SCHUDT UW LEVER WAKKER Erie de Noorman en de valse koning IHIETIDOMIDIN D CARYEN HANDWERK WE GEBRUIKEN MELK Russen poseren als weldoeners voor West-Berlijn Wij luisteren naar v. Geen vestiging van vreemde bases in Denemarken BOEKEN in het GEZIN herstelt het DE WITTE TULP Oostmarken kannen in Oostelijke sector worden besteed Schrijn van Karei de Grote geopend Israël protesteert tegen Britse troepen in Akaba Kolendistributie in Eerste Kamer Als de schoonmaak, r~ J Japan wil pact voor Stille Oceaan H. Andriessen in Den Haag benoemd Directeur Kon. Conservatorium INTERNATIONALE TULPEN-RALLYE 2 WOENSDAG 23 MAART 1949 PAGINA 3 Arabische Liga stemt in met internationalisatie Jeruzalem Sloeg Pool wachtmeester dood? Salariëring Overheids personeel Reisverkeer met Oostenrijk ATLANTISCH PACT RONDE VAN ALGIERS Zwaar program voor Van Dam Telegrafisch checkeren tegen Italië AAMBEIENZALF ZETPILLEN door HELEN CIRVAN - R AC WEST 26-30 APRIL 1949 Joodse Olymp. Spelen Promotie-degradatie afd. II Kol. Alexei Jelisarov, de fungerende Russische militaire commandant van Berlijn, heeft gisteravond medegedeeld, dat van Russische zijde geen maatrege len tegen de in West-Berlijn ingevoerde munthervorming te verwachten zijn. In een verklaring tegenover communisti sche journalisten zei hij, dat de Russi sche autoriteiten nog steeds van oordeel z}jn, dat voor Berlijn en voor geheel Duitsland een uniforme muntcirculatie de beste oplossing is. De Russen hebben gisteren als wel doeners van West-Berlijn geposeerd. De West-Berlijners werden uitgenodigd hun Oost-marken in de Oostelijke sector van de stad te spenderen. Amerikaanse financiële experts ver klaren, dat de Russen het feit, geen ver geldingsmaatregelen te kunnen nemen zonder zichzelf meer te treffen dan de West-Berlijners, onder een dekmantel van propaganda schuil doen gaan. Ernst Reuter de burgemeester van de Westelijke sector van Berlijn, zeide gis teren, dat de Russen nu niet veel maat regelen meer konden nemen, zonder een oorlog te ontketenen. Reuter zei, dat hij al acht maanden geleden voorspeld had, dat, wanneer de Oostelijke marken uit de Westelijke secto ren verbannen zouden worden zij zeker ook uit de circulatie zouden verdwijnen. De kostbare, uit de dertiende eeuw daterende schrijn, die het stoffelijk overschot van Karei de Grote bevat» is in tegenwoordigheid van de bis schop van Aken onder het opzeggen van de daarbij behorende liturgische gebeden geopend. Medici en experts op kunstgebied hebben daarna een onderzoek naar de toestand van de schrijn ingesteld. Het Domkapittel is tot dit onderzoek over gegaan, omdat tijdens de beide laatste wereldoorlogen de schrijn, tezamen met andere schatten uit de Dom, geëvacu eerd is geweest. Op het einde van de laatste wereldoorlog stond de schrijn in een vochtige mijningang in Siegen in Westphalen. Medici hebben na de opening van de schrijn geconstateerd, dat het gebeente van de keizer over het algemeen intact was gebleven. De gewaden hadden echter schade opgelo pen en de kleuren waren verbleekt. Nadat een protocol over het onder zoek was opgesteld en in de schrijn gelegd, werd deze onder het houden van liturgische plechtigheden weer gesloten. Naar verluidt hebben de leiders der uit zeven landen bestaande Arabische Liga ingestemd met de internationali satie van Jeruzalem onder voorwaarde, dat de Liga aanzienlijke bevoegdheden zou ontvangen. Reuter verneemt verder uit Rhodos, dat de wapenstilstandsbesprekingen tus sen Israël en Transjordanië hervat zijn. In gewoonlijk welingelichte kringen te Damaskus verwacht men, dat Zaterdag de Syrisch-Israëlische besprekingen een aanvang zullen nemen. Israël heeft officieel bij de Veilig heidsraad een klacht ingediend over de aanwezigheid van Britse troepen te Akaba, wat het „een schending van de op 29 Mei door de Veiligheidsraad aan genomen resolutie" acht. Israël is van mening, dat deze aanwezigheid een „averechts effect" kan hebben op de on derhandelingen met Transjordanië. Groot-Brittannië zal waarschijnlijk niet op het Transjordaanse verzoek in gaan om in een zone van vijftig kilo meter langs de Transjerdaans-Israëlische grens door Britse troepen te laten pa trouilleren. Men was van mening dat het verzoek met het oog op de huidige si tuatie beter niet ingewilligd kon worden. Het Palestijns-Arabische bestuur van Gaza heeft de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, een nota gezonden, waarin melding wordt gemaakt van joodse wreedheden te Faloeja na de terugtrekking van de Egyptische strijd krachten uit die plaats en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstoot, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETjES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. daar de koers lager is dan van de B- marken. Naar zijn mening zouden de Russen niet veel succes hebben met hun tegenactie tegen de boycot van de Oostmarken door het stadsvervoer, dat in Russische handen is, stop te zetten Wanneer zij dat deden, zou n.l. Karls- horst, waar het militaire hoofdkwartier van de Russen gevestigd is, geïsoleerd komen te liggen. Luitenant-generaal M. L Dratvin, toe gevoegd militair gouverneur in de Sov jetzone, protesteerde gisteren in een brief aan zijn Amerikaanse collega te gen de tegenblokkade der Westelijke geallieerden. Generaal Lucius Clay, de Amerikaan se militaire gouverneur, verklaart in zijn tweewekelijks rapport aan Wash ington, dat de S.E.D. „haar greep" op de vakverenigingen in het door de Sov jets bezette gebied „verstevigt" Verder wordt in het rapport vastge steld, dat in de maand Februari in to taal 3545 ton industriële vracht naar Berlijn via de luchtbrug werd vervoerd. Voor het Bossche Gerechtshof heeft de jeugdige Pool W. terecht gestaan, die in hoger beroep was gekomen van een vonnis der Maastrichtse rechtbank, waarbij hij tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld. In een danszaal te Eysden (L.) werd hij 19 Juni van vorig jaar verwikkeld in een vechtpartij. Een wachtmeester der Rijkspolitie zag zich genoodzaakt een waarschuwingsschot te lossen. Dit ver wekte paniek onder enige Poolse mijn werkers, die daarop wachtmeester De Wit hevig toetakelden. Tijdens dit ge vecht ging het dienstpistool af, waardoor een Pool dodelijk werd getroffen. Verder werd wachtmeester Op de Ven door de Pool W. zodanig met een stuk hout op het hoofd geslagen, dat deze spoedig aan de verwondingen bezweek. Ook een assisterende politie-agent liep verwondingen op. Verdachte ontkende niet de wachtmeester op het hoofd te hebben geslagen, maar volgens hem was de doodsoorzaak te wijten aan de toe takeling door een Poolse vriend van ver dachte. De procureur-generaal, mr. Receveur, achtte het wettig bewijs van doodslag niet bewezen, vroeg vernietiging van het vonnis en eiste opnieuw recht doende vier jaar gevangenisstraf. Uitspraak 5 April. (Van' onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft minister v. d. Brink gisteren tijdens de verdere behandeling van de begroting van Eco nomische Zaken het probleem van de kolendistributie, waarover de heer Wou denberg critiek had uitgeoefend, bespro ken. Hij heeft een uiteenzetting gegeven van de aanzienlijke behoeften, die de industrie heeft en tengevolge waarvan tenslotte ook grote hoeveelheden cokes aan de huisbrand onttrokken moesten worden. Intussen kondigde de minister aan, dat hij een commissie van advies voor de huisbrandvoorziening zal instellen en daarbij ook de klein handel zal inschakelen. Hü wilde er voorts op toezien, dat zoveel moge lijk vóór het einde van de huidige distributieperiode de rantsoenen ge honoreerd zullen worden, mits men dan niet kieskeurig is ten aanzien van de soorten kolen, die men krijgt. De heer Woudenberg verklaarde zich over deze uiteenzettingen voldaan. Staatssecretaris v. d. Grinten heeft zijn maidenspeech uitgesproken met een kort betoog over de organisatie-Woltersom en haar onderafdelingen. Hij zette uiteen, dat er geen dwangorganisatie meer be staat. Wanneer men wil, kan men de be trokken vakgroep opheffen, gelijk on langs de schoorsteenvegers gedaan heb ben. Binnen de organisaties, zeide hij, is men in eigen kring geheel vrij. De be groting is tenslotte zonder stemming goedgekeurd. Daarna maakte de Kamer nog een begin met de behandeling van de begro ting van de Staatsmijnen, waarover de heer Regout als eerste spreker op deze middag nog het woord voerde. De Unie van Overheidspersoneel heeft zich gewend tot de besturen van de pro vincies, gemeenten en waterschappen in Nederland, met het verzoek om in ver band met de herziening van het Rijksbe zoldigingsbesluit en de verschijning van het rapport van de commissie-Ubink, op grondslag van de terzake door de minis ter van Binnenlandse Zaken verstrekte richtlijnen, met spoed de herziening van lonen en salarissen van het personeel in dienst van bovengenoemde publiekrech telijke lichamen, ter hand te nemen. Evenals jn 1948 zal het ook dit jaar weer mogelijk zijn naar Oostenrijk te reizen, doordat een aantal reisverenigin- gen en reisbureaux een compensatie transactie met dit land afsloot. Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 30—60 ct. (Adv.) WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 koor, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 Prik- kebeen, 19.30 actueel geluid, 19.45 En gelse les, 20.00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 Lijdensoverdenking, 20.45 koor en ork., 21.45 luisterspel, 22.00 Sans souci, 22.30 gram., 22.45 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 W.-Eur. commentaar, 23.30 concert. HILVERSUM H, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 Prom.-ork., 18.50 gram., 19.00 lezing, 19.15 Indonesië. 19.30 jeugd, 19.40 jeugd, 19.45 causerie, 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 soc. nieuws, 20.20 concert, 21.00 luisterspel, 22.15 ork., 22.45 voordracht, 23.00 nieuws, 23.15 zang, 23.35 kwartet. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuWs, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.05 gram., 9.40 schoolradio, 10.00 kwar tet, 10.15 Morgendienst, 10.45 orkest, 11.00 zieken, 11.40 schoolradio, 12.00 An gelus, 12.03 zang, 12.30 mededelingen, 12.33 zang en septet, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.25 zang, 13.45 Roeromme. 14.00 ork., 14.40 causerie, 15.30 conc., 15.30 piano, 16.00 lezing, 16.45 gram., 17.00 jeugd, 17.30 kwartet. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.50 Dagopening 8.00 nieuws, 8.15 varia, 8.55 vrouw. 9.00 Strauss, 9.30 waterstan den, 9.35 gram., 10.00 Morgenwijding, 10.15 arbeidsvitaminen, 10.50 kleuters, 11.00 orgel, 12.00 Papavers, 12.30 mede delingen, 12.33 Spionnetje. 12.38 piano, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen, 13.20 Metropole-ork., 14.00 causerie, 14.20 con cert, 15.00 zieken, 16.00 Assortimento, 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Portielje, 17.30 vliegtuigbouwers, 17.35 kwintet, 17.50 regeringsuitz. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, heeft voor het par lement in een rapport over het Atlan tisch Pact verklaard, dat er geen sprake is van vestiging van vreemde bases in Denemarken en dat Denemarken Groen land niet „verkocht" had in ruil voor wapenen. Bij zijn onderhandelingen te Washington had hij gesproken over de bases, welke de V.S. reeds op Groenland bezitten. De Deense bedoeling is, steeds meer van deze bases over te nemen. Onmiddellijk nadat een trizonale re gering zal zijn ingesteld, zal Duitsland verzoeken tot het Atlantisch Pact toe gelaten te worden te worden, zo ver telde de waarschijnlijke president van Trizonië, Konrad Adenauer gisteren aan een U.P.-correspondent te Frankfort. Duitse politici brengen naar voren dat in het witboek van de Amerikaan se regering dat over het Atlantisch Pact gepubliceerd is, gesproken wordt over een mogelijke deelneming van Duitsland aan het Pact. Zij wezen er op dat Duitsland waarschijnlijk het eerste doelwit van Rusland zou zijn indien een oorlog tussen Oost en West zou uitbreken. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond met 410 tegen 182 stemmen een communistisch voorstel voor een onmiddellijk debat over het Atlantisch Pact van de hand gewezen. Tevoren had de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman een volledig de bat toegezegd wanneer het Pact in April voor de Nationale Vergadering zal ko men. President Truman heeft het denkbeeld van de republikeinse senator Watkins om de ondertekening van het Atlantisch Pact tot 60 dagen na de publicatie uit te stellen van de hand gewezen. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met 395 tegen drie stemmen de wet op de instelling van een uit zeventig groepen bestaande lucht macht goedgekeurd. De wet is ter goed keuring doorgezonden aan de senaat. Japans vrouwelijke plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Tsoe- roejm Konda, heeft een beroep gedaan op Australië, de V. S. en andere landen van de Stille Oceaan en het Verre Oos ten zich bij Japan aan te sluiten in een defensief pact voor de Stille Oceaan, ge- Ijjk aan het Noordatlantisch Verdrag. '"Vv «ss'NN O', N. COP MARtfcN IOONOE» S'UOIO'S 29. Onthutst en met afschuw staart Eric naar de vreemde indringer. Hij gooit zijn dekens opzij en staat op het punt de aanrander, die nog duizelt van de tik op zjjn hoofd, te lijf te gaan, wanneer iets merkwaardigs gebeurtPum-Pum schiet als uit een katapult door de kamer en klautert, onder het uitstoten van wilde kreten, tegen de onverlaat op Briesend van woede neemt hij het voor zijn meester op en op een heel bijzondere manierHij is de aanvaller op de nek gesprongen en timmert er nu lustig op los, onder het uitstoten van angstwekkende kreten. Eric vindt de dappere strijdlust van zijn trouwe dienaar zo koddig, dat hij in een bulderend gelach uitbarst, maar de aangevallene is een flauwte nabij, daar hij niet weet wat voor wezen hem op de rug zitOp het rumoer zijn de trouwe Vikingen naderbij gesneld en nemen de man van Pum-Pum overMet een somber gezicht neemt de onverlaat de dwerg op, die met flikkerende ogen en een nijdige snoet terugkijkt. Op bevel van Eric treedt de overmeesterde man tot voor het ziekbed en dan zegt onze Noorman: „Ik ken u! Gij ziit één van die twee kerels die wij het eerst ontmoettenen ik verwed er mijn hoofd om, dat ik deze pijlwond ook aan jullie te danken hebWaar is je vriendDeze was echter, zodra hij bemerkte dat de aanslag mislukt was, er vandoor gegaan en rijdt nu met de paarden in snelle galop het woud in,Hem hebben ze maar mij zullen ze niet krijgen!" gromde hij. „Wat hem mislukte, zal ik volbrengen, vroeg of laat...' en met deze onheilspellende woorden verdwijnt de kerel in het duistere woud De musicus en componist Hendrik Andriessen, directeur van het Conserva torium te Utrecht, is benoemd tot direc teur van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, waar hij Sem Dresden opvolgt. 1 Mei a.s. aanvaardt hij zijn functie. Hendrik Andriessen is 17 September 1892 in Haarlem geboren. Hij stamde uit een zeer muzikale familie en kreeg zijn eerste opleiding bij zijn vader N. H. Andriessen en bij zijn broer Willem, scheen zich aanvankelijk aangetrokken te voelen tot de journalistiek, maar zette tenslotte toch zijn muzikale stu dies door bij Louis Robert en aan het Amsterdams Conservatorium bij B. Zweers en Jean B. de Pauw. In 1927 werd hij aangesteld als leraar voor har monie en analyse aan het Amsterdams Conservatorium, waaraan naderhand het hoofdleraarscha p voor compositie werd verbonden. Spoedig daarop werd hij leraar aan de R. K. Kerkmuziek- school, volgde in 1934 Johan Winnubst op als organist-directeur van de Utrecht se Kathedraal, en nam in 1937 de vacant gekomen plaats van directeur van het Utrechtse Toonkunst-Conservatorium in. Als componist heeft Andriessen in zijn vroegste tijd wel enigszins onder invloed van Diepenbrock gestaan, alhoewel hun contact toch van meer algemeen-aesthe- tische betekenis was, en in die tijd vooral Caesar Franck zijn invloed deed gelden. Van de verschillende stromin gen nam hij terdege kennis, maar hij ging de weg die zijn eigen inspiratie hem wees. Bekend zijn vooral de drie symphonieën, de Kuhnau-variaties, het declamatorium „Ballade van de Merel". In de kerkmuziek heeft hij grote in vloed. daar heeft hij ook het duidelijkst school gemaakt. Zijn laatste werk is de muziek voor de opera „Philomela" op tekst van Jan Engelman. De 9e etappe van Aumale naar Bou Saada (126 km.) voerde door een een zame streek met onderweg slechts vier dorpjes. Dertig renners, onder wie onze landgenoot Lambrichs, arriveerden ge zamenlijk te Bou Saada, waar de Belg Oreel in de sprint won vóór Clabeau (Fr.), Bourton (Fr.), Zelasco (Algiers) en Marceliak (Fr.) Voor alle renners van dit peleton werd dezelfde tijd ge noteerd nl. 3 uur 09 min. 0.5 sec. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Couvreur (B.) 45 uur 04 min. 26. 2. Dequene (B.) op 3 min. 52; 3. Daenekyndt (B.) op 4 min. 01; 4. Ber- nardoni (Fr.) op 5 min. 23; 5. Copini (It.) op 6 min. 39; Lambrichs is twaalfde op 40 min. 55. Er zijn nog 45 renners in de strijd. Het is thans vrijwel zeker, dat Luc van Dam op 9 April a.s. te Parijs zal uitkomen tegen Robert Charron. De Engelse uitnodiging voor een wedstrijd tegen de Brit Randolph Turpin is door Luc van Dam aangenomen. Op 19 Mei zullen beiden elkaar in Coventry ont moeten. Er bestaat nog steeds een goe de kans op een titel-gevecht met Cer- dan. En dat men in Parijs ernstig met deze mogelijkheid rekening houdt, blijkt wel uit het feit. dat besloten is oni, indien de ontmoeting CerdanVan Dam tot stand komt, deze komende zomer zal worden gehouden in het Pa- rij se Stadion Pare des Princes. Het door de oud-wereldkampioen dammen Herman Hoogland ontworpen spel Checkers telt behalve in Nederland ook in Italië vele beoefenaars. De Itali aanse dambond heeft thans de Neder landse checker-spelers uitgedaagd tot een telegrafische wedstrijd. De Neder landse Checkerbond heeft deze uitdaging aangenomen en op 1 April a.s. zal de wedstrijd beginnen. Van beide landen zijn 10 spelers uitgenodigd. Ieder speelt 2 partijen, één met wit en één met zwart. Dagelijks worden de zetten via een tus senpersoon naar Italië getelegrafeerd, waarna op dezelfde wijze de tegenzet ten terug komen. Aangezien het gemid deld aantal zetten per partij ongeveer 20 bedraagt, zal de wedstrijd ruim 1 maand duren. Als je als vrouw die van pen salaris moet rond komen terecht komt op de modeshow van een Franse haute-couturier, krijg je vaak een gevoel alsof je in een museum bent. 't Is erg mooi wat je ziet en je vindt het prettig het te kun nen bekijken, maar zoals je ronddwalend door het mu seum weet, dat nooit een van die meesterwerken in jouw huis aan de muur zal han gen, zo weet je ook. dat je nooit zult gekleed gaan in een creatie van Carven, Mag gy Rouff of Dior. Maar soms kan het gebeuren, dat je, als je het museum verlaten hebt, ergens in een winkel een reproductie vindt, die je wel kunt betalen en die zo goed is, dat ze je ook tot een dagelijkse vreugde wordt. Die zelfde plezierige sensa tie, die die reproductie ons kan geven, kregfen wij Za terdagavond, toen wij de show van Carven in 't Vic- toriahotel te Amsterdam he keken. Want al zullen onze pakjes nooit de coupe heb ben, die de Franse groot meester zijn tailleurs wist te geven, al zullen onze zomer jurken nooit in de schaduw kunnen staan van de crea ties, die hij daar toonde, er was iets wat wij ook kunnen, iets wat elke vrouw met enige vaardigheid in 't han teren van de naald ook kan. Een zeer groot aantal japon nen bij Carven was op ou derwetse wijze met de hand geborduurd. Door deze be werking kregen de toiletten een zeer apart en eigen ca chet. Zo was er een pastel- bleu japonnetje, waar op 't lijfje doorlopend in de mouwtjes een rij mensen- en dierenfiguurtjes was gebor duurd in Indiaans rood en wit. Een wit linnen zomerjurk je was van ongeveer 10 c.M. boven de taille tot 20 c.M. er onder rondom bezaaid met korenblauwe, handge- boj'duurde bloemen. Een andere, eveneens zeer oude techniek, die hier was toegepast, was die van het overwerkten van op de stof gedrukte figuurtjes. Van een witte met zwarte sterretjes bedrukte stof waren b.v. in het voorpand van het tail leurjasje een aantal ster retjes met zwarte borduur- zijde overgewerkt, waardoor ze naar voren sprongen. Bij een ander tailleur was het zelfde gedaan, maar hier wa ren bovendien midden in de sterretjes nog paillettien aan gebracht, waardoor het ge heel een nog gekleder uiter lijk kreeg. Soms waren naast gebor duurde takken en stengels ook bloemen in dezelfde kleur geappliqueerd. Zelfs was op een tailleur jasje even beneden de taille een stuk aangebracht in kruissteek- werk. U ziet, zelfs de begin nelingen onder ons behoe ven niet terug te schrikken. Het enige wat nodig is, is goede smaak en beheersing. Want ook in deze materie geldt de regel: Overdaad schaadt. Een van de modellen, die Car ven in het Victoria-hotel te Amsterdam toonde. De jurk is van blauw linnen. De veelkleu rige garnering is geheel met de hand opgewerkt en herinnert aan de borduursels op folk loristische costuums. Dezer dagen hield mej. E. Damen. directrice van de R. K. Openbare Leeszaal te Amsterdam, voor de afdeling Gilde van de Ne derlandse Katholieke Vrou wenbeweging te Amsterdam een causerie over het onder werp: „Wat lezen wij thuis?" Dit gebeurde tijdens een con tactavond van het Gilde en als men op deze voet kan doorgaan, zal dit de vereni ging ongetwijfeld in groei en bloei doen toenemen. Wij acht/en deze avond vooral be- -langrijk om het onderwerp, dat hier aan de orde was en dat door een deskundige op uitstekende en zeer heldere wijze werd behandeld. Wij zouden willen, dat dit en der gelijke onderwerpen meer en in grotere kring zouden wor den besproken. Waarom zou over dit onderwerp ook niet eens een causerie gehouden kunnen worden voor de Ka tholieke Arbeiders-, Vrou wen- of voor de Boerinnen- bond? Als men ons zou willen te genwerpen, dat deze vrou wen geen tijd hebben voor lezen, is dat een reden te meer om er eens een cau serietje over te laten hou den. Immers het gaat hier niet alleen over het feit of en wat moeder leest, maar evenzeer over of en wat de kinderen, wat vader en wat het hele gezin samen leest. Mej. Damen sprak o.a. ook over het grote belang van het voorlezen. In ieder ge zin zijn er wel van die ogen blikken, dat het hele stel compleet is, bv. na de Zater dagse wasbeurt, Zondagoch tend na de kerk of 's avonds na het eten en voor het naar bed gaan. Dat zijn de ge schikte tijden voor een rus tig halfuurtje lezen. Als moe der zelf geen tijd heeft of niet zo best met de voorle- zerij overweg kan, is er ai gauw een van de schoolgaan de kinderen, die het werkje graag van haar overneemt. Moeder heeft dan gelegen heid om door te gaan met naaien of verstellen. De in timiteit van zo'n leesuurtje versterkt het gevoel voor huiselijkheid en saamhorig heid. Ook kan de belangstel ling van de kinderen voor het boek er door gewekt of versterkt worden. Boeken, goede boeken, kunnen voor ieder mens belangrijke vrien den worden. „Wie veel van lezen houdt, is nooit een zaam", heeft een twaalfjarig jochie eens 'met een serieus gezicht tegen me gezegd. Ver moedelijk had hij het ergens gelezen, maar het feit. dat hij deze mening als juist er kende op zijn leeftijd be wijst, dat hij de vriendschap van het boek had leren ken nen en begrijpen. Wat'wij lezen is natuurlijk niet in een paar regels te zeggen. Het zal afhangen van het gezin, van onze eigen interessen en van de leeftijd van de lezer of lezeres. Het is echter wel van groot be lang, dat wij er het oog op houden, wat er in ons huis gelezen wordt. Lang niet elk ogenschijnlijk onschuldig meisjesboek kunnen we rus tig aan onze opgroeiende kinderen in handen geven Juist in dit genre schuilt het meeste kaf onder het koren. Degelijke voorlichting op dit terrein is gewtenst en oppas sen blijft de boodschap. Nu de. melk en ook de room weer helemaal vrij te koop zijn, be tekent dat een belangrijke verbetering in onze voedsel voorziening. Niet alleen kun nen we met behulp van deze voedingsmiddelen allerlei zeer smakelijke en afwisse lende. gerechten maken, maar zij hebben ook een hoge voedingswaarde. Waar de room over het algemeen voor dagelijks gebruik te prijzig is, reserveren we die voor feestdagen, waarop we eens extra wilden tractexen. Maar ook melk en karnemelk bevatten veel, zeer belang rijke voedingsstoffen. zoals kalk en andere zouten en veel eiwit. Gewone melk be vat bovendien vet. Daarom is het belangrijk, dat kinde ren nu en dan een beker melk drinken, maar ook het verwerken van melk in soe pen, sausen en stamppotten verhoogt de voedingswaarde van deze gerechten. Boven dien wordt hierdoor de smaak zachter en het ge recht smeuïger. Men moet er wel omdenken, dat men melk, die niet gepasteuri seerd of gesteriliseerd is, nooit ongekookt gebruikt. Hieronder een paar recep ten voor het verwerken van melk en karnemelk. Aardappelsoep met melk. 1% liter water (of bouil lon), 1 litex melk, 3 kg. aardappelen, 2 kg. uien of prei, wat boter, margarine of vet, verse selderij of peter selie. zout, peper, foelie naar smaak. De melk met het water of de. bouillon vermengen. De aardappelen schillen, wassen en in stukjes snijden. De uien of prei schoonmaken. Klein snijden en in wat bo ter. margarine of vet met de foelie gedurende 5 minuten smoren. De aardappelen, wat zout en een deel van het water met de melk toevoe gen. Dit alles tezamen gaar koken. Dan de aardappelen fijnmaken en ook de rest van het vocht er bij doen. De soep nog ongeveer een kwartier doorkoken en tot slot afmaken met fijngehak te peterselie of seiderij en wat peper. In practisch alle soepen kan men melk ver werken. Bloemkoolsaus: 3 dl. melk, 35 gr. (4 eetlepels) bloem, wat boter of margarine, zout, nootmuskaat. De melk aan de kook brengen en dan binden met de aangemengde bloem. Het sausje op smaak maken met een klontje boter of mar garine en wat zout. De bloemkool er mee bedekken en er wat nootmuskaat over raspen. Sausjes, die men door groente mengt (bijv. door stoofsla, andijvie, brussels lof) maakt men iets dikker 45 gr. (dat is 4% eetlepel) bloem op 3 dl. melk. Karnemelkpudding. 1 liter karnemelk, 30 gr. gelatine, citroensap of es sence, suiker naar smaak. De gelatine gedurende 10 minuten weken in zoveel koud water, dat zij ruim on der staat, dl. water aan de kook brengen en hiexin van het vuur af de gelatine al roerende oplossen. De sui ker oplossen na de gelatine en het mengsel aan de kar nemelk toevoegen. De pud ding op smaak maken met citroensap of essence. Wan neer de massa enigszins dik begint te worden, deze in de puddingoven gie'ten en koud en stijf laten worden. Voor het opdoen de pudding vorm even in warm water dompelen, zodat de pudding loslaat. De pudding geven met vanillesaus. XiiiVt/»/ TEGEN Aambeien en andere anale aandoeningen p*' pot 7 5 et 6 «etpfllen 7 5 ct ZWITSAl Fabrieken ApelSoern (Copyright Uitg. De Koepel, Nijmegen) 22 „Pieter!" Ze snikte van opluchting, ze kon weer ademen. Elspeth begreep goed, wat dat pak in de armen van de jongen beduidde en hinkte op hem toe. „Pieter, je moet niet weglopen om mee te vechten!" „Hoe ben jij hier gekomen?" vroeg Pieter verbaasd, toen hij haar daar zag staan, kletsnat, met één voet zonder klomp en vuil van de modder. „Dwars door het veld natuurlijk, en daar ben ik een klomp kwijtgeraakt Ik vond het zo vervelend voor jou dat met die tekening.... Maar Pieter, ik geloof vast, dat je vader het niet zo kwaad bedoeldeHij is een beetje in de war. Je moet niet gaan." Er kwam een weerbarstige trek om Pieter's mond. „Eerst was het gaan, toen t"as het blijvenIk ga!" Was dit de Pieter, die nog niet zo lang geleden gezegd had, dat zijn vader zo Verstandig was? „Wees toch niet zo koppig, Pieter," soveekte Elspeth bijna „Je vader is wat uit zijn humeur, daarom was hij zo knorrig." Ze kwam wat dichter bij hem en sprak wat minder luid. „Ik denk, dat hij zich ook ongerust maakt over die Spanjaard." „Des te meer reden voor mij om te gaan," zei Pieter resoluut de armen kruisend. „Alle Spanjaarden moeten voor altijd uit ons land gejaagd worden." Elspeth wist niet, wat ze daarop ant woorden moest. Feitelijk was ze het he lemaal eens met Pieter en had hij groot gelijk. Toch moest hij niet op die ma nier van huis gaan. Plotseling kwam er een idee bij haar op. „Maar je vader rekent op je hulp bij de tulpenkweke rij," bracht ze hem in herinnering. „Dat heb je me zelf verteld." Pieter gaf onwillig toe, erkende dat dat waar was, en toen nam Elspeth haar kans waar. Ze kwam nog een stap dich terbij gehinkt en heel zachtjes begon ze tégen hem te spreken, op de lieve manier, waarmee ze bijna altijd bereik te wat ze zich voorgenomen had. Ze zei hem, dat hij toch zijn vader op dit ogen blik niet in de steek kon laten. „Je moet in elk geval blijven totesjieü!" Opeens moest ze heel erg niezen, mid den in haar pleidooi om Pieter te bewe gen hier te blijven. Van de weeromstuit sprong hij op. Grimmig wierp hij zijn pak weer in de kast, waar hij het uitge haald had. pakte de lantaarn en ging met Elspeth in de richting van de deur. „En jij moet dadelijk naar huis gaan en je goed warmen. Je bent steenkoud. En je kleren zijn nat en vuil." Pieter be keek haar van onder tot boven. ,,Je hebt warempel maar één klomp aan je voe ten." Toen hij dat zag, pakte hij haar zonder veel omhaal in zijn armen en gooide haar over zijn schouders. Toen hij het veld overstak, hing Els peth op zijn rug in een allesbehalve waardige houding, maar ze was te ver rast om te kunnen protesteren. Men zou zoiets eerder hebben verwacht van Jan dan van Pieter, vond ze. Alleen zou Jan haar nooit over zijn schouders heb ben gegooid als een zak meel. Wel moest ze toegeven, dat hij haar niet ge dragen zou hebben met zo'n stevige, vaste stap. Hij zou waarschijnlijk in de modder zijn uitgegleden. Dat zou Pieter niet overkomen, daar was ze zeker van. En terwijl rondom haar de regen guts te, kon Elspeth niet nalaten onder de cape van Jan in zichzelf te lachen. Want het drong tot'haar door, dat het. niet zo zeer haar woorden waren geweest, die Pieter althans voor het ogenblik weerhouden hadden dienst te nemen als soldaat in de strijd tegen Spanje, als wel het feit, dat ze juist op een gelukkig mo ment had moeten niezen. Met dat al was het ongewone gedrag van Mijnheer, waarvan dit alles een ge volg was. voor haarnog steeds onver klaarbaar. Elspeth peinsde er nog lang over nadat ze achter de gordijnen van haar lekker warme bed gekropen was. Het was vreemd, maar ze voelde heel zeker, dat de zonderlinge handelwijze van haar gastheer iets te maken had met de Spanjaard en dat hij evenzeer als zij verlangde te weten of de man inderdaad nog in Haarlem was. HOOFDSTUK VIII D'E DAME MET DE KANTEN SLUIER. Van de hele familie in het huis met het rode dak bleef Mijnheer voor Elspeth bet meest ondoorgrondelijk. Naarmate de tijd voorbijging begon ze zich af te vragen of het geen inbeelding was ge weest, toen ze bij Pieter's vader een zekere bezorgdheid meende te consta teren tijdens hun tochtje naar Haarlem. Het is waar, de volgende dag was hij teruggekeerd om de burgemeester te spreken te krijgen en ze had gehoord, dat sindsdien alle poorten en andere uit gangen van Haarlem zorgvuldig bewaakt werden, maar Jan was teruggekeerd naar de universiteit zonder een spion te heb ben gevangen genomen en men had de Spanjaard niet meer gezien. 'Mijnheer scheen 't gebeurde vergeten te zijn; hij was zo kalm en onverstoor baar, dat Elspeth het soms moeilijk vond tg geloven, dat ze hem toch ook eens in een driftige bui had gezien. Hij had haar gewaarschuwd, dat het wel enkele weken duren zou, vóór ze antwoord uit Kent- moor verwachten kon en daar haar angst, door de Spanjaard te worden ontdekt, geleidelijk aan verdween, viel het haar moeilijk, haar geduld te bewaren. Ze ging hoe langer hoe meer houden van Anneke, naarmate ze haar beter leerde kennen, en voor Mevrouw Voort kreeg ze een steeds stijgende genegen heid en respect. Op netheid en orde was Mevrouw buitengewoon gesteld en toch was ze nooit zó druk, of ze had nog wel tijd om even een van Pieter's tekeningen te bewonderen, om Anneke, als die aan het borduren was, een nieuwe steek te leren, of om een vriendelijk woord tegen de werksters te spreken, die haar aan baden en die dan ook schrobden en boenden van de morgen tot de avond om het haar naar de zin te maken. Me vrouw had een hekel aan stof en vuil; desondanks kon Pieter met bemodderde kleren van buiten komen, zonder dat hij boze wool den van zijn moeder behoefde te verwachten Vlug hielp ze hem bij het schoonborstelen. Op de dagen, dat hij naar Haarlem ging om onder leiding van zijn leermeester te schilderen, werd hij echter nauwkeurig ondër de loupe ge nomen. Hij mocht schilderlessen nemen van de jolige Frans Hals, maar hij moest daarmee niet de gewoonte van slordig heid overnemen. „Ze is bang, dat ik een schone kraag zal dragen over een vuile kiel, zoals som mige mannen wel doen." erkende Pieter tegenover Elspeth, heel naïef. In aanwezigheid van Pieter voelde Milady zich nog het meest thuis. Ze kon niet zo gemakkelijk praten met mevrouw en met Anneke, omdat die niet goed overweg konden met de En gelse taal en Mijnheer was de laatste tijd nogal zwijgzaam. Pieter was welis waar. evenals zijn vader, nogal ernstig van aard, maar toch op een andere manier. (Wordt vervolgd) Op het Europees Maccabi-congres, dat op 2, 3 en 4 April a.s. te Amsterdam wordt gehouden, zullen delegaties ko men uit Groot-Brittannië, Finland, Zwe den, Denemarken, Nederland, België, Zwitserland, Frankrijk. Italië, de Ame rikaanse, Engelse en Franse bezettings zone in Duitsland en de afdeling Groot- Berlijn. Verwacht worden voorts dele gaties uit Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Oostenrijk, Bulgarije en Turkije. Ook Israël zal een vertegenwoordiger naar het congres sturen. De leiding bij het congres heeft prof. Brodetsky, voorzitter van het Maccabi-wereldverbond, dat zijn zetel in Tel Aviv heeft. Het programma voor de promotie degradatie-competitie tweede klas in district XI is voor de eerste helft als volgt vastgesteld: 27 Maart: DHCRCH en DFC-HW. 3 April: RCH—DFC en HVV—DHC. 10 April: DFC—DHC en RCH—HW. Een van de belangrijkste punten van de bespreking zal uitmaken het her instellen van de „Maccabi", de Joodse Olympische Spelen, die, zoals thans var staat, in 1950 in Israël gehouden zul!" worden, voor de eerste maal sinds lr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3