Van der Ruit-Westers een vleugel vol verrassing Roemloze nederlaag van zwakke Bondsploeg tegen Haarlem ROTTERDAMS ELFTAL STELT TELEUR WE MAKEN HET ZELF Motten DON PEDRO als INBREKER Brussels elftal loopt zich vast met te kort samenspel In tweede helft op volle toeren Kans voor Van de Pol zeer klein Nederlaag tegen Antwerpen Mirakel van Niervaart Portsmouth loopt verder uit 194 9 DE EZELS VAN CIS Den Haag en Amsterdam winnen opnieuw Spreekwoorden en gezegden BW behoudt zijn kans Technische korfbaldag MAANDAG 14 MAART 1949 PAGINA 5 voor West-Europa-beker tl Van Hassel en Domingo aan kop Dameshockey-elftal samengesteld Ook Utrecht verliest Limburg loopt 3- achterstand in 0- I 3de JAARGANG I Bouw van 0. L. Vrouwe- kerk van Breda Vijanden van kleding en beschutting TEKENICURSÜsl IBussura B loe wenelxaL- aan hetzeeleven ontleend door 2O-zege op Juliana H.H.IJ.C.: 17-0 tegen L.H.C. Handbal N.K.S. Sportuitslagen (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 12 Maart Vaart. Verrassing en goed samenspel zaten er Vanmiddag in de voorhoede van het Amsterdamse elftal, een aanval, die fris van de lever wegvoetbalde en daarbij de verdediging van het Brusselse team Voor heel wat moeilijker problemen Stelde dan het zgn. ingewikkelde-korte- samenspel waarmede de Belgische hoofdstedelingen het Amsterdamse de- fensieblok trachtten te overrompelen. Zet daartussen een Wilders en een Van de Hart in clubvorm en iedere aanval Wordt in de kiem gesmoord- Het irri terende korte spel kon er bij het Am sterdamse publiek niet in. Het zag Veel liever de lange halen in de eigen Voorhoede, de switches, waarbij alle Vijf spelers in actie waren en de gloeiende schoten die er heel \eel. maar nog te weinig op het Belgische doel werden afgevuurd. Geen piete peuterig spel, dat iedere verdediging naar eigen doel drijft, waardoor er geen doorkomen meer aan is, maar een snelle attaque met twee of drie spelers gevolgd door een keiharde ko gel. Zó zorgde het Amsterdamse elftal voor een wedstrijd, die het aankijken op een vrije Zaterdagmiddag waard Was en die nogmaals bewees, dat het Hollandse spel behalve aantrekkelijk ook doeltreffend is. De 30 overwin ning van de Amsterdammers spreekt nu al voor zichzelf. De meeste belangstelling ging heel spoedig uit naar de linkervleugel, Waar Van de Ruit en Westers twee spelers met practisch een zelfde li chaamsbouw lustig combinerend en pijlsnel dribbelend alle Belgische te genstand met een smalende glimlach tegemoet traden. Deze VolewijckersDe Spartaan-combinatie groeide en werd hechter naarmate de wedstrijd vorder de. Niets stond deze twee watervlugge spelers in de weg.... totdat twintig minuten voor het einde een ongeluk kige trap van één der Belgen de kuit vap Westers raakte en de Spartaner Uit het veld moest worden gedragen. Ket. publiek had van zijn frisse spel genoten en deed hem met een ap plausje uitgeleide. Van de Ruit bleef over en kreeg als invaller naast zich de Blauw-Witter Lakenberg. een heel an dere speler- met andere spelopvattingen, zodat Van de Ruit zich genoodzaakt zag het verder maar alleen te doen. En ook hierin slaagde hij. want menige kopbal en menig schot van Meijer. Fi- 'Scher of Michels kwam toen nadat zij de bal hadden ontvangen uit een voor zet van Van de Ruit Een nieuwe ver kiezing lijkt ons mét zijn collega Wes ters in de toekomst zeker gerechtvaar digd. Op het middenveld voldeden de beide DWS-ers Fanger en Wiertz zeer zeker, maar het opbouwen van een aanval is. door minder goed plaatsen, niet hun sterkste zijde. Verdedigend behoorden zij echter tot de besten. Aanvoerder Wilders stak in de achter hoede met hoofd en schouders boven de anderen uit. Zijn hechte verdedigen, keiharde schoten en zuiver plaatsen waren een ergernis voor de kort-spe- lende Belgen. Van Raalte was als an ders. in clubvorm, en de nul aan de Amsterdamse kant zegt verder ge noeg. Onmiddellijk na het eerste fluit signaal gingen de Nederlandse hoofd stedelingen voor deze gelegenheid in rode shirts gestoken er goed com binerend vandoor. Men moest nog wen nen. doch al heel spoedig voelde men elkaar aan. De eerste helft was bijna geheel voor de Amsterdammers die vooral met hun spel in de aanval, de vele toeschouwers in het Ajax-stadion boeiden. Het eerste doelpunt ontstond Uit één van de vele goede combinaties tussen Van de Ruit en Westers, waarbij Michels alleen maar behoefde toe te lopen om het vonnis te vellen (10). Het tweede kwam van Fischer, kei hard. nadat Westers hem de bal als het ware op de voet had gelegd. In de tweede helft kreeg het Brus-* seise team een licht veldoverwicht door enthousiaster spel. waarbij de Amster dammers zich in de verdediging lieten drukken. Toen kwamen de capaciteiten van Wilders en Va nde Hart aan het licht, doch lang was het niet nodig. Want in het laatste kwartier namen de Amsterdammers het heft opnieuw in handen. Weer zag men toen. dat men doelpunten verkrijgt uit open aanval len. Fischer gaf een voorzet, Meijer stapte handig over de bal heen en de toesnellende Van de Ruit zette met een feilloos gescoord doelpunt de kroon op zijn werk. Lakenberg zag hierna nog tot tweemaal toe kans. de bal, al leen voor de doelman staande, naast te schieten. Het bleef er bij: 30. Het ijshockeyteam van Den Haag won Zaterdagavond met 82 van Luik. Amsterdam behaalde in de uitwedstrijd tegen Tilburg de volle buit door een 95-zege. Beide wedstrijden golden voor de West-Europa-beker. De stand luidt nu: Den Haag 9 8 1 17 72—36 Amsterdam 9 6 3 12 75—49 Parijs 6 3 2 1 8 26—20 Luik 7 3 4 6 37—44 Tilburg 10 1 S 3 38—83 Brussel 4 1 3 2 15—23 Antwerpen 5 1 4 2 33—41 Te Scarborough werd een internationale hockeywedstrijd tussen Engeland en Schotland gespeeld, welke in een 00 ge lijkspel eindigde. Het Haarlems elftal heeft op overtui gende wijze afgerekend met een Weste lijke Bondsploeg, waarin maar heel wei nig lichtpunten waren te bespeuren. Dit elftal was eerlijk gezegd geen waardige tegenpartij voor de vaak uitstekend spe lende Haarlemmers en de kracht van de rood-wit-gestreepten kwam eerst goed tot zijn recht in de tweede helft van deze strijd toen de gasten volledig overspeeld werden en niet opgewassen bleken te zijn De kans voor onze landgenoot Piet van de Pol om het Europees kampioen schap 71/2 te behalen is heel miniem geworden. De Rotterdammer staat nu drie matchpunten achter met nog twee wedstrijden te spelen. Metz staat op het ogenblik als vijfde geklasseerd. De uitslagen luiden Vingerhoedt (B.) 300 21 44 14.28 Kocian (Oost.) 149 21 .46 7.09 Chasserau (Fr.) 300 19 64 15.78 Nussberger (Zwits.) 88 19 13 4.63 Van de Pol (N.) 300 12 132 25.— Galmiche (Fr.) 102 12 32 8.50 Van Hassel (B.) 300 29 35 10.34 Dufetelle (Fr.) 296 29 87 10.20 Metz (N.) 300 21 55 14.28 Domingo (Sp.) 231 21 46 11.— Metz 300 52 57 9.37 Kocian 92 32 16 2.87 Vingerhoedt 300 8 135 37.50 Galmiche 15 8 7 1.67 Van Hassel 300 19 73 15.78 Nussberger 137 19 29 7.21 Domingo 300 15 74 20.— Chassereau 67 15 17 4.46 Van de Pol 300 22 56 13.63 Dufetelle 300 22 40 13.63 Van Hassel 300 31 61 9.67 Kocian 134 31 16 4.32 Domingo 300 13 87 23.76 Galmiche 132 13 51 10.15 Galmiche 300 30 42 10.— Kocian 200 30 56 6.66 Metz 300 27 51 11.11 Dufetelle 280 27 66 10.37 Vingerhoedt 300 11 86 27.27 Nussberger 104 11 31 9.46 Domingo 300 22 121 13.63 Van de Pol 204 22 54 9.27 Chassereau 300 21 53 14.18 Van Hassel 152 21 32 7.23 De stand na de 7e ronde luidt: 1 Do- mingo 12 pnt. 16.51; 2. Van Hassel 12 pnt. 11.61; 3. Chassereau 10 pnt. 13.62; 4. Vin- gerhoedt 10 pnt. 14.64; 5. Van de Pol 9 pnt. 16.26; 6. Metz 8 pnt. 14.28; 7. Dufe- telle 7 pnt. 11.76; 8. Galmiche 2 pnt. 8.11; 9. Nussberger 0 pnt. 8.03; 10. Kocian 0 pnt. 5.05. tegen de superieur spelende mannen van de stad aan het Spaame. Haarlem kan momenteel een krachtige ploeg op de been brengen; dat heeft het Bondselftal hedenmiddag aan den lijve moeten ondervinden. Het was een waar genoegen om de voortreffelijke, combinerende voor hoede van de Haarlemmers aan het werk te zien. Een voorhoede, waarin Groene- veld zich op de linksbuitenplaats als het ware kon uitleven, niettegenstaande hij als zijn tegenspeler de DWS-er Spel aantrof, die ook wel het een en ander van de voctbalkunst afweet. Maar tegen over een Groeneveld-in-top-conditie kon Spel weinig uitrichten en zo kwam het grootste gevaar wel van Haarlems lin kerflank, waar Biesbrouck zich op uit stekende wijze wist aan te passen en op tactische wijze het spel wist te ver delen. Als middenvoor kon Roozen ons aanvankelijk weinig voldoening schen ken, maar na de pauze nam deze rood- >roek prachtig revanche en het gevaar toen van hem uitging deed soms weer denken aan de tijd, dat Roozen waardig werd bevonden het oranje-shirt te dragen. De verdediging van Haarlem kwam niet voor hete vuren te staan, want hetgeen de aanvalslinie van het Bondsteam presteerde bewoog zich op een peil, dat beneden het middelmatige lag en het was alleen Ponstein, waar ge vaar van uitging, maar deze lange Con- cordiaan ondervond van zijn makkers zo wenig steun, dat hij 't vaak in z'n eentje moest opknappen en dat viel tegenover de' krachtige Haarlem-defensie nu een maal niet mee. In deze combinatie van middelmatigheid bij de Bondsploeg, dient stellig een gunstige aantekening te worden gemaakt voor doelman Van der Bijl. De Feijenoord-goalie had aan geen enkel doelpunt schuld en de kun dige wijze waarop hij zijn heiligdom voor verdere smetten heeft gevrijwaard, heeft de handen menigmaal op elkaar gebracht. Over het verloop van de wedstrijd kan gezegd worden, dat Haarlem in de eerste helft een stevig overwicht uitoefende, maar de in deze periode weinig schot- vaardige voorhoede slaagde er niet in dit in doelpunten uit te drukken. Een paar harde schoten van Groeneveld en Roozen hadden beter lot verdiend en mede dank zij Van der Bijl bleef de score blanco, tot op het moment, dat Roozen, een kwartier voor rust eindelijk succes kon boeken (1—0). In de tweede helft was het na vijf minuten al 20, toen Groeneveld met een prachtig schot in de hoek v. d. Bijl kansloos sloeg. De meerderheid van Haarlem kwam toen steeds meer aan het licht en de Bonds- elf kwam men er maar heel weinig aan te pas. Met een hard schot van dichtbij maakte Hanse er 30 van en toen de zelfde speler in de volgende minuut nummer vier in de touwen had gejaagd was de strijd „over". Het slotgedeelte van deze ontmoeting had zodoende maar heel weinig om het lijf. Het dames-hockey-elftal, dat Zaterdag middag 19 Maart a.s. om 3 uur in het Wagenerstadion te Amstelveen de strijd zal aanbinden met de Franse dames, als volgt samengesteld: Doel: J. Jurissen (Pinoké). Achter: E. Loeb van Zuylenburg (R. en W.) en I. Piel (HHYC), midden: N. Buissant (H'sum), H. Smithuysen (A'dam) en M. Wijnstroom (BDHC), voor: E. Blekemolen (Be Fair), H. Vreede (R. en W.), F. Brouwer (HHYC), M. Francken (BDHC) en L. Nijpels (A'dam). Reserves: L. Roemers (H'sum), G. de Jong (HDM) en C. Nagel (Heiden). (Van onze correspondent) Het was zeker geen bloot toeval, dat de Antwerpse ploeg in het overvolle stadion van Sparta te Rotterdam heeft gewonnen van de vertegenwoordigende Ploeg uit de Maasstad. De bewoners van de Scheldestad waren in technisch op zicht ongetwijfeld de meerderen van de Maasstedelingen. Het is intussen geen Wedstrijd geworden, waarin het spel op hoog peil stond en er was van spanning hiet veel te bespeuren, zodat de gele gerde prestaties zeker geen reden tot een bevredigd gevoel gaven. De in het wit gestoken gasten gaven direct de toon aan en Landman in het Rotterdamse doel kon dan ook direct *ijn talenten ten toon spreiden. Van den Audenaerde. Van Loy en Van de Wou ter gaven» de Rotterdamse achterhoede S£ en toe moeilijk werk -te verrichten en op een ogenblik, dat Landman zijn doel had verlaten, kon Vermeer, die als stop- Perspil excelleerde, de bal nog juist op he doellijn stoppen. Op de rechtervleugel ^an de Rotterdammers leidde de SVV-er Schrumpf enkele malen een aanval, doch van de Tuyn miste met schieten de no dige zuiverheid. Na 18 minuten volgde Sr aardig samenspel tussen De Hert, Van hoy en Mersie, waarna laatstgenoemde score opende (10). Könemann, die "ij de Rotterdammers de spilplaats be lette, vuurde een kogel af, die evenwel de veilige handen van doelman Reekers terecht kwam, en even later ")'ste dezelfde speler een opgeiegde kans. Ra de rust was het spel wat levendiger ?h kwam Rotterdam wat meer in het of- ehsief, doch Rijshouwer was wat al te ®Soïstisch en zo kon de Antwerpse ver inniging gemakkelijk het gevaar bezwe- .e,i. Toen v. d. Eynde een strafschop oroorzaakte, was het v. d. Tuyn, die de betijen op gelijke voet bracht (11). De Rotterdammers werden daarna op eigen yJft teruggedrongen en de bal zweefde Rhophoudeiijk voor de veste van de 5astheren. Toen Landman een ingezon- schot onvoldoende stopte, gaf de ^snellende De Hert zijn ploeg weder- een voorsprong (12). Van Kilsdonk zette enkele keren goed door, plaatste de bal goed voor doel, doch het spel van het binnentrio was niet doortastend ge noeg. Kort voor het einde maakte Mersie aan alle onzekerheid een einde door een derde doelpunt voor de Antwerpse ploeg te maken, zodat de eindstand 13 in het voordeel van onze Zuiderburen werd. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 12 MAART. Het Utrechts elftal sloeg Zaterdag in de lichtwedstrijd tegen Brugge een droevig figuur. Het weldadig enthousiasme, dat de Utrechte naren in lichtwedstrijden altijd plegen te ontwikkelen, was ditmaal zoek. Wij geloven echter niet, dat hier sprake was van een off-day. Naar onze mening werd de Utrechtse ploeg van het begin af aan door het hoge tempo, dat de Belgen ontwikkelden, in een greep gehouden, waaruit men zich niet meer vermocht te bevrijden. Technisch waren de Belgen stukken beter; vrijwel onder alle omstandighe den demonstreerden zij een uitstekende lichaamsbeheersing. Bij het opvangen van de ballen waren zij hun gastheren vrijwel steeds te vlug af, hun positie kiezen was ook heel wat beter verzorgd. De Utrechtse voorhoede hing als los zand aan elkaar. Schaap ('t Gooi), die tweemaal pech had, omdat het houtwerk in de weg stond, deed wat hij kon, hij ki-eeg echter weinig of geen steun en liep daardoor veelal verloren. De Utrechtse middenlinie Van Zijl-Visser-Temming (allen DOS), was dragelijk. Spil Visser kwam na de rust op volle toeren. De achterhoede Daudey (Hercules) Male- stein (HVC) vertoonde vaak grote lek- ken. De Gooi-doelman Mosterd was evenals zijn Brugse collega Carels in prima vorm. Tegen de rust scoorden beide ploegen eenmaal. Utrecht nam de leiding door een listig tikje van Caesar (Quick), na mooi voorbereidend werk van Schaap. Enkele minuten later veroorzaakte Ma- lestein een strafschop, welke door links back Hersen feilloos werd benut. Zeven minuten na het tweede beginsignaal strafte linksbinnen Marsyn een fout van Malestein resoluut af (12). Utrecht kwam er daarna vrijwel niet meer aan te pas. Een uitslag 13 zou de verhou ding beter hebben weergegeven (Van onze correspondent) De Limburgers verschenen in de aan gekondigde opstelling terwijl Den Haag Zaterdagavond op het VUC-terrein moest aantreden met twee invallers n.l. de ADO-er Rosmalen op de rechtsbui tenplaats en Arkema, van Quick, als linksbinnen. Ofschoon het weer verre van gunstig was er viel een gestadige motregen was de belangstelling nog vrij groot, en de moedigen die de regen trotseerden hebben van een aardige, zelfs sensatio nele wedstrijd kunnen genieten. Sensatio neel in die zin, dat het er kort na de rust uitzag dat Den Haag op zijn slofjes zou gaan winnen en zelfs een 3-0 voorsprong had weten te veroveren. Maar toen kwa men de Limburgers plotseling los en tien minuten voor het einde was de situ atie zo. dat zij met 4-3 de leiding hadden genomen en dus regelrecht op de over winning leken af te gaan, maar in de laatste minuten werden grove fouten m de Limburgse verdediging op fraaie wij ze door De Harder afgestraft met het gevolg dat Den Haag ten slotte toch nog een 5-4 zege in de wacht sleepte. Reeds spoedig na het begin kreeg Den Haag door een fout van Van Bun, die slecht op zijn doelman terugspeelde, een kans om de leiding te nemen, maar Ros malen wist daarvan geen gebruik te maken. Toen kort daarop Van Bun de bal tegen een der armen getrapt kreeg kende de scheidsrechter een strafschop toe die door De Harder in een doelpunt werd omgezet (1-0). Tot de rust bleef het daarbij maar in de tweede helft doelpuntten eerst De Harder en toen Van Geer (Scheveningen), zodat Den Haag een 3-0 voorsprong had. Nadat Ap pel in buitenspelpositie er 3-1 van had gemaakt, zorgden Maessen en Lubeck er voor dat de stand gelijk werd. En zelfs wist laatstgenoemde, zij het opnieuw in buitenspelpositie zijn ploeg de leiding te verschaffen. Door de twee doelpunten van De Harder werd het ten slotte 5-4. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiniiiiiiiiiit: SiimfiiliiiiiiiuiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiH Gumt amniimmniifnnimintiiiiuiiiiHiic nimmimmriiHMnmuimiuimiiitirc 13 Maart is het vijfhonderd jaar geleden, dat de rond het jaar 1300 door de turfsteker Jan Ban toen in de veengrond bij de Niervaart (in de buurt van Klundert in Noord-Bra bant) opgegraven H. Hostie met grote plechtigheid naar Breda werd overgebracht. Breda trok sindsdien een groot aantal pelgrims, wier offer gaven de bouw van de fraaie O. L. Vrouwekerk mogelijk maakten. Zoals wij reeds mededeel den, was een turfsteker aan het werk bij de Niej-vaart, toen hij plotseling tussen de plaggen (de uitgestoken tur ven een H. Hostie zag liggen. Hij raapte de H. Hostie, op en onmiddellijk begon zij te bloe den. Vol schrik liet hij ze val len en vanzelf legde zij zich neer ff Luik, met grote luister de H. Hostie in processie van de Niervaart afgehaald en op 13 Maart 1449, dus vijfhonderd jaar geleden, naar de kerk van Breda overgebracht, Zoals gezegd kon door offer gaven van de vele pelgrims enige jaren daarna begonnen worden met de bouw van de tegenwoordige grote kerk. Het is een gebouw in gothische stijl en heeft een lengte van tachtig meter en oen breedte van veertig meter, terwijl de hoogte tot aan de gewelven 20 meter bedraagt. De prachtige toren is 98 meter hoog. In de kerk zijn enkele mooie graf monumenten, maar een van de mooiste, die ons land kent, is het praalgraf van graaf Engelbrecht II van Nassau, een meesterwerk van beeld houwkunst; men meent dat dit werkstuk is uitgevoerd door een leerling van de gro te Italiaanse kunstenaar Mi chel Angelo. Op een zwart marmeren voetstuk torsen vier heldengestalten in albast in geknielde houding een dikke marmeren plaat, waarop, even eens in albast, de wapenuit rustingen liggen van de ge storven graaf. Het marmeren en albasten grafmonument van graaf Engelbrecht II van Nassau, in de Grote of Lieve Vrouwekerk. Als je ooit te Breda komt, dan ga je deze kerk, die he laas niet meer aan de katho lieken behoort (sedert 1637) maar eens bezichtigen. Op Sacramentsdag wordt ieder jaar een Ommegang ge houden van het H. Sacrament van Niervaart, bekend als de Stille Omgang naar Breda. HlllllllinillllflIIIMIIIIIIIIimilllllllllMIIIIIIMtMIMIIIIIinilltlllllllllllltlllllllllltllllllllllllllllllllMIII De O. L. Vrouwekerk te Breda op de plaats, waar hij ze had gevonden. Een van de mede arbeiders haastte zich naar de pastoor, om hem van het ge beurde in kennis te stellen. Met grote eerbied werd de H. Hostie naar de kerk gebracht. Tot het jaar 1421 is de H. Hostie in de kerk van Niervaart bewaard gebleven, maar toen door de EliSabeth- vloed (daarover hebben wij hier al eens eerder geschre ven) heel die streek dreigde onder water te lopen, heeft Graaf Jan van Nassau, Heer van Breda, met toestem ming van de Bisschop van Een leuk molentje om boven de kachel of haard te zetten is heel gemakkelijk te maken. Wij zeggen boven de haard, omdat dit molentje door de warmte snel gaat draaien. Je neemt een stevig papier (geen bordkarton) on geveer 15 cm. lang of breed. Daar teken je een spiraal op zoals op het voorbeeld staat aangegeven en knip dit zo uit tot aan het midden (maar pas op, dat je niet te ver gaat). Als je nu een breinaald of breipen mag gebruiken, zet je die door een van de kleine gaatjes, die doorgaans bij een haard voorkomen, op de haard. De bovenpunt van de naald moet precies in het midden van de spiraal komen -te staan (heel even indrukken, me.t er doorheen). Als de haard aan is, dan vliegt het molentje in de rondte. Is het niet mogelijk een breipen te gebruiken, dan kun je volstaan met een potlood, waaraan een scherpe punt is. De. onderkant van het potlood zet je in een garen klosje en zo kun je dat dan toch op de kachel zetten. itiifmiimiimmitfitiiiimiiitiiMminimiiiiiim Dat motten schadelijk zijn weten jullie natuurlijk allemaal. De mot stoort zich niet aan textieltoewijzing, niet aan slij tage en nijpend gebrek. Ze bijt, knaagt, verscheurt en kijkt dan rond, of er nog wat te vernielen is. Het is daar bij opvallend, dat zij waarde loze weefsels negeert, maar vooral kostbare en nu wel zeer zeldzame stoffen als linnen, damast, wol en bont bij voor keur uitzoekt als het terrein van haar werkzaamheid. Kleren, gordijnen, jassen, bontmantels, kragen en moffen worden „bewerkt". Lappen, lorren, dweilen en vodden wor den onaangeroerd gelaten. Waar de mot komt, verschijnt de armoede en begint de kaal heid te heersen. Zoals wel be kend zal zijn, zo lezen wij in ..Horeca", zijn het niet de fladderende motjes, die het kwaad doen, maar de alles verslindende larven, die de kostbare tapijtstof vernielen. De vliegende motjes zijn de iiiMiiiiiiiiiiiiiifiniiiiiiiiiiifiiiiiiMiMiiiifiiiiiirfi itiiiiiifiiiimiiiiiimiiiiiitiiiiiiiiiiitiiiiiiiimiiiiiiiiviiiHfiimtiiiiiiitifiiitHiiiiiffiitiiftitiiiitfiiriiiimiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiHiitimiiiiiiiJiiiimii I. Eigenlijk vertel ik dit avon tuur liever niet. Ik werd er zo'n beetje tegen mijn zin in betrokken. Maar er zijn al zo veel mensen, die het kennen, dat ik het jullie ook niet ver zwijgen wil. Het is al heel wat jaartjes geleden, dat ik me in een Zuid-Amerikaanse stad bevond. Neen, het was niet in de stad. waar ik die wonder lijke droom beleefde. Het avontuur, dat ik jullie nu ga vertellen, is werkelijk gebeurd. Met vele vrienden zat ik aan een feestmaaltijd. Er werd heerlijk gegeten en nog veel heerlijker gedronken. Aan alle kanten kwamen de tongen los. Allerlei avonturen werden ver teld. De mijne waren geens zins de minste. Ik maakte ze soms zo sterk, dat menigeen ze niet geloven wilde. Enkele gasten begonnen me zelfs te bespotten. „Als je Don Pedro zo hoort praten, zou je denken, dat hij een der dapperste man nen van de wereld is! Maar als het op handelen aankomt, durft hij misschien niets!" Dat liet ik me natuurlijk niet zeggen. Spotternijen en be schuldigingen vlogen over en weer. Tenslotte tartten ze mij, mijn moed en behendigheid te tonen, door een poging tot in braak te wagen in het grootste bankgebouw van de stad. Ik nam de uitdaging aan en zou het bankgebouw binnendringen en iets uit het kantoor van de directeur ontvreemden. Dat zou ik dan op de volgende bij eenkomst van de vriendenclub als bewijs van mijn durf to nen. Toen ik de volgende dag het bewuste gebouw eens in ogenschouw nam, begreep ik dadelijk, dat ik een moeilijk karwei op me genomen had. Maar ik had voor heter vuren gestaan. Ook dit zou ik wel opknappen. Maar toen ik die zelfde avond na het vallen van de duisternis om het gebouw heensloop, zag ik geen kans er binnen te komen. Alles was zo zorgvuldig afgesloten, dat zelfs nog geen muis zou kunnen binnensluipen. Na urenlang om het gebouw heengeslopen te hebben, keerde ik huiswaarts. Vdaar.voi noop. Ik had voor de nieuwe dag een beter plan uitgedacht. Ik stapte overdag het gebouw binnen en voegde mij bij de vele andere men sen, die in rijen bij de loket ten stonden. Ik maakte mijn plannen, om een nieuvée han delszaak in Europa te openen bekend; ik werd zo van de ene ambtenaar naar de andere ver wezen, tot ik tenslotte zelfs in het kantoor van de directeur terecht kwam. Wat ik allemaal bij elkaar gefantaseerd heb, weet ik niet meer. Ik weet wel, dat het een goede indruk maakte, want men luisterde aandachtig naar mij. Zo kreeg ik prachtig gelegenheid om de inrichting van het gebouw goed in me op te nemen en zag ik tenslotte mijn kans schoon, om tegen de sluitings tijd me in een der vele kasten te verschuilen. Mijn opzet ge lukte: toen allen het grote ge bouw verlieten, bleef ik er on gezien in achter. Pas toen ik het buiten elf uur hoorde slaan, kwam ik te voorschijn en sloop onhoorbaar door de gangen naar het kantoor van de directeur. De deur bleek niet afgesloten, zodat ik zacht jes naar binnen kon schuiven. Natuurlijk mocht ik geen licht maken. Maar overdag had ik mijn ogen goed de kost gege ven. Ik wist nu, dat op de ta fel een blocnote lag, waar de directeur enkele aantekeningen tijdens ons gesprek op had ge maakt. Op ieder blad van die blocnote stond bovenaan de naam van de directeur gedrukt. Zo'n eenvoudig blaadje moest ik hebben. Dit zou het bewijs zijn, dat ik tot in de direc teurskamer was doorgedron gen. Alles verliep schitterend, ik vond de blocnote, scheurde het bovenste blaadje er af, maar.... en dat werd mijn fout, ik kon de verleiding niet «weerstaan, even te zien, of het precies dat blaadje was, waar op de aantekeningen over mijn voorstel stonden. Ik streek daarom even een lucifer aand ik blies ze» meteen weer uit. Ik had het al gezien. Het was het goede blaadje. Maar die even brandende lucifer zou me noodlottig worden. Dat zou ik weldra 'bemerken. (Slot volgt) Ter afwisseling nu eens twee heel eenvoudige wapens, die iedereen kan tekenen. Hebben jullie al een aardige verzameling bijeen, want zo langzamerhand krijg je een mooie collectie. tekeningen van gemeentewapens. Die kunnen wel ooit van pas ko men voor een of andere ge legenheid. Bewaart ze dus goed. Bussum heeft een blauw wapen, waarin vijf boekweit korrels van goud, waarvan een in het midden van het wa pen is geplaatst en vier in de hoeken met de punten naar het midden. Bloemendaai (en ook Over- veen en Vogelenzang) heeft een blauw wapen, waarop drie zogenaamde dokkeblaren (wa terplant). Die van links boven rood, die van rechts boven groen en de onderste zilver (wit). Het wapen is afgeleid van het wapen van de heren Van Tetterode. Jullie hebben natuurlijk allemaal wel eens gehoord van koning Saul. Voor hij door de profeet Samuel tot koning gezalfd werd, werd hij eens door zijn vader Cis er op uitgestuurd om een aantal ezels, die weggelopen waren, weer op te zoeken. Dit moet je eerst even weten, wil je de aardigheid begrijpen, waar mede eens een priester een aantal spotters hun mond deed houden. Die priester wandelde na melijk eens door de straten van een universiteitsstad, toen enkele studenten achter hem plots allerlei grappen begon nen te verkopen. Weldra bleek duidelijk, dat ze hat op de priester gemunt hadden. „Dag, vader Abraham!" riep er een. „Ach. schei uit misschien is het zijn zoon, vader Isaac, wel!" spotte een ander. „Ge hebt het allebei mis." lachte de priester, terwijl hij zich naar de studenten keerde. „Nou, dan bent u vader Ja cob!" „Ook dat is mis geraden," sprak de priester weer. „Wat doet het er ook toe," schreeuwde weer een ander. „In ieder geval is duidelijk aan u te z-^n, dat u iemand uit de oudheid bent." „Dat heb je juist gezegd, vriend. Als je het precies we ten wilt, wie ik ben, luister dan. Ik ben Saul, de. zoon van Cis, en ik zoek de ezels van mijn vader, die weggelopen zijn. Maar.... ik geloof, dat ik al een paar van die ezels gevonden heb. Goede dag, he ren!" De studenten lieten de priester rustig doorwandelen. ■iiiiifiiiiiiMiiiiiiiimiimiififiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHV mannetjes, die. vrolijk en tar tend ronddartelen, omdat ze hun plicht gedaan hebben. De strijd is eeuwenoud: de mot valt aan. de mens verde digt zijn bezit. De kamfer heeft als bestrijdingsmiddel stellig de oudste rechten. Reeds oude. volkeren streden met mottenkaarsjes, motten- poeder en tal van andere mid delen. De mot is een fijn proever, lang niet alle vezels vallen in haar smaak. Men weert haar af door de vezel bitter te maken door deze met bitterstoffen' te. drenken. Voor die geur en smaak trekt de mot de neus op, voor zover een insect dat tenminste doen kan. Eeh andere bondgenoot in de mottenstrijd is de koude, die zich ditmaal nu eens als een vriend ontpopt. De mof is een koudkle.um, koelen van stoffen vrijwaart deze voor motten- schade. Verder kennen wij nog tal van insectenpoeders, zoals o.a. D.D.T. •HiiMMiiiiiuimiiiiMtiiiiiiiiiifiiiiiiitiimmmtti Alles wel aan boord. Het getij verloopt. Bij iemand met iets aan boord komen. In iemands netten verstrikt ra ken. In veilige haven aanlandën. De goede richting kwijt zijn. Bot vangen. Een botterik. Iemand er door halen. Een wrakke gezondheid Vast zitten. Binnen zijn. Iemand aan de dijk zetten Het gaat er stormachtig aan toe. Dobberen. Een hele dobber hebben Iets op touw zetten. Een spiering uitwerpen om een kabeljauw te. vangen. Een vloed van woorden. Op dreef zijn. Iemand met iets afschepen Met een kluitje in het riet sturen. Verroeren. Geen vin verroeren. Een vinnig wijf. In het water vallen. Weten uit welke hoek de wind waait. Een steek onder water. Spijkers op laag water zoeken. Gods water over Gods land la ten lopen. Als haringen gepakt zitten. Iemand aan de kant zetten. Een woelwatqr, waterrat Boven water komen. God laat het water wel tot, maar niet over de lippen ko men. Een plan laten varen. Eerste divisie: ArsenalPreston 00, A. VillaManchester C. 10, Blackpool Chelsea 21, BoltonMiddlesbr. 41, DerbyEverton 32, Huddersf.Burn ley 10, LiverpoolBirmingham 10, Manchester Un.Stoke 30, Sunderl Portsmouth 14, WolvesNewcastle 3-0. Portsmouth Newcastle Derby C. Manch. Un. Arsenal Manch. C. Charlton Wolves Stoke Bolton Liverpool 31 44 31 39 30 38 29 37 32 37 32 35 31 34 30 33 31 33 31 32 30 31 Blackpool Burnley Sunderland Birmingham Everton Chelsea A. Villa Huddersf. Sheff. Un. Preston Middlesbr. 32 31 32 30 31 29 32 29 32 28 31 27 31 26 30 24 30 23 32 23 31 22 J. de Mos werd kampioen enkelspel en de gebroeders de Mos behaalden de titel dubbelspel bij de tenniskampioenschappen voor leraren, die te Den Haag werden ge houden. Tweede dviisie: BarnsleyCoventry 11, BlackburnBury 12, Bradford Leicester 33, CardiffWestham 40, FulhamChester! 21, Grimsby T. Sheff. W. 20, LutonBrentford 21, Nottingham—Lincoln 11, Plymouth W. Bromwich 12, Queens P.Totten ham 00, Southampton- -Leeds 21. Southampt. 31 43 Blackburn 31 30 Fulham 31 40 Queens P 31 29 W. Bromw. 30 39 Barnsley 30 28 Tottenham 32 38 Grimsby 31 28 Luton 31 35 Coventry 32 28 Cardiff 31 35 Brentford 30 27 Westham 32 34 Plymouth 30 27 Chesterfield 32 33 Leeds Un 31 27 Bury 30 31 Leicester 29 26 Sheff. W. 31 31 Notts 31 22 Bradford 31 30 Lincoln 32 22 19 14 1 4 29 37—13 19 13 3 3 29 48—32 BW heeft zijn kans om het afdeiings- kampioenschap te prolongeren, behouden. Door een 20 zege op Juliana plaatsten de Bosschenaren zich aan het hoofd van de ranglijst met een gelijk aantal winst punten als Limburgia. Een beslissingswed strijd tussen deze twee ploegen ligt nu voor de hand. De stand luidt nu: BW Limburgia HHYC bleef Zondag in de strijd om het hockeykampioenschap van Neder land in Den Haag en rekende daar op ondubbelzinnige w#fze af met de Noor delijke kampioen LHC. dat met een 170-nederlaag huiswaarts kon keren. De laatste wedstrijd in de Westelijke eerste klas tussen BMHC en Laren ein digde in een 43-overwinning voor de Gooise club. In het Oosten zorgde Upward voor een verrassing. Het won met 21 van DKS, terwijl Deventer met 40 zege vierde over Nijmegen. De stand luidt: Union Deventer DKS Arnhem 13 20 13 20 13 17 13 14 Nijmegen 14 14 PW 12 9 Upward 13 7 Zwolle 13 1 In het Noorden eindigde de wedstrijd HVA—Daring in een 00-gelijkspel. Maastricht—Push had als resultaat een 3—3-gelijkspel. 27 Maart wordt te Amsterdam een tech nische Korfbaldag gehouden, waaraan vier twaalftallen zullen deelnemen t. w. twee van Noord-Holland, een van Zuid-Holland en een samengesteld uit verenigingen van het Noorden, het Oosten, en het Zuiden. De samenstelling van het Noord-Hol lands a, het Noord-Hollands b en het Zuid hollands Twaalftal is als volgt: Noord-Holland a: aanval: Stoeltie (Wes terkw.), Challa (Luto), mej. Smittenaar (Olympia) en mej. Hamer (DVD): midden vak: Oerlemans (Swift), Munnikes (Lu to), mej. Heespelink (Westerkw.) en mej. J- v. d. Lingen (Zaandijk): verdediging: Helder (Blauw Wit), Schoonderwoerd (Ar chipel). mevr. DistelbrinkVan der Lin gen (Koog-Zaandijk) en mej. v. d. Velde (Blauw Wit). Noord-Holland b: aanval: De Voos (Wes terkw.), Vermunt (Blauw Wit), J. Helder (Blauw Wit) en mej. L. Vlietman (Wes terkwartier); middenvak: Karsen (Rohda), Kwadijk (Koog-Zaandijk), mej. Beumer (Blauw Wit) en mej. Jansen (DTV): ver dediging: Doeven (Koog-Zaandijk), Starink Jr. (Oosterkwartier), mej. A. Koper (Wes terkw.) en mej. C. Vronczek (Archipel). Zuid-Holland: aanval: Seyts (Deetos), G. 't Hart (Het Zuiden), mej. B. Schuiten (Het Zuiden) en mevr. Hoswegenv. d. Graaf (Deetos); middenvak: Berens (Ons Eibernest), Sloof (Ons Eibernest), mej. Vonk (Ons Eibernest) en mei. v. d. Bor (Ons Eibernest); verdediging: Bezener (Het Zuiden). Den Hartigh (Het Zuiden), mevr. H. MerkSchuiten (Het Zuiden) en mevr. R. GroenEykelenkamp (Deetos). Vijftien Limburgse rondencommissies hebben besloten geen amateurswedstrijden meer te organiseren, vanwege de „concur rentie" die zij ondervinden van de „wilde mijnwerkersronden" en de soepeler toe passing der amateursbepalingen in België. Vier Nederlandse wielrenners zullen van 26 Mei tot 6 Juni deelnemen aan Zweedse wegwedstrijden voor amateurs. Als tegenstanders van de Nederlandse ploeg zouden dan fungeren de ploegen van Zweden, België, Denemarken en Frankrijk. Engeland won de laatste testwedstrijd tegen Zuid-Afrika met drie wickets. Engeland heeft twee wedstrijden gewon nen, drie eindigden er gelijk. Herenbeker: KDO 1KDO 2 30, KDO 3Jong Leven 2 26. Ambon Wilskracht 14. Dames. Ie klas: Wilskracht TVIDO 2—2, SVA—Cito 0—1. 2e klas: Cito 2— Ambon 2 1—2, PVCB 2—Odin 0—0. 3e klas: VDO 2—Spirit 0—4. TOB—DCG 05. 4e klas: Pancratius 2WT 2 41, TOB 2—DCG 2 0—5. 5e klas: DCG 3— Sebastianus 3 02, WS 3Thecla 2 2—0. Beker: Wilskracht SportDSO 11, LimmenThecla 03, VitessePancra tius 51 VOETBAL. BW—Juliana 2—0. Tweede klas: ChèvremontLaura 5—2. District VI. Derde klas C: Schuttersveld De Ster 53; D: SwiftSteyl 01. Vierde klas B: Vrusschen\igHopel 24. Bekerwedstrijd SteenbergenHSC 30. HOCKEY. Heren. Kampioenschap van Nederland: HHIJC—LHC 16—0. Eerste klasse. Westen: BMHCLaren 34. Oosten: NijmegenDeventer 0—4, Up wardDKS 21. Noorden: HVADaring 00; Maastricht Push 33. Promotie/degradatiewedstrij den. Promo tieklasse/eerste klasse. Westen: Hilversum Leiden 31; PinokeDelftse Stud. 03; MRHCKampong 12. Zuiden: MOP-HUAC 3—2. Oosten: ZwolleBully 10. Dames. Eerste klasse. Westen: HHIJC— Be Fair 40; AmsterdamKieviten 40. Oosten: NijmegenDevenetr 22. Promotie/degradatiewedstrij den. Promo tieklasse/eerste klasse. Westen: TOGO Leiden 11. KORFBAL. Eerste klasse. Zuid-Holland: OSCRAchilles 30; ZuidenDeetos 41. Noorden: AdvendoWWMD 20; Wordt Kwiek—VCK 1—3. Om de zilveren korf: LutoNieuwend.- ham 63: Oosterkw.—Swift 42; Sport Ver.—Rohda 1—4; SOS—HKC 1—3. HANDBAL. Heren: WIK—AHC 5—5; DynamoDonar 53: OlympiaAnimo 5-6; HermesHV '36 43.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5