Nederland doet beroep op veiligheidsraad m Noorwegen en Denemarken sluiten zich aan bij het Atlantisch Pact 0m het nieuwe plan te steunen m Canadu niet gekunt tegen deelname van Italië Nederlandse troepen onderdrukken aanval van tweeduizend guerilla's op Djocja Tot hoofd en hart AMERIKAANSE MINISTER VAN DEFENSIE JAMES FORRESTAL NEEMT ONTSLAG Het weer #et Hongaarse zwartboek Contactcommissie weer naar Banka? LIEFDESVERKLARINGEN VOOR HET KREMLIN „IK BEN EEN OBSTI NAAT MAN" Tegen vier Bulgaren doodstraf geëist MlDAC 4 MAART 1949 72ste JAARGANG No. 2440, Overdracht souvereiniteit voor verkiezingen Sitkarno wil zich in Djocja vestigen >,Met de complimenten van het ministerie van Buitenl. Zaken" Maandag Indonesië in Veiligheidsraad Steun Westerse Unie? De internering op Banka B.F.O. vergadert Spitfire maakt noodlanding Kardinaal zegent emigrerende boeren en tuinders Verscheidene meningsverschillen Johnson tot opvolger benoemd NOORWEGEN VERWERPT SOVJET-VOORSTEL Benden met zware verliezen uiteengeslagen Trein in ravijn gestort wm Trein in ravijn gestort Massa-vergadering in Frankrijk Mr. Stikker in Parijs Batig saldo K.L.M. van Indië-lijn afkomstig? Tot 13 Maart in Sankt Anton „De WaarheiH" antwoordt Henri de Groeve Internationaal Gieterij congres KLEINE BLOKKADE" VAN KORTE DUUR Russische missie krijgt order terug te keren Als staking voortduurt Volgende week minder tabak Uitbarsting van vulkaan in Haarlemse rechtszaal fiUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATE j SMEDESTRAAT 5 HAARLEM '«lefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 "'jkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. w beste oplossing van het Indonesische probleem is de spoedige overdracht de souvereiniteit aan een federale Indonesische regering", aldus een brief Donderdag door de Nederlandse delegatie bij de V.N. aan de Veiligheids- aad is gezonden, zo meldt A.F.P. uit Lake-Success. In deze brief wordt een Gedetailleerde uiteenzetting gegeven van het Nederlandse plan, dat verder G4at in de richting van de onafhankelijkheidswensen van het Indonesische Rationalisme dan de resolutie van de Veiligheidsraad. Medegedeeld wordt, Rat de Nederlandse regering alle beperkingen van de vrijheid der republi keinse leiders heeft opgeheven, met uitzondering van de beperkingen, die —n militaire redenen voor iedereen gelden. jDe Nederlandse afgevaardigde, Snouck •JUrgronje, heeft in dit schrijven een be- f°eP gedaan op de Veiligheidsraad om Ret plan te steunen, dat in de huidige Jhistandigheden het beste en snelst wer ende middel aanbiedt om te komen tot "Prichting van democratische Verenigde Staten van Indonesië en tot een vrijwil- j8e samenwerking tussen Nederland en "tdcnesië. De afgevaardigde hernieuwde de bezwaren, die door de Nederlandse Tegering zijn geformuleerd ten tijde t'an het debat over de resolutie, met hame verklarend, dat Den Haag «eze resolutie slechts kan uitvoeren Voorzover dit zich verdraagt met de Verantwoordelijkheid, waarvan nie mand het kan ontslaan. Het is niet de bedoeling van de Nederlandse re- kering zich voorbarig van de ver antwoordelijkheid in Indonesië te ontdoen. In de brief wordt met nadruk gezegd, Rat de Nederlandse regering in de inte- uih-periode de beschikking moet heb- ?6n over uitgebreide bevoegdheden en 5at de duur van die periode naar Ne- Rarlands plan tot enkele maanden be- È.arkt zal blijven, ongeveer tot Juni 1949. jarder wordt nog verklaard, dat over eenkomstig het Nederlandse plan dat j®n Ronde-Tafelconferentie te Den *?aag rond 12 Maart inhoudt de over dacht van de souvereiniteit zal plaats unden vóór de algemene verkiezingen, ?aarbij verwezen wordt naar preceden ten in verschillende andere Aziatische 4hden. Van betrouwbare, maar niet officiële 'Ode, heeft A. F. vernomen, dat Sukar- de uitnodiging tot het bijwonen van JJT Ronde-Tafelconferentie te Den Haag zal aannemen, tenzij hij zich weer b Djocja kan vestigen. (Van onze correspondent) •Met de complimenten van het minis- f€rte van Buitenlandse Zaken" arri- Peerde zojuist uit Boedapest het nieuwe ^.°ngaarse zwartboek, 250 bladzijden fik, „Jozef Mindszenty voor het Volks- ■Hbunaal". Het boekwerk bevat een dn9e inleiding van het ministerie van propaganda, de aanklacht, de brief van d Kardinaal aan de minister van Justi- ld* d.ie onder het proces werd voorge- Jden, de verhoren van de beklaagden, l?°rts de rede van de openbare aan- fktger, de laatste verklaringen van de ^"■rdinaal en de andere beschuldigden tenslotte het vonnis met de motieven het betreflende wetsartikel. feIh het voorwoord wordt verklaard dat ?evin, Truman, Acheson, Schuman, dcNeil .en de H. Vader Hongarije met bün veroordelingen van het proces on echt hebben aangedaan. Er wordt in j*6Ze inleiding verwezen naar de ver dagen van correspondenten van de *->aily Worker en Unita en andere com munistische getuigen van de rechtszit- Shg. Wilfred Burchett van de Daily repress en Jenö Szatmari van de Base- Nachrichten en International News i ®rvice, wier verslagen eveneens in deze ^leiding tot het nieuwe zwartboek met ^stemming vermeld worden, zijn beiden ^ttimunisten, terwijl laatstgenoemde bovendien om de een of andere duistere j^den een zeer grote antipathie tegen Ordinaal Mindszenty schijnt te hebben. Het zwartboek is geen lectuur voor eenvoudigen van geest, maar studie materiaal voor juristen en psychiaters. De argeloze lezer zal wellicht niet opmerken dat de vragen van de pre sident van het gerechtshof altijd lang, de antwoorden der beklaagden zeer kort zijn en dikwijls alleen het ene Woord „ja" omvatten. De president suggereert herhaaldelijk in zijn vra gen de antwoorden en als de beklaag de daar niet op ingaat wordt hij met hieuwe vragen duidelijk in de gewens te richting gedreven. Ook blijkt uit dit verslag opnieuw hoe graaf Eszter- hazy geheel anders behandeld is dun de andere beschuldigden en ook vrijer beeft kunnen spreken. ,Dit „zwartboek" stelt het Hongaarse fbgirne in een nog slechter daglicht dan „geelboek". Feitelijk is het een Ka,1klacht tegen de methoden van de Ohgaarse volksrepubliek. Volgens een Amerikaanse woordvoer der te Lake-Success is de Amerikaanse regering van mening, dat de V.N.-com- missie voor Indonesië de Nederlandse uitnodiging tot bijwoning van de Ronde- Tafelconferentie niet moet aanvaarden, tenzij de Indonesische republiek deze conferentie uit eigen vrije wil ook bij woont. Ofschoon nog geen datum is vastge steld voor de hervatting der bespreking van de Indonesische kwestie in de Vei ligheidsraad, zou men in welingelichte kringen te Lake-Success niet verrast zijn, wanneer deze kwestie in het begin van de volgende week, mogelijk Maan dag reeds, ter sprake zou komen, zo ver neemt Aneta. Wanneer de Veiligheids raad bêsluit, zo verklaart men in ge noemde kringen, de V.N.-commissie voor Indonesië naar de Ronde-Tafelconferen tie in Den Haag te zenden, dan zal men, met het oog op de begindatum dier con ferentie 12 Maart de bespreking der Indonesische kwestie in de Veilig heidsraad niet veel langer meer kunnen uitstellen. Aneta meldt uit New York, dat naar verluidt afgevaardigden der 17 landen, die de conferentie te New-Delhi hebben tajjgewoond, vandaag in besloten confe rentie te New Yórk zouden bijeenkomen om de mogelijkheid te bespreken van krachtiger diplomatieke actie tegen Ne derland in verband met de laatste ont wikkelingen in Indonesië, in het bijzon der het Nederlandse plan voor een Ron de-Tafelconferentie en het Woensdag verschenen rapport van de Commissie der V.N. voor Indonesië. Van goed ingelichte zijde verneemt U.P. uit Lake-Success, dat de Westerse mogendheden geen enkele concrete han deling van de V.N. om Nederland te bewegen de bevelen van de V.N. inzake het Indonesisch geschil op te volgen, zouden steunen. Zelfs indien de Ver. Staten zó ver zouden gaan, dat zij eco nomische sancties zouden voorstellen, dan staat het practisch vast, dat Enge land en Frankrijk de goedkeuring van zulk een handeling in de Veiligheids raad zouden verhinderen. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters over de inter nering van zes republikeinse leiders op Banka, heeft de minister-president, mede namens de ministers van Buitenlandse Zaken en van Overzeese Gebiedsdelen a.i., thans o.m. geantwoord, dat het feit, dat bedoelde leiders samen over één slaapkamer beschikten, een gevolg was van een door hen zelf uitgesproken wens. De ministers achten de huisvesting NIET in overeenstemming met hetgeen zij wenselijk zouden hebben geoordeeld. De feitelijke toestand op 14 Januari was inderdaad niet in overeenstemming met de verklaring van de Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad hetgeen ten dele het gevolg is geweest van zoals achteraf is gebleken on volledigheid der ter beschikking van de regering staande gegevens. Dat de toege zegde bewegingsvrijheid nog niet was geeven. vindt zijn oorzaak in het feit, dat een hoofdambtenaar, die naar Banka was gegaan voor besprekingen in opdracht van de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon, aan de republikeinse leiders op Banka de mondelinge verklaring had gevraagd, dat zij zich van actie zouden onthouden. Deze verklaring, die door de republikeinse leiders, verblijvende in Prapat, was gegeven, werd door de repu blikeinse leiders op Banka geweigerd. De autoriteiten op Banka meenden, dat daarmede aan een voorwaarde voor toe kenning van bewegingsvrijheid niet was voldaan. De vraag was niet als een voor waarde bedoeld, maar het misverstand is begrijpelijk. Het rapport over de situatie bereikte de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon juist op de dag, dat de C.G.D. Banka bezocht. Het ingestelde onder zoek heeft de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon tot de conclusie doen komen, dat van een aanwijsbare schuld van één of meer ambtenaren niet kan worden gesproken. Een vergadering van de Bijeenkomst Fedraal Overleg, welke Donderdag 20 uur begon na de terugkomst van de contactcommissie der B.F.O. uit Banka, werd tot middernacht voortgezet. Naar verluidt, zouden de leden der contact commissie zich Zaterdag wederom naar Banka begeven. De delegatie van Oost-Indonesië der B.F.O., onder wie zich ook Anak Agung bevond, is hedenmorgen met een extra vliegtuig van Batavia naar Makassar vertrokken. De Kon. Marechaussee op Schiphol verzocht gisteravond inlichtingen om trent de Spitfire H-3, die vermoedelijk een noodlanding had moeten maken in het Noorden van ons land. Later werd bericht, dat de Spitfire terecht was. Het vliegtuig had des middags omstreeks 17.15 uur bij het plaatsje Horken in Duitsland een goed geslaagde noodlan ding gemaakt. De piloot, een leerling-vlieger van de jachtvliegschool Twenthe, heeft direct zodra hij contact kon krijgen, hetgeen uiteraard enkele uren in beslag nam, zijn commandant gebeld en van zijn er varingen melding gemaakt. Van het vliegveld Twenthe is daarna een ploeg technici naar de plaats van de nood landing vertrokken. Nader wordt gemeld, dat de piloot de 25-jarige A. J. M. van de Mortel uit Tilburg, te Enschede is teruggekeerd. Het toestel is, hoewel licht, toch zodanig beschadigd dat daarmee niet kan wor den teruggevlogen. (Van onze redacteur) In het boerencentrum van de Neder landse Katholieke Boeren- en Tuinders- bond „Ons Erf"; te De Steeg, heeft Z E. Johannes Kardinaal De Jong vanmorgen een 90-tal jonge boeren toegesproken, die binnenkort naar Brazilië en Canada zullen vertrekken. Bij deze gelegenheid heeft de Kardinaal een aantal emigra- tiekruisen gezegend en Gods beste zegen toegewenst aan deze jonge emigranten, wie 'n zware taak in den vreemde wacht. De Kardinaal sprak er zijn grote erken telijkheid over uit, dat het vormings centrum „Ons Erf" een zo grote en be langrijke taak heeft aangevat, door de jonge boeren als geestelijke bagage een grote dosis Katholieke overtuiging mee te geven, waardoor „Ons Erf" tevens eigenlijk een Missie-huis is. Praag herdacht de eerste verjaardag van de vestiging der volksrepubliek. Zwaar bewapend met tommy-guns vormde de politie een dichte afzetting toen achtdui zend arbeiders, het geweer geschouderd, over het Wenceslaus-plein marcheerden. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman gisteren mede gedeeld, dat de Amerikaanse minister van Defensie, James Forrestal, ontslag gevraagd heeft. De president heeft dit ontslag verleend en tot zijn opvolger benoemd kolonel Louis Johnson, die tijdens Roosevelts derde ambtsperiode plv. minister voor het leger was. Truman deelde verder mede, dat de minister voor het leger, Kenneth Royall. de minister van Marine, John Sullivan, en de minister van lucht vaart, Stuart Symington, in functie zouden blijven. Eerder was ook van hun ontslag sprake geweekt. De president zeide, dat Forrestal uit eigen verkiezing was afgetreden en reeds meer dan een jaar lang gepoogd hafi tot het neerleggen van zijn functie te komen. Het ontslag gaat in per 31 Maart. Forrestal is zes en vijftig jaar oud. Hij is minister van Defensie geweest sedert September 1947. Volgens bevoegde kringen liggen voornamelijk meningsverschillen in zake binnenlandse politiek aan het af treden ten grondslag. Forrestals hou ding ten opzichte van Israël en de Amerikaanse petroleumbelangen in het Midden-Oosten zouden aan het ontslag niet vreemd zijn. Forrestal was van mening, dat de Amerikaanse regering, ter behartiging van haar belangen, zich aan de zijde van de Arabische landen moest scharen. De democrati sche leiders deelden deze mening niet. Forrestal was verder gekant tegen opneming van Noorwegen in het At lantisch pact, omdat zulks met de Ame rikaanse strategie in strijd zou zijn. Op militair gebied was Forrestal het niet eens met zijn collega voor de luchtvaart, Symington, die voorstander is van een grote uitbreiding van het luchtwapen en voor dit wapen het leeuwenaandeel van de Amerikaanse militaire begroting opeiste. Johnson is acht en vijftig jaar, ad vocaat en voormalig plv. minister voor het leger. Hij fungeerde als persoonlijk vertegenwoordiger van wijlen presi dent Roosevelt in India tijdens de oor log. Johnson, die directeur was van de grote vliegtuigfabrieken „Consolidated Vultee Aircraft" begunstigde de ont wikkeling van de „vliegende reuzen- vestingen" en nam het initiatief tot de wapenleveranties aan Groot-Brittannië in het begin van de tweede wereld oorlog. De benoeming van Johnson tot hoofd van de Amerikaanse landsverdediging betekent niet, dat de algemene Ame rikaanse politiek ten opzichte van de Sovjet-Unie gewijzigd zal worden, al dus verklaren bevoegde waarnemers. Zij vragen zich af, of Johnson in staat zal zijn, de eenmaking van de drie wapens te verwezenlijken, waarin For restal niet is geslaagd, hetgeen waar schijnlijk de voornaamste reden is ge weest voor generaal Eisenhowers te rugroeping als adviseur voor de lands verdediging. Johnson zal de mogelijkheden moe ten bestuderen tot bewapening van Europa in het kader van het Atlan tisch pact, evenals de economische, po litieke en militaire problemen, die met het sluiten van het pact verband hou den. De Noorse ambassadeur te Washington, Morgensteirne, heeft medegedeeld, dat Noorwegen besloten heeft deel te nemen aan de onderhandelingen over een Noord-Atlantisch verdedigingspact. Ook Denemarken heeft gisteren definitief besloten zich aan te sluiten bij het Atlantisch Pact. Het formele antwoord aan de Westelijke mogendheden zou door de regering hedenmiddag aan Washington worden gezonden. De liberalen, Georgisten en communisten verzetten zich tegen deelname aan het pact. De Noorse ambassadeur in Washington verklaarde nog, dat het parlement in geheime zitting de regering volmacht had verleend stappen te doen teneinde uitgenodigd te worden tot de onderhandelingen. Dit besluit zou heden officieel te Oslo bekend worden gemaakt. Hij had Hickerson, hoofd van de Europese afdeling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, van het besluit op de hoogte gebracht en deze had hem onmiddellijk de bfj voorbaat gedane uitnodiging doen toekomen. De uitnodiging werd aanvaard en een regeling getroffen voor het bijwonen door Noorwegen van de bijeenj komsten van de ambassadeurs der landen welke aan de onderhandelingen deelnemen en Dean Acheson. Vandaag zou Noorwegen voor het eerst aan de besprekingen Op de vraag of Noorwegen amende menten zou indienen zeide de ambassa deur, dat hij gaarne enige opmerkingen over de voorwaarden zou maken, doch dat hij verder nog niet de nodige in structies van zijn regering had ontvan gen. Noorwegen was nog niet in het bezit van het laatste ontwerp. Wel had Noorwegen kennis kunnen nemen van de hoofdpunten Het besluit van het Storting (het Noorse parlement) was met grote meer derheid genomen. Slechts 11 communis tische leden hadden tegengestemd. Het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken bevestigde gisteren de be richten, dat Italië verzocht heeft tot het Atlantisch Pact toegelaten te worden. Uit Ottawa wordt nog gemeld, dat Canada de andere ondertekenaren van het verdrag heeft medegedeeld, dat het niet tegen een toetreden van Italië tot het verdrag is gekant. Noorwegen heeft het aanbod van de Sovjet-Unie voor een non-agressiepact verworpen. De tekst van het Noorse antwoord op de Russische nota, die van daag werd gepubliceerd, bevat een be leefde verwerping van het Russische aanbod. Verklaard wordt, dat door toe te treden tot het Handvest der V.N. de twee landen zich verbonden elkan der niet aan te vallen. De Noorse nota zegt, dat de Noorse regering derhalve „de noodzaak niet inziet om deze belofte door een speciaal non-agressiepact te herhalen". Noorwegen deelde de Sovjet- Unie eveneens mede, dat het voorne mens is deel te nemen aan de inleiden de besprekingen over een Atlantisch pact. De nota verzekert de Sovjet-rege ring, dat Noorwegen geen bases voor buitenlandse militaire strijdkrachten op Noors grondgebied zal afstaan, zolang Noorwegen niet aangevallen of met een aanval bedreigd wordt. JAMES FORRESTAL Ten aanzien van de ongeregeldheden te Djocja wordt van officiële zijde te Batavia nog gemeld, dat Dinsdag 1 Maart tegen vier uur in de ochtend licht vuur werd afgegeven op de Nederlandse posten aan de stadsrand. Precies zes uur ontwikkelde zich een hevig vuur op verschillende plaatsen van de stad. Twee aanvallen van sterke groepen werden uit Westelijke richting onder nomen, terwijl een derde aanvalspoging werd ingezet uit Zuidelijke richting, waar de binnenkraton is gelegen. ten. Hierbij werden onze troepen be stookt door sluipschutters, die zich ge nesteld hadden in bomen, staande op het terrein van de binnenkraton. Daarom verzocht de commandant van de colonne toegang tot de kraton, welke onmiddel lijk door de Sultan persoonlijk werd ver leend. Onmiddellijk werden tegenmaatrege len genomien. Een colonne werd ingezet tegen de aanvalsgroep uit Zuidelijke richting; zij rukte dwars door de stad op naar het bedreigde punt. Zij ontving zwaar vuur uit de buitenkrator. en na dat zij zich een weg gebaand had tot de Noordelijke muur van de binnenkraton werd zij eveneens uit de kraton bescho- onmisbaar als de ijsbreker voor een haven is een sneeuwblazer voor een e9«e/d. Schiphol heeft nu ook de beschikking over een dergelijk apparaat, het 4®efft 17 ton en is afkomstig van de Sicard-fabrieken in Montreal (Canada). Bij (jlSrootst denkbare sneeuwval kan dit apparaat met zijn turbine, aangedreven ftg°T een 120 p.k -motor,- de luchthaven Schiphol „open" houden. Zo kan bijv. WjJhistbaan, die 2100 meter lang en 40 meter breed is, in een uur sneeuwvrij gemaakt, waarbij de sneeuw gemiddeld 50 meter ver wordt gespoten. De ongeregeldheden waren om streeks 11 uur in de ochtend geheel geëindigd. Naar schatting namen on geveer 2.000 man, behorende tot de in de omstreken van de stad rond zwervende groepen, die zfich voor deze gelegenheid hadden geconcen treerd, aan de gezamenlijke aanval deel. Dc aanvallers, die deels goed bewapend waren, werden op alle punten met zware verliezen uiteen geslagen, een groot deel van hun wapens achterlatend. Het Nederlandse communiqué meldt voorts, dat onder de zes doden aan Ne derlandse zijde zich drie politie-be- ambten bevonden. Spoedig nadat de Nederlandse troepen de aanvallen on derdrukt hadden, keerde de rust weer. Ook gedurende de nacht en de volgende dagen is het verder rustig gebleven. Het communiqué maakt tenslotte nog mel ding van het bezoek aan de Kraton door generaal Meyer c.s. Batavia maakt vandaag melding van hevige gevechten in het Westelijk deel van Java. Tiidens deze actie is een repu blikeins bataljon uiteengeslagen en prac tisch geliquideerd. De Indonesische legercommandant Djallani werd gevan gen genomen; bijna alle wapens van dit bataljon vielen in Nederlandse handen. Verder wordt medegedeeld, dat tijdens een actie tegen republikeinse eenheden rondom Silirudjo vijftig republikeinen zijn gesneuveld. Een werktrein van de Staatsspoorwe gen stortte Woensdag tussen Serang en Rangkas Bitung, 15 K.M. ten Zuiden van Serang, in een ravijn. Vier Indonesische leden van het treinpersoneel werden ge dood en tien gewond, aldus verneemt Aneta. Volgens te Batavia ontvangen in lichtingen was sgbotage aan het viaduct, dat in de ochtend op de heenreis juist was hersteld, de oorzaak van het onge luk. Nadat de trein in het ravijn ge stort was, werden uit het zijterrein en kele schoten gelost. Eerste hulp kon spoedig verleend worden, doordat de radioverbinding intact bleef. De liefdesverklaring van de commu nistische leiders in de verschillende lan den aan de Sovjet-Unie begint epide misch te worden. Na de lyrische lofzang van Maurice Thorez, de serenade van Palmiro Togliatti en de min of meer hartstochtelijke verklaringen van hun Duitse, Noorse en Engelse kameraden (wanneer volgt Gerben?) heeft het Kremlin gisteren weer nieuwe verkla ringen van trouw en aanhankelijkheid kunnen oogsten. De Deense, Oostenrijkse, Finse, Mexi caanse en Amerikaanse communistische leiders kwamen gisteren vertellen, dat zij in een oorlog de Sovjet-Unie zullen steunen tegen de imperialistische mach ten. Een menigte van 18.000 Franse com munisten heeft plechtig beloofd, dat zij het Rode Leger, mocht het ooit Franse bodem betreden, als bevrijder zal ont vangen. De massavergadering werd gehouden in de „Velodrome d'Hiver". Thorez en Duclos voerden het woord en herhaal den op een dozijn verschillende manie ren de huidige slagzin: „Frankrijk zal nooit tegen de Sovjet-Unie vechten". De sprekers stonden voor een vijf meter hoog portret van Thorez, waar omheen kleinere afbeeldingen van Marx, Engels, Lenin en Stalin. Om de portret ten stond in rode létters van ongeveer 60 cm hoog de recente verklaring van Thorez. Volgens de „Figaro" wordt in de mij nen van Noord-Frankrijk een systemati sche sabotage-actie gevoerd. Het blad noemt verschillende voorbeelden. Naar verluidt zijn de directeuren der Franse nationale steenkolenmijnen gisteren naar Parijs ontboden voor een speciale bij eenkomst om de toestand te bespreken. Verwachting tot Zaterdagavond: Matige wind overwegend uit rich tingen tussen Zuid en Oost. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen of sneeuw. Vannacht plaatselijk lichte vorst. Morgenmid dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 7.1818.26; Maan: op 8.58. Donderdag is de minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, in ge zelschap van dr. H. M. Hirschfeld per vliegtuig in Parijs aangekomen. Zij zullen deelnemen aan de zittingen van de consultatieve raad van de organisatie voor Europese economische samenwer king, die vandaag is begonnen. Uit het Voorlopig Verslag van de com missie van rapporteurs der Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Water staat blijkt, dat verschillende leden veront rust zijn over de berichten omtrent een belangrijke inkrimping van personeel bij de K.L.M. Naar verluidt is deze inkrmi- ping alleen noodzakelijk, omdat de Indo- nesië-lijn minder druk is bezet. Mag hieruit worden afgeleid, zo werd gevraagd, dat het batig saldo van de K.L.M. practisch van die lijn afkomstig is? Mocht dit het geval zijn, dan ligt de conclusie voor de hand. dat de tarieven op deze lijn te hoog zijn geweest, zodat van een extra subsidie ten deze zou mogen worden ge sproken, aangezien het Rijk van deze lijn verreweg het meest gebruik maakte Vele leden gaven uitdrukking aan hun voldoening over de .wijzigingen, door de minister aangebracht in de oorspronkelijke begroting ten aanzeni van het Amsterdam Rijnkanaal en de Twentse kanalen. Be treurd werd evenwel, dat de minister het aanbod van de gemeente Amsterdam, een voorschot van f 2 millioen te verstrekken tot bevordering van een snellere voltooiing van het AmsterdamRijnkanaal, heeft af gewezen. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen tot 13 Maart in Sankt Anton blijven. De C.P.N. (De Waarheid) heeft in een uitvoerig schrijven aan de eerw. heer Hen ri de Greeve diens verzoek, om medewer king te willen verlenen aan een reis van Kardinaal Mindszenty naar ons land, af gewezen. „Het is natuurlijk welbekend, dat de CJP.N. generlei invloed kan uitoefenen op de Hongaarse regering", aldus deze brief. Van 29 Augustus tot 2 September wordt te Amsterdam het Internationale Gieterij-Congres 1949 gehouden in het gebouw van de Koninklijke Vereniging „Indisch Instituut", Mauritskade. De Ned. Vereniging van Gieterij-Technici, die onder voorzitterschap staat van ïr. F. W. E. Spies, van Hoogovens, zal het congres voorbereiden. Er wordeh lezin gen gehouden en excursies gemaakt naar metallurgische bedrijven en giete rijen. Vele buitenlanders worden ver wacht. Voorzitter van het organisatie comité is ir. A. baron Krayenhoff. daat vertelde, dat de missie de nacht rustig had doorgebracht en goed had ontbeten. De Duitse kok, als laatste van het dienst-personeel in het gebouw achtergebleven, was inmiddels vertrok ken, waardoor de Russen het rijk alleen hadden. Wanneer de zon scheen kon men hen gezellig bijeen zien zitten op het balcon. Volgens de onder Sovjet-contróle staande Berlijnse radio heeft de Russi sche repatriëringsmissie in de Ameri kaanse zone, die in haar hoofdkwartier te Frankfort „geblokkeerd" werd, om dat zij, tegen het Amerikaanse verzoek in, niet wilde vertrekken, gisteravond van de Sovjet-autoriteiten order gekre gen naar de Sovjet-zone terug te keren. De radio voegde er aan toe, dat de Sovjet-Unie „gedwongen" was ,,de ver gunning voor de Amerikaanse missie, die een onderzoek naar de graven van landgenoten instelt in de Sovjet-zone, in te trekken. De Amerikanen hebben gis teravond aan dit verzoek gevolg gegeven. Het was gisteren de tweede dag van de „kleine blokkade". Amerikaanse genie-soldaten hadden rond het gebouw, waar de Russische re patriëringsmissie zich bevond, prikkel draadversperringen aangebracht tenein de de acht Russen te verhinderen op eigen houtje weg te trekken, zonder de Amerikaanse autoriteiten op de hoogte te stellen Een van de leden van de missie, lui tenant Sonin, begaf zich 's morgens naar de poort van het gebouw en vroeg een Amerikaanse M. P. om een nummer van het blad „Stars and Stripes". Zijn ver zoek werd ingewilligd. Op de frontpa gina van het blad stond een bericht uit Berlijn met de verklaring van Maai- schalk Sokolofsky, dat de „kleine blok kade" een „schandalige politie-actie" was. Een Engels-sprekende Russische sol- De V. S. hebben de Sovjet-protesten tegen de Amerikaanse order, dat de Sovjet-repatriëringsmissie te Frankfort moet worden gesloten, van de hand ge wezen. In de Amerikaanse nota wordt verklaard, dat het Sovjet-Russische protest „van het begin tot het einde een valse en verwrongen voorstelling van zaken" geeft. Voorts wordt ver klaard, dat de Verenigde Staten „op nieuw het standpunt bevestigen, dat door de Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland (Generaal Clay) is inge nomen." Het besluit tot wegzending van de re patriëringsmissie was uitsluitend het ge volg van het weinige werk, dat die mis sie te verrichten had. De Russische in stanties in Duitsland zouden die taak gemakkelijk kunnen overnemen. Als de staking in de sigaretten-indus trie voortduurt, zullen, naar wij verne men, de volgende week slechts vier rantsoenen op de herenkaart en één rantsoen op de dameskaart worden aan gewezen. Van een wegvallen van de toeslag op de z.g. Volksherstelsigaretten is op korte termijn geen sprake. Er wordt gewerkt aan een wijziging van het toeslagsys teem, doch het zal vermoedelijk nog enkele maanden duren, voor deze ia werking treedt. „Ik ben een obstinaat man", verklaarde gisteren voor de Haarlemse Rechtbank de metselaar P. J. D., van origine ken nelijk een Brabander. En daarmede zei hij niets teveel, wyit de opstandigheid, die in zijn gemded werkte als het vuur in een vulkaan, barstte in alle hevig heid los en als een brede golf lava stroomden zijn woorden van verwijt en verontwaardiging over allen, die het maar horen konden. In Het zakelijke en nuchtere Holland gebeurt zulks niet dik wijls en daarom was het een vreemde sensatie, toen daar in die fantasieloze rechtszaal deze harde en scherpe woor den klonken, vol van luid gerucht. De man moest in October van het vorig jaar terecht staan voor de politierechter in Roermond, waar naar zijn mening over hem een onrechtvaardig vonnis werd ge veld. De man kon dat niet verkroppen, dronk een stevige borrel en stapte op de trein naar Eindhoven. In de volle coupé ging hij in zijn woorden wat al te ver en noemde hij de Nederlandse regering in Londen moordenaars, die heulden met de moffen. De Officier van Justitie in Roer mond en de Rijksadvocaat in Maastricht waren dieven en de voormalige Commissaris van Politie in de bezettingstijd te Haar lem was niets minder dan een massamoor denaar. Deze en nog veel grovere beledi gingen waren oorzaak, dat D. zich giste ren voor de Rechtbank had te verant woorden. Ofschoon hg aanvankelijk verklaarde, dat hij zich niet in die termen had uitge laten, moest men wel tot de conclusie ko men, dat het dan toch wel op hetzelfde was neergekomen. Met pathos en razernij tegelijk viel de man weer uit en uitte hij zware beschuldigingen tege nde Nederland se regering, Schermerhorn, het Rode Kruis en Vorrink. De president probeerde de man wel wat te kalmeren, maar de woor denvloed was niet te stuiten. „Ik spreek namens duizenden uit de concentratiekam pen. Ik weet, wat een misdadigheid men. ons heeft aangedaan". Toen de man zich kennelijk leeg had gesproken, keerde de rust weer in de rechtszaal en kon de Of ficier zijn requisitoir houden. Daaruit bleek wel, dat de man nooit een van de gemak- kelijksten was geweest en dat hij herhaal delijk veroordeeld was wegens belediging, weerspannigheid en eenmaal voor poging tot doodslag. Hij eiste tegen D. een gevangenisstraf van drie maanden onvoorwaardelijk, waar na de verdediger, mr. J. H. van Wijk het woord verkreeg. Deze maakte de recht bank er op attent, dat hij met zijn cliënt in hetzelfde kamp had gezeten en dat hij deze daar had leren kennen als een goeie kerel, die alles voor de goede zaak over had. „Deze man is een rechtschapen vech tersbaas, en men moet er rekening mee houden, dat hij als Brabander in geval van verontwaardiging geen volzinnen van Van Schendel gebruikt." Mr. Van Wijk herinnerde er aan, hoe men in die dagen zich steeds erover ge ërgerd had, dat de buitenlanders pakketjes ontvingen en de Nederlanders vrijwel niets. „Het zat mij tot de keel, maar bij deze man is het er nu uitgekomen", aldus be sloot de raadsman, en hij verzocht de rechtbank de uiterste clementie te be trachten met zijn cliënt en rekening te houden met de omstandigheden. De uitspraak werd bepaald op Donder dag 17 Maart. i Te Sofia is tegen vier van de vijftien I Kies in je leven slechts dat, waarvan Bulgaarse predikanten, die van verraad v je binnenste zegt, dat het goed is. I zijn beschuldigd, door de openbare aan- V J klager de doodstraf geëist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1