713808, afkomstig uit Indonesië. Boeg. sold. 2e kl. inf. S. Batjo, stbnr. K. 11468997, afkomstig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. inf. Lengankwasirai. stbnr. K. 24822622, afkomstig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. inf. J. Loeroesmanat, stbnr. K. 114721189, afkomstig uit In donesië. Amb. sold. 2e kl. inf. A. Pes- sireran, stbnr. K. 124616305, afkomstig uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. int L. Sahusilawane, stbnr. K. 24711249, af- veld 13 Febr. 1949: Soend. sold. 2e kL inf. E. Noach, stbnr. K. 1147214444. af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 1B Fe bruari 1949: Mad. sold. 2e kl. inf. Diso. stbnr. K. 34823020, afkomstig uit Indo nesië. Amb. sold. 2e kl. inf. S. Hatu- mena, stbnr. 34209, afkomstig uit Indo nesië. Man. sold 2e kL inf. A. Koron, stbnr. 28555, afkomstig uit Indonesië. Man. sold. 2e kl. inf. B. M. Tingon, stbnr. 26735, afkomstig uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. inf. Parman, stbnr. K. 14821776, afkomstig uit Indonesië. Ge sneuveld 17 Febr 1949: Man. sold. 2e kL inf. E. Moesa, stbnr. K. 104719498, af komstig uit Indonesië. Man. sold. 2e kL inf. Walukow, stbnr. K. 114719572, af komstig uit Indonesië. Gesneuveld 18 Febr. 1949: Res. Ie It. inf. R. W. V. Rhemrev, afkomstig uit Indonesië. Korp. genie I. C. van Bilderbeek. stbnr. 212015000, afkomstig uit Indonesië. Soend. sold. 2e kl. inf. Apri, stbnr. K. 14710098, afkomstig uit Indonesië. Chinees sold. 2e kl. inf. Lim Tong Soen, stbnr. K. 5461646, afkomstig uit Indonesië. Soend. sold. 2e kL inf. Aris, stbnr. K. 11467090, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 19 Febr 1949: Jav. sold. 2e kl. inf. Moedji- man, stbnr. 37oron, afkomstig uit Indo nesië. Tim. sold. 2e kl. inf. I. S. Paser, stbnr. K. 3482303, afkomstig uit Indo nesië.' Man. sold. Ie kl. inf. P. Runtu- lalo, stbnr. K. 24710184, afkomstig uit Indonesië. Man. sold. Ie kl. inf. B Sin- dim, stbnr. K. 34711739, afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 22 Februari 1949: Korp. inf. vechtwagens B. J. Jonker, stbnr. 93631, afkomstig uit 's-Graven hage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1