bureaux van redactie en administratie Republikeinen eisen herstel in Djocja binnen veertien dagen MOKERSLAGEN OP ONZE VLIEGVELDEN Vredesgarantie Voorzichtig optimisme bij UNCI Vier rantsoenen sigaretten TRUMAN wil bij wapenleveranties vrijheid van handelen hebben Poolse katholieke scholen moeten communisme onderwijzen Waalhaven gaat verloren, maar behoud Ypenburg redt Den Haag MNS ïfü Tot hoofd en hart Franse afgevaardigde betwijfelt of republikeinen dan aan besprekingen zullen deelnemen Herziening onderwijzers salarissen Bon voor 250 gram rijst Radio-Moskou blijft tegen Atl. Pact te keer gaan Oost-Indonesië reageert op vragen van Weiter Het weer. Amerikaanse resolutie tegen kerkvervolging? DINSDAG 22 MAART 1949 72sfe JAARGANG No. 24416 Veiligheidsraad zet besprekingen voort Weinig sprekers Mr. Van Klef fens bij Dean Acheson O.a. Indonesië besproken Klein-Seminarie in Surabaja Actie Vacantiespreiding boekt succes Geen verder overleg tussen regering en organisaties? Sutupc gearresteerd „In strijd met de feiten" Steun Wettig Gezag ALS SPERWERS OP HUN PROOI Diamantindustrie in België wordt stilgelegd Ongunstige ontwikkeling noopt tot energieke maatregelen H. Vader wil priester feest in stilte vieren Alleen ontvangst van 25.000 Romeinse schoolkinderen SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Jelefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 5. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maar>d, f 4.55 per kwartaal. Terecht noemt men de totstandko ming van het Atlantisch pact een historische gebeurtenis, want ongetwijfeld zal dit verdrag een niet jfemakkelijk uitwisbaar merkteken ach terlaten in de moderne wereldgeschie denis. Het trekt immers een scheidslijn 'bssen West en Oost, het verdeelt de Vereld in grote trekken in twee kampen, die weliswaar nog niet absoluut vijandig 'egenover elkaar staan, doch wel een todanige positie innemen, dat een schijn baar onbelangrijke aanleiding men denke aan Danzig en de Poolse corridor 'h de jongste wereldoorlog een zo devige crisis kan veroorzaken, dat een Wereldbrand onvermijdelijk wordt. Het js triest, dat de mensheid nog geen vier Jaar, nadat het wapengeweld eindelijk tot rust was gekomen, opnieuw zich met de gedachte vertrouwd moet maken van de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. En toch de volken willen geen oorlog. Zij willen in vrede opbouwen, wat de V'crige oorlog vernielde; zij willen bij ®Uis en haard de wonden trachten te Vergeten, die het geweld der moderne JVapens hun toebracht. De staatslieden bekennen, dat een oorlog de problemen tVaarvoor de landen zich gesteld zien, biet kan oplossen, dat oorlog slechts de chaos zal vergroten. Ieder wil vrede, dat is een toestand van rust en orde, doch het noodlot wil, dat deze vrede blijkbaar niet bereikt kan worden, zon der zich tot de tanden te bewapenen. A 1 s hij tenminste nog in deze eeuw van de atoombom bereikt kan worden. Wan trouwen en onderlinge rivaliteit verde- Jen de grote mogendheden, en dit wan- ouwen wordt hevig aangewakkerd door een hunner, het machtige blok der Sovjet-Unie. dat door de aard van zijn totalitair communistisch regiem uit is ?P de wereldrevolutie. Na de longste oorlog heeft men een ogenblik Seloofd, dat Stalin bereid was deze idee °P te geven en gezamenlijk met de an dere mogendheden, bijeen in de Vere nigde Naties, aan een toekomst van Vrede en welvaart voor heel de wereld Vulde medewerken Het was Rusland, dat door zijn herhaaide veto's het Hand- Vest der Ver. Naties practisch machte loos maakte. Toen de volken zagen, dat door de on- tvil van een der machtigste mogendhe den de wereldvrede een uiterst wankele basis kreeg, zocht men andere wegen Om de vrede te handhaven en eigen Veiligheid te verzekeren. Zij, die zich het meeste bedreigd voelden, sloten zich Oaneen. De angst voor het in beweging komen van de Russische stoomwals dreef de staten van West-Europa opeen en zo teerd, thans juist een jaar geleden, het Vijf-mogendheden-verdrag van Brussel Seboren. De koude oorlog ging voort, in Berlijn, in Hongarije, Joego-Slavië, Ita- hë, Griekenland, Scandinavië, overal Vfaar raakvlakken waren met de Rus sische politiek. En opnieuw dreef de angst dat deze „koude" oorlog de grens zou over schrijden, die dit soort oorlog in een >.hete" zou doen overgaan, de volken te- Samen, thans met de zekerheid, dat de machtigste mogendheid van het Wes ten, de Ver Staten van Amerika, op alle blogelijke wijzen politiek, militair en economisch de staten, die zich bij het Atlantisch pact zouden aansluiten, zou steunen. De balans der krachten, die zo- h>ng naar het Oosten doorsloeg, komt bu in evenwicht en zal weldra in het Voordeel van het Westen doorslaan. Het is de les van twee oorlogen, zei de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, die de Amerikanen dwingt zich niet afzijdig te houden en reeds n u een eventuele agres sor niet in twijfel te laten over de hou- dreiging van Hitler's legers aaneen te 10 de eerste als Hitler in de tweede Wereldoorlog zouden zich wel tweemaal bedacht hebben een oorlog te ontkete- hen, indien zij zekerheid hadden gehad, dat zij de Amerikanen tegenover zich Souden vinden. Rusland is thans ge waarschuwd. Dit is het grote verschil in de buitenlandse politiek der Westerse Oiogendheden van thans met die van Vóór het uitbreken van de tweede we- feldoorlog. In Januari 1940 riep Chur chill, destijds minister van Marine, de Oeutrale mogendheden op zich tegen de dreiging van Hitiers legers aaneen te sluiten. Het was vergeefs. Men dacht zich te kunnen handhaven in een strikte Oeutraliteit. Vergeefs waarschuwde Churchill in 1940, dat neutraliteit niet langer gewettigd was en het lot der Wereld op het spel stond. „Op het ogen blik", aldus luidden Churchill's waar- Schuwende woorden, „is de toestand der •.neutralen" betreurenswaardig en deze tal nog erger worden; zij buigen nede- tig en vreesachtig voor het Duitse ge- Welddreigement, zich troostende met de gedachte, dat Engeland en Frankrijk de °orlog zullen winnen; dat zij alle wet ten strikt zullen naleven en dat inbreu ken alleen van Duitse zijde verwacht kunnen worden." De vooruitziende geest Van Churchill zag in 1940 de noodzaak Van een politiek, die eerst thans, nu de staatslieden door schade en schande wijs tijn geworden, wordt verwerkelijkt. Begin 1940 werd Churchill door zijn eigen regering gedesavoueerd, omdat tien zijn hoop stelde op de verzoenings politiek van een Chamberlain. Nu, bijna tien jaar later, zegt Bevin, dat de landen Van het Westen liever aaneengesloten Mie gevaren onder ogen zien, dan de kans te lopen een voor een te worden Vernietigd. Churchill sprak toen van de krokodil, die stuk voor stuk de neutrale *&nden zou opslokken. Wij zullen de laatsten zijn om niet te beseffen dat ook na het totstandkomen J^an het Atlantisch pact de risico's, wel- ke het Westen op zich neemt, zeer groot Mjn. Zou men deze risico's echter niet bemen, dan zou men de staatslieden van bet Westen mogen beschuldigen van ten onvergeeflijke nalatigheid, daar bulk een nalatigheid de mogelijkheid Van een nieuwe wereldbrand oneindig Sou vergroten. Het behoud van de vrede bal enorme offers van het Westen ver ken. Deze betekenen echter weinig te genover de vernieling en de chaos, die ten nieuwe oorlog zou teweegbrengen. De helaas te vroeg overleden Huizin- fa stelde in 1943 in zijn „Geschonden Wereld" de vraag; „Zal aan het einde van zoveel verschrikkingen deze ge schonden en verminkte wereld aan stonds gereed staan voor een nieuwe °Pbloei van echte en edele beschaving?" Thans, in 1949, moeten wij, van alle kanten bedreigd door een nieuwe oor- teg, helaas constateren, dat wij van een jïteuwe opbloei verder dan ooit verwij- bfird staan. Moge dit vredespact echter medewer kten om een derde wereldoorlog, welke Mrners de vernietiging van alle be having zou betekenen, te voorkomen. TVant ook op de dag van vandaag le- Huizinga's woorden in de harten y.an heel de beschaafde wereld: overal staan millioenen mensen gereed en be- ;Md, in wie de behoefte leeft aan recht v*1, de zin voor orde, eerlijkheid, vrij vete, rede en goede zeden. Tracht hen j|tet te vatten onder een categorie als hmocraten, socialisten, of welke dan ?°k. Noem hen eenvoudig met de naam edeler klank dan al deze: mensen 1, n goeden wille, de homines bonae vo- bötatis. Opnieuw is de Veiligheidsraad Maandag bijeengekomen ter behandeling van de Indonesische kwestie. Maar ook dit keer zijn de besprekingen verdaagd. De vertegenwoordiger der Republiek, Palar, legde zijn mening vast in vijf punten, luidende: De resolutie van de Veiligheidsraad moet onmiddellijk worden uitgevoerd en de procedure, hierin voorgesteld, moet worden gevolgd. Een preliminaire conferentie onder auspiciën van de Unci kan geen ander doel hebben dan het onmiddellijk herstel van de republikeinse regering. Hier voor is het voldoende dat de resolutie zelf wordt uitgevoerd. Het herstel van de Republiek moet binnen 14 dagen geschieden. De Unci moet onmiddellijk een rapport indienen over de situatie in Djocja. De Unci moet onmiddellijk rapporteren over de militaire situatie, ook in die gebieden, welke vóór 18 Dec. onder Nederlandse controle stonden. Een onmiddellijk onderzoek naar wreedheden van beide zijden moet worden ingesteld door een internationale commissie. Palar verwees nogmaals naar de hin derpalen, die volledige overdracht van de souvereiniteit in de weg staan en die z.i zijn te vinden in de Nederlandse Grondwet. Hij maakte in het bijzonder bezwaar tegen de waarborgen van goed bestuur en de handhaving der algemeen menselijke rechten door de Ned.-Indo- nesische Unie. Alleen een souverein In donesië kan en moet deze waarborgen geven. Bovendien is deze Unie-taak vol komen eenzijdig door Nederland alleen vastgesteld, zei hij. Tevens wees hij op de tweemaal met algemene stemmen aanvaarde resolutie in de B.F.O., waarin herstel van de republikeinse regering geëist wordt Van de overige sprekers onder streepte de afgevaardigde van India de mening, uitgedrukt in de laatste rede van de Amerikaan Austin, die die constateerde, dat de Nederlanders nog niets hebben gedaan tot uitvoering van de resolutie. Sprekend over het voorstel van Canada meende deze af gevaardigde. dat dit niet duidelijk was. Alle sprekers hebben er een ver schillende uitleg aan gegeven. Naar zijn mening zou een preliminaire con ferentie alleen tot doel mogen hebben een onmiddellijk herstel van de re publikeinse regering. De Veiligheids raad zou echter eerst nauwkeurig het doel van een dergelijke conferentie moeten omschrijven. Hij achtte Neder land verantwoordelijk voor het voort duren nesië. der vijandelijkheden in Indo- Kolonel Abdurrahim Khan, vertegen woordiger van Pakistan deed een be niep op de Nederlanders om zonder enige aarzeling te beginnen met althans enige der meest gematigde eisen van de Veiligheidsraad uit te voeren De afgevaardigde van Egypte, Bey Fnwzi, opponeerde tegen de Belgische gedelegeerde, die de suggestie had ge daan, dat de raad inzake Indonesië even goed een compromis zou kunnen vinden met betrekking tot haar eigen resolutie als in het geval van Palestina. Hij drong er bij de raad op aan niet het voorbeeld van Palestina te volgen. De afgevaardigde van Frankrijk sloot de rij. Hij vroeg zich af, wie kon garan deren of de republikeinse leiders, als de Republiek veertien dagen was her steld, aan besprekingen deel zouden wil len nemen of naar Den Haag komen. Hij vond dit maar een zeer twijfelachtig punt. De zitting werd hierop tot Woensdag middag drie uur verdaagd. De Nederlandse ambassadeur te Wash ington, mr. E. van Kleffens, heeft Maan dag gedurende een half uur geconfe reerd met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Acheson. Het on derhoud had plaats op initiatief van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken. Tegenover de journa listen verklaarde mr. van Kleffens na afloop, dat men tal van onderwerpen had besproken, o.a. Indonesië en Duits land. In antwoord op een vraag zeide de Nederlandse ambassadeur, dat de be schieting der UNO-waarnemers op Su matra niet bij het onderhoud ter sprake was gekomen. Verleden jaar is te Surabaja de grondslag gelegd voor een klein-seminarie, dat onder leiding staat van de Paters Lazaristen. Aanvankelijk verleende de pastorie van Kepandjen gastvrijheid aan de studenten, maar inmiddels zag de kerkelijke overheid, in afwachting van een permanente vesti ging in een gunstiger gelegen missie-cen trum. uit naar een geschikt verblijf in Su rabaja zelf. Dit werd gevonden in het ge bouw, dat vóór de oorlog was aangekocht en bestemd was geweest voor een katholie ke H.B.S. Vrijdag 25 Februari zijn de stu denten met de leraren er ingetrokken. Voorlopig is er nog ruimte genoeg en het seminarie verleent thans zelf nog gastvrij heid aan verschillende lagere scholen. Als beschermheilige van het seminarie werd uitgeroepen de H. Vincentius, die ook de beschermheilige is van de missie en de stichter van de Congregatie der Lazaristen, aan wie het missiegebied is toevertrouwd. Het bureau „Vacantiespreiding" van het Centraal Werkcomité Vacantie te 's-Gravenhage deelt mede, dat de cam pagne om de vacanties van het Lager Onderwijs reeds dit jaar te spreiden suc ces heeft. Slechts ongeveer 10 der scholen voor Bijzonder Onderwijs blijkt dit jaar niet aan het schema haar mede werking te verlenen, terwijl door vrij wel alle besturen der grote gemeenten met betrekking tot het Openbare Onder wijs het schema wordt doorgevoerd. De bouwvakken zullen eveneens over ettelijke weken gespreid de vacantiepau- ze nemen. In de kringen der kleine me taalindustrie werden de voorstellen met veel sympathie begroet, terwijl door de vertegenwoordigers der textiel-, metaal- en confectiebedrijven reeds de toezeg ging werd gedaan, dat aan deze het vol gen van het vacantiespreidingsplan zou worden geadviseerd. Verwacht wordt, dat thans in alle be- drijyen en instellingen van betekenis het tijdvak half Juli tot half Augustus voor vacantiegangers zonder schoolgaande kinderen zal worden geblokkeerd. De Alg. Ned. Onderwijzers-Federatie deelt het volgende mede: „Het voorstel door de Alg. Ned. On derwijzers-Federatie op verzoek van de regering bij de commissie-Wesselings ingediend en geheel ontworpen volgens de algemene richtlijnen, die bij de tech nische herziening van het bezoldigings besluit Burg. Rijksambtenaren zijn toe gepast, wordt door de regering als niet reëel beschouwd en door haar niet voor discussie vatbaar geacht. De regering heeft voorts meegedeeld, dat zij geen nut ziet in verder overleg met de organisaties. Zij zal de herzie ning der salarissen zelf ter hand nemen zonder van de medewerking der onder wijzersorganisaties gebruik te maken". Ten departemente van Onderwijs gaf men te kennen, dat bovenstaande mede deling niet overeenkomstig de" feiten is. Hoe deze dan wel staan, kon men niet mededelen. Kardinaal Segura, aartsbisschop van Sevilla, heeft gisteren een aanval gedaan op de Spaanse censuur die een verbod uit gevaardigd heeft voor de vrije publicatie van herderlijke brieven en redevoeringen. In een openhartig herderlijk schrijven heeft de vurige kardinaal zich in het bij zonder gebelgd getoond over de censuur van twee zijner herderlijke brieven van resp. October 1947 en December 1948 te gen de protestanten. Van betrouwbare zijde verneemt LI.P. uit Washington, dat de Unci uitdruk king heeft gegeven aan voorzichtig op timisme wat betreft de mogelijkheid dat de een of andere schikking kan worden bereikt, die het de gematigd republi keinse leiders mogelijk zou maken de Ronde Tafelconferentie bij te wonen. De zegsman merkte op, dat nog altijd tal van moeilijkheden overwonnen moe. ten worden, doch dat de Nederlandse regering op het ogenblik een taktielc volgt die een redelijke en realistische houding jegens de republikeinen ge noemd kan worden. Er is op het ogenblik reden om aan te nemen, dat republikeinse leiders als Sukarno en Hatta individueel voorstan der vart de Haagse conferentie zijn, doch dat zij tevens zeker willen zijn van de steun van de meerderheid der bevolking in de republikeinse gebieden. Hiervoor is in de eerste plaats nodig dat de re publikeinen naar Djocja terugkeren om contact te maken met andere republi keinse leiders, zoals Sudirman, die bevel over het republikeinse leger voerde, en anderen die zich tegen de Nederlandse troepen blijven verzetten. De zegsman meende, dat het niet on waarschijnlijk is dat Sukarno en Hatta het eens zouden worden met extremis tische republikeinen, doch indien zij tot de bevinding zouden komen dat de open. bare mening in de republikeinse gebie den niet door de extremisten geleid wordt, dan zou een goede kans bestaan dat men tot handelingen kan komen die naar de Haagse conferentie leiden. Hij meende, dat de Nederlandse regering realistisch zal handelen, indien het er naar uit zou zien, dat de republikeinse leiders hun eigen moeilijkheden zouden 'kunnen overwinnen, die hen tegenhou den naar Den Haag te komen. Ook Banka heeft besloten de uitno diging inzake het bijwonen van de con ferentie van Sumatra, die 28 Maart aanvangt, te aanvaarden. Van militaire zijde is medegedeeld, dat dezer dagen de generaal-majoor van de T.N.I., Sutupo door Nederlandse troe pen is gearresteerd. Sutupo is gewond en in het hospitaal te Solo opgenomen. Hij was vroeger eerste luitenant van het K N. I. L„ doch werd in 1935 uit de mi litaire dienst ontslagen. De politie te Batavia heeft in samen werking met de militaire politie een zwaar bewapend persoon, die leider van een grote subversieve organisatie was, gearresteerd. Van deze bende zijn later nog veertien leden gevangen genomen. De bende wordt verantwoordelijk ge acht voor een aantal geheimzinnige ont ploffingen in Batavia, die tot nog toe nooit slachtoffers kostten of schade ver oorzaakten. „Het Dagblad" te Batavia bericht, dat de gearresteerde bendelei der een Nederlandse communist is. „Het Nieuwsblad" te Batavia bericht, dat bij Bekassi 17 Indonesiërs werden gedood, toen onder een groep van en kele duizenden Indonesiërs, die naar de sawahs gingen, op de brug over de kali Bekassi paniek ontstond. Toen de eersten van de groep zich op de brug bevonden, naderde van de an dere zijde een auto met brandende kop lampen. De sawahgangers dachten waar schijnlijk, dat de auto op de smalle brug zou doorrijden en drongen terug. Zo doende ontstond paniek, waardoor hon derden onder de voet geraakten of van de brug werden gedrongen. De paniek plantte zich voort op de anderen, die geschreeuw hoorden. In totaal werden minstens 12 vrou wen en kinderen en 5 mannen gedood, terwijl een tiental personen vermist wordt. De gewonden zijn naar Batavia overgebracht. (Van onze Haagse redactie) Deze week zal in weerwil van de staking in de sigarettenindustrie te Amsterdam, die nu reeds anderhalve maand duurt, het volgende rantsoen rookartikelen beschikbaar worden ge steld: vier rantsoenen voor de heren en twee rantsoenen voor het vrouwelijk deel van de bevolking. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal op de bonnen- lijst van deze week een bon voor 250 gram rijst worden aangewezen. Dit is de eerste beschikbaarstelling van rijst sinds eind Januari. Naar het zich laat aanzien, zal de consument niet zo lang behoeven te wachten op de aanwijzing van de vol gende bon, want men verwacht tegen het einde van deze maand in ons land een schip met 8000 ton rijst uit Thailand. President Truman zal het Congress om grote vrijheid van handelen bij de ver deling van wapenen voor Europa ver zoeken, wanneer het programma van militaire hulp aan het Congress wordt voorgelegd, aldus wordt te Washington door Reuter vernomen. Het zou zijn be doeling zijn niet door het Congress te worden gebonden om een bepaalde som voor elk land apart uit te trekken, doch te verzoeken om een totaalbedrag, dat hij zou kunnen verdelen naar goeddun ken van het ministerie van Buitenlandse Zaken en naar eigen inzicht. Naar men meent zal door deze me thode in noodtoestanden voorzien kun nen worden, mochten deze zich voor doen. Volgens de huidige schattingen zal het programma in het eerste jaar tussen 1 en 1)4 milliard dollar kosten. De Poolse kath. hiërarchie heeft de eis der regering, dat de geestelijkheid moet ophouden met haar „vijandige da den" vooraleer een basis kan worden gelegd voor normale betrekkingen tus sen kerk en staat, koel ontvangen, aldus verneemt A. P. uit Warschau. De correspondent te Warschau van „La Libre Belgique" bericht, dat thans in Polen de grote aanval tegen de Ka tholieke Kerk is begonnen. De eerste aanval van de regering richtte zich In officiële kringen te Makassar heeft men gereageerd op de vraag van de heer Weiter aan de minister van Over zeese Gebiedsdelen over het inruimen van een plaats op de Ronde-Tafelconfe rentie aan de vertegenwoordigers van de Ambonese, Menadonese en Timorese volksgroepen. In een communiqué van het ministerie van Voorlichting te Makassar wordt erop gewezen, dat het de regering van Oost- Indonesië bekend is, dat, in tegenstelling tot de door de heer Weiter gestelde vraag, het Indonesische nationale stre ven, gericht op de vorming van souve- reine V.S. van Indonesië, in genoemde gebieden een zeer grote en overtuigde aanhang vindt, en dat zelfs minderheden uitdrukkelijk te kennen hebben gegeven, de oplossing te willen zoeken binnen het raam van de toekomstige V.S. van Indo nesië. Het communiqué wijst op de re cente verkiezingsuitslagen voor de nieu we Zuid-Molukkenraad, op de poiltieke samenstelling van de Minahasaraau en op de politieke partijverhouding in het gebied van Timor. De regering van Oost-Indonesië komt tot de conclusie, dat de opvatting van de heer Welter, die in strijd is met de feiten, haar oorzaak in hoofdzaak vindt in de acties van bepaalde comité's van kinderen van het land, die reeds lang buiten hun geboortestreek vertoeven en daardoor het contact hebben verloren met de autochthone bevolking en de on der haar levende staatkundige deside rata. tegen het godsdienstonderricht op de scholen. De scholen hebben de opdracht gekregen de begrippen van het commu nisme te verbreiden. De Primaat van Polen, mgr. Wyszynski zal, aldus La Libre Belgique, moeten kiezen tussen onderwerping of openlijke strijd. Ondertussen ziet men dat de Pool se regering alle Katholieke vakscholen heeft verboden, evenals het godsdienst onderricht op de staatsscholen. De regering gaf te kennen, dat men voor de verandering in het onderwijs geen nieuwe wetten van node had. Het zelfde kon men ook bereiken door een propagandaveldtocht voor de verwezen lijking van het communistische onder wijs. Aan de religieuze leerkrachten werd medegedeeld, dat de staat niet meer over de middelen beschikte om hun uit te betalen. Via Radio Vaticana vernemen wij nog andere bijzonderheden over de kerkver volging in Polen. Waren de eerste pro cessen tegen priesters voornamelijk we gens z.g. zedenmisdrijven, aldus Radio Vaticana, thans beschuldigt men hen voornamelijk van economische sabotage en illegale activiteiten. De provinciale commissie Noord-Hol land van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag heeft het voornemen, Woensdag 6 April a.s. een propaganda- avond in „Krasnapolsky" te Amsterdam te organiseren. De Zeereerw. Heer Henri de Greeve, Mr. A. B. Roosjen en E. A. Vermeer zullen op deze vergadering het woord voeren. De Amsterdamse po- litiekapel zorgt voor muzikale omlijs ting. Aanvragen toegangskaarten Roe- lantstraat 1. Amsterdam (W.). Verwachting tot Woensdagavond: Weinig wind met voornamelijk in de nacht en vroege ochtend plaatse lijk nevel of mist. Overigens enkele overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Iets zachter. Zon: 6.38—18.57; Maan: 4.58—11.51. Eenzaamheid is de gevaarlijkste I l dreiging voor onschuld en geloof. J Op tien ineter hoogte scheren vliegtuigen over het vlakke lage land in de dagen van de tiende tot veertiende Mei 1940. Het zijn Nederlandse vliegtuigen. Verkenningsvliegtuigen, van het type C 10, waarvan wü er tien bezitten. Wanneer ze vijf kilometer van hun doel gekomen zijn, stijgen ze tot driehonderd meter. Dan gooien ze hun bommen uit. Onmiddellijk dalen ze weer. En verder vliegend, alsqf ze zich tegen de bodem, die zij beschermen, willen platdrukken, gaan deze oud-gedienden van de Nederlandse luchtmacht de Duitse jagers handig uit de weg. De tiende Mei hadden ze zich te hoog gewaagd. Twee machines werden een prooi van de snelle Messerschmitts. Nu weten de piloten welke tactiek ze moeten volgen. Geen van de C 10's gaat verder verloren. Maar beschikt de Nederlandse lucht macht dan alleen over deze machines? Neen. Acht en twintig kleine en tame lijk verouderde jagers bezitten we, twee en twintig G 1 jachtvliegtuigen, elf Douglastoestellen voor verkenningen, negen oude bombardeurs en veertig oude verkenningstoestellen. Van de zeventig jagers en bombardementsvliegtuigen, die in geval van een aanval moeten opstij gen, gaan er zes en vijftig de lucht in. Op het vliegveld Bergen, waar de Duit sers volkomen onverwacht een bombar dement uitvoeren, verliezen we meteen al een aantal G I's. De commandant heeft de toestellen bij elkaar opgesteld om ze beter te kunnen dirigeren. De bemanning zit al in de cockpits-Dan ko men de Duitsers. Op één na worden al le toestellen vernield. Maar van oorlog weet nog niemand. Want ofschoon te drie uur reeds de eerste grensoverschrijding aan het algemeen hoofdkwartier wordt gemeld, ja, er al te kwart over een op de Kapellerlaan te Roermond een scher mutseling plaats vindt tussen een Duit se groep, die de voetbrug over de Maas in handen moet krijgen en Nederlandse afdelingen ter bewaking van die laan geeft pas te tien over vier het algemeen hoofdkwartier aan het commando lucht verdediging het alarm door. Wel bevin den de strijdkrachten zich van de 8e Mei af in de hoogste graad van strijd vaardigheid. Wel moeten alle vliegtui gen gereed staan om op te stijgen. Maar omstreeks drie uur vijf en vijftig van de 10e Mei vallen de Duitse vliegtuigen als sperwers naar hun prooi uit de lucht. Wat eerst nog wordt aangezien voor een toevallige neutraliteitsschen ding blijkt nu de oorlog zelf te zijn. De aanval verrast de Nederlandse verdedi ging. Ineens is zij aan de volle ver schrikking van bombardement en mi- traillade blootgesteld. Ze moet zich te- De mannen van het luchtdoelge schut, die met hun kanonnen en, als ze die niet meer hadden, met mitrailleurs 500 tot 600. Duitse toe stellen neerhaalden. Onder: Een escadrille oude j achttoestellen, waarmede Nederland zich verdedi gen moest tegen de Stuka's en de Messerschmitts. 'ta t i weer stellen. De landingen van parachu- tisten en transportvliegtuigen moeten worden belet. Ze stelt zich teweer. De eerste schrik is voorbij. De slag om de vliegvelden, gaat beginnen. De slag om de vliegvelden.... Een mo kerslag is het, die op Waalhaven neer komt. De bezetting ligt in haar stellin gen. Gedurende een uur wordt ze ge bombardeerd. Meteen dalen parachutis ten. Dadelijk nemen de Nederlanders hen onder vuur en stijgen jagers op om de Duitsers in de lucht te verdrijven. Ook de luchtdoelartillerie komt in wer king. Dan gaan de transportvliegtuigen landen. Met automatische wapenen wor den ze beschoten. Maar de Nederlandse troepen beschikken niet over betonnen kazematten. In de rug vallen de para chutisten hen aan. Uit de lucht regent het mitrailleurvuur. Een om het vlieg veld lopende schutting belemmert het uitzicht. En spoedig is de laatste lichte mitrailleur tot zwijgen gebracht. (Vervolg op pag. 3) Graaf Carlo Sforza, de Italiaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in de senaat het debat over het Noord- Atlantisch Pact geopend. Hij verklaarde, dat Italië niets anders te doen stond dan tot het pact toe te treden, als het „zijn vredeswerk wilde voortzetten en zijn veiligheid wilde waarborgen". De Belgische communistische partij is gisteren met een campagne begonnen om ratificatie van het Atlantisch Pact tegen te werken. Gisterochtend heeft Radio-Moskou op nieuw het Atlantisch Pact aangevallen. Het pact, aldus de commentator Linets- ky, had de kloof tussen de aanhangers van een agressieve politiek en het volk verdiept. Het volk verenigde zich thans om de plannen der oorlogsstokers te verijdelen. De plannen voor wapenleveranties aan ondertekenaars vormden slechts een be gin van een breed opgezet program ter voorziening van de West-Europese mi litaire formaties. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zei gisteravond, dat zolang het huidige Franco-regiem blijft bestaan Frank rijk zich zal blijven verzetten tegen opname van Spanje in het Noord-At lantisch pact. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Gustaf Rasmussen, heeft aan de commissie voor de buitenlandse betrek kingen verslag uitgebracht van zijn be sprekingen met Dean Acheson te Wash ington. Vandaag begint in het Deense parle ment het debat over Denei.iarkens aan sluiting bij het Atlantisch Pact. De Amerikaanse minister voor het leger, Kenneth Royal, heeft in de se naatscommissie voor de strijdkrachten gesproken ten gunste van het wetsont werp ter vaststelling van de actieve sterkte van het leger op 837.000 officie ren en manschappen Hij zei, dat er weliswaar geen oorlog op handen was, maar dat de mogelijkheid in elk geval bestond De paritaire commissie voor de Bel gische diamantindustrie heeft in een Maandag te Antwerpen, onder voor zitterschap van de heer W. Peetere, kabinetschef van minister Troclet, ge houden vergadering besloten, dat met ingang van 28 Maart a.s. het werk voor de tjjd van veertien dagen stilgelegd zal worden. In een bijeenkomst van afgevaardig den van werkgevers en arbeiders uit de Belgische diamantindustrie, waar, ook vertegenwoordigers van de betrokken ministeries aanwezig waren, werd met algemene stemmen een motie aangeno men, waarin wordt gezegd, dat de ont wikkeling van de toestand van diamant handel en -industrie in België een tragi sche wending neemt. Het ogenblik is dan ook gekomen, dat zonder aarzelen ener gieke maatregelen genomen moeten wor den om deze industrie te redden. Gezien de zeer vele beschermings- en steunmaatregelen, die door de concur rerende landen ten bate van hun indus trie genomen zijn, is de enige doelmatige oplossing gelegen in het op gelijke voet plaatsen van de Belgische exporteure van geslepen diamant en van de impor teurs van ruwe diamant met die der concurrerende centra. Profijt moet wor den getrokken van de buitengewone toe stand, die bestaat door de grote produc tie van industrie-diamant in de Belgische Congo. Met alle mogelijke middelen moet de regering trachten te bereiken, dat in rnil voor de industriediamant, die door de Congo ter beschikking van de wereld markt wordt gesteld, de ruwe diamant, die bestemd is in België te worden geslepen, op overeenkomstige voorwaar den voor België wordt gereserveerd. De conferentie heeft de regeringsver tegenwoordigers verzocht deze punten ter kennis te brengen van hun respec tieve ministeries en aan de motiecom missie opgedragen, stappen te doen bij de regering, opdat maatregelen tot stand komen in de zin van de motie. Het K.N.P. verneemt uit Washington, dat de Senaatscommissie voor Buiten landse Zaken der V.S. een resolutie voorbereidt, waarin de veroordeling wordt uitgesproken over de vervolging van de leidende personen van de Katho lieke en Protestantse Kerk in Hongarije, Joegoslavië en Bulgarije. Tom Connaly, de voorzitter van deze commissie, zeide, dat de afzonderlijke protesten zullen worden samengevoegd. Men was hiertoe overgegaan na het ver slag van Selden Chapin, de gezant van de V.S. in Hongarije, over de rechtszit ting tegen Kardinaal Mindszenty. Sena tor Connaly deelde mede, dat in de reso lutie de protesten zullen zijn vervat te gen de^vervolging van Kardinaal Mind szenty, van de Lutherse bisschop Lajos Ordass van Hongarije, van Mgr. Stepinac van Joegoslavië en van de 15 Protes tantse leiders van Bulgarije. Z. H. de Paus heeft de wens te ken nen gegeven om de dag van Zijn vijf entwintigjarig priesterfeest op 2 April, evenals zulks op de dag der Pauskro ning is geschied, in alle teruggetrokken heid en in meditatie en gebed door te brengen. Hij heeft zich alleen bereid verklaard op deze dag 25.000 Romeinse schoolkinderen als vertegenwoordigers van de_ jeugd der gehele wereld op de Belvédèrehof van hét Vaticaan te ont vangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1