GESPREKKEN MET HANS ALBIN RAUTER Eric de Noorman en de valsekoningr RDZ zwemt 3 x 100 m. wisselslag in wereldrecordtijd IHiT DOMEIN DIR VROUW Confectie BELANGRIJK WITLOF op een andere manier Hitier bewonderde De Ruyter, Frans Hals, Rembrandt en Vermeer SCHUDT UW LEVER WAKKER van eigen bodem E DE WITTE TULP r Wij luisteren naar PENSIOEN MET TOESLAG IN TWEEDE KAMER Amendement-Van Sleen ontoelaatbaar toekomstige huisvrouwen J Prijs van bier vrij WOENSDAG 16 MAART 1949 PAGINA 3 Slechts één woord: „Schicksals" De aanslag in Maart '45 Gesprek met Hitier Landing bij Arnhem W Bedrijfspensioenfonds in Eerste Kamer CARTER'5 voor Verlaging contributie vakgroepen? door HELEN CIRVAN v. d. Waals in cassatie Brief aan Hongaars Epis copaat werd onderschept Het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie heeft thans een aantal publica ties het licht doen zien in zijn uitgave „Nederland in oorlogstijd", die nadere Begevens verstrekken over de S.S. Obergruppenführer en generaal der Waffen S.S. Hans Albin Rauter. Zijn correspondentie en de gesprekken, die prof. mr. N. W. Posthumus en drs. L. de Jong met hem in de cel gevoerd hebben, laten ons Rauter's visie op verschillende onderwerpen zien, terwijl de maatregelen, die de Duitsers tijdens de bezetting namen, er mede door worden toegelicht. Tijdens zijn proces beweerde Rauter, dat hij van het lot der gedeporteerde Joden tot na de. Duitse capitulatie on kundig was geble.ven. Hij zeide er voor het eerst van gehoord te hebben in de gevangenis te Arnhem, waar prof. Post humus en drs. De Jong het hem hadden herteld. Over dit gesprek schrijft drs. E>e Jong: Tijdens ons onderhoud confronteer den wij Rauter met het lot der Ne derlandse Joden, die op zijn bevel opgejaagd, opgesloten en gedepor teerd waren. Fragmenten uit zijn brie- Ven werden hem getoond, passages voorgelezen uit een toespraak, door hem in 1943 gehouden, waarin hij de S.S. tot onbarmhartig optreden aan maande. Er vielen lange pauzes in het gesprek. Zakelijk kreeg hij te ho ren, wat er in Auschwitz met zoveel tienduizenden mannen, vrouwen en kinderen gebeurd was, die hij uit Westerbork doorgezonden had. „Ich habe es nicht gewusst." „Maar hebt u zich nooit afgevraagd tvat het lot zou zijn van al die zuige lingen en ouden van dagen en invali den, die u midden in de winter in goe derenwagens naar Polen liet rijden?" Vroeg prof. Posthumus. „Es war Krieg". „De mensen, die in 1942 doorgezon den werden, waren op het eind van het jaar bijna allemaal al dood. Wanneer de trein Westerbork verliet, gingen de flensen hun dood tegemoet. Begrijpt u hu misschien de afschuw, die wij allen Voelen, en de schuld, die op het Duitse Volk rust?" Rauter zweeg. Een bedremmeld zwijgen. Voor het Serst. „Sie haben einer schlechten Sache Bedient". In de stilte viel slechts één woord Van Rauter's lippen: „Schicksal". Rauter vertelde eveneens van de aan slag, die op hem was gepleegd in Maart 1945. Hy meende al enige dagen ge schaduwd te zyn en geloofde niet, dat h>en alleen een voedseltransport wilde «vervallen. Er waren 275 schoten op Jijn kleine B.M.W. gelost. Er waren be- 'angryke kaarten in de wagen, die de Aanvallers niet meenamen, waaruit men ®ug afleiden, dat ze de aanslag op Rau wer toch „by vergissing" pleegden. Ze «achten, dat Rauter dood was. Het was «vond, kwart over tien. Rauter hoorde «en weggaan. Pas de volgende morgen te zeven uur Vond men hem. Om acht uur werd hü «aar het ziekenhuis vervoerd. Twee maal kreeg hij bloedtransfusie. Een longontsteking en borstvliesontsteking Verergerden zijn toestand. Zijn sterke constitutie haalde hem er boven op, hiaar het doodschieten van de gijzelaars «ad hij niet gewild, vertelde hij. Hij zou «et met Himmler wel klaargespeeld «ebben om dat niet te laten doorgaan. Rauter vertelde ook over Hitler, die, Volgens hem, tijdens een bezoek, dat hij «em in Mei .1940 bracht, een uur lang «Prak over Nederland in waarderende 'et-men. Hij informeerde naar de stand «er Zuiderzeewerken en de inpolderin gen. Hij sprak over De Ruyter, die hij Bewonderde, Frans Hals, Rembrandt en jermeer. De Maleiers, die de hele dag vpor niets werken voor een handjevol Nederlanders, drukken de lonen der Nederlandse arbeiders, vond Hitier. De tauter en generaal Seyffardt inspecte ren op 10 Maart 1942 de manschappen Ban de Nederlandse ambulance na de Beëdiging tussen de hakenkruisvlag- gen op het Binnenhof. Rauter heeft nog lange tpd de sporen van de aanslag, die op zijn leven werd gepleegd, gedragen. Hier zien we hem met zijn verbrijzelde onderkaak han gend in een stalen beugel. vlucht van de Koningin had hem „aan genaam teleurgesteld". Hij wenste Ne derland voorkomend te behandelen. Als de verzetsbeweging iets waard was geweest, tactisch, dan had ze in September 1944 tot de aanval moeten overgaan, aldus Rauter. Als er toen een grote staking was uitgebroken en niet „die belachelijke spoorwegstaking" zou dat ongelooflijke moeilijkheden hebben berokkend en hadden dc Engel sen kunnen oprukken. De landing der parachutisten bij Arnhem kwam vol komen onverwacht. Generaal von Wü- lisch wilde de zaak daar al opgeven, maar Rauter zette zijn reserve in be weging. Als er achter het front onlus ten uitbreken, dan moeten in 's hemels naam de ambtenaren en de klerken maar vechten, had Rauter gezegd. Maar het gebeurde niet. Het is een strate gische en politieke fout van de verzets beweging geweest, dat ze toen niets ge daan heeft, meent hij. Een erkenning van schuld aan de oor logsmisdaden in ons land is nimmer over Rauter's lippen gekomen. Niet in enig verhoor, niet op de procesdagen, niet in de gesprekken met prof. Post humus en drs. De Jong. Ook niet in een onderhoud, dat de laatste met hem voerde na zyn veroordeling in Januari.. „Hij was by die gelegenheid rustiger dan voorheen", zo schrijft drs. De Jong, „maar toonde toch geen be grip voor het subjectieve aandeel, dat hij in de schuld had, die op het natio- naal-socialisme rust. De opgang en de onvermijdeiyke val van het natio- naal-socialisme vinden in zijn levens loop een treffende weerspiegeling". (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is na een rust van enige weken eindeiyk weer eens begon nen aan een normale agenda, waarvan voor Dinsdagmiddag het voornaamste onderwerp was een wetjfe om een wijziging aan te brengen in de wet van 5 November 1948 tot verhoging van pensioenen met een toeslag. Dit wetje was het gevolg van een destijds het was op 30 September van het vorige jaar met 64 tegen 4 stemmen door de Kamer aangenomen motie van de heer Van Sleen (P.v.d.A.), waarin de regering werd uitgenodigd een nieuw wetsont werp in te dienen, waarin de basis-toeslag van 25% en de overige toeslagen en maxima zouden worden verhoogd, terwijl in samenhang daarmee de rege ling voor de onderwjjzerspensioenen zou worden gewijzigd. De verhoging van de basis-toeslag had de heer Van Sleen nodig geoordeeld tot 35%. Men kan zich dus de ontstemming van de Kamer voorstellen, toen dit wetje te voorschijn kwam, waarin al leen iets gedaan wordt voor oersonen, die een pensioen genieten uit hoofde van ontslag of overlijden van een actief dienend ambtenaar in het tijd vak van 1922 tot 1945. De Kamer had destijds bedoeld een juistere verhou ding tussen de pensioenen en de ver hoogde salarissen tot stand te brengen voor alle gepensionneerden. Alle sprekers hebben dan ook una niem hun afkeuring te kennen gegeven en de heer Van Sleen had bij het begin van de behandeling zijn amendement al klaar. Minister Van Maarseveen erkende openlijk, dat hem geen enkele illusie, dat de Kamer nog iets bevredigends aan het wetje zou vinden, was overgebleven. Maar daarmee was hij niet uit het veld geslagen. Integendeel, zulk een situatie maakte de zaak voor hem pas plezierig. Hij begon dus onmiddellijk en met grote opgewektheid de heer Van Sleen in een zwak punt aan te tasten, doch hoe han dig ook, het betrof toch slechts een on derdeel, en het kon de heer Van Sleen in het geheel niet uit het veld slaan. Op dit moment ontdekte de voor zitter, dat het amendement-Van Sleen eigeniyk een ontoelaatbaar amende ment was, in die zin, dat het ver buiten het kader van het wetsontwerp ging en aldus het karakter van een initia tiefvoorstel aannam. Daarover moesten toen weer alle woordvoerders hun licht laten schijnen, waaruit bleek, dat zü van deze presidiale opmerking wel enigszins onder de indruk waren. Om daarvan te bekomen en er nog eens rustig over na te denken, heeft de voorzitter toen de verdere behandeling een dag geschorst. Verder heeft de Kamer nog o.m. ••V" V j. 23. Met een kalme gang loopt de Drakkar de baal binnen en dc kiel blijft even later vóór het smalle strand in het zand stekenAls eerste springt Eric over boord, waarna hij Winonah en Pum-Pum assisteert bij het uitstappen. Aarzelend volgen hem de trouwe Vikingen Onderzoekend neemt Eric de omgeving op, er heerst hier een stilte, tnelke slechts verstoord wordt door het ruisen der zee en de kreten der vogels Een betere plek om ongemerkt te landen hadden zij zich met kunnen wensen. Moeizaam klautert het troepje tegen de rotsen op en belangstellend informëwft\Eric, hoe de Scandinavische lucht Winonah bevalt. „Bedemet#." lacht hij, „je zult er van nu af aan in moeten leven!" Zijn vrouw verzekert hem echter, dat ze verrukt is over de schoonheid van haar nieuwe vaderland en dit vervult Eric met begrijpelijke trots. Na een moeizame klimpartij over de gladue kustrotsen zien zij een prachtig landschap voor zich liggen en Eric beslist: „We zullen ons vooreerst in de bossen begeven! Hoe minder personen getuigen zijn van onze aankomst hoe beter! De Vikingen zijn in deze streken dank zij mijn neef Omon, niet zeer geliefd, naar ik vrees." Indien Één van hen bij toeval naa' de hoge rotsen gekeken had, zou hij hebben kunnen vaststellen, dat tenminste twee personen getuige waren van hun landing Deze twee personen kijken geïnteresseerd toe^en dan zegt een van hen: „Kom naar de paarden! Wij moeten ons vergewissen vastgesteld een wetsontwerp, waarbij alle verdere zuivering van kunste- naars wordt opgedragen aan de Cen- De vergadering werd hierop verdaagd. trale Ereraad. De heer Goedhart had er nog een amendement op, dat na enige wijziging door prof. Rutten werd aairyaard. De Eerste Kamer is Dinsdag bijeenge komen en heeft het wetsontwerp tot re geling betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds behandeld. De heer Steinkuehler (KVP) vroeg zich af of dit wetsontwerp wel op het juiste ogenblik is ingediend. De heer Molenaar (VVD) achtte het zeer verheugend, dat op dit gebied even eens samenwerking groeiende is tussen werkgevers en werknemers. Bezwaar maakt spr. tegen het verbinden van con sequenties aan de besteding der gelden in verband met de prijspolitiek. Evenals de heer Steinkuehler had spr. gaarne een afgeronde regeling voor de landbouw gezien. Voorts be treurt hij, dat men zich geen beeld kan vormen van de wijze, waarop de klei ne zelfstandigen vertegenwoordigd zullen zijn in het bestuur en hij vraagt zich af of vooral in de landbouw de premielasten niet te zwaar zullen blij ken. De heer Regout (K.V.P.) gevoelt als groot bezwaar teg?n dit wetsontwerp, dat het incidenteel beslist over de posi tie der zelfstandigen. Het is immers niet mogelijk hier een verzekeringsplicht te scheppen zonder ook elders een derge lijke plicht te aanvaarden. Spr. acht het bezwaarlijk dit ontwerp te aanvaarden. Door het deelnemen van Nel van Vliet aan de nationale zwemwedstryden van A.D.Z. te Amsterdam was het estafette- nummer 3 x 100 meter wisselslag dames belangwekkend. De stryd tussen de Rot terdamse Dames Zwemclub, de Robben en de A.D.Z. was zeer fel. ©p de 100 meter rugslag nam Greetje Galliard voor de A.D.Z. de leiding met een recordtijd voor haar persoonlijk van 1.14.9. Voor de schoolslag startte Nel van Vliet met zeker vier meter aéMterstand op Janny de Groot, maar de wereld- lecordhoudster wist niet alleen deze ach terstand in te lopen, maar haar club een voorsprong te geven met een tijd van 1.21.8, waarbij zij ook de vlinderende Nel Garritsen van de R.D.Z. achter zich liet. De derde afstand, de 100 meter borst- crawl, moest de beslissing brengen, waarbij Irma Schuhmacher zich verre weg de snelste toonde voor Thea Snoeks van de Robben en Willy Langerveld van de A.D.Z. De tyd van de R.D.Z.-ploeg, 3.48.4, zal door de K.N.Z.B. als wereld record op de 3 x 100 meter wisselslag estafette voor dames met de vlinderslag worden aangevraagd. In het nationale nummer werd Irma Schuhmacher eerste in de naar verhou ding goede tijd van 1.7.2, vooral, indien men in aanmerking neemt, dat zij slecht haar baan hield. Wies Vaessen werd tweede in 1.8.5, terwijl And Massaar van R.D.Z. een bijzonder fraaie prestatie verrichtte door haar persoonlijk record van 1.11.6, anderhalve maand geleden in Den Haag gemaakt, naar beneden te brengen tot 1.9.9, zodat de zwemwereld er weer een meisje bij heeft, dat een tijd kan maken beneden de 1 m. 10 s.-grens. Janny de Groot nam de leiding op de 200 m. schoolslag, maar de Tilburgse zwemster Nel van Opstal keerde als eerste op de helft van de afstand in 1.28. Op de volgende vier banen wist Janny de Groot evenwel haar achterstand in te halen, de Amsterdamse zwemster tikte na felle strijd met Nel Garritsen als eer ste aan in 3.1.1. Bij de heren liet Rob Sindorf op de 200 meter borstcrawl zich schrappen wegens een keelontsteking en de strijd ging nu voornamelijk tussen de 16-jarige Bollen van ZIAN en de HPC'er Tjebbes, die zeer snel begon en na 100 meter met een voorsprong keerde in 1.5. De Hage naar had zijn krachten beter verdeeld, bovendien nam hij de keerpunten snel ler dan Tjebbes en dus was het ver klaarbaar, dat hij zijn achterstand in haalde en als eerste de 200 meter af legde in 2.20, een nieuw persoonlijk record. Voor de 100 meter rugcrawl dames verschenen 4 sterretjes aan de start, die allen een tijd maakten, gelegen tussen 1.15 en 1.16, wel een bewijs, dat ons land op dit nummer op het ogenblik over zeer sterke en nog veelbelovende krachten beschikt. Ria v. d. Horst werd eerste in 1.15.2, haar beste prestatie stond op 1.15.8. Greetje Galliard maakte ook al een zeer goede tijd van 1.15.4 en Geertje Wielema, die, ongeroutineerd als zij is, drie meter voor het keerpunt al omkijkt of zij er is, werd derde in 1.15.5 sec. en u zult 's morgens weer kiplekker nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal Ht uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. L ERPIULETJE^ Twee modeshows hebben wij in de afgelopen week gezien, die ons Nederlandse hart van trots hebben doen kloppen. Op de ze shows werden n.l. model len van Nederlandse oor sprong en ontwerp getoond. Wat er te zien was, heeft ons opnieuw er van overtuigd, dat Nederland op het ogen blik een zeer goed figuur slaat als fabrikant van da- mesconfectie. Behalve alles zins verzorgd en fraai waren de modellen ook zeer draag baar, iets wat toch altijd nog een der belangrijkste facto ren blijft. De eerste show was van het confectiehuis der Jenny- modellen, de tweede van de fa. B. J. Voss en Zonen op de Damesbeurs te Amsterdam. Op beide shows werd het bewijs geleverd, dat de Ne derlandse confectie haar in spiratie opdoet bij de grote mode-ontwerpers uit Parijs, Londen en Amerika, maar dat zij toch een geheel eigen vorm weet te vinden, aange past aan de eisen van de confectie-kopende Neder landse vrouw. De confectie- kopende, dat zijn practisch zeker 95 van alle vrouwen, want het getal van haar, die het zich kunnen veroorloven zich bij haute-couture-huizen te laten kleden, met de zeer kostbare creaties van deze firma's blijft toch altijd beperkt. Als we even in het kort samenvatten, wat deze shows ons hebben getoond, kunnen we zeggen dat de voornaamste kenmerken zijn: grotere rust en strakkere lijn. De rokken zijn korter (30 a 35 cm. van de grond) en minder wijd. De ruimte is veelal verwerkt in los uit springende plooien, die van de taille uitkomen. Bij de klokkende rokken begint de ruimte een eindje beneden de taille, waardoor dus de brede heuplijn van verleden jaar verdwijnt. In mantels was er bij Voss grote verscheidenheid. Er waren lange swaggers, zowel in het geklede, als in het sportieve genre, elegante, ge tailleerde mantels van zwart crêpe-georgette, versierd met tres en taffet moiré en ook de echte Engelse tailleur mantel. Een nieuw kledingstuk, dat zal proberen de verleden jaar zo populaire topper te verdringen, is de lange bole ro. Dit korte cape-je wordt vóór rond weggesneden en met een knoop gesloten. Ach ter valt het iets langer en klokkend af. Het past echter uitsluitend op een strakke japon, dus geen wijde rok. Speciaal vermeld dient te worden, dat de organisatoren van beide shows ook aan dacht hebben besteed aan de grotere maten, zodat ook de meer „welvarende" onder ons zich niet langer het stiefkind van Vrouw Mode behoeven te voelen. Nederlandse confectie. Een pas- telkleurig japonnetje uit de show op de Damesbeurs. De garnering langs hals en mouw tjes is van witte tres. r wordt de laatste tijd wat minder geklaagd over het „dienstbode probleem". Of het komt, om dat men zich inmiddels heeft leren behelpen, omdat de hulp van werkvrouwen wat ruimer te krijgen is, of om dat men wel ziet, dat klagen toch niet helpt, is onbekend. Dat het gebrek aan huishou delijke hulp desondanks nog altijd groot, te groot is, staat vast. We willen het vandaag maar niet hebben over e<en mogelijke manier om hier tmiiiiiiitiiiiHitiiiMtiiHimimrmniiimfiiiHiitftimmitiiimiiiiiMHiiittiitfimimiiiiiiiiiiiH Hoewel de lente op komst is, zal het toch nog wel even duren voor we weer verse voor jaarsgroenten op tafel kun nen brengen. Want zelfs als ze al weer in de groenten- winkels verschijnen, zullen ze meestal voor gezinsge bruik nog wel wat prijzig zijn. Het is trouwens een idee, dat geen enkele goede grond heeft, dat de al lereerste spinazie, kropsla en peultjes het lekkerste zijn. We kunnen gerust een paar weken wachten en inmid dels zorgen, dat wij op een andere, maar voordeliger manier aan de nodige vita minen komen. Heel geschfkt daarvoor en volop voor een redelijke prijs te koop is het witlof. Dit be vat veel vitaminen en zou ten, en smaakt, als het op de juiste wijze wordt klaarge maakt, uitstekend. Dan zal het ook niet bitter smaken. In Holland wordt het witlof nog bijna altijd in gekookte vorm op tafel gebracht. In het Zuiden van ons land en ook in België is witlof als sla een graag gebruikt re cept op onthoudingsdagen. Wie klachten heeft, dat het witlof bij het koken zwart wordt, moet er eens op let ten of de gebruikte pan wel helemaal gaaf is. IJzer doet het lof n.l. zwart worden. Wie het graag extra blank wil houden, kan een weinig citroensap toevoegen. Wij laten hier enige recep ten volgen, afkomstig uit België, een land waar het witlof zeer ponulair is. Koken van witlof Bestrijk de bodem van een pan met margarine of vet, laat een dessertlepel zout smelten in (2 1. water en het sap van een citroen. Verwij der zo nodig de buitenste blaren van de kroppen, was ze en besprenkel het lof 1V, A 2 kg.) met het water. Be dek ze met een bordje om druk uit te oefenen en laat op een klein vuur ongeveer U uur koken. Het witlof kan daarna zo worden opgediend. Ook kunnen we het op een ronde schotel rangschikken en een paar stukjes boter er boven op leggen Koninklijk witlof Boter een diepe vuurvaste, schotel in en schik daarin 'n halve kilo gekookt witlof, dat men goed heeft laten, uitdrui pen. Klop twee eiéVèn als voor omelette en klop daar twee deciliter room door. Kruid met zout en een beet je nootmuskaat en giet dit mengsel over de groente. Leg er een paar stukjes boter op, laat bakken in een oven. die in het begin niet te warm is. Dien het op als de eieren gebakken zijn. Witlofsla Snijd de kroppen in twee- en en snijd deze helften in zeer kleine stukjes. Vlug wassen en in een doek door krachtig heen en weer schud den laten uitdruipen. Kruid ze op dezelfde manier als gewone sla. vissersla Neem wat garnalen of een restje koude vis. Snijd twee mooie witlofkroppen fijn en vermeng ze met garnalen. Schil een appel en snijd deze in kleine dobbelsteentjes. Doe hetzelfde met een flinke kou de gekookte aardappel. Hak een ui en wat peterselie. Doe alles door elkaar en ver meng met mayonnaise of slasaus. Kruid verder naar smaak Voeg desgewenst hardgekookt, el toe en be strooi met fijngehakte peter selie. verbetering in te brengen, wel over een middel om het probleem zo klein mogelijk te maken in de toekomst. Er zijn natuurlijk gevallen, waarin hulp noodzakelijk is. De meeste, moeders met veel kleine kinderen zal het werk over het hoofd lopen en zij kunnen per se niet zonder hulp. Ook ziekte is een fac tor, die zich maar niet even opzij laat schuiven. Als de huisvrouw ziek is en er is niemand in het gezin, die haar kan vervangen, dan most er hulp van buiten ko-' men. Maar is het verder ook niet vaak zo, dat het huis houdelijke werk de huis vrouw, wier gezin niet de moeilijkheid van een aantal kleine kleuters kent. te mach tig wordt om de eenvoudige reden, dat ze nooit geleerd heeft, hoe ze dit soort werk moet aanpakken? Hoeveel huisvrouwen zijn er niet. die recht van kantoorkruk of van achter hun toonbank van daan. het huwelijk zijn bin nengewandeld en toen de kunst van huishouden maar zijn gaan leren volgens de re gel „oefening baart kunst" of „al doende leert men"? Dat ze op die manier met scha en schande wijs worden, staat vast en of ze het op die manier op de meest voorde lige en handige wijze leren doen, trekken wij sterk in twijfel. Vele huisvrouwen zouden er mee gebaat zijn als ze in haar jeugd geleerd hadden, hoe je huishoudelijk werk moet aannakken. Ik heb vroeger een zeer knappe en zeer welgestelde man gekend, die acht doch ters had. Hij gaf deze meisjes volkomen de vrijheid om te worden wat ze wilden, maar hij eiste dat ze allemaal min stens een jaar huishoud- onderwijs zouden genieten. Wilden ze dit doen. nadat ze de middelbare school hadden afgelopen, goed! Wilden ze eerst studeren, ook goed Maar voor ze zich vestigden in een of ander beroep of voor ze in het huwelijk tra den. kwam eerst het jaar huishoudschool. Dat was een regel, waar nooit van werd afgeweken. En ik geloof niet. dat een van deze meis jes. van wie de meeste nu al weer getrouwd zijn met rijke of minder rijke mannen, maar die nu evenals ieder ander zitten met het dienst bodeprobleem. ooit spijt heb ben gehad van papa's prin cipe? Om het grote belang van het huishoudonderwijs juist in deze tijd juichen wij het toe. dat de. gezamenlijke Amsterdamse huishoudscho len besloten hebben om in een zeer aantrekkelijke stand op de Damesbeurs deze be langrijke vorm van onderwijs weer eens duidelijk in het licht te stellen In een schrijven aan de Hoofdgroepen heeft de minister van Econ. Zaken er op gewezen, dat hij er niet zijn goed keuring aan kan hechten, wanneeer de bedrijfsorganisaties hun financiële over schotten overdragen aan stichtingen, verenigingen en dergelijke. Hij ziet dan liever, dat de vakorganisaties hun con tributies verlagen of deze zelfs, als het verantwoord is, in het geheel niet hef fen. (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 18) o "O zo!" Meer wist Elspeth direct niet r «eggen. Dus dit was de neef, die in ^'den studeerde. Die was natuurlijk 1,et de trekschuit meegekomen. Hij was anders dan zijn oom en ook heel tC«ers dan Pieter, deze vrolijk uitzien- tC jongen. Onwillekeurig kwam haar K. Üguur voor de geest die ze zich wel Va«s had gedroomd als de man, die haar «Ch P voor haar zou zoeken als haar ^«(genoot, maar al spoedig verdween ij0 gedachte weer; er kwam weer een *6°gmoedige trek om haar lippen, toen 'h de ogen van de jonge man een ij ""end glimlachje meende te zien hij moest oom zeggen tegen de Jrr van Pieter? k»Het zal me benieuwen of mijnheer >i„ «omst prettig zal vinden," zei ze Vvlg' t^eer zag ze zijn witte tanden schit- toen Jan haar in huis terugbracht W^aar op een galante manier vroeg, Ljj \hij kon doen om te herstellen wat 'L^ad misdaan, een wanh een wanhopige zacht stapte Mi- lady uit haar klompen mevrouw's vlekkeloze vloeren mochten immers niet vuil worden en antwoordde bitter, dat er niets meer aan te doen viel. Ze ging de voorkamer binnen en keek door het venster boos naar de schuit in het kanaal, die zich langzaam verwijderde, waarop Jan, die nu heel ernstig deed en van zijn medeléven wilde doen blijken, haar al pratend er toe bracht hem toe te vertrouwen, voor welke moeilijkhe den ze stond. Elspeth vertelde wie ze was, hoe ze hier gekomen was, hoe erg ze er naar verlangde enig bericht naar Engeland te kunnen sturen en hoe mijnheer er zich, naar het scheen, tegen verzette, dat haar boodschap aan iemand werd meegegeven. Toen ze met haar verhaal klaar was, was Jan een en al hartelijkheid. Hij be gon direct met haar gerust te stellen. Ze behoefde haar aardige hoofdje niet langer te plagen met zorgen over de verzending van haar pakketje. Dat zou ze maar aan hem geven. Het was vol gens hem niet nodig te wachten op die trage meneer Voort. Hij, Jan, zou dat werkje wel opknappen. Hij zou het pakje menemen naar Leiden; hij kende daar wel iemand, die er voor zou kun nen zorgen, dat het in Engeland kwam. ,Tob daar maar niet langer over," pochte hij. Elspeth's eerste opwelling was er een van blijde opluchting. Onmiddellijk daarop aarzelde ze weer, toen ze de slanke, aardige, opgeruimde en zorge loze student aankeek. Zou hij werkelijk kans zien haar pakje naar haar vader te sturen? Ja, stellig zou hy dat kunnen. Hij was nu heel ernstig en het leek haar toe, dat hij iemand was, die wist te bereiken wat hij wilde, op welke manier dan ook, iemand die moedig was en handig, ter wijl Mijnheer Voort daarentgen lang zaam was en vreselijk voorzichtig. Ze móést van de geboden gelegenheid ge bruik maken, besloot ze impulsief, en overhandigde het pakje aan Jan, welis waar enigszins angstig toekijkend toen hij het in zijn jas stopte en die dicht knoopte. „Wees nu maar niet bang", zei hij weer, haar geruststellend. „Je brief is even veilig geborgen als wamgger je hem had ter hand gesteld aanaan Prins Willem van Oranje." Een lach kwam van zijn gulle mond, toen hij naar het schilderij boven haar hoofd wees. Elspeth keek rond. Ze constateerde enige gelijkenis tussen Jan en het por tret van Oranje in zijn jongere jaren. En zich tot de jongeman wendend merkte ze op, dat hier in elke kamer een portret van de prins hing. „Ik ken langzamerhand jullie Willem de Zwij ger al van de tijd, dat hij een kleine jongen was, want je ziet hem hier op alle mogelijke leeftijden." Jan kwam dichterbij en zachtjes zei hij met een ernstig gezicht: „Zal ik je eens wat zeggen? Ik heb hem alleen nog niet gezien als baby, maar ik twijfel er aan of hij dat wel geweest is." Elspeth barstte in lachen uit. Die Jan was een grappenmaker. Ze kon niet na- i laten zich tot hem aangetrokken te voe len. Met de anderen was het blijkbaar net zo, merkte Elspeth, want zodra Me vrouw hoorde, dat Jan gekomen was, liet ze iets lekkers brengen, terwijl An neke opeens praatlustig wejd en in 't Hollands vrolijk met haar neef ging babbelen. Toen Jan heel vrijpostig aan Mevrouw's oor trok, lachte ze om zijn 'agerij. Hij had een vrolijke stemming in net huis gebracht en zat vol grap pen. Toen Pieter terugkeerde, bemerkte Elspeth evenwel, dat deze niet zo heel erg op zijn neef gesteld was en dat hij Ijet in 't bijzonder niet prettig vond, wanneer Jan Elspeth in zijn vrijmoe dige scherts betrok. Pi eters vader kwam ook binnen om zijn neef te begroeten, maar ging al gauw weer naar zijn eigen kamer. Toen kort daarna zijn brede figuur opnieuw de deuropening vulde, was Jan net be zig om Elspeth te leren, hoe ze de woor den: mijn gele poesje, in het Hollands moest uitspreken. Zelfs Pieter lachte om haar grappige pogingen om die woorden goed te zeggen. „Milady!" Mijnheer Voort begon op eens tegen Elspeth te spreken op zulk een zwaarwichtige toon, dat er een stilte over de kamer viel. „Heb je je pakje voor Engeland weer van mijn bureau weggenomen?" Elspeth sprong ontsteld op. „Ik ja, mijnheer." Pieter's vader en Elspeth keken elkaar recht in de ogen. „Ik ik was bang, dat U van plan veranderd was." En met een stralend gezicht liet ze er op volgen: „Maar het i* alles al weer geregeld. Uw neef neemt het mee naar Leiden en van daar gaat het naar Engeland." „Zo, zo!" Op zijn bedachtzame manier wendde Mijnheer zich nu tot zijn neef. „Zo", herhaalde hij, Jan aankijkend, van wiens gezicht het vrijmoedige en het zorgeloze opeens wegtrok. „Wil jij de brief van Elspeth naar {Ingeland sturen? En aan wie wou je hem dan meegeven?" Jan voelde zich blijkbaar onbehaaglijk en verschoot van kleur. Hij gaf toe, dat hij dat nog niet precies wist, maar hij zou ongetwijfeld wei iemand vinden, kwam er met enige grootspraak uit. „Denk je dat?", was Mijnheer's scep tisch antwoord. En kortaf vervolgde hij: „Zolang we in oorlog zijn, kan een bood schap alleen worden meegegeven aan een zeer vertrouwde koerier. Geef mij de brief maar, ik zal er wel voor zorgen". Elspeth kreeg .bijna medelijden met Jan, toen hij met een pruilend gezicht het pakje te voorschijn haalde en het aan zijn oom ter hand stelde, al was ze tege lijk boos op hem, omdat hij opgeschept en haar daardoor eigenlijk bedrogen had. Er kwam nu weer een grote ongerustheid in haar op. Mijnheer zag dat en nodigde haar daarom uit, met hem mee te gaan naar zijn kamer. Daar lei hij het pakje van Elspeth weer op zijn schrijftafel neer en begon opnieuw met ernstige stem: „Milady „Op Kentmoor denken ze, dat ik dood ben!" kwam Elspeth vol aandoening tus senbeide. (Wordt vervolgd) WOENSDAG HILVERSUM I - 301 M. 18.00 koor, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 Prik- kebeen, 19.30 actueel geluid, 19.45 En gelse les, 20.00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 Lij densoverdenking, 20.45 orkest, 21.45 piano, 22.00 lezing, 22.15 viool, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuw», 23.15 kwartet, 23.45 gram. HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 orkest, 19.00 Jezing, 19.15 Indonesië, 19.30 jeugd, 19.40 jeugd. 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 soc. nieuws, 20.20 ope ra-concert, 21.10 klankbeeld, 22.10 or kest, 22.45 boekbespr., 23.00 nieuws, 23.15 Hit-Kit. DONDERDAG HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 Strauss, 7.45 Morgen gebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, °.00 vrouw, 9.05 gram., 9.40 school radio, 10.00 orkest, 10.15 Morgendienst. 10.45 Mendelssohn, 11.00 zieken, 11.40 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 zang en piano, 12.30 mededelingen, 12.33 luch- concert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.25 gram., 13.45 Roeromme. 14.00 Ma- rinierskapel, 14.40 causerie, 15.00 orgel, 15.15 kamerork., 16.00 Bijbellezing, 16.45 viool en piano, 17.00 jeugd, 17.30 koor. HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.50 Dagope ning, 8.00 nieuws. 8.15 varia. 8.55 vrouw. 9.00 Mozart, 9.30 waterstanden. 9.35 gram., 10.00 Morgenwijding, 10.15 ar beidsvitaminen, 10.50 kleuters. 11.00 concert, 11.45 causerie, 12.00 orgel, 12.30 mededelingen, 12.33 in 't spionnetje, 12.38 Speeldoos. 13.00 nieuws. 13.15 me dedelingen, 13.20 Renova, 13.50 gram., 14.00 causerie, 14.15 concert, 15.00 zie ken, 16.00 notedop, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Dr. Portielje, 17.30 vliegtuigbou wers, 17.35 gram., 17.50 Rijk over zee. Voor Nederlands bier gelden met in gang van heden geen maximumprijzen meer voor de verkoop in fust of flessen, blijkens een publicatie in de Nederland se Staatscourant van 11 Maart j.l. en in het voedselvoorzieningsblad van giste ren. Aangezien ten aanzien van bier van schaarste geen sprake meer is, behoeft voor prijsstijging niet gevreesd te wor den. Voor bier per glas of fles voor ver bruik ter plaatse van verkoop blijven de bestaande maximumprijzen voorshands gehandhaafd. Eveneens is besloten de maximum- prijsregeling voor gort op te heffen. Voor prijsstijgingen behoeft geen vrees te be staan. De beruchte figuur uit het „England- Spiel" Anton Van der Waals zal 4 Mei voor de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag terechtstaan. Procureur-fiscaal is mr G. Jonker. Radio Vaticana deelde gisteren mee, dat Hongaarse grensautoriteiten de persoon lijke brief van de Paus aan de Hongaar se bisschoppen na de arrestatie van Kardi naal Mmdszenty onderschept hebben. In de uitzending in de Engelse taal werd gezegd, dat de brief gevonden werd op pater Ruerico Moczy S.J. bij ziin terugkeer naar Hongarije in Januari uit Vaticaan stad. Pater Maczy stelde echter, aldus de uit zending. de Hongaarse bisschoppen op de hoogte van de inhoud van de brief. Hij werd hierop door de Hongaarse politie gearresteerd. Sindsdien is niets meer van hem gehoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3