Schreieder wordt vandaag uitgewezen Dr. Mansur stelt conferentie van Sumatra voor Het lot van Kard. Mindszenty NOG GEEN DEFINITIEVE UITSPRAAK IN VEILIGHEIDSRAAD Gaat Traman een tournee maken? Oak Ridge, de atoomstad, voor het publiek opengesteld H Op Bollenzondagen mag men rijden Kans voor Köneman en Van Roessel Fox-lening van 100.000 dollar Joegoslavisch minister bevestigt geruchten Noorwegen en Frankrijk steunen Canadees voorstel Dr.Van Royen: „Conferentie vraagt offers" WERKELIJKHEID IN HONGARIJE ANDERS DAN RODE PROPAGANDA BEWEERT De Heilige Mis in de communistische landen Het weer GEEN AMERIKAANSE WAPENS VOOR NOG NIET BESTAANDE W.-EUROPESE DIVISIES Terwijl nog vele zaken hangende zijn jofd en hart J DONDERDAG 17 MAART 1949 72sfe JAARGANG No. 24412 Herleeft Fox-contract? Engeland zal inlichtingen aan Hongarije vragen ^t£ Neemt Republiek niet aan conferentie te Batavia deel? Uitbuiting van de arbeiders Wordt boycot jegens Spanje opgeheven? Om volk op de hoogte te stellen van de wandaden van het Congress Drie nederlagen Lagere belastingen! Oproep Kath. Jeugdraad Levenslang voor Fischer Minister Stikker tevreden Togliatti beledigt Koningin N.V.V. uit Wereldvakverbond E.R.P. mag niet in het gedrang komen mmmm Maar Zondagsrijverbod blijft bestaan In bondselftal dat Woensdag te Haarlem speelt BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Jelefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEM ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De wali negara van Oost-Sumatra, dr. Mansnr, heeft een uitnodiging aan on derscheidene gebieden van Sumatra ge zonden. Hij zegt het initiatief genomen te hebben tot een conferentie van Su matra, te houden te Medan en aanvan- gend op 28 Maart. De conferentie zal ongeveer vijf dagen duren en heeft tot doel het leggen van het eerste contact tussen de onderscheidene gebieden en Volken van Sumatra. Uitgenodigd werden: Atjeh, Sabang, Tapanuli, Nias, Minangkabau, Bengkaiis, Indragiri, Djambi, Riouw, Banka, Bil- liton, Zuid-Sumatra en Benkulen. Het in Singapore verschijnende avond blad „Malaya Tribune" heeft Woensdag melding gemaakt van een sensationeel contract, dat naar verluidt getekend zou zijn door drie Indonesisch-republi- keinse ministers en aan een groep Ame rikaanse financiers volledige controle geeft op de republikeinse handel. De ministers zouden zijn A. K. Gani, min. van economische zaken, H. L. Laoh, min. van openbare werken, en A. Mara- mis, min. van financiën. Daarnaast Wordt ook de naam van de Indonesische handelscommissaris in de V. S., Soemita Djodjohadikoesoemo, in het contract genoemd. Naar verluidt zou de groep Ameri kaanse financiers onder leiding staan van Matthew Fox, de president van 'de Amerikaans-Indonesische corpo ratie. Volgens de overeenkomst zou Fox aan de republikeinse regering een le ning van 100.000 dollar verschaffen in ruil voor bepaalde artikelen. Een functionaris van de republikeinse regering in Singapore verklaarde, dat „de overeenkomst het vorige jaar was getekend". Hij zag in de bekendmaking van het document op dit ogenblik een nieuwe poging van de Nederlanders om aan het contract een valse betekenis te geven, die het toen het werd getekend niet bezat. Een goed-bewapende guerillabenae Van honderd man, die werd aangevoerd door drie Japanners, heeft volgens Reuter en Aneta gisteren de onderne- mingswacht van een onderneming, ge legen op zes km. afstand van Buiten zorg, verjaagd, waarbij de Nederlandse commandant werd gedood. De aanval lers staken het kazemement van de Wacht in brand. Ook zijn in Pasundan aanvallen ge meld van tot vijfhonderd man sterke benden. De Siliwangi-divisie zou weinig neiging vertonen om in te gaan op de wapenstilstandsvoorstellen van de rege ring van Pasundan. Twee Nederlandse gouvernementsdie naren zouden zijn gedood bij een over val door guerillatroepen op een convooi tussen Purwokerto en Purbolinggo. De correspondent van Aneta te Sura- baja bericht, dat een bende getracht heeft de regentschapsbrug nabij Sum- berpasir op te blazen. Zij veroorzaakte Engeland zal verzoeken om inlichtin gen over de gezondheidstoestand van Kardinaal Mindszenty, en de behande ling, die hij ondervindt, zo deelde minister van Staat Hector McNeil gisteren in het Lagerhuis mede. McNeil Zeidc, dat de Britse zaakgelastigde in Roedapest geen betrouwbare gegevens had kunnen verkrijgen over de omstan digheden, waarin de Kardinaal zich bevindt, doch men was van mening, dat de Kardinaal zich op het ogenblik in een huis van bewaring bevindt, en niet In een gewone gevangenis. „Wij zullen deze kwestie zo goed als in ons vermogen ligt in het oog hou den en onszelf in die richting geen enkele moeite besparen", zo zeide McNeil. „Niettemin ben ik van me ning, dat het niet gewenst zou zijn, indien wij in dit stadium zouden aan dringen op haast bij de behandeling van het beroep". McNeil sprak in het Lagerhuis de be schuldiging uit, dat Roemenië, Bulgarije cn Hongarije met instemming van de Russen militaire cn andere clausules van hun vredesverdragen schenden. McNeil Jeide, dat Bulgarije cn Roemenië legers hebben opgebouwd, die groter zijn dan door de vredesverdragen vordt toege staan. Hongarije, zo voegde de minister hier aan toe, is ook van plan zijn leger boven het toegestane maximum te brengen. Alle drie landen hadden eveneens de économische clausules en de clausules betreffende de rechten van de mens "Vertreden. De Amerikaanse regering heeft giste- ren beschuldigingen van gelijke aard *an het adres van de drie landen Bericht. In een namens het ministerie van Bui- inlandse Zaken afgelegde verklaring j^ordt ook de Sovjet-Unie in staat van beschuldiging gesteld. Gezegd wordt, dat U.S.S.R. „het ten uitvoer leggen van je vredesverdragen heeft tegengewerkt". ~e Amerikaanse regering behoudt zich i haar rechten voor, „waaronder het .écht geëigende maatregelen te treffen, Jjheinde nakoming van de vredesver- ragen te verzekeren". Bcbler, de Joegoslavische ondermi- van Buitenlandse Zaken, heeft gis- r«n als zijn verwachting uitgesproken, dat b- yominform in het komende halfjaar het „wind van maarschalk Tito onder nog ï®r druk zal zetten. *Oo een vraaggesprek dat hij toestond Wfr vertrek uit Londen, waar hij bet fd heeft i-v.m. de besprekingen over Oostenrijkse vredesverdrag, wilde hij V- biet uitlaten over de vorm van deze 'iet Waarde druk van de Cominform. Hij a Cr echter geen twijfel aan bestaan, dat h®. verder zou gaan dan de huidige eco- echter slechts een groot gat in het weg dek. Uit de omgeving worden voorts verschillende gevallen van ordeversto ring door bewapende lieden gemeld. Bij een overval van terroristen bij Banjarsari, in de nabijheid van Purwo kerto, zijn twee rechterlijke ambtenaren om het leven gekomen, n.l. mr. J. B. Kan en mr. J. G. Platteeuw. Zij waren op een dienstreis naar Zuid-Midden-Java voor de afhandeling van rechtszaken. Een woordvoerder voor India heeft te Lake Success verklaard, dat mevrouw Vijayalakshmi Pandit benoemd is tot ambassadrice van India in de Ver. Sta ten. Zij is de opvolgster van sir Rama Rau. Mevr. Pandit is thans ambassa drice in Moskou en geledegeerde in de algemene assemblee der Ver. Naties. Zij is een zuster van de Indische premier Pandit Nehroe. In verband, met het Marshall-plan bezoeken 35 Amerikaanse vrouwen ons land, teneinde zich van de successen der Marshall-hulp op de hoogte te stellen. Miss Forster bracht ook nog even een bezoek aan Volendam. De debatten over de Indonesische kwestie zijn Woensdagavond in de Veilig heidsraad voortgezet zonder dat men tot een definitieve uitspraak kwam. De Noorse en Franse afgevaardigden steunden het Canadese voorstel van een preliminaire conferentie. Australië koesterde nog enige twijfels en Cuba, de Philippijnen en de Oekraïne waren er vierkant tegen. Dr. van Royen zei, dat deze conferentie offers zal vragen van beide partijen. Wanneer de heer Palar met zijn verklaring van Maandag bedoelt, dat de republiek er niet aan wenst deel te nemen, dan hoopt hij, dat ze deze houding alsnog zal herzien. De debatten werden geopend met een rede van de vertegenwoordiger van Noorwegen, Arne Sunde, die het voor stel van Canada en China om een pre liminaire conferentie te houden ten einde de status van de Republiek vast te stellen ondersteunde. „Wij zijn van mening, dat deze conferentie het effect zal hebben, dat het Nederlandse plan tot het houden van een Ronde-Tafelconfe rentie in Den Haag kans van slagen heeft," meende hij. De afgevaardigde van Frankrijk, J. Chauvel, ondersteunde eveneens het Ca nadese voorstel. Hij verklaarde, dat het logisch was, dat de republikeinen en de Nederlanders zochten naar een oplossing van het geschil onder auspiciën van de commissie der V.N. Hij drong er bij de Raad op aan een liberale houding aan te nemen ten overstaan van de uitvoering van de resolutie van 28 Jan. De afgevaardigde van Cuba, Alvarez, verklaarde geen excuus te vinden voor het feit, dat de Nederlanders de resolutie van de Raad niet hebben uitgevoerd. De Raad zou moeten eisen, dat de republi keinse leiders onmiddellijk zonder enige voorwaarde zouden worden vrijgelaten en hun regering zou worden hersteld; de militaire operaties moeten gestaakt wor den. De gedelegeerde van Australië, Hood, betoogde, dat hij bepaalde twijfels had omtrent de te houden preliminaire con ferentie en hij verzocht nadere verdui delijking betreffende de status van de Republiek en haar vertegenwoordigers op deze preliminaire conferentie. Hij waarschuwde de Raad, dat men een ge vaarlijk precedent schiep indien men met bepaalde beginselen de hand zou lichten. Er was z.i. geen alternatief voor (Speciale K.N.P.-correspondentie) J~\e communisten hebben vorig jaar J in Hongarije plotseling alle ja- brieken met meer dan 100 man personeel genationaliseerd. Tezelfder tijd zette zich de rode propaganda van de communistische staat in beweging om de arbeiders het verlossende woord van Mathias Rakosi in te pompen: „U is het Rijk, gij bouwt voor Uzelf. U is de fabriek, gij arbeidt voor Uzelf!" De werkelijkheid doet zich thans wel anders voor, dan de propaganda gaarne wilde doen geloven. Wel zijn vele klei nere kapitalisten uit de fabrieken ver dwenen, maar niet de arbeidei's kwamen daarvoor in de plaats doch de enige groot-kapitalist, de staat, en dan nog een staat, die met alle middelen het doel nastreeft de groctste kapitalist ter we reld, Joseph Stalin, te dienen. Joseph Stalin, die volgens de gevluchte Rus sische kolonel Gregor Tokayev de rijkste man ter wereld is. Reeds na enkele weken was het voor iedereen duidelijk, dat de z.g. socialis tische staat een ergere kapitalist was dan die de arbeiders tot dusverre had den gekend en meegemaakt. Het eerste werk van de socialistische staat was de ai'beiders te beroven van het recht om te staken en te bepalen, dat iedereen die wilde staken, bestraft kon worden met vijf jaar tuchthuisstraf. De arbeiders mochten niet meer van werk veran deren en het arbeidsbureau kreeg zo veel macht van de staat, dat het even onbeperkt de beschikking had over de Hongaarse arbeiders, als vroeger de slavenhouders. Tegelijkertijd verkondigde men, dat de levensstandaard niet kon worden verhoogd dan door middel van een grotere en goedkopere productie der arbeiders. Dit was het begin van het Staohanov-systeem. Rakosi haalde de woorden aan van Stalin en bevestigde daarmede openlijk, dat het „socialis me" slechts bereikt kon worden met slavernij: „Het socialisme kan slechts zegevieren op de basis van een grote re productiviteit der arbeiders en niet op basis van het kapitalisme". ongarije voerde het Stachanoy- systeem in door in alle fabrieken over te gaan tot het accoord- werk, waartegen reeds sedert tiental len jaren alle arbeidersorganisaties ter wereld hadden gestreden. Tezelfdertijd werd het minimum vastgesteld van het geen een arbeider moest presteren. Aan iedereen, die daar boven kwam, werden vrijplaatsen in de bioscoop en in de theaters toegezegd, evenals een kosteloze vacantie enz. Ook kreeg hij de onderscheiding „Udarnikeen ere naam. die betekend.e. dat hij een uit zonderlijke norm had bereikt. Na ver loop van enige weken werden de eer ste wedstrijden gehouden. Er waren arbeiders, die z.g. tot 210 of 250 pet. boven het vereiste uitgingen. Dan werd het grote bedrog duidelijk van de communisten tegenover de arbeiders. De „Udarniks" hebben bij lange na niet gepresteerd, wat van hen wordt ver teld. Dit is een eenvoudige methode van de grote communistische bonzen om iemand een geweldige prestatie te laten leveren op papier, die in werkelijkheid onmogelijk was. De arbeiders kregen dit door en kwamen in verzet, doch te laat. De communisten verklaarden daar op, dat wat die of die „Urdanik" kon, door allen kon worden verrioht wan neer men maar wilde. En dan komt de grote bedreiging; „Wanneer iemand niet werken wil. dan is hij slechter dan een kapitalist." Volgens berichten van gevluchte ar beiders uit Csepel, het grootste indus triecentrum van Hongarije, is door het jaagsysteem. wie de meeste arbeid ver richt, de fabriek een hel geworden. Kameraadschap bestaat niet meer. En iedereen wordt de drijver van zijn buurman. Een arbeider, die meer pres teert dan een ander, wordt door de ar beiders vermeden en als iemand de spanning niet meer kan verdragen en steeds minder en minder kan. dan wordt hij bespot en gehoond en zorgt Andrassy Ut 60 spoedig, dat hij ver dwijnt. Toch is door de opvoering van de arbeidsprestaties dc levensstandaard niet verhoogd. Dit is voornamelijk te wijten aan de eisen, die Rusland aan Hongarije stelt, de vergoedingen van oorlogsschade enz., en de geweldig uit gegroeide bureaucratie, die scligtten geld verslindt. Bovendien zijn er thans de communistische bonzen, die grote sommen gelds verdienen, zoals b.v. Zoltan Vass. die zeventien jaar wegens verduistering gevangen heeft gezeten en thans voor een van de rijkste man nen van Europa wordt gehouden. het opvolgen van de resolutie van de Raad. Generaal Romulos (Philippijnen) ver klaarde met nadruk, dat er geen sprake kon zijn van een pi-eliminaire conferen tie over de vraag of de republikeinse leiders al dan niet hersteld zouden wor den. Dit punt is reeds beslist door de resolutie van de raad. Dr. Van Royen zeide als toelichting op de preliminaire conferentie: „Het lijkt mij toe, dat de Nederlanders een essen tiële bijdrage hebben geleverd om de huidige impasse te doorbreken door het voorstel betreffende het houden van een preliminaire conferentie te steunen. Dit zal echter offers vragen van beide par tijen. Ik betreur het daarom van dc heer Palar te hebben begrepen uit zijn ver klaring van Maandag, dat de Republiek niet bereid is het voorstel van Canada aan te nemen. Het zou tragisch zijn, indien de Re publiek thans de deur sloot voor on derhandelingen, want de prijs voor deze kapitale dwaling zou in de eer ste plaats betaald worden door het volk van Indonesië in de vorm van maandenlang uitstel en blijvende onzekerheid en door de voortdurenle guerilla. Ik hoop daarom oprecht, dat de Republiek haar houding zal willen herzien. Volgens U.P. heeft dr. Van Royen nog verklaard dat herstel van de Republiek op dit ogenblik betekent bevoegdheden over een bepaald deel van Java geven aan de republikeinse regering met de gewelddadige gevolgen van dien. Hij zei, dat de overdracht van de souvereiniteit over een paar maanden zou betekenen, dat deze aan de Indonesische federale regering kwam, waarin de republikeinse leiders een invloedi'ijke stem zouden hebben, zonder in staat te zijn, hun wil op te leggen aan geheel Indonesië. De afgevaardigde van de Oekraïne, Tarasenko, herhaalde de beschuldigin gen van Rusland, dat de federalisten in Indonesië enkel Nederlandse „marionet ten" zijn en dat verscheidene leden van de Raad thans bezig waren met het sanc- tionneren van de Nederlandse agressie. Hierna werd de zitting verdaagd tot Maandag. Kringen der Amerikaanse delegatie bij de V.N. hebben, volgens U.P., ver klaard, dat de V.S. hun fiat zullen hech ten aan de Ronde-Tafelconferentie en de pogingen van de UNCI zullen bevorde ren om het conflict in Indonesië bij te leggen, vooropgesteld, dat de republi keinse leiders naar Djocja zouden terug keren. Amerikaanse autoriteiten zijn van mening, dat in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, die in April in New York bijeenkomt, een poging zal worden gedaan om de diplomatieke boycott jegens Spanje op te heffen. Men meent, dat Zuid-Amerikaanse en Arabische lan den van plan zijn een resolutie in te dienen, die beoogt de boycott op te hef fen, die in 1946 is ingesteld. De Ver. Staten zullen waarschijnlijk deze reso lutie steunen. De filibuster-campagne (campagne om door lange redevoeringen de afhan deling van een wetsontwerp tegen te houden) van de Zuidelijke democrati sche senatoren in de Amerikaanse se naat, welke de werkzaamheden gedu rende veertien dagen heeft opgehouden, is Dinsdagavond plotseling beëindigd, doordat de zuidelijke en republikeinse senatoren achter de schermen tot een compromis zijn gekomen. Volgens de compromis-regeling zou onbegrensd debat worden toegestaan over een motie tot wijziging van het senaatsreglement (deze wijziging was door de democraten, die achter Tru man staan, gevraagd om het filibus- teren onmogelijk te maken), doch zou het debat over alle andere onderwer pen beëindigd kunnen worden door een twee-derden meerderheid van de gehele senaat. De regering-Truman wil een regeling, waarbij het filibusteren over elke kwes tie beëindigd kan worden door een twee-derden meerderheid van de aan wezige senatoren. Senator Scot Lucas van Illinois zeide tegen joui'nalisten, dat het compromis de deur had gesloten voor alle wetge ving ten aanzien van de burgerrechten. „Wanneer dit voorstel wordt aanvaard", aldus zeide hij, „betekent het dat alle wetgeving tegen stembelasting of lyn- chen onmogelijk wordt." President Truman heeft thans drie belangrijke nederlagen in het Congress geleden, waardoor zijn „fair deal"-pro- gram ernstig gevaar loopt. Enige waar nemers te Washington zijn van mening, dat Truman binnenkort gevolg zal geven aan zijn onlangs afgelegde verklaring, dat hij opnieuw een toumée door het land zal maken om het volk op de hoogte te stellen van „de wandaden van het Congress". De republikeinen en Zuidelijke de mocraten hebben in het Congress sa mengewerkt om Truman de volgende drie nederlagen toe te brengen: 1. Het Huis van Afgevaardigden Z. H. de Paus heeft in December j.l. aan de priesters in de door de communisten bezette gebieden van China toegestaan zo nodig de H. Mis op te dragen met gebruik making van gewoon, inplaats van onge desemd, brood, zonder altaar en kaarsen, zonder paramenten en zonder missaal. De priesters zullen het misformulier van de Mis voor de overledenen of de Mis van O.L.V. mogen gebruiken. Uit het gisteren door Reuter uit Vaticaan stad ontvangen, o.m. in dit blad gepubli ceerde, bericht kan worden opgemaakt dat nu ook priesters in Oost-Europese landen een dergelijk verlof hebben gekregen. Wijn is echter voor het opdragen van een H. Mis essentieel, zodat op dit punt het Reuter-bericht onjuist was. keurde verlenging van controle op hu ren voor 15 maanden goed, doch op voorwaarde, dat de plaatselijke autori teiten de controle in hun gebieden te allen tijde kunnen beëindigen. Dit in tegenstelling tot wat Truman tijdens zijn verkiezingscampagne beloofde. 2. De Senaatscommissie voor de strijdkrachten weigerde de benoeming van Truman's vriend Wallgren als voor zitter van de nationale raad voor hulp bronnen te bekrachtigen. 3. De filibuster in de Senaat, die ge bruikt is om de indiening van Truman's wetsontwei'p voor de burgerrechten on mogelijk te maken, is slechts geëindigd op voorwaarden, die voornamelijk ge dicteerd zijn door de zuidelijke demo craten en de republikeinen. In de vergadering der Tweede Kamer heeft minister Lieftinck Woensdagmid dag medegedeeld, dat hij hoopte aan het einde van dit jaar een verlaging van loon- en inkomstenbelasting gereed te hebben. Naar aanleiding van het feit, dat enige dagen geleden in Hongarije een groot aan tal Katholieke jeugdleiders werd gevan gen genomen, heeft de Katholieke Jeugd raad zich in een algemene oproep tot de Jeugd van Nederland gericht om deze op te wekken tot gebed en offer en tot een gees telijke strijd tegen het communisme. Hedenmorgen heeft het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage de „Krimi- nal-Sekretar" Franz Fischer tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Bij de eerste zowel als bij de tweede behandeling van deze zaak voor het Hof eiste de pocureur-fiscaal de doodstraf. Verwachting tot Vrijdagavond: Gedurende de nacht zwaar bewolkt met regen en minder koud. Tijdelijk weer tot stormachtige toenemende wind tussen West en Noord-West. Morgen overdag wisselende bewol king met enkele buien. Vooral langs de Waddenkust aanvankelijk storm achtige, later wat afnemende Noord- Westelijke wind en weer iets kouder. Zon 6.49—18.49. Maan tot 8.09. Met het K.L.M.-toestel uit Londen, dat Woensdagavond om kwart over negen op Schiphol aankwam, is minister D, U. Stik ker na zijn Londense besprekingen naar Nederland teruggekeerd. De minister was zeer zwijgzaam en zeide slechts uiterst tevreden te zijn over de te Londen be reikte resultaten. Letterlijk zei de minis ter: „De conferentie te Parijs heeft die te Brussel gunstig beïnvloed en deze Bene- luxconferentie heeft weer een zeer gun stige invloed gehad op de te Londen ge houden besprekingen. Ik ben een zeer te vreden mens". Met deze woorden draaide hij zich glimlachend om en keerde snel huiswaarts. Naar A.F.P. verneemt, heeft de Ned. gezant te Rome. W. graaf van Bylandt, op het ministerie van Buitenlandse Zaken aldaar geprotesteerd naar aan leiding van een beledigende opmer king. die in verband met de Indonesi sche kwestie aan het adres van de Ko ningin door de leider der communisti sche partij. Togliatti. bij een Kamer debat inzake het Atlantisch pact is ge uit. Een buitengewone algemene vergade ring van het NW heeft naar aanleiding van de gang van zaken in het Wereld vakverbond besloten, dat het NVV uit het Wereld vak verbond zal treden. De beslissing werd met algemene stemmen genomen. Het bericht, dat in de komende maan den op een drietal Zondagen ontheffing zal worden verleend van het verbod tot autorijden, heeft in automobilistenkrin gen hier en daar de mening doen post vatten, dat dit vaak verwenste verbod nu binnenkort ook definitief zal komen te vervallen. Dit moet echter ten stellig ste worden tegengesproken. Zowel van dc zijde van het ministerie van Verkeer en Waterstaat als van dat van Economi sche Zaken heeft men ons met grote be slistheid verzekerd, dat zulks voorlopig absoluut onmogelijk blijft. Het feit is nl„ dat Nederland be schikt over rond 83.000 personenauto's. Wanneer nu aan allen ontheffing zou worden verleend, dan rekent men er op, dat daarvan op Zondagen met re delijk weer zeker 50.000 personen ge bruik zouden maken. Dat zou beteke nen, dat per Zondag aangenomen, dat ieder gemiddeld 10 1. benzine ge bruikt, hetgeen niet overdreven ge noemd wordt 500.000 liter benzine extra benodigd zou zijn. Hierin kan niet worden voorzien. Ten eerste niet, omdat onze deviezenpositie zulks niet toelaat en ten tweede niet, De Amerikaanse regering heeft be sloten, dat zij zich bij haar wapenpro gramma voor 1994-'50 in hoofdzaak door de twee volgende principes zal laten leiden, zo schrijft James Reston, de di plomatieke correspondent van de „New York Times". In de eerste plaats zal zij trachten tussen 1 Juli 1949 en 30 Juni 1950 het tekort aan wapens bij de be staande West-Europese militaire forma ties aan te vullen, doch zij zal niet trachten nieuwe divisies te bewapenen, die thans nog niet bestaan. Het tweede principe is, dat het E.R.P. voorrang heeft wat mensen, geld en ma teriaal betreft en dat niets in het voor- m,x«.^>s Dezer dagen zou de Amerikaanse re gering er toe overgaan de poorten van de atoomstad, die tijdens de oorlog als een ^paddenstoel uit de grond opkwam voor het publiek te' openen, zodat de met-ingewijden voor het eerst in de geschiedenis van deze atoomstad een wandeling door Oak Ridge kunnen maken en zich bewegen kunnen waar zij willen, behalve in sommige verbo den gebieden. De bewoners van deze stad zullen er dan eindelijk toe moeten overgaan hun deuren 's avonds te sluiten, want tot dusver dacht niemand daaraan en was Oak Ridge voor dieven waarlijk geen Eldorado. Niemand die niet in het be zit was van de nodige passen kon in Oak Ridge doordringen of eruit komen, zonder van top tot teen onderzocht te zijn. Nu zal dit veranderen. Familieleden kunnen elkaar zonder bezwaren bezoe ken en de buitenwereld kan inkopen doen in de atoomstad zonder wacht posten te behoeven passeren of papieren hiervoor te bezitten. Op het ogenblik bedraagt de bevol king ongeveer 40.000 zielen. De grond zal nog regeringseigendom blijven, doch geleidelijk zal de werkzaamheid over gedragen worden aan het bestuur van de stad Oak Ridge zelf. Autoriteiten van de Amerikaanse atoomenergie-commissie zijn van mening, dat de opening van de poorten een ge zonde invloed zal hebben op de toe komstige groei en ontwikkeling van de stad. Tot dusver konden handelsfirma's met Oak Ridge alleen zaken doen op een- jaar tot jaar basis, waartoe contracten verleend werden door de atoomenergie commissie. Met de nieuwe geboorte van Oak Ridge zullen contracten op langere ter mijn verleend worden. (Eigen bericht) omdat zelfs wanneer wij over vol doende deviezen zouden beschikken het ons niet mogelijk zou zijn daarvoor voldoende olie aan te kopen. Er heerst n.l. ook op dit terrein een wereldtekort. Tenslotte vestigt men er nog de aan dacht op, dat ondanks dit hinderlijke Zondagsverbod waarop slechts voor 4 a 5 procent van het totaal uitzonde ringen zijn gemaakt de situatie van de Ned. automobilist toch nog belangrijk gunstiger is dan die in Frankrijk. Enge land of een der Scandinavischce landen. Ten bewijze waarvan men dan tenslotte weer wees op de nu vrijgegeven drie Zondagen (waaronder de eerste Paas dag!), die men als „een ministerieel cadeautje" kwalificeerde. Met het oog op de ontmoeting Noord- FrankrijkZwaluwen. Zondag 3 April te Rijssel, speelt een bondselftal Woens dagavond 23 Maart een oefenwedstrijd tegen een Oostelijk elftal op het terrein van Haarlem. De bondsploeg komt als volgt in het veld: Doel: De Munck (Sitx. Bovs); achter: Everse (Neptunus) en Van Bun (MVV); midden: Scholtens rPSV), Kroon (Feijenoord) en Schwencke (HBS); voor: Köneman (SVV) Schaap ('t Gooi), Van Roessel (Longa), Timmer mans (ADO) en Groeneveld (Haarlem). Reserves: Landman (Neptunus), Wa- gener (Willem II), v. d. Hart (Ajax), Wimmers (Bl.-Wit) en Meijer (Spartaan). Onze sportredacteur tekent hierbij aan: mogen we in de samenstelling van de.ze. bondsploeg bovendien enige vinger wijzingen zien voor de proeven die de K.C. zich voorstelt te nemen met enkele nieuwe candidaten voor het Neder lands elftal? De SVV-er Köneman krijgt opnieuw een kans als rechtsbuiten en wanneer hij zich nu beter weert dan in Nijmegen, zal hel hem. bij gebrek aan ernstige concurrentie, niet al te moeilijk vallen, zich in het Nederlands elftal te spelen, nu Lenstra waarschijnlijk de linksbinnenplaats krijgt toegemeten. Van Roessel uit Longa is, óók al bij gebrek aan uitgesproken krachten voor de na tionale middenvoorplaats, eveneens weer eens aan bod gekomen en hoewel wij ons tussen Lenstra en Wilkes gemakkelijk de pittige doorzetter Roozen kunnen denken, die weer in goede vorm is, moet erkend worden, dat ook de Tilburger hiermee een kans krijgt. Ook Van Bun is weer opgesteld, maar nu als linksback, teneinde Everse een kans te geven op rechts. De Munck, met Van Raalte de mogelijke opvolger van de geblesseerde Kraak, zal in deze interessante proef- wedstrijd het doel verdedigen. gestelde wapenprogram het E.R.P. nxoet belemmeren. Er zal worden gepoogd de tekorten in de bewapening van West- Europa, voor zover dat mogelijk is, aan te vullen uit de Amerikaanse oorlogs reserves. „De Amerikaanse regering is echter verontrust", zo gaat de correspondent voort, „over verscheidene fantastische berichten, als zouden de V.S. trachten een groot aantal nieuwe divisies te be wapenen. Dit staat thans niet op het program ma". „In strategisch opzicht is de opvatting van de landen der Westerse Unie, dat zij uiteindelijk in staat moeten zijn de Rijnlinie te houden, maar hier (in de V.S.) is men algemeen van mening, dat het jaren zal duren alvorens de West- Europcsc defensie zich in voldoende mate ontwikkeld heeft om die taak te vervullen". „Intussen hoopt men, dat het moreel van de Wcst-Europese legers beter en de interne veiligheid van de West-Europese landen groter zal worden als de be staande divisies en de vliegtuigeskaders in het fiscale jaar 1950 van het nodige worden voorzien". (Van onze Haagse redacteur) „Wanneer de Nederlandse justitie bij monde van een onafhankelijk rechter iemand in vrijheid stelt en de persoon in kwestie valt onder dc categorie on gewenste vreemdelingen, dan rest ons niets anders dan hem zo spoedig mogelijk over de grens te geleiden. Wij geloven, dat het Nederlandse volk dankbaar moet zijn met dit bewijs van terugkeer tot de rechtsstaat." Dit was hedenmorgen het commentaar van officiële zijde te Den Haag op onze vraag om verduidelijking van het ot'fi- gang tussen denken en is, gaan er vele kansen ciële standpunt met betrekking tot de uitwijzing van Schreieder, die vandaag bij Kaldenkirchen over de Duitse grens wordt gezet. Deze uitwijzing heeft in brede kringen van ons volk verwonde ring gewekt; het schijnt dat de parle mentaire enquête-commissie met Schreider thans klaar is, maar de vraag blijft waarom de uitwijzing plaats vindt nog voor bekend is of het cassatiebe roep van de procureur-fiscaal te Leeuwar den doorgang zal vinden en vlak voor de behandeling van de zaak v. d. Waals voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Men merkt te Den Haag op, dat de uit wijzing zelfs nog wel eerder had kunnen plaats vinden, maar dat tot 17 Maart gewacht is om de nodige formaliteiten te vervullen. Overigens zal meer ophel dering over deze kwestie wellicht ver schaft worden met de beantwoording van de vragen, welke inzake het geval Schreieder gesteld zijn door het Eerste Kamerlid Schalker. Het ministeriële antwoord hierop zal binnen een of twee dagen afkomen. Bij de op 15 Maart j.l. gehouden trek king van de nationale verloting voor „Meisjesstad" zijn de vijf hoofdprijzen ge vallen op de nummers 16431. 11362, 40258, 77971 en 5354.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1