U.N.C.I. aanvaardbaar Zelfde vorm als C. v. G. in D. Plan-Beel een gedurfde poging Eric de Noorman en de valse koning- m Leo-gesticht te Borculo weer geteisterd Wij luisteren naar Hoe lang moet het proces-Kravchenko nog duren? Schriftgeleerden pluizen verder Twaalf jaar geëist tegen voormalig N.S.B.-propagandaleider Voorhoeve DE WITTE TULP Mening over vrijheid van Nederland niet veranderd Katholieke filmproductie 4 Binnenkort publicatie van het rapport „TWEE NEGERPOPJES" Broekman wint 5000 m. te Helsinki DONDERDAG 3 MAART 1949 PAGINA 3 DR. PREES IN EERSTE KAMER Arrestatie van president Particulier Initiatief - Officiële publicatie SCOTLAND YARD zoekt massamoordenaar 1^" ,Y Vragen van Wëlter beantwoord Maandag zult gij knarsetanden" -i; Internationale plannen De Parlementaire enquête door HELEN CIRVAN Boekenweek-geschenk Muze en het ambacht Secretaris van Pauselijke Bijbelcommissie overleden Grote zege van H.H.IJ.C op Franse kampioen Sportsnippers (Van onze parlementaire redacteur) BÜ de voortzetting van de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer over de Rijksbegroting heeft gisteren onder meer nog de heer Van der Kieft namens de P. v. d. A. gesproken en daarbij zijn teleurstelling ''"gesproken over het feit, dat het kabinet zijn eensgezindheid in de Indo nesische politiek niet heeft kunnen bewaren. Hij wees ook op het gemis aan "donesische ervaring bij de heren Beel en Sassen. Hoe waar dit op zichzelf nag zijn( prof. Schermerhom was nu ook niet precies de man, die zijn picol Mist had opgegeten, voor hij zich aan de oplossing van de Indonesische vraag stukken begaf. Waarmede wij overigens niet willen betogen, dat men bij °orkeur totoks aan de Indonesische politiek moet zetten, ofschoon het in ®eker opzicht ook weer niet zo belangrijk is, als men tegenwoordig wel eens waag beweert. Minister-president dr. Drees heeft de 'Prekers op zijn gemoedelijke manier ^antwoord. Voor het denkbeeld van jlr- Kropman, de Eerste Kamer meer 'n het politiek gewoel te brengen, voei- ;e hij niets. In verband met de kabi netsformatie acht hij de politieke ver houdingen in de Tweede Kamer besiis- re"d en wat het afleggen van regerings verklaringen in een verenigde vergade- 'Ug betreft, merkte hij op, dat dit strij- ;'g is met het karakter van de verenig- vergadering, terwijl bovendien het ypornaamste belang niet ligt in de ver garing, maar in de gedachten wisseling, jfilet op het politieke karakter van de 'Weede Kamer acht de minister-presi- ®ent het principieel juist, dat de rege- hig haar verklaringen in die Kamer 'flegt. De Eerste Kamer kan daarna, zo hj dit wil door middel van een inter pellatie, onmiddellijk tot een debat ge kken. ,Oe afkeuring van prof. Anema op het tiwonen van fractievergaderingen door Ministers wees dr. Drees gemakkelijker 'f dan de zaak verdient. Het komt naar 'tin mening zeer zelden voor en dat kan J'el waar zijn, doch het zegt nog niet *ecl. Het kan echter, volgens dr. Drees, Jüttig zijn in 's lands belang. Het ligt er jp&ar aan, hoe men 's lands belang ziek Jlen komt uit deze kwestie niet met Vergelijke relatieve argumentaties. Daar» [oor zou men dieper op de gezondheids- bestand van het parlementaire stelsel boeten ingaan. Over het Indonesische vraagstuk sprekende, erkende dr. Drees, dat er fouten gemaakt zijn. Opmerkelijk was ook zijn betoog, dat Nederland bij de snelle ontwikkeling van zaken, niet achter kan blijven, doch dat het daar aan leiding moet geven. Over het af treden van minister Sassen wilde de minister thans niet verder spreken. De toestand in Indonesië achtte hij uit een oogpunt van veiligheid over het algemeen niet zo slecht. Algehele vei ligheid is nog niet gewaarborgd, daarvoor zal men meer tijd nodig heb ben, maar er zijn bepaalde streken, 'vaar een redelijke mate van orde en veiligheid bereikt is. Inzake de regeringspolitiek met be dekking tot de Veiligheidsraad ontwik kelde dr. Drees een heel curieuze rede- kering, uitgaande van het verwijt van Gebrek aan flinkheid, dat sommigen, die zich aan de Veiligheidsraad niet Miien storen, de regering maken. kt en zou het dan flink kunnen noe- Maar het A.N.P. verneemt is de 25- 'W'ge R. L., chief-president -van de Ver- jk'ging P. I. (Particulier Initiatief tot doen van charitatieve werken) een zer dagen door de Rijksrecherche ge presteerd en opgesloten in het Huis van garing te Rotterdam. v Zoals men zich zal herinneren is deze ,°reniging onlangs failliet verklaard. Er /staat een nauw verband tussen dit 'Uissement en de arrestatie van L. (Tijdens de bezetting liep L. in pries- 'kleding rond. Hij had daarvoor toe- i'ernming verkregen om aan de arbeids vet te ontkomen. Deze kleding beviel echter zo goed, dat hij er na de pvrijding niet van kon scheiden. Van prkeiijke zijde kreeg hij bevel de pries- Wkleding af te leggen. Hij kwam in - "tact met notaris G. te Maastricht, die pi door zijn fantastische verhalen warm pst te maken voor zijn sociaal werk. 5 e?e notaris was van oordeel, dat de V'ale liefhebberijen van L. en de zij- wn moesten opgevangen worden in een Weniging, die rechtspersoonlijkheid VU bezitten. In verrassend korte tijd (Wam de koninklijke goedkeuring af. Werd chief-president (voor het leven phoemd) en kreeg dictatoriale bevoegd- eden. e1" L.'s brein was ondertussen weer ander fantastisch plan gerijpt. Niet pieen Nederland doch ook de Overzeese gebiedsdelen hij dacht vooral aan {Vagao moesten bewerkt worden, jjtl kreeg o.m. medewerking van het e 'histerie van Overzeese Gebiedsdelen van dr. Da Costa Gomez. Alles scheen /ed te gaan. Notaris B. was er nog in /Maagd dokter H. uit Nijmegen voor V Plannen te winnen. Deze dokter ver acht zijn practijk. Ieder stortte een hpfl van zijn geld in een gemeenschap- /lijke pot als een renteloze lening. Dit f®'d zou later worden terugbetaald. Dit tv "Ooit gebeurd. Op 3 en 6 Mei vertrok per K.L.M. naar Curagao. kjjp het vliegveld Schiphol werd no- B. wegens malversaties in zijn Jj.gen praktijk gearresteerd. Dokter H. j/hde toen een aanklacht wegens op- w'hting in. De zaak kwam in handen y" de rijksrecherche en na een zeer (jhgdurig onderzoek is men thans tot arrestatie van de chief-president gphhgegaan. De politie heeft aanwijzin- dat verschillende bestuursleden van rj'h vereniging andere bedoelingen had ith dan alleen sociaal werk te verrich- op Curagao. be Minister van Financiën maakt be- ISi?' dat aHe vorderingen over het jaar tK ten laste van de verschillende de- q/tementen van algemeen bestuur en ^"ronder ressorterende administratiën, tj spoedig mogelijk, doch uiterlijk ul- Mei a.s. bij het betrokken departe- /ft moeten zijn ingediend. ^Schuldvorderingen ten laste van de g/atsbedrijven (staatsdrukkerij en uit tip"sbedrijf, staatsbedrijf der poste- ij/h, telegrafie en telefonie, staatsmunt- ïj^hjjf, staatsvissershavenbedrijf te uiterlijk 15 Maart a.s. moeten /den ingezonden. n|"uiden en de staatsmijnen) zullen uiterlijk 15 Maart a.s. moeten n ingezonden, latere indiening kan tot langdurig '"dl ber afdoening leiden. Van de W e"ing kan, op verzoek, een schrifte- bewijs worden verkregen. men, als de regering de inmenging van de Raad afwees, maar, aldus Dr. Drees, dan zou men de C.v.G.D. c.q. moet men er aan toevoegen: de UNCI kwijt zijn. Men zou met die afwijzing niet alleen de Veiligheidsraad impliciet vragen, tegen ons op te treden, maar wij zouden in Indonesië, behalve het leger, elk standpunt kwijt zijn. Dit is nu niet alleen meer een erken ning van de onvermijdelijkheid van de commissie, maar zelfs van haar nut. En in aansluiting daaraan dient dan ook nog gememoreerd de door Dr. Drees uitgesproken aanvaarding van de UNCI, voor zover zij dezelfde taak e^ functie uitoefent als de Commissie voor Goede Diensten. Het plan-Beel (zoals de re gering het thans verstaat) noemde de minister-president een gedurfde poging om vooruit te komen, hetgeen nog altijd niet een argument is voor de juistheid van die poging. Nadat de algemene beschouwin gen waren gesloten, is de Kamer 's avonds overgegaan tot de alge mene financiële beschouwingen. (Telefonisch van onze Londense corres pondent) LONDEN, hedenmorgen. Scotland Yard is een moordenaar op het spoor, die, te oordelen naar de tot heden gevonden aanwijzingen, aan sprakelijk is voor meer dan vijf tot heden onopgeloste en zelfs nog niet ontdekte moorden. De politie heeft re den aan te nemen, dat één man deze vijf en zelfs meer moorden gepleegd heeft. Tot de slachtoffers behoorden dr. Henderson en zijn vrouw, die 16 Febr. van het vorig jaar plotseling verdwe nen uit een hotel in Brighton, waar zij zes dagen hadden verbleven. Sindsdien heeft niemand iets van hen vernomen, ofschoon een man, die zich aandiende als hun vertegenwoordiger, en die hiervan schriftelijke bevestiging over legde, de bezittingen van het verdwe nen echtpaar verkocht. De drie andere slachtoffers zijn een gezin, bestaande uit een 70-jarige man, zijn vrouw en hun 18-jarige zoon. Dit gezin verdween drie jaar geleden uit een huis in het Londense Pimlico en gisteren vond de politie aanwijzingen, welke het waarschijnlijk maken, dat het gehele gezin vermoord is in een souter rain in Kensington, Londen. De moor denaar heeft blijkbaar getracht de lijken te vernietigen, doch is in zijn opzet niet geheel geslaagd. Dit sensationele nieuws komt op de zelfde dag, waarop de politie een zekere John Haigh in hechtenis nam, beschul digd van de moord op een rijke weduwe, die bijna veertien dagen geleden op onverklaarbare wijze uit haar hotel in Kensington verdween. De politie vond na lang zoeken overblijfselen van het lichaam van genoemde vrouw, dat blijk baar blootgesteld was geweest aan de werking van chemische zuren met de bedoeling het geheel te vernietigen. De ze overblijfselen werden gevonden op een fabrieksterrein, toebehorende aan de nu gearresteerde John Haigh. (Van onze redacteur) Na een vrü langdurig requisitoir eiste gistermiddag de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, mr. Huber, twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de voormalige propaganda leider van de N.S.B. en van het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunst, de Nijmeegse beeldhouwer Ernst Voor hoeve. Mr. Huber beschuldigde Voor hoeve van doelbewuste hulpverlening aan de vijand en van misdaad, omdat hij, onervaren in de politiek, toch een politieke functie heeft aanvaard en duizenden daardoor heeft meegesleept in de ellende, die het Nationaal Socialisme over ons land heeft gebracht. In een keurig grijs pak, leunend op een stok vanwege een in detentie opgelopen knieblessure, verscheen Voorhoeve voor het Bijzonder Hof, dat gepresideerd werd door mr. Elling Visser. Hij bekende de alge mene strekking van de dagvaarding, waar in hij ervan wordt beschuldigd: van No vember '40 tot Dec. '43 als hoofd van de afd. propaganda van de N.S.B. en als leider van de actieve propaganda van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunst propa ganda te hebben gevoerd ten behoeve van de Duitse oorlogsvoering in het algemeen, van de dienstneming in het Duitse leger in het bijzonder en vervolgens ten behoeve van de N.S.B. en van de verbreking van de historisch gegroeide band tussen het Ne derlandse volk en het Huis van Oranje. Deze propaganda heeft hij gevoerd door het in strueren van districts- en groepsleiders van de N.S.B., door het houden van redevoerin gen voor de radio en in het openbaar. Bij elke beschuldiging welke tegen hem werd uitgebracht, trachtte Voorhoeve het Hof te overtuigen van zijn dwaling te goeder trouw, van zijn idealisme, waarin hij slechts het vaderland wenste te die nen. Hij zag nog slechts een kleine kans voor Nederland bij een Duitse overheer sing en geloofde vast, dat een overwin ning van de Anglo-Amerikanen en de Russen de ondergang van Europa zou be tekenen. Daarom ook had hij de mensen aangespoord tot dienstneming bij het Nederlandse Oostfront Legioen en daarom ook was hijzelf naar het Oostfront ge trokken. De president trok de idealistische be doelingen van verdachte evenwel sterk in twijfel. Hij beschuldigde Voorhoeve ervan het Verdinaso aan de N.S.B. te hebben verkocht, waarbij V. betaalde functies voor zichzelf en andere func tionarissen bedong. Verdachte ontkende dit pertinent en zeide totaal geen mis bruik gemaakt te hebben van zijn lei derschap van het Verdinaso. De Presi dent had echter het contract van deze verkoop" voor zich liggen. Ook Voor- hoeve's aanmelding bij het Legioen noemde mr. Elling Visser slechts van propagandistische aard, hetgeen V. even zeer ontkende. Dat er propaganda van zijn vertrek naar het Oostfront is ge maakt, geschiedde in opdracht van Mus- sert en buiten hem om. Ernst Voor hoeve verklaarde, dat hij in het Neder landse Legioen politieke invloed op de soldaten wilde uitoefenen ter verster king van hun nationale gevoelens. Hij wilde de „strijders" niet overleveren aan de politieke „mishandeling" van de S.S. De meest smadelijke uitdrukkingen, die verdachte tegen de Joden en het Huis van Oranje had gebruikt zeide hij ten zeerste te betreuren. Voorhoeve ver klaarde dat hij nooit pro-Duits is ge weest; wel pro-Duits in politieke zin, maar niet met zijn gevoel. AI evenmin kon de president begrij pen dat Voorhoeve, nadat h(j in 1943 op last van de Duitsers als propaganda 's.? aSat, de Italiaanse socialistische vi- «*C?miar heeft zijn ontslagaanvrage in dekken. Roemeense regering heeft gister,.-,, {/"bouwgronden ën de daarop staan- t*tssehouwen onteigend van de grondbezit- k>eV.~niet~boeren. Het grondbezit zal in de niet meer dan 50 hectaren mogen leider was ontslagen, toch met die pro paganda was doorgegaan. Dit meende verd. te kunnen verklaren door zijn idealisme. Het Hof stelde na dit uitge breide verhoor vast, dat de kemfout van Ernst Voorhoeve is geweest, dat hij in de politiek is gegaan, terwijl hij daar uiterst onervaren in was. Voorhoeve erkende zijn verantwoordelijkheid voor al het leed, dat hij de vele kleine NSB- ertjes, die door zijn woord bij de partij zijn gegaan, heeft aangedaan. Hij ver klaarde tevens, zelfs met de vrijheid als prijs voor ogen, dat hij nog steeds zo dacht ais tijdens de oorlog, wat de vrijheid van Nederland betreft. De verdediger, mr. Kroeskamp, be pleitte uiterste clementie en wees op het psychiatrisch rapport, waarin wordt gevraagd Voorhoeve niet langer cellu lair op te sluiten. (Hij vertoeft thans in de Scheveningse cellenbarakken). Het medisch rapport constateert de zeer zwakke gezondheid van Voorhoeve, waardoor tewerkstelling in een rijks werkinrichting al evenmin gewenst is. Indien het Hof tot langere detentie mocht besluiten, dan vroeg mr, Krpes- kamp Voorhoeve opnieuw te werk te stellen als leider van jeugdige politieke delinquenten, hetgeen hij reeds eerder tijdens zijn gevangenschap is geweest. Uitspraak Woensdag 16 Maart. MAftTtX lOOHDM ifuMt r -••M i v-.tF 12. Het ziet er slecht voor Eric uitPum-Pum is haastig onder de tafel gedoken en zit met grote ogen van angst het verloop der dingen af te wachten Bliksem snel trekt Eric zijn zwaard en stelt zich op Doch op het moment, dat Leif op Eric toe wil springen treedt de oude man, trillend als een rietmaar resoluut tussen beiden. Houdt op, manven!" smeekt hij. „Wat spreekt gij voor onzin! Ziet ge niet dat mijn gast een vrouw bij zich heeft?" „Zeker gestolenwordt er geroepen. „Kijkt haar aan!" roept de oude dapper. ,Jlet is ons type niet, zaagt ge ooit zo iemand onder ons?" „Ga weg," gromt "Leif, nadat hij vruchteloos gepoogd hééft de argumenten rxtn. de oude man te verwerken. „Aliemaal onzinen hij wil de zwakke oude opzij duwen. Doch op dat moment gebeurt er iets, dat waarschijnlijk Eric's leven redt. Een man komt hard aanlopen over de bosweiden en stormt de kamer binnen. „Te wapen! Vlucht!" schreeuwt h\i. „De Vikingen komen!" Óp de maanovergoten zee nadert spookachtig een aantal ranke scheepjes Zwaarden glinsteren in het fletse licht en zwak voert de wind een wild strijdlied mee De Vikingen komen Ook de Gelderse Achterhoek heeft het moeten ontgelden in de storm. Niet alleen zijn honderden bomen ontwor teld en hebben de meeste boerderijen een deel van hun pannen verloren, maar ook is een kapitale boerderij te Beltrum volledig vernield. Van de boerderij van de heer J. Stapelbroek, gelegen tussen Beltrum en Groenlo, stortte 's morgens de schoorsteen van het voorhuis op de sporen van het boerderijdak, die onder de last be zweken. Door deze last en door de sterke wind zakte de hele boerderij in elkaar. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Het huis is totaal onbewoonbaar en zal moeten worden afgebroken. Bij het Leo-gesticht te Borculo, dat verleden jaar April door brand werd geteisterd, woei de top van een twintig meter hoge muur om, die bij de brand van verleden jaar was blijven staan. Het stuk kwam terecht op de pas her stelde school en slaapvleugel van het gebouw. Het dak van deze nieuwbouw bezweek. Een slaapzaal werd voor een groot deel vernield en een deel van het plafond van een recreatiezaal op de benedenverdieping kwam naar be neden. Ook hier kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. De schade is echter aanzienlijk. De fraters hebben, om alle jongens van slaapgelegenheid te voorzien, him eigen recreatiezaal ontruimd voor de jongens. Ook in Kampen en omgeving heeft de storm danig huis gehouden. Het na de vernielingen van de Duitsers nog niet geheel herstelde postkantoor moest Dinsdagmorgen voor het publiek worden gesloten, daar de gevel stond te wiebelen in de orkaan. Hoe sterk de wind was blijkt wel uit het feit, dat een tien tons vrachtauto die Dinsdag morgen van Ramspol naar Kampen moest, nadat hij even op gang was ge bracht, zonder motorkracht naar de plaats van bestemming werd geduwd. Op vragen van het lid der Tweede Ka mer de heer Welter of de regering wil toe zeggen, dat zij op geen enkele wijze en in geen enkele vorm toezeggingen zal doen of daden zal stellen inzake Indonesië, al vorens met de Kamer overleg te hebben gepleegd? heeft de minister-president ge antwoord: dat hij de gevraagde toezegging niet geven kan, aangezien zulks elk on derhandelen bij voorbaat onmogelijk zou maken. Uiteraard zullen bepaalde resulta ten van de onderhandelingen, waarvoor zulks vereist is, bij de wet moeten worden bekrachtigd. DONDERDAG HILVERSUM I. 301 m. - 18 00 gram., 18.15 land- en tuinbouw, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 orgel, 19.30 actueel geluid, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 cabaret, 21.30 com petitie, 22.00 gram., 22.05 lezing, 22.25 piano, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 kwartet, 23.45 concert. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 Maria Zamora, 19.00 strip, 19.10 cursus, 19.45 gram., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 Concertgeb.-orkest, 22.15 cello, 22.30 Schubert. 22.45 veeteelt, 23.00 nieuws, 23.15 orkest. VRIJDAG HILVERSUM I. 361 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 MorgengGDed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 kapel, 9.35 schoolradio, 9.45 schoolradio, 10.05 zang, 10.20 gram., 11.00 zieken, 11.40 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 piano, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.25 lunchconcert, 13.50 op de korrel, 14.00 kamermuziek, 14.30 gram., 15.00 geva rieerd progr., 16.00 zieken, 17.00 jeugd, 17.15 cyclus, 17.45 wat het buitenland leest. HILVERSUM II. 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 Butterfly, 8.50 vrouw, 9.00 kwartet, 9.30 water standen, 9.35 Strauss, 10.00 Morgenwij ding, 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 zang en piano, 11.00 voordracht, 11.20 Frans progr., 12.00 orgel, 12.30 mededelingen, 12.33 sport, 12.45 orkest, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen, 13.20 Avroleans, 1*3.50 gram., 14.00 vrouw, 14.20 kamerorkest, 15.00 boekenschouw, 15.20 kamerorkest, 16.00 orgel, 16.30 jeugd, 17.00 zang, 17.20 viool en piano. 99 (Telefonisch van onze Parijse corres pondent) PARIJS, 2 Maart. „Vandaag amuseert gij U, maar Maandag zult gij knarsetanden", heeft Kravchenko vanmiddag zijn tegen partij toegevoegd. Maandag a.s. zal Kravchenko n-I. de critiek weerleggen, die gisteren en vandaag Les Lettres frangaises weer aan de hand van een vergelijkende studie van de definitieve Engelse tekst van „Ik verkoos de Vrij heid" en van het oorspronkelijke Rus sische manuscript heeft geleverd; cri tiek, die, naar zij voorgeeft, Kravchen- ko's aanspraken op het auteurschap van „Ik verkoos de Vrijheid" vernieti gen zal. „Schriftgeleerde nummer 1". Wladi- mir Pozner. heeft nog eens samengevat en met nieuwe voorbeelden geïl lustreerd, wat hij gisteren in den bre de had betoogd. Voor minstens de helft vindt men de tekst van de Ameri kaanse uitgave niet terug in het ma nuscript. De toevoegingen zijn dus af komstig van de „herschrijver", de re dacteur, die Kravchenko te hulp zegt te hebben, genomen, om aan „Ik ver koos de vrijheid" de Amerikaanse smaak te geven. Deze correcties be vatten o.m. de meeste anti-Sovjet-pas- sages van het boek. zomede een aantal van de belangrijkste evenementen uit het persoonlijk leven van de roman held. Waar in het manuscript enkele anti- Sovjet-Russische regels voorkomen, rekt de herschrijver (of rekten de her schrijvers) deze uit tot een gehele pa gina. Pozner verklaarde zich bereid, het tribunaal een vergelijkend tableau over te leggen van alle door hem geconstateerde afwijkingen. Jam mer voor de kracht van zijn betoog heeft Pozner ook als voorbeeld aange haald de 914 regels, die Kravchenko in de Amerikaanse uitgave wijdt aan het bespionneren door zijn secretaresse en zijn huisknecht, waaraan hij te Niko pol, als ingenieur, vanwege de geheime staatspolitie bloot stond. Van deze 914 regels, aldus Pozner, komen er 696 niet voor in het manuscript. „Abuis," tikte mr. lzard hem op de vingers, ,jzij komen er wel in voor, doch op een andere plaats." Aan he.t einde van de documenten- „Dit is allemaal mijn eigen werk", zegt ja j j„i_ lu uneifWMHi ubijib ttyc/i wc) rv, uitpluizing zun partijen inmiddels Victor Kravchenko, staande achter de nog met toe gekom n, hetgeen de presi- stapel manuscripten, de Russische tekst dent verbijsterd doet vragen, hoeveel maanden zij het proces nog denken te doen duren. Een raak schot heeft de verdediging van Les Lettres frangaises nog gemeend te plaatsen door een artikel van de New York Post ter tafel te brengen, dat de naam noemt die Kravchenko giste ren weigerde te geven van de re dacteur, die hem bij de opstelling van de Amerikaanse tekst heeft bijgestaan, een zekere Eugène Lyons, die, naar de Amerikaanse schrijver George Shelder van zijn boek „Ik verkoos de vrijheid". aan Les Lettres frangaises bevestigd heeft, U. P.-correspondent te. Moskou is geweest, maar door de regering uit het land is gezet. Officiële enquêtes hebben vastgesteld, dat Lyons' geschriften voorkwamen in het archief van door de Nazi's gebruikt propaganda-materiaal, dat de geallieerden na de oorlog in Duitsland hebben ontdekt. Lyons' ar- P. Vandenbergh, regisseur van de film Dr. Louise, welke door de Confederation zal worden geproduceerd. Onlangs hebben wij een beschouwing gewijd aan de geruchten die enigszins geheimzinnig de ronde deden omtrent grootse filmplannen van katholieke zijde. De geheimzinnigheid is thans op geheven door een verklaring van de heer L. Janssens van der Sande te Maasniel, voorzitter van de Confédéra- tion Internationale du Film, welke Con- fédération bestaat uit de heren prof. Remo Branca, Italië, Abbé Vachet, Montreal, José Cano en L. Janssens van der Sande. Deze Confédération we'rkt samen met Renaissancefilm in Canada, die beschikt over studio's in Montreal. Niet alleen daar zullen films worden gemaakt, maar ook in Frankrijk, Italië en vermoedelijk Nederland. In Frankrjjk staat voor de deur de productie van de film Dr. Louise (over gezinsverzorging) en Rangons (een be keringsgeschiedenis, waarin Fatima een rol speelt). In Nederland zal misschien gemaakt worden de film Sacrifice, een grote do cumentaire over de H. Mis; in Canada de speelfilm l'Oncle de Texas en enkele televisiefilms. Voor al deze films is het nodige ka pitaal reeds aanwezig. Regisseur van de film dr. Louise is P. Vandenbergh, een nog jeugdig filmkunstenaar, die tot dusver assistent-regisseur was in de Franse filmproductie. Het onderzoek, dat de parlementaire enquête-commissie heeft ingesteld naar de gebeurtenissen, die verband houden met de Döitse inval in Nederland en het beleid der regering te 's-Gravenhage en Londen, is, ten aanzien van het militaire beleid gedurende de Mei-dagen van 1940 en de t(jd voordien, afgesloten. De pu blicatie kan in de loop van deze maand tegemoet worden gezien en zal twee boekdelen omvatten. In deel IA en B zijn opgenomen de algemene inleiding, waarmee de enquête commissie de publicatie van de gehele reeks verhoren en verslagen inleidt en het verslag van de commissie over het militair beleid 19391940, waartoe mede behoort de vervanging van generaal Reynders als opperbevelhebber door generaal Winkelman. Ook de controverse tussen minister Dijxhoorn en generaal Reynders komt ter sprake. Het verslag zal een beschrijving geven van de feite lijke gang van zaken, een uiteenzetting van de verschillende opvattingen en ten slotte een conclusie der commissie. Aan dit deel zijn toegevoegd de bij lagen, briefwisselingen en Staatsstukken, welke voor een goed begrip van het ver slag en de verhoren nodig zijn. Deel IC bevat alle op het militaire beleid betrekking hebbende verhoren. De twee boekwerken, een afgerond geheel, bevattende meer dan 1000 pa- tikelen werden trouwens ook gretig j gina's tekst, in stofomslag, zijn in de overgenomen door „Signaal". boekhandel verkrijgbaar. (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 5) Bij de gedachte aan haar vader, die bars was maar veel van haar hield, beet Milady zich op de lippen. Kon ze toch maar op Kentmoor wakker worden en hem horen zeggen, dat een meisje niet behoort te zwemmen! O, was dit alles maar een nare droom! Haar neus waarschuwde haar, dat het géén droom was; er was hier niets van de zuivere, frisse lucht van Kentmoor. Deze stinkende hut stond wel in erge te genstelling tot haar eigen kamer, die door de zorgen van Madame Vautier zo lekker naar kruiden rook. De harde planken vervingen haar eigen zachte bed wel héél pover. Ze dacht in haar verla tenheid aan de grote eetzaal, waar wel diend wegens het terugkeren van haar een feestelijk maal zou worden opge- vader. Maar neen, dat zou toch wel niet, bedacht ze daarna, want men zou buiten al wel aan het zoeken zijn naar hagr. Toen ze zich voor de geest haalde, hoe men geschrokken en in de war zou zijn door haar verdwijning, vergat ze voor een ogenblik haar ellende. Haar vader zou haast waanzinnig zijn van verdriet. Zou hij er enig idee van hebben, wat er met haar was gebeurd? Vermoeid pro beerde ze verband te leggen tussen de vreemde gebeurtenissen van de afgelo pen dag; overdacht met een zucht van verbijstering het ongelooflijke feit, dat zij geschaakt was door twee mannen, die veronderstelden, dat zij Robert was, ont voerd op aanstichting van koning Karei, die het een of ander verlangde van haar vader. Zoveel had ze wel kunnen opma ken uit de gevoerde gesprekken. En ook, dat zij weer aan Sir Robert zou worden teruggegeven, wanneer Sir Robert zou voldoen aan de eisen van de koning. Maar wat zou er gebeuren, wanneer de koning hoorde, dat het niet de echte Robert was, die ontvoerd was; dat die nog steeds op Kentmoor was? Wat dan? Ze herinner de zich de dreigende woorden van de Spanjaard en huiverde. Het was duide lijk, dat ze hoe dan ook moest proberen aan haar ontvoerders te ontkomen voor dat deze hun vergissing zouden bemer ken. Het gaf haar een vreemd gevoel, toen ze bedacht, dat er voor de eerste maal in haar leven niemand was, die haar helpen kon, dat ze moest bouwen op haar eigen verstand. Nu waren ze echrter op zee, waar ontsnapping onmo gelijk was en leeg, knagend gevoel waar schuwde haar, dat ze moest eten of ze zou niet de kracht hebben haar kans waar te nemen, wanneer die zich zou voordoen. Vermoeid draaide zij zich om, en tastte naai' de schotel met eten. „Hoe!" gilde ze, toen ze twee kleine groene lichtjes zag, waar ze de schotel had gezocht. Ze kwamen op haar af en Elspeth kroop achteruit, de ogen bijna dichtknijpend om het angstige ding niet te zien. „Miauw". Milady opende haar ogen. Een kat, of liever, naar de klank van het miauwen te oordelen, bleek het een poesje te zijn. „Miauw". Er streek iets zachts, iets dat als bont aanvoelde, langs haar. Ze ving het poes je met haar hand. Het was een brood mager, klein ding, al was het dan niet meer zo heel jong. Toen Elspeth wat over haar rug streek, begon het beestje te spinnen. Wat een gezellig en kalme rend geluid! Elspeth, die nooit veel om katten had gegeven werd zo verkwikt en opgebeurd door het tevreden snor ren van het diertje, dat ze het dicht naar zich toehaalde. Daarna tastte ze weer naar haar eten. Haar hand voelde in de schaal een paar stukken hard brood en een vettig aan voelend stuk vlees. Ze at alles op en liet het katje toen de schotel schoonlik ken. Er was nu wat meer frisse lucht in de hut. Uit het voortdurend rollen van het schip kon ze opmaken, dat ze nog in woelig water waren. Waar wilde men haar toch naar toe brengen? Het antwoord op die gedachte was een geeuw van vermoeidheid, en Elspeth besefte hoe uitgeput ze was. Och, lag ze maar in haar eigen zachte bed. Haar hele lichaam deed pijn. Ze kon nu niet begrijpen, dat ze ooit minachtend had neergekeken op de goede zorgen, waar mee Madame Vautier, de drukdoende Frangaise, haar omgaf. En waarom had ze toch altijd een jongen willen zijn? Als ze niet zo dom en dwaas was ge weest zou ze waarschijnlijk nog rustig en wel op Kentmoor zijn. „Je denkt nooit even na voor ie iets gaat doen; je handelt altijd gedachteloos", was de dagelijkse klacht van Madame Vautier geweest. En nuWas het pas vanmorgen, dat haar vader uit Londen was terug gekeerd? Ze voelde zich de laatste uren zoveel ouder gewordenEn van moe heid moest Elspeth weer geeuwen. Toen de golven blijkbaar opnieuw oprolden en ze door de schommeling van het schip in een hoek van de hut geschoven werd, had ze niet meer de kracht om rechtop te gaan zitten. Ze hield echter het poesje dicht tegen zich aan en langzamerhand kwam er zo'n slaperig gevoel over haar, dat haar ogen dichtvielen en ze spoedig daarna op de harde planken indommelde Het was nog pikdonker, toen ze wak ker werd door een harde bons. De boot werd hevig heen en weer geslagen en ook zij en het katje werden telkens heen en weer geslingerd. Elspeth hield zioh vast aan het eerste het beste vaste voorwerp, dat haar handen grijpen kon. Ze voelde dat ze onwel en duizelig werd. Juist had ze nog bemerkt dat het de deurstijl was, waaraan ze zich had vastgeklampt, tóen ze plotseling de Spanjaard met zijn harde geluid hoorde vloeken. Meteen schrok ze weer klaar wakker. „Ik zeg je, dat hij me een flinke be loning heeft toegezegd, als ik bewijzen kon, dat Ramirez dood is. We moeten zien in Haarlem te komen met dit ver vloekte schip. Op een dolle stier zou ik er nog vlugger zijn." Even was het stil. Toen hoorde ze dezelfde stem zeg gen: „Wat kan het je schelen, dat die jonge meneer Kent te laat in Frankrijk wordt afgeleverd? Tegen die tijd zal Sir Robert wel aan de eisen van de ko- nyig zijn tegemoet gekomen en dan krijg je twee keer een vergoeding: een van de koning en een van de vader om de terugkeer te bespoedigen." „Ik b.en in dienst van koning Karei." was het bezwaar van de koerier. „Och wat, ik dien de graaf, maar ik vergeet mijn eigen belang niet." „Je loopt heel wat risico! Stel je voor. dat de jonge Kent iets zou overkomen door de vertraging!" „Overkomen? Wat kan hem overko men? Als ik die Ramirez deze week niet vind, dan beloof ik je, dat we door gaan naar Frankrijk." Luid lachend, voegde hij er aan toe: „Op zijn minst zal ik het bewijs in handen krijgen, dat hij dood is, of ik ben geen agent van de graaf." Wat dit betekende, kon Elspeth niet raden, maar de woorden waren zo on heilspellend, dat ze rilde. Als het ech ter waar was, dat men haar naar Frank rijk ging brengen, dan zou ze daar in 't land van Madame Vautier misschien kunnen ontsnappen en ergens onderdak vinden. Wat was dat voor een plaats die Haarlem werd genoemd en waar men van plan was allereerst heen te gaan? Twee negerpopjes, teruggevonden in een oude rommelkoffer op zolder, roepen bij de jonge vrouw, die de ontdekking deed. het beeld op van een hele jeugd in een klein Gelders dorp. Dat is de kern van het ver haal en het is tevens de verklaring, waar om het Boekenweek-geschenk van dit jaar „Twee Negerpopjes" heet. Het is een char mante novelle, die suggestief de sfeer op roept van het verbeeldingsleven van twee jonge meisjes, zoals dat door haar omge ving gevoed en gericht wordt. Er ligt over het verhaal, dat rustig voortgaat zonder hevige emoties, een wat weemoedige dro merigheid. Het beschrijft immers de her innering aan die jeugd en geeft dus een versluierd beeld, waarin de kleuren ver zacht zfjn. maar niettemin plotseling nog in een warme gloed of een feestelijke blij heid kunnen opbloeien. Het is prettig ge schreven, fci een eenvoudige rustige stijl, die hier en daar in kleine fragmenten wel eens even stroef is, maar doorgaans soe pel en tekenend gehanteerd wordt. Voor de jeugd is er dit jaar de kleine bondel „De Muze en het Ambacht", geen geschenk, maar voor weinig geld te koop. Het bevat van ruim twintig Ne derlandse schrijvers elk een gedicht, dat betrekking heeft op een ambacht: een foto en enkele korte biografische notities van de dichter staan er naast. Het is een eenvoudig bundeltje, samen gesteld door Han G. Hoekstra en Victor van Vriesland, die een keus heb ben gemaakt, waar men vrede mee kan hebben, omdat zij goede, eenvoudige gedichten opnamen. Zij begonnen bij de hedendaagse letterkunde en gingen stap- voor-stap verder het verleden in. Om wille van de bescheiden opzet heeft men gebruik moeten maken van bestaande cliché's, die nog al uiteenlopend van kwaliteit zijn; de typografie is goed ver zorgd. maar gelijk aan wat de letterkun dige tijdschriften presteren en derhalve vrij conventioneel. R. Te Rome is, 66 jaar oud, overleden pater Jacobus M. Vcisté O.P., sedert 10 jaar secretaris van de Pauselijke Com missie voor Bijbelstudie, en lid daarvan sinds 1929. Hij was eveneens consultor bij de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk en bij de H. Congregatie voor Seminaries en Universiteiten. Men neemt aan, dat hij een aanzien lijk aandeel had in de voorbereidingen voor de Pauselijke Encycliek in 1943, de „Divino afflante Spiritu". over de studie der H. Schrift. In de tijd, dat hij secre taris was van de Commissie, is de eerste nieuwe en officiële vertaling uit de oorspronkelijke Hebreeuwse tekst van het Boek der Psalmen uitgegeven sinds de tijd van de H. Hieronymus. HELSINKI, 2 Maart. Kees Broek man neemt deel aan de tweedaagse schaatswedstrijden, welke gisteren en vandaag te Helsinki werden gehouden. Op de 500 meter werd de Koreaan Moon eerste in 44,9 sec. gevolgd door de Zweed Blomgren in 45.2 sec. en Aage Johansen (Noorwegen) met 45.3 sec. Op de vierde plaats eindigde de Fin Laitinen met 46.1 sec. en de zesde plaats werd gedeeld door Broekman en de Zweed Samuelsson met 46.6 sec. Op de 5000 meter was Broekman weer niet te slaan/Hij noteerde de fraaie tijd van 8.34.7 en zijn grootste concurrent de Finse kampioen Laitinen deed er met 8.49.5 niet minder dan 15 seconden lan ger over. Derde werd Lammion Finland in 8.53.3, vierde Konsmo met 8.56.0, vijf de Johansen met 8.58.4 en Lassi Paric- kinen, de vroegere wereldkampioCTl, werd zesde in 9.00.8. Na twee afstanden leidde Broekman met 98.07 punten, gevolgd door Laitinen met 99.05, Moon met 99.39. Konsmo met 99.54 en Johansen met 99.94. Chamonix, kampioen der Franse (js- hockeycompetitie, was beslist geen af spiegeling van de kracht van het Franse ijshockey, want de ploeg van Parijs, die meespeelt in de competitie om de West- Europabeker heeft enige tijd geleden op de Hokij beslist veel beter spel vertoond. Het spel van Chamonix had gisteravond te Den Haag niet het flitsende, dat de laatste tijd door Canadezen en Zweden is vertoond, en vooral technisch was de ploeg zeer zwak, waarbij vooral de ver dediging wel heel erg teleurstelde. H.H.Y.C. was goed op dreef. De com binatie TeleDinger vlotte bijzonder en deze spelers namen niet minder dan 11 van de 13 Haagse doelpunten voor hun rekening. H.H.Y.C. won tenslotte met 131. Het waterpoloteam van de „Meeuwen" heeft gisteravond te Amsterdam de wed strijd in de halve competitie om het kampioenschap van Nederland, hoofd klasse waterpolo KNZB, tegen ZIAN met 32 gewonnen. 46 spelers hebben ingeschreven voor het kampioenschap van Nederland eer ste klasse klein biljart, dat van 24 t.m. 27 Maart a.s. te Haarlem gehouden zal worden. Er schijnt een goede kans te bestaan, dat ook de derde van de gebroeders Nordahl voor een Italiaanse voetbalclub zal gaan spelen, namelijk Knut NordahL In hem zijn voornamelijk geïnteresseerd de clubs Juventus en Lazio uit Rome. Vanmorgen vroeg luidde de stand in de Antwerpse Zesdaagse: 1. Van Vliet —Middelkamp; 2. Schulte—Boeyen; 3. StromArnold; 4. ThyssenOckers; op één ronde: 5. NielssenGoussot; 6. Adri- aenssensBruylandt; 7. Peters—Pelle- Wordt vervolgd) 'naars; 8. BuylDepredhomme.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3