CANADA WENST TOT ACC00RD INZAKE RONDE-TAFELCONFERENTIE TE KOMEN Regering ontkent wreedheden in Indonesië BAO DAI KEERT TERUG bureaux van redactie en administratie „Geen resultaat te bereiken zonder geduld en soepelheid" Verliezen in indië Sterke Joodse strijdmacht tegenover Britse troepen in Akaba Acht landen accoord over Atlantisch Pact Tot hoofd en hart Wereldtoneel Zitting tot Maandag verdaagd Beschuldigingen inzake doodschieten gevangenen ongegrond Zes Chinese priesters in Moekden vermoord Het weer "««mm, v NATIONALE RESERVE O.M. BELAST MET TERRITORIALE LUCHTVERDEDIGING Vrijdag a.s. publicatie Radar fundament der luchtverdediging Kath. Jeugd protesteert Leiders B.F.O. bij Beel DR. DREES ONTVANGT LEOPOLDSORDE Spaarzaamheid ZATERDAG 12 MAART 1949 72ste JAARGANG No. 2440S Indonesië in Veiligheidsraad mm m«x,. l WÊÊÊÊÊÈËÊM Generaal Giraud overleden Toetredingsmogelijkheden verruimd Tegen Butlin-kamp in Zandvoort De diefstal van textielcoupures Kistje met f 11.500 gevonden HOOGOVENARBEIDERS TREDEN UIT E.V.C. SMEDESTRAAT 5 HAARLEM ïelefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. In de Vrijdagavond gehouden zitting van de Veiligheidsraad heeft de Cana dese afgevaardigde, generaal Mc. Naugthon, er bij de Raad op aangedrongen de U.N.C.I. instructie te geven, te trachten tot een Nederlands-republikeinse overeenkomst te geraken over tijd en voorwaarden voor de Ronde-Tafel conferentie. China steunde dit voorstel. De Raad verdaagde hierna de zitting zonder een beslissing te nemen. Maandag Wordt de behandeling van de Indonesische kwestie voortgezet. wel bijna onmiddellijk. Spr. concludeer de tenslotte, dat de enige essentiële vraag thans is: Hoe komen wij tot het instellen van een hechte federatie, waarin alle Indonesische volken hun plaats kunnen innemen? De Canedese afgevaardigde, McNaugh- ton, noemde het Nederlandse voorstel tot het houden van een Ronde-Tafel confe rentie een voorstel dat de Raad welkom diende te heten op voorwaarde, dat alle partijen ermede zouden instemmen. Het doel van deze conferentie is door de re publiek geaccepteerd. Het is te betreuren dat nog geen overeenkomst is bereikt over de wijzen waarop dit Nederlandse voorstel zal worden uitgevoerd. De Raad zal daar om alles in het werk moeten stellen om deze directe onderhandelingen te stimu leren en de hinderpalen uit de weg te ruimen welke thans nog bestaan voor deelnemen van de republiek. Uit de ver klaringen van dr. Van Royen en de heer Palar zou spr. moeten concluderen, dat er nog steeds een mogelijkheid bestaat, dat de partijen een overeenkomst bereiken. Het zou daarom wenselijk zijn de diensten van de UNCI te verzoeken in overeenstemming met de status van de Commissie volgens de resolutie van de Raad van 28 Januari j.l. Zij zou behulp zaam moeten zijn bij het bereiken van een overeenstemming tussen partijen betreffen de het tijdstip waarop èn de omstandig heden waaronder de voorgestelde confe rentie in Den Haag zou kunnen worden gehouden. Deze voorbereidende discussies onder de auspiciën van de Commissie die nen vanzelfsprekend te geschieden zonder te prejudiciëren op de resolutie van de Raad en op de rechten, eisen en stand punten van partijen. Om deze gedachten te verwezenlijken zou spr. een nieuwe re solutie in deze geest in overweging wil len geven. Het zou dienstig zijn indien de voorzitter van de Raad in deze geest de Commissie zou instrueren en deze zou uitnodigen overeenkomstige stappen te ondernemen, aldus McNaughton. De Australische afgevaardigde, Hood, drong er bij de Nederlanders op aan het vraagstuk op een geheel nieuwe wijze te benaderen voor het te laat zal zijn. Na een korte verklaring van de Chine se afgevaardigde, Tsjiang, die eveneens aandrong op een ondersteuning door de Raad van het Nederlandse voorstel tot het houden van een Ronde-Tafelconferentie onder voorwaarde dat een deelnemen van alle partijen verzekerd was, werd de zit ting verdaagd tot Maandag. De voorzitter, Alvarez, deelde na ope ning der zitting mede, dat Pakistan het Verzoek had ingediend als belangheb bend land te worden toegelaten tot de beraadslagingen. Het verzoek werd in gewilligd. Eerste spreker was Sir Benegal Ra- hiau Rau van India, die zeide, dat de Nederlanders hun oprechtheid inzake hun nieuwe aanbod moesten, bewijzen boor samen te werken met de Veilig heidsraad en tenminste het eerste es sentiële preliminaire punt uit te voe ten. Hij verklaarde, dat indien de Brit- Se en Indische strijdkrachten onder Britse controle de verantwoordelijkheid Voor het bestuur over Indonesië niet hadden overgenomen na de Japanse be zetting, de Nederlanders niet in staat Zouden zijn geweest de Indonesische eilanden te bezetten. „Dit is waard ver hield te worden nu de Nederlandse re gering gedurende deze gehele discussie sterk vasthoudt aan haar standpunt, dat het hier een zuivere inwendige aangele genheid geldt." De tweede spreker, Nisot (België), vergeleek de houding van de raad in de Indonesische kwestie met zijn houding in de kwesties betreffende Palestina en Kasjmir. In het geval van Palestina werd het uiteindelijk succes verkregen door het geduld en de volharding van de bemidde laar ondanks de weigering van Is raël de resolutie van de Raad uit te voeren of de waarnemers van de V.N. toe te laten. Een wapenstil stand werd verkregen zonder 'dat Israël zijn troepen terugtrok uit sommige gebieden. Dit is niet be doeld als een kritiek, maar als een duidelijk bewijs, dat geen resultaat is te bereiken zonder geduld en soepelheid. De Nederlanders hebben thans zelf hun bereidheid getoond de Indonesische Volken onafhankelijkheid te verlenen en Ir# verband met de in de pers ver schenen mededelingen over vermeende wreedheden, welke door de militairen m Indonesië zouden zijn bedreven, wordt van officiële zijde het volgende medegedeeld Reeds dadelijk na het voor het eerst ver- Schijnen van voorbedoelde berichten in de hers in Januari 1949 heeft de toenmalige minister van Overzeese Gebiedsdelen aan Öe Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië telegrafisch verzocht terzake onverwijld een objectief, grondig en ge- Streng onderzoek te doen instellen. Nadien de pers verschenen berichten met be schuldigingen zijn ^steeds met de meeste sPoed voor nader onderzoek en bericht haar de regering van Indonesië doorgezon den. Sedertdien van de regering van Indonesië Ontvangen telegrammen melden echterdat Voorzover over feitelijke gegevens kan xvor- den beschikt, een terzake ingesteld nauw gezet onderzoek in Indonesië tot dusver Oeen feiten aan het licht heeft gebracht, icelke de geïncrimineerde ernstige mishan delingen bij verhoren noch andere feiten bevestigen. Op de verhoren door de inlich tingen- en veiligheidsdiensten wordt zéér strenge controle uitgeoefend door de hoof den van deze diensten, zodat stelselmatige 1Mishandeling uitgesloten moet worden ge acht. Voorts blijken de beschuldigingen in take het doodschieten van gevangenen in dc onderzochte gevallen ongegrond te zijn gevallen dat militaire noodzaak er toe dwong een kampong te slechten, is zulks Steeds geschied in overleg met het betrok ken Indonesische binnenlandse bestuur en ha evacuatie van de bevolking. Het is gebleken, dat de Legercomman dant in Indonesië, in samenwerking met de procureur-generaal bij het Hooggerechtshof, m vorenbedoelde onderzoeken de meest Mogelijke medewerking verleent en dili- jïentie betoont. Alle daders van voorge brachte feiten inzake gepleegde wandaden ^'orden en zijn steeds met gestrengheid in Strafrechtelijke zin vervolgd. t>e Legedcommandant heeft trouwens reeds vsn de aanvang van, het omreden der troe len in Indonesië af, in verscheidene dag orders en aanschrijvingen, door voordrach ten en door artikelen in de soldatenbladen bij de troepen met ernst het besef inge scherpt, dat zij bij hun optreden tegenover -Het instituut van Chinese cultuur te Washington zegt betrouwbare inlichtin gen uit China ontvangen te hebben, Volgens welke zes Chinese priesters «n •jloekden gemarteld en gedood werden ®°or de Chinese communisten, die in J^ctober de stad bezetten. Volgens U'-ze berichten beyonden zich 35 Chinese Priesters en een zelfde aantal Franse ^Missionarissen in Moekden, toen de stad .Toverd werd. Verklaard wordt, dat 'edert het eind van - oorlog met Japan an meer dan honderd priesters bekend dat zij in China door de Chinese com munisten gedood werden. v. Vijftig Amerikaanse senatoren hebben g.°nderdag de politiek van afwachten, de Verenigde Staten met betrekking mt China volgen, van de hand gewezen opgewekt tot spoedige behandeling v5.h een wetsontwerp, dat de Chinese utionalistische regering nieuwe militaire J civiele hulp tot een waarde van "00 miiioen doll»: wil geven. leven en eigendom van de Indonesische be volking de grootst mogelijke zorg in acht hebben te nemen en zich in het bijzonder hebben te onthouden van enige vorm van mishandeling. Tenslotte zij nog gereleveerd, dat op 2 Maart de minister-president in de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft mede gedeeld dat aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië telegrafisch is verzocht een onderzoek te doen instellen naar de geuite beschuldigingen. Uit het sindsdien ontvangen antwoord van de H.V.K. is gebleken, dat de Legercomman dant met instemming van de H.V.K. reeds vóór ontvangst van dit telegram aan de procureur-generaal bij het Hooggerechtshof te Batavia had verzocht bedoeld onderzoek te doen instellen. Echter kan niet worden verheeld, dat de anonimiteit en de vaagheid van de pu blicaties, zonder vermelding van troepen onderdeel, plaats en datum m.b.t. de geïn crimineerde handelingen, zogenaamd doch 'volstrekt ten onrechte om represailles op de rapporteurs te voorkomen, een snel en doeltreffend onderzoek uitermate bemoei lijken, temeer daar de vermeende wanda den veelal slechts worden aangeduid in een gebied, groter dan bijv. Frankrijk of enig ander land in Europa. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: overleden t.g.v. oor logsverwonding op 18 Februari 1943: Marechaussee 2e kl. M. S. M. van der Linden, legernr. 280412246, afkomstig uit Hagenstein (Z.-H.); gesneuveld 19 Fe bruari 1949: Sold. Ie kl. R. H. van Daal, legernr. 270923098, afkomstig uit Amster- dam-Z.; Sold. J. W. Hofstede, legernr. 250408100, afkomstig uit Wijhe; Sold. Ie kl. N. Kok, legernr. 261206036, afkomstig uit Bovenkarspel; Sold. Ie kl. J. A. de Kuijer. legernr. 270124075, afkomstig uit IJsselstein; gesneuveld 25 Februari 1949: Serg. G. W. Jansen, legernr. 260824196, afkomstig uit Zutphen; gesneuveld 27 Februari 1949; 2e It. A. W. H. van Bir- gelen, legernr. 250104070, afkomstig uit Echt (L.); Serg. A. W. Bremmers, leger nr. 200118015, afkomstig uit Beverwijk; Sold. W. Paalvast, legernr. 271109212, af komstig uit Amersfoort; gesneuveld 28 Februari 1949: Sold. Ie kl. J. J. C. Döb- ken, legernr. 251002143, afkomstig uit Dordrecht. Kon. Ned.-Indonesisch Leger: gesneu veld 21 Februari 1949: Soend. sold. 2e kl. inf. Karsidi, stbnr. K 54713805, af komstig uit Indonesië; Amb. sold. 2e kl. inf. T. Laoe, stbnr. K 6468559, af komstig uit Indonesië; Amb. korp. inf. B. Mahulette, stbnr. K 6468562, afkom stig uit Indonesië; Amb. serg.-maj. instr. J. Maspaitellar, stbnr. 7753, afkomstig uit Indonesië; Amb. sold. Ie kl. inf. S. Molle, stbnr. K 6468572, afkomstig uit Indonesië; gesneuveld 24 Februari 1949: Soend. sold. 2e kl. genie Dana. stbnr. K 124720187, afkomstig uit Indonesië; gesneuveld 25 Februari 1949; Jav. sold. Ie kl. Sqnardja, stbnr. 16712, afkomstig uit Indonesië; gesneuveld 26 Februari 1949: Jav. sold. 2e kl. Sohoeri, stbnr. N 10431, afkomstig uit Indonesië. Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht weinig wind. hier en daar vorming van nevel of mist en op vele plaatsen nachtvorst. Over wegend droog weer en in de middag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Zon: 7.03—18.38. Maan: 15.16—6.45. De damesbeurs in het RAl-gebouw te Amsterdam is weer geopend. Voor een geselschap in klederdracht verrichtte mevr. LotgeringHillebrand de opening. Welingelichte Britse kringen te Cairo deelden gisteravond mede, dat Israël 1600 door tanks gesteunde soldaten heeft samengetrokken in het Zuidoostelijke deel van de Negeb en dat de Britse strijdkrachten elke poging tot verovering van de Transjordaanse havenstad Akaba aan de Rode Zee zullen beletten. De Israëlische voorposten zonden zich volgens deze bronnen bevinden op minder dan anderhalve mijl van de buitenste Britse linies te Akaba. Een der twee Israëlische colonnes zou reeds de golf van Akaba hebben bereikt bij Rashrash en thans zich consolideren in stellingen op het strand, vlak tegen over die van de Britse troepen in Akaba. De bemiddelaar der V. N. dr. Bun- che heeft een onderzoek doen instel len naar de toestand bij Akaba. Minister* van staat Hector Mcneil vertelde het Lagerhuis gisteren dat de Transjordaanse regering hem had me degedeeld, dat een „aanzienlijke strijd- Kü Louis A. Johnson, de nieuw benoemde minister van defensie in Amerika, be treedt zijn departement voor de eerste maal. Generaal Henri Giraud, tot April 1944 opperbevelhebber van alle Vrije Franse strijdkrachten, is gisteren op 70-jarige leeftijd, na een kortstondig ziekbed, overleden in het militaire hospitaal Montmuzard te Dijon. Generaal Giraud stierf gisteravond om kwart vóór elf. Hij werd van de sacra menten der stervenden voorzien. Giraud commandeerde de Franse le gers tijdens de veldtocht in Tunis. De snelle successen daar van de Vrije Fran sen hebben toen in hoge mate bijgedra gen tot het doorstoten van de Anglo- Amerikaanse legers. Sedert 1942 werkte Giraud nauw sa men met gen. De Gaulle en nam met hem deel aan de conferentie van Casa blanca in 1943. Na de in Mei 1943 tot stand gekomen fusie tussen de Londense Vrije Franse beweging van De Gaulle en de aanhangers van Giraud werden beide generaals president van het comité voor de nationale bevrijding van Frank rijk. In November van dat zelfde jaar trok hij zich uit het comité terug. Zijn titel van opperbevelhebber van alle Vrije Franse Strijdkrachten behield hij echter tot April 1944. reeds als dienstplichtigen zijn of zullen worden ingedeeld bij de Kon. Marine. Aan degenen, behorende tot de lichtingen '41 t.m. '44 die studeren aan een Universi teit of Hogeschool, dan wel afgestudeerd zijn, aan een dezer inrichtingen van hoger onderwijs, zal bij aanmelding tot vrijwil liger bij de Nationale Reserve nadrukkelijk worden medegedeeld, dat de reeds voor deze categorie gestelde regelen ten aanzien van het vervullen van verplichte werke lijke dienst, onverminderd van kracht blij ven. (Het in dit punt gestelde geldt behal ve voor de Nationale Reserve ook voor de Reserve-Grensbewaking. d. Alle overige buitengewone dienst plichtigen van de Landmacht, behoudens artsen en tandartsen. e. Alle niet-dienstplichtigen. Bij de werving van de vrijwilligers dient duidelijk onder de aandacht te worden ge bracht, dat aan het personeel hierboven be doeld onder a. t.m. e. geen andere mobili satie-bestemming zal worden gegeven dan bij de Nationale Reserve, voor zover zij althans daarbij een vrijwillige verbintenis hebben gesloten. Zulks impliceert mitsdien, dat, indien alsnog dienstplichtigen van de lichtingen 1941 t.m. 1944 worden opgeroe pen voor het vervullen van verplichte wer kelijke dienst, zij, die zich vrijwillig bij de Nationale Reserve of Reserve Grensbewa king hebben verbonden, voor zover zij niet behoren tot de uitzonderingen hierboven onder c. en d. genoemd, hiervan zullen zijn vrijgesteld. Wat de gewezen oorlogsvrijwilligers be treft hierboven genoemd kan worden opgemerkt, dat dezen reeds zijn geoefend. Velen van hen sloten bij demobilisatie een tijdelijk verband voor vrijwillige dienst in bijzondere omstandigheden, waardoor hun mobilisatie-bestemming geregeld is. De or ganisatie der transporten wordt nader onder het oog gezien. In het kader der reserve-dienstenwelke werden opgericht tot handhaving van orde en rust tegenover elke bedreiging, werd de taak van de Nationale Reserve reeds aan geduid, doch de dienst van dit wapen nog niet nauwkeurig vastgesteld. Thans is de regeling van deze dienst in de praktijk ge deeltelijk bepaald en zijn door aanvullende voorschriften de toetredingsmogelijkheden tot dit wapen verruimd. De mededelingen welke hieromtrent reeds zijn gedaan, mis ten echter de noodzakelijke duidelijkheid of bleven onvolledig. Een van de taken, waartoe de Nationale Reserve thans zal worden bestemd, ligt op het gebied van de territoriale luchtverdediging. Voor dit doel worden oefenverbanden luchtdoelartillerie gevormd, ter verdediging van militaire objecten en objecten van eco nomisch belang. Gelijk reeds bij de op richting der reserve-diensten werd vastge steld, zullen de vrijwilligers, die in deze oefenverbanden worden opgenomen, nabij de plaats van inwoning worden geoefend en eventueel ook hier voor werkelijke dienst worden bestemd, hoewel zij ook elders in het land kunnen worden gebruikt. Het personeel dat tot een verbintenis bij de Nationale Reserve kan worden toegela ten ongeacht de bestemming in deze dienst wordt gevormd uit: a. Personeel van de lichting *35 en cuder met inbegrip van reserve-officieren en dienstplichtig kader. b. Personeel van de lichtingen '36 tm. '40 met uitzondering van het dienstplichtig kader en de reserve-officieren voor zoveel deze niet tot de luchtdoel-artillerie of tot het voormalig 3e regiment genie-troepen (zoeklichten) behoren. c. Zij, die behoren tot de lichtingen '41 t.m. '44 voor zover zij niet volledig geoefend zijn, dat wil zeggen met uitsluiting van de gewezen oor logs vrij williger® en hen, die De acht over het Noordatlantisch Pact onderhandelende naties zijn gisteren tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de tekst van het historische verdrag. Deze tekst zal Vrijdag worden gepu bliceerd. Tijdens de beraadslagingen werd overwogen, het Pact in de eerste week van April te ondertekenen, waar schijnlijk in Washington. Na afloop van de beraadslagingen deelde du BeVjKehe ambassadeur, Baron Silvercruys, mede, dat overeenkomst was bereikt en dat de tekst voor ondertekening gereed was. Verwacht wordt, dat bij de onderte kening de ministers van Buitenlandse Zaken van het merendeel der deelne mende landen aanwezig zal zijn. Silver cruys zei, dat de acht landen Dinsdag opnieuw zullen bijeenkomen. Hij zei te verwaheten, dat minister Spaak voor de ondertekening zal overkomen. De Nederlandse ambassadeur, Van Kleffens, stemde met zijn Belgische col lega in en zei te hopen, dat ook minister Stikker bij de ondertekening aanwezig zou kunnen zijn. Op een bijeenkomst van de vereniging ter beoefening van de Krijgswetenschap te Den Haag heeft luit.-koL-vlieger van de Staf Commandant Legerluchtmacht Nederland, J. H. van Giessen, gesproken over de luchtverdediging. Allereerst heeft spr. de stelling ontwikkeld, dat de luchtverdediging van ons land slechts een onderdeel kan zijn van de strategi sche luchtverdediging van West-Europa. De opbouw der luchtverdediging dient hand in hand te gaan met die van leger en marine. Van de actieve middelen is het radar-waarschuwingssysteem het fundament, waarop de rest van de luchtverdediging berust. In de naaste toekomst (5 a 10 jaar) vormen, aldus lt.- kol. Van Giessen, jachtvliegtuigen nog het beste middel tegen vijandelijke luchtdoelen. Luchtartillerie kan niet worden gemist; het is niet uitgesloten, dat de belangrijkheid daarvan zij het in andere vorm zal toenemen. Tenslotte behandelde spr. de vliegba- ses. Deze dienen verdedigd te worden door behoorlijk uitgeruste troepen, die o.m. over lichte tanks moeten kunnen beschikken. In verband met de plannen tot op richting van een Butlinkamp te Zand voort heeft het bestuur van de Katho lieke Jeugdbeweging het volgende oro- testtelegram gezonden aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld en aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. F. J. Th. Rutten: „Bestuur Katholieke Jeugdbeweging, vertegenwoordigend ruim honderddui zend Katholieke jongens, leiders en leid sters, spreekt zijn ernstige teleurstelling uit over voorlopige goedkeuring plannen Butlinkamp Zandvoort; acht dit kamp groot gevaar voor persoonlijkheidsvor ming; verzoekt volledige steun van ge- zinsvacantieplan, gezinstarieven voor spoor- en tramwegen, vacantiespreiding". De leiders van de delegaties der Bij eenkomst Federaal Overleg zijn Vrijdag gedurende geruime tijd door de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon ont vangen. macht" van Israël de Golf van Akaba had bereikt. Engeland heeft besloten het Britse garnizoen in de Transjordaanse haven plaats Akaba te versterken, zo, ver neemt Reuter uit gewoonlijk betrouw bare bron. Gezaghebbende kringen in Londen hebben onthuld, dat de V. S. en En geland te Washington en Londen be sprekingen op hoog niveau zijn begon nen over de jongste Palestijnse crisis. Israël en Transjordanië hebben gis teren een overeenkomst getekend over een staken van het vuren. Deze over eenkomst zal van kracht blijven, tot dat er een algemene wapenstilstand is bereikt. De overeenkomst geldt niet voor de sector in Midden-Pales- tina, welke door Transjordaanse en Iraakse troepen wordt bezet. Volgens de tekst van de overeenkomst loopt de demarcatielijn van ten Noord westen van Jeruzalem tot aan de Golf van Akaba. Dr. Bunche deed verstaan, dat hij het bestand uitgestrekt zou wil len zien tot de door de Iraakse troe pen bezette driehoek, wanneer dat ge bied aan Transjoidanië zou worden overgegeven. De export-importbank heeft gisteren een lening van zes miilioen dollar aan Israël toegestaan. De lening is een on derdeel van de lening van 100 miilioen dollar, die enige maanden geleden aan Israël' is toegezegd. Minister-president Drees heeft Vrij dagmiddag uit handen van zijn Belgische collega, de heer Spaak, het grootlint van de Leopoldsorde ontvangen. Morgen zullen enige ministers naar Londen vliegen. Het zijn de ministers Spaak, Eyskes, De Gruber (allen Bel gië), Dupong, Beck (Luxemburg) en de Nederlandse ministers Stikker, Lief- tmek en Schokking. De omvang van de Benelux-delega- ties naar de consultatieve raad heeft volgens Reuter, in diplomatieke kringen te Londen de mening versterkt, dat de defensie-begrotingen voor de Westerse Unie zullen worden besproken. Nader vernemen wij, dat de diefstal der textielcoupures niet is gepleegd bij de firma Mol van Bladel in Tilburg, maar bij de N.V. Industrie- en Handels onderneming Tilko, aldaar. Tijdens het onderzoek door de Tilburgse recherche te Amsterdam ingesteld in samenwer king met de Amsterdamse economische recherche, is o.m. een bezoek gebracht aan de woning van een der verdachten, Van der W., aan de Elckerlijcstraat te Amsterdam. Vlak bij de deur trof men daar een geldkistje aan en een tas, welke laatste met kruidenierswaren gevuld was. Bij opening bleek het kistje een bedrag van niet minder dan f 11.500 te bevatten, zomede een partijtje tabaks- kaarten. Tevens trof men er een boekje in aan. waarin grote bedragen vermeld stonden, welke verstrekt werden aan Van der W„ terwijl uit de daarbij ver melde aantekeningen bleek, dat deze bedragen, lopende in de duizenden gul dens, gebruikt werden voor het aanko pen van diverse distributiebescheiden als tabakskaarten, textielpunten, vlees bonnen en dergelijke. Verwacht wordt, dat deze affaire groter zal' blijken, dan die van de gestolen textielcoupures. Een 18-tal leden van de afdeling „Me taal" der Eenheidsvakcentrale in IJmui- den, allen werkzaam bij de Hoogovens, heeft medegedeeld, dat zij uitgetreden zijn uit deze organisatie, aangezien zij zich niet meer kunnen verenigen met de koers, welke het hoofdbestuur dier or ganisatie thans heeft uitgezet. Onder de uitgetredenen bevinden zich de voorzit ter en de secretaris van de arbeiders vertegenwoordiging der Hooogvens en lid van het hoofdbestuur van „Metaal" en de secretaris en penningmeester van de bedrijfsgroep „Metaal"-Hoogovens. Onze arbeid zal nooit zonder vreugde zijn, als wij er steeds aan denken, dat het graan, dat gezaaid en geoogst is, in zijn vruchten ons tot levens- onderhoud strekt. Het is wel bekend, dat niet alleen Nederland met grote moeilijkhe den te kampen heeft in de over zeese gebiedsdelen in Zuid-Oost-Azië. Engeland heeft zijn koloniaal Empire goeddeels moeten liquideren .en de La buur-regering heeft daarbij, ondanks de felle oppositie van de conservatieven, de weg van de minste weerstand gekozen. India, Pakistan en Birma kregen de on afhankelijkheid, doch men kan niet aan de indruk ontkomen, dat Engeland zich te gemakkelijk van zijn verplichtingen heeft afgemaakt. Ieder weet, hoe de ver deling van het Indische keizerrijk in de republieken India en Pakistan vergezeld is gegaan van een felle rassen- en gods dienststrijd, die aan tienduizenden het leven heeft gekost. Birma, dat zich ge heel losgemaakt heeft van het Britse Imperium, staat op het ogenblik aan de rand van de afgrond. Communistische opstandelingen, die de regering in han den willen krijgen, en Karenstammen, die regionale onafhankelijkheid wensen, hebben de regeringslegers zodanig in het nauw gedreven, dat het ernaar uit ziet, dat Birma binnenkort ofwel een Russische satellietstaat zal worden, of wel zich gedwongen zal zien, met hangende pootjes in Londen te gaan aan kloppen om weer de opname in de rij der naties van de Britse Commonwealth te vragen. Het is duidelijk, dat Engeland het odium der wereldopinie op deze wijze wel zeer gemakkelijk is ontlopen, doch men vrage niet, tot welke consequenties de Britse politiek in Azië op de duur za] leiden. Anders dan Engeland, hebben Frank rijk en Nederland in hun bezittingen niet de weg van de minste weerstand gekozen. Welke de consequenties voor Nederland zijn, is maar al te zeer be kend. doch merkwaardig is, dat Frank rijk, dat reeds sinds December 1947 in Indo-China een militaire actie voert, die van veel grotere omvang is dan de Ne derlandse actie in Indonesië, tot nu toe door de wereldopinie practisch onge moeid gelaten is. De strijd in Indo-China heeft Frankrijk reeds ruim tienduizend doden en het dubbele aantal gewonden gekost. Daarbij is nog niet gerekend het grote aantal burger-slachtoffers, dat niet nauwkeurig is vast te stellen, dat ten offer gevallen is aan de opstande lingen van de nationalistisch-commu- nistische léider Ho Chi Minh. De gueril- lastrijd gaat nog steeds onverminderd ivoort en op veel grotere schaal dan thans op Java en Sumatra. Frans Indo-China bestaat uit vijf de len: de vroegere kolonie Cochin-China, en de vroegere protectoraten Tongkin, Annam, Laos en Cambodja. Na de ver warde situatie aan het einde van de oorlog met Japan en nadat keizer Bao Dai van Annam under druk van de Viet- Minh, de nationalistische partij van Ho Chi Minh, afstand had gedaan van de keizerskroon van Annam, erkende Frankrijk op 6 Maart 1946 Vietnam, omvattende de provincies Annam en Tongkin, als een onafhankelijke republiek binnen het kader van de Franse Unie. Doch evenmin als de Indonesische republiek bereid bleek de gesloten ac- coorden loyaal uit te voeren, was dit ook het geval met de Vietnamese natio nalisten, die steeds hoger eisen stelden aan de regering in Parijs en o.a. het ge zag opeisten over gebieden, die niet m de overeenkomst genoemd waren. Op 19 December 1947 barstte de bom. Ir. Hanoi en andere kuststeden gingen de nationalisten, die voor een groot deel onder communistische leiding staan. (Ho Chi Minh kreeg zelf zijn politieke opleiding in Moskou) plotseling tot een aanval op de Franse troepen over. Dui zenden Franse onderdanen vielen als slachtoffers der opstandelingen, die kans zagen belangrijke delen van de kust provincies in handen te krijgen. Meer dan eens heeft Frankrijk ge tracht met Ho Chi Minh tot een verge lijk te komen, doch alle pogingen daar toe mislukten. Deze week heeft Frank rijk die mislukking als definitief geac cepteerd door een accoord te sluiten met de 36-jarige ex-keizer Bao Dai, die naar Annam zal terugkeren en een po ging zal doen om Vietnam binnen de Franse Unie terug te leiden. Reeds in het begin van 1948, toen bleek, dat de onderhandelingen met Ho Chi Minh slechts zeer moeizaam verlie pen, hadden de Fransen een beroep ge daan op de ex-keizer, die toen in de Britse concessie Hongkong verbleef. Blijkbaar wilden de Fransen een andere Vietnamese nationale leider tegenover Ho Chi Minh plaatsen en nadat reeds in de zomer van 1948 op een Frans oor logsschip in de baai van Along een voor lopige overeenkomst met Bao Dai gete kend was, is deze week een definitief accoord tot stand gekomen. Bao Dai zal nu naar Indo-China terugkeren om te trachten het volk achter zich te krijgen. In het accoord met Frankrijk heeft hij veel meer bereikt, dan de Fransen oorspronkelijk van plan waren te geven. Op de eerste plaats zal het nieu we Vietnam behalve Annam en Tongkin ook Cochin-China omvatten. De nieuwe staat zal in de landen van Zuid-Oost- Azië en bij het Vaticaan eigen diploma tieke vertegenwoordigers mogen hebben. Het leger zal onder een gemeenschap pelijke Vietnamese en Franse generale staf worden gesteld. Vietnam krijgt het zelfstandig beheer over financiën, een eigen administratie en zijn eigen recht spraak. Zeker is daarmee een groot deel der aspiraties van het Vietnamese volk ver vuld. Thans zal echter moeten blijken, of Frankrijk op het goede paard gewed heeft, of Bao Dai inderdaad zo'n grote aanhang zal kunnen krijgen, dat hij Ho Chi Minh en zijn communistische op standelingen kan verdringen. Welke pre cies de status van Bao Dai zal zijn is bij de nieuwe overeenkomst niet nader bepaald, doch het is wel waarschijnlijk, dat hij zijn hand weer zal uitsteken naar de keizerskroon. Merkwaardig is zeker, dat de nieuwe overeenkomst gesloten is tussen een ambteloos burger, die de ex-keizer in feite is, en de Franse staat. Men kan het accoord dan ook moeilijk zien als een officieel staatsverdrag, doch veeleer ais een dubieuze wissel, die de Franse re gering op een onzekere toekomst wil trekken. Op de eerste plaats zal nog de goedkeuring van de Franse nationale vergadering nodig zijn en men kan er van op aan, dat de regering het niet gemakke lijk zal krijgen tegen de socialisten en (Van een bijzondere medewerker) Sparen behoort zonder twijfel tot de belangrijkste volksdeugden. Een spaarzaam volk bouwt aan zijn welvaart, werkt aan het algemeen wel zijn, versterkt de materiële basis, waarop beter het individueel geluk kan worden nagestreefd. Het aanleren en beoefenen van deugden inmiddels gaat niet van zelf. Het kost moeite, zelfoverwinning en doorzettingsvermogen. Maar juist daarom zijn deugdzame mannen, in de juiste zin van dat mooie woord, zulk een rijk bezit voor een volk. Misschien wor den ze juist daarom zo betrekkelijk weinig gevonden! Wanneer men van een „volk" kan zeggen, dat het een spaarzaam volk is, (meestal koppelt men er dan nog het woord „nijver" bij), kan doorgaans ook worden vastgesteld, dat men te doen heeft met een zedelijk gezond volk. Men zie er de historie op na: wordt een volk decadent, dan wordt het ook verkwis tend. Het gemis van de soberheid, de eenvoud en de zelfbeheersing wreekt zich vrij snel. Wat voor alle deugden geldt, gaat ook en vaak in zeer bijzondere mate op voor de spaarzaamheid. Het zou niet voor het eerst zijn, indien wij, sprekende en schrijvende over het nut en de nood zakelijkheid van het sparen, de opmer king zouden moeten incasseren: wie is er nu zo irreëel onder de huidige om standigheden over spaarzaamheid ais volksdeugd te gaan praten. Sparen is goed voor mensen, die honderden gul dens per week te verteren hebben. Maar een arbeider met zijn veertig, vijftig guldens per week kan toch geen kwartje missen om te sparen. Dat degene, die zulk een opmerking maakt, ten dele gelijk en ten dele ongelijk heeft, is met enkele minuten nadenken reeds duide lijk. Natuurlijk kan zulk een gezin niets „missen". Maar dat is het hem juist. Er wordt hem bij het propageren van de spaargedachte niet gevraagd iets te missen. Van hem wordt alleen gevraagd te zorgen. Hij zal toch wel eens een keer, hoe dan ook, een paar nieuwe schoenen, een nieuwe jas voor zijn vrouw, een nieuw stukje huisraad moe ten kopen. Geen arbeider is practisch op het ogenblik in staat een uitgave, die enkele tientjes vordert, inééns van zijn weekinkomen af te breken. Wil hij dus, zeg tegen de a.s. winter '49'50, een nieuwe winterjas hebben, die hem mis schien ƒ60 zal kosten, dan zal hij in de komende 6 maanden 10 per maand moeten reserveren, of hij zal aanstonds de jas op „gemakkelijke betalingscon dities" moeten aanschaffen en dus ach teraf moeten gaan „sparen", ofwel hij zal het zonder nieuwe jas moeten stellen. Is het nu niet veel verstandiger, dat hij die kleine, maar toch met moeite op te bren gen reserveringen wekelijks naar een solide spaarbank brengt, dan dat hij het thuis in een sigarenkistje laat liggen, met onverbrekelijk het grote risico van dien: het is toch in huis, laten we het I maar gebruiken. Het is waar, men moet zich zelf dwin gen iets er tijdelijk af te breken. En dan, ais je het maar niet eerst in de vingers kreeg, dan zou het misschien nog gaan. Tenslotte is er die verveiende wekelijk se of maandelijkse gang naar de spaar bank, waar de ene keer geen tijd, de andere keer geen lust toe is. Zo dacht een vriend van ons er ook over en hij zei het tegen zijn baas: als U nou eens iedere week twee gulden van mijn loon afhield en voor mij op een spaarbank boekje van de Centrale Volksbank, in stelling van de K.A.B., zette, dan zou ik over een jaar ruim honderd gulden bezitten en ik geloof, dat we het thuis toch zouden redden. Top, zei de baas, als je dat doet, dan leg ik er iedere week één gulden bij. Het ging en het ging prachtig, zó prachtig zelfs, dat van het dertig man tellende personeel van die onderneming er niet minder dan 18 aan deze spaaractie gingen deelnemen. En elke week plaatste de baas boven elke gespaarde gulden twee kwartjes. Totdat, ja, toen kwamen de moeilijkheden. Hoge pieten vonden uit, dat de baas een ver kapte loonsverhoging had toegekend en dies werd het hem verboden. En andere pieten, uit het kamp der georganiseerden, waren van oordeel, dat hier sprake was van aantasting der persoonlijke vrijheid van de arbeiders en het leggen van een veel te straffe band tussen arbeider en onderneming. Toen we deze twee dingen hoorden, hebben we even met de mond open ge staan en konden werkelijk geen woor den vinden om te zeggen wat we dach ten. We hebben wat gestotterd over maniakkerij en doorgewinterde ambte lijke kolder, maar begrepen inmiddels wel, dat we er met wat gefoeter niet waren. We *i ebben er tóen zwaarder geschut bij gehaald en beriepen ons op Quadragesimo Anno en de daarop ge leverde commentaren van Von Nell Bruening en Cass. Hentzen. „Vermogens vorming noemt de Paus voorwaarde tot opheffing van de proletariërs-toestand." Mis, we waren en bleven „sociologisch aan het ketteren". Toen grepen we naar het urgentieprogram van de K.A.B. en lazen voor: „Voor de geleidelijke ver werving van persoonlijk eigendom door allen, worde, als aanvulling op het loon- contract, deelneming in de winst door de arbeiders verplichtend ingevoerd." En kan nu dit vr ij willig deel nemen aan een ondememingsspaaractie, zo vroegen wij, niet als een middel tot de beide doelstellingen bezitsvorming en deling in de winst worden gezien en aangewend? We waren en we bleven ketters. En nu zouden we onze lezers eens wil len vragen: meent U ook, dat onder géén voorwaarde het bedrijf of de onderne ming zich mag inlaten met de bevorde ring van de spaarzaamheid en deze dus niet mag aanmoedigen door, wanneer een arbeider periodiek een gedeelte van zijn loon wil laten staan (nogmaals zonder dwang, hoe gering ook), daar een bijslag op te verlenen? Met het hier geschrevene is deze zaak lang niet rondgepraat, maar alvorens verder te gaan zij we benieuwd, of en hoe hierop door belanghebbenden (en bij sparen is heel het volk belangheb bend) zal worden gereageerd. communisten, die tot nu toe steeds zijn blijven aandringen op nieuwe onder handelingen met Ho Chi Minh. De laatsten zullen dit ongetwijfeld blijven doen. Mocht echter alles verlopen, zoals de Franse regering het zich voorstelt, dan zal Indo-China in de toekomst uit drie afzonderlijke staten komen te bestaan: de onafhankelijke republiek (keizerrijk?) Vietnam, die in de Franse Unie verte genwoordigd zal zijn in de protectoraten Laos en Cambodja, die voorlopig onder Frans bestuur zullen blijven. De prac- tijk zal moeten bewijzen in hoever deze Franse wens in vervulling zal gaan. ItHIlIHniHIIHIMHIIMHHIIIiniiniliniMIMHMMIIIIHIIIIIIIIIW Er was zoveel nieuws voor de groter mensen, dat de „Kinderkrant"' vandaag niet kon verschijnen. Volgende week komt er een extra'. RED. KINDERKRANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1