dopers 8. 11. CRACKFREE E Sociale wetten geëxposeerd in Haarlemse Raad van Arbeid BLIKSEMAFLEIDERS Pracht KANTWOL „DE WOLBAAL" Het Gem. Gymnasium te Velsen Voorzitter lichtte toe HERINGA WUTHRICH AGENDA" Guépin&Van derVlugt Beleggingen - Safe Giroverkeer OPENBAAR GYMNASIUM TE VELSEN 25 90 SLBT DEFECT? Leeszaal en Bibliotheek Haarlems grootste speciaalzaak 58 Hogerwoerdstr. 58 WOENSDAG 23 MAART 1949 PAGINA 2 Haarlemse Reddingsbrigade vergaderde i— Spaarne 56 - Telefoon 11896 KATH. VROUWEN BEWEGING Stille Omgang Stille Omgang voor de jeugd Raad keurt stichting goed Contactavond R.K. Jeugd leidsters Aanwinsten der Kath. Uitleenbibliotheken F aillissementen Burgerlijke Stand Wollen dubbele BOUCLÉ LOPER aan weerszijden legbaar 50 c.m. breed 70 c.m. breed p. M. p. M. De macht over het stuur kwijt Aangehouden wegens diefstal BLOEMENDAAL „DE SLEUTELSPECIALIST" Winkeliersvereniging „Hees tem ede-Zuid" Haarlemse jongens stalen duiven HEEMSTEDE NOORDWIJK KRUISSTRAAT 11 HAARLEM IJsbereiders kwamen bijeen Auto-experts beproefden hun wagen De belangstelling groeit Verkiezingsraad KV.P. Vergadering Reddings brigade E.S Een losse BOORD E DEL-STIJFS EL maakt ALLE stoffen als nieuw! in vele moderne tinten A. J. KAAN - GEN. CRONJéSTRAAT 129 SIGAREN Emmabloemcollecte Baby in de wieg gestikt De benoeming van H. Andriessen Rapport over de opiumsmokkel „Zuiderkruis" naar Indonesië TEXTIEL Beurs van Amsterdam nü Ï3 i r zullen uiteraard weinig mensen zijn, die de gemeente Velsen een Gymnasium misgunnen. Waar trouwens B. en W. zich hier kunnen be roepen op een bepaling in de Hoger Onderwijs-wet, volgens welke iedere gemeente met een bevolking van meer dan 20.000 zielen moet overgaan tot de stichting van een instelling voor gym nasiaal onderwijs, zal men moeilijk be zwaren kunnen maken tegen het hier voorgestelde plan. We vragen ons echter af. of de feite lijke uitvoering ook van dit wets-artikel niet afhankelijk dient te worden gesteld van de reële mogelijkheden en de be staande urgentie. Men zou geneigd zijn deze vraag bevestigend te beantwoor den, wanneer men denkt aan de mede deling van B. en W., dat het departe ment van Onderwijs in 1934 subsidiëring weigerde en de stichting van een ge meentelijk gymnasium te Velsen, dat ook toen reeds meer dan 20.000 inwoners had, blijkbaar niet urgent achtte. Wan neer men dan thans leest in het door B.' en W. uitgebrachte verslag, dat on geveer 45 leerlingen uit Velsen gymna siaal onderwijs volgen op openbare in stellingen buiten de gemeente, rijst er toch enige twijfel omtrent de momentele urgentie van deze stichting. En dan vra gen we ons af, of het verantwoord is bij de thans bestaande tekorten aan leer krachten, schoolruimten, financiële hulp bronnen etc. tot deze stichting over te gaan. Zou een gymnasiale afdeling aan de bestaande Rijks-H.B.S. te Velsen niet meer dan voldoende in de behoeften voorzien? Van meer ernstige aard echter zijn de bezwaren, welke we hebben tegen de wijze, waarop het gemeentebestuur van Velsen deze stichting financieel mogelijk denkt te maken. We lezen in het aan de Raad uitgebrachte verslag: Het is hier de plaats om te wijzen op de geldelijke gevolgen ten aanzien van het niet-open- bare, d.i. het bijzondere onderwijs. Ge lijk bekend wordt voor leerlingen, woon achtig in deze gemeente (Velsen), die een Bijzondere Middelbare School te Haarlem bezoeken, krachtens gesloten overeenkomsten een bedrag van rond f 300 per leerling en per cursusjaar be taald aan de besturen diér scholen, ter wijl als tegenprestatie voor deze leer lingen geen schoolgeld door die besturen wordt geheven. Deze regeling kost de gemeente Velsen jaarlijks ongeveer 51.000 gulden, een be drag, dat verminderd wordt met onge veer 14.500 gulden, afkomstig uit de door de gemeente Velsen van de ouders der bovenbedoelde leerlingen geheven retri buties. B. en W. stellen nu de Raad voor, deze f 51.000 niet meer aan de genoemde schoolbesturen uit te betalen, maar te doen strekken tot exploitatie van het gemeentelijk gymnasium „daar nu im mers toch in de gemeente Velsen naast middelbaar onderwijs ook de gelegen heid zal bestaan gymnasiaal onderwijs te volgen". Dit voorstel noodzaakt ons tot enkele kanttekeningen: in het nu reeds meer malen genoemde advies aan de Raad zeggen B. en W. van Velsen, dat mo menteel ongeveer 45 leerlingen uit Vel sen openbaar gymnasiaal onderwijs vol gen buiten de gemeente, terwijl 164 leer lingen bijzonder middelbaar of gymna siaal onderwijs volgen buiten de ge meente. In de eerste plaats merken we op, dat door de stichting van een gemeentelijk gymnasium te Velsen niets veranderd wordt in de positie van die leerlingen, welke bijzonder onderwijs wensen te volgen: zowel voor als na de stichting van een openbaar gymnasium is dit in de gemeente Velsen ten enenmale on mogelijk. Het is ons dan ook niet duide lijk, hoe B. en W. het beëindigen van een financiële overeenkomst met bij zondere scholen kunnen motiveren met de stichting van een openbaar gymna sium. Daarbij komt nog, dat Velsen sinds 28 jaar in het bezit is van een rijks- H.B.S., dat dus reeds sinds 28 jaren in Velsen de gelegenheid bestaat tot het volgen van openbaar middelbaar onder wijs. Dit is blijkbaar voor het gemeente bestuur van Velsen geen beletsel ge weest gedurende die jaren bedoelde fi nanciële regeling van kracht te doen zijn voor die Velsense kinderen, welke buiten de gemeente bijzonder middel baar onderwijs volgden. Waarom maakt dan de stichting van een openbaar gym nasium de tot nu toe gevolgde gedrags lijn onmogelijk, ook zelfs voor het mid delbaar onderwijs, dat door deze stich ting in het geheel niet wordt veranderd? Behalve op deze inconsequenties in het hier besproken voorstel dienen we echter ook de aandacht te vestigen op de gevolgen ervan. Met name voor de ouders, die ook in het vervolg nog ge noodzaakt zullen zijn hun kinderen bui ten de gemeente Velsen bijzonder onder wijs te doen volgen, zullen deze van ern stige aard zijn. Immers, de momentele situatie, waarbij deze ouders aan de ge meente Velsen een retributie betaalden volgens cfe algemene Rijksregeling en dan waren vrijgesteld van schoolgeld, zal vervangen moeten worden door een nieuwe regeling, waarbij de bijzondere school rechtstreeks van de ouders school geld heft. Ook deze schoolgeld-regeling is geba seerd op de algemene Rijksregeling. Maar waar de bijzondere school slechts voor ongeveer 80% van haar exploitatie kosten rijkssubsidie ontvangt en waar bovendien deze exploitatie-kosten nood zakelijk hoger zijn dan die van een open bare school (we wijzen slechts op het godsdienstig schoolleven, dat o.a. een kapel en het culturele en sportieve leven, dat vele voorzieningen nodig maakt), zal de bijzondere school boven de gewone rijksregeling een extra toe slag moeten heffen. Deze toeslag, die te voren gevonden werd in de bijdrage der gemeente Velsen, zou voortaan van de ouders moeten worden gevraagd. Hieruit blijkt, dat door een beëindigen van de bestaande regelingen tussen Vel sen en de bijzondere scholen van Haar lem in de eerste plaats de ouders der leerlingen worden gedupeerd en van hen weer de minst draagkrachtigen, die bo vendien toch reeds zwaarder belast zijn, doordat zij ook reiskosten voor hun kin deren hebben te betalen. Men zou nog kunnen zeggen: deze verzwaring van lasten is nu eenmaal een gevolg van het feit, dat men bijzonder onderwijs voor zijn kinderen verlangt. We vestigen er evenwel de aandacht op, dat ieder recht heeft op het onderwijs, dat hij vrijwillig kiest en dat hij niet meer dan noodzakelijk is belemmerd mag worden in de mogelijkheden om dit onderwijs te volgen. Het wil ons voor' komen, dat in dit geval door het ge meentebestuur van Velsen op een ge vaarlijke wijze met deze vrijheid gehan deld wordt. Immers, van de ene kant wordt door de intrekking van de tot nu toe gegeven f 51.000 de door de ouders te dragen last aanmerkelijk verzwaard en van de andere kant worden ook deze ouders genoodzaakt te blijven bijdragen in de kosten voor een gemeentelijk gym nasium, daar de tot nu toe aan het bij zonder onderwijs beschikbaar gestelde bedragen voortaan zullen worden aan gewend ten gunste van het gemeentelijk openbaar onderwijs en dus als debet- posten op de gemeente-begroting zullen blijven figureren. Met het oog op dit alles hopen we, dat het gemeentebestuur van Velsen een regeling zal kunnen vinden die de rech ten van die ouders, welke voor hun kin deren prijs stellen op bijzonder onder wijs, beter respecteert. „De sociale verzekering in ons land kan de toets van de critiek doorstaan Zij is meer dan bevredigend en een voorbeeld voor de andere Europese staten." Zo sprak Dinsdagavond mr. H. B. Wildt Meyboom, de voorzitter van de Haarlemse Raad van Arbeid, toen hü vo:r genodigden, waarbij wij o.m. opmerkten de wethouder van onder wijs de heer D. Geluk, het Tweede Ka merlid de heer Th. Hooy, vertegenwoor digers van Sociale Zaken en van "scho len, een toelichting gaf bij een expositie, die momenteel in het gebeuw van de Raad van Arbeid over sociale verzeke ring wordt gehouden. De expositie geeft een duidelijk beeld van de werkwijze, het doel, het nut en de verplichtingen van zeven sociale wetten, zijnde de ongevallenwet, de ziektewet, het ziekenfondsbesluit. de kinderbijslagwet, dp invaliditeitswet, de ouderdomswet en de noodwet-ouder domsvoorziening. De heer Wildt Meyboom startte zijn toelichting bij de ongevallenwet, die als oudste verzekering reeds in 1901 werd vastgesteld. Ieder, die in loon dienst werkzaam is in een onderneming, valt onder deze wet. Indien een arbei der een ongeval overkomt bij het uit oefenen van zijn dienstbetrekking, is de werkgever verplicht hiervan aangifte te doen bij de Raad van Arbeid. Per dag worden gemiddeld een 1300 ongevallen gemeld, zo zeide spreker. Uitgekeerd wordt per jaar f 36.000.000. De werkge vers moeten de premie betalen. Het doel van de ziektewet is, de ar beiders te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte, welke tot arbeids ongeschiktheid leidt. Alle arbeiders, die in dienst van een onderneming zijn, zijn verzekerd, uitgesloten zij, die meer dan f3750 per jaar verdienen. Huispersoneel is verzekerd, als het tenminste vijf da gen bij de laatste werkgever in dienst is. Spreker wees er met nadruk op, dat aangifte bij ziekte moet worden gedaan door de werknemer zelf (of door een persoon namens deze) bij de Raad van Arbeid. Dit geldt natuurlijk alleen, ais de werkgever bij de Raad van Arbeid is aangesloten. Binnen 24 uur moet de aangifte zijn gedaan! Ieder, die onder de bepalingen van de ziektewet valt, is verplicht zich aan te sluiten bij -een der algemene zieken fondsen, zo ging spreker verder. Wanneer het arbeidende hoofd van een gezin aangesloten is bij een alge meen ziekenfonds, kan het gehele ge zin meedelen in de geneeskundige ver zorging. Onder de kinderbijslagwet val len alle personen, die in loondienst werken, uitgezonderd huispersoneel. Ook zij, die meer dan f 3750 per jaar verdienen, vallen dus onder deze wet. Mr. Wildt Meyboom stelde aan de hand van de expositie in het licht, dat er voor 1.1037.000 kinderen kinderbijslag wordt betaald. Vervolgens stapte spreker over op de invaliditeitswet, waarvan het doel is het verzekeren van arbeiders tegen gelde lijke gevolgen van invaliditeit en ouder dom en het treffen van voorzieningen tegen invaliditeit. Wat deze verzekering betreft heeft Haarlem een goede repu tatie, aldus spreker. Het volgende punt van bespreking was de ouderdomsren te, waar een verzekerde reciht op heeft bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd. Invaliditeitsrente wordt verleend bij blijvende invaliditeit of wanneer men reeds een half jaar tijdelijk invali de is. Het kan gebeuren, zo vertelde mr. Wildt Meyboom, dat verschillende weteno tezamen moeten worden toege past. Wanneer een ongehuwde man of vrouw of van een echtpaar de man de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, valt hjj of zij onder de noodwet-ouderdoms voorziening. Aan 296.000 personen over het gehele land wordt vanwege deze wet uitgekeerd. Daar verschillende van deze geregistreerde „personen" uit man en vrouw bestaan (bü een echt paar staat alleen de man ingeschreven, doch man en vrouw hebben voordeel van de wet), komt men als men indivi dueel gaat rekenen tot 400.000 perso nen. Deze noodwet heeft zoals men weet ten doel voor de tijd van drie jaar op 1 October 1947 is zij in werking ge- HAARLEM treden een regeling te treffen ter voorziening in de nood van ouden van dagen. Ook op deze noodwet zijn weer enkele uitzonderingen gemaakt. Ook de ouderdomswet werd door spreker toe gelicht. Het laatste bord van de tentoon stelling gaf aan, wat vanwege de so ciale wetten zoal jaarlijks wordt uit gekeerd. Wij laten hier het rijtje vol gen: ongevallenwet 36 millioen gul den, land- en tuinbouwongevallenwet 5millioen gulden, ziektewet 70 mil lioen gulden ziekenfondsenbesluit 125 millioen gulden, kinderbijslagwet 135 millioen gulden, invaliditeitswet 60 millioen gulden, ouderdomswet 10% millioen gulden en noodwet-ouder domsvoorziening 135% millioen gul den. De expositie zal gedurende 4 a 5 weken dagelijks geopend zijn van 9 tot 4 uur, 's Zaterdags van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur. Rondleidingen worden gehouden iedere Woensdagavond om 8 uur en iedere Zaterdagmiddag om 2 en 3 uur Men is van plan met de tentoonstelling ook naar omliggende gemeenten te gaan en verder scholen de gelegenheid te geven haar te beschouwen. Dinsdagavond werd onder voorzitter schap van de heer Jon. M. Schmidt, de jaarvergadering van de Haarlemse Red dingsbrigade voor Drenkelingen gehou den. In het openingswoord van de voor zitter werd een dringend beroep op de leden gedaan zich aan te melden als lid van de Ongevallendienst. Het jaar verslag van de secretaris getuigde van een goed en actief brigadeleven en werd met applaus der vergadering goedge keurd. Het jaaroverzicht van de pen ningmeester had een nadelig saldo. De aftredende bestuursleden werden met algemene stemmen herkozen en als volgt samengesteld: Joh. M. Schmidt, voor zitter; dr. D. Heymans, vice-voorzitter; J. G. van Gennep, Zuider Buiten Spaar- ne 122 secretaris; A. G. J. v. d. Berg, penningmeester; V. H. Snel, 2e secreta ris; mevr. A. C. KolkHouben; mej. A. E. J. Bosse, J. M. Thuis en C. H. Vrugt, commissarissen. In de vacature bij de technische commissie, ontstaan door het bedanken van dr. P. Floor, werd benoemd dr. D. Heymans; de aftredende commissieleden: mevr. S. C. Dijkstra Van Baren en P. ter Haak, werden her benoemd. De heer C. H. Vrugt werd wederom voor een jaar als hoofdinstruc- teur benoemd. Het voorstel van het bestuur over te gaan tot verhoging van de contributie werd ampel besproken. Besloten werd, met ingang van 1 Januari 1950, voor één jaar, de contributie te verhogen met f 1. Na terloops het programma voor het' a.s. zomerseizoen te hebben besproken en een opwekkend woord trouw de oefeningen en de medische cursus te komen bijwonen, werd de vergadering gesloten. BIOSuui'-iW Rembrandt: Weekend in Waldorf Hotel (volw.) 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u.; Luxor: Een kind klaagt aan (volw.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: In het geheim ge trouwd (volw.), 2.30, 7 en 9.15 u. Spaarne- theater: Gedoemd te sterven (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 23 Maart Stadsschouwburg: Ballet Ned. Opera, 8 uur-. Concertgebouw: Gen. repetitie Mattheus Passie, H.O.V., solisten en koren, 7 uur. Donderdag 24 Maart Stadsschouwburg: Drs. J. Eijckeler voor „Geloof en Wetenschap" over „Het vraag stuk van Gods rechtvaardigheid", 8 uur. Concertgebouw: Mattheus Passie, 7.30 u. Anno 1804 Evenals vorige jaren deden de leden van de Katholieke Vrouwenbeweging gisteren in Amsterdam haar Stille Om gang. De afdeling Haarlem organi seert jaarlijks deze Bedetocht, waarbij dé afdelingen uit de omliggende ge meenten, zolas: Heemstede, Bloemen- daal, IJmuiden, e.a. zich aansluiten. Zo gingen dan ook gisteren honder den ingetogen vrouwen, waaronder één oude dame van 87 jaar, de Bidweg dooi de drukke straten van Amsterdams bin nenstad, stille getuigenis van de innige verbondenheid van de katholieke vrou wen met Christus in het Allerheiligst Sacrament. Na beëindiging van de Omgang ver enigden allen zich in de Begijnhofkerk tot bijwoning van 'n kort lof, waarbij de geestelijk adviseur van de afdeling. Haarlem, rector J. Rutten. in een gloed volle predicatie de katholieke vrouwen opwekte kracht te zoeken aan de Tafel des Heren voor de zware tilden die wij beleven en die ons misschien nog te wachten staan Zaterdag houdt de jeugd van Haar lem haar eigen Stille Omgang. Alle jongens van 13 tot 17 jaar kunnen zich melden bij de parochiale jeugdleiding. De. jeugdleiders kunnen dan tot Vrij dagavond collectief de kaarten afhalen bij oubaas J. A, Smit, General Cronjé- straat 128. (Adv.) In de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Velsen is het voorstel van het college van B. en W. tot stichting van een openbaar gymnasium, dat in „Velser- beek" zal worden ondergebracht, in behandeling genomen. Het K.V.P.-raadslid Maas zei naar aanleiding van dit voorstel, dat een gymnasium in het hart van Kenne- merland zeker op zijn plaats is. maar dat de stichting niet ten koste mag gaan van de ouders, die principieel bijzonder gymnasiaal onderwijs voor hun kinderen wensen, door de subsi dies aan de bijzondere middelbare scholen buiten de gemeente in te trekken. De spreker kwam met een voorstel ter tafel, waarin hij een nieuwe sub sidieregeling vroeg, n.l. een bijdrage boven het schoolgeld tot de kosten per leerling. Weth. Van Leusen zegde toe. dat de zaak in prae-advies genomen zal worden en dat er voor stellen zullen volgen, die waarschijn lijk verder strekkend zullen zijn. De stichting van het gymnasium werd na langdurige debatten, waarin alle partijen zich lieten horen, met 24 te gen 4 stemmen goedgekeurd. Contra het voorstel stemden de fracties van de V.V.D. en de A.R. Verleden Zaterdag publiceerden wij een uitvoerig artikel omtrent de plan nen betreffende de stichting van een gemeentelijk gymnasium te Velsen, 'zoals deze door het college van B. en W. aan de raad dier gemeente waren voorgelegd. De motieven, welke tot deze plan nen hebben geleid, en de wijze waar op B. en W. zich voorstellen deze projecten te realiseren, werden toen geheel zakelijk weergegeven. Zowel deze motieven als de wijze van verwerkelijking der plannen blijken echter aanleiding te geven tot een critische beschouwing, waar mede thans op deze kwestie wordt teruggekomen. Inmiddels is in de raadsvergadering van gisteren ten aanzien van de sub sidieregeling èen toezegging gedaan, die met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. De contactavond voor de jeugdleid sters van de R.K. Sportverenigingen, welke zou worden gehouden op Donder dag 24 Maart, gaat niet door. De eerst volgende contactavond is nu op 7 April. Bij de Katholieke Uitleenbibliotheken Nieuwe Groenmarkt 22 (elke middag van 2 tot 5 geopend)), Klarenbeekstraat 60, Gen. de la Reystraat 17, Rijksstraatweg 304 en Hagestraat 49 is weer een bijlage op de ca talogus verschenen, welke de lezers gratis wordt uitgereikt. Verschillende aanwinsten zijn daarin ver meld en beschreven. Bij de Ouderen-rubriek zijn 6 nieuwe Wild-West-verhalen geplaatst, 5 zeer goede speurdersromans en 3 literaire werken, vertalingen naar een Zwitserse, Engelse en Amerikaanse roman. De jongensrubriek is met 13 nieuwe boe ken uitgebreid, 3 boeken vol avontuur, grappen en guitenstreken, voor jongens tot 13 jaar. Voor de oudere jongens een boek over de Ned. Spoorwegen, een levens beschrijving van Baden Powell, een boek over Suriname, een over een ontdekkings tocht in Thibet en de Himalaya en een le vensbeschrijving van Nederlandse wereld reizigers. De meisjesrubriek begint met het psycho logisch zo prachtige boek van Bouws: „O, dwaze maagd," bestemd voor oudere meis jes en jonge vrouwen. Voor haar zijn er nog 6 aanwinsten en verder 5 aardige boeken voor de jongere meisjes. Ook de jongste lezertjes zijn niet vergeten. Hun half-lees- geldbibliotheek verwierf 3 aanwinsten, die ze heel zeker zullen waarderen, zo span nend en leerzaam zijn ze! Tenslotte wordt, in verband met de Vas tentijd, de aandacht gevestigd op vele der reeds aanwezige godsdienstige boeken, die helaas nog te weinig aftrek vinden. Het boekenbezit der Kath. Uitleenbiblio theken groeit gestadig. Haar 5 afdelingen bezitten nu reeds elk ongeveer 2800 num mers. Steeds meer kunnen zij voldoen aan de vraag naar goede ontspannings- en po pulaire lectuur in de verschillende delen der stad. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft Dinsdag 22 Maart In staat van faillissement verklaard: De handelsvennootschap onder de firma „Corae," gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Kleveriaan 28 a, b en c. en le enige vennoten: Franciscus Meeuwenoord, wonende te Haarlem. Elzenplein 10 en Hendrik Cornet, wonende te Haarlem. Tan Luykenstraat 40. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. H. Junge advocaat en procureur te Haarlem. K. Bilder, aannemer, wonende te Aer- denhout, gem. Bloemendaal, Distellaan 32. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. Bruch, advocaat en procu reur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: K. Feitsma, handelende onder de firma Martin, transportondernemer, wonende te Haarlem, Sophiastraat 65. Rechter-Com missaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr L Ali Cohen, advocaat en procureur te Haarlem. GEBOREN: T. van Dam—Braun, z; F. M. BakkerGoossens, z; C. Koning Johannes, z; M. A. A. Verdonkschot van der Vlugt, z; E. R. Beinema—ter Huppen, z; J. C. Verhoeffvan Goor, z; M. J. Sliering—Derks, d; E. M. Nieu- wenhovenDiesveld, d; J. H. P. Sloen- dregt—Blansert, d; A. van Attekum— Rijkers, d; M. H. Ronde—van der Meij, d; C. G. van der VechtPaape, d. OVERLEDEN: W. Hollenberg, 66 j., Spaanschevaartstraat; W. K. Blansjaar, 84 j., Voortingstraat: F. Boeree, 70 j., Nieuwe Gracht: W. Slotboom, 80 j., Kamperlaan; W. F van Wort, 78 j., Brouwersstraat; D. van Schagen, 84 j., Spaanschevaartstraat; H. Lablans, 4 m., Tugelastraat; C. van de GevelVeld wijk, 74 j„ Parklaan; T. van de Nes- van Veen, 77 j., Kamperstraat; C. van den Berg, 34 j., Van Hogendorpstraat; M. Frankel, 58 j„ Floraplein; W. M. HennekamDe Groot, 36 j., Teijler- straat. Rectificatie: overleden: L. A. Metz, 82 j., Florapark. Een 20-jarige bestuurder van een per sonenauto verloor Maandagavond half negen, toen hij met een snelheid van ongeveer 30 a 40 km. per uur uit de Rustenburgerlaan naar rechts de Bui tenrustlaan opreed, de macht over het stuur. Hij reed het rechts van hem gelegen trottoir op. vloog door een tuinhekje en kwam vervolgens tegen de voorgevel van een perceel in de Buitenrustlaan tot stilstand. De voordeur werd ver nield. De bestuurder bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. De recherche heeft de 21-jarige W. C. G. aangehouden, die zich aan diefstal van een kleinbeeldcamera uit de zaak van zijn werkgever had schuldig ge maakt. Het fototoestel, dat inmiddels was ver kocht, en hetgeen van de opbrengst was overgebleven zijn in beslag genomen. Vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een brandend sigaret teneindje' ontstond Maandagmiddag kwart voor 1 brand in de cabine van 'n vrachtauto, welke op de Parklaan stond geparkeerd. Enige zakken geraakten in brand, welke door de .brandweer met een straal op de waterleiding werd ge blust. Maandagmorgen viel op de Zomerkade een 38-jarige wielrijder van zijn rijwiel. Hij brak daarbij zijn linkerbeen en is met een ziekenauto naar de Maria- stichting gebracht. Voor de leden van de Bond Militairen uit Indië wordt Vrijdag 25 Maart, des avonds 8 uur, in het Gem. Concertge bouw een concertavond gegeven. Lou Marti heeft de leiding van het non stop cabaret programma. De naam van de gouden Stille Om- ganger uit Heemstede, waarover wij gisteren schreven, luidt W. en niet J. de Boer. Dinsdag 7 April des namiddags om 12.15 uur wordt voor de leden van het departement Haarlem van de Neder landse Maatschappij voor nijverheid en handel in Restaurant Brinkmann een bijeenkomst gehouden. Hierbij zal speken over Rusland mx. J. H. Kiewit de Jonge. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) Onder voorzitterschap van de heer D. Schoenmaker vergaderde Dinsdagavond in „Het Wapen van Heemstede" de winkeliersvereniging „Heemstede Zuid", hoofdzakelijk ter bespreking van de boekenactie. Na een inleidend woord van de voorzitter gaf de penningmees ter, de heer C. Voorham, die deze actie heeft georganiseerd, een uiteenzetting over het verloop daarvan en wees er op, dat de tot nog toe behaalde resultaten alle verwachtingen overtreffen. Na eni ge discussie werd besloten, de boeken actie in het middelpunt te zetten van een grote reclame, welke ter gelegen heid van Pasen zal worden gevoerd. Voorts werd vastgesteld, dat winkeliers in één branche er eveneens toe mogen overgaan, bij sommige artikelen meer punten uit te reiken dan aanvankelijk werd vastgesteld, mits men dan zulks met alle betrokken winkeliers doet. In dividueel is dit niet toegestaan, omdat men anders via deze boekenpunten een ware concurrentiestrijd zou ontketenen. Na de rondvraag, waarbij bleek, dat 37 winkeliers in dit deel van Heem stede bij deze actie zijn aangesloten, werd deze vergadering met een dank woord van de voorzitter gesloten. Uit het verloop van deze besprekin gen is duidelijk gebleken, dat het pu bliek voor de boekenactie grote belang stelling heeft en zelfs worden in andere plaatsen van ons land pogingen in het werk gesteld, eveneens tot een soortge lijke actie te besluiten. Dinsdagavond werd een aantal Haar lemse jongens op heterdaad betrapt, toen zij nabij een woning aan de Ter- hofstedeweg te Overveen bezig waren met het stelen van duiven. Een van de jongens, de 12-jarige J. B., werd aange houden, de anderen namen de benen. Doch toen zij later begrepen, dat hun spel uit was, meldden zij zich vrijwillig aan het politiebureau. Het waren de 13-jarige T. G. en de 13-jarige W. v. B. Het was gisteravond niet de eerste keer, dat er in de Terhofstedeweg duiven werden gestolen. Dezelfde jongens had den aan hetzelfde adres reeds eerder bezoeken afgelegd en waren dan met gestolen duiven naar huis teruggekeerd. Bij een der jongens werd thuis een aantal duiven in beslag genomen. Bij de rechtmatige eigenaar werden ze weer terugbezorgd. De jongens krijgen een proces-verbaal. De burgemeester van Bloemendaal zal Vrijdag a.s. van 11 tot 12.30 uur spreekuur houden. Bij Kleine Brinkman, Houtplein te Haarlem, vond een bijeenkomst van consumptie-ijsbereiders plaats. Deze bijeenkomst had tot doel de oprichting van een vrije organisatie. De onder werpen, die ter sprake kwamen, had den alle betrekking op het consumptie ijs, het vent- en standplaatsvraagstuk en niet te vergeten de I5 pet. weelde belasting, die veel stof deed opwaaien. Hierna lyerd er gelegenheid gegeven voor het stellen van vragen, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt. Na alle vragenstellers voldoende be antwoord te hebben, werd een voor lopig bestuur gekozen, bestaande uit de heren H. van Lieshout, voorzitter; G. Sonnevelt, secretaris: Bruijnzeel. pen ningmeester. Het secretariaat is geves tigd te Haarlem. Amsterdamsevaart 126. Op de hoek Wilhelminastraat—Prins Hendrikstraat had Maandagmorgen kwart voor 11 een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door een A'damse autohandelaar, die in de Wilhelminastraat reed in de richting van de Raaks en een personenauto, be stuurd door een Amsterdamse garage houder, rijdende in de Prins Hendrik straat in de richting van Oost naar West. De aanrijding ontstond doordat de autohandelaar aan zijn collega, de ga ragehouder, geen voorrang verleende. Enige spatborden werden ingedeukt. In het verslag van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek der gemeente Heem stede over 1946 tot 1949 wordt allereerst een en ander gezegd over het begin en de voorbereiding, waarover wij op ver schillende tijdstippen uitvoerig geschre ven hebben. Nogmaals' blijkt uit dit re laas hoe doortastend is opgetreden en hoe mooi de resultaten zijn. Het aantal ingeschreven lezers bedroeg 1 Januari j.l. voor de algemene afdeling 577 met tussen 15 April en 31 December 1948 13.602 uitgeleende werken, voor de R.K. afdeling 697 met 12.246, voor de jeugd bibliotheek 161 met 1628 en voor de R.K. jeugdbibliotheek 114 met 1425 uit leningen. De kinderbibliotheek begon pas in October j.l., zodat de cijfers van deze datum af gelden. Verreweg het grootste aantal uitge leende boeken omvatte romans. De al gemene afdeling vroeg 7447, de R.K. afdeling 8817 Nederlandse romans. Studielectuur leenden 3846 personen voor de algemene afdeling en. 2701 voor de katholieke. Godsdienstige boeken vonden belangstelling bij 132 neutrale bezoekers en bij 306 katholieken. Daar staat tegenover,; dat werken voor wijs begeerte, ziel- en zedekunde bij 297 neutralen gewild waren en bij 83 ka tholieken. De boekerij bestond uit 9973 exempla ren, waarvan 1643 voor de jeugdafde ling. De verslaggever noemt dit aantal negen maanden na opening der biblio theek verrassend groot. Verscheidene schenkingen werden ontvangen. In de leeszaal zijn 168 dag-, week- en maand bladen aanwezig. De nieuwe instelling mag een der be langrijkste motoren in de culturele ont wikkeling van de bevolking genoemd worden. Er is een nauwe relatie met de stadsbibliotheek van Haarlem. Het bezoek aan de leeszalen neemt van maand tot maand toe en het lezerstal vermeerdert met de dag. Met reden mag dan ook van een grote vreugde in dit verslag gewaagd worden. De uitslag van de stemming van de verkiezingsraad van de K.V.P. voor de gemeenteraadsverkiezingen te Heemste de is als volgt: (de namen staan in volg orde) L. van Lent, N. J. v. d. Linden, G. Verhoeven, P. Zegwaart, A. de Wolf, A. Beien, C. Willemse, mevr. Meyer, A. Hopstaken, W. v. Hees, G. W. Kuiper, N. Tummers, mevr. Kubatz, E. H. van Spanje, A. Coppens en A. Lijnkamp. Dat de reddingsbrigade te Noordwijk nog steeds actief is en immer op volle toeren draait, bleek weer uit de ge houden jaarvergadering, waarbij*, ver schillende belangrijke punten aan de orde kwamen. Alvorens de traditionele agendapunten werden afgewerkt, werd de mededeling gedaan, dat de kosten, verbonden aan de verschillende feest avonden precies door de opbrengst daarvan gedekt werden. Van het uit stekende verslag, dat de secretaris over het afgelopen jaar uitbracht, noteren wij, dat het aantal leden thans 674 be draagt. Verheugend was ook het feit, dat er bij de leden grote belangstelling bestaat voor het diploma zwemmen in Leiden. Dat er ook op dat gebied goed en vruchtbaar werk is geleverd, moge hieruit blijken, dat er 36 zwemdiplo ma's werden uitgereikt. Van de getal len en cijfers, die de penningmeester in zijn verslag opsomde, noemen wij het batig saldo van ruim f 1100.het bedrag in verzekeringskas, groot f 5335,16 en dat van 't z.g.n. Tom-fonds, f2580,78. Overgegaan werd tot de benoeming van een kascommissie, welke zal be staan uit de heren G. Duindam, E. de Groot en C. van der Berg. Wij schreven hierboven reeds, dat de Noordwijkse reddingsbrigade ook in het afgelopen jaar zeer veel werk had ver zet. En dit bleek ook wel uit het over zicht, dat de hoofdleider gaf. Wat be treft het reddingsmateriaal kon de ma teriaal-commissaris in zijn verslag er van gewagen, dat alles in goede con ditie is en op behoorlijk peil staat. Een uitzondering hierop maakte de vlet, die in een slechte toestand verkeert. En deze mededeling zette meteen de an deren aan het praten. Ter sprake kwam hierbij de kwestie, of het beter zou zijn een torn of een nieuwe vlet aan te schaffen. Verschillenden gaven hier over hun zienswijze, maar tenslotte gaf men toch de' voorkeur aan een vlet De voorzitter zegde toe, dat het be stuur een en ander nader onder de loupe zou nemen. Het zal informaties inwinnen naar de kosten die de aan schaffing van een nieuwe vlet met zich zou meebrengen. Hopelijk zal men op korte termijn de leden van deze kosten op de hoogte stellen. Ook de hoofdinstructeur bracht ver slag uit over de verschillende werk zaamheden, waarbij hij nog eens met nadruk naar voren bracht, c at tijdens het badseizoen een goed-functionne- rende strandwacht een eerste vereiste was. De verkiezingen voor de diverse functies in de brigade hadden het vol gende resultaat: hoofdleider: C. van der Berg; mat.-commissaris A. Passchier. Deze zal bij zijn werkzaamheden geas sisteerd worden door de heren Andreas, Krug en Plug. In het verzekeringsfonds werden gekozen de heren J. van der Niet, R. van der Waal en J. van Nes. Vermelden wij tenslotte nog, dat met algemene stemmen besloten werd aan het bloemenfeest in de volgende maand deel te nemen door het aanleggen van een bloerhenmozaïek. Met de charme van een handels reiziger kwam hij de sigaren winkel binnen, waar de klanten zich verdrongen om dure Chesterfield en Camel te konen, alsof de woorden van vele ministers en andere hoogwaar digheidsbekleders „dat we straatarm zijn", nooit uitgesproken werden. HÜ bieef, z'n blonde krullebol even schud dend, staan en hief met een benijdens waardige tenor-stem een lentelied aan, waarin een hij en een zij als ik 1 goed begrepen heb op een bankje zaten. De Chesterfield-rokers keken onthutst om, maar de Camelaren hadden meer de rust van een kameel in de hitte van de woestijn. De zanger ging onver stoord voort en toen hij twee centen uit de la van de toonbank ontvangen had, tikte hij aan de iinkerlok van zijn blon de haren en verdween. Ik hem achterna. Ik liet hem een Bondstreet opsteken, U weet wel zo n doodgewone sigaret op een miezerig bonnetje, en vroeg hem hoeveel inkomen er in dit beroep school. Eerst keek hij op. denkende, dat ik van de belastingen kwam, maar na een legitimatie als Spaarnebabbelaar, kwam hij 'los. „Als het goed gaat", verklaarde de zanger, „bezoek ik dertig tot veertig adressen per uur, met een gemiddeld honorarium van drie cent, dat maakt ongeveer een gulden uit. Ik zing 8 uur per dag, volgens een C.A.O., en zou mijn inkomen dus op f 48 per week kunnen stellen, indien ik geen zang boekjes verkocht. Daar mijn inkomen geheel toevallig is, heeft niemand er iets mee te maken". Toen schrok de man van zijn openhartigheid, zwaaide met ziin blonde haren en grinnikte. „Dat is' natuurlijk flauwe kul; dacht dat ik zo gek was, dat ik.... kom nou... Zingende verdween hij met zijn_lente lied over de liefde en het bankje, er gens waar geen huizen en winkels staan. zit prettiger én mooier als hü na het wassen met CRACKFREE is behandeld. In de volgende adver tentie schrijft Mevr. Kraak-Helder hoe goed dat héér man bevalt! Fabr. N.V. „OnderOna" De Krtm (O.) (Adv.) Geheel vrije en onbeperkte verkoop van betere MERKSIGAREN! Ook IMPORTSIGAREN van vooroorlogse kwaliteit volop voorradig voor ieder een! Op Uw bonnen: een uitgelezen sor tering SIGARETTEN, Shag, Rook tabak, Mixture, enz. U SLAAGT ALTIJD EN GOED! bij SIGARENMAGAZ. TOKO BAIiOE Eig. L. J. BONSEL - WAGENWEG 98 Telefoon 16839 (Wij bezoeken U gaarne met een (monstercollectie) (Adv.) De bekende jaarlijkse Emmabloem collecte ten bate van de algemene be strijding van de tuberculose, zal dit jaar te Haarlem en Bloemendaal plaats vinden op Woensdag 6 April. Gezien het groot aantal gevallen van tubercu lose, doet het comité een dringend be roep op allen, om mede te werken aan deze offerdag. Zij, die zich als collec- tant(e) willen opgeven, kunnen zich melden voor Haarlem aan' het Consul tatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41; voor Aerdenhout bij mevr. v. Riemsdijk; voor Bloemendaal bij mevr. G. Eldering en voor Overveen bij mevr. A. M. Bührmann. Een zeven maanden oude baby van de fam. H. te Leesten (gem. Warns- veld), werd dood in de wieg aange troffen. Het kind bleek te zijn gestikt in een dekentje. De prachtige promotie van Hendrik Andriessen geeft ons aanleiding tot de aantekening, dat Hendrik Andriessen, een geboren Haarlemmer, na zijn mid delbare opleiding een paar jaren aan de redactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant was verbonden en toen hij definitief de richting van de toonkunst gekozen had, geruime tijd als muziek verslaggever zijn pennevruchten aan onze courant toevertrouwde. Het Indonesische hoofdparket te Bata via heeft een officieel document samen gesteld over de opiumsmokkel. Met ze kerheid kan verklaard worden, dat „d£ grondoorzaak van het feit, dat grote hoe veelheden opium in de smokkelhandel zijn terechtgekomen, terug te voeren is tot onverantwoordelijke daden van re publikeinse regeringspersonen". Het rap~ port noemt een minimum-hoeveelheid van 15.000 kg, welke door het toedoen van de republiek in de smokkelhandel zijn terechtgekomen. Tijdens een zitting van het kabinet- Sjarifuddin werd besloten opium buiten de republiek te verkopen ter verkrijging van buitenlandse valuta. Maramis was van deze actie de ziel. Later werd ook voor het financieren van geïnfiltreerde republikeinse eenheden op ruime schaal opium gebruikt. Aanvragen voor opiuPJ voor legeronderdelen werden gericht tot Hatta als minister van Defensie a.i. Van republikeinse zijde werd te berde ge* bracht, dat de republiek niet gebonden is aan internationale verdragen betref fende verdovende middelen. De „Nieuwsgier" heeft hedenochtend een document gepubliceerd, Waarin op de guerillastrijders een beroep wordt ge daan aanvallen uit te voeren op de sta» Djocja en op leden van de U.N.C.I. oth te bewijzen, dat de rust in genoemde stad niet hersteld is. Het blad schrijft: „De briefwisseling over dit document tussen de Nederlandse instanties en de U.N.C.I. is nimmer door de U.N.C.I. gepubliceerd." Naar aanleiding hiervan heeft een woordvoerder van de U.N.C.I. aan Ane- ta medegedeeld, dat geen publicaties gedaan worden voordat het onderzoek voltooid is. Hedenmiddag is de „Zuiderkruis" me' een detachement van 't KNIL en enkele detachementen van de Koninklijke Landmacht, samen omvattende ongeveer duizend manschappen, met bestemmihë Indonesië vertrokken. De militairen van het KNIL gaan h® een verlof van zes maanden weer na»' Insulinde terug en de overige manschap pen zijn normale dienstplichtigen, dj® na een half jaar opleiding in ons landj hun plichten overzee gaan doen. EeJJ groot deel van de morgen en de midda® duurde de inscheping. Op de kade va" de Merwehaven zorgde de Koninklijk Militaire Kapel voor opgewekte muziek' In de middag werd zij afgelost door he I.R.I, uit Assen. Overste J. Claessen gedurende de reis commandant van 0 troepen. .ve De „Zuiderkruis", die op geriefbJA en Amerikaanse wijze is ingericht, be*^ een toneelzaal tegelijk bioscoop ,s waar een tweehonderd personen P18^ vinden en die /dag in, dag uit bezet 2 zijn. RECLAME-VERKOOP: Interlock camisoles, maat 85, 3 punten f 2.16. Macco-direc- toires, maat 46, 6 pt. S 1.61. Katoenen sokken 1 pt. 94 ct. BRO KX Telef. 25368 (Niet-officiële koersen) Vorig OP „int 2J' 3% Nederl. 1948 3-31/, Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert. 15 961* 06# 160

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2