Zelfs 2-0 voorsprong onvoldoende voor eerste zege der Rode Duivels Kraak, Wilkes, Lenstra, Clavan en Van Schijndel de besten KORT COMMENTAAR m wm m m HANDSBAL VAN STEENBERGEN EN DE STAND WEER GELIJK Mijn eerste IB Beslissing in laatste minmt Ongeslagen record gehandhaafd Het begon bij Clavan interland G e I ij k LENSTRA HET REST OP DE BINNENPLAATS i; MAANDAG 14 MAART 1949 PAGINA 4 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 13 MAART Misschien zal er nog lang over gediscussieerd worden, of het handgebaar waarmee de debuterende rechtsback Steenbergen in de laatste minuten een Nederlandse voeibalzege op de Belgen aan scherven sloeg, inderdaad een noodzakelijk gebaar was. Naar onze mening zeer beslist niet. De SVV'er werkte mei dit verboden manuaal de voorzei van rechts niet uit hei onbeschermde doel, maar sloeg de bal eenvoudig dóór. Hij ontnam er de achter hem staande Belgische linksbuiten Thirifays een mogelijke kans mee, om er Mermans mid dels een strafschop een zekere voor terug te geven. Wij kunnen ons ook niet aansluiten bij de vanmiddag veel geuite mening, dat dit derde Belgische doelpunt toch eigen lijk niets deed dan de zaken lot de juiste proporties terug voeren, omdat hei grote technische overwicht van dë Belgen in de eerste helft een Nederlandse overwinning niet zou rechtvaardigen. Dat is namelijk onjuist. De suprematie waarmee ze» in iets meer dan twintig minuien iijds een 20 voorsprong hadden genomen, behielden de Belgen ook daarna. Behalve aan het werkelijk brillante optreden van Kraak, hadden ze hei toch voor een groot deel aan zich zelf ie wijten, dat de poort tot hel doel, door de Neder landse achterhoede in die eerste periode heel onvoorzichtig op een kier gezet, niet mei een hagel van doeltreffende schoten wagenwijd-werd opengerukt. Toch niet voldaan Van Schijndel uitstekend K.-Brabantse voetballers gelijk tegen politie: 0-0 A.F.C. verliest protest Nederlands studententeam over alle linies zwakker Kr aak je Reflex Cijfers Abe Nillssod Snapper NederlandBelgië 33 AmsterdamBrussel 3—0 Rotterd.—Antwerpen 13 UtrechtBrugge 12 Nederl.Belg. (stud.) 05 Olie op smeulend vuur BELGIE MIST ZIJN BESTE KANS een bij de vele andere, waaruit ze dan toch ééns zullen moeten leren, dat men wedstrijden als deze met techniek alleen niet winnen kan. Wij vernamen, dat de Belgen teleurgesteld waren door de nieuwe „onkans" welke hen had getrof fen. Dat is niet juist gezien. Zij maken een fout, wanneer zij hun recht- op de overwinning baseren op het voortref felijke spel dat ze in de éérste helft demonstreerden. Daaraan danken zij hun 20 voorsprong. Aan het spel in de tweede periode danken ze drie doelpun ten tégen, omdat toen niet hün techni sche suprematie, maar het prijzenswaar dig élan van de Nederlandse combinatie, beslissend bleek. We kunnen nu wel een mooi gebaar willen maken door te zeg gen, dat het zó goed is omdat Bel gië meer dan Oranje de zege verdiende, maar dat zou dan een leeg gebaar zijn. De zege verdient men niet zo lang men zijn aanspraken op het succes baseert op zijn prestaties in eep gedeelte van de vastgestelde speeltijd. De zelfgenoegzaamheid waarmee de Belgen op hun onverwacht snel geno men voorsprong reageerden, is hun on dergang geweest. Zij meenden dat het wel in orde was, toen Möring met de moed der wanhoop achter een hem veel te snelle Mermans aandraafde en de Nederlandse backs nog krampachtig naar middelen zochten om de daardoor ontstane hiaten zo goed en zo kwaad als dat ging te vullen. Ze lieten hun zo succesvolle tactiek van open spel met long-passes en harde, droge punches op Kraak's doel domweg varen en zochten over het algemeen weer hun heil in de vruchteloze combinatie, waarmee ze te gen de Nederlanders nog nimmer suc ces hebben gehad. Ook na die eerste periode kregen de Belgen kansen te over om successen te behalen, want nog altijd was niet de muur gemetseld, die in de tweede helft een met succes reagerende Nederlandse ploeg plotseling voor het eigen doel wist op te trekken. Ondanks een verbe ten Kraak, vreemd-bleek van nerveuze vastbeslotenheid om niets meer te laten passeren, haddèn zij toch moeten pro fiteren van de lauwheid en verslagen heid die een groot deel van de oranje mannen op dat moment zeer duidelijk bezielde. Zij hebben dat niet gedaan en daar door de overwinning, die nu meer dan ooit in hun bereik scheen, opnieuw ver speeld. Verspeeld op het moment dat zij op weg waren om het mooiste re sultaat van het na-oorlogs contact tus sen onze beide landen te gaan bereiken En wéér zullen ze deze les kunnen voe- Wij zouden echter een vergissing be gaan, wanneer we uit de zo verdienste lijke krachtsinspanning van de oranje-elf de conclusie trokken, dat Jiet dus alle maal zo'n vaart nog niet liep met dit elftal. Zelfs de begeesterende geestdrift waarmee de Nederlanders in de tweede helft de vrij grote achterstand in een voorsprong omzetten, kan ons moeilijk blind .naken voor het werkelijk gehalte van deze ploeg. Dat was absoluut te laag. Natuurlijk hebben we altijd een paar geduchte troeven, zo lang we over spelers kunnen beschikken als Kraak, Wilkes, Lenstra en Schijvenaar, maar een viermanschap van bijzondere kwa liteiten kan op de duur toch niet re presentatief heten voor het Nederland se voetbal. Er was te weinig kader in deze ploeg. Rijvers is voor zijn plaats in het team tóch weer iets te licht bevonden en zal nu wel het veld moeten ruimen; Bran- des, ondanks zijn schitterend doelpunt, is geen middenvoor in de nationale ploeg, omdat hij te weinig handigheid heeft in het ontwijken van zijn tegen stander, omdat hij als regel te traag denkt en handelt en omdat hij niet ge noeg doorstoot. En nu moet er dan ook maar eens een einde komen aan het manoeuvreren met Lenstra's kwaliteiten op de vleugel. Laat men van één probleem in de voor hoede ep niet twee maken. Lenstra en Wilkes op de binnenplaatsen kunnen méér bereiken dan deze twee grootmach ten van onze aanval op één vleugel. Hoe wel wij voldoende oog hebben voor het gevaar dat deze beide cracks in eikaars gezelschap voor de tegenpartij kunnen betekenen, zagen wij toch in de eerste helft van Lenstra op de vlèugel té wei nig, om er enthousiast over te kunnen zijn. Toen in de tweede speeltijd einde lijk ook de Fries 't net vond, was hij inmiddels terechtgekomen op de links binnenplaats, waar we hem gaarne zul len terugvinden. In de zo nu en dan bewonderenswaardige combinaties met ft De NedeHand.se voorhoede op een kluitje en Abe Lenstra in het middelpunt van de algemene jeestvreugde, nadat hij als linksbinnen! Nederland de lei ding heeft gegeven. Wilkes die de beste in de voorhoede was vonden wij de bekwame Heeren- veenspeler als buitenman wel eens een wat lauw element. Clavan heeft ook in zijn derde inter land een doelpunt gemaakt en tevens was hij de grondlegger van het tweede, toen hij de bal met .een verre pass aan de vooruitgeschoven Brandes overgaf. Maar meer dan door deze wapenfeiten heeft de Hagenaar geïmponeerd door zijn grote en zo nuttige activiteit, waar door hij een der lichtpunten is geworden in onze internationale spelersklasse, Stoffelen's onvermoeid werken le verde vooral in de eerste helft niet voldoende resultaat op en hoewel de Ajaxied na de pauze met het hele team mee omhoog kwam, 'kon hij toch geen moment in de schaduw staart van Van Schijndel, die zonder twijfel zijn plaats in de Nederlandse ploeg heeft geconsolideerd. De Schiedammer was uiterst moeilijk passeerbaar en fun geerde zo ongeveer als struikelblok voor de gehele Belgische voorhoede. Het was uiteraard wel eens riskant, maar het onderstreepte zijn bruikbaar heid niet weinig, te meer omdat zijn kracht vooral school in het voortref felijk steunen van de aanval, waardoor hij de eigen binnenspelers weer eens wat meer kansen gaf om op te dringen, Möring heeft het vooral in de eerste helft te kwaad gehad met Mermans, die hem in het begin volledig de loef afstak en ook daarna herhaaldelijk met succes ontliep. Blijkbaar voelde de Enschedeër zich door zijn gebrek aan snelheid op de „lange afstand" niet veilig genoeg en zijn voornaamste verdiensten schuilen dan ook in de manier waarop hij soms letterlijk als grendel fungeerde voor het Nederlandse doel. Maar met dat al waren er toch hiaten in de Nederlandse defensie, die het debuut van Steenber gen niet vergemakkelijkten. Het was overigens een niet slecht debuut, dat helaas ontsierd werd door het gebrek aan zelfbeheersing, in de laatste minuten. Het is geen gunstig entree, wanneer een speler moet erkennen dat door z ij n fout de overwinning verloren ging. Schij venaar heeft het door de verschillende moeilijkhedeiï in de eerste helft bijzon der zwaar gehad, maar was ook toen, evenals in de tweede, helft weer een van de besten. De befaamde Lemberechts ondervond dat maar al te zeer. Wij doen echter niemand tekort, wan neer wij Kraak nog eens de grote man van onze defensie noemen. Zijn opstellen en uitlopen altijd al zijn sterkste punten hebben ons verschillende doel punten bespaard. Zij hebben ons bijna de overwinning gebracht, die voor een groot deel z ij n overwinning zou zijn geweest. Het was vooral voor hém een teleurstelling, dat hij in de laatste mi nuten nog in zijn net moest duiken, om de glasharde voltreffer van Mermans weer naar de middenstip te trappen. Bij de Belgen imponeerde ons vóór de rust Lemberechts en maakte ook Givard indruk met zijn debuut als linksback. Hij heeft het tegen WilkesLenstra uit stekend volgehouden. Henriet was vin nig als steeds en Carré kon het wel klaren met Brandes. Uitblinkers als de Nederlandse ploeg telde de Belgische équipe niet, maar in de periode dat het goed ging werkte het hele team daaraan mee en scheen het overwicht onaantast baar. Na de rust scheen een zelfde lauw heid zich van de Belgen te hebben mees ter gemaakt als die welke de Nederlan ders voor'.rust gevangen hield. Pas toen het einde naderde kwam er weer een beetje vuur in en toen heeft het voor de Nederlandse doelmond nog wel eens ge spannen. Maar het verlossende schot, dat tenminste één punt redde, kon toch pas worden gelost, toen Mermans zijn niet te missen kans kreeg op de elfme- terstip. Te Tilburg werd een wedstrijd gespeeld tussen een Noord-Brabants elftal en een Nederlands politie-team met als resultaat een 00 gelijk spel. Het was een ontmoeting waarin fris en levendig spel te zien werd gegeven, maar waarin de beide voorhoeden beneden de maat bleven. Voor beide teams lag de kracht in de verdediging. Bij de Braban ders was het de stopperspil Van Tuyl (Eindhoven) en bij de politie Vogelsang (ZAC), die onoverkomelijke hindernissen bleken. Er werden wel herhaaldelijk aan vallen opgebouwd, maar deze waren steeds zo doorzichtig, dat de verdedigingen kon den ingrijpen voor er ernstig gevaar ont stond. De Brabantse doelman Kools (RHC) was solider dan Kokhuis (Haarlem),wiens balcontrdle nogal eens tekort schoot. Ook in de tweede helft bleken de aan vallers {liet in staat te doelpunten, al man keerde het niet aan kansen. De Braban ders waren iets meer in de aanval. De linksback Mertens (Willem II) drong een maal zo ver door, dat hij een flink schot op het politie-doel kon lossen, echter zon der resultaat. Toen ik mijn plaats op de tribune innam vroeg de heer, die naast me zat en die schijnbaar rhet alle even tualiteiten rekening wilde houden, of hij mij bij een eventueel Nederlands doelpunt een klap op mijn schouder mocht geven. En hoewel ik het een ietwat zonderling verzoek vond, stem de ik er in toe. Want ik wil geen enkel folkloristisch gebruik in de weg staan. Toen kwam die heer aan de andere kant ook los. Of hij het mocht doen bij een Belgische goal. „Dan heb je altijd wat", zei hij gul. Maar tegen dat aanbod verzette zich mijn vaderlandsliefde. Zodat ik beleefd maar beslist weigerde. Intussen was mijn scepticisme t.a.v. het verschijnsel Interland na deze inleidende besprekingen met de bei de heren danig toegenomen. Daar moest wat anders passeren dan een voetbalwedstrijd, om mij in een der gelijke staat van opwinding te bren gen, als waarin mijn beide buren kennelijk van plan waren te geraken. Goed. De match begon. En daarna ging het heel ongemerkt. Eerst ver schoof ik alleen maar wrevelig op mijn bank als er iets mis ging met Oranje. Maar toen een van onze backs woedend over de bal heenmaaide, sloeg ik mij woedend op mijn knieën van misnoegen. Ik geef toe, ik moest er eerst even aan wennen; de eerste keer dat ik „Hup Holland" riep, keek ik schichtig om me heen of iemand het soms gehoord had. Maar korte tijd daarna schreeuwde ik al over tuigd: „Laat lopen die bal" en nooit heb ik zo hartgrondig en zo luid keels „lummel" gezegd, als op het moment dat Möring in ons eigen doel kopt& Na de lust kwamen de klappen. De eerste toen die dekselse kleine Cla van een rap goaltje vervaardigde. Mijn linkerbuurman maakte zonder dralen van het hem door mij ver leende privilege gebruik. En ik mag wel zeggen dat ik het volkomen met hem eens was. Ziet u, maar bij dat derde Neder landse doelpunt ging 't niet door. Want moet ik het eerlijk zeggen? toen hield ik hem, boordevol geest drift, zijn eigen hoed voor z'n ogen. Nouja, het was mijn éérste in terland. AFC verloor het protest dat het had ingediend naar aanleiding van het feit, dat Velox kort voor de rust een doelpunt scoorde in de wedstrijd tegen de reds te Utrecht en waarbij de grens rechters meenden, dat deze goal buiten de speeltijd was gescoord. Hierdoor kan DWV alleen nog maar achterhaald wor den door een overwinning van De Spar taan op Volendam. De eerste officiële universitaire ontmoe ting NederlandBelgië is voor de Neder landse studenten geen succes geworden. De Belgen waren over alle linies ster ker dan de Nederlanders, die in techniek en tactiek te kort schoten om de gasten, die veel vuriger voetbalden en zuiverder combineerden, de voet dwars te kunnen zetten. Elke aanval der Belgen, die ook sneller waren, en vaker schoten, borg ge vaar in zich, terwijl de Nederlanders voor doel niet doortastend genoeg waren, om de Belgische verdediging, waarin de doelman uitblonk, voor onoplosbare raadsels te plaatsen. Alle Nederlandse verdedigers op een paar vierkante meter. Schijvenaar oukt zich diep om Kraak volop de gelegenheid te geven de bal weg te stompen. Achter onze doelman, gedeeltelijk zichtbaar, Möring en links de beide SVV-ers Van Schijn del en Steenbergen. De Belg Coppens „zit", maar zo gemakkelijk wordt een doel punt niet gemaakt! Door een 6 y23% overwinning op de Haagse Christelijke Schaakvereniging, is de Amsterdamse Schaakclub VAS afdelings kampioen geworden in de hoofdklasse competitie van de KNSB. Verdere uitsla gen luiden: DDHSG 64, PionPhilips 53, KralingenCentrum 3]/26%. In Se tweede helft vuurde Torke Lemberechts een kbgel af, zó scherp en hard, dat Kraak de bal slechts tot hoek schop kon verwerken. Maar „krak" zei een middenhandbeentje van Kraak en gewond zette de doelman het spel voort. Een foto zal moeten aantonen of de verwonding ernstig is. Het is nog niet zeker, aldus dr. Jan Thomee, dat het beentje gebroken is. Maar of Piet Kraak Zondag tegen Het Gooi in de competitie zal kunnen uitkomen voor de beslissing, welke club degradatie wedstrijden zal moeten spelen, is nog zeer de vraag. De blonde reus, Steenbergen, dronk na afloop in de kleedkamer uit een flesje limonade. De bondsvoorzitter Karei Lotsy vroeg hem: Kgfi je niet an ders of ging het per ^rigeluk? Met wei nig woorden en met meer gebaren leg de de S.V.V.-er uit, hoe dat in die laat ste minuut was gebeurd. Ik schrok van die Belg, die plotseling bij mij opdook (Mermans) en mijn hand schoot toen uit voor ik het wist. Misschien had ik het leer kunnen wegkoppen, maar ja, dat kan ik achteraf nu wel zeggen. Ik. vind het vervelend voor de jongens. Niet minder dan 23 maal hebben de Belgen een vrije schop tegen zich ge kregen, voor „hands", voor ruw spel, voor off-side enz. De Belgen mochten 9 maal een vrije trap nemen. Denk niet, dat de Belgen ruw hebben gespeeld. Het ging zeer vriendschappelijk in het veld, menig handje werd tijdens de wed strijd gedrukLeen klap op de schouder, een lachje. Tien hoekschoppen namen de Belgen op het doel van Kraak en de Nederlanders vier op dat Van Meert. Over cijfers gesproken, directeur Bessem zei, dat 64.000 toeschouwers, een record, welletjes waren. Het Stadion is op 50.000 gebouwd en de uitgangen zijn voor meer dan 65.000 niet geschikt. Tij dens de wedstrijd vond één van de tij delijke tribunes, vlak vóór de Marathon tribune, het ook welletjes en met een „krak" stortte het ineen. Het liep alle maal nog al goed af, enkele licht ge wonden. Abe Lenstra stond in de kleedkamer zijn zwarte pruik te kammen, Zijn com mentaar was als volgt: Op een binnen plaats presteer ik meer dan op de vleu gel. Ik moet me vrijer kunnen bewe gen, niet aan een lijn vastzitten en ik moet ook op een plaats staan, waar je betere scoringskansen krijgt. We troffen ook de vriendelijke Zweed Nilsson, de scheidsrechter. Onze eerste vraag betrof het spelpeil, maar daar over wilde hij zich in geen geval uit laten. Hij zei dit op een hoffelijke ma nier. De Zweed was kennelijk bang ons met de waarheid te kwetsen.... Wat hij wel wilde vertellen was, dat het een erg prettige wedstrijd was geweest om te leiden. De sfeer waarin gespeeld werd was voorbeeldig, uiterst sportief. Dat is in Zweden nogal eens anders." Wat de uitslag betreft, vond de heef Nilsson dat het 3—3 gelijke spel de ver houding het beste weergaf. „Uitblin kers? Die zou ik ook liever niet willen noemen, maar de Nederlandse goalie was wel zeer goed." Prof. I. Snapper, eertijds een der be kendste Nederlandse internisten, ver bonden aan het Wilhelminagasthuis te Amsterdam en 20 jaar lang hoogleraar in de interne geneeskunde aan de Am sterdamse Universiteit, thans hoofd van de tweede interne afdeling van het grote Mount Sinai Hospital te NeU> York en clinical professor of Medicine aan de Columbia University te Nero York, is per vliegtuig uit Amerika naar Nederland gekomen om Nederland België te zien. Zondagavond is hij weer per vliegtuig naar New York terugge keerd. 1Bij Nederland-B elgië kwam ditmaal de hele Benelux-conferentie zich verpozen en zo zaten in de ereloge ditmaal twee ministers-presidenten, de heer Drees en de heer Spaak, van wie we hier de laatste zien bij het begroeten van de spelers. Van links naar rechts: Stoffelen, Van Schijndel, Steenbergen en Len stra. (2) Het ging de Belgen glad voor de wind in hei. begin. Na vier minuten al een onfortuinlijk doelpunt door de onvrijwillige medewerking van Möring en ruim een kwartier later de tweede voltreffer. Hier zocht middenvoor Mermans over de verslagen Kraak heen juichend zijn weg-terug naar het middenveld. Links Schijvenaar. (3) Clavan, de jonge linksbuiten, die ook in zijn vorige interlands, te Antwerpen en Oslo had gescoord, deed de hoop in de Nederlandse harten herleven, toen hij kort na de hervatting de achterstand tot 2—1 terug bracht. Meert, die zijn eerste schot retourneerde, werd door de tweede kogel gepasseerd, ondanks een reuzen sprong van Gillard. (4) Brandes heeft zijn keuze slechts éénmaal gerecht vaardigd, maar dat was dan ook de moeite waard om op de plaat vast te leggen. Een prachtige pass van Clavan bereikte hem in vooruitgeschoven maar moei lijke positie. Carré en Gillard probeerden hem nog te „mangelen", maar Brandes werkte zich los en maakte prachtig gelijk. (5) De Belgische doelman Meert (rechts) en links achter Gillard (links) zouden wel in de grond wille kruipen, terwijl ook Arnouds een gebaar van teleur stelling maakt. Maar Lenstra steekt spontaan z'n beide armen hoog in de lucht, evenals Clavan, want zojuist heeft de Fries Nederlands achterstand in een voor sprong omgezet: 32. 4 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 13 Maart Doodstil was het in het Olympisch stadion, waar vier en zestig duizend toeschouwers schouder aan schouder kort voor het einde van de wedstrijd NederlandBelgië op de beslissing wachtten, de be slissing, die door een strafschop moest vallen. Ze stonden er nog, de cijfers Op het grote scoringsbord, vlak boven de klok, die onverbiddellijk „nog één minuut" aanwees: België 2 en daaronder Nederland 3. Mermans streek zich zenuwachtig door de zwarte krullen, Kraak stond diep voorover gebogen op de doellijn, als een kat klaar vobr de sprong. Dan een roffel van snel sprin tende voeten, een schoten de Nederlandse doelman, die de gehele tweede helft met succes redding had gebracht in de meest gevaarlijke situaties, lag geslagen languit op de grond. Het schot was té hard en de weelde van een 32 voorsprong té groot. België kón juichen, het had zijn zoveelste draw tegen Nederland behaald, een resultaat, dat het record van de oranjemannen: „ongeslagen tegen België na de oorlog" niet kon breken. balde en waarin het bekende „kwar tiertje" uit het verleden te hulp werd geroepen om een 2-0 achterstand om te zetten in een 3-2 voorsprong. Het was geen overbodige luxe, deze Nederlandse uitgooier na de rust, want in de eerste helft kwamen de oranje mannen er vrijwel niet aan te pas. Toen domineerde België, van het eerste schot van Govard in de allereerste minuut, tot het moment, waarop Coppens de bal drie minuten voor rust keihard in de handen van Kraak knalde. Het begoij met een onzuiver schot van de Belgische Het succes van Schijvenaar en zijn teamgenoten begon bij Clavan en het eindigde bij Lenstra. Ruim een half uur in de tweede helft lag er tussen deze twee punten, dertig minuten, waarin het Nederlands Elftal werkelijke voet rechtsbinnen bij de openingsaanval op het doel van Kraak, maar twee minu ten daarna kwam Lemberechts zich melden met een hoekschop, zuiver ge nomen met de linkervoet van de rech tervleugel. De bal werd opgenomen door de wind, geen speler kon zijn be rekening juist maken, maar Mermans had het goed gezien. Hij sloeg het leer met het hoofd naar het Nederlandse doel, waar alleen Möring nog redding zou kunnen brengen. De Enschedeër sprong hoog op om het gevaar koppend te keren, maar hij raakte de bal half, waarna negen duizend Belgische sup porters, zó spoedig na het begin al, de rood-geel-zwarte vlaggetjes met een juichkreet omhoog konden steken: 0-1. Het offensief der Rode Duivels duur de onverminderd voort, hun doelpunten- honger was na dit plotselinge voorge recht nog bij lange na niet gestild. Weer volgde een corner van Lemberechts, maar toen greep Kraak in met een goed getimede sprong en grijpende ar men. Mermans groeide in deze eerste periode, want Möring was zwakker. De blonde reus kon zijn tempo niet volgen en alleen Kraak zag kans uitlopend redding te brengen toen de Belgische middenvoor na elf minuten spelen was doorgebroken. Zo gebeurde het tiental len malen in deze rumoerige ogenblik ken, dat 'een Belgische aanvaller geheel alleen voor onze nationale doelman kwam te staan, die zich steeds opnieuw onvermoeid en onverschrokken voor de voeten van de tegenstander wierp om een zeker schijnend doelpunt te voor komen. Wij noteerden een keihard schot van Coppens, een doorbraak van Govard en een schuiver van Mermans nog voordat er zeventien minuten om waren. Toen volgde de eerste goede te genaanval van de Nederlanders, waar bij Wilkes voor de afwerking zorgde. Zonder succes echter, want doelman Meert bracht redding met een snelle duiksprong. De zondvloed van Belgische at- tacques was echter niet te stuiten. Opnieuw kwamen zij lustig com binerend op het doel van Kraak af en nu kon ook hij niet voorkomen, dat Govard, na een felle worsteling met Möring, vallend inschoot (20). De Nederlandse verdediging kon ook hierna het hoofd maar nauwelijks bo ven water houden. Twee minuten na het doelpunt van Govard scoorde de zelfde speler nogmaals, maar Kraak had de bal al in de handen, toen de Belg zijn voet er gevaarlijk tussen priemde en het leer voor de derde maal over de Nederlandse doellijn rolde. Scheidsrechter Nilsson had echter al gefloten voor té fors aanvallen, zodat De voet van Devroet was niet goed en daarom zat de aanvoerder van het Ne derlands elftal op het bankje langs het veld. Stoffelen nam zijn plaats in en Schijvenaar speelde voor captain. Onder leiding van Devroet had Nederland nog niet van België verloren en Schijvenaar handhaafde de traditie. een vrije trap uitkomst kon brengen. Na een half uur spelen was de voorhoede van de oranje-hemden nóg niet voltal lig in actie geweest. Het bleef bij een mislukte kopbal van Lenstra uit een voorzet van Clavan en een te zacht schot van Wilkes vlak voor de rust. De keren echter, dat onze nationale doel man de handen uit de mouwen moest steken waren niet te tellen. Hij ver- dedigde zijn doel echter uitstekend, zo dat alle pogingen van de Belgen om nieuwe successen te behalen vruchte loos bleyen. Schijvenaar was de enige, die voor de rust in de schaduw van zijn doelman kon staan en de rush, die hij een halve minuut voor halftime op zijn eentje naar de linksbuitenplaats on dernam hield vele beloften in voor de drie kwartieren van de tweede helft. Niet één toeschouwer zal er waar schijnlijk in de rust op de tribunes van het stadion zijn geweest, die nog aan een Nederlandse zege of een gelijk spel durfde te denken. In de kleedkamer van de elf Nederlandse voetballers heerste echter een andere gedachte. Daar wer den enkele woorden gewisseld, die als olie op het smeulende vuurtje werkten. Er kwam een nieuw elftal in het veld, een team, dat zich nog lang niet gebro ken voelde en dat geheimzinnige krach ten in zich verborgen hield. Negen minuten waren er nog nodig om zijn geheimen bloot te leggen, maar toen Was dan ook het hek van de dam. Toen speelde het oranje-team als bij toverslag in topvorm. Wilkes begon met een dribble over het middenveld, twee Belgen trok hij naar zich toe, waardoor Clavan vrij kwam te staan. Een goed geplaatste schuiver volgde en de jonge Hagenaar knalde onmiddellijk op doel, waar Meert de bal met een reflex-bewe ging terug stompte. Opnieuw schoot Clavan iner was geen redden meer aan (1-2). Dit doelpunt gaf de morele steun aan een ploeg, die op het punt stond te wor den overspeeld. Nog geen volle minuut was er no dig om doelman Meert voor de tweede maal te belagen. Rijvers zette hoog voor en Clavan kopte, hoog opspringend in volle ren, keihard in. De handen van de Belgische doelman kwamen echter juist op tijd om een nieuw doelpunt van de ADO-speler te voorkomen. Hierna kwa men de Rode Duivels even terug, snel en doortastend, maar weer stond Kraak als enige op zijn post, toen de hele achterhoede bleef staan, omdat zij een buitenspelgeval vermoedde. Clavan speelde een grote rol in het stuk, want ook het tweede doelpunt kwam voor een groot deel op zijn re kening. Met een lange trough-pass van het midden veld stuwde hij de bal langs Brandes door de Belgi sche verdediging. De Feijenoord-speler schoof er achter aan met naast zich Aemaudts en Gillard, die de Neder lander, op het moment, dat hij zon schieten mangelden. Brandes hield de bal echter in zijn bezit en wist wan kelend, nog op één heen staand, te schieten, een schot, dat voor Holland het tweede doelpunt betekende (2-2). Nóg had oranje al zijn kruit niet ver schoten. De voorhoede combineerde als een machine, de achterhoede groeide ver boven haar vorm van vóór de rust uit. Möring had zijn tegenstander Mer- njans weer in zijn macht en ook Steen bergen was baas op eigen terrein. Stof felen en vooral Van Schijndel konden zich nu met het opbouwen van de aan vallen bemoeien. Rijvers ging rechts- buitenspelen, Wilkes plaatste zich aan de spits van de aanval, terwijl Brandes en Lenstra hem op de beide binnen plaatsen assisteerden. Een derde doel punt kon niet lang meer op zich laten wachten. En het kwam er ook, want toen de gehele Belgische achterhoede met de handen naar de haren greep, omdat te gen dit samenspel geen wapen te teren scheen, schoot Lenstra snel SP1**, tend raak, nadat hij de bal had ontvaw gen van Wilkes: 3-2. Drie minuten waren er toen nog spelen en de Belgen verzoenden zich ®jï met een nieuwe nederlaag tegen onberekenbare Nederlandse team. Toc volgde er nog een aanval van de Duivels en die betekende gelijk hn" redding, want toen de bal gevaarW dicht langs het Nederlandse doel zwe®L de kon Steenbergen zich niet bedWjPj gen en greep met de hand naar leer, omdat hij meende hiermee doelpunt te voorkomen. Het doelpwL kwam echter toch. Daarvoor zorf^L Mermans, toen de spanning ten top gestegen, in de allerlaatste minuut v*. deze sensationele en spannende we<' strijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4