STAD EN OMGEVING Installatie „Steun Wettig Gezag" GELIJK SPEL VAN DEM 2 DSS 2 verder in de pat HEILIG JAAR IN VOLLE VOORBEREIDING Maatregelen tegen uitbuiting van pelgrims NEDERLANDS BEHEERSINSTITUUT HOUDT UITVERKOOP Dr. Besl krijgt assistentie Brand woedde in schuur AGENDA HERINGA WUTHRICH DRIE HITTEN CLANDES TIEN GESLACHT r Eén Indonesische delegatie Lezers klimmen in de pen MAANDAG 21 MAART 1949 PAGINA 2 Oorzaak van aanrijding NAAIMACHINE GESTOLEN Te koop aangeboden aan eigenaar Hoofdinspecteur Woud met pensioen Jongeman en politie assisteerden elkaar Jaarvergadering Kring Haarlem K.N.Z B. „Winner"-tentoonstelling Wie verloor gouden armband? BILJARTNIEUWS Schoorsteenbrandje Benoemingen Duitse kinderen naar IJmuiden-Oost HEEMSTEDE Infyraak in woning aan Heemsteedse Dreef 100 stuks tafelzilver gestolen Een halve eeuw Stille Omganger Solistenconcours Fanfare corps „Excelsior" ZANDVOORT Electrisehe Installaties Grondverwarming Vergadering V.V.V. „De Hanze" KATHOLIEKE VROUWEN- BEWEGING SANTPOORT Uitbreiding St. Liduina- t school KELLER R.K. Hockeyclub Alliance ROME VERWACHT ZES MILLIOEN PELGRIMS Kunstwerken voor een prikje... Jubileum Ned. Handel Mij. Nog geen uitspraak in zaak Ahlbrecht en Magielsen HILLEGOM R.K. Harmonie „Crescendo" Politieberichten Standpunt van Makassar Verzuchting van een stratenmaker Aftreding thesaurier-generaal Nieuwe squadrons van de M.L.D Beurs van Amsterdam Oponf Zaterdagmiddag brak brand uit in een schuur op een open terrein aan de Rijks straatweg. De inventaris, bestaande uit een houten tuin ameublement, toneelde cors, een poppenkast en een twintigtal grasmaaimachines, ging grotendeels ver loren. De brandweer werd gealarmeerd en deze slaagde er in het vuur te blus sen. Tezelfder tijd omstreeks vier uur vond op de Rijksstraatweg een aanrij ding plaats. Een in de richting Zuid- Noord rijdende automobilist besteedde veel belangstelling aan de brand en liet zijn auto langzamer rijden. Een motor rijder, die in tegenovergestelde richting op de Rijksstraatweg reed, werd door de manoeuvres van de autobestuurder in de war gebracht en daarop ontstond de bot sing. De motorrijder, een brandweerman, kreeg een vleeswond aan zijn linker scheenbeen. Hij werd per auto naar zijn huis gebracht. Toen de vorige maand voor de Gere formeerde kerk aan de Spaarnrijkstraat een auto stond geparkeerd, kwamen daar de 18-jarige monteur H. B. en de 20-jarige betonvlechter R. S. voorbij. Zij zagen een, naaimachine in de auto staan en er was niet veel tijd voor no dig, of S. had het portier geopend en zijn vriend de naaimachine eruit ge haald. Zij besloten deze tS verkopen voor een prijs van f40.afschoon de feitelijke waarde f 250.was. Zij gin gen een tweede-handswinkel binnen, maar troffen het wel bijzonder slecht, want de man, aan wie zij de machine te koop aanboden, bleek de gedupeerde eigenaar te zijn, zodat het uiteraard niet lang duurde, of de politie nam de jongelui in veili'ge bewaring. De eige naar miste ook nog een tafelkleed uit zijn auto, maar dat werd teruggevonden in een voortuintje aan de Preanger- straat. „Dat was zo'n beetje reuzepech" zeide vanmorgen de politierechter, toen de monteur voor hem verscheen. (De betonwerker had verstek laten gaan). „Ja edelachtbare, we hadden geen werk." „Ik zeg ook niet, dat jullie het uit weelde deden, maar het hele geval is toch bedenkelijk." En daar kwam nog bij, dat het niet brandschone strafregister ter sprake kwam, waardoor de officier dan ook tot zijn eis kwam van twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf. I e eis te gen S. was twee maanden voorwaarde lijk en een geldboete van f 50. Wat verdachte ervan dacht? Die vond het nou niet zo erg prettig, want hij had vijf maanden voor de ma rine als vrijwilliger getekend, en nu zouden moeilijkheden niet uitblijven. „In de marine horen dergelijke men sen niet thuis", verklaarde de officier. De politierechter was echter van me ning, dat de marine zelf maar moest weten, wat voor mensen ze in dienst nam. Hij veroordeelde B. tot zes we ken onvoorwaardelijk en S. tot een zelfde periode, maar dan voorwaarde lijk en een geldboete van f 30. De hoofdinspecteur van politie M. Woud heeft van de burgemeester van Haarlem per 1 April eervol ontslag ge kregen wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd onder dankbe tuiging voor de aan de gemeente Haar lem bewezen diensten. De heer Woud kwam op 4 Juli 1911 bij de Haarlemse politie en heeft daar dus ruim 37 jaar gewerkt, waarvan 26 jaar als hoofd inspecteur-chef van de recherche en 20 jaar als vervanger van de commissaris van politie. Op 1 Januari 1946 werd hij bevorderd tot de politiële rang van amb tenaar eerste klasse. Zaterdagavond omstreeks 12 uur werd een politie-agent op de Grote Markt door het publiek lastig gevallen bij het overbrengen van een dronkeman nap- het politiebureau. Hij riep de hulp in van een 19-jarige electricien en samen brachten zij de ma nnaar de Smede- straat. Toen de behulpzame jongeman zijn voet buiten de deur van het politie bureau zette, kreeg hij plots van een der aldaar staande mensen een klap in zijn gezicht. Nu achtte de politie de tijd ge komen om de electricien assistentie te verlenen en het duurde niet lang meer, of de orde was weer hersteld. Vrijdag 25 Maart a.s. wordt in hotel „Royal" de jaarvergadering van de Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Z wem- bond gehouden. De agenda bevat onder meer de volgende punten: Jaarverslag, bestuursverkiezing: de heer Hackenitz stelt zich niet herkiesbaar. Door H.V.G.B is candidaat gesteld de heer J. J. Hogeland Sr. Verkiezing waterpolocommissiede heer K. Anthoni is wegens vertrek niet her kiesbaar. Candidaat is gesteld de heer J. Rol. Ook zal in de vacature secretaris-competitie- leider moet worden voorzien: de waarne mend competitieleider, de heer D. H. Verdel. is niet langer hiervoor beschikbaar, vergadering worden behandeld en zullen de vergadering worden behandeld en de alge- af ge var dg igden worden benoemd. Op 2 en 3 April komen in Amsterdam de mooiste honden van het continent tezamen. Dan organiseert de Nederland se Kennel Club „Cynophilia" in het R.A.I.-gebouw zijn traditionele tentoon stelling voor honden van alle rassen. Niet alleen onze nationale rasaen, zo als Hollandse Herders, Drentse Patrijs honden en Wetterhounen, maar ook de uiteindelijk geïmporteerde Airedale Ter riers, Poedel, Chow-Chow en alle ande re, zullen strijden om het nationale- en internationale kampioenschap. Vijf en dertig keurmeesters uit België, Engeland, Frankrijk, Italië en Nederland komen keuren en wijzen de beste hond van de tentoonstelling aan, die dan de zilveren medaille van H. M. de Koningin zal winnen. Daarnaast staan vele andere prijzen, een medaille van Z. K. H. Prins Bernhard en van de gemeente Amster dam, ter beschikking. Nederlandse honden werden uitge voerd naar alle landen van Europa, Amerika, Australië en Azië; zij trokken op de tentoonstellingen aldaar grote belangstelling. Ook voor deze show, de toonaangevende expositie op het vaste land, bestaat in het buitenland veel be langstelling. Degene, die in het tijdvak tussen 31 Januari en 6 Februari op de Zijlweg te Haarlem bij een bushalte een gouden damesarmband heeft verloren, wordt verzocht zich te melden aan het bureau van politie aan de Smedestraat, kamer 14. De uitslagen van de tweede dag van de wedstrijden om het biljartkampioen schap district 1B Haarlem luiden als volgt: Swart 201 19 41 10.57 Van 't Hof 225 19 41 11.84 Perukel 225 30 25 7.50 Willemse 223 30 26 7.43 Groenedijk 225 38 40 5.92 Noort 221 38 24 5.81 Nobels 225 26 44 8.65 v. d. Broek 126 26 34 4.84 Zaterdag ontstond een schoorsteen brandje in een woning aan de Maarten van Heemskerkstr. Aanvankelijk liet de brand zich nogal ernstig aanzien. De om wonende slaagde er echter in, nog voor de brandweer ter plaatse was, het vuur te blussen. Z. H. Exc. de Bisschop v. H: urlem heeft benoemd tot kapelaan te Noordwijk de weleerw. heer W. E. M. Bende; te Lei den (H. Petrus) de weleerw. heer L. M. Welling; te Rotterdam (St. Lidwi- na), de weleerw. neer M. M. Out; te Be verwijk (O. L. Vrouw van Goede Raad), de weleerw. heer C. J. Dekker; te Overschie de weleerw. heer J. A. L. Cramers; te Bennebroek de weleerw. heer J. C. Loerakker en te Oegstgeest de weleerw. heer W. B. J. Wüst, die kapelaan was te Noordwijk. Ongeveer half April zullen 24 Duitse kinderen naar IJmuiden-Oost komen, die een tijdelijk onderdak krijgen bij leden van de Derde Orde. Voor onderdak vén deze kinderen ig dus gezorgd, maar er is meer nodig en daarvoor kan iedereen met een mild hart zijn steentje bijdra gen. Daar de kinderen zo goed als niets zullen bezitten, moet er direct bij aan komst in de ergste nood worden voor zien. Het gaat in hoofdzaak om bruik bare kleding, zowel onder- als boven kleding, liefst in de maten van kinde ren tussen 5 en 12 jaar. Als er hier of daar een kleinigheidje aan mankeert, is dit geen bezwaar, want dit wordt her steld. Voor de ec.rste uitwedstrijd van RCH, promotie eerste klas, organiseert de supportersvereniging RCH een autobus tocht waarvoor de kaarten te verkrijgen zijn Donderdagavond aan de bekende adressen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Weekend in Waldorf Hotel (volw.j, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Luxor: Een kind klaagt aan (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: In het geheim ge trouwd (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. (afgek.). Spaarne-theater: Gedoemd te sterven (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 22 Maart Concertgebouw: Chopin-recital Theo van der Pas, 8 uur; Tuinzaal: Concert „Arti et Religione", 8 uur. Zaterdagavond tussen 8 en 10 uur heeft men ingebroken in een woning aan de Heemsteedse Dreef. Toegang heeft men zich verschaft door een deur opzij van het huis te forceren. Met medeneming van 100 stuks tafelzilver, die tezamen 5 kg. wegen, een handdoek en twee actetassen, is de dief of zijn de dieven weer vertrokken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Onder de 600 Heemstedenaren, die Zaterdagnacht aan de Stille Omgang deelnamen, was ook de heer J. de Boer. Hij maakte voor de vijftigste maal zon der onderbreking de Stille Omgang mede en deed ook nu weer de tocht te voet. Hoewel de heer de Boer daaraan zelf geen ruchtbaarheid heeft gegeven, mag deze uitzonderlijke prestatie wel vermeld worden. Zaterdagavond organiseerde het Fan farecorps „Excelsior" voor de leden van deze vereniging een onderling solisten concours. De jury, bestaande uit de he ren J. Beekhoven en F. Dekker, consta teerde in haar verslag met genoegen, dat de prestaties zich in stijgende lijn bewogen, al zal er altijd flink gestu deerd moeten worden om de diverse moeilijkheden onder de knie te krijgen. De uitslag was; Afd. A. Ie prijs H. J. Bloemendaal 148 punten, 2e prijzen G. v. Wieringen, 135 punten; J. Kerkman, 131 punten; T. Treffers, 130 punten; G. ter Brake, 126 punten. Afd. B. Ie prijs mej. N. Davelaar, 147 puntén; 2e prijs: Jac. Booms, 132 punten; 3e prijs: C. J. Koek. 110 punten; Afd. C; le prijs en winnaar van de wisselprijs (medaille) L. ter Brake, 159 punten; 2e prijzen: J. G. Booms, 129 punten; J. Zijta, 126 punten. Afd. D. le prijs: B. v. Bakel, 148 punten; 2e prijs: M. Zijta, 130 punten. De heer L. ter Brake reikte, wegens verhindering van de voorzitter, met een toepasselijk woord de prijzen uit. Vrijdagavond heeft ten raadhuize de installatie plaats gevonden van de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag. Na een inleidend woord van burge meester mr. H. M. van Fenema ging de heer L. J. P. N. A. Bouwman, voorzit ter van de provinciale commissie tot de installatie over. Hij richtte in de eerste plaats woor den van dank tot de burgemeester voor de medewerking om deze bijeen komst voor te bereiden, waarna hij doel en werkwijze van het Instituut en in het bijzonder van de plaatselijke com missies S. W. G. uiteenzette. Het verheugde hem zeer, dat de bur gemeester naast de plaatselijke com missie, ook nog personen bereid ge vonden had om zitting te nemen in een comité van aanbeveling. In nauwe samenwerking kunnen co mité en commissie veel doen ter be reiking van het doel om zoveel moge lijk vrijwilligers uit de burgerij aan te trekken. „Ik ben aldus spreker dank baar, dat ook in Zandvoort mensen gevonden worden, die met ons op de bres willen staan voor het behoud van eigen vrijheid, onder de regering van onze geëerbiedigde Koningin Juliana. Moge Uw arbeid onder Gods zegen vruchtdragend zijn voor het Konink rijk!" Reserve-kapitein ,H. G. Smit, secre taris van de provinciale commissie lichtte toe waarvoor vrijwilligers moe ten worden gevonden, n.L voor de na- HAARLEM (Adv. tionale reserve, reserve grensbewaking, reserve-rijkspolitie en reserve-gemeen tepoli tie. Verder voerden nog het woord lui tenant-kolonel J. H. Koole, comman dant district Noordholland nationale re serve en kapitein F. Dijkslag, comman dant 5e Div. Kon. Marechaussee. Verschillende vragen door de aanwe zigen gesteld werden beantwoord. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door d.e heren S. Slagveld, wethouder en W. M. B. Bosman, ge meente-secretaris. Ook de heer G. J. W. Vreman, korps chef van gemeente-politie was aan wezig. Het resultaat van deze bijeenkomst is, dat als leden van het Comité van aanbeveling zullen fungeren: Pastoor P. van Diepen, A. Kerkman, wethou der, ds. A. de Ruiter, ds. E. Saraber, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, G. E. A. Swildens. De plaatselijke (werk-)commissie zal bestaan uit de volgende personen: A. Weber, voorzitter, P. Brune, secretaris penningmeester, K. C. van der Mije, administrateur, H. J. A. Haan, leden, D. Verscheilden, leden, terwijl aan het eind van de vergadering de burgemeester werd uitgenodigd het ere-voorzitter- schap van deze commissie te bekleden. De leden van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer zijn opgeroepen voor een buitengewone vergadering, op Maandag 4 April a.s. in „Zomerlust". Aan de orde komt een voorstel tot op heffing van de vereniging, in verband met de oprichting van de stichting voor sport en toerisme. Tot secretaris van de afdeling Zand voort van „De Hanze" is aangewezen de heer D. Vader, Kerkstraat no. 36, als op volger van wijlen de heer H. van Sta veren. De griep is oorzaak geweest dat de Katholieke Vrouwenbeweging in Fe bruari niet die activiteit kon ontwikke len die het bestuur wel gaarne had ge wild. Daarom zal getracht worden, in Maart deze achterstand, indien daarvan tenminste gesproken kan worden, in te halen. Dinsdag 22 Maart organiseert de af deling de Stille Omgang naar Amster dam. Het bestuur verwacht, dat, indien het mogelijk is, alle leden daaraan zul len deelnemen. Het vertrek is bepaald des middags te 13.30 uur vanaf de Tem- pelierssraat; de reis naar Amsterdam geschiedt per tram. Te half drie ver trekt men in groepen van het Spui en te kwart voor vier is er in de Begijn hofkapel Lof met predicatie. Donderdag 24 Maart zal een vergade ring worden gehouden in het R.K. Ver enigingsgebouw die te 8 uur begint en waar allereerst het woord zal worden gevoerd door Zuster Christiana, Rec trix van Sancta Maria te Haarlem, die een praatje zal houden over de meisjes in de moeilijke jaren. Na de pauze zal het woord worden gevoerd door kape laan Riep uit Heemstede die een actuele uiteenzetting zal geven over „Het com munisme in deze tijd". Het bestuur hoopt en vertrouwt, dat op deze belangrijke vergadering de le den niet zullen ontbreken, terwijl van zelfsprekend ook niet-leden, die met de Katholieke Vrouwenbeweging kennis willen maken, van harte welkom zijn. Een jaar gevangenisstraf en ver beurdverklaring eiste de Officier van Justitie tegen de 64-jarige koopman W. S. uit Santpoort, die in een garage te Bloemendaal drie paarden had ge slacht en het vlees had verhandeld. Men zou geneigd zijn. aldus de Offi cier, de straffen in dergelijke zaken thans niet meer zo hoog te stellen, doch in dit geval geeft de generale preventie de doorslag en niet het af lopen van de vleesdistributie. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, was het met deze opmerking niet eens. Het einde van de distributie is in zicht, daar moet zeker rekening mee worden gehouden. Na de persoon van verdach te, die geen beroeps-clandestiene- slachter is en wiens transportbedrijf door de oorlogsjaren is verloren ge gaan, getekend te hebben. stelde de verdediger in het licht, dat de slacht plaats heel hygiënisch was ingericht en dat de geslachte dieren slechts hitten waren en geen koeien, die meer waarde hebben. De rechter hield rekening met de leeftijd en de motieven van verdachte en legde zeven maanden met aftrek en verbeurdverklaring op. Met een hoogrode kleur stond daar na de huisvrouw C. van W. uit Bloe mendaal in het bankje. Haar man had geweigerd zijn schuur voor clandestiene slachting af te staan. Maar, nadat de vorige verdachte enige malen er op aangedrongen had en ver teld had, dat zij er geen last mee zou krijgen, had zij toegestemd. Het valt ook niet mee, al houdt men enige kostgangers, een huis van over de ze ventig gulden ner maand te moeten bewonen! Dan is een voordeeltje wel kom. Thans wreef zij haar handen, niet vanwege het extraatje, maar uit angst voor de gevolgen. De Officier eiste drie maanden ge vangenisstraf met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming vanwege de medeplichtigheid en het feit, dat verd. bij de behandeling van haar zaak voor de rechtbank er tamelijk op los had gefantaseerd Luid snikkend en wanhopig zeeg verd. in het bankje neer. Verdediger mr. Junge nleitte voor een voorwaar delijke straf. Verd. had al in voorlo pige hechtenis gezeten. Het was voor haar die onder doktersbehandeling is. meet dan genoeg geweest! De vrouw, die een blanco strafregister heeft en een goede huisvrouw is. heeft de draagwijdte niet overzien, aldus spre ker. Her pleidooi vond geen weerklank. Zes weken gevangenisstraf met ver beurdverklaring werd de straf. Bevel tot onmiddellijke gevangenneming werd afgewezen. In verband met de uitbreiding van de Sint Liduïnaschool te Santpoort heeft het R.K. Kerkbestuur van de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand aan de gemeenteraad een aanvrage gericht medewerking te ver lenen ingevolge art. 72 der Lageronder- wijswet 1920 door beschikbaarstelling van gelden, nodig voor het aanschaffen van schoolmeubelen en leer- en hulp middelen. In verband met de oefenwedstrijd van het HVB elftal was het programma in de eerste klas afdelingen zeer ingekort zodat er slechts enkele wedstrijden in de hoogste afdelingen zijn gespeeld. Ondertussen was één der uitslagen nog van groot belang omdat HFC 3 door het gelijke spel tegen Kinheim 2 in veiligheid kwam en Geel Wit z'n lot volkomen in eigen hand houdt. Men zie de stand: Heemstede 1730 Ripperda 2 1626 HFC 4 17—22 Halfweg 2 1718 DCO 2 16—16 Hoofdd. B. 16—15 Z'meeuw. 5 1714 THB 2 17—13 DSK 2 16— 6 DSS 2 17— 6 EDO 3 Waterloo H'lem 3A ADO 2 DIO 2 16—24 15—21 15—13 15—18 16—13 RCH 5 Z'meeuw. HFC 3 Kinheim 2 Geel Wit 15—17 16—15 17—11 16— 3 15— 5 In afdeling B forceerde DEM 2 we derom een gelijk spel. Ditmaal tegen EDO 4 hetgeen na het gelijke spel van de vorige week tegen Concordia ook thans weer een goede prestatie is te noemen. Ondertussen zijn de kansen van Corcordia sterk gedaald, al mag men niet uit het oog verliezen dat Con cordia een verloren wedstrijd tegen Terrasvogels 2 krijgt over te spelen. Schoten 2 1522 Concordia 1621 EDO 4 17—19 N. Vennep 1518 Beverw. 2 1616 DEM 2 16—16 Haarlem 4 14r—13 DSK 15—13 RCH 4 16—11 Terrasv. 2 167 In afdeling 2 A begint het er voor DSS 2 nu bepaald donker uit te zien omdat het de belangrijke strijd tegen DSK 2 met 42 verloor. Waarschijnlijk wordt nu DSS 2 toch nog het kind van de rekening. Ook Hoofddorp Boys maak te een slechte beurt, want van Ripperda 2 werd met 7—2 verloren. Heemstede is in deze afdeling bijna kampioen, maar Ripperda 2 houdt de race moedig voL In 2 B was het een slechte dag voor de R. K. ploegen. TYBB 2 dat de laat ste tijd zo goed op dreef was moest thans de vlag strijken voor VVB 3 welke laatste met 20 won en WE 2 zag zich eveneens geklopt door Haarlem 5. De roodbroeken wonnen met 32. Water loo 2 werd hier definitief het kind van de rekening dank zij een 43 nederlaag tegen WH. Stormv. 3 Schoten 3 WH TYBB 2 SVY Haarlem 5 18—35 19—26 18—23 18—19 18—18 18—17 WE 2 17—16 VSV 4 18—15 Kennem. 4 1813 VVB 3 18—11 Waterl. 2 18— 5 Vogelenzang zorgde in 2C voor een minder prettige verrassing door van het zwakke ETO 2 met 32 te verliezen na dat het met 20 de leiding had geno men. HBC 3 deed het beter en klopte Bloemendaal 3 met 30. Veel wijziging kwam er echter in de stand niet: HFC 5 18—32 VI. Vog. 2 16—20 Hillinen 2 17—20 HBC 3 17—18 Vog.zang 1715 Bl.daal 3 17—14 Hillegom 2 1714 Sp.stad 1613 RCH 6 17—13 ETO T 14— 7 In 2 D verspeelde O G 2 z'n toch al niet grote kans thans vrijwel geheel. De Gezellen kregen met 21 klop van Velsen 3 en omdat Kennemers 5 met 93 van Beverwijk 3 won kan de titel Kennemers niet meer ontgaan. Ripperda 3 deed nog* een krachtige poging het onheil af te wenden en is werkelijk niet kansloos meer. Kennem. 5 1628 OG 2 Stormv. 4 Beverw. 3 Velsen 3 Schoten 4 18—25 17—22 18—21 17—19 17—18 TYBB 3 17—14 DIO 3 16—12 Haarlem 6 17—12 Ripperda 3 173 Kinheim 3 167 Tot 15 April geven wjj 10 KORTING op het overtrekken van lampekappen SPAARNWOUDERSTR. 13 - TEL. 15778 (Adv.) De uitslagen luiden: IA: HFC 3Kin heim 2 2—2; 1B: DEM 2—EDO 4 1—1; 2A: THB 2—HFC 4 2—2; DCO 2—Heem stede 18; Z'meeuwen 5Halfweg 2 23; Ripperda 2Hoofdd. B. 72; DSS 2—DSK 2 2—4; 2B: SVY—Kennemers 4 3—1; TYBB 2—VVB 3 0—2; Haarlem 5 —WE 2 3—2; Waterloo 2—WH 3—4; VSV 4—Schoten 3 6—3; 2C: RCH 6—Hil linen 2 0—1; HBC 3Bl.daal 3 3—0; Hillegom 2VI. Vog. 2 15; HFC 5 Sp.stad 42; ETO 2Vogelenzang 32; 2D: DIO 3Ripperda 3 35; Kinheim 3Haarlem 6 44; Kennemers 5Be verwijk 3 93; Velsen 3OG 2 21. 3A: Hillegom 3—Hoofdd. B. 2 4—0; 3B: IEV 2—ADO 3 4—1; WE 3—Velset. 4 3—0; 3C: DEM 4—VSV 6 3—4; Bl.daal 4—TYBB 4 4—2; 3D: THB 3—Geel Wit 2 2—5; 3E: IEV 3—Spaarndam 2 2—2; Velsen 5—WH 2 1—4; OG 3—EDO 5 0—4; Haarlem 7—DSS 3 2—0; 4A: DEM 5—WH 5 7—1; SVY 2—IEV n. o.; 4B: Hillegom 6Hoofdd. B. 3 93; 4D: Rip perda 4—HBC 5 4—7; TYBB 5—Bl.daal 6 2—5; HBC 8—EDO 8 0—0; 4H: 41; DSS 4—HFC 9 6—2. Jeugdafd. A: Kinheim aVVEa 14; Velsen aADO a 71; B: OG aHaar lem a 45; Schoten aHBC a 21; TYBB a—RCH a 1—3. Junioren B: DEM bOG b 52; TYBB b—DEM c 3—3; E: HBC b—Vog. zang a 4—2; J: OG c—TYBB d 0—3; Geel Wit c—HBC e 2—9. Adspiranten B: Stormvog. aWB a 42; Stormv. b—Kennemers a 16; VSV bBeverwijk a 32; C: Schoten a Z'meeuwen a 11; E; Geel Wit b DEM b 3—1; I: DIOS b—HBC c 1—4; L: DSS d—TYBB d 0—0; HBC e—DSS c 1—4; M: DEM h—DEM c 1—8; P: DSS f—TYBB j 2—9; Geel Wit d—TYBB f 0—4; TYBB h—TYBB d 2—2. In het Nederlands jeugdelftal, dat binnenkort tegen België uitkomt wer den de AlUance-leden Tom Knötschke en Liesje Peerboom respectievelijk ge kozen voor de jongens- en meisjesploeg. (Van onze bijzondere correspondent) ROME. 2 Maart 1949 Minder dan tien maanden scheiden ons nog van de vigi liedag van Kerstmis, waarop Pans Pius XII aan het begin van het Heilig jaar de heilige deur van de Aartsbasiliek van de St. Pieter zal openen en Zijn drie Kardinaal-Legaten deze plechtigheid in de basilieken van St. Jan van Latera- nen, van Maria Maggiore en van St. Paul zullen verrichten. Niet alleen aan het kalenderblok, dat snel inteert, maar ook aan de bedrijvig heid in de stad. merkt men, dat het Heilig Jaar op handen is. Elke Rome pelgrim is vertrouwd geraakt mei het roodkleurige, monsterachtige station „Termini" van Italië's hoofdstad, waar van Pius IX in 1864 met groot enthou siasme het ontwerp van de architect Salvatore Bianchi goedkeurde, maar dat eerst in 1871 in gebruik kon worden ge nomen. Na in 1911 door verschillende uitbreidingen architectonisch grondig verknoeid te zijn geweest, behoort „Ter mini" vandaag de dag tot de geschie denis, want het ligt tegen de grond. En zolang de reeds afgebouwde dertig perrons met aan de ene zijde de dienst- lokalen en aan de andere zijde de loket- tenhal en de met vele marmersoorten rijk versierde wachtkamers niet van het Plein „dei Cinquencento" door de ont worpen reusachtige glazen hal, welke tot voorgevel van het nieuwe station moet dienen, zal gescheiden zijn, heeft men van dit centrale punt van de stad af een schitterend uitzicht op de Albaanse heu vels. Maar binnen enkele maanden zal Rome's nieuwe station voltooid zijn. Home heeft reeds zijn uitnemend uitgerust vliegveld, uiterst noodzakelijk, omdat het een landingsplaats is op alle Europese en transatlantische vliegroutes. Toen er enkele maanden geleden sprake van was in de nabij heid van Fiumicino, een twingtigtal kilome iers ten Noorden van Rome aan de Middel landse Zee gelegen, een intercontinentaal vliegveld aan te leggen, liep Rome gevaar als vlieghaven geschrapt te worden. Maar wegens het gebrek aan tijd dit vliegveld nog voor het begin van het Heilig Jaar ge reed te hebben, heeft men Rome's oude vliegveld „Ciampino" een grondige uitbrei ding doen ondergaan, zodat meer dan vier honderd grote toestellen van meer dan vijftig luchtlijnen er dagelijks, zonder el kander te hinderen, kunnen landen en starten. Ciampino zal gedurende het Heilig Jaar de eerste luchthaven der wereld zijn. welke zich zal kunnen beroemen op een reizigersverkeer, zo intens en zo karakte ristiek, vanwege de verscheidenheid van rassen, volken en talen, dat dit vliegveld op zichzelf al een zeer markante attractie voor de pelgrims zal vormen Voor het vervoer van de pelgrims in de stad zelf nadert de ondergrondse haar vol- De heilige deur van de Aartsbasiliek van de St. Pieter, die de H. Vader op de Vigiliedag van Kerstmis aan het begin van het Hei- ^lig Jaar zal openen. wmem looiing. Dit miniatuürlijntje van slechts 18 kilometer zal binnen enkele minuten de pelgrims vanaf het station „Termini", onder de Maria Maggiore, het Colosseum en de St. Pauluspoort voortsnellend, naar de zes jaar, dan zal Rome dagelijks 16.000 vreem delingen herbergen, waarvoor dan ook ruim plaats is. Doch elke pelgrim zal op zijn minst vier dagen in de H. Stad ver blijven, zodat op deze wijze het dagelijks aantal reeds tot 50.000 verhoogd wordt. Daarenboven zal de vloed van pelgrims nooit mathematisch over het gehele jaar te verdelen zijn, maar zullen de frisse lente- en herfstdagen voor een Rome-reis door velen verkozen worden boven de warme zomerperiode en dan wordt het vraagstuk van de huisvesting een waar probleem. De voorbereidingen, welke het Comité van het Heilig 'Jaar treft om een zo ge leidelijk mogelijke toevloed van pel grims gedurende de 365 dagen van het Jubileumjaar te verkrijgen en vervol gens deze pelgrims met zo gering moge lijke kosten een doelmatig verblijf in de Pausenstad te verzekeren door vooral de logiesgelegenheid in de zes grote ho tels in de expositiegebouwen en voorts in de talrijke kloosters, welke de stad rijk is, in te richten, hebben bij velende indruk gewekt, alsof het Comité de za kelijke kant van de Jubileumviering voor zich wil monopoliseren. Gezien de ernst van de toestand voor de Katho lieke Kerk in geheel Oost-Europa, stelt het Comité, volgens de uitdrukkelijke wens van de Paus, zich zonder twijfel tot hoofddoel aan de verschillende ma nifestaties en bijeenkomsten, alsmede aan het verblijf zelf van de pelgrims een zuiver geestelijk karakter te geven. Het neemt daarenboven alle maatrege len om het „uitbuiten" van de pelgrims zoveel mogelijk tegen te gaan. Slechts een enkel voorbeeld. Het verschaffen van logies heeft het Comité uitsluitend aan de zorgen toevertrouwd van de Ver eniging „Peligrinatio ad Sedem Sancti Petri." Deze instelling heeft reeds de tarieven bekend gemaakt, waarvan het minimum 1600 lire per dag voor vol ledig pension bedraagt, waartegen de verschillende hotels, in graden verdeeld, religieuze communiteiten en ook parti culieren door haar pelgrims voor logies aangewezen kunnen krijgen. Doch de vrees, dat er geen zakelijke kant aan het Jubileumjaar zal vastzit ten, is overdreven. Want velen zullen zich buiten het verband van de pel- grimsgroepen individueel als toeristen naar Rome begeven en de meesten van dezen zullen Amerikanen zijn, afkomstig dus uit het meest kapitaalkrachtige land. Maar ook de leden van de pel- grimsgroepen zullen hun „vrije" mid dagen hebben om zich naar eigen keuze vrij te bewegen, zullen h.,n „souvenirs" individueel aanschaffen en zullen zeker de gelegenheid niet willen missen ge durende hun verblijf een enkele maal in een der wereldberoemde restaurants bij Alfredo, in de Grotta Azzurra of bij Fagiano een Romeinse gastronomische ondervinding rijker te worden. De ver leiding tot dit soort ondervindingen zal het sterkste zijn bij die bezoekers, af komstig uit landen, welke zith de weelde van een vrij en onbelemmerd deviezenverkeer kunnen veroorloven. Wat zegt u van een schilderijtje van Daalhoff voor tien of vijf tien gulden? Zoudt u geen doek van Germ, de Jong voor een bankje van tien willen hebben? Of een tekening van Wally Moes voor betzelfde be drag? Hapt u niet toe, wanneer u voor de civiele prijs van achttien gulden een doek van Heuff, een gezicht op het droogmaken van de Zuiderzee kunt ver werven? En komt het iedere dag voor, dat u een fraaie aquarel van de acht- tiende-eeuwse meester Cats voor de zelfde achttien pegels ziet weggaan? Fantastisch? Ja, zegt u dat wel. Maar het is ge schied. En zelfs hebben wij een stille ven van Raoul hynckes, een der moderne meesters die, zoals men weet, hoge prijzen plegen te maken, op wederom achttien zilverbonnetjes horen afmijnen. Het stuk ging onder de toonbank, de veilingmeester had er blijkbaar zelf zin in. We zouden de lijst van ongelooflijkhe den makkelijk kunnen uitbreiden. De kunstwerken waren afkomstig van N.S.B.-ers en ze werden geveild in de provincies Gelderland en Utrecht, op last van het Nederlands Beheersinsti tuut, ten voordele van de Nederlandse Staat. Erg vet kan de heer Lieftinck er De receptie ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der Ned. Handel Mij. te Amsterdam wordt gehouden op 29 Maart en niet op 22 Maart, zoals eer der gemeld. De Raad van Cassatie heeft de uitspraak in de zaak tegen de Duitser A. L. W. Ahl brecht uit Düsseldorp, die doro het Arnhem se Bijzondere Hof tot de doodstraf was ver oordeeld, aangehouden to% 11 April. De uitspraak in de zaak tegen A. C. J. Magielsen uit Schiedam is door de Raad van Cassatie voor onbepaalde tijd aangehouden. M. werd door het Haagse Bijzondere Hof tot de doodstraf veroordeeld. In Augustus 1950 zal de R.K. Harmo nie haar 20-jarig bestaan vieren. Het is de bedoeling bij dit jubileum te Hille gom een concours te organiseren. In 1950 zal de plaatselijke afdeling van Bloembollencultuur 70 jaar bestaan. Er wordt overwogen dit jubileum te combineren met de plannen van „Cres cendo". Op de a.s. Koninginnedag zal „Cres cendo" samen met het trommelcorps in de Hoftuin een taptoe geven. Het be stuur van „Crescendo" is thans samen gesteld als volgt: L. Seijsener, vorzit- ter; C. Bouckaert, 2e voorzitter; H. Elize, Burgemeester Wentholts.traat 7, secreta ris; C. Hogevorst, 2e secretaris; M. Meij- ers, penningmeester, J. v. Tongeren, 2e secretaris en C. W. van Oirschot, bibliothecaris. Een nachtwaker trof 'snachts een rij wiel onbeheerd aan in de Haarlemmer straat. Hij deponeerde het op het politie bureau. Het is nu gebleken dat het rij wiel in Amersfoort gestolen was en door de dief daar geplaatst. De politie maakte proces-verbaal op tegen een drietal knapen die uit een pakhuis van de groentenhandel de wed. de J. in de Meerstraat enige potten met kersen op sap hadden ontvreemd. Door dat zij er nog van mededeelden aan anderen kwam de zaak reeds spoedig tot klaarheid. echter niet van geworden zijn, daarvoor waren de prijzen te belachelijk. Het is voorgekomen dat te Zwolle een zeven- armige Joodse luchter werd verkocht tegen tien of vijf procent van de markt waarde van dit ogenblik. Het Nederlands Beheersinstituut is bij deze obscure veilingen dom en slor dig te werk gegaan. Waarom niet aan deskundigen raad gevraagd, als men zelf geen verstand van kunstwerken heeft? Men had een behoorlijke veiling van standing moeten organiseren, goed voorbereid, goed bekend gemaakt onder kunstkopers en kunstlievend publiek, toegelicht door een met zorg samenge stelde catalogus. En dan liefst in de hoofdstad of te 's-Gravenhage. De kunst werken zouden niet de prijzen hebben opgebrapht die tijdens en kort na de oorlog werden gemaakt, dat weet iedereen, maar wel zou het eindbedrag een veelvoud zijn- geweest van het schimmetje dat men nü heeft gehaald. Onvoordelig waren deze provinciale veilingen voor de Staat en voor de por- temonnaie van de belastingbetaler. Maar grievend en tragisch varen ze voor de schilders, voor de nog levende meesters, die bij deze Ramsch-verkoop vooral de kinderen van de rekening zijn geweest. Kunst is waard wat een gek er voor geeftJawel, maar hier bleek kunst waard wat een gekke amb tenaar, die van het zaakje af wilde, er voor wenste te maken. De boel moest blijkbaar de deur uit. Of kunstenaars (voor zover ze het niet reeds zijn) tot de bedelstaf gebracht worden door - dit ab normale prijsbederf komt er blijkbaar minder op aan. Een ander orgaan der 'overheid doet wel eens een beetje aan cultuurbescherming en koopt een paar schilderijtjes tegen normale prijs. Daar mee is dan de bedelstaf weer een bur gerwandelstok gewordenWie het geloven wil, hij gelove het. Maar wij protesteren. Een officiële commentator van radio- Makassar heeft verklaard, dat, naar de mening van de regering van Oost-Indo- nesië, de Indonesische afvaardiging naar de Ronde Tafel-conferentie uit een li chaam moet bestaan en niet een dele gatie van de B. F. O. en een republi keinse delegatie. Tussen de Republiek en de B. F. O. is al zekere overeenkomst bereikt ten gevolge waarvan één partij gevormd wordt, die later met de Nederlandse re gering in Indonesië besprekingen houdt zeide hij. In deze driehoeks-conferen tie zal de samenstelling van de Indone sische delegatie naar de Ronde Tafel conferentie worden bepaald. Indien het Canadese voorstel wordt aangenomen, zal de regering van de negara Indone sië Timur bij de B. F. O. een resolutie indienen met het verzoek om een voor lopige bespreking te Batavia te houden tussen de Republiek, de B. F. O. en de regering van Indonesië als vertegen woordigster van de Nederlandse rege ring. De Indonesische regering zal uit een lichaam moeten bestaan en niet, zo als door Den Haag is aangekondigd. Het team militaire waarnemers, dat is uitgezonden om in Medan en op het punt, waar de beschieting van twee mi litaire waarnemers geschiedde, een on derzoek in te stellen, is te Batavia te ruggekeerd. Het wenste echter geen verklaringen af te leggen, voordat aan de UNCI is gerapporteerd. Zuid-Sumatra, Djambi-Benkulen, de Lampongse districten en Tapanuli zul len, naar Aneta verneemt, deelnemen aan de conferentie van Sumatra, die 28 Maart te Medan aanvangt. De deelneming van het republikeinse Atjeh is minder zeker. Radio-Kotaradja zou hebben gemeld, dat Atjeh de uitnodiging niet zal aan vaarden. Er was echter nog geen offici eel antwoord te Medan ontvangen. Een stratenmaker, zijn ingezonden stuk ondertekenend met „een belang hebbende". komt op tegen de klacht van het raadslid Kloet over het minder fraaie straatwerk op sommige plaatsen in onze stad. Dat er inderdaad straat werk gemaakt wordt, waarover ge klaagd moet worden, kan schrijver zich indenken. Het materiaal is nog niet zo goed gesorteerd als voor de oorlog. In October 1947 is de dienst van Open bare Werken wegens gebrek aan ge schoolde stratenmakers begonnen met het omscholen van tien opperlieden. Deze zgn. leerling-stratenmakerS (thans 2e klasse) werden reeds na 5t/z maand aan tariefwerk gezet, dat wil zeggen dat zij evenals de geschoolde collega's 100 pet. werk moeten maken- Willen zij dan nog wat extra verdienen dan moeten zij er nog 20 pet. bijdoen. Het is wel gemakkelijk een klacht in te dienen bij de wethouder, maar men moet de verhoudingen ook niet scheef- trekken. Men eist van een ongeschool de stratenmaker het werk van een geschoolde en door deze mensen in ta* riefwerk te zetten, is het heel goed te verklaren, dat hun werk niet af is. Bjj regeringsbesluit is bepaald, da* een nader vast te stellen aantal gede legeerden van de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon zullen worden be noemd om hem bij te staan In de ver vulling van zijn taak. Zij zullen daar toe worden tewerkgesteld in de hoofd' plaatsen van de deelstaten of elder* met een bepaalde ambtskring, die over eenkomt met die van de huidige coU*' missarissen van de Kroon. Naar wij vernemen zal dr. A. Treep de thesaurier-generaal van het niini^ terie van Financiën, binnenkort als danig aftreden. Hij zal worden opge. volgd door dr. W. Koster, die thaP* voor Nederland optreedt als plaatsve^ vangend „director", bij het Internati* nale Monetaire Fonds en de WereldbaP1, te Washington. De heer Treep zal de functie aa* vaarden van adjunct-directeur bij jL Koninkl. Nederl. Petroleum Mij. en 0 Bataafse Petroleum Mij. Twee nieuwe squadrons van de Mar'j ne-Luchtvaart-Dienst, het squadron no en het squadron no. 320, zullen Dinsq** middag om 14 uur op het marine-vl"^, kamp Valkenburg officieel door de co>^ mandant der Zeemacht in Nederla».,, schout bij nacht J. J. L. Willinge. dienst worden gesteld. (Niet-officiële koersen) Vorig slot 100% 97gb 97-% 96% gb 15114 156% 109gb 129% 136% gb 176 228% 257 220 287% 142 159 145% 160% 150% 133 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fae. lnschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkel's Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holi. Amerika Lijn Kon N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert. 21/ 9É1V 156'/'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2