STAD EN OMGEVING NIEUWE I En nu jubileert de staalfabriek der Hoogovens CRACKFREE B.F.O. WACHT BESLISSING VEILIGHEIDSRAAD AF m BLIKSEMAFLEIDERS „De Christen in het arbeidsmilieu" SLOT DEFECT? 84 woningen aan de Dunklerstraat cfoétook Met Republiek samen in één delegatie naar Den Haag? Batavia plaats der voorbespreking HERINGA WUTHRICH gs WOENSDAG 16 MAART 1949 PAGINA 2 Inleiding kapelaan Heemskerk HULPPOSTEN STILLE OMGANG E.H.B.O. paraat tussen Haarlem en Amsterdam NED. KATH. GRAF. BOND Contact-bijeenkomst Gouden professiefeest FAILLISSEMENTEN „DE SLEUTELSPECIALIST" Burgerlijke Stand Bijna 9 ton crediet gevraagd „NIJVER KENNEMER- LAND" GROEIT Laatste H.O.V.-Ledenconcert GOUDEN JUBILEUM VAN H. SCHAAP Sr. De Sociale Verzekering in beeld Heerlijk Uw haar te wassen met het iilP BERUCHT INBREKER NA SENSATIONELE JACHT GEPAKT Viruly voor de Wereld- federalisten Afhalen distributiekaarten Hoe staal gemaakt wordt 1 - Vloeibaar staal k wk de gietpan in vormen tot staalblokken gegoten. Zij zijn nu klaar om naar de walserij te gaan. HEEMSTEDE JUBILEUM HOOFDAGENT J. KROEZE Politie voetbalde VERKIEZINGSRAAD GEKOZEN K.V.P.-vergadering Solistenwedstrijd Opening „Groenendaal" ZANDVOORT Loop der bevolking De kerkklokken Verruiming deblokkering Minister In 't Veld in Engeland Radijs op de veiling „IK GENEERDE ME VOOR DE BEREN l schreef Mevrouw Kraak-Helder aan haar getrouwde dochter. ik had de vitrages na tuurlijk wel gewassen en gesteven, maar ze hingen er bij alsof ze van hout getim merd waren. "Het lijkt wel kippengaas" zei je vader die anders nooit oog heeft voor zulke dingen. Nu, ik heb ze nóg maar eens gewassen en toen door de CRACKFREE gehaald. Kind, je moet eens komen kijken Ze vallen zó mooi. zo soepel, ik moet zeggen dat die CRACKFREE gewoon een tovermiddel is! Weet je, wat mevrouw van hiernaast vanmorgen vroeg, toen we elkaar ontmoetten bij de groenteman? "Me vrouw, zei ze, "waar hebt U toch die nieuwe gordijnen kunnen krijgen JE Et LICHT VERDEELDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York riJ-4 Alhoewel de Christen in de arbeid een middel moet vinden om het doel van de arbeid n.l. zelfheiliging te bereiken, vindt hij dit in feite niet, aldus de mening van de inleider, de weleerw. heer kapelaan Heemskerk op de werkbijeenkomst van Kring Noord der K.A.B., gehouden in het K.A.J.-gebouw. Het vraagstuk „De Chris ten in het Arbeidsmilieu" dient bezien te worden onder een drieledig aspect n.l.: de oudere en de jongere arbeider, alsook de plattelander, die in verband met de voort schrijdende industrialisatie naar de stad trekt. De oudere arbeider zal in het algemeen meer weerstand kunnen bieden aan de verschillende gevaren, welke de arbeid op levert. Ook zal hij apostolaatswerk moeten verrichten en het is juist hier dat de Credo Pugnomannen hun sporen kunnen verdie nen. Een punt van bijzondere en grote zorg vormt echter vooral het vraagstuk van de jonge arbeider. De ouders moeten er voor waken, dat hun kinderen niet in fabrieken en werkplaatsen komen alvorens zij de leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, om dat zij meestal vóór die leeftijd niet op gewassen zijn tegen de ingrijpende veran dering van milieu. Door de K.A.B. en de andere daartoe bevoegde instanties moet gestreefd worden naar wettelijke maatre gelen, dat de leerplichtige leeftijd wordt doorgetrokken tot 16 jaar. Ook daarna zal bijzondere bescherming nodig zijn en dient de jeugdige arbeider te worden opgevan gen in de daartoe geëigende standsorga nisatie, de K.A.J., die de vastgestelde leef tijdsgrens een jaar zal terug moeten leg gen. Teneinde mislukking in het beroep en later optredende arbeidsonlust te voor komen is beroepsvoorlichting noodzakelijk. Dank zij vooruitstrevende initiatieven be zit onze stad thans een zelfstandig wer kend beroepskeuze-bureau o. 1. v. Broeder Pius. Ofschoon in het algemeen fabrieks arbeid voor het meisje niet gewenst is, moet rekening gehouden worden met de realiteit, dat vooral in de textiel- en voe dingsbedrijven tal van meisjes werkzaam zijn. Voor haar is het noodzakelijk, dat ge durende een deel van de arbeidstijd inde geest van de Mater Amabilisscholen een aanvullende vorming in huishoudelij ke bezigheden gegeven wordt. Ook voor wat betreft de plattelander in de grote stad is o.m. ook individuele zorg van de mede arbeider nodig. De R.K. Woningbouwvereni gingen hebben te dien aanzien eveneens een belangrijke taak. Betreffende het pro bleem van de jeugdige arbeiders(sters) werden een aantal resoluties aangenomen, welke aan het afdelingsbestuur zullen wor den doorgezonden. Een zeer geanimeerde gedachtenwisseling besloot de leerzame bij eenkomst, welke voortreffelijk werd geleid door de geestelijk adviseur van de K.A.B., afdeling Haarlem. Donderdag 17 Maart, zal de weleerw. heer kapelaan Fr. Arn. v. d. Burg voor de leden van de Credo Pugno-club en andere belangstellenden van de K.A.B.een inlei ding houden over Malthus en zijn be tekenis. Deze bijeenkomst vindt plaats in het Francisca Romanahuis, Maasstraat. Ten behoeve van de wandelaars naar de Stille Omgang heeft de R. K. E.H.B.O. „Sint Bernardus" te Haarlem in samenwerking met de afdeling Half weg een postdienst langs de gehele rou te georganiseerd. Deze posten worden uitgezet van 19-20 en van 26-27 Maart van 11 uur 's avonds tot 3 uur 's nachts. Als vaste posten zijn ingericht; café Torborg aan de Amsterdamse Vaart, hoek Liedewegje (tel. 18568), bediend door Haarlem, en een vaste post te Half weg, welke direct vanaf de weg her kenbaar is door een groot bord (te ver zorgen door de afdeling aldaar). Regelmatig zijn van beide verenigin gen fietsende E.H.B.O.-ers langs de weg, die op gezette tijden worden afgelost. De afdeling Haarlem van de Ned. Kath. Graf. Bond houdt Vrijdag 18 Maart a.s. des avonds acht uur in het gebouw St. Bavo een contactvergadering. Naast de gewone agendapunten o.a. candidaatstelling verkie zing hoofdbestuur, bespreking voorstellen beschrijvingsbrief, zal het hoofdbestuurslid F. L. Groep een actueel punt behandelen en wel: „Zonder waarden kan de mens niet leven." De belangstelling van alle leden wordt voor deze bijeenkomst gevraagd. Vandaag viert de eerw. zuster Jose phine haar gouden professiefeest. De jubilaresse was als hoofd der school werkzaam in Utrecht en Oldenzaal en het grootste gedeelte van haar leven als directrice van de kweekschool in Mook. Thans is zij moeder-overste van „Sancta Maria" aan de Dreef. Daar haar gezondheidstoestand te wensen over laat, blijft het jubileum beperkt tot deze korte vermelding. De Haarlemse rechtbank heeft op Dinsdag 15 Maart in staat van faillisse ment verklaard, de nalatenschap van wijlen Anna Christina Jacoba Smit, we duwe van Govert van Wees, laatstelijk gewoond hebbende te Haarlem, Jan Steenstraat 6. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Peter- gen. Curator: mr. F J. D. Theyse Jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opge heven het faillissement van: F. H. Hel ler, slager, wonende te Zaandam, Rus tenburg 30 b. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curatrice: mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, advocate en procu reur te Wormerveer. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Jacob Blem, destijds wonende te Westzaan, Kerklaan 39. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice: mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, advocate en procureur te Haarlem, LANGE V EERSTRAAT 10 TEL 11493 (Adv. GEBOREN: E. O. Bruijn—Blahyj z; J. Dreijerde Jong z; J. A. MoonenBreu- kers z; C. W. MichielseAdelaar z; C. L. Hansenvan Essen z; M. C. Smink Beekhuijs z; A. D. Walkervan Zutphen z: F. J. S. van Houtenvan der Stap z; H. H. SchuitenKramer d; E. W. P. GrootStelleman d; A. T. M. Hoogland Emons d; C. J. A. de JongVerbaan d; H. van der VoortWallet d; S. C. M. van VelzenKenter d. GEHUWD: J. Veenstra en W. F. Ineke, J. de Koning en A. J. Prijs. OVERLEDEN: C. BouwinkelmanLe- gierse, 73 j., Kamperlaan; H. A. Wester hoven, 70 j., Kennemerstraat; A. Breed, 2 m., Bantamstraat; W. Flipse, 24 j., Hazepaterslaan; T. van de Kamp— Kruijenaar, 81 j., Burgwal; A. J. van der Putten, 84 j., Schoterveenstraat De woningbouw in Haarlem gaat verder. Het ene voorstel voor het ver strekken van kapitaal na het andere komt in de raad en het ene complex na het andere wordt feestelijk in ge bruik genomen. Nu stellen B. en W. voor, aan de woningstichting „Ons Belang" een voor schot te verlenen van 896.600 voor de bouw van 84 woningen, zijnde 16 bene den- en 34 bovenwoningen en 34 du- plexhuizen op een terrein aan en nabij de Dunklerstraat. Honderd achttien ge zinnen zullen daar straks een geriefelijk onderdak vinden. De benedenwoningen bevatten een woonruimte van 15 m2, 3 slaapkamers, keuken, W.C. en douche ruimte, De bovenwoningen in plaats van 3, 5 slaapkamers. De duplexhuizen hebben beneden een woonkamer en slaapkamer, een keuken en een W.C. en boven 2 slaapkamers, maar een iets kleinere woonkamer. Alle hulzen heb ben een schuurtje, alle benedenwonin gen een achtertuin, alle duplexwoningen een voortuin. De tentoonstelling voor Ambacht en Nijverheid, welke van 26 Juli toten met 6 Augustus in het Gem. Concertgebouw zal worden gehouden, vindt bij de be drijven en beoefenaars van het am bacht op verschillend gebied in Ken- nemerland zoveel instemming, dat de expositieruimte nu al voor het grootste deel is verhuurd. De organisaties stellen zich voor de ze tentoonstelling „Nijver Kennemer- land" vooral aantrekkelijk te maken, door het publiek de beoefening van het ambacht ter plaatse te laten zien. De grote instemming, waarmee de nijverheid dit denkbeeld heeft ontvan gen doet verwachten, dat de bezoekers van de tentoonstelling de uitvoering van werk zullen zien, waarvan zij ge woonlijk geen kennis kunnen nemen en waarvan zijn zich dus ook geen voor stelling kunnen maken. Als de Commissie voor de tentoonstel ling er in slaagt waarin zij alle ver trouwen heeft een zilversmid, een glazenier, een tapijtwever en andere be oefenaars van het kunstambacht een werkplaats in de expositie-ruimte in te doen richten, zal zij daarmee iets zeer bijzonders kunnen bieden. De handel wil met zijn aanvullend aandeel niet achterwege blijven, zodat de verwachting mag worden uitgespro ken. dat „Nijver Kennemerland" in de komende zomer een zeer bijzondere at tractie voor Haarlem en de omliggende gemeenten zal vormen. Vrijdag 18 Maart zal de H.O.V. haar laatste Ledenconcert van dit wintersei zoen geven, n.l. het 10e van de serie B. Kees Hartvelt dirigeert dit concert, waaraan solistische medewerking zal worden verleend door de pianist Gerard Hengeveld, die ditmaal zijn eigen piano concert zal spelen. Het concert wordt geopend met de Ouverture „Titus" van Mozart, gevolgd door de „Marsyas-Suite" van Dr. Alph. Diepenbrock. Na de pauze zal Gerard Hengeveld zijn pianoconcert vertolken, waarna dit laatste lédenconcert beslo ten zal worden met Les Préludes van Liszt. BIOSCOPEN Rembrandt: 'Ik herinner me moeder (14 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Pa lace: Vlug, veilig en voordelig (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Red River (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Een avontuur in Berlijn (strikt volw.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Tot de laatste man (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne- theater: De vrolijke bandiet (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 16 Maart Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Korporaal Elizabeth", pers. ab. B., 8 uur. Donderdag 17 Maart Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Tramlijn Begeerte", 7.30 uur. „Vakkennis, bereidheid tot samenwer king en de wil om te helpen", dat zijn volgens de heer H. Schaap Sr., directeur van de N. V. Ned. Fabriek van brons- werken v. h. Becht en Dyserinck te Amsterdam, die zijn gouden jubileum in dienst van deze N.V. vierde, de voor waarden, om in het leven te slagen. Hij gaf deze ervaring ten beste in zijn dank woord op de huldiging, hem door het personeel van de fabriek Dinsdagavond in „Krasnapolsky" bereid, waar op een ontspanningsavond voor het personeel de revue „Hallo, hier bronswerk B. en D." werd opgevoerd en de heer P. L. M, Lutzen hem namens het personeel toe sprak. Terwijl de jubilaris op het to neel temidden van uitgelezen bloem stukken zat herinnerde de heer Lutzen eraan, dat hij precies vijftig jaar ge leden, des morgens om kwart over vijf de deur uitgestapt was om tot des avonds acht uur te werken. Hij begon in het Friese Balk aan de blaasbalg en maakte toen melkblikjes in de Haarlem merstraat te Amsterdam om tenslotte in een kelder bij „Becht en Dyserinck" die eerst elke morgen drooggelegd moest worden de afd. pijpleidingen tot grote bloei te brengen. De jubilaris heeft het tot directeur gebracht door steeds hard te werken, een echte „selfmade" man. En allen, die zonder geld en relaties zijn, weten wat het zeggen wil door eigen kracht en energie naar boven te klimmen. De jubilaris kan verdraaid lastig zijn, aldus de heer Lutzen, die overigens zijn bewondering en respect namens het gehele personeel van de fabriek te Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen ook in geschenken tot uit drukking bracht: een schemerlamp, een rooktafel en een ingelijste oorkonde. De jubilaris verheelde in zijn dank woord niet, dat hij heel wat moeilijkhe den heeft moeten overwinnen, maar de liefde tot de arbeid heeft die overwon nen. Op zevenjarige leeftijd is hij al be gonnen zich in zijn vak te bekwamen. Hij verzocht de medewerking, die hij altijd van het personeel had ondervon den, ook aan zijn opvolger te geven. Des middags had de jubilaris, die in zijn parochie te Haarlem een vooraan staande plaats inneemt en vooral be langstelling heeft voor de jeugd, een drukbezochte receptie gehouden, waar velen uit scheepvaartkringen en het be drijfsleven hem kwamen gelukwensen. Er was een zeer groot aantal bloem stukken en andere geschenken. Teneinde aan belangstellenden een indruk te geven wat hier te lande op het gebied der Sociale Verzekering tot stand is gebracht, wordt in het ge bouw van de Raad van Arbeid te Haar lem een expositie gehouden. ,tr Moest de Haarlemmer eerst aan het van bomen verstoken beeld van de Dreef wennen, nu de werkzaamheden vorderen is het net een ongeploegde akker, die aan laniontginning doet denken. De bestrating is opgebroken en over een groot gedeelte zijn de railsen al verwijderd. Na het losbranden van de rails worden deze omzichtig tussen auto en aanhangwagen weggevoerd. Dinsdagmiddag omstreeks half vier ontving de Amsterdamse politie via „88888" een anonieme mededeling, dat zich in de omgeving van het Beuken plein in Amsterdam-O. de beruchte in breker Andries B. ophield. Onmiddellijk werd een radiowagen naar het Beuken plein gedirigeerd en na enig zoeken zag men inderdaad een man, die bij het na deren van de politie-auto zich ijlings uit de voeten trachtte te maken. Eerst sprong hij op een fiets en later ging hij een geopende deur binnen van een wo ning in de Tweede Oosterparkstraat. Hij sloot de deur achter zich en wist daar door een geringe voorsprong te krijgen, omdat de agenten niets anders overbleef dan de deur in te trappen. Vluchteling en agenten renden door naar het dak, waar B. via een luik aanvanklijk wist te ontsnappen. Inmiddels waren 'n twee de politie-auto en een jeep gearriveerd en gezamenlijk vond men B. terug op een veranda van de tweede verdieping. Onmiddellijk werd de achtervolging voortgezet. B." sprong van de veranda omlaag naar een lager gelegen veranda. Dit kunstje kende een der agenten ech ter ook en daardoor werd B. tenslotte overmeesterd. Hij werd op dit ogenblik gezocht, als verdacht van een diefstal met inklimming te Haarlem gepleegd Ook. staat hij sedert 1938 „in nauw con tact" met de justitie en de politie. Hij heeft in de afgelopen tien jaren reeds vijf vonnissen, totaal vier jaar gevan genisstraf uitgezeten, terwijl nog negen verbalen tegen hem lopen. Donderdag 17 Maart, dus morgen, geeft de Wereldfederalistenbeweging haar derde grote propaganda-avond in de gemeentelijke concertzaal. Voor ve len zal het een attractie zijn, dat de be kende K.L.M.-piloot Viruly als eerste spreker op het programma staat. De heer G. Michels zal het orgel bespelen. Van de zijde der distributie deelt men ons med^dat velen nog niet hun distri- butiebesOTeiden zijn komen afhalen, waardoor feitelijk een streep is gehaald door het vastgestelde schema. Belang hebbenden worden er op attent ge maakt, dat zij nog tot 29 Maart voor hun kaarten in de Vleeshal terecht kunnen. ■VH iS - 0179 Voor de besproeiing van de sportter reinen aan de Kleverlaan en de Van Oosten de Bruynstraat werd een bedrag geraamd van 9750. Uit een ingesteld onderzoek naar de te kiezen oplossing is gebleken, dat de kosten 13.500 zul len bedragen. Het zilveren jubileum van Hoogovens, dat onlangs werd gevierd, mag dan het feit in herrinnering hebben gebracht, dat 25 jaar geleden de eerste hoog oven werd aangestoken, het bedrijf was toen nog zeer beperkt en bepaalde zich tot het maken van ruwijzer. Het heeft nog vijftien jaar geduurd voor dat een niguwe periode begon en de eerste staalblokken uit dat ruwijzer gegoten werden. Nog later is men dat staal in de walsbedrijven gaan walsen tot platen en profielijzer. De cirkel was gesloten. Wanneer men dan nog weet, dat ruw-ijzer het product is, dat in hoogoven van ijzererts, een delf stof, met bijvoeging van kalk en kooks wordt gemaakt, dan kent men het gehele proces, dat zich in de K.N.H.S. voltrekt; van ijzererts tot sttaal. Bestaan Hoogovens 25 jaar, Zaterdag de oven geladen. Door de oxyderende 19 Maart a.s. is het tien jaar geleden, vlam smelt het ijzer, doch zodanig, dat dat de eerste staalblokken in de S.M.- een deel daarvan oxydeert. Bovendien oven I der staalfabriek gegoten wer- verbranden grotendeels het silicium, de den. Een belangrijke datum dus in de koolstof en een gedeelte van de phos- ontwikkeling van het Nederlandse phor. Deze verschillende oxydaties vor- Hoogovenbedrijf. Dit jaar zullen ook, men met de gesmolten kalk en het aan het ruwe ijzer en schrot hangende zand een slak, die op de massa drijft. zoals ir. A. H. Ingen Housz, president directeur, in zijn Kerstrede heeft be kend gemaakt, de inrichtingen ge bouwd worden voor het overbrengen van ruw-ijzer in vloeibare vorm van de hoogoven naar de staalfabriek. Niet al het ruw-ijzer dat de hoogoven produceert, vindt echter zijn weg naar de staalfabrieken. Een gedeelte wordt voor gieterij-doeleinden gebruikt, o.m. voor ijzeren buizen. Het grootste gedeel te vindt niettemin zijn weg naar de nu tienjarige staalfabriek, waar intussen reeds vijf S.M.-ovens (Siemens Martin oven naar de door de gebroeders Martin, uitgaande van het Siëmens-proces, ge vonden methode van staalvervaardiging) aanwezig zijn. Oorspronkelijk was het de bedoeling 25 jaar geleden ook de staalfabriek te bouwen, hetgeen door de financiële moeilijkheden werd verhinderd. Wel be vorderde men de bouw van tvgee Sie mens Martin-ovens met bijbehorende walserij voor staalijzer en betonijzer bij de Nederlandse staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck-Keizer te Zuilen (Demka), welke firma zich als staalgieterii een goede naam verworven had. Reeds in 1919 nam „Hoogovens" een aandeel van 50 in genoemde onderneming, die de pionier in Nederland werd als staal- en walsbedrijf. In zijn populaire boek „IJzer en Staal" vertelt de heer C. F. van Dam, de actieve propagandaleider van Hoog ovens, een en ander over het verloop van het oorspronkelijke Siemens Martin proces, dat met het oog op dit tienjarig jubileum van de staalfabriek de aan dacht verdient Het ruwe ijzer wordt met het schrot samen in vaste vorm in Als de. gehele ovenlading vloeibaar geworden is, moet de zuivering nog lange tijd doorgaan. De vlam, die over het bad strijkt, zou niet zuiverend kun nen werken, wanneer het bad stil zou liggen. Het zich in het bad vormende kooloxyde borrelt eqhter regelmatig omhoog, waardoor als het ware een geregelde omroering plaats vindt. Dit koken is voor een goede zuivering noodzakelijk. Is tenslotte het kool stofgehalte voldoende laag geworden, dan wordt het koken minder en als inmiddels ook de temperatuur hoog ge noeg geworden is cm het staal te gie ten, is het bad gereed. Er is echter veel ijzer geoxydeerd, toevoeging van ferro- mangaan gedurende het laatste stadium van het proces is noodzakelijk om he.t gevormde schadelijke ijzeroxyde om te zetten. Tegelijkertijd wordt ook het koolstofgehalte op de gewenste hoogte gebracht. Gedurende het laatste half uur is de temperatuur zo hoog moge lijk opgevoerd (1700 gr.). Het vloeibare staal wordt dan na doorsteken van de gietopening in een grote gietpan afge tapt en vervolgens daaruit in vormen gegoten tot de zogenaamde ingots of staalblokken. Deze blokken zijn van zeer variabel gewicht van 200ÏO'.OOO kilogram. De inhoud van vier van de vijf ovens van de staalfabriek van onzë Hoogovens bedraagt pl.m. 90 ton. De Vijfde, die sedert Februari 1948 in be drijf is, heeft een inhoud van 150 ton. Zo heeft het Nederlandse Hoogoven- bedrijf in Kennemerland zich vooral, dank zij de tien jaar geleden begonnen uitbreiding met een staalfabriek, na de moeilijke oorlogsperiode, in de laatste jaren, waarin ook de walsexijen weer volop in. jedrijf zijn, tot een fabriek van wereldnaam kunnen ontwikkelen, die kan concurreren met het beste, dat op de wereldmarkt gebracht wordt als product uit de delfstof ijzererts. iiiijliiÉi Onder grote belangstelling herdacht Dinsdag de heer J. Kroeze, hoofdagent rechercheur bij de politie te Heemstede, de dag dat hij 25 jaar geleden als politie-agent bij de motorbrigade kwam. Te elf uur verenigden een groot aantal collega's en superieuren, waaronder hoofdinspecteur Berentsen en de burge meester, jhr. J. P. van Doorn, zich in het Sportparkrestaurant om de jubilaris te huldigen. Nadat de jubilaris met echtgenote en kinderen in de zpal was ontvangen, voer de ails eerste spreker hoofdinspecteur A. Berentsen het woord, die er aan her innerde, dat de jubilaris, oorspronkelijk werkzaam in het motorvak, bij de mo torpolitie ai spoedig zijn hart aan de motoren had verpand. In de fatale oor log waren de motoren gauw verdwenen en Kroeze werd bij de Economische Dienst geplaatst. Thans is hij bij de re cherche werkzaam en spreker meende, dat dit werk hem wel het allerbeste ligt, en hij stelde met voldoening vast, dat de jubilaris ook hier de stelregel toepast, dat de politie voor alles een opvoedende taak heeft. Als blijk van waardering bood spreker namens het jubileumfonds een fraaie vulpen aan, terwijl aan mevrouw Kroeze bloemen werden overhandigd. Vervolgens voerde de burgemeester, jhr. J. P. van Doorn, het woord. Hij verklaarde, dat hij zich gaarne aansloot bij de woorden van de hoofdinspecteur. Hij prees zich voor Heemstede geluk kig, de jubilaris een kwart eeuw geleden benoemd te hebben en hij sprak de hoop uit, dat de jubilaris nog verscheidene jaren op dezelfde wijze zijn werkzaamheden zal verrichten. Nadat namens de Ned. Chr. Bond van Politieambtenaren bloemen waren aan geboden, werd de jubilaris door de aan wezigen gecomplimenteerd, o.a. door de Officier van Justitie te Haarlem, mr. v. d. Valk Bouman. De ontmoeting tussen de i ditic-elftal- ien uit Heemstede en Bloemendaal, welke Dinsdagmiddag op het terrein van de Gemeentelijke Sportparken plaats vond, eindigde met een 12-ne- derlaag voor Heemstede. Onder grote belangstelling er waren niet minder dan 206 leden aanwezig hield de afdeling Heemstede van de Kath. Volkspartij Dinsdagavond in het R.K. Ver enigingsgebouw een ledenvergadering, waar bij het voornaamste agendapunt was, de vorming van de verkiezingsraad. De dis cussies hadden een zeer aangenaam en vlot verloop, doch het werk van de stem- bureaux om de uitgebrachte stemmen te tellen, kostte vanzelfsprekend zeer veel tijd. Te elf uur werd de uitslag be kend gemaakt en de volgende leden zijn tot lid van de verkiezingsraad benoemd: G. Brouwer, J. W. v. d. Erf, Th. Duindam, L. J. Floris, L. Roest, C. R. v. Empelen, A. Verdonschot, P. C. Tel, J. Bekker, me vrouw A. H. BlomFeekman, mevrouw E. StolvoortReijms, Dr. W. J. Schmitz, Drs. W. Snitker, J. v. d. Putten en J. Schu macher. Alle standen zijn in deze verkie zingsraad vertegenwoordigd. Met een dankwoord voor de zeer grote medewerking, die van alle kanten werd ondervonden om de telling van de stem men zo goed mogelijk te doen verlopen, sloot de voorzitter, de heer J. Kamerbeek, deze bijeenkomst. Het Fanfarecorps „Excelsior" organi seert evenals het vorige jaar voor de leden een solistenconcours, dat op Za terdag gehouden wordt. Naar wij van officiële zijde vernemen, zal het vergrote wandelbos „Groenendaal" op 12 April officieel door het gemeente bestuur worden geopend. In Februari nam de bevolking van Zandvoort toe door geboorte met 13 en door vestiging met 87 personen. Zij ver minderde door overlijden met 7 en door vertrek met 53 personen. Per saldo nam het aantal inwoners toe van 9587 tot 9627 De opmerkzame luisteraar zal reeds geconstateerd hebben dat des Zondags slechts twee van de drie klokken van St. Agatha worden geluid. Dit komt om dat de kleine klok een constructie-fout vertoonde. Deze is naar de gieterij terug gezonden en zal binnenkort door eer. andere worden vervangen. In de Tweede Uitvoeringsbeschikking- wet Afwikkeling Geldzuivering, welke thans in het Staatsblad is opgenomen, heeft de minister van Financiën de regelen vast gesteld, volgens welke de Ned. Bank ten behoeve van bepaalde houders van een optierekening vergunning kan verlenen tot het overboeken op een beleggingsrekenig va een bedrag, dat het algemene maximum van 3.500 te boven gaat. Een dergelijke vergunning voor overboe king kan worden verleend voor toegoeden op optierekening, welke uitstaan op een in de beschikking omschreven spaarreke ning of depositorekening, daterende van 30 Juni 1939 en sedertdien onafgebroken staande ten name van dezelfde houder. Uitgegaan wordt van de stand per 30 Juni 1939. In geen geval wordt vergunning verleend tot een groter bedrag dan 10.000. Mr. J. in 't Veld, de minister van Wederopbouw, is Dinsdag voor een vier daags bezoek te London aangekomen om kennis te nemen van de Britse metho den ter bestrijding van het woning probleem. Door een tuinder uit Limmen werd de eerste radijs aan de veiling „Kenne merland" ingebracht. MET E DEL-STIJFS EL Fabr. N.V. „Onder Ons" De Krim (O.) Een enorme bull-dozer schuift het zand omhoog tot een platform waarop de consumpiietenten aan het strand worden gebouwd. In een middag verricht de bull-dozer het werk, dat voordien door drie arbeiders in 14 dagen met de schop werd gedaan. Het is goed in deze dagen, waarop de gemeentebegroting behandeld wordt eens het zoeklicht te laten schijnen op onze burgemeester. Wat 'n uithoudingsvermogen, wat 'n rust en wat 'n vriendelijkheid. Als wij langer dan drie uur achter elkaar in de schouwburg zitten beginnen we te draaien, ons rug einde pijnlijk te voelen en te verlangen naar een sigaret. Als wij op een ver gadering een uur naar een spreker heb ben moeten luisteren of in de kerk naar een al te lange preek, krijgen we een niet te onderdrukken heimwee naar de buitenlucht. Maar de burgemeester van Haarlem heeft de vorige week drie mid dagen en twee volle avonden aan een stuk met interesse moeten luisteren naar een heleboel redevoeringen, waarvan hij de inhoud tevoren kende. En deze week volgen er waarschijnlijk weer drie mid dagen en weer twee avonden. Nu weet ik wel, dat hij als griffier van de Kamer gelouterd en doorzeten is, maar als voor zitter van de raad heeft hij veel meer zorgen. Als een der vroede vaderen te veel zegt en b.v. een bevriende relatie beledigt, moet hij opspringen, met de hamer slaan en bevelen dit of dat in te slikken. Dies moet hij altijd opletten, zelfs als hij eindelijk om half vijf in de middag wel te verstaan zorgvuldig en met veel toewijding ;zijn pijp kan stoppen. Dit alles zullen vele stervelin gen kunnen presteren, maar niet ieder kan daarbij een gezicht blijven zetten van „o, wat is het leven schoon, wat zijn ze weer leuk vanavond en waar halen ze de geest vandaan...." Ik heb in de loop der jaren in stad en omgeving stroeve burgemeesters in hun zetel zien zitten, nijdige, hoog-ver hevene, té democratische, aartsvader lijke. Maar de smiling face van burge meester Cremers, natuurlijk, innemend en moeiteloos moet een reden voor de raadsleden zijn om zolang mogelijk bij elkaar te blijven en dus zo lang mogelijk te praten. Ik verwacht eigenlijk, dat er op een avond een raadslid laten we zeggen ons aller vriendin mevrouw Scheltema opstaat, zeggende: meneer de voorzitter, het is zo gezellig, laten we er nog een paar uurtjes aan vast knopen. Nou, en burgemeester CremerS maar lachen in de mixture-rook, wan- neer het althans laat in de avond is- Misschien kan dan tevens een goede be grotingsgewoonte van emeritus-burger vader Maarschalk' hersteld worden. Als die na zes of zeven zittingen genoeg van het steekspel had, ging hij tot in de nacht door en liet de man en de vrouW twee croquetten brengen met bord, meS en vork. Dan was de raadszaal een res taurant en de volgende middag kon de vroedschap in het zonnetje wandelen of in een siësta dompelen. Misschien, heel misschien doen twee knappende cro quetten toch nog meer dan een bemin nelijke glimlach. Of, nog beter, croquet ten mét een glimlach Zodra de beslissing van de Veiligheids raad bekend zal zijn, zal de B.F.O. weer vergaderen, aldus meldt het Chinese dagblad „Keng Po". De B.F.O. zou haar houding laten afhangen van die van de Veiligheidsraad. In een gesprek met een woordvoer der der B.F.O., vernam het blad dat, wanneer de door Canada voorgestelde resolutie door de Veiligheidsraad wordt aangenomen, de delegatie van Oost-In- donesië aan de B.F.O. een resolutie zal voorstellen, waarin wordt .verzocht, te Batavia voorbesprekingen te houden tus sen de Republiek, de B.F.O. en de rege ring van Indonesië als vertegenwoordig ster van de Nederlandse regering. Indien de B.F.O. dit voorstel zal aannemen, zal dit de eerste bespreking zijn tussen deze drie groepen". Voorts vernam het blad, dat .,de delegatie voor de Ronde-Tafelconfe rentie uit één Indonesische delegatie zal bestaan en niet uit een republi keinse en een B.F.O.-delegatie. zoals door Den Haag werd voorgesteld. Naar aanleiding van dit laatste ver neemt Aneta van bevoegde zijde dat „Den Haag" geen enkel voorstot in deze zin heeft gedaan. Instede daarvan is zo wel aan de republikeinse leiders als aan de B.F.O. medegedeeld dat, indien de afgevaardigden zouden geraken tot de vorming van één Indonesische delegatie, óit de regering slechts aangenaam zou zijn. In welingelichte kringen te Den Haag, stelt men met voldoening vast dat blijk baar in de kringen van de Veiligheids raad de redelijkheid van de door Neder land naar voren gebrachte argumenten zoals deze door dr. Van Royen vorige week naar voren zijn gebracht wordt ingezien, aldus het A.N.P.. Nederland vertrouwt er op. dat de voorbespreking in Indonesië het pad zal effenen dat tot een spoedige bijeenroeping van alle ge sprekspartners der Ronde-Tafelconfe rentie leidt, zodat een voor alle betrok kenen bevredigende oplossing spoedig kan worden verwacht. Amsterdam, 15 Maart 1949. De markt onderging vandaag weinig verandering. De grootste bedrijvigheid heerst nog steeds op de obligatiemarkt, waar de meeste handel plaats vindt in Grootboekinschrijving 1946, alhoewel ook hier de affaire terugloopt. Het koers- peil wist zich vandaag vrij goed te hand haven. Investeringscertificaten konden enkele fracties verbeteren tot 97 ft, om op 97 ft te sluiten. Integralen brokkelden echter verder af tot 79ft. De Indische fondsen lagen met kleine afwijkingen enigszins verdeeld in de markt HAARLEM (Ad»-' (Niet-officiële 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon N. Stoomb Mij Ned. Scheepv. Unie H V.A. Deli Mil cert. koersen) Vorig OpenUi* slot 16/1 100% 96-1 97%gb 96 ft gb 151 155 109% 126 136% gb 176 233 VI 260gb 221% 287% 144 160 1481/2 gb 161% 154% 136% 95ft 155% 233 22Ó:/ 286% 143 160% 153 135» Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp. Genera) Electric Genera) Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater UB. Steel 15/3 31% 32 54 38 59% 11 46% ^5% 17% 12% 24% 34% 42% 34% 22% 73% 16) 14/? 31% 32, 54% 38% 17% 42% 35'A 23% 78%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2