4 Beroepskeuze Gemeenschappelijke defensie in Londen onder de loupe CLAY verwerpt Nederlands protest We hadden nog zo lang willen blijven VERLIEZEN IN INDONESIË Betekenis van de Benelux Ik Op 28 Maart diplomatieke conferentie In April ministers fik 4 f VOLK VAN DJAMBl WENST NIET ONDER REPUBLIKEINS BEWIND TERUG TE KEREN Het weer Tot hoofd en hart v Plan tegen regiem van Tito? Motie van wantrouwen in Frankrijk verworpen Prijzen varkensvlees gaan omlaag Elf jaar R.W.I. voor Voorhoeve WAT IS DE BENELUX WOENSDAG 16 MAART 1949 72ste JAARGANG No. 2441, 3lf lKÏ m weer bijeen Timor Jbij Ronde- Tafelconferentie EXTRA VLUCHT NAAR BATAVIA Besprekingen in Londen over ontmanteling Aanslag op Kusuma H. MIS IN HET GEHEIM Jenny en Guus terug uit Amerika Van Indonesische kwestie weten ze mets Einde vleesdistributie in zicht NOORS PRINSELIJK PAAR NAAR ONS LAND problemen welke opgelost moeten worden BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 38» 59» 56» Hl 24» S5 43» 35» 739» Het probleem van de voorlichting bij beroepskeuze want het is een probleem, het bevat zelfs een complex van vraagstukken staat nog altijd in hét middelpunt ener van allerlei kanten ijverig be toonde belangstelling. Inmiddels werd ket gisteren tot de voor een dagblad schrijver zo bekoorlijke dagelijkse ac tualiteit gebracht, doordat het onder werp van bespreking uitmaakte op een congres te Haarlem, belegd door de Diocesane Raad van Overleg, van Welk congres men elders in dit blad een verslag kan vinden. Nog niet zo heel lang geleden heb ben enige katholieke bladen, en heeft ook ons blad, zich terzijde met dit pro bleem bezig gehouden, toen er plotse ling nogal felle pro- en contraverto gen werden gewijd aan de noodzaak en het nut der psychotechniek. Men kon toen weer eens terecht ver heugd constateren, hoe men van principieel godsdienstige zijde letter lijk met hart en ziel en desnoods ook nog met de handen erbij aan het argumenteren pleegt te slaan, Wanneer het een probleem betreft, Waarbij de gehele mens in het geding is. Wat men anders koel redenerend pleegt af te doen, wordt dan voorge dragen met de kleur en de geur ener opmerkelijke en wij herhalen: ver heugende animositeit. Intussen willen wij voor vandaag Volstaan met het samenvattend aan duiden van enige algemene aspecten van de voorlichting inzake de beroeps keuze, om tenslotte te komen op een punt dat vaak voor de eenvoudigheid gaarne wordt vergeten, doch van fun damenteel belang moet worden ge acht. Men dient dan voorop te stellen, dat deze voorlichting als noodzakelijk moet worden erkend tengevolge van een dermate ingewikkeld geworden beroeps- en bedrijfsleven, dat geen sterveling daarin op eigen krachten Wegwijs kan worden. De sociaal-eco nomische structuur van practisch elk beschaafd land heeft zulk een ver scheidenheid van maatschappelijke mogelijkheden voor de staatsburger met zich meegebracht en ten aanzien van de meeste taakvervullingen wordt zulk een bijzondere aanleg of zulk een gespecialiseerde vakopleiding ver eist, dat het niet langer aangaat, de op geen enkele manier te dezer zake gedetermineerde hulpeloos voor deze veelheid van mogelijkheden te laten staan. Het kan gaan om iemands persoonlijk geluk; het kan eveneens gaan om het algemeen welzijn, dat bijzonder gebaat is bij een vervulling der posten in het sociale en economi sche leven door de daartoe het meest geschikten en dus ook door degenen, die daarin het gereedst hun bevredi ging en vreugde zullen vinden. Het is duidelijk, dat zulk een voorlichting dient uit te gaan van de in de enke ling schuilende mogelijkheden, met diens ambitie en aanleg, om, rekening houdend daarmee, ten naaste bij te kunnen bepalen wat voor hem in dividueel waarschijnlij k de meest aangewezen weg zal zijn. Op zoveel als een hele krant niet zou vermogen te bevatten, doch minstens op het navolgende dient dan echter de aandacht te worden gevestigd. Ten eerste zou het beslist ongewenst zijn, wanneer men a priori ging ver onderstellen, dat niemand zonder het advies van enig advies-bureau zijn Weg zou kunnen vinden. En hierbij is het niet alleen zo, dat velen wij hopen gaarne de meesten gerust op een wisselvallige en desnoods ro mantische manier op hun definitieve maatschappelijke bestemming mogen geraken, maar bovendien moet men ervan uitgaan, dat het eigen gezond verstand of dat van ouders en opvoe ders in vele, zo niet in de meeste, ge vallen, zal kunnen beoordelen of de geschiktheid tot het begeerde beroep aanwezig is. Zeker, veel ellende en onbevredigdheid had vaak kunnen Worden voorkomen, indien tijdig ad vies ware ingewonnen, maar daarmee behoeft het eventuele gevaar van zulk een ellende te voren nog niet tot te verwachten zekerheid te worden ver heven. Vervolgens kan men niet genoeg de nadruk leggen op de betrekke lijke juistheid van een advies. Een juistheid zo betrekkelijk, dat men al tijd met de mogelijkheid van deszelfs onjuistheid rekening dient te houden. Er zijn voldoende, zelfs zeer specta culaire, voorbeelden voorhanden om de gerechtvaardigdheid van deze Waarschuwing te staven. Tenslotte leidt het levenadagium dat de mens niet leeft van brood alleen tot zekere voor de hand lig— gendé consequenties. De mens is nog altijd een geestelijk-stoffelijke een heid met een eigen vaak mysterieuze individualiteit. Hieraan dient ten Volle recht te worden gedaan. Niet het economisch nut mag het alleen- Zaligmakende richtsnoer zijn; 's men sen eeuwige, met zijn tijdelijke levens gang in niet geringe mate in verband staande bestemming dient tenslotte het zwaarste gewicht in de schaal te leggen. En het is daarom van eminent helang, dat de katholieken hun eigen aövies-bureaux voor beroepskeuze zul len hebben. Wij mogen de hemel er- Voor danken, dat een vrije christelijke hatie, waarin de menselijke persoon lijkheid haar souvereine rechten mag behouden en in haar ontwikkeling "aar eigen inzicht en op eigen con fessionele grondslag niet wordt ge hinderd, zich deze weelde mag per mitteren. Zodra men komt te leven °nder het vloekwaardig regiem van een materialistisch ingestelde dicta tuur, die de geest niet telt en de stof verabsoluteert, blijkt het met dit Soort van vrijheden spoedig te zijn Sedaan. Het was daarom een juist ge- initiatief van de Katholieke Actie het Katholieke Beroepskeuzewerk *an een nader onderzoek te onderwer ken. Er Week toen, dat er te dezer Zake nog heel wat werk kon worden Maandschrift van Nov. 1948. Ook in een artikel in ons blad van 10 Maart Verricht. Men kan hierover lezen o.m. een voortreffelijk oriënterend arti- in het Katholiek Staatkundig Aan het einde van de geheime twee daagse besprekingen in Lancaster House te Londen tussen de -ministers van Bui tenlandse Zaken van de Westerse Unie, waaraan ook verscheidene ministers van Financiën en Defensie deelnamen, heeft gisteravond de secretaris-generaal van de permanente commissie der Unie het volgende korte communiqué uitge geven: „De vijfde zitting van de consultatieve raad is Maandag 14 en Dinsdag 15 Maart in Lancaster House te Londen gehouden. Behalve de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf landen, woonden ver scheidene ministers van Financiën en Defensie de bijeenkomst bij. De raad heeft de laatste ontwikkelingeft met be trekking tot het ontwerp van het Noord- Atlantisch pact bestudeerd. De raad hield zich bezig met verscheidene aspecten van het probleem der gemeenschappe lijke defensie van de vijf mogendheden. Hij heeft de maatregelen bestudeerd, die meer in het bijzonder moeten worden genomen met betrekking tot de produc tie van materiaal en van militaire uit rusting en de financiering ervan. De werkzaamheden van de permanen te commissie met betrekking tot de Raad van Europa zijn eveneens bestudeerd door de consultatieve raad. De raad is unaniem van mening dat, tengevolge van de voorgenomen ondertekening van het Noord-Atlantisch verdrag, het on mogelijk is de bijeenkomst van de mi nisters, welke oorspronkelijk op 28 Maart a.s. was gesteld, te houden. De raad heeft niettemin voorgesteld, dat de besprekingen op die datum beginnen tussen de diplomatieke vertegenwoordi gers in Groot-Brittannië van alle landen, die geroepen zijn deel te nemen aan de Raad van Europa, en dat de bijeenkomst der ministers in de loop van April zal worden gehouden, teneinde het defini tieve statuut van de Raad van Europa te bespreken en goed te keuren. De raad heeft de rapporten goedge keurd van de secretaris-generaal over de werkzaamheden, die sedert de laatste bijeenkomst van de raad op sociaal en cultureel gebied zijn verricht." Uit diplomatieke bron verneemt A.P.. dat de ministers een rapport van Veldmaarschalk Montgomery hebben bestudeerd, waarin een overzicht wordt gegeven van de militaire be hoeften van de vijf landen. Verder wordt een opsomming gegeven van de materialen, welke in Europa gefabri ceerd konden worden en die, welke door de V.S. geleverd zouden moeten worden. Uit Amerika zouden hoofd zakelijk de zware bommenwerpers en tanks moeten komen. De zegslieden verklaarden verder, dat de mnnisters overeengekomen waren, hun strategische plannen te herzien in het licht van het Noord-Atlantisch pact. Het Tweede Kamerlid, de heer Wei ter, heeft aan de minister-president schriftelijk gevraagd of de regering be reid is bij de eventueel te houden Ronde-Tafelconferentie ook een plaats in te ruimen voor de vertegenwoordi gers van de Ambonese, Menadonese en Timorese volksgroepen, waarvan mag worden aangenomen, dat zij in meer derheid niet bereid zijn zich aan te slui ten bij de te vormen V. S. van Indone sië, opdat zij langs democratische weg van hun inzichten kunnen doen blijken. Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), heeft aan de minister-president, aan de mi nister van Buitenlandse Zaken en aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. schriftelijk gevraagd of de ministers niet van mening zijn, dat in 's lands belang disclipinaire maatregelen tegen de „hoofdambtenaar" en „autoriteiten op Banka" genomen moeten worden, gezien hun houding tegenover de ge- interneerde republikeinse leiders. Vrijdag 18 Maart zal een extra K.L.M.-Constellation, de PH-TDB (Ba tavia), gezagvoerder Van der Vaart, van Schiphol naar Batavia vertrekken met een lading van 4 y? ton post aan boord. Ock deze vlucht wordt gemaakt via Khartoum en Mauritius. Een aantal Joodse vluchtelingetjes, die nu in Amerika verblijven, kwam prof. Albert Einstein op zijn zeventigste verjaardag in zijn huis te Pinceton gelukwensen. Het werd een prettig verjaringsfeest. Op het eiland Banka heeft een delegatie van de B. F. O. besprekingen gevoerd met Sukarno en Hatta om tot een gedachtenwisseling te komen in verband met de komende Ronde-Tafelconferentie. Een foto tijdens het diner. Achter de tafel in het midden president Sukarno, naast hem links Sultan Hamid II. Tegenover hen Hatta. Dezer dagen arriveerde een delegatie uit Djambi te Batavia om erkenning te vragen voor de kortgeleden gevormde „Dewan Djambi Sementara" (voorlo pige raad van Djambi) en om de plan nen voor de oprichting van een daerah istimewa te bespreken. De delegatie heeft te Batavia reeds besprekingen ge voerd met federale autoriteiten en dr. Beel. Een beslissing op het verzoek tot erkenning is nog niet afgekomen. Het volk van Djambi wenst geen terugkeer onder republikeins bewind. De Unci is uitgenodigd zich ter plaatse van de stemming der bevolking van Djambi te overtuigen. Intussen heeft de B. F. O. bekend ge maakt, dat <le waarnemers uit Djambi tot de besprekingen worden toegelaten. De vertegenwoordigers van het federale district Batavia worden echter niet toe gelaten op grond van de positie van dit gebied. Blijkens een bericht in "t te Tarutung verschijnende Indonesische blad „Suara Tapanuli" is op 8 en 9 Maart j.l. op een bijeenkomst van afgevaardigden uit verschillende plaatsen, o.a. Tarutung, een resolutie aangenomen, waarin voor Tapanuli de status van daeralj istimewa wordt geëist binnen de souvereine V. S. van Indonesië. Eerst thans is bekend geworden, dat op de wali negara van Pasun- dan, Wiranata Kusuma, die dezer dagen een tournee door het Ooste lijk deel van de negara gemaakt heeft, twee keer geschoten werd. Zondag werd zijn stoet beschoten nabij Kuningan, terwijl later een bijeenkomst nabij Kuningan, waar De correspondenten in Istanboul volgen de laatste weken nauwlettend de ontwik keling in Joegoslavië, daar verwacht wordt, dat zeer binnenkort een poging zal worden gedaan om het regiem van maarschalk Tito omver te werpen. Ook de inlichtingendien sten schijnen informaties van deze aard ontvangen te hebben. Volgens de ontvangen berichten is in Seutari in Albanië een gemengde divisie gevormd, welke bestaat uit emigranten uit Montenegro tezamen met Albanezen en Ma- cedoniërs. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 380 tegen 228 stemmen een door Réné Capitant, oud-minister en thans aanhanger van De Gaulle, inge diende motie van wantrouwen tegen de regering Queuille verworpen. De motie werd gesteund door de communisten. Deze eerste motie van wantrouwen tijdens de Vierde Republiek was ingediend, omdat de regering had geweigerd opnieuw een uit gebreid debat over Indo-China toe te staan, Z. H. de Paus zou aan de priesters „in zekere Europese landen, die onder godsdienstvervolging lijden" toegestaan hebben de H. Mis op te dragen zonder altaar of miskleding en met gebruik making van hosties alleen en niet van wijn, aldus wordt door Reuter in ge woonlijk welingelichte kringen in Vati caanstad vernomen. Deze concessies zijn bedoeld om het Mis-opdragen in het geheim te verge makkelijken. Naar verluidt geldt deze beschikking ook voor de Rooms-Katho- lieke missionarissen in het door de communisten bezette gedeelte van China. Dergelijke concessies golden ook ge durende de burgeroorlog in Spanje. j.l. werd hier nog eens de aandacht op gevestigd. Een overweging van fundamenteel belang achten wij nog de volgende. Geen menselijke werkzaamheid, door een hoezeer dan ook verlichte rede geleid, mag de pretentie hebben te mogen treden in Gods voorzienigheid. Het geheim van Zijn wegen dient door ons eerbiedig te worden erkend. De maatschappelijk mislukten hebben nog altijd een goede kans te behoren tot de categorie der wenenden uit de Acht Zaligheden, die eens en dan voorgoed zullen juichen. De zin van een quasi-mislukt mensenleven kon wel eens zijn, dat het sub specie aeternitatis niet beter had kunnen lukken. Of, om het anders, doch minstens zo duidelijk te zeggen: de „onzalige ellende", waarvoor men als maar iedereen wil behoeden, kon wel eens tot iemands zaligheid leiden. de wali negara aanwezig was, van verre afstand met twee mortiergra naten beschoten werd. Bij de be schietingen werden geen personen gewond, doch toen een uitgezonden Nederlandse patroinlle in een vuur gevecht met de bende raakte, werd een Nederlandse militair ge wond. Na de vergadering, die de B. F. O. gisteren gehouden heeft, zijn verschil lende delegaties naar huis terugge keerd. Hedenochtend vertrok dr. Man- sur naar Medan, terwijl de voorzitter, Sultan Hamid de Tweede, reeds giste ren naar Pontianak reisde. Anak Agung verblijft thans op Bali. Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, heeft op een banket in Miinchen medegedeeld, dat de Nederlandse militaire missie te Frankfort bij hem en de Britse mili taire gouverneur, sir Brian Robertson, had geprotesteerd tegen de beperkin gen, die het Nederlandse transito-ver keer per spoorweg door de Westelijke zones werd opgelegd bij de jongste ver scherping van de blokkade tegen de Sovjet-zone. Hij en generaal Robertson zouden geen verandering in deze maat regelen aanbrengen, zo zeide Clay. Hij zeide te verwachten, dat de Nederlan ders de kwestie direct zouden opnemen met de Britse en Amerikaanse regerin gen. Generaal Clay zei vervolgens, dat hij het Franse plan voor een wijziging van de bezettingsgrenzen in ZuidWest- Duitsland „niet in overeenstemming achtte met een ware fusie van de drie zones". Het Franse voorstel beoogde de ont ruiming van Zuid-Württemberg door de Fransen en het bezetten van Noord- Baden. Hierdoor zou een staat Baden onder Frans bestuur en een staat Würt- temberg onder Amerikaans bestuur worden gevormd. „De negatieve strafperiode van de bezetting van Duitsland is thans ge ëindigd", zo verklaarde Clay verder. „Onze taak in Duitsland is voortaan geheel van opbouwende aard en ont wikkelt zich thans op een gebied, waarop het Amerikaanse genie en talent steeds hoogtepunten hebben bereikt". De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, zijn Franse collega Ro bert Schuman en de Amerikaanse am bassadeur te Londen, Lewis Douglas, hebben in Londen besprekingen gevoerd om tot overeenstemming te komen over het aantal Duitse fabrieken, dat van ontmanteling moet worden vrijgesteld. De Westelijke mogendheden zijn het nog steeds niet eens over het Ameri kaanse voorstel der z.g. Humphrey- commissie om 167 fabrieken in West- Duitsland van demontage vrij te stellen. Engeland en Frankrijk hebben tot dusver hun goedkeuring gehecht aan de vrijstelling van 117 dezer fabrieken. Zij waren niet bereid de toekomst van 50 andere te bespreken, als men het niet gelijktijdig eens werd over de lijst van verboden Duitse industrieën. De Amerikaanse regering heeft on langs voorgesteld de Duitse scheeps bouw van de verboden lijst af te voe ren. De besprekingen zijn gistermiddag in Londen voortgezet door hoge ambtena ren der drie betrokken landen. Hij zeide met negatieve strafperiode niet alleen de zuivering te bedoelen, doch ook de processen tegen de oorlogs misdadigers, de demilitairisering en de herstelbetalingen. Sprekende over de zuivering zeide Clay nog, dat alleen de geschiedenis eens zal uitwijzen of deze politiek goed of slecht is geweest. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk: krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk stormachtige wind tussen Noord-West en Noord. Wisselend bewolkt met enkele buien Later: afnemende en naar Noord- West tot West krimpende wind. Weer toenemende bewolking en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon; 6.51—18.47; Maan: 23.02—7.52. (Van onze verslaggever) Jenny van Reyen uit Heemstede en Guus Sedee uit Nijmegen, die beiden tot de prijswinnaars behoorden van een door de New Herald Tribune uitge schreven opstelwedstrijd en die des wege als beloning een trip van tien weken door de U.S.A. mochten maken, zijn vanmorgen in alle vroegte op Schip hol weergekeerd. Een beetje opgewon den en laaiend van geestdrift voor de nieuwe wereld. „Een prachtig, een heerlijk land", zei Guus met overtuiging. „Iedereen was er zo aardig; we werden overal met open armen ontvangen", dat was Jenny's mening. Of ze ook in Hollywood geweest wa ren. Natuurlijk, ze waren bijna overal geweest. „Maar daar moet jij maar over vertellen, jij hebt de meeste filmster ren gezien", zei Jenny; alhoewel bij nader inzien bleek, dat Guus ook maar één bioscoopberoemdheid had waarge nomen. De beide jongelui in gezelschap overigens van 34 meisjes en jongens uit andere Marshall-landen hadden van 3 tot 23 Januari diverse scholen bezocht en daarna hadden zij een tocht door gans de U.S.A. gemaakt. „De mensen zijn er veel natuurlijker dan hier", zei Jenny. „De mensen zijn er stukken aardiger dan hier", viel Guus bij. Alleen als het over de Indonesische kwestie ging, wa ren zij niet zo aardig. Daar hadden ze Guus tenminste nogal eens op aange vallen. „Maar zij weten er niets van", zei Guus beslist. En Jenny voegde er wijsgerig aan toe: „Ze houden het al tijd met degene die onder ligt." Waar de Amerikanen wél alles van wisten, dat was van ons Koninklijk Huis. Guus had bij een familie foto's gezien van de Koningin en de Prinses jes, die je „hier" nog niet eens zag. President Truman, die hen ontvangen had' .^as hee' erS vriendelijk geweest en hij had grapjes -emaakt over het Witte Huis, dat op instorten stond; van Trygve Lie hadden ze -en „slap handje" gehad en de afspraak met mr. Eelco van KI effens was te elfder ure afgesprongen. De jeugd in Amerika is erg ont wikkeld. En Guus voerde als over tuigend bewijs daarvan aan, dat „bijna iedere jongen er wel een lezing kan houden". En vrijwel iedere school heeft haar eigen krant. Of ze ook vriendschappen in Amerika hadden gesloten. „Nou, hele dikke", zei den Jenny, en Guus tegelijk en Jenny had zelfs een aanbieding gekregen, om haar studie in Amerika te komen vol tooien voor rekening van de Yankees. „We hadden nog zo lang willen blij ven", zei Guus, weemoedig kijkend naar het verregende vliegveld. Wel, het opstel, waarmee Jenny en Guus hun reis hadden verdiend, was ge titeld: „The world we want". En het leed geen twijfel, of zij hadden die we reld werkelijk aanschouwd. Minister Mansholt heeft gisteravond op een vergadering te Heerde medege deeld, dat het in het voornemen ligt, in het a.s. voorjaar een bacon-contract met Engeland af te sluiten voor de tijd van drie jaar. Door vergroting van de var kensstapel zal niet alleen dit jaar de vleesdistributie worden afgeschaft, maar zal ook de prijs van het varkensvlees omlaag kunnen gaan. De melkprijs voor de boer zal waarschijnlijk tijdens de a.s. zomer op 15 cent per liter worden ge steld. Hieromtrent is echter nog overleg gaande met de Stichting voor de Land bouw. Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de voormalige propagan daleider van de N.S.B. en van het de partement van Volksvoorlichting en Kunsten, Ernst Voorhoeve, tegen wie tijdens de vorige zitting op 2 Maart twaalf jaar was geëist. Het Hof veroor deelde hem tot elf jaar R.W.I. De hem ten laste gelegde feiten werden bewezen verklaard. Als factor, die tot verminde ring van de strafmaat heeft geleid, geldt dc wankele gezondheid van Voorhoeve. Hem werd het recht van cassatie ver leend. Het geluk, dat we in handen menen te hebben, wordt later vaak ons ongeluk. m is De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 25 Febr. 1949: Sold. Ie kl. H. J. H. in den Kleef, legernr. 271119164, afkomstig uit Heijthuizen (L.). Gesneuveld 27 Febr. 1949: Sold. H. J. Einmahl, legernr. 270701121, afkomstig uit Kerkrade; Sold. Ie kl. J. de Groot, legernr. 270312104, afkomstig uit Huizen (N.-H.); Sold. R. van Klinken, legernr. 270719111, afkomstig uit Nieuwweerdinge (Dr.); Sold. Ie kl. D. de Kok, legernr. 270929054, afkomstig uit Alblasserdam; Sold. J. B. Krops, legernr. 270903134, af komstig uit Odoorn; Sold. H. F. Huttin- ga, legernr. 270801219, afkomstig uit Velsen-N.; Korp. C. Magielse, legernr. 250710063, afkomstig uit Utrecht; Sold. M. W. Oppers, legernr. 270326201, afkom stig uit St. Oedenrode; Sold. A. G. Orval, legernr. 270706239, afkomstig uit Tegelen (L.); Sold. J. Sietses, Jgernr. 271023143, afkomstig uit Enkhuizen. Gesneuveld 28 Febr. 1949: Sold. Ie kl. W. Breen, legernr. 281202450, afkomstig uit Gouda. Gesneuveld 1 Maart 1949: Serg. N. H. Berendsen, legernr. 270416100. afkomstig uit Oosterbeek; Korp. K. van Dijk, leger nr. 260703004, afkomstig uit Amsterdam; Serg. R. H. Gademann, legernr. 250606033, afkomstig uit Didam; Sold. Ie kl. G. van der Hout, legernr. 271127119, afkomstig uit Monster; Sold. J. Huijsman, legernr. 280509516, afkomstig uit Schipluiden; Sold. M. H. de Jong, legernr. 281017303, afkomstig uit Vleuten; Sold. A. Ju, legernr. 280130453, afkomstig uit Leiden; Sold. J. Vermeulen, legernr. 280107450, afkomstig uit Waddinxveen; Sold. L. van Wilgen, legernr. 280822461, afkomstig uit Boskoop. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 1 Maart 1949: Korp. A. A. van der Hulst, legernr. 250701207, afkomstig uit Voor burg. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 2 Maart 1949: Sold. Th. M. Her mans, legernr. 261003058, afkomstig uit Rotterdam; Sold. J. W. van Winsen, legernr. 261205112, afkomstig uit Woer den. Gesneuveld 2 Maart 1949: Sold. Ie kl. T. G. M. Hulst, legernr. 271206160, af komstig uit Bergh (Gld.); Sold. Ie kl. H. Koppenaal, legernr. 250131046, af komstig uit Breezand Anlfa Paulowna; Serg.-majoor J. Rusman, legernr. 190806004, afkomstig uit Haarlem. Ge sneuveld 3 Maart 1949: Sold. M. F. Ahaus, legernr. 280703261, afkomstig uit Am sterdam-O.; Sold. J. G. Windmeyer, le gernr. 281012547, afkomstig uit Rotter dam. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 3 Maart 1949: Sold. P. J. Haanraats, legernr. 270928208. afkomstig uit Eijgels- hoven. Gesneuveld 4 Maart 1949: Korp. G. Hanssen, legernr. 271215145, afkomstig uit Liessel (gem. Deurne); Korp. J. H. van Poortvliet, legernr. 250515224, afkom stig uit Nijmegen. Overleden t.g.v. oor logsverwonding op 5 Maart 1949: Sold. Ie kl. J. C. Dekkers, legernr. 271120079, afkomstig uit Eindhoven. Gesneuveld 5 Maart 1949: Sold. W. A. van Gerwen, legernr. 271224244, afkomstig uit Val- kenswaard; S<5ld. N. Sijm, legernr. 26022058, afkomstig uit Wieringermeer. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 6 Maart 1949: Sold. P. S. Haves, legernr. 270801089, afkomstig uit Hom CL.2e Lt. jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, legernr. 220312005, afkomstig uit Zeist. Gesneuveld 6 Maart 1949: Sold. F. C. van Zundert, legernr. 271114063, afkom stig uit Hoeven (N.-B.). Gesneuveld 7 Maart 1949: Korp. C. Bouius, legernr. 270807033, afkomstig uit Nijmegen; Serg. P. H. Schotte, legernr. 270802032, afkom stig uit Den Haag. Overleden t.g.v. oor logsverwonding op 7 Maart 1949: Serg. H. J. van Hassel. legernr. 250116087, af komstig uit Den Bosch. Kroonprins Olaf en kroonprinses Martha van Noorwegen zullen, volgens A. P., eind Maart naar Amsterdam gaan voor de tewaterlating van het nieuwste schip van de Noors-Amerikaanse stoom vaartmaatschappij, de Oslofjord. De plechtigheid zal op 2 April plaats vin den. REEDS BEREID Tarief-tinip mgpsrela Opheffing van tnvoerrechfeo vooi he» onderling handelsverkeer Gelijke invoeftarievec he> buitenland als EENHEID OPTREEDT- Sindsl als rarief-unie to.v andere landen Sffroronris» woil* Financieel, CutoreetWïlMr. SoflaatF; •ii-a Polihektbv Duitsland) file vitale econ. kwesties t>.« Marshall-plan; Industrialisatie en afsluiting handelsver drage- BENELUX= BEIgië NEderland Luxemburg De voordelen zijn oa,- De gulden en franc zijndanonbeper'kMn- ^vXSC tj •voupijddi oeen aeviezencon- frole aan deprens. Geen verschil of men» Belgie of in Nederland koopt Ber verschil in-prijspeil in België en tiederlandL150/o') - Afschaffing »an subsidies.- Gelijk schakeling van belastingen en accijnzen-Verschilinvoorzieningspeil- Regeling tun het haven- verkeer tussen Antwerpen en Rotterdam Zowel het bedrijfsleven als de ge wone staatsburger hebben van de gunstige afloop van de Haagse conferentie uit de bladen kennis geno men, maar weten van de finesses van het geval bitter weinig af, niet alleen als gevolg van de traditionele Neder landse geheimzinnigheid, maar ook ten gevolge van het feit, dat de affaire zich nog in een eerste ontwikkelingsstadium bevindt. De Belgische pers, daarin ge steund door haar regering, laat zich veel spontaner uit en geeft hierbij van een Zuidelijk enthousiasme blijk. Er is méér nodig om de Nederlandse overheid en, via deze, de pers te doen ontdooien. Wy zijn zo even in Den Haag geweest om van onze kant ook eens ons licht op te steken. „Leest het protocol en drukt het af voor uw lezers", werd ons aangera den, „dan weet u alles". Maar helaas, het protocol, hoe duidelijk ook ten aan zien van de voornemens (resolu ties), bewijst maar al te zeer dat het sucoes afhankelijk zal zijn van de mate, waarin de daarin vervatte goede voor nemens in de praktijk zullen worden uitgevoerd. Wat zijn de regeringen overeengeko men? Dat zij een positief belang hebben bij de verwezenlijking van de Economi sche Unie tussen Nederland, België en Luxemburg. Ook, dat zij hopen deze wens tegen 1 Juli 1950 volledig, of ten minste zo volledig mogelijk in vervul ling te zien gaan Al dadelijk werd ons duidelijk gemaakt, dat men tegen die tijd wel hoopt op een volledig vrij goe deren- en dienstenverkeer doch nog geenszins de verwachting koestert van een vrij kapitaal verkeer. Hoe het eerste een voldoende uitbreiding zal kunnen ondergaan zonder het tweede zal nog moeten blijken. Ongetwijfeld zullen enige overgangsmaatregelen noodzake lijk blijken te zijn om al te hevige schokken op te vangen. Wanneer zien echter eenmaal een vrij kapitaalverkeer heeft gevormd zal een eenheid zijn ontstaan van bijkans twintig millioen mensen, die op economisch gebied meerdere aspecten van Europa zal kun nen wijzigen. Het Nederlandse bedrijfsleven, de regering en het parlement mogen niet terugdeinzen voor een volledige veran dering van denkwijze op economisch, financieel en monetair gebied. Het be sluit van het ene land immers zal reac ties uitoefenen op het andere, want alles komt op de achtergrond te staan van de Economische Unie. Alle mogelijke sooiale problemen zullen ook een grote mate van verdraagzaamheid vereisen om welslagen te verzekeren. De uitvoering van het protocol door gelijke partners maakt volkomen onder linge samenwerking en afwezigheid van conflicten in opvatting noodzake lijk. Van de Belgen kunnen wij veel leren op financieel, economisch en in ternationaal handelsgebied. Voortdurend contact kan perspectieven openen. On danks ons perfectionisme, dat soms een nadeel is, moeten wij ons niet supe rieur in alles voelen Na de Economische Unie zullen alle besprekingen op economisch en mone tair gebied door gemeenschappelijke delegaties en regeringsorganen gevoerd worden. Deze organen zullen worden bijgestaan door adviescommissies uit het bedrijfsleven. Deze nauwere betrek kingen met particuliere ondernemers en de vakverenigingen beschouwen wij als een zeer welkome maatregel, die tot hechtere binnen- en buitenlandse ban den kan voeren. Thans is België financieel het sterkst ook wat betreft zijn reserves aan goud en deviezen, doch de werkloosheid is er groter dan bij ons. Over enige jaren kan het omgekeerd zijn of gelijk, maar m elk geval, zonder de verwezenlijking Ivan de Economische Unie zouden beide landen op de lange duur bergafwaarts gaan. Komt deze Unie op 1 Juli 1950 defi nitief tot stand, dan moet een perfecte organisatie de samenwerking voor altijd verzekeren. Tegenover de buitenwereld blijft de thans heersende gebondenheid voorlopig voortbestaan totdat ook daar de ontwikkeling volmaakte vrijhandel zal mogelijk maken. Evenwel is het be reiken van monetair evenwicht tussen de Beneluxianden afhankelijk van voortgezette hulp in het Marshall-kader. Het op te richten gemeenschappelijk deviezenfonds zal niet zonder buiten landse (Amerikaanse) hulp aan België via leningen kunnen worden gevoed. De omvang van eventueel door België aan Nederland te verlenen credieten zal eveneens afhankelijk zijn van de overeenkomstige verlening van Ameri kaans crediet aan België. Men moet zich bijvoorbeeld niet ver beelden, dat zo maar alle invoer van textiel uit België vrij zou worden. Reeds eerder bestond de invoer van Nederland uit België voor 70 percent uit textiel en metalen. Wel zal van 1 Juli a.s. af getracht worden de condities op textielgebied voor Nederlandse en Bel gische consumenten gelijk te maken. Wat zal nu de invloed van de Econo mische Unie zijn op de gewone man? Op de eerste plaats de opheffing van de distributie en rantsoenering, wat vcor» en nadelen kan hebben. Zo zal de ben zineprijs verhoogd worden, maar een spoedige of grote invloed op de prijs- en loonpolitiek kan niet worden ver wacht. Tenslotte zij nog vermeld, dat over enkele weken de Nederlandse regering een soort Witboek zal uitgeven, bevat tend een zeer uitgebreide documentatie over de Beneluxproblemen, waaruit blijkt, dat onze overheid zich reken schap gaat geven van de grote betekenis ener juiste voorlichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1