Erie de Noorman en de valse koning m 1 fyddijk ABdusïrooP Sas Bescherming van de belangen der Ned. minderheid in Indonesië Veertig milliard voor Russische defensie Vandaag beslissende dag voor de Nederlandse kustvaart Uitstekende start van Van de Pol 55* r Wij luisteren naar DE WITTE TULP Adres aan de regering Nederlandse beleggingen ruim vijf milliard Raad voor uitvoering Atlantisch Pact „GELIEFDE LEIDER" achter prikkeldraad Verlichte wegwijzers Amsterdam wint voor West-Europa-beker Definitief klassement „Ronde" 1948 VRIJDAG 11 MAART 1949 PAGINA 3 Leningen V.S. aan Spanje? Opperste Sovjet bijeen HO YING TSJIN Chinees premier Agenda Eerste Kamer Emigratïecursussen in de Steeg LIJK IN KORTENHOEFSE PLASSEN GEVONDEN Lof voor minister In 't Veld Oud-directeur C.D.K. zal terecht staan Zorgen voor behoud van de welvaart KAMPIOENSCOMPETITIE VOETBAL Zondag DIEPVRIES KRISTAL VITA VONK BIRD'S EYE WINTERZON Zege op Metz en Kocian bij Eur. tournooi 71/2 n mm® met 85 van Brussel .j door HELEN CIRVAN {Wordt vervolgd) Rogier winnaar, De Karver derde, Vooren vierde Provinc. kampioenschappen paardensport ïjjamens het hoofdbestuur van de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel hebben de heren G. A. Ph. Weyer, F. Q. den Hollander, L. Proos Hoogrendijlc, P. J. Spoorenberg, J. H. Telders en W. B. Keynen in een adres, fericht aan de minister-president, de Ministerraad met grote aandrang 'n overweging gegevén de kwesties van de bescherming der Nederlandse hiinderheid in Indonesië en van de economische en financiële betrekkingen niet Indonesië op de agenda der Ronde-Tafelconferentie te plaatsen als een Punt, dat van de overdracht der souvereïniteit niet kan worden losgemaakt. Hit dringend verzoek ondersteunt zij met tal van argumenten samengevat in een uitvoerige toelichting, waarin zij o.m. opmerkt, dat de Maatschappij zich niet in de louter politieke aspecten van de Indonesische kwestie wil mengen. Zij legt zich bij het voldongen feit neer, dat Nederland de souvereiniteit over 9e Indische Archipel binnenkort gaat overdragen. Betoogd wordt vervolgens, dat becij feringen, uitgevoerd door de beste sta tistici des lands, overeenstemmen ten Aanzien van de orde van grootte van het geldsbedrag van de Nederlandse be leggingen in Indonesië bij het uitbre ken van de oorlog,' namelijk ongeveer rijf milliard gulden, de zich in Neder landse handen bevindende en overigens hoor het Rijk gewaarborgde Indische Staatsschuld daaronder begrepen. Van groter betekenis dan het ge schatte cijfer van dit belang acht de Maatschappij nochtans de raming van het deel van het Nederlandse volks- {nkomen dat, middellijk of onmiddellijk tn normale tijden placht voort te vloeien hit de werkzaamheden van de Neder- Het Noord-Atlantische Pact voorziet in een Raad, die regelmatig bijeen zal komen om de doelstellingen van het verdrag ten uitvoer te leggen, aldus Werd gisteren door A. P. vernomen. Deze raad, die bevoegdheid zal heb ben een ondergeschikt lichaam op te zichten voor defensie-aangelegenheden, Zal vermoedelijk slechts optreden in za ken, die niet door de Veiligheidsraad tvorden behandeld. Uit gezaghebbende bron verneemt U. P., dat het Britse kabinet in principe het voorgestelde Atlantische Pact heeft aanvaard. De Italiaanse, premier De Gasperi Sou vandaag voor het parlement een Pleidooi houden voor het toetreden van Italië tot het Atlantische Pact. De Franse president Auriol heeft gisteren te Parijs verklaard, dat het Atlantische. Pact een zuiver defensieve stap betekent, die noodzakelijk is om Frankrijk tegen agressie te bescher men. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Sadak, heeft gisteren verklaard, dat zijn land een Middellandse-Zeepact tuil sluiten. Dé Ver. Staten beraadslagen op het ogenblik over een wijziging van hun Politiek ten aanzien van Spanje, zo Wordt door A. P. in gezaghebbende kringen in Madrid vernomen. Indien deze wijziging een feit wordt, zou dit onder meer tot gevolg hebben, dat de V. S. belangrijke leningen aan het franco-regiem verlenen, om in eenstorting van dit regiem te voorko- then. Naar het K.N.P. uit Boedapest ver leemt, wordt op de Swabhegy, een heu gel achter Buda, rondom het huis van M. Rakosi, de vice-minister-president en he secretaris-generaal van de Hongaarse Arbeiderspartij, een hoge muur gebouwd, han boven afgeschermd met drie prik keldraadversperringen. Deze Rakosi werd hhlangs nog beschreven als de ..geliefde 'cider" van het Hongaarse volk. Het prikkeldraad is niet de enige aan wijzing, dat de communistische leiders han Hongarije behoefte gevoelen aan bescherming. De huizen van Ernö Gerö, Farkas en Vas staan altijd onder strenge bewaking. Elk huis heeft buiten vijf Wachten, zodat het van alle kanten be- Waakt wordt. R I>e beide huizen van de Opperste ?ovjet, tezamen ongeveer duizend leden Wllend, zijn gisteren in de St. Andreas- ï?al van het Kremlin bijeengekomen. i°en Stalin en Molotov. omgeven door ?c leden van het Politburo, de zaal be- taden, rezen allen op en brachten hun ?en lange ovatie, waaraan eerst een eind ?Wam toen voorzitter Koeznetsov ha arde om stilte en aan de minister van financiën Sverev het woord gaf om Mededelingen te doen over de begroting, '!e door beide huizen in afzonderlijke 'Uingen zal worden behandeld, i De staatsinkomsten voor dit jaar zijn jCgroot op 445 milliard roebel (ruim 230 M'IIiard gulden) en de uitgaven op 415 Milliard. Voor het leger en de bewape- JJ'hg zal in het komende jaar worden i.Csteed 79 milliard roebel (bijna 40 mil jard gulden), ofwel 19 procent van de jriale begroting. Voor het vorig jaar be- de begroting voor Defensie 68.1 'lliard roebel, dat is dus 13 milliard j^bel (6J4 milliard gulden) minder. M'nister Sverev zeide in zijn toelichting. l*t de uitgaven voor de Defensie en de jrifapening dit jaar iets hoger waren bor de stijging van de prijzen in de J*are industrie en het opheffen der jjMatssubsidies. Hij verzekerde echter, de Sovjet-Unie haar politiek van eteldvrede zou blijven vervolgen. j.He grootste post op de begroting van jpS is die voor de „nationale economie". ieze bedraagt zes en dertig percent van ^totaal. v "Nationale economie" omvat wderop- nrbw, landbouw en transport. De begro te trekt 32 milliard roebel uit voor t.® landbouw, dit betekent 12 milliard Cm meer dan 'r 1948. Voor sociale eh o'turele doeleinden is de post ook aan- rikelijk hoger dan verleden jaar. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat L voorzitter van de ministerraad der tgbssisehe federale socialistische Sovjet V^bliek, Rodino, uit zijn_ambt onthe- j, is en vervangen door Tsjerhoesof. ^Reuter tekent aan, dat de bovenge- tftrinde republiek de grootste der Sovjet- RRblieken is. h H° Ying Tsjin heeft gisteren zijn be- «q 'Ring als.premier van China aanvaard, MjjWordt te Nanking van gezaghebbende c door Reuter vernomen. Hjj volgt Ss<>en Fo op. landse stam in Indonesië en van het aldaar geïnvesteerde of opererende Nederlandse volksvermogen. Dit aandeel wordt geschat op door- eengenomen ongeveer 15 Zouden voor het Nederlandse volk deze inkomsten teloor gaan, dan zou de economische structuur van Neder land ingrijpend moeten worden gewij zigd. De Maatschappij is van mening, dat een dergelijke ingrijpende verande ring van het Nederlandse economische leven niet op korte termijn bewerkstel ligd kan worden. Pogingen daartoe zijn in een land met geringe natuurlijke hulpbronnen als het onze tot falen ge doemd. De Marshallhulp, hoe zegenrijk in haar gevolgen zij voor ons land moge zijn, is slechts een tijdelijke. Zij zal zelfs gedurende haar tijdelijke duur slechts verleend worden, indien onom stotelijk komt vast te staan, dat zij in staat is Nederland weer geheel op de been te helpen. Zij zal, afgezien van haar beperktheid, worden beëindigd, zo dra blijkt, dat het herstel, dat zich on der dekking van het Marshallplan moet voltrekken, achterwege blijft. Naar de mening van de Maatschappij zal 't her stel achterwege blijven, tenzij thans op afdoende wijze de grondslagen van recht en rechtszekerheid worden gelegd, welke voor de voortzetting der Nederlandse activiteit in Indonesië onontbeerlijk zijn en tenzij onze financiële verhouding tot de nieuwe souvereine Staat, die wij op het punt staan in het leven te roepen, op bevredigende wij ze wordt geregeld. De Eerste Kamer zal Dinsdag 15 Maart, des middags twee uur, met voortzetting Woensdag en Donderdag d. a. v.. des voormiddags elf uur in openbare vergadering bijeenkomen. Be handeld zullen worden de wettelijke regeling betreffende verplichte deelne ming in een bedrijfspensioenfonds en de begroting van Economische Zaken. Op „Ons Erf", het boerencentrum in De Steeg, worden binnenkort twee emi gratiecursussen gehouden, een voor emi granten naar Frankrijk en een voor emigranten naar Canada. Deze dagen worden georganiseerd in samenwerking met de Kath. Ned. Boeren en Tuindersbond en staan onder leiding van enkele deskundigen, die zich door gedegen studie en goede kennis van deze landen en hun verblijf daar het volk en de mogelijkheden van nabij hebben leren kennen. Beide cursussen zijn voor mannen en vrouwen. De studiedagen voor Frankrijk worden gehouden van 19—21 Maart, die voor Canada van 21 25 Maart. Twee vissers, die Donderdagmiddag met een boot op de „Wije Bliek", een der Kor- tenhoefse plassen voeren, hebben het stoffe lijk overschot drijvende gevonden van jager O. van Dijk uit Den Haag, die in de avond van 4 Januari tijdens een jachtpartij teza men met de jachtopziener J. Breyer uit Kor- tenhoef verongelukte. Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs der F.erste Kamer over de begroting We deropbouw en Volkshuisvesting. Vele leden gaven uiting aan hun erkentelijk heid voor de wijze, waarop de minister de wederopbouw heeft ter hand ge nomen. Minder juist werd geacht, dat de bewindsman zich nu en dan in partij vergaderingen over aangelegenheden van algemeen belang uitsprak voordat hij zich ter zake tot de volksvertegen woordiging had gewend. Van verschillende zijden werd opge merkt, dat de duplexwoningen tijdelijk als een aanvaardbare oplossing zijn aan te merken, maar zij zijn alleen aan vaardbaar, indien er tevens voor wordt gezorgd, dat er tegelijkertijd een vol doende aantal woningen voor gezinnen met kinderen wordt gebouwd. Verhoging van de woninghuren acht ten verschillende leden dringend nodig. Deze zal echter dienen te geschieden in het kader van lonen en prijzen. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem zal 25 Maart terecht staan S. de Hoo, thans economisch adviseur te Hattum, gedurende de bezetting directeur van het Centrale Distributie-Kantoor. De Hoo heeft het om vangrijke distributieapparaat, dat tijdens de oorlog onze voedselvoorziening administreer de, opgebouwd. Hij werd terstond na de bevrijding oneervol ontslagen en is korte tijd gedetineerd geweest. 19 Eric ziet toe hoe de Vikingen worden opeengedrongen en gedxoongen worden tot overgave. De wapenen worden gestrekt en langzaam nadert Eric de verslagen vijandMet gemengde gevoelens slaat hij de gedemoraliseerde troep gade Vour het eerst na vele, vele jaren ziet de Noorman zijn landgenoten weer, maar welk een weerzien! Niet als toekomstige vorst staat hij hier tegenover zijn volk, maar als overwinnaar tegenover een bende medogenloze rovers. Eric kan het niet begrijpen Langzaam laat hij zich van zijn paard glijden en treedt de Vikingen tegemoet, die hem met wijd open ogen van verbazing en ontsteltenis aanstaren Wiewie zijt gij, heer?" stamelt een oude man, maar Eric zegt bars: „Zwijg! Niet gij, maar ik stel hier de vragen!" En na een korte pauze, terwijl hij slechts met moeite zijn ontroering kan verbergen, vervolgt onze held: „Sinds wanneer zijn de Noormannen laffe dieven geworden? Wie heeft jullie op dit rampzalige pad gebracht?" Zwijgend hebben de Vikingen geluisterd en als Eric zwijgt, neemt de oude man het woord en jluistert beschaamd: „Wij moesten mee, geloof mij! Ik ben een oud man en koning Wogram heb ik altijd trouw gediend. Maar zijn zoon Eric is een schurk. Hij stelt misdadigers aan als hoofdmannen en wij moeten gehoorzamen Sedert koning Wogram dood is, heerst er onrust in Noorwegen! Er is weer oorlog met koning Zangha uit het OostenMaar gij, heer, vergeef mij dat ik het zeg, gij zijt sprekend koning Erichet is als stond hij zelf hier voor mij Wie zijt gij toch?" (Van een onzer speciale verslaggevers) Vandaag wordt in Kopenhagen een in ternationale kustvaartconferentie gehou den, die met name voor het steeds groei ende coasterbedrjjf in Nederland van het allergrootste belang is. Wat is nJ. het geval? De geallieerden hebben na de oorlog practisch de Duitsers hun vloot, d.w.z. hun grote vloot ontnomen. Hun kleinere schepen echter, die spe ciaal voor de kleine handelsvaart ge schikt zijn, hebben de Oosterburen mo gen behouden en daarmee bedrijven zij sindsdien een zo intensieve kustvaart, dat zjj in de Oostzee-gebieden een factor van betekenis zijn geworden. Te meer nog, omdat zij en men mompelt, dat hun vloot wel 1200 bodems telt zich niet houden aan de algemeen geldende vrachttarieven, doch integendeel een regelrechte dumpingspolitiek voeren. Hieraan nu, hoopt men vandaag in Kopenhagen een einde te maken. Men hoopt internationale overeenstemming bereiken over een uniforme vraag- basis en daarmee een in het alge meen gesproken welvarende kust vaart voorlopig ook inderdaad welva rend te houden. Voorlopig, want ondanks deze niet on gunstige perspectieven voor de naaste toekomst maakt men zich in de kringen der Nederlandse kustvaarders op het ogenblik zorgen. Men maakt zich zorgen over de te geringe ontwikkeling van de kapitein-reders, die, bijna allen uit de binnenscheepvaart voortgekomen, hoogstens op een lagere schoolopleiding kunnen bogen. Dit nu is beslist onvol doende, want zo heeft de voorzit ter van het zeemanscollege „De Gronin ger Eendracht" verzekerd minstens een 3-jarige H.B.S.-opleiding moet het minimum worden. Hoe dit te bereiken is een probleem, dat bijna even dringend, zo niet nog dringen der is dan dat, hetwelk wij deze week voor de binnenvaart aan de orde stelden. Im mers juist dat overschot, dat in de binnen vaart reeds onvermijdelijk is, wil men voor een flink gedeelte in de kustvaart opvan gen. Nu is het natuurlijk zo, dat niet iede re jongen uit het gezin van een binnen schipper zo maar een, twee, drie kapitein reder zou moeten of zelfs maar kunnen worden. Doch ook wanneer hij gewoon als lid van de bemanning en een kustvaar der heeft als regel een „crew" van 7 man aan boord zou uitvaren, dan nog is een behoorlijke algemene ontwikkeling een eerste vereiste. Zo is er b.v. op het ogen blik in de kustvaart een onmiddellijke be hoefte aan rond 400 machinedrijvers, doch het zal een ieder aanstonds duidelijk zijn, dat ook voor deze functie een zeer behoor lijke (technische) kennis onontbeerlijk is. Dan zijn er in deze wereld Ne derland telt tussen haakjes op het ogenblik een goede 500 kustvaarders nog andere vraagstukken. Daar ligt de kwestie van de verzekeringstarie ven, die zo zegt men in Neder land zodanig zijn vastgesteld, dat daardoor de kleine handelsvaart ten opzichte van de grote ernstig wordt benadeeld. Dan is er vervolgens he.t probleem van de sterk gestegen aanschaffingskos- ten, waardoor hier, evenals in de. bin nenvaart, het kleinere particuliere be drijf in ernstige moeilijkheden dreigt te komen. Ter vergelijking: kostte een gemiddelde coaster (tonnage tot 500) voor de. oorlog 100.000 gulden, nu is dat bedrag tot zijn viervoud gestegen. Tenslotte en dat 's niet het gering ste probleem gevoelt men èn in Gro ningen èn in Rotterdam dè centra voor onze kustvaart langzaam maar zeker de noodzakelijkheid groeien het arbeidsveld der kleine, handelsschepen aanmerkelijk uit te breiden. Men vreest n.l. door allerlei politieke omstandighe den, waarbij zelfs Indië een belangrijke rolt speelt, op den duur de vaart op Én- geland kwijt te raken. Bovendien blijft in de Oostzeegebieden de. vrees voor de Duitse concurrentie en dus wil men, waar 't getij verloopt, de bakens ver zetten. Men denkt aan Indië, Z.-Amerika, Afrika, Rode Zee-gebieden etc., etc. En hieraan mogen wij dan nog een laat ste opmerking verbinden. Men spreekt nog altijd, en ook wij doen dat, over „kustvaart". Doch kustvaart betekent eigenlijk zeevaart tussen twee havens van eenzelfde land. Die bestaat in Ne derland practisch niet en beter is het dus te spreken over „kleine handels vaart". Daarvoor worden dit jaar in Ne derland weer 30 nieuwe boten aange bouwd! De A.N.W.B. gaat thans de medewerking der gemeentebesturen in het gehele land. inroepen teneinde te komen tot een afdoende verlichting van de bekende b lauw-witte Bondswegwijzers, die reeds zovele jaren in steden en dorpen en langs de wegen trouw hun belangrijke taak vervullen. Wanneer deze opzet slaagt, zal het ook bij avond steeds drukker wordende verkeer hiermede in aanzienlijke mate gebaat zijn. Er is een speciale constructie ontworpen, welke naar de mening van de A.N.W.B. zeer gunstige resultaten biedt. Op een aantal punten in het land zullen binnenkort als proef verlichte wegwijzers worden geplaatst, zodat de betreffende autori teiten gelegenheid krijgen deze verkeers- service aan de practijk te toetsen. Dezer dagen is op de hoek ParkstraatLange Voorhout in Den Haag de eerste volgens het nieuwe systeem verlichte wegwijzer voorlopig nog als experiment aangebracht. Het programma voor de kampioens competitie van de KNVB ziet er als volgt uit: 26 Maart: SVV—AGOVV. 27 Maart: VSVHeerenveen: Kamp. district IV NO AD (eventueel). 3 April: NOAD VSVHeerenveen; Kamp. district IV 10 April: AGOVV—Heerenveen: VSV— NOAD; Kampioen district IV—SVV. 17 April: SVV—VSV. 18 April: Heeren veen—AGO W; Kamp. distr. IV; NOAD (eventueel). 24 April: NOAD—Kampi oen district IV; AGOVVVSV. 30 April: HeerenveenSVV. 1 Mei: NOAD— AGOVV; VSVKampioen district IV. 7 Mei: SVV—NOAD. 8 Mei: Kampioen district IVHeerenveen; VSV—AGO VV. 15 Mei: AGOWSVV; Kampioen district IVVSV; NOADHeerenveen. 22 Mei: HeerenveenVSV; NOAD SVV; AGOVV—Kampioen district IV. 26 Mei: Kampioen district IV—AGOVV; VSV—SW; Heerenveen—NOAD. 28 Mei: SWKampioen district IV. 4 Ju ni: SVVHeerenveen. 6 Juni: AGOVV NOAD. 12 Juni: Kampioen district IV —NOAD (eventueel). Wat betreft de door de kampioen van district IV op 27 Maart dan wel 18 April of 12 Juni tegen NOAD te spe len wedstrijd bestaat nog geen zeker heid. De datum kan pas vastgesteld worden wanneer bekend is welke club het kampioenschap in deze afdeling be haald heeft, terwijl ook de dag, waarop dit is geschied, van invloed kan zijn: er moet immers rekening gehouden wor den met de mogelijkheid van een be slissingswedstrijd tussen Limburgia en BW in deze afdeling. Piet van de Pol is gisteravond bij de Europese kampioenschappen 71/2 te Pa rijs met twee overwinningen gestart. De eerste zege was op zijn landgenoot Metz. waarmee hij revanche nam voor de ne derlaag. die de Rotterdammer destijds te Amsterdam bij de wedstrijden om de Nederlandse titel leed. Van de Pol leidt nu met vier punten en een algemeen ge middelde van 19.35 in het klassement. De uitslagen luiden: Domingo (Sp.) 300 15 85 20.— Nussberger (Zwits.) 161 15 34 10.73 Dufetelle (Fr.) 300 23 39 13.04 Galmiche (Fr.) 130 23 28 5.65 Chassereau (Fr.) 300 22 74 13.63 Kocian (Oostenr.) 107 22 20 4.86 Van Hassel (Belg.) 300 15 69 20.— Vingerhoedt (Belg.) 85 15 29 5.66 Van de Pol (Ned.) 300 15 90 20.— Metz (Ned.) 99 15 23 6.60 Dufetelle 300 33 65 909 Nussberger 259 33 36 7.57 Chassereau 300 17 69 17.64 Galmiche 193 17 48 11.35 Van Hassel 300 36 58 8.33 Metz 246 36 48 6.83 Domingo 300 20 53 15.— Vingerhoedt 114 20 34 5.07 Van de Pol 300 16 78 18.75 Kocian 66 16 14 4.12 De stand na de tweede ronde luidt: 1. Van de Pol 4 pnt. 19.35 2. Domingo 4 17.14 3. Chassereau 4 15 38 4. Van Hassel 4 M 11 76 5. Dufetelle 4 te 10.71 6. Nussberger 0 M 8.75 7. Galmiche 0 te 8.07 8. Metz 0 tt .6.78 9. Vingerhoedt 0 5.68 10. Kocian 0 tt 4.55 De hoogste serie is tot nu toe gescoord door Van de Pol met 90, het beste per soonlijk gemiddelde bedroeg 20.voor Van de Pol, Domingo en Van Hassel. De resultaten van de renners der Franse ploeg, die deelneemt aan de tweede Ronde van Nederland, zullen meetellen voor het eindklassement van het Franse wegkampioenschap 1949. Bedenk,#dat uit een onvol doend verzorgde kin der- hoest een zwakke borst en asthraatische aanleg kunnen overbleven. Neem geen risi co, bestrad kinderhoest on middellijk met de heerlijk ver zachtende, sljjmoplossende: Elf hoofden steken hier uit één grote voetbal, elf hoofden, toebehorend aan de voetballers, die a.s. Zondag tegen de Belgen in het strijdperk zullen treden. Doel: Kraak; achter- Steenbergen en Schijvenaar; midden: Van Schtjndel, Morxng en Devroet; voor: Lenstra, Wilkes, Brandes, Rijvers en Clavan. In de competitie om de Lippensbeker werd gisteravond in de Apollohal te Am sterdam een ijshockeywedstrijd gespeeld tussen Amsterdam en Brussel, die in een 8—5 overwinning voor de Amsterdam mers eindigde. Er werd snel en goed ge speeld en de strijd was dan ook ten volle het aanzien waard. Dat de Amsterdam mers de overwinning behaalden, dank ten zij voornamelijk aan hun spel in de eerste speelperiode, waarin zij zes doel punten scoorden. Hieraan had de Bel gische doelman Vlug zeker paal en perk kunnen stellen, maar in deze eerste pe riode deed hij zijn naam geen eer aan en reageerde vele malen te langzaam (6—1, 1—3, 1—1). De stand luidt nu: gesp. gw. gl. vrl. pnt. doelpnt. 1. Den Haag 8 7 1 15 64—34 2. Amsterdam 8 5 3 10 66—44 3. Parijs 6 3 2 1 8 26—20 4. Luik 6 3 3 6 35—36 5. Tilburg 9 1 1 7 3 33—74 6. Brussel 4 1 3 2 15—23 7. Antwerpen 5 1 4 2 33-41 VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.15 causerie, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 zang en orgel, 19.45 C.N.V., 20.00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 Cantate, 20.45 luisterspel, 21.30 zigeunerork., 22.00 causerie, 22.30 kwartet, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 orgel. 23.45 gram. HILVERSUM II. 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 clarinet en piano, 19.00 denk om de bocht, 19.15 regeringsuitz., 19.30 causerie. 19.50 tien voor acht, 20.00 nieuws, 20.05 zang en orgel, 20.30 tele visie, 20.55 boekbespr., 21.00 gram., 21.30 luisterspel. 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 Swing and sweet. 22.40 causerie. 22.45 Avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 causerie, 23.30 concert. ZATERDAG HILVERSUM I. 301 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 koor v. d. St. Pieter, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.05 gram., 10.00 kleuters, 10.15 muziek houdt fit, 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.15 piano, 12.30 mededelingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 strijdkr., 13.30 Amer. orkesten, 13.50 film en toneel, 14.10 gram., 14.20 Engelse les, 14.40 con trabas. 15.00 orkest, 15.10 muziekcursus, 15.30 Prom.-ork., 16.00 causerie, 16.10 zigeuners, 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wig wam. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7-.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 orgel, 8.50 concert. 10.00 Morgenwijding, 10.20 feuilleton, 10.35 arbeiders, 11.35 piano, 12.00 gram., 12.30 mededelingen, 12.33 ensemble, 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 Metropole-ork., 14.00 A.J.C., 14.30 kapel, 15.00 Groningen, 15.25 kamerork., 16.10 komt u binnen, 16.25 gram., 16.45 sport, 17.00 cabaret, 17.30 rijpere jeugd. (Copyright Ultg. De Koepel, Nijmegen) 12) Mijnheer legde zijn pijp ter zijde en keek zijn gast aan. Hij vond het pret tig, dat het meisje hem met haar blau we kijkers recht in de ogen keek. Het was niet het lichte blauw van vergeet- mij-nietjes, als de ogen van zijn Anne ke. Is Elspeth's ogen lag meer de kleur van Delfts blauw. Ze waren als heldere vijvers waarin de stemming van het meisje weerkaatste, zoals het water in het nabije kanaal elke passerende vogel en elke overdrijvende wolk weerspie gelde. Haar kin was misschien iets te spits en wees op een karakter, dat haar wel eens in moeilijkheden zou kunnen brengen. Haar mond ofschoon klein en niet geheel regelmatig gevormd, leek hem geheel in overeenstemming te zijn met haar aard. Mijnheer Voort vond, dat ieders mond zich vormde naar zijn manier van leven en denken. Met genoegen keek hij naar het slan ke, gracieuze Engelse meisje. Er was in haar een gloed, die Anneke miste. Wel licht zou zij eens een grote schoonheid worden.wellicht ook niet, overwoog hij, denkende aan haar mond. Na deze overpeinzingen schudde hij ernstig zijn hoofd. „Je vader zou mij niet dankbaar zijn, als ik je alleen naar Engeland liet gaan." „Maar U schrijft hem toch in elk ge val?" drong Elspeth aan. „U laat hem tocih dadelijk weten, dat ik in veilig heid ben en waar hij mij vinden kan?" Mijnheer trok aan zijn pijp. „Dat zal ik inderdaad doen," antwoordde hij, „maar op het goede ogenblik. Eerst moet ik allerlei voorzorgsmaatregelen nemen. Heb dus wat geduld!" Geduld! Kwaad stond Milady op. Niet te geloven! Op Kentmoor zou mpn stel lig denken, dat ze verloren was, dat ze niet meer leefde. Geduldig wachten? Nee, er moest onmiddellijk bericht ge stuurd worden. Maar toen ze haar mond wilde ope nen om in deze geest een protest te la ten horen, remde de kalme uitdrukking op het gezicht van Mijnheer Voort de uitbarsting. Hier was geen Madame Vautier. Zij kon niet met haar voet stampen en haar gastheer bevelen te doen zoals zij het wenste. Een week geleden zou ze in dergelijke omstan digheden verlangd hebben, dat men deed wat zij wenste, en terstond! Maar er was iets, dat haar duidelijk maakte, dat deze man zich niet door haar zou laten commanderen. Zij staarde hem aan met grote, verbaasde ogen, maar te trots als ze was, om haar ontstemming te doen blijken, draaide ze zich om en ging in een plotselinge opwelling over het veld naar de naburige molen. Ze wilde een poosje alleen zijn om te overwegen, wat ze doen moest.want Mijnheer Voort zo dacht ze wilde haar blijkbaar niet heipen. Mijnheer liet haar gaan, met een peinzend gezicht zijn rookwolkjes uit blazend en het meisje nastarend, terwijl het in de richting van de molen ging. Elspeth liep heel opgewonden voort. Door de te grote klompen kon ze niet snel vooruitkomen. Hoe zou ze zonder hulp weer in Engeland kunnen komen? Als ze haar parels maar niet in de eikeboom had achtergelaten! Dan zou ze de overtocht daarmee hebben kun nen betale'n. Door haar gepeins en door de moeite, die ze had om zich in haar klompen voort te bewegen, had ze niet gezien, dat Pieter Voort uit de lange smalle schuur was gekomen, die naast de wind molen stond. Opeens botste ze haast te gen hem op. Zijn goedige glimlach dreef de gedachten, die haar kwelden, plotseling weg en herinnerde haar aan hun laatste ontmoeting. Hoe vreemd had zij er toen uitgezien! „Je had zeker al gauw begrepen, dat ik geen jongen was," zei ze wat knor rig. Met een schouderophalen gaf Pieter te kennen, dat dit inderdaad zo was, maar dat het overigens niet erg belang rijk was. Hij wees naar de smalle om loop om de molen en vroeg haar of ze met hem daar boven op wilde. Daar zou het niet zo warm zijn. Maar Elspeth vroeg zich af, hoe hij de morgen, dat hij haar in Haarlem ontdekte, gemerkt had, dat zij geen jongen was. Het was pas twee dagen geleden! - Met een be zorgd gezicht de jongen aankijkend, vroeg ze: „En nu, zouden ze me nu her kennen, de mannen van de Gele Kat?" De laatste woorden sprak ze behoed- zama fluisterend. Pieter geloofde, dat men haar niet her kennen zou. Hij vond, dat het Hollandse kapje heel aardig haar zwarte krullen en haar schelpkleurige kin omsloot; het gaf haar patriciërsgezicht iets innemends en stemmigs. Maar dat zei hij haar niet. „Je bent een echt Hollands meisje ge worden", zei hij kortaf en bracht haar langs een smalle trap naar boven. Boven, oj> de omloop, was het prettig. De molenwieken draaiden rond met een regelmatig geluid en onder zich zag Els peth in alle richtingen groene vlakke velden met hier en daar een huis of een windmolen, in stukken verdeeld door kanalen, die wel lange, smalle spiegels leken. Over het gehele landschap hing een zonnigheid, alsof in dit vreedzame land geen moeilijkheden en geen geva ren bestonden. Toch had Pieter gezegd, dat Holland in oorlog was met Spanje. Heimelijk bekeek Elspeth de jongen aan- dachjig, toen hij wees naar een deel van de zee, dat hij tussen een paar 'duintop pen door kon zien. Zij moest wat tegen hem op zien, want Pieter was groter dan zij. ongeveer even groot als haar broer. Robert, maar minder knap. vond ze, al had hij wel een aardig en vertrou wenwekkend gezicht. Haar gedachten dwaalden echter weer af naar het gesprek met zijn vader, naar diens weigering om haar onmiddellijk ,naar Engeland te laten terug gaan en naar zyn voornemen om nog even te wachten met het zenden van een bood schap. „Geduld"! klaagde ze bitter, tegen Pieter. „Ik moet geduld hebben, terwijl ze thuis denken, dat ik dood ben. Dat kan alleen betekenen, dat je vader me niet helpen wil." Pieter keek ernstig. „Je kunt er van op aan, dat mijn vader je wel helpen wil. Maar hij is verstandig. Vertrouw maar op hem; hij is heus verstandig." De herhaling van het laatste woord ontstak Elspeth in woede. „Och wat, ver standig, verstandig!" spotte ze. „Is dat soms- het enige woord, dat je kent?" Pieter keek verbaasd naar haar. Hij vond, dat ze zo met haar fel-rode wan gen en haar hooghartige ogen niet meer paste in het stemmige Hollandse kapje. Op zijn gezicht kwam een brede glim lach. Elspeth zag dat. Hoe durfde hij haar uit te lachen, alsof ze een kind was! Ze werd zo boos, dat ze Pieter met haar hand een tik op zijn wang gaf, maar toen Pieter schrok en met zijn hand wreef over de plek, die zij geraakt had, had zij spijt van wat ze had gedaan. „Je bent zo stijf en zo stug, net als je vader," verdedigde ze zich, „maar ik vergeet voortdurend, dat je erg vriendelijk voor me bent geweest. Och, vergeef - me wat ik net heb gedaan." De felheid was van de kleine mond verdwenen en het vragende in Elspeth's verdrietige blauwe ogen alleen al zou Pieter hebben ontwapend. Het eindklassement van de Ronde van Nederland 1948. Eerst thans, nu de tweede Ronde van Nederland voor de deur staat, is het definitieve eindklassement van de Ron de van Nederland 1948 bekend. Zoals wij reeds meldden is dit een gevolg van een besluit, dat op het onlangs te Parijs ge houden congres van de UCI (Union Cy- cliste Internationale) werd genomen naar aanleiding van een protest, door de Lu xemburgse Wielerbond ingediend. Dit protest gold het besluit van de Neder landse Wielerunie, waarin het oorspron kelijke klassement werd gewijzigd zodat de Belg Rogiers in plaats van Gold- schmidt (Luxemburg) eerste werd. De N.W.U. had deze wijziging aangebracht naar aanleiding van een Belgisch pro test, waarin een beroep werd gedaan op de reglementen van de U.C.I., welke geen vergoeding toekennen aan renners, die om een of andere oorzaak een ver keerde route volgen. Nu de U.C.I. besloten heeft de ge hele tweede etappe (GroningenEnsche de), waarin een zestal renners, onder wie zich ook Goldschmidt bevond, een verkeerde weg insloegen, te laten ver vallen, ziet het definitieve klassement er als volgt uit: 1 Rogiers (België) 39.52.10; 2 Gold schmidt (Luxemburg) 39.54.08; 3 De Korver 39.55.35; 4 Vooren 39.56.01; 5 Van Beek 40.00.22;6 De Ruyter 40.02.26; 7 Loos 40.02.56; 8 Kirchen (Luxemburg) 40.03.38; 9 Bakker 40.03.56; 10 Motke 40.05.53;11 Tallieu (België) 40.06.08; 12 Poels (België) 40.09.42; 13 Van der Zan- de 40.15.23; 14 Lambrichs 40.17.09; 15 Franken 40.17.52; 16 Tarchini (Zwitser land) 40.19.32; 17 Clemens (Luxemburg) 40.20.43;18 Sijen 40.21.16; 19 Goutorbe (Frankrijk) 40.22.03; 20 Dernardoni (Ita lië) 40.26.13. Ten aanzien van de prijzen van de tweede etappe, besloot de U.C.I. deze te verdelen onder alle renners, die te En schede arriveerden. Op de te Alkmaar gehouden vergade ring van de Bond van Harddraverij-ver enigingen in Nederland is een nieuw be stuur gevormd. Tot voorzitter werd be noemd de heer E. Berghuis uit Enkhui zen en tot secretaris-penningmeester de heer J. N. Assendelft uit Hillegom. De andere bestuursleden zijn de heren A. Blom, Beverwijk, J. Teunis, Medemblik, J- W. A. Westerhoven, Santpoort en J. van Reewijk, Hoofddorp. Tot afgevaar digde bij het hoofdbestuur werd be noemd de heer P. Sanders uit Zaandam. De organisatie van de provinciale kampioenschappen werd opgedragen voor: Noord-Holland aan Kalverdijk, Zuid-Holland aan Haarlem. Limburg aan Weert en Friesland aan Harlingen. Voor de korte baandraverijen en voor die banen, welke niet over een vast to- talisatorgebouw beschikken, zal een rij dende toto worden aangeschaft, waar door elke harddraverijvereniging de be schikking krijgt over een modem ge outilleerd totalisator-systeem Van der Voort en Huiskes hebben gis teren deelgenomen aan wedstrijden te Jevnaker, waar Van der Voort een fraai succes boekte door de 5000 meter te winnen in 8 min. 44.7 sec. Anton Huis kes werd zesde in 9 min. 04.9 sec. Op de 500 meter maakte Van der Voort een tijd van 47.2 sec., waardoor zijn punten totaal 99.670 werd en hij in het algemeen klassement de tweede plaats kon be zetten achter Lundberg. maar vóór Hei- dar Liaklev. Gezien de hoge kosten, die de orga nisatie van de Friese Elfstedentocht met boten meebrengt, heeft het bestuur van de zeilvereniging „Meeuwen" be sloten deze tocht dit jasr niet te orga niseren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3