bureaux van redactie en administratis Republikeinse leiders niet naar Djocja Oude voetbalglorie onttroond door jong sportjournalistenteam nta Donderdag 10 maart 1949 Naar einde van distributie? Penibele kwestie Heel Amerika zal met een radar-waar schuwingssysteem omringd worden Spelregeltest van de K.R.O. wordt Zaterdagavond uitgezonden BENELUX in de nevelen van Karei I en Velasquez Leden van de. Opperste Sovjet in het Kremlin bijeen Tol hoofd en hart DR. VAN ROVEN ZAL IN DE VEILIGHEIDSRAAD NIET TOEGEVEN In April worden waarschijnlijk de laatste bonkaarten uitgereikt Over tabak, steenkool en textiel Treinbotsing bij Sittard Motie tegen de C.P.N. tBritse vloot houdt grote manoeuvres Het weer „Wild" voor. fotografen in overvloed Dr. Drees opent de Jefremov plaatsvervangend voorzitter ministerraad K. 72ste JAARGANG No. 2440, RAAD had op ronde-tafel conferentie WILLEN WACHTEN valt niets te zeggen Grote materiële schade Nog deze week mededeling OVER GRENSCORRECTIES? Verboden zone langs Nederl. «n Belgische grens uitgebreid INBRAAK IN DISTRIBUTIE KANTOOR TE KATWIJK Politie was de dieven juist te vlug af Eerste soort koffie wordt duurder Unci naar Banka Koningin keert uit St. Anton terug Eis tot strafrechtelijke vervolging van Kamerfrmctie De Nationale Reserve Nieuwe vonnissen in Boedapest BELGISCHE REGERINGSCRISIS VERMEDEN Italië ook uitgenodigd voor Atlantisch Pact Rusland vraagt Turkije opheldering ovar Middellandse Zee-pact vergadering Engelse druk op Nederland V. N. zouden partijen willen samenbrengen Kernkabinet voor defensie door Molotov herzien De 25.000 er uit 10.45 Sadio. me- 12.55 13.25 14.00 jJigli- I le- 17.37 SMEDESTRAAT 5 HAARLEM ïelefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millfmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. jg te W ,';n dief' vjrenzef' ider 0* veel f an ■iels w»' 1 k 2f> :».vakW eh vaf liciif E ong*" suiker De heer Friedericy van de Neder landse voorlichting te Lake Success heeft de berichten uit Den -Haag, dat de Nederlandse regering bereid zou zijn de republikeinse leiders naar Djokjakarta te laten terugkeren, ontkend, zo meldt A.P. Ook dr. Van Royen heeft tegen over de diplomatieke correspondent Van Aneta verklaard, dat het be richt van Woensdag in „Trouw" als zou de Nederlandse delegatie in de aanstaande zitting van de Veilig heidsraad mededelen, dat de rege ring bereid is de republikeinse lei ders naar Djocja te laten terugke ren, geheel in tegenspraak is met de positie van de Nederlandse regering. Hij verzekerde Aneta's correspondent, •Jat hij in de verklaring, welke hij van daag (Donderdag) in de zitting van de Veiligheidsraad hoopt af te leggen, in tegendeel zal doen uitkomen, dat Neder land reeds vérgaande concessies heeft fed a an door de republikeinse leiders Vrijheid van beweging door geheel In donesië met uitzondering van Djokja karta te geven en door hen uit te nodi gen in hun kwaliteit van republikeinse functionarissen aan de Ronde-Tafelcon ferentie in Den Haag deel te nemen en dat geen verdere concessies van Neder land kunnen worden verlangd. In andere kringen van de Veiligheids raad vernam Aneta's correspondent nog, dat verschillende delegaties vooral van de Westerse landen hopen, dat de repu blikeinse leiders alsnog kunnen worden bewogen de Nederlandse uitnodiging aan te nemen. Zolang het begin van de Ronde-Tafelconferentie op a.s. Zaterdag was bepaald, werd in die kringen zelfs overwogen de raadszitting opnieuw te doen uitstellen om niet door een voor tijdig openbaar debat de eventuele kan sen van een republikeinse aanvaarding te bederven. Zelfs Woensdagochtend was er te Lake Success nog sprake van een nieuw uitstel, doch het bericht van de verdaging van de Ronde-Tafelconferen tie voor enige weken heeft daaraan voorlopig een einde gemaakt. Uit repu blikeinse bron vernam Aneta's corres pondent dat Palar voornemens is in de eerste zitting een uitvoerige verklaring af te leggen. Reuter zegt. dat verwacht wordt, dat de Ver. Staten in de Veiligheids raad hun standpunt zullen herha len, dat het gezag van de republi- (Van onze Haagse redacteur) .Uit het feit, dat de thans in omloop bjnde tabakskaarten van groter formaat fijn dan die, welke voorheen werden Uitgereikt en een looptijd '-an bijna een 'aar hebben, kan men reeds conclude ren, dat bij de distributie-autoriteiten tie idee voor zit de omloop van rant- Jcen-papieren zoveel mogelijk te beper ken. In dit systeem van vereenvoudiging Woensdagavond om half negen reed even ten Noorden van het station Sittard op het I baanvak SittardRoermond een goederen trein uit Maastricht met bestemming Boxtel >Ml achteren op een stilstaande rangeerlo- c0motief met goederenwagens. Persoonlijke °bgelukken kwamen niet voor. De mate- fiële schade was echter aanzienlijk. Een wagen van de rangeertrein schoof Seheel over de locomotief van de goede rentrein, welke laatste eveneens zwaar be schadigd werd. Deze locomotief en enkele ^olgwagens ontspoorden. De rails werden °ver grote afstand vernield, terwijl de in Elkaar geschoven wagons ook het andere sPoor blokkeerden. Het treinverkeer tus sen Sittard en Roermond was daardoor ge stremd. Gisterenavond laat was reeds een spoor Vrijgemaakt. Naar het A.N.P. uit Dusseldorp ver leemt, is nog deze week van de zijde der Britse bezettingsautoriteiten een Officiële verklaring te verwachten met betrekking tot de z.g. kleine grenscor- recties. Van Britse zijde is nog geen enkel tiommentaar geleverd op de maatregelen, tiie eind vorige week in de plaatsen aan tie Nederlandse en Belgische grens ge loften zijn tot het uitbreiden der ver boden zone, die langs de gehele grens Joopt. Uiteraard worden deze maatrege- '®n, die een registratie van alle inwo ners boven 14 jaar inhouden, van Duitse *'jde algemeen opgevat als een voorbe reiding van de overdracht der gebieden 'en Nederland en België. de nacht van 7 op 8 Maart ontdekten tyee agenten, dat in de achterzijde van ?et, distributiekantoor te Katwijk aan £ee een ruit was ingedruk. Het ver goeden bestond, dat er een inbraak P'aats had. Na assistentie verkregen te 5®bben, zette men het gebouw af. Kort 'aarop trachtten twee mannen uit het fobouw te ontvluchten, doch zij werden gearresteerd. Het waren B. en K. uit Rotterdam. Hun bedoeling was geweest 5?. inhoud van de kluis te bemachtigen. fli hadden getracht het slot te vernielen. J1 de kluis bevonden zich de bonnen i°or de a.s. periode. De daders zijn ter Schikking gesteld van de Justitie. past de uitreiking, welke de volgende maand zal beginnen, zij zal vermoede lijk de laatste zijn, doch de bonkaarten, welke de consument in April zal ont vangen, krijgen een langere looptijd dan tot nog toe gebruikelijk was. Te optimistische conclusies omtrent op handen zijnde opheffing van de distri butie kan men uit deze „laatste uitrei king" niet trekken: de nieuwe kaarten worden immers eerst begin Augustus geldig en daarna kan de looptijd, zo niet onbeperkt, dan toch wel vrij lang ge rekt worden. Niettemin vormt het verschijnen van de vermoedelijk laatste bonkaart met een goede kans, dat er geen „vervolg" op komt een bevestiging van de ver wachtingen, dat de distributie van die levensmiddelen, welke thans nog ge rantsoeneerd zijn, op verschillende tijd stippen in de komende zomer en herfst beëindigd zal kunnen worden. Volledigheidshalve zij hier aan toege voegd, dat uit het bovenstaande geen bepaalde conclusies over de distributie van textiel, tabak en kolen getrokken kunnen worden. (Van onze Haagse redactie) Verwacht mag worden, dat de consu ment binnenkort voor de beste soort ruwe koffie belangrijk meer zal moeten betalen. Als gevolg van de gestegen aankoop prijzen in het buitenland zal de prijb voor de verbruiker verhoogd worden met f 1.12 per kg. zodat de prijs 4.40 per kg. wordt. Naar verluidt zou de nieuwe prijs op 21 April a.s. ingaan. Van bevoegde zijde wees men er ons met nadruk op, dat hier alléén sprake is van een maximumprijs voor de Deste soort koffie. De prijzen voor de mindere kwali teiten, die in overgrote mate gekocht wor den, en waarvoor tot nu toe ook een maxi mumprijs gold, worden vrijgelaten. Deze zullen door ae k.-ndel in onderlm* over leg worden bepaald met dien verstande, dat de prijs niet boven de maximumprijs van de beste kwaliteit uitgaat. De winst marges van de detaillist e»i crossier on dergaan geen verandering; z:i blijven ge handhaafd resp. op 15 en li pet. keinse leiders moet worden her steld, alvorens verdere onderhande lingen kunnen plaatsvinden. Een Amerikaanse woordvoerder zei, dat de Ver. Staten in principe niet tegen de voorgestelde Ronde- Tafelconferentie waren, mits de be palingen van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari in acht werden genomen. A. P, meldt, dat de republikeinse delegatie aan de Veiligheidsraad heeft verzocht aan de Nederlanders een vrijgeleide te vragen voor een republi keinse afgezant, die rechtstreeks contact wil opnemen met de republikeinse lei ders op Banka. Deze afgezant zal Su- darpo Sastrosadomo, perschef van de republikeinse delegatie, zijn. De Unci is vandaag per vliegtuig naar Banka vertrokken voor besprekingen met de republikeinse leiders. De Com missie wordt vanavond laat in Batavia terugverwacht. Uit Innsbruck wordt gemeld, dat he denochtend 9 uur Koningin Juliana met prinses Margriet in een speciale trein St. Anton heeft verlaten. Prins Bernhard was aan het station aanwezig met de prinsessen Irene en Beatrix. Het publiek was in groten getale tegenwoordig en bracht de Koningin een hartelijke ova tie. Enige Oostenrijkse autoriteiten ble ven tot Friedrichshafen in het gezelschap der Koningin. Van die plaats af zou de Koningin per vliegtuig reizen. In een motie heeft de afdeling Nijme gen van de K.V.P. strafrechtelijke ver volging geëist tegen de leden van de Kamerfractie der C.P.N. in verband met de jongste resolutie van het hoofd bestuur dier partij. Deze motie luidt: „De afdeling Nijme gen van de K.V.P., in vergadering bij een, kennis genomen hebbend van de resolutie van het hoofdbestuur der C.P.N., waarin deze haar houding be paalt bij een veentuele grensoverschrij ding van ons vaderland door legers der Sovjet-Unie of door legers van een der landen aangesloten bij het Oostelijk blok - een zich solidair verklaren met de hiertoe genoemde landen en een daad werkelijke medewerking' bij een even tueel voortvloeiende strijd aan de zijde dier landen kwalificeert deze resolutie als staatsgevaarlijk en landverraderlijk. Overwegende, dat de communistische Kamerleden door hun aanblijven in functie deze houding der C.P.N. onder schrijven en daardoor individueel vol ledig aansprakelijk zijn voor de houding der C.P.N., draagt het bestuur der K.V.P. op al die stappen te ondernemen, welke ertoe kunnen leiden, dat tegen al de Kamerleden der C.P.N. een strafrechte lijke vervolging wordt ingesteld en draagt genoemd bestuur eveneens op, deze motie ter kennis te brengen van de minister-president, de minister van Justi tie, de Eerste en Tweede Kamer-fracties der K.V.P. en de R.K. dagbladpers." In verband met de dezer dagen ge dane mededelingen omtrent het aan gaan van een verbintenis bij de Na tionale Reserve, vestigt de minister van Marine er de aandacht op, dat de ge wone en buitengewone dienstplichtigen, die zijn of zullen worden opgeroepen om bij de Koninklijke Marine in wer kelijke dienst te komen, niet voor een verbintenis bij de Nationale Reserve in aanmerking kunnen komen. In een grote villa aan de Mr Enschedeweg no. 7 te Aerdenhoutbewoond door Baronesse A. van Till, brak Woensdag brand uit, door een potkacheltje op de bovenverdieping. Het rieten dak vatte snel vlam. en in korte tijd was het dak een vuurzee. De brandweren van Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen waren snel ter plaatse en wisten met veel water de villa te behouden. De inboedel werd met behulp van de omwonenden uit het huis gehaald. D*. Janos Fabian, de archivaris van Kardinaal Mindszenty, is door het volks gerechtshof van Boedapest veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Hij .was er van beschuldigd belastende documenten uit het archief van de Kardinaal te heb ben verborgen in het paleis van de Primaat te Esztergom. Hetzelfde hof heeft Miklós Baresztozy, directeur te Boedapest van de Katho lieke Actie, tot acht maanden gevange nisstraf veroordeeld. Hij werd er van beschuldigd geen melding te hebben ge maakt van spionnage-activiteit van Zsigmond Mihalotvitz, de vroegere di recteur van de Katholieke Actie, die ver leden jaar zomer Hongarije ontvlucht is. United Press verneemt uit Brussel, dat een regeringscrisis voorlopig in België vermeden zal worden, doordat de Katholieke partij haar standpunt, geen belastinguitbreiding toe te staan ten behoeve van de werkloos heidsbestrijding, heeft laten varen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met algemene stemmen twee projecten voor de lands verdediging goedgekeurd. Het ene mach tigt de luchtmacht de Verenigde Staten met een radar-waarschuwingssysteem te omringen, dat 161 millioen dollar zal kosten. Het andere voorziet in de bouw van een geheime startplaats voor be stuurbare projectielen. De geschatte kosten hiervan bedragen 200 millioen dollar. Schout bij Nacht Earl Mountbatten heeft gisteren de Britse verdediging van de Straat van Gibraltar goedgekeurd. De admiraliteit heeft meegedeeld, dat de manoeuvres geëindigd zijn; hierbij waren 44 schepen van de thuisvloot en de Middellandse Zee-vloot betrokken. Mountbatten leidde de „aanval" op de Straat, maèr deze werd afgeslagen. Van de zijde van de admiraliteit werd meegedeeld, dat de manoeuvres aange toond hebben, dat de vloot „nog al kwetsbaar" was vanuit de lucht. Om deze reden heeft de admiraliteit opdracht gegeven spiegelgevechten in de Golf van Biscaye en in de omgeving van Plymouth tegen het einde van Maart te houden. De Italiaanse regering heeft een for mele nota uit Washington ontvangen, waarin Italië wordt uitgenodigd deel te nemen aan het Atlantisch Pact. De Ita liaanse ministerraad heeft gisteren una niem het politieke beleid van minister Sforza goedgekeurd. De Sovjet-Unie heeft aan Turkije ver zocht zijn houding kenbaar te maken ten aanzien van het Atlantisch Pact of een soortgelijk toekomstig pact voor het Middellandse Zee-gebied, zo wordt door U.P. uit onofficiële kringen vernomen. Officiële Turkse kringen weigeren dit bericht te bevestigen. Een hooggeplaat ste zegsman vertelde echter, dat de Rus sische ambassadeur in Ankara om deze opheldering gevraagd heeft op dezelfde wijze zoals dit in Noorwegen geschiedde. (Van onze speciale verslaggever) Sinds Woensdagavond zijn wij met eerbied vervuld jegens onze collega de sportjournalist. Eerlijk gezegd hadden wij gemeend, dat zijn functie zich be paalde tot het plegen van weelderige beeldspraak over schuivers, die hun doel juist misten, over ballen, die de lat scheerden, en beschouwingen over het al of niet in vorm zijn van Abe Lenstra. Wij meenden het, met wat oefening, ook wel te kunnen presteren» al lokt ons de tochtige tribune niet al tijd op onze vrije Zondagmiddag. De elf sportjournalisten die gisteravond een vriendschappelijke „handschoen Kick Smit onder het mes. Op de ach tergrond v.l.n.r.: Weber, Kuppen, Wels, Van Spaendonck, Paauwe, Vente en Leo Halle. opnamen" tegen elf oud-internationals uit de dagen van „wij gaan naar Ro me" hebben onze mening echter gron dig gewijzigd. De K.R.O.-studio werd het Duinker ken van de oude mening, dat voor het beroep van sportjournalist slechts wat fantasie en wat brutaliteit nodig was. Voor het forum van ruim driehonderd geroutineerde scheidsrechters van de K.N.V.B.. en voor een jury bestaande uit de heren Burgwal, Van Veen en Van der Meer, beproefden oud-interna tionals en sportjournalisten hun kennis van de spelregels- Er bleek een ware dialectiek van de voetbalsport te be staan. met geraffineerde détails en scherp omschreven regelen. Dorado voor de scholastieken en sanskriet voor de niet-ingewijde. Het elftal van de sportjournalisten was ongenaakbaar en wanneer één journalist niet in een heel klein détail gefaald had de hemel geve dat zijn naam nooit bekend moge worden zou de huidige kaste van sportjournalisten met een aureool van onfeilbaarheid zijn gekroond. Ge lukkig overigens dat die journalist zich een half puntje liet ontglippen.; het gaf ons het bevredigende gevoel, dat ook een sportjournalist nog een mens is. En daartegenover de oud-Internatio nals. De „goden" uit onze jongens jaren, toen onze harten sneller klop ten als er van de tocht naar Rome werd gesproken: v. Spaendonck, Vente» Smit, v. Nellen, Halle, Weber, Paauwe, Kuppen, Van Heel, Wels en Van Die penbeek, sommigen in omvang danig toegenomen. Zjj kwamen in het duel met de journalisten nauwelijks met de hakken over de sloot. „Voldoende" zou het op het rapport hebben geluid, maar ook niet meer. Niet „zeer goed" en van uitmuntend was geen sprake. Het was de overwinning van de criti cus op de kunstenaar, van het acade misme over de vrije scheppende geest. Gelukkig dat de hoofden van de oranje mannen, toen die nog jong en lenig waren, niet geladen waren met de exameneisen van een scheidsrechter. Geen „grauwe theorie," hyn glorie hadden zij in hun benen. Of een doelverdediger aan het spel mocht deel nemen, lieten zij aan de scheidsrechter over. Dat was zijn zorg en van de ver- Slaggevers op de tribune. Maar zij wis ten de netten te doen trillen en brach ten het publiek in vervoering. Dat was hun aureool en die' kan men hun niet meer ontnemen. Van die roem schonken zij goedmoedig wat aan de sportjourna listen. Er bleef hun nog voldoende over. En zij hebben het altijd best met el kaar kunnen vinden. Ook gisteravond. Alleen Kick Smit kreeg een veront waardigd fluitconcert van de scheids rechters in de zaal. toen hij de scheidsrechter een „dQod element in het spel" noemde. Want ook een scheidsrechter heeft temperament, al moeten op het groene veld zijn hoofd deugden uit kalmte en scherpzinnigheid bestaan. De 300 scheidsrechters, die in de zaal van de K.R.O.-studio het duel in ogen schouw namen, gaven van hun enthou siasme blijk op een wijze, die hen in het omgekeerde geval de tribune had doen ontruimen. Zij hadden het veto recht van de theaterbezoeker uit lang vervlogen dagen. En tegen 300 scheids- rechtersf luitjes die gelijktijdig weer klinken is elke menselijke stem mach teloos. Er was wel reden voor dit enthousias me, want de K.R.O.onthaalde zijn gas ten niet alleen op een duel van theoretici en practici. Ook de uitzending „Negen heit de Klok" voor de komende Zater dag werd op de plaat vastgelegd. Het was voetbal wat de klok sloeg en het was een programma dat klónk als een klok, een parodie op een voetbalradio reportage van Holland tegen Lapland, door Dries Krijn, die zelfs de radiotech nici van het lachen deed schudden en de leiders achter in de geluidscabine met opgeheven duimen deed dansen van ge noegen. Meer verklappen wij niet. Luis tert U Zaterdag maar. Hopelijk zal uw luidspreker tegen de 300 scheidsrechters- fluitjes zijn opgewassen. Groot-Brittannië is van plan het vol gende jaar tienmaal zoveel uit te geven voor zijn burgerlijke verdediging, oefe ning en uitrusting. Het Britse ministerie van Financiën heeft het Lagerhuis verzocht de toewij zing van 726.360 pond goed te keuren voor oefening en uitrusting in het be grotingsjaar, dat 1 April begint. Verwachting tot Vrijdagavond: Voor het Noorden van het land: Overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Meest matige Oostelijke wind. Vannacht lichte vorst. Morgenmid dag temperatuur enkele graden bo ven het vriesDunt. Voor het Zuiden van het land: Veel bewolking maar overwegend droog weer en op enkele plaatsen ochtendnevel of mist. Meest zwakke wind. Weinig verandering van tem peratuur. i Zon: 7.05—18.36. Maan: 13.42—6.00. (Van onze Haagse redacteur) Enkele tientallen Belgische en Luxem burgse wagens zich aaneenrijend op het Binnenhof, naast de auto's van Ne derlandse ministers, een selecte politie macht rond het af- en aanrijden van de excellenties, een aantal telefoonkabels, geleid naar het dak van de Witte So ciëteit, die voor een drietal dagen tot perscentrum is ingericht, moeten de Ha genaars, die het nog niet mochten heb ben geweten, thans wei duidelijk heb ben gemaakt, dat er een internationale conferentie van bijzondere omvang is begonnen in ons land. Wie verder binnen in het gebouw van de Eerste Kamer getuige was yan het waardige officiële en drukke niet-offi- ciële bewegen in de anders zo ernstige senatorenzittingszaal, thans opgesierd met palmen en hortensia's, heeft zich ook gerealiseerd, dat de omvang van de ministeriële delegaties, die heden ver schenen zijn ter Benelux-conferentie, duidt op een overleg, waaraan ver gaande consequenties verbonden zijn voor de Unie tussen de lage landen. Aan de snapshots was voor de foto graven, die met een dozijn tegelijk af sprongen op elk bekend en belangrijk persoon geen gebrek. Dr. Jasper, secre taris van de Douane-Unie, de hoge gas ten verwelkomend, Dr. Drees in gesprek met Dr. Hirschfeld, Spaak binnenwan delend gevolgd door Archille van den Acker, minister Beck van Luxemburg, zorgvuldig een sigaar opstekend en ten slotte het gehele gezelschap zich instal lerend aan de hoefijzervormige tafel: de Nederlandse minister-president aan het hoofd, aan zijn rechterzijde minis ter Van Schaik, links de ministers Spitzen, Lieftinck, Stikker, Spitzen en Van den Brink en Ae Nederlandse am bassadeur v. Harinxma thoe Slooten. Aan de rechterzijde van het hoefijzer zetelt de Belgische delegatie met de ambassadeur De Graeff, rond minister Spaak achter twee microfoons. Ter an dere zijde de Luxemburgers en daar achter op de banken der Kamerleden de deskundigen, die de rapporten heb ben opgesteld, welke voor deze belang rijke Benelux-conferentie de basis zul len vormen voor de besprekingen. De rook van Velasquesz en Karei 1 kringelde, toen om 10 minuten over 10 de conferentie door dr. Drees, die als voorzitter optreedt, geopend werd reeds omhoog en was het wonder, dat veler blikken zich op dit moment richtten naar het levensgrote portret van koning Willem II, die wel nooit bij zijn leven bevroed kon hebben, dat juist onder zijn beeltenis in Den Haag de Belgen en Nederlanders zouden spreken over hun eenwording. Dr. Drees wees op de grote goodwill, welke de Benelux-samenwerking ook in haar tot nog toe beperkte vorm gedu rende de afgelopen jaren tot ver over or-ze grenzen reeds heeft verworven Een eind zijn wij reeds gevorderd. Dat eenheid van invoerrechten is be reikt, is van betekenis, al bespeurt de reiziger, die de grens tussen België en Nederland passeert, nog weinig van wat hij zich wellicht ook van de voor lopige stappen heeft voorgesteld. Op het gebied van een groter gelijkheid van de accijnzen mogen wij goede verwachtingen koesteren. Een werkelijk economische unie is er echter nog niet. De grote stap, het ver wezenlijken van vrij onderling verkeer, moet nog worden gedaan. Daarbij is het centrale punt het monetaire vraagstuk, dat in het algemeen de landen in West- Europa, en trouwens daar niet alleen, voor grote moeilijkheden plaatst. De verantwoording, welke op onze schouders rust, kan nauwelijks worden overschat. Het ware een misvatting, al dus dr. Drees, indien men de Benelux een zaak zou noemen, welke alleen de volkeren van België, Luxemburg en Ne derland aangaat. Te vaak is daarvoor door verantwoordelijke autoriteiten van andere landen verklaard, dat men de In onze kortzichtigheid vereen- Benelux beschouwt als de toetssteen voor de West-Europese economische sa menwerking. Laten wij er van overtuigd zijn, dat gedurende de komende dagen veler ogen in de wereld op ons gericht zijn. Minister-president Spaak heeft na de openingsspeech van dr. Drees met een kort woord gesproken. Hij vertolkte de dank der gasten voor de hartelijke ont vangst en sprak van de buitengewone betekenis dezer conferentie, welker le den zich bewust zijn van het moeilijke der problematiek. Maar, aldus Spaak, wij zullen overwinnen, omdat onze wil en onze overtuiging daartoe ernstig en vastbesloten zijn. Hierna keek minister president Drees de zaal met de volle perstribunes en de batterij filmlampen eens rustig rond en verklaarde, dat men zou overgaan tot het vaststellen van de agenda. Doch hierover kan uw verslag gever geen rapport meer uitbrengen, want het ceremoniële gedeelte was hier mede ten einde en de zitting van ge opend, besloten. Om 10.30 is de eigenlijke Benelux- conferentie» begonnen. Volgens een bericht in de „New York Times" uit Lake Siiccess dringen En gelse diplomaten er bij de Nederlandse regering op aan, concessies te doen, die de republiek er toe zouden kunnen be wegen de Ronde-Tafel-Conferentie in Den Haag bij te wonen. De „Times" zegt, dat de voornaamste concessie, die Engeland de Nederlanders aanbeveelt, is het teruggeven van de stad Djocja aan de Republiek. Het blad voegt eraan toe, dat volgens Engelse woordvoerders thans de neiging in de V. N. heerst om alles in het werk te stellen om beide partijen samen te bren gen in plaats van het debat in de Vei ligheidsraad te verlengen. Van penibele kwesties zitten wij vol. Nog nooit hebben wij er zo vol van gezeten als in deze na-oor- logse jaren. Bijna iedere zijde van het sociaal-economische leven werd een netelige zaak En nu de grootste ravage in de vader landse ontreddering zo'n beetje aan kant is, presenteert zich de nieuwe moeilijk heid van niet voldoende werk meer voor allen. De toestand op de arbeids markt in ons land wordt slechter, het aanbpd der werkbehoevenden is groter dan de vraag naar hun prestaties. Als we even mijmeren over onze groeiende bevolking, die ieder jaar een respectabel overschot te zien geeft, over de repatriërenden uit Indië, over de liquidatie van bepaalde publiekrechte lijke noodinstellingen, die hun ambte naren in de vrije bedrijven trachten te lozen, over het gedeelte der boerenbe volking dat geen voldoende emplooi meer vindt, dan dringt met ontstellende klaarheid tot ons door, dat binnenkort de vraag der te-werk-stelling een bran dend probleem moet worden voor ons volk. Een ieder zal moeten meewerken om ons volk tegen de kwaal der werkloos heid te beveiligen. Daarom wijzeu wij op de grote nood zaak van vakscholing voor de jongeren. Bij overvloed van werkkrachten maken de geschoolden vanzelfsprekend de beste kansen om emplooi te vinden. Blijft net voor de ouders altijd een moeilijke vraag, welke richting hun kind in het leven zal inslaan, nu is zij dubbel moeilijk. Het is van het aller grootste belang, dat de jonge mens een plaats kiest, die èn voor hem zelf èn voor het maatschappelijk geheel het meest doelmatig is. De kwestie der be roepsvoorlichting heeft veel grotere so ciale gevolgen dan vroeger. Speciaal de jongeren uit onze boerenbevolking, die, door noodzaak gedwongen, naar andere werkzaamheden moeten uitzien, moe ten voorzichtig zijn en zich nietwiidweg in de industrie storten zonder vooraf gaande vakbekwaamheid. Zij lopen ge vaar bij de overvloed van steeds meer zich aanbiedende (geschoolde) krach ten automatisch te worden verdrongen. Ook zal het in sommige gevallen aanbe veling verdienen, speciaal bij degenen, die demobiliseren, zich te laten her scholen, wanneer zij in hun vroegere bezigheid zich de pas zien afgesneden. Meer dan ooit is dus een doelbewuste en met overleg aangegane keuze van be roep of eventueel van beroepsomschake- iing geboden. Van Rijkswege zijn dan ook verscheidene gewestelijke advies- bureaux en werkplaatsen in het leven geroepen, die hierbij hulp willen ver lenen en die, na onderzoek van de can- didaat, de nodige aanwijzingen, kunnen geven, welke werkzaamheid met het oog èn op deze mens èn op het maat schappelijk samenstel de meeste kansen biedt op een vruchtbaar bestaan. De uitdrukkingen „meeste kansen" en „vruchtbaar bestaan" moet men echter in een niet te materiële zin verstaan. Een goede werkmogelijkheid hangt niet alleen samen met de zorg voor de lou tere boterham, maar ook en niet het minst met hogere menselijke belangen. Onze algemene welvaart is niet de som van goed doorvoede en welgeklede men sen. maar van het hoogst bereikbare mensengeluk. 4 Omdat de vraag naar de plaats, welke de mens in de samenleving naar zijn aard en aanleg het best kan bezetten een vraag, die door de huidige econo mische omstandigheden bijzonder klem mend wordt samenhangt met de vraag naar de meest juiste levensbe schouwing, is men van katholieke zijde reeds een reeks van jaren bezig be- roeps-advies-bureaux op katholieke grondslag te bevorderen. Om deze redenen ook uitte het Hoog waardig Episcopaat vorig jaar de wen selijkheid. dat het bero.epskeuzewerk op katholieke grondslag zou geschieden en werd een landelijke vereniging van katholieke beroepskeuze-bureaux opge richt. Naast het psychotechnische instituut Limburg, een instelling van de samen werkende katholieke standsorganisaties, staan hiertoe vijf katholieke beroeps keuze-bureaux in het Aartsbisdom Utrecht (instellingen van de (K.A.B.), n.i. Zwolle, Almelo, Enschede, Utrecht en Hilversum. In het Bisdom Haarlem de bureaux Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, terwijl ook daar de K.A.B. nog een aantal andere bureaux bezit. Men ziet. dat zowel van Rijkswege als van katholieke zijde het nodige wordt gedaan om tot een zo doelmatig en zo zegenrijk mogelijke arbeidsspreiding te geraken. Maar nu moet ook bij de af zonderlijke mens het nodige begrip be staan om de geboden kansen te benut ten. Het is de hoogste tijd, dat ieder zich daarvan levendig doordringe. P. C. v. G. zelvigen wij vaak geluk met genot Radio Moskou maakte gisteren bekend dat het presidium van de Opperste Sov jet Alexander Jefremov heeft benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van de ministerraad van de Sovjet Unie en hem ontheven heeft van zijn verantwoorde lijkheden als minister voor de machine gereedschap-industrie. Deze portefeuille is nu in handen gelegd van Anatoli Kostousov. De promotie schijnt van dezelfde aard te zijn als de Molotov-Mikoyan-mutatie. Deze mutaties hebben ten doel vooraan staande communisten departementaal routine-werk uit handen te nemen om hun belangrijker werk te kunnen geven. Er zijn naar schatting een dozijn plaatsvervangend voorzitters in de Raad van Ministers, een lichaam van ongeveer vijftig personen. Uit alle delen van de Sovjet Unie kwamen gisteren de leden van de Op perste Sovjet in Moskou tezamen, ter bijwoning van de zitting van dit voor naamste legislatieve lichaam van de U.S.S.R. De bijeenkomsten zullen in de grote zaal van het Kremlin plaats vinden. Onder de directe leiding van Molotov, die kortelings van zijn functie als minis ter van Buitenlandse Zaken ontheven is, zijn veranderingen aangebracht in het Sovjet-Russische kernkabinet voor de tt i jovjei-ttussiscrte KernKaomei voor ae j landsverdediging, aldus luiden in poli tieke kringen te Warschau door Reuter ontvangen berichten. Naar men verklaart is Molotov belast met de coördinatie op lange termijn van het industriële en militaire potentieel der Sovjet-Unie en haar bondgenoten in Oost»- en Centraal-Europa. Deze stappen, zo verklaart men in ge noemde kringen, weerspiegelen een toe nemende ongerustheid van de zijde der Sovjet-Unie naar aanleiding van de vor deringen van het Plan-Marshall en het succes bij de activiteit om tot een At lantisch Pact te komen. Men meent te Warschau, dat de eerste taak van het herziene kernkabinet voor de defensie een bijeenroeping zal zijn van een conferentie, waaraan de opper bevelhebbers in de Oost-Europese landen met hun politieke adviseurs en hun raadgevers op gebied van de inlichtin gendienst deel zullen nemen. Deze con ferentie zou binnenkort in Hongarije worden gehouden. In sommige kringen is men van oor deel, dat de volgende stap zal bestaan uit het naar Moskou roepen van afge zanten uit de landen van het Oost-Euro pese blok, teneinde hen te instrueren omtrent de maatregelen der Sovjet-Unie voor het tegengaan van de toenemende invloed van het Westen op de Scandi navische landen en besprekingen te hou den over herziening van het verlenen van prioriteit voor de zware industrie. Op nr. 15992 van de Staatsloterij is de prijs van f25.000 gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1