i De C.P.N. blijft niet achter Monument aan de Dreef onthuld bureaux van redactie en administratie Lege stoelen UNO-commissie geeft Sukarno's eis over herstel der Republiek aan Veiligheidsraad door Koningin bekort vacantie Communisten in China laten missionarissen betrekkelijk vrij Tot hoofd en hart Voedseltekort in Indonesië Litteken van onze oorlogswonden GANZENBORDSPEL IN STADION Dr. KOETSTerugkeer naar Djocja thans onmogelijk Indonesië Woensdag in Veiligheidsraad Geen moorden sinds April 1948 Verbintenis tevens mobilisatie-bestemming Het weer DINSDAG 8 MAART 1949 72ste JAARGANG No. 24404 Unci naar Banka V. S. waarderen Ned. plan Geregeld overleg met kabinet gewenst NIEUWE RICHTLIJNEN BIJ PERSONEELS- WERVING NATIONALE RESERVE Stopzetting Marshall-hulp heeft ernstige gevolgen PAUL DE GROOT SOLIDAIR MET VERKLARINGEN VAN THOREZ EN TOGLIATTI LERING EN BEZINNING Algehele staking in Suriname Massaspel op „nieuwe\ Koninginnedag Unieke loterij MINISTER STIKKER UIT PARIJS TERUGGEKEERD Gunstige resolutie voor Nederland SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Jelefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Als niet alle tekenen bedriegen, moet men thans wel aannemen, dat de met zoveel ophef door de regering aangekondigde Ronde-Tafelconferentie, Welke op 12 Maart a.s. te 's-Gravenhage zou beginnen, niet, althans niet op déze datum, doorgaat. Of uitstel hier ook af stel zal betekenen, moet nog worden af gewacht. Feit is, dat dit mislukte begin al heel weinig bemoedigend is. Her be hoeft geen betoog, dat deze gang van zaken ons allerminst verwondert. In ons commentaar op de aankondiging der Ronde-Tafelconferentie 28 Febr. j.l.. kwamen wij tot de eindconclusie, dat Wij de opzet der regering een uiterst riskante onderneming achtten en wel op de navolgende gronden: ten eerste, omdat de tijd er nog niet rijp voor was; ten tweede omdat de houding van de U.N.C.I. zeer onzeker bleek, en ten derde, omdat de Republikeinse kop stukken zeker herstel van hun regering en terugkeer naar Djocja zouden eisen. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben onze vermoedens maar al te zeer bewaarheid. Dat de tijd er nog niet rijp voor was, blijkt wel uit de lege stoelen, die Zaterdag de Ronde Tafel zullen omringen. Haastige spoed is zel- 4/J den goed, ook in de politiek, vooral als 134' toen dingen gaat ondernemen, die men 50% Van te voren niet degelijk heeft voor- 53 bereid. En dit laatste is zeker niet vol 's s doende geschied, anders ware er ongetwij- 'g7^ fcld een welwillender reactie uit repu ted blikeinse en federale kringen gekomen. 14% Wèl geloven wij, dat de regering met 17% Londen en Washington contact inzake 11% deze conferentie heeft opgenomen, maar to het buitenland doorkruisen zoveel eigen belangen der grote mogendheden de Indonesische kwestie, dat ook uit dit contact slechts een pover resultaat te verwachten is. Men heeft gezien hoe de U.N.C.I. in haar rapport op 1 Maart aan Lake Success de Veiligheidsraad om nieuwe instructies heeft gevraagd, uiter lijk daarmee de schijn aannemende van een Pilatus, om zijn handen in onschuld te kunnen wassen. Gisteren heeft de U.N.C.I. opnieuw een rapport aan de Veiligheidsraad uitgebracht over de po litieke toestand in Indonesië, waarin zij Zeer in het bijzonder het standpunt der republikeinen t.a.v. de Ronde-Tafelcon ferentie naar voren brengt. Binnen enkele dagen zullen wij waarschijnlijk nauwkeurig weten, hoe de grote mo gendheden, vertegenwoordigd in de Vei. ligheidsraad, tegenover de Nederlandse plannen staan. Een vrijwel onoverkomelijke moeilijk heid voor onze regering vormt de hou ding van de Republikeinse leiders. De regering heeft zich na de jongste mili taire actie vernederd om met een Su karno en Hatta weer te gaan praten. >,Het gevolg hiervan zal zijn", aldus schreven wij 28 Febr. j.l., „dat Sukarno en Hatta met een hautaine glimlach op onze voorstellen zullen reageren. Men tooet zich geen ogenblik verwonderen als zij met kracht zich zullen beroepen op de resolutie van de Veiligheidsraad Van 28 Jan., welke o.a. herstel van de ..regering" in Djocja eiste". Maandag heeft men kunnen lezen dat Sukarno c.s. Weigeren de Nederlandse uitnodiging te aanvaarden zolang de republikeinse re gering niet in Djocja is hersteld. Wat nu? is men geneigd zich af te vragen. Toegeven, hoort men hier en to Indonesië uit allerlei kringen roepen. Een andere uitweg is er niet. „Als de Republiek van Djocja niet hersteld Wordt, dan komen er geen republikei nen en als die niet komen dan mislukt noodzakelijk de Ronde-Tafelconferen tie", schreef De Linie in haar jongste nummer, welk blad volgens prof. Röm- toe „de gymnastiek van het tegenspre ken zó ver drijft, dat het bij zijn toeren ook met zich zelf in de knoop komt daaraan heeft het althans in het Indo nesische vraagstuk, ons langzamerhand Ie zeer gewend". Toegeven, roept thans een groot Santal federalisten, daarbij voor de zo veelste keer het bewijs leverend, dat als zij voor een keuze gesteld worden, zij altijd uiteindelijk de zijde van de republiek zullen kiezen, daarbij getui gend van opvattingen, waarin de Ned. regering zich reeds herhaaldelijk heeft toisrekend. Maar hoe valt een eventueel toegeven te rijmen met de jongste militaire actie. Welke toch bedoelde in Indonesië en Vooral in de gebieden rondom Djocja de rust en veiligheid terug te brengen, Welke een Sukarno en Hatta de bevol king niet konden of wilden geven? Zijn •Jaarvoor meer ddh 1600 Nederlandse toilitairen gesneuveld om thans weer Sukarno en Hatta in Djocja op de troon te verheffen? En is men nu heus zo haïef om te geloven, dat na 'n dergelijk toegeven de eisen van deze republikeinse kopstukken zijn uitgeput? Zij zullen h i e t rusten voor de situatie van vóór de militaire actie hersteld zal zijn, d.i. Vóór onze troepen weer uit het Djocjase Zullen zijn teruggetrokken. En dan be gint het spel opnieuw, met terreur, bendewezen, corruptie enz. enz. Het Ne derlandse leger is dan immers een „bui tenlands" leger Maar er is nog meer, dat een toegeven Vrijwel onmogelijk maakt. De regering beeft uitdrukkelijk verklaard, naar Aanleiding van de resolutie in de Vei- bgheidsraad, dat herstel van de regering Jh Djocja voor haar onaanvaard baar was. Deze verklaring thans in dekken zou o.i. gemakkelijk tot een ka binetscrisis kunnen leiden. Wij kunnen Wis namelijk onmogelijk voorstellen dat P'jv. de Kath. Kamerfractie een derge- bjke nieuwe ommezwaai van het kabinet *ou accepteren. Er is natuurlijk nog altijd de moge- bjkheid om de conferentie zonder de Republikeinen te laten doorgaan. Wij geloven niet, dat dit veel zin heeft, om dat men dan bij voorbaat deze confe rentie als mislukt kan beschouwen. Bo yendien heeft minister-president Drees d de Kamer reeds tegen een dergelijke flinkheid" gewaarschuwd, daar het bverleg nu eenmaal bedoeld is voor L.Jle partijen. Weigering van de Repu blikeinen betekent dat de Ronde Tafel "tot meer rond is of, zoals Van der Goes Ian Naters het in „Het Vrije Volk" uit rukte, de Ronde Tafel vertoont dan pijnlijk gat. Volgens de fractie voorzitter van de P.v.d.A. zullen wij dat 'e't dan moeten aanvaarden en de ver wezenlijking van een werkelijke Ronde tafelconferentie moeten uitstellen tot i Ah de essentiële voorwaarde daarvoor s voldaan. Intussen is het ons nog steeds onbe- jfWjpelijk, hoe de regering deze confe ctie heeft kunnen bijeenroepen, zon- ?®r van te voren vrijwel de zekerheid hebben, dat zij op instemming van k6 betrokken partijen mocht rekenen. i;6ze nieuwe misrekening zal ons pres- Vim- - ?0] §e zowel in het buitenland als in In- hesië, wederom enorme schade toe- L Jongen. En veel prestige hebben wij t meer. Daarvan getuigen de lege kt°elen in Den Haag. 1 Ru Italiaanse ministerie van Buiten- •ba i e Zaken heeft Maandag bekend ge- Jw?kt, dat de basis gelegd is voor onder- J"delingen ten behoeve van een verdrag ^"vriendschap, handel en zeevaart met Wit-Brittannië. De Commissie der V. N. voor Indone sië heeft aan de Veiligheidsraad over de situatie in Indonesië rapport uitge bracht. Zowel een brief van ir Sukar no aan dr. Beel als een republikeins rapport betreffende de besprekingen met dr. Koets en de contactcommissie van de B.F.O. zijn hierin opgenomen. Sukarno vraagt herstel van zijn rege ring in Djocja, waarmee de contact commissie van de B.F.O. het eens zou zijn. In deze brief zegt Sukarno o.m.: „Ik persoonlijk vindt de gedachte van een spoedige onvoorwaardelijke overdracht van de volledige souvereiniteit aan de V.S. van Indonesië aantrekkelijk. Zondei vooruit te lopen op de positie van de V.N.-commissie in haar pogingen om volgens de bepalingen van de resolutie van de Veiligheidsraad een oplossing te vinden voor het geschil tussen Neder land en Indonesië, kan ik in principe met het doel van zulk een conferentie instemmen. Echter met het oog op de huidige po sitie van mijzelf en de andere leden van de republikeinse regering, die zich thans op Banka bevinden, afgesneden van staat en volk en gescheiden van de basis van ons gezag als regering, kan ik geen officieel besluit nemen om de conferen tie in Den Haag bij te wonen of een delegatie te zenden, die besluiten zou aanvaarden namens de regering of het volk van de republiek. De brief van Sukarno vervolgt: „In dien wij onder de huidige omstandig heden de uitnodiging van de Nederland se regering zouden aannemen, zouden wij uw conferentie slechts als particu liere personen kunnen bijwonen. De te nemen besluiten zullen een grote ver antwoordelijkheid met zich brengen. Zulke verantwoordelijkheid kan alleen aanvaard worden door de regering van de Republiek Indonesia, die ten volle .het gezag in haar gebied uitoefent en gezeteld is in Djokjakarta. Zulk gezag hebben wij op het ogenblik niet," aldus besluit Sukarno. Het rapport van de V.N.-commissie geeft ook het rapport van de republi keinse delegatie betreffende de bespre kingen met de republikeinse leiders, dr. Gieben en dr. Koets en de contactcom missie van de B.F.O. Dit republikeinse rapport geeft een overzicht van de be sprekingen met genoemde personen. Het zegt, dat dr. Koets in de verdui delijkingen op de Nederlandse uitnodi ging (behalve de reeds eerder gepubli ceerde punten) o.m. de verklaring gaf, dat de positie van de Nederlandse troe pen in Indonesië na de souvereiniteits- overdracht zal zijn als van een buiten lands leger, dat met de goedkeuring van de regering der V. S. van Indonesië al daar verblijft en dat dit leger niet zal optreden dan na en in overeenstemming met het verzoek van de regering der V. S. I. Het leger zal gerepatrieerd worden al naar gelang transport beschikbaar is. Dr. Koets verklaarde, volgens het rap port, dat herstel van de Republiek en terugkeer van de republikeinse rege ring naar Djocja thans onmogelijk is. Het republikeinse rapport zegt betreffende de bespreking op Ban ka met de contactcommissie van de B.F.O., dat deze bespreking' tot gevolg had, dat de ÉS.F.O. de nood zakelijkheid inzag van herstel van de republiek en haar regering, in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad, als conditio sine qua non voor het nemen van competente beslissingen als een re publikeinse regering met betrekking tot het deelnemen aan de Ronde- Tafelconferentie. Ook werd ingezien, dat eventuele deelneming van de republiek Indonesia aan de Ronde-Tafelconferentie niet zal vooruitlopen op de positie van de V. N.- commissie in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad." Het eerste punt van het republikeinse rapport zegt eveneens, dat men niet wil vooruitlopen op de positie en taak van de V.N.-commissie. In federale kringen te Batavia gaf men aan Aneta te verstaan, dat de voor stelling van zaken, zoals gegeven in het rapport van de republikeinse delegatie aan de Commissie van de V. N. voor In donesië over de besprekingen op Banka met de contactcommissie van de B.F.O., op bepaalde punten onjuist is. Men meende in deze kringen o.m., dat de terugkeer naar Djocja voorwaarde was voor het accepteren van de uitnodiging en niet de voorwaarde om dan nog een beslissing te nemen over het al of niet aanvaarden van de uitnodiging. De Commissie der V. N. voor Indone sië heeft in een communiqué medege deeld, dat zij 10 Maart a.s. haar vierde bezoek aan de republikeinse leiders op Banka zal brengen. De beslissing dien aangaande is genomen als antwoord op een invitatie van Rum om naar Pangkal- pinang te komen voor het houden van informele besprekingen. De heer J. C. de Miranda, Surinaams afgevaardigde voor de R. T. C., heeft zijn reis naar Nederland uitgesteld we gens onzekerheid inzake de conferentie. De diplomatieke correspondent van Aneta in Washington verneemt dat de V. S. gedurende het a.s. debat in de Veiligheidsraad uiting zullen geven aan hun bereidheid het Nederlandse plan voor de Ronde-Tafelconferentie te er kennen als duidelijk bewijs voor het Nederlandse streven tot een redelijke oplossing van het Indonesische pro bleem te komen. De Amerikaanse delegatie zal zich dus niet op het formele standpunt stellen, dat de raadsresolutie als zo danig dient te worden erkend en na gekomen als enige en uitsluitende me thode voor het bereiken van het ge stelde doel, doch zal voldoende soepel heid tonen om waardering van het Nederlandse initiatief mogelijk te ma ken. De feitelijke aanvaarding van het Nederlandse plan zal ook in de Veilig heidsraad door de V. S. afhankelijk worden gesteld van het aanvaarden van de Nederlandse uitnodiging door de republikeinse leiders. Het Ameri kaanse standpunt zal eveneens afhan gen van de aanwezigheid der republi keinen. Daar de Amerikaanse regering de republiek nog steeds erkent als par tij in het geschil staat zij op het stand punt, dat de commissie deelneemt aan de onderhandelingen. In verband met geruchten, dat som mige raadsleden in de debatten op eco nomische sancties tegen Nederland zullen aandringen, verneemt de corres pondent van Aneta, dat in Amerikaanse kringen weinig geneigdheid bestaat extreme maatregelen tegen een be vriend land te steunen. De VjS. zullen in de Veiligheidsraad alles doen om verscherping van de situatie te ver mijden en integendeel hlijven aandrin gen op vreedzame regeling van het geschil. Woensdagavond, 21 uur Nederland se tyd, zal in de Veiligheidsraad een begin gemaakt worden met de behan deling van de Indonesische kwestie. De Koningin heeft besloten haar va cantie te bekorten. H. M. acht het ge wenst, met het oog op de vele belang rijke vraagstukken, die thans aan de orde zijn, geregeld overleg met het kabi net te kunnen plegen. De Koningin zal Donderdag in Neder land aankomen. Prins Bernhard zal in verband met zijn gezondheidstoestand in de eerste dagen nog niet kunnen reizen. Zondag vonden in Chili verkiezingen voor het congres plaats en het blijkt dat de regering overweldigend gesteund werd. daar bijna alle regeringscandidaten her kozen werden en de liberalen, radicaal de mocraten en socialisten die de coalitie steu nen, in beide kamers hun meerderheid heb ben behouden. Dr. Herbert Evatt, de Australische minister 'van Buitenlandse Zaken, is, op doorreis van India naar Londen, in Rome door Z. H. de Paus in audiëntie ontvangen. De H. Vader en Dr. Evatt. De katholieke missionarissen in China hebben besloten onder het communis tisch gezag in China hun werk zo goed mogelijk voort te zetten, aldus meldt een U.P.-correspondent uit Sjanghai. Vooraanstaande katholieken wijzen er in dit verband op dat ondanks pogingen der communisten zich met het missie-werk te bemoeien, de communisten geleidelijk afstand te doen van geweld als een middel om de arbeid der missies te hinderen. De missionarissen hebben hoop geput uit het feit dat sedert April 1948 geen enkele katholieke priester of non om het leven is gebracht. Neutrale kringen geven toe dat dit er op kan wijzen dat de communisten hun politiek jegens de missionarissen aangepast hebben, doch waarschuwen dat men dit niet zo moet uitleggen dat het betekent dat de communisten het christendom verwelkomen. Uit de statistieken blijkt, dat sedert de wapenstilstand in 1945 tot April '48 48 priesters gedood werden; 32 andere stierven in de gevangenis. 3 stierven nadat zij waren vrijgelaten en 13 an deren die gevangen waren genomen, worden nog altijd vermist. Onder de vermisten bevinden zich twee buiten landers. Tien van hen die in de gevan genis stierven waren buitenlanders. De overigen waren Chinese Katholieken. Volgens de beste schattingen zijn er op het ogenblik 3i/2 millioen Katholie ken in China ongeveer het zelfde aantal als in Ierland. Bijna de helft hiervan, bevindt zich in gebied dat in handen der communisten is. Nog een half millioen leeft in steden en in De commandant van het distriet Zeeland van de Nationale Reserve, luit.-kolonel de Feyter, heeft op een persconferentie te Goes enige bij zonderheden verteld over de nieuwe richtlijnen bij de personeelswerving voor de Nationale Reserve. Nu de besprekingen van de generale staven van de West-Europese landen beëindigd zijn, heeft de generale staf van het Nederlandse leger nieuwe richt lijnen vastgesteld voor de werving van de manschappen voor de Nationale Re serve. In de eerste plaats kunnen alle man nen van de lichting 1935 en ouder toe treden, soldaten zowel als dienstplich tig kader en reserve-officieren. Verder soldaten van de lichtingen 1936 tot en met 1940. Officieren en onderofficieren zullen, behoudens een nader te beoor delen bijzonder geval, niet opgenomen kunnen worden. Behoorden deze men sen echter tot de luchtdoelartillerie of tot het 3e reg. genietroepen (zoeklich ten), dan is toetreden wel mogelijk. In ieder geval hebben allen die zich verbinden aan de Nationale Reserve hier tevens hun mobilisatiebestemming. Dat houdt dus in dat zij niet opgeroepen zul len worden als gewoon dienstplichtige. Dit geldt ook voor de lichtingen 1941 tot en met 1944 (de buitengewoon dienst plichtigen), van wie er sommigen thans opgeroepen worden. Ten spoedigste die nen de gemeentebesturen voor hen vrij stelling aan te vragen. Over deze aangelegenheid zullen, naar wij vernemen, binnenkort aanvullende bepalingen vanwege het instituut Wet tig Gezag bekend gemaakt worden. Tot de reserve kunnen verder toetreden alle verdere buitengewoon dienstplichtigen >.r ver- i in dat Wij kunnen ons eigen leed beter ver dragen, als wij ons verdiepen van anderen. Zes monniken van de Russisch-Ortho- doxe Kerk arriveerden in New York, op weg naar een klooster in Jordanville. Zij hebben de afgelopen drie en een half jaar tezamen verbleven in een Duits kamp voor verplaatste personen en in een klooster nabij München. en alle niet dienstplichtigen, zoals de afgekeurden en zij, die wegens bjoe- derdienst vrijstelling kregen. Ook zij dienen er rekening mee te houden, dat een herkeuring niet onmogelijk is en dat vrijstelling wegens broederdienst niet altijd meer gegeven zal kunnen worden. De manschappen van de Reserve zul len in de regel dicht bij huis blijven, zij moeten slechts enkele uren oefenen, lp totaal 200 uur per jaar. Luit.-kolonel de Feyter deelde voorts mede, dat er oefenverbanden opgericht zullen worden voor luchtdoelartillerie. Om zowel infanterie als luchtdoelartil lerie mobiel te maken, wil men auto's en motoren huren van burgers, bij voor keur met de eigenaars als chauffeur. streken aan de rand van het „rode" ge bied. Hoewel de communisten de laatste tijd geen ernstige daden van geweld begingen, gingen zij voort met tegen werkende maatregelen te nemen. In af gelegen plaatsen is de communistische bemoeizucht vaak afhankelijk van de luimen van de plaatselijke bevelheb bers. Er zijn nog altijd 840 buitenlandse en 1315 Chinese priesters, plus 827 nonnen en 80 broeders in de „rode" gebieden. Het afsnijden van de Marshall-hulp voor Indonesië heeft tot dusver zeer ernstige invloed gehad op de voedsel voorziening van de Indonesisfche bevol king, aldus verklaarde de commissaris voor Indonesië in de V.S., de heer E. C. Zimmerman, aan Aneta. Indonesië fS als gevolg van de onderbreking der E.C.A.- hulp niet in staat in de V.S. de 12.009 ton rijst te kopen, die door de commissie van de Intern. Noodvoedselraad zijn toegewezen, waardoor de voedselpositie in Indonesië nog verder zal worden be moeilijkt.. Hij onderstreepte dat dit nog slechts het eerste en snelst voelbare gevolg is van het besluit der E.C.A., dat langza merhand ook zijn invloed zal doen ge voelen op de productie en uitvoer van de voortbrengselen van Indonesië, waar aan de wereld zulk een grote behoefte heeft. Het partijbestuur van de C.P.N. heeft in zijn zitting van Maandag een resolutie aangenomen, waarin de C.P.N. zich „soli dair met de redevoeringen van Thorez in Parijs en Togliatti in Rome verklaart en met alle strijders voor de vrede, in het bijzonder met de volken van de Sovjet- Unie, die nooit enig volk hebben aange vallen of zullen aanvallen en die de be schaving van het fascisme hebben gered." Mochten, ondanks de strijd der vredes- krachten. de Amerikaanse oorlogsdry - vers en hun handlangers in Duitsland, Nederland en in andére landen, toch de aanvalsoorlog ontketenen, aldus de reso lutie, dan zullen ook de Nederlandse ar beiders en alle vooruitstrevende krach ten, samen met de Sovjet-Unie en haar bondgenoten, naar het woord van Domela Nieuwenhuis, reeds in 1891 gesproken, strijden voor het herstel van de wereld vrede door de overwinning van het pro letariaat. De resolutie stelt voorts vast, dat de Amerikaanse oorlogsvoorbereidingen te gen de Sovjet-Unie. de volksdemocra- tische landen en het werkende volk, in versneld tempo plaats hebben. Zij waarschuwt het Nederlandse volk voor het daaruit voortvloeiende gevaar voor het plotseling ontketenen van een nieuwe wereldoorlog, roept het op geen enkel oorlogspact, als het Westelijk pact van Brussel en het thans voorbereide Atlan tische Pact, geen buitenlands opperbevel over het Nederlandse leger en de Neder landse vloot, geen enkel bevel van bui tenlandse instellingen of machthebbers als geldig voor het Nederlandse volk te erkennen. Het roept op te strijden tegen het inrichten van buitenlandse bases op ons grondgebied en vraagt de arbeiders in de vakbeweging en in het bijzonder de leden van het N.V.V., scherp stelling te nemen tegen deze „oorlogsvoorberei ding, waaraan de leiding van het N.V.V. medewerkt." Het partijbestuur roept ten slotte het Nederlandse volk op, te strij den voor het „uitdoven van de oorlogs haard in Indonesië, voor het terugtrek ken van de Nederlandse troepen en om een krachtdadige actie te voeren, tenein de verdere verschepingen van troepen en oorlogstuig naar de slagvelden in In donesië stop te zetten." Het besluit een massacampagne voor de vrede in het ge hele land te organiseren en verklaart zich bereid met allen daartoe samen te werken, „ongeacht inzichten of uitgangs punten." De Britse Labourregering heeft sinds 1945 1.657.000.000 pond sterling uitgegeven voor de nationalisatie van Britse industrieën Dit cijfer is gisteren in het Lagerhuis ge noemd door Douglas Jay, economisch se cretaris van het ministerie van Financiën. De zon scheen met een milde vroege voorjaarswarmte op het bijna harde grasveld voor het gebouw der Provinciale Griffie aan de Dreef. Midden in dit veld stond een beeld, waarover de vaderlandse vlag was gehangen. Daaromheen in een wijde kring wereldlijke en kerkelijke autoriteiten, vrouwen en kinderen met bloemen in de handen en met een star getrokken gelaat En daar weer omheen een grote menigte, zoals op de dag der bevrijding, toen ze ook naar de Dreef trok om zwijgend te defileren langs de plek, waar nog maar enkele maanden tevoren vijftien mannen op beestachtige wijze door de bezetter waren neergeknald. Deze Maandagmiddag, 7 Maart, bracht allen, die getuigen waren van de onthulling van het monument der gevallenen, de hter- innering van droeve dagen. Een herinnering, die de Commissaris der Koningin door een sober relaas opriep en waaraan de burgemeester van Haarlem een stille les voor de toekomst verbond. De voorzitter van het comité tot op richting van een blijvend gedenkteken, mr. A. Beets, richtte zich eerst tot de autoriteiten en nabestaanden en drukte er zijn spijt over uit, dat het monument niet op de plaats kon komen waar de mannen vielen. De nieuwe Dreef lief dit niet toe, maar op de thans gekozen plek zal een passende entourage ge maakt worden. Een groot aantal zan gers zong „Bede voor het vaderland" o.l.v. Nico Hoogerwerf. waarna de Com- missiaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk het beeld, ontworpen door Mari Andries- sen en in brons gegoten door Binder te Overveen, onthulde. Hij sprak dan de volgende rede uit: Het is op de dag, ja op het uur af 4 jaar geleden, dat 15 Nederlanders, die in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam gevan gen zaten, op deze plek zonder enige vorm van proces werden neerge schoten. Het monument is bestemd de herinnering aan deze onschuldig ge vallen slachtoffers levendig te houden. Dat dit slechts was één van de vele gevallen, waarbij in Nederland der gelijke misdrijven gepleegd werden, is u bekend. Alleen hier te Haarlem waren reeds op 26 October 1944 op dezelfde wijze 9 mensen neergeschoten en op de He Februari 1945 nogmaals 8. En daarbij vergeet ik niet, dat meer dan een jaar tevoren, namelijk op 30 Januari 1943, 10 van onze Joodse stad genoten werden neergeschoten, waar onder de Opperrabbijn van Haarlem en het bekende. gemeenteraadslid mr. Drilsma. In al deze gevallen waren het zogenaamde represailles en werd als aanleiding opgegeven een al of niet ge lukte aanslag, gepleegd op een Duitse militair of een N.S.B.'er. Soms stond het werkelijk vast, dat een dergelijke aanslag door het verzet was gepleegd, andere malen was dit onduidelijk of was er zelfs aanleiding te vermoeden, dat he.t een wraakneming van Duitsers onderling of een gewone vechtpartij betrof. Ook omtrent de aanleiding tot dit zogenaamde standrechtelijk neer schieten, dat wij hier heden herden ken, lopen de verklaringen zeer uiteen. Daar dit plaats had op de dag na dien, waarop de aanslag op Rauter ge pleegd werd, ligt het voor de hand hierin te zien de eerste van de reeks represailles, waarbij ruim 300 Nederlan ders het leven moesten laten. Ook hiervan staat nog steeds niet vast door wie deze aanslag gepleegd werd; het verzet heeft steeds ontkend er de hand in gehad te. hebben. Voor mij ligt evenwel een copie van de brief, door de Einsatzkommando- De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, legt een krans aan de voet van het zojuist onthulde monument. führer, S.S. Sturmbannfiihrer gericht aan de burgemeester van Haarlem, waarin deze eerste, onder opgave van de namen der slachtoffers, mededeelt, dat zij als vergeldingsmaatregel zullen worden doodgeschoten vanwege een aanslag op een Nederlandse politieamb tenaar, met welke politie-ambtenaar bedoeld zou zijn de N.S.B.-er agent- recherche.ur S. Zierikzee. Hoe dit ook zij, deze daad moeten wij zien als één van de reeks vertwij felde pogingen, welke het Duitse re gime in de laatste oorlogsmaanden deed, om zijn gezag in de bezette, gebieden te blijven handhaven. Wie in dezelfde nummers van de illegale pers, waarin deze moordpartij vermeld wordt, leest hoe Keulen reeds gevallen was, de brug bij Remagen veroverd, hoe tussen Rijn, Moezel en Saar 20 Duitse divi sies waren afgesneden, die begrijpt de wanhoop van de Duitse bezetter. Maar wat men niet kan begrijpen is de wijze, waarop deze in die wanhoopsstemming reageerde, zonder zich rekenschap te geven, dat de laatste wreedheden di» hij in bezet gebied zou verrichten, da diepste, sporen «in de herinnering zou den achterlaten. Zó' was op die tragische 7e Maart 1945 de houding der bezetters, maar hoe was die onder de Nederlanders? Vervolg pag. 2) De burgemeester van Haarlem, mr. P. Cremers, herdenkt de gevallenen na de onthulling van het door Mari Andriessen vervaardigde monument ter nage dachtenis van de vijftien op 7 Maart 1945 aan de Dreef gefusilleerde Nederlanders. De staking van de Billitonmaatschappij te Paramaribo is thans algeheel gepro clameerd als reactie op de weigering van de hoofddirectie om tot loonsverhoging over te gaan. Het personeel van de licht en watervoorziening was nog aan het werk. Zaterdag hebben de stakers van de bond onderstand in natura ontvan gen. (Van onze verslaggever) Op 30 April a.s., de eerste „nieuwe" Koninginnedag, wordt in het Olympisch Stadion in Amsterdam een massaspel opgevoerd. Het staat weer, zoals de niet al te argeloze lezer reeds heeft begre pen, onder algemene leiding van de heer Carel Briels. Dit keer zal de „massa" uitsluitend worden gevormd door kinderen van de diverse Amsterdam se scholen, nademaal het spel is bedoeld als hulde van Neerlands jeugd aan de vier Prinsesjes ter gelegenheid van de verjaardag van haar moeder. De ganse opzet van de vertoning is dan ook ingesteld od hel kinderlijke. Op het veld wordt (met décors van Karei Bruckman) een oud-Hollands ganzenbord gesuggereerd. Tien groepen kinderen nemen aan het spel deel. Zij zullen respectievelijk optreden als Chineesjes, Indianen, boerinnetjes, edel- vrouwen, soldaatjes, zonnebloempjes, matrozen, konijntjes, kabouters en boer tjes en zij worden daarbij gekleed in costuums, ontworpen door Maarten Toonder's Studio's. De regels van gans de vertoning zijn die van het klassieke ganzenbord-spel. Met dien verstande, dat de „fiches" zullen bestaan uit door talrijke vooraanstaande Nederlandse firma's beschikbaar gestelde prijzen. Een schier revolutionnaire nieuwig heid bestaat hierin, dat aan dit massa spel een loterij verbonden is, waarvan de opbrengst geheel bestemd is voor het herstel van het zwakke kind van alle gezindten. De loterij is eveneens verdeeld in tien groepen, waarvan de nummering wordt vastgesteld by notariële acte. Elke groep bestaat uit 48.000 loten en één van deze groepen die, welke het eerst op nummer 63 aankomt wint de pot. Als u dus van elke groep één lot koopt, bent u in elk gevaï bij de winnende klas en maakt u een kans van één op twintig op een van de 2400 luisterrijke prijzen. Aan het slot van het spel zal als apotljeose een door Circus Strass burger samengestelde exotische optocht het Stadion binnentrekken. De tekst in telegramstijl wordt vervaardigd door de journalist Henri Knap. Maandag 14 Maart begint in alle plaatsen van Nederland de verkoop zo wel van de loten als van de plaatsbe wijzen voor het spel in het Stadion. Verwachting tot Woensdagavond: Matige, af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. En kele overdrijvende wolkenbanken met plaatselijk enige sneeuw. In de nacht en vroege ochtend lichte tot matige vorst; overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon: 7.09—18.33. Maan: 11.07—4.35. Maandagavond is minister Stikker per vliegtuig op Schiphol teruggekeerd na een verblijf van enige dagen in Farijs, waar hij besprekingen heeft bij gewoond van de consultatieve raad van de organisatie voor Europese economi sche samenwerking. Naar aanleiding van het plan-Cripps deelde hij mede, dat op de bijeenkomst een resolutie is aangenomen, die voor Nederland zeer gunstig is te noemen. Over enkele dagen zal het resultaat der besprekingen bekend worden gemaakt. De besprekingen hebben naar de minister bij zijn aankomst verklaarde een gunstig verloop gehad. Er is een volledige overeenstemming bereikt. Mi nister Stikker noemde de conferentie een goede voorbereiding voor de be sprekingen van de Beneluxlanden, die deze week worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1