Bf EEN RUK ROND DE WERELD GEVLOGEN Geslaagde non-stop-vlucht van „Lucky Lady II" Scherpe Russische nota aan Zweden Onderweg werd viermaal in de lacht benzine ingenomen 'evens proef van strikte Anak Agung wil nader beslissen NEEMT ITALIË DEEL AAN ATL. PACT? Berlijn niet in W,-Duitse Staat Het woning- probleem J A^t h Uur' öproep aan de regering Het weer Tot hoofd en hart geheimhouding Suriname stuurt waar nemers Contact-commissie van Banka terug Nederland niet tegen toelating Italië Gelukwensen voor Z.H. Paus Pius XII Herdenking Pauskroning m 4 b 12™ &ONDERDAG 3 MAART 1949 8üREAUX van redactie en administratie J SMEDESTRAAT 5 HAARLEM 'o'efoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Joonnementen 20800 Postgiro 143480 8|ikantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. ^nd. hoofdredacteur: W. Severw. 5 72ste JAARCANC No. 24400 en Amerikaanse bommenwerper oefent Wig£ 1111 Balten zouden verhinderd worden naar de Sovjet-Unie terug te keren „KLEINE BLOKKADE" Russen zonder gas en water IN FRANKFORT toertado, Ambon en Timor nsen status van Suriname Hooggerechtshof achter Mevr. O'Keefe Extremistische aan val in Djokja Naar Ronde Tafelconferentie Stadsbestuursraad voor Batavia Ronde-T afelconferentie Passagierslijst „Joh. van Oldenbarnevelt" v Besprekingen te Washington in laatste stadium Besluit drie gouverneurs „Onderhoud heeft verhelderend gewerkt Dr. Samuels eist schadevergoeding Ten bedrage van één ton Groot aantal audiënties Geen receptie op Int er nuntiatuur Bulgaars Hof laat 42 getuigen gaan Britse ambassadeur terug in Den Haag Nederlandse coaster in moeilijkheden Amerikaanse bloem voor Europa m UITNODIGINGEN VOOR RAAD VAN EUROPA 10.45 11.40 ng e" <«nch' :r-ie uws, bnun* 7rouW. §30 le- ?|0 en- it, O uur Ë75 M- gope- ^TOtlW» 9.35 3 ar- 11.00 rond 13.00 ■Ietro- 14.20 17.00 gg voor itz. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. P. SaiA 1 KaaP p.roc^ inuda Dak**' §/ight. aren- E. |ida. 4 m P Socotf» De B 50 Superfort bommenwerper^ de Lucky Lady U, landt op het vliegveld Carswell in Texas na de non-stop-vlucht rond de wereld. (Radiografisch overgebrachte foto). Een Amerikaanse bommenwerper, de Jj® „Lucky Lady II", heeft dé eerste ^-stop-vlucht om de wereld volbracht.' Het toestel, een verbeterde editie van Superfort, heeft een afstand van mijl, slechts 1500 km. korter Zjover- een vlucht langs de equator, gevlo- Havf<' E? 'b 94 uur en 1 J?® bommen-capaciteit is 10 ton, ter- de maximum-afstand, -die zonder minuut en bereikte gemiddelde snelheid van 382 km. tanken kan worden gevlogen, ruim 9.600 km. bedraagt. Gezagvoerder en piloot van het toe stel was kapitein James Gallagher. Het vliegtuig maakt deel uit van de 43e bommenwerpergroep van de achtste luchtvloot en is een normaal gevechts vliegtuig. Er waren twaalf stukken ge-< schut van kaliber 50 aan boord, doch geen munitie of bommen. Voor extra veiligheidsmarge waren in de plaats van bommen extra brandstof-tanks meege nomen. Op vier punten op zijn wereldroute heeft het vliegtuig in de lucht brandstof ingenomen. B 29 tankvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht hadden brand- rcn. irein :GunI ,e minister van Luchtvaart Stuart Symington (links) en de staf-chef van de rfherïkaanse Luchtmacht gen. Hoyt Vandenberg (midden) waren op het Jiegveld Carswell aanwezig om captain James Gallacher, piloot van de Lucky "dy II, na de succesvolle vlucht om de aarde te verwelkomen. (Radiografisch overgebrachte foto). fcen nota van de Sovjet-ambassade, j*®rin geprotesteerd wordt tegen de «r1*, ..die door sommige Zweedse auto- u®>ten op Sovjet-burgers van Baltische |j JsPr°ng wordt uitgeoefend, om hen te 'etten naar de U.S.S.R. terug te keren", q °P 28 Februari aan de Zweedse rege- 3 overhandigd. „Naar aanleiding hiervan verklaarde Zweedse Minlster-rresiüent, lage gander gisteren tegenover Reuter: Balt wordt verhinderd Zweden I, Verlaten wanneer hij dat wenst te "en." -y^iveedse juristen beschouwen de i,,'viet-nota als rechtstreekse inmenging K binnenlandse aangelegenheden van l,j7eden. Zij verklaarden, dat in Zweden Reisvergunningen onbekend- zijn, aan een iedereen. Zweed of buitenlander, i Ider formaliteiten vrijelijk het land 9 verlaten. toon van de Russische nota is der ive scherp, dat deze in Zweden alge- Ceh wordt beschouwd als een onder lip' van de Russische koude oorlog. is echter in Stockholm enigszins q, "aasd. dat een dergelijke nota in de gP,peerste plaats aan Zweden wordt LTjpht, daar dit land nog zeer onlangs w't verklaard aan zijn neutraliteit te 'en vasthouden, ij Zweedse antwoordnota is Woens- C lavond ter Russische ambassade over- C'digd. Hierin worden alle beschuldigingen van de Sovjet-Unie in ieder afzonderlijk geval weerlegd. Nadat de Noorse communistische lei der, Emil Lovlien, in een gisteren te Oslo gehouden toespraak verklaard had, dat de communisten zowel in vredestijd als in geval van oorlog solidair zouden staan met de Sovjets en zich moesten scharen aan de zijde der communisten in Frankrijk, Italië en Engeland, heeft de leider van de Zweedse communisti sche partij, Linderot, verklaard, dat zijn partij de uitlatingen van de Noorse lei dei nader zal bestuderen alvorens enig stondpunt ten opzichte hiervan in te nemen. stof voor het toestel naar de Azoren, Dharan in Arabië, de Philippijncn en Hawaii gebracht. Na Zaterdag van Fort Worth in Texas te zijn opgestegen, zette het vliegtuig, dat een bemanning had van 14 koppen, koers in Oostelijke richting naar de Azoren. De vlucht zou eigenlijk de dag daar voor begonnen zijn, doch moest worden afgelast, toen een der motoren vlam vatte. Aan het einde van de eerste 6.000 kilo meter steeg van de Azoren de eerste groep „vliegende tankers" speciaal omgebouwde B 29 bommenwerpers op, het vliegtuig tegemoet. Zondag vloog de B 50, die geheel „tot de strijd uitgerust" werd genoemd, hoog over Gibraltar en Noord-Afrika naar Khartoem en vandaar naar Dharan in de Arabische woestijn, waar het opnieuw in de lucht zijn tanks vulde. Begeleid door het gestadige geronk van haar vier motoren van 3500 p.k., zet te de bommenwerper daarop koers naar het hart van India, scheerde langs de Zuidelijke punt van Birma en vervolg de zijn weg over Indo-China naar de Philippijnen. Hier werd opnieuw brandstof inge nomen en hier was de moeilijke opera tie van het meeste belang, daar het langste traject de 9.500 kilometer over de Oceaan naar Hawaii voor de boeg lag. Voor de laatste maal werd boven Ha waii bijgetankt en daarop koerste de B 50 recht op het Amerikaanse vaste land aan, waar het op Fort Worth in Texas gistermiddag zijn wielen weer aan de grond zette. Toen het toestel daalde was er nog brandstof voor zeven een een half vlieg uur aan boord. De luchtmacht noemde de tocht een „trainingsvlucht", doch haar trots over de prestatie kwam tot uitdrukking in de aanwezigheid van hoge burgerlijke en militaire autoriteiten ter begroeting van captain James Gallagher en zijn bemanning van dertien koppen. Minister van luchtvaart Stuart Symington stond ana het hoofd van de commissie van ontvangst. Ook was aanwezig generaal Hoyt Vandenberg, de chef staf van de luchtmacht. De luchtmacht deelde mede dat de vlucht plaats vond in het kader van een program waarin naar alle delen van de wereld oefenvluchten gemaakt zullen worden tijdens welke in de lucht brandstof zal worden bijgeladen. De luchtmacht heeft medegedeeld, dat dergelijke oefeningen regelmatig her haald zullen worden. Omtrent de vlucht was strikte geheim houding betracht. Pas toen het vliegtuig weer landde werd het nieuws bekend. Dit maakte, aldus functionarissen van de luchtmacht, deel uit van een proef omtrent de geheimhouding bij öe lucht macht. De Amerikaanse militaire politie heeft gistermorgen het huis omsingeld waarin de Russische repatriërings-missie in Frankfort is gevestigd, nadat de acht le den van die missie geweigerd had den te voldoen aan het bevel van de Amerikaanse militaire gouverneur, gene raal Clay, de missie op 1 Maart te slui ten. Gas- en electriciteitstoevoer werden afgesloten. De telefoonverbinding was reeds eerder verbroken. De acht leden van de missie hadden tot gistermorgen de tijd gekregen om hun hoofdkwartier te Frankfort te ver laten of anders „uitgehongerd" te wor den. Zij verklaarden echter te zullen blijven totdat Moskou opdracht gegeven had om te vertrekken. Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet- Russische militaire gouverneur in Duits land, heeft de „kleine blokkade" door de Amerikanen van de Sovjet-Russische re patriëringsmissie te Frankfort „onwet tig" genoemd en de Amerikaanse mili taire autoriteiten in Duitsland beschul digd van „provocerend optreden". Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard, dat generaal Clay geen overleg met hem gepleegd had over de beslissing, de Sovjet-Russische repatriëringsmissie uit de Amerikaanse zone uit te wijzen Acheson zeide, dat deze kwestie uitslui tend onder de bevoegdheid viel van het militair opperbevel. Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen de benoeming te verwachten van mr. N. Daniels, ambassaderaad te Brussel, tot Ne derlands gezant te Havanna. aP® bevolkingsgroepen van Menado, Vt? n en Timor, rechtens vertegen- V,°rdigd in de Persatoean Timur Besar, C^rvan Menado (de Minahassa) afzon- ShjHjk is vertegenwoordigd in de ver- b'Sing „De Twaalfde Provincie" heb- C z'ch uit naam van meer dan 60.000 ÜM:6h van die vereniging in een uitvoeiig üfj liven gericht tot H.M. de Koningin Staten-Generaal. Zij wijzen erop, V, 2ij zich met de Republiek noch di- wj" noch indirect via enige deelstaat Iffl Sen te verbinden. Ze verlangen een (■j- C'eel besluit l|er Nederlandse rege- ija.§> houdende de publieke bevestiging, Hij, de status van Suriname door de Vrt egering wordt toegekend aan Me- Ambon en Timor, vertegemvoor- V- de Persatoean Timur Besar, en '«do ens de onmiddellijke opheffing van Hh vorm van knechting der vrijheid V§, Politieke meningsuitingen voor deze toornen loyale bevolkingsgroepen en dat van overheidswege gelegen- \)o ^orde geschapen om zich op de- WÏatische wijze vrijelijk te uiten. Zij d8 ?®h zich anders moeten wenden tot ikht CI en zich liever om bescherming tot en'ge onmachtige mogend- dan zich te onderwerpen aan een die zij verwerpen. Wf? Hooggerechtshof te Melbourne s W „geweigerd het beroep van mevr. Jiet °'Keefe, tegen een deportatiebevel, NftyPhtvankelijk te verklaren. Het Hof P een motie van het departe- ?t> j van immigratie om de zaak niet "dq,. bernen en behield zich zijn oordeel Klokslag zes uur in de morgen van 1 Maart zijn zeer sterke groepen extremisten op verschillende plaatsen te Djocja tot een aanval overgegaan, aldus meldt een speciale correspondent van Aneta uit Djocja. Deze ongeregeldheden waren, zoals kolonel Van Langen, de brigade-commandant te Djocja, mededeelde, geen verrassing. Men heeft de situatie thans volkomen in de hand. De extremistische activiteit is met grote verliezen aan wapens en munitie voor de aanvallers onderdrukt. De verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen 5 doden en 14 gewonden. Woensdag heerste er in Djocja weder rust. Generaal Spoor heeft Woensdag Djocja be zocht. Voor de aankomst van generaal Spoor waren uit Semarang reeds per extra vliegtuig aangekomen de regeringscommissa ris Angenent, de territoriale commandant, generaal Meyer, en andere hoge officieren. Generaal Meyer, de heer Angenent en de resident, de heer Stok, hebben Woensdag een bezoek gebracht aan de kraton van de sultan van Djocja. Het bezoek duurde een half uur. Over de aard der daar gevoerde besprekingen, en over de vraag of er be sprekingen met de sultan zelf zijn gevoerd, konden geen inlichtingen worden verkre gen. United Press meldt nog, dat een groep militaire, waarnemers van de U.N.O. van de aanval op Djocja getuige waren. Luitenant Hazelzett, die reeds te Bata via is teruggekeerd, heeft over het ge beuren een vertrouwelijk rapport op gesteld. „De kogels vlogen mijn kamer binnen," verklaarde Hazelzett. Het hoofdkwartier van de U.N.O.-waarne mers is n.l. in het hart van Djocja ge vestigd. De vertegenwoordiger bij de Neder landse regering, mr. dr. R. Pos, heeft aan de Staten van Suriname telegrafisch medegedeeld, dat Suriname is uitgeno digd, zitting te nemen in de Nederlandse delegatie bij de Ronde-Tafelconferentie met Indonesië. De Staten hebben Woens dag geantwoord, dat zij het, na gepleegd overleg met het bestuur, onwenselijk achten, dat dr. Pos zitting neemt in de delegatie, doch Suriname zal twee waar nemers naar de conferentie zenden, n.l. dl-. Pos en mr. dr. J. C. de Miranda, lid van het college van Algemeen Bestuur; die Zaterdag naar Nederland zal ver trekken. (Bovenstaand bericht hebben wij let terlijk zó ontvangen. Het is ons niet dui delijk of dit nu betekent, dat Suriname geen lid in de Nederlandse delegatie zal aanwijzen. Red.X. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwakke tot matige wind overwe gend tussen Noord-Oost en Noord- West. Droog weer met over het al gemeen weinig bewolking. Vannacht op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgenmiddag overal temperatuur boven het vries punt. Zon: 7.21—18.24; Maan: 8.45—23.40. De gouverneur van Batavia heeft twintig Indonesiërs, zes Nederlanders, vijf Chinezen en twee Arabieren be noemd tót lid van de stadsbestuursraad voor Batavia, die tot taak heeft, ten spoedigste verkiezingen te organiseren voor de gemeenteraad. De Amerikaanse troepenmacht in Japan zal in het fiscale jaar 1950 met twintigdui zend man versterkt worden. De troepen sterkte zou dan op honderdduizend man gebracht worden. W0. Het Russische repatriëringscentrum te Frankfort is op order van Gen. Clay geblokkeerd. Gistermorgen werden gas-, water- en electriciteitstoevoer afgesloten en de ingangen van het ge bouw bewaakt. Anak Agung, de premier van Oost- Indonesië, heeft gisteren, volgens A. P., verklaard, dat hij zich het recht voor behoudt het aannemen van de uitnodi ging voor de Ronde-Tafelconferentie opnieuw te overwegen. Voor alles dient onvoorwaardelijke vrijheid aan de re publikeinse leiders toegestaan te wor den. Hij voegde er aan toe, dat het van primair belang was, dat de U.N.C.I. bjj de bespreking aanwezig zou zijn. Dr. Beel zou gezegd hebben, dat aan de republikeinse leiders dezelfde vrij heid verleend zal worden als aan de gewone burgers. Anak Agung en vijf andere Indone sische leiders in de federale staten, be nevens vijf republikeinse leiders in Batavia, hebben gisteren een informele conferentie gehouden met de leiders, die op Banka vertoeven. Dezen lieten zich ongunstig uit over de Nederlandse uitnodiging, maar gaven niet duidelijk uitdrukking aan hun weigering, aldus A. P De passagierslijst van het troepen transportschip „Johan van Oldenbgrne- velt" dat Dinsdag a.s. te Amsterdam wordt verwacht, ligt op de bureaux van ons blad ter inzage. De 1700 ton metende Zweedse vrachtboot „C. A. Banck" is nog hoger op het strand bij Bloemendag! komen liggen. Bij eb kan men nu rustig rondom de boot Wandelen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft gisteren verklaard, dat er „geen grote geschilpunten" meer bestaan tussen de mogendheden, die betrokken zijn bij de onderhandelingen over het Noord- Atlantische veiligheidsverdrag. Acheson voegde hieraan toe, dat de vertegenwoordigers der onderhandelende staten thans het stadium hebben bereikt, dat de mogelijkheid van het toe treden van andere landen tot het voorgestelde verdrag wordt besproken. Hij weigerde mede te delen, welke die andere landen waren, doch zeide wel, dat één er van Italië was. Er was nog niet gesproken over het tijdstip van de ondertekening van het verdrag en evenmin over de plaats, waar dit zou geschieden. Hij voegde hieraan toe, dat er „een aanzienlijke ma te van overeenstemming" over de tekst zou moeten zijn bereikt, voordat deze kon worden gepubliceerd. Acheson ";af te kennen, dat de onder handelingen over het verdrag, die thans zes maanden hebften geduurd, in hun laatste stadium verkeren. Hij hoopte vandaag een nieuwe bijeenkomst met de ambassadeurs^ van Engeland, Frank rijk, Canada, Nederland, België en Luxemburg te hebben. De diplomatieke vertegenwoordigers van deze l=nden verwachten nog ant woord van hun regeringen op bepaalde nieuwe voorstellen. Acheson verklaarde verder nog niet te weten, welke vorderingen er door het ministerie van Buitenlandse Zaken waren gemaakt bij het opstellen van de wetsontwerpen, waarin de Amerikaanse regering wordt gemachtigd militaire hulp te verlenen aan de toy het voorge stelde Atlantische verdrag betrokken mogendheden en aan andere staten. Vermoedelijk doelend op het program ma voor het verlenen van militaire hulp aan Griekenland, Turkije en aan andere niet-Atlantische mogendheden, ver klaarde minister Acheson dat de nieuwe bewapeningswetgeving ook zou voorzien in een bestendiging van de programma's tot militaire hulpverlening, die thans reeds worden uitgevoerd. De landen, die momenteel over het Atlantisch verdrag besprekingen voeren, zouden het niet eens zijn omtrent de eventuele deelneming van Italië aan dit pact, zo meent de diplomatieke cor respondent van de „New York Times" te Washington. De correspondent meldt, dat de sena toren Tom Connally, Arthur Vanden berg en Walter George, die veel invloed hebben in de senaatscommissie voor buitenlandse zaken, zich Maandag tij dens besprekingen met Acheson over dit ontwerp scherp hebben uitgelaten tegen de opneming' van Italië in het Atlantisch pact. De drie Westelijke militaire gouver neurs hebben vandaag bepaald, dat Ber lijn geen deel zal uilmaken van de ko mende West-Duitse staat. De Fransen maakten er bezwaar tegen Berlijn in de staat op te nemen, daaj dit de Westelijke erkenning zou inhouden, dat de geallieerde contröle- raad in Berlijn opgehouden had te be staan. Niettemin zou er geen bezwaar tegen bestaan indien de verantwoorde lijke autoriteiten in Bealijn een klein aantal vertegenwoordigers zouden aan wijzen om de zittingen van het parle ment van de West-Duits? staat bij te wonen. Met het oog hierop moet echter de op Berlijn betrekking hebbende bepaling in de ontwerp-constitutie voor W.-Duits- land gewijzigd worden. In de bepaling werd gezegd, dat Berlijn met de Britse, Amerikaanse en Franse zonés in de W. Duitse staat opgenomen zou worden. De gouverneurs verklaarden voorts, gisteren op een conferentie in Frank fort de delegatie der Duitse constitu erende vergadering onder leiding van dr. Adenauer er op gewezen te hebben, dat zij de constitutie herzien wensten te hebben om de financiële bevoegdhe den der centrale regering te beperken. De contactcommissie der Bijeenkomst Federal Overleg is hedenmiddag uit Banka te Batavia teruggekeerd. Bij hun aankomst verklaarden de leden der com missie, die op Banka met de republi keinse leiders van gedachten te hebben gewisseld over de actuele politieke pro blemen, dat de uitwisseling der gezichts punten, die in zeer aangename sfeer heeft plaats gevonden, verhelderend heeft gewerkt. Met de commissie keerden mede terug de heren Leimena, Supomo, Darmasetia- wan, Pringgodigdo en Sudjono. Dr. J. Samuels uit A dam, over wiens methode voor de genezing van kanker dezer dagen een rapport is gepubliceerd, samengesteld door een - commissie onder voorzitterschap van dr. J. J. Brutel de la Rivière, deelt ons mede, dat hij zijn advocaat opdracht heeft gegeven dr. Brutel de la Rivière strafrechtelijk te doen vervolgen en van hem een schade vergoeding van f 100.000 te eisen wegens de in het rapport voorkomende zinsne de, „dat geen enkele patiënt, bij wie de diagnose kanker met voldoende zeker heid is gesteld, genezen is." Dr. Samuels voert aan, dat deze ge volgtrekking tot stand is gekomen door dat de door hem genezen verklaarde patiënten geweigerd hebben zich door dr. Brutel de la Rivière te laten onder zoeken. Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse Labour- regering te veel geld uitgeeft voor de naar verhouding te geringe gevechtswaarde van de militaire macht. Churchill diende een critisch amendement in op het voorstel van premier Attlee, om het onlangs ve-sche- nen Witboek over de defensie, waarin de kosten voor de strijdkrachten in 1949/50 op 759.850.000 pond geraamd worden, goed te keuren. Uit Polen wordt gemeld, dat op 15 Maart een militaire conferentie van de Comin- form zal worden gehouden. In verband met" het bericht in de „New York Times" van Woensdag als zou Nederland zich samen met andere landen verzetten tegen uitbreiding van het Atlantisch Verdrag, in het bijzon der tegen toelating van Italië, verneemt A.N.P.-Aneta's diplomatieke correspon dent te Washington uit gezaghebbende bron, dat deze voorstelling van zaken niet in overeenstemming met de feiten is. Weliswaar wordt aan Nederlandse zijde erkend, dat enige technische moei lijkheden zouden kunnen voortvloeien uit opneming van Italië in het pact, maar Nederland zou evenals de andere Benclux- landen bereid zijn toetreding van Italië tot het verdrag te aanvaarden', indien de meerderheid der deelnemende landen dit zou wensen. Hoewel het idee van een atlantische samenwerking oorspronkelijk gebaseerd is op de V. S. en Canada ener- zijde en de landen der Westeuropese Unie anderzijds, heeft' Nederland open oog voor de strategische noodzaken en wen selijkheden, in verband waarmede de kwestie van al of niet opneming van Italië moet worden gezien. Uit alle delen van de wereld kwamen gisteren op het Vaticaan telegrammen binnen om Z. H. de Paus geluk te wen sen met zijn 73ste verjaardag en de 10de verjaardag van zijn Pauskeuze. Zoals gewoonlijk zal het feest op 12 Maart gevierd worden tegelijk met de verjaardag van de kroning. Dan zal de Paus een H. Mis opdragen in de'Six tijnse kapel. De H. Vader heeft gisteren de gehele dag normaal gewerkt. Hij verleende een groot aantal audiënties en werkte tot diep in de nacht. Alle bureaux in Vaticaanstad waren gisteren gesloten en van alle gebouwen wapperde de wit-gele vlag. De Pauselijke Internuntiatuur te 's-Gra- venhage deelt ons het volgende mede: „De officiële receptie, die elk jaar op de In ternuntiatuur gehouden wordt, om de dag van de kroning van Paus Pius XII te her denken, zal dit jaar niet doorgaan in ver band met de bijzonder moeilijke omstan digheden tengevolge van de hevige ge loofsvervolging, die in sommige landen te gen de Rooms Katholieke Kerk ontketend is. Dit feit zal echter, evenals vorige jaren door een godsdienstige plechtigheid worden herdacht". De rechtbank te Sofia is gistermorgen begonnen met het verhoor van de ge tuigen a charge in het proces tegen de 15 protestantse geestelijken, die beschul digd worden van spionnage. Vrijdag morgen zal de aanklager beginnen met zijn requisitoir. Vandaag zal het hof geen zitting hou den in verband met de Bulgaarse feest dag ter herdenking van de bevrijding van het land van de Turkse heerschap pij in 1878. Vermoedelijk zal het proces Zaterdag beëindigd worden met slot verklaringen van de verdedigers en be klaagden. De uitspraak zou Maandag of Dinsdag verwacht kunnen worden. Door de openbare aanklager werd bekend gemaakt, dat hij het, met het oog op de getuigenissen, welke reeds door 28 getuigen waren afge legd en de bekentenissen, die door de beschuldigden waren gedaan, on nodig vond nog nieuwe getuigen te horen. Daarop las hij de namen van 42 getuigen voor, aan wie door de pre sident van het gerechtshof toestem ming was verleend naar huis te gaan. De Britse ambassadeur in Nederland, sir Philip Nicholls, is uit Londen naar Den Haag teruggekeerd. De ambassadeur heeft in de Engelse hoofdstad met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Bevin besprekingen gevoerd over de Nederlandse politiek in Indonesië. De jongste stap van de Nederlandse regering: het vrijlaten van de republi keinse leiders en het voorstel tot een Ronde-Tafelconferentie, wordt in Lon den beschouwd als grotendeels het re sultaat van de Britse adviezen, aldus A. P. Een Britse sleepboot is gisteravond uitgevaren om assistentie te verlenen aan de 476 ton metende Nederlandse coaster Oleum", die per radio had ge meld, dat zij ter hoogte van Yarmouth haar schroef had verloren. De Britse sleepboot „Richard Lee Bar ber" heeft het schip hedenmorgen vroeg de haven van Great Yarmouth binnen gesleept. Door voortdurende sneeuw buien was het zicht tijdens deze tocht vaak slecht. Van het graan, dat het volgend jaar volgens het Marshall-plan naar Europa zal worden vervoerd, moet vijftien pro cent bestaan uit bloem. Dit heeft de desbetreffende commissie van de Ame rikaanse Senaat bepaald. De keus tussen het geluk der zinnen en de vrede van het hart moet meer- malen per dag worden gemaakt. (Van een bijzondere medewerker) Ons artikel over het Woningpro bleem in het nummer van 16 Fe bruari j.l. heeft een min of meer opgewonden reactie veroorzaakt van een inzender, die zich heftig keert tegen het dezerzijds naar voren gebrachte denk beeld om de bemoeiingen van de rech terlijke macht op het stuk van de wo ningverdeling verder te beperken. „Wij Nederlanders" zo schrijft onze 'opponent „wensen in een democrati sche rechtsstaat te leven, waarin onze democratische rechten door de rechter lijke macht beschermd worden. En het is volkomen terecht dat die rechterlijke macht in staat is en tot taak heeft ons ook tegen de hand over hand toenemen de dwingelandij, om niet te zeggen ter reur, van wat zich als burgerlijk bestuur en regering aandient, te beschermen. Wanneer u dan ook spreekt van een controverse tussen burgerlijk bestuur en rechterlijke macht en zich aan de kant van het burgerlijk bestuur stelt dan doet u daarmede een. door de gale rij ongetwijfeld toegejuichte, poging tot afbraak van de rechtsstaat." Wij hebben de indruk dat de inzender geen juist begrip heeft van de taak van het burgerlijk bestuur en de rechterlijke mscht met betrekking tot de woning verdeling. Gegeven immers het feit van een te kort van ruim 300.000 woningen, hetwelk de oorzaak is van 725.000 samenwonin gen, is het de taak van de overheid zorg te dragen, dat de beschikbare woon ruimte zo rechtvaardig mogelijk over de woningbehoevenden wordt verdeeld. Deze moeilijke taak eist besluitvaardig heid, maar ook een zoveel mogelijk in acht nemen van de subjectieve belangen van alle daarbij betrokken personen, bezien in het licht van de plaatselijke woningtoestand. De normen, welke daar bij in acht genomen moeten worden, zijn niet nauwkeurig te omschrijven en zul len verschillen van plaats tot plaats en daarin weer van geval tot geval. Het overheidsbeleid op dit punt wordt dan ook beheerst door de vraag der doel matigheid. De wetgev moet zich be perken tot het aanwijzen der competente autoriteiten en het scheppen van waar borgen voor een zo snel en rechtvaardig mogelijke toepassing. Dat deed de wet gever toen hij in de woonruimtewet aan burgemeester en wethouders de zorg voor de doelmatige verdeling der beschik bare woonruimte opdroeg. Hij liet echter onaangetast de bevoegdheid van de kan tonrechter om krachtens het huurbe- schermingsbesluit te beslissen tot ontrui ming van woningen. Bovendien geeft deze wet zelf aan de kantonrechter de macht om vorderingen van woonruimte te beëindigen. Deze tweeslachtigheid heeft al tot vele onaangenaamheden ge leid en bemoeilijkt in hoge mate de taak van het burgerlijk bestuur bij de zorg voor de woningverdeling. Het kenmerkende van de taak van de rechter is immers: uit te maken wat aan de hand van de wettelijke voorschrif ten recht is tussen part ij en. De doelmatige verdeling der beschikbare woonruimte in de betrokken gemeente is daarbij niet in het geding. Zo komt het herhaaldelijk voor, dat de kanton rechter, uitspraak doende, de ontrui ming van een woning beveelt en daar mede een woningkwestie oplost. Op hetzelfde moment ontstaat echter een nieuwe kwestie: de in het ongelijk ge stelde partij moet een andere woon ruimte hebben. Daar moeten burge meester en wethouders dan voor zor gen. De kantonrechter bemoeit zich daar niet mee; dat is trouwens ook niet zijn taak. Doch het woningprobleem kan plaatselijk wel zó liggen, dat de uit spraak van de kantonrechter niet of met de grootste bezwaren en ten koste van de meer gerechtvaardigde aanspraken van andere woningzoekenden ten uit voer kan worden gelegd. Dit bezwaar klemt te meer, omdat de eigendom een titel is, welke de bevoegdheid geeft om voor de kantonrechter de ontruiming van een woning te vorderen. In de wor steling om woonruimte is de eigenaar dus altijd een slag voor op degene, die zich niet in het bezit van een woning kan verheugen en wie de middelen ont breken om een woning te kopen Dat zou tot onrechtvaardigheden kunnen lei den. 80 pet. van de woningen in Ne derland wordt door huurders bewoond en 20 pet. door eigenaren. De huurders behoeven de hun toekomende rechts bescherming en het is ontoelaatbaar, dat de eigenaren in een naar verhou ding al te zeer bevoorrechte positie verkeren. Dat hier geen sprake is van een verzinsel, wordt wel bewezen doordat nu de prijsstop voor gebou wen is opgeheven de waarde van lege en leegkomende woningen aanmer kelijk is gestegen. De huidige rechts- practijk opent immers aan kapitaal krachtige woningzoekenden een moge lijkheid om vóór anderen een woning te betrekken. Deze practijk kan in strijd komen met het gezonde beginsel van gelijk recht voor allen tot het bevre digen der allernoodzakelijkste behoef ten, ongeacht de financiële draagkracht. De inzender blaast te hoog van de to ren: het woningbeleid is een doelma- tigheidsbeleid en men tast de rechts staat niet aan als men dat onder de noodzakelijke waarborgen uitsluitend legt in handen van het voor die taak berekende burgerlijk bestuur. De rechterlijke macht behoudt uiter aard de taak om te waken voor een formeel en wettelijk juiste uitvoering van de wettelijke voorschriften door he.t burgerlijk bestuur, tegen overschrij ding van bevoegdheden en onrecht matige daden op dat punt. De inzender is het met onze in het nummer van 16 Febr. gedane sugges ties om te komen uit de, ook door hem toegegeven, impasse op het punt der woningverdeling niet eens. Volgens hem staan daartoe andere wegen open. Hij vermeldt er echter niet één! Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat de permanente commissie van het verdrag van Brussel vandaag in Londen bijeen zal komen om defini-' tieve voorbereidingen te treffen voor het zenden van uitnodigingen aan de regeringen van tien landen, aan wie zal worden verzocht zich door ministers te laten vertegenwoordigen op een te houden tien-mogendheden-conferentie, waarop een ontwerp-statuut zal worden opgesteld voor de samenstelling van de voorgestelde Europese Raad. Amerikaanse, Engelse en Noorse com munistische leiders hebben zich aangeslo ten bij de eerder door Maurice Thorez, rogliatti en Grotewohl afgelegde verklaring dat hun volkeren nooit de wapens zouden opnemen tegen de Sovj-t'-Unie en de Sov- jetlegers zouden steunen bij de achtervol ging van een aanvaller op hun grondgebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1