VOLKSGEZONDHEID EN VOLKSHUISVESTING hJoAmss^ \M!NOR PHILIPS EN SIERA RADIO Kerkberichten AGENDA' SLEUTEL WEG? MEER MEDEWERKING VAN BURGERIJ GEVRAAGD DIJ WOONRUIMTE VERDELING Kunsthandel Leffelaar, Haarlem VAN HET WITTE DOEK MARIASTICHTING GROOTSTE ZIEKENHUIS VAN HAARLEM 138096 verpleegdagen GOTHISCHE SLAAPKAMER Radio Moors De Stofzuigercentrale HAG EM AN HERINGA WUTHRIGH Toestand „Holland-Nautic" zorgelijk 89. ZATERDAG 12 MAART 1949 PAGINA 2 GEMEENTEBEGROTING HAARLEM Sterftecijfer gedaald „Uitverkoop" van gronden Zondag met de bus naar „C. A. Banck" Verloving- en Trouwfoto's Foto-atelier GEERT HOOGEVEEN'S GARAGEBEDRIJF WASSENAAR Jansweg etaleert rijk gebeeldhouwde THEO VAN AMERONGEN LEDENCONCERT H.O.V. H.H. Wijdingen OPENING TENTOONSTELLING Tekeningen H. L. Prenen Vormingsavond K.A.B. Kring „Noord" Een betrouwbaar advies (eventueel ook in huurkoop) „Het boek Job" voor - G. en W. „DE SLEUTELSPECIALIST' Beurs van New York Bedden-Speciaalzaak Vrijdagmiddag is de Haarlemse ge meenteraad wederom bijeen gekomen om zich over de begroting voor 1949 te buigen. Voortgezet werd de behande ling van het hoofdstuk Openbare Vei ligheid en de heer Schippers (K.V.P.) was de eerste, die met' zijn vragen kon starten. Hij bracht het gemeentelijk politie korps ter sprake, uat hij aanmerkelijk in sterkte gestegen achtte. Spr. vroeg zich af of dit wel nodig was en drong op uiterste zuinigheid aan. Verder zou hjj er prijs op stellen te vernemen, voor welke doeleinden üe radio-auto's door de politie in ae gemeente gebruikt zul len woraen. Lie leden Peterse (K.V.P.) en Gregoire (C.P.N.) vonden het een misstana, dat politie-agenten nog een nevenfunctie zouden moeten vervullen om tot een draaglijk loon te komen. De voorzitter antwoordde naar aan leiding van de laatste opmerking, dat hij een onderzoek zou instellen, doch dat hij nog nooit iets daarover had ge hoord. Wat de korpssterkte van de po litie betreft, zeide hij, dat Haarlem in vergelijking met verschillende andere steden van ongeveer gelijke grootte al tijd i^isdeeld was. Spr. somde de rede nen op, die er toe hebben geleid, de samenstelling van het politie-personeel na de bevrijding uit te breiden zoals de grotere eisen van het verkeer, de stij ging van oe criminaliteit en de groei van de administratie. De radio-auto's zullen in de eerste plaats worden benut bij verkeersonge vallen en' vervolgens voor elke andere noodzakelijke oproep. Ze zouden een besparing aan personeel geven, aldus spr, die erbij vertelde, dat de zes wa gens in Amsterdam goed voldoen. Hierna was de Volksgezondheid aan de beurt. Het lid Voogd (P. v. d. A uitte zijn waardering voor B. en W. en de gemeente-ambtenaren voor het vele werk op dit gebied verricht. Spr. noemde het een heuglijk feit, dat het sterftecijfer in 1948 weer gedaald was en zelfs onder het cijfer van 1938 komt. Ook het aantal tuberculose-ge- vallen is verminderdofschoon de toe stand nog verre van rooskleurig is. Spr. merkte op, dat het sterftecijfer in Haarlem toch nog iets boven het ge middelde van het Bijk lag en informeer de, wat daarvan de reden kon zijn. Verder wilde hij weten, of dit zomer seizoen ook in de zweminrichting aan de Kleverlaan kosteloos gezwommen zou kunnen worden. Spr. zou het toe juichen, als doorlichting van de gehele bevolking zou worden gestimuleerd. Wethouder Noordhoff zeide in zijn antwoord, dat het moeilijk is de sterfte cijfers te beoordelen. Hij meende, dat de iets grotere sterfte gezocht moest worden onder de ouden van dagen, die zich uit de omliggende gemeenten in Haarlem gevestigd hebben en het eigen lijke aantal van onze gemeente vergro- 1 ten. Spr. verklaarde voorts, dat er nooit sprake van geweest is gratis zwemmen in de inrichting aan de Kleverlaan in te voeren. Als men dagelijks gebruik maakt van zijn abonnement, kost een keer zwemmen voor kinderen 2 cent en voor volwassenen 4 cent, hetgeen toch zeer voordelig genoemd mag wor den. De tuberculose-bestrijding heeft de volle aandacht van B. en W. Gepoogd wordt een vrije tandartsenkeuze in het leven te roepen. De ruimte in de zie kenhuizen baart grote zorg. Gedacht wordt aan uitbreiding door aanbouw, want stichten van een nieuw zieken huis is nog niet mogelijk. Op de suggestie van het lid Peterse (K.V.P.) om het badhuis aan de Van Egmondstraat onder gemeentelijk be heer te stellen, daar de badmeester tot nu toe uit eigen zak de voorzieningen moet betalen, kondigde de wethouder 'n nader onderzoek aan. Mej. Bolsius (K.V.P.) vond het ant woord van B. en W. over het zwemwa ter in de inrichting aan de Houtvaart niet bevredigend. Weth. Geluk zeide, dat er enige onenigheid was ontstaan over de vraag of het bad werkelijk ver ontreinigd was of niet en stelde voor het rapport van de gemeentelijke des kundigen af te wachten. Toen werd het vijfde hoofdstuk van de begroting aangesneden, de Volkshuis vesting. De heer Bakker Schut (P. v. d. Asprak zijn voldoening erover uit, dat aan de vorig jaar uitgesproken wensen tegemoet was gekomen. Er kunnen eigenlijk geen algemene beschouwingen over dit thema gehou den worden, aldus spr., omdat het col lege heeft verzocht met lAspreking te wachten tot het binnenkort te ver wachten rapport van de commissie^ ad hoe inzake voorziening in het woning tekort verschenen is. Spr. ging echter nader in op de „uitverkoop" van gron den in het Zuiderhoutpark, hetgeen het lid Schippers (K.V.P.) reeds eerder naar voren had gebracht. De heer Bak ker Schut achtte het niet juist de gron den te verkopen aan mensen, die zich in onze stad willen vestigen alleen om de aanlokkelijke financiële kant. Het sprak vanzelf, dat hij tegen vestiging van hen, die hun werk in Haarlem hebben en van repatriërenden en tegen gevallen van herbouwplicht geen be zwaar had. Als hoofdschotel diende spr. op de kwestie over al of niet ge wenstheid van een gemeentelijk of semi-gemeentelijk bouwbedrijf. B. en W. bevelen in een voorlopig verslag de oprichting van een dergelijk bedrijf niet aan. Spr. had niet direct instem ming verwacht met het plan, maar wel had hij zich voorgesteld, dat B. en W. bereid zouden zijn de zaak in studie te nemen. Hij schetste de ervaringen van andere gemeenten en roemde de voor delen. De heer Bakker Schut had graag prae-advies aan B. en W. willen vra gen, maar was ervan afgestapt, omdat de raadsduur ten einde loopt en het be ter is dat de nieuwe raad het voorstel zal beoordelen. Het lid Van der Veldt (K.V.P.) bracht dank aan wethouder Angenent voor Zijn bemoeiingen op het terrein der volkshuisvesting. Spr. was er van overtuigd dat in Haarlem alles gedaan wordt wat mogelijkerwijs gedaan kan worden. Onze stad slaat wat de or- nisatie van het Huisvestingsbureau betreft, dat naar verhouding slechts een lage bezetting heeft, een goed fi guur. Er staan nog 4000 gegadigden voor een woning op de wachtlijst, doch hij begreep wel dat men geen ijzer met handen kan breken. Spr. was van me ning, dat maatregelen getroffen dienden te worden in de gevallen, dat woningen, die geschikt zijn voor een gezin, be woond worden door een bejaard per soon. Hij weet, dat dit voor vele betrok kenen niet aangenaam zal zijn, maar hij betoogde, dat het zou bijdragen tob op lossing van het huizenprobleem, als men langs vredelievende weg een regeling zou kunnen treffen. Spr. deed een be roep op het sociaal verantwoordelijk heidsgevoel van degenen die in staat zijn hun ouders bij zich te laten inwonen. Hij verzocht, daarbij enige gevallen illustre rend, de redelijkheid van de klachten ten aanzien van de huisvesting te onder zoeken. Het lid Mol (C.P.N.) informeert of het niet mogelijk was, het bouwvolume te verhogen door toepassing van mon- tagebouw. De heer Klein Schiphorst (K.V.P.) stak eveneens wethouder Angenent een pluim op de hoed. In verband met de opmerkingen over de „uitverkoop" van gronden wees spr. op het grote gevaar, dat Haarlem over een aantal jaren, wan neer de mensen een bouwplekje hebben uitgekozen, nog met de grond aan het Zuiderhoutpark zou zitten. Vervolgens ging spr. in op het door de heer Bakker Schut gelanceerde on derwerp: stidhting van een gemeen telijk bouwbedrijf. Zes en twintig jaar lang heb ik, aldus spr., tegen eigen beheer gevochten en ik heb het altijd nog tegen kunnen houden. Een systeem als Den Haag heeft geen zin voor Haarlem, dat zelf nog voldoende kan bouwen via woningbouwvereni gingen en aanbestedingen. De heer Klein Schiphorst voorspelde, dat men bij toepassing grote verliezen zou leiden en ried de raad met klem af, zich met het voorstel in te laten. Ook verwierp spr. de bouw van mon tagewoningen, die na verloop van tijd niet meer in trek zullen zijn. De heer Meijers drong aan op aan eensluitende bebouwing in de verschil lende wijken en vooral op samenwer king met de omliggende gemeenten. Verder bepleitte hij ruimere bouw van duplexhuizen. Wethouder Angenent gaf uitvoerig antwoord op de vragen en wensen van de verschillende sprekers. Hij zeide, dat gepoogd zou worden van de onrendabele gronden af te komen, doch dat aan de andere kant het woningprobleem niet ernstiger bezwaard zou mogen worden. Al zal het niet mogelijk zijn elk volume woningen te bouwen, dat men verlangt, toch zal met de behoefte rekening ge houden worden. Spr. gaf toe, dat wo ningen van 260 m3. eigenlijk te klein zijn, maar dat men door de nood ge dwongen wordt dit formaat te bouwen. Haarlem telt op het ogenblik 32.701 woningen, waarvan 7 middenstands woningen, 29 kleine middenstands woningen en 64 arbeiderswoningen. Het bouwvolume, aldus spr., wordt niet verhoogd door gebruikmaking van mon- tagebouw. Op een vraag van de heer Bakker Schut, of het juist is, dat de ge meente achter is met de bouw van 92 woningen, gaf spr. ten antwoord, dat er een achterstand is van 75 woningen, waarvan de bouw door moeilijkheden in bet eerste jaar na de bevrijding ver traagd is. Wanneer het gemeenschapsbelang met de stichting van een gemeentelijk bouw bedrijf gediend zal zijn, zou men in spr. een voorstander vinden. Tot nu toe is dat nog niet gebleken en bovendien is de zaak niet opportuun. De woonruimte verdeling baart momenteel meer zor gen dan het tot stand brengen van woonruimte, aldus wethouder Ange nent. Er komen daarbij zoveel intieme dingen aan de orde, dat men de motie ven, die tot toewijzing leiden, niet aan de grote klok kan hangen. Daarom zal het publiek vaak verkeerde conclusies trekken en denken, dat er sigaren aan te pas komen. Bejaarde mensen moesten eigenlijk plaats maken voor gezinnen en in klei nere woningen worden ondergebracht. Door ruil konden reeds verscheidene ge vallen worden opgelost. Wel dient voor zichtigheid betracht te worden met het overplanten van oude bomen. Spr. slaak te de verzuchting, dat als het publiek wat meer zou medewerken, veel moei lijkheden uit de weg zouden kunnen worden geruimd. Volgende week Woensdag wordt de behandeling van de begroting voortge zet BIOSCOPEN: Rembrandt: Ik herinner me moeder (14 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur! Cinema Palace: Veilig, vlug, voordelig (a.l.). 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Red River (18 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Een avontuur in Berlijn (strikt volw.), 2.30. 7 en 9.15 uur en 's Zondags 2. 4.30, 7 en 9.15 uur; City: Tot de laatste man (14 j.)2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne- thcater: De vrolijke bandiet (14 j 2.30. 7 en 9.15 uur en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum: Jubileumtentoon stelling Jan Visser, geopend in de week van 10 tot 17 uur en 's Zondags van 13 tot 17 uur (t. en met 27 Maart. Leffe- laar (Grote Markt): Illustraties en te keningen van H. L. Prenen, geopend in de week van 10 tot 17 uur (t. en m. 8 April). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 13 tot 20 Maart waargenomen door Fa. Dijm en Keur, Keizerstraat 6. tel. 10378; Begeman en Sneltjes. Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-apotheek, Mar- nixstraat 65. tel. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet. Turfmarkt 10 rd,. tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitema en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. ZATERDAG 12 MAART: Frans Halsmuseum: Concert Carel Willink, bas. en Kees Bornewasser, piano. 8 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Come- die met „De Erfgename". 8 uur. ZONDAG 13 MAART: Stadsschouwburg: De Haagse Come- die met: ,,'n Lentedag van 's morgens 8 tot middernacht". 8 uur. MAANDAG 14 MAART: Stadsschouwburg: De Haagse, Come- die met: ,,'n Lentedag van 's morgens 8 tot middernacht", abonn. A. 8 uur. Daar men Zondag weer een grote be langstelling verwacht voor het Zweedse schip „C. A. Banck" op het Bloemen- daalse strand, heeft de N.Z.H. besloten morgen een busdienst tussen Haarlem en het Bloemendaalse strand te openen Aangekondigd is dat van 's morgens 11 uur tot 's middags 6 uur een uurdienst wordt gereden, doch zouden er zoveel mensen van de busdienst gebruik willen maken, dat een uurdienst het niet kan verwerken, dan zal de N.Z.H. extra bus sen inleggen. Wie dezer dagen in de buurt van de Vondelweg eens na lange tijd een kijkje is gaan nemen, ontdekt tot zijn grote verbazing, dat daar weer een nieuwe wijk ontstaan is! Vandaag worden weer 95 nieuwe woningen van de woningverg. Voorzorg" officieel in gebruik genomen, namelijk het blok woningen aan de Vondelweg, Muiderslotweg, Roemer Visscherstraat en Gosewijnstraat. Schoonmaken.VernisserwRestaurafie van oude en moderne schilderijen en prenten Vakkundige behandeling Telefoon 14011—12068 Errol Flynn is de held van de film, welke onder de titel „Tot de laatste man", in het City-theater draait. Hij treedt weer op als de vechtersbaas, die zich met zijn bravour door de moeilijk ste omstandigheden weet heen te slaan op een wijze, die bewondering afdwingt. De rolprent brengt in beeld de oorlog tussen de Noord- en Zuid-Amerikaanse Staten en de strijd tegen de Indianen in het Noorden van de Verenigde Staten. Het is een onderhoudend filmwerk, waarin humor en ernst op gelijke wijze zijn verdeeld. De liefde ontbreekt ook niet in dit verhaal en zo zal men de schone Olivia de Havilland over het doek kunnen zien wandelen als de char mante echtgenote van de romantische held. (14 jaar). v Het Frans Hals-theater prolongeert deze week „Een avontuur in Berlijn' met Mariene Dietrich, Jean Arthur en John Lund. (Strikt volwassenen). Een liefdesgeschiedenis, avonturen en vechtpartijen vormen tezamen het ge geven van de film „De vrolijke bandiet", die in het Spaame-theater wordt ver toond. Het verhaal speelt natuurlijk in het traditionele Westen van Amerika. Cisko Kid, de held van de film, zal vele liefhebbers van dit genre naar dit thea ter trekken. In het voorprogramma draait de film „Het eiland des doods". (14 jaar). Wat voor een gewoon sterveling practisch onmogelijk is. dat is voor het bekende duo Abbott en Costello alle daagse kost. En daarvan kunt u de ko mende week weer getuige zijn in Cine ma Palace, waar dit edele tweetal zich weer eens van zijn beste zijde laat zien. Onder de titel „Vlug. veilig en voordelig" krijgt u een van die merk waardige histories voorgezet, waarin alleen een Abbott en een Costello kun nen passen. Laten wij ons niet in fil mische kwaliteiten verdiepen en het verhaal laten voor wat het is. De twee uurtjes film zijn vlug voorbij, de vei ligheid komt wel eens in het gedrang en of u voordelig uit bent geweest, kunt u zelf het beste bepalen. Voor de liefhebbers van dit kostelijke genre een film, waaraan zij pleizier kunnen beleven. Alle leeftijden Ook op degene, die geen liefhebber is van filmsl waarin revolverschietende cowboys en gillende Indianen de hoofd rollen vertolken, zal „Red River", welke film in Luxor wordt vertoond, wel enige indruk maken. Een dertigtal mannen, die behept zijn met primitieve opvattingen, die om het minste tegen elkaar hun revolver heffen en die als het moet voor geen moeilijkheid wijken, speelt het klaar tienduizend koeien over honderden en nog eens honderden kilometers van Texas naar Missouri te brengen. Het verhaal speelt ongeveer honderd jaar terug toen het Midden-Westen van de Verenigde Staten nog een woest en on gerept land was, het domein van de In dianen. De film laat zien met welke moeilijkheden mensen en koeien op hun lange weg te kampen hebben en ook hoe onverzettelijk en hardvochtig de aanvoerder is. Enkele momenten en ook het slot van de film konden we niet Alle lof voor het gemeentebestuur van Haarlem, dat de volledige statistische gegevens betreffende het wel en wee der gemeente in 1948 nu reeds en dus zoals vóór de oorlog het geval was, int druk heeft doen verschijnen. We zullen eens de cijfers bekijken over de bevolking der Haarlemse ziekenhuizen. Daaruit springt onmiddellijk naar voren, dat de Mariastichting verreweg het grootste zie- kenhrfis in onze stad is. In het afgelopen jaar boekte het niet minder dan 138.096 verpleegdagen, zo goed als gelijkelijk verdeeld over het gehele jaar met het hoogtepunt in Maart en het laagste in September. Daarop volgt het St. Elisabeths of Grote Gasthuis met 100888 verpleegdagen, dan het Diaconessenhuis met 81931. en ten slotte het Ziekenhuis St. Joannes de Deo (pensionnaires niet meegerekend) met 51301 verpleegdagen. Het gemiddelde aantal patiënten schommelde bij de Mariastichting per maand tussen 336 en 390. Dit laatste cijfer in December verkregen was een record en 100 meer dan voor het Grote Gasthuis. Bezien wij nu de cijfers van tien jaar geleden, dan is het voor de statisticus moeilijk een gedetailleerde verge lijking te treffen, omdat ons Katholieke ziekenhuis aan de Kamperlaan nooit opgave verstrekte over het aantal ver pleegdagen en het aantal aanwezige pa tiënten. Men volstond met het opgeven van de verpleegdagen, die geheel of ge deeltelijk voor gemeenterekening wa ren, toen op 43776 gesteld. Vergeleken met het Grote Gasthuis lag dit nagenoeg on hetzelfde niveau. De vergelijking zuileft we dus voor het laatste ziekenhuis even doortrekken. In 1938 was daar het aantal verpleegdagen 59105, dus thans bijna het dubbele, ter wijl men toch niet kan zeggen, dat de ziekenhuizen aanmerkelijk zijn uitge breid. Het aantal patiënten bedroeg in het LANGE VEERGTR 11-15 HAARLEM (TELEFOON 11178 4-pers. Sedan - Prijs t 3795.— Mr. Comelisstraat 54 - (Telef. 16270 waarderen. Toegang 18 jaar Het toneelstuk „I remember Mama" van Johan van Druten heeft de regis seur George Stevens omgezet in een goede en boeiende film, die in het Rembrandt-theater draait onder de titel „Ik herinner mij moeder". Verhaald wordt van een huisgezin, waarin moe- der de centrale figuur vormt. Schrij ver en regisseur hebben een beeld wil len geven vaan het geluk dat in het dagelijkse kleine en toch grote leven temidden van alle mogelijke zorgen gevonden kan worden. Een sympa thieke film. die zeer oprecht aandoet Er zijn vele kostelijke staaltjes van humor in ten beste gegeven. (Veertien jaar). De 207e algemene vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zal op Maandag 11 April worden gehouden. St. Elisabeths Gasthuis aan het eind van de maand ongeveer 160 en thans 260. Het Diaconessenhuis had 70783 ver pleegdagen in 1938 en nu, zoals boven vermeld, 81931, zodat deze stijging niet zozeer in het oog loopt. Anders ligt de zaak weer voor het Ziekenhuis St. Joannes de Deo, in 1938: 35619 verpleeg dagen, nu 51301. Een nieuwe periode in de schilder kunst wordt geacht te beginnen rondom 1500, tijd ook van grote gebeurtenissen in de geschiedenis. Zij wordt genaamd: renaissance en wij heb ben geweten dat dit komen moest, om dat werkstuk na werkstuk aantoonde dat de zuivere gothische geest reeds na 1300 vergroeide met elementen, die uit een gewijzigde denkwijze ontsproten Deze vreemde elementen speelden met het vorderen der jaren een steeds meer overheersende rol. De evenwichtstoe stand kwam met een zekere schok tot stand bij het begin van de zestiende eeuw. Zoals een oververzadigde oplossing van suiker één kern nodig heeft om van dit punt uit plotseling en zeer snel te kristalliseren, zo kristalliseerde het humanisme en de realiteitszin, waai*van de lucht zwaar hing sinds tientallen jaren, plotseling in de uitbarsting der renaissance; de kern van waaruit dit geschiedde was Italië, dat gebouwd was op de fundamenten der klassieke bescha ving. De nieuwe richting, welke vooral de jeugdige generatie zozeer be geesterde, had voor de burger een vreemd aanschijn. Het landschap was uitheems, de figuren naakt of zeer vreemd gekleed en de scènes soms on gekende vertellingen. Voor onze kun stenaars was het namelijk niet vol doende vanuit de geest der nieuwe ge dachte te scheppen, ook de herkomst moest vermeld worden. De Italianen hadden zich geïnspireerd op de antieke kunst van Grieken en Romeinen; de voor-christelijke mythologie, verhalen van goden, godinnen en helden werden picturaal her-verteld en de Hollanders, die dit hadden gezien, brachten deze nieuwe antlèke wereld, mèt de kleder drachten, de laaiende zon en een mo numentaal geplooid landschap, gestof feerd met een zuidelijke architectuur naar ons vlakke bewolkte land. Het re ligieuze terrein werd niet geheel ver laten, maar geënsceneerd in het Ita liaanse décor en vermengd met antieke compositiemotieven. In feite was dit een overdrijving, al heeft deze ons veel schoons opgeleverd en al is deze noodzakelijk gebleken voor een intensieve ontwikkeling van de nieuwe stijl. Het zal eeneeuw duren voordat het exotisch enthousiasme is geluwd en het Hollandse landschap en de eigen zeden en kledij waard geacht worden erkend te worden in de ogen onzer renaissance-schilders. Een enkele figuur, we denken aan Breughel, had de moed de renais sancistische geest puur te beleven in het eigen milieu, zijn inheem se boeren te plaatsen tegen het eigen landschap. De renaissance is de eruptie, welke het vruchtbare plateau heeft opgewor pen, waarop Hals en Rembrandt, Ru bens en Jordaens, El Greco en Velas quez konden ontstaan. En als thans, in de huidige tijd, de kunst haar stijl, haar basis, kwijt is; het wilde water zoekt naar een bedding, denken wij dan aan de mach tige omwentelingen, die in de laatste eeuw hebben plaats gegrepen en nog onverminderd voortduren en aan de kunst die het portret van deze woe lingen moet registreren. Weten wij dan dat dit portret niet eerder evenwichtig kan zijn dan eerst wanneer de geestelijke achtergrond m evenwicht is en dat de levensduur van een -generatie slechts een schakel vormt in de keten die consolideert, vastlegt. Van historiceren, terugkijken en le ven bij voorbije tijden is geen opbou wend resultaat te verwachten, wel van het eerlijke experiment; dit tijdsge wricht werpt nieuwe problemen op en zoekt nieuwe formules, de kunst heeft dit te registreren, zo de muziek, zo de architectuur, zo de literaire kunsten, zo de beeldende kunst. En na deze vergelijkende beschouwing tussen twee tijdperken, waarin de grootste zekerheden schenen los te ra ken van hun fundamenten, gaan wij in het volgend artikel in volle vaart de renaissance in met -de eerste nieuw lichter van die tijd: Jan van Scorel. L. T. JEJD AASJ, In een collegiaal blad lees ik het vol gende: Deze winter zal het 80 jaar geleden zijn geweest, dat de IJscluD voor Haarlem en omstreken werd opge" richt. Van een jubilé is echter geen sprake, omdat de vereniging enige tijo geleden is ontbonden. Van mijn kant kan ik de lezer mee delen, dat mijn grootvader 130 jaar ge" worden zou zijn, als hij intuss«n nie' was overleden. eiken met noten panelen EEN AMEUBLEMENT /I 7 ft O VAN STANDING *tlO.UU DE RADIO-SPEC/ALIST VAN HEEMSTEDE - RAADHUISSTRAAT 35 - TELEF. 29449 LEVERBAAR VANAF 140.— TOT f 1450.— RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Phllips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) Met drie statige dansen voor strijk orkest van Henry Purcell opende de H.O.V. ditmaal o.l.v. Marinus Adam, het ledenconcert van Vrijdagavond. Purcell's genie wist in een onuitputtelijk gamma van raak getroffen gevoelens zijn lijf spreuk: „Music is the exaltation of poetry" op volmaakte wijze in practijk te brengen. In de 2 aria's (georkestreerd door Hans Osieck) van deze musicale poet laureate, t.w. „The Plaint" en „Hark! the ech'ing air", uit „The fairy Queen," bleken bovengenoemde eigen schappen maar weer al te zeer. Welk een prachtige muziek is dit. Jo Vincent droeg op waardige wijze The Plaint en in vlotte muzikale trant de Hark, the ech'ing air, voor. In het programma stond niet ver meld dat beide aria's voor orkest be werkt zijn door Hans Osieck. Wij wijzen en passant op de uitstekende wijze waar op dit gebeurd is. Aan Jo Vincent zijn we dank ver schuldigd, dat zij na de pauze ons ver rast met een werk van Ernest Chausson voor sopraan en orkest: „Poème de l'amour et de la mer". Welk een muziek, aangewend met een verfijnde rijkdom van nuance! In extatische stuwingen en door viriele accenten worden melodie en harmonie ondanks zachtheid en verfij ning nergens vaag of sentimenteel. Met een aangeboren smaak voor het literaire past Chausson zich 'in soepele melodische bogen aan bij de tekst. Ondanks dat het geen gangbaar repertoirestuk is, had Jo Vincent met de uitvoering ervan veel succes, wel een bewijs dat het publiek deze kost langzamerhand ook leert ap preciëren. Tevens een speciaal compli ment voor het orkest dat smaakvol be geleidde. De variaties voor orkest „René" van Hans Osieck is een werk dat er zijn mag. Opgedragen aan M. Adam ging h§t m een eerste uitvoering deze avond. Kun dig van instrumentatie, en boeiend van melodie. Vooral wat dit laatste betreft, een grote factor, die we helaas in vele moderne muziek moeten ontberen. Hier zingt het thema, en interessante variaties volgen in allerlei schakeringen. Voor 'n eerste uitvoering was de vertolking door de H.O.V. niet onverdienstelijk. Als slot ging de bekende Notenkraker Suite van P. Tschaikowski. JAN LAARVELD Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 12 Maart in zijl» huidige huiskapel te Haarlem de volgende H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Diaconaat aan de eerw. heren A. G. W. Nijs en P. H. van Roozendaal. fee vier lagere H.H. Wijdingen aan de eerw. heer J. S. van der Laan, allen Theologanten van het Theologicum te Warmond. In de kunsthandel Leffelaar. aan de Grote Markt opende Godfried Bomans Vrijdagavond een tentoonstelling van illustraties en tekeningen van de heer H. L. Prenen. In een geestige toespraak vertelde Godfried Bomans veel over zijn persoonlijke connectie met de exposant, wiens vriend hij reeds van middelbare schoolbanken af is, over diens terugge trokken leven "en over alles, wat hij in verband met de tentoonstelling nodig vond om te bespreken. Spreker belichtte op zijn eigen wijze verschillende tijd vakken van het leven van de heer Prenen en begon dit overzicht met een tamelijk uitvoerige uiteenzetting te ge ven over de prille jeugdjaren van de exposant en over het ontstaan van diens eerste indrukken. Uit zijn persoonlijke herinneringen puttend tekende Godfried Bomans de tekenaar tot een persoon, die vele talenten bezit en die tot zeer goede dingen in staat is. Over zijn tekeningen sprekende, merkte Bamans op, dat de heer Prenen de atmosfeer van anderen door zijn sterke sensibiliteit zeer goed kan aanvoelen. Op de vraag „Wie is Prenen zelf?" kon spreker vanuit het artistieke oogpunt bekeken nog geen antwoord geven/Wanneer hij zijn vleu gels eens goed buiten de vertrouwde omgeving heeft uitgeslagen en een paar reizen heeft gemaakt, zal dit anders zijn, aldus Godfried Bomans. De exposant zal dan zichzelf hebben gevonden en de bloem zal zich ten volle gaan ontplooien. Na gewezen te hebben op de bedreven heid van de heer Prenen op andere kunstterreinen, opende spreker de ten toonstelling. Zij is tot 9 April op werk dagen geopend van 10 tot 5 uur. Indien wij onze taak als katholieken goed willen verstaan, is het duidelijk, dat wij niet kunnen volstaan met een „godsdienstig" leven, dat alleen maar in de kerk tot uitdrukking komt. Daarnaast hebben wij ook een taak te vervullen in het openbare leven en vooral op die. plaatsen waar wij onze dagtaak vinden, n.l. het arbeidsmilieu. In hoeverre be antwoordt echter deze opvatting aan de werkelijke toestand? Zijn steeds de katholieken door hun houding, door hun levensstijl en door de wijze, waarop zij hun arbeid verrichten, verbreiders van de waarheid, dat slechts het in practijk gebrachte Christendom de enigste op lossing biedt voor het herstel van de geschonden maatschappij? Deze en an dere vragen zullen op Dinsdag 15 Maart a.s. des avonds te half negen in het K.A.J.-gebouw, Lingestraat, aangevuld en beantwoord worden door de weleerw. heer kapelaan Heemskerk, die een korte inleiding zal houden over het onderwero: „De Christen in het arbeidsmilieu". De opzet van deze bijeenkomst is te komen tot een nuttige en practische gedachten- wisseling met de leden, zodat het een echte „praatavond" zal worden. Wilt U een solide stofzuiger kopen of huurt U liever een goede machine voot 4.60 per maand, reparaties gratis? Ga dan naar Ged. Oude Gracht 52, t/a de kerk. Tel. 12762 (Adv.) Op de vijftiende bijeenkomst van dit seizoen spreekt pater drs. J. Eyckeler, Montfortaan, uit Nijmegen, voor de leden van „Geloof en Wetenschap" over het onderwerp: „Het boek Job of het vraag stuk van Gods rechtvaardigheid tegen over het menselijk lijden op aarde." De voordracht, wordt gegeven in de Stads schouwburg op Donderdag 24 Maart. Aanvang 8 uur. Het bestuur van de Coöp. Verbruikers vereniging „De Eendracht" U.A., te Haarlem deelt mede, dat de Kanton rechter uitspraak gedaan heeft in het proces Waalewijn contra Coöp. „De Een dracht." De heer Waalewijn is hierdoor volledig in het gelijk gesteld en gereha biliteerd. Met ingang van 5 Maart is hij dan ook weer als bedrijfsleider in vol ledige dienst der Coöperatie getreden. Kamermuziekavond Op de laatste „Toonkunst"-avond in dit seizoen trad de Franse cellist André Navarra op. Zulk een optreden zal door alle bezoekers van de Kamermuziek serie zijn toegejuicht, want men hoort te zelden een solo-cellist. Navarra speelde werken van Bach, Couperin, Schubert en Brahms, dus in de stijlen: Barok, Rococo en Hoog Romantiek. Gaarne had den we ook een modem werk gehoord, b.v. van Debussy of Honneger. Een be zwaar vormde het gemis aan modern werk echter niet, daar drie der gespeel de werken van voornaam gehalte en echt-cellistisch geschreven zijn. De Schubert-sonate is eigenlijk voor de Arpeggione (Guitarre d'amour), een strijkinstrument, dat geen opgang maakte. Navarra voldeed in alle opzichten. Alleen zou men soms het klankvolume iets voller wensen, o.a. in de Brahms- sonate bij de hoogtepunten, maar daar tegenover stond, dat de schakeringen in dynamiek en timbre rijk gevarieerd waren. Hield Navarra het Concertstuk van Couperin zeer fijn en transparent van toon, de D-dur Suite voor cello-solo van Bach, verkreeg genoemde dynamische schakeringen, zonder in z.g. echo-spel te vervallen. Bovendien bleef het toonka- rakter hoogst nobel, ook bij non-legato en pizzicato spel. Muntte de Sarabande hierin uit door grote zangrijkheid, dit was nog meer het geval in het Adagio van de Schubert- sonate. De andere delen werden licht- sprankelend voorgedragen, geheel naar het karakter van de muziek. Brahms' F-dur Sonate is diepzinniger, menigmaal ook bewogen van inhoud. Hiermede verrasten cellist en pianist het is meer duo-spel ons ten zeerste. Het werk ging in zijn geheel met een sterke spanning, men bleef geboeid tot het einde toe. Had de pianiste Ady Leyvastra in Cou perin en zelfs nog in Schubert een ta melijk bescheiden rol te vervullen, in Brahms kon zij zich tonen als een ïn- muzikale en technisch hoogstaande pia niste, een uitstekende partner voor de cellist. Deze avond vormde een fraaie afsluiting van de „Toonkunsf'-avonden. De aanwezigen dachten er eveneens zo over, men huldigde de concertgevers spontaan en langdurig. OL. KOOP HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) In het driemaandelijks rapport van de bewindvoerder van de Holland-Nau tic Fabrieken te Haarlem komt tot uiting, dat met verlies is gewerkt en dat dit voorlopig wel zo zal blijven in dien de basis van het bedrijf niet bre der gefundeerd wordt. De bewindvoer ders adviseren het bedrijf voort te zet ten, daar anders de waarde sterk zou dalen en de interesse 'van mogelijke gegadigden zou verdwijnen. 11/3 10/3 Anaconda Coppei 31% 31% Bethlehem Steel 31% 31 y, Chrysler Corp 54% 54 General Electric 38% 37% General Motors 59% 58% Hudson Motore 11% 11 Kennecott Coppei 47% 46% Montgomery Waro 56% 55%» North American O 17% 17% Radio Corp. 12% 12% Republic Steel 24% 24 Shell Union Oil 34% 33% Southern Pacific 43% Southern Rallwaj 35% 35 Tidewater 22% 22% U.S. Steel 73% 72% Bijpassende commode met 3 spiegels 157.50 fW JANSWEG TELEFOON 14329 t/o Station HAARLEM (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30> 9 (Hoogmis) en 11 uur; congr. adsp* 12.15 uur; lijdensmeditatie 7.30 uiij! MAANDAG: Fam. dames; DINSDAG! Congr. meisjes 7 u.; jonge dames 8.15 tl. WOENSDAG congr. jongens 7 uur 0° jongemannen 8.15 uur; Lof 7.30 uur* VRIJDAG Kruisweg 7.30 uur. ZATER DAG biechten van 4.30 tot 8.30 uur; Lo» 7.30 uur ST. JOZEF (Jansstraat). ZONDAG H.H. Missen 6.45. 8, 9.15 (Hcogmis) eP 11 uur; Lof en lijdensmeditatie 7 uur. MAANDAG Congr. heren 7.30 uur. DINSDAG Congr. meisjes jun. 7 uur! Congr. dames 8 uur. WOENSDAG congr* jongens jun. 7 uur: Lof 7.30 uur; congr* jongemannen 8 uur. VRIJDAG Kruisweg 7.30 uur. ZATERDAG biechten van tot 6.30 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 uur* H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt)ZONDAG H.H. Mis sen 6.30. 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10 uur, 11 en 12 uur; Lijdensmeditatie 7 uur* MAANDAG congr. dames 8 uur. DING DAG Lof 7.30 uur. WOENSDAG congr* jongens 6.45 uur. Lof 7.30 uur. VRIJDAV Lof en Kruisweg 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4 tot 9 uur; Lof 7.30 uur* O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne) ZONDAG H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 10.30 uur (Hoogmis); jongenscongr. afo* II sen. 5.30 uur; Lijdensmeditatie 7.30 MAANDAG congr. dames 8 uur. DING DAG congr. meisjes afd. I jun. 7 uur. jonge vrouwen 7.30 uur. WOENSDAG congr. jongemannen 8 uur. ZATERDAG gez. H. Mis 9 u., biechten van 5 tot 8.5" uur; Lof 7.30 uur. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat). ZONDAG H.H. Missen 6 39 7.30. 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 W» Lof en lijdensmeditatie 7 uur. MAAIt, DAG H. Fam. heren 8 uur. DINSDAG congr. meisjes jun. 7 uur; Lof 7.30 uur* WOENSDAG gez. H. Mis 7.30 uur; congE* jongens 6.45 uur; Lof 7.30 uur; congr* jonge mannen 8 uur. DONDERDAG Lo 7.30 uur. VRIJDAG Kruisweg 7.30 mg ZATERDAG biechten van 4.30 tot 8.5" uur; Lof 7 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Kle verparkweg). ZONDAG H.H. Misse» 6 30 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. Lijdensmeditatie 7.30 uur. MAANDAG ccmgr. meisjes 7 uur en dames 8.15 uUr* DINSDAG Lof 7.30 uur. WOENSDAG congr. jongens 6.30 uur; Lof 7.30 uw* VRIJDAG Kruisweg 7.30 uur. ZATER DAG Lof 7.30 uur; biechten 5-7 en 7.30' 9.30 uur H. LIDUINA (Rijksstr.weg). ZOKDAg H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (H?°f mis) en 11.30 u.; Lof 7 u. MAANDA H. Fam. Heren 8 u. DINSDAG. Lof 7.5 u.; Maria-garde 7 u.; Mariacongr. 8 WOENSDAG Lof 7.30 u.: congr. jonge mannen 8 u. DONDERDAG 7.30 u* L VRIJDAG Kruisweg 7.30 u. ZATERDA biechten van 58 u.; Lof 7.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstr.) ZONDAG H.H. M»S sen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; eon gregatie jongens 12.15 u.; Lof en Lijden meditatie 7 u. MAANDAG H. Fam. h ren 8.15 u. DINSDAG Lof 7.30 u. <2 congr. meisjes jun. 8.15 u. WOENSDA en DONDERDAG Lof 7.30 u. DONDER DAG H. Fam. dames 8.15 u. VRIJDAG Kruisweg 7.30 u. ZATERDAG biechte van 5 tot 8.30 u.; Lof 7.30 u. O.L.VR. VAN ZEVEN SMARTEN ST. BAVO (Rijksstr.weg). ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) e' 11 u.; Lof en Lijdensmeditatie 7 MAANDAG Fam. heren 8 u. DINSDAG Maria-lgarde meisjes tot 17 j. 7.30 WOENSDAG Lof 7.30 u; congr. jong®: mannen 8 u. VRIJDAG Kruisweg 7.30 "7 ZATERDAG biechten van 5—9 u.; L" 7.30 u. ALLERH. DRIE-EENHEID (BloemeR daal). ZONDAG H.H. Missen 7, »-5" (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lijden, meditatie 7.30 u. WOENSDAG Lof 7.. u. DONDERDAG Lof 7.30 u. VRIJDA Kruisweg 7.30 u. ZATERDAG biecht van 5—6.30 u. en van 7—9 u.; Lof 7.30 O. L. VR. ONBEVL. ONTVANG®^ (Overveen). Zondag H.H. Missen 7. 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lijdensme» tatie 7.30 u. WOENSDAG Lof 7.30 VRIJDAG Kruisweg 7.30 u. ZATERDA biechten van 48 u.; Lof 7.30 u. - H. SACRAMENT (B'daal). ZONDA Zaterdag biechten van 56.30 en na Lof tot 9 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (A& denhout). ZONDAG H.H. Missen Lg. 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. pljv. DAG Lof 7.30 u„ waarna K.A. mannen. VRIJDAG Lof en Lijdensrn® tatie 7.30 u. ZATERDAG biechten 49 u.; Lof 7.30 u. jj, H. BAVO (H'stede)ZONDAG Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) es jj, u.; Lof en Lijdensmeditatie "-5V ,uj- MAANDAG Fam. dames 7.30 u.; Li? <- nacongr. 8.30 u.; Lof 7.30 u. WOENSD, p Lof 7.30 u.; Maria-garde Tare. S g. jun. 7 u. DONDERDAG Lof „7.3^6* VRIJDAG Kruisweg 7.30 u. DAG biechten van 56 u. en van u.; Lof 7.30 u. je)* O. L. VR. HEMELVAART (H's*?V ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30, 10 11.30 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG C po{ meisjes jun. 7.30 u. WOENSDA "jj^O 7.30 u. ZATERDAG biechten van a u.; Lof 7 u. /-i-ntDA^ H. AGAÏHA (Zandvoort). ZOF< H.H. Missal 7, 8.30, 10 (Hoogmis' 7 u. MAANDAG Congr. dames ü- DINSDAG Congr. jongedames pAC< WOENSDAG Lof 7.30 U. „V£iechtet' Kruisweg 7.30 u. ZATERDAG P> van 5—9 u. %Ö$'r H. ADALBERTUS (Spaarnd.) (Ho0|* _AG H.H. Missen 7.30 en 10 ujy0£NS' mis); Lijdensmeditatie 7.30 u'. n„em8tl„' DAG Congr. jongens 7.30 u.; 1 n va* nen 8.15 u. ZATERDAG biechten 57.30 u.; Kruisweg 7.30 u. Sf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2