Oostmark verdwijnt als betaalmiddel in W.-Berlijn Mgr. Huibersin Stille Omgang BRUGGEHOOFDEN DOOR DUITSE PARACHUTISTEN ONMIDDELLIJK INGESLOTEN Beestachtige wreedheden van SS-ers Sportnieuws Tot hoofd en hart OPTREDEN VAN NEDERLANDSE LUITENANT REDT LEVEN VAN UNCI-WAARNEMERS Vuurgevecht van een half uur Montgomery chef van Atlantische defensie? Standpunt B.F.O. Half millioen voor Rode Kruis in Indonesië Min. Stikker naar Amerika Verkiezingen Franse departementale raden Volksraad in O.-Duitsland aanvaardt ontwerp-Grondwet Aanval op Waalhaven had voor Duitsers gevaar op kunnen leveren Verwarring op eiland Dordrecht - <fl Thans 35.000 deelnemers. A.M.F. verhoogt bijdragen aan ziekenkas Apostolische Zegen voor Kath. jongeren .Vs*-M - mÊtÈÈÊSÊmk Ernstig auto ongeval nabij de Nieuwe Wetering K.V.P. Jongerenappèl 1949 .Het weer. Schilderij van Rubens met mes doorstoken C.P.N. volgt haar rode broeders Wel een bekentenis maar geen berouw MAANDAC 21 MAART 1949 72sfe JAARGANG No. 24415 Overeenstemming met resolutie van Veiligheidsraad Gaullisten aanvankelijk in de meerderheid VERDEDIGING VAN MOERDIJKBRUGGEN IN 1940 f 15.000.op no. 5459 Op het Bagijnhof Hongaarse priesters eensgezind achter Prins-primaat Nederlandse gezant bij Z.H. de Paus Apostolisch Vicariaat te Bandjermasin V! Twee doden en vier gewonden Politiek delinquent wilde aandacht op zich vestigen Voetbal Hockey Korfbal Wielrennen BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacisur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. in het Indonesisch naar hen, dat de inzittenden van de jeep tot de Com missie der V.N. behoorden, daarbij de aandacht vestigend op de ken tekenen van de jeep. Hierna klonk gejoel van de aanvallers, die meer malen riepen: „Mati, mati" (d.i. dood, dood). Een half uur lang volgde hierna een vuurgevecht, waarbij Van Voorst tot Voorst nieuwe verwondingen opliep. Als gevolg van uitputting moest hij in de Chinese bus worden gedragen. Vertegenwoordigers van de U.N.C.I. zullen volgens A.P. naar Djocja vliegen om de toestanden aldaar in ogenschouw te kunnen nemen. Met betrekking tot de beschieting van de militaire waarnemers van de Commissie der Vereenigde Naties nabij Brastagi kan nog worden gemeld, dat de jeep bij het passeren van een der vele haarspeldbochten in de betrokken Weg, van achteren automatisch vuur ontving, waardoor alle drie inzittenden Werden gewond. De heer Chaplin zat aan het stuur, naast hem zat de heer Simmons en achterin de Nederlandse luitenant Van Voorst tot Voorst. Chaplin, die door verscheidene kogels Werd getroffen, verloor de macht over het stuur, waardoor de jeep tegen de berm van de weg reed en tot stilstand kwam. De beide waarnemers der Com missie sprongen er uit, waarna luite nant Van Voorst tot Voorst het vuur beantwoordde; het duurde een half uur voordat de aanvallers aftrokken. Een uur later kwam een ander voertuig, een autobus van een Chinese onderneming op de plaats van de overval, en stopte daar. Onmiddellijk /daarna arriveerde een Nederlandse patrouille uit Brastagi. De gewonden zijn 's avonds naar het hospitaal te Medan overgebracht. Zaterdagmorgen heeft generaal P. Scholten, territoriaal, tevens troepen commandant, de gewonden bezocht en later op de morgen bracht ook de Fran se militaire waarnemer te Medan, kolo nel Ansidee hun een bezoek. Deze laatste heeft aan generaal Schol ten zijn dank betuigd voor het dappere optreden van de Nederlandse luitenant, zeggend, dat zijn beide collega-waarne mers hieraan ongetwijfeld hun leven hebben te danken. Aneta weet nog te melden, dat luitenant Van Voorst tot Voorst op de berghelling acht Indonesische aanvallers zag, gewapend met breu- - guns, stenguns en geweren. Hij riep Volgens een bericht uit Washington van het Engelse conservatieve blad Dai ly Mail wordt verwacht, dat de V.S. zul len instemmen met de benoeming van Veldmaarschalk Montgomery, permanent voorzitter van de commissie van opper bevelhebbers der West-Europese Unie, tot hoofd van de verdedigirijkscommissie van het Atlantisch pact. „Men denkt hier," zo zegt de corres pondent, „dat de commissie haar hoofd kwartier in de buurt van Parijs zal heb ben." Verder zou generaal Joseph Law- ton Collins, de Amerikaanse viee-staf- chef, mogelijk tot lid van de commissie benoemd worden. Naar aanleiding van de berichten betref fende de resolutie van de B.F.O. van 3 Maart j.l. verneemt Aneta's correspondent te Makassar van welingelichte zijde, dat op voorstel van de Oost-Indonesische delegatie in de vergadering van de B.F.O. van 3 Maart j.l. een resolutie werd aangenomen öiet algemene stemmen. De resolutie had de inhoud, die door het Chinese blad „Keng Po** was weergegeven, n.l. 1. Herstel van de republiek te Djocja; 2. Erkenning van de bemiddeling door de Commissie der V.N. 3. Het verzoek tot uitvaardiging van het bevel tot staken van het vuren. In de daarop volgende vergadering werd de resolutie op verzoek van enige leden nogmaals aan een beschouwing onderworpen. Er werden echter geen wijzigingen meer aangebracht. Aneta's zegsman was van me ning, dat de resolutie dus wel degelijk de algemene inst emming van de B.F.O. had. De Hoge Vertegenwoordiger Van de Kroon werd 11 Maart van deze be slissing in kennis gesteld, ofschoon de tekst Van de resolutie hem niet werd overhan digd. De zegsman voegde hieraan toe, dat het standpunt van de B.F.O. in deze reso lutie neergelegd dus overeenstemt met de resolutie van de Veiligheidsraad en niet zal te niet gedaan worden door het Ca nadese voorstel in de Veiligheidsraad, dat hierop eveneens is gebaseerd. Als gevolg van de onlangs door het Nederlandsche Roode Kruis gevoerde actie „Rode Kruis-hulp voor Indonesië is het Nederlandsche Roode Kruis in staat om voor een waarde van over het half millioen gulden aan genees- middelen, melk en habyvoedsel naar Indonesië te zenden. Naar wij vernemen, ligt het in het Voornemen van de minister van Buiten landse Zaken, mr. Stikker, ter onderte kening van het Atlantisch Pact 24 Maarc Van Southampton uit met de „Queen ®flary" naar Amerika te vertrekken. Over het algemeen schijnt zestig a zeventig procent van het aantal stemge rechtigden bij de Zondag in Frankrijk gehouden verkiezingen voor vernieu wing van de helft der provinciale raden zijn stem te hebben uitgebracht. Van de tegen middernacht getelde stemmen (700.000) kwam 28 procent aan de Gaullisten, 23 procent aan de communisten en 38 procent aan de ge zamenlijke regeringspartijen. Van de laatste waren 1'9 procent van de socia listen, 10 procent van de M.R.P. en 9 procent van de radicalen. De overblij vende 11 procent kwam aan rechtse groeperingen. De Gaullisten hadden ook wat het zetelaantal betrof, de leiding. Iedere candidaat, die een meerder heid behaalt boven het gezamenlijk op andere candidaten uitgebrachte stern- mental, is gekozen. Wordt geen absolute meerderheid behaald, dan is een nieu we verkiezing, welke aanstaande Zon dag wordt gehouden, nodig. Volgens kort na middernacht bekend geworden uitslagen zal in een van iedere twee kiesdistricten herverkiezing noodzake lijk zijn. Van de 220 bekend geworden uitsla gen verklaren de Gaullisten 91 zetels gewonnen te hebben. In het geheel gaat het om 1508 zetels. De Franse premier, Henri Queuille, heeft Zaterdagavond aan de vooravond van de kantonnale verkiezingen, in een radiorede betoogd, dat zijn regering in de afgelopen zes maanden belangrijke successen had geboekt, door: 1. De begroting in evenwicht te bren gen; 2. Inflatie af te weren; 3. De stijging van de prijzen te ver hinderen. Bij de verkiezingen is Henri Queuille gekozen tot lid van de departementale raad van het kanton Neuvic-Ussel in het departement Correze (Zuid-Cen- traal-Frankrijk) met 1957 stefnmen. Zijn communistische tegenstander kreeg 814 stemmen. Deze ongesalarieerde functio narissen helpen de departementen be sturen. „Wie z'n hoed 'S dat?" Niet alleen de Spoorwegen kennen vergeetachtige reizi gers. Ook bij de K L. M. worden geregeld door haastige reizigers voorwerpen achtergelaten, die op het bureau voor gevonden voorwerpen worden gedeponeerd en in vele gevallen niet worden opgevraagd. Maar ook de K. L. M. kan niet met de steeds aangroeiende massa voorwerpen blijven zitten en daarom werd Zaterdag op Schiphol een publieke verkoping gehouden, die heel wat kooplus tigen trok. Alvorens te bieden, even passen. ft De Westelijke mark is gisteren het enige wettige betaalmiddel in de Weste lijke sectoren van Berlijn geworden, al dus is door de Britse, Franse en Ameri kaanse militaire gouverneurs in Duits land medegedeeld. De mededeling betekent practisch het verbod van de Oostelijke mark, die tot nog toe als wettig betaalmiddel in de Westelijke sectoren was aanvaard. In een officiële mededeling van de Westelijke geallieerden wordt gezegd, dat de militaire gouverneurs het besluit, dat de Oostelijke mark zou ophouden wettig betaalmiddel in de Westelijke sectoren van Berlijn te zijn, hadden ge nomen „na overleg met de verantwoor delijke Duitse autoriteiten te Frankfort en Berlijn en in antwoord op de een stemmige resolutie van de gemeenteraad van Berlijn op 4 November 1948." Men is van oordeel, dat de nieuwe muntwet West-Berlijn een ruggesteun zal geven bij de strijd om een gezonde economie. Tot nu toe ontving de stad haar belastinginkomsten slechts in Rus sische marken, terwijl vele uitgaven werden gedaan in westelijke munt. Aan gezien de oo-stmark slechts een vierde van de waarde heeft van de westelijke, waren de stedelijke fondsen sterk bezig in te krimpen. In sommige West-Berlijnse kringen vreest men voor spoedige Russische're presailles. Zij achten het niet uitgeslo ten, dat de Sovjets zullen overgaan tot het afsnijden van de luchtspoorweg, een der belangrijkste verkeersmiddelen in deze verdeelde wereldstad. Ook vrezen zij, dat de Russen nu hun sector geheel en al zullen afsluiten. De Berlijners kunnen op het ogenblik de Sovjetsector vrijelijk betreden, alleen het vracht autoverkeer is aan beperkende bepalin gen onderhevig om te voorkomen dat levensmiddelen en goederen uit het Oosten de westelijke sector zullen be reiken. De communistische „volksraad" in Oost-Duitsland heeft Zaterdag een grondwet aanvaard voor de 20.000.000 inwoners van de Russische zone van Duitsland. De raad, die uit 400 leden bestaat, heeft met algemene stemmen een grond wet goedgekeurd, waarin de communis tische principes voor de gehele zone en de Russische sector van Berlijn be lichaamd zijn. Het besluit is een ant woord op de West-Duitse regering, die te Bonn is gevormd. De Russische autoriteiten hebben Zondag in hun officiële bladen bekend gemaakt, dat een grote nieuwe repatri ëring van Duitse krijgsgevangenen be gonnen is. 9 Mei 1940. De commandant van de groep Kil, belast met de bewaking van de Moerdijkbruggen, ontvangt een telegram. Als hij het heeft opengemaakt, leest hij, dat sommige buitengewone verloven weer kunnen worden verleend. Dat is een geruststelling, want juist enige dagen tevoren zijn alle verloven ingetrokken. De commandant van de groep Kil neemt dus geen bijzondere maatregelen. Hij houdt zijn troepen in normale gevechtsvaardigheid. Twee bruggenhoofden heeft hij bij de Moerdijk gevormd. Eén ten Zuiden, waar een compagnie is gelegerd in een aantal boerderijen, die echter buiten de stellingen van het bruggenhoofd liggen. Eén ten Noorden in een tweetal kazematten, van waaruit men de bruggen onder vuur kan nemen. Maar dan ook alleen de bruggen. Een aanval in de rug is iets, dat men hier niet verwacht. Spring ladingen zfjn ook aangebracht. Het bezwaar is alleen, dat ze door middel van slagsnoer verbonden moeten worden', een karweitje, dat boven en onder de brug door moet worden opgeknapt. Om één boog te laten springen heeft men, zo is berekend, één uur nodig. Er dreigt echter geen gevaar. De commandant van de groep Kil weet niets af van een telegram, dat de commandant der vesting Holland die dag ont vangen heeft en dat luidt: „Van de grens komen zeer. verontrustende be richten. Weest derhalve bijzonder op uw hoede." De commandant van de vesting Holland heeft het niet nodig geoordeeld zijn ondercommandanten hiervan op de hoogte te brengen. De Moerdijkbruggen ressorteren onder de vesting Holland. En die vesting ligt voor wat het gevaar betreft pas in de tweede of derde linie Dan wordt het 10 Mei. Het luchtaf weergeschut begint in de vroege mor gen plotseling te ratelen. Het ratelt net zolang, tot het door vliegtuigen buiten gevecht wordt gesteld. Daarvoor is zo veel tijd niet nodig. En meteen is de lucht vol parachutisten! Duitse para chutisten! Vijanden! Het wordt de be zetting van de Mocrdijkslellingen dui delijk, dat er oorlog is. En het wordt S nog duidelijker, wanneer die parachu tisten ter sterkte van een bataljon, zowel aan de Noordkant als aan de Zuidkant van de Moerdijkbruggen landen. De commandant van de groep Kil kan al meteen geen telefonisch contact meer krijgen met de bewaking. De bewaking zelf heeft het dadelijk hard te verduren. Die aan de Noordkant vooral. Want plotseling valt het volle gewicht van de Duitse aanval op de een en twintig mannen der politietroepen, die daar in gezelschap van enige mitraillisten van het dekkingsdetachement' gelegerd zijn. Ze proberen uit hun kazemat te komen. Het slagsnoer moet in de ladingen van de bruggen worden aangebracht. Het is echter verstandiger binnen te blijven, want de Duitsers nemen de brug van alle kanten onder vuur. En de para chutisten rukken op. Ze schakelen de bezetting aan de Zuidkant uit. Als de commandant uit zijn kwartier komt ne men ze hem gevangen. Een aantal man nen vergaat het evenzo. Met hun ge vangenen gaan ze op weg naar de Moerdijk. Onder bedreiging met de dood dwingen ze de commandant en zijn manschappen tot de daar gelegerde troe pen te roepen, dat ze met vuren moe ten ophouden Op die manier komt het bruggenhoofd aan de Zuidkant in Duitse handen. De bewakingscompagnie is krijgsgevangen. Vijf pontonniers hebben nog geprobeerd de aanval op te houden. Drie van hen sneuvelen Maar aan de Noordkant liggen in hun kazemat de mannen der politietroepen en vuren. Een poging van de Duitsers om hen buiten gevecht te stellen door de kazemat in nevel te hullen, mislukt. De commandant schakelt de verlichtings batterij in en kan met indirecte richting doorgaan met vuren. Dan echter duiken de Duitsers aan de acliterzjjde op. Mach- Üüf! 'p'oos moe' de bezetting hen laten De- j gaan. Op ëen aanval uit de rug is im mers niet gerekend. Een sommatie tot overgave wijzen de mannen van de hand. De Duitsers dringen tot de achterzijde van de kazemat door. In een ogenblik is de deur ondermijnd. Handgranaten vallen binnen. De commandant capitu leert. Pogingen lot herovering Het verdere verloop van de strijd le vert de ene deceptie na de andere op. De Parlementaire Enquêtecommissie aan wier verslag wij onze gegevens ontle nen, noemt de gebeurtenissen rond ere Moerdijk, dan ook bijzonder teleurstel lend. Het zesde grensbataljon, gelegerd aan de Belgische grens, heeft nog een poging gedaan om het bruggenhoofd aan de Zuidzijde te hernemen. De poging mislukte. Franse pantserwagens, die in de buurt van de Moerdijk zijn, zetten evenmin de aanval in. Ze beperken zich tot verkenningen. Wel worden de Duitse stellingen beschoten, maar de bruggen zelf worden niet onder vuur genomen. Het opperbevel wenst ze te behouden voor het geval de Fransen krachtdadi ger zullen helpen. Zelfs een bombar dementsescadrille wordt tegen de Duit sers ingezet. Dat versterkt het moreel onzer troepen. Het levert echter geen enkel resultaat op. Van het Zuiden uit valt er piet meer aan te denken de Moerdijkbruggen te heroveren. De Fran sen, onze laatste hoop, gaan niet tot een grootscheepse actie over. Maar van de Noordzijde uit? Evenals de troepen ten Zuiden van de brug wordt het dekkingsdetachement na een kort en hevig bombardement in zijn kwartieren overrompeld. Bovendien be schikt de commandant der parachutisten over nauwkeurige schetsen van onze op stellingen. Een Oberleutnant sneuvelt bij de Moerdijk. Het blijkt een Duitser te zijn, die tot 1939 in de omgeving heeft gewoond. Toch is het niet zo, dat er van Nederlandse zijde geen noemenswaardige tegenstand wordt geboden. Zo is het volgende staaltje van moed geboek staafd: v i. Er ligt een schip, geladen met mu nitie, die bestemd is voor de batterij te Strijen. Die munitie moét op haar plaats van bestemming. De Duitsers hebben echter de Moerdijkbrug. „Er toch onder door", zegt de bemanning en zij gaat, onder dekking van een kleine torpedojager. De torpedojager wordt in de grond geboord. De mu nitie komt in Strijen. Eén lid van de bemanning verliest bij de expeditie het leven, maar de batterij te Strijen kan doorgaan- met vuren! (Vervolg op pag. 3) 5e klasse, |erste lijst nr. 5449 f 15.000. iet\ (Van onze verslaggever) Het aantal bedevaartgangers in de tweede nacht van de Stille Omgang was nog uitgebreider dan dat van de vorige week. Nu deden 35.000 mannen de tocht rondom de H. Stede. Onder hen bevonden zich mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. M. Hanssen, coadjutor van Roermond, die met een groep uit Midden-Limburg was meegekomen, en de missie-bisschop mgr. H. Paulissen, die zich bij de Maas trichtenaren had aangesloten. Niettegenstaande de grotere toeloop verliep deze keer de Stille Omgang nog beter dan in de nacht van 12 op 13 Maart. Hetgeen vooral te danken was aan de omstandigheid dat de politie nu geen HollandBelgië-wedstrijd haar aandacht mede in beslag nam zich beter van haar taak kon kwijten. Er is geen groep geweest, die langer dan drie minuten hoefde te wachten. En ook van bussen, die op „verboden ter rein" reden, heeft men dit keer zo goed als geen last gehad. Het feilloze verloop van deze Stille Omgang was mede te danken aan de 6 a 7000 Amsterdammers, die zich strikt hielden aan het verzoek na 4 uur hun stille tocht te beginnen. Een en ander had echter wel tot ge volg dat pas tegen 7 uur de laatste groep de Ommegang volbracht had. Nadat Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers Zondagnacht de Stille Omgang had ge daan, heeft hij 's morgens .8 uur een stille H. Mis opgedragen in de Ba- gijnhofkerk. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door de officiaal van het bisdom kanunnik C. G. van Trigt. Zaterdagavond heeft mgr. J. P. Hui bers, bisschop van Haarlem, een ponti ficaal lof gecelebreerd in de overvolle Het Algemeen Mijnwerkersfonds heeft zich genoodzaakt gezien de ziekenkasbij- dragen met pet. tot 2 pet. van het loon te verhogen. De ondernemersbij - dragen werden van i'/. op 6 pet. ge bracht. De bijdragen voor het zieken fonds van het A. M. F. werden met pet. verhoogd tot 1.75 pet. van het loon. Ook na deze verhoging zal men echter niet in staat zijn het tekort te dekken, dat bij de verzekering tegen genees- en heelkundige behandeling (met inbegrip van de ziekenhuisverzekering) voor de gepensionneerden, weduwen en weaen reeds f 400.000 bedraagt. Ondanks alle terreur van de regering, ondanks onderdrukking en propaganda hebben sinds de arrestatie van de Prins- Primaat van Hongarije slechts 12 van de 5000 priesters in Hongarije verklaringen afgelegd tegen Kardinaal Mindszenty. Alle andere priesters hebben hun trouw aan de Kardinaal bevestigd, aldus wordt in Va ticaanse kringen medegedeeld. Hierdoor wordt overtuigend aangetoond, dat de pogingen van de Hongaarse com munistenleiders scheiding te brengen tussen de Katholieken, een volledige mislukking zijn geworden. Alle berichten uit Honga rije accentueren bovendien- het feit, dat de communisten volkojnen schaakmat zijn gezet door de moedige houding en de eens gezindheid zowel van het episcopaat en de geestelijkheid als van de leken. Zoals bekend, is op de Jongeren-bijeen komst in het RAI-gebouw te Amsterdam op 20 Februari j.l., na afloop van de Kardi naal Mindszenty-meeting, een telegram ge zonden aan Z. H. de Paus. Dezer dagen ontving het Kath. Jongerencomité in ant woord hierop het volgende telegram van het Pauselijk Staatssecretariaat: „Het Staatssecretariaat van 'Z. H. heeft de eer medé te delen, dat Z. H. de Paus zeer gevoelig is geweest voor de betuigingen van kinderlijke aanhankelijkheid, die hem bereikt hebben bij gelegenheid van de ar restatie en veroordeling van Z. Em. de Kardinaal-Primaat van Hongarije. Hij be dankt allen die op deze wijze hebben willen delen in Zijn Vaderlijke smart en schenkt hun allen, als uiting van Zijn erkentelijk heid, Zijn Apostolische Zegen." Z. H. de Paus heeft Zaterdag jhr. Van Weede, de Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel en Mgr. Schneiders, Apos tolisch Vicaris van Makassar in buitenge wone audiëntie ontvangen. De Heilige Congregatie „Propaganda Fide" heeft tegelijk bekend gemaakt, dat de apostolische prefectuur te Bandr-ermasin tot Apostolisch Vicariaat verheven is. Het nieuwe vicariaat is toevertrouwd aan de missionarissen van de Heilige Fa milie. Zolang de herinneringen niet met ons oud wordenblijven wij jong. Driehonderd Londense studenten orga niseerden in West End een collecte ten bate van de „Internationaal Students' Service". Ook Prinses Elizabeth en haar echtgenoot gaven van hun belang stelling blijk. kerk, waar thans weer de hoogtijdagen van het H. Sacrament van Mirakel worden gevierd. De rectoren A. C Schaaper en E. A. M. Paap fungeerden als diaken en sub-diaken. Troon-diake nen waren rector S. Mol en pater H. Boddeke C.ssR. Ad mitram was rector C. M. Klaver en ad baculum rector W. G. Versteegen. Pater H. Paalvast S.C.J., die pater J. Korver S.C.J. we gens ziekte van deze, als predikant tijdens de avondoefeningen vervangt belichtte vooral het verband tussen de verering van de H. Maagd en het H Sacrament. Na de' predicatie trok de plechtige processie de kerk rond, waarna mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amster dam, de mededeling voorlas, dat de bisschop van Haarlem aan alle aanwe zigen een aflaat van 100 dagen op de gebruikelijke voorwaarden had ver leend. Een hevige botsing tussen twee per sonenauto's heeft Zaterdag op de snel weg HilversumUtrecht ter hoogte van de Nieuwe-Wetering twee mensenle vens gekost. Vier personen werden bij dit ongeluk gewond, van wie twee zéér ernstig. De botsing geschiedde, toen de be stuurder van een Lancia-wagen, af komstig uit Heerlen, eien voor hem rijdende auto wilde passeren, zonder tijdig een uit de richting Hilversum komende DKW te hebben opgemerkt. Weliswaar trachtte de bestuurder nog bij te remmen, doch de snelheid van beide wagens was te groot om een botsing te voorkomen. De linkerzijde van de Lancia, waarin vijf personen waren gezeten, werd geheel openge scheurd. De op de achterbank zittende mevr. O. B. uit Heerlen en haar 4-jarig dochtertje werden op slag gedood. De naast hen zittende heer H. K., eveneens uit Heerlen, liep zware verwondingen aan de rug op en kreeg bovendien ernstige inwendige kwetsuren. De be stuurder van de Lancia, de heer W. S., eveneens uit Heerlen, kwam er het beste af. Hij liep slechts lichte verwon dingen op. Zijn naast hem gezeten echt genote daarentegen werd zeer ernstig gewond. De bestuurder van de uit Naarden afkomstige DKW kwam er be trekkelijk goed af. doch moest evenals de overige gewonden naar het St.An- .thonius Ziekenhuis in Utrecht worden overgebracht. De kringen Amsterdam, Haarlem en Den Helder van de Jongerenorganisatie in de Katholieke Volkspartij organiseren op Zondag 27 Maart hun derde Jongeren- appèl in de grote zaal van „Krasnapols- ky" te Amsterdam (aanvang 2 uur). Het te bespreken onderwerp ligt geheel in de lijn van de huidige situatie van de jeugd en kan worden samengevat in de vraag: „Hebben we nog toekomst?" Het onderwerp is in drieën verdeeld. Burgemeester Matser van Arnhem, on dervoorzitter van de K.V.P., behandelt: „Is er werk voor ons?" Mej. dr. M. Klom- pé, gedelegeerde bij de U.N.O., spreekt over: „Is er vrede voor ons?" De laatste spreker is één der jongeren zelf, Wim Peters, die zal ingaan op een kwestie, die meer dan welke andere ook, dage lijks de jeugd de vraag in de mond legt: „Is er een huis voor ons?" Toegangskaarten kunnen worden aan gevraagd bij de kringsecretarissen. Voor Amsterdam bij: mej. T. A. Mul, Ag. De kenstraat 471, Amsterdam-W.; voor de kring Haarlem bij: H. v. Hamond, Ruys- kade 92a, Muiderberg, en voor de kring Den Helder: D. Laan, Hem H 98. Verwachting tot Dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen of mot regen. Meest matige wind uit Wes telijke richtingen. Iets zachter. Zon: 6.40—18.56. Maan: 4.15—10.42. Per brief heeft een inwoner van Naaldwijk de Officier van Justitie in Rotterdam er van op de hoogte gesteld, dat hij met een mes een gat gestoken heeft in het schilderij „Diana in het bad" van Rubens in het Mu seum Boymans te Rotterdam. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat inderdaad even bo ven de zittende vrouwenfiguur een flinke snede is te bespeuren, die tot dan toe on opgemerkt gebleven was. De man verklaarde in zijn brief, dat hij het gedaan had, omdat hij ten einde raad was. Hij was politiek delinquent en kon geen werk meer vinden. Hij had al eens eer der een ruit# ingegooid en in het Rijksmu seum in Amsterdam had hij het ..Melk meisje" van Vermeer met water uit een fles natgegooid om de aandacht op zich te ves tigen en daardoor aan de slag te komen. Het beoogde resultaat bereikte hij niet en toen nu ook de beschadiging van het be roemde schilderij onopgemerkt bleef, had hij zich zelf aangegeven. De man is voor lopig in gijzeling gezet. Er zal vermoedelijk een onderzoek naar zijrf geestesvermogen worden ingesteld. De waarde van het schilderij wordt op f50.000 geschat. Met de restauratie zal ge ruime tijd gemoeid zijn. Voorlopig blijft het echter ter beschikking voor het onderzoek. Het hoofdbestuur van de C.P.N. heeft in de vergadering, die het dit weekend te Amsterdam met zijn plaatselijke partijbestuurders heeft gehouden, in structies uitgevaardigd voor de aan staande verkiezingen. De C.P.N. zal te werk gaan met dezelfde middelen als de Roemenen, Bulgaren en Hongaren. Het Atlantisch Pact zal de verkiezings campagne beheersen en er zullen aller lei massa-acties worden ondernomen. Bij monde van de secretaris der partij, Paul de Groot werd het programma uitgestippeld. De P. v. d. A. werd onge veer voor dood verklaard en de C.P.N. moet dit zieltogen verhaasten. Aan de bestuurders werd de E.V.C. ten voor beeld gesteld. Op weg naar een gemaskerd bal? Neen, een rijke Laplander op weg naar de Noorse stad Narvik om inkopen te doen. Zijn hoofdtooi is een teken van zijn rijkdom en wijst op de eigendom van een aanzienlijk aantal rendieren. (Van onze irslaggever) Zelfs vergeleken bjj de verderfeljjk- heid van de beruchte Amersfoortse beu len valt de wreedheid van de vier SS- ers van het „Jagdkommando Nord- West", die Zaterdag voor het Amster damse Bijzondere Hof terechtstonden, nog op. Een dertigtal getuigen verhaalde er van, soms huiveringwekende détails aan de openbaarheid prijsgevend. Vier jaar vrede zijn bij lange na niet vol doende de afschuw over zoveel sadisme ook maar iets te temperen. Daar is verdachte Pieters, chef van het kommando, met het uiterlijk van een ongevaarlijke kantoorbediende. Nu een bleek en wat nerveus mijnheertje; toen een machtswellusteling, die protse rig van zichzelf zei: „Ik ben mijn eigen baas. Met alle „heren" in Nederland heb ik niets te maken. Ik sta regelrecht onder Berlijn". Van der Loo. ook nu nog een louche type, ^1 heeft de vier-jarige gevangen schap hem een klein beetje schuw ge maakt. En daar is Ullmann, de enige Duitser in het gezelschap. Zijn „nein's" en „ja- wohl's" klinken nog „frech" door de rechtzaal. Hij heeft maar zelden „actief" aan de mishandelingen deelgenomen, maar wat hij, dank zij zijn „passieve" houding op zijn geweten heeft, valt bij benadering niet te schatten. Verdachte Cremer tenslotte is nog steeds voortvluchtig. Zijn zaak wordt bij verstek behandeld. Inzoverre wijken deze drie ver dachten af van hun voorgangers, dat zij het tenlastegelegde vrijwel zonder restricties bekennen. Maar van enig berouw of van inkeer is bij hun niets te merken. Deze drie „perfecte" SS-ers hebben hun wandaden vooral gepleegd in de omgeving van Brummen en Loosdrecln Een getuige vertelt dan hoe Van der Loo een gevangene, half ontkleed, met een gummiknuppel bewerkte. En een Joodse dame doet een afgrijselijk ver- haai over een „verhoor", dat haar door Van der Loo, in bijzijn van Ullmann in de kelder van het „Witte huis" in Loosdrecht werd afgenomen. Het mon sterlijke sujet had brandende sigaretten op haar lichaam uitgedoofd en een brandende kaars onder haar schouder geplaatst. Later werd ook haar echt genoot binnengebracht, aan de voeten opgehangen en gegeseld. En als de president mr. De Gaay Fortman hem dan vraagt: „Hoe kwam U tot zo iets beestachtigs" weet Van der Loo niets anders e zeggen dan: „Ik kan dat niet verklaren, het was een waanzinnige toestand". Verdachte Pieters kwam later op de dag nog onverwacht met een schuchtere poging tot p'sycho-analyse aandragen door te verklaren dat de beulen, die de gewraakte handelingen hadden gepleegd „geheel verhard en afgestompt" waren. In de middagzitting komen dan ook nog de roverspractijken van de ver dachten ter sprake. Merkwaardigerwijs tekent Pieters hier protest aan. Maar het wordt een protest dat geheel afstuit op de woorden van de procureur-fiscaal, mr. Van Rij, die de man toevoegt: „Ds door ons gehoorde Duitsers hebben ver klaard, dat uw bureau wel een rovers hol leek. Er zijn lange lijsten in beslag genomen waarop stond vermeld wat U zich uit de woningen van uw arrestan ten heeft toegeëigend". De schuld van deze heren is trouwens evident Het getuigenverhoor, dat de hele dag duurde wordt 26 Maart voortgezet. B.V.V., de zesde kampioen in de hoogste afdeling. Stormvogels en D.F.C. moeten degradatiewedstrij den spelen, evenals De Kennemers D.W.V. en Spartaan spelen Zon dag een beslissingswedstrijd. Begin bekercompetitie. Weinig verandering in Engelse league. Nederlands damesteam wint met 32 van Frankrijk en gaat met één wijziging naar Dublin. H.H.IJ.C. verliest van Venlo, Hilversum van Groen-Geel. Verrassende nederlaag van Blauw-Wit tegen Rigtersbleek. Het Zuiden en Vitesse kampioen. Fausto Coppi wint MilaanSan Remo, Van Beek achttiende. Nederlandse renners op voorplan in Ronde van Belgisch Limburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1