Geen militaire bases op IJsland DE WERELD ROND Ene de Noorman en de valse koning Minister v. d.' Brink over Benelux in de Senaat 56d.p.pm I %°$ST ARDUSiROOP Wij luisteren naar v.. iijMjk DE WITTE TULP Denemarken zal over toetreding tot Atlantisch Pact volgende week een besluit nemen r NIEUWE VERKIEZINGEN VOOR GEHELE STAD Vierde geldsanering in een jaar? Industrialisatie dringend noodzakelijk Zv/JiiMixy VRIJDAG 18 MAART 1949 PAGINA 5 DEFENSIELIJN V.S. TERUG NAAR WESTKUST BRITS VOORSTEL IN BERLIJN fttnF/vmaut-mfsrnsÊ PATERS PASSIONISTEN IN HET ZILVER APOST. DELEGAAT IN JAPAN Vernieuwing nijverheids onderwijs Uitwisseling van studerenden of vaklieden Nederl. potloodindustrie levert f 1 millioen deviezen op UTRECHTS KENGETAL WORDT K30 De Ijsvogels winnen en hebben de toekomst Gustav Rasmussen, de Deense minister Van Buitenlandse Zaken, heeft bü zijn terugkomst uit de Verenigde Staten te Kopenhagen verklaard, dat er geen plannen lopende zijn voor de vestiging van meer Amerikaanse bases op Groen land. Maandag zal de Deense parlements commissie van Buitenlandse Zaken bij eenkomen en men verwacht, dat het Deense parlement volgende week over toetreding tot het pact zal besluiten. De besprekingen tussen Benediktsson en Acheson, de IJslandse en Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, te Washington zijn gisteren beëindigd. Benediktsson heeft „de speciale positie van IJsland als een land zonder militaire macht" uiteengezet en verklaard, dat IJsland geen toestemming zal geven tot het vestigen van enige buitenlandse militaire basis in vredestijd. Fabrieksarbeiders, havenarbeiders en matrozen te Genua legden gisteren het werk neer uit protest tegen enigerlei toetreding van Italië tot het Noord- Atlantisch Pact. In het Italiaanse parlement was he denmorgen nog steeds de obstructie van de linkse groepen tegen het Atlantisch pact aan de gang. Het parlement was toen reeds 40 uur aan een stuk bijeen. De rechtse partijen weigeren te voldoen aan het verzoek van de communisten om de zitting te verdagen en intussen houden de communistische en links- socialistische afgevaardigden redevoerin gen om een stemming over de deelname van Italië aan het Atlantisch pact onmo gelijk te maken. Het einde van de praatmarathon is in tussen nog steeds niet in zicht. Men ver wacht, dat nadat alle communisten en links-socialisten aan het woord zijn ge weest om hun gramofoonplaat af te draaien, linkse sprekers vragen zullen stellen aan linkse oud-ministers, die het recht hebben gedurende een ongelimi teerde tijd hun antwoord te geven. De stakingsactie tegen het pact breidt zich intussen steeds meer uit. In alle steden zijn voor vandaag nieuwe stakin gen aangekondigd. De Ver. Staten trekken de defensie lijn in de Stille Oceaan terug op de Ame rikaanse Westkust. De onderzeevloot is het enige Amerikaanse wapen, dat in de Stille Oceaan gestationneerd blijft, aldus verneemt A.P. uit betrouwbare bron te Pearl Harbour. Nu de kosten ten aanzien van hetgeen in de Stille Oceaan kan worden gedaan een beperkende factor zijn menen zij, dat de beste verdediging een concentratie van de voornaamste afweermiddelen aan de Westkust en in Alaska is. De gestadigde vermindering van de lucht- en zeestrijdkrachten, gestation neerd in Hawai en meer Westwaarts, is hiervan reeds een bewijs. Slechts twee Amerikaanse vliegkamp schepen opereren in de Stille Oceaan en beide zijn gestationneerd aan de Ameri kaanse Westkust. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, zal heden nacht (4.30 uur Ned. tijd) een radio rede houden om de Amerikanen op te wekken tot steun aan het Atlantisch Verdrag. Michael Mcdermott, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft op een perscon ferentie meegedeeld: „De V.S. zullen trachten tussen 1 Juli 1949 en 30 Juni 1950 tekort aan wapens in de bestaande militaire formaties van West-Europa aan te vullen". Volgens Mcdermott betekent deze ver klaring niet, dat andere landen worden uitgesloten. Hij zeide in zijn verklaring te doelen op de landen, die het Noord- Atlantisch verdrag zullen ondertekenen, aangenomen, dat het Congress het be wapeningsprogramma zal goedkeuren. „Het Europees herstelprogram zal de allereerste voorrang hebben, wanneer geld en materiaal van Amerika naar Europa worden gezonden. Het bewape ningsprogramma zal E.R.P. niet nadelig beïnvloeden", aldus Mcdermott. In diplomatieke kringen te Washington werd gisteren verklaard, dat de Ameri kaanse regering gaarne besprekingen over het sluiten van een Middellandse Zee-ver drag zou voeren, indien de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Necmeddin Sa- dak, naar Washington zou komen. In Parijs staat terecht, de Franse lucht vaartpionier Dieudonne Cestes, die be schuldigd wordt van verraad. De prosecu- tie heeft een gevangenisstraf van 15 jaar tegen hem geëist. De Britse I.abour-regering heeft giste ren een tussentijdse verkiezing gewonnen in Sowerby, West Yorkshire. Sinds de al gemene verkiezingen van 1945 heeft de par tij nog geen enkele tussentijdse verkiezing verloren. In het geheel heeft zij 33 zetels moeten verdedigen. De Sovjet-Russische minister van hoger onderwijs, Kaftanov, heeft in een in de „Komsomolskaja Pravda" verschenen op roep, die door de radio is uitgezonden, de aandacht van de bevoegde instanties ge vestigd op de „onvolkomenheden van het ideologisch onderwijs op de lagere en mid delbare scholen". Luitenant-Generaal Oscar von Hinden burg, zoon van veldmaarschalk Paul von Hindenburg, voormalig president van Duits land, moet, volgens uitspraak van het zui- verings-gerechtshof te Uelzen (Britse zone van Duitsland), als een „volgeling van het nationaal-socialistische stelsel" worden be schouwd Hij werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding (5.000 mark), doch hij blijft in het bezit van zijn kies rechten en hij mag een beroep kiezen. De Washlngtonse correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Verenigde Staten op de komende Algemene Vergade ring der Verenigde Naties zullen trachten een compromis te bereiken tussen de lan den, die Spanje tot volwaardig lid van de Ver. Naties willen maken en de andere, die de diplomatieke boycott van Spanje willen voortzetten. Generaal Yoei Ying-Kai is tegen het commando van de Chinese regering in Kan ton in opstand gekomen en heeft zich meester gemaakt van de havenstad Swatou, 280 km. ten N.O. van Hongkong, aldus Chi nese persberichten, die gisteren te Hong kong zijn binnengekomen. De parlementaire secretaresse van het Britse Ministerie voor de voedselvoorzie ning heeft Donderdag in het Lagerhuis me degedeeld, dat met ingang van 27 Maart a.s. het vleesrantsoen verlaagd zal wor den, zodat per persoon per week voor een bedrag van 10 pence aan vlees gekocht zal mogen worden. Totdusverre had het rantsoen een waarde van 12 pence (een shilling). Als reden werd genoemd het feit, dat „de aanvoer uit Argentinië niet verbeterd is". De Franse generaal Henri Giraud is gis teren met nationale eer te Parijs begraven. Het stoffelijk overschot is bijgezet in de Döme des Invalides, waar Napoleon be graven ligt. Ceylon heeft gisteren een radio-uitzen ding van de Pauselijke rede over het proces- Mindszenty verboden. Als officiële reden hiervoor werd gegeven: „De rede is een scherpe aanval op de Hongaarse regering, die hartelijke betrekkingen met Ceylon on derhoudt." Koning Gustaaf van Zweden vindt zich zo langzamerhand te oud om nog een partijtje tennis te spelen. Hij bezoekt echter nog trouw wedstrijden, ook nu hij voor vacantie xn Nice verblijft. Dezer dagen kwam hij na een van de matches de winnaar persoonlijk gelukwensen. Pijnlijke voetenwarmers Lord Mountbatten betaalt belasting - Admiraal Nelson verliest nu ook zijn andere arm - Een dorp voor daklozen - Is dansen zonde? Een Parijzenaar deed tijdens de be zetting goede zaken door aan de Duitsers voetwarmers te verko pen, die hun bij koud weer wanne voe ten garandeerden. Dat ze echter zo af doende verwarmden dat de soldaten na een lange mars niet meer op hun ver brande voeten konden staan, vertelde hij er niet bij. Zijn zaken gingen echter zo goed, dat hij het zonde vond na afloop van de oor log er mee op te houden en hij verkocht zijn voetwarmers aan honderden Parij- zenaars, die nu op de blaren moeten lopen. Er werd een aanklacht tegen hem in gediend en de handelaar werd ingere kend. Rijk en toch geen geld" is de smar- tekreet die Lord Louis Mountbat ten, de „glamour boy" van de Brit se marine, en Gravin Mountbatten. lange tijd de leidster van de internationale crème de la crème, via hun advocaten de wereld in hebben gezonden. Zij lie ten bekend maken, dat de huidige be- lastingschroef hun inkomen tot het ne gende deel van zijn vooroorlogse om- Vang in elkaar heeft gedraaid. Om de eindjes aan elkaar te knopen, zo vertellen de advocaten, zal in het Hogerhuis een wetsontwerp worden in gediend dat beoogt de 47-jarige Lady Mountbatten toestemming te geven het kapitaal van 1.400.000 pond sterling te gebruiken dat zij 27 jaar geleden van haar grootvader, Sir Ernest Cassel, ge ërfd had. Grootvader had bepaald dat zij dit kapitaal niet mocht aanspreken en ook niet lenen op onderpand van toekomstige baten uit dat kapitaal. Na belasting-aftrek leverde dit kapi taal nog zo ongeveer 26.000 pond per jaar op, doch momenteel blijft er maar 5000 pond over en dit jaar met een ka pitaals-heffing van 30.000 pond moet de gravin er nog flink op toeleggen. Lord Louis, die thans schout-bij-nacht is, met bevel over het te Malta gesta- tionneerde eerste kruisereskader, heeft een salaris van 5 pond 10 shilling per dag. Hoewel dat heel wat beter is dan de nog geen 10 shilling die hij als lui tenant verdiende ten tijde van zijn huwelijk in 1922, haalt het niet bij de 45 pond per dag die hij in 194748 tou cheerde als de laatste onderkoning van India. Als het Hogerhuis het wetsontwerp hiet aanneemt zou de gravin, die een grote reputatie op sociaal gebied geniet, haar desbetreffende activiteit „drastisch hioeten beperken". Behalve hun villa op Malta hebben he Mountbattens een huis van 22 ka ders in het Londense West End, een landhuis te Romsey en een kasteel in Ierland. De graaf, die geparenteerd is aan de aritse koninklijke familie, is de oom yan Prins Philip, de hertog van Edin burgh, en de broer van kroonprinses J-ouise van Zweden. De Mountbattens hebben twee dochters: de 25-jarige Pa- l''cia en de 20-jarige Pamela. ook zijn linker arm: de admiraliteit liet hem afzagen. Nelson's beeld een boegbeeld van het oude houten oorlogsschip „Nelson" staat op het exercitieterrein van de kazerne der koninklijke marine. De ma trozen maakten er een gewoonte van, ouwe schoenen, plunjezakken en huis houdelijke artikelen aan Nelson's ene arm te hangen. Dat was te veel voor de beroepseer van de marine-autoriteiten en zij ga ven bevel tot amputatie. In de nabijheid van Rome wordt een nieuw dorp gesticht, dat „Sint Fran- ciscus van Assisië" zal heten. Het is bestemd voor 3000 Romeinse daklozen en zal bestaan uit 430 gebou wen. Ploegen arbeiders zijn reeds begon nen met de afgravingen voor de fun damenten. De provinciaal van de min derbroeders. pater Benedette Pesci, heeft gisteren plechtig de eerste steen voor een der huizen gezegend. Z. H. de Paus heeft 50 millioen lire voor de bouw van het dorp beschikbaar gesteld. De gemeente Rome heeft de grond geschonken. Met tegenzin heeft de Britse regering erkend, dat vele mensen graag laat op zitten, dansen en borrels drinken. De minister van Binnenlandse Zaken, Chuter Ede, beval een parlementscom missie aan, om de Mayfair-hotels en -restaurants, die dansmuziek hebben, toe te staan tot twee uur 's nachts open te blijven. De meeste gaan nu om midder nacht dicht. „Ik kan zelf niet dansen", vertelde de minister. „Dat is een schande", riepen de parle mentsleden. „Ik werd opgevoed in een huis, waar dansen als een van de zeven hoofdzon den werd beschouwd", legde de minister uit. „Ik zelf denk er niet zo over en ik weet, dat er in Londen behoefte aan deze vorm van ontspanning bestaat", zo voeg de hij er aan toe. Ede meent, dat het sluitingsuur ver legd moet worden om de zogenaamde „Bottle Clubs" in Engeland op te rui men. Deze inrichtingen zijn het equiva lent van de continentale nachtclubs en ontduiken de wet door als „particuliere feestgelegenheid" te fungeren. Ede zegt, dat deze „bottle-feesten" de corruptie der Londense politie in de hand werken. 25. Door de vreemde ontmoeting met de twee mannen maakt zich een onbehaaglijke stemming van het gezelschap meester. Peinzend staart Eric de snel verdwijnende ruiters naHij herhaalt in gedachten nog eens de woorden van de ene ruiteren bedenkt dan eensklaps achterdochtig hoe vreemd het is, dat de ruiters wel een treffenac gelijkenis tussen hem en Omon opmerkten, maar geen moment in de veronderstelling verkeerdenwerkelijk voor de gevreesde „Ene de Noorman" te staanZijn mannen, Winonah en Pum-Pum zijn verre van gerust, allen voelen dat er iets opzettelijks was in deze ontmoeting en zij besluiten op hun hoede te zijn. Op aanraden van onze Noorman leggen de Vikingen hun helmen en andere in het oog springende kentekenen af en vervolgen dan hun tocht door het woud Onderweg overleggen Eric en zijn mannen en zij komen overeen, dat de beste oplossing is, met koning Langha in contact te treden, die veel door oorlogen met ae machtige „Eric" te lijden heeft en er ongetwijfeld voor te vinden zal zijn, de verrader te iwrdrijven. Bij een paar houthakkers vragen zij de weg naar de burcht van Langha en bereidwillig wordt hun deze gewezen. Gelukkig heeft geen der houthakkers iets vreemds aan Eric en zijn troepje opgemerkt. Wat opgewekter vervolgen de mannen nu hun tocht door het woudgeen van hen heeft er erg in, hoe de takken van een bosje, waar zij zojuist langs liepen, opzij geschoven wordenEen donkere gestalte richt zich op en legt zijn boog aan, op de zich verwijderende figuur var Erie In gewoonlijk betrouwbare Westelijke kringen te Berlijn wordt medegedeeld, dat de Westelijke mark vanaf Zondag a.s. enig wettig betaalmiddel in de Wes telijke sectoren van Berlijn zal worden. Op die datum zou Berlijn daardoor zijn vierde geldsanering in minder dan een jaar beleven. De Britten hebben vandaag nog een laatste poging gedaan om de Berlijnse crisis uit de wereld te helpen, voordat zij er in alle ernst toe overgaan om de door de Russen gesteunde Oostmark uit hun sector te verwijderen. Van Britse zijde is namelijk voorge steld om in de gehele stad nieuwe ver kiezingen te houden, waardoor de stad onder een centraal bestuur zou komen te staan. In Westelijke kringen heeft men overigens maar weinig hoop, dat de Sovjets hierop zullen ingaan. Aanvaar ding van het voorstel zou het einde be tekenen van het op 30 November tot stand gekomen communistische stadsbe stuur, waardoor Berlijn in twee afzon derlijke steden verdeeld werd. Indien echter de sanering een feit wordt, zal het niet onwetig zijn Ooste lijke marken in zijn bezit te hebben en voorzover thans kan worden verzekerd, zullen de toegestane inwisselingskantoren blijven functionneren. In deze kantoren werden gisteren Wes telijke marken tegen Oostelijke ingewis seld in de verhouding van een Westelijke tegen 4.60 Oostelijke mark. Het gemeentebestuur van West-Berlijn heeft vandaag met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin het Maak een einde aan dat on ophoudelijk hol gekuch, zui ver Uw ademhalingsorganen van slym en ziektekiemen, neem nog vandaag de bekende, slljmoplossende (Van onze redacteur) Op 20 April hopen de paters Passio- nisten het feit te herdenken, dat de Nederlandse provincie 25 jaar geleden zelfstandigheid verkreeg. Voordien was deze provincie met de Belgische verbon den. Het moederhuis der paters' Pas- sionisten in Nederland staat te Mook tevens theologicum; te Haastrecht is een klein seminarie; het noviciaat en theo logicum zijn te Echt; in Mook zijn tevehs de twee laagste klassen van het klein seminarie gevestigd; in Nijmegen ten slotte bezitten de paters Passionisten een studiehuis voor de paters, die aan de R. K. Universiteit studeren. "De Nederlandse provincie der Pas sionisten beschikt over twee missies. In 1915 kwam de reeds tweehonderdjarige passionistenmissie in Bulgarije in de handen van de Nederlandse paters, die daar thans de grootste beproevingen doorstaan en reeds rekening houden met de mogelijkheid, dat zij hun taak mis schien niet meer zullen kunnen blijven vervullen tengevolge van de geloofs vervolgingen in dat land. Sedert 1946 oefenen de Passionisten missie-arbeid uit op Borneo. Het ligt in de bedoeling dit jubileum op intieme wijze te herdenken. Z.H. de Paus heeft Mgr. M. de Fur.- stenberg, president van het Belgische College te Rome, benoemd tot Aposto lisch Delegaat in Japan. De nieuwe Apostolisch Delegaat werd 28 October 1904 te Heerlen (L.) gebo ren. Tijdens de jongste oorlog werd hij tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld als opsteller van de tekst van een aan de Paaskaars in de kathedraal van Mechelen bevestigde oorkonde, waarin hij op onverbloemde wijze de toestand onder de bezetter aan de kaak stelde. Mgr. De Furstenberg, die 13 Mei 1947 Huisprelaat werd van Z.H, de Paus, zal in de loop van deze zomer naar Tokio vertrekken. besluit van de Westelijke geallieerden wordt betreurd, Berlijn niet op te nemen in de voorgestelde West-Duitse staat. Prof. Ernst Reuter, de burgemeester van West-Berlijn, verklaarde in de ge meenteraad, dat de Berlijners hun eis tot aansluiting bij West-Duitsland nooit zouden opgeven. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een commissie voor het lager nijverheidsonderwijs voor jongens, aan welke wordt opgedragen: a. Het doen van voorstellen met betrekking tot de uitvoering van het aan de am bachtsschool te verbinden voorberei dende leerjaar; b. Het samenstellen van leerplannen voor dit leerjaar; c. Het aangeven van de wijze, waarop, gedu rende hun leertijd, de selectie van de leerlingen, die het voorbereidende leer jaar volgen, moet plaats hebben; d. Het opbouwen van een methodiek voor dit onderwijs en in samenhang daarmede het doen van voorstellen op het gebied van de didactiek en paedagogiek; e. Het geven van richtlijnen voor de scholing en herscholing van de leraren, die reeds bij het nijverheidsonderwijs werkzaam zijn; f. Na te gaan op welke wijze ver betering kan worden gebracht in de opleiding van de leraren voor het nij verheidsonderwijs. in het bijzonder op het gebied van de methodiek en didac tiek; g. Het ontwerpen van leerplannen voor de 2-jarige ambachtsschool en voor de nijverheidsavondscholen; h. In het algemeen het geven van leiding bij het invoeren van de nieuwe onderwijsme thode en bij het uitvoeren van maatre gelen op het gebied van de vernieuwing van het nijverheidsonderwijs. De com missie zal elk half jaar verslag uitbren gen van haar werkzaamheden. Reeds vóór 1940 heeft de Nederlandse regering overeenkomsten gesloten be treffende de uitwisseling van „stagi- aües", d.z. studerenden of vaklieden tus sen 18 en 30 jaar, die ter voltooiing van hun opleiding enige tijd in het buiten land in hun beroep werkzaam wensen te zijn, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken mede. Op grond van zulke overeenkom sten is uitwisseling mogelijk met: Zwit serland, Frankrijk, Denemarken en Zwe den. De normale verblijfsduur in het buitenland is één jaar, welke termijn ten hoogste met 6 maanden kan worden verlengd. De uitvoering dezer regelingen is op gedragen aan de gewestelijke arbeids bureaus. Over het algemeen komen de reiskosten voor rekening van de „sta giaire". Verblijfkosten heeft hij niet, daar als voorwaarde is gesteld, dat de werkgever tenminste kost en inwoning verstrekt of een vergoeding daarvoor, benevens enig zakgeld. De „Nederlandse potloodindustrie Bruyn- zeel N.V." is zes maanden geleden, als eer ste onderneming in ons land begonnen met de fabricage van potloden. De fabriek is in staat 120.000.000 potloden per jaar te maken, dat is 2/3 van de gehele Nederlandse behoefte, wat een deviezen- besparing van ruim f 1.000.000 zal opleveren. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 serenade, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 jeugd, 19.30 Brabants halfuur, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 cyclus, 20.40 klankbeeld „De tien geboden", van Piet van Veen, zevende deel. 21.30 omroep orkest. 22.37 actualiteiten, 22.45 Avond gebed. 23.00 nieuws, 23.15 zang en sextet, 23.35 gram. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 kwartet. 19.00 denk om de bocht. 19.15 regeringsuitz., 19.30 cau serie, 19.50 tien voor acht. 20.00 nieuws, 20.05 piano en clavecimbel, 20.30 cursus. 20.55 boekbespr.. 21 00 gram.. 21.30 luis terspel, 22.00 buitenl. overzicht, 22.15 Swing and sweet, 22.40 causerie, 22.45 Avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 cau serie, 23.30 stemmingsbeeld. ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws 7.15 gymn.. 7.30 koor, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 Schumann, 8.25 inlei ding op 8.30 Hoogmis. 9.45 guitaar, 10.00 kleuters. 10.15 gram., 11.00 zieken. 11.45 schoolradio. 12.15 piano. 12.30 me dedelingen. 12.33 lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 strijdkr., 13.30 film en toneel, 14.10 piano, 14.20 Engelse les, 14.40 gram., 15.10 muziekcursus, 15.30 koor, 16.00 causerie. 16.10 Am. films, 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied. 8.18 orkest, 8.55 concert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 feuilleton. 10.35 arbeiders, 1140 duo. 12.00 Accordeola, 12.30 mededelingen, 12.33 gram.. 13.00 nieuws. 13.15 kalender. 13.20 ensemble, 13.50 orkest, 14 00 Ne- landse lied. 14.20 gram., 14.30 Eng. or kesten, 15.00 streekuitz., 15.25 kamer orkest. 16.10 komt u binnen, 16.25 ensem ble. 16.45 sport, 17.00 gram., 17.30 rijpere jeugd. (Van onze parlementaire redacteur) Minister v. d. Brink heeft Donder dagmiddag bij de beantwoording van de sprekers bij de algemene be schouwingen over de Begroting van Economische Zaken de Eerste Ka mer uitvoerig ingelicht over de resultaten van de Benelux-minis- tersconferentie. Deze mededelingen zijn voor de lezers van de dagbladen der laatste dagen gro tendeels niet nieuw meer. De minister sprak nog eens geruststellende woorden uit om telurstelling, die nog mocht bestaan voor de vertraging met een half jaar om het invoeren der Economische Unie, af te dempen. Hij zette daarbij uiteen, dat het, reeds om technische re denen noodzakelijk is, de fazen van invoering der Unie gelijk te schakelen met het Amerikaanse fiscale jaar en de perioden, waarover de Mar-shall-hulp wordt toegewezen. De Unie toch is ten nauwste verbonden met de werkzaam heid der Marshall-organisatie en dezelf de beginselen, die voor haar gelden, zijn te Parijs onverkort voor Benelux van toepassing verklaard. Wanneer men dan ook thans in Den Haag besloten heeft tot een proces-orde, die een voor-Unie onderscheidt van 1 Juli 1949 tot 1 Juli 1950, vervolgens van 1 Juli 1950 af een beperkte unie, waarin nog voor korte tijd het goederenverkeer vrij naar het kapitaalverkeer aan zekere restricties onderhevig zal blijven, het dan ten- laatste de volledige unie een feit zal worden, dan heeft men, aldus de minis ter, niets anders gedaan dan een tech nische verfijning doorgevoerd, die gro'e schokken in de overgang zal voorkomen. Prof. v. d. Brink wees er nog op, dat tijdens de voor-Unie een nieuw op te stellen handelsverdrag met België en Luxemburg zal gelden, waarbij een systeem zal worden ge kozen. dat voor het handelsverkeer met de betrokken producten wel aangifte zal vereisen, doch overigens generlei beperkingen zal opleggen. Overigens kreeg men te verstaan, dat de producten zelf nog niet zijn vast gesteld. De minister maakte deze opmerking in verband met zekere beduchtheid, die men in de Kamer BHtMl VITA VONK BIRO'S EYE WINTERZON KRISTAL door HELEN CIRVAN (Copyright Ultg. De Koepel, Nijmegen) n 1797 heeft Admiraal Nelson bij Teneriffe zijn rechter arm verloren: Spanjaarden schoten hem af. In 1949 verloor Nelson te Chatham 13) „Geen wonder," antwoordde Elspe.th vinnig Toen ze eindelijk het kapje recht gezet had, vroeg Ze: „Zeg, wat zei mijnheer daarstraks tegen me vrouw. Wat voor bezwaar bad hij te gen mijn fluwelen hoed?' Jan haalde de schouders op Nou, het zal wel geweest zijn, dat hij het moest zijn, die all&s regelen wilde, mompelde hij nauwelijks hoorbaar. „Dat Is niet waar," protesteerde Pie- ter: „Mijn vader vond, dat je niet naar Haarlem moest gaan in de kleding van een dame, maar liever als een eenvou dig meisje van het platteland." Toen ze dit hoorde, probeerde Elspeth bezorgd van zijn gezicht af te lezen wat dit betekende. Was mijnheer bang, dat ze herkend zou worden? Al de ongerustheid, die kort tevoren in haar weggezonken was, kwam weer boven. „En je zei, dat de Spanjaard vertrokken was!" „Ik heb gezegd, dat de Gele Kat ver trokken was," verbeterde Pieter. Maar hij gaf toe, dat het meer dan waar schijnlijk was, dat de Spanjaard met het schip was weggevaren. Toch vond hij het verstandig,, dat zijn vader alle mogelijke voorzorgen nam. De man had misschien Ongeduldig kwam Jan tussenbeide. „Wat een drukte maak je om die Spanjaard. Kun je. niet aan iets an ders denken, Pieter? En met je vader is het al hetzelfde. Je zou gaan den ken, dat elke Spanjaard een monster Pieter keek verwijtend naar zijn neef. „Dat zou wel eens niet zo heel ver van de waarheid kunnen zijn. Mijn vader is het beleg van Haarlem nog niet vergeten, toen onze mensen stier ven van de honger en eerlijk vochten; desondanks werden hun huizen ver brand en hun families gemarteld, toen de vijand de stad innam. Dat is iets, waaraan jij niet schijnt te. denken." „Zo is nu eenmaal de oorlog," oor deelde Jan filosofisch en om zijn witte tanden plooide zich een lachje vol zelf vertrouwen. „Heb je soms vergeten, dat we Haarlem toch ook weer terug gewonnen hebben?" „En het nu ook willen behouden! En het vrij houden van de. Spanjaarden, voegde Pieter er met grimmige vast beradenheid aan toe. Jan lachte alleen maar tegen zijn doodernstige neef. „Sommige Spanjaar den zien er anders maar wat kranig uit," zei hij luchtig, „want hij wist hoe hij Pieter plagen kon. „Ik vind, dat ze geschikter onderwerpen voor een schil derij zouden zijn dan die dikke Hol landse officieren, die jij in het atelier van Frans Hals schildert. OfMet een zwaai van zijn arm wees hij over de wijde horizon met de groene vel den, met hier en daar een windmolen of 'een boerderij temidden van een groepje bomen en verderop de daken en de torenspitsen van Haarlem. In de klank van zijn stem lag iets uitdagends. Ofging hij voort, „of anders is daar ie,ts om te schilderen als je je al te ver gevorderd vindt voor het schil deren van tulpen." Jan was blijkbaar opzettelijk bezig zijn al te ernstige neef boos te maken, vond Elspeth. Fronsend gaf ze daarover haar afkeuring te kennen vóór ze ter sluiks naar de zwijgende Pieter keek. Alleen een zenuwachtig bewegen van zijn wang verried, dat hij wel had ge hoord wat zijn neef hem had gezegd. Ze vond het nu niet flink van Pieter, dat hij niet van zich afbeet. Waarom schold hij op zijn beurt Jan niet uit?" „Ik begrijp, waarom je niet tegen de Spanjaarden vecht, Jan," zei ze. „Je bent bang, dat je dan aan de verkeerde kant vecht." Jan was een ogenblik van zijn stuk gebracht. Maar de woorden verloren hun stekeligheid, toen hij opkeek naar de spreekster, met haar opgerichte hoofd en met haar blauwe ogen, waar in het moet erkend iets minach tends lag. Ze zag er met haar boze ge zichtje even aardig uit als wanneer het innemende kuiltje op haar linker wang te voorschijn kwam. Jan lachte haar toe. „Die is raak," verklaarde hij met een overdreven buiging. Aan het vleiende in zijn zwarte ogen zou op een ander ogenblik moeilijk weerstand te bieden zijn geweest, maar Elspeth kon niet nalaten te denken aan Mijnheer's voorzorgsmaatregelen. Zij hadden haar angst weer doen opleven. Eerst toen ze de Zuiderpoort doorgin gen, was ze weer wat gerustgesteld. Het kanaal veranderde nu in een door bo men overschaduwde straat, waarin het schip zonder dat de voorbijgangers er veel op letten voortgleed. De Hollan ders met hun brede ruggen, die aan weeiszijden van het kanaal liepen, za gen er allen keurfg uit als Pieter en Mijnheer. En ze bewonderde de rijen keurige, stenen huizen, met de glas-in- lood ramen, voorzien van vrolijk ge kleurde luiken. Soms was er een hofje tussen de huizen, beschermd door een stenen muur. Door een openstaande deur kon ze nog juist even naar binnen glu ren. Ze zag een groepje echt-Hollands uitziende kinderen, bezig met een soort kegelspel. Wat een leuke stad was dit! En zo schoon! Opeens, een paar deuren voorbij de binnenplaats, trok een lelijk en kwaadaardig uitziend ding haar oog. Elspeth ontstelde er bijna van, toen ze het zag. Vlug tikte ze Pieter op de schouder om zijn aandacht er op te ves tigen. „Wat is dat voor een afschuwelijk beeld?" „Waar?" Op de hem eigen kalme ma nier keek hij rond. Maar ook Jan had al gauw het zwarte hoofd gezien, dat bo- van een deuropening hing. Groteske ogen staarden uit een houten gezicht; de mond storyi wijd open en de rode tong hing op een onsmakelijke manier naar buiten. Jan lachte. „O, de gaper! Dat is het teken, dat daar een drogiste rij is. Hebben jullie zulke gapers niet in Engeland?" Elspeth schudde het hoofd met een gezicht, waaraan men duidelijk kon zien, dat ze het geen mooi ding vond. „Je kunt aan die kop zien, hoe je je voelt als je medicijnen uit die winkel hebt gehaald." Jan keek nog beteuterd, maar zijn stem lachte alweer. „Wat een rare boeman! Je zou bang zijn, daar iets te kopen." Terwijl de boot naar de kade voer, voegde Pieter's vader zich weer bij de anderen. Men kwam aan een groot pleiD met de Grote Kerk aan de ene kant en een open markt aan de andere. Toen Elspeth al de mensen zag, die daar op het met ronde keien geplaveide plein rondliepen, voelde zij zich weer onbe haaglijk; met tegenzin ging ze van de boot. Er was evenwel niemand, die op hen lette; zij liepen onopgemerkt tussen de inwoners van de stad. Pieter haastte zich naar het atelier van Frans Hals, zijn vader ging in een herberg, waar hij de koerier zou treffen en Milady en Jan, die samen achterbleven, wandelden wat langs de kade. Jan kocht Elspeth op de bloemenmarkt een bouquetje vergeet- me-nietjes en bood haar dit met een galant gebaar aan. Aan de wafelkraam bracht hij haar er toe, een van de war me, knappende koekjes te proeven, die zo aardig ingedeeld waren in kleine vierkantjes (Wordt vervolgd) had uitgesproken met betrekking tot textiel. Hij verklaarde, dat bij de onderhan delingen over de aanwijzing der produc ten rekening gehouden zal worden "met de wensen van het Nederlandse bedrijfs leven. Wij kregen uit deze mededelingen niet de indruk, dat er met betrekking tot de datum, waarop de textielinvoer zal worden vrijgelaten, reeds iets is vast gesteld. Voorts vernam men, dat naar het oor deel van de minister en zijn raadslieden het vrijgeven van de consumptie en de prijzen nog geenszins een gelijk con sumptieniveau in het gehele Benelux- gebied impliceert, laat staan noodzakelijk maakt. Het is ook binnen het raam van een nationale economie in een minder welvarend deel van een land mogelijk, dat het consumptieniveau lager ligt dan in een ander, betrekkelijk „rijk" deel. In den brede ging de minister nog in op de gemeenschappelijke politiek, die de drie landen gaan voegen met betrekking tot de restricties ten aan zien van de importen uit het dollar- gebied. Inzonderheid ook in verband met het nieuwe handelsaccoord met Groot-Brittannië had de minister reeds gewezen op de mogelijkheid tot het doen van aanzienlijke dollarbesparin- gen, die dit voor ons opent. Begrepen wij de minister goed. dan acht hij de kwestie van de rentevoet voor dit moment nog niét zeer urgent. De rentepolitiek zal tegen de tijd van de overgang naar het definitieve stadium der unie worden vastgelegd De minis ter erkende de wenselijkheid van Bel gisch-Luxemburgse investeringen in Ne- derland. Al zijn er verschillende facto ren werkzaam op het verschil in rente niveau tussen de drie landen, zo achtte prof. v. d. Brink toch het voor-oorlogse verschil voor de nieuwe verhoudingen niet passend. In het begin van zijn uiteenzettin gen heeft prof. v. d. Brink een schets gegeven van de algemene economi sche situatie van Nederland. Mede ter tegemoetkoming aan de deriïo- grafische ontivikkeling betoogde hij met de grootste nadruk de noodzaak van industrialisatie. De bevolkings aanwas maakt een investering van vele honderden millioenen per jaar nodig, en ook als dat gedaan wordt, dan is nog altijd een krachtige emi gratie-politiek vereist. Dinsdag gaat de minister verder. Hij is dan o.m. nog een antwoord schuldig aan de heer Woudenberg, die hem zeer gecritiseerd heeft over de kolendistribu- tie en de naar des heren Woudenberg's mening onbevredigende verklaringen, die de minister daar onlangs in de Tweede Kamer over gegeven heeft. Met ingang van Zaterdag a.s. zal het telefoonnummer van de stad Utrecht en De Bilt, tot heden K 3400. veranderd worden in K 30. Echter alleen voor de aangeslotenen in het telefoondistrict Utrecht. Voor de andere districten blijft het nummer K 3400 ongewijzigd. Het zal voor aangeslotenen van het district Utrecht eveneens mogeliik zijn langs automatische weg verbinding te krijgen met Ede (netnummer K8380), Veenendaal (K 8380). Ederveen (K 83871, Lunteren (K 8388). Wageningen (K8370), Rhenen (K 8376), Eist (K 8377). Benne- kom (K 8379) en Renkum (K 8373). Ten slotte zullen met ingang van 8 April de netten Ermelo—Veldwijk en Hierden ge automatiseerd worden. In de Apoilohal te Amsterdam werd gis teravond de ijshockgywedstrijd tussen de Ijsvogels en de Rest van Amsterdam ge speeld. De Ijsvogels behaalden een 104 overwinning, doch deze grote zege is niet zo belangrijk voor de Ijsvogels als het feit, dat vele jonge spelers in het team zich hoe langer hoe dichter bij de top scharen. De technische capaciteiten van vrijwel alle spelers zijn zeer zeker vooruit gegaan, zodat het er voor de toekomst niet donker uitziet. De tussenstanden waren 6—0, 2—3, 2—1. Op 11 Mei wordt voor de afdelingen Delft, Den Haag en Westland van de Onderwijzersvereniging „St. Augusti- nus" een congresdag in Stads Doelen te Delft gehouden. De dag begint met een H. Mis in de St. Hippolytuskek. In Stads Doelen zal voor die dag een ten toonstelling van leermiddelen te be zichtigen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5