Advies uitbreiding verplichte ziekenfondsverzekering Ene de Noorman en de valse koning fi Stuur mannelijke reporters DE WITTE TULP Ook voorzieningen ter voorkoming van ziekten BRANDSTOF KOMT NOG NIET VRIJ BARON VAN WIJNBERGEN, OUDE VOORMAN UIT DE STAA TSPARTIJ, 80 JAAR i. MOLENS GAAN STROOM OPWEKKEN Nieuwe conferentie in New Delhi? Truman wil ministerie van Defensie herzien Rapport van commissie voor ziekenfondswezen Itand n ing S? Morgen vonnissen in Sofia BULGAARSE PREDIKANTEN BEKENNEN ONDER TRANEN WEER HUN SCHULD Canada kan bij conflict niet neutraal blijven NA 2 MAANDAG 7 MAART 1949 PAGINA V %eids »n Project voor de vacantiespreiding Verdeling in drieën UCV' gesist op leem 1 A A ^4rry Davis naar Nederland? r,eks reder zocht tevergeefs Textieldist ributie gecritiseerd Garentekort werkt remmend Hij bewees de katholieke zaak onschatbare diensten Actie van Apostolaat ter Zee Afzet landbouwproducten De „Heemskerk" weer op oude ligplaats Deviezenbesparing van 2*4 millioen gulden ÈjÊÈ O.-Duitse grondwet door HELEN CIRVAN Premier Laurent verklaart: Hogeschool voor luchtvaart Bemiddelingsbureau voor emigranten in Frankrijk Nederlands schip aan de grond itworf te zijd en P"' vonk g* pise vol* ïvoeritó orwaaj (reeds aar jfel e-JI met il ulp va» •aarnaw non va terbij les ga' jenerai jjirste K} middea' Jverklaa»1 de mi1'' zoals <i'f het rte serbrok^ midde"' lij hoop' een vef regeli'1' ■ganisaf middea' te do<f :eker achte» aelanga" sf te noó De Commissie ter bestudering van de toekomstige organisatie van het zieken fondswezen heeft aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid haar rapport doen toekomen. Het moet door de Stichting van de Arbeid nog in studie worden Henomen. Van de leden der commissie kon alleen de voorzitter van de bond van ®K. Ziekenfondsen in Nederland, de heer J. Hendriks, zich met de gedachten- Sang inzake de uitvoeringsorganisatie niet verenigen. Het rapport stelt vast, dat het nodig is de verplichte ziekenfondsverzekering uit te breiden. Daaronder tullen vallen het overheidspersoneel, de ouden van dagendie onder een wette lijke ouderdomsregeling vallen, zij die een uitkering krijgen krachtens de Ongevallen- of Invaliditeitswet en degenen die uit hoofde van de sociale bijstandsregeling en de overbruggingsregeling ondersteuning krijgen, alsmede •te gezinnen van militairen De zelfstandigen zullen niet aanstonds 1,1 alle sociale verzekeringen tegelijk Vprden opgenomen, doch zij zullen ge ldelijk bij de verschillende takken van tociale verzekering betrokken worden. De commissie meent, dat er in de toe komst geen redenen meer aanwezig zijn jkn de door het bedrijfsleven bijeenge brachte gelden voor de financiering der Mj willige verzekering te gebruiken. (fr - - - - aar de mening van de commissie blijft voor de toekomst dan ook geen ande- jje mogelijkheid open, dan dat vrijwil- 'g-verzekerden, die de premie niet zelf methoden; een vergoeding in verband met de kosten van verpleging in een sana torium voor t.b.c.-lijders; een vergoeding voor medische kunst- en hulpmiddelen; een vergoeding in verband met zieken- vervoer en het bemiddelen van kraam hulp, resp. het verstrekken van kraam geld. De commissie zou willen voorstellen, dat aan de lijst van verstrekkingen, zoals die hierboven is vermeld, nog wordt toe gevoegd: een bijdrage in de kosten van gestichtsverpleging van krankzinnigen. Overlijdensgeld zou echter niet voor verstrekking in aanmerking moeten ko men. Voorzieningen met betrekking tot de prophylaxe en de preventie liggen naar het oordeel van de commissie mede op het terrein van het ziekenfondswezen. Onder de normale geneeskundige ver- kunnen opbrengen, door een bijdrage van i zorging, zoals die ingevolge de onder- overheidswege in staat worden gesteld havige verzekering wordt gegeven, moe- ;cn vrijwillige verzekering integraal aan ■e gaan, resp. voort te zetten. Ook kinderen beneden de 21 jaar, die dagonderwijs genieten, zouden in de Verplichte verzekering opgenomen moe fti worden. De loongrens voor de ziekenfondsver zekering zou naar het oordeel van de jfrote meerderheid der commissie onder :e huidige loonverhoudingen gesteld Jienen te blijven op het bedrag van I 3750 per jaar. Dit betekent derhalve. j de t>' r°t aan allen, die een loon ontvangen bin niet meer dan f 3750 per jaar, krach- 'e«s deze verzekering alle verstrekkin gen, dus de geneeskundige verzorging *1 volle omvang, worden geboden Voor jje zelfstandigen, wier inkomen niet Beer dan f 3750 per jaar beloopt, geldt hetzelfde. Boven deze loongrens dient, naar het yocdeel van een deel der commissie, de [mogelijkheid tot vrijwillige verzekering ^gen de zwaardere risico's te worden 1 van .Pengesteld. Tot deze vrijwillige verze iling kering zouden allen dienen te worden oegelaten, die zich daartoe aanmelden fh derhalve zonder dat daarbij een se ctie zou worden toegepast en zonder te'ife loongrens. Deze vrijwillige verze- ering zou bepaalde verstrekkingen orschaffen, n.l. de verpleging en behan- «ing in ziekenhuizen, een vergoeding n verband met de kosten van verple- S'ng en behandeling in een sanatorium por t.b.c.-lijders, alsmede een vergoe- P'hg in verband met het vervoer met met oog op ziekenhuisopname of sana- 'brium verpleging. Opmerking verdient nog, dat naar het ?ordeel van de commissie bij het bepa- van de loongrens rekening dient e worden gehouden met het vast over- «ngekomen loon in geld, dat in een of hi r d»Enstbetrekkingen wordt verdiend; L Ct name de kinderbijslag dient daarbij 1,1 ten beschouwing te worden gelaten. De financiering van de verplichte ver kering dient te geschieden uit pre- oiien, die door de werkgevers en arbei- ers worden bijeengebracht, waarbij in de ^?^a°btengang van de commissie ook verheid voor de in haar dienst h kzame ambtenaren en ander perso- ,el premiën voor de verplichte verze kering zal betalen. Voor wat betreft de verplichte ver zekering meent de commissie, dat moet gorden vastgehouden aan het bestaan de systeem van premiebetaling voor de ,elft door de werkgevers en voor de eift door de arbeidersUit de premiën, b» ^eze wijze worden bijeenge- acht, zal ook de financiering van de lei"26bering der medeverzekerde gezins- gden (indirect-verzekerden) plaatsvin- couponsysteem blijft gehand- Het "aafd. De commissie is van mening, dat de navolgende verstrekkingen voor rekening van de onderhavige verzekering behoren e komen; hulp te verlenen door een auisarts; specialisten; tandarts of tand- hfu vroedvrouw; verpleging en en S e,cn ziekenhuis; genees- n verbandmiddelen; het toepassen van mechanische en physische behandelings- res, [at -secUPj kt, •van °pjp' tterd^ ons J' te I W "il aan tot 1 Pl rl- i» li rl- Het Centraal Werkcomité Vacantie eeft met steun van de voornaamste kganisaties, die betrokken zijn bij het Ker onderwijs, een project voor va- "khtiespreiding voorgelegd aan de ge beente- en schoolbesturen, dat het in drie groepen van gemeenten wrdeelt. Het begin der vacaties valt °or de groepen resp. op 16, 23 en 30 •kuii. i In groep 1 zijn ingedeeld de gemeen- h: Amsterdam. Haarlem en verder jSheel Noord-Holland, de steden in ^Desland, Zutfen, Arnhem, Nijmegen, i o Mijnstreek en Maastricht. De tweede groep omvat: Den Haag omgeving, Delft e.o.. Leiden e.o., ^jOuda e.o.. de steden in de provincie recht. Den Bosch, Ede, Wageningen, ^eldoorn. de steden in Overijsel. de ^den in Groningen. Assen. £®n in de derde groep vindt men: b^udam en de andere steden in Zuid- 'Jand. de andere steden in Noord- abant, de steden in Noord-Limburg in Zeeland. 5i [f0Qi"ts hebben de bouwvakken be ften ditmaal de tweede week in Aug. ^eiantie te nemen- Men kan zich even- 1 bij de schooispreiding aansluiten. de Nederlandse regering geen be- bej®ar maakt, dan bestaat de mogelij k- baa; dat wereldburger no. 1, Garry bp in April a.s. naar ons land komt. .Bond van Wereldburgers, afd. Ne- beeft n.l. aan de Nederlandse goring het verzoek gericht, Davis voor Vq teymand April een verblijfsvergunning ons land t verstrekken. Als dit lien,°6k wordt ingewilligd zal Davis een Hr, tal lezingen houden in verschillen- V>a Plaatsen van ons land, de eerste arschijnlijk in Utrecht. lo0saterdag heeft de eigenaar van het spoor- verdwenen Griekse schip „Ioannis" '''Cu Samonas, met zijn luchttaxi op- een vergeefse tocht langs de Duitse te jdeneilanden, Helgoland, de Scheren en ^nse Westkust gemaakt. Wel .werden ■V., scheepswrakken waargenomen, doch te bezochte was er niet bij. Neerslachtig tepmeedeloos keerde hij op het vliegveld tenïiWarcien terug om vervolgens naar a«en te gaan. ten ook vallen bepaalde maatregelen ter voorkoming van ziekte of ter voorko ming van uitbreiding van ziekte. De commissie zou hier b.v. willen noemen de immunisatie in individuele gevallen tegen diphterie, roodvonk, kinkhoest, griep, de schooltandverzorging, enz. De z.g. erkende geneeskundige dien sten, welke aan grote ondernemingen zijn verbonden en functionneren binnen het raam van de uitvoering van de onge vallenverzekering, dienen naar de me ning van de commissie ongewijzigd te blijven bestaan. De artsen, werkzaam bij deze erkende geneeskundige diensten, belasten zich met de behandeling van door een ongeval getroffen arbeiders; zij mogen zich niet bezighouden met de curatieve zorg bij ziekte van deze ar beiders. Wat de uitvoeringsorganisatie betreft: als toporganisatie is geprojecteerd een Centrale Sociale Verzekeringsraad, die voor 2/3 bestaat uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en voor 1/3 uit vertegenwoordigers van de overheid. Het ziekenfondswezen wordt geleid door de ziekenfondsraad, bijgestaan door commissies van uitvoering. Aan het rapport is een nota toege voegd betreffende de sociale verzekering en haar uitvoeringsorganisatie. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op haar oordeel over de begroting van Econ. Zaken voor 1949, zegt minister Van den Brink, dat de'on tevredenheid van enige leden ten aan zien van de textielvoorziening vermoe delijk verband houdt met de omstandig heid, dat binnen het kader der rantsoe nering van sommige textielgoederen minder beschikbaar komt dan wenselijk zou zijn. De voornaamste oorzaak hiervan is, dat het huidige distributiesysteem, waarbij de richting van de productie, althans in grote lijnen, wordt bepaald door de wensen van de consument tot uitdrukking komende in de wijze, waarop de textielpunten worden be steed door een aantal factoren is doorkruist Als belangrijkste van deze factoren kan worden genoemd het tekort aan garens voor de weverijen, alsmede het feit, dat het systeem van prijscalculatie- schema's, dat voor de textielindustrie is toegepast, er onvermijdelijk toe leidt, dat de productie van bepaalde artikelen voor de industrie voordeliger is dan die van andere. Deze tekortkomingen hebben 's minis ters volle aandacht Gestreefd wordt naar een vermindering van het garen tekort voor zover de deviezensituatie dit toelaat. Het is de minister van Econ. Zaken tot zijn leedwezen nog' niet mogelijk een be slissing te nemen ten aanzien van het op heffen van de huisbrandrantsoenering, ten aanzien waarvan de voorkeur voor antïira- ciet zulk een overheersende rol speelt Een dergelijke beslissing hangt nauw sa men met de beschikbare deviezen voor de import van kolen en de ontwikkeling van de Nederlandse productie. Tevens moer er daarbij op worden gelet, zo deelt Z.Exc. aan de Eerste Kamer mede, dat de voor ziening van het bedrijfsleven, die de voor rang moet hebben, niet in het gedrang kan komen. Aan de consequenties, welke de herziening der kolenprijzen voor het be drijfsleven heeft, wordt alle aandacht be steed. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Groot-Brittannië zulle?! misschien spoedig een bijeenkomst hebben met hun Amerikaanse ambtgenoot Dean Acheson. Zij zouden dan confereren over Duitsland. (Van onze verslaggever) Bij het lezen van de naam van Baron van Wijnbergen zullen vele van onze lezers met een schok terugdenken aan een tijd, die, voorzover men dit althans kan constateren, definitief voorbij is. Een tijd n.l. waarin de door Schaepman, Thijm, Broere en andere illustere figu ren begonnen Katholieke Emancipatie werd uitgebreid en geconsolideerd. Baron van Wijnbergen was met Mgr. Nolens een van de meest vooraanstaande figuren, die in deze consolidering een werkzaam aandeel heeft gehad. Er is wel geen sector van het Katho lieke openbare leven of Baron van Wijn bergen heeft er een rol in gespeeld. En het was bijna altijd een brillante rol. In 1904 werd hij lid van de Tweede Kamer voor de R.K. Staatspartij en A. I. M. J. Baron van Wijnbergen hij is dat gebleven tot 1933. En tijdens deze langdurjge en bijzonder vrucht bare politieke carrière heeft Baron van Wijnbergen zich verdiept in velerlei staatkundige vraagstukken, die dan niet zó veelomvattend mogen zijn geweest als een Indonesische kwestie, maar die niettemin dikwijls van zeer gecompliceerde aard waren. Aan de bevredigende oplossing van een probleem als de financiële gelijk stelling tussen bijzonder en openbaar onderwijs bijvoorbeeld, heeft Baron van Wijnbergen al zijn krachten ge geven; en met ingrijpend succes. Morgen viert hij zijn tachtigste ver jaardag. Al sinds vrij lange tijd heeft Baron van Wijnbergen zich uit het open bare leven teruggetrokken. Maar wie hem, zoals wij, in zijn stille woning in Amsterdam-Zuid bezoekt, zal er een man aantreffen, onverzwakt van geest. Een geest, die zich nog steeds kenmerkt door een zekere agressiviteit, zij het dan een agressiviteit die zich richt op het goede. „Ik heb altijd getracht", zo zei Baron van Wijnbergen ons, „Christus te be leven en te doen beleven in het open bare leven, gedachtig het woord van Pius X: „Omnia restaurare in Christo" en gedachtig het Koninklijk devies: „Le Christ avant tout". En dit is inderdaad waf ons nu nog in deze eerbiedwaardige figuur, die de ka tholieke zaak onschatbare diensten heeft bewezen, ten voorbeeld kan strek ken: zijn onwrikbaar princ'piëel-zijn. Het Apostoiaat ter Zee zal binnenkort beginnen met de verkoop van een foto van Z. H. de Paus, ter gelegenheid van het H. Jaar. Met'volkomen inachtneming van de Bisschoppelijke bepalingen is een be roep gedaan op de hoofden van de lagere, middelbare en ULO-scholen, om de ver koop te steunen. De leerlingen dier scho len zullen namelijk op lijsten de adressen verzamelen der adspirant-kopers, die de foto dan krijgen toegestuurd en het geld aan het Apostolaat kunnen overmaken. De leerlingen krijgen allen de kans om gratis een reis naar Rome te maken. Van elke van deze drie groepen zal een klas, die de meeste foto's heeft verkocht, de win naar zijn. Uit deze klas zullen de 10 leer lingen die de meeste foto's hebben ver kocht in het H. Jaar gratis een reis naar Rome mogen maken in gezelschap van de Directeur der school, de onderwijzer der klas en een aalmoezenier. Bovendien zijn voor de hoogste individuele prestaties der leerlingen nog 25 jongens- en meisjesfiet- sen ter beschikking gesteld. De baten van de verkoop komen aan het Apostolaat ten goede. te:':-:-: 15. De minuten verstrijken en in angstige spanning wachten de mannen in de hut van de oude man op de ruiterij. Een zucht van opluchting gaat door de kleine ruimte, wanneer een alleiigs aanzwellend hoefgedreun zich doet horenVlug treden EricWinonah en de overigen naar buiten, waar een heldere streep aan de horizon de naderende dag aankondigt en door veler hoofden gaat de gedachte dat de Vikingen altijd bij zonsopgang aanvallenEen man die een zwart paard aan de zeug el leidt, treedt op Eric toe. „Hier zijn vijftig man en dit is het paard voor u!" *egt hij. „Wij zijn gereed om de vijand het hoofd te bieden." Eric mompelt een goedkey.rend woord en slingert zich in het zadel. Winonah en Pum-Pum zullen tot de strijd ten einde is, in de hut van de oude blijven en na een be-.noedigend knikje tot zijn vrouw, wordt het plan van actie nog eens in het kort herhaaldDan verdwijnt de ruiterij als een spookachtige slang in het duistere woudDe uren verstrijken traag en de morgen breekt aanZwijgend en zenuwachtig liggen de boogschutters in hun posities, terwijl hun ogen in spanning de horizon ajturenEn dan met een schok ontwaart een hunner een drietal zeilen, welke plotseling van achter een landpunt te voorschijn komen en be angstigend snel naderen. Ook Eric heeft, vanuit zijn verborgen positie de zeilen opgemerkt en met een vastberaden gebaar gebiedt hij zijn ruiters op te stijgen Tijdens een bezoek, dat een twintigtal journalisten j.l. Vrijdag bracht aar. de m Apeldoorn gevestigde opleiding van de Koninklijke Marechaus see, plaatste een voor gastheren en gasten grievend incident de houding van de „Nederlandse" communisten eens te meer in een schel licht. Nadat 't gezelschap gedurende twee en 'n half uur in de praktijk had kennis gemaakt met de verrichtingen van het wapen der Marechaussee, verzamelde men zich in de cantine voor een slotbeschouwing van de commandant, die werd gevolgd door een tableau, dat door de jonge militairen ten tonele werd gevoerd Na de belevingen van de Koninklijke Marecnaussee te hebben afgeschilderd, bereikte het tableau zijn apotheose met een indrukwekkende oproep successievelijk van alle onderdelen van het wapen die zich geflankeerd door dragers van Nederlandse vlaggen opstelden. De hoornblazers bliezen hun slotsignaal en vervolgens zette de n.uziek het Wilhelmusin Voor het front van de troep, die zo juist op enthousiasme wijze zijn liefde had geuit voor het wapen en het vaderland, temidden van de officieren die hun gasten op de meest voorkomende wijs hadden ontvangen waagde het de verslaggeefster van „De Waar heid". demonstratief en tartend op haar stoel te blijven zitten, terwijl eenieder onmiddellijk was opgerezen en de militairen stram het saluut brachten Hieraoor gaJ de juffrouw in quaestie elke aanwezige een klap in het gezicht, terwijl zij zich om de immuniteit van haar sekse gevrijwaard wist tegen ie afstraffing die zulk een houding verdient. Hier kan men niet meer spreken van 'vlegelachtigheia, en met een kapitein die zijn oaret bijna aan flarden had getrokken om zich te kunnen beheersen, hoven wij, dat „De Waarheid" ons voortaan het bijzijn van haar vertegenwoordigers zal besparen of er althans op toe zal zien dat zij mannelijke reporters zendt. (Van onze Haagse redactie) Bij de in Den Haag gevoerde bespre kingen met een delegatie van Duitse landbouworganisaties en landbouwcor poraties uit de Bizone op uitnodiging van de Stichting voor de Landbouw, waarbij ook afgevaardigden uit België en Luxemburg tegenwoordig waren, is o.a. vastgesteld dat Nederland voor de afzet van verschillende landbouwpro ducten op de Duitse markt blijft aan gewezen, doch dat leze afzet niet mag leiden tot verstoring van de Duitse markt noch de natuurlijke ontwikkeling van de Duitse landbouw in de weg mag staan. Dit leidde tot de conclusie dat met name over de problemen, die sa menhangen met de productie en de af zet in de sectoren tuinbouw, zuivelaan- gelegenheden en veehouderij, en zaai zaad en pootgoed nader overleg ge voerd zal worden door deskundigen. Ook dit zal geschieden onder leiding van de Stichting voor de Landbouw en het Deutscher Bauernverband. Het bergingspersoneel van de N.V. Rederij v/h Gebrs. Goedkoop is er Zaterdag in ge slaagd, het karkas van het 14.000 ton me tende m.s. „Heemskerk", dat in aanbouw is bij de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij, voor rekening van de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappijen, weer op zijn oude ligplaats terug te brengen Tijdens de hevige stor men, die 1 Maart j.l. over ons land woed den, was het schip losgeslagen, tegen een ducdali gevaren en met een kamer-groot gat in de wand van een der voorruimen gezonken. Het bewuste ruim werd van de andere geïsoleerd. De overige ruimen wer den leeggepompt en het achterschip gebal last. Zaterdagavond was het schip weer drijvend en werd het op de vroegere plaats bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam gemeerd. (Van onze verslaggever) In de molen te Hazerswoude bij Leiden zal zeer binnenkort een belangrijke en in teressante proefneming te zien zijn: deze oude Hollandse molen zal dan gaan draaien om electriciteit voort te brengen. Men hoopt op deze wijze ongeveer hon derdduizend Kwh. te kunnen leveren, dat is over de ruim duizend molens, die Ne derland nog telt, 100 millioen Kwh. per jaar, of een besparing van 50.000 ton kolen per jaar, in deviezen omgerekend twee en een half millioen gulden. Op de jaarvergaderingv van de vereni ging „De Hollandse molen" werd dit me degedeeld door het bestuurslid ir. F. Stoik- huyzen, die verbonden is aan de lichtbe- drijven te Leiden. Hij zeide nog, dat met slechts geringe kosten dit nieuwe voordeel door onze molens bereikt kan worden. De heer E. J. Muller uit Wassenaar, oud-directeur van Shell Nederland N.V., die een voordracht hield over „De Hol landse molen en het Marshallplan", voegde hier nog aan toe, dat Nederland volgens het Marshall-plan verplicht is al zijn na tuurlijke hulpbronnen te gebruiken. En daar behoort ook toe: de wind. Blijkens het jaarverslag van de secreta resse der vereniging, mej. E. G. Caro, heeft de vereniging in 1948 42 molens voor afbraak kunnen redden. Zelfs werd een geheel nieuwe opgebouwd, n.l. een moder ne weidemolen in Broek in Waterland. Niettemin werden toch nog 14 sloopver gunningen gegeven, en verbrandden in het afgelopen jaar twee molens, waarvan een weer zal worden opgebouwd. Het voorjaarszonnetje scheen en lokte duizenden het afgelopen weekend naar het strand van Bloemendaal, waar het gestrande schip „C. A. Banck" een extra attractie vormde. Zaterdag, op de zevende dag van het proces tegen de vijftien Bulgaarse pre dikanten, kwamen voor de laatste maal beschuldigden aan het woord. Sommigen van hen spraken beheerst, anderen vroe gen onder tranen om een licht vonnis. Naubof sprak gedurende vier minuten, vrijwel voortdurend in tranen, en zeide, terwijl hij de microfoon omklemde: „Ik dank u voor de ondervonden vriende lijkheid. Ik heb gezondigd tegen mijn volk en de gehele wereld. Geef mij een licht vonnis." Ivanof sprak zeer kalm gedurende tien minuten. „Ik heb geprobeerd, aldus zeide hij, in mijn bekentenis een eerlijk verslag te geven van wat ik gedaan heb." De voornaamste beschuldigde, Ziapkof, brak terstond in huilen uit. „Ik-weet dat ik een grote misdadiger ben," aldus zei de hij„Ik vraag u echter van mij geen nutteloze- martelaar te maken, doch mij te helpen een held van het vaderlandse front en van het volk te worden." Tsjernef, Misjkof, Vassef, Harlan Po- pof, Drianof, Stankoelof en Bezlof ge tuigden allen berouw te hebben. Bezlof zeide kalm:. „Geef ons een kans om de schandelijke glorie uit te wissen, waar mede de radio en de pers in het buiten land ons pogen te omgeven." Ook Raittsjef zeide snikkend: ..Ik heb oprecht berouw." Ladin Popof huilde overvloedig en riep; „Ik beken mijn schuld." Dimitrof zeide: „Ik ben m§ ern stig mijn zonden bewust." Dinef zeide: ..Wij begrepen het communisme en het marxisme niet. Wij zijn mensen, die door het nieuwe leven heropgevoed kunnen worden." Het meest bewogen pleidooi werd uit gesproken door Zajarief, die met gebro ken stem zeide: „Ik heb 51 jaren en 41 dagen gegeven aan de dienst van de Evangelische Kerk. Toen zondigde ik. Geef mij een kans gezuiverd naar mijn volk terug te keren." De president van het hof deelde daar na mede, dat de zitting verdaagd werd tot Dinsdag aanstaande. Alsdan zullen de vonnissen worden uitgesproken. Naar officieus wordt gemeld, is op nieuw een aantalprotestantse Bid- gaarse geestelijken gearresteerd. Details over deze arrestaties zijn nog met be kend Het bericht kwam binnen ten tijde, dat de ongeveer 60 predikanten, die m Bulgarije zijn, bijeen waren om een nieuwe Opperste Raad van de Evange lische Kerk te kiezen. Pandit Nehru, de premier van India heeft op een persconferentie verklaard, dat de mogelijkheid bestaat, dat in de loop van de volgende maand de landen, die hebben deelgenomen aan de confe rentie te New Delhi over Indonesië, weer bijeen komen of op andere wijze zullen overleggen hoe de door de conferentie beoogde samenwerking dient te geschie den. Voorts verklaarde Nehru, dat hij door president Truman was uitgenodigd voor een- bezoek aan de V. S., doch dat* hij geantwoord had, dat hij de eerste maan den niet uit India weg kon wegens werkzaamheden in verband met de con stituerende vergadering. Over Birma zei de premier: „Wij heb ben tegenover de Birmese regering de wens te kennen gegeven, 'dat de vrede in Birma wordt hersteld en dat wij des gewenst onze goede diensten ter be schikking willen stellen". Zaterdag werd bekend gemaakt, dat het Duitse besturend lichaam in de Russische zone de achttiende en negen tiende Maart zal stemmen over het ont werp voor een constitutie voor de „Duitse democratische republiek." Deze constitutie, die Oost-Duitsland een bestuur zal geven, gelijk aan dat van de Russische satellieten-regeringen, wordt beschouwd als een antwoord op de vorming van een West-Duitse staat in de Amerikaanse, Britse en Franse zones. Hoewel het zeker is, dat het ontwerp aangenomen zal worden, wordt 't waar schijnlijk geacht, dat de Russen deze wet niet in werking zullen stellen, al vorens de West-Duitse staat constitutio neel is vastgesteld. (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 8) Toen kwam weer het gedempte geluid van de roeiriemen dichter bij haar... pats... trek... pats... Elspeth voelde de waterspatten bij het neervallen van de riemen, zo dicht was het sloepje bij haar. Toen voer het van haar weg. Pats- pats... het geluid vervaagde. Ze waagde het te gaan staan en voor zichtig naar het strand te waden. Al gauw stond het water maar tot haar knieëK, toen tot haar enkels., toen liet ze zich vallen op het vlakke zand. Ze was vrij! Vrij en in veiligheid, terwijl haar ontvoerders dachten, dat ze op de bodem van de zee lag. Het volgende ogenblik liep er een koude rilling over haar rug. Iets vochtigs streek langs haar hand en ze wou schreeuwen, maar het geluid bleef ste ken in haar keel, en ze werd zo stijf dat ze haar hand niet kon terugtrekken. „Miauw!" Weer een katje! Een zucht van blijd schap ontsnapte Elspeth. Maar pas na dat ze het poesje had opgebeurd en ze had gemerkt hoe kletsnat het beestje was, kwam in haar geest weer de herin nering op aan wat haar overkomen was en begreep ze dat dit haar gele katje moest zijn. Het moest op de een of ande re manier in het sloepje zijn gekomen en de Spanjaard zou het er wel hebben uitgegooid. „Miauw!" „Arm poesje. Arm nat poesje!" mom pelde Elspeth. Vergetend dat haar eigen krullen nog dropen van het water, dat haar kleren een doorweekte massa wa ren, streelde zij met lieve zachte woord jes het katje. In de donkere, eenzame stilte gaf dit levende wezentje naar moed. Ofschoon de lucht bewolkt was, was de nacht warm, warmer dan zij zich een nacht in Engeland herinnerde. Ze stond nu op en trachtte het water uit haar kle ren kwijt te raken, ze liep om droog te worden over het strand totdat ze bleef steken in wat een berg zand scheen te zijn. Het was hier warm en zacht, be schut tegen de wind. Ze groef zich een ligplaats om de ochtend af te wachten en voor er vijf minuten verstreken waren sliep ze een gezonde slaap. Een klagende, hongerige meeuw maak te Elspeth wakker bij het eerste grauwe licht van de dageraad. Ze had gedroomd van een winterse 'morgen in Kentmoor en was verbaasd zich temidden van en kel zand te bevinden. Zand jeukte in haar hals, zand zat in haar haar, zand in haar oren. Elspeth deed haar ogen dicht en schudde zich, zoals ze het Ginger meermalen had zien doen. Toen pas was ze, goed wakker en zag ze een breed strand en in het water een vloot vissers schepen. Een mooi gezicht...! Totdat ze opeens dacht aan de Gele Kat, de boot, die haar had gebracht! Die zou daar ook wel bij zijn! Stel je Voor, dat men haar daar aan boord zag en weer aan land ging! Alleen al de gedachte daaraan was ge noeg om haar overhaast de duinen in te doen vluchten. Achter haar hoorde ze het poesje miauwen, als wilde het protesten ren tegen die vlucht, nu het probeerde? mee te komen maar weer van het duin afgleed. Elspeth tilde het haastig op en stopte het in haar blouse, toen ze weer naar boven kroop, zich met haar nog steeds geboeide handen vastklampend aan het hoge, sterke gras, soms meer te rugglijdend dan ze opschoot Belemmerd in haar beweging als ze was, kwam ze maar langzaam hoger. Het scherpe gras sneed haar handen, het katje drukte zijn spitse nagels in de binnenkant van haar blouse en de angst deed haar hart sneller kloppen, totdat ze bijna naar adem-snak te. Zou het haar lukken? Het móest! Elspeth zette haar kleine, witte tanden op elkaar en vocht door, vastbesloten, dat 't duin tussen haar en de Gele Kat moest komen te liggen. Even dacht ze weer, dat de top haast on bereikbaar was, maar ze kwam er toch en viel toen uitgeput neer op een smal vlak gedeelte. Al gauw zat ze echter w#;r vol verbazing overeind, helemaal niet meer denkend aan de Gele Kat. Want beneden haar spreidde zich het land uit, nagenoeg even vlak als de spie gel van de zee, alleen was het netjes verdeeld in vierkante, groene stukken, waar hier en daar een ding op stond met een grote kap erop, waaraan lange ar men ronddraaiden. Tussen haar en de gloeiende bal, die in het Oosten opkwam, lag een gedeeltelijke ommuurde stad... Elspeth wreef haar ogen... Verder naar het Zuiden, temidden van groene velden, zag ze een zeil, vol gratie gespannen in de wind. Wat was dat voor een land waar men zeilde op het droge? Verbaasd keek ze om in de richting van de zee; ze zag ook dat de grote vier kante zeilen, het een na het ander, op de vissersboten gehesen werden. De mannen van de Gele Kat zouden wel wak ker zijn en ze was wel dWaas, hier te blij ven zitten, waar men haar nog van zee uit kon zien. Het volgende ogenblik liet Elspeth zich half glijden, half rollen van de landzijde van het duin, terwijl het poesje, dat zich intussen uit de blouse had gewrongen, achter haar aan sprong. Toen ze weer overeind krabbelde aan de voet van het duin, zat haar mond vol zand. Nu was ze pas helemaal veilig! De bo ten waren uit het zicht en niemand van de Gele Kat kon haar meer zien. Maar waar was ze nu? Hoe kon ze hulp vinden? Aan de straatweg tussen haar en de stad lag geen enkel huis. Zou ze de afstand kunnen lopen? Ze zou het proberen. Met haar gebonden handen veegde ze het zand wat uit haar haar en haar gezicht, terwijl ook het katje zich driftig schoon schudde. Vergeleken bij hoe het er uit zag op de boot, was het poesje nu een bal gele dojis met een ongewoon lange staart, die het rechtop hield, toen het voor zichtig naar Elspeth toe kwam gelopen. Elspeth nam het lachend in haar han den. „Wat een ondeugend katje!! Ik zal je Zandvrouwtje moeten noemen. Je weet het misschien niet, maar water en zand hebben je werkelijk snoezig ge maakt." Ze zag er zelf veel minder keurig uit, vond ze spijtig, toen ze naar de ge scheurde en bemodderde kleren keek. die eens aan Robert hadden toebehoord. Ze zou gewild hebben, dat ze nog in zijn bezit waren. Maar het was nutteloos tijd te ver spillen met hier te blijven zuchten. Elspeth schudde haar krullen naar ach teren en liep in de richting van de straatweg. Haar voeten staken in kapot te kousen, haar kleren waren stijf van het zoute water en voelden korrelig aan van het zand. en ze was dorstig, verschrikkelijk dorstig. Ze moest in dp stad iemand trachten te vinden, die haar water kon geven. Voor het eerst dacht ze weer aan het zakje parels dat ze had achtergelaten in de oude eike boom Het was nu jammer, dat zij die niet bij zich gestoken had. Dan zou ze daarmee nu eten en drinken kunnen kopen: ze zou 'er zelfs de terugtocht naar Engeland mee kunnen betalen. Haastig voortgedreven door haar dorst en ook door de angst tooh nog te worden achtervolgd, hinkte ze moeilijk langs de weg; np en dan stond ze even naden kend stil. Als de mannen van de sche pen aan land zouden gaan, zouden ze haar ongetwijfeld zien, want het land was zo vlak als een tafel en er was geen ander levend wezen te bespeuren. (Wordt vervolgd) Men verwacht te Sofia, dat een van de eerste stappen van de nieuwe Raad zal bestaan in de erkenning van een nieuwe Bulgaarse wet op de erediensten. Deze wet verbiedt kerken, die hun hoofdzetel buiten Bulgarije hebben lig gen, diensten te houden of geld uit bui tenlandse bron te accepteren, zonder toestemming van het Bulgaarse minis terie van Buitenlandse Zaken. De pro testantse kerken in Bulgarije zouden op die wijze autonome groepen worden in de geest van de orthodoxe kerk in lan den als de Sovjet-Unie, Griekenland, Roemenië en Servië. Naar verluidt bevinden de Bulgaarse protestantse kerken zich in moeilijke financiële omstandigheden, doch volgens een officiële bron heeft de Bulgaarse re gering een bepaalde „grote som voor de steun der Evangelische gemeenschappen" gereserveerd. De Canadese premier Louis St. Lau rent heeft Zaterdag verklaard, dat Ca nada in een oorlog tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie niet neutraal zou kunnen blijven. Hij voegde hieraan toe: „Wij liggen nu eenmaal tussen deze beide grote mo gendheden in en de oorlog zou, gewild of ongewild, zich op de stoep /van ons nationale tehuis afspelen." Premier Laurent verklaarde verder nog „er niet aan te twijfelen, dat het uitbreken van oorlog zou kunnen wor-* den vermeden." Naar te Stockholm vernomen wordt, zullen Amerikaanse bases op Groenland het voornaamste struikelblok vormen voor de besprekingen, die Rasmussen, de Deense minister van Buitenlandse Za ken, deze week over het Atlantisch Pact te Washington zal voeren. De verwachte intensivering van „de Sovjet-Russische zenuwenoorlog tegen de Scandinavische landen" als gevolg van Noorwegens toetreding tot het Atlantisch Pact, zal, naar verwacht wordt, Zweden stijven in zijn streven naar handhaving der neutraliteit. Vele Scandinavische waarnemers ach ten 't mogelijk, dat Noorwegens afwij zing van het aangeboden niet-aanvals- pact met de Sovjet-Unie deze laatste ertoe zal brengen bases in Noord-Fin- land op te eisen. Door Radio-Athene werd Zaterdag ge meld, dat de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Tsaldaris, spoedig een bezoek aan Ankara zal brengen, ten einde met de Turkse regering bespre kingen te voeren over de mogelijkheid van het sluiten van 'n Middellandse Zee verdrag, na het tot stand komen van het voorgestelde Atlantische Verdrag. In een bijzondere boodschap heeft presi dent Truman het Congress Zaterdag ver zocht belangrijke wijzigingen aan te bren gen in het statuut en in de organisatie van het ministerie van Landsverdediging, ten einde aan de betrokken minister meer ge zag te verlenen over de Amerikaanse strijd krachten, dan hij thans heeft. De president heeft het Congress eveneens verzocht hem te machtigen onder voor behoud van bekrachtiging door de senaat een voorzitter van de gecombineerde stafcommissie te benoemen, die thans uit de stafchefs van de drie wapens bestaat. Tenslotte beval Truman het Congress aan, bij het departement van Landsver dediging vier nieuwe functies in te stellen, een van onderstaatssecretaris voor de lands verdediging en drie van adjunct-secreta rissen. De Amerikaanse minister van Defensie, James Forrestal, he^ft Zaterdag verk'anrd dat bij het ministerie van Luchtvaart een wetsontwerp in voorbereiding is, dat beoogt tot het oprichten van een „hogeschool voor de luchtvaart te komen". De bedoeling is de Amerikaanse lucht macht een opleidingsinstituA te verschaf fen, zoals het leger dat reeds te West Point en de marine te Annapolis bezit. Het desbetreffende wetsontwerp zal waarschijnlijk begin April aan het Con gress worden voorgelegd. Voor Nederlandse boeren, die naar Frankrijk willen emigreren, bestond tot dusver geen centraal inlichtingenpunt. On derhandelingen en overeenkomsten in Frankrijk liepen tot dusver wel eens op teleurstellingen uit. Om emigrerende boeren ter zijde te staan in hun moeilijkheden met het zoeken naar een bedrijf in Frankrijk, is daarom een bureau voor bemiddeling en inlichtingen verbonden aan het secretariaat van de Bond van Nederlandse Boeren in Frankrijk. Dit bureau is tot stand gekomen in samenwerking van genoemde bond met de Nederlandse landbouw- en emigratie- attaché's te Parijs en de Centrale Stichting Landbouwemigratie. Het Nederlandse vrachtschip „Fidu- cia" is voor de kust van Yorkshire tij dens een sneeuwstorm aan de grond ge lopen. De bemanning, van wie een lid gewond is, is erin geslaagd het schip weer los te krijgen en de haven Whitby, binnen te brengen, waar het gerepareerd zal moeten worden. De romp van het schip is beschadigd en de lading verloren gegaan. Volgens Lloyd's register is het schip eigendom van S. Brouwer en te Groningen geregistreerd. Het meet 148 ton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3