1 5iy Eric de Noorman en de valse koning O DIEPVRIES' I i FRUIT! mn DE LOME LEDEN In Beneluxlanden zal onderzoek naar lonen en koopkracht worden ingesteld Vrije arm"voor stoppen van kousen en sokken Artiscope DE WITTE TULP Begroting Sociale Zaken aanvaard Afzetmogelijkheid aardappelen Groningse coaster gezonken Herstel van recht tot krijgsdienst Benelux en Marshall Einde van liefdadigheids- actie der VerStaten Amateur-televisiezender in Overschie achterhaalt alle vervalsingen Belgisch protest inzake Moerdijkkanaal Handel met Rusland wordt niet gestaakt VRIJDAG 25 MAART 1949 PAGINA 3 Minister Joeh.es in Eerste Kamer Nieuwe voorzieningen en subsidieverstrekking Opleiding Kath. verpleegsters van politieke delinquenten Nog steeds grote belang stelling voor emigratie naar buitenland Nieuwe dienstregeling op Batavia-route van K.L.M. Twee belangrijke woorden voor 52ste Jaarbeurs Eind Mei in de aether DE TRANSCONTINENTALE VERBINDINGEN VAN DE K.L.M. rr Volgend jaar 20.000 electrische naaimachines op de markt V. J ZAL RADIO-BERLIJN VERDWIJNEN? 480 millioen mark voor hulp aan W.-Berlijn Genie i ZONDAG nu óók van Rapport van commissielid Bevin in Lagerhuis Onrustig, gejaagd? SOCIALE GEZONDHEIDSZORG door HELEN CIRVAN De Eerste Kamer heeft Donderdag de behandeling van de begroting van Sociale Zaken voortgezet en haar z.h.s. aange nomen met alleen de Communisten te gen. Nadat een aantal Kamerleden, on der wie de heer Van Lieshout (K.V.P.), hun wensen hadden kenbaar gemaakt ten aanzien van gezinszorg, volkscrcdiet- Wezen en sociale verzekering, nam mi nister Joekes het woord. Hij erkende, dat het protocol over de Beneluxconferentie zeer beperkt was en deelde mede, dat een sociale commissie is werkzaam geweest, welker conclusies binnenkort zullen worden gepubliceerd. Na totstandkoming der Unie zal een Zekere nivellerende tendenz optreden. Een onderzoek in de beide landen zal Worden ingesteld naar de lonen en de koopkracht. Daarin wordt betrokken een onderzoek naar de werkclassificatie. Verder zal worden onderzocht de so ciale verzekering. Men wil streven naar een overeenkomstige last op dit gebied, zonder in alle sectoren gelijkheid te ver langen. Komende tot een bespreking der lonen en arbeidsvoorwaarden zei de minister te menen, dat, als de regering een be heerste loonpolitiek had nagelaten, zeer ernstige gevolgen zouden zijn opgetre den. De regering is van oordeel, dat een sociaal gerechtvaardigd doch sober loon peil noodzakelijk is om straks weer op eigen benen te kunnen staan. Dit is een belangrijk element in onze sociaal-eco nomische politiek. De minister is van oordeel, dat de be drijfstakken niet beschikken over de noodzakelijke gegevens voor de loon vorming. Z.i. moet er een centraal or gaan zijn. De Stichting van de Arbeid kan daartoe op het ogenblik niet worden ingeschakeld. Deze taak moet z.i. blijven bij het college van Rijksbemiddelaars. De minister verklaarde het niet eens te zijn met de heer De Bruyn, dat het tariefstelsel in strijd zou zijn met de waardigheid en de waarde van de ar beider. Wel geeft hij toe, dat dit stelsel met de nodige waarborgen moet zijn om geven. De minister verklaart zich bereid te Voldoen aan het verzoek van de heer Molenaar om te doen nagaan hoe het stelsel van de kinderbijslagen in de prac- tijk werkt. Wettelijke regeling der vacantie lijkt hem niet gewenst. Wel is hij van oor deel, dat vacantie noodzakelijk is en dat deze voor jonge arbeiders langer dient te zijn dan voor oudere. De arbeidstijd voor verplegenden zou spr. gaarne ook op 48 uur bepaald zien, doch de mogelijkheid daartoe ontbreekt Wegens een tekort aan perSbneel. Wat het probleem der sociale zeker heid betreft, zei de minister zo lang mogelijk te willen wachten op het oor deel van de. Stichting van de Arbeid omtrent de opzet der sociale verzeke ringen. Slechts in het uiterste geval zou hij met een eigen plan willen ko men. Een advies en een kostenbereke ning zijn noodzakelijk voor men ver der kan. In deze omstandigheden kan hij geen datum noemen waarop een wetsontwerp is te verwachten. Een wettelijke regeling voor de pensioenfondsen is in voorberei ding. Een oudedagsvoorziening voor zelfstandigen zal eventueel apart getroffen worden, indien de alge mene regeling de sociale verzeke ringen te lang op zich zou doen wachten. De minister is het met de heer Van In antwoord op desbetreffende vragen Van het Tweede Kamerlid de heer Den Hartog (VVD) heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning medegedeeld, dat hij bereid is als nog voorzieningen te doen treffen, waar door ook voor de niet consumptiewaar dige aardappelen uit die streken, waar ter plaatse onvoldoende aanwendingsmo gelijkheid voor voederdoeleinden be staat, de afzet voor veevoeder wordt ge stimuleerd. Naar de mening van de minister moe ten de prijzen van f6.10—f7 voldoende Worden geacht als tegemoetkoming in de productie- en bewaarkosten. De minister stelt voorts een subsidie- Verstrekking voor het stomen van aard appelen, afkomstig uit nader te bepaien gebieden, in het vooruitzicht, zulks met de speciale bedoeling om een groter af zetgebied te scheppen voor de overschot ten niet meer consumptiewaardige aard appelen .in die streken, waar ter plaatse onvoldoende vraag naar dit product be staat vanwege het ontbreken van een Varkens- en rundveehouderij van bete kenis. Hieraan zal op korte termijn uit voering worden gegeven. In de R.K. verpleegstersschöol „Vro- henstein" te Voorburg, waarin geduren de anderhalf jaar gewerkt wordt aan Verpleegstersopleiding op riit grondslag, wordt in September yand jaar een cursus geopend voor stalY.~L Pleegster. Deze cursus, die 15 maanden duurt, en waaraan in totaal 2U yer pleegsters kunnen deelnemen, staar open voor haar, die beschikken over een verpleegstersdiploma A en B (in a kan worden gedispenseerd), een kraam- I aantekening en een godsdienstdiploma. Iedere maand wordt gedurende drie da een les gegeven en het is de bedoe- ling althans gedeeltelijk te voorzien in het gebrek aan katholiek verpleegsters- I kader, waaraan vooral door de vermin- dering van het aantal religieuze roepin gen grote behoefte bestaat. De ca. 200 ton metende in Groningen thuishorende coaster „Albatios is Woensdagavond bij Crena ^cnemai k Op een mijn gelopen. De uit vijf koppen bestaande bemanning is gered en m Denemarken aan land gebracht. sehip dat met een lading zout op we» V/as van Hengelo naar Gothenburg, is Donderdagmorgen gezonken. De kapitein en een lid van de beman- hing braken een been. De vrouw van de kapitein en hun twee kinderen wer- 3en gewond. A TT tv/t baron van Voorst tot Voorst t/'s-Hertogenb™h, eerste Imtenant der Artillerie, is benoemd tot "dder in de •ouvereine en militaire orde \an Maltha. wBrj BB. is mr. H. Daniëls benoemd tot Rr. M.'s buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij de republiek Cuba. Lieshout eens, dat bijzondere aandacht moet worden geschonken aan het volkscredietwezen. Hij zal trachten met enig voorstel te komen en doen nagaan of de verhouding van de verplichte tot de vrijwillige ziekteverzekering kan blijven zoals ze thans is. Bij de replieken heeft de heer De Bruyn (KVP) o.m. betoogd, dat hij de trots van de heer Brandenburg (CPN) over de organisatie der Amsterdamse stakingen als de schande van Nederland beschouwt. Met alle gepaste middelen zal hij trachten deze schande uit te wissen. De minister verklaarde nog van oor deel te zijn, dat van de arbeidsgeschil- lenwet geen gebruik wordt gemaakt, ze is echter niet verdwenen. Spr. wenste het aan de Stichting van de Arbeid gevraagde advies over het rapport van de commissie-Van Rhijn inzake de sociale verzekeringen gf te wachten. Hij wilde weten hoe het oor deel van het georganiseerde bedrijfsle ven is. De minister van Oorlog heeft op vragen van het lid der Tweede Kamer Stokvis (C.P.N.) betreffende herstel in het recht om bij de gewapende macht te dienen van politieke delinquenten geantwoord: dat zulks nog geenszins de opneming of weder opneming in de krijgsmacht betekent. Zelfs hernieuwde inlijving brengt nog niet altijd opkomst in militaire dienst met zich. Dit hangt namelijk af van de vraag of de opnieuw ingelijfde nog in de termen valt voor het vervullen van werkelijke dienst voor eerste oefening, voor herhalingsoefe ningen of wegens buitengewone omstandig heden. De gang van zaken is dus als volgt „na herstel van rechten wordt opneming of wederopneming in de krijgsmacht overwo gen, daarna wordt nagegaan of oproeping in werkelijke dienst moet plaats hebben. Met de commissie is de minister van oor deel, dat de hiervoor bedoelde procedure in het bijzonder aanbeveling verdient ten aanzien van jeugdige personen. Het getal bij het Ministerie van Oorlog geregistreerde politieke delinquenten, die op 1 Januari 1945 nog geen achttien jaar oud waren, bedraagt ongeveer 1800. Indien al deze personen in rechten zouden wor den hersteld en zij allen weder voor her- inlijving bij de krijgsmacht in aanmerking zouden kunnen worden gebracht, zouden rekening houdende met afkeuring, vrijstel ling e.d. vermoedelijk ten hoogste 900 personen in aanmerking komen tot het ver vullen van eerste oefening als dienstplich tige. Voor emigratie naar Zu'd'^frtik.a' Australië, Brazilië en Canada bestaat in Nederland nog steeds grote belangstel ling. Volgens statistische gegevens ver lieten in het jaar 1947 circa 500 emi granten Nederland met bestemming Ca nada. Voor het jaar 1948 had men nog grotere verwachtingen. Men raamde het aantal landverhuizers op ongeveer 10.000. Het resultaat was echter dat 7000 Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen zich naar Canada lieten ver schepen. Toch valt over gebrek aan belangstel ling' niet te klagen. Op 22 April a.s. zal het eerste Nederlandse schip van dit iaar het s.s. ..Tabinta", naar de nieuwe wereld vertrekken met 700 emigranten aan boord. 18 Mei a.s. zal ditzelfde schip wederom de reis maken met een even groot aantal. Ook de „Volendam hoopt in de maanden Juni en Juli tweemaal de oceaan over te steken om tezamen 2700 Nederlanders in Canada aan land te zetten. Met ingang van 3 April zullen de vlieg tuigen van de Batavia-route der K.L.M. inplaats van Maandag, Donderdag en Zaterdag des morgens vroeg van Schip hol vertrekken: Zondag, Woensdag en Vrijdag des avonds laat. Des Zondags gaat het „slaapvliegtuig" naar Indië, des Woensdags het vliegtuig met vier en een halve ton post en des Vrijdags met twintig passagiers en an derhalve ton post. (Van onze redacteur) De Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft ons te Utrecht een diner aangeboden en daar mede gelegenheid gegeven van ge dachten te wisselen over de Neder- lande buitenlandse handel in het alge meen en de Jaarbeurs als stimulans van het internationale goederenverkeer in het bijzonder met verschillende con- seillers en attaché's van de Ambassa des. Bij de besprekingen, die wij voer den, stond bij ons de vraag voorop, hoe en wanneer wij ons voornaamste doel, namelijk het meer en meer gaan in de richting van een evenwichtige handels balans, zouden kunnen bereiken. De antwoorden getuigden van een zeker optimisme, dat ons goed aandeed, want zij werden gegeven in het teken van Marshall en Benelux, twee grote licht punten in het jaar 1949. De 52ste Jaar beurs treft samen met deze twee be langrijke namen en heeft daarom juist een bijzonder belang. Immers is in deze twee woordjes opgesloten de hoop, dat stap voor stap het handelsverkeer via het herstel van ruimere goederen- en vrijere wisselmarkten de wereld weer tot welvaart zal brengen. Om het ge wenste doel te bereiken, zal echter nog veel moeten veranderen. In afwachting daarvan is de komende jaarbeurs weer een niet te verwaarlozen schakel van die ketting, die ons land met de buiten wereld dient te verenigen. Zoals de voorzitter de heer Fentener van Vlis- singen het in zijn welkomstrede uit drukte, zijn daarvoor op de eerste plaats de wederinvoering van multilateraal handelsverkeer en de terugkeer tot vrije concurrentie vereist. (Van onze Haagse redacteur) In de oorlog opgericht als „Queen Wil- helmina Fund", later omgezet in „Ame rican Relief to Holland" en vervolgens onder de defintieve naam „United Ser vice to Holland" heeft de georganiseerde Amerikaanse liefdadigheid ons land in de jaren na de bevrijding op grote schaal voorzien van levensmiddelen en alle mogelijke goederen. Achter deze actie is thans een punt gezet, daar van bijzondere nood in Nederland niet meer gesproken kan worden. Bij het opmaken van de balans blijkt, dat langs deze weg in de twee jaren direct na de bevrijding bijna zes mil lioen stuks kleding en paren schoenen naar ons land verscheept werden Hier na zijn zendingen gevolgd ter waarde van rond 1,3 millioen dollar, waaronder die van het vorig jaar nog een gewicht van zevenhonderdduizend Engelse pon den beliepen. (Van onze Rotterdamse redacteur) Op tal van plaatsen in ons land kan men de televisie-uitzending van Eind hoven ontvangen, maar veelal is dit nog gebrekkig. De mogelijkheden voor tele visie-ontvangst door amateurs worden uitgebreid, als eind Mei een nieuwe te levisiezender in de aether komt, die een gebied zal bestrijken, dat binnen een straal van 40 a 45 km. om Rotterdam ligt. Deze zender is door Rotterdamse amateurs gebouwd en zal worden ge plaatst op de zolder van een graan schuur te Overschie. De totale hoogte is dertig meter. Een der promotors is de heer C. L. Zaalberg, die een uitgespro ken televisieknobbel heeft en die uit gebreid kan spreken over roepletters, modulatie, bandbreedte en verticale polarisatie, voor de leek evenzovele on derwerpen, waar hij een vraagteken achter denkt. Er komt een geluidszender, een tele visiezender en een televisiecamera. De geluidszender is gereed, de andere ap- paraturen naderen hun voltooiing. Al deze ingewikkelde constructies zijn door een groep amateurs vervaardigd. Aller eerst denkt men smalfilms uit te zenden en later hoopt men cabaret-voorstellin gen te geven. Het doorzenden van de Philips-uitzendingen schijnt niet zo ge makkelijk te gaan als amateur-ontvan gers zich wel voorstellen. Men zal op Zaterdagmiddag en enkele avonden in de week uitzenden, waarschijnlijk op een 2-meter band, waardoor echter de radio-amateurs in de knel komen. Ge hoopt wordt evenwel op een aparte band. transcontinentale lijnen INTERCONTINENTALE LIJN VAN DE KL M BATAVIA VOORNAAMSTE INTERINSU- LAIRE LIJNEN VOORNAAMSTE LIJNEN VAN MET BEDRIJF IN WEST-INDIE jnFR GLASG AMSTEROAM GANDE SHANNO LISSABON NEW YORK SHANGHAI CURACAO KANO leopol VILLE PARAMARIBO BAT AVI RIODE MAURITIUS JANEIRO JOHANNES- /burg ONTEVIDEO BUENOS 49143 i^nooT ALLEEN GEVLOGEN IN DE RICHTING NAAR AMSTERDAM AIRES V. PELT-PA COP. MARTEN TOONDER STUDIO'S 32. Waarom doet ge dat!" zegt Winonah ongerust. Waarom liet ge die man, die je wilde vermoorden, vertrekken? Ik heb een onrustig gevoel, EricIk hoop niet, dat je dit zult betreuren!" Ook de Vikingen wijzen op hun wantrouwen jegens de spion en Pum-Pum zegt strijdlustig: „Waarom niet gevangen, slechte man? Hij nu vrij! Niet goed! Mij, niet dapper om niets! Bah!" Doch Eric antwoordt hun allen: „Ik moet de vriendschap van het volk, welke Omon verspeeld heeft, terugwinnen. Met haat en wraak bereik ik niets, wel echter als ik toon. dat ik onwetendheid vergeven kan en geduld genoeg heb om mijn volk de gelegenheid te geven het vertrouwen in zijn koning ie hervinden Winonah zwijgt op deze woorden en nu vervolgt Eric: Koning Langha moet op de hoogte gebracht worden van mijn aanwezigheid. Zelf kan ik niet gaan. Wil jij. Winonah, trachten Langha voor mijn plannen te winnen? De tijd. dat ik hier lig, mag niet ongebruikt voorbij gaan." Winonah stemt toe en de volgende morgen begeeft zij zich op weg naar de burcht van koning Langha, begeleid door twee stoere Vikingen. Zwijgend lopen de mannen naast Winonah's paard voort. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben hun duidelijk gemaakt, dat zij op hun hoede moeten zijn. Ondanks de ogenschijnlijke loyaliteit van de spion houden de Vikingen en ook Winonah rekening met de mogelijkheid dat de man niet te vertrouwen is en zii houden voortdurend de omgeving in het oog Doch niettegenstaande hun oplettendheid bemerken zij niet, hoe vanuit een bosje twee donkere gestalten voorzichtig naar voren treden en na een korte aarzeling op een afstand ons drietal beginnen te volgen (Van onze Haagse redacteur) Het zal de bezoekers van de Jaarbeurs aan het hart gaan, wanneer zij straks in de stand van „N.V. Waldorp Radio" de demonstralTice pardoes een gat zien knippen in een goede wollen sport kous. Ze zullen echter ver baasd staan, gelijk het uw verslaggever verging, toen hij voetje rond die naald, waar door de stof stevig aange drukt blijft, een prettige, moderne uitvoering: licht groen gelakt en natuurlijk gestroomlijnd, en een handle voor de aandrijving, waarbij een simpele kniebeweging voldoende is. Verder is demachine, voor een dergelijk apparaat, zeer licht, namelijk 11 kg. en gistermorgen bij een demon stratie van de nieuwe „Fri- dor"-naaimachine te Den Haag deze schade in een mi nimum van tijd vrijwel on zichtbaar zag repareren. Met de naaimachines is het eigenlijk een merkwaardige geschiedenis: terwijl tal van huishoudelijke apparaten ge- perfectionneerd werden, bleef de ontwikkeling van deze machine de laatste decennia nagenoeg stil staan. Vandaar, dat Nederland, doch ook de Verenigde Staten, een goede kans maken op de wereld markt met de nieuwe, draag bare electrische naaimachine, welke de hierboven genoem de Haagse fabriek met steun van een Zwitserse industrie, gaat produceren. Deze „Fridor-Stitcnmaster" is uitgerust met een serie technische snufjes. Het le- kenoog registreerde o.a. een ingebouwd lampje vlak bij Er zijn Amerikaanse inge nieurs en Zwitserse technici aan de voorbereiding van de productie te pas gekomen. Nederlandse arbeiders heo- ben een speciale opleiding voor de fabricage in Zwit serland gekregen en zo kan Waldorp op het eind van deze zomer de eerste appa raten op de markt brengen tegen een prijs van rond driehonderdvijftig gulden. Het volgend jaar hoopt men een productie te bereiken van twintig- a vijfentwintig duizend machines. De nieuwe naaimachine wordt gemaakt van onder delen, waarvan er sommige geïmporteerd moeten wor den, doch daar de industrie hier te lande gevestigd is betekent deze fabricage de- viezenwinst: wegvallen van de import uit Zwitserland van het afgewerkte product en een zeer goede mogelijk heid tot export kan ze worden opgeborgen in een soort tas met ritsslui tingen, zodat, wie daaraan behoefte gevoelt, er mee op reis kan gaan. Daarbij komt dan nog, dat het apparaat heel wat minder lawaaierig is dan de machines, waar aan wij tot nu toe gewend zijn. De ware trouvaille van de „Fridor" werd echter nog niet genoemd: deze bestaat in een vrije, zwevende arm, waarop een kous of sok kan worden gestoken; het deed ons denken aan een mou wenplank voor het strijken. Voor groter werk kan een metalen plaat worden aan geschoven. Met deze naaimachine wordt geborduurd, geappli- ceerd, gezoomd, gestopt en wij kregen niet de indruk, dat het alleen de demonstra- trice was, die al deze won deren met de „Fidor" weet te verrichten. Dat ultraviolette stralen in staat zijn de samenstelling van bepaalde voorwer pen aan te tonen, is reeds lang be kend. Dat men vervalsingen in chèques effecten en andere- waardepapieren kan aantonen door ze bij ultraviolet licht te onderzoeken is evenmin nieuw. Tot voor kort geschiedde dit echter uitslui tend met behulp van een vrij ingewik kelde apparatuur, die in een donkere kamer was opgesteld. Hierdoor werd b.v. het nagaan van aan schilderijen aan gebrachte restauraties zeer lastig, daar hierbij een onmiddellijk vergelijken bij dag- of kunstlicht van veel belang kan zijn. Thans heeft „The Artiscope Industry" te Breda een apparaat vervaardigd, dat de bovengenoemde bezwaren onder vangt. Het toestel bevat een ultraviolette lamp_ is opgeborgen in een klein, g e- makkelijk draagbaar kastje en kan zo wel bij dag- als bij kunstlicht worden gebruikt. Daar bij oude schilderijen de oude verf, wanneer deze met ultraviolette stralen belicht wordt, vervaagt, terwijl alle later aangebrachte verf of kleur stoffen gaan spreken, kan men met een oogopslag de restauraties zien. Dat het toestel daarom van groot belang kan zijn voor kunsthandelaren, collection- neurs en taxateurs is duidelijk. Door de mogelijkheid er onmiddellijk vervalsingen op papieren en de aard van bepaalde stoffen mee aan te tonen, zal het belangrijke diensten kunnen be wijzen bij banken, politie en in allerlei takken van handel en industrie. Chinese communisten hebben zich thans bii de guerilla's van Vietnam aangeslo ten in de strijd tegen de Franse overheer sing. Berichten maken melding van ge vechten die de laatste veertien dagen her haaldelijk tussen Chinezen en Franse troe pen aan de grens van Indo-Chma gevoerd worden. Meer dan de helft van het budget voor 1949 van de Brits-Amerikaanse Bizonale Economische Raad zal gebruikt worden voor hulpverlening aan het ge blokkeerde West-Berlün. De voorgestel de totale uitgaven bedragen 946 miHioen mark (ongeveer 750 millioen gulden), waarvan 480 millioen mark (ruim 380 millioen gulden) voor de hulp aan Ber lijn bestemd is. NO moot U profiterenI NO is het heerlijkste zomerse fruit tegen veel lagere prijzen overal te koop I Geniet nu ookl Tracieer Uzelf en Uw gezin I WINTERZON KRISTAL BIRD'S EYE VONK VITA Het is mogelijk, dat Radio-Berlijn, het machtige propagandamiddel van het Sovjet-Russische militair bestuur, moet worden opgeheven, nu. de Westelijke mark het enige wettige betaalmiddel in West-Berlijn is geworden, aldus Reuter. De studio's bevinden zich namelijk in de Britse sector en 80 pet. van het perso neel,- waaronder technici, musici en om roepers, woont in West-Berlijn. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat het Britse vakver bond T.U.C. mogelijk binnenkort de Britse autoriteiten zal verzoeken, de Duitse vakverenigingen in West-Berlijn uitgebreider bevoegdheden te geven. De Cadanese premier L. St. Laurent heeft, in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de maatregelen, welke nodig zijn om Canada en New-Foundland samen te voegen, de koninklijke goedkeuring hebben ontvan- I gen. Op 1 April zal in Ottawa en in St.- John het tot stand komen, van de Unie feestelijk gevierd worden. De zuiveringsrechtbank van Opper- Beieren heeft Martin Bormann bij verstek tot 10 jaar internering in een werkkamp veroordeeld. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Op de Haagse Conferentie werd een commissie ingesteld, belast met de be studering van het probleem der water wegen, in het bijzonder de kwestie van het Moerdijkkanaal. Die commissie zal bestaan uit drie Nederlanders en drie Belgen. Nederland heeft zijn drie vertegen woordigers reeds aangewezen, België nog niet. Een van de Nederlandse commissie leden, oud-wethouder van Rotterdam, heeft in een rapport aan het bestuur van de P.v.d.A. de mening uitgedrukt, dat het Moerdijkkanaal geen dwingende noodzaak zijn kan zolang de Rotter damse haven tiet peil van 1938 niet heeft bereikt en dat zal pas over jaren het geval zijn. Verder wordt in het rapport gezegd, dat aan het verlangen van de Antwerpenaars niet voldaan kan wor den, omdat dit nadelig zou zijn voor Rotterdam, dat nog gebukt gaat onder de slagen waardoor het werd getroffen. Het feit dat zij van een commissielid komen, zegt men hier. doet de vraag oprijzen of het de bedoeling is het werk van de commissie te torpederen nog voor zij begonnen is. In dat geval had de instelling ervan geen enkel nut. Een Antwerpse afvaardiging heeft zich Don derdag reeds naar eerste minister Spaak begeven om tegen deze handelwijze protest aan te tekenen. Minister Bevin heeft gisteren in het Britse Lagerhuis gezegd, dat het stop zetten van de gehele handel met de Rus sische zone, zoals dit vaak geopperd wordt als vergeldingsmaatregel voor de blokkade van Berlijn, „sancties zou be tekenen en sancties zouden oorlog be tekenen." Bevin verklaarde nog steeds niet te wanhopen aan een verenigd Duitsland. De Britse minister van Buitenlandse Zaken kondigde aan, dat het in de be doeling ligt het vervoer over de lucht brug aanzienlijk op te voeren. „De kos ten van de luchtbrug zijn," zo zei hij, „tot nu toe totaal niets vergeleken bij de kosten van een militaire actie, welke nodig geweest zou zijn indien Rusland tot aan de Rijn was gekomen." Bevin zou vandaag naar Washington vertrekken, waar hij 4 April het Atlan tische Pact zal ondertekenen. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. (Adv.) Voor de meeste mensen begint de dag taak al vroeg, te vroeg naar hun zin, en misschien is het moeilijkste van die dag taak wel het opstaan, de ogen openma ken, de dekens terugslaan en weer in de tredmolen klimmen. Want ze zijn zo loom nog en zo moe als de nachtrust voorbij is: ze zijn helemaal niet uitgerust, vooral nu niet, in het vroege voorjaar. Onze grootouders spraken van dikbloe digheid na de winter en ze gingen naar de chirurgijn om adergelaten te worden. Nu nog hoort men verhalen, dat de voor jaarslucht zo zwaar is, zo, interend. Het seizoen echter heeft als zodanig niets te maken met deze moeheid, die voorjaars moeheid, en de voorjaarslucht is even fris en verkwikkend als de lucht in welk ander seizoen ook. Wat echter de oorzaak is kan met weinig woorden, heel duidelijk gezegd (Copyright Ultg. De Koepel, Nijmegen) 24 Halverwege het huis schoot Zand- vrouwtje haar te binnen. Ze verlangde er naar. bij iets van haar zelf te zijn en sloeg dus het zijpad in naar de tul- penschuur. Al kon dan het gele katje bij lange na Ginger niet vervangen, het had zich in haar hart toch een plaats veroverd. In de schuur hing een droge, aange name lucht, toen ze er tussen de reeds leger wordende stellingen zocht naar het poesje. Ze vond het beestje niet. Blijkbaar had Zandvrouwtje het te druk met haar nieuwe taak om op mui zen te jagen dan dat ze zich kon be kommeren om het geroep van* Elspeth. Milady ging verder de molen in en liep de trap op naar de omloop. De mensen, die beneden op het veld druk in de weer waren, merkten haar niet op. In de verte, tussen de duinen door. zag ze een stukje van de zee. Daardoor voelde ze zich wat dichter bij Enge land. Die zee was ook dichtbij Kent- moor. Natuurlijk zou ze daar eens weer terugkomen zei ze tot zichzelf. Ze dacht aan de morgen het scheen al zo lang geleden toen haar vader van Lon den terugkeerde en ontdekte. dat ze gezwommen had. Toen al was hij bang geweest, dat haar iets zou oveikomen. Zou hij verrast opgekeken hebben, toen hij haar boodschap had ontvan gen. de boodschap, dat ze nog leefde. en veilig en wel in dit vree,m.!% verblijf hield. Haar mond vertrok zich. Wat zou haar vader wel denken, als hij kon zien, hoe druk de mensen zich maakten met het planten van tulpen bollen. Ongetwijfeld zou hij zeggen, dat dit in geen geval werk voor een meisje was. Wie had dat vroeger kunnen denken. Dat zij tulpenbollen zou poten, net ais Pieter of Anneke. Trouwens, zij kende al verschillende andere werkjes. die mevrouw en Anneke haar geleerd had den. Dat was toch wel wonderlijk hier in Holland. Mevrouw had meer dan één dienstmeisje, maar toch was ze zelf heel veel in de keuken om aanwijzin gen te geven, omdat ze ervan hield dit te doen. Ook was het niet nodig zo als ze toch deed om dan rond te lopen in een gewone batisten jurk. met een eenvoudig kapje op haar hoofd, want ze had een kast vol zijden stoffen en veel juwelen. Elspeth dacht aan haar parels, ver borgen in een boom en herinnerde zich i opeens het kleinood, dat Pieter giste ren voor haar meegebracht had uit Haarlem. Ze haalde uit haar zak een kleine zilveren bonbondoos vol kaneel- tabletten. Toch was ze nog zo boos op hem, dat ze het hem eigenlijk liever terug zou geven, maar het was zo'n bijzonder aardig doosje. En Pieter was zó verrukt geweest, toen hij bemerkte, dat het bij haar zo in de smaak viel dat hij het zich wel erg zou aantrekken als zij het hem weer teruggaf. Toch verdiende hij een standje van haar. vond ze. Milady knabbelde eerst wat aan het lekkers uit het doosje, maar deed het toen dicht. Onder haar. op het veld, liep mijnheer Voort in de richting van de schuur, waarschijnlijk om nog wat bollen te halen. Nauwelijks was hij binnen, of Pieter keek op. alsof hij al lang in de gaten had gehad, dat zij daar boven stond. Hij wuifde naar haar. en Elspeth kon niet langer boos zijn op hem. Het was toch wel een goe de ep vriendelijke jongen. In de molen was het altijd wat schemerig, omdat het licht maar naar binnen kón stralen door één venster, dat bovendien telkens een beetje ver duisterd werd, wanneer een der wie ken er voor langs draaide. Als men er binnen kwam. uit het volle zonlicht, zoals Elspeth nu. leek alles wel zwart: ze kon er nauwelijks iets zien. Ze was al bijna onder aan de trap. toen ze Pieter's vader opmerkte. Door het ge luid van de wentelende wieken had deze Elspeth's voetstappen blijkbaar niet gehoord, want hij schonk geen aandacht aan haar. Elspeth wilde beginnen te praten. maar slikte haar woorden weer in Toen haar ogen zien wat aan het slech te licht hadden gewend, zag ze iets heel vreemds gebeurenMijnheer bukte zich. diep en duwde met de hand tegen een van de bollenschappen naast het venster. Daardoor werd aan de achterkant een plank opengedrukt. die een opening had afgesloten van onge veer twee voet lang en zo breed als de plank. Ze hield haar adem in en rekte haar hals uit om goed te zien. wat er ge beurde. Mijnheer had enkele gevouwen papieren in zijn handen en die legde hij in het verborgen hoekje. Toen hij dat gedaan had. aarzelde hij even vlug nam hij er iets uitwat. dat kon Elspeth niet zien. want toen hij het aandachtig ging bekijken, stond hij met z'n rug naar haar toe. Maar ze was getroffen door de houding van Mijnheer: het leek wel of hij verdrietig en vol zorg over iets was. Milady ging van de trap zachtjes naar hem toe, zó zachtjes, dat ze. vóór hij haar hoorde aankomen, dicht genoeg bij hem was om te zien wat hij in de handgn had. Het was een minia tuur op ivoor, een dame, een heel mooie vrouw met blond haar, die over haar hoofd een prachtige, kanten sluier droeg. Een uitroep van bewondering ontsnapte Elspeth's mond. Mijnheer schrok hevig. Hij bedekte vlug het kleine schilderijtje met zijn handen en keek haar boos aan. Maar Elspeth kon niet nalaten te zeg gen hoe mooi ze de dame op de minia tuur vond. „En wie stelt het voor?" De innemende stem waarmede Milady de vraag stelde ontwapende Mijnheer geheel. En tot zijn eigen grote verwonde ring vertrouwde hij nu aan dit meisje iets toe, waarvan hij alleen had wülen hebben, dat zijn vrouw het wist. „Dat was de moeder van Jan." Hij deed een stap achteruit van schrik, toen hij dit zichzelf hoorde zeggen. Elspeth was vol van de miniatuur, die ze uit zijn hand genomen had. „Wat ziet ze er aardig uit. En zo lief!" Maar vroeg ze zich af waar wa ren Jan's blinkende ogen en zijn zwarte wimpers, waar zijn besliste, krachtige mond? Dit blonde gezicht was zo anders dan het zijne. Toch meende ze in naar voorname trekken en in die kalme, blan ke schoonheid enige gelijkenis met iemand terug te vinden. „Jan lijkt niet erg op haar," vond ze tenslotte. „Neen, dat is zo," antwoordde Mijn heer die blijkbaar op eens weer korze lig, met een korte beweging het portret terugnam. Verrast door de toon van zijn woorden, keek Milady op, en hun ogen ontmoetten elkaar: de hare vol medeleven en vra gend, de zijne vol ontroering en zorg. (Wordt vervolgd worden: wanneer we in het voorjaar last hebben van moeheid en loomheid, dan is dat een gevolg van een verkeerd diëet in de winter. We hebben gebrek aan vitamine C, dat ons lichaam nodig heeft om zijn goede conditie te bewa ren. Vroeger, voor honderd jaar, was dat nog veel erger. Toen kregen de men sen aan het eind van de winter heel vaak gezwollen en pijnlijk tandvlees, soms werden het bloedingen en ontste kingen en dan kwam „de meester", de dokter, die dan lepelkruid en dergelijke voorschreef. De kwaal heette scheurbuik of scorbut, en de kwaal, die we nu voor jaarsmoeheid noemen, is een voorstadium van scheurbuik, de gevreesde ziekte der oude zeevaarders. En die oude zeevaar ders hebben al vrij snel ontdekt, dat de lelijke kwaal heel snel over is, wanneer verse vruchten en groenten gegeten wor den: dat wasi het zij terloops opge merkt, het ontstaan der Kaapkolonie als pleisterplaats op weg naar de Oost. Wij kunnen ons voorstadium van scheurbuik kwijt raken door verse groenten en vruchten: we hoeven er zelfs helemaal niet aan te lijden, wan neer we in de winter ons voedsel nuttig gebruiken. Want dat vitamine C is wer kelijk niet zo heel schaars: een pond aardappelen, een paar ons spruitjes, boe-, renkool, Brussels lof en wat dies meer zij, dat alles bevat voldoende om onze dagbehoefte aan vitamine C te dekken. En als we die groenten niet doodkoken, de aardappels niet te lang geschild laten staan, ons eten snel koken, liefst zo dat de lucht er zo weinig mogelijk bij kan, dan genezen we van onze voorjaarsmoe heid in een paar dagen. Sinaasappelen en citroenen helpen geweldig. Daarnaast merken we wel op. dat voor al kinderen naast moeheid een ander verschijnsel vertonen: ze krijgen mak kelijk neusbloedingen, hebben blauwe olekken „van niets" en kriigen bonte bulten van het kleinste stootje. Ook dat is heel vaak een vitaminegebrek, maar vooral van vitamine A. dat echter even eens in bladgroente voldoende aanwezig is. We trachten door het diëet te ver beteren de kwaal te bestrijden, maar vooral bij zuigelingen en kleuters nemen we geen risico. Het kan ziin. dat toe diening van vitaminepreparaten gewenst if noodzakelijk is. Dat doen we echter niet op eigen houtje, maar we vragen raad waar goede raad te krijgen is: bii de consultatiebureaux voor zuigelingen en voor kleuters.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3