Eric de Noorman en de valse koning Oosterse wondertuin in Diergaarde Blij dorp LcMolcn DE WERELD ROND Geleidelijke vrijmaking goederenverkeer zal „Voor-Unie" kenmerken Nationale herdenking der gevallenen Congres Uniapac Atlantisch Pact veroorzaakt affiche oorlog in het oude Rome Einstein 70 jaar DE WITTE TIL!» Credieten worden aan Nederland verleend Kath. werkgevers bijeen Benoeming van Chinese premier goedgekeurd MAANDAG 14 MAART 1949 PAGINA Officieel protocol van Benelux-conferentie De conferentie van de ministers der Benelux-landen is Zondag beëindigd. Na afloop van de werkzaamheden, welke zowel in algemene zifting als in verscheidene com missies werden verricht, is een officieel protocol aange nomen, waarvan de tekst aanvangt mei de vermelding, dat de drie regeringen van mening zijn, dat de voorwaarden, welke noodzakelijk zijn voor de totstandkoming van een Economische Unie tussen de drie landen, per 1 Juli 1950 zullen kuryien worden vervuld. Reeds per 1 Juli 1949 zal hei mogelijk zijn eenVoor-Unie" in werking ie doen treden. Unificatie der accijnzen Douaneformaliteiten HERDENKING DER PAUSKRONING BOERDERIJBOUW IN 1948 Dr. A. F. Philips 75 jaar Hoe zijn bedrijf groeide Grenscorrecties Publicatie wederom uitgesteld Nieuw initiatief in Rotterdam Was Uw wol veilig in mm ALK A LI VRIJ Partij van Saragat achter regering Tsjang leeft in afzondering GEHEIME CONFERENTIE IN GODESBERG door HELEN CIRVAN Om het beoogde doel te bereiken en om te bereiken, dat op het ogenblik van inwerkingtreding der Unie de best mogelijke integratie van de economieën der drie landen zal zijn verzekerd, heb ben de drie regeringen de navolgende resoluties aangenomen: Zij zullen de politiek van opheffing van maatregelen betreffende productie, distributie en consumptie van goederen, alsmede die van vermindering der sub sidies, op gecoördineerde wijze voortzet ten, teneinde de belemmeringen, die deze maatregelen betekeneir voor het vrije goederenverkeer tussen de beide econó- nomieën, op te heffen. De getroffen maatregelen om op bud getair-, fiscaal-, financieel- en monetair gebied tot een evenwicht tussen beide economieën te geraken, zullen worden voortgezet in, de geest van de door de consultatieve raad van de organisatie voor Europese economische samenwer king op 8 Maart 1948 geformuleerde aan bevelingen. Zij hebben 1 Juli 1949 gekozen als datum van ingang van de» pe riode van de „Voor-Unie", welke zal worden gekenmerkt door de geleidelijke vrijmaking van het goederenverkeer tussen de drie landen, de systematische coördinatie van de handels- en mone taire politiek der partners ten opzichte van derde landen, alsook door de voor bereiding van een stelsel, dat de afslui ting van gemeenschappelijke accoorden mogelijk maakt. Ter verzekering van de systematische coördinatie der buitenlandse handels- en monetaire politiek, zal een ministeriële commissie worden ingesteld. Teneinde Nederland in staat te stel len het stelsel van de „Voor-Unie" in te voeren, zijn de regeringen van de B.L.E.U. bereid ten behoeve van de Nederlandse regering toereikende cre dieten te verlenen, met dien verstande, dat het bedrag hiervan geleidelijk zal moeten worden aangepast aan de bete kenis van de maatregelen, welke door Nederland onder wederzijdse instem ming met de Belgische en Luxemburgse regeringen ter vrijmaking van het han delsverkeer zullen worden genomen. Ten aanzien van de wijze waarop de unie Op monetair gebied zal functionneren, zul len nadere voorstellen moeten worden ge daan, waarbij in het bijzonder worden ge regeld De voorwaarden voor de onderlinge in wisselbaarheid van de beide valuta's. De veiligheidsmiddelen, welke het mo gelijk zullen maken zowel de fundamentele verschillen vast te stellen, weike zich kun nen voordoen in de betalingsbalansen van de beide economieën, als de evenwichts- verstoringen, welke zich kunnen voordoen tussen de unie en de derde landen. De maatregelen, welke eventueel zullen moeten worden genomen ingeval van ver storing van het evenwicht. Deze maatrege len zullen in het bijzonder worden ge zocht in de handelspolitieke sector. De drie regeringen nemen zich voor: de landbouwproductie in de drie lijnden aan te moedigen, op te voeren en in ge wenste banen te leiden; maatregelen te ontwerpen, welke het mo gelijk maken de productie en afzet der landbouwproducten met elkaar in overeen stemming te. brengen. Door de regeringen wordt aan de commissie voor landbouw, visserij en voedselvoorziening opgedragen voor het in werking treden van de economische unie voorstellen te doen, gebaseerd op genoemde richtlijnen. Zij zullen de te voeren loonpolitiek en politiek van sociale zekerheid voorzover noodzakelijk coördineren. Binnen het kader van de door de orga nisatie voor de Europese financiële samen werking vastgelegde beginselen en reke ning houdende met de bevolkingsontwik keling, alsmede met de aanpassingsmoge lijkheden van de bestaande ondernemingen, zullen zij hun investeringen coördineren, zulks teneinde de handhaving van de werk gelegenheid in de drie landen op een zo hoog en evenwichtig mogelijk peil te ver zekeren en tevens een maximale productie te verwezenlijken. Zij zullen de unificatie der accijnzen voltooien en. voor zover noodzakelijk, de unificatie van de wegenbelasting op motorvoertuigen tot stand brengen. Voor wat betreft de,, taxe de trans mission" (omzetbelasting overdrach'ts- taxe), aanvaarden zii de door de admi nistratieve raad van de douaneregelin gen gedane voorstellen ter unificatie der heffingssystemen. Zij zijn van me ning, dat in de voorstellen, welke door genoemde raad ten aanzien van het ta rief van deze belasting zijn ingediend, op de grootst mogelijke wijze rekening worden gehouden met de respectieve lijke belangen. Zij constateren evenwel, dat overwegingen van butgetaire aard hun beletten op dit ogenblik een defini tieve beslissing te nemen. Reeds nu zullen geleidelijk uit te breiden maatregelen worden getroffen, welke ten doel hebben de grenscontrole op het personenverkeer tussen Neder land en de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie „te vereenvoudigen. De studie van problemen aangaande waterwegen en havens zal aan een spe ciale commissie worden toevertrouwd, bestaande uit' vertegenwoordigers der betrokken landen. Deze commissie zal haar werkzaam heden onmiddellijk aanvangen. In elk der drie landen zal een com missie van advies, samengesteld uit die kringen van het beroeps- en bedrijfs leven, betrokken bij de voorbereiding en de werking van de Economische Unie, in het leven worden geroepen. Tussen deze commissies en de ne natio nale delegaties in de verschillende or ganen van de douane-overeenkomst zal Zaken, mr. D. U. Stikker, de Belgische een geregeld contact worden geschapen. Teneinde dit program te verwerke lijken, geven de drie Regeringen op dracht aan de vergadering van de voor zitters om voor 1 Juli 1949 een ge detailleerd plan van uitvoering over te leggen, dat gedurende de periode van de „Voor-Unie" (1 Juli 19491 Juli 1950) op systematische wijze in werking kan worden gesteld. Bovendien zal een bijzondere com missie in het leven worden geroepen, beiast met de voorbereiding van het document, betreffende de inwerking treding van de Economische Unie tus sen de drie landen, en waarbij voorzien wordt in de instelling van de organen, belast met het verzekeren van de juiste werkirig der Unie. Het protocol is ondertekend door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. H. Stikker, de Belgische premier Spaak en de Luxemburgse minister-president J. Bech. Ter gelegenheid van de tiende gedenk dag der Pauskroning van Pius XII heeft de pauselijke internuntius, mgr. Paolo Giobbe, Zondagochtend in de St. Jacobus- kerk te 's-Gravenhage een pontificale Mis gecelebreerd, waarbij verscheidene leden van het corps diplomatique en enkele ministers en oud-ministers tegenwoordig waren. In de ontvangstzaal van de pastorie kwamen de lecien van het corps diplo matique vervolgens hun gelukwensen aan mgr. Giobbe aanbieden. Met het oog op de toestand in Europa was op verlangen van Z.H. de Paus ditmaal van een officiële receptie aan de internuntiatuur afgezien. Het overzicht van het bureau Wederop bouw boerderijen van de in 1948 in uit voering genomen, of ter beschikking ge stelde werken is thans verschenen. Ter beschikking van de eigenaren-bewo ners konden in 1948 worden gesteld 932 complete boerderijen en 295 gedeelten van boerderijen. Er is een aanmeikelijke verschuiving ten goede tussen de in uitvoering genomen en de ter beschikking van de boeren ge stelde werken. In 1948 "zijn (als redeeupiijke boerde rijen) 82 landbouwhangars van zeer va riërende grootte gebouwd, waarvan 63 stuks in staal en 19 stuks in gewapend beton werden uitgevoerd. In December 1948 kon den weer ruim honderd landbouwschuren, overwegend in staal geconstrueerd, wor den aanbesteed, die alle voor het binnen halen van de oogst 1949 gereed zullen zijn. Met dc wind in de zeilen glijdt de Drakkar door de golven. Eric kijkt naar zijn overgelukkige vrouw, die verwachtingsvol de horizon afzoekt naar het zo long verbeide Noorwegen... Peinzend laat Eric zijn blikken gaan over de Vikingen die hem gevolgd zijn net is nodig, dat hij hun de waarheid vertelt, en hij wenkt enkele der oudere mannen. In voorzichtige bewoordingen deelt hij hun de stana van zaken mede. Stomverbaasd staren de Vikingen onze held aan Het is duidelijk dat zij Eric niet gelovenmaar toch de gelijkenisOm hen te overtuigen herinnert hij aan enkele dingen uit vroeger tijden, welke een buitenstaander nooit zou kunnen weten, en dan schijnt het, als heeft hij het pleit gewonnen ,Maar maar dan zijt gij onze koning!" stamelt één der mannen. „Maar de Ene de Noormandie in Noorwegen isWie is dat dan?" „Heel eenvoudigzegt Eric. „Ik voer naar Frandonia om mijn bruid te halen Op één der schepen bevond zich mijn neef en dubbelganger. Omon Onze Drakkar raakte in een storm de vloot kwijt en sedert dien heb ik de halve wereld rondgezworven. Tot op dit moment ben ik niet meer in Noorwegen geweest Omon, denkend dat ik omgekomen was, is na mijn vaders dood als de verloren zoon teruggekeerd vertellend, dat Omon op zee was verongelukt." „ik geloof hetV' zegt de Viking ongedwongen„Zo moét het zijn! En ik ben de eerstedie onze konivn mag begroeten Intussen brengt Hatha de vaise koning Eric de Noorman de tijding van het mis- lukken van zijn rooftochtOnbewogen luistert de koning toe, doch wanneer hij hoortdat de aanvoerder der kustbevolking zijn sprekend evenbeeld isrijst hij verschrikt op uit zijn zetel en zijn gelaat wordt heel bleek. De commissie Nationale Herdenking heeft weer richtlijnen gegeven voor de herdenkingsavond op 4 Mei 1949. Her dacht zullen worden de militairen van de Nederlandse Strijdkrachten, de zee lieden, de verzetsstrijders en de gealli eerde militairen, die waar ter wereld ook voor de bevrijding van het konink rijk zijn gevallen. Van des avonds zes uur af zullen de vlaggen halfstok worden gehangen. Om 19.30 uur zullen „stille tochten" gehou den worden naar plaatsen, waar strij ders de docd vonden. Van kwart voor acht tot een halve minuut voor acht luiden de klokken, en om acht uur wordt gedurende twee minuten stilte in acht genomen. Aan de burgemeesters is verzocht die avond na 18 uur geen openbare vermakelijkheden toe te staan. Ir. A. F. Philips, president-commissa ris en gedelegeerd commissaris van de Philips-fabrieken te Eindhoven, viert vandaag zijn vijf en zeventigste ver jaardag. Hij ziet nu terug op een 54- jarige loopbaan in een onderneming, die, in 1891 door Gerard Philips ge sticht, over een complex gebouwen be schikt van 400.000 m2. met in totaal 80.000 man personeel. Hei was in 1895, dat A. F. Philips, «meneer Anton", begon met het verove- ren van de wereldmarkt in zijn functie Van verkoper. Reeds in 1903 behoorde het bedrijf tot de vier grootste Europese fabrieken. In dat jaar stichtten Gerard en Anton het kooldraadlampen-syndi- caat, voerden de. zo populaire metaal draadlamp in en pasten het bedrijf Voortdurend aan bij de ontwikkeling, die de electrische verlichting met zulke snelle sprongen doormaakte. In 1922 trok zijn broer zich terug. Anton Phi lips nam de leiding over. Nog steeds tvas de gloeilamp het hoofdproduct, hiaar reeds werd het probleem van de Vervaardiging van radiotoestellen dringend. Toen nam in 1927 A. F. Philips het besluit zich met de productie daarvan bezig te houden. Vijf jaar later le verde Philips al het millioenste. ra diotoestel af, acht jaar later de mil lioenste radiobuis. Als blijk van waardering voor zijn verdiensten Verleende de Handelshogeschool te Rotterdam de directeur van een der grootste en meest bekende Neder landse bedrijven het ere-doctoraat in de Handelswetenschappen. In 1939 trad dr. Philips af als presi- flent-directeur. De oorlog kwam en deed het ergste vrezen voor zijn bedrijf. ~!aar de 100.000 m2. fabrieksoppervlak- 'e, die. in Eindhoven verloren waren ëegaan, werden hersteld. En thans ex perimenteert men te Eindhoven met de Jelevisie. De ontwikkeling der dingen °lgt het Philipsbedrijf op de voet. - m de. geest van de thans vijf en ze ventig-jarige! (Van onze Haagse redacteur) Het is niet waarschijnlijk, dat deze week nog een publicatie van het com muniqué over de grenscorrecties in de hierbij betrokken landen zal kunnen plaats vinden. Omtrent de reden van deze nieuwe vertraging de publicatie zou volgens eerdeife mededelingen dezer dagen te verwachten geweest zijn werd heden van officiële zijde het stil zwijgen bewaard. Karl Arnold, premier van Noord-Rijn- land-Westfalen, heeft verklaard, Bevin te zullen uitnodigen voor een bezoek aan West-Duitsland, ter bestudering van de kwestie der grenswijzigingen ter plaatse, zo meldt het Duitse nieuws bureau D.P.D. De wijzigingen van de grenzen van Nederland en België kon den door besprekingen geregeld wor den. O.a. zou worden voorgesteld aan Nederland rechten te verlenen tot exploitatie van bossen in de betrok ken streken, alsmede aanleg door de Duitsers van een autoweg met ex territoriale rechten, waarvan de kos ten zouden worden verrekend onder de herstelbetalingen. Wanneer de be zettingsautoriteiten met dit voorstel instemmen, aldus wordt bericht, zal de regering te Düsseldorf de tekst er van aan de Nederlandse regering doen toekomen. De grote bloemenexpositie „Flori- bunda" heeft haar poorten nog niet geopend of daar komt actief Rotter dam weer met een ander initiatief, dat even origineel als fantastisch van opzet genoemd mag worden. Deze zomer, van 24 Juni tot en met 17 Juli wordt de Diergaarde Blijdorp herschapen in een Oosterse wonder- tuin, „Oriënta", met Perzische markt, pagode's en een Oosterse ex positie. Zowel de Rivièrahal als de tuin zullen voor deze sprookjesshow gebruikt worden en een groot deel van de attractie zal gelegen zijn in een feërieke verlichting in de avond. Het belangrijkst is zonder twijfel de openlucht-opvoering van Madame But terfly door de Nederlandse Opera in de avond van de 6de Juli. Men heeft hier voor een unieke gelegenheid gevonden in de omgeving van de vijver achter de Rivièrahal, waar op een groot terras een achttien meter hoge pagode zal worden opgericht. Het voltallig orkest van de Ned. Opera zal op het terras een plaats vinden en daarnaast is er op een ver hoogd toneel met een diameter van der tig meter voldoende ruimte voor de op voering. Duizenden mensen zullen in de stille avond dit schouwspel kunnen ga deslaan Bij onverhoopt slecht weer zal de opera op een later tijdstip gegeven worden. Men overweegt tevens een re prise. De vijver en het ruime terras vormen overigens meer avonden het middelpunt van attracties. Zo zullen de Mariniers kapel en het orkest van Dolf van der Linden met solisten concerteren. De 7de Juli, de dag waarop ons Koninklijk Paar 12% jaar gehuwd is. komt er een groot vlagvertoon der verschillende jeugdgroeperingen. Netty v. d. Valk zal met haar balletgroep Les Sylphides een Oosters ballet opvoeren en een kinder - matinée verzorgen. Verder denkt men aan een tocht van twintig muziekkorpsen naar Blijdorp, waar de door Thom Adee speciaal voor deze gelegenheid gecom poneerde Oriëtamars gespeeld zal worden. Ook zal men trachten Chinezen te contracteren voor een Oosterse show 35 ct per pak met drakendans. Waarschijnlijk zal ook Crochet zijn aandeel in de Oosterse sfeer leveren. Vanzelfsprekend mag de zakelijke grondslag bij een dergelijke onderne ming niet ontbreken. Een groot aantal stands, alle in Oosterse stijl opgetrok ken er is een afdeling Insulinde, Per- zië, Voor-Indië en China met stand houders in costuums van de landstreek, die zij vertegenwoordigen, vormt het zakelijk element. Verder zijn er een loterij en een aantal attracties, die een batig saldo moeten waarborgen. Want al zullen tienduizenden naar „Oriënta" komen, als gevolg waarvan automatisch een krachtige propaganda zal ontstaan, ten -behoeve van de Maas stad en Blijdorp, toch dient men naast dit goedchauvinistische element vooral voor ogen te houden, dat het eerste doel is: gelden bijeen te brengen voor de Vincentiusvereniging te Rotterdam. Vo rig jaar heeft men met de tentoonstel ling „Oud-Rotterdam" in de Rivièrahal 126.000 bezoekers getrokken en zijn rui me baten ter beschikking gekomen van deze vereniging. Men zet de zaak thans op grotere voet voort, op de eerste plaats ten behoeve van de kinderbescherming en tevens voor de oprichting van nieuwe volkslogementen in Rotterdam. Ver schillende sociale en charitatieve instan ties in de Maasstad werken voor hetzelf de doel en de Vincentiusvereniging tracht, indachtig het prachtige resultaat van vorig jaar, op deze grootscheepse manier gelden' voor haar plannen be schikbaar te krijgen.^Dat zij in de per soon van haar vice-voorzitter, tevens bestuurslid van de Diergaarde, de heer L. C. Kok, een ondernemend en energiek man bezit, vol grootse plannen en be dacht op stunts, mag haar slechts dank baar stemmen. Zaterdagmorgen is i het gebouw van de Kamer van Koophandel te Tilburg het congres geopend der Internationale Organi saties van Katholieke Werkgevers, de „Uniapac". Er waren ongeveer zestig deel nemers uit Frankrijk, België, Italië, En geland en Nederland. Om twaalf uur werden de congressisten op het Paleis-raadhuis ontvangen door de burgemeester van Tilburg mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst, die hen toe sprak. Gedurende drie dagen worden op dit congres door inleiders uit de deelnemende landen de vele aspecten behandeld der particuliere ondernemingen in de diverse landen. Zondag zijn de congressisten in audiëntie ontvangen door mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. Het congres is vandaag besloten met een excursie naar verschillende bedrijven. Met de officiële ontvangst op het Pa leis-raadhuis viel samen de opening der tentoonstelling, georganiseerd ter gelegen heid van de 100ste sterfdag van Koning Willem II. Op deze tentoonstelling is bij een gebracht een uitgebreide collectie sou venirs en gedenkplaten betrekking heb bende op koning Willem II, die geruime tijd als prins en koning te Tilburg ver- biijf hield. Op Rome's oude muren is opnieuw een affiche-oorlog ontbrand, ditmaal tus sen de voor- en tegenstanders van het Atlantische pact. „Zeg neen tegen deze imperialistische daad." is te lezen op een communistisch aanplakbiljet. Andere roepen de arbei ders op in „elke werkplaats, fabriek en kantoor tegen het pact en voor de vre de" te demonstreren. Een affiche van de voorstanders toont een grote plaat van Von Ribbentrop en Stalin, die elkaar in 1939 de hand schud den. Honderden jongelieden demonstreer den Zaterdagavond in het centrum van Rome tegen het pact. Er kwamen ver schillende ongeregeldheden voor en en kele personen werden aangehouden. De jongelieden maakten de politie uit voor „fascisten." In enkele Italiaanse steden slaagden de communisten er in proteststakingen tegen het pact op touw te zetten. Men verwacht echter niet, dat zij er in zullen slagen een algemene stakingsbeweging te organiseren. De Romeinse kranten juichen over het algemeen de regeringspolitiek ten op zichte van het pact toe. Slechts de pro- communistische pers is in oppositie. In het Italiaanse parlement heeft Pietro Nenni, de leider van de pro- communistische socialistische meer derheidspartij, Zaterdag verklaard, dat zijn partij met alle grondwettelijke middelen het Atlantisch pact zal be strijden. Hij drong er op aan, de be slissing over al dan niet toetreden tot het pact afhankelijk te stellen van een volksstemming. Nenni verklaarde dat het pact een aanvalswapen betekent en sprak dan met lof over de Sovjet-Russische strijd krachten. De afgevaardigden van centrum en rechts begonnen hier te roepen: „Leve Italië." Over en weer vielen harde woorden en de voorzitter kon slechts met moeite de orde herstellen. De senatoren en afgevaardigden van Saraguts socialistische partij hebben be sloten de Italiaanse regering in haar Vandaag wordt de beroemde natuur kundige prof. Albert Einstein zeventig jaar. Hij werd in Vim aan de Donau uit Joodse ouders geboren. Einstein dankt zijn grote vermaardheid o.m. aan zijn geniale schepping: de relativiteits theorie. houding ten opzichte van het Atlantische pact te steunen, wanneer het Kamer debat over deze kwestie zal worden voortgezet. Zes leden kregen verlof om zich van stemming te onthouden, daar ze het pact niet goedkeurden. Palmiro Togliatti, de leider van de Italiaanse communistische partij, heeft Zaterdag verklaard, dat hij en zijn aan hangers een grootscheepse campagne in het parlement en het land zullen voeren tegen Italië's deelneming aan een At lantisch pact. De Chinese wetgevende Yuan (parle ment) heeft Zaterdag de benoeming van generaal Ho Jing Tsjin tot premier van China goedgekeurd. De nieuwe premier is zestig jaar oud. Hij is beroepssoldaat en heeft grote in vloed in het nationalistische ,eger. Hij was gedurende veertien jaar minister van oorlog en is een persoonlijk vriend van Tsjang Kai Sjek. Ho Ying Tsjin deeldq aan verslagge vers mede, dat hij zou trachten alle po litieke schakeringen in zijn nieuwe regering op te nemen. Volgens persberichten uit Sjanghai, zijn alle drie ledpn van de Sjanghaise vredesdelegatie, die onlangs de grond slag legden voor formele vredesbespre kingen met de communisten, uitgenodigd om als kern-kabinetsleden deel te ne men aan de nieuwe „gestroomlijnde' regering. Volgens onbevestigde berichten uit Sjanghai zou maarschalk Tsjang Kal Sjek op het eiland Koelangsoe, ter hoogte van de Zuid-Chinese haven Amoy zijn aangekomen om daar in afzondering te leven. Onlangs verluidde dat een Chinese regeringsdelegatie hem verzocht had naar het buitenland te gaan om de vre desonderhandelingen met de communis ten die zijn arrestatie als „oorlogsmis dadiger" geëist hebben, te vergemak kelijken. Dr. Puender, voorzitter van de Bizo- nale economische raad, dr. Hermes van de West-Duitse Boerenbond, de door de Russen afgezette leider van de christen democraten in de Oostelijke zone, prof. Ludwig Erhard en een tiental andere vooraanstaande figuren uit het politieke en industriële leven in Duitsland, heb ben te Godesberg een geheime conferen tie belegd met de vroegere Duitse am bassadeur te Moskou, Nadolny, om te spreken over het vraagstuk der Duitse eenheid. Naar gemeld wordt is Nadolny, die in de Sovjetzone woont, een afgezant van het Sovjetbestuur. Hy werd herhaalde lijk gebruikt voor het doen van compro mis-voorstellen. Thans is hij reeds zes weken in het Rijnland. In een vertrouwelijke uitnodiging schreef Hermes, dat het doel der confe rentie was zó krachtig te tonen, dat de Duitsers eenheid wensten, dat hiermede rekening gehouden zou moeten worden bij alle pogingen de vrede in Europa te bewerkstelligen. Hij gaf uiting aan de vrees, dat de verdeling van Duitsland permanent zou worden, af althans van lange duur. Het Duitse nieuwsbureau DENA meldt dat op de agenda van de geheime verga dering o.a.. de plannen voor de hervat ting van de handel tussen West-Duis- land en de Sovjet-zone stonden. juxcht 't Vissertje Voor dl met dit recept van de Voedingsraad C hebt nodig: 1 kilo schar (voor 4 pers.), zout, bloem, (melk), olie, vet, boter of margarine. Was de vis (vooral de buikholte) goed en wrijf ze met zout in. Laat haar dan uitlekken en haal haar door bloem of melk (of een dun papje van beide). Laat in een koekenpan olie (vet) dam- pend-heet worden (boter of margarine lichtbruin). Bak de schar op een heet vuur snel bruin. Eerst de lichte kant, dan de donkere! De vis opdienen met de lichte zijde naar boven. Bij gebruik van vet: de schar liefst warm eten. Gebakken schar smaakt héérlijk met zure saus, gekookte aardappelen, sla, tomaten, komkommer. Bij brood is gebakken schar een verrukkelijke tractatie 0' (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 14) Mijnheer Voort trachtte haar wat aan het praten te krijgen, maar Elspeth was niet in staat anders dan in korte zin netjes te antwoorden. Het was Pieter, die eindelijk weer haar aandacht op zich wist te vestigen. „Ik hoorde daarjuist wat over Willem Helst, de kaasmaker," zei hij tot zijn va der. „Ze zeggen, dat hij gisteren zijn beste paard heeft verkocht om een nieuw soort tulpenbol te kunnen kopen". Elspeth keek nieuwsgierig op, ze ver gat haar ongerustheid een ogenblik. Al weer tulpen! Een glimlach kwam om haar mond bij de gedachte, dat haar va der zijn mooiste paard zou verkopen om de een of andere ui te kopen. Zou het een grapje van Pieter zijn? Maar nee, hij sprak in volle ernst. Een bol van een tulpensoort, die de naam „Gouda" droeg, bleek meer waard te zijn dan een paard. Elspeth kon het niet geloven. Mijnheer scheen evenwel aan het ver haal van zijn zoon niet te twijfelen, al liet zijn fronsend voorhoofd zien, dat hij de daad van Willem Helst erg afkeur de. „Een kaasmaker," zei hij, „wat weet die van tulpen? Ze zijn gek, de mensen tegenwoordig, in hun verlangen om op een gemakkelijke Ynanier veel geld te verdienen." Duidelijk liet Mijnheer blij ken, hoe verkeerd hij dit vond. Toen stak hij echter zijn pijp op en ging naar zijn werk. Toen hij het vertrek verlaten had, legde Pieter aan Elspeth uit, dat ieder een in Holland de laatste tijd tulpen bollen kocht, zodat deze langzamerhand veel en veel duurder waren geworden dan hun eigenlijke waarde was. Geweldige sommen werden gegeven voor een enkele bol van een bijzonder soort tulp, en arme zowel als rijke men sen deden aan deze tulpenhandel mee. Men ging er namelijk toe over tulpen te kopen niet om die tulpen te houden, maar met het doel ze tegen een veel hogere prijs te verkopen en zo een hoge winst te maken. Windhandel noemde men dat ook wel. In korte tijd werden zo grote fortuinen gemaakt. Pieters va der, die een serieuze bollenkweker was, keurde deze handel sterk af. Elspeth kon niet begrijpen, dat iemand zijn paard zou ruilen voor een .tulp en dat al die bloembollen in de lange schuur naast het huis zoveel waard wa- rij. Maar als ze dat waren, dan moest Pieters vader wel een zeer rijk man zijn. Dan zou het ook gemakkelijk voor hem zijn, haar naar Engeland terug te bren gen. Maar waarom deed hij dit dan niet? En waarom treuzelde hij een boodschap te sturen naar haar vader en waarom praatte hij alsof ze het komende voor jaar nog hier zou zijn? Elspeth dacht, dat, als Pieter de waarheid sprak, die bollen even kostbaar waren als haar parels. Ze kon er gemakkelijk een paar van in haar zak steken en daarmee de reis naar Engeland betalen. Maar die gedachte wierp ze dircet weer van zich af. Iemand van het ge slacht Kent wilde geen dief zijn. zelfs niet van een paar onnozele uien, waar van men er hier zoveel had. Neen, zij moest allereerst nog eens met Mijnheer praten, besloot Milady, voor ze ging slapen.' Ze moést hem ervan overtuigen, dat er zonder uitstel een boodschap naar Kentmoor diende te worden gestuurd. De volgende morgen vond ze echter alleen Mevrouw en Anneke aan tafel, die op haar wachtten om samen te ont bijten. Pieter was naar Haarlem met de melk en Mijnheer was ook al aan het werk. Omdat noch de moeder, noch de dochter Engels konden spreken, kon El speth hun niet duidelijk maken, dat zij zo graag nog eens weer met Mijnheer zou willen spïSken. Mevrouw zou trou wens misschien haar man liever niet storen bij zijn werk? Toen de maaltijd geëindigd was, liep Milady onrustig de kamer door. Een ogenblik stond ze te turen uit een ven ster, van waaruit ze de onophoudelijke beweging der wieken van de windmolen kon gadeslaan. Moest ze zelf Mijnheer zoeken of zou het beter zijn te wachten tot Pieter terugkwam? Na een poosje draaide ze zich ongeduldig van het raam af. Anneke bleek de kamer te hebben verlaten en een dienstbode kwam bin nen met een grote bak met water. De bak werd vóór Mevrouw op de tafel geplaatst; die begon nu zelf het mooie aardewerk van Delfts blauw af te was sen waarvan ze zojuist gegeten hadden. Elspeth stond verrast te kijken, want geen Engelse dame zou ooit haar handen op die manier gebruiken. Toen ze wat dichterbij kwam, gaf Mevrouw, die ge zien had met hoeveel belangstelling El speth toekeek, te kennen dat ze wel mocht meehelpen, met een gebaar alsof ze haar gast daarmee een zeer bijzondere gunst verleende. Milady vond dit erg prettig. Op Kent moor had men haar nooit toegestaan zich met zulke werkjes bezig te houden. En het aardewerk was zo mooi! Ze lette op, hoe Mevrouw de borden schoon wreef en ze deed het met zoveel zorg na, dat Mevrouw goedkeurend glim lachte. Toen ze even weggeroepen werd, liet ze zelfs Elspeth alleen verder gaan met het werk. Daardoor geheel in be slag genomen, was Milady juist bezig aan de laatste schaal, toen Pieters blonde hoofd zó onverwacht om de deur ver scheen, dat ze verschrikt opsprong en de schotel uit haar henden gleed. „O!" Het was een kreet van ontzetting. Maar Pieters grote handen strekten zich juist op tijd uit om de kostbare blauwe schaal op te vangen en haar weer veilig op de tafel te plaatsen. Elspeth gaf een zucht van verlichting. Als ze het bord gebroken had, zou ze stellig niet weer hebben mogen helpen. „Pieter, zeg me nu eens, waar ik je vader vinden kan. Ik moet hem aan het verstand brengen, dat hij bericht moet sturen n%ar Engeland." Als antwoord liet Pieter twee nieuwe klompen zien en vroeg haar, die eens te passen. „Maar ik zeg je, ik móet je vader spreken. En heel gauw!" Pieter hield haar rustig de klompen voor en omdat het duidelijk was, dat ze van hem geen hulp hoefde te verwach ten, voordat ze ze had aangetrokken, haastte ze zich het te doen. Ze bleken haar precies te passen. Voldaan ging Pieter kalm zitten, haal de zijn mes uit zijn zak en begon op de neus van de beide klompen een tulpen bloem uit te snijden. „Tulpen! Al weer tulpen!" dacht Mi- lady en wanhopig stampte ze met haar voet op de grond. „Toe, breng me nu naar je vader, Pieter!" Maar het gele hoofd van de jongen was over zijn werk gebogen. „In Haar lem," vertelde hij intussen op zijn lang zame manier, „in Haarlem heb ik voor vader informaties ingewonnen. De vol gende week gaat er iemand die hij ver trouwt naar Engeland." Elspeth zette grote ogen op. „En kan er een brief van mij aan die man meege geven worden? O, Pieter, waarom heb je dat niet dadelijk gezegd?" Ze vergat helemaal, dat ze aan de afwas bezig was en snelde naar de deur. „Ik ga direct schrijven!" Maar Pieter's bedaarde stem hield haar tegen. „Hoor eens," zei hij, „ik heb nog meer nieuws voor je." (Wordt vervolgd) Cuba heeft aangekondigd, dat het de vonnissen tegen Kardinaal Mindszent; en de vijftien Bulgaarse predikanten voor de UNO zal brengen als schending van de conventie der rech n van de ons. Pater Jepo Kerkai, organisator van dc katholieke plattelands jeugd in Hongarije, is door de communistische autoriteiten gear- .csieerü, zo heeft een welingelichte woord voerder ten Vatikane rklaard. Volgens door het Vatikaan ontvangen be richten zou de rijkspolitie hem tezamen met ongeveer 100 zijner collega's van de Hongaarse Katholieke Actie gearresteerd nebben. Het Hongaarse Episcèr t heeft Mgr. Michael Endrey benoemd tot algemeen di recteur van de Hongaarse Katholieke Actie. Mgr. Endrey was reeds piaaisvc. ...igend directeur der Katholieke Actie, nadat Mgr. mgismund Mihaiovics, de vroegere algeme ne directeur, uit Her—-«rij? moest vluch ten veer de communisten. Het Comité voo H. Jaar te Rome heeft bekend gemaakt, dat de katholieKen van Rome zal worden verzocht tussen 25 Maart en 3 April hun bijdragen te wil len geven voor de verbetering èh ver sterking van Radio Vaticana. De opbrengst zal aan de H. Vader worden geschonken ter gelegenheid van Zijn gouden priesterjubi leum op 2 April. De openbare viering van het jubileum is uitgesteld tot de volgende dag, Zondag 3 April. De zegening van de kinderen der wereld door Z. H. de Paus, zal aanstaande Zater dag om 11 uur 30 na het einde van een mis, over Radio Vaticana uitgezonden wor den, zo werd Zaterdag bekend gemaakt. De Sovjet-autoriteiten hebben het terug reis-visum voor Pater Laberge ingetrok ken, aldus een mededeling van Pater N. J. Dufault, Provinciaal der Assumptionis- ten in Massachusets. Pater Laberge was voordat hij voor een korte vacantie naar Amerika kwam, in Moskou werkzaam en oefende daar de zielzorg uit, voornamelijk voor Amerikanen en andere buitenlanders. Het werk dateert reeds sedert 1934 en is het gevolg van een overeenkomst tussen president Roosevelt en Maxim Litwir_o^ toen Amerika de Sovjet-Unie erkende. Zondag is in New York op weg naar Washington de minister van Buitenlaifase Zaken van IJsland, Bjarni Benediktson, gearriveerd. Hij zal over het Atlantisch Pact spreken. De Britse regering heeft in Sofia offici eel geprotesteerd tegen het proces tegen de vijftien Bulgaarse dominees. Zij acht dit een inbreuk op het Bulgaarse vredes verdrag. Engeland verwerpt alle beschul digingen die in de loop van het proces tegen Britse diplomaten zijn ingebracht. 28 Maart zullen 300 geleerden van inter nationale reputatie, allen deskundig op het gebied van de atoomenergie, in Engeland bijeenkomen. Hun besprekingen zullen strikt beperkt blijven tot het gebruik van atoomenergie in de scheikunde De confe rentie duurt een week. Cons tantin Rendis, de Griekse minister van Openbare Orde, heeft verklaard, dat Griekse communisten hem mededelingen hadden gedaan over plannen voor een ge combineerde actie van Bulgaren, Griekse verzetslieden en Albanezen als een eerste stap tot het omverwerpen van het regiem van maarschalk Tito. In Amerikaanse officiële kringen wordt verklaard, dat, in strijd met zekere be richten uit Joegoslavië, thans geen be sprekingen worden gevoerd tussen de re gering der Verenigde Staten en die van Belgrado met het oog op de levering van industriële uitrusting, waaronder mijnma- terieel, aan Joegoslavië. De transatlantische pionier Dieudonné Costes zal vandaag voor een Frans mili tair tribunaal moeten verschijnen om zich te verantwoorden voor beschuldiging vvegens verraad in de tweede wereldoorlog. Costes volbracht in September 1930 te zamen met Bellonte de eerste directe vlucht ParijsNew York. De Franse Nationale rgadering ïeeft een wet aangenomen, welke bepaaldat het stoffelijk overschot van generaal Gi- raud in de Dome des Invalides zal wor den bijgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3