Consumptie-goederen dit jaar van de bon Toestand in Indonesië bevredigend I Nog altijd geen zege voor de Belgen Benelux thans feitelijk gecreëerd Eerste nacht van de Stille Omgang grootse en massale manifestatie Nieuwe Britse troepen naar Akaba Regeringssteun voor zweefvliegerij bureaux van redactie en administratie Het weer m m Tot hoofd en hart Volledige Economische Unie 1 Juli 1950 Conferentie geslaagd Buitenlandse bemoeienis veroorzaakt onzekerheid „Wreedheden" te Djocja Nederlandse posten hevig beschoten tSÜl Israël eist jurisdictie over Jeruzalem op Mijnwerkers in V.S. gaan in staking Regionaal Verdrag Stille Oceaan Frunco-Spunje en het Middellundse-Zeepuct Drie huizen in Aardswoud in de as gelegd Op Teriet zal met opleiding begonnen worden maandag u maart 1949 72ste JAARGANG No. 24409 Belgische import Reizigersverkeer Benelux-ministers naar Londen Onderzoek nog niet beëindigd Aan de buitenrand van Sukabumi Prins Bernhard nog niet hersteld SPREIDING VAN DEELNEMERS GROOT SUCCES P ï- lm Protest tegen benoeming van James Boyd KONING GEORGE GEOPEREERD POOLSE PRIESTERS TER DOOD VEROORDEELD Egypte zal niet toetreden SMEDESTRAAT 5 HAARLEM •eiefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De opheffing van de distributie en de Prijsregelingen zal 'n noodzakelijk com plement moeten vinden in Belgische im porten, waarvoor België een bepaald Ptonetair systeem zal kiezen. Uit de be woordingen van het protocol kan men tozen, dat in dit opzicht een ware Bene- 'üxpolitiek gevolgd gaat worden. Ener zijds zal zij zijn gericht op de opheffing van de beperkingen en de rantsoe neringen in Nederland, anderzijds zal ?'j worden dienstbaar gemaakt aan de bestrijding van de werkloosheid in Bel gië. De prioriteit van de artikelen, die Piervoor in aanmerking komen, zat noor dit tweeledig doel worden bepaald. Alleen voor textiel zal een bijzondere h-'geling moeten worden getroffen in Jjerband met de zeer bijzondere situatie, P'e zich te dien aanzien in Nederland Voordoet. De textielindustrie immers Peeft zich hoofdzakelijk toegelegd op Po export met verwaarlozing groten gevaar in zich houden, dat de binnen landse markt. Het openstellen van de grenzen zonder meer zou het ernstige vegaar in zich houden, dat de binnen landse markt voor de binnenlandse textielindustrie verloren zou gaan. Voor het reizigersverkeer meldden wij reeds spoedig op handen zijnde ver- gemakkelijkingen. Inderdaad kan men deze reeds op 1 Mei a.s. tegemoet zien. Voorts mag men er ook stellig rekening mee houden indien de stringente dollarpolitiek, die de drie landen zich voorstellen, slaagt dat de distributie van consumptiegoederen voor het einde van dit jaar tot het verleden zal beho ren. Alleen de kolen zullen ook het (Van onze parlementaire redacteur) »Tot dusver heeft de Benelux in de geest bestaan, thans is zij feitelijk ge- geëerd." Dit waren de woorden, die de Belgische minister-president Paul JJenri Spaak sprak tijdens de persconferentie, die de drie minister-presidenten, °rees, Spaak en Dupong Zaterdagavond hielden. Het was de eerste pers conferentie, waarin de minister-presidenten van de drie landen tezamen de Gastheren en woordvoerders waren en het geschiedde in de met bloemen J^rsierde Rolzaal op het Binnenhof. o zeker was het welslagen van de conferentie, dat men de persbijeenkomst Jeeds hield voor de slotzitting en voor het officiële protocol was opgesteld. Orie minister-presidenten spraken onverbloemd hun verheugenis uit over dit 'esultaat: in het midden dr. W. Drees, geflankeerd door Spaak en Dupong ®n nog enkele ministers van de drie landen. Dr. Drees zei: De conferentie is zo Sünstig verlopen als maar enigszins ver dacht of gehoopt kon worden en in ge lijke geest sprak minister-president Du- j?c'ng zich uit. Als rechtgeaard Hollan der was dr. Drees ietwat voorzichtiger jton minister Spaak. Hij zei slechts, dat toen zeer veel verder was gekomen dan JjP de conferentie van het „Chateau Ardennes", jn Juni 1948, maar hij tosakte toch duidelijk wat hij, in gelijke ??est als Spaak bedoelde: In Luxemburg ?ad men de beginselen ontworpen, toer, in Den Haag heeft men de maat regelen, om tot de Economische Unie te feraken, vastgesteld. Dr. Drees voegde 6rsan toe, dat men zeer binnenkort reeds Sen veel nauwere samenwerking zal *ien ontstaan en hij kondigde aan, dat jle volledige Unie op 1 Juli 1950 in wer king zal gaan. De Nederlandse minister-president onderstreepte voorts het monetaire vraagstuk als een van de moeilijkste problemen, doch, voegde hij eraan toe, wij hebben dit zowel als alle vraag stukken zeer reëel bezien: we hebben ieder punt afzonderlijk onder het oog genomen en we zijn besloten, dat we de grote stap mogen en moeten wa gen. Zeer binnenkort reeds zal men iets van verlichting ondervinden van de grensmoeilijkheden. Op 1 Juli 1949 zal de voor-unie in werking treden, waarin geleidelijk aan die goederen, waarvoor dit snel mogelijk is, vrijge geven zullen worden. Tevens zal men een begin maken met het coördineren van de handels- en monetaire politiek tegenover derden en om deze te rege len en te bestieren zal een speciale ministeriële commissie worden inge richt. Minister-pres'ident Spaak verklaarde nog: wij hebben niet alleen veel ge werkt, wij hebben ook goed gewerkt. Weliswaar zijn de data, die wij aan vankelijk hadden opgesteld, een tikje veranderd, doch na een paar moei lijke maanden, die nu nog zullen vol gen, zal de verwezenlijking van de unie reeds beginnen. Dit, zei Spaak, danken wij vooral aan *wee feiten: In de eerste plaats is de fundamentele politiek van de drie lan den elkaar veel genaderd, en in dit ver band bracht hij zeer in het bijzonder hulde aan Nederland. En in de tweede Plaats was daar het Marshall-plan, tonder hetwelk de totstandkoming van Benelux zeer vertraagd zou zijn. Deze Verwijzing naar het Marshall-plan heeft drote politieke zin. Ook in de elders in dit blad weergegeven tekst van het officiële protocol ziet men een duide lijke verwijzing naar de Marshall-hulp: heel de totstandkoming van de econo- Piische unie in de daarvoor vastge stelde tijd is afhankelijk gesteld van de handhaving van de Marshall-steun door de Verenigde Staten. Intussen viel er toch uit betrouwbare bronnen nog wel het een en ander te hernemen, dat kan strekken tot ver duidelijking van de tekst van het pro tocol. Het belangrijkste is wel. dat er hog vijf accijnzen te unificeren over blijven, n.l. op suiker, benzine, alcohol, lucifers en alle soorten van aansteek- hpparaten. De accijnzen op de laatste fWee bestaan niet in Nederland en zul len aan gene zijde van de grens opge heven worden. De accijnzen op suiker benzine en alcohol zullen worden geni- tolleerd. Ook over de omzetbelastingen, k'aarvan de technische bijzonderheden toleen nog nauwkeurig gepreciseerd moe. 'en worden, is men het in principe eens. volgende jaar nog wel off de bon moe ten blijven. Alle prijsregelingen die ge volg zijn van de schaarste zullen op 1 Juli 1950 eindigen. Dit heeft uiteraard geen betrekking op de subsidies, die van structurele aard zijn, ten dele dus voor de Nederlandse landbouw alsmede voor de Belgische kolen en voor een deel van het Belgische transportwezen. Wat de rentepolitiek betreft, deze is geen punt geweest dat op de conferentie ter sprake is gekomen. Men wees er ons op dat de rente in Nederland de laatste tijd reeds enigszins stijgende is, terwijl zij in België een enigszins dalende tenden tie vertoont. De dividendbeperking zal binnenkort in een wetsontwerp voor werp worden van een nieuwe regeling en uiteraard is ook de fiscaliteit in ver band met de ondernemingen wel ter sprake gebracht op de conferentie. Zeven ministers van de Benelux- landen zijn Zondagavond met eer» extra vliegtuig van de KLM van Schiphol ver trokken naar Londen, waar zij vandaag de vergadering van de consultatieve raad der Westerse Unie zouden bij wonen De Nederlandse delegatie bestaat uit de ministers mr. D. U. Stikker, mr. W. F. Schokking en prof. dr. P. Lieftinck. Voor België zijn het de premier en minister van Buitenlandse Zaken P. Spaak en de minister van Defensie ko lonel De Fraiteur. De Luxemburgse dele gatie is samengesteld uit premier Pierre Dupong, tevens minister van Financiën en van de Strijdkrachten en Joseph Bech, minister van Buitenlandse Zaken. Naar aanleiding van verschillende pers berichtén uit de V.S., dat de repu blikeinen er op vertrouwen, dat de tijd aan hun zijde is en waarin wordt ge zegd, dat de toestand in Indonesië ver slechtert, heeft een hooggeplaatst Ne derlandse autoriteit te Batavia een ex posé gegeven over de huidige toestand. Hij zeide dat het misschien waar is, dat de tijd aan de zijde van de Republiek is indien men althans aanneemt, dat het doel van de republikeinse activiteit is, er voor te zorgen, dat het herstel van Indonesië zoveel mogelijk wordt vertraagd en de oplossing van de poli tieke moeilijkheden zoveel mogelijk wordt uitgesteld. Het is nog altijd juist, dat in dit opzicht de Republiek een grote, zij het geheel negatieve invloed uitoefent. In de strijd, die thans voort duurt, zijn beide partijen verliezers, doch in de eerste plaats Indonesië zelf, als geheel bezien. De indruk, als zouden de econo mische, de militaire en de politieke si tuatie steeds verslechteren, is geba seerd op onjuiste uitgangspunten, overschatting van bepaalde spectacu laire verschijnselen en gebrek aan kennis van de feiten". Bedoelde Nederlandse autoriteit gaf cijfers en voorbeelden om zijn argu menten te staven, zeggend, dat men „in ieder geval deze zekerheid kan stellen, dat de situatie niet beneden de verwachtingen blijft. Dat zij weer geheel of vrijwel geheel normaal is, blijft echter volkomen „bui ten het nieuws". Dit geldt b.v. voor grote gebieden in Noord- en Midden- Java. De desintegratie van de T.N.I., die als militair instrument heeft opgehou den te bestaan, leidt echter vanzelfspre kend tot de vorming van benden; wel ker bestrijding uitermate moeilijk is, zoals zulks trouwens altijd en reeds bij voorbaat door de militaire autoriteiten is gesteld." De Nederlandse autoriteit zeide, dat de medewerking van de bevolking bij het opruimen van de benden op ver schillende plaatsen, waar de bevolking zich zeker ge'voelt, ook plaats vindt. Of de binnenlandse politieke toestand verslechtert, is zonder een nadere preci sering moeilijk te zeggen. In verschil lende der bezette gebieden ontwikkelen zich, nu men vrij kan ademhalen, be wegingen, die op de duur zullen kunnen leiden tot een gezonde politieke ontwik keling." De zegsman zeide verder, dat de medewerking van republikeinse amb tenaren en intellectuelen, speciaal op Sumatra," daar juist een indruk geeft 4 van een verbetering van de inwen dige politieke toestand. Ook goede en principiële nationalisten komen tot de conclusie, dat men het roer moet wenden. Dit betekent niet, dat zij zich afwenden van hun vrij heidsideaal, maar wel, dat zij gaan ge loven aan een verwezenlijking daarvan langs andere wegen dan die de Repu bliek tot dusver heeft gekozen. Deze tendenz zou zich sterker doen gevoelen, wanneer niet de voortdurende buitenlandse bemoeienis een sfeer van onzekerheid handhaafde^, waarin velen zich niet durven' uiten. medegedeeld: enkele reacties is gebleken, dat het of ficiële bericht over het onderzoek naar het gedrag der troepen in Indonesië hier en daar in de pers de indruk heeft ge wekt, als zoude dit onderzoek reeds be- 1 eindigd zijn. In verband daarmede ves tigt men van bevoegde zijde nogmaals de,- aandacht op de tweede alinea van deze mededeling van 11 Maart j.l„ lui dende: „Sedertdien van de regering van Indonesië ontvangen telegrammen mel den echter, dat voor zover over feite lijke gegevens kan worden beschikt, een terzake ingesteld nauwgezet onderzoek in Indonesië tot dusver geen feiten aan het licht heeft gebracht, welke de ge- mcrimeerde ernstige mishandelingen bij verhoren noch andere feiten bevesti gen." De nadruk dient gelegd op Je woor den „tot dusver". Uit de verdere inhoud der mededeling blijkt eveneens, dat er geen sprake is van een reeds afgesloten onderzoek. Wèl is geconstateerd, dat de beschuldigingen over het doodschieten van gevangenen in de onderzochte ge vallen ongegrond zijn geweest en dat op grond van de uitgeoefende controle stelselmatige mishandeling uitgesloten moet worden geacht. Het onderzoek zal overigens stelsel matig worden voortgezet en de verze kering is gegeven, dat allen die wan daden plegen met gestrengheid in straf rechtelijke zin vervolgd zijn en worden. In een radioboodschap heeft de leider der republikeinse noodregering Sjafrud- din Prawiranegara verklaard, dat de Nederlandse troepen in Djocja wreed heden hebben gepleegd als repressaille voor de guerilla-aanval op de stad. De boodschap van Sjafruddin is naar de voorzitter van de republikeinse delegatie, Mohammed Rum, gezonden. Ze werd eveneens verstrekt aan republikeinse leiders in Batavia. Moh. Rum heeft de commissie van de V.N. van de berich ten over Nederlandse wreedheden in Djocja op de hoogte gesteld en hiervoor de aandacht van de commissie gevraagd. Het Franse persbureau A.F.P. weet over de beweerde wreedheden te Djocja nog te melden, dat volgens Sjafruddin Officieel wordt Uit Verwachting tot Dinsdagavond: Tijdelijk krachtige en langs de kust mogelijk harde wind uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen en later hier en daar opklaringen. Wei nig verandering van temperatuur. Zon: 6.56—18.44;'Maan: 19.57—7.25. Zondagnacht tussen een en twee uur zijn Nederlandse posten aan de buiten rand van Sukabumi hevig beschoten. De aanvallende benden slaagden er niet in tot de stad door te dringen en werden door de Nederlandse troepen met zware verliezen uiteengeslagen. Aan de Zuid rand van de stad zijn 20 Chinese toko's afgebrand. Bij de tegenactie werd één Nederlandse militair gedood. Radio Batavia meldt nog, dat de aan vallers ongeveer 500 man sterk waren en khaki uniformen droegen. Bij de aanval werden voorts vier Nederlandse militairen gewond en één Chinees ge dood. Zaterdagmiddag werd nabij Sukabumi een ondernemingstruck door een bende, die gewapend was met geweren en sten- guns, aangevallen. Een ondernemings wachter werd gedood en twee gewond. De truck kon doorrijden. Van verschillende zijden zijn aan het secretariaat van Prins Bernhard inlich tingen gevraagd omtrent de gezond heidstoestand van Z. K. H. Naar aanlei ding daarvan kan de volgende mede deling worden gedaan, dat de Prins nog niet geheel is hersteld van de bron- chitis-aanval, welke hem gedurende ruim twee weken noopte het bed te houden. Overdag mag de Prins zich in de buitenlucht begeven, maar 's avonds treedt nog temperatuurverhoging op. Voor volledig herstel dient Z. K. H. nog korte tijd in de bergen te vertoeven. Voor de achtste maal Nederland België en wéér geen Belgische over winning, hoe dicht het er ook bij was. Tweenul was de score in het voor deel van de Rode Duivels na de eerste speeltijd. In de tweede helft echter kwam Nederland los en werd het door Clavan, Brandes en Lenstra van 02 zelfs 32. Maar toen die onbeheerste handslag van Steenbergen, welke Oranje een strafschop en daarmee de zege kostte, al bleef toch het na-oorlogs record gehandhaafd en konden de Bel gen ook na zestien jaar hun eerste overwinning niet op Nederlandse grond behalen. Lof aan velen. Aan de Belgen voor hun technisch goed spel in de eerste helft, aan de Nederlanders voor hun tomeloos élan in de tweede helft, aan de KRO voor zijn prima reportage, welke tienduizenden teleurgestelde sportlief hebbers grote voldoening heeft ge schonken. En aan de Amsterdamse politie voor de perfecte organisatie van het verkeer, waarbij ze tevens nog tijd vond voor een waardige ontvangst van het Benelux-gezelschap, w.o. de minis ters-presidenten Spaak en Drees. De sfeer was als vanouds en de spanning zo groot, dat een van de hulptribunes, welke overigens slechts een bescheiden deel van de 64.000 toeschouwers be vatte, het begaf. Zonder ernstige ge volgen gelukkig. En wat onze opinie over spel en sprekers betreft, zie beschouwing en verslag op pagina 4 De stand is nu: Nederland 8 3 5 0 11 1914 België 8 0 5 3 5 14—19 Prawiranegara, in de electrische centrale te Djocja zestig studenten zij r geëlec- troeuteerd, terwijl verscheidene voor aanstaande republikeinen zijn „mishan deld", o.a. de burgemeester van Djocja en de voormalig republikeins gouver neur van de Molukken. Voorts zouden de Nederlanders de stad geheel uitge plunderd hebben. (Van onze verslaggever) Vijfentwintig duizend mannen uit alle delen van het land trokken Zondag door de straten van Amsterdam langs de aloude beêvaartsweg rond de H. Ste de. Zoals immer was deze Stille Om gang een indrukwekkende, van alle uiterlijke praal overigens gespeende. In het Louvre ie Parijs is een Nederlandse bloemententoonstelling geopend. De president van Frankrijk was een der eersten, die de tentoonstelling bezocht. De Nederlandse gezant, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, leidde Vincent Auriol (rechts) rond. Links Yvon Delbos de minister van Onderwijs. Engeland heeft besloten nog meer versterkingen naar de Transjordaanse haven Akaba aan de Rode Zee te zenden om voorbereid te zijn op een moge lijke bedreiging van een Israëlische strijdmacht in een naburige sector van het Negeb-gebied. Volgens een bericht uit Caïro zouden de versterkingen bestaan uit een regiment veldartillerie. Aangenomen wordt, dat het Britse garnizoen te Akaba tot nu toe bestond uit het eerste bataljon van het Royal Lincolnshire regiment plus hulptroepen. De bezetting van het gebied van Eylat stelt Israël in slaat de export van potas te hervatten via een haven die aan de Rode Zee zal worden aangelegd. Bemiddelaar Ralph Bunche zeide gis teren dat het oprukken van Israël naai de Gplf van Akaba een ernstige breuk schijnt te zijn van de wapenstilstand. Bunche zal echter geen definitieve con clusies trekkei: voordat hij een rapport van de waarnemers der V.N. zal heb ben ontvangen. Hoewel Israël en Transjordanië Vrij dag op Rhodos een overeenkomst tot het staken van het vuren getekend hebben, onderstreept de Britse troepenbeweging de ernst, waarmede men in Londen de Israëlische bewegingen in de Negeb- woestijn opvat. Uit Tel Aviv wordt gemeld, dat de Israëlische troepen volledig in het bezit zijn van het gebied van Eylat-, een 10 km lange kuststrook aan de Rode Zee, welke bij de desbetreffende resolutie van de V.N. aan Israël is toegewezen. De aanwezigheid van Britse troepen in Akaba, dat slechts 3 km van de Israé- lisch-Transjordaanse grens verwijderd ligt, zou waarschijnlijk geen moeilijk heden geven, zo meende men te Tel Aviv. Yn-, aflaop van de Zaterdagmiddag gehouden plenaire zitting van de Benelux- conferentie hebben de drie minister-presidenten, tijdens een persconfe- be, 'K de Rolzaal te s-Gravenhage, mededeling gedaan van de resultaten der ^Brekingen. De Nederlandse premier dr. W. Drees antwoordt op gestelde *ecT>en' Van naar rechts de Belgische ministers Moens, dr. Fernig, Spaak, de retaris-generaal der Benelux Jaspar, de Nederlandse eerste minister dr. W. Drees. zijn Luxemburgse collega's Dupong en minister Stikker. Ruim 400 duizend Amerikaanse mijn werkers zullen vandaag op bevel van John Lewis het werk voor veertien dagen stilleggen. Lewis heeft deze staking uitgeroepen uit protest tegen de benoeming van dr. James Boyd tot directeur van het mijnbureau, dat o.a. de zorg heeft voor de veiligheidsmaat regelen in de Amerikaanse mijnen. Le wis acht Boyd niet bekwaam voor dc functie, waarin hij door President Truman benoemd is. De staking zal, volgens deskundigen, geen kolentekort van catastrophale aard veroorzaken, omdat de kolenvoor- raden op het ogenblik de grootste sinds jaren zijn. Een functionaris van de V. N. op Rhodos heeft verklaard, dat er naar' zijn mening bij de lsraëlisch-Transjordaanse wapenstilstandsbesprekingen geen op lossing in zicht is, als de partijen haar eisen niet aanzienlijk matigen. Vooral de situatie in Jeruzalem levert grote moeilijkheden op. Het Transjor daanse leger beheerst verschillende be langrijke punten en wegen in Jeruzalem en de omgeving. De Joden wensen hier echter volledige bewegingsvrijheid te krijgen. De Israëlische delegatie heeft Zater dag de jurisdictie over Jeruzalem opge ëist. De Transjordaanse delegatie zal een tegenvoorstel doen. „Er worden thans besprekingen ge voerd over het sluiten van een verdedi gend regionaal verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan. Zowel Britse, als niet-Britse landen zullen zich bij dit verdrag kunnen aansluiten", verklaarde de Australische minister van Defensie, John Dedman, heden tjjdens een pers conferentie te Canberra. Van gezaghebbende zijde wordt door Reuter nog vernomen, dat in de toe komst te Londen een conferentie van minister-presidenten der zeven domi nions, die besprekingen zullen voeren over het instellen van verdedigings- zones in het Britse wereldrijk, zal wor den gehouden. Koning George van Engeland is Za terdagochtend geopereerd om de bloed circulatie in zijn rechterbeen te verbete ren. Na afloop van de operatie, die op Buckingham Palace plaats vond, werd een door negen artsen ondertekend bul letin uitgegeven, volgens hetwelk de toestand van de koning volkomen be vredigend was. De operatie werd verricht door prof. Learmonth Hij werd bijgestaan door prof. Paterson Ross. Beiden zijn specia listen in de chirurgie van het zern^v- stelsel. Een half uur heeft de operatie ge duurd. Binnen een half uur er na ont waakte de koning uit de verdoving. Hij zal een week het bea moeten houden en daarna nog een poos rust moeten nemen om volledig te herstellen. De dokters verklaarden, dat zij zeer tevreden waren en dat er geen sprake van was dat nog eeijs chirurgisch inge grepen móest worden. De operatie, die niet gevaarlijk werd geacht, bestond in het doorsnijden van een klein zenuwcentrum bij de rugge- graat teneinde een vrije bloedcircula tie door de beenslagaderen mogelijk te te maken. Te Lodz (Polen) heeft het militair gerechtshof de priesters Losos en Or- totowski ter dood veroordeeld, „omdat zij een illegale groep hadden geholpen, die ervan werd beschuldigd in twee jaar tüds 55 leden van de veiligheids politie en leidende personen van de Communistische Partij te hebben ver moord". De z.g. leider van de groep werd even eens ter dood veroordeeld. Een derde priester kreeg acht jaar gevangenisstraf. Op 28 Februari heeft 't militaire ge rechtshof te Warschau de priester Fer- tak tot 15 jaar veroordeeld, een andere geestelijke, Lubinski, tot 4 jaar. Hun misdaad zou hierin hebben bee taan, dat zij „morele steun" hadden verleend aan een geheime groep, die in de bossen ver bleef, en waarvan de leden in hun parochiekerk kwamen biechten. manifestatie van een diep geloof. Het vrij gure en druilerige weer vermocht daarop geen ongunstige invloed uit te oefenen. Al vroeg in de nacht het was vrij rumoerig vanwege de omstandigheid dat de café's in verband met Neder land—België tot twee uur geopend mochten blijven reden op de ver schillende hoofdverkeerswegen de tou ringcars en autobussen „Amstel's veste" binnen. En aan het Centraal Station voerden ongeveer twintig extra-trei- r.en de duizenden bedevaartsgangers aan De dit jaar zeer streng doorgevoerde ..spreiding" van groepen deelnemers had tot zegenrijk gevolg dat nergens een opstopping ontstond. Niemand hoefde, al was het maar even. te wach ten. Zo perfect werkte de organisatie in dezen, dat men af en toe de. zeer be slist bedrieglijke indruk kreeg, dat het stil was. Niet zo goed gesteld was het met de verkeersregeling aan het Spui. On danks het vele malen van te voren be kend gemaakte parkeerverbod waren verschillende bussen nochtans tot dat stadsgedeelte doorgedrongen. En zij veroorzaakten er vrij veel last. Een en ander was te wijten aan de omstan digheid dat de hoofdstedelijke politie, die niettemin voortreffelijk werk ver richtte. niet zoveel personeel beschik baar kon stellen als oorspronkelijk in haar bedoeling had gelegen. Bijzonder bevoorrecht waren de bedevaartgangers uit Zeeland en Roo sendaal, voor wie de H. Mis in de eer biedwaardige St. Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade werd ongedragen; een H. Mis, die door de P.C.J. naar West-Indië werd uitgezonden. Evenals vorig jaar kwamen In de kapel vao O. L. Heer op Solder de Bloemendalers tezamen. Voor de bedevaartgangers uit Eind hoven. die in de Willibrorduskerk buiten de Veste de H. Mis hadden bij gewoond. kwam ook het Gemeentelijk Vervoerbedrijf in werking. Zij werden n.l. per „betaalde" tram van de Am- steldijk naar het C.S. vervoerd. Een Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een interview met een correspondent van het Franse avondblad „Paris Presse" verklaard, dat Spanje zich niet bij een Middellandse-Zeepact zou aansluiten, indien het werd uitgesloten van het Atlantisch pact en de organisatie der V.N. „De Atlantische Oceaan is evenzeer „onze" zee als van Noord-Afrika", al dus de woordvoerder. „Er worden ons thans bases gevraagd op ons eigen grondgebied, maar wij worden systema tisch buiten de V.N. gehouden." De woordvoerder zei. dat Spanje „burgerlijke en militaire luchtvaartover eenkomsten met de V.S. had, maar op wederkerige basis en zonder dat er ook maar een stukje Spaans gebied in vreemde handen overgaat. Wij zijn arm, maar hoewel wij dollars nodig hebben, weigeren wij in ruil daar voor bases op ons grondgebied te geven. Onze uitwisselingen geschieden op eco nomisch, niet op een militair plan." In verband met de eventuele totstand koming van een Middellandse-Zeepact wordt officieus medegedeeld, dat de Egyptische regering, na een onderzoek van het probleem, geoordeeld heeft bij haar zienswijze te moeten blijven „niet toe te moeten treden tot internationale overeenkomsten, die militaire clausules bevatten, welke aanleiding geven tot verplichtingen, waarvan de draagwijdte thans niet te overzien is". Drie woningen zijn Zaterdagavond in Aardswoud (gem. Hoogwoud) door een he vige brand in de as gelegd met het gevolg, dat vier families, tezamen negen personen, dakloos zijn geworden. Om tien uur Zaterdagavond ontstond de brand in een betrekkelijk nieuwe kruide nierszaak in de Dijkerbuurt. Het per ceel, waarin behalve de uit vier P®r" sonen Bestaande familie van de Kruide nier ook diens vader en moeder woonden, ging geheel in vlammen op. Bovendien vatte de slechts door een nauwe steeg van de kruidenierszaak gescheiden oude wo ning van de heer J. van der B. vlam. Ook dit huisje ging verloren. Tenslotte branade ook nog de woning van de uit twee per sonen bestaande familie D. L.. a_. Meer dan de helft van de negen thans dakloze mensen bevond zich tijdens de brand op een cabaret-uitvoering m een na bijgelegen zaal, waarin kortsluiting ont stond, omdat tengevolge van de brand het bovengrondse electrische net m Aardswoud onklaar geraakte. lange rits van wagens, die reikte van de Amstelbrug tot de Van Wouw straat stond op hen te wachten. Ook de ontvangst van de vele gasten na afloop van de Omgang liet niets te wensen over Zeker niet nu er geen distributiebepalingen dit jaar meer be iemmerend konden werken. Zoals gezegd: de Stille Omgang miste, volkomen overeenkomstig zijn karakter iedere uiterlijke luister. Maar wel licht is juist in dit ontbreken van iede re bijkomstige glans de grootheid van dit massale jaarlijkse gebeuren gelegen. (Van onze redacteur) Het hing reeds lang in de lucht, dat de Nederlandse regering op grote schaal de zweefvliegtuigsport in ons land zou gaan steunen. Dat feit is niet in de lucht blijven hangen, maar keurig neerge daald op het vliegveld Teriet, 8 km. ten Noorden van Arnhem, waar binnenkort de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart met de opleiding van zweefvliegers zal beginnen. Reeds zijn nieuwe startbanen op Teriet uitgezet en ir. Van Pelt uit Apeldoorn heeft plan nen en ontwerpen gemaakt, die de Rijks gebouwendienst zal uitvoeren. Over de inrichting van de toekomstige zweef- vliegschool wordt thans nog overleg ge pleegd tussen de gemeente Arnhem, de Rijksluchtvaartdiensten en de Rijks dienst voor het Nationale Plan. Ons land heeft met een groot gebrek aan goede piloten te kampen en de K.L.M. ziet zich genoodzaakt vele krach ten uit het buitenland aan te stellen, hetgeen ons land deviezen kost. De beoefening van de zweefvliegsport be tekent een uitstekende vorming als vooropleiding voor toekomstige pi loten en het is mede daarom dat de regering thans haar toestemming heeft verleend de plannc^ voor het inrichten van een zweefvliegschool uit te voeren. Op de Veluwe treft men vele kleine militaire vliegvelden, waar Teriet er een van is, die voornamelijk golden als uitwijkhaventjes voor het 'vliegveld Soesterberg. De laatste jaren zijn deze vliegveldjes echter niet meer gebruikt. De keuze van Rijk, Luchtvaartdienst Wie het ideaal uit. zijn leven verbant, ondervindt dagelijks de dwingelandij van de werkelijkheid. J en Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart viel op Teriet, omdat dit vliegveld behoort tot de thermisch meest geschikte terrei nen van ons land. Het heeft niet veel gescheeld of alle plannen omtrent de bestemming van dit vliegveld waren het vorige jaar afge stuit op bezwaren van de Stichting ..Gel ders Landschap", die optie had op de be trokken terreinen en deze niet gaarne ten dienste stelde van de zweefvlieg tuigsport. Deze gronden zullen echter op korte termijn overgaan aan de Staats domeinen. Tot heden toe hebben de zweefvliegers hun sport meestal zelf moeten bekosti gen, hetgeen de grootste handicap voor deze tak van sport in ons land bete kende. Vandaar dat wij, in vergelijking met Duitsland, Rusland en Amerika, op dit gebied een slecht figuur sloegen. Thans zal de zweefvliegerij in ons land een grote sprong in de ruimte nemen en zich vrijelijk gaan ontwikkelen. Tot directeur van de nieuwe zweef vliegschool is benoemd de heer Joele, voorheen verbonden aan de Rijkslucht vaartdienst. Deze uiterst bekwame vak man zal geassisteerd worden door de heer Rood, bekend door zijn zweef- vliegkampioenschap 1948 van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, en de heren Vatenouw en Hof als instructeurs Voor lopig zal op het vliegveld Teuge wor den begonnen, aangezien het nog wel enige tijd zal duren aleer de school op Teriet gereed zal zijn. De K.N.V.V.L. zal in de toekomst per district een „Qoe- vier" tweezitter beschikbaar stel len, waarop alleen gevlogen zal worden onder leiding van bekwame instructeurs. Buiten de instructeurs aan de nieuwe vliegschool op Teriet kent ons land geen betaalde krachten bij de opleiding tot zweefvliegers. Naast de opleiding in deze school zal er nog belangrijk werk kunnen worden verricht door de in structeurs der verschillende clubs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1