Narigheden met de inwoning in Haarlem 684 klachten over prijzen in onze stad Kerkberichten I ERRES BREIGAREN!? kaaN 4 E" w ïs Jwfjie enfhee ■A AGENDA VAN HET WITTE DOEK Slechts 3 pet. naar de rechter SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRICH KREMER'S BEHEER HUIZEN Weer echt ouderwets Zuiver wollen EDEGO RIJWIELEN ƒ108.25 ^5 ZATERDAG 5 MAART 1949 PAGINA 2 Acties zijn welkom, maar tot nu toe weinig resultaat HET PROBLEEM DUITSLAND Lezing voor G. en W. R.C.H.VELSEN K.A.B. Kring Centrum Ramen voor St. Jozefskapel in Kathedrale Basiliek „DE SLEUTELSPECIALIST" HERWONNEN LEVENSKRACHT Goede Week-actie „WINTERFLORA" Morgen laatste dag Nieuw Politie-sportterrein STILLE OMGANG Rondleidingen in Halsmuseum een succes Ook cursussen worden georganiseerd Hof van Holland-beker K.V.P. EN DE VERKIEZING Culturele avond K.A.B. 1£LD£S;«y Stofzuigers Vloerw rifvers Ventilatoren V erw anti-dek®' THEO VAN AMERONGElf HEEMSTE$ BURGERLIJK GEPENSIONNEERDEN R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten bloemendaA Raadslid Brouwer bedank PRIJSHOUDEND HENK TH. FIBBE Assurantiën Nassaustr. 14 Keus uil lOOl tinten van de meest vooraanslaai**^ Ned. fabrikanten GEN. CRONJéSTRAAT 129 - TEL. 1*! Geopend alle dagen van uur, ook 's Maandags Santpoorterplein 1, Haarlem, TeL*^ Iedere dame is verwend met MOLENDIJK'S PERMAN Elegant DEgelijk Goedkoop Oersterk Zo zijn EDEGO RIJWIELEN I le be ken Pjke Mis v apver 6 en ïlhg tand v >an faal; «aae: *h d „En hoe gaat het nu met de samen woningen?" vroegen wij de directeur van het Haarlemse Huisvestingsbu reau, de heer Hazevoet. Hij keek ern stig en zei toen, dat het hier en daar wel goed gaat. Maar hier en daar gaat het ook bijzonder slecht en toen volgden een paar verschrikkelijke voorbeelden. Twee oude mensen van over de 70 jaar hadden inwoning gekregen van een keurig jong echtpaar. Zij waren er echter niet van gediend en op een kwade dag trachtten ze eerst met soda en daarna met urine he.t eten van hun medebewoners minder smakelijk te maken. De Keuringsdienst voor Waren stelde in het tweede geval een onder zoek in, maar kon niet optreden, want vergiftige bestanddelen werden niet gevonden. Daar is het geval van de ruim 60- jarige dame, die in een huis met tien kamers woonde. Een gedeelte van haar bezit vorderde de gemeente voor een gezin van drie personen. Ook dezen hebben ondervonden, waaruit plagerijen kunnen bestaan. Wie. 's avonds binnen komt, moet ongeveer drie meter de gang inlopen om het lichtknopje te vinden. Wanneer het echtpaar eens uit geweest was, stootte het in het donker op allerlei obstakels, die daar strate gisch waren opgesteld. En wat denkt u van het onderhuur- eontract, waarin werd opgenomen, dat nóch de badkamer, nóch de tuin ge bruikt mocht worden en dat men geen muziekinstrument mocht bespelen als bijvoorbeeld een piano. De radio is geen muziekinstrument, maar een meubelstuk waar muziek uit komt, zo maakte een jurist uit. En dus was er een! „Hoeveel aanschrijvingen voor inwo ningen zijn er nu uitgegaan?" vroegen Wij. „Ongeveer 800, waarvan er 200 moesten worden afgevoerd om techni sche redenen. Van de 600 overblijven de vielen er 225 af om medische rede nen, vastgesteld door de Gem. Genees kundige Dienst. Er zijn nog 50 aanvra gen bij deze dienst en over het alge meen kan gezegd worden, dat er slechts spaarzaam een voor verdere actie over blijft. Het aantal uitvluchten is legio, maar na ongeveer een jaar aanschrijving kan een premie gesteld worden op een originele uitvlucht. Moet een huis bij voorbeeld een kamer extra hebben, om dat de man en vrouw liever apart slapen? Tegen een controlerend ambte naar zei een doodgoeie burger onlangs: U kunt doen wat u wilt, maar alleen over mijn lijk komen er mensen bij me in. De man leeft nog en er is in woning. Ik zou graag hebben, aldus de heer Ha zevoet en daarbij hadden zich intussen de gemeentelijke makelaars Borghouts en Fibbe gevoegd dat u het volgende eens aan het publiek bekend maakte. De prijzen van onroerend goed zijn thans vrij, maar dat impliceert niet, dat een koper van een huis toestemming krijgt om er in te wonen. Twee jonge lui, die een huisje kopen, omdat zij willen gaan trouwen, krijgen geen ver gunning voor dit huis. Dat lijkt sociaal gezien erg hard, maar denkt u eens in, dat een gezin met twee kinderen en het keurig kaartregister toonde on middellijk straat- en huisnummer aan al twee jaar in één grote kamer woont en slaapt. Dergelijke gezinnen hebben toch altijd nog voorrang. Er trouwen 1400 tot 1500 paartjes per jaar, maar de Burgerlijke Stand heeft uitgemaakt, dat er practisch geen ge boorten plaats vinden, om daardoor een huis toegewezen te krijgen. Wij vroegen vervolgens, of het bu reau veel te maken heeft met de acties van pate.r De Greeve, pater Wesseling, de Ducdalf en soortgelijke. Pater De Greeve, aldus de directeur, werkt slechts op sociaal gevoel van de men sen en geeft een enkele keer een brief door. Helaas zijn in de meeste geval len de soms zeer rhetorisch uitgedrukte klachten van een briefschrijver aan de pater onjuist of overdreven, soms ook door de feiten achterhaald. Pater Wesseling heeft enkele adres sen opgegeven; waar inwoning zou kunnen plaats vinden, maar daar was het bureau zelf al lang geweest met negatief gevolg, veelal om medische redenen. Dat neemt niet weg, dat BIOSCOPEN: Rembrandt: Sudan (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Missie naar Chi na (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het verborgen leven van Walter Mitty (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Een avontuur in Berlijn (strikt volw.) 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Rigoletto (14 j.), 4.30, 7»en 9.15 u. en om 2 u. dagelijks: Alibaba en de 40 rovers; Spaarne-theater: Het Atoomspook (18 j.), 2.30 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 7 en 9.15 u. om 2.30 en 4.15 u. „Rin-Tin-Tin". SCHOUWBURGEN Zaterdag 5 Maart Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Thomas More", 8 uur. Zondag 6 Maart Stadsschouwburg: Amsterdams Toneelge zelschap met „De comedie van het geluk", 8 uur. Maandag 7 Maart Stadsschouwburg: Residentie-operette met „Geschichten aus dem Wiener Wald", 8 u. TENTOONSTELLINGEN: Krelagehuis (Leidsevaart)„Winterflora 1949", t.m. Zondag geopend 10 tot 22 u. Frans Halsmuseum: Werken van Jan Vis ser, geopend in de week 1017 u. en Zon dags 1317 u. Gerzbn (Grote Houtstraat 54): Kinder tekeningen, geopend in de week 917 u. (t.m. 5 Maart). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 6 Maart tot 13 Maart waargenomen door: Bosch en Vaart Apotheek, B. en V.-straat 26, tel. 13290; Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzen- kade 181, tel. 23821. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. iedere tip onmiddellijk en nauwkeurig onderzocht wordt en dat het bureau graag met de bovengenoemde instanties samenwerkt. Pe;r dag komen nog altijd tussen de 60 en 80 mensen in de Zijlstraat hun hart luchten. Wat gedaan kan worden, wordt gedaan. Maar de toestand wordt eerder slechter dan beter. Deze zomer komen 200 huizen van woningbouwver enigingen gereed. Slechts 10 pet. mag de gemeente aan de meest urgente, ge vallen ter beschikking stellen. Wie dan ook niet vroegtijdig heeft ingezien, dat hij lid moest worden van zo'n woning bouwvereniging, heeft niet veel kans, maar de heer Hazevoet had toch liever éen regeling fifty-fifty. Met de beste wil van de wereld is het ons niet mogelijk te vertellen wat er gebeurt in de film „Missie naar China", die deze week in Cinema Palace draait. Er komen een paar flinke mannen in voor, met aan het hoofd Clark Gable, en een paar knappe vrouwen, met Lana Turner als aanvoerster. Men ziet wat oorlog op de Philippijnen. Er wordt zo nu en dan gekust, om de verveling te verdrijven, waarin men evenwel niet slaagt. Het spijt ons, maar zo'n Ameri kaanse film kunnen we missen als de snor van Clark. (Volwassenen). Het is niet de eerste maal, dat Verdi'f beroemde opera „Rigoletto" is verfilmd. Bijna altijd is het uitgelopen op een melodrama van de ergste soort. Ditmaal is het de Italiaan Galone, die het waag stuk herhaalt. Hij is op een andere wijze te werk gegaan en heeft de opera intact willen laten, zodat we een zo getrouw mogelijke fotografische weergiave van een voorstelling van deze opera op het filmdoek zien. Het is een experiment, dat niet geheel en al bevredigt, maar toch valt ®r nu meer te genieten zo wel van spel als zang dan andere keren het geval was. De film draait in City. (18 jaar). Na een uitgebreid voorprogramma wordt in het Spaarne-theater de film „De Atoomspook" vertoond. Het is een sensationele geschiedenis, die liefheb bers enkele genoeglijke uurtjes zal be zorgen. Toegang 18 jaar. In een speciaal programma voor de jeugd draait dit theater Zondagmiddag „Rin-Tin-Tin", een film over de bekende hond en 3 Musketiers. Luxor prolongeert deze week „Het verborgen leven van Walter Mitty" met Danny Kaye in de hoofdrol. (14 jaar). De prachtige technicolor en de drome rige al te sentimentele muziek zijn nu eenmaal met altijd de kenmerken van een goede en geslaagde film. En dit geldt dan ook voor de film judan" (De slavin van Haroea), welke de komende week in Rembrandt draait. Waarmee wij maar willen zeggen, dat, ondanks Maria Montez en Jon Hall, „Sudan" nie? boven het alledaagse genre uitkomt. Ge lukkig echter komt er op het moment, dat u zich bekocht gaat voelen, tekening in het verhaal, waardoor men tenslotte toch nog kan genieter van een merk waardige liefdeshistorie met een verras send slot (14 jaar). „Een avontuur in Berlijn", een spik- spinternieuwe Amerikaanse film, die in het Frans Halstheater wordt vertoond, plaatst de toeschouwer in de Duitse hoofdstad van na de oorlog. En hij maakt kennis met ruïnes, waarin men kan wonen, en met Amerikaanse mili tairen, die graag met „Frauleins" uit gaan. Het verhaal draait om een commissie van Congess-leden uit de Ver. Sta ten die naar Duitsland wordt gezonden voor een speciaal onderzoek. Een vrou welijk lid wordt hopeloos verliefd op een officier, maar voor dat alles koek en ei is, moet er heel wat opgelost wor den. Een rolprent, die filmisch kwali teiten heeft, vol geestige vondsten zit, maar wat inhoud betreft Aiet veel te betekenen heeft. Mariene Dietrich speelt er een rol in. (Volw.). Voor Donderdag 10 Maart staat er een belangrijke lezing op het programma van „Geloof en Wetenschap". Dan zal dr. K. J. Hahn, privaat-docent aan de R.K. Universiteit te Nijmegen en secre taris van het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing, 's avonds in de Stadsschouwburg spreken over het onderwerp „De geestelijke crisis in Duitsland en haar oplossing". Dr. Hahn zal eerst de historische, eco nomische, politieke, sociale en geeste lijke achtergrond van het Duitse pro bleem belichten. Daarna zal hij behan delen de mogelijkheden tot oplossing van dit grote vraagstuk, een oplossing, die niet direct of binnen afzienbare tijd tot stand zal komen. Men moet trachten het Christendom in Duitsland te steu nen en te doen uitbreiden, een taak al lereerst voor de Duitse katholieken zélf, maar ook voor de katholieken van de omringende landen. Door het contact met het buitenland in christelijke geest endervinden de katholieken in Duits land grote steun en doen ze leerzame ervaringen op, waarvan zij zo lang ver stoken zijn geweest. Het is het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieu wing, dat op dit terrein tezamen met Engelse en Belgische organisaties werkzaam is Door internationale sa menwerking kan het Christendom weer gaan bloeien in een gebied, dat voor de toekomstige positie van de Kerk in Europa van bijzondere betekenis is. Aan het jaarverslag van de prijzen- commissie Haarlem, ingesteld door Di rectoraat-Generaal van de prijzen, ont lenen wij: Onder hen, die zich met klachten tot de commissie wenden, zijn ook diverse winkeliers en middenstanders, waarmee op duidelijke wijze wordt gedemon- st»eerd, dat men zeer juist inziet, dat de werkzaamheden der Prijzencommis- sie in 't algemeen belang zijn en dat zij, haar werkzaamheden verricht voor „de" ingezetenen van onze gemeente. Het aantal klachten, dat op het kan toor Kruisweg 74 aanhangig werd ge maakt, betrof: Textiel 77, voedings- en genotmiddelen 72, schoenen 24, ambachten 87, meubelen en bedden 52, costumes 39, tandartsen 7, wasserijen en stomerijen 27, luxe voorwerpen 23, makelaars 3, radio en haarden 27, uitvaarten 4, huish. artike len 29, transporten 9, opticiens 2, reis- en verblijfkosten 46, adviseurs 2, pen sions 16, apotheek en drogisten 7, di versen 121. Totaal 684. Na ingesteld onderzoek kwamen 365 dezer klachten voor een verdere behan deling in aanmerking en had het optre den der commissie in de meeste geval len tot resultaat, dat het te veel betaalde werd terugbetaald of het gekochte werd teruggenomen of in een grotere hoeveel heid verstrekt. Van grote betekenis is evenwel het resultaat dat men toezegde er op te zullen toezien, dat de „fouten" zich niet meer zouden herhalen. Een bedrag van 2.103,83 werd aan degenen, die een klacht aanhangig maakten, terugbetaald, waarvan het minste was 5 cent en het hoogste 130. Enkele voorbeelden: Een weduwe kocht drie meter stof voor haar dochter a 13.95 per meter, aldus voor 41.95. De winkelier ver klaarde eerst, dat deze prijs volkomen in orde was en wilde dat zelfs uit zijn boeken aantonen. Wij bleven evenwel op ons standpunt staan, dat de prijs toch blijkbaar veel te hoog was en ga ven te kennen, dat deze zaak onzerzijds zou worden doorgezet. De volgende morgen werden wij opgebeld, dat inder daad de prijs een vergissing was ge weest en dat het i.p.v. 13.95 maar 7.45 per meter had mogen zijn, zodat aan de weduwe 19.50 werd terugbe- taald. Een wasserij rekende voor haar clien tele iedere week 20 cent voor het inpak- papier. De commissie heeft daarop aan getoond, dat dit onjuist was en verkreeg dan ook de toezegging, dat deze extra berekening niet meer zou plaats vinden. Er kwam een klacht in, dat drie doos jes Kerstboomkaarsjes 6.hadden ge kost; de zaak werd onderzocht, waarbij bleek, dat de kosten slechts 1.95 had den mogen zijn, ergo werd 4.05 terug betaald. Een advocaat diende zijn nota in treden van onze commissie 9.36 per deelnemer terugbetalen, daar de kosten voor de verrichte werkzaamheden in- berekend. Dit betrof hier een gezel schap van 46 deelnemers. Een advocaat diende zijn nota in, voor de verrichte werkzaamheden, in zake een belasting-reclame. Nadat onze commissie de klacht omtrent een inge diende rekening had onderzocht, werd de rekening met 100 verminderd. Een theepot mocht maar 2.kosten, in plaats van de 4.50, die er voor be dongen was, met het gevolg dat 2.50 werd terugbetaald. Bij een apotheker werd 1.25 ge vraagd voor 300 gram paraffine, terwijl De wedstrijd RCHVelsen, welke na veel wikken en wegen toch nog Zon dag wordt gespeeld, staat in het mid delpunt der belangstelling. Wint RCH dan is de Racing kampioen en wordt Velsen zeer waarschijnlijk aangewezen tot het spelen van degradatiewedstrij den. Wint Velsen echter dan zijn Bak- "kum c.s. waarschijnlijk in veilige haven, terwijl het kampioenschap dan zeer waarschijnlijk niet bij RCH terecht komt. Een strijd dus met een haast drama tische inzet. De elftallen zien er als volgt uit: R.C.H.: doel: Van Vliet; achter: Van Reenen en Bartels; midden: Heyerman, De Vos en Koppen; voor: Botter, Bies- brouck, Hanse, Koster en Bleeker. Velsen: doel: Demmers; achter: Kui per en C. Tromp; midden: v. d. Poll, Nijssen en Wijker: voor: Vendel, v. d. Ende, Bakkum, T. Tromp en Ninaber. de prijs 65 cent mocht zijn; het ver schil werd terugbetaald. Dit is slechts een greep uit de vele gevallen door de commissie behandeld, teneinde een klein inzijht te geven over het uitgebreide terrein, waarop de klachten betrekking hebben. Aangezien, er geen schikking mogelijk was, waren wij verplicht 23 klachten of nog geen 3 pet. door te zenden naar het Directoraat-Generaal voor de Prijzen. De commissie tracht door onderhan deling tot schikking te komen, waardoor klager het te veel betaalde terug ont-' vangt en de „beklaagde" er met een ernstige waarschuwing en het terugbe talen van het te veel ontvangene vanaf komt, in plaats van een proces-verbaal. Moge ieder meer dan in het verle den bijdragen tot de gezondmaking van de economie onzer samenleving, door niet te hoge prijzen te vragen, maar ook door niet voor te hoge prijzen te kopen. Gezamenlijk hebben wij te streven naar een gezonde samenleving in ons Nederland en in het bijzonder in onze woongemeente Haarlem. Gisteren hield de kring Centrum van de K.A.B. een ontwikkelingsavond in het gebouw St. Bavo Smedestraat. Kapelaan Heemskerk leidde het onderwerp „Ar beid in .Gods plan" in. De mens, aldus spreker, moet zijn vreugde en ook zijn heiliging in de arbeid vinden. Het woord van God zelf „Gaat en vervolmaakt de wereld moet onze leidraad zijn. Wij moeten arbeiden in dienst van de ge meenschap, en niet alleen om zelf voor deel te vinden. Duidelijk toonde spreker aan dat alle arbeid, in de meest ruime zin van het woord niet alleen voor de „baas" verricht wordt, maar ten dienste is van het algemeen welzijn. Ook onze heiliging vinden wij niet alleen in veel kerkbezoek en veel bidden, maar wel degelijk ook in onze verantwoordelijke arbeid. De mens, die niet arbeidt, omdat vader voor de financiële middelen heeft gezorgd is dan ook niet van zonde vrij te pleiten. Na deze interessante inleiding volgde een levendig debat, waaraan door talrijke aanwezigen werd deelge nomen. Met een gebed voor de vervolg den werd deze belangrijke avond be sloten. De Sint Jozefskapel in de Kathedrale Basiliek te Haarlem is bijzonder ver fraaid door een gebrandschilderd raam in drieën met voorstellingen die gebeds verhoringen door tussenkomst van Sint Jozef tonen. Het is een geschenk van een parochiaan, die meermalen uit moei lijkheden gered werd en steeds tot St. Jozef ging en verhoord werd. Het ont werp is van pater Randag O.F.M., die o.a. ook de grote ramen in" de kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum te Delft ontwierp. Atelier Steenis te Am sterdam brandschilderde het glas. De schenker hoopt, dat anderen ieder op zijn wijze voor een verdere verfraaiing van de Basiliek zullen zorgen. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) Maandag a.s. zal door de Commissaris der Koningin in Noord-Holland aan de Dreef te Haarlem een monument ont huld worden ter nagedachtenis aan de op 7 Maart 1945 gefusilleerde vijftien jongemannen. De beeldhouwer Mari Andriessen vervaardigde het beeld, dat een man voorstelt, staande voor het vuurpeleton, wachtende op het salvo als een man die de dood heeft overwonnen. Voor een buitengewoon goede op komst van de comitéleden van het plaatselijk comité van Herwonnen Le venskracht, welke plaats vond in het gebouw St. Bavo, mocht de voorzitter de heer B. Reijnders deze jaarvergade ring openen met een bijzonder wel komstwoord en gaf in korte trekken het verloop der acties van 1948 en wijdde een bijzonder woord aan het vijf en dertigjarig jubileum van comité Haarlem, dat vorige zomer is ge vierd en memoreerde de daarbij ge voerde fruit-actie. Na verschillende mededelingen en dankbetuigingen van zowel jongere als oudere patiënten be handeld te hebben, werden de jaar verslagen van de secretaris. de heer A. Overtoom, de penningmeester de hr. J. Willemse en het jaarverslag van de penningmeester van de donateursactie, de heer Th. Uiterdijk behandeld en on der applaus goedgekeurd. De voorzit ter onderstreepte dit applaus met een welgemeend dankwoord aan zijn mede bestuursleden en mocht met genoegen constateren dat de onderlinge samen werking uitstekend is en dit de ver houding tot de parochiale comitéleden gunstig beïnvloed heeft. Hierna begon men met "de bespreking van de acties, welke de komende maan den gevoerd zullen worden. Op verzoek van het hoofdbestuur van Herwonnen Levenskracht werd aangeraden het fonds voor de huisverpleging te ver sterken, daar de financiën ontoereikend zijn om de huisverpleging op dezelfde voet voort te zetten. Er werd besloten in de Goede Week een speciale actie te voeren, welke aan de leden der Kath. Arbeidersbeweging en verder aan wie er belang in stelt een geldelijk offertje vraagt. Voor dit doel zal ieder lid een circulaire en een ledig envelopje ont vangen. hetwelk in de loop van de Goede Week naar het bestuur hoopt, gevuld teruggehaald zal worden. Het bestuur verwacht een buitengewone opbrengst. Wie aan deze actie mee wil werken melde zich zo spoedig moge lijk bij bestuur of sub-comité's. De speldjes- of bloempjesdagen zullen dit jaar anders georganiseerd worden dan vorige jaren. Algemeen werd ge meend dat de grootste opbrengst kan verkregen worden door een openbare en een huis-aan-huis-collecte op Zater dag en een collecte aan de kerken op een daaraan volgende Zondag. Verder werden mededelingen gedaan over de donateursactie. Helaas moest men con stateren dat slechts een derde van de leden van de K.A.B. donateur van „Herwonnen Levenskracht" is en daar tegenover dat vele niet-Katholieken hun steun aan H. L. niet onthouden. Als men alleen reeds besefte het nut der uitzending van rustbehoevende vrouwen van donateurs van H L. naar „Sonnehaert" te Zeist, zou men zijn steun willen geven- Daarom zal de actie voor het werven van donateurs krach tig ter hand worden genomen en hoopt men een aantal van 2000 te bereiken. De bijeenkomst stond op hoog peil en werd tot een succes vOor de tubercu losebestrijding in Haarlem. Hedenmorgen om 10 uur was het aan tal bezoekers aan de „Winterflora 1949", de grote bloemententoonstelling in het Krelagehuis, de 28000 gepasseerd. Tot en met Zondagavond 10 uur heeft men nog gelegenheid de magnifieke expositie te bezichtigen. Dinsdag 8 Maart, 's middags om half twee, zal burgemeester Cremers het nieuwe sportterrein van de Haarlemse politie aan de Schalkwijkerweg offici eel openen. De Politie-Muziekvereniging zal hierbij haar medewerking verlenen. Na de opening zal een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen de politie-elf- tallen Haarlem I en Velsen I. Tijdens de rust zal een demonstratie-oefening wor den gegeven met politiehonden. Het Genootschap van de Stille Om gang houdt Woensdag 9 Maart, des avonds 8 uur, een vergadering in ge bouw St. Bavo in de Smedestraat. De agenda vermeldt o.m. mededelingen over de bedevaart en verkiezing van bestuursleden wegens periodiek af treden van de heren Adelaar en Koele- meijer, die beiden herkiesbaar zijn. De lidmaatschapskaarten voor de Stille Omgang zijn verkrijgbaar aan de volgende adressen: Felix. Amster damstraat 55; Verhoogd. Leidsevaart 144; De Werd, Kleverparkweg 4; Twee huizen, Zijlstraat; Stam, Paul Kruger- straat en Adelaar. Rijksstraatweg 73. De Haarlemmers maken de bede vaart in de nacht van 19 op 20 Maart. Voor de leden, die te voet naar Am sterdam gaan, is de plaats van samen komst de kerk van de H. Joannes de Doper in de Amsterdamstraat. Het Lof begint half twaalf. Na de Omgang in Amsterdam wordt om ongeveer 5 uur in de St. Jozefkerk (De Papegaai), in gang N. Z. Voorburgwal, een H. Mis gelezen. 0(ok voor de leden, die per gereser veerde tram naar Amsterdam gaan, is de plaats van samenkomst de kerk van de H. Joannes de Doper. Voor hen be gint het Lof 2.30 uur. De tram vertrekt vanaf de Amsterdamse Poort en rijdt tot de Westermarkt. Het eerste ge deelte van de deelnemers gaat na het maken van de Omgang om ongeveer 5.30 uur naar de kerk aan de Prinsen gracht (De Duif) voor het bijwonen van de H. Mis. Het tweede gedeelte van de deelnemers gaat na het maken van de Omgang om ongeveer 5.45 uur uur naar de kerk van de H. Nicolaas aan de Prins Hendrikkade. De rondleidingen, die sinds kort in het Frans Halsmuseum op de Woens dagmiddagen worden gehouden, genie ten groeiende belangstelling. Meldden zich vorige week honderd geïnteres seerden, Woensdag j.l. bestond het aan- tail bezoekers uit meer dan tweehon derd personen. De directeur van het museum, de heer H. P. Baard, heeft thans besloten, cur sussen te organiseren, waarin een over zicht wordt gegeven van de verschil lende kunststromingen aan de hand van de schilderijen in het Frans Hals museum. Deze cursussen, waarvoormen niet meer behoeft te betalen dan de entréeprijs, zullen uit vier lessen van ongeveer anderhalf uur bestaan, welke des Maandags worden gehouden. 14 Maart begint de eerste cursus en wel om 2.30 uur. Tot 10 Maart kunnen de toegangskaartjes worden afgehaald. Is de cursus voor deze maand volge boekt, dan wordt men op een lijst voor de volgende cursus genoteerd. Van Jum tot September zullen de lessen worden stopgezet in verband met het bezoek van buitenlanders. Biljart-uitslagen 4 Maart: Smit Nobels v. Rongen v. Nierop Theuerzeit Agsteribbe Willemsen Zwart Jr. 122 29 250 32 250 29 223 32 £29 46 250 39 250 46 244 39 De stand is momenteel: Nobels v. Rongen Theuerzeit Agsteribbe Zwart Jr. Willemse v. Nierop Smit 22 4.20 48 7.81 27 8.62 31 6.96 25 4.97 37 6.41 27 5.43 26 6.25 6 48 7.07 4 41 6.70 4 30 5.69 4 58 6.09 2 57 6.28 2 48 6.— 2 46 5.08 0 23 4.23 HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) In de nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks 1 uur trof een politieagent op de Leidsevaart een veertienjarige jongen aan, die in het bezit was van een rijwiel. De jongen vertelde, dat hij uit Voorburg kwam en des morgens na een twist met zijn vader en zijn zusje kwaad was weggelopen. De jongen zal naar Voorburg worden teruggebracht. Donderdag heeft, het K.V.P.-bestuur van Velsen vergaderd over de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Daarbij is be sloten, dat de vier kringen in de ge meente Velsen Donderdag 17 Maart elk een ledenvergadering zullen houden ter opstelling van de candidatenlijst. De kring I, omvattende IJmuiden en IJmuiden-Oost, vergadert in het St. Fi- delisgebouw aan de Zeeweg. Kring II, waaronder Driehuis en Santpoort-dorp zijn begrepen, komt bijeen in de zaal van Zomerlust aan de Hoofdstraat. Vel- sen-Noord, ofwel kring III, heeft voor de candidaatstelling de beschikking over een zaal in de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan en voor kring IV in Santpoort-Station is het stationskof fiehuis van de heer Verhoeven gehuurd. Elke kring mag zes candidaten stel len, waarna de kernvergadering hieruit het „politiek advies" zal samenstellen voor de groslijststemming. De uiteinde lijke candidatenlijst voor de raadsver kiezing moet voor 10 Mei gereed zijn. Momenteel telt de katholieke raads fractie zeWn leden. Waarschijnlijk is de verkiezing van de nieuwe raad Woens dag 22 Juni. De kring Driehuis-Santpoort van de K.A.B., afdeling Velsen houdt Donder dag 10 Maart 's avonds 8 uur in de paro chiezaal aan de Schaepmanlaan te Drie huis een culturele avond. De heer A. Frijters, docent aan de Gem. H.B.S. te Haarlem, zal spreken over het onder werp: „Federalisme". Waar de heer Frij ters jarenlang in Indonesië werkzaam is geweest, zal hij met gedegen kennis van zaken dit onderwerp kunnen behande len. Hedenmiddag wordt in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling van schilderijen van Jan Visser geopend. Onze tekenaar is ook op de Bloemententoonstelling in het Krelagehuis geweest. Hi] zag daar drommen bloemen en drommen mensen. Bij een fraai plekje werd hij getroffen door de overeenkomst tussen de kinderen van Flora en de wezens, die mens heten. Ziet u ook enige gelijkenis tussen het mannetje met bolhoed en streepbroek en de tulpen tussen de figuur van madame en de hyacinten, tussen het bollige knaapje en de babies onder de bol gewassen tussen de piekerige haardos van de bloemenkunstschilder en de stekelige staartbloemen, tussen het parapluiedragend ventje en de zonne scherindragende trompetnarcissen? (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST BAVO (Leidse vaart). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. adsp. 12.15 uur, lijdensmed. 7.30 uur. Maandag Fem.-congr. heren 8 uur. Dinsdag congr. meisjes 7 uur en jongedames 8.15 uur. Woensdag congr. jongens 7 uur; lof 7.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zater dag hjechten van 4.30 tot 8.30 uur; Lof 7.30 uur. H. JOZEF (Jansstraat). Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. Dinsdag congr. meisjes jun. 7 uur; jongedames 7.45 uur. Woensdag Lof 7.30 uur; congr. jongens jun. 7 uur. Donderdag interpar. congr. ongeh. da mes 2540 j. 8 uur; Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag Lof 7.30 uur; biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur. ST. ANTONIUS VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur; lijdensmed. 7 uur. Maandag congr. meis jes 7 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur. Woens dag Lof 7.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4 tot 9 uur. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaar- ne). Zondag H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis); Lof 7.30 uur. Maan dag en Dinsdag Lof 7.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7.30 uur. H. JOANNÉS DE DOPER (Amster damstraat). Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 uur; Lof 7 uur. Dinsdag congr. meisjes sen. 7 uur; jongedames 8 uur. Woensdag Lof 7.30 uur. Donderdag Lof 7.30 uur; H. Fam. dames 8 uur, waarna KA. dames Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4.30 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. H, LIDUÏNA (Rijsksstraatweg)Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30 uur; Lof 7 uur. Maandag Fam. dames 8 uur. Dinsdag Mariacongr 7 uur. Woensdag Lof 7.30 uur; congr. jongens 13 en 14 jaar 8 uur en 15 en 18 jaar 8.30 uur. Donderdag Lof 7.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag ge legenheid tot biechten van 5 tot 8 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). Zondag H.H. Missen 6.30 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. Ves pers 4 uur; Lijdensmed. 7.30 uur. Dins dag Lof 7.30 uur. Woensdag Lof 7.30 uur; congr, heren 8.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 7 en van 7.30 tot 9.30 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. jon gemannen 12.15 uur; Lof 7 uur. Dinsdag Lof 7.30 uur; congr. meisjes boven 17 jaar 8.15 uur Donderdag Lof 7.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30 uur. O. L. VROUW VAN ZEVEN SMARTEN en ST. BAVO (Rijksstraatweg) Zon dag H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 uur; Lof 7 uur. Maandag H. Fam. dames 8 uur. Dinsdag congr. dames 8 uur. Woensdag Lof 7.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 9 uur. H. DRIE-EENHEID (Bloemendaal) Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 1015 en 11.30 uuf; lijdensmed. 7.30 uur. Dinsdag congr. jonge vrouwen 8 uur. Woensdag Lof 7.30 uur. Donder dag Lof 7.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 6.30 uur en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 u. H. SACRAMENT (Bloemendaal) Zondag H.H. Missen 7.30 en 10.15 (Hoogmis); lijdensmed. 6.30 uur. Zater dag biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.15 uur. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVANGEN (Overveen) Zondag H.H. Missen 7, 8. 9 (Hoogmis) en 10.30 uur; lijdensmed. 7.30 uur Maandag congr. heren 8 uur. Dinsdag conf. jongedames 8 uur. Woensdag Lof 7.30 uur. Vrijdag Kruis weg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 4 tot 8 uur; Lof 7 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- hout) Zondag H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 4 uur. Dins dag Lof 7.30 uur, waarna congr. meis jes. Woensdag Lof 7.30 uur. Vrijdag Lof en lijdensmed. 7.30 uur. Zaterdag biech ten van 4 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. II. BAVO (Heemstede) Zondag H.H. Missen 7.15, 8.45. 10 uur (Hoogmis) en 11.30 uur; Agnescongr. 12.30 uur; Lof 7.30 uur. Maandag H. Fam. heren 7.30 upr. Woensdag Mariagarde sen. 7 uur; Lof 7.30 uur; congr. jongemannen 8 uur. Donderdag Lof 7.30 uur, waarna biechten. Vrijdag Kruisweg 7-30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 6 en van 7 tot 9 uur: Lof 7.30 uur. O. L. VROUW HEMELVAART (Heem stede) Zondag H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. Maandag congr. meisjes sen# 8 uur. Woensdag Lof 7.30 uur. Donderdag congr. moeders 8 uur. Vrijdag Kruis weg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. H. AGATHA (Zandvoort) Zondag H.H. Missen 7. 8.30, 10 uur (Hoogmis): -Lof 7 uur. Maandag congr. heren en jongemannen 7.30 uur. Dinsdag congr. jonge meisjes 7.30 uur. Woensdag Lof 7.30 uur. Vrijdag Kruisweg 7.30 uur. Zaterdag biechten van 5 tot 8 uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam) Zondag H.H. Missen 7-30 en 10 uur (Hoogmis). Zaterdag biechten van 5 tot 7.30 uur. Gisteren is me de klomp gebro*** In „Sursum Corda", de onvoW. zen inter-parochiële klok, een lijstje voor met de namen va» predikanten, die in de verschillende ken in stad en bmtrek de lijdensmeüi ties houden. Lofwaardig initiatief. M* t de redactie van dit klokkenspel te weten, dat ons dagblad al jaren» leden zo'n initiatief nam. Prinsne lijk en enigszins zelfvoldaan plaat^J wij het lijstje in onze kolommen, verre van volledig. Er waren F*. toors, die kwaad werden en uitriep*? meneer, hoe komt u bij zo'n dwaash^ Bij mij preekt de jongste kapelaan bij de paters Borromaeus de Greeve C. Friethoff O.P. Ze lopen dus naar de keien van redenaars en anderen zitten met lege banken. Die pastoors toch, dachten we. in ons hart konden we ze geen on ge geven. Nietwaar „Sursum Corda"t De RADIO-SPECIALIST van Heemst «at* RAADHUISSTRAAT 36 - TELBFj De nieuwe afdeling „Heemstede" de Alg. Bond van Burgerlijk Gep®* sionneerden vergaderde in het verV?» singshuis „Groenendaal" met het stuur van de afd. „Haarlem" en P? voorlopig comité van de afd. „Heentef de", waaronder Bennebroek en een deelte Haarlemmermeer. Als voorlopw" bestuursleden zijn gekozen de hefe' Vis, voorzitter (Bennebroek); Heildj vice-voorzitter; Verheul, le secretary Arendsman, 2e secretaris (HaarlemH1®* meer); IJtsma, le penningmeester; uf tenbogaard, 2e penningmeester; La1* mers en Spaargaren, alg. adjuncten. Behoudens goedkeuring van Pt hoofdbestuur, zal het bestuur besta? uit negen leden. De vergadering stel" er prijs op, dat een vrouwelijke gep?j sionneerde zich alsnog beschikbaar stellen. De nieuwe afdeling telt 154 leden. P propaganda voor werving van nieuw leden zal intensief worden ter hand nomen. Ruim 300 gepensionneerden ztfj nog niet aangesloten, een verschil Zaandam, aangezien daar 99 gep«" sionneerden lid is. Maandag: 8 uur clubavond H.B.C-i Melodia. Dinsdag: 8 uur Harmonie Michaël, 8 uur Laudate Dominum, 8 Missie-naaikrans. Woensdag: 3 Kath. Kinderkoor, 7.30 uur damclub Bavo, 8 uur leden K.J.M.V. Donderc 8 uur Het Blijde Leven, 8 uur St. W centius. Vrijdag: 8 uur tooneelrepetih' Door Eendracht Sterk. De Zondagsdiensten voor artsen w°j den waargenomen door dr. K- Herenweg 197, tel. 26224; dr. J. J. v. L«? Bronsteeweg 76, tel. 15538; dr. J- Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, 28032. Wijkverpleging; Zuster Dudok v He.el, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Heemstee1^ Apotheek, Binnenweg 98, tel. 281^ Aerdenhout Apotheek, Zandv.laan 1 tel. 26772. In de gisteravond gehouden vergaf; ring van de K.V.P., afd. Bloemeno*3 is medegedeeld, dat de heer C. BroujL zich niet meer candidaat zal sta voor de volgende gemeenteraad^» p kiezingen. In zijn plaats staat nu oPj candidatenlijst de heer A. G. Sondeyj te Vogelenzang. De groslijststemmine plaats hebben Zondag 24 ApdiL Amsterdam, 4 Maart De vrij gunstige ondertoon, die glSV ren op de aandelenmarkt was wa®1^. nemen geweest, kon vandaag in noeg alle afdelingen goed behouden ven. Voor de 3 '/2 conv. oblig. Stokvis zal ingaande Maandag a.s- tering worden opgemaakt. Als adviesprijs werd een koers f» noemd van 102%%. De 314% oblig- -f verbros werden vandaag op 102 ft handeld. Op de Staatsfondsenmarkt ,V de conversielening tot 96% terug en ten Investeringscertificaten eveneens ep luier. 3% Inschr. Grootboek 1946 JV stelde aanvankelijk tot 95ftdoch lieten de markt op circa 9514. Unilever sloot na een wat vastere Oyb ning op 231 met een koersverlies vaö A op 226. Philips en Aku konden 1 verbeteren. Makelaar en Taxateur Tel. 13781, Haarlem BETALING KAN GEREGELD WORDEN ic> Pik hc stand hnder fekomi hrijvin «fval In 1£ 48.44 p Plicht hoewel Schrikt hat hie Perk v 1947 I lende °°rlogs festadi 's blij: hen. N 's, hee: het leidelij Hierl Oeze g 'holiek ®cen a Sodsdii enkel i «ekkir Voorbe Dat 'e zien klaring Van hier w sanmei •holiek henen hiaal r hlarme her de Herh Plaats hntker: Op de hoor hoogte 'erd£ Sen te hing baarde ?Pze b is. Ma Wijst i heke hanwa: «est. I h i e n ke r s 1 Voor *elf Dit hie uit hellijk ten v: hehooi tholiel hen 'een u ke sol hat in loofsa: ts, de hen, di kt ons Ie bes; Perker kinger eerst c hinnen loofsaj en véé htoetei ruchtb kaar t Voor t Vaar, Ven er he is gerust sensch door over 1 goddel her, di he h hen is Van d geloof: °,gen hierna land Overal 'oofsai he dai orn °P wi hen hoordi gaat o tl en Je hoc hageli Hoe v "lijft alléén Verzet Jegen «jd. Mas standi Over hiet d he tel lede eerlijl «te pl aller hiet a he vo' Henin houdi: Peurt, 's he hiet v ginnc hauw: V'aarc ?o ho Jal he hioete ?°nde teder, l IVtoj han t Per ons Voor 1'age htislu *h m .Hei «en6] Mier Nch ?h, W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2