Sukarno niet naar Den Haag zolang regering in Djocja niet is hersteld Federalisten steunen de Republikeinse eis ÜPA KOOY uit Badhoevedorp morgen honderd en vier jaar oud Interim-regeling voor West-Indië Lid. der Russische delegatie van UNO in Amerika gearresteerd GROMYKO benoemd tot voornaamste onder minister van Buitenlandse zaken --Sportnieuws-- SVV-ers Steenbergen en Van Schijndel in Ned. Elftal Tot hoofd en hart Uitstel der Ronde-Tafelconfe rentie onvermijdelijk Het weer ISDRAGEN TROEPEN ONDERDELEN ZICH? Wetsontwerp voor advies aan de Staten Zelfstandigheid voor Aruba en Curasao Qesprek met de oudste Hij verduisterde verslagen der regering Sovjet-ambassadeur eist vrijlating INDIA WEIGERDE... Trygve Lie drie uur in Nederland Sovjet-leiding thans in handen van machtig kern-kabinet Extra vleesbon Brandes leider van de aanval J maandag 7 maart 1949 72sfe JAARGANG No. 24403 Per extra-vliegtuig naar Polen INWONER VAN ONS LAND ,?'et Sim1 n man van een da&" En dan !(Vi RAKOSI DOET FELLE AANVAL OP HET VATICAAN „Medeplichtigen" van Kardinaal Mindszenty veroordeeld Een kwart millioen vasten brieven Nederlands lunapark in Egypte ZWAARGEWONDE MILITAIREN MOCHTEN NIET OVERVLIEGEN Om een dutje te doen S Malenko, Molotov en Boelganin Tot 12 Maart bon 024 geldig V.. BUREAUX van redactie en administratie SMEDESTRAAT 5 HAARLEM •elefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 ^bonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraal 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter-' hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Resident Sukarno heeft geweigerd de Nederlandse uitnodiging tot het deel- Jenien aan de Ronde-Tafelconferentie te aanvaarden, zolang de republikeinse '''Sering niet in Djocja is hersteld. Dit antwoord van Sukarno is "Zaterdag •°or de resident van Banka aan de H.V.K., dr. Beel, overhandigd. Sukarno .e'klaarde, dat hij de uitnodiging in principe aanvaardt. Zijn antwoord wenst 'U'ter niet vooruit te lopen op een beslissing van de commissie der V.N. voor ^donesië. Welingelichte kringen te Batavia me- jj|J> dat de federalisten na kennis te ®bben genomen van het verslag, uitge pcht door de contactcommissie, die ahka bezocht, een resolutie hebben 'Igenomen, waarin werd aangedron- op aanvaarding van de republikein- eis betreffende het herstel van de 'Publikeinse regering in Djocja en be ffende de bevoegdheid tot toezicht bij besprekingen op de Ronde-Tafelcon- :-entie door de Commissie der V.N. .J°rts zou de resolutie bij beide rege len aandringen op afkondiging van orders tot staken van het vuren en een gezamenlijke poging tot herstel rust en orde. Tot nu toe is officieel niets betreffen- deze resolutie gepubliceerd, zo meldt 'eUter. maar volgens betrouwbare bron- in Batavia zouden de Nederlandse "'oriteiten deze resolutie onaanvaard- |®t hebben verklaard. Hierna zou de ,'digheid van de resolutie in de B.F.O betwist. U. P. weet nog te melden, dat dr. deel „zeer kwaad is geworden" en f de federalisten van heeft beschul digd, regelrecht partij te kiezen voor de republikeinen. Republikeinse kringen hebben be- 6erd, dat de voorzitter van de B.F.O. ,'itan Hamid II gedreigd heeft af te 6den, doch een woordvoerder van de sultan heeft dit bericht tegengesproken. Aneta meldt, dat de B.F.O. Zater dag bijeen is geweest, nadat zij Vrij dag langdurig had vergaderd en Donder dag tot ver na middernacht bijeen waS. De volgende bijeenkomst is thans be paald op a.s. Donderdag. Officieel wordt gemeld, dat daarna vernioedelijk een af vaardiging van de B.F.O. naar Banka reist. Deze delegatie zal bestaan uit pre miers en walis-negara van deelstaten, onder voorzitterschap van Hamid II. Al gemeen acht men thans uitstel van de aanvangs-datum der Ronde-Tafelcon ferentie hierdoor onvermijdelijk. Agence France Presse verneemt uit officiële bron, dat thans langs diploma tieke weg tussen Londen en Den Haag overleg wordt gepleegd in zake de Indo nesische kwestie. De Engelse gezant in Nederland, Sir Philip Nichols heeft in de loop van de laatste dagen verscheidene malen een onderhoud omtrent genoemde kwestie gehad met minister Bevin, die hem gevraagd zou hebben de Nederland se regering te wijzen op de voordelen, die zij op korte of lange termijn zou trekken uit het aanvaarden van een ruimere politiek in Indonesië. De regering van Iran stelt met leed wezen vast, dat de Nederlandse regering geen enkele doeltreffende maatregel heeft getroffen om de Indonesische kwestie op te lossen, zo wordt verklaard in een nota van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die aan de ge zant van Nederland te Teheran is over handigd. In de nota wordt o.a. gezegd, dat de regering van Iran hoopt, dat de Nederlandse regering zo spoedig moge lijk besluiten zal nemen, waardoor de zelfstandigheid en de vrijheid van Indo nesië worden gewaarborgd. Hedenochtend is te Surabaja de eerste zitting van de voorlopige volksvertegen woordiging van de Negara Djawa Timur geopend. De voorzitter van het parle ment deelde mede, dat de studiecommis sie vrijwel gereedgekomen was met de ontwerp-grondwet, die binnenkort gepu bliceerd zal worden. Valentine Goebitsjef Verwachting tot Dinsdagavond: Matige wind tussen Oost en Zuid. /eranderlijke bewolking met aan hankelijk hier en daar nog enige lich- le sneeuw. Vannacht en morgenoch- fcnd lichte tot matige vorst, morgen "verdag lichte vorst tot temperatuur ttIn het vriespunt. Zon 7.12—18.31, maan 10.15—3.27. Maart j.l. deelde de minister-presi- i de Eerste Kamer mede, dat aan rn« ee Vertegenwoordiger van de ,.r' telegrafisch was verzocht een on. fu*®ek te doen instellen naar de be- 'Uldigingen omtrent misdragingen van .Paalde troepenonderdelen in Indonesië. het sindsdien ontvangen antwoord h de Hoge Vertegenwoordiger van de °on is gebleken, dat de legercomman- ,hl met instemming van de Hoge Ver- «enwoordiger van de Kroon reeds vóór ^angst van het telegram van de Ne- andse regering aan de procureur-ge- l" aal bij het Hoog Gerechtshof te Bata- had verzocht bedoeld onderzoek te eh instellen. ^?ndag zijn 23 van de 26 door de „Bran- ls" op zo wonderbaarlijke wijze geredde 3se zeelieden van de „Katowice" met extra vliegtuig van de K.L.M. naar Wüa gevlogen. De drie andere Polen zijn Plan naar Antwerpen te reizen om te JJsteren op het inmiddels bijna gerepa- t(3e s.s. „Poladski". Naar het A.N.P. verneemt, is heden het wetsontwerp interim-regeling voor Suriname en de Nederlandse Antillen voor advies aan de Staten aangeboden. Tot nu toe werd overeenkomstig art. 62 der grondwet het algemeen bestuur door de gouverneur uitgeoefend. Volgens de nieuwe regeling zal de lands regering van Suriname en de Nederlandse Antillen bestaan uit de lands- regent en de aan de Staten verantwoordelijke regeringsraad. In de nieuwe landsregeling (welke in de plaats zal treden van de staatsregeling) is duide lijk aangegeven, dat ten aanzien van de verzorging van de inwendige aan gelegenheden de landsregent optreedt als hoofd der landsregering. Het ontwerp gaat uit van de gedachte, dat een gelijksoortige verhouding als in Nederland bestaat tussen de koning en de ministers in Suriname en de Neder landse Antillen zal bestaan tussen de ver tegenwoordiger des konings en de le den van de regeringsraad. Alleen ten aanzien van deb elangen van het Ko ninkrijk worden aan de landsregent in een afzonderlijke afdeling bevoegdheden toegekend als orgaan van het Ko ninkrijk. Slechts voor de Werkzaamheden zal hij 's konings aanwijzingen in acht hebben te nemen. Deze werkzaamheden zijn: de afkon- digng, de uitvoering en de zorg voor de naleving van wetten, algemene maat regelen van - bestuur en verdragen, zo mede schorsing van landsverordeningen wegens er strijd met 'n hogere regeling of met het algemeen belang van 't Ko ninkrijk. Voor de Nederlandse Antillen zal de wijziging in de positie van de landsregent nog belangrijker kunnen zijn, omdat krachtens de intérim-regeling bij algemene maatregelen van bestuur zelf- (Van onze verslaggever) is duidelijk, dat de conversatie een 104-jarige man, die zijn laat- levensdagen stil en in zichzelf ge- kta» sli't. hoofdzakelijk uit zwijgen 1 bestaan. Maar dat neemt niet weg, biet opa Kooy hij is sinds korte tijd oudste inwoner van Nederland, iunt in Badhoevedorp en viert van- (.S zijn verjaardag heus nog wel I. gesprek te voeren is. Al heeft hij l(Jefst, dat zpn kleindochter Jany, die verzorgt, er vanwege de goede gang «aken bij komt zitten. ''U'r worden niet veel mensen zo oud: «Ljn er maar dun", zegt opa Kooy en shnt merken, dat hij het toch wel .onderscheiding vindt, dat hü 104 •o ls- Ook al omdat hij deze zin in de van het gesprek nog vele malen tfSalt. 4 ®9r even later voegt hij er aan toe: Wst hij weer een poosje. In die tus- SÜld vertelt Jany ons, dat opa nog 'at ia'l niet hulpbehoevend is: nij «Ij alleen de trap op en af en hij kan «onder hulp kleden. Toen hij 99 '■,-.. ^-'as heeft opa nog een operatie on- aan een niet gevaarlijke huid- ij 5er. Maar de doktersrekening heeft °oit willen betalen. ben 19 jaar groenteteler ge- West", zegt opa Kooy. „Da's waar. En n ben ik 36 jaar bij één baas ge- Och. och, wat heb ik geploegd", moet hij dan weer even over na- aken >i ,ar behalve ploegen heeft hij nog ^tau'eb0el andere dingen, gedaan; dat V: is i een ander familielid, dat er ook .komen zitten, ons. Opa Kooy e al in de Haarlemmermeer, toen veel vissen en jagen en stropen. twee jaar droog was en toen °UriWas bij buiten en daarom is hij a geworden. hi" °ud ben jij?" vraagt opa Kooy ,Lnm'hseling. h« ,ls wij dan een tikkeltje onthutst Vl?*1 LeeftiH noemen, zegt hij resoluut: Mc ie Pas kijken". Gezeten in de van zulk een uitzonderlijke Opa Kooy: „Ik ben 'n man van een dag." ouderdom, hebben wij dat grif erkend, Nee, hij wil niet etón, opa. „Ik heb geen trek var, eten", zegt hij. Maar als Jany toch maar een bordje brengt, verorbert hij het voedsel met onver wacht entrain. Morgen is het feest; dan komen er een heleboel van de 117 kinderen, klein kinderen, achter-kleinkinderen en ach ter-achter-kleinkinderen. En de burge meester komt, en de dominee en de fan fare. Of opa dat leuk vindt? „Als ik gezond ben anders ga ik naar bed", zegt hij zonder omwegen. En daar heeft-ie gelijk in. Want hij is een man van een dag. IAls de mensen wat minder zouden eisen en wat meer zouden geven, dan zouden ze ook wel meer ontvangen. I V - -/ adviezen hebben uitgebracht. standigheid zal worden verleend aan de eilanden Aruba en Curacao, hetgeen met zich mee zal brengen besnoeiing van de bevoegdheid van de landsregering (dus van landsregent en regeringsraad) met betrfekking tot de verzorging van de eigen belangen van dei eilanden. By de besprekingen, die minister Van Schaik op Curacao en Aruba voerde,is gebleken, hoezeer het op prijs gesteld zou worden als bij de behandeling van het ontwerp-interim-regering kennis ge nomen zou kunnfe-n worden van het ont- werp-algemene maatregel van bestuur betreffende toekenning van zekere zelf standigheid aan Aruba en Curacao. Het ligt in de bedoeling van de regering aan deze wens te voldoen. In de nieuwe landsregeling is de onbe perkte bevoegdheid tot ingrijpen aan de wet ontnomen. Alle inwendige aangele genheden zullen worden geregeld bij landsverordening, terwijl de conflicten regeling geheel is komen» te vervallen. Alleen de volgende punten zijn ter rege ling aan de wet voorbehouden: De in terim-regeling zelf, het Nederlander schap, vernietiging van een landsveror dening, strafrechtelijke verantwoorde lijkheid van de landsregent, goedkeuring van verdragen, overeenkomsten en geld leningen buitenslands en verschillende bepalingen betreffehde de defensie. Regeling bij algemene maatregel van bestuur zal geschieden ten aanzien van: De rechtspraak van de Hoge Raad, de regeling van de eilanden van de Neder landse Antillen, benevens enige andere onderwerpen. Ook de bemoeienis van Suriname en de Nederlandse Antillen bij die totstandko ming van de wetten is door de interim regeling geïntensiveerd. De algemene vertegenwoordigers, die door de lands regering worden benoemd, zullen met raadgevende stem deelnemen aan het ministerieel overleg over de aangelegen heden, uitsluitend of mede de belangen van Suriname en de Nederlandse Antil len betreffende. Bij algemene maatregel van bestuur kunnen hieromtrent nadere regels wor den vastgesteld. Of de aangewezene al dan niet deel zal uitmaken van de re- geringsrkad wordt aan de landsregering overgelaten. Met het oog mede op die mogelijkheid is het aantal leden van dat college op ten hoogste negen gebracht. Bovendien zal de koning een staats raad in buitengewone dienst voor Suri name en een voor de Nederlandse An tillen benoemen na gepleegd overleg met de betrokken landsregering. In de Raad van State kan hierdoor de zienswijze van die gebiedsdelen tot baar recht komen. Vervolgens wordt ten aanzien van ontwerpen van wetten, algemene maatregelen van bestuur, ver dragen of andere overeenkomsten met een vreemde mogendheid of een inter nationale organisatie de betrokken lands regering in de gelegenheid gesteld -van raad te dienen. De landsregering raadpleegt desge wenst de Staten omtrent ontwerpen van wetten en algemene maatregelen van bestuur. De hierboven aangegeven afwijkingen van de grondwet brengen met zich me de, dat de interim-regeling alleen kan tot stand komen krachtens het nieuwe artikel 210 van de grondwet. Het ont- werp-interim-regeling moet dus met een tweederden meerderheid in de Sta ten- Generaal worden aangenomen. Op 17 Maart zullen, zoals bekend, op de Nederlandse Antillen verkiezingen worden gehouden. Het ligt dus voor de hand, dat hier de nieuwgekozen Staten over het ontwerp advies zullen uitbren gen. Aangezien echter in Suriname de verkiezingen waarschijniyk eerst eind Mei zullen worden gehouden, zullen de oude staten van Suriname advies uit brengen. De regering acht het gewenst, dat beide statencolleges vóór 1 Mei hun Te New York is een lid van de Sovjet- Russische delegatie ter V.N. gearresteerd. De gearresteerde wordt ervan beschul digd verslagen der Amerikaanse rege ring verduisterd te hebben, zo is officieel medegedeeld. Eveneens is een ambte nares van het Amerikaanse ministerie van Justitie op dezelfde beschuldiging gearresteerd. Het betreft hier de 32-jarige Sovjet- Rus Goebitsjef. De ambtenares is de 27-jarige Judith Coplon. Zij werd naar New York ge volgd en betrapt, toen zij in contact trad met de Sovjet-Rus. De twee gearresteerden worden er eveneens van beschuldigd gepoogd te hebben de V.S. onwettig te beroven van de diensten van Judith Coplon. De Sov jet-Rus is de derde secretaris van het Sovjet-Russische secretariaat by de V.N., dat te New York is gestationneerd. Later werd Goebitsjef en mej. Coplon ten laste gelegd, te hebben samengezwo ren, teneinde spionnage te bedrijven. De borgstelling van Goebitsjef is bepaald op 100.000 dollar en die van mej. Coplon op 20.000 dollar. De secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, heeft te New York medege deeld, dat Goebitsjef, hangende de uit slag van het onderzoek naar (de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, ge schorst is Volgens de tussen de U.N.O. en de re gering van de Verenigde Staten gesloten accoorden is de diplomatieke onschend baarheid van de U.N.O.-ambtenaren en kel van kracht bij de uitoefening hun ner functies en geldt zij niet voor hun bedrijvigheid buiten de U.N.O. De amb tenaren leggen trouwens de eed af bij hun ambtsaanvaarding en zweren de Verenigde Naties trouw te zullen die nen. Valentin Goebitsjef, een in 1916 te Dertien „medeplichtigen" van kardi naal Mindszenty, onder wie twee Je zuïeten en een wereldheer, werden Za terdag door het arbeidersgerecht van Boedapest schuldig bevonden aan over treding van de deviezen-voorschriften en veroordeeld tot gevangenisstraffen, die variëren van achttien maanden tot acht jaar. Matyas Rakosi, de communistische plaatsvervangende premier van Honga rije, heeft Zaterdag de beschuldiging uitgesproken, dat het Vaticaan, hetwelk, naar hij zei, het Amerikaanse imperialis me diende, samengezworen had om een Donau-monarchie te stichten in de vorm van een „unie van katholieke landen Zijn conclusie was, zei Rakosi, dat „het Vaticaan geen overeenkomst en vrede wilde, maar oorlog en onrust." Hij zei, dat een Rooms-Katholieke bis schop de gelegenheid gehad had met Kardinaal Mindszenty te spreken voor dat deze zich op zijn nieuwe standpunt ten aanzien van de betrekkingen tussen Kerk en Staat stelde. Over de gewijzigde houding van de Kardinaal tijdens het proces merkte Ra kosi op: „De communisten zijn zich be wust, dat een overtuiging niet gewijzigd kan worden door marteling, bedreiging, verdovende middelen of physieke be- invloeding." De belangrijke inhoud van het jongste Vastenamendement van 't Hoogwaardig Episcopaat heeft de K.A.B. doen be sluiten deze brief in brochure-vorm te doen uitgeven en aan haar leden gratis beschikbaar te stellen. Er is een op laag van ruim een kwart millioen exemplaren gedrukt. Orel in de' U.S.S.R. geboren Russisch burger, maakte sedert 1946 deel uit van het ambtenarenkorps der U.N.O. De Sovjet-ambassadeur te Washington Panyushkin heeft van de Amerikaanse regering geëist, dat zij de vrijlating be veelt van Goebitsjef. De ambassadeur stelde de eis na een bespreking op het ministerie van Bui tenlandse Zaken met onder-minister van Buitenlandse Zaken James Webb. De Verenigde Amusementsbedrijven zijn hun exploitatie in Egypte weer be gonnen. Op het ogenblik is een deel der inrichting in bedrijf als Lunapark bij een tentoonstelling, die in Cairo wordt gehouden. Ongeveer 15 Maart zullen de andere bedrijven in werking komen op een tweede, eveneens te Caïro te houden Lunapark. De moeilijkheden, Hie de oor zaak waren van het stilleggen der ex ploitatie, zijn, naar van de zijde der V. A. B. werd meegedeeld, fchans volko men opgelost. De Nederlandse amuse mentsbedrijven mogen zich in een grote belangstelling verheugen. De Atlantische vloot van de Verenigde Staten houdt manoeuvres in de Caraïbi- sche Zee. Landingsboten voeren, onder zwaar kanonvuur van de vloot, een lan ding uit op het eiland Vieques. „Het Bataviaasch Nieuwsblad" schrijft in een hoofdartikel, naar aanleiding van het verzoek van India tot vliegen over Indonesisch gebied o.m.: Het verzoek van India om over deze Archipel te vliegen zal bij velen de indruk kunnen wekken van brutaliteit wat de Duit sers noemen „Unverfrorenheit" wan neer men het beziet in verband met de eenzijdige en trouweloze contractbreuk, v/elke even te voren dit zelfde India pleegde ten aanzien van de vergunning tot vliegen over Indisch gebied. Maar in onze wereld waarin trouweloosheid bij zonder hoog genoteerd staat en aan spraak maken kan op vrij alzijdige steun en aanmoediging om niet te zeggen kruiperigheid daar moet men zich al weer niet te sterk verbazen over deze mentaliteit van dit pasgeboren rijk. Wij voelen ons thans na dit staaltje van arrogantie evenwel verplicht tot een onthulling, die wij tevoren in de pen ge houden hebben. Het is juist, om thans melding te ma ken van een ander verzoek, hetwelk kortgeleden via de Indische consul-gene raal aan de regering van India werd ge richt, namelijk om een aantal zwaar ge wonde Nederlandse militairen over In disch grondgebied zéér snel naar Nederland te mogen brengen. Het ver zoek werd domweg geweigerd. Trygve Lie, secretaris-generaal van de TJ.N.Ö. kwam Zondagmorgen, in ge zelschap van de adjunct-secretaris-gene raal, de heer A. Pelt, van New York naar Schiphol gevlogen. Hij bleef slechts drie uur op het vliegveld. Een korte spanne tyds, die hij echter uitstekend gebruikte door ter plaatse een ferm dutje te doen. Daarna vloog de heer Lie om half één linea recta door naar Genève. Men kan zich overigens wel voorstel len dat de secretaris-generaal zijn rust hard nodig heeft, want hij is weer evenals tijdens zijn vorig bezoek aan ons land op zoek naar een huis. Ook de U.N.O. heeft haar woningprobleem. Dit keer gaat het om een onderkomen voor enkele diensten van de United Nations Organization. En de heer Lie hoopt die in Genève te vinden namelijk hetzij in een gedeelte van het bestaande Volkenbondpaleis, hetzij in een gans nieuwe omgeving. Ook gaat hij, en pas sant, in Genève besprekingen voeren met de Wereld-Gezondheidsorganisatie om met haar tot een zekere samenwer king te komen. Op politieke vragen van de pers wei gerde Trygve Lie categorisch in te gaan. Slechts onthulde hij de journalisten, dat hij zo „zijn eigen ideeën" op dit gebied had. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, na zijn aankomst op Schiphol, in gesprek met Dr Plesman. Het officiële Sovjet-Russische nieuws agentschap „Tass" heeft Zaterdagavond bekend gemaakt, dat de Sovjet-Russi sche raad van ministers Andrei Gromy- ko tot eerste onder-minister van Buiten landse Zaken heeft benoemd. Hiermede neemt Gromyko de plaats in, die door Vishinsky werd bekleed, voordat hij tot minister van Buitenlandse Zaken werd benoemd. Gromyko heeft, evenals Vishinsky, bij het grote publiek vooral bekendheid verworven door de redevoeringen, wel ke hij in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gehouden. Bij vele gelegenheden was Gromyko het hoofd van de Sovjet-Russische delegatie bij de Verenigde Naties. Hij was reeds één der Russische onderministers van Buitenlandse Zaken, doch hij is nu de chef van hen geworden. Gromyko werd in 1943 tot Sovjet-Rus sische ambassadeur bij de Amerikaanse regering benoemd, als hoedanig hij Lit- winov opvolgde. Hij heeft deze post tot April 1946 bekleed. Diplomatieke kringen te Washington zien in de mutaties in het Sovjet-Russi sche departementen van Buitenlandse Zaken de mogeiykheid van een alge mene reorganisatie van de Sovjet-lei ding om deze tot een machtig kernka binet te maken, dat snel politieke be slissingen van het grootste belang kan nemen. Dit kabinet zou omvatten: minister president Stalin, het hoofd van de in terne veiligheid, Beria, de minister van Defensie, Worosjilov, en de plaatsver vangende premiers Mikoyan en Molo- tov. Dit zou betekenen dat de nieuwe ministers Vishinsky en Mentsjikov niet dezelfde autoriteit en bevoegdheid heb ben als hun voorgangers. In een nieuwe en hoge positie in een kernkabinet zou Molotov in staat zijn alle Sovjet-activiteit in het buitenland te coördineren, niet alleen die Van de Sovjet-ambassades en andere diploma tieke vertegenwoordigingen, doch ook Door stakingen van de grafdelvers ge dwongen zijn de priesterstudenten van New York aan de slag gegaan en delven nu zelf de graven voor de meer dan 1000 stoffelijke overschotten, die reeds weken lang op een begrafenis wachten. Op de achtergrond links Francis Kardinaal Spellman, die het initiatief tot deze actie nam. de activiteit van de Cominform en van de communistische partijen in alle lan den van de wereld. Waarnemers te Moskou zijn niet van oordeel, dat het aftreden van Molotov en Mikoyan een wijziging in de Russi sche buitenlandse politiak betekent. Zij betogen, dat er geen anologie be staat tussen het aftreden van Maxim Litwinov als volkscommissaris voor bui tenlandse zaken in Mei 1939 en het aftreden van Molotov. De Russische regering heeft verklaard, dat Litwinov in 1939 vervangen is om dat het nodig was zijn functie in ver band met de dreigende oorlog door een meer gezaghebbende persoon te laten bekleden. In 1939 werd Litwinov, die geen lid van het Politburo was, opgevolgd door Molotov, die daarvan wel lid was en bovendien nog fungeerde als voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen, d.w.z. als premier. Nu treedt Molotov af als minister van Buitenlandse Zaken, maar hij blijft lid van het Politburo. Zijn portefeuille wordt overgenomen door zijn voor naamste assistent. De wijzigingen in de opperste leiding De iets ruimere aanvoer van slacht vee maakt het mogelijk tussentijds een aanvullende bon voor vlees aan te wij zen. Dienovereenkqgaslig geeft bon 024 algemeen met onmiddellijke ingang recht op het kopen van 50 gram vlees. Deze bon heeft een geldigheidsduur van een week, zodat hij op 12 Maart afloopt. Door onderlinge verschuivingen in de aanvoer bevatten de slagersvoorraden naar verhouding grote hoeveelheden spek en vet varkensvlees. Het publick zal in het bijzonder voor bovengenoem de bon genoegen moeten nemen met ae vleessoorten welke de slager op het moment van aankoop in voorraad neeft. Onafhankelijk van deze tussentijdse bonaanwijzing, die voor alle leeftijds groepen geldt, zullen in de bonnenlijst van Donderdag 10 Maart voor de leef tijdsgroepen A en B weer bonnen vroor 400 gram vlees worden aangewezen, waardoor voorshands het vleesrantsoen op het oude peil wordt gebracht. Het kaasrantsoen voor deze leeftijds groepen wordt teruggebracht tot 200 gr. per 14 dage« Voetbal Steenbergen, Van Schijndel en Brandes debuteren in weinig im posant Nederlands elftal - AGOVV, HVV en RCH kampioen AFC en DWV verliezen, waardoor De Spartaan nog een kans krijgt Sparta, Be Quick (Z) en Hilver sum moeten degradatiewedstrijden spelen. Korfbal Blauw Wit start in kampioenscom petitie korfbal met zege bij PSV. Hockey Westelijk elftal wint met 50 van Zuid-Selectie voor Nederlands elf tal. Athletiek Vierde zege van Slijkhuis in Amerika. Schaatsen Broekman weer tweede achter Pajor. Van der Voort vijfde in Hamar. der Sovjet-Unie, aldus U.P., versterken vele deskundigen in het geloof, dat Jozef Stalin te zijner tijd niet zal wor den opgevolgd door één persoon, maar door een triumviraat van leden van het politieke bureau. Hiervoor worden twee redenen aan gevoerd. In de eerste plaats acht men het moei lijk denkbaar, ja zelfs onmogelijk, dat iemand Stalin als de geestelijke leider van alle Sovjets zal opvolgen. In de tweede plaats wijst men er op, dat Stalin zelf de drie belangrijkste posten in de Sovjet-Unie bezet. Hij is generalissimo van alle gewapende strijdmachten, verder minister-president en dus het hoofd van de regering en tenslotte secretaris-generaal van de communistische partij. Het algemeen partijsecretariaat is Stalin's belangrijkste functie. Tengevol ge van het overlijden van Zhdanov kan Malenkov thans beschouwd worden als plaatsvervangend algemeen secretaris. Molotov zou in de eerste plaats in aanmerking komen om Stalin als pre mier op te volgen. Als opperste legerleider is N. A. Boel ganin de ernstige candiöaat om Stalin als zodanig op te volgen. 'Donderdag komt de Opperste Sovjet der Unie van Sovjet-republieken in het Kremlin bijeen. Meer dan 1.000 afge vaardigden uit alle delen der Sovjet- Unie zullen de' zitting bijwonen. Men verwacht dat Stalin tegenwoordig zal zijn, evenals Molotov, Vishinsky en Mikoyan. De vorige zitting van de Op perste Sovjet werd in Februari 1946 ge houden en duurde enige dagen. Toen werd de jaarlijkse begroting aangeno men. Het Nederlands elftal dat Zondag 13 Maart in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen België uitkomt, is ais volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Steenbergen (S.V.V.) en Schijvenaar (E.D.O.). Midden: Van Schijndel (S.V.V.), Möring (Enschede) en De Vroet (Feijen- oord), aanvoerder. Voor: Lenstra (Heerenveen), Wilkes (Xerxes), Brandes (Feijenoord), Kijvers (N.A.C.) en Clavan (A.D.O.). Reserves: De Munck (Sittardse Boys), Albers (Vitesse), Kroon (Feijen oord) en Van Dijk (Ajax). Het begin is bepaald op half 3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1