STAD EN OMGEVING BOEKHOUDER WERD VERZOCHT VALSE NOTA'S TE SCHRIJVEN De schoonheid van het boek Job Oprichting K.A.V. kring Noord AGEXDA KORSTJENS Uit het land van Groenendaal UITVINDER VAN EEN BEWEEGBARE KUNSTVOET Splinters VULPEN-REPARATIE Prinses Beatrix naar de Jaarbeurs? VRIJDAG 25 MAART 1949 PAGINA 2 Lezing pater drs. J. Eyckeler voor G. en W. Katholiek Thuisfront Verbrand door kokende thee Burgerlijke Stand MATTHEUS-PASSIE „Nijver Kennemerland" Geen audiëntie i— Ziekenlof Politie hield aan Haarlemse rechtbank berecht verduisteringen twee „De vrouw in de Staat" HEEMSTEDE KATH. MIDDENSTANDS BOND De heer J. Bakker over P.B.O. Kantoorboekhandel DE R00IJ Ledenvergadering Katholieke V rouwenbeweging Crediet voor warmwater- apparaten EES A A r? BLOEMENDAAL Kerkmeester v. Nederhasselt Eerste officiële optreden zou Dinsdag zijn Tafeltennis H.B.C. Damnieuws VASTERE MARKT Beurs van Amsterdam ZANDVOORT „TOURING ZANDVOORT" Beheer en exploitatie van sportvelden Gemeenteraad Maatschappelijk Hulpbetoon Winkelsluiting De zomer nadert! Interpellatie Raadsstukken „Weldadigheid naar vermogen" Voor de leden van „Geloof en Weten schap" heeft pater drs. J. Eyckeler, Ivlontfortaan, gisteravond in de Stads schouwburg een lezing gehouden over „Het boek Job". Na een inleiding van de voorzitter, mr. F. Vorstman, begon pater Eyckeler met een schets van de tijd, waarin het boek Job, geschreven door een onbe kende, doch door God geïspireerde per soon, tot stand kwam. Bij elke grote politieke of economische omwenteling ontstaat ook een crisis in de gedachte, daardoor krijgt men onmid dellijk een strijd tussen de jeugd en de mensen van de oude stempel. In de Bij belse Geschiedenis speelde zich zoiets af, toen het boek Job ontstond. Na eeuwen waarin steeds meer bleek, dat het be loofde Land tegenviel, kwam de Baby lonische gevangenschap, kreeg men de massale geloofsafval. Men vertrouwde God niet meer en beriep zich op het succes van de Babyloniërs en hun goden, terwijl zij, die niet afvielen, een ver keerde opvatting omtrent Gods bestier kregen. Zeer sterk kwamen de verschil len naar voren. Toen is de schrijver van het boek Job begonnen door middel van zijn werk het evenwicht te herstellen. Hij stelde zich de vraag: is het met de rechtvaardigheid van God verenigbaar, dat op aarde soms de rechtvaardigen het slecht hebben en de zondaars goed? In de figuur Job zoekt hij daarop het antwoord te geven. En hij besluit: of God rechtvaardig is, is buiten kwestie, de godsdienst draait om de persoon van God en niet om de mens. Hij is de Heer, de mens slechts de dienaar, die te aan vaarden heeft. Wij omringen Hem met religieuze eerbied. Wat de auteur van het boek Job hier neerschrijft is verheven, vooral omdat we in aanmerking moeten nemen, dat hij het uitzicht op de eeuwigheid niet had. Wat tot de wereldliteratuur uit de Bij belse Boeken wordt gerekend is altijd op de eerste plaats dat prachtige boek Job, waarin de schrijver zonder filosoferen zijn gedachten zo zuiver en schoon weet weer te geven in een voortreffelijk ver haal. Job laat hij spreken als de ieugd, de drie vrienden als de ouderen, die voortdurend insinueren, dat Job zijn lijden wel zal verdiend hebben. Job wil zijn slagen echter wel incasseren, maar hij is ervan overtuigd, dat ze hem onver diend treffen. Hierna ging de geleerde spreker diep in op het vraagstuk van Gods recht vaardigheid tegenover het menselijk lijden op aarde, het lijden, dat nauw sa menhangt met het menselijk kwaad, dat op de wereld geschiedt. Met grote aandacht volgden de aanwezige leden van G. en W. de interessante voordracht. Zoals in de laatste hongerwinter het voor vele vrouwen noodzakelijk was er op uit te trekken om het gezin te vrij waren voor totale ondergang, zullen ook thans de vrouwen opnieuw moeten aan treden om front te maken tegen de geestelijke gevaren, die het gezin van bui ten af bedreigen, was de mening van de secretaris van de Kring Noord, die op Woensdag 23 Maart j.l. sprak voor een groep vrouwen, bijeengekomen ter op richting van de K.A.V. in Haarlem- Noord. Konden de vrouwen vroeger vol staan met het vervullen van haar taak in het bestuur van een gezond gezin, thans is de tijd gekomen, dat zij ook in het openbare leven deelnemen aan de worsteling voor het behoud en de be scherming van de gezinswaarden en ook het hare er toe bijdragen de christelijke beginselen tot bloeiend leven te bren gen. Voor deze strijd gelden evenzeer de woorden van Genesis: „Het is niet goed voor de man, dat hij alleen blijve". De K.A.B. zal haar doelstellingen niet volledig kunnen nastreven, indien zij bij haar taak niet zal worden aangevuld door de K.A.V. Dez: echter zal niet een aparte vrouwenbeweging vormen naast de reeds bestaande, daar overeenkom stig de wens van de bisschop er in het bisdom Haarlem één organisatie voor de katholieke vro- ven zal bestaan, n.l. de N.K.V.B. Voor wat betreft de bijzon dere aan het milieu verbonden belangen is de K.A.V. orgaan van de K.A.B. en standsgroep van de N.K.V.B. De taak van de K.A.V. zal niet bestaan in het houden van zwaarwichtige vergaderin gen en conferenties, doch zal in over eenstemming moeten zijn met de spe cifieke geaardheid van de vrouw. Spe ciaal gaf spreker aan de K.A.V. in over weging de zorg voor aanvullende vorming van de fabrieksmeisjes, een aangelegenheid, die ook reeds de bij zondere zorg heeft van de K.A.B. Aan het slot van de avond gaven alle aanwezige dames zich op als lid van de K.A.V., terwijl als bestuursleden werden gekozen: mevr. Homburg, voorzitster; mevr. Elligens. secr. en mevr. v. Laer. penningm. Nieuwe leden kunnen zich bij het bestuur opgeven. Het Comité Katholiek Thuisfront van de afdeling St. Bavo-Basiliek is er in geslaagd voor de belangstellenden een contact-avond te organiseren en wel op Zaterdag 2 April 's avonds te 8 uur in het Krelagehuis aan de Leidsevaart. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan de volgende adressen: Oost-Indiëstraat 106 en 150: Leidsevaart 454 en Van Kinsber- genplein 51 en Bisschop Callierstraat 36. In een woning aan de Alberdinck Thijmstraat pakte gisteravond de be woonster een met kokende thee gevulde theepot van het aanrecht. Plotseling viel de bodem er uit, waarna haar 2 %- jarig zoontje, die in de keuken zat te spelen, de hete thee over het boven lichaam kre-eg. De brandwonden waren zo ernstig, dat overbrenging naar de Mariastichting noodzakelijk werd ge acht. GEBOREN: G. J. Baldingen-Floothuis z; P. J. Jager-Schaasberg 2 z; A. Man- tel-Revers z; R. Daemen-Bout z; M. Kruijer-Schreuder z; C. T. A. C. Cour- chaine-Douglas Broers z; T. Beinema- Tammes z; W. C. Kwantes-Pelsma d; A. J. de Vries-Gal d; A. van Gaale-van Loon d; J. M. de Groot-Aerts d; J. C. Willems-Boon d; N. G. Zonneveld-de Kwaadsteniet d; A. Stravers-de Koter d; A. T van Pampus-van de Pavoordt d. GEHUWD: W. A. Stempels en G. A. B. ten Voorde; L. H. A. Pallandt en D. Strack; G. Koppen en G. M. Bouman; J. Finke en A. Bel; W van Loon en T. H. G. Toussaint; J. van Klaveren en M. van Waarde: J. van Hengel en A. van Daalen; D. Klein en E B. Lodewijk. OVERLEDEN: J. Holierook-Mejjer. 55 j.. de Clerqstraat; N. K. Walkeuter-de Boer, 88 j., Spaansevaartstraat. De Nederlandse vertaling van Bach's Mattheus-passie door Jan Engelman is dan voor de eerste maal gebruikt. Voor hen, die dit werk meerdere malen in de Duitse taal hebben aangehoord, zal die vertaling eerst wat vreemd hebben aangedaan, doch zij, die bekend waren met het lijdensverhaal volgens de le zing van de Hollandse Statenbijbel, hoorden vanzelfsprekend bekende woordklanken. Want voor het eigenlij ke lijdensverhaal, dat meer dan de helft van de gehele passietekst beslaat, volgde Jan Engelman de Statenbijbel. Wanneer men dus vertrouwd is met deze lezing, dan klinkt de partij van de Evangelist tamelijk gewoon. Is r/.en ech ter een lezer van de Canisiusbijbel, dan doen vele uitdrukkingen vreemd aan, zoals: overpriesters. Pascha en jonge ren. Hierbij moeten we opmerken, dat deze bewoordingen niet altijd worden gebruikt, later leest men weer van ho gepriesters, Paschalam, discipelen of gezellen. Meer aanpassingsvermogen is er o.i. geëist van de vocalisten, zowel solis ten als koristen, vooral als zij tot nu toe steeds de Duitse taal gebruikt heb ben (en wellicht nog zullen moeten ge bruiken). Dit niet alleen -vat de woord klank, maar ook en nog meer wat het hoofdaccent van een zin aangaat. Deze accenten vallen in de beide talen niet immer op dezelfde plaats c nu is het juist de taak van de vocalisten, in het bijzonder van de vertolker van de re citatieven, om dat zinsaccent op de ver anderde plaats juist aan te brengen. Hieraan werd nu algemeen door de solisten Han le Fèvre, Evangelist, Lu- cien Louman, Jezus en Peter de Vos, andere baspartijen, voldaan. Misschien om dit zo goed mogelijk te bereiken, had men een enkele maal de zinsbouw veranderd. B.v.: ik zal van heden aan, in: van heden aan zal ik (wij volgden de uitgave van Het Spectrum). In het tekstgedeelte buiten het ver haal, dat door Engelman vrijer kon worden- vertaald, £ijn minder accent verplaatsingen en kwam het melodisch element daardoor beter tot zijn recht. Over het algemeen genomen deed deze uitvoering wat behoedzaam aan Blijkbaar om het gehele ensemble in bedwang te houden, dirigeerde Jac Zwaan, uitgezonderd in de koren, nogal strak metrisch, wat de leggto-koorzang enige afbreuk berokkende. De koren de Doopsgezinde van Haarlem en Be verwijk vervulden hunne taak voor een eerste uitvoering behoorlijk (de kleine débacle van het inleidingskoor werkte niet te storend), doch niet be paald met sterk innerlijk uitbeeldings vermogen. In het tweede deel ging het vrijer en doorvoelder, b.v. bij: Laat hem kruisigen en Waarlijk, deze is Godes Zoon. Het jongenskoor onder Tom de Vries zong welluidend en verschafte aan de twee, later meegezongen koralen een mooi timbre. De beide damessolisten: Anneke v. d. Graaf en Jouck Couperus waren ver moedelijk debutanten op dit terrein. De sopraan beschikt over een licht en fraai, voor een grote zaal niet te groot geluid, de alt is meer een mezzo-sopraan wat omvang betreft. Het instrumentale koor, de H.O.V., volgde het afgemeten dirigeren wel eens te streng. Het strijkorkest had nog de beste momenten en bijzonder voldeed het prachtige solospel van concertmees ter Hesmerg. Het spel op - clavecimbel en orgel was in goede handen bij Bets Nederkoorn en Gosse Kroese. Voor deze uitvoering werd ook door regering en stadsbestuur belangstelling getoond. Wanneer ze jaarlijks wordt herhaald, zullen de koren .eker meer en meer opgaan in dit zo aparte genre muziek. OL. KOOP. De voorbereiding voor de tentoonstel ling „Nijver Kennemerland", welke in de komende zomer tijdens de Bloemen- week van „Haarlems Bloei" in het Ge meentelijk Concertgebouw zal worden gehouden, heeft grote belangstelling aan de dag gebracht van de zijde der be oefenaars van het ambacht. D commissie voor dé tentoonstelling heeft reeds de toezegging, dat daar wer kend te zien zijn: timmerlieden, metse laars, smeden, banketbakkers, ijsberei- ders, loodgieters, electriciens, installa teurs, radio-technici, pottenbakkers, boekbinders, scheepsbouwers, borduur sters. Het Gem. Waterleidingbedrijf en Hoogovens zullen met een belangwek kende „stand" aan de tentoonstelling deelnemen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 29 en Woensdag 30 Maart geen audiëntie verlenen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Amber (strikt volw.), 2.30, 6.30 en 9.15 u.; Luxor: New Orleans (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterDe geheime agent (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Tentoonstelling ,,De vrouw in de staat" in de Statenzaal van het Stadhuis, geopend: Vrijdag en Zaterdag 1022 uur. Zaterdag 26 Maart Stadsschouwburg: Cabaret Wirrï Sonne- veld met „We spelen pantomime", 8 uur. Het ziekenlof zal Dinsdagmiddag om half vijf uit de parochiekerk van Bloe- mendaal per radio worden uitgezonden. De Haarlemse recherche heeft een 41- jarige werkster uit Velsen aangehou den, die zich aan diefstal van een ja ponnetje uit een Haarlems kledingma gazijn had schuldig gemaakt. Verder heeft de politie aangehouden een 35-jarige Hillegommer, die door zijn brandstoffen heen was en toen maar een zak met kolen van zijn werk gever had medegenomen. In de beverkwekerij aan de Rijnstraat te Haarlem gebeurde de zeldzaamheid, dat een Nutriabever of Moerasbever tien levende jongen ter wereld bracht. ;M eestal worden er vijf a zes in een nest geboren. Op de eerste dag van de lente ontdekten de gebr. v. d. Linden dit buitengewoon gebeuren. Terzake van verduistering had zich Donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden de 37-jari- ge D. H. V., hoofdopzichter van Publie ke Werken van de gemeente Amster dam. Verdachte was in financiële moei lijkheden geraakt, toen hij het geld moest teruggeven, dat hij destijds had geleend voor zijn reis naar België. Geletend is hier misschien niet het juiste woord, want verdachte kreeg door middel van een relatie een bepaald bedrag aan Bel gische francs en later zou men het be drag vaststellen, dat hij zou moeten te rugbetalen. Toen het zover was, was V. van mening, dat hij ongeveer f 600 schuldig was, doch men vroeg hem f 1250 te betalen. Dit was veel meer dan V. had geschat, doch een flink bedrag kon hij wel contant betalen. De rest zou hij in termijnen teruggeven. Ten laste werd V. nu gelegd, dat hij had geprobeerd de boekhouder H. A. te bewegen een valse rekening te schrij ven, om zodoende aan het benodigde geld te komen. V. was n.l. indertijd als hoofdopzichter werkzaam bij de weder opbouw van het vliegveld Schiphol. Pu blieke Werken van Amsterdam, die de herstelwerkzaamheden verrichtte, had hiervoor vrachtauto's nodig en huurde deze bij de aannemer K. Vrijwel alle rekeningen, die de aannemer voor het huren van de auto's naar Publieke Wer ken stuurde, werden door verdachte ge parafeerd. Op de bewuste dag ging V. nu naar de boekhouder van de aanne mer en verzocht hem een rekening te schrijven voor de uren, .gedurende wel ke de gehuurde auto's stilstonden. Even als de rechtbank gisteren, schijnt de boekhouder dit een zeer vreemdsoorti ge vraag hebben gevonden. In ieder ge val hij schreef de rekening niet. De zaak kwam echter de politie ter ore en er werd proces-verbaal opge maakt. Toen er in de woning van V. een huiszoeking werd gedaan, kwam er nog meer aan het licht. In de kelder onder zijn huis vond men n.l. een flinke voor raad auto-onderdelen, waarbij schijn werpers, een spanningregelaar, lenzen voor koplampen, koplampen, een reflec tor, een reparatiekistje enz. Toen de po litie aan V. vroeg, hoe hij aan al deze goederen kwam, antwoordde verdach te: „Ik heb alles van de Amerikanen gekregen, toen zij nog bezig waren met de herstel-werkzaamheden op Schiphol". Bij deze verklaring bleef het echter niet. Verschillende keren is verdachte er op teruggekomen en telkens waren de ge vonden onderdelen dan weer op een an dere wijze in zijn bezit gekomen. Ter GEN. CRONJéSTR. 82 - TEL. 13053 FONGERS, BURGERS-E.N.R., SIMPLEX RIJWIELEN (Adv.) Er bestaan nu eenmaal in het leven van die eigenaardige wegen, die, al is het dan niet rechtstreeks, toch tot het gewenste doel leiden en zo kwam vla Deventer Groenendaler tot de merk waardige ontdekking, dat in het land van Groenendaal een uitvinder woont. De uitvinder, die hier wordt bedoeld, de heer C. Pronk, is een vriendelijk mens, tekenaar-constructeur van beroep en werkzaam bij een zeer groot bedrijf te Haarlem, die in de talrijke problemen welke ons dag en nacht benauwen een levendig en eerlijk belang stelt. Hij streeft niet naar het werkelijkheid doen worden van dingen, die zo ongeveer het aanschijn van de aarde vernieuwen, maar zijn streven is er alleen op gericht, datgene te verbeteren wat inderdaad ver beterd kan worden. Dat zijn beroep als tekenaar-constructeur daarbij van grote invloed is, ligt voor de hgnd. Zo heeft de heer Pronk constructies bedacht voor een carrier, waar de bestuurder niet achter maar voor de laadbak zit en het hele geval dus veel minder te lijden neeft van wringen ln bochten op de weg. Deze uitvinding heeft geen opgang gemaakt, waarschijnlijk omdat het in voeren van een nieuw model technische en dus ook financiële moeilijkheden met zich kan brengen. Overigens is dit niet slechts het lot van de heer Pronk; er zijn tal van nieuwe uitvindingen ge daan, die ofwel practisch niet uitvoer baar waren of waar het publiek niet van wilde weten. Daaruit is opnieuw gebleken, dat ondervinding de beste leermeesteres is en de practische zin van deze uitvinder had mede ten gevolge, dat hij zich meer ging toeleggen op het verbeteren van bepaalde kleinigheden, die in werkelijkheid van zeer groot be lang waren. Een der laatste en tot nog toe een der meest geslaagde uitvindingen van de heer Pronk is een verbeterde constructie van de kunstvoet, het resultaat van een prijsvraag uitgeschreven door een week blad te Deventer. De heer Pronk, die in de rampzalige oorlogswinter zelf een been verloor, heeft aan den lijve onder vonden hoe gebrekkig de kunstvoeten uit één stuk zijn en welk een marteling zij betekenen voor de eigenaar. Hij zon dus op middelen om allereerst zijn eigen toestand te verbeteren en hij slaagde er in door een zeer eenvoudige constructie wel van voor naar achter als van links naar rechts, zodat dus de bewegingen van de natuurlijke voet enigszins wor den benaderd. Hij heeft daarmee be reikt, dat tal van moeilijkheden, waar de mens, die in het gelukkige be zit van twee normale benen is, spelend overheen loopt, maar die voor de men sen met een kunstvoet bijna onover komelijke hindernissen opleveren, ge makkelijker en beter overwonnen kun nen worden. Een hobbelige weg, schuin aflopend trottoir, de. oprit van een brug. enz. vormen met het gebruik van deze voet geen hinderpalen meer en dat kan niemand beter beoordelen dan de heer Pronk zelf, want hij ondervindt aan den lijve de gemakken van zijn eigen uit vinding. De in behandeling zijnde octrooi-aan vrage is een beletsel nadere technische détails te geven, doch de uitvinding werd door de betreffende jury, waarin o.a. prof. Dresden van de Technische Hogeschool te Delft zitting had, zo hoog aangeslagen, dat zij met een prijs van f 1000.werd beloond. Bovendien was het organiserende weekblad zo ingeno men met dit succes, dat het zelf de kos ten' van de octrooi-aanvrage op zich neemt, omdat het een groot belang ziet in deze uitvinding, welke natuurlijk ten goede zal komen aan hen, die' op het gebruik van een kunstvoet zijn aange wezen. Dat blijkt trouwens ook uit de vele brieven, die de heer Pronk uit alle delen van ons land heeft ontvan gen en waarin lotgenoten klagen over hetzelfde euvel: de onmogelijkheid met de kunstvoet uit één stuk de zoëven genoemde hindernissen snel en afdoende te overwinnen. Zelfs door fabrikanten van kunstledematen wordt contact met de uitvinder gezocht, doch de heer Pronk zal ondanks verscheidene aan vragen er wel niet toe kunnen beslui ten in Heemstede een industrie op te zetten van kunstvoeten, en als Groenen daler het goed ziet zal binnen korte of lange tijd het recht van fabricage zeer waarschijnlijk wel aan een daarvoor ge schikte industrie worden verleend Daarmede wordt dan wederom een bron van deviezen aangeboord, want in 1948 is voor ettelijke millioenen aan kunstle dematen en vooral voeten geïmporteerd. Wanneer deze kunstvoet door de be trokkenen wordt gebruikt, kan de im port geheel achterwege blijven en mis- de kunstvoet beweegbaar te maken, zo- schien wel vervangen door export. zitting vertelde hij, dat hij deze onder delen, die eigendom zijn van de gemeen te Amsterdam, van het vliegveld naar zijn woning had laten brengen. Ze zou den anders toch worden gestolen, ver klaarde hij. Verdachte liet verder uit komen, dat hij ze niet in bezit, maar in bewaring had genomen. Ter zitting werden verschillende ge tuigen gehoord, de zaak werd van ver schillende zijden verlicht, soms werd zij er werkelijk helderder door, doch een andere keer schenen vele punten duister toe. De officier van justitie achtte de fei ten bewezen en wees er op, dat geble ken was, dat een onbetrouwbaar man een vertrouwenspositie had bekleed. Spreker vond de misdrijven zeer ernstig en eiste 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk in 3 jaar proeftijd. De weinig duidelijke verklaringen van verdachte, die rechtbank en offi cier genoopt hadden verdachte er op te wijzen, dat het er voor hem niet be ter uit zou zien als hij bleef „draaien", verklaarde de verdediger door te zeg gen, dat het hoofd van zijn cliënt „om loopt". Spreker had de laatste, tijd be merkt, dat zijn cliënt erg onder de in druk is gekomen van alles, wat er aan een rechtsvervolging vastzit. Pleiter betoogde, dat er nooit iets op V. is aan te merken geweest en vroeg tenslotte, hem niet tot een onvoorwaardelijke vrij heidsstraf te veroordelen. Daarna nam plaats in het beklaagden bankje ir. F. S. uit Nieuwer-Amstel, eveneens in betrekking bij Publieke Werken van Amsterdam. Hem werd verduistering en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Bij de opening van een barak van de gemeentelijke dienst had hij buiten medeweten van de di recteur tezamen met enkele collega's een feestje op touw gezet. Na afloop waren ze f 80 schuldig. Zij, die. feest ge vierd hadden, pijnigden hun hersens om een goede oplossing te vinden. Ze von den een oplossing, doch geen goede. Ook S. vroeg aan de boekhouder van de aan nemer, die auto's aan de gemeente Am sterdam verhuurde, of hij een rekening wilde, uitschrijven voor het gebruik van de bewuste vervoermiddelen. Hij deed echter niet vreemd en de rekening werd geschreven en betaald. De tweede mis stap van verdachte houdt ook verband met automobielen. In een dienstauto van de. gemeente Amsterdam had hij een reis gemaakt naar Gorkum. Toen hij op de terugweg was, «sprongen echter twee banden. Toen hij weer in de hoofdstad was, wilde hij de eigenaar van deze wagen ook deze auto was gehuurd niet de schade laten dragen en weer probeerde hij een oplossing te vinden. Twee autobanden, die toebehoorden aan de gemeente, werden aan de verhuur der overgedaan en de zaak was weer voor elkaar. Zo meende verdachte al thans. De directeur van Publieke Werken, die als getuige a décharge gehoord werd, verklaarde, dat hij een en an der wel had toegestaan, als het hem maar gevraagd was. Ook hier achtte de officier beide fei ten bewezen. Hij zag echter in deze zaak verzachtende omstandigheden, maar meende toch, dat verdachte, niet recht door zee was gegaan. De eis was een geldboete van f 100 subsidiair 40 dagen en 1 maand voorwaardelijk in een proeftijd van 3 jaar. In beide zaken over veertieii dagen uitspraak. Vrijdag is in de Statenzaal van het Haarlemse Stadhuis de tentoonstelling „De vrouw in de staat" geopend in aan wezigheid van de leden van het ere- comité, de echtgenote van de Commis saris der Koningin, mevr. J. M. baro nesse De Vos van Steenwijk, en de echt genoten van de burgemeesters van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. Verder getuigden van hun belangstel ling mr. P. Cremers en wethouder D. Geluk. De presidente van het tentoonstel lingscomité, mej. C. P. Bal, sprak het openingswoord, waarin zij het Haarlem se gemeentebestuur dankte voor .de medewerking. De expositie, aldus spreek ster, geeft een beeld van de staatkun dige ontwikkeling der vrouw. Haarlem heeft een belangrijke rol gespeeld bij de emancipatie van de vrouw. Hier werd in 1867 de eerste middelbare meisjesschool van ons land opgericht, die destijds gevestigd was in het huidi ge gymnasiumgebouw aan het Prinsen hof. Mej. Bal schetste het ontstaan van het vrouwenkiesrecht en de verbete ring van de arbeidsvoorwaarden voor de vrouw. We zijn dankbaar, maar nog niet voldaan, zo zeide spreekster. Tot slot sprak ze de wens uit, dat velen uit Haarlem en omgeving de gelegenheid zouden aangrijpen om zich op de hoogte te stellen van dat wat reeds bereikt is en dat de expositie moge bijdragen tot vermeerdering van de burgerzin. Vandaag en Zaterdag is de tentoon stelling te bezichtigen van 10 tot 22 uur. De slager T. v. d. P.. die wij Dinsdag noemden in ons verslag van de zitting van de Haarlemse economische rechter, woont niet in de Haarlemmermeer, maar in Haarlem. In de Oranjeboomstraat schrok Don derdagmorgen een paard, dat voor een groentewagen was gespannen, van een passerende vrachtauto. Het dier sloeg op hol en botste tegen een op de hoek Brouwerstraatöranjeboomstraat staan de gaslantaarn. Het tuig van het paard brak hierbij en het geschrokken dier ging er alleen van door, de groentewa gen achterlatend. In de Gasthuislaan bracht een politieagent-in-burger het paard tot stilstand. De 52-jarige bewoonster van een huis in de Pijnboomstraat viel Donderdag bij het ramenlappen van een trapje. Zij brak haar rechterpols en liep vermoede lijk een lichte hersenschudding op. Pei ziekenauto is zij naar het Grote Gast huis overgebracht. Dr. A. F. J. Portielje van Artis zal Zondag 27 Maart in het Rembrandt- Theater persoonlijk vier interessante films over apengedrag inleiden en toe lichten, die in samenwerking met hem zijn opgenomen door de heer H. C. Ver- kruysen, oud-directeur van de school voor bouwkunde te Haarlem. De Katholieke Middenstandsbond te Heemstede hield Donderdagavond een bijeenkomst in het R.K. Verenigings gebouw, waar de heer J. Bakker, di recteur van het Centraal Hanzebureau sprak over de komende wet op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer A. Verdonschot, die zijn grote teleurstelling uitsprak over de meer dan slechte opkomst op deze bijeen komst die is aangekondigd en waarvoor 175 uitnodigingen zijn verzonden, nam de heer Bakker het woord en gaf aller eerst een uiteenzetting over het ont staan van het streven naar de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie waarbij spreker er op wees dat eerst thans de tijd rijp begint te worden voor dit sluit stuk van de sociale wetgeving, welke nu langzaam gaat groeien in de menta liteit van ons volk en die eenmaal ze ker moet voeren tot het gewenste doel. Spreker stelde vast dat het na te stre ven doel, van geheel zelfstandige aard moet zijn en dus geen apparatuur van de regering, zoals dit het geval was met hét ontwerp-Vos dat zeer begrijpelijk geen genade kon vinden bij de grote massa van ons volk omdat het de eerste stap was naar het staatssocialisme. Spr. gaf daarna een schematische voorstel ling van de wijze waarop uiteindelijk deze wet zal gaan werken, hoe de sa menstelling zal zijn en wie daaraan deelnemen. Daaruit bleek, dat via de Stichting van de Arbeid werknemers en werkgevers hier elkaar moeten vin den en dat deze meer dan ooit op el kander zullen zijn aangewezen, zodat kapitaal en arbeid zich nu eens dienen te verzoenen. De staat zal slechts een ondergeschikte rol vervullen en met nadruk wees de spreker er op„ dat deze wet ook voor de middenstand en met name het kleinbedrijf van zeer veel be lang is, zodat men er goed aan zal doen, deze nauwkeurig te bestuderen. Wordt zij inderdaad goed toegepast, dan betekent zij niets meer of minder dan een zegen voor het gehele Nederland se volk. Met een dankwoord van de voorzit ter, werd deze vergadering die inder daad hoogst belangrijk was gesloten. Opgemerkt dient te worden, dat de ernstige klacht van de voorzitter nelaas alleszins gerechtvaardigd was. Van de ruim 100 leden die de afdeling Heem stede van de Katholieke Middenstands bond telt, waren er misschien 15 ter vergadering gekomen. Het is de hoogste tijd, zoals de voor zitter opmerkte, om te ontwaken en zich los te rukken uit dat kleine krin getje en 'dat enge belang dat uitslui tend om zichzelve draait. ANEGANG 14 - TEL, ll'J63 HAARLEM (Adv.) De afdeling Heemstede van de Katho lieke Vrouwenbeweging hield Donder dagavond in het R. K. Verenigingsge bouw een zeer druk bezochte leden vergadering, onder leiding van de pre sidente, mevrouw KubatzBrugman. Uit de mededelingen bleek, dat 50 da mes aan de Stille Omgang voor vrou wen hebben deelgenomen. Volgend jaar zal deze Stille Omgang voor vrouwen anders worden ingedeeld, zodat na af loop daarvan aan een koffietafel ka:i worden deelgenomen. Voor de leden uit de parochie O. L. Vrouwe Hemelvaart zal op 30 Maart in de St. Aloysiusschool aan de Molenwerfslaan de bekende spreekster en schrijfster mevrouw Bou- densv. Heel spreken over gebruiken rond het Paasfeest en het spreekt van zelf dat het bijwonen van deze lezing dringend werd aanbevolen. Daarna gal de presidente het woord aan zuster Christiana, rectrix van het meisjes lyceum „Sancta Maria" die het onder werp „Onze meisjes in de moeilijke ja ren" behandelde. In hoofdzaak kwam haar toespraak hierop neer, dat juist in deze moeilijke jaren, de moeders en de zusters elkaar de hand moeten reiken 'om bij de jonge meisjes het geloof in God hoog en levendig te houden. Uit voerig schetste zij daarbij de moeilijk heden die ook door het onderwijzend personeel worden ondervonden bij hun pogingen om het jonge meisje datgene bij te brengen wat nodig is, om het le ven goed en mooi te maken en gat daarbij tal van voorbeelden, waarbij zij o.m. een vergelijking maakte tussen de Haarlemse en de Amsterdamse vrouwe lijke jeugd. Scherp becritiseerde zij de pogingen van toneel- en bioscoopdirec ties om het jonge meisje op een veel te vroege leeftijd in het amusements leven te betrekken en lichtte dit met voorbeelden toe, waarbij vanzelfspre kend tot uiting kwam, dat op al deze verlokkelijke aanbiedingen toch niet werd gereageerd. Met de belofte dat in Mei a.s. het tweede deel van deze lezing zal worden gehouden sloot de spreekster deze zeer boeiende beschouwing over het moderne jonge meisje waarnaar met grote aan dacht was geluisterd. Nadat de aanwezigen op koffie waren getrakteerd, nam kapelaan Riep het woord voor een lezing over het Com munisme, dat hij kenschetste als het grootste gevaar voor kerk, maatschappij, gezin en persoon. Spreker wees er op, dat in Rusland thans God, staat en ge zin worden verwaarloosd, zodat het communistisch doel is bereikt. Spreker gaf daarvan een nadere omschrijving er. waarschuwde aan het slot van zijn toe spraak, sterk te staan tegenover het lokkend geroep dat een hemel op aarde belooft en uiteindelijk vooral voor de vrouwen niets anders brengt dan eert hel. Met een dankwoord van da presidente aan Zuster Christiana en kapelaan Riep en aan de vele belangstellenden werd deze vergadering gesloten. Medegedeeld kan nog worden, dat het ledenaantal van de Kath. Vrouwenbe weging zich nog steeds in stijgende lijn beweegt en thans 185 bedraagt. Dit is voorzeker een zeer mooi resultaat, doen in feite is nog slechts een klein deel van het totaal aantal Katholieke vrou wen lid van deze zeer nuttige en zeer nodige organisatie. Een extra aansporing aan alle lezeres sen die dit verslag onder de ogen krij gen om zich met de meest mogelijke spoed als lid op te geven, mag niet ach terwege blijven. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. inzake het verlenen van een crediet voor het aanschaffen van lage- druk-gasautomaten welke in elke wo ning de voorziening van warm water verzekeren, hebben wij ons in verbin,- ding gesteld met de wethouder van de bedrijven, de heer H. Disselkoen met de vraag of het niet mogelijk zou zijn, dat deze apparaten ook gekocht zouden kunnen worden, b.v. in huurkoop. In antwoord daarop deelde de wethouder ons mede, dat deze apparaten inderdaad door de betreffende Heemsteedse win keliers gelevérd kunnen worden. Ech ter zitten, aldus de wethouder, aan het systeem van verhuren bepaalde voor delen voor de hqurder vast, omdat b.v. alle onderhoud voor rekening van het gemeentelijk gasbedrijf komt. Het is b.v. bekend, dat de apparaten als ge volg van het z.g. harde water elk jaar schoongemaakt moeten worden omdat de ketelsteen hinderlijk gaat worden. En wanneer b.v. om de een of andere redenen een apparaat weigert behoeft men maar even de gasfabriek op te bellen en het wordt tijdelijk vervan gen door een ander, zonder dat daar aan extra kosten verbonden zijn. Ook het aanbrengen van het apparaat zal geen kosten met zich mede brengen en gezien de zeer lage huur- of koopprijs en het geringe bedrag aan gas, dat per week betaald moet worden, gepaard aan het feit, dat men binnen twee minu ten over water met een temperatuur van 80 graden Celsius kan beschikken, zal er zeker toe leiden dat velen zien het bezit van een dergelijk instrument, dat in vele gevallen een grote uitkomst en zeker een enorme besparing aan werk, tijd en geld zal opleveren, graag zullen verzekeren. Het lijdt daarom geen twijfel of dit voorstel gaat er straks met vlag en wimpel door. Eri die zon stralen! Op het witte kar retje van de ijscoman, die uit zijn win terslaap ontwaakt was en op het plein zijn waar aanprees. Wat een heerlijk ge zicht: dat witte karretje, met dat man netje in een wit jasje onder een 'olauwe hemel. Ja, waarlijk, de winter is voorbij. Geen zwaluw hebben we meer nodig om dat te weten, want als de ijscoman op zijn gong slaat, kan de kolenman thuis blijven. Hij is er weer. En de lieve ieugd stroomt met dubbeltjes naar zijn kar en millioenen gaan weer smeltend naar ver kilde magen. Maart roert zijn staart en April doet wat ie wil, maar.h ij is er! De heer E. van Nederhasselt heeft van de Bisschop eervol ontslag gekre gen als kerkmeester van de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal. Bijna 12% jaar was deze bijzondere Bloemendaalse figuur, die oud-wethouder der gemeente is, in deze functie werkzaam, welke hij heeft moe ten opgeven wegens zijn hoge leeftijd. Zijn zorg ging speciaal uit naar de be langen van de Bispinck, in wel bestuur waarvan hij het secretariaat vervulde. Tot zijn opvolger heeft de Bisschop benoemd de heer M. Brenninkmeijer. Prinses Beatrix zal, naar het „Tftr. Nieuwsblad" verneemt, voor het eerst officieel optreden om een bronzen plaquette met haar wapen onthullen in de Beatrixhal van de Utrechtse Jaar beurs. Deze plechtigheid zal, in aan wezigheid van H. M. de Koningin, plaats vinden Dinsdag a.s. ter gelegen heid van de opening van de 52ste Jaar beurs. Van Jaarbeurszijde wordt ons echter medegedeeld, dat over zulk be zoek niets bekend is. Het „Utrechts» Nieuwsblad" weet ook nog te melden, dat het wapen is vervaardigd door de Utrechtse beellhouwer Pieter d'Hont. In de promotie-competitie voor de eerste klasse van de Tafelteeniscompe- titie. heeft HBC I de strijda op uitste kende wijze ingezet. Het eerste team van Togido werd met 73 door de goed spelende Heemstedenaren verslagen. HBC II won zijn eerste wedstrijd van HBC III. De uitslag was 64, Maandag 28 Maart: TOG 4Togido I in het club lokaal van HBC. Dinsdag 29 Maart: Heemstede III—HBC II, in het club lokaal van TG. Deze ontmoetingen gel den beide voor de promotie-competitie. Door samenvoeging van de R.K. Dam clubs T.E.P. en H.R.K.D. is een nieuwe R.K. Damvereniging ontstaan, welke de naam zal dragen van ..Verenigde Katholie ke Dammers". De officiële oprichting er» eerste clubavond is Woensdag 6 April, 's avonds 8 uur in het R. K. Militair tehuis. Donkere Begijnhof 5. Alle R.K. dammers zijn van harte welkom. Amsterdam, 24 Maart 1949 De aandelenmarkt had vandaag met Kleine koersverbeteringen een vrij gunstige onder toon. De markt opende algemeen vaster en de betere tendenz kon in het verder ver loop tamelijk goed behouden blijven. De handel bleef echter zeer kalm doc.r de afwezigheid van belangstelling van de zijde van het publiek. Aand. Kon. Olie sloten op nagenoeg het hoogste peil van de dag met een koers- avans van circa 2% pCt. Bij cultuuraandelen stegen aand. A'dam Rubber en H.V.A. 3 pCt., terwijl Cert. Dell Mij. 2 pCt. monteerden. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 25/3 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Insehr. Grtbk. 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkels Patept Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. cert. 100 96il 98 f, 96,5, 154% 158 '4 108% 132% go 143% gb 179 232% 259% 225% 289% 142% 102% 143 101% 152% 137gb 9611 06A 158% 234 226% 289 V'2 161 154 138% Burgemeester en Wethouders van Zand- voort stellen de raad voor. aan de stich ting „Touring Zandvoort", in beheer en exploitatie te geven: het aan de gemeente toebehorende» noordelijk duingebied met inbegrip van de Burgemeester van Alphen- weg; de gemeentelijke sportvelden. Onder bepaling dat de stichting aan de gemeente moet betalen de kosten» van het onderhoud van deze eigendommen en de rente en aflossing der daarvoor gesloten geldleningen. Op haar beurt geeft de stich- tich aan de gemeente op het eind van het jaar een afrekening van de exploitatie. In de statuten, zoals oorspronkelijk luidden, was opgenomen, dat de stichting zou mogen behouden 20 pet. van de inkom sten, verkregen door de exploitatie van het noordelijk duingebied met inbegrip van de Burgemeester van Alphenweg. Deze regeling dient opgenomen te worden in een afzonder lijk raadsbesluit en wel in dèt besluit, het welk het gemeentelijk subsidie regelt. De stichtig zal dan krijgen een subsidie, dat uit twee factoren bestaat: een vast bedrag, jaarlijks te bepalen bij de vaststelling van de begroting: (voor 1949 is dit vastgesteld op 7000.een wisselend bedrag, bere kend naar 20 pet. van de inkomsten welke de stichting voor de gemeente verkrijgt door de exploitatie van het noordelijk duinge bied, met inbegrip van de Burgemeester van Alphenweg. De gemeenteraad van Zandvoort komt Dinsdag 29 Maart a.s. des avonds om 8 uur in vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer een credietaan- vrage van f 2700 voor de uitbreiding van de centrale verwarming van het kantoor van publieke werken; idem van f 1840 voor de aanbouw van een toilet ruimte bij het gemeentelijk verzorgings huis en een voorstel tot het verlenen van toelagen aan nagelaten betrekkin gen van personeel, werkzaam bij het Bijzonder Lager Onderwijs. Mevrouw B. A. C. Pootsvan Popta en de heer S. Slagveld, beiden lid van het bestuur van de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijk Hulpbetoon, hebben als zodanig ontslag genomen. Eerstgenoemde wegens gezondheidsre denen; de heer Slagveld in verband met zijn benoeming tot wethouder. B. en W. stellen de raad voor dit ont slag te aanvaarden en de afgetreden leden dank te betuigen voor de lang durige en uitstekende diensten als zo danig aan de gemeente bewezen. Voorgedragen worden nu: in de vaca- ture-Slagveid: 1. B. Bosman; 2. A. Luyendijk; in de vacature-mevr Poots: 1. mevr. A. M. Molvan Bellen; 2. 'mevr. J. KerkmanDe Vries. In verband met het mooie voorjaars weer hebben B. en W. voor a.s. Zondag ontheffing verleend van de bepalingen der winkelsluitingswet. De eerste strandpachter heeft zijn be drijf in gereedheid gebracht en zal in het weekend een aanvang maken met de strandexploitatie. Het zachte voor jaarsweer zal velen naar Zandvoort bren gen, te meer nu het strand nog een at tractie heeft gekregen door de „C. A. Banck", welke nog op het droge ligt en na een frisse strandwandeling van een half uur van Zandvoort uit te be reiken is. Naar wij vernemen zal de heer Sie gers (K.V.P.) in de eerstvolgende raads vergadering B. en W. interpelleren over de verklaring, welke door de heer Paul de Groot en andere communisten is af gelegd inzake de hulpverlening aan de Russen. De heer Siegers vraagt of het college niet met hém van oordeel is, dat deze hulp is te rangschikken onder land verraad en of de houding der commu nisten niet op één lijn is te stellen met die van de N.S.B. tijdens de bezetting. B. en W. stellen voor tot leden van het algemeen bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" te benoemen de heren J. N. Huyer en M. Gatsonides als vertegenwoordigers van de Zandvoortse sportverenigingen, W. H. Kemper en L. Sok als vertegenwoordigers van de cul turele verenigingen. In het algemeen be stuur moeten nu nog benoemd worden twee vertegenwoordigers van de begun stigers der stichting. Door de inkrimping van de distributie- dienst moet tot tewerkstelling van enige intellectuele werknemers besloten wor den. Voor archiefarbeid is een crediet van f 3774.nodig, waarvan 75 ten laste van het Rijk komt. De gewone dienst van het jaar 1946 sluit met een nadelig saldo van f 679.646,73 en de ka- pitaaldienst met een voordelig saldo van f42.632,87. De gemeenterekeningen van 1940 en volgende jaren sloten steeds met een nadelig saldo, 1945 zelfs met een bedrag van meer dan een half mil- lioen. Bij de vaststelling der begroting van 1945 werd op een tekort van f240.000.gerekend. Zandvoort heeft van het Rijk over 1946 nog een bedrag van ruim f121.000.te vorderen. In het jaarverslag van de vereniging „Weldadigheid naar vermogen" leze" wij, dat het aantal leden en donateui thans 2137 bedraagt. De heren J. C. Ta- dema en J. C. Dirks bedankten wegen» hun hoge leeftijd als lid van het be stuur, en jkvr. J. Schorer om gezond heidsredenen. De vereniging ontving aa giften f 18.136,87, aan ondersteuning 1 geld of natura werd uitgekeerd f 16-65IV De gezinnen werden bezocht door huisbezoeksters met 111 wekelijks o dersteunde gezinnen. Voor bijZOI?dr sociale doeleinden droeg de verenig' als volgt bij: zeven maal een inval» wagentje, acht maal medische huipa kelen, dertien maal werkmateriaal. z tien maal kleine giften. Aan achttien zinnen werden voorschotten vene gen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2