„SINT VINCENTIUS" NAAR HONDERDSTE VERJAARDAG K Moord te Heemskerk aan het licht gebracht? CRACKFREE Dl De uitbreiding van het Wandelbos BLIKSEMAFLEIDERS Sensationele verwikkelingen rond tien jaar oud geval i&ï Katholieke charitas in cijfers en letters Guépin&Van derVlugt Effecten - Safe Assuranties AGENDA- SLOT DEFECT? NIEUW POUTIESPORT- TERREIN GEOPEND Vlaggen wapperden aan Schalkwijkerweg Uit het land van Groenendaal HERINGA WUTHRICH Nege j&f WOENSDAG 9 MAART 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING R.K. Openbare Leeszaal Faillissementen Burgerlijke Stand Zwemcompetitie Kring Haarlem Spaarne 56 - Telefoon 11896 i „DE SLEUTELSPECIALIST" Kampioenschap Haarlem BAKKERSCONFLICT OPGELOST Wittebrood in Haarlem 31 cent H.O.V. DE OPLEIDING DER BUSCHAUFFEURS N.Z.H. licht de minister in GROENENDALER. VACANTIESPREIDING TE HAARLEM Bijzondere scholen kunnen zich aansluiten Huize van Looy Vakgroep kruideniers „Die Mörder sind unter uns" ZANDVOORT Opperbrandmeester jubileerde BLOEMENDAAL Stille Omgang Geen spreekuur HEEMSTEDE Lezing over „Woning inrichting" Extra treinen voor NederlandBelgië BRILLEN VOOR KEIP Opening Damesbeurs te Amsterdam WAT DOET CRACKFREE? E DEL-STIJFS EL maakt ALLE stoffen als nieuw Eerste Kamer over Binnen landse Zaken. MEDEPLICHTIGE AAN MOORD GEARRESTEERD NEDERLANDSE BLOEMEN NAAR FATIMA Beurs van Amsterdam» V. ^oods li Ni C6n uc'en? S? A CUst Noemden wij de Sint Vincentius-ver- eniging te Haarlem en niet zonder reden eenmaal een fonkelende ster in donkere tijd, in het jaar 1948, dat sinds dien is verstreken, werden deze woorden nog eens duidelijk onderstreept. Dit de algemene jaarvergadering, die de Haar lemse Vincentianen gisteravond hielden in tegenwoordigheid van burgemeester P. Cremers en deken J. Kuilman, bleek tenminste weer, hoeveel charitatief werk deze vereniging in het afgelopen jaar verzette. En de illustratie daarvan vindt men in onderstaande cijfers, die mis schien minder tot de verbeelding spre ken dan het werk zelf, maar waarmee wel een gelukkig beeld wordt gegeven van de juiste stand van zaken. In zijn openingswoord wees ir. P. C. van der Heijden er op, hoe vele mensen nog de warme huiselijke sfeer verkiezen boven het bezoek aan de armen. Dit is dan ook de oorzaak, dat een betrekkelijk klein aantal nieuwe leden zich aanmeldt. Voorts memoreerde hij, dat de Haarlem se „Sint Vincentius" haar honderdste jaar is ingegaan. Voor de organisatie van dit eeuwfeest is een speciale commissie gevormd, welke reeds enige plannen beeft beraamd. De installatie van twee nieuwe leden greep ir. Van der Heijden aan om nog eens duidelijk uiteen te zetten, wat het Vincentiaan-zijn betekent, n.l. het bij zichzelf aankweken van een bepaalde mentaliteit: leven in dienende liefde. Het practlsche resultaat hiervan gaf de secretaris, de heer P. B. M. Muringer, in zijn jaaroverzicht. Van de werkzaam heden van de negen conferenties samSn noteren wij de 262 gezinnen, die bezocht werden. De resultaten bleven niet uit: 6 huwelijken werden gewettigd, 19 per sonen bekeerd of tot hun plichten terug gebracht, 35 kinderen voor vacantie of herstel uitgezonden, 60 politieke delin quenten onder toezicht gesteld, diverse brochures en weekbladen verspreid, enz. Ongeveer 70 vrouwen en 40 mannen uit de bezochte gezinnen namen deel aan een open retraite. Dat de gezins maaltijden in „De Leeuwerik" in de smaak vielen, behoeft geen nader com mentaar. In totaal werd uitgegeven voor een bedrag van f46.873. Het Algemeen Magazijn had uiteraard ook handen vol werk. In een grote be hoefte werd voorzien door het verstrek ken van ledikanten, matrassen, dekens en schoenen. Het magazijn werd voor een deel hiertoe in staat gesteld door goede gaven van Haarlemse winkeliers, die het bedachten met nieuw goed, zon der hiervoor iets in rekening te brengen. Hier bedroegen de uitgaven totaal f 5700. Ofschoon de Spijskokerij nog voldoen de aftrek vindt, blijkens de 10.119 liter uitgereikte spijs, toen was het 4000 liter minder dan de vorige keer. En onwille keurig vraagt men zich af: „Heeft dit liefdewerk onder de huidige maatschap pelijke verhoudingen nog reden van be staan?" Om deze vraag met ja te beant woorden, dient bewezen te worden, dat er een absoluut tekort aan voeding is in de bezochte gezinnen. De secretaris gaf daar als antwoord op: „Heden misschien niet, morgen zeker en beslist." De rubriek muziekgeschiedenis is een der best voorziene rubrieken van de R.K. Openbare Leeszaal, Nieuwe Gracht 70. Zij is de laatste tijd uitgebreid met de volgende aanwinsten: H. Badings, De hedendaagse Nederland se muziek; C. van Berkel, Carl Maria van Weber; K. Ph. Bernet Kempers, Panorama der muziek; een beknopt overzicht der muziekgeschiedenis; H. Ghéon, Met Mozart op wandel; het oeuvre, de mens, het land; C. Höweler, X-IJ-Z der muziek; Z. von Kraft, Waan en werkelijkheid; Richard Wagner's levensroman, drie delen; N. Loeser, Richard Wagner; Mens en Melodie 1947; Mens en Melodie 1948; E. Reeser, Alphons Diepenbrock; F. Thiess, Caruso, de roman van een stem; W. H. Thysse, Jozef Haydn. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 8 Maart in staat van faillissement verklaard: Marten Bood, handelende onder de naam han delsvennootschap onder de firma Wed. P. Bood Zn., fouragehandelaar, wo nende te Haarlemmermeer, Spieringweg 1031. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen; Curator: mr. A. G. H. H. Roef- fen, advocaat en procureur te Aalsmeer. De Algemene Coöperatieve Begrafenis vereniging voor Haarlem en Omstreken U.A., gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem. Brouwerskade 17. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. K. van Giffen, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: Agnes Gerarda van Kesteren, zonder beroep, laatst wonende te Heemstede, J. de Wit- straat 10. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. L. S. Römelingh, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: Martinus Smit, koopman, wonende te Badhoevedorp. gemeente Haarlemmermeer, Sloterw. 157. Rechter- Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cura tor: mr. H. J. M. Tonino, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de arrondisse ments-rechtbank te Haarlem d.d. 8 Maart 1949 is in de plaats van wijlen mr. S. C., van der Wall benoemd tot curator in het faillissement van Frederik van Yperen, handelende onder de naam Handelson derneming „YPHO." wonende -te Haar lem, Lorehtzkade 198, mr. R. K. P. Kalb- fleisch, advocaat en proc. te Haarlem. Bij beschikking van de arrondisse ments-rechtbank te Haarlem d.d. 4 Maart 1949 is voorlopig surséance van betaling verleend aan: Geert Schonewille, hande laar in zaaizaad en pootgoed, wonende te Haarlem, Frederikspark 4 en kantoor- houdende te Haarlem aan de Jansweg 52, met benoeming van mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. GEBOREN: T. TjeerdsmaDouma z; H. J. van der Wiel—Spithoven z; G. P. de Vries—Scholte z; G. M. Seegers—Van Steijn z; M. J. Dalmeijer—Heck z; W. JansenKoopman z; A. Liefhebber Manneveld z; C. La Chapelle—van Kui pers z; J Kooiende Lie d; H. B. Broek Giljou d; M. A. C. van DonselaarMes d; M. A. LamingBünker d; B. M. Goes Pico d. ONDERTROUWD: R. W. van der Heij den en A. J. Sneep. GEHUWD: T. R. Althuisius en T. OVERLEDEN: A. M. Kooreman—Even- dik,89 j.; H. P. van den Aardweg 79 j.; D. Boorsma, 73 j.; H. J. Karrenbeld—van Loenen, 85 j. Kon het liefdewerk-Kinderbescher ming vorig jaar geen optimistisch geluid laten horen, thans was er reden tot dankbaarheid t.o.v. het eindresultaat, vooral omdat het erin geslaagd was de tekorten weg te werken, deels door eigen arbeid, deels door giften van an deren. Het jaar werd begonnen met 98 pupillen en afgesloten met 97 pupillen. Hiervan waren er o.m. 63 in gezinnen en 29 in gestichten. Het financieel overzicht gaf een gun stig resultaat, o.a. dank zij een inzame ling van f 3000. Hierdoor was het moge lijk baas in eigen huis te blijven. De commissie voor de stille armen verstrekte aan 19 gezinnen geldelijke steun. Met ingang van het nieuwe seizoen voeren de bibliotheken niet langer de naam St. Vincentiusbibliotheek, maar worden voortaan Katholieke Uitleen bibliotheken genoemd. De naam Sint Vincentius heeft in het honderdjarig bestaan der vereniging een klank gekregen, die ten onrechte uitsluitend in verband wordt gebracht met de armenzorg. Om te voorkomen, dat lezers, door de naam afgeschrikt, de bibliotheken vermijden, is na rijp beraad tot deze naamsverandering overgegaan. Hierdoor hoopt men uit andere lagen der bevolking meer lezers te trekken. Het aantal lezers en uitgeleende boe ken bedroeg het afgelopen jaar resp. 935 en 74.296. En tenslotte vermelden wij uit het uitvoerige jaarverslag de commissie „De vrije tijd", die ook met trots op het voor bije seizoen kon terugzien. De amuse ments- en contactavonden vonden ook in 1948 een goed onthaal bij de conferenties en de bezochte gezinnen. Dit is dan in cijfers en letters het werk van de Vincentiusvereniging getekend. Niet als een soort verantwoording aan het grote publiek, want deze behoeven de Vincentianen slechts eenmaal te ge ven, en dan nog, wanneer hier op aarde over hen het Requiem klinkt.... Rector E. A. M. Paap uit Amsterdam sprak op kernachtige en boeiende wijze over het onderwerp „Jeugd in de puber teit". In een heldere uiteenzetting schil derde hij de verschillende phasen van de jeugd, die deze moet door lopen en gaf hij de middelen aan, waar mede de jeugd geleid moet worden. „Het doel van leiding geven aan de jeugd is: het kweken van zelfstandigheid. De moeilijkheid zit 'm in het juiste midden treffen tussen gezag en vrijheid. Over drijving naar twee kanten is mogelijk: gezag ten koste van de vrijheid, en, vrij heid ten koste van het gezag. De gulden middenweg is dan ook: leer de jonge mens oordeelkundig en nuttig zijn vrij heid gebruiken!" Eenkort woord van Deken Kuilman vormde het slot van deze jaarvergadering. Vrijdagavond a.s. organiseert de R.K. Zwemvereniging „De Watertrappers" de vijfde en laatste ontmoeting van de Haarlemse zwemcompetitie in het Sportfondsenbad. Het programma ver meldt: 100 m. borstcrawl, 100 m. school slag en 5 x 66 2/3 m. borstcrawl estafette heren juniores, 66 2/3 m. borstcrawl meisjes en 66 2/3 m. schoolslag dames. Er is voor deze wedstrijd reeds het grote aantal van 230 inschrijvingen binnen gekomen, zij begint om 7 uur precies, zoals gezegd in het Sportfond senbad. De leden van „De Watertrappers" wordt meegedeeld, dat het 2e en 3e. oefenuur van a.s. Vrijdagavond voor deze week moeten vervallen, het uur van 5.306.30 uur gaat alleen maar door. Anno 1804 BIOSCOPEN Rembrandt: Sudan (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Missie naar China (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het verborgen leven van Walter Mitty (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Een avon tuur in Berlijn (strikt volw.), 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Rigoletto (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: Het atoom- spook (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Bureau R.K. Beroepskeuze, Prinsen Bol werk 1, iedere Donderdagavond geopend van 6.30 tot 7.30 uur. Woensdag 9 Maart Stadsschouwburg: Ballets des Champs Elysées, 8 uur. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) Vele Haarlemse politiemannen reden gistermiddag richting Zuid op de Schalkwijkerweg. Hun doel was een tot voetbalveld omgetoverd weiland, dat om half twee zou worden geopend als het nieuwe sportterrein van de Haarlemse politie. Wij arriveerden om streeks die tijd ter plaatse en zagen nabij het nieuwe kleedlokaal de leden van de Politiemuziekvereniging, on danks de felle koude paraat, op het sein van de dirigent wachten. Eerst zou de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers echter een toespraak houden. Spreker wees op het nut van de sport in het algemeen en voor de politie in het bijzonder. De sport, zo zeide de burge meester, komt niet alleen ten goede aan het lichaam, maar ook aan de geest. Velen, die in het maatschappelijke leven vaak wat onpractisch en links waren, zijn dit door de sport kwijtgeraakt. De burgemeester opende het terrein met het hijsen van de rood-wit-blauwe vlag langs een splinternieuwe mast. De muziekver eniging speelde het Wilhelmus. De hoofdcommissaris van politie, de heer Fontijne, dankte het gemeentebe stuur vervolgens voor de totstandkoming van het nieuwe veld en de kleedlokalen en zette het nut van dit alles voor de politie uiteen. Daarna voerden nog het woord de hoofdcommissaris van politie te Velsen, de heer Weyburg, vertegen woordigers van de garnizoenscomman dant, van de gezamenlijke politie-organi- saties, van het hoofdbestuur van de Politiesportvereniging en van de voet balvereniging „Ripperda", wier veld na bij dat van de politie ligt. Als geschenken werden overhandigd een prachtige club- vlag en twee voetballen. Bij de opening waren verder nog aanwezig wethouder D. J. A. Geluk, oud-hoofdcommissaris Tenckinck en belangstellenden van de zijde der politie. Toen al de sprekers gezegd hadden, wat ze op hun hart hadden, werd het veld ingewijd met een voetbalwedstrijd tussen de politie-elftallen Haarlem I en Velsen I. De Velsenaren wonnen met 5-0. Tijdens de rust gaf de Hondenbri gade van de Haarlemse politie een de monstratie-oefening met vier van haar speurhonden. Op een weg loopt een dame te wandelen met een tasje onder haar arm. Een wielrijder komt haar achterop en maakt een praatje met haar. Plotse ling ontrukt hij haar het tasje en neemt de vlucht. De dame begint om hulp te roepen, waarna een politieman met een hond komt. De hond snelt de wegrijden de dief achterna en ..stelt" hem. De po litieman houdt de dief daarop aan en neemt hem het tasje af. Dit is een van de oefeningen, die Dinsdagmiddag wer den gedemonstreerd. De R. K. Sportvereniging „Velsen", afdeling voetbal, heeft besloten deel te nemen aan de wedstrijden om het kam pioenschap van Haarlem. Het zijn de eerste en tweede klassers van het rayon Haarlem, die elkaar in een vredelieven de kamp deze eer zullen betwisten. De Nederlandse Bakkerij-Stichting deelt ons mede, dat het conflict in het bakkers bedrijf te Haarlem, hetwelk een belangrijke broodprijsverlaging tot gevolg had, is be ëindigd. De Haarlemse Bakkerij heeft besloten met ingang van 14 Maart de volgende broodprij zen vast te stellen: volks wit- en volksbruinbrood afgehaald 25 cent per 800 gram, bezorgd 26 cent per 800 gram, wit brood afgehaald en bezorgd 31 cent per 800 gram. Voorts deelt de Nederlandse Bakkerij- Stichting mede, dat de besprekingen tus sen de Haarlemse Werkgeversorganisaties en de Landelijke Bedrijfsunie van de Werk nemersorganisaties, inzake de naleving van de sociale wetten, tot bevredigende resul taten hebben geleid. Het programma bevatte drie belang rijke werken, waarin men de ontwik keling van de instrumentale muziek in grote lijnen kon volgen: de tweede or kestsuite van Bach, het pianoconcert in Es van Mozart en de achtste Sym phonic van Beethoven. De Ouverture, die de reeks dansen inleidt, is het omvangrijkste deel van deze Suite. Tussen de twee indrukwek kende langzame onderdelen van deze Ouverture schreeft Bach in een vlugger tempo een fuga, zeer interessant van bouw en sterk sprekend. Hierin heeft de fluit evenals in de aanvang van het daaropvolgende langzame onderdeel een eigen op de voorgrond tredende partij. Ook zijn de fluit in meerdere dansen de alternatieven (gevarieerde melo dieën) toegewezen. Het orkest speelde de Suite met de juiste onderlinge karakterverschillen, fijn van klank en correct van samen spel. De solo-fluitpartij werd door Ma- rius Ruysink smaakvol voorgedragen, zonder opdringerig klankvolume, geheel in de stijl van de toenmalige orkest-, tevens kamermuziek. De in Haarlem reeds algemeen be kende pianist Jan Hisschemölle* ver tolkte het Mozart-concert. Het piano concert werd bij Mozart weidser van vorm, rijker van inhoud en door de grotere technische eisen tevens iets ef fectvoller. Er zijn later diepzinniger, aangrij pender en meer contrasterender werken geschreven, doch deze schenken daarom nog niet dezelfde schoonheidsontroering als die van Mozart. Jan Hisschemöller is goed op deze Mozart-muziek ingesteld. In de Allegri klonk alles sprankelend en voornaam, nooit te uitbundig, maar beheerst (in de aanvang was alleen een ietwat on rustig tempo te bespeuren). Het An dante klonk bepaald poëtisch en ingeto gen en deed als de schoonste intieme kamermuziek aan. Het orkest ondèr di rigent Adams vormde met de solo partij een fraai, stijlvol geheel. De zeer talrijke aanwezigen toonde zich bovenmate voldaan met deze Mo- zart-vertolking. Een half jaar na de Zevende, vol tooide Beethoven zijn Achtste Sympho- nie. Dit werk bevat evenals zijn voor ganger geen langzaam deel, doch daar voor in de plaats een Allegretto. In zijn geheel spreekt er een zorgeloze, blij moedige stemming uit. En deze stem ming bereikte Marinus Adams ten vol le. Het was een half uur klankrijk, mu zikaal en verkwikkend spel. Een muziekavond, die de zorgen van de tijd eens een ogenblik doet vergeten! OL. KOOP. Op uitvoerige wijze heeft de directie van de N.Z.H. de minister van Justitie ingelicht over de opleiding van haar buschauffeurs en de eisen, die daaraan gesteld worden. Dit naar aanleiding van een opmerking van de Haarlemse kantonrechter, mr. F. van Bier- kom, die bij de behandeling van een ver keersongeval het als zijn overtuiging uit sprak, dat een groot aantal ongelukken met de bussen van de N.Z.H. te wijten zou zijn aan de maatschappij zelf door een onvol doende opleiding. De N.Z.H. protesteert hiertegen ten sterk ste en verzocht de minister maatregelen te nemen om te voorkomen, dat de Haarlemse kantonrechter blijft volharden in zijn hou ding tegenover de N.Z.H. Er is derhalve geen aanklacht ingediend tegen de kantonrechter zoals elders werd gepubliceerd. De heer G. Koeman zal op 12 Maart de dag herdenken, dat hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij Drosté's Cacao- en Chocolade-fabrieken N.V. te Haar lem. Max Croiset zal voor de Haarlemse Kunst-Gemeenschap voordragen „Mui zen en Mensen" van John Steinbeck. De bijeenkomst vindt plaats op Vrijdag 18 Maart in het Frans Halsmuseum. ort geleden heeft Groenendaler een wandel- en fietstocht gemaakt door de nieuwe aanwinst van Heemstede, n.l. het grootste gedeelte van de vroegere buitenplaats „Meer en Berg". Zoals bekend, heeft de gemeente niet de gehele buitenplaats kunnen aankopen, omdat de eigenaresse, een bankinstelling, ondershands een deel aan de St. Hippolytusstichtmg heeft verkocht. Of dit een reden is om te treuren? Groenendaler gelooft het niet, want het eigendom van deze stichting ligt ge heel gescheiden van het deel dat door de gemeente is gekocht en daar men thans bezig is met een afrastering te plaatsen, blijft het texrein van de be doelde instelling geheel afgesloten en behoeven de bezoekers van het wan delbos zich niet te verdienen in het feit of ze nu wel of niet «op „Heem steeds" grondgebied zijn. Dat het in alle opzichten een aan winst is, heeft Groenendaler, mede door deskundige voorlichting, met eigen ogen kunnen zien en evenals bijna 30 jaar geleden heeft naar zijn stellige overtuiging het gemeentebestuur een daad van wijs beleid gesteld door de aankoop van dit terrein. Het wandel bos zelf is daardoor uitgebreid tot een oppervlakte van 80 H.A. en is daar door een recreatieoord geworden voor geheel Noord-Holland, niet het minst voor Amsterdam, waarvan toch altijd een groot deel der inwoners meer voor een bos voelt dan voor zee. Met de aankoop van dit deel was men echter toch niet voldoende gereed om het zo maar aan te sluiten op het oorspronke lijke Groenendaal. Aan de. Herenweg b.v. stond nog een stuk duin, een van de weinige overblijfselen van een vroe gere duinrand, die geheel ten offer is gevallen aan de bloembollencultuur en aan bouwspeculanten, dat al voor een deel afgegraven was en een geliefde speelplaats vormde voor de jeugd. De plantsoendienst toog hier echter aan het werk door er in de allereerste plaats een afrastering te zetten. Daarna werd het duin gefatsoeneerd, er werd een partij grond aangevoerd, de hellingen werden aan alle kanten me.t dennen beplant, er verscheen een trap naar de top, voorzien van rustieke brugleunin gen, en boven op de top, die wat werd opgehoogd en gelijk gemaakt, werden banken geplaatst in dezelfde stijl als de trapleuningen. Het resultaat van deze noeste arbeid, die heel wat inspan ning heeft gekost, is een plateau, dat een ongelooflijk mooi uitzicht zal bieden als straks de in de nabijheid gelegen bollenvelden hun schoonste kleuren ten toon zullen spreiden. Vlak onder het plateau ligt de Herenweg, die door het drukke verkeer nog altijd een blik waard is en recht voor zich uit ziet men de tremen naar Den Haag en Haarlem dwars door de bollenvelden snellen. Dit plateau is voorbestemd om het mooiste punt van Heemstede te worden, al is de Belvedère, die in het oude Groenendaal ligt, zeker eveneens de moeite van het beklimmen waard. Behalve dit punt is -r in dit nieuwe gedeelte .hard gewerkt om het niet al leen zo fraai mogelijk te maken, doch ook om het te doen aansluiten op het oorspronkelijke Groenendaal. De plant soendienst is daarbij zeer zorgvuldig te werk gegaan en heeft er naar gestreefd het boskarakter zoveel mogelijk te handhaven. Merkwaardig is het, dat ook in dit nieuwe deel twee vijvers zijn van ver schillende hoogten, evenals in het oude deel. Zij liggen echter meer onder bo men verscholen en daarom zal b.v. van een tweede Lelievijver, die het in het oorspronkelijke Groenendaal altijd zo uitste.kend doet, wel geen sprake zijn. Wel zullen de vijvers bevolkt worden met verschillende soorten vis, o.a. goudwinde en goudkarper en er be staan zelfs zeer ernstige plannen om enige zwanen aan te schaffen. Daarnaast zijn er nog tal van mooie en verrukkelijke plekjes en overal is er veel mos, dat nu eenmaal in een bos hoort en waardoor de aanwinst het in schoonheid tot nog toe. verre wint van het oude deel. Voor een deel is dat te begrijpen, omdat het oorspron kelijke Groenendaal in het voorjaar en in de zomer zeer druk werd bezocht en helaas nog niet alle bezoekers de juiste opvatting hebben omtrent de wijze waarop zij zich ook in een bos hebben te gedragen. De hinderlijke en lelijke bunkers, die onze Oosterburen tijdens hun ongewenst verblijf in dit deel hebben gewrocht, zijn zo grondig opgeruimd, dat er zelfs geen spoor meer is te vinden. En zo zijn er tal van grote en kleine dingen gedaan, die de bezoekers van straks niet zullen ont dekken, maar die nogmaals de overtui ging staven, dat in het land van Groe nendaal de Plantsoendienst als onder deel van Openbare Werken onder de goede leiding van de opzichter, de heer H. Walet, en gesteund door de deskun dige adviezen van de heer Bleeker, er mag zijn. Echter is ook hier de vreugde met onvermengd, omdat men thans wel weet, hoe. het vergrote bos wordt „op geleverd", maar niet, hoe het er van het najaar uit zal zien, wanneer dui zenden mensen het hebben bezocht. Daarmede houdt onmiddellijk verband: het uit te oefenen toezicht en hoeveel personen daarmede zijn belast. Wan neer Groenendaler goed is ingelicht, zijn dit momenteel twee personen en het -mag wel als vaststaand worden aan genomen, dat -dit voor een bos van 80 H.A. grootte te weinig is. Bij alle maatregelen, die in de bezettingstijd door de vrienden van de bezettende macht werden genomen, was die, waar bij de bewaking van Groenendaal werd uitgebreid, zeer goed, want juist in dit jaar was het aantal vernielingen zeer gering. Het was daarom wej zeer jammex, dat in begin '44 ook Groenen daal werd bezet en daarmede aan de extra bewaking een ontijdig einde werd gemaakt. Thans, nu he.t bos zoveel gro ter is geworden, zal het vraagstuk van een goede bewaking, teneinde bescha digingen en vernielingen te voorkomen, zeer zeker de volle aandacht vragen. Natuurlijk kost dat geld, maar die on kosten komen er weer dubbel uit, want he.t zou stellig interessant zijn te vernemen wat het kost, indien de aan- plantingen, welke vernield worden in één jaar, worden hersteld. Groenendaler wil deze beschouwing niet eindigen, zonder een dringend be roep te doen op het publiek, vooral buiten Heemstede, in het bijzonder op de jeugd, om in het komende voorjaar en de" zomer toch vooral het bos, dat nu zo schoon en groot is geworden, te sparen. Het is een prettig gezicht als vader en moeder met zes of zeven kinderen het oude. spel van bomen-krij gertje spelen en die. bomen kunnen heus wel tegen een stootje, maar laat men er toch geen letters of een met een pijl doorboord hart in graveren, want Lau rens Coster hoeft in dat opzicht geen navolging te hebben. Het is een te rugvallen in een aangename herinne ring als men jongens langs paadjes ziet sluipen wanneer ze een of ander spel spelen, maar het is niet goed als ze dwars door jong geboomte of laag struikgewas rennen. Er is voldoende gelegenheid tot ontspanning en wie uit wil rusten, kan dat zonder bezwaar doen, doch voor alles behoort iedereen, die ons mooie bos bezoekt, er aan te denken, dat Zelfs geen verdord blad zijn eigendom is, maar dat dit alles aan de gemeenschap behoort B. en W. van Haarlem hebben ter vol doening aan een verzoek inzake vacan- tiespreiding van het „Centrale werkco mité vacantiespreiding" in overeenstem ming met de inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Haarlem be sloten de komende vacantie aan de ge meentelijke scholen gewoon, voortgezet gewoon, buitengewoon en voorbereidend L. O., dit jaar een week ter vervroegen. Deze vaeanties zullen derhalve wor den gehouden aan: scholen met zeven- klassig leerplan, scholen voor buitenge woon L. O., scholqn voor voorbereidend L. 0.*van 17 Juli tot en met 15 Augus tus 1949. Scholen (klassen) voor voort gezet L. O. en dag openluchtscholen van 17 Juli tot en met 22 Augustus. En ten slotte opleidingsscholen van 17 Juli tot en met 29 Augustus. De besturen van de bijzondere scholen zijn van deze beslis sing in kennis gesteld, zodat zij in de gelegenheid zijn de vaeanties aan hun scholen op een overeenkomende wijze te regelen. De vaeanties aan de gemeentelijke scholen voor M. O. en de scholen voor U. L. O. worden niet vervroegd en blij ven dus van 17 Juli tot en met 4 Sep tember. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om een bijdrage van 2500 gulden te ver lenen voor de instandhouding van het Huis van Looy als museum werd gisterenmid dag in de vergadering van de Provinciale Staten z.h.s. aangenomen. Maandag 14 Maart zal de vakgroep Detailhandel in Kruidenierswaren in café Brinkmann vergaderen. De heer J. G. H. Cornelissen, voorzitter van de vakgroep, zal o.a. spreken over actuele problemen in het kruideniersbedrijf en de vragen beantwoorden of een rente loos regeringserediet de liquiditeits moeilijkheden van de kruideniers kan verlichten en of minimumprijzen voor zuivelproducten en suiker een waarborg zijn voor een gezonde rendabiliteit. In het Frans Hals-theater werd he denmorgen een speciale voorstelling gegeven van de eerste Duitse film na de oorlog „Die Mörder sind unter uns", welke vertoond werd voor een aantal gemeentelijke en andere autoriteiten en geestelijkheid uit de stad en omgeving. De directeur van het theater gaf een korte toelichting en verzocht de aan wezigen hun mening over de film te geven. Het komende week-end wofct de Stadsschouwburg bespeeld door „De Haagse Comedie", Laseur's gezelschap van de Koninklijke Schouwburg. Zater dag wordt een voorstelling gegeven van „De Erfgename" van Ruth en August Gutz naar de novelle van Henry James, waarin de hoofdrollen worden vervuld door Mary Dresselhuys (a.g.) en Cees Laseur. Zondag wordt gebracht het blijspel ,,'n Lentedag van 's morgens acht tot middernacht", regie en mannelijke hoofdrol Paul Steenbergen en voorts Ida Wasserman, Annie van Duyn, Coba Kel- ling, Theo Frenkel, Bob van Leersum, Caro van Eyck en zeer vele anderen. Donderdag 10 Maart a.s. hoopt de heer J. Haver, wonende te Heemstede, de dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" op de afd. smoutzetterij. In de Akademie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam reikte minister prof. dr. F. J. Th. Rutten de gouden en zil veren medailles van de Prix de Rome vanaf 1939 uit. De echtgenote van de beeldhouwer J. himpers, die in de oor log gefusilleerd werd, nam de gouden medaille voor de beeldhouwkunst in ontvangst. Minister Rutten in gesprek met mevrouw Limpers en de moeder van de overleden beeldhouwer. HAARLEM (Adv.) Dezer dagen was he.t 12% jaar gele den, dat de heer D. van Noort verbon den werd aan de plaatselijke brand weer, eerst als machinist, de laatste jaren als opperbrandmeester. Onder zijn leiding heeft de. Zandvoortse brand weer een goede reputatie gevestigd. Aan het materiaal wordt alle zorg be steed, terwijl ook de geoefendheid van de manschappen door wekelijkse oefe ningen zo goed mogelijk is. Terecht kon de burgemeester in zijn nieuw jaarsrede dan ook spreken van onze „pijlsnelle" brandweer. De heer Van Noort ontving de medaille en oorkonde van de Kon. Ned. Brandweer Vereni ging. In de Bispinckstichting hebben de leden van het genootschap „Stille Om gang" geluisterd naar een causerie van kapelaan Voets uit Alkmaar over „Onze Lieve Heer op Solder" te Amsterdam. Nadat de deelnemers de Omgangsroute gemaakt hebben, zullen zij in de Kapel van „Onze Lieve Heer op Soldëï" een H. Mis bijwonen. Wie nog mee wil gaan moet zich opgeven en kaarten af halen bij de heer N. Even, Alberdinck Thijmlaan 32. Bloemendaal, of bij de heer H. Huiskeshoven, Ig. Bispinck- laan 52. De burgemeester van Bloemendaal zal Vrijdag a.s. geen spreekuur houden. Wethouder C. Schulz is verhinderd Donderdag 10 Maart spreekuur te hou den. In aansluiting op het bericht over de lezing over Woningenrichting welke Donderdagavond in de Cantine aan de Heemsteedse Dreef wordt gehouden, wordt de aandacht er op gevestigd, dat ook niet-leden van de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting deze lezing kunnen bijwonen, die te 8 uur begint. De spoorwegen hebben voor de inter landwedstrijd NederlandBelgië a.s. Zondag extra treinen ingelegd uit Dord recht, Alkmaar, Utrecht, Deventer, Zwol le en Eindhoven. VERAF EN GR. HOUTSTR. NAAST LUXOR Te Heemskerk heeft zich een tiental jaren geleden een zekere W. van het leven beroofd door ophanging, althans dit meende men algemeen. Bekend was. dat zijn vrouw een verhouding had met een ander en ook na de dood van haar man bleef samenwonen met deze per soon. De laatste jaren woonde het twee tal te Beverwijk. Dezer dagen ontstond tussen hen een hooglopende ruzie, waarbij de vrouw de man ernstige verwijten deed en o.m. naar het hoofd gooide, dat hij de* schuld was van de dood van haar eerste man. De zaak liep zo hoog, dat de politie in het geval gemoeid werd en deze onder zoekt nu of W. zichzelf van het leven beroofde of vermoord werd. Gistermorgen is de burgemeester van Heemskerk, de heer Nielen, met spoed opgeroepen door de Officier van Justi tie te Haarlem om in verband met deze zaak gehoord te worden om maatrege len te kunnen nemen. Ofschoon de grootste geheimhouding wordt betracht in deze sensationele ge schiedenis drong een en ander tot da inwoners van Heemskerk door en deze onverwachte verwikkelingen worden druk besproken. Nader vernemen wij, dat de man en de vrouw, die, na het gebeurde met W„ in het huwelijk zijn getreden en kin deren hadden. Maandagavond zijn ge arresteerd, verdacht van moord en medeplichtigheid. De Beverwijkse politie leidt in deze zaak het onderzoek. Naar wij nader vernemen, hebben beide verdachten thans een volledige bekentenis afgelegd. Zij hebben W. indertijd onder een spelletje geblind doekt, op een stoel vastgebonden en een strop om zijn hals geworpen. Daar na hebben zij hem in een schuur opge hangen. Het gebeurde gaf volledig de indruk van zelfmoord, te meer, omdat de man als enigszins zwaarmoedig be kend stond. Het onderzoek wordt in samenwerking met de ijkspolitie te Heemskerk voortgezet. Vrijdag, 11 Maart, opent de sinds jaar en dag bekende „Damesbeurs" weer haar poorten in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Dit jaar is niet aljeen de grote zaal, maar ook de 3500 m.2 grote bij zaal voor de beurs afgehuurd. In deze kleine zaal zal de firma Voss en Zn. ook nu weer vijf maal daags een mode show houden. Voorts heeft „De Tijd geest" er een veertigtal kamers inge richt. Het kruidenierswarenbedrijt „Centra" heeft er een Amerikaanse zelf bedieningszaak, waar de Amsterdam mers kennis kunnen maken met dit nieuwe systeem van winkelen. Een cabaret o. L van Alex de Haas zorgt weer voor het amusement. Voor 60 pCt. worden de stands, 213 in getal, ingenomen door Amsterdamse zaken. Ook de verkeerspolitie is er ver tegenwoordigd, alsmede de vakgroep Hoeden. En de fa. Kok uit de De Clerq- straat geeft er een demonstratie van televisie. Met weelderig wapperende, ietw^ dreigende haren, die bijna op he* Hufmon astrakankraagje van zijn vaal- 'Cl INtf» groene winterjas vielen, stoof hij naar mijn bureau. Zijn ogen zagen er rusti ger uit, maar zijn neus had een revolu tie-uiterlijk. „Meneer," zei ie nadrukkelijk, (^aar- door ik meteen irf zijn ban gevangen meneer, die extra vleesbon is een ramp voor ons volk. Men kan er alleen varkensspek op krijgen en ik behoef niets te vertellen wat daar het gevolg van is." ,v „Vertel maar rustig." antwoordde 1» terwijl ik ontdekte, dat de vingers v0® de man knokig waren als in een grie zelfilm. „Weet u dat nie.t? Puisten, meneer, Builen van puisten, overal. Op je neus, in je nek, in je zij, op je „Genoeg," riep ik verontwaardigd uit, omdat de zonderling door de laatste toevoeging het decorum van de redac tie wilde verwoesten. Maar hij slikte de rest van dit deel van zijn betoog me' moeite in, zodat ik nog niet kon optre den. Met een grafstem ging hij daarna voort: „Weet u, hoe een varken vet wordt? En begrijpt u waarom een kar- bonaat dan zo duur moet kosten?" De Een 'Onderen; froting- v: (ón middi "adat me Jde kavel bene Zak "Hst zou 1 "ver land Jajaar he, dijk ged Nuwe la Jerste Ka 'eren ov. Men be; Athene A..R.) br 'et oog, d !e sociale «em dit g: «h uitgel tussen 'hg voor :o duur moet kosten.' „Geld is ook het slijk der aarde, fe murmelde ik en hij bleek mijn opmer king te begrijpen, want hij streek te vreden door zijn weelderig wappe rende en later minder dreigende haar dos. „Mijn ingezonden stuk zal kort zijn, besloot hij resoluut, „varkens zijn vieS, varkensvlees veroorzaakt puisten en de dwaze hoge prijs ontwricht het gezins inkomen. Daarom is die extra bon slech» regeringsbeleid." Even keken we elkaar in de ogen eo ik constateerde opnieuw hoe goedig z0 waren. Toen wierp hij zés extra vlees- bonnen op tafel. „Neemt u ze maar," fluisterde ie, „f wil ze niet." Ik rook het fricandeautje reeds en f «enoee. zag de kluif in de snertpot. Toen ineens hoiieK ieder mens is wel eens zwak en na de quatertemperdagen smaakt zo'ö hapje dubbel streek ik ze op. D0 merkwaardige man trilde met de vleu gels van zijn revolutieneus en hiel" zijn hand op. „Een rijksdaalder maar!" moet hij ge zegd hebben volgens mijn collega's. CRACKFREE edelstjjfsel ver leent aan alle textiel die zachte glans en prettige stevigheid, die nieuwe stoffen kenmerkt. Lees in de volgende adverten ties wat Mevr. Kraak-Helder daarover schrijft i Fabr. N.V. ..OnderOns" DeKrim (O.) De Eerste Kamer heeft hedenochtend1' een aanvang gemaakt met de behande ling van de begroting van het departe ment van Binnenlandse Zaken. De heer Reijer (C.H.) zeide. sprekend over het nationaal instituut „Steun wet tig Gezag", dat de P.v.d.A. z.i. maar eed pover aandeel levert. Voorts bepleitte hij de wenselijkheid burgemeesters vacatures spoediger aaq te vullen. De heer Wendelaar (V.V.D.) verklaar" ten aanzien van de samenstelling vah de commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken, dat de C.P.l'' behoort te worden uitgestoten, gezié" ook de jongste verklaring van het par tijbestuur. Onjuist echter acht hij het, dat het ambtenarencentrum van h®' georganiseerd overleg zou worden ui'' gesloten. De Rijksrecherche van Noordwijket" hout heeft gisteren de medeplichtig0 aangehouden van de moordenaar v. IJ. die op 17 Januari j.l. bij Kerk' rade een agent van de Duitse douaU® heeft neergeschoten, v. E„ die statenlo00 is, daar hij in de oorlog dienst heet' gedaan bij de S.S., werd ook door °f- Amsterdamse politie' gezocht, daar twee dagen voor de moordaanslag in aC Kraaypanstraat te Amsterdam een f"' braak heeft gepleegd waarbij hij eeJJ ijzeren geldkistje met f600 gestolejj heeft. Hiervoor zal v. E.. de arrestau" in de hoofdstad terecht staan, daa}"1'3 zal hij worden uitgeleverd aan de' Duit00 politie, v. IJ. zit al geruime tijd in Ve1* viers (België) vast. Ook dit jaar zal de Stichting Fatim' Nederlandse bloemen naar de Cova Iria (Fatima) zenden voor de 13de de herdenkingsdag van de eerste ve?' schijning van de H. Maagd aan de dr'e herderskindertjes. Alle vereerders en vereersters vaJJ Onze Lieve Vrouw van Fatima in f. buiten ons land kunnen door hun gel lijke bijdrage, hoe klein ook, meewerk®" aan deze grootse hulde aan de Li®)',, Vrouw van de Cova da Iria. Deze dragen kunnen worden gestort op g'1,. rekening 426154 ten name van de „P0,, ningmeester Fatima" te Boxtel, "n vermelding „Bloemen Fatima". DeL door de Stichting georganiseerde menhulde zal de enige algemene aC zijn in ons land. Het BJoemencomité van de Stichter officieel met de organisatie van de h" de. en de verzending van de bloem,e belast, bestaat dit jaar uit de volg®nje leden van het Stichtingsbestuur: - eerw. pater B. Cuyten A.A. en de hem H S. Ehrisman en A. W. C. Stopmam e Corréspondentie betreffende e- bloemenhulde richte men aan het cretariaat der Stichting Fatima, MlS huis St. Theresia te Boxtel. (Van oi ingev 6. minists 'lichting jaar taak jannen as wheid v, De heer 'b het re bhijnsel, fotere vi 'arzelen c J aanva: Solff, dat "fade, dc 'rotere rr "emde d, "aarmee jenoQgen :e i jVerigens 'le hij onj 'er verb; 'an de fa lering dit 'aststellin lering oni 'Orgt. He) 'Us de he, ["aardig. 'e regerii "eemt wa Daarme al one, "öentie, jVerigens Ie motie- Ju lichte melkpi T achtte ;b verder "eschouw "emming De beg 'ïttvaard .kij „Al an Heir ten gems ,ond het fan de Oog. All 'ehtingsd 'e werk 'ens de c "jn. waar ^Jssie, d f'Jh voors eest, h, [brake bi ["as volti "ider de "aarvoor 'eer Her: jer-presid ^et rappi Gistern [Onder C [I-jarige ar" w. j [emaakt [aties en pelotons, ?e dood ;enisstra; "den e "oodstraj ,De ad) 'erechtsl i^odstraj feimar, "ootste 'fente" vrese" .Tegen Coevc jenisstra er ms rechtte 'butiek 1 voortv Uitsprt j Voorts 45-ja; .een, d 'Mens Raakte, J'sstraf. ?e tenia S zijr Meelct li heef bgen ts (N iet-officiële 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb Mo Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deii Mij. eert. koersen) Vorig Ope"» slot 99% 96 96% 95% 150 153 108 129 134 173 223% 257% 213 280% l'l'/i 158 146% 158% 146% 134% 9' 95 153^ ggSÏÏ 2l4'/J 380,/ 142'A 158 j4 9 p6 <Coi ,pyr l0) ^rhei b)p„ V ai fea e®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2