Eric de Noorman en de valse koning" VLIEGDENNEN VLIEGEN ER UIT DE WERELD ROND Huizenactie van Pater Wesseling een volledig succes De verdediging der Moerdijkbruggen U Onder deskundige leiding viert vernielzucht hoogtij Gooise jongelui rukken duizenden vliegdennen uit NOG EEN DUIVELSKORREL TJE? O DE WITTE TULP {Boeken vensterj MAANDAG 21 MAART 1949 PAGINA 3 Samenwerking met Henri de Greeve Twintig paren per week geholpen Een nieuwe radiopriester üSj i£ „Behoud natuur monumenten Duits kunstbezit in Rusland Mattheus-Passie bij K.R.O. Prof. L. Fouché overleden BOERENZOONS VOOR EEN HALF JAAR NAAR AMERIKA Fles butagas gesprongen Stoffelijk overschot aangespoeld -r sv „Schapen-sprookje" mam Actie Apostolaat ter Zee In Amerika sterven duizend mensen per jaar aan misbruik van slaappillen W apens tilstand Israël-Libanon Woensdag ondertekening door HELEN CIRVAN (Van een onzer speciale verslaggevers) Wat zelfs de meest verwoede voorstanders niet hadden durven dromen, wordt nu langzamerhand werkelijkheid: het plan-Wesseling slaagt volledig Reeds meer dan 500 jonge paren, die schijnbaar door niemand geholpen konden worden, hebben door dit initiatief woonruimte toegewezen gekregen en iedere week opnieuw wordt hun aantal met 15 a 20 andere uitgebreid. Voor deze actie is in Haarlem, Gasthuissingel 24, een landelijk secretariaat geopend en avond aan avond zwoegen daar tien tot twintig jongelui onafge broken aan dit monsterwerk van naastenliefde. Om 4000 paren gaat het hun. Die 4000, die onmiddellijk op de eerste oproepen van de jonge radio-priester gereageerd hebben en voor wie nu overal in het land, tot in de kleinste plaats jes, niet-belanghebl>ende jongeren eveneens dag aan dag in de weer zijn. O zeker, de moeilijkheden die zij daar bij ontmoeten, zijn legio, maar het idee, dat het jong Nederland zou zijn dat de door overheid en samenleving vergeten verloofden ging verlossen uit de hui zenmisère, heeft hen begeesterd. En on danks veel tegenwerking, tot van de meest onverwachte zijde, houden zij Vast, ook al stuiten zij bij hun werk soms op de meest ongeloofwaardige dingen en toestanden. Het blijkt bijv., dat in de kust strook tal van grote huizen zijn, die onvoldoende bewoond worden, doch waarvan de eigenaren zich telkens aan inwoning kunnen onttrekken, om dat zij beschikken over een ministe riële verklaring, die zegtdat in geval van oorlog het huis nodig zal zijn voor inkwartiering. Dat jong Nederland hiermede geen genoegen neemt, dat het rebelleert te gen dergelijke bepalingen, die niet zel den de schijn hebben van onwaarachtig heid, lijkt ons volkomen verklaarbaar. Te meer waar zij, die hiermee te ma ken hebben, ook andere dingen ontmoe ten, dingen die men eigenlijk zou wil len verzwijgen, maar die wij op ge zag van Pater Wesseling hier toch vermelden, omdat zij beter dan welk betoog ook illustreren hoe diep de el lende van de woningnood kan invreten Een van die 4000 n.l. is een meisje, dat na eindeloze moeilijkheden bij haar moeder introuwde. Daarvoor moest ze bij haar eigen moeder! een verkla ring tekenen, dat ze géén kinderen zou krijgen! En nu zij wel een kleine krijgt, Wordt haar prompt de deur gewezen. Het lust ons niet hierop commentaar te leveren. Maar het is begrijpelijk dat Pater Wesseling ons na zulke ervarin gen zei: „Ik heb in het begin te hoog van de toren geblazen. Het zijn niet vooral de huisvestingsbureaux, die het woonruim- tevraagstuk bemoeilijken. Integendeel, afgezien van enkele individuele ambte naren, ondervind ik van hen niets dan grote medewerking. Het is een kwestie van mentaliteit. De mentaliteit is rot!" Welnu, waar dit Pater Wesseling's eindconclusie was, daar kan 't niemand verwonderen, dat hij contact heeft op genomen met de man, die juist tegen die rotte mentaliteit al jarenlang heeft gevochten: Henri de Greeve. In hechte samenwerking bevorderen Zij nu beiden deze prachtige woonruim te-actie en zonder op de toekomst te willen vooruitlopen, kunnen wij wel zeggen: Die samenwerking is nog lang Naast Henri de Greeve, die Zater dagsavonds, en Pater Piet Wesseling, die Dinsdagsavonds speciaal tot de jeugd spreekt, zal nu, te beginnen tn de maand April, nog een derde radiopriester voor de K.R.O-micro- foon verschijnen. Het is pater S. Jels- ma M.S.C., die eveneens 's Zaterdags-1 avonds zal spreken en zich dan ook tot de volwassenen zal richten. niet ten einde. Want ook wanneer de eerste 4000 zijn afgehandeld en nu de landelijke organisatie daarvoor klaar is, nadert dat ogenblik snel wordt de strijd niet gestaakt. Ook anderen zullen worden geholpen en voor de verdere toekomst liggen er plannen klaar, die doen denken aan een compleet réveil! Ondertussen echter gaat het werk ver der. En Pater Wesseling heeft ons toe vertrouwd, dat het hem ondanks de prachtige resultaten wel eens ont moedigt. En hij illustreerde dat met een tweetal voorbeelden. Het eerste speelt in het Oosten des lands. Pater Wesseling kreeg plotseling van een edelmoedig mens een boven huis van zeven kamers toegewezen. Uiteraard te veel voor een jong gezin, dus trof hij een regeling met het huis vestingsbureau, volgens welke hij een groot gezin en het huisvestingsbureau dan een verloofd paar ?ou helpen (tus sen haakjes: alleen verlovingen van meer dan zeven jaar heeft de pater tot dus ver als een „urgent geval" kunnen be schouwen). De pater dus op weg naar dat grote gezin. Vader, moeder en zeven kindenen in een klein arbeidershuisje inwonend bij een precies even groot ge zin. Daar brengt de pater dan zijn vreug de-mare: een huis, een bovenhuis van '7 kamers!! De vrouw kijkt hem aan: „Een bovienhuis, zegt u, pater? Dat is jam mer. Dan moeten de kinderen dus trap pen lopen. Neen. Dat moet ik toch eerst even met mijn man bespreken." En het tweede: Na eindeloos veel moeiten tele foontjes, autotochten etc. etc. wordt opnieuw een jong paar aan een goe de vrijwillige inwoning geholpen. Na 'n paar dagen komt de man bedan ken. „Hartelijk dank pater. En hier is een rijksdaalder. Trek er uw onkosten af en besteed de rest aan anderen!" Dit laatste voorbeeld mogen we niet verkeerd verstaan. Pater Wesseling ver wacht geien geld van belanghebbenden. Wel heeft hij veel, ontzettend veel no dig. En voor wie niet behoeft te worden geholpen, maar wel zelf mee wil hel pen, meehelpen aan de toekomst van jong Nederland, is het gironummer 436100, L. Rietveld, Gasthuissingel 24, Haarlem. 97'> 156 'It 230* 28?| 141 President Truman brengt op het ogen blik zijn vacantie door in Key West (Florida) en houdt zich bezig met zijn geliefde hengelsport. Zo te zien heeft hij het best naar zijn zin. Op de te Amsterdam gehouden leden- Vergadering van de Vereniging tot Behoud Van Natuurmonumenten werden grote uit breidingen van het bezit der vereniging bekend gemaakt, in totaal ruim 530 H.A. De voornaamste aanwinst vormt „Eerder- Broek", gelegen in de gemeenten Ommen en Den Ham, met een oppervlakte van bijna 300 hectaren. De overige aankopen der vereniging betreffen in hoofdzaak moerasgebieden, waarin in één jaar tijds meer dan 120.000 ten koste werd gelegd. Het natuurmonument „Het Hol" in Korten- hoef is uitgebreid door aankoop van 90 H.A. moerasland. Dit gebied is van grote "Wetenschappelijke betekenis, bovendien blijft hiermede een deel van de Vecht- blassen, een onderdeel van de schaarse Natuurgebieden in het dichtbevolkte Wes ten, behouden. Het eiland Griend in de Waddenzee, de bekende vogelbroedplaats, Waar zich jaarlijks tienduizenden vogels ophouden, wordt met doorbraak bedreigd; de Rijkswaterstaat zal thans trachten hier tegen middelen te beramen. Tijdens de vergadering werd ook de af graving van de St. Pietersberg besproken. De door de regering verleende concessie tot afgraving gedurende zestig jaar, werd m hoge mate betreurd. Besloten werd, een brief, welke teve»s is bedoeld als .adhaesie- betuiging met het request van de Ned. hereniging van Natuurvrienden, te zenden dan de minister-president, waarin wordt Aangedrongen op het blijvende behoud van de Oostoever van het Maasdal, die thans Nog ongerept is. Ook werden in deze brief maatregelen bepleit, opdat het bujten de Concessie vallende gedeelte van de St. Pie tersberg, met de daarin gelegen gangen stelsels, behouden zal blijven. In Leningrad is een tentoonstelling ge- °Pend van Duits kunstbezit, dat de Russen •.in veiligheid hebben gebracht", aldus v®rneemt het K.N.P. uit Zweden. Onder de kunstschatten zijn o.a. de „Sixtijnse Ma donna" van Rafaël, „Zelfportret met Sas- kia" van Rembrandt, „Heilige Nacht" van Correggio en 200 schilderijen en tekenin- ®en uit het bezit van Dresden. De K.R.O. zal Zondag 3 April een uitvoering verzorgen van de Mattheus- Passie van J. S. Bach, in de vertaling van Jan Engelman. Medewerkenden zijn Corry Bijster, Annie Hermes, Jan van Mantgem, Laurens Bogtman, Wie- be Drayer en Leo Rommerts, de instru mentalisten Cor Coppens, Carel van Leeuwen Boomkamp, Janny van We ring en Maurits van den Berg, het Ka meromroeporkest en het Omroepkoor onder leiding van André Rieu. Professor L. Fouché, oud-gezant van de Zuid-Afrikaanse Unie in Nederland, is in de leeftijd van 68 jaar te Johannesburg overleden. (Vervolg van pag. 1) Intussen levert de bezetting van de Moerdijkbruggen groot gevaar voor de stad Dordrecht en Rotterdam. Dordrecht is spoedig in handen van de vijand. Op de avond van de tiende Mei trekt een bataljon, dat eerst bij het Holl. Diep gelegerd was, op om de stad te ont zetten. In de schemering van de ochtend van de 11e Mei bevindt dit bataljon zich op de grote betonweg, die van Willems. dorp naar Dordrecht loopt Dan openen Duitse troepen van beide kanten van de weg het vuur. Een vrij groot aantal man schappen sneuvelt. Er ontstaat een pa niek. De rest van het bataljon trekt snel af in de richting van het complex Zee haven. Daar krijgt de commandant de situatie weer in handen. Maar in de loop van de avond zet de kantonne- mentscommandant van Dordrecht wiel rijders in tegen het bataljon bij Zee haven. Er ontstaat tussen deze Neder landse troepen een vuurgevecht. Als dit misverstand eindelijk opgeheven is na dert een nieuwe Nederlandse colonne langs de grote weg uit het Noorden. Ze voert een oranje-blanje-bleu vlag met zich mee. De marcherende troepen loe pen: „Niet schieten!" De bataljonscom mandant gaat er heen om contact op te nemen. Als hij bij de troep komt, blijkt, dat zij onder bewaking van Duitse parachutisten staat, aan wie hij zich moest overgeven. Protest baat niet. In paniek vlucht nu het bataljon in Zuidelijke richting. De enig overgeble ven compagniescommandant vormt een nieuwe afdeling. Hij krijgt order het veer over de Kil bezet te houden. Ter wijl hij bezig is deze verdediging te organiseren, ontstaat er een vuurge vecht met de Duitsers. Hij sneuvelt. Daarmee is ook het bataljon buiten ge vecht gesteld. Het blijkt niet mogelijk nog iets op het Eiland van Dordrecht te ondernemen. Rol van luit.-kol. Mussert De verwarring op het eiland is door de kantonnementscommandant luitenant kolonel Mussert nog in de hand ge werkt. Laat hij eerst Nederlandse troe pen door landgenoten beschieten, hij verzuimt ook Duitse pantserwagens on der vuur te.laten nemen, omdat hij ze aanziet voor Franse. In opdracht van luit.-kol. Mussert zal een luitenant zich vergewissen van de waarheid dier me ning. Hij staat uit zijn dekking op en wordt onmiddellijk door de Duitsers neergeschoten. Ook geeft Mussert bij het naderen der pantserwagens opdracht rollen draad, die voor wegversperring dienst deden, op te rollen „om het eigen verkeer door te laten". De commandant van de vesting Hol land ontheft Mussert niet van zijn com mando, maar stelt hem wel onder com mando van de commandant der lichte divisie Dit geschiedt op de avond van de twaalfde Mei. De lichte divisie krijgt bevel op te rukken naar IJsselmondê. Zij moet daarvoor de brug over de Noord oversteken Vervolgens zal ze tegelijk met het derde grensbataljon Waalhaven aanvallen. Misschien is het mogelijk op deze manier nog een actie te ondernemen om de Moerdijkbruggen te heroveren. Maar beide acties blijven steken. De lichte divisie komt niet over de Noord. Het derde grensbataljon loopt vast aan de Oude Maas. De Duitse ge neraal Student, die het bevel over de luchtlandingstroepen voert, heeft reden tot tevredenheid. Hij weet dat deze actie de laatste kans voor de Nederlanders is. Van de operaties acht hij die via Waal haven het gevaarlijkst Na de oorlog heeft hij dit toegegeven. Maar m de oorlogsdagen van Mei 1940 levert de operatie via Waalhaven aan de Neder landers niet dat resultaat op dat zü ervan verwachten. Nu de Duitsers een maal de Moerdijkbruggen in handen hebben, krijgt men hen er met meer vandaan. Ze zijn er te gemakkelijk heer en meester over geworden.... Einde Maaet zullen 32 zoons van Ne- derlanse boeren voor de 'duur van een half jaar naar Amerika vertrekken ten einde aldaar kennis te nemen van de Amerikaanse landbouwmethoden. Voor dit doel zuillen zij worden geplaatst op bedrijven van verschillend karakter, een en andere in overeenstemming met de voorkeur van de deelnemers. De groep zal worden vergezeld door ir. C. W A van Beekom, de Rijkslandbouw- consuient voor de Zeeuwse eilanden, die eveneens voor de duur van een half jaar studie zal maken van de uienteelt in de Ver. Staten. Arnhem werd Zondag opgeschrikt door een brand, waarvan de omvang weliswaar gering was, maar waarvan de gevolgen voor de beoefenaar van een oud ambacht zeer nadelig zijn. Waarschijnlijk door het springen van een fles buta-gas ontstond n.l. brand bij Grosm'an, die als enige in Nederland het cire-perdue bedrijf, het bronsgieten naar wasmodellen, uitoefent. Door het snelle ingrijpen van de Arnhemse brandweer kon een gedeelte van de kunstvoorwerpen en een goed deel van het materiaal gered worden. Het ge bouwtje zelf brandde vrijwei uit Bij kilometerpaal 15 op het strand van Schiermonnikoog is aangetroffen het stoffelijk overschot van een man, waarschijnlijk een vlieger, die deel uit maakte van de bemanning van de Hali- fax-bommenwerper, die 12 Januari 1943 bij Schiermonnikoog is neergestort. iïMV- '3f 27. Wat is er gebeurd?" vraagt de waard verschrikt, wanneer hij Eric ziet. I „Sluipmoord?" „Ja!" zegt een der Vikingen kort. „Maak een vertrek voor ons gereed en vlug wat! Hij is nog in leven, doch behoeft verzorging!" Op deze woorden wisselen de. beide vreemdelingen, die zoals Winonah verrast opmerkt dezelfde zijn, di- zij na hun landing ontmoetten, een snelle blik. De gedienstige waard heeft intussen een kamer in gereedheid gebrachten Eric ivordt zachtjes op een leger gelegd. De waard blijkt iets van heelkunde te weten. Hij inspecteert met kennis de diepe wonde, welke hij dan reinigt en verbindt. „Er is geen gevaar bij!" stelt hij Winonah gerust. „Hij zal spoedig genezen!" Nauwelijks is de man vertrokken of Eric opent zijn ogen en zegt zacht: „Over een paar nagrn kan ik de reis weer voortzetten, meisjeVerschrikt legt zijn vrouw hem het zwijgen op, doch onverstoorbaar praat Eric doorHij bedankt zijn trouwe Vikingen voor hun bijstand en na deze vriendelijke woorden van hun koning veriaten de mannen een voor een de kamer. Nu zijn nog slechts Winonah en Pum-Pum bil de gewonde Slaap ontfermt zich over de Noorman. Nog een paar uren houden de twee bij Eric de wacht. Dan wenkt Winonah Pun-Pum en op hun tenzn verlaten zij het vertrek. Rust heerst in de herberg, de bewoners slapen en in het ziekenvertrek verstoort slechts de rustige ademhaling van onze held de stilte De uren verstrijken en dan doet zich het knarsen van een deur horen Een schaduw glijdt het ziekenvertrek binnenLangzaam nadert de donkere gestalte de slapende Eric. Gedurende enige tijd staat de geheimzinnige bezoeker daar, dan treedt hij op het bed toeLangzaam gaat zijn rechterhand omhoog en een manestraal belicht een lange dolk (Van een onzer speciale verslaggevers) Het is jammer, dat Freud al lang dood is, want die had Zaterdagmiddag zijn hart kunnen ophalen. Op de Franse Kamphei n.l. tussen Bussum en Hilversum ston den toen een kleine honderd jongelui, meest gidsen, aangetreden, die op een seintje van rentmeester H. Swart als een man de heide instormden en in laaiend enthou siasme de ene vliegden na de andere uit de grond ruk ten. Hoe, zult u vragen, was dat mogelijk? Hoe kon een rentmeester zich zo verlagen en waarom greep de politie niet in, toen daar klaarblijkelijk een andere gezagsdra ger tekort schoot? Het geval is echter simpel. De Franse Kamphei (onge veer 50 H.A.) maakt het droevig. Door de afwezigheid van schapen (zo zegt althans de volksmond) zijn de vliegdennen er als razenden omhoog geschoten en nu werd het eindelijk tijd, dat daaraan paal en perk werd gesteld. Door middel van de vereniging „Vrienden van het Gooise Reservaat" waren vrijwilligers opgeroepen en met laarzen, hoge schoenen en beenkappen stonden ze klaar voor het heerlijk spel der vernielzucht: het uit rukken van duizenden overtollige vliegdennen. 0 Ook dit spel had natuurlijk zijn regels. Links en rechts in het terrein ston den grote vliegdennen, die daags te voren met witkalk waren gemerkt en die moesten worden gespaard. Nu, dit gebeurde, al was het ook alleen omdat er toch al zoveel andere stonden, dat het bijna onbegonnen werk scheen. De kinderen zwoegden en zweetten en wij hebben kleine peuters van krap twee turf hoog aan een vliegden zien rukken of er het leven mee gemoeid was. En passant hebben wij ons ook even met de leider van deze zuiveringsactie ver staan. Hij heeft ons het sprookje van de schapen grondig uit het hoofd gepraat. „Schapen", zei hij, „hebben een hekel aan vliegdennen en het is dus werke lijk niet hun afwezigheid, waardoor hier de vliegden zo kwistig is voort gewoekerd. De eigenlijke oorzaak is de oorlog. Ook in 1944 stonden hier vlieg dennen. Die heeft men echter omge hakt en rondgesjouwd en tengevolge daarvan zijn nu overal uit zaden jonge boompjes opgeschoten, Die gaan wij nu ordenen. In één deel (bij de Bus- sumer Grintweg) laten wij alles staan, dat wordt een soort bos. Een ander deel wordt enkel hei en hier (recht tegenover het theehuis „De „Franse kamp") laten wij verspreide begroei ing toe. Zo gaan wij verder. Heel het Gooise natuurreservaat (bijna 1800 ha) wordt door ons weer eens flink onderhanden genomen. In begin April gaan wij de Crailose hei afbranden en hier, aan de overkant van de weg, hopen wij, dat de vliegdennen, juist flink hard zullen groeien. Des te eer zijn de (lelijke) kam- peergelegenheden daar aan het oog ont trokken." Toen werd des rentmeesters aandacht weer elders gevorderd1. En nog lang zijn wij blijven kijken naar dat verrukkelijke spel van die nijver zwoegende kinderen. Zij zwaaiden met hun modderzwarte ar men. Hun kreten galmden over de vlak te, en de zon, die heel de morgen lang achter heuse sneeuwbuien was verbor gen gebleven, zorgde voor haar eerste lentelicht. Neen, 't was toch maar beter, dat Freud er niet bij was. P.S. Onze tweede „kop" behoeft ver klaring. Het is óns gebleken, dat de Bus- sumse volksmond de euvele moed heeft gehad zonder te vragen de kruising van Franse Kampweg en Bussumer Grint weg „Leidsebosje" te noemen. Waar tegen protest. .Zullen we dan maar," denkt opa. De hoofdaalmoezenier ter koopvaar dij B. Haanen deelt mee, dat de in schrijving tot deelneming aan de actie van het Apostolaat ter Zee verlengd wordt tot 1 April. In verband hiermede worden ook de deelnemerslijsten eerst a genoemde datum verzonden. ngeveer 1000 perso nen per jaar sterven in de Verenigde Staten tengevolge van het misbruik van slaap pillen. Uit een over het gehele land ingesteld onderzoek is gebleken, dat het aan tal van dit soort sterfge vallen sinds de oorlog voortdurend is gestegen. Maar nog veel onrustba render is de omvang van de aan de dag getreden geestelijke afwijkingen, die het gevolg zijn van het misbruik van slaap pillen. Het vindt zijn verkla ring vooral hierin, dat slaappillen zonder dokters recept zo gemakkelijk te krijgen zijn. Velen, die bij tijdelijke slapeloosheid naar het middel grijpen, raken er aan verslaafd, want de pillen kalmeren de zenu wen en zijn werkzaam tegen Sint Vitusdans en de kramp, welke het ge volg kan zijn van het ge bruik van cocaïne en an dere vergiften. Verscheidene Ameri kaanse staten hebben wet ten tegen de verkoop van slaappillen uitgevaardigd, maar in de grote steden tiert de smokkelhandel welig. „Blauw geluk", „Geel tjes" en „Duivelskorrels" noemt men de pillen in de onderwereld, naar hun kleur,-niet naar hun sa- zelfde familie van verdo vende middelen. In de handen van dok toren hebben ze grote waarde. Een pil, gegeven kort voor een operatie b.v., maakt de angstige patiënt rustig. Er zijn ongeveer dertig variëteiten in de handel en er zouden wel 1500 kunnen worden gefabri ceerd. De totale productie in de Verenigde Staten jaar lang elke dag had gebruikt, kon haar eigen bloedverwanten niet meer uit elkaar houden. In New York komt het voor, dat jeugdige personen zich in een soort hoerastemming brengen door een of twee pillen te besproeien met een fles bier. Dat ze er niet aan dood gaan is een raadsel, want in medische laboratoria zijn proeven met alcohol en slaappillen bedraagt iets meer dan 100 ton per jaar, d.w.z. 11 grein (1 grein is ongeveer 65 milligram) per persoon. Een hoeveelheid van 15 grein is voor sommige mensen dodelijk, andere kunnen wel 200 grein hebben. In staten, waar de verkoop der pillen verbo den is, vindt men gemak kelijk leveranciers op de banken in de parken en in obscure cafétjes. Maar ook de taxi chauffeurs leveren ze en de lift- en loopjongens in de hotels. Bovendien zijn er nog artsen, die van het voorschrijven een zaakje maken. De uitwerking van een geregeld gebruik op de menstSlling, want het zijn geestvermogens is ruïneus, alle variëteiten van de- Een schrijfster, die ze drie op ratten genomen en deze verhuisden prompt naar de eeuwige jacht velden. De enige moge lijkheid is dan ook, dat de dosis niet groot genoeg is. De doktoren waarschuwen ernstig tegen drinken, na dat men slaappillen heeft ingenomen. Overigens reageren de mensen zeer verschillend op de pillen. Maar ieder die ze op eigen gezag in neemt, waagt meer dan hij denkt. Deze pillen tas ten de zenuwcentra in de hersenen aan en ver duisteren de geest. Duize lingen, rollende ogen, hal lucinaties, een dikke tong en tijdelijke verlammings verschijnselen in armen en benen behoren tot hun gevolg. Israël en Libanen zijn tot volledige overeenstemming over een wapenstil stand gekomen. De reeds opgestelde overeenkomst zal Woensdag a.s. door de leiders van de delegaties ondertekend worden. Tawfik Aboelhoeda Pasja, minister president van Transjordanië, heeft voor zijn vertrek naar Beiroet, waar Maan dag de zeven landen der Arabische Liga een conferentie beginnen met de ver zoeningscommissie der VN voor Pales tina, verklaard dat de Palestijnse Ara bieren, niet in staat een eigen regering te vormen, de wens te kennen hebben gegeven in Transjordanië te worden op genomen. Hoewel naar zijn mening het merendeel der Palestijnse Arabieren dit wenst zou Transjordanië toch elk ple bisciet over deze aangelegenheid toe juichen, aldus de premier. Abdoel Rahman Pasja, secretaris-ge neraal van de Arabische Liga, zal een nota opstellen aan Trygve Lie, secreta ris-generaal der VN, over de status van de Liga als een regionale organisatie in het kader van de VN. Tot deze stap werd besloten door de raad van de Ara bische Liga in een Zaterdag te Cairo gehouden vergadering, welke werd bij gewoond door vertegenwoordigers van alle staten-leden behalve Irak. Admiraal Sir James Somerville, een van Engelands bekendste admiraals tijdens de oorlog, is op 66-jarige leeftijd te Wells in Somerset overleden. Anna Louise Strong, de Amerikaanse pu bliciste die vorige maand uit de Sovjet-* Unie gewezen is op beschuldiging van voor Amerika te spionneren, heeft een recht streeks beroep gedaan, op Stalin om een onderzoek naar haar zaak. Op de eerste dag van het noemeense jeugdcongres heeft de Franse gedelegeerde. Jacques Denis, gezegd, dat de Franse jeugd niet tegen een Russisch leger zal strijden. De Poolse regering heeft een officiële verklaring over de betrekkingen tussen de Kerk en de Staat uitgegeven, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat een wijziging in de houding van de bisschoppelijke hië rarchie en het staken van elke onvriend schappelijke actie tegen de staat de grond slag zouden kunnen zijn om de betrekkin gen tussen Kerk en Staat te regelen. Een bewering van de Griekse guerilla radio-zender dat de regeringstroepen op 16 Maart gas hebben gebruikt, is Zondag categorisch tegengesproken. De Griekse minister van Oorlog, Pa- nayotis Kanellopoulos deelde aan A.P. mede dat deze beschuldiging een „opzette lijke leugen" is. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken overweegt een Pools verzoek om terugr.oeping van Chester Opal, Ameri kaans persattaché te Warschau, die be schuldigd wordt van het verspreiden van bulletins van de Amerikaanse voorlich tingsdienst (USIS), waarin Polen beschre ven wordt als „een Sovjet-satelliet". Syrië, Turkije en Engeland zouden thans besprekingen voeren, met het oog op een Mujdellandse-Zeepact. Men verneemt uit gezaghebbende bron, dat de Syrische ge zant te Ankara concrete voorstellen zou hebben gedaan in verband met een Syri sche toetreding tot het pact, nadat bespre kingen hadden plaats gehad met de Turkse minister van buitenlandse zaken en de Britse ambassadeur te Ankara. De kans bestaat, dat Italië zal trachten herziening van het vredesverdrag te krij gen om mogelijk te maken zijn gewapende strijdkrachten in het kader van het At lantische verdedigingssysteem te ver sterken. Blijkens bekendmaking yan Radio Mes- kou hebben de U.S.S.R. en de Koreaanse volksdemocratie een overeenkomst inzake economische en culturele samenwerking gesloten. (Copyright Ultg. De Koepel, Nijmegen) 20) Waarom- waren alle Hollanders zo dik om hun middel?.... Opeens zag ze iets eigenaardigs: aan de buitenzijde van het huis, waar ze stil hielden, was een lan° smal spiegelt e aangebracht, recht- hoekil op een van de laagste ramen van de voorgevel. Elspeth wees er naar en maakte de opmerking, dat dit toch een rare plaats was voor eenspiegel Jan grinnikte. „Een rare plaats? In tegendeel, het is een heel verstandige plaats, En dat zal ik je straks beybZ|"" beloofde hij, terwijl zijn oom de deur met een grote sleutel openmaakte. Binnengekomen, ging Mijnheer de pa pieren bij eikaar zoeken, waarvoor ny gekomen was en Jan leidde Milady door de donkere hall en opergie de luiken van de voorkamer. Daar wees hij Els- 1 peth hoe Mevrouw van de kamer uit in het spiegeltje kon zien wie er voor de deur stond, zonder zelf te worden op gemerkt. Ze behoefde alleen maar in het spiegeltje te kijken, dat hier een spionnetje" genoemd werd. Milady constateerde tot haar verba zing, dat hij de waarheid sprak. Door naast 't venster te gaan staan, kon zij van binnen uit ieder waarnemen, die de deur passeerde. Dat was voor haar iets ongewoons. Ze keek de kamer ron Het was er gezellig, gezelliger en knu- ser dan in de grote vertrekken op Kent- moor. Toen Jan even naar zijn oom ging om die te helpen, liep ze wat rond, vol belangstelling voor het .sPlnn®^®)f dat er stond, voor de tegels in de haard met de aardige, blauw gekleuriie v oo - stellingen er op en voor de «J bJauwe kruikjes op een plank boven de deur. Alles stond er heel netjes en ordelijk opgesteld, zoals men trouwens met an ders verwachten kon in een huis van Mevrouw Voort, en zelfs op de vloer van grote, vierkante gele en zwarte te gels was geen stofje te zien. De kamer rondgaande, kwam ze weer waar ze eerst had gestaan, bij het raam. Ze koek weer in het spionnetje en was benieuwd wie de eerste zou zijn, die ze er in zou opmerken, toen een dikke heer in burgerkleding verscheen. Ze kon niet nalaten te lachen, zo statig en gewichtig die man deed en hoe. belang rijk hij zichzelf vond, onbewust van het feit, dat hij door haar begluurd werd. Hij had er natuurlijk geen ver moeden van, dat zij hem zo grappig vond. Daarna kwam een wat haveloos ge kleed man, die met enigszins voorover gebogen hoofd liep. Vlak voor de deur van mijnheer Voort's huis hief hij zijn hoofd op, waardoor zijn gezicht hele maal in het spiegeltje weerkaatst werd. Elspeth zag het. Instinctief sprong ze achteruit, haar hand voor haar mond om haar schreeuw niet te laten horen, want de Hollandse hoed en de kleren van de man konden het sluwe gezicht niet maskeren; ze had recht in de wrede ogen van de Spanjaard van de Gele Kat gekeken! HOOFDSTUK VII Mijnheer verliest zijn goed humeur Alle kleur verdween van Elspeth's gezicht en met haar ogen wijd open van angst liep ze tussen mijn heer en Jan naar de kade. Ze hield haar hoofd omhoog, opdat men met zou mer ken hoe haar hart bonsde van vrees. De aardige tafereeltjes op hun wande ling door Haarlem interesseerden haar echter niet. Ze keek recht vooruit, bang dat van achteren of uit een zij straat links of rechts die haveloze fi guur met het gezicht van de Span jaard weer voor de dag zou komen. Het was nu een half uur geleden, dat ze haar stijf van schrik in de ka mer hadden aangetroffen, een hand tegen de mond geperst en met een ge zicht, bijna even bleek als haar batis- fsn kspjö» Maar de man kan je nie,t hebben gezien" troostte Jan, toen het Elspeth eindelijk gelukt was het gebeurde te vertellen „Dat is juist het voordeel van zo'n spiegeltje,.Maar drommels," vervolgde hij, „als het werkelijk die Spanjaard van jou is, dan moet hij een spion zijn." Jan werd er zenuwachtig van. Die moest hij gevangen kunnen nemen! De gedachte wondf-hem nog meer op. Daarmee zou ruimschoots het ge vaar beloond zijn, waarin men nu ge raakt was. Mijnheer stond zonder een woord te zeggen, met een ernstig gezicht. Ten slotte zei hij: „Het is best mogelijk, Elspeth, dat je je verkeken hebt. Mis schien is het wel een heel andere man." „O nee," verklaarde Elspeth, „ik zal zijn gezicht nooit vergeten. Nooit! Bo vendien zag ik de ketting, waaraan de gouden sleutel hing." Mijnheer fronste zijn wenkbrauwen. Plotseling zei hij, dat er slecht weer dreigde. Ze moesten naar het andere huis, buiten Haarlem, terugkeren vóór de storm losbrak. Van Milady's jurk moest een volgende keer maar de. maat genomen worden. Haastig sloot hij het huis en gingen zij weer naar de kade. Zwijgend liep Elspeth tussen Jan en zijn oom. Ze had wel graag gehad dat de jongen wat rustiger was en niet zo veel praatte over spionnen en Span jaarden. Ze was helemaal ontsteld nu ze wist, dat de man, die haar ontvoerd had, ook in Haarlem was. Zou hij we ten, dat zij nog leefde? Dat moest wel. Waarom zou hij anders hier gebleven zijn? Anders was hij wel meegegaan met de Gele Kat. Mijnheer's gedrag verhoogde haar on gerustheid nog: hij scheen helemaal in gedachten verzonken. Toch moest hij Jan's blufferig gepraat over het vangen van de Spanjaard hebben gehoord, want hij keek oplettend rond. „Wanneer," zo vroeg hij aan zijn neef, „ga je weer terug toon Ja^ niet naar Leiden?" Men kon aan de van de vraag horen, dat hij J; ongaarne zag vertrekken. Elspeth was blij, toe ze Pieter zagen, die op de kade stond te wachten. Hij hoorde het verhaal van het gebeurde kalm aan en glimlachte, alsof hij haar wilde geruststellen. Ze moest, vond hij, niet vergeten, dat de Spanjaard wel denken moest, dat de jonge Robert Kent verdronken was. „Het is erg onwaarschijnlijk, dat hij achter het gezicht van elk Hollands meisje, dat hij tegenkomt, het gelaat zal zoeken van een verdronken Engelse, meende Pieter naar voren te moeten brengen. „Des te minder, als hij hier is om iemand van zijns gelijke te be- spionnexen. Je hebt toch zelf verteld, dat je gehoord had, dat hij op zoek was naar iemand met een Spaans klinkende naam, Ramirez of zo?" „Ja, ja. dat is zo," erkende Elspeth. Zo'n man kon niet lang onopgemerkt in Haarlem verblijf houden, verzekerde Pieter. Elspeth was blij toen eindelijk de boot afvoer, en weer opgelucht, toen ze de poort door waren en zich weer te midden van de groene weiden bevonden. Het ontging haar niet, dat mijnheer er net zo over dacht als zij en dat hij blijk baar voor de Spanjaard meer op zijn hoede was dan Jan of Pieter, die alleen maar dachten aan het gevangen nemen van een spion. (Wordt vervolgd) „Van strijd en overwinning". Het le vensverhaal van'de heiligen, door Jan Burger. Uitgeverij „De Kennemer", Be verwijk. Het initiatief van de uitgever een volledige uitgave van de heiligen levens te verzorgen volgens het Ro meinse Missaal, met een aanvulliffg uit het Martyrologium is een zeer lofwaar dige gedachte. De eerste vier delen be vatten, naar de data van het burgerlijk kalenderjaar, een korte levensbeschrij ving van de heilige, wiens sterfdag dan wordt herdacht. Het vijfde deel is ge wijd aan de Nederlandse heiligen en het zesde tenslotte aan hen, die, hoewel niet voorkomend op de lijst van boven- genoemden, toch een algemene verering genieten. In een wereld als de onze, waarin, zelfs in katholieke kringen, voor God en godsdienst, geen tijd meer overschiet, kan dit boek, naar het ons voorkomt, een prachtig apostolaat ver vullen. Het is 'n echt familieboek. Prettig en fris geschreven, zich beperkend tot de hoofdzaken, vraagt de lectuur van iedere dag niet meer dan tien minuten. Maar deze, dagelijks herhaald, zullen niet nalaten een weldadige invloed op ons geestelijk leven uit te oefenen. Zij houden het zo onmisbare contact leven dig met de Schepper, door ons het aan trekkelijke voorbeeld van Christus' neld- haftige navolgers voor ogen te stellen: een werkzaam tegengif voor de destruc tieve geest van onze ongelovige tijd. Met warmte aanbevolen. L. „Heilig vuur", door Pater Adrianus, O.F.M. Cap. Conferenties voor de op groeiende jeugd. Met fijn gevoel voor de mentaliteit van de jeugd heeft de schrijver de juiste toon getroffen voor deze uiteenzetting van de Katholieke deugdenleer. In zestien toespraken worden de essentiële punten voor een principieel - religieuze levenshouding uitgewerkt en wel op zeer aantrekke lijke en bevattelijke wijze. Voor jeugd leiders een rijke bron tot inspiratie. Warm aanbevolen. Uitgave Romen en Zonen, Roermond. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3