bureaux van redactie en administratie Nederland bereid aan voorbereidende conferentie in Batavia deel te nemen DE KATHOLIEKE KERK INDONESIË IN m li RIDDER VAN RAPPARD hoort dood straf tegen zich eisen Eerste intercontinentale bommenwerper in V.S. Geweer aan de voet Minder werklozen dan vorige maand OVERDRACHT SOUVEREINITEIT WEZENLIJK, VOLLEDIG EN ONVOORWAARDELIJK Het weer GRENSCORRECTIES KONINGIN WILHELMINAFONDS,f GESTICHT J Indonesische kwestie te Londen aan de orde Republikeinen terug naar Djocja? Schippers smokkelen koffie naar Duitsland Slechte shag en rooktabak Tot hoofd en hart DINSDAG 15 MAART 1949 72ste JAARGANG No. 24410 Engeland steunt Canadees voorstel Consultatieve Raad in Londen bijeen Ook ministers van buiten landse zaken op conferentie aanwezig Druk van Montgomery op Nederlandse regering? Een sluier Vastenbrief van Mgr. P. J. Willekens wmm ËmmÊm Schuldig aan zwaardere feiten dan Mussert" DRIE ROLLENZONDAGEN VOOR AUTORIJDERS Geen tegenvoorstel, van Duitse zijde Acht personen gearresteerd Zaak tegen Jan Kloosterboer Ruim twee millioen bijeen Vliegt op hoogte van dertien duizend meter IN ENGELAND GEEN TEXTIELPUNTEN MEER NA DE RIJST DE PINDA'S Verslag Enquêtecommissie Toch meer werkzoekenden dan in 1948 SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Ad/ertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. eJ* In de gisteren gehouden zitting van de Veiligheidsraad heeft dr. Van Royen Verklaard, dat de Nederlandse regering bereid is deel te nemen aan een Voorbereidende conferentie te Batavia, onder auspiciën van de Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië. Het doel van deze conferentie zal zijn de voorwaarden voor en het tijdstip van een Bonde-Tafelconferentie te Den Haag te bepalen. „Wij verklaren met de meeste nadruk, dat de voorgestelde overdracht van •ouvereiniteit wezenlijk, volledig en onvoorwaardelijk zal zijn", zo voegde dr. Van Royen hier nog aan toe. genwoordigers van de republiek hier aan niet deelnemen als vrije onder handelaars en op gelijke voet met de andere partij. Mijn regering beschouwt het Nederlandse voorstel tot het hou den van een Ronde-Tafelconferentie als geheel onvoldoende. Niet alleen zouden sommige der uitgenodigden het vertrouwen van de bevolking op republikeins gebied mis sen, maar ook zouden zij door hun volk als „ja-knikkers" van de Ned. regering worden veroordeeld. Pakistan hoopt en verwacht, dat de Veiligheidsraad zal blijven staan op de naleving van zijn resolutie van 28 Jan. j.l. aldus Khan. De republikeinse vertegenwoordiger, Palar, uitte nogmaals zijn vrees, dat de Nederlandse regering niet werke lijk de bedoeling heeft, de souverei- niteit aan Indonesië over te dragen. Het nieuwe hoofdstuk van de Nederlandse Grondwet maakt dit onmogelijk. Hij waarschuwde de Raad, dat. indien hij niet snel handelde, het gevaar bestond dat hij de guerilla-troepen versterkte in hun geloof, dat de strijd op het slag veld moest worden uitgevochten. Palar ondersteunde de Canadese sug gestie voor een preliminaire bespreking tussen Nederlanders en republikeinen onder auspiciën van de UNCI, maar was van mening, dat hiervoor een ui terste termijn moest worden vastge steld. omdat uitstel de situatie zou ver slechteren. De eerste spreker was de vertegen woordiger van Pakistan, kolonel Ab- doerrahim Khan. Hij betoogde dat een Verder uitstel in de oplossing van de Indonesische kwestie door de Veilig heidsraad zeer ernstige gevolgen zou hebben. Mijn regering, aldus spr.. stel de als minimum eisen: onmiddellijk te rugtrekken der Nederlandse troepen en Volledig herstel van de republikeinse regering. Wij hebben deze eisen gesteld om een algemene teleurstelling in het ge zag der V.N. in Z. O. Azië te voorko men. Wij zijn ervan overtuigd, dat geen onderhandelingen enige mogelijkheid op succes bieden, wanneer de verte- De Consultatieve Raad van de Westerse Unie is gisteren kort na het middaguur in Lancastcrhouse te Londen bijeenge komen. Veertien Europese ministers nemen aan de conferentie deel. Het voor naamste probleem waarvoor men zich geplaatst ziet, is de schatting van de de fensiebehoeften der verschillende landen in het licht van het Atlantisch Pact. Voor het eerst sinds de oprichting van Be raad confererep de ministers van fi nanciën en defensie tezamen met de ministers van Buitenlandse Zaken. Verwacht wordt dat de besprekingen twee dagen zullen duren. De agenda omvat de volgende onder- Werpen: 1. De militaire, financiële en econo mische consequenties van het Atlantisch Pact. 2. De coördinatie van de Westerse U- hie met het Atlantisch Pact en met een toekomstige Raad van Europa. 3. Plannen voor een tienlanden confe rentie om een constitutie voor de Raad Van Europa op te stellen, waarvan de eerste zitting vermoedelijk in deze zomer Straatsburg zal plaats vinden. 4. Een rapport over de sociale en cul turele aspecten van de Unie. Verwacht Wordt, dat aan het eind van de bijeen komst een gemeenschappelijk communi qué zal worden uitgegeven, zoals dat na afloop van vorige vergaderingen van de raad het geval was. Aangenomen wordt, de V.S. nauwkeurig en onmiddellijk op de hoogte zullen worden gebracht van de resultaten van de besprekingen van Maandag en Dinsdag via de Amerikaan se ambassadeur in Londen, Lewis Dou glas, en generaal Carter. De Amerikaanse ambassade heeft gis teren bekend gemaakt, dat generaal Car ter benoemd is tot speciaal medewerker Van ambassadeur Douglas in verband toet „de ontwikkeling en coördinatie van programs van de militaire steun" aan de West-Europese landen. Een correspondent van de New Yprk Times meldt uit Londen, dat op de con ferentie, die op het ogenblik te Londen Wordt gehouden door de vijf ministers Van Buitenlandse Zaken van de West- Europese Unie en hun adviseurs, de po sitie van Nederland in verband met de Indonesische kwestie een onderwerp Van diepgaand overleg is geweest. Volgens deze correspondent zou veld maarschalk Montgomery in de afgelopen maanden op de Nederlandse regering *en zeer sterke aandrang hebben ge- Oefend om, zo spoedig als zulks maar mogelijk is, een groot gedeelte van de 80,000 man sterke Nederlandse troepen macht in Indonesië naar Nederland te Boen repatriëren. Gisteren werd in Lancasterhouse te Lonaen de conferentie voor de minis ters der Westerse Unie geopend. V. I. n. r. de ministers prof. Lieftinck, mr. Stikker, jhr. Michiels van Verduynen, en de Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken Beek (geheel rechts). Mahmoed Bey Fawzi (Egypte) betoog de. dat het tijd werd, dat sommige ko loniale mogendheden gaan begrijpen dat de oude tijden voorbij zijn. In Z.O. Azië is een nieuwe wereld ontstaan, gebaseerd op het handvest der V.N. „Ik heb reeds de aandacht van de Raad ge vestigd op de ellende van millioenen Indonesiërs. Waarop wachten wij nog? Dc Indonesische republiek is een feit. Alleen de reactionnairon. die de klok willen terugzetten, kunnen dit feit niet erkennen." B. R. Sen (India) zeide, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van de Nederlan ders onvoorwaardelijke vrijlating der repu blikeinse leiders eiste en hun terugkeer naar-Djocja teneinde het regeringsgezag weer op zich te nemen. Alleen een geves tigde regering kan een order tot staken van het vuren uitvaardigen. M.a.w. als er een preliminaire conferentie moet zijn, zo als de Canadese afgevaardigde voorstelde, dan zou deze uitsluitend ten doel moeten hebben het herstel van de republikeinse regering in Djocja. Deze conferentie zou zich dan moeten bepalen tot de procedure hiervan, anders zou zij in strijd komen met de bestaande tresoiutie, tenzij de re publikeinen daaraan deelnemen als leden van hun regering. Verder moet er een tijds limiet worden vastgesteld voor de terug keer van de republikeinen naar Djocja, an ders kunnen de onderhandelingen tot m het oneindige gerekt worden. Malik (Rusland) verklaarde zich tegen elk deelnemen van de UNCI aan de door Nederland voorgestelde Ronde-Tafel-con- ferentie. „Deze is aleen maar ene sluier om de Nederlandse agressie te verbergen". Zijn delegatie was, zo voegde Malik hier aan toe, eveneens tegen een preliminaire conferentie. De raad heeft onmiddellijke vrijlating der republikeinse leider? geëist en moet er dus op blijven staan dat hier aan gevolg wordt gegeven. Sir Terence Shone (Engeland) tenslotte steunde het Canadese voorstel om voorbe reidende besprekingen te houden onder auspiciën van de Commissie der Verenigde Naties. ,.Wij zijn van mening dat de Raad, door middel van de Commissie voor In donesië, alles in het werk moet stellen om de voorwaarden te scheppen, onder welke het de Indonesische regering mogelijk zal zijn er in toe te stemmen, deel te nemen aan de Ronde-Tafel-conferentie". De zitting werd hierna verdaagd tot Woensdagavond negen uur (Ned. tijd). Na de debatten in de Veiligheidsraad heeft dr. Van Royen een aantal journa listen te woord gestaan. Hij deelde hun volgens United Press mede, dat Neder land wellicht zou instemmen met de te rugkeer der republikeinen naar Djokja karta, wanneer de Indonesiërs konden aantonen, dat een dergelijk besluit niet zou leiden tot „chaos en represailles". De Apostolisch Vicaris van Batavia, Mgr. P. J. Willekens S.J., heeft in zijn Vastenbrief het vraagstuk aangeroerd in hoeverre het Apostolisch Vicariaat van Batavia op weg is van missieland uit te groeien tot een zelfstandig kerkelijk gebied. Eerst wanneer een missieland zijn eigen kerkenbouw en werken van chris telijke naastenliefde bekostigt, en vooral, zo schrijft hij, zodra het zijn priesters niet meer uit andere landen behoeft te betrekken, maar zelf voldoende priesters en kloosterlingen oplevert uit eigen land, eerst dan wordt een missieland zelf standig en worden de Apostolische Vicariaten verheven tot bisdommen, die dan worden samengevoegd tot een zelf standige kerkprovincie. Hoe ver is Batavia op weg naar deze volwassenheid? Vooreerst: bekostigt het zijn eigen eredienst en charitatieve wer ken? De steden Batavia en Buitenzorg tellen enkele waardige kerkgebouwen; verschillende parochies van Batavia echter hebben nog slechts een noodkerk en dat, terwijl de snelle uitbreiding van de stad een aantal nieuwe parochies en kerken dringend vereist. Op het platte land van het Vicariaat is in dit opzicht nog zo goed als alles te doen. Maar reeds leeft onder de gelovigen het besef, dat zij de last hunner kerken en christelijke werken moeten helpen dragen; het bis schopsfonds is daar een bewijs van. Het zwakste punt is evenwel het geringe aantal roepingen uit eigen land. Terwijl het Vicariaat 22.000 Europese of Indo-Europese en nog 3.000 Indonesische of Chinese katho lieken telt, zijn er van de 55 pries ters slechts 3 Indonesiërs en 2 Indo- Europeanen; van de 43 broeders 2 Indonesiërs en 1 Indo-Europeaan. Voor de meisjes liggen de getallen gunstiger; van de 247 zusters zijn er 18 Indonesische en 47 Europese. Bijna alle priesters en religieuzen moeten dus van buitenaf worden toegezonden. En dit kon toch anders zijn. Want in verscheidene katholie ke streken vinden we op 2000 inwo ners drie priesterroepingen, terwijl er vrjjwel evenveel roepingen zijn van meisjes naar het klooster. Wat zijn de redenen van deze achter stand, zo vraagt Mgr. Willekens. Is het familieleven dan niet godsdienstig ge noeg? Zien onze moeders dan niet, welk een ontzaglijke uitverkiezing het is een priesterzoon te bezitten? Terwijl we ons gelukkig prijzen, wanneer een zoon of dochter een goede aartij vindt, beseffen we misschien niet, welk een uitverkie zing het is, zo Jezus Christus zelf ons een zoon of dochter komt vragen, die Hij roept tot het priesterschap of het kloos terleven. Laiten we, zo is de conclusie van de brief, onze kinderen aan Jezus Christus aanbieden om Zijn medehelpers en -helpsters te zijn bij de opvoeding der jeugd en bij al die werken van christe lijke naastenliefde. MM Verwachting tot Woensdagavond: Tamelijk heldere nacht met in het binnenland weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag: toenemende bewolking met later voornamelijk in het Noorden van het land enige regen. Geleidelijk aanwak kerende wind uit richtingen tussen Zuid-West en Noord-West Weinig verandering van temperatuur. Zon: 6.53—18 45 Maan: 21.20—7.38. Tijdens de tierde verjaardag van Zijn Pauskroning werd Z. H. Paus Pius XII in een plechtige processie naar de Sixtijnse kapel gedragen, waar hij in tegen woordigheid van de kardinalen een pontificale H. Mis opdroeg. Een opname van de Paus op de Sedes Gestatoria, terwijl hij de samengestroomde menigte zegent. (Van onze Haagse redactie) Ridder van Rappard Aan het slot van zijn fel requisitoir heeft mr. Van Doorn Maandagmid dag te Den Haag de doodstraf ge- requjreerd tegen Ernst Herman Rid der van Rappard, voormalig leider van de N.S.N.A.P., die in de eerste oorlogsjaren zich op allerlei manie ren had uitgesproken voor een inlij ving van ons land bij Duitsland, waarbij Nederland de Westmark van het groot-Duitse Rjjk had moeten worden. Deze verdachte, aldus de procureur-fis caal, heeft zwaarder strafbare feiten ge pleegd dan Mussert. Hij ging veel ver der dan Mussert en er is zelfs een ruzie tussen beide „leiders" uit voortgevloeid. De partij van Van Rappard had veel gevaarlijker kunnen worden dan die van Mussert. Toen de Duitsers echter meen den meer met de partij van laatstge noemde te kunnen bereiken moest Van Rappard zijn „troepen" overbrengen naar de N.S.B. Toen verdachte, aldus mr. Van Doorn, tijdens zijn verblijf in Duitsland in 1939 had gezien op welke minderwaardige wijze de Duitsers hier in 1940 zouden binnendringen (met Nederlandse uni formen Nederlandse fietsen enz.) had dit voor hem een waarschuwing moeten zijn met de Duitsers te breken. Direct achter de troepen aan kwam hij evenwel naar Nederland om met behulp van de vijand zijn partij weer op te bouwen. Deze man is schuldig aan een grote nalatigheid. Hij had de Nederlandse autoriteiten van de Duit se plannen op de hoogte moeten stel len. Verdachte heeft een volledige aan sluiting gewild met uitschakeling van Nederlandse waard, hij is er mede schuldig aan dat Duitsland niet meer werd verzwakt.. Hij is een trouweloos Nederlander en om al dit acht ik, al dus de procureur-fiscaal, de zwaarste straf op haar plaats. De verdediger, mr. Van der Ven, heeft er op gewezen dat verdachte door zijn dienstneming in de Duitse krijgsmacht in 1939 statenloos was geworden, zodat hij zich niet schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden. Hij had dus ook niet de plicht de Nederlandse autoriteiten op de hoogte te stellen van de schandelijke oorlogsvoorbereidingen. Verder wees pleiter op de Duitse relaties van ver dachte, lang voor de oorlog ontstaan, op zijn langjarige studie in Duitsland en zijn verblijf in Oostenrijk, zijn dienstne ming in Duitse militaire dienst, zodat hij niet Nederlands meer dacht. 1P1. ver klaarde geschrokken te zijn van de eis en bepleitte een verminderde strafmaat. Uitspraak 28 Maart. Op de Zondagen 17 April (Eerste Paasdag), 1 Mei en 8 Mei 1949, zal ont heffing worden verleend van het Zon dagsrijverbod voor motorrijtuigen, zulks teneinde het brengen van een bezoek aan de gedeelten van ons land, waar bollenvelden of boomgaarden in bloei staan, mogelijk te maken. (Van onze Haagse redacteur) Er zijn redenen om aan te nemen, dat te Den Haag geen tegenvoorstel van Duit se zijde op de Nederlandse aanspraken tot grenscorrecties, waarover sprake is in een bericht uit Franse bron, ontvan gen is. Men verwacht thans, dat de be sprekingen, die te Parijs worden gehou den, a.s. Maandag of Dinsdag tot publi catie van een communiqué kunnen lei den. Het schijnt, dat omstreeks die tijd ook het Nederlandse standpunt ten aan zien van een genoegdoening in andere vorm dan grenscorrectie, bekend zal worden. De gemeentepolitie te Vlagtwedde is er in geslaagd een smokkelaarscomplot te ontmaskeren. Twee schippers kochten in 1948 grote hoeveelheden koffie in Bel gië. Deze koffie werd in het ruim van een schip verborgen en over de Neder lands-Belgische gms gesmokkeld. De schippers bedekten de ladingen in Nederland met aardappelen bestemd voor Duitsland en voeren naar Ter Apel (gemeente Vlagtwedde). De ene schipper bracht een partij kof fie van duizend kilogram met aardap pelen over de Nederlands-Duitse grens, waar hij haar ruilde voor huishoudelijke artikelen, een scheepsmotor, een bont mantel, horloges enz.; de andere partij koffie werd voor f 8,tot f 10,per kilo verkocht aan de smokkelaars te Ter Apel en omgeving. Deze smokkelaars brachten de koffie over de grens. Behal ve de beide schippers waren in de zaak betrokken tien andere personen, waar van er thans acht in arrest zijn gesteld. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Gebleken is reeds, dat er meer dan twee duizend kilo werd verhandeld. Men ver moedt echter dat nog aanzienlijk grotere hoeveelheden onrechtmatig zijn verhan deld. Op 13 December werd Jan Klooster boer uit St. Pancras, die er van be schuldigd werd in eind 1939 en begin 1940 vóór de Duitse overweldiging van ons land aan de Duitse admiraliteit ge gevens te hebben verstrekt over uit Ne derlandse have-1 vertrekkende gealli eerde schepen, door het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam op vrije voe ten gesteld. De zaak is aangehouden tot 28 Maart a.s. om nog enige getuigen te horen. Gistermiddag werd op het stadhuis te Amsterdam door notaris Ary van Riel de stichtingsacte verleden van het „Ko ningin Wilhelmina-Fonds". Burgemees ter mr. Arn. J. d'Ailly tekende de acte als lasthebber van H. K. H. Prinses Wil- helmina. Het geld, dat het Nederlandse volk ter gelegenheid van het vijftigjarig regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina heeft bijeen gebracht, dit is f 2.081.127.51, is ter beschikking gesteld van dit fonds. Het doel van de Stichting is het bevorderen van de kankerbestrij ding. Gisteren werd bekend gemaakt, dat de Amerikaanse luchtmacht thans met een bommenwerper is uitgerust, waarvan de Russen in de eerstkomende jaren geen tegenhanger zullen kunnen construeren. De uitvinding is in het geheim gedaan en deze wettigt de uitlating van de minister van luchtvaart, dat Amerika thans over een intercontinentale bommenwerper beschikt. Uit een interview met de autoriteiten op luchtvaartgebied blijkt,, dat de super bommenwerper de enige is die doel treffend gebruikt kan worden op een hoogte van 13 km. Zijn laadvermogen bedraagt 100 ton. Dank zij zijn bewape ning en pantsering is het toestel prac- tisch immuun voor iedere aanval. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen. Gisteren deelde Wilson, de Britse' mi nister van Handel, in het Lagerhuis mede, dat de regering besloten heeft met ingang van heden alle kleding ge heel vrjj te geven. Kort na het doen van deze mededeling verscheurde minis ter Wilson ten aanschouwen van de pers op plechtig? wijze zijn eigen textiel puntenboekje. Reeds zes weken gele den waren alle geweven wollen goede ren en alle costuumstoffen geheel vrijgegeven. Al aanstonds bleek toen uit de omzet van de textielkleinhandel, dat het beëindigen van de rantsoenering geen of weinig invloed uitoefende op de verkoop. De opheffing van de rantsoene ring betekent niet, dat ook de prijs- beheersing voor kleding eindigt. De minister van Handel deelde zelfs mede, dat, indien zou blijken, dat de handel een neiging vertoont om in alle geval len maximumprijzen te vragen, de rege ring zich gedwongen zal zien in te grij pen. Volledigheidshalve verdient hier vermelding, dat in Engeland de volgen de artikelen nu nog gerantsoeneerd blijven: vlees, boter en vet, kaas, bacon, eieren, thee, zeep, suiker, melk, benzine en tot op zekere hoogte brandstoffen. Rusland moet derhalve twee pro blemen onder het oog zien: het moet een vliegtuig construeren met even grote mogelijkheden en moet een ra darsysteem uitdenken, dat deze bom4 menwerper op tijd zal kunnen opvan gen. Momenteel bedraagt de maximum snelheid ruim 1000 k.m. per uur, maar doordat er binnenkort straalmotoren in het toestel geplaatst zullen worden, zal de snelheid nog opgevoerd worden. Deze factoren geven de specialisten aanlei ding te vermoeden dat het vliegtuig op het ogenblik practisch onkwetsbaar is. Men is van mening, dat de nieuwe bom menwerper, de B-36, dank zij zijn actie radius van tienduizend mijl niet buiten de Verenigde Staten gestationneerd zal hoeven worden. Momenteel houdt de Amerikaanse luchtmacht zich bezig met de vraag hoe zij zichzelf zullen kunnen verdedigen tegen een wapen dat even grote mogelijkheden biedt als de B-36. De luchtstrijdkrachten verzekerden dat de B-36 de zeventig strategische doe len, die door de Russische staf aange wezen werden, als de meest kwetsbare plekken van het Sovjetgebied alle van uit Alaska kan bestrijken. Volgens mili taire zegslieden zijn deze kwetsbare punten voornamelijk industrie-centra, die binnen 4000 mijl van Alaska liggen en dus zonder moeite door de B-36 be reikt kunnen worden. Men verwacht, dat de Russen zich niet tegen een aan val van B-36 bommenwerpers, die een dermate grote last aan atoombommen over een dergelijke afstand kunnen ver voeren, teweer zullen kunnen stellen. Naar aanleiding van het adres over de tabaksdistributie dat door de Mid denstandspartij werd gericht tot de minister van Economische Zaken, in welk adres werd gezegd, dat de siga renwinkeliers met enorme voorraden onverkoopbare tweede en derde soort shag en rooktabak zitten, die hun wordt opgedrongen door de grossiers, deelt de Haagse Grossiersvereniging in Tabaks fabrikaten mede, dat deze shag en rook tabak niet alleen door de grossiers, maar ook door de fabrikanten wordt geleverd. Dit is een natuurlijk gevolg van de kwaliteit van de aan de kerfindustrie toegewezen buitenlandse tabakken. De schuren van het IK zijn vaak zo i groot, dat alles, wat we er binnen dragen, in het niet verdwijnt. J De plechtigheid geschiedde in tegen woordigheid van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, dr. M. J. Prinsen, secretaris generaal van het departement van Bin nenlandse Zaken, mr. H. P. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in Friesland, mr. dr. F. J. M. A. H. Houben, commissaris der Koningin in Limburg, mr. W. A. J. Visser, burgemeester van 's-Gravenhage, mr. A J. M. van Dal en mej. A. C. Schippers. H. K. H. Prinses Wilhelmina is regen tes der Stichting. Zij wijst zelf bij testa ment of notariële acte een opvolg (st) er aan. Als een zodanige aanwijzing niet geschied is, zal de koning(in) der Neder landen worden verzocht het regentschap te aanvaarden of een opvolger aan te wijzen. Het bestuur bestaat uit een voor zitter en zes leden. De voorzitter wordt door de regentes aangewezen. Drie der bestuursleden door de minister van So ciale Zaken. Zolang het bestuur der Stichting nog niet voltallig is, zal het Uitvoerend Comité van het Nationaal Comité voor de Jubilea 1948 als bestuur der Stichting optreden. Geldstortingen ten bate van het „kan kerfonds" kunnen nog altijd geschieden op giro 26000 en bij de Kasvereniging en de Handelmij. Als aardige bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat nog giste ren een chèque binnenkwam van de Ne derlands-Australische Vrouwenvereni ging te Canberra. In de eerste paar maanden van 1940 was er in ons land enige deining naar aanleiding van een verklaring van ingenieur Mussert onzaliger gedachtenis. Met het oog op een eventuele oorlog tussen Duitsland en Nederland had de aspirant-dictator aangekondigd, dat hij met gekruiste armen zou toezien. Men beschouwde dit als een brutale voor spelling en ten opzichte van zijn volge lingen als een rechtstreekse oproep tot desertie of landverraad. Met reden. Het doet weinig ter zake, dat dit manhafte voornemen door de hooiberg-affaire werd tot een belachelijke Don Quichot- terie. De verklaring zelf was landver- raderlijk en na de 5 dagen strijd van het Nederlandse leger, waarvoor de heer Mussert alleen hoon over had, ging de N.S.B. op alle mogelijke manieren over tot hulpverlening aan de vijand. Mussert is ter dood gebracht. Hij had het er naar gemaakt en wij doen eigen lijk zijn naam te veel eer aan door hem nog te vermelden. Thans heeft een ander aspirant-dicta tor in ons lieve vaderland een verkla ring afgelegd. Zij is iets minder origi neel dan die van wijlen de waterstaat ingenieur. Zij is ook een tikkeltje bru taler. En zij draagt een meer uitgespro ken land verraderlijk karakter. Tegelij kertijd is zij natuurlijk ook wat meer gecamoufleerd, zodat het twijfelachtig is of de strafrechter er nu reeds vat op heeft. Het moet nogal vèr gaan alvorens men in een democratische staat de on- dermijners van de wettige orde in de kraag grijpt en achter slot en grendel zet. Zouden de heren zelf door buiten landse inmenging ooit aan de macht ko men, dan beschikken zij over vlottere methoden om vroegere tegenstanders te likwideren. Op dat ogenblik wacht hun kunstmatig gekoesterde haat. Saul de Groot heeft zich dus ge schaard achter zijn grotere broers uit Frankrijk en Italië. En de kleinere broertjes uit andere Europese en zelfs Amerikaanse staten zingen het liedje mee, dat zij van vadertje Stalin geleerd hebben. En het klinkt aardig eenstem mig. Voor Nederlandse oren een heel beetje vals, maar zo nauw moet je niet kijken. De Franse broer is begonnen. Enigs zins schuchter. Toch behoefde hij zich niet te schamen. Het was niets nieuws, wat hij voorzong. Want hij had precies tien jaar geleden al overeenkomstig zijn versje gehandeld. Hij had al een keer zijn vaderlandse plicht verzaakt als een ordinaire deserteur. Maar intussen is hij een tijdje minister geweest en dat maakt veel goed. Voor hem zelf. Voor Frankrijk heeft het alleen veel kapot gemaakt. Met de klaarheid, eigen aan de Itali aanse geest, kwam Togliatti de Franse verklaring verduidelijken. En in deze gecorrigeerde vorm hebben alle andere broertjes het wijsje overgenomen. Een van de laatsten was Saultje. Saultje en zijn makkertjes zullen niet netjes met de armen over elkaar blijven zitten, zoals de ingenieur. Neen, zij zul len mooi van het begin af aan mee sol daatje spelen. Zij zullen in alle koel bloedigheid Nederlandse burgers in de rug aanvallen en neerschieten. Als die Nederlandse burgers ten minste zo schaapachtig zijn om hun de kans te gunnen. En toch zal het een mooie idealistische oorlog zijn. Want als Rusland porlog gaat voeren, doet het dit vanzelfsprekend met nobele bedoelingen, nog nobeler dan wijlen de Führer. Die had het anders ook wel goed met Nederland voor, wie zou het durven ontkennen? Sovjet-Rusland heeft het niet alleen goed voor met Nederland, maar met heel 't „werkende volk". Daarom is het nu zo fijn in Hongarije en zo. Daarom gaan al die Balten zo graag uit Zweden weg. Maar de Zweden houden ze met allerlei trucjes aan de andere kant van de Oost zee. Ja, zo gaat dat in een democratie. Nederland houdt natuurlijk ook met ge weld enkele Oekraïners hier en een groep Polen, die toch zo graag onder het IJzeren Gordijn zouden doorkruipen. Niets hoor, hier blijven! Maar dat „werkende volk" zie je, dat doet het maar aardig. We zijn .van plan eens te gaan tellen hoe dikwijls deze ontroerende uitdrukking vóórkomt in een of ander willekeurig nummer van De Waarheid (bedoeld is De Leugen, maar dat zeg je zo niet). O ja, .wer kend volk" is ook bedoeld als „stakend volk", maar dat klinkt zo eigenaardig. Tot troost van ons allen zegt Saultje er nog bij, dat de oorlog niet onvermij delijk is. Maar aangezien in zijn woordenboek „ja" „neen" betekent, wordt het tijd dat wij op onze tellen passen. En het geweer aan de voet houden. Met de Cottica" van de K.N.S.M. zijn 400 balen ongepelde Surinaamse pinda's meegekomen, welke eerstdaags tegen de prijs van 1 per half pond te koop zullen zijn in Den Haag. Delft, Rotter dam en Dordrecht. Meer zendingen worden verwacht en dan zal een aan tal andere plaatsen aan de beurt komen. Een gedeelte der opbrengst komt ten goede aan het Wilhelminafonds voor de t.b.c.-bestrijding in Suriname. De belangstelling voor het eerste deel van het verslag der Enquêtecommissie Regeringsbeleid 1940-'45 is zo groot, dat men nog vóór dit deel verschenen is aan de tweede druk is begonnen. Sedert October van het vorige jaar nam de werkgelegenheid, voornamelijk als gevolg van het winterseizoen af, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken mede. In de afgelopen maand evenwel kwam daaraan een einde. Het aantal bij de Arbeidsbnreaux als werkloos gere gistreerde mannen daalde van 80.072 tot 77.439. t.w. 45.508 geheel werklozen (v.m. 49.183), 30.968 DUW-arbeiders (29.755) en 963 wachtgelders (1134). Deze vermindering van het aantal werklozen demonstreerde zich vooral in de bouwbedrijven (van 12.941 tot 11.148). in de landbouw (van 21.305 tot 20.637) en in de aardewerk- en steen industrie (van 1310 tot 1101). Het inge schreven handels- en kantoorpersoneel liep terug van 5023 tot 4896. Deze kleine verbetering werd mede bereikt door een critische beschouwing van de staat van dienst van deze categorie. Men kan immers aannemen, zo deelt men ons verder mede. dat ingeschreve nen met een gebrekkige admini stratieve opleiding geen kans meer maken op werk in de handel of op kantoor. Zij worden attent gemaakt op de mogelijkheden van omscholing of ingeschreven voor een meer bij hun opleiding en ervaring passend beroep Nadat het werkloosheidscijfer in het winterseizoen een hoogtepunt bereikte met 80.072 in Januari, mag thans worden aangenomen, dat een daling is ingezet. Toch dient niet uit het oog te worden verloren, dat eind Februari bijna 19.000 werkzoe kenden meer stonden ingeschreven dan eind Februari 1948. Uit de regionale cijfers blijkt, dat de werkloosheid in alle provincies afnam, uitgezonderd in Drente en Zeeland. Ge middeld voor Nederland zijn er op 1000 mannelijke inwoners 16 werklozen. Dat dit gemiddelde voor Drente 66 be draagt, toont wel aan. aldus deelt men ons tenslotte mede. dat hier bijzondere factoren werkzaam zijn. In dit verband moet gewezen worden op de mechani satie van de landbouw, op de vermin derde afzet van turf en op het beëin digen van enige boerenobjecten. waar bij enkele duizenden arbeiders betrok ken waren. Ook het aantal werkloze vrouwen nam af en wel van 4724 tot 4551. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 18.030 tot 18.436.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1