V.S. zouden 2 MILLIARD aan HERBEWAPENING van WEST-EUROPA kunnen besteden Russische vijfde kolonne van weinig betekenis? Morgen publicatie der grenscorrecties Gehuwde ambtenares RESOLUTIE IN ONS NADEEL Sovjet-maarschalk Bulganin van zijn functie ontheven Tot hoofd en hart v. Rauter terechtgesteld Abdulkadir via ons land naar Lake-Success In Juli verkenners naar Lourdes .Het weer. Niet het karakter van annexatiedoch slechts in hoofdzaak topografische wijzigingen Misverstand rond Bevin's bezoek aan Duitsland Vassilevsky opvolger Verzoek aan minister N.S.B.-KAMPARTS VAN AMERSFOORT MOET ZICH VOOR HET HOF VERANTWOORDEN Verantwoordelijk voor onhygiënische toestanden J VRIJDAG 25 MAART 1949 92ste JAARGANG No. 24419 Belangrijke bijeenkomst in Washington Overzicht van de Marshall-landen Unci bijeen V.S. beïnvloedden haar in ongunstige zin Bloembollen naar West-Duïtsland Om afschaffing van textiel distributie Tekort aan bonvrije brandstoffen Geen deviezen beschikbaar VOORLOPIG BESLUIT VAN REGERING Inzake Canadees voorstel m Tweede H. Mis Passiezondag PAUS PIUS XII ZAL ZELF IN ST. PIETER LEZEN SMOKKEL PER AUTO VAN CONSULAAT BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Jelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per m'lllmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, t 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het zou van een bijna benijdens waardige argeloosheid getuigen, wanneer men in dit opschrift niet onmiddellijk het etiket onderkende van een laatstelijk in de pers druk bespro ken vraagstuk, waarvan wij vooreerst in enkele korte woorden de stand willen schetsen om vervolgens enige in ver band daarmee naar voren gebrachte meningen critisch te bezien. Het ligt in het voornemen der Rege ring van 1 Januari af weer ernst te maken met een reeds bestaande bepa ling, die aan de gehuwde vrouw de mo gelijkheid ontneemt in staatsdienst werkzaam te zijn. Dit voornemen lokte eind vorig jaar een nogal heftig protest uit in de Tweede Kamer, in het bijzon der van de zijde van mevrouw Fortanier en mejuffrouw Tendeloo kreeg echter de steun der K.V.P.-fractie, doch ont moette merkwaardigerwijs 9 Maart j.l. in de Eerste Kamer verzet en een welgefundeerd verzet van de zijde van prof. Beaufort, die het niet bijster met minister Van Maarseveen eens was, ook al bleek deze laatste toen niet be reid dit te beseffen. Daarna begonnen hier en daar de principiële beschouwin gen in de pers los te komen, onder an dere van de zijde van d« hooggeleerde, die in een al dan niet bewuste drang naar treffende symboliek zijn artikelen van een ster voorziet, alsmede van de zijde van een even geleerde, die zich be- scheidenlijk pater Beaufort blijft noe men. Op hun beider in „De Volkskrant" gepubliceerde artikelen hopen wij straks terug te komen. Voorop zij gesteld, dat de divergentie der meningen eerst voorgoed begint, wanneer de onderhavige kwestie princi pieel wordt gesteld. En zulks is nu een maal geschied zowel in de Kamerdebat ten als in de perscommentaren. Op zich zelf ware het immers denkbaar, dat de Staat, d.w.z. de overheid, op zuiver prac- tische en zedelijk volkomen indifferente gronden de gehuwde ambtenares uit zijn dienst zou willen ontslaan. Geheel anders zou de zaak liggen wanneer de overheid niet als werkgeefster doch als wetgeefster optrad (een distinctie terecht met zoveel woorden door prof. Romme gemaakt): dan ont kwam men per se niet aan een princi piële vraagstelling. Van de andere kant is het duidelijk, dat men ook bij het be palen van de houding van de Staat als werkgever al gauw bij beginselvragen belandt en daarmee als vanzelf terecht komt bij een ruimer gesteld probleem: dat der gehuwde, buiten haar gezin ar beid verrichtende, vrouw. Vóór de oorlog was het standpunt der katholieken tegenover de arbeid der ge huwde vrouw in het algemeen afwijzend Zo men thans niet van een ommekeer wil spreken, dan mag men in ieder geval toch zeggen, dat er een kentering te be speuren valt, in zoverre dit standpunt thans niet meer zo rigoreus wordt inge nomen waarschijnlijk zelfs niet door prof. Romme en zeker niet door prof. Beaufort. Deze laatste zegt immers wel met zo veel woorden, dat de gehuwde vrouw haar eerste en voornaamste taak vindt in het gezin, doch voegt daaraan toe, dat de buiten-gezinsarbeid in bepaalde om standigheden verenigbaar kan zijn met haar natuurlijke taak als gehuwde vrouw. Of dit laatste het geval zal zijn staat dan volgens hem primair ter be oordeling aan de betrokken echtgenoten zelf en niet aan de Staat, die eerst krachtens het vooral hier geldende sub sidiariteitsbeginsel dient op te treden zo dra er van wantoestanden of morele teruggang blijkt. Prof. Romme graaft dieper en maakt enige nadere distincties aan de hand van de vraag naar de oorzaken van de beperktheid der gezinnen, bij de gratie waarvan de gehuwde vrouw het zich kan permitteren naar een vast arbeids terrein buiten haar gezin om te zien. Dient de Staat, zo vraagt prof. Romme zich ongeveer af, niet te weigeren de gehuwde vrouw in dienst te nemen wanneer de gezinnen op een niet natuur lijke wijze klein of kinderloos worden gehouden zulks ter bescherming van huwelijk en gezin? Wanneer prof Beaufort naar aan leiding van deze en andere vra gen zijn standpunt nader uit eenzet, wijst hij er ons inziens terecht op, dat de Staat om begrijpelijke rede nen nimmer zal kunnen beoordelen of een gezin op tegennatuurlijke wijze be wust wordt beperkt, ook al willen wij hierbij aantekenen, dat er redenen kun nen zijn niet uit te gaan van de ver onderstelling dat zulks niet zou ge schieden, dat er zelfs redenen kunnen zijn om op zijn minst het reële gevaar daarvoor aanwezig te achten. De hoofd vraag schetst hij dan aldus: „Zijn ver keerde praktijken met als gevolg daar van onvolledige dagtaak en daardoor ontstaande mogelijkheid tot niet-gezins- arbeid, zijn die praktijken op zich (dus afgezien van haar mindere of meerdere frequentie), of zelfs reeds het gevaar er voor een voldoende rechtsgrond voor een overheidsingrijpen, dat het gesigna leerde kwaad niet in de wortel aantast, doch waarvan men hoogstens kan zeg gen, dat het in sommige gevallen een bestaande verleiding zal verzwakken?" De wijze van formulering dezer vraag doet reeds vermoeden, dat daarop een serie argumenten zal volgen, welke tot een ontkennend antwoord nopen En inderdaad stelt prof. Beaufort dan vast, dat zulk een overheidsingrijpen zowel goeden als kwaden zou treffen, dat de mogelijkheid tot buiten-gezinsarbeid slechts in een bepaalde sector zou wor den afgesneden, dat een mogelijkerwijs bestaande verkeerde mentaliteit npg niet zou worden verbeterd en tenslotte, dat de Staat de bevoegdheid van de menselijke persoon dient te eerbiedigen om als draagster van eigen rechten en plichten de eerstgeroepene te blijven in het hanteren dier rechten en in het dra gen dier verantwoordelijkheden. Bij deze argumentatie (beau et fort!) zouden wij toch willen opmerken, dat men, sprekende over de staatstaak, wel vaker terecht „subsidiair" noemt, wat dan niet depreciërend -ook met „on volkomen", „niet afdoende" of „niet alle mogelijkheden ondervangend" zou kun nen worden aangeduid. Om het anders te zeggen: het zou er op kunnen duiden, dat de Staat juist binnen zijn bevoegd heid bleef, wanneer hij niet de pretentie had een moreel kwaad met wortel en al uit te roeien en, in gepaste beschei denheid zijn aanvullende taak beseffend, volstond met bijvoorbeeld het verzwak ken der verleiding, al ware het maar in sommige gevallen inderdaad zeer be wust wetende geen mentaliteit daarmee te veranderen, doch bijvoorbeeld hopen de, dat aan de verandering daarvan ten minste de door een mogelijke verleiding veroorzaakte belemmering zou zijn weg genomen. Vervolgens dunkt het ons discutabel, of het recht der gehuwde vrouw op ar Een belangrijke bijeenkomst zal twee April gehouden worden door Dean Acheson en de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen die deel nemen aan het Noord-Atlantisch Pact. Ook de ministers van Denemarken, Portugal, Italië en IJsland zullen aanwezig zijn wanneer hun regeringen het Pact accepteren. Het voornaamste doel zal zijn het eens te worden over de tekst van het pact. De goedkeuring is n.l. bij voorbaat al gegeven. Terwijl in de eerste formele ontmoe ting het defensieplan in grote lijnen be sproken zal worden, verwacht men dat de Defensie-Commissie eerst na ratifi catie van het pact, dus vermoedelijk begin Mei. geïnstalleerd zal worden. Tevens zal dan de Hoge Raad gevormd worden. Deze twee organisaties zullen de voornaamste uitvoerende lichamen van het pact worden. Wie de leden van deze lichamen zul len zijn is nog niet bekend, maar er gaan geruchten dat de Hoge Raad ver moedelijk door de ministers van buiten landse zaken en de defensieraad door de ministers van oorlog of door mili taire opperbevelhebbers der diverse lan den gevormd zal worden, In weerwil van de strikte geheimhou ding in de militaire kringen der vijf landen van 't Brusselse Pact meent men te weten, dat de verdedigingsraad ter vergadering van Woensdag een herbe wapeningsplan voor West-Europa heeft onderzocht, overeenkomstig de instruc ties die door de adviserende raad der vijf aan de verdedigingsraad zijn ge geven. De verdedigingsraad zou bovendien gewerkt hebben aan een plan voor grote lucht- en vlootmanoeuvres, die de strijdkrachten van de Westerse Unie in het begin van de zomer zouden houden. Deze manoeuvres zouden plaats vinden in de Noordzee en in 't Kanaal en een landingspoging op de Zuidkust van En geland omvatten. De Deense Tweede Kamer heeft met 119 tegen 23 stemmen haar goedkeuring gehecht aan toetreding tot het Atlan tisch Pact. De Belgische minister van defensie, ko lonel Raoul de Fraiteur, gaf het parlp- ment gisteren te verstaan dat men in verband met het Noord-Atlantisch pact rekening zal moeten houden met hogere militaire uitgaven Belgische regeringsbronnen geloven, dat de totale militaire uitgaven om streeks 18 procent van het gehele natio nale budget zullen bedragen. In een rapport van de raad voor na tionale hulpbronnen en andere sleutel organen van de Amerikaanse regering wordt verklaard, dat de Verenigde Sta ten over voldoende mensenmateriaal en industriële hulpbronnen beschikken om tot 2 milliard dollar ten koste te leggen aan de herbewapening van West-Eu ropa. Naar wq vernemen is hedenochtend in de vroegte het doodvonnis voltrokken aan de gewezen Duitse commissaris-ge neraal H. A. Rauter. Het radiostation in de Russische zone van Duitsland de „Deutschlandsender" zond gis teravond op een andere golflengte en met meer energie uit. Het met Russische ver gunning werkende persbureau A.D.N. deelde mede, dat het station over een nieuwe zender beschikte. De Russische vijfde colonne is in West-Europa niet van betekenis. Rus land kan met zekerheid slechts op één procent van de bevolking van de E.R.P.- landen rekenen. In de E.R.P.-invloeds- sfeer zijn slechts 4 millioen echte communisten op een bevolking van 285.185.000 mensen, aldus A. P. Een overzicht toont aan, dat de com munisten het sterkst zijn in Frankrijk, Italië en Duitsland. In Frankrijk, waar de partij 800.000 leden heeft, zijn er slechts 110.000 fanatieke volgelingen. In Italië zou de C.P. 2 millioen leden hebben, maar kan men eveneens slechts tot een getal van 100.000 militante leden komen. Militaire autoriteiten twijfelen er aan, of in Duitsland het getal van 1 millioen bereikt wordt. Op het ogenblik vechten de commu nisten alleen in Griekenland. Daar kan Rusland rekenen op een 15.000 Heden is het officieel besluit afgeko men, dat Abdulkadir en Kadarman deel zullen uitmaken van de Nederlandse delegatie bij de essemblée der Verenig de Naties. Zij vertrekken morgenavond per vliegtuig via Nederland naar Lake Success. Kadarman, die vroeger hoofd van po litieke zaken van het republikeinse mi nisterie van Binnenlandse Zaken was, is bij besluit van de HVK ter beschik king gesteld van de directeur van het kabinet van de HVK. Een woordvoerder van het ministerie van voorlichting van Oost-Indonesië heeft tegenover Aneta verklaard, dat het officiële commentaar van radio Ma kassar over de B.F.O. van 21 Maart wordt ingetrokken. Naar eerst thans bekend geworden is, heeft een bende vorige week het station Maos nabij Tjilitjap in brand gestoken, hetgeen aanzienlijke schade veroorzaakt heeft. In dezelfde nacht werden ook de stations van Sumpiah en Kemrandjan in brand gestoken. Gisteravond is een buitengewone zit ting gehouden van de vertegenwoordi gende raad van Zuid-Sumatra, waarin de wali negara, Abdul Malik, een ver klaring heeft afgelegd betreffende de re solutie van de B.F.O., die in de nacht van 3 op 4 Maart was aangenomen en ingevolge een later besluit „hangende" bleef. Malik formuleerde zijn bezwaren tegen de resolutie in een zevental pun ten, waarin hij, behalve het noemen van zijn bezwaren tegen de wijze van in diening en behandeling, zeide, dat de resolutie „ten zeerste de belangen van de negara Zuid-Sumatra schaadt". Hij verklaarde, dat zij zich houdt aan het besluit, dat de volgende ochtend was genomen. Hedenochtend is de conferentie van Zuid-Sumatra, waarvoor intussen alle gedelegeerden zijn gearriveerd, begon nen. Behalve Djambi, Benkulen. en de Lampongs zijn vier vertegenwoordigers uit Tjurug in Benkulen, welke plaats nog geen contact had met de hoofd plaats, gearriveerd. Vrijdagmiddag heeft de U.N.C.I. een vergadering gehouden, waarin o.m. be handeld zou worden het rapport van de militaire waarnemers betreffende de be schieting bij Brastagi, de nieuwe reso lutie van de Veiligheidsraad en het ver zoek van de Raad om een onderzoek in te stellen naar de situatie in Djocja. De Katholieke Verkenners hebben een bijeenkomst georganiseerd van verkenners uit de gehele wereld, die einde Juli dicht bij Lourdes zullen samenkomen, om tijdens dit congres een vredesprogram uit te wer ken, dat door de afzonderlijke verkenners- groepen in alle landen der wereld zal wor den gepropageerd. Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke wind, hoofdzakelijk uit rich tingen tussen Oost en Zuid. Tamelijk koude nacht met plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag zonnig en zacht weer. Zon: 6.3019.02; Maan: 6.0315.34. beid buiten het gezin inderdaad behoort tot die persoonlijke rechten welke niet mogen worden ingekort, wanneer het gaat om de bescherming van huwelijk en gezin. Immers, om enig primair (in de zin van natuur-) recht gaat het hier zeker niet, terwijl anderzijds de veilig stelling van het gezinsbelang en de be scherming van het huwelijk in het alge meen, welke mogelijkerwijs de beper king van zulk een recht zouden eisen, leiden tot het veiligstellen van bevoegd heden en rechten, welke juist wel als primaire natuurrechten mogen worden beschouwd. Wij geven gaarne toq, dat wij met al zulke opmerkingen geheel aan de leer stellige kant blijven, gelijk tot dan toe vrijwel alle betogen over dit onderwerp een bijzonder theoretische inslag hadden, maar men dient eerst van de beginselen te weten alvorens men kan overgaan tot de normering van de praktijk, waarin wij trouwens eerst een beter inzicht zul len hebben na het bekend worden van de resultaten van het inmiddels inge stelde onderzoek. i Terugblikkend op de jongste reeks de batten in de Veiligheidsraad moet ge constateerd worden, dat deze voor Ne derland een minder gunstig verloop genomen heeft dan verleden week in Nederlandse kringen te Lake Success verwacht werd, aldus bericht de diplo matieke correspondent van Aneta uit Lake Success. Het besluit, dat door de Raad werd aangenomen, bevat specifieke verwijzin gen naar de secties een en twee van de raadsresolutie van 28 Januari, waardoor de gehele grondgedachte van de oor spronkelijke suggestie van Mac Naghton ten nadele van Nederland gewijzigd is. Deze wijziging moet worden toegeschre ven aan de invloed van de V. S. Voor de oorspronkelijke versie van .het Canadese voorstel, dat herstel van de republikeinse regering in Djofcja niet als voorwaarde stelde, zou met Amerikaanse medewerking een meerderheid in de raad te vinden geweest zijn. Anderzijds dient men toe te geven, dat ook de re publiek tijdens de jongste debatten in de raad weinig heeft bereikt. Va de her haalde republikeinse toespelingen op sancties tegen Nederland is nauwelijks notitie genomen en evenmin heeft de raad formeel zijn afkeuring uitgesproken over de Nederlandse weigering tot on middellijke en algehele uitvoering van de resolutie van 28 Januari. Men vreest, dat de Veiligheidsraad ook in de naaste toekomst weinig begrip zal tonen voor een voortgezette weigering door Nederland van het herstel der re publikeinse regering en dat dit nog tot verdere verscherping van de situatie zal kunnen leiden. gewapende guerillastrijders en onge veer 50.000 plaatselijk sympathise- renden. In Ierland zijn practisch geen com munisten, terwijl in Portugal en Tur kije geen erkende wettige C. P. be staat. In de andere 10 landen vormen zij een machteloze minderheid. In Frankrijk hebben de communisten 182 van de 611 zetels in de Nationale Vergadering en 20 van de 320 zetels in de Raad van de Republiek. In de Weste lijke zones van Duitsland worden 2 van 65 zetels in de Raad van Bonn door de communisten bezet. In de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden worden 141 van de 574 zetels door de communisten bezet, terwijl van de 334 senatoren er 75 C.P.-ers zijn. In Zwitserland hebben de communis ten 7 van de 194 zetels. In Zweden 8 van de 230 in het Lagerhuis en 3 van de 150 in het Hogerhuis; 9 van de 150 in het Deense Lagerhuis en 1 van de 75 in het Hogerhuis, terwijl in Noorwegen 11 van de 150 zetels door de communis ten bezet zijn. In het Britse Lagerhuis bezetten de communisten 2 van de 628 zetels. De partij zou 43000 leden hebben. Op IJsland zijn 10 van de 42 parle mentsleden communist. In België met ongeveer 100.000 C.P.- leden bezetten de communisten 23 van de 202 zetels in de Kamer van Afge vaardigden en 17 van de 167 in de se naat. In Luxemburg worden 5 van de 51 zetels door communisten bezet. In Ne derland bezetten de communisten in de Tweede Kamer 8 zetels en in de Eerste Kamer 3. Het export-import-bureau van West- Duitsland heeft volgens A.P. bekendge maakt, dat West-Duitsland is gemach tigd Nederlandse en Belgische bloem bollen en planten tot een totale waarde van 450.000 dollar te importeren. De aankoop zou een onderdeel zijn van een uitwisselingsprogramma op grond, waarvan Duitsland kerstbomen en dergelijke artikelen naar de lage landen exporteert. Uit Nederland zou den voor 130.000 doHar aan boomplan- ten, voor 100.000 dollar ana jonge bloem- stekken en voor 20.000 dollar aan gla- diolenbollen komen. .-.V.W.V.... Pa-as Pins Kil las voor de eers,t maa: het gebed, dat Hij speciaal voor het Heilig Jaar schreef voor toen dezer dagen 250 diocesane leiders van de Katholieke Actie op audiëntie waren. De H. Vader daalde van zijn Pause'ijke troon en knielde tussen de mannen van de Katholieke Actie neer. De deskundigen van zes landen heb ben gisteren te Parijs een accoord on dertekend, omvattende grenscorrecties aan de Westelijke grens van Duitsland, aldus U. P. De Quai d'Orsay deelt mede, dat de tekst van het protocol, dat opgesteld is door de deskundigen van Frankrijk, En geland, de Verenigde Staten en de Bene- luxlanden, Zaterdag gepubliceerd zal worden. Het protocol, aldus de officiële mededeling, wordt thans voorgelegd aan de ministers-president der West-Duit se staten. De aankondiging zegt, dat het hier grenswijzigingen betreft die 150 vierkan te kilometer grondgebied omvatten, be woond door ongeveer 12.000 personen. In totaal gaat het om dertig kleine grens correcties. De mededeling iegt er de na druk op, dat geen der rectificaties het karakter van een annexatie draagt, doch dat het hier in hoofdzaak topografische Wijzigingen betreft. Slechts een zeer kleine strook grond gebied ten Noorden van de Franse stad Wissembourg zal aan Duitsland ontno men worden, aldus de aankondiging van de Quai d'Orsay, die er op wijst, dat het hier gaat om het gebied, dat de stad van voedsel voorziet. De bedoelde strook bevat geen dorpen, aldus gaat de mede deling verder. Echter zal één dorp aan het Saargebied worcten toegevoegd. De Quai d'Orsay zegt verder, dat het Radio-Moskou heeft gisteravond laat bekend gemaakt, dat maarschalk Ni kolai Bulganin van zijn post als minister van de strijdkrachten der Sovjet Unie is ontheven. In de uitzending werd tevens gezegd, dat hij als zodanig opgevolgd zal worden door maarschalk Alexander M. Vassi levsky. In de uitzending werd Bulganin aan geduid als vice-voorzitter van de minis terraad der Sovjet-Unie. Vermoedelijk zal hij deze functie houden. Tijdens de oorlog is Stalin eveneens minister van de strijdkrachten geweest. In Maart 1947 legde hij deze functie neer en werd Bulganin als zijn opvolger aan. gewezen. In hetzelfde jaar werd Vassilevsky tot Men heeft dezer dagen een begin gemaakt met de pogingen om het Zweedse vrachtschip „Banck' dat nog steeds hoog op het strand van Bloemendaai zit, vlot te krijgen. Met zandzakken werpt men een dam op, daarna zullen draglines een kanaal gaan baggeren rond het schip en naar de zee. De zandzakken dienen om te voorkomen, dat bij vloed dit kanaal weer dicht vloeit eerste plaatsvervangende minister van de strijdkrachten benoemd. Vassilevsky kan bogen op een voor treffelijke militaire carrière, die hem enkele zeer hoge onderscheidingen be zorgde. In 1942 was hij plaatsvervangend com missaris voor defensie. Hij heeft een groot aandeel gehad in de voorberei dingen van het offensief bij Voronezh in 1942 en 1943. In 1943 en 1944 was hij chef van de generale staf. In het laatstgenoemde jaar stond hij aan het hoofd van de Rus sische troepen, die in Augustus Mand- sjoerije binnenvielen. protocol de belangen van alle bewoners van het bewuste gebied zal waarborgen en dat niemand gedwongen zal worden tegen zijn wil van nationaliteit te ver anderen. Alle eigendommen en per soonlijke vrijheden zullen beschermd worden, aldus de aankondiging. De commissie van deskundigen is reeds ongeveer een jaar bezig met het be studeren van grenscorrecties tussen Duitsland en zijn Westelijke naburen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken sprak Woensdagavond de persberichten tegen, volgens welke de minister van Buiten landse Zaken, Bevin, tijdens zijn bezoek aan Duitsland met Westduitse leiders zou spreken over grenscorrecties. Er blijkt enig misverstand te zijn ge rezen door een Maandag te Düsseldorf gepubliceerde brief van Bevin aan Karl Arnold, premier van Noord-Rijnland- Westfalen, die Bevin had uitgenodigd te komen en de grenscorrecties te be spreken. De Zuidelijke afdelingen van de Neder landse Katholieke Vakbond voor de Tex- tieldetailhandcl hebben aan de minister van Economische Zaken telegrammen gezonden, waarin zij met klem om af schaffing der textieldistributie verzoe ken, mede in verband met de onhoud bare toestand in de grensstreken. Voorts zeggen de besturen in een tele gram aan de minister, dat de hand having van de z.g. organen van de com missie-Wol tersom voor het vrije organi satie-leven in de middenstand, door de minister voortdurend aangemoedigd, een ernstige hinderpaal is en een organisato rische chaos bestendigt. De besturen ver. zoeken de minister een spoedige liqui- datie of reorganisatie van deze organen te willen bewerkstelligen. De minister van Economische Zaken heeft in antwoord op vragen van de heer Nederhorst (P.v.d.A.l meegedeeld, dat i het niet mogelijk is thans maatregelen te nemen, ten einde in het bijzonder «n het tekort aan bonvrije brandstoffen te voorzien. Deze maatregelen zouden dienen te bestaan in een vergroting van de invoer van bruinkoolbriketten. De deviezen- positie des lands laat een dergelijke ver groting van de invoer voor consumptieve doeleinden helaas niet toe. Verder deelde de minister mee, dat bij het opstellen van het huisbrandprogram ma voor 1948/1949 niet van een onjuiste productieraming is uitgegaan. De reali satie heeft vrijwel aan de verwachtingen beantwoord. Slechts de anthracietpro- ductie is enkele percenten bij de raming achtergebleven. De industrie heeft in 1948, als gevolg van de gestegen bedrij vigheid, uiteraard meer kolen afgeno men dan in 1947. Deze kolen zijn echter voor huisbrand niet geschikt. Naar wij van zeer bevoegde zijde ver nemen. heeft de Nederlandse regering Donderdagavond een voorlopig besluit geformuleerd naar aanleiding van de Canadese motie in de Veiligheidsraad. Dit voorlopig besluit is om advies ge zonden naar dr. Beel en dr. Van Royen. De regering stelt zich voor Maandag a.s. na advies van bovengenoemden te heb ben ingewonnen tot een definitief be sluit te komen. Voorts vernemen wij nog, dat dr. Van Royen zich bereid verklaard heeft om, indien de regering mocht besluiten tot het deelnemen aan een preliminaire con ferentie in Batavia, als voorzitter van de Nederlandse delegatie op deze con ferentie op te treden. Generaal Dwigit D. Eisenhower heeft zijn presidentszetel van de Columbia- univers-aeit tijdelijk verlaten en heeft op verzoek van President Truman de taak op zich genomen om de drie onderdelen van de Amerikaanse strijdmacht te combineren en onder één opperbevel te brengen. Verschillende Amerikaanse leiders zijn reeds over de vele moeilijkheden gestruikeld, doch men verwacht, dat Eisenhower's grote prestige er thans in zal slagen de chefs van de drie legeronderdelen ertoete bewegen een deel van hun persoonlijke macht prijs te geven. Men ziet hier generaal Eisenhower in gesprek met generaal Vanden- berg, de chef-staf van de luchtmacht, admiraal Louis Denfield van de vloot- operaties en generaal Omar Bradley, chef-staf van het landleger. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht heeft de voormalige Amersfoort- se dokter N. van Nieuwenhuyzen, van September 1941 tot Maart 1942 kamparts in djenst van de Sicherheitspolizei in het kamp Amersfoort, terecht gestaan. Verdachte was ten laste gelegd het be vorderen van terreur tegenover politieke gevangenen, die aan zijn medische zorg waren toevertrouwd en het hun onthou den van de noodzakelijke medische hulp en bijstand, het achterwege laten van maatregelen ter voorkoming van be smettelijke en andere ziekten en van de zorg voor draaglijke hygiënische toe standen. Verdachte zou bovendien ge vangenen hebben mishandeld. Al deze misdrijven zou hij hebben bedreven, niet alleen op Nederlandse politieke ge vangenen, doch ook op Russische krijgs gevangenen. Hij wordt voorts beschul digd van lijkenschennis. Na zijn dienst als kamparts heeft verdachte van Maart 1942 af dienst gedaan als chef-chirurg van de ambulance van de Waffen-SS. Gedurende de zitting werd een lange rq getuigen gehoord, onder wie een vier tal doktoren, die toenmaals als gijzelaars in het kamp verbleven. Zij gaven vele bijzonderheden over de wantoestanden, welke in het kamp heersten, vooral op medisch en hygiënisch gebied. Zij heb ben sterk de indruk, dat verdachte niet van plan was daar iets aan te verande ren. De toestand van de Russische krijgsgevangenen was ten hemel schrei end. Er waren vele uitgemergelde dy- senterie-patiënten. Door gebrek aan verzorging stierven er gemiddeld drie per dag. Op klachten en adviezen van de gijzelaars-doktoren ging verdachte niet in. Hij onderzocht zelden een zieke, doch ging wel als een razende tegen hen te keer aldus ge tuigen. Toen prof. Borst medicamenten aanvroeg voor de ernstig zieke ds. Van der Bos kreeg hij ze niet. Volgens d° mening van dr. Bijl heeft verdachte be wust alles nagelaten wat verbetering in de toestand had kunnen brengen. Het vuile wasgoed van de dysenteriepatiën- ten werd bijv. buiten op een open ter rein gegooid. Een aantal ex-gevangenen gaf bijzon derheden over de mishandelingen, op de gevangenen en met name de Russische krijgsgevangenen gepleegd. Volgens hen deed verdachte hieraan met hartstocht mee. Volgens de verklaring van verdachte waren de eind September 1941 in het kamp aangekomen Russische krijgs gevangenen na half December van dat jaar van elke medische hulp versto ken. Op bevel van de kampleiding was het verdachte verboden ze te behan delen. Men liet hen opzettelijk ster ven. Op 76 na zijn alle Russen aan uitputting gestorven. Deze overblij- venden zijn op zekere dag allen doodgeschoten. De president, prof. dr. L. W. G. Schol ten, achtte het in het belang van het onderzoek de zaak aan te houden tot Wie het lichaam traint, wordt heerser over zijn geest en slaat om zijn ziel een pantser. Z. H. de Paus zal de tweede H. Mis op Passie-Zondag, de votiefmis „tot ver giffenis der zonden", opdragen in de ba siliek van St. Pieter. Door deze tweede H. Mis op 3 April zal de H. Vader zelf uitvoering geven aan de vermaning, die Hij vorige maand richtte aan alle pries ters en bisschoppen over de gehele we reld, toen Hij hen verzocht een tweede H. Mis op te dragen „tot eerherstel van de zonden van de vijanden van God." Met dertien tegen tien stemmen heeft de commissie voor arbeidszaken van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden het voorstel van de regering om de Taft- Hartley-wet in te trekken goedgekeurd. De Senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken heeft zich in gelijke zin uitgespro ken. 28 April. Dan zullen nieuwe getuigen worden gehoord, onder wie Harster, ge durende de oorlog „Befehlshaber" der Sipo, en de toenmalige secretaris van het Rode Kruis. De Belgische douane van de grensplaats Tulje aan de Duits-Belgische grens had de laatste tijd veel belangstelling voor een auto van het Nederlandse consulaat te Aken, die verschillende malen de grens al daar passeerde. Bij een grondig onderzoek van de wagen werd een aanzienlijke partij speciale naalden, die gebruikt worden, in de Belgische textielindustrie, in beslag ge nomen. De chauffeur H. en zekere J. B., employé van het Nederlandse consulaat te Aken, zijn gearresteerd en overgebracht naar Verviers. B. is inmiddels uit de dienst bij het Nèderlandse consulaat ontslagen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1