Eric de Noorman en de valse koning r GALA THEE] Wij vragen: WAAROM met cox ro/cerzeep minister van maarseveen spoedig weer In Nederland is geen enkel oorlogsschip Wij luisteren naar Zondagochtend om tien uur Niemeijer; NIEUWE BONNEN Cttftifel zie ié we&z. Pe Betuwe TIEI enige hulpverkoopsters Prima Verkoopsters Aa*#? fctr*9'5"" ZON POL- V J I OMDAT vTRACï betoverende ook in Uw macht ALLEEN UN BINNENLANDSE ZAKEN Genadebeeld van Brezje doorn in oog van Tito Vice-Admiraal Holthe pleit voor sterke marine Verlaging tabaksrantsoenen h pracht „White" gesloten bestelwagen Perser en chemische strijkster. FLINKE VERKOOPSTER TWEE KEURIGE MEISJES NET PERSOON gevraagd AANKOMENDE MEISJES SNA 2 \JE$ DONDERDAG 10 MAART 1949 PAGINA h. SEN )lie "Int vas i, even Discussie tussen de minister en pater Beaufort over de gehuwde ambtenares Vervang het door uw eigen standbeeld en niemand komt er meer „Verlies van de zee is verlies van onze onafhankelijkheid" Hoe prepareert Sovjet-justitie haar slachtoffers? Pools verzetsleider vertelt zijn ervaringen Zullen nachtelijke auto markten verdwijnen? Westelijk en Haags elftal „VLIEGENDE VLEUGELS" nu j' Voor IDEALE kwaliteit: Jams van de MIJ EEN VAKBEKWAME CHEMISCHE Vroom Dreesmann, Haarlem N.V. DAME TE KOOP INDISCHE „De Ouwe Gaper" L. Veerstraat 20 „oor spoedige Mieosttreding te Centraal Cast N.V. Haarlem "NATUURLIJK Zwanenberg in Oss, de bekendste Nederlandse fabriek van vleeswaren en van andere lekkere dingen. Daar weten ze heus, wat soep smakelijk en voedzaam maakt Zwanenberg's soep maakt het maal veel gezelliger; met weinig kosten en> héél weinig moeite. Wie deze soep ge bruikt, spaart een vleesbonnetje voor Zwanenberg's stevige worst of fijnste vlees waren. VOLG de raad van de sterren Margaret Lockwood Doe als ik: gebruik ge regeld Lux Toilet Zeep Een blanke, frisse huid is de basis van schoonheid". toilet zeep lï Lux Toilet Zeep is gemaakt uit de fijnste ingrediënten. Let op het edele schuim, dat de huid balsemzacht streelt... 9 van de 10 filmsterren gebruiken een nette jongen GEVRAAGD WASSERIJ EVERS - Brouwersvaart 58-60 i op bolled organ»- jndat geoogs de vel- det, zie» 1 Sterke, pat zijn, laar de le hya- tulpen ls een winnen- nstreek loot e" oen ge- jaar in n hoog' es zijn, 's zuide- n echte Prijkt in jneer oi fen aafl' S. Beide li men liet een Lisse, seizoen svant de jig stop'- isschien Spoor* .lig, da' an. Dan in he' •mstede n 29449 (AdvJ anderen' /an he' leervak or mid' toe bij- Heem' bedrag en oude ;e jaren rlog de itreiken ren oö1 «f, zoal8 voo' de afd- ,-eniging lenwer- van d? dat 15 pen na* :n" deze zal 1® igebouV oonstel' ot bioei en in- pplaren ing van en doo' de hee' i de rukkerii ir vierde afdelii» t fees'" igehaald' 5paarne' uikelijke In de de ja ren ge in ware de hee' smoo rden ïbileurn' ïvelopP 1949. iaag id me' rca 1'°' :h enté® ie sp°e' werd®*; loed °jj otselins ikt do°' Nede'_ yen °P' ing va» Veil1» s Kep^ al W<>f' e kerf ïomö111 nen erenttf' van A ■S i» 1 in 149^ 280 t°' den "P (Van onze parlementaire redacteur) be behandeling- van de begroting van Binnenlandse Zaken door de Eerste Kamer leverde zowaar nog een verrassing op: minister Van Maarseveen •hen was bijna vergeten, dat hij eigenlijk minister van Binnenlandse Zaken k'as sprak de hoop uit, dat de tijd niet ver meer is, dat hij zijn volledige Aandacht weer aan Binnenlandse Zaken kan wijden. De minister is dus, anders dan in de aanvankelijke bedoeling heeft gelegen, thans voornemens "iet aan Overzeese Gebiedsdelen te blijven. Het was voor iedereen een vol ledige verrassing. Voorts leverde de begroting even een Pinnig moment op tussen de minister en Pater Beaufort, van welk moment de Behuwde ambtenares de inzet vorm de. Er is over haar nogal gesproken op <ieze dag. Men gaat een commissie in stellen, die de hele aangelegenheid zal onderzoeken en er zoveel mogelijk ge gevens over zal verzamelen. Die com missie wordt met gemengde gevoelens Gegroet. De minister heeft haar voor Sjjn persoonlijke oordeelsvorming feite lijk niet nodig, naar hij te verstaan gaf. dij is voor ontslag aan de gehuwde 'mbtenares en dit is een standpunt, dat Seer wel te verdedigen valt. De heer De Wilde (A.R.) viel dit standpunt bij. Hij verklaarde bovendien 4ie commissie van onderzoek rondweg overbodig. De heer Van Lieshout 'K.V.P.) sloot zich eveneens bij het standpunt van de regering aan, doch pa ter Beaufort had een enigszins afwij kende mening, die meer in de richting Baat van wat sommige vrouwelijke le den van de Tweede Kamer enige maan den geleden hebben betoogd. Mevrouw fortanierDe Wit heeft destijds ver klaard, dat het oordeel of de gehuwde vrouw al dan niet een betrekking moet of zal vervullen aan de echtgenoten in kwestie toekomt. In beginsel bleek pa ter Beaufort van dezelfde mening te Sijn. De staat, zei hij, heeft .slechts een subsidiaire taak; het oordeel komt toe San de echtgenoten, en deze zienswijze Ooudt natuurlijk weer ten nauwste ver band met pater Beaufort's speciale Werkzaamheden op internationaal ge bied, waarbij hij veel te maken heeft diet de persoonlijke menselijke rechten. Welnu, zegt hij, de overheid mag hier diet oreventief optreden; zij heeft slechts een taak als andere middelen blijken te falen. Men moet dan ook de Westie van geval tot geval bezien Maar men beschikt op het ogenblik over 'e weinig gegevens. Daarom heeft pa- 'er Beaufort wèl behoefte aan een com missie. Minister Van Maarseveen meende de stelling van pater Beaufort te moeten bestrijden. Zij ontneemt, naar zijn oordeel, de rechtsgrond aan iedere bemoeiing met het ge zinsleven, en het openbaar belang hangt ten nauwste samen met een gezond gezinsleven. De overheid mag toch ook de leerplicht invoe ren en handhaven. Toen de minister aldus een tijdje bezig was, maakte pater Beaufort, reeds enigszins ver ontwaardigd, een interruptie, waar- bij hij de minister onder het oog bracht, dat de leerplicht nu juist een voorbeeld is van de wijze, waar op de overheid een subsidiaire taak vervult. Hierop de minister- pater Beaufort erkent dus, dat de overheid hier een taak heeft en dus ziin wij het eens. Dit leek nu nergens naar. hoogstens naar al te grote debatteer- kunstvaardigheid, en pater Beaufort was zichtbaar boos. Wij geloven, dat minister Van Maar seveen sterker staat op wat zijn eigen punt van uitgang is: hij ziet de zaak volstrekt niet principieel, alleen maar practisch. Er worden op het ogenblik ambtenaren ontslagen, omdat er een overcompleet is. Dan is het logisch, dat de gehuwde ambtenaressen daar het eerst voor in aanmerking komen, voor zover zij geen kostwinsters zijn. Daai is op zichzelf niet veel tegen in te bren gen. Als er weer eens personeelsgebrek komt, worden gehuwde vrouwen wèl aangenomen. Daar kan men, zoals in de Tweede Kamer ook wel geschied is, op aanmerken, dat dit een rechteloze po sitie voor de gehuwde ambtenares schept, maar het is de vraag of daar veel tegen te doen is. Er is verder nogal wat gesproken over annexaties van gemeenten. De heer De Wil de is daar in het algemeen een tegenstan der van. Hij voelt wel voor samenwer king tussen gemeenten als ook van ge meenten met provincies en zelfs met parti culieren. Minister Van Maarseveen voelt daar niet alleen eveneens voor, maar hij kondigde regelingen in dit opzicht aan. Ook gaf de minister burgemeester Berger van Venlo gelijk, die wilde dat de gemeenten zelf behoorlijk wat te zeggen zullen houden over de regelingen, die met betrekking tot het kamperen gemaakt moeten worden. De begroting is zonder stemming aange nomen. De communisten van Tito verzinnen steeds nieuwe methoden om de gods dienst op alle mogelijke wijzen te be lemmeren. Zo is het b.v. verboden meel aan de pastorieën te leveren voor het bakken van de hosties. Wie dit toch heimelijk doen (en dit zijn er niet wei nigen) staan aan de strengste straffen bloot. Het genadebeeld van O. L. Vrouw van Brezje geeft de regering echter de grootste zorgen. In 1941 werd dit beeld, dat nog in de vorige wereldoorlog door Mgr. Jeglic gekroond was als de „Ko ningin van de Slovenen", voo'r de Ge stapo verstopt. Na de oorlog werd het beeld wederom naar Brezje terugge voerd, waar het sindsdien elke Zondag grote scharen bedevaartgangers heeft getrokken. Natuurlijk was dit niet naar de zin van de communisten, die deze tochten op alle mogelijke manieren trachtten te verhinderen. Spoorkaartjes naar Brezje mochten niet meer worden ver kocht, bruggen, die toegang gaven tot Brezje, werden z.g. wegens bouwvallig heid afgesloten, wegen werden afge zet enz. Onder het volk doet thans een ty perende anecdote hierover de ronde. Zij luidt ongeveer als volgt: Toen Tito op een Zondag voor zijn plezier met Kardelj een autotochtje maakte in de buurt van Brezje, zag hij daar grote massa's mensen, die allen naar Brezje trokken. Op' zijn vraag aan Kardelj, wat dit te betekenen had, zeide deze, dat al deze mensen een bedevaart maakten naar het genadebeeld van de Moeder Gods. Tito was verontwaardigd, dat zoiets in een vooruitstrevend land als het zijne nog mogelijk was, en vroeg hoe hier een einde aan kon wor den gemaakt. „O, heel eenvoudig", was het antwoord, „U behoeft slechts het genadebeeld weg te nemen en er een standbeeld van U neer te zetten. Ik ga randeer U, dat er dan geen mens meer naar Brezje komt." (Van onze Haagse redacteur). Met een reeks voorbeelden uit de Vader landse Geschiedenis toonde Vice-Admiraal jhr. E. J. van Holthe, die gisteren te Den Haag sprak over de betekenis van de Ko ninklijke Marine in vredes- en oorlogstijd, aan, dat het internationale prestige van ons land sedert de zestiende eeuw op en neer is gegaan met de betekenis van de Nederlandse zeemacht. Onder „zeemacht" dient thans te worden verstaan zowel de marine als de koopvaar dijvloot, welke laatste om haar prestaties in de jongste oorlog ons diep respect verdient. Wat nu de koopvaardij betreft, zij heeft zich na de oorlog in snel tempo hersteld en neemt thans weer de vierde plaats in op de wereldzeeën; de Koninklijke Marine ech ter, met een handjevol schepen en mensen uit de oorlog gekomen, speelt op interna tionaal niveau geen rol meer. Hoezeer de Marine gedecimeerd is blijkt wel uit het aantal zeegaande schepen, dat thans verblijf DONDERDAG HILVERSUM I. 301 m. - 18.00 gram., 18.15 C.N.V., 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 orgel, 19.30 actueel geluid, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20 05 pro loog, 20.15 cabaret, 21.30 competitie, 22.00 gram.. 22.05 causerie. 22.25 piano, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 orkest. HILVERSUM II. 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 sport. 18.30 orkest, 19.00 strip, 19.10 avondschool, 19.45' gram.. 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 kamerork., 21.10 luisterspel, 22.15 strijkork., 22.45 lezing. 23.00 nieuws, 23.15 gram. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 Reveille, 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 Te Jeum, 8.45 concert, 9.15 zieken, 9.30 Mariniers kapel, 10.15 piano, 10.30 Morgendienst, 11.00 kwartet. 11.15 luisterspel, 12.00 gram., 12.30 mededelingen, 12.33 koor. 13.00 nieuws, 13.15 Metropole-ork., 13.45 clavecimbel, 14.40 causerie, 15.00 kamer ork..' 15.40 lezing, 16.00 kwartet, 16.25 gram., 16.40 voordracht, 17.00 zang, 17.45 koor. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 operette, 8.50 vrouw, 9.00 orkest, 9.30 waterstan den. 9.35 orgel en piano, 10.00 Morgen wijding, 10.20 orkest, 10.30 vrouw, 10.45 zang en piano, 11.05 voordracht, 11.25 gram., 11.40 orgel, 12.00 piano en orgel, 12.30 mededelingen, 12.33 sport. 12.45 orkest, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen, 13.20 Avroleans, 14.00 kookkunst, 14.20 strijkkwartet. 15.00 voordracht. 15.20 or gel, 16.00 orkest, 16.30 jeugd, 17.00 film, 17.20 causerie. houdt in ons land dit is namelijk nul. Een smaldeel uitzenden voor vlagvertoon zou de Nederlandse zaak veel goed doen, maar het ontbreekt ons aan de middelen daartoe; vice-admiraal v. Holthe erkende, dat de eisen van admiraal Helfrich voor de wederopbouw van de Marine, gezien de mogelijkheden van dit ogenblik, te ver gingen. In aanbouw zijn thans twee kruisers, de „de Ruyter" en de „Zeven Provinciën" en zes onderzeebootjagers, Met de nieuwe be groting komen daarbijwederom zes onder zeeboot jagers en vier onderzeeboten. Een zeemacht, aldus jhr. v. Holthe, wordt ech te*; niet in een paar jaar opgebouwd: zij vraagt personeel dat gespecialiseerd is op alle mogelijke gebieden en de bouwtijd van een modern oorlógsschip vordert in nor male omstandigheden al enkele jaren. Verlies van de zee, zo zei de chef van de Marine, moet voor Nederland leiden tot verlies van onze onafhankelijkheid en de zee wordt verloren als men er zijn schepen niet beveiligd op kan laten varen. Wij mogen de zeemacht niet overlaten aan onze grote bondgenoten en ons in goed vertrouwen geheel uitkleden: de handels- en oorlogsvloot is Nederlands beste troef. Ook al zou het primitieve instinct hét' eerst willen grijpen naar het dichtstbijzijn de middel, de continentale verdediging, dan nog, pleitte de vice-admiraal, moeten wij blijven bedenken, dat die partij het 't langst kan volhouden, welke de zeeën beheerst. In de redevoering werd voorts gewezen op de taak van de Koninklijke Marine in Indonesië, waar zij onze Unie-partner be schermt. De Marine wil en zal overigens geen eigen staatspolitiek voeren zij deed dit nooit in het verleden en zal ook in de toekomst het trouwe en loyale orgaan van de Nederlandse regering blijven, waarop in tijden van nood gerekend kan worden. Vice-Admiraal van Holthe deelde nog me de, dat als onderdeel van de verdedigings plannen voor de Westelijke Unie een klein escorte ter bescherming van de Belgische en Nederlandse kust onder commando van Nederlandse vlagofficieren geplaatst wordt. De advocaat van Victor Kravchenko, naï- tre Izard. beschuldigde gisteren de Ameri kaanse schrijver Albert Kahn ervan, dat hij slechts als getuige a décharge voor „Les Lettres frangaises" was opgetreden om re clame te maken voor zijn eigen boek „De grote samenzwering tegen de Sovjet Unie ZO* MAHTfN TOONDER STUDOf 18. Eric is niet tevreden: zijn opzet is slechts gedeeltelijk gelukt, de ring rond de Vikingen kon niet goed besloten worden; een groot aantal mannen is er in geslaagd naar de Drakkars te ontkomen en onder hen is een grote gehaarde kerei waarin Eric dc aanvoerder vermoedtDe Vikingen slagen er in twee scheepjes vlot te krijgen en zijn mannen, die op het strand zijn ingesloten aan h^in lot over latend, legt Hatha de zeilen naar dé wind en langzaam glijden de Drakkars zee waarts De ruiters staan op het punt hun paarden de zee in te drijven, wanneer de stem van Eric hen daarvan weerhoudt„Komt mannen!" roept hij. „Bepaalt u tot de tegenstanders op het strand!" Teruggehouden door Eric keren de mannen terug, om de overgebleven Vikingen gevangen te nemen. Intussen staat Hatha op de achtersteven van zijn Drakkar en staart met een somber gezicht naar het verdwijnende strand Nog nooit is hem op zosn gevoelige manier een nederlaag toegebracht en zijn gedachten gaan naar de geheimzinnige aanvoerder, die hiervan de oorzaak is„Onder die kerels was er één die mij bekend voorkwam zegt een naast hem zittende Viking. Langzaam knikt Hatha en peinzend antwoordt hij: „Ja en die geheimzinnige persoon lijkt als twee druppels water op onze koningt Etic de NoormanIk zal dit zo spoedig mogelijk aan de koning melden. Het lijkt wel toverij!" „U zult de eerste zijn van hen, die in de historische rechtszaal voor het hoge gerechtshof van de U.S.S.R. verschijnen, die geen schuld heeft bekend. Bent u er zeker van, dat u verstandig han delt?" Deze vraag werd gesteld door een der hogere Russische gerechts-ambtenaren aan Zbigniew Stypulkowski, een van de 16 Poolse verzetsleiders, die in Maart 1945 werden gearresteerd en in de zomer van dat jaar door het gerechts hof van de Sovjet-regering werden ver oordeeld. De methoden, die werden gebruikt om een schuldbekentenis te ontwringen, werden door Stypulkowski beschreven in de „Sunday Dispatch" van 13 Fe bruari 1.1. Bijna alle 16 leiders hadden hun eigen ondervrager. Deze ambte naar bepaalde de hoeveelheid voedsel en de duur van de slaap van zijn „slacht offer", evenals zijn eenzame opsluiting, de verlichting in zijn cel en de medische hulp. De gehele leefwijze van de ge vangene was er op berekend het werk van de ondervrager te vergemakkelij ken. Hij kreeg twee sneedjes brood en heet water voor ontbijt, een bord soep als lunch en twee eetlepels selderij als diner. De ondervragingen werden altijd 's nachts of in de namiddag gehouden, de enige tijd, tijdens welke de gevange nen, theoretisch gesproken, moclften slapen. Zijn ogen mocht hij nimmer neerslaan, ofschoon het licht precies op de slaapbank scheen, en ondanks de hevige koude, was het de gevangene niet geoorloofd om zijn handen onder de deken te houden. De duur der onder vragingen varieerden van 3 tot 12 uur. En in twee en een halve maand had Stypul kowski ruim 140 verhoren moeten door- „Na zestig of zeventig van die ver horen", zo schrijft Stypulkowski, „beeft men van verbijstering, koude, honger en gebrek aan slaap. Eerst, dan echter begint de ondervrager met het steljen van de vragen waar het feitelijk op aan komt. Stypulkowski kreeg de keus om alles te bekennen, als een bewijs van zijn ge wijzigde opvatting en er zou dan z.g. voor hem een grote toekomst openstaan in de dienst van Polen. De Sovjet-Unie zou zich dan verheugen, dat zij er in was geslaagd om een „vooraanstaande Pool", die de noodzakelijkheid van een Russisch-Poolse samenwerking inzag, te winnen. Als hij weigerde de gevraagde verklaring te ondertekenen, dan zou den er maatregelen worden genomen om een dergelijke stijfhoofdigheid te breken". De verbeelding van de beschuldigde werkt dan in het voordeel van de on dervrager. Door een overweldigend ge voel van vermoeidheid en ellende, gaat hij denken, dat in zijn verklaring slechts een onderdeel staat van wat de ondervrager reeds weet en, dat hij de redenen moet uitleggen van de misda den, die hij nu zelf meent te hebben bedreven. De resultaten, die op deze manier worden bewerkstelligd, gaan alle verwachtingen te boven. j-ve KNVB althans een zijner 1 instanties is op het lumi- y neuze idee gekomen, dat er geen geschikter tijdstip kon zijn voor het organiseren van de jeugd- toedstrijd Nederland-*-België dan Zondagochtend a.s. om 10 uur. Geen geschikter terrein dan dat van Haar lem, precies gelegen tussen twee kerkgebouwen, waar op dat ogen blik godsdienstoefeningen worden gehouden. Het spreekt vanzelf, dat een be langrijk contingent KNVB'ers deze beslissing met groot misnoegen heeft vernomen. In de KNVB zijn o.m. alle voetballers uit de vroegere R.K. federatie opgenomen en waar het deze leden al op de eerste plaats moet kwetsen dat er een officiële bondswedstrijd wordt vastgesteld op een voor hen verboden uur, kan het hen uiteraard evenmin onver schillig laten, dat de bond daarvoor, zonder ergens rekening mee te hou den, een zó ongunstig gelegen ter rein heeft aangewezen. Toch heeft de KNVB zich blijk baar gedrongen gevoeld zichzelf enigszins voor deze vondst te ver ontschuldigen. Hier volgt een citaat uit zijn Woensdag verstrekte com muniqué: Aanvankelijk zou deze ontmoe ting in het Olympisch Stadion als voorwedstrijd van Neder landBelgië worden gehouden, doch de Belgen hadden hiertegen bezwaren van organisatorische aard, welke op deze wijze zijn ondervangen. In verband met de kerkdien sten in de omgeving van het Haarlem-terrein zal een muzi kale opluistering achterwege blijven en het publiek verzocht worden zich van luide bijvals betuigingen te onthouden. Wel, wel, dat is dan toch weer een bijzonder nobel en sierlijk gebaar van de Goede en Grote Bond en we stellen ons zo voor, dat er nu echt geen reden meer zal zijn, zich ontstemd te voelen over de stoornis, wanneer straks bij een Zondagoch- tenddoelphnt in Haarlem de massa haar spontane kreten niet kan be dwingen. Overigens kunnen wij hier de Belgische „bezwaren van organi satorische aard" nog wel even na der preciseren: men wilde om 'n uur of één op z'n gemak gaan eten en dan rustig NederlandBelgië zien. En die goedertieren Nederlandse organisatoren, die er zelf terecht nooit bezwaar tegen hebben ge had hun junioren te Antwerpen te gen de Belgen te laten aantreden vóór de gróte match, hebben nu in een opwelling van onbeschrijfelijke vriendelijkheid het principiële stand punt en de gevoelens van een groot deel hunner leden opgeofferd aan een verkeerd begrepen geest van gastvrijheid. Laten we het daarbij? Cr. Op een te Utrecht gehouden vergade ring, heeft de B.H.G.M. (Bond van Han delaren in gebruikte motorvaartuigen) verklaard, zich in principe nimmer voor het houden van automarkten te hebben uitgesproken. Nu de handelaren deze markten eenmaal willen, zal de bond trachten deze een meer geregeld beeld te geven, dan ze tot nog toe vertonen. Hij is echter gekant tegen de avond- en nachihandel. Hoewel de verlichting soms zeer goed is, wordt bona fide handel vaak belemmerd. Bij een enquête is ge bleken, dat 85% der handelaren er geen bezwaar tegen heeft, dat de avond- en nachtmarkten worden omgeschakeld in dagmarkten. hetgeen te Amersfoort reeds is geschied. Ook zal men trachten een regeling te treffen, dat minder gewenste elementen worden geweerd. Het Belgische studententeam, dat Zaterdag tegen de Nederlandse studen ten speelt,heeft gisteren de Amster damse collegae met 21 verslagen. Door doelpunten van De Harder (2) en Langelaan won het Haagse elftal met 31 van Kamraterna. Nel Garritsen vlinderde de 100 meter in 1 min. 22.4. Het is echter nog niet zeker of erkenning als wereldrecord zal worden aangevraagd. Hetzelfde geldt voor de tijden van Bonte op de 100 en 200 meter. Het westelijk elftal, dat Zaterdagmid dag 12 Maart tegen het Haarlems elftal op het terrein van Haarlem speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Bijl (Feyenoord); ach ter: Spel (DWS) en Van Kampen (ADO); midden: Van Beek (ADO), Altink (Blauw Wit), Wimmers (Blauw Wit); voor: Van Hoek (Feyenoord), Bruyn (SVV), Ponstein (Concordia), Van Wijngaarden (Blauw Wit), Ooms (DW V). De samenstelling van het Haagse elf tal, dat Zaterdag 12 Maart te Den Haag een wedstrijd zal spelen tegen het Limburgs elftal, is als volgt: Doel: Kok (ADO); achter: Walhain (HBS) en De Jong (ADO); midden: v. d. Engel (DHC), Holtappel (Quick) en Loof (ADO); voor: Van Geen (Scheve- ningen), v. d. Vegt (HBS), Langelaan (HBS), Timmermans (ADO) en Bertus de Harder (VUC). Het Brussels voetbalelftal, dat Zater dagmiddag a.s. om 4 uur in het Ajax- stadion tegen Amsterdam zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Vaes (Tirlemont); achter: Van Hauverstijns (Stade Louvaniste) en Gerin (Union St. Gilloise); midden: Van de Kerkhoven (Daring), Erroelen (Anderlecht) en Vernimmen (Ander- echt); voor: Dewael (Anderlecht), Van Vaerenbergh (Anderlecht), Galland (Da ring), Vrancs (Uccle Sport) en Ser mon (Anderlecht). Deel 2 komt binnenkort Voor het tijdvak van 13 tot en met 26 Maart geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: BONNEN VOOR VLEES 024 Algemeen (reeds aangewezen, gel dig t.m. 12 Maart) 50 gram vlees 041, 043 Vlees 100 gram vlees 042 Vlees 300 g/-am vlees ALLE BONKAARTEN 045 Algemeen 250 gram boter of mar garine of'vet BONKAARTEN KA, KB 903 046 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet 047 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 052 Algemeen 500 gram boter of mar garine of vet BONKAARTEN KD 903 054 Algemeen 125 gram boter of mar garine of vet 055 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAKS- EN DIVERSENKAARTEN ENZ. QA. QC 903 67 Tabak 2 rants, sigaretten of kerfta bak 69 Tabak 1 rants, sigaretten of kerfta bak BONKAARTEN ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF. MH 904 (Bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds Vrijdag 11 Maart a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 029, 030, 031,/ 033, 036, 037, 038 en 039 kunnen worden vernietigd. Vul Uw tabaksrants. aan niet sigaren. WIJ LEVEREN U PRIMA KWALI TEIT SIGAREN van le klas fabrieken in diverse prijzen. Service Kwaliteit Sortering. SIGARENMAGAZIJN „DE FORENS" H. N. A. Goossens Jr., Schotersingel 89c, hk. M.v.Heemskerkstr., Tel. 18592. (Adv.) Wales heeft in Belfast met 20 ge wonnen van Noord-Ierland. Engeland won de laatste toetswed- strijd tegen Zuid-Afrika met drie wic kets. Jpeó ,11 10/3 get 95)1 153^ Sh 171 II tevreden gezichten, als mijn jams op de pntbijt- tafel verschijnen. Geen wonder, want mijn jams zijn constant de fijnste, die U voor Uw geld kunt kopen! Attentie: Sinds 1 Maart nemen wij slechts ons eigen glaswerk terug, dus voorzien van ons etiket. 7PE KOOP wegens plaatsgebrek door verbouwing een laadverm. 1 ton; model Salesmandriver; geheel ge reviseerd, nog niet ingereden; desk. onderz. toegestaan. Br. no. 28043 bur. van dit blad of na tel. afspraak onder tel. no. 11699. WASSERIJ HAAK, Mr CORNELISSTRAAT 3335, .vraagt Wij vragen voor onze Afdelingen levensmiddelen en Chocolaterie tot 20 jaar, bij voorkeur met het vak bekend, alsmede voor de Zaterdagen. Aanmelding 's middags van 35 uur, Afdeling Personeelszaken, Grote Houtstraat. HET WIT-GELE KRUIS te Haarlem vraagt voor bediening van de tele foon des avonds en des nachts (om de week). Ge legenheid tot rusten. Aan trekkelijke vergoeding. Aan melden: Kenaupark 15. VLEESSNIJMACHINE, v. Berkel, als nieuw. WEEG SCHAAL en PAPIERROL. Adres: R. P. Veltman en Zo nen, Kerkstr. 51, Beverwijk. ontvettingsdragees, doos 1.25; rheumatiek-tabl. 65, gr. doos 1.65. Maag-tabl. 72, Laxeer pillen, doos 40 ct. Hoofdpijn- Griep-tabl., buisje 35 ct. Kli- tinol tegen roos en haar uitval, gr. fl. f 2.25. Hoest- capsules tegen erge hoest 55 ct. Levertraan, per fl. 1.20. Gummi handschoenen paar 1.10. Kloosterbalsem 35 ct. Mottendood met DDT 65 ct. Henta behalve aan alle goederen van huis tot huis, óók aan alle BAGAGE van de boten van overzee, als naór die boten, alle vereiste zorgen worden besteed. DE SNELLE VISSER, Haarlem, A'dam, "t Gooi, Utrecht, Zeist, Zandvoort, Santpoort, Den Haag, R dam en omstr NU óók VERV0ERS-C0NTACT over gehéél Nederland VOOR HANDIGE JONGENS TOT 17 JAAR die graag tot een VAKKUNDIG VAKMAN opgeleid willen worden, is in ons bedrijf veel te bereiken. De practische scholing maakt van pien tere jongens mannen van de toekomst. Praat U eens met Mevr. Lindeman, Santpoorter straat 18, bij Kleverpark. Aanmelden alleen Vrijdagmiddag en Zaterdagmiddag van 36 uur. gevraagd door Pharm. Laboratorium voor de ampulleerafdeling. Aanm. van 9—5 uur: PHARMACHEMIE, Rozenstraat 1. ter opleiding encadreer-werk en winkel-verkoop. MODERNE KUNST, Gierstraat 53. Aanmelden alleen na 6 uur: BREESTRAAT 3a J. Arthur Rank Org. zegt £.crjc LTZ 61-024-54 Gevraagd: voor werkplaats en loopwerk. Lichtdrukkerij DE ROOIJ, Schagchelstraat IA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3