Dr. Van Royen: „Herstel van Republikeinse regering leidt tot wanorde" SPAAK WEET ALLE UITSLAGEN V.S. laten deur open voor Ronde-T af elconf erentie ï:- - li Kaderopleiding wordt versterkt Drie jaar tegen Menten geëist JOODSE STRIJDMACHT RUKT OP NAAR DE RODE ZEE bureaux van redactie en administratie Het weer Drietal brieven in rapport van UNCI gepubliceerd ijl!! Tot hoofd en hart Ronde-Tafelconferentie biedt voordelen boven resolutie Verzoek tot invrijheidstelling afgewezen Engeland zal verplichtingen van verdrag met Transjardanië nakomen J VRIJDAG 11 MAART 1949 72ste JAARGANG No. 24407 Veiligheidsraad behandelt Indonesië Beschuldigingen van Romulo en Palar 200.000 textiel punten gestolen Romulo en Palar Oordeel der V. S. Benelux-conferentie in vol bedrijf Dr. Amir beschuldigd GRENSCORRECTIE OP KOMST? MANOEUVRES IN POOLZEE De twee H.H. Missen op 3 April Uitbreiding der lichtingen H.M. de Koningin terug uit Sankt-Anton Vaststelling ontvangers- wedden mmW? Britse troepen naar Akaba? De „C. A. Banck" wordt geborgen SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Jelefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaaL Öe Veiligheidsraad heeft Donderdagavond een aanvang gemaakt met de behandeling van de Indonesische kwestie. Tegenover het Nederlandse stand- Punt, door dr. Van Royen uiteengezet, dat de Nederlandse regering het herstel Van de republikeinse regering niet kan toestaan, hebben zowel de afgevaar digde der V.S., Warren Austin, als de heer Palar en de Philippijnse gedele geerde, Romulo, betoogd, dat dit herstel, vervat in de resolutie van de Veilig heidsraad, de eerste voorwaarde is, die de Nederlandse regering dient te Vervullen, wil Indonesië onafhankelijkheid verkrijgen. in op het voorstel van de Neder landse regering tot het houden van een Ronde-Tafelconferentie. Dit Ne derlandse aanbod biedt, indien het wordt aanvaard, vele voordelen bo ven de resolutie van de Veiligheids raad: het doel van deze resolutie: de overdracht van de souvereiniteit, zou een jaar eerder worden verwe zenlijkt en de interimperiode met al haar moeilijkheden kan tot de duur van enige maanden worden terug gebracht „Er bestaat geen verschil tussen de doelstellingen van de Nederlandse re gering en die van de Veiligheidsraad", aldus dr. v. Royen. Het dispuut handelt slechts over de middelen om tot het gemeenschappelijk doel te geraken. „Het Nederlandse volk is er van over tuigd, dat blijvende vrijheid en vrede voor Indonesië niet worden bereikt door volledige uitvoerin van de resolutie, onzerzijds en dat er elementen zijn in deze resolutie, die slechts tot rampen kunnen leiden." Dr. Van Royen zeide zich voor dit ogenblik te zullen onthouden van commentaar op het eerste rapport van de UNCI van deze maand. Hij wilde slechts constateren, dat zijn voorzeggin gen omtrent de gevolgen van aanvaar ding der resolutie waren bewaarheid: zij veroorzaakte een „deadlock", door verwarring te stichten over geheel In donesië en zij bracht de besprekingen betreffende een federale regering tot stilstand. Sjahrir werd hierdoor gere serveerd en Hatta weigerde naar Bata via te komen. Drie punten van de reso lutie zijn echter door de Nederlandse regering uitgevoerd. Dr. Van Royen protesteerde tegen de aansporingen, tot voortzetting van de guerillastrijd door de noodregering op Sumatra en drukte zijn verbazing uit over het feit, dat de UNCI hiervan geen melding heeft gemaakt in haar rapport. Met betrekking tot het plan betref fende de Ronde-Tafelconferentie ver klaarde dr. v. Royen nog: „Veel zal af hangen van het antwoord van de UNCI op de uitnodiging van de Nederlandse regering. De Nederlandse regering vraagt thans slechts, dat de Veiligheids raad de UNCI toestaat de Ronde-Tafel conferentie bij te wonen en haar succes zal bevorderen." Dr. Van Royen betoogde dat de Ne derlandse regering drie punten van de resolutie van de Raad heeft uitgevoerd, blaar dat zij bezwaren houdt tegen het herstel van de republikeinse regering bi Djocja op dit ogenblik. Elke poging tot herstel van de republikeinse rege ring zou slechts leiden tot wanorde. De drie punten, waarover geen ver- Schil van mening bestaat tussen de Ne derlandse regering en de Veiligheids raad, zijn volgens dr. v. Royen de vol gende: Herstel van volledige vrijheid van beweging voor de republikeinse leiders. De republikeinen hebben de gelegen- hei,d, met alle personen in Indonesië contact te zoeken en besprekingen te Voeren en de Nederlandse regering Voert onderhandelingen met de republi keinse leiders. Het herstel van de republikeinse re gering in Djocja zou ongetwijfeld over geheel Indonesië beschouwd worden als een zichtbaar symbool van een zeer groot succes van de Republiek. „Het is een illusie te denken dat de commissie der V. N. met een handvol mensen, ver spreid over een bevolking van mil- Üonenen, in staat zouzijn, de ordever storingen. voortkomend uit dit herstel der republikeinse regering, te voorko men". men» ging dr. v. Royen uitvoerig De recherche te Tilburg is als gevolg Van een serie kleine inbraken een belangrijke diefstal van coupures voor textiel op het spoor gekomen. De dief stal is gepleegd bij de firma M. van B. te Tilburg. De buit vertegenwoordigt *en waarde van ongeveer 200.000 punten. Aangehouden, als verdacht de diefstal gepleegd te hebben, is de 25-jarige Til- «urgse meubelmaker J. de K. De economische recherche te Amster dam heeft 28 Februari in de hoofdstad hl verband hiermede de Amsterdammers L. uit de Paardestraat, v. d. W. uil de Elckerlijcstraat en S. uit de Jodenbree- ®traat aangehouden. Zij hadden grote hoeveelheden textielpunten in huis, die Vermoedelijk van deze diefstal afkom stig zijn. Nader vernemen wij nog dat een deel van de coupures, ongeveer 30.000 tot 40.000, nog niet is teruggevonden. Zij zijn afgestempeld met het stern- hel van de firma Mol van Bladel. Win keliers, die deze coupures aangeboden krijgen, weten nu dat zij van diefstal 'fkomstig zijn. De afgevaardigde der Philippijnen, generaal Romulo, nam hierna het woor. Hij meende, dat de werkelijke reden, waarom de Nederlanders weigeren de republikeinse leiders naar Djocja te laten terugkeren, was gelegen in het feit, dat zij thans doende zijn de gebie den van Midden-Java te organiseren tot een nieuwe „marionetten-staat". De Ronde-Tafelconferentie zou, naar Ro- mulo's mening, slechts een „surrogaat" zijn. De republikeinse leiders zullen de conferentie bijwonen als vertegenwoor digers van een republiek, welker status later zal worden bepaald. Een derge lijke procedure zou de leiding uit de handen van de Veiligheidsraad doen vallen en de Nederlandse regering in staat stellen haar „eigen aprioristische oplossingen op te leggen". De heer Palar, sprekend namens de re publiek, vroeg om voortzetting van de on derhandelingen onder auspiciën van de UNCI. De taak van de commissie der V. N. eindigt niet met de theoretische over dracht der souvereiniteit,- maar duurt voort tot op het ogenblik dat een vrij en souve- rein en niet bezet Indonesië is tot stand gebracht, aldus Palar. Tenslotte beschuldigde hij Nederland van het gebruik van Nazi-methoden op Java. Hij vroeg om een onderzoek door een internationaal orgaan naar de me thoden, welke het Nederlandse leger toe past op Java, Sumatra en Madura. Tenslotte kreeg Warren Austin, Ameri kaans vertegenwoordiger, het woord. Hij verklaarde dat zijn regering de resolutie van de Veiligheidsraad blijft steunen. Wij zijn niet in staat de houding van de Ne derlandse regering te begrijpen, zei hij, en wel om twee redenen: De voorzienin gen van de resolutie zijn in dit opzicht door en door gezond en redelijk en de voorgestelde versnelling der souvereïni- teitsoverdracht zou eveneens betekenen een overdracht van de bevoegdheid aan de re publiek om haar macht in Djocja te her- steuen. Mijn regering houdt vol dat een militaire actie niet tot gevolg mag heb ben dat een der partijen voor de Veilig- hefisraad wordt geëlimineerd. Zolang de republikeinse regering niet is hersteld in Djocja kan zij niet deelnemen in onderhandelingen over een bevredigen de oplossing van het geschil. Het lijkt mij toe dat indien Indonesië spoedig onafhan kelijkheid zal verkrijgen zoals wordt voor gesteld in het nieuwe Nederlandse plan een begin moet worden gemaakt met het herstel van de republiek. De zitting werd daarna verdaagd tot he den te 17.30 u. Ned. tijd. Bij de aanvang had de voorzitter, de Cubaan Alvarez, nog medegedeeld, dat de Nederlandse regering geen bezwaar had tegen het verlenen van een vrijgeleide voor Sudarpo Sastrosato- mo, persattaché van de Indonesische dele gatie, om van Lake Success naar Banka te reizen teneinde besprekingen te voeren met de republikeinse leiders, aangezien de republikeinse delegatie het noodzakelijk acht uit de eerste hand inlichtingen te ontvangen omtrent de situatie en de ge beurtenissen in de Republiek. Gisteravond werd in de Ridderzaal te Den Haag een receptie gehouden ter ere van de gasten van de „Benelux-ministerconferentie". De Belgische minister Paul Spaak in gesprek met de voorzitter van de Raad van State jhr. Beelaerts van Blokland (links) eh de Belgische gezant, de heer De Graeffe. (Van onze parlementaire redacteur) De Benelux-conferentie is in vol be drijf en er heerst een meer dan ge matigd optimistische stemming. Zo al thans drukken voorzichtige Neder landers zich uit. De Belgen zijn zon der meer optimistisch gestemd. Men mag derhalve hopen, dat de conferen tie tot een succes zal leiden. Voor het zover is. zal er evenwel nog hard gewerkt moeten worden in de zes afdelingen, waarin de conferentie zich gesplitst heeft. Het zwaartepunt van de discussies ligt uiteraard in de monetaire afdeling, die zelfs in de af gelopen nacht doorvergaderde. on middellijk na afloop van de grote re ceptie, die de Nederlandse regering gisteravond in de Ridderzaal hield ter ere van de Belgische en Luxem burgse gasten. Het gezelschap was er zeer talrijk en dr- stemming opgewekt. Men kon er ook weer eens zien op welk een joyeu ze manier Belgische ministers zich door de wereld bewegen. Minister-president Spaak stond aan een der biiffetten een tijdlang in een kring journalisten zeer Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht weinig wind. hier en daar vorming van nevel of mist en op veie plaatsen nachtvorst. Over wegend droog weer en in de middag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Zon: 7.0318.38. Maan: 15.166.45. Op een vergaddfcng ter herdenking van de drie jaar geleden ter Sumatra's Oostkust plaats gehad hebbende z.g. „so ciale revolutie" is in een resolutie ge- eist. dat dr. Amir. destijds republikeins gouverneur van Sumatra's Oostkust en thans in Nederland, naar Medan zal worden gevoerd om te worden gehoord in verband met de vele moorden en vernielingen, gepleegd tijdens de socia le revolutie van Maart 1946. In een rapport aan de Veiligheidsraad volgende dag geantwoord, dat reeds bij de heeft de commissie der V. N. voor Indo- infe «^enzetting over de positie van Nederland met betrekking tot de Ronde Ta- nesië een drietal brieven gepubliceerd, twee van de Nederlandse delegatie en een van de commissie, met betrekking tot het bezoek van dr. Koets aan Banka. In de brief van de Nederlandse delegatie van 8 Maart wordt gezegd, dat op verzoek van de republikeinse leiders bij de bespre kingen op Banka was overeengekomen, dat geen enkele publiciteit zou worden ge geven aan wat van beide zijden was ge zegd. Daarom was de Nederlandse delegatie verbaasd over de uiteenzetting van republi keinse zijde betreffende de verduidelijkin gen te Banka, zoals deze zijn opgenomen in het rapport der commissie van de V. N. van 7 Maart. De Nederlandse delegatie merkt op, dat over de inhoud van de uit eenzetting geen voorafgaand overleg heeft plaats gevonden met dr. Koets of enige an dere Nederlandse autoriteit. „De samenvatting is door haar be knoptheid noodzakelijk onvolledig en kan met het oog op het bovenstaande niet worden beschouwd als een officiële verduidelijking van de Nederlandse po sitie", aldus de brief. De commissie der V. N. heeft hierop de fel-conferentie door de heren Beel, Koets en Elink Schuurman op 27 Februari de commis sie had verklaard, dat zoveel mogelijk schriftelijke informatie aan de commissie der V. N. nuttig zou zijn. In deze brief wordt voorts gezegd, dat de commissie der V. N. gaarne een officiële verduidelijking betref fende de Nederlandse positie naar Lake Sus- cess zou zenden. Hierop antwoordde de Ne derlandse delegatie^ eveneens op 9 Maart, dat sedert de bijeenkomst van 27 Februari aan de Nederlandse delegatie geen verdere informatie is verstrekt met betrekking tot de positie van Nederland ten aanzien van de Ronde Tafel-conferentie, zodat aan de commissie geen verdere officiële verduidelij king kon worden gegeven. Het verzoek van de commissie is doorgezonden aan de Ne derlandse regering, aldus de brief, en de commissie zal door de Nederlandse delegatie over elke nieuwe ontwikkeling worden in gelicht. Het Britse militair bestuur heeft aan de Duitse douane-beambten, die te Elten (arrondissement Rees) aan de Neder landse grens gestationneerd zijn, bevel gegeven zich gereed te houden om hun woningen te ontruimen, zo meldt A.F.I*. Alles schijnt er op te wijsien, dat Duitse grenscorrecties ten voordele van de Be- neluxlanden in het vooruitzicht zjjn. Kapitein John Terry, commandant van het 13.000 ton metende lichte vliegdek- schip „Vengeance", dat, met andere een heden van de Britse Marine, heeft deel genomen aan oefeningen in het Noord poolgebied, welke ten doel hadden de uitwerking van het klimaat in de Pool streken op aldaar opererende schepen en hun bemanningen na te gaan, heeft, bij zijn terugkeer na drie weken te Rosyth verklaard, dat de oefeningen voor 95 pet. met succes zijn bekroond. Geleerden zijn veel te weten gekomen over de uitwerking van zeer hevige koude op schepen en hun bemanningen. Als gevolg van slecht weer moesten de vliegproeven worden beperkt. Kapitein Terry verklaarde verder nog, dat de oefeningen hadden uitgewezen dat lichte vliegdekschepen niet in pakijs kunnen opereren zonder gevaar te lopen ernstig te worden beschadigd. Ook is het moeilijk 's nachts te varen, omdat het vlakke pakijs niet op het radarscherm wordt geregistreerd. De koude had geen uitwerking op de radio en radar-zend apparaten. Het schijnt tot dusver, dat alle par tijen het er over eens zijn, dat de Ronde Tafel-conferentie een goed ding zou zijn, wanneer wij er maar eerst, in slagen de obstakels uit de weg te ruimen, aldus heeft dr. van Royen na de zitting van de Veiligheidsraad ver klaard tegenover de diplomatieke cor respondent van Aneta. Omtrent de rede van de Amerikaanse gedelegeerde, Austin, Zeide dr. van Royen, dat hij het een voornaam punt vond, dat die rede de deur had open gelaten voor deelnëming aan de Ronde Tafel-conferentie door de partijen, wanneer deze onderling tot overeen stemming konden komen. Hij achtte het belangrijk, dat de V. S. zich blijk baar niet aan de letter van de reso lutie van de Veiligheidsraad vastklam pen, maar het bereiken van het ge meenschappelijke doel "zwaarder laten wegen. Naar aanleiding van de vraag van Austin, waarom Nederland thans de republiek niet in Djocja kan herstel len, maar zulk herstel over enkele maanden na de overdracht van de sou vereiniteit wel mogelijk acht, merkte dr. van Royen op, dat de souvereiniteit niet aan de republikeinse regering zal worden overgedragen, doch aan de fe derale regering, hetgeen een geheel an dere kwestie is. Bovendien zal de over dracht van de souvereiniteit elk psy chologisch wapen ontnemen aan de guerillabenden, zo zeide hij. De republikeinse afgevaardigde bij de Veiligheidsraad, de heer Palar, deed in een gesprek met een corres pondent van Aneta uitkomen, dat men aan republikeinse zijde een der ern stigste moeilijkheden voor de uitvoe ring van het plan tot het houden van een Ronde Tafel-conferentie gelegen vindt in de constitutionele gebonden heid van de Nederlandse regering. De Nederlandse grondwet, inclusief de amendementen van verleden jaar, is gebaseerd op de oude toestand en negeert volkomen het historisch feit van de Indonesische revolutie en de vorming van de Republiek Indonesia met eigen wetten, aldus Palar. De Ne- derlanadse regering zou zich op de basis van de realiteit dienen te stellen en besluiten moeten nemen, die uit die realiteit voortvloeien, zelfs al zou de grondwet daarin niet voorzien. Deze zou later bij de nieuwe situatie moeten worden aangepast. Hij voegde hieraan schertsend toe: „de moeilijkheid is, dat jullie Hollanders veel te goede demo craten zijn." De Wali Negara van Oost-Java, Kusu- manegara, heeft gisteravond van het parlement een mandaat ontvangen, waarin hij, daarin bijgestaan door een delegatie, die wordt aangewezen door de voorlopige volksvertegenwoordiging, wordt gemachtigd, te bewerkstelligen, dat tot oplossing van het geschil tussen de Republiek Indonesia en Nedrland de weg wordt bewandeld, die aangewezen is of zal worden door de Veiligheidsraad dan wel welke andere weg, die de in stemming heeft van de regering van Nederland, de Republiek en de overige deelstatene. In verband met de twee H.H. Missen die iedere priester op 3 April van dit jaar mag opdragen krachtens het privi lege door Z. H. de Paus op 11 Februari verleend, deelt de H. Congregatie der Riten het volgende mede: Aan priesters, die om gezondheids redenen toestemming hebben iedere dag de Votiefmis van O. L. Vrouw of een andere Votiefmis te lezen, is het toege staan op 3 April van dit jaar tweemaal dezelfde Votiefmis te lezen. Radio Vaticana bericht, dat de H. Va der Mgr. M. de Furstenberg heeft be noemd tot Apostolisch Delegaat in Ja pan. deskundig te praten over Nederlands- Belgisch voetbal, waarvan hij alle uit slagen der laatste jaren nauwkeurig uit zijn hoofd kent. In de drukte werd het nauwelijks opgemerkt, dat dr. Drees. die met mevrouw Drees de gasten ont vangen had, zich zeer spoedig ver wijderde. De minister-president voelde zich onwel. Naar ons ter ore kwam zijn de Bel gen voornemens heden aan de confe rentie voor te stellen een gemengde commissie in het leven te roepen ter bestudering van het vraagstuk der waterwegen Op deze wijze hoopt men een goede oplossing te vinden voor de deining, die er in Antwerpse kringen speciaai over het Moerdijkkanaal ontstaan is. Men mag wel verwachten, dat van Nederlandse zijde een dergelijk voor stel zonder bezwaar aanvaard zal wor den. (Eigen bericht) Naar wij van de Legervoorlichtings- dienst vernemen, zal binnen enkele maanden een begin worden gemaakt met een versterkte kaderopleiding voor ons leger. Daartoe zullen, hetgeen een novum in de geschiedenis van onze landmacht betekent, ook niet dienst plichtigen worden aangetrokken. Hun zal worden aangeboden in reserve- dienst te treden en na een opleiding van één jaar als instructeurs voor de normale lichtingen op te treden. Deze extra versterkte kaderopleiding meet men zien als een noodzakelijke voorloper van een ophande zijnde uit breiding der jaarlijkse lichtingen. Tot dusver werden n.l. jaarlijks rond 80.000 dienstplichtigen gekeurd, waarna onge veer 50.000 man in werkelijke dienst traden. Door middel van een nieuw selectie systeem wil men nu in de toekomst dit aantal van 50.000 aanmerkelijk vergro ten. Tenslotte mag men uit het feit, dat voor deze extra opleiding ongeveer een jaar nodig zal zijn, wel concluderen, dat het nieuwe selectiesysteem wel niet voor de tweede helft van 1950 zal wor den toegepast. Een en ander houdt uiteraard ten nauwste verband met onze verplichtin gen van het vijflanden pact. Wederom is drie jaar gevangenis straf geëist tegen de Aerdenhoutse groot-industrieel P. L. Menten, die ervan beschuldigd wordt door de Duitsers geconfisceerde Poolse kunst schatten te hebben verkocht en tegen ufle deze straf al bij verstek was ge- eist. Een der drie verdedigers, Mr. L. G. Kortenhorst, pleitte vrijspraak en vroeg de onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte, hetgeen ech ter door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werd afgewezen. Op 31 Maart zullen de twee andere verde digers hun pleidooien houden. In de morgenzitting was de 46-jarige antiquair J. Stiglitz. die thans te Tel Ayiv woont, als getuige gehoord. Hij zeide volledig vertrouwen in verdachte te hebben gehad en dit ook te hebben behouden. Op de vraag, waar de kost baarheden zijn, die verdachte nog aan getuige Stiglitz schuldig is, antwoordde verdachte: „Een gedeelte is gestolen, de rest is bij mijn broer in Frankrijk; en gelukkig maar, anders had de B.S. in Nederland dit ook gestolen." Dit ant woord kreeg een applaus van de pu blieke tribune, die onmiddellijk op last van de president moest worden ont ruimd. De procureur-fiscaal vroeg zich in zijn requisitoir af, waarom het nodig is, dat oorspronkelijk vier advocaten in deze zaak optraden. Verdachte denkt nog steeds met geld alles te kunnen bereiken. Hij eiste drie jaar gevangenisstraf. Mocht het Hof een lagere vrijheidsstraf opleggen, dan zou spr. ook een hoge financiële straf in ernstige overweging willen geven. De eerste verdediger, Mr. L. G. Kor tenhorst, was zeer ontstemd over de uit drukking van de procureur-fiscaal, dat verdachte zich vier advocaten zou heb ben gekocht. Hij protesteerde hier met klem tegen en zeide, dat hij weigert op te treden voor cliënten, die in een ge ruchtmakende zaak verwikkeld zijn. Maar de verdediging van verdachte had spr. aanvaard toen hij nog geen Tweede- Kamer-voorzitter was en hij beschouwt zich hier slechts als de oudere raads man. die de jongere collega's met raad wil dienen en tegelijk verdachte in toom houden. Bij het vooronderzoek zijn zon derlinge dingen gebeurd. Van verdach- te's bezittingen is onder het oog der Bloemendaalse politie voor millioenen gestolen. Dezer dagen deed iemand hem het aanbod, voor 30.000 een dossier te leveren, dat verdachte geheel zou vrij pleiten, maar spr. is er niet op ingegaan. De procureur-fiscaal: „Dat is jammer, ik had wel willen weten waar het aanbod vandaan komt." Mr. Kortenhorst verzocht tenslotte de onmiddellijke invrijheidstelling van ver dachte. De procureur-fiscaal tekende hiertegen protest aan. Het Hof, wees, na raadkamer, het verzoek van de verdedi ger af. Met ingang van 7 Maart hebben de posterijen van Vaticaanstad een nieuwe postzegelserie uitgegeven. De serie be staat uit 12 zegels en toont de zeven pa triarchale basilieken van Rome en het Pauselijk wapen. Hven na half vier is H. M. Konin- ?h Juliana Donderdag met prinses Mar- P'et van haar vacanlieverblijf te St. jtkm in ons land teruggekeerd. Kapt. Sonderman bracht het vliegtuig waar- ,ee H. M. reisde van Friedrichshafen Soesterberg. Prinses Wilhelmina r^elkomde haar dochter op het vlieg- Half zes arriveerde de Koningin &ei?et Paleis °P het Lange Voorhout in h Haag. Zij ontving daar de thans in hiir vertoevende negen Belgische ^yPsters, van wie sommigen vergezeld van hun echtgenote, alsmede de r Graeffe, ambassadeur van België te a Haag, de drie Luxemburgse minis- ia= en he Luxemburgse gezant in Den "£6. de heer Collart. Helgische en Luxemburgse gasten ®rhen door minister Stikker aan voorgesteld. ^^uodiëntie duurde ongeveer de drie De Pooltocht heeft natuurlijk wel voor de „Vengeance" verschillende complica ties veroorzaakt. Zo werd door het ijs een gat in de voorsteven geslagen en moest met man en macht gewerkt wor den om de schade te herstellen. Ondanks de koude slaagde men hierin binnen 24 uur tijd met volledig succes. (Hier boven). Dat de bemanning niet voor een beetje koude opzij ging bewezen trou wens ook de zwemproeven, die in water met een temperatuur van ongeveer twin tig graden onder nul genomen werden. De zwemmers waren in speciale pakken gekleed, doch sommige zwommen met blote handen, welke echter met een ijslaag bedekt uit het water kwamen. (Hiernaast). Naar van bevoegde zijde wordt vernomen is het rapport, uitgebracht door de commis sie van advies inzake de bezoldiging van het gemeentepersoneel, betreffende de vast stelling der ontvangerswedden per 1 Ja nuari 1948, door de regering aanvaard. Het is te verwachten, dat de inhoud van dit rapport binnen enkele dagen sal worden f .jp&.jjËI De Joodse strijdmacht, die volgens berichten door de Negeb naar het Zuiden oprukte, heeft de kust van de Rode Zee bereikt, aldus wordt in gewoonlijk betrouwbare bronnen te Amman verklaard. Naar verluidt, heeft de troepen macht zich aldaar ingegraven en wacht zij de komst van een grotere leger afdeling langs de Wadi Araba af. Volgens de laatste berichten, die op het Transjordaanse departement van Defensie zyn binnengekomen, is de Joodse pantsertroep op 50 km. ten Noor den van Akaba door het Transjordaans-Arabische legioen tot staan gebracht. autoriteiten in Amman, aan Amerikaan se officiële persoonlijkheden uitgebracht. Verklaard wordt, dat een colonne een punt op 19 mijl ten Noorden van Rashrash, aan de Golf van Akaba, heeft bereikt. De andere colonnes be reikten een punt aan de Palestijnse zij de van de rivier de Jordaan, naar schatting vijftig mijl ten Zuiden van de Dode Zee. De waarnemend U.N.O.-bemiddelaar, dr. Buncbe heeft medegedeeld, dat hij' nog geen officiële berichten ontvangen had, maar dat hij waarnenjers naar Akaba had gezonden. De minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjarett zeide, dat het radiobe richt dat Israël en Transjordaanse troe pen bij Akaba in gevecht waren geraakt, onwaar is. De Britse minister van het Gemene best, Philip Noel Baker, verklaarde Don derdag in het parlement, dat de Britse regering van plan was haar verplichtin gen volgens het verdrag met Transjor- danië ten uitvoer te brengen. Het Anglo- Transjordaanse verdrag houdt in dat Groot-Brittannië Transjordanië zal bij staan wanneer haar grenzen bedreigd worden. Hij weigerde echter een verklaring af te leggen over de huidige situatie. Noel Baker zeide, dat de Britse nege- Tevens werd te Amman van gezagheb bende zijde verklaard, dat de Transjor daanse regering er aanspraak op maakt het Zuid-Palestijnse deel van de Negeb te beheren. In dit deel heeft zich volgens dezelfde bron reeds sinds 25 Februari voorgedaan. levendige Israëlische patrouille-activiteit De rapporten die Woensdag te Washington ontvangen werden, bevestig den dat twee Joodse colonnes oprukken in Zuidelijke richting door het woestijn gebied, waar het Transjordaans-Arabi sche legioen slechts een zwakke verde digingsmacht heeft staan. Een van de colonnes is uitgerust met pantsermate riaal en wordt vanuit de lucht gesteund. De rapporten zijn door Transjordaanse I Wijzen zijn zij, die door hun dwaasheid tot wijsheid komen; slechts de zotten blijven immer in \^hun dwaasheden volharden. ring de regeringen van het Gemenebest had doen weten, dat zij besloten had een strijdmacht naar Akaba te zenden, en wel naar aanleiding van een door de Transjordaanse regering op grond van het verdrag met Groot-Brittannië gedaan verzoek. De Israëlische en Transjordaanse wa penstilstandsdelegaties zijn Donderdag bijeengekomen voor besprekingen over het vaststellen van de demarcatielijnen, in het bijzonder in Jeruzalem en omstre ken. De voorzitter van de Veiligheids raad heeft het verzoek van Israël, als lid van de organisatie der V. N. te wor den toegelaten, aan de voorzitter der Algemene Vergadering doen toekomen. •Dit houdt in, dat het verzoek thans of ficieel opgenomen is in de agenda der Algemene Vergadering, die 5 April te Lake Success bijeenkomt. Het Israëlische parlement heeft gis teren met 73 tegen 45 stemmen zijn ver trouwen uitgesproken in de regering van David Ben Goerion. Twee leden waren afwezig. 4 (Eigen bericht) Naar wij vernemen is het besluit ge nomen om het Zweedse vrachtschip de „C. A. Banck", dat vorige week Dinsdag tijdens de hevige stormen in Bloemen- daal op de kust liep, te bergen. Men zal daartoe een forse geul moeten graven, waardoor het schip weer open zee kan bereiken. Een en ander is echter der mate moeilijk eri gevaarlijk, dat men hieraan zeker niet voor de lente zal kunnen beginnen. De bemanning, zo vernemen wij nader, zal hierop niet wachten, doch afmon steren en grotendeels naar Zweden terugkeren. Slechts enkele officieren zullen aan boord blijve-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1