BËGROTING 1949 ONDER HET MES Alom waardering voor het beleid van B. en W. Gemeente wil reorganisatie H.O.V. SANAPIRIH DE WITTE TULP Enkele weken uitgesteld Mm h Begrotingsdebat Eén dirigentuitbreiding bestuur, meer overleg AGENDA DIEFSTAL UIT WRAAK PHILIPS H00GTEZ0N HEEMSTEEDSE VERENIGING VOOR SCHOOL EN WERKTUINEN Befehlshaber Sipo en S.D. staat terecht Ï»E DONDERDAG 10 MAART 1949 PAGINA 2 - Industrieterrein, wijkraden en samenwerking Het lid Hooy (K.V.P.) helpt altijd De avondzitting B. en W. antwoorden Eis tot levenslang Ballets des Champs Elysées Tweede optreden in Haarlem H.O.V.-CONCERT Rechtbank deed uitspraak Wegens verduistering aangehouden Burgerlijke Stand door HELEN CIRVAN Politieke delinquenten sloegen hun slag Ronde-T afelconferentie Vijftien jaar geëist Zilveren jubileum aan de „Spaarnestad" VASTERE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York s>;f 3$ Heel wat woorden, al dan niet op verdienstelijke wijze door de vertegenwoordigers d-er diverse fracties tot een rede aaneengereid, hebben gistermiddag en gisteravond geklonken zijn voor een deel te recht vergeefs verklonken in de raadzaal van het Haarlemse stadhuis bij gelegenheid van de openbare be handeling der begroting voor het in middels ingegane dienstjaar. Bij een reflexief overzien van de diverse be schouwingen, waarvan men een ge detailleerde weergave elders in dit blad vindt, komt men tot de bevin ding, dat er weinig schokkende nieuw heden naar voren zijn gekomen. Wij willen ons daarom voorlopig beperken tot enige kanttekeningen van algemene aard. Dan blijkt vooreerst uit de gericht heid van bijna alle debatten op het algemeen stedelijk welzijn en uit de vrijmoedigheid waarmee tegelijker tijd de politieke en ideologische her komst der verschillende zienswijzen niet wordt verdoezeld, dat de Haar lemse burgerij zich haar democratische bestuursvorm waardig toont. En deze democratie blijkt ook hier zo vol maakt, dat zij er niet voor terugschrikt de met het begrip democratie zelf ge geven onvolmaaktheden zorgvuldig te cultiveren. De wijdlopigheid van sommige sprekers en de neiging tot het zich verliezen in volstrekt over bodige digressies ontmoeten wij im mers overal elders, waar de tot be stuur of wetgeving geroepenen in ver gadering bijeen zijn. Wanneer men te voren één uitzon dering maakt, waarop wij straks zul len terugkomen, kan men vaststellen, dat de woordvoerders unaniem ge- getuigden van hun waardering voor het beleid van burgemeester en wet houders en voor het door hen alsmede door het onder hen ressorterende ambtenarencorps verzette werk. De waarde van deze weliswaar in con ventionele vormen geklede betuigin gen van appreciatie dient niet te wor den onderschat. Vervolgens bleek ten aanzien van de meeste kernkwesties, bijvoorbeeld de industrialisatie van de instelling van wijkraden, niet van een onoverbrugbare en dan onvrucht bare controverse, ook al werd het ac cent "telkens anders gelegd. Met een nogal milde vergevingsgezindheid werd de middels een vergelijking juist niet voldoende subtiel verwoorde zelf ingenomenheid van de fractie, welke het eerst aan het woord kwam, door de andere partijen geaccepteerd en aoor sommige sprekers, die toen blijk baar ook plotseling moesten denken aan de op handen zijnde verkiezingen, op een iets fijnzinniger manier beant woord. Met vooropstelling van de zo juist bedoelde uitzondering kan men trouwens vaststellen, dat er een alge mene sfeer van mildheid heerste, wel ke op treffende wijze werd gesymbo liseerd in de gezichtsuitdrukking van de voorzitter der vergadering. Het bleek thans opnieuw, hoe er een vruchtbare samenwerking tussen bijna alle weliswaar in principiële punten van elkaar verschillende frac ties mogelijk is, zolang zij alle gelij kelijk, zij het ieder op eigen wijze, het belang willen dienen van stad en bevolking. Met zoveel woorden werd Iveraan uiting gegeven door de frac tieleider der K.V.P., die even te voren ter zake van de kwestie der. wijkra den zeer terecht en als enige het gees telijk belang had aangestipt, dat bij alle bekommernis over zoveel tijde lijke belangen niet uit het oog diende te worden verloren. Het was dezelfde woordvoerder der katholieke fractie, die openlijk verklaarde, hoe de sa menwerking met de communistische afgevaardigden hoe langer hoe moei lijker begon te worden. Deze laatsten bleven niet in gebreke deze verkla ring door hun gedrag deugdelijk te staven. Hun woordvoerder oordeelde het nodig, na de gebruikelijke tirades te hebben doen verklinken omtrent alles behalve het gemeentebelang, om zijn instemming te betuigen met de bekende verklaring van Thorez, zulks kennelijk in navolging van het lan delijk partijbestuur der C.P.N. De betekenis van dit soort van ver klaringen hebben wij in ons hoofd artikel van gisteren aan een nadere beschouwing trachten te onderwer pen. Bepaald lachwekkend was ech ter de even later ondernomen poging om de op wel zeer merkwaardige wijze gemanifesteerde vredelievend heid der communisten te funderen in een traditie welke reeds bij Erasmus en De Groot haar oorsprong zou heb ben genomen. Veronderstellend om Erasmus een bien etonné te besparen dat niet Paul de Groot werd be doeld, willen wij bescheidenlijk vast stellen dat de van Nederlandse stam zijnde vader van het volkenrecht zijn leer opbouwde op de grondslag van het erfgoed der (katholieke) scho lastiek en een in de eeuwige wet ge fundeerd natuurrecht huldigde. Tus sen deze leer en de op het dogma der klassetegenstelling gebaseerde oppor tunistische machtspolitiek ligt, dunkt ons, wel enig verschil. Het bleek gisteren opnieuw hoe voor de katholieken zowel als voor alle andere gelovigen voorlopig zal blijven gelden wat wij op de achter wand der raadzaal vonden verwoord: Vigilate Deo confidentes. weest waak zaam in betrouwen op God. De Haarlemse gemeenteraad, die gistermiddag en -avond in openbare vergadering bijeenkwam onder voor zitterschap van de burgemeester, mr. P. Cremers. heeft een begin gemaakt met de behandeling van de ge meentebegroting voor 1949. Allereerst werden de algemene be schouwingen gehouden en de fractie leider van de P.v.d.A., de heer Happé was degene, die de rij van sprekers opende. Hij had veel waardering voor het beleid van B. en W. en bracht lof aan het gemeentepersoneel voor de voor bereiding en samenstelling van de be groting. Er is, zo zeide spr., een uitbrei ding van de gemeentelijke begroting te constateren, die sterker is dan de groei van de bevolking. En hij vergeleek 1949, dat met een begroting sluit van f 24.500.000.met hef jaar 1900, waar in de gemeente met f 1.367.000.de zaak sluitend wist temaken. Juist in moeilijke tijden, zoals wij nu beleven, dient de gemeente in de sociale noden te voorzien en het algemeen welzijn zoveel mogelijk op peil te houden. Daar bij heeft men in aanmerking te nemen de inkqmsten en uitgaven van de be volking én die van de overheid. Gezorgd moet echter worden, dat de spanning tussen lonen en prijzen verminderd wordt. Er is een natuurlijke groei naar steeds betere verzorging en voorzorg, aldus de heer Happé, die voor zijn partij de eer opeiste, dat zij in deze een sti mulerende kracht heeft uitgeoefend. Als gemeente zullen we, zo ging spr. voort, alles moeten doen om ons aan tc passen aan de zich steeds vernieu wende maatschappij, op het gebied van woningbouw, onderwijs, gezondheidszorg en socialisatie. Wij dienen de welvaart te bevorderen van alle groepen der be volking en hun de beste krachten te bieden voor een goed bestaan door juiste beroepskeuze, vakopleiding en nij verheidsonderwijs. Spr. was niet volkomen bevredigd door het antwoord van B. en W. op de vraag over het onderzoek naar de so ciale en economische structuur van de gemeente. Hij achtte het van groot be lang, dat men met het oog op de toe komstige ontwikkeling van Haarlem een juist inzicht heeft in de behoeften van een groeiende stad. Spr. had graag wat meer enthousiasme gezien van de ziide van B. en W. Bij de zorg voor de welvaart denk ik, aldus vervolgde spr., aan industriali satie. Ik bepleit niet de vestiging van zoveel en zo groot mogelijke industrieën, maar wel van kleine en middelgrote be drijven. Wij zullen reeds nu het nodigè moeten doen, om een goede exploitatie van het industrieterrein aan de Waarder- polder te verkrijgen. Daarom is het zaak thans voorbereidende besprekingen te houden en contacten te leggen. We mo gen de kansen voor Haarlem niet voorbij laten gaan. Wanneer wij met activiteit aan de gang gaan, handelen wij in het belang van de gemeente. Ook op cultureel gebied, merkte de heer Happé op, breidt de taak van de gemeente zich uit. Het is goed, dat er aandacht besteed wordt aan de wijk- gedachte en de bevordering van de daar mee nauw samenhangende gemeen schapszin. Wij dienen evenwel voor Haarlem naar een eigen vorm te zoeken. Als tweede spreker voerde het woerd de fractieleider van de K.V.P.de heer Hooy. Ook hij prees het beleid van B. en W. en het werk van het gemeentelijk ambtenarencorps. Daar deze raad nog maar een half jaar heeft te leven en bovendien het vorige lid reeds verschei dene algemene zaken naar voren heeft gebracht, zal ik volstaan met een sober woord, aldus spr. Hij wierp een terugblik op de tijd van de noodraad, die onmiddellijk na de be vrijding in het leven geroepen werd en zeide bij een beschouwing van de bijna vier jaren, welke sindsdien zijn verlo pen, vdTvuld te zijn van dankbaarheid én zorg. Spr. noemde de goederenvoor ziening, de loon- en prijzenpolitiek, de ontwikkeling van de stad en het actieve verenigingsleven als zaken, die thans aanleiding geven tot tevredenheid. F,r is evenwel een dissonant: het woning vraagstuk, dat niet verbeterd is. Maar laten we ons troosten met de gedachte, dat andere gemeenten er veel slechter aan toe zijn. Wat de gemeentefinanciën betreft hebben we nog met veel moeilijkheden en onzekerheden te kampen. De betrek kelijk gunstige begroting is te danken aan het ruim vloeien van 's Rijks mid delen, die echter weer aan het terug lopen zijn. Ook de eigen inkomsten on dervinden de weerslag van de dalende conjunctuur. Spr. kan geheel het standpunt van B en W. onderschrijven, dat de grootste voorzichtigheid blijft geboden ten aan zien van de uitgaven der gemeente. De heer Hooy besprak naar aanleiding hier van het nut van een gemeentebalans, waarvan de practische waarde is, dat men een helder inzicht heeft in de ver mogenspositie van de gemeente. Spr. zou gaarne de mening van B. en W. hier over horen. Spr. gaf vervolgens zijn visie op de wijkradengedachte. Hij kon zich ver enigen met het antwoord van B. en W., die het nuttig achten, dat voor de bur gerij de democratie verlevendigd wordt, en wilde het rapport van de betreffende commissie afwachten, daarbij de wens uitsprekend, dat rekening gehouden zou worden met de reeds bestaande ge meenschappen. De samenwerking met omliggende ge meenten had volgens de heer Hooy be ter kunnen zijn Ik ben een groot voor stander van het handhaven van staat kundig, sociaal en economisch verant woorde gemeenten, aldus spr., en meen, dat agglomeratievorming moet worden opgevangen door goede samenwerking. Het lid bracht dan te berde het pijnlijke besluit, dat de raad enkele weken ge leden heeft moeten nemen, namelijk de verhoging van de gasprijs. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat Am sterdam, 'een stad veel groter dan Haar lem, met een verhoging van slechts 1 cent kon volstaan. Het inkomen en de gezinsgrootte zijn maatstaven waarmee rekeijing moet worden gehouden, zeide- spr., daarmee doelende op progressieve tarievering, welke hij al meermalen be pleit heeft. Voorts kwam ter sprake de verhouding en de samenwerking in de raad. Met alle fracties was het mogelijk samen te werken en dikwijls met vruchtbaar re sultaat, omdat zij het belang van de gemeente het hoogst stellen. En ik meen te kunnen zeggen, dat ook de K.V.P. een belangrijk aandeel had in de stu wende werking op het gebied van ge meentezaken, zo sprak de heer Hooy. Met één fractie ik behoef haar niet eens nader aan te duiden, aldus spr. was iedere samenwerking onmogelijk. Laten wij duidelijk voor ogen houden de verantwoordelijkheid die op ons als vertegenwoordigers van de1 burgerij rust. Spr. besloot zijn betoog met een kern achtig citaat uit de Vastenbrief van de Nederlandse Bisschoppen. Hierna kwam het lid Proper van de C.P.N. aan het woord, die na een lange (politieke) inleiding, waarbij hij ver schillende malen door de voorzitter op de vingers werd getikt, bij de Haar lemse begroting belandde. Mevrouw Scheltema (V.V.D.) schetste de grote betekenis van de autonomie der ge- Begin 1948 werd de raad een adres van de Ned. Toonkunstenaarsbond ter hand gesteld over de gang van zaken bij de Haarlemse Orkest-Vereniging. De subcommissie voor de muziek uit de raad heeft een nauwgezet onder zoek ingesteld en geconstateerd, dat er een viertal moeilijkheden bij het orkest zijn. Ten eerste de financiële, die tot het wezen van een beroepsorkest schijnen te behoren. Ten tweede de teruggang van het artistieke peil, waarbij wordt opgemerkt, dat het orkest niet van zo danig gehalte is, dat de gemeente er mee accoord kan gaan. De hoofdoorzaak van dit te lage artistieke gehalte meent de commissie te moeten vinden in de omstandigheid, dat het orkest -door twee dirigenten geleid wordt, die elkaar om de maand afwisselen. Ten derde de or ganisatievorm van de vereniging. Wie een abonnement neemt op de concer ten, wordt als lid beschouwd, maar een feitelijke verantwoordelijkheid van het bestuur tegenover de ledenvergadering is er niet. De zakelijke leiding wordt niet critisch bezien en het bestuur ont vangt van buiten geen prikkel om in Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn een of ander opzicht nieuwe paden te betreden. De gemeente dient dan ook bepaalde personen in het bestuur aan te wijzen om het gevaar voor verstarring en vasthouden aan oude methoden te voorkomen. Ten vierde de bij het orkest blijkbaar bestaande mening, dat er tus sen bestuur en orkest onvoldoende con tact bestaat. Er moet aandrang wor den uitgeoefend op het bestuur ook in artistieke aangelegenheden meer dan tot dusverre rekening te houden met de mening van da. dirigent en de orkest leden. B. en W. stellen de raad dan ook voor de conclusies van de commissie over te nemen in een beslpit van de volgende inhoud: Aan de H.O.V. zal voor 1949 een subsidie toegekend worden, uitmakende met de bedragen van de Provincie en andere subsidiërende gemeenten de helft van de salarissen van de orkestleden, onder de navolgende voorwaarden: Ten eerste, dat uiterlijk met de aan- van van het seizoen 19491950 de lei ding van het orkest in handen van één dirigent wordt gelegd; ten tweede, dat in het bestuur enige door B. en W. aan te wijzen personen worden opgenomen; ten derde, dat het bestuur regelmatig en meer dan tot dusverre ook in artis tieke aangelegenheden van het orkest rekening houdt met de mening van de dirigent en de orkestleden. meente en zag met verlangen naar de terugkeer uit. Het ontbreekt ons aan een eigen belastinggebied, waarbij het be leid van de gemeente zich in de be lasting weerspiegelt. De belastingen voor de particuliere bedrijven zijn tot on duldbare hoogte gestegen. Dat kan zo niet doorgaan, aldus spr. De heer Albrecht (P.v.d.A.) vond de financiële positie tamelijk onzeker. We hebben eindelijk een sluitende begroting, maar is er in feite geen tekort als we de noodzakelijke verhoging van de gas prijs in aanmerking nemen? Spr. ver klaarde zich voorstander van een ver snelde aflossing van oude tekorten. Hij propageerde met het oog op het sociaal- economisch onderzoek het gebruik van het Hollerith-systeem Het K.V.P.-lid Schippers luidde de avondvergadering in. Hij noemde de bijzondere uitkering de grote factor, die de begroting beheerst. Eén ding ver vulde hem met bezorgdheid, namelijk de te dekken tekorten. Spr. wilde geen in druk maken van verwoed bezuiniger, maar wel zouden hij en zijn fractie zich blijven verzetten tegen onnodige uit gaven. De heer Schippers vestigde de aandacht op gronden in het Zuider- houtpark, die volkomen onrendabel zijn Het verdiende volgens hem aanbeveling, na te gaan welke eigendommen de ge meente zou kunnen afstoten. Dat zou een belangrijke bezuiniging betekenen. Over industrialisatie sprekend, zeide het raadslid, dat Haarlem na Amsterdam de meeste industrieën telt in de pro vincie. Het is, gezien de aanwas der bevolking, onze plicht het vestigen van meer bedrijven te bevorderen en de ondernemers goede kansen te geven in de Waarderpolder, door aanleg van ver keerswegen, behoorlijka ruimte, snelle voorziening van gas, electriciteit en wa ter en levering van grond op aantrek kelijke voorwaarden. Spr. betreurde het, dat het betreffende terrein te klein en zonder enige accomodatie is, waardoor de verkoop wordt beihoeilijkt. Hij drong aan op spoedige verbetering van de ver bindingswegen, maar achtte de bouw van een brug bij de Zaanenstraat ten behoeve der bevolking toch urgenter dan een brug over het Spaarne bij het Prinsen Bolwerk. Nadat de heren Grégoire (C.P.N.),, Van Boekhoven (P.v.d.A.). Loerakker (K.V.P.) en Spek (A.R.) hun wensen naar voren hadden gebracht, begon wet houder Noordhoff (P.v.d.A.) met de be antwoording van de verschillende spre kers. Naar aanleiding van de opmer kingen over 't industreiterrein vroeg hij zich af, of Haarlem inderdaad een af wachtende houding ingenomen had. De gemeente werd door de bezetting over rompeld en na de bevrijding gehandi capt door deviezen- en materialennood. Er is aan de uitwerking van de plan nen wel degelijk aandacht besteed! B. en W. zijn van oordeel, dat de brug bij het Prinsen Bolwerk zo spoedig mogelijk moet worden gebouwd. Als deze klaar is, kan pas activiteit ontwikkeld worden voor de aanwerving van industrieën. Er zijn echter reeds industriëlen, die zich tot de gemeente hebben gewend. Zodra de commissie, door B. en W. ingesteld, aan het werk kan gaan en dat is een kwestie van dagen zal zij de vraag, of onmiddellijk activiteit moet worden ontplooid of niet onder ogen dienen te zien. Over progressieve heffing van perso nele belasting, waarin de tarieven van stroom en gas betrokken zullen worden, kon de wethouder nog geen nadere in lichtingen geven. Wat de geldleningen aangaat, de toe stand is niet zo verontrustend als de heer Schippers dacht. B. en W. zijn het met de leden eens, dat de schulden zo snel mogelijk worden afgelost. Er zul len, zo zeide spr,, in de toekomst be langrijke kapitaalsuitgaven gedaan wor den voor Openbare Werken. Aan de sociale en culturele voorzie ningen zal niet worden getornd. De voorzitter behandelde zelf, zij het globaal, de kwestie van de wijkraden. De commissie die voor de bestudering van dit onderwerp is benoemd, staat onder zijn presidium. B. en W. zijn de mening toegedaan, dat het zeker niet gewenst is in Haarlem klakkeloos het systeem van andere gemeenten over te nemen. Men dient bü de stichting van wijkraden rekening te houden met de structuur van de gemeente. De voor zitter zegde toe nog nader op de zaak te zullen terugkomen en sloot tegen kwart voor elf de zitting. Tegen C. B. Severijns uit Haarlem, die in beroep van cassatie tegen een veroor deling tot twintig jaar gevangenisstraf kwam wegens gepleegde misdrijven als landwachter en landstormer, heeft de procureur-fiscaal van de Bijzondere Raad van Cassatie Woensdag levens lange gevangenisstraf geëist. Uitspraak op 6 April Het koor „De stem des Volks" zal Maandag 21 Maart 's avonds om 8 uur in 't Gemeentelijk Concertgebouw een uitvoering geven, waarop ten gehore zal worden gebracht „Te Deum Laudamus" van Marius Monnikendam, hetgeen een eerste uitvoering is, en het „Stabat Mater" van Rossini. Medewerkenden zijn: Mea Naberman, Riek van Veen, Justus Bonn, Theo Baylé en de H.O.V. Het geheel staat onder leiding van Mau- rits v. d. IJzSr. Vrijdag 11 Maart houdt dr. C. Spoelder in het gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74, voor het district Haarlem van de Ned. Jeugdgemeenschap een le zing met lichtbeelden over Haarlem, Aanvang *half acht. BIOSCOPEN Rembrandt: Sudan (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Missie naar China (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het verborgen leven van Walter Mitty (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Een avon tuur in Berlijn (strikt volw.), 2.30, 7 en 9.15 uur; City: Rigoletto (18 j.) 4.30, 7 en 9.15 uur en om 2 uur dag.: Alibaba en de 40 rovers. Spaarne-theater: Het atoom- spook (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 11 Maart Stadsschouwburg: Concert André Navarro, cello, voor afdeling van Toonkunst, 8 uur. Concertgebouw: Leden-concert H. O. V. m.m.v. Jo Vincent, 8 uur. De K.F.C.-keuringen van de films, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen gaan draaien, zijn als volgt: Rembrandt: Ik herinner me moeder, 14 jaar; Cinema Palace: Veilig, vlug en voordelig, alle leeftijden; Luxor: Red River, 18 jaar; Frans Hals: Een avontuur in Berlijn, strikt volwassenen; City: Tot de laatste man, 14 jaar; Spaarne-theater: De vro lijke bandiet, 14 jaar. Gezien de grote opkomst van het bal- letlievend publiek in de Stadsschouw burg is de kennismaking van veertien dagen geleden met de Ballets de Champs Elysées zeer in de smaak ge vallen. Het tweede optreden gaf de jonge dansers en danseressen wederom volop gelegenheid aan te tonen op welk hoog niveau en met welk een liefde zij de danskunst beoefenen. Het gehele pro gramma was nieuw met als voornaamste balletten „Mascarade," een ontmoeting van de helden der grote liefdes-tragedies en „Le bal des Blanchissfuses," een vro lijke geschiedenis in een wasserij. In het eerste ziet men Hamlet, die Juliette lief heeft, hoe Othello door jalouzie gedreven Marguerite vervolgt en Don Juan in hartstocht raakt voor een onbekende. Het was vooral Irène Skorik, die excelleerde, maar meer nog in „Le grand pas de deux", waarin zij met Youly Algaroff een bijzondere, langdurig toegejuichte pres tatie leverde. Naar ons gevoelen was „L'amour et son 'amour" het hoogtepunt van deze avond. Dit ballet in twee tafe relen, op muziek van César Frank speelt op aarde en in 't heelal. In het tweede deel gaven Jean Babilée en Nathalie Philippart een staal van buitengewone techniek, die 'samensmolt met gratie en innerlijke bewogenheid. Het niet lange programma werd dan besloten met een geestig tafereel, waarip een winkelbediende alle meisjes van een wasinrichting het hof maakt. Geestig was ook het décor (behangen was lijnen van hoog tot laag) en de costuums van Stanislas Lepri. Een kijkspel, met wat acrobatiek, wat malle situaties en een ongelooflijke vaart. Een toetje, licht en luchtig en delicieus. Aan de vleugels hadden Soma en_Nico- las Stein weer plaats genomen. Zij tim merden er nogal eens op los, waardoor de fijnheid verloren ging op momenten dat men er naar verlangde. v. w. Jo Vincent is de soliste op het ne gende ledenconcert, dat Vrijdag ed» 11 Maart, in de serie B, door de H.O.V. wordt gegeven. Zij zal twee aria's van Purcell zingen en Poème de l'amour et de la mer" van Ernest Ghausson. Voorts vermeldt het programma het werk „René" dat de jonge componist Hans Osieck in 1948 componeerde en opdroeg aan Marinus Adam, onder wiens leiding het concert gegeven zal worden. Op het programma staan tenslotte nog drie dansen van Purcell en Tschaikowky's „Notenkra kersuite". De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen de 32-jarige G. J. K. uit Am sterdam, van beroep chef van de werk plaatsadministratie van een automobiel bedrijf te Wormerveer, die f 2000 ten nadele van zijn werkgever heeft ver duisterd, conform de eis van de Officier van Justitie- veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 maartden voorwaardelijk en een proeftijd van 3 jaar. De recherche heeft de 29-jarige J. M. terzake van verduistering van f 225.te Haarlem gepleegd, aange houden. Bij zijn verhoor bekende, hij tevens zich te Groningen aan verduis tering van een auto en van de op brengst van een drumstel te hebben schuldig gemaakt. De aangehoudene is aan de politie te Groningen overgege ven. ONDERTROUWD: J. H. Veldkamp en C. M. van Dam; A. F. W. Stats en A. M. Hilterman; G. Koppen en G. M. Bou man; G. Groenendaal en F. Pan; A. P. C. van Iperen en I. Bleeker; J. F. van Dam en H. M. Luyten; F. Smit en C. M. Kok; M. Stuiis en E. H. Nieuwen- huis; F. Kampman en C. M. Steman; O. Boehmer en M. J. Baij; D. Klein en E. B. Lodewjjk; H. M. A. van Opstal en M. C. Scholte; J. A. van der Pol en S. M. Elberse; H. J. Hartgers en J. Pe ters; J. C. A. Schalkwijk en P. Voge laar; W. T. Breed en en G. Scheffer; H. Geldorp en P. J. Kaptijn; F. Moer beek en M. de Blauw; M. van Pelt en W. Noordbruis; B. van Beek en W. J. Breuring; L. Broens en A. P. Thomas sen; B. Scholte en J. M. Bakker; J. van Klaveren en M. van Waarde; G. T. Dellemarre en M. A. van der Laan; J. G. Jansen en T. M. Taling; J. H. van den Bogaard en J. F. Vermeer; J. C. M. van de Weyer en C. E. van der Hoe ven; H. A. Wacha en H. Kol; J. J. Kamp en S. M. A. Gruter. (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 11) Wat een verschil met de kapotte kle ren die ze nu aan had, dacht Elspeth. Ze liep wat langzamer, wat vermoeid en met neerhangende schouders, ze had nu weer 'n andere angst: misschien zouden ze zo'n haveloze jongen de deur Wijzen. Volmaakt overtuigd van haar zonderlin ge uiterlijk, volgde ze Pieter op steeds grotere afstand, naarmate ze dichter bij een man kwam. die kennelijk Mijnheer Voort moest zijn. Hij had onder een van de bomen eenpijp zitten roken, maar hij stond verbaasd op toen hij de twee zag aankomen. Evenals zijn zoon dit had gedaan, staarde ook Mijnheer Voort naar Elspeth. terwijl Pieter in een vreemde taal tot hem sprak. Elspeth kon vader en zoon vergelijken. Ze hadden veel met el kaar gemeen. Eensklaps deed Pieter's vader de pijp uit de mond en keerde zijn hoofd om. „Moeder!" riep hij. „Moeder!" Een vrouw verscheen boven de on derste helft van de brede deur van het huis, een gezette vrouw met blozen de wangen als die van Pieter. Ze deed verrast en kwam aanstonds naar buiten in haar wapperende wijde rokken. Els- peth's aandacht werd, ondanks haar ver moeidheid, allereerst getrokken door de witte kap met de kanten vleugeltjes, die ze droeg, en toen door de vele aardige dingen die aan haar ceintuur hingen en die tegen elkaar rinkelden: een bos sleu tels, kleine zilveren doosjes en zelfs een speldekussen. Uit de een of andere hoek kwam een meisje te voorschijn, dat vo) belangstelling toekeek. Elspeth stond rechtop, toen men om haar heen ging staan; ze kon de nieuws gierige blikken, die op haar gericht wa ren, haast niet meer verdragen, toen Mijnheer Voort in afgebeten maar ove rigens uitstekend Engels zei: „Je bent een flinke jongen!" Terwijl hij dit met een vriendelijke stem zei, kwam er een hartelijke glim lach om de mond van de vrouw des huizes. Elspeth schoot het hart in de keel. Haar tranen, die ze tot nu toe terug had weten te houden, liepen over,Ik ben geengeen jon gen," snikte ze. „Ik ben Milady Elspeth." En ondanks haar blijdschap een veilig oord te hebben gevonden, waar ze eindelijk weer zich zelf wezen konrolden de tranen haar, overge lukkig, over de wangen. In de moeder lijke armen van Mevrouw Voort, die met zachte, hartelijke woordjes haar trachtte te troosten- woorden, die ze niet verstond, maar die haar toch goed deden huilde Elspeth haar verdriet uit, het opgekropte verdriet van drie lange, vreselijke dagen.... HOOFDSTUK IV Mijnheer is stug. Ondanks de Augustuszon was het koel' onder de lindebomen bij het huis van Mijnheer Voort. Aan de voorkant liep het kanaal en verder weg strekten zich de golvende, begroeide duinen uit, die beschutten tegen de zee. Milady Elspeth was nu twee dagen in Holland. Ze was over haar ver moeidheid heen, nu ze heerlijk gesla pen had in het veren bed van mevrouw Voort, waarin ze gedroomd had van een vervolging door een Spanjaard, be hangen met gouden sleutels, en ze had gegild van angst. Ze was er wakker van geworden en werd nu verwend door Mevrouw Voort. Als mevrouw zelf er niet was, nam Pieter's zuster, de aardi ge Anneke, zo goed mogelijk de plaats van haar moeder in. Anneke was een lief, zacht meisje met haar dat Elspeth deed denken aan de kleur van honing. Hoewel ze pas vijftien jaar was, was ze even handig en ijverig als haar moeder; toch was ze nooit gehaast, doch even rustig als Pie ter. Het was Anneke, die het poesje Zandvrouwtje onder haar speciale hoede had genomen. De tweede morgen bracht ze het beestje naar Elspeth's kamer en zette het op het bed, opdat Elspeth er goed naar kijken kon. Met een gebaar van haar handen gaf ze te kennen, dat het wel gauw dik en rond zou zijn. Of schoon Elspeth knikkend te verstaan gaf, dat ze het Hollandse meisje be greep, was deze blijkbaar niet tevre den. Plotseling klaarde haar gezicht op; zij verliet de kamer en kwam terug met een muizenval. Terwijl ze naar het poesje wees, liet ze blijken, dat ze de val nu wel weggooien kon. Elspeth zei: „Oh, je bedoelt, dat Zandvrouwtje voortaan de muizen zal vangen?" En ze glimlachten tegen el kaar. Mevrouw had er op gestaan, dat de Engelse bezoekster de nodige rust zou krijgen en Milady werd in bed gehou den om te herstellen van de vermoeie nissen der laatste dagen. Elspeth meende dat mijnheer Voort geen arm man kon zijn, want uit alles bleek een zekere welstand. Anneke bracht haar eten, dat speciaal voor haar klaargemaakt was. Door al die goede zorgen was ze spoedig weer geheel her steld. Nu was het laat in de namiddag en Milady zat met haar gastheer onder de lindebomen. Alleen het geluid van de windmolen buiten op het veld naast het huis en het puffen van Mijnheer Voort, die zijn pijp rookte, verbraken de stilte. Hij zat na te denken over de geschiede nis, die ze hem had verteld en Elspeth wachtte met ongeduld af, wat hij nu zou zeggen. Maar hij zweeg. Intussen dwaalden haar gedachten naar Kentmoor. Wat zouden haar vader en Robert wel zeg gen, als zij haar op dit ogenblik kon den zien? Haar zwarte krullen wiren opgestoken onder een fris, kanten kapje met een vleugeltje boven elk.oor; het kleed dat ze nu droeg, had een nauw sluitend lijfje en een fraaie voorschoot bedekte ten dele een gebloemde rok van heel fijn battist, waaronder weer enkele onderrokken verscholen gingen. Aan haar voeten droeg ze klompen. Ze wa ren veel te groot en slipten herhaalde lijk van haar voeten, zodat Elspeth blij was te zien, dat het gewoonte was ze uit te trekken, wanneer men in huis ging en dan zachtere pantoffels aan te trekken. Zelfs Mijnheer Voort deed dit. Ze daobt aan haar vader, als hij met forse stappen de grote hall van kentmoor binnenkwam en stelde zich in gedachten al voor, wat haar vader zou doen, als men hem zou vragen, zijn laarzen uit te trekken alvorens binnen te komen. PufpufMijnheer Voort rook te maar. Wanneer zou hij nu eens wat gaan zeggen? Eindelijk nam hij de pijp uit zijn mond. „Je bent geschaakt door man nen, die in dienst waren van Koning Karei, is het niet? De een was een Spanjaard. En die Spanjaard zocht naar een zekere Ramirez?" Elspeth rilde even bij de herinnering aan het gebeurde en antwoordde toen bevestigend. „Maar wanneer denkt U mij naar Engeland terug te brengen?" vroeg ze ongeduldig. (Wordt vervolgd) De twee halfbroers L. van W. en B. W. uit Bennebroek werden na de be vrijding vanwege hun verkeerde hou ding tijdens de bezetting geïnterneerd. Toen zij in de loop van het vorig jaar in vrijheid kwamen en zich beroofd zagen van al hun bezit, zagen zij geen andere uitlaat voor hun verbittering dan zich hierop te wreken door diefstal. In de nacht van 23 op 24 October 1948 sloegen zij hun slag in een winkel op het Kennemerplein te IJmuiden, waar zij zich toegang verschaften door het verbreken van de buitendeur met een beitel. De buit bestond uit een groot aantal gereedschappen als tangen, water passen, een bankschroef enz. De brand kast wisten zij van achteren open te breken, waaruit zij het geld, een bedrag van ƒ270.—, meenamen. In November keerden zij weer in IJmuiden terug om aan verschillende percelen een bezoek te brengen. Het resultaat was hier. een radiotoestel, pick-up en gramofoonplaten. Bij een filiaal van de Bata waren het kousen, schoenen en sokken, die mee genomen werden. De politie Wist de twee daders echter te achterhalen, die zich vanmorgen voor de Haarlemse Rechtbank hadden te ver antwoorden. Uit het verhoor bleek, dat de twee reeds meerdere malen door hun moeder gewaarschuwd waren, daar deze de duis tere handel van haar zoons niet ver trouwde. In zijn requisitoir verklaarde de offi cier, dat de verdachten weliswaar niet uit een uitgesproken misdadigersmillieu voortkwamen, maar -dat een gevoelige straf op haar plaats zou zijn. Tegen de 20-jarige Van W. eiste hii een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, door te bren gen in de jeugdgevangenis. De eis tegen 26-jarige W. luidde; 1 jaar en 3 mnd met aftrek. De verdediger van Van W. bracht naar voren, dat zijn cliënt graag naar Canada wilde om daar te trouwen. In dit verband leek het hem wenselijker ver dachte een kortere straf in de gewone gevangenis te laten doorbrengen. Ten aanzien van W. werd gevraagd een nader reclasseringsrapport in te winnen. De Rechtbank beoaalde de uit spraak op Donderdag 24 Maart. Terwijl 'smorgens de bloemen op ramen staan is men in de bollen- streek druk bezig met het organi seren van een bloemencorso, omdat verleden jaar zo'n groot succes geoogs' werd. Over een maand kleujen de vel den zich alweer en wie goed oplet, ziet nu en dan al een crocusveld. Sterkt winterharde bolbloemen moeten dat zijn Het ijs ligt nog in de sloten, maar de groene gespreide blaadjes van de hya cint of de puntige neuzen van de tulp® hebben de grond doorboord als een teken, dat de lente weer zal overwinnen De drie gemeenten in de bollenstreek zullen samenwerken dm landgenoot e" vreemdeling van attracties te doen gf' nieten. Ook Haarlem heeft ieder jaar i" de feestweek zijn bloemencorso, in hoog- zomer, wanneer er veel variaties zijn Maar het voorjaarsfestijn bij de zuide lijke buren komt toch meer een echte bloemen-kanonnade nabij. Mijn kijkt i' April niet op duizend tulpen meer o' minder en er zit kapitaal en een aan trekkelijke eerzucht in de streek. Beide corso's hebben bestaansrecht en me» moet voor elkander hopen, dat het een nog mooier dan het ander zal zijn. Ook de stations van Hillegom, Lissft Noordwijkerhout e.a. kunnen dit seizoen in de bloemetjes gezet worden, want de treinen zullen er een maand lang stop'" pen als in vroeger dagen. Misschien vindt de directie van de Ned. Spoor wegen die stationnetjes zó gezellig, da' ze er niet meer van scheiden kan. Da" zal het allemaal zonneschijn zijn in he' deviezenland. Verhuur per maand THEO VAN AMERONGEN De radio-specialist van Heemstede Raadhuisstraat 35 Telefoon 29449 (Adv.) De Heemsteedse vereniging voor school- en werktuinen heeft niet alleen haar terrein, maar ook haar werkzaam heden uitgebreid en omdat we daarvan al eens iets hadden vernomen, zijn we eens gaan praten met de hoofdleider van dit instituut, de heer Stavenga. Deze was buitengewoon tevreden, om dat de scholen van alle richtingen zus terlijk samenwerken onder leiding van het onderwijzend personeel. Daarbij komt, dat het karakter van de werk zaamheden geheel is veranderd; voor heen werden deze schooltuintjes op de vrije Woensdag- en Zaterdagmiddagen door de kinderen van drie scholen be werkt, maar op het ogenblik, nu het terrein verdubbeld is en een omvang heeft van 548 R.R. (Rijnlandse Roeden), beeft men er een leervak van gemaakt. Thans werken op de vastgestelde uren onder leiding van het onderwijzend per soneel 250 kinderen, allen leerlingen uit de vijfde klassen van zes scholen, en de lesultaten zijn buitengewoon bevredi gend. Behalve deze zes scholen bewer ken de leerlingen van de Dreefschool, vanzelfsprekend alleen de vijfde klas, een stukje grond, dat nabij deze schooi is gelegen en dat is natuurlijk de meest ideale nlaats voor een schooltuin, doch helaas is dit niet overal mogelijk. Het doel en streven de kinderen met de natuur geheel vertrouwd te maken, komt vooral tot uitdrukking in het feit, dat dit jaar enige bijenvolken zullen worden aangeschaft, zodat de kinderen thans ook van nabij het werk van een imkeb en de waarde van de bijen kun nen leren kennen. Het kan niet anders of de liefde tot de natuur, die toch in elk normaal kind aanwezig is, zal ook daardoor, nog meer ontwikkeld worden. De liefde voor de mensen is niet min der. Zo wordt altijd aan de zieken ge dacht; voor de oorlog brachten de kin deren van de zelf gekweekte dahlia's een ruikertje aan de' zieken. Wanneer dit jaar de dahlia-oogst niet mislukt, zal deze mooie gewoonte in ere worden hersteld. De uitbreiding van de tuin heeft mede tengevolge gehad, dat ook de „proef- of studietuin" een vergroting heeft onder gaan. Deze wordt thans gebruikt om verschillende soorten granen te kweken. Hoewel het tuintje, dat elk kind ter be schikking krijgt niet groter is dan 5X4 m, wordt er door de kinderen met zoveel ijver en zorg gewerkt, of zij de grootste farm in Canada beheren. Wij vroegen tenslotte de heer Staven- ga op welke wijze dit alles gefinancierd wordt. Het antwoord luidde, dat de ge meente en de provincie dit mooie werk subsidiëren, maar dat ook het particu- Naar het A.N.P. uit betrouwbare bron verneemt, is het thans zeker, dat de Ronde-Tafelconferentie, welke op 12 Maart te 's-Gravenhage zou aanvangen, ten minste enkele we ken zal worden uitgesteld. Van de zijde van het consulaat-gene raal van India te Batavia is tegenover Aneta verklaard, dat het verzoek van de regering van India om over het ge bied van Indonesië te mogen vliegen gedaan is op 18 December 1948, vóór het begin van de militaire actie. Wanneer bij de berechting het begrip terreur ter sprake komt, dan wordt daar aan onmiddellijk het begrip S.D. vastge koppeld, aldus begon mr. baron Van Voorst tot Voorst Woendag zijn requisitoir tegen dr. Harster. Dit begrip terreur beheerst ook dit strafproces. Het optreden van de S.D. in bezet gebied was ongeoorloofd. Het volkenrecht staat alleen een militaire be zetting toe. De proc.-fiscaal verklaarde, dat verd. zich niet op ambtelijk bevel kan be roepen. Hij had moeten weten, dat deze be velen in strijd waren met het oorlogsrecht. Spr. meende, dat Harster zich ook niet kan beroepen op de Declaration of Human Rights van 10 December 1948, omdat deze declaration slechts declaratoir recht is en geen bindend tractaat. Bovendien heeft ar tikel 91 het niet over misdrijven tegen de mensheid maar over oorlogsmisdrijven. Verd. heeft, aldus de proc.-fiscaal, nooit in een toestand van overmacht verkeerd en kan daarop dus ook geen beroep doen. Moreel en rechtens achtte spr. verd. zwaar schuldig. De grote moeilijkheid was dit alles in straf uit te drukken. Hij eiste tenslotte 15 jaar gevangenisstraf met af trek. Na een laatste woord van Harster werd de uitspraak bepaald op 23 Maart (Bovenstaande berichten publiceerden wij reeds in een deel van onze vorige oplage lier initiatief medewerkt. De kinderen zelf betalen voor het gebruik van he' tuintje niets, omdat het nu een leervak is geworden, maar zij hebben door mid del van een prikkaartenactie er toe bij' gedragen, dat de gezamenlijke Heem- steedse bevolking in 1948 een bedral van 1145,35 schonk. Tenslotte heeft de vereniging een oude traditie hersteld, die helaas enige jaren voor het uitbreken van de oorlog d® hals werd omgedraaid, nl. het uitreiken van bloembollen aan de kinderen o® die thuis in bloei te brengen of, zoal8 de vakterm luidt, te „trekken". Voo' de oorlog werd dit gedaan door de afé- Heemstede van de Algemene vereniging voor bloembollencultuur in samenwer king met de afd. Heemstede van d8 Kath. Landarbeidersbond, doch dat 18 in de war gelopen. In het afgelopen na jaar heeft „School- en Werktuinen" dezj- mqpie traditie hersteld en nu zal 1° Maart in het R.K. Verenigingsgebouw weer juist als vroeger een tentoonstel; ling worden gehouden van de tot bloei gebrachte bollen. De inzenders en in zendsters van de mooiste exemplaren krijgen een prijsje en de opening va» deze tentoonstelling zal geschieden doe' de wethouder voor Onderwijs, de hé® H. Disselkoen. Vandaag was het feest op de drukker!' de „Spaarnestad". De heer Jan Haver vierd^ zijn 25-jarig ambtsjubileum op de afdeli*1» smoutzetterij. Nadat hij door het feeS*' comité per auto van huis was afgehaald' werd hij door de directie van de „Spaarn^' stad" ontvangen, die hem het gebruikelijk^ couvert met inhoud overhandigde. In de met groen versierde cantine werd de bilaris, die met vrouw en kinderen èe' komen was, door het personeel een waf® ovatie gebracht. De bedrijfsleider, de hjs^ Huizer, en de chef van de afdeling smoh*\ zetterij spraken waarderende woorden de heer Haver. Ook van het jubileu"1' fonds mocht de feesteling een envelopP met inhoud in ontvangst nemen. Amsterdam, 9 Maart 1949. De aandelenmarkt opende vandaag k'; kalme handel goed prijshoudend mj kleine koersverbeteringen tot circa 2* Kort na opening ontwikkelde zich enig8 vraag in Indonesische fondsen, die sp"e' dig op een 4 a 5% hoger niveau werd® verhandeld en dit was van invloed de gehele overige markt. De plotseli® vastere stemming werd veroorzaakt d°°_ een bericht, .volgens hetwelk de Nedef' landse regering aan dr. Van Royen °P' dracht zal geven bij de behandeling V® de Indonesische kwestie in de Veil1», heidsraad te verklaren, dat aan de ReP^ blikeinse leiders toestemming zal den verleend naar Djocja terug te kef® onder voorwaarde, dat de V.N.-commlS' sie haar medewerking zal verlenen het slagen der Ronde-Taf elconferen'jL Vijf minuten voor het sluiten van A markt kwam opnieuw enige vraag in markt, waardoor aand. H.V.A. van 149 tot 152 aantrokken. Aand. Kon. Olie S*®, gen in enkele minuten tijds van 280 t0 283. Unilever en Philips eindigden cv een resp. 3 en 2% hoger koerspeil. ,e Op de staatsfondsenmarkt was r stemming licht verdeeld. De Convers1®, lening 1947 en 3% Inschr. Grootboek gaven kleine verbeteringen te zien, eve als Investeringscertificaten. (Niet-officlële koersen) Vorig OpebJT slot 3>4 NederL 1948 9914 3-3% Nederland 1947 96% 96' 3 Ned. 62-64 bel. fac. 96tV Téi) Inschr. Grtbk. 1946 3pCt 95% Ned. Handel Mij. eert. 151 ,-,11 A.K.U. 153% Van Berkei's Patent 109 - Calvé-Delft eert. 14814 - Van Gelder 135 Kon. Hoogovens eert 172% Unilever cert. 226% Ned. Kabel 259 „7 Philips 215% iel Kon. Petroleum 281% L5 „Amsterdam" Rubber 144 Holl. Amerika Lijn 158 Kon. N. Stoomb. Mij 147% ,58» Ned. Scheepv. Unie 158% .50'/» H.VA. 150% 'l35 Deli Mij. eert. 137 top beh Kamer •hen w has "andacl anders liet aa ledige 1 Voort: Pinnig r Pater E Sehuwdi de. Er i deze da stellen, °nderzo> Sevens Missie 1 gegroet, lijn per ujk niet "ij is 1 Stnbtené Seer we De hi standpu: die corr °Verbod 'K.V.P.) standpu 'er Bea kende 1 Saat va den var den gel fortanit klaar d, M"ouw j>f zal kwestie 'er Be: 'ijn. De Sübgidia San de koudt r kand herkza: kied, w Met de Welnu, biet o slechts klijken kwestie Maar m 'e weir 'er Bea Missie. Mir de si moete naar aan 1 zinsle hangt gezon mag ren e aldus pater ontw: bij h brac! een v op d< vervt Beau hier het e hoog: Hl 18.15 19.15 rege: loog, gran Avoi orke Hl ook spor avor 20.05 luist 23.00 Hl 7.15 voor 8.45 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 9/3 31% 31% 53% 37% 58% 11% 47 55% 17% 12% 24 S3 42% 35% 22% 71% lh S# •0 te tr ta va zi d k TE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2