NEDERLAND SIGARENLAND? DE WERELD ROND VOORTAAN GAAN WE MET DE NEUS KOPEN Truman's eerste tegenslag in gevecht met de „Vrijbuiter" Het gaat om iets belangrijkers dan een reglementskwestie A TLANTISCH PACT VERÖÖRZA PARLEMENT EEN WARE POLITIEKE VELDSLAG De Gasperi, Sceiba, Togliatti en Nenni meesters van het gevecht |g Een griezelig symbool Zuiveringsactie bij Peniwen J Voorbereiding van internationaal perscongres te Rome Advertenties, die naar ham, chocolade en gas ruiken Truman's programma der „burgerrechten" KLM gaat op Milaan vliegen Debat van negen en veertig uur aan één stuk Wachtkamer van een groot spoorwegstation 4 VRIJDAG 25 MAART 1949 PAGINA 5 ENGELSE MINISTER VAN VERKEER IN NEDERLAND Voor ondertekening van accoord voor verhuur van onze vloot Elf doden en negentien arrestaties Staking in Suriname opgeheven i Ma- •11 13 rail- lend .rtie- Ifond loon na- Serie furde in niet |uter, B op oor- iven oor- 'iens Side, l*7age wei sla- Él af i ster- tbert staf ordt nde gen. neur ver- fh en jeedt, "ana- be- bij ond ege- uit- ■oor- verd sver Op dese tant- voor De H. Vader heeft vorige week een aan tal Mexicaanse pelgrims in audiëntie ontvangen. Met het m.s. „Mecklenburg" is Woens dagavond de Britse minister van Verkeer, mr. Alfred Barnes, in Nederland aan gekomen. Hij werd in Hoek van Holland verwelkomd door zijn Nederlandse ambt genoot, mr. D. G. W. Spitzen, door de Britse ambassadeur, sir Philip Nichols, alsmede door de waarnemend directeur- generaal van Waterstaat, mr. P. J. Vos. Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal de Britse minister een vier tal dagen in ons land doorbrengen ter gelegenheid van de ondertekening van een overeenkomst tussen beide regerin gen over de financiële afwikkeling van vorderingen, voortvloeiende uit het ge durende de oorlogstijd verhuren van een groot gedeelte der Nederlandse koopvaardijvloot aan de Britse regering. Door de toenmalige minister van Ver keer werden reeds op 25 Maart 1947 en op 23 Maart 1948 te Londen overeen komsten afgesloten. Thans zal een derde overeenkomst worden aangegaan, waar door op enkele ondergeschikte uitzon deringen na, de gehele financiële rege ling zal zijn afgewikkeld. De vergoeding zal omstreeks 850.000 bedragen, terwijl bij de vroegere over eenkomsten omstreeks 12 millioen is betaald Deze overeenkomst is vandaag gete kend in de Trèves-zaal van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. Bij deze gelegenheid zouden zowel de mi nister van Verkeer cn V atesrstaat, mr. D. G. W. Spitzen, als zijn Britse ambt genoot het woord voeren. Het begint er naar uit te zien, dat de tabak het laatste distri butie-artikel zal worden. Ja, ook de sigaar, want al is de sigaar officieel zon der bon te krijgen, in werljelijkheid is dat niet het geval. Men koppelt sigaren aan sigaretten en pijptabak. Het begint wel iswaar te luwen, maar tot dusver was de situatie zo, dat de sigaren roker sigaretten of pijptabak moest kopen om aan siga ren te kunnen komen. En wat voor siga ren! De gepoeierde sten gels stinken de winkels uit en het is nog lang niet zeker, dat het poeder is die de sigaar dekt. Het kan evengoed verf zijn. Afgaande op de reuk en de smaak, vermoedt men verf. Een goed roker be gint met het mondstuk van zijn sigaar af te vegen met zijn zakdoek. Dit be tekent doorgaans het ein de van die zakdoek, maar dat heeft een roker er voor óver. Voor alle ze kerheid draait hij dan het mondstuk in een papieren pijpje om het beledigend contact met eventuele restanten van verf en zelfs met de huid van het zon derlinge gewas te ontgaan. Laat men dan zijn criti- sche zin thuis, dan wil men wel eens een vleugje aroma in de neus of een trekje tabaksrook op de tong ontwaren, doch door gaans duurt dit niet lan ger dan een minuut. Dan dringen zich kleine genie pige stankjes op, die her inneringen wekken aan oorlogskruid en weemoe dig verlangen naar de tabak van weleer, toen Nederland nog rookwaren afleverde voor eigen volk. Wie de weg kent, kan hier en daar nog wel eens een gelukkig resultaat opvan gen van de goede zorgen des werkmans, die kans heeft gezien een redelijk partijtje behoorlijk te men gen en als goed vakman geweigerd heeft de poe derspuit te gebruiken. Maar dit is een uitzondering en een tref, welke dan ook al leen te beurt valt aan ken ners. die hun neus in de goede richting hebben ge stoken. Maakt Nederland dan'geen goede sigaren meer? Och ja, ze zijn er bij millioenen, maar ze gaan naar het bui tenland en te oordelen naar de exemplaren die we heb ben geproefd, houden ze re kening met de buitenlandse reis. Ze kunnen namelijk de vergelijking met het product van vroeger niet doorstaan. Ze zijn bovendien óók ge verfd. maar dat is een zaak die de buitenlandse kopers Corona (of een dubbele), zo'n Henry Clay of een Romeo. En soms treffen we een meesterlijk meng sel van Cuba en Bahia, hetgeen ons dan inspireert tot het mooie lied: Ai. ai, ai. Maria, sigaren uit Bahia. En dan denken we met droefheid in het hart aan de tijd, dat Ne derland tabak verwerkte, die na noeste arbeid en bij goed vakmanschap dat brave, degelijke, door werkte product afleverde, zonder hetwelk de Brazi liaan en de Havana niet eens tot hun recht kon den komen. Want deze hoogtepunten in de ta- aangaat. De buitenlandse? Ook gij, Nederlander, kunt die sigaren kopen, als ge er het geld voor over hebt en dit geld in buitenlandse va luta beschikbaar hebt. Voor de rest moogt ge er naar kij ken. Ze liggen bij honder den te pronken in uitstal kasten van hotel en schouw burg. Ze liggen daar reclame te maken tegen de tijd, dat ze weer verkrijgbaar zullen zijn en het mag u verba zen, dat ze daar zo veilig liggen. Want zou het wonder wezen, wanneer een of ande re hartstochtelijke roker, die nu eindelijk wel eens een goede sigaar wil roken, de ruiten insloeg en een kistje te voorschijn trok? Zou hij dit doen, hij zou toch^ nog zijn zakdoek nodig hebben om de verfstof weg te ve gen. ''"'ant aan poeder geen gebrek. Al die sigaren heb ben één kleur, van welke ta bakken zij ook stammen. Men rookt geen tabak meer, men rookt een kleurstof, zelfs dóar. Zo nu en dan valt ons een Braziliaan in handen. Zo'n echte uit Bahia, zo'n Suerdieck, zo'n Danne- mann, zo'n Costa Penna. En we lopen wel eens tegen een Cubaan op. Zo'n bakscultuur van alle dag vonden hun betekenis in het regelmatig gebruik van de goede Nederlandse sigaar, die de onmisbare achtergrond vormde, waar tegen hun glorie zichtbaar werd. Ach, het is allemaal maar heimwee naar een ver verleden. Zal het nog ooit goed komen? Zal de traditie niet verloren zijn, als we weer over Tabak kunnen gaan praten? Alle berichten, die de kranten rondstrooien over ophef fing van de tabaksdistri butie, over uitstel van op- heffig, over vermindering, over verhoging van de rantsoenen, over de ver betering der kwaliteit. het is, geloof ik. alleen maar begonnen om die glazen uitstalkasten voor bestorming te vrijwaren. In alle geval: dat de sigaar het laatste distributie-ar tikel gaat worden in Nederland, is op zichzelf al een griezelig symbool™ Dbg. Naar het Indise departement van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, is me vrouw Wijajalaks'jmi Pandit, zuster van Pandit Nehroe, tot ambassadrice te Washing ton benoemd. Zij stond tot dusver aan het hoofd van de Indise ambassade te Mos kou. John Lewis, president van de United Mijnwerkers-vakvereniging, heeft de 463.000 bij dit verbond aangesloten mijn werkers, order gegeven om Maandag a.s. dus na twee weken, weer aan het werk te gaan. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met algemene stemmen de benoeming van Louis Johnson tot minister van Defensie bekrachtigd. Johnson zal James Forrestal op 1 April opvolgen. Minister-president Themistocles Sofoulis heeft zigji uitgesproken voor het gebruik van Amerikaanse en andere geallieerde troepen bij de bescherming van de Griekse Noordelijke grenzen tegen communistische infiltraties. Dr. Konrad Adenauer, voorzitter van het Westduitse Parlement en leider van de Christen-Democraten, heeft de Westelijke bezettingsmogendheden in een toespraak tot een groep Zwitserse Parlementsleden te Bern cr van beschuldigd-haar ontfoari- telingspolitièk te gebruikertvoor het ver nietigen van de Duitse concurrentie in an dere dan oorlogsinduc 'ieën. „Vijf Juni. de dag waarop de zones werden ingesteld, is de zwartste dag in de Europese geschie denis", zo zei hij. Het Internationale Bureau voor Katho lieke Journalisten, dat 28 Maart a.s. te Luzern zal samenkomen, zal worden verzocht een internationaal perscongres voor te bereiden, dat in 1950 te Rome zal worden gehouden. Wanneer dit con gres zal worden gehouden, waaraan journalisten van de gehele wereld zui len deelnemen, zal een plan worden voorgelegd, waarin wordt verzocht een internationale organisatie van katho lieke journalisten op te richten. Deze organisatie zou dan boven de landelijke organisaties moeten staan en dienen om de samenwerking in de katholieke pers wereld op het gebied van essentiële vraagstukken van deze tijd te bevorde ren, en in bijzondere gevallen haar stre ven te coördineren. De ministers van Buitenlandse Zaken der drie Westelijke bezettingsmogend heden zullen 6 April te Washington een conferentie openen over Duitse aange legenheden, aldus wordt volgens AP. in Franse officiële kringen verkiaerd. Op deze conferentie zullen de ministers trachten een oplossing te vinden voor de voornaamste punten van het gepro jecteerde bezettingsstatuut voor Duits land. Als zekere Amerikaanse reclamepsychologen hun zin krijgen, zal binnenkort een krant voor u geen onverdeeld genoegen meer zijn. Want dan gaat een adver tentie voor ham naar ham ruiken, een annonce voor bonbons naar chocolade, een reclame van de gasfabriek naar gas en de minzame aen. beveling van een gerenom meerd eethuis zal de hele geurengamma van de keuken bevatten. En dat alles in een en hetzelfde nummer van uw lijfblad. De heren hebben n.l. ont dekt, dat, zoals de liefde althans bij de man door de maag gaat, de kooplust bij de vrouw en bij de man door de neus gaat. De dames kopen b.v. kou sen met haar neus. Als men haar twee dozen kousen van hetzelfde fabrikaat, van de zelfde kwaliteit, priis en kleur voorlegt, zullen zij die kiezen, die een beetje lekker ruiken. Dat is geen grapje, maar zo waar, dat een bepaalde kou senfabrikant van plan is een stapje verder te gaan en ge bruik te maken van de mo gelijkheid om drukinkt te parfumeren. Hij wil al zijn advertenties met speciaal geparfumeerde inkt laten drukken en dezelf. de inkt gebruiken voor zijn briefhoofden, zijn drukwerk, zijn verpakkingen enz. m de hoop, dat de dames door naar neusjes onweerstaanbaar naar zijn fabrikaat zullen worden getrokken. Sommige brandverzeke ringsmaatschappijen hebben dit denkbeeld reeds in prak tijk gebracht, ze sturen u een folder, waarop een bran dend huis is afgebeeld en u ruikt de lucht van brandend hout. Het beroerde van de geu rende inkten is, dat u geen hond of kat meer zult kun nen houden, want zodra in een krant of tijdschrift een advertentie van vleeswaren voorkomt, zal het lieve dier, aangetrokken door de ver lokkende geur, zodra het de kans krijgt naar de voor deur vliegen en het blad od- vreten voor u het in handen krijgt. Het parfumeren met een bepaald doel is overigens niets nieuws. Denk aan de zeep. Voorts waren er al al lerlei artikelen, die wegens hun onaangename geur een behandeling ondergingen, films kan een bijpassend geurtje geleverd worden, b.v. de geur van vers hooi voor een film, die in het boeren leven speelt. Variaties zijn mogelijk van frisse berglucht tot de stank van pas geteerde wegen en van ozon tot de zwoele geuren van een fcou- waardoor die onaangename geur werd geneutraliseerd of door een aangenamer geurtje vervangen. De toepassing der parfums wordt alleen maar aanmer kelijk uitgebreid. Om de verkoop van cake te stimuleren, .laat men b.v. de winkel naar vanille of ci troen ruiken. Sommige v a- renhuizen in Amerika persen in de Kerstweek een den- nenbomengeurje dooc hun luchtverversingssysteem. Ook bij het afdraaien van doir. Felicitatiekaarten met „bloemetjes" er op kunnen tegelijkertijd naar die „bloe metjes" ruiken en u zult de inkt voor uw vulpen kunnen laten parfumeren met het bij uw persoonlijkheid passende reukwerk. Zelfs „geurconcerten" zul len mogelijk zijn, waar de neus te gast kan gaan aan meeslepende symphonieén van geuren, lichte en zware, zuivere en zwoele, die u naar ongekende hoogten en diepten van emotie zullen voeren. Naar aanleiding van het door ds. Hil- dering gesignaleerde militair optreden in Peniwen wordt officieel gemeld, dat. hiervan bij geen enkele officiële militaire of civiele instantie in Batavia bij ontvangst van het in Nederland ge publiceerde bericht iets bekend was. Uiteraard zijn onmiddellijk telefonisch inlichtingen gevraagd bij de betrokken militaire autoriteiten van Oost-Java waarbij bleek, dat het rapport van de predikant van Peniwen eerst 18 Maart door de troepencommandant van Ma- lang werd ontvangen. Deze stelde aan stonds een onderzoek in, dat nog niet beëindigd is. Ten aanzien van de feiten kan voors hands alleen het volgende aan de hand van een patrouillerapport worden mee gedeeld: „Bij het ziekenhuis van Peni wen werd vuurcontact verkregen met een bewakingsgroep, die deel bleek uit te maken van een bende, welke naar schatting van de bevolking 560 man sterk was. Bij het eerste contact werden vijf leden van de groep gedood. Bij een daaropvolgende zuivering van het zie kenhuisgebouw vluchtte de bende in alle richtingen, waarbij nog zes man vielen. Acht verplegers en elf verpleeg sters werden in arrest gesteld. Nadere bijzonderheden zullen gemeld worden, zodra het onderzoek is afgesloten. Nog steeds vervullen onze jongens in Indonesië een zware plicht. Zij blijven waakzaam teneinde de bevolking te be schermen tegen de aanvallen van de rondzwervende guerillabenden. Soldaat P. A. Luyten uit Breda bü het. overste ken van een kali in de omgeving van Bamiaju. (Bijzondere correspondentie) WASHINGTON, 16 Maart. Wat ik onlangs schreef over het eigengereide en draadharige karakter van de Amerikaanse Senaat te Washington, wordt levensgroot en in technicolor geïllustreerd door het gevecht, dat sedert 28 Februari gevoerd wordt over Regel XXII van het reglement op de senaatsvergaderingen. In dit gevecht heeft president Truman het afgelegd zijn eerste tegenslag, en een zware tegen een minderheid, die juist op het stuk van senatoriale eigenmachtigheid de steun van een meerderheid kreeg. Ret gaat in de verte om iets veel belangrijkers dan een reglementskwestie, h.l. om Truman's program betreffende de „burgerrechten", dat voornamelijk Verbetering beoogt van de rechtspositie en de maatschappelijke gelijkheid der negers. Alvorens echter zijn voorstellen bij de Senaat aanhangig te maken, had de president een wijziging van het reglement nodig. Want zonder die Wijziging is er weinig of ge.en kans, dat de Senaat over de oppositie van de minderheidsgroep der Zuidelijke democraten, de senators uit de neger-staten, heenkomt. Wat in de weg staat, is de „filibuster". „Filibuster" is de ver-Spaansing van het woord „vrijbuiter" en betekent eigenlijk hetzelfde als boekanier. Maar in de parlementaire taal is een filibuster een spreker, die eindeloos aan het Woord blijft om de voortgang van de behandeling te verhinderen, en vandaar Wordt ook de gehele opzet van een minderheid, om de stemming over een voorstel onmogelijk te maken door géén einde aan het debat te laten komen, een „filibuster" genoemd. De Zuidelijke democraten zijn filibus ters bij uitstek en bijna van natuur. Tot 1917 was er geen enkele beper king op de vrijheid van de Senaat, of ook van één senator, om te spreken zo lang hij wilde en kon. In 1917 werd de tegenwoordige regel XXII ingevoerd, die het mogelijk maakt, de beraadsla gingen te sluiten tegen de wil van een of meer senatoren. Regel XXII bepaalt n.l., dat de Senaat met een meerderheid van twee-derden besluiten kan, de be raadslagingen over een aanhangige maatregel te sluiten, en dat daarna iedere senator nog slechts op één uur spreektijd aanspraak kan maken. Maar het vorig jaar bleek ineens, dat de stop van regel XXII geen stop is. Een wetsvoorstel wordt in de Senaat aanhangig gemaakt door middel van een motie, die voorstelt het in behandeling te nemen. Toen nu het vorig jaar de motie werd ingediend om een wetsvoorstel in be handeling te nemen tegen de stern-be lasting (één van de middelen waarmee de negers in sommige zuidelijke staten Van de stembus weggehouden worden), begonnen de zuidelijke democraten een filibuster tegen deze motie. En toen daarop een aantal senatoren de voorge schreven petitie indiende om het debat Volgens regel XXII tc sluiten, betoogden de zuiderlingen dat zulks niet tc pas kwam, daar regel XXII alleen spreekt over „aanhangige maatregelen"; een motie, zeiden zij, is geen aanhangige maatregel, maar slechts een voorstel om een maatregel aanhangig te maken, cn valt dus niet onder regel XXII. Voor zitter van de Senaat was toen Vanden- berg, cn deze republikeinse voorman, of- een motie nu eenmaal geen aanhangige maatregel zijnde het debat over een een motie niet kon worden gesloten. Zulk een beslissing-van-orde van de Voorzitter kan door de Senaat bij ge wone meerderheid weer omvergeworpen Worden, maar dat gebeurde in dit geval biet. De filibuster ging door en won. Staande Vandenberg's beslissing was de enige manier, om een filibuster (over 'n motiea- te beëindigen, de physieke uitputting van de filibusterende minder heid: dag en nacht doorvergaderen tot hun de knieën doorzakken en de keel knarst. Bij een minderheid van enige omvang en goede gezondheid is dat, zoal geen onbegonnen werk, dan toch een Wekenlang karwei, waarbij dan nog komt, dat de wetgevende arbeid onder- Wijl stil ligt, hetgeen de regering tot toegeven kan dwingen. Van Truman's wet kwam dan ook in '48 niets terecht. Voor zijn nieuwe pro gram, waarin de burgerrechten zulk een voorname plaats innemen, achtte de pre sident het daarom nodig, eerst de fili buster aan banden te lengen. Daarmee zijn we aan de 28e Februari, cn het begin van een nogal Ingewikkeld verhaal, dat ik vereenvoudigd zal weer geven. Eerst werd een amendement ontworpen op regel XXII: voortaan zou het debat over aanhangige maatregelen, moties of andere zaken met een twee-derden meerderheid ge sloten kunnen worden. Democraten en Republikeinen werkten samen aan de op stelling. Dit amendement werd vervat in een resolutie, nummer 15 op de lijst, en op 28 Februari diende Senator Lucas, leider Van de democratische senaatsmeerderheid, een motie in om resolutie nr. 15 in be handeling te nemen. De zuidelijke democra ten begonnen onmiddellijk deze motie in een „filibuster" te smoren. Daarop verzamelden de regerings-vrien- den handtekeningen voor de gebruikelijke Petitie aan de voorzitter om sluiting van het debat volgens regel XXII. De bedoe ling was, dat de nieuwe voorzitter, de de mocratische vice-president der VS. Bark- ley, thans een andere uitspraak zou doen dan Vandenberg in 1948 en als voorzitter beslissen zou, dat debat over de motie wel onder „aanhangige maatregel" valt. Er waren ondertekenaars voor de peti tie genoeg. In plaats van de vereiste 16 had zij 33 handtekeningen waarvan 17 democraten en 16 republikei nen, de laatsten met Taft aan het hoofd. Senator Lucas bracht de pe titie bij de voorzitter en Barkley deed geredelijk uitspraak, dat sluiting volgens regel XXII mogelijk was, en stelde die aan de orde. Daarmee zou dus een stem ming over de sluiting zélf, waarvoor een twee-derden meerderheid nodig is, aan de beurt geweest zijn, als de zuidelijke de mocraten niet onmiddellijk de uitspraak van-orde van Barkley hadden bestreden. Zoals boven reeds werd gezegd, kan zulk een uitspraak door de Senaat met een eenvoudige meerderheid worden omver geworpen, en de zuiderlingen haden van te voren al hard gewerkt om die meer derheid bijeen te brengen. Het debat was nu zeer spits en gespan ben. Barkley trachtte enerzijds Vandenberg !e sussen door aan te tonen, dat zijr. uit spraak niet tegen die van Vandenberg iiiging; de omstandigheden, zo verklaarde hij, waren geheel anders, want de motie van 1948 stelde voor, een nieuw wetsvoor stel in behandeling te nemen in plaats a n een reeds aanhangige maatregel. An derzijds betoogde hij, dat regel XXII to taal zinloos zou zijn, als onder „maatre gel" niet ook „motie" begrepen is. Hij hon niet geloven, zei hij, dat de Senaat in l!)l7 niet geweten had wat zij wilde en wat *ij deed. Maar Vandenberg trad in het debat en Verdedigde zijn stelling van 1948. Ofschoon Self een voorstander van wijziging van re- ®el XXII en uitbreiding van het sluitings- Secht, bleef hij erbij, dat regel. XXII, zoals Sij nu luidt, niet op moties slaat en dat dus Barkley's uitspraak onjuist was. v Deze houding van Vandenberg was ^slissend voor die ve i een aantal re publikeinen; vooral uit het Midden Wes- *eh. Zijn gezag gaf aan de oppositie te gen Barkley's uitspraak een waardig heid, die de filibuster zelf miste. Daarbij kwam nu, dat president Tru man een eigen knuppeltje In het hoen derhok gegooid had. Op de zelfverzeker de en ietwat uitdagende manier, die hij na zijn herverkiezing soms aan de dag legt, had hij aan de pers verklaard, dat naar zijn mening iedere beraadslaging bij eenvoudige meerderheid van stam men gesloten moest kunnen worden. Deze uitspraak zaaide ontsteltenis on der de senatoren. Zóver wilde n.l. niemand gaan, ook Lucas niet. Als de president zijn zin kreeg, zou een eenvoudige meerderheid van uitgebrachte stemmen en dat be hoeven er slechts 25 te zijn, als de ver gadering juist haar minimale bezetting van de helft plus één, dus 49, heeft een minderheid de mond kunnen snoe ren. De voorstanders zelf van Barkley's uitspraak schrokken en de zuiderlingen deden er hun voordeel mee. Hoe het zij, de uitspraak van voor zitter Barkley werd op 11 Maart door de Senaat met een meerderheid van 49 tegen 41 omvèrgestemd. En de „vrijbuiter" kreeg de ruimte. Gisteren werden er kussens voor de Senatoren gebracht om gedurende de nachtzitting het hoofd op te rusten te leggen, in slaap gewiegd door het kabbelend ge keuvel der zuiderlijke boekaniers. En een van hen, Senator Ellender, werd door een klinkende kus van zijn gade Tweehonderdduizend eendagskuikens te gen 170.000 sigarettenaanstekers. De Ne derlandse en Oostenrijkse regeringen besloten tot een dergelijke ruil. De K.L.M. zorgt voor het vervoer. beloond, toen hij het spreekgestoelte verliet na 12 uur en 20 minuten. Intussen is cr van verschillende zijden reeds naar een compromis gezocht, dat de instemming van de zuidelijke demo craten zou hebben. Senator Lucas zelf, leider van de regerings-democraten, schijnt een regeling geopperd te hebben, waarbij 1. een meerderheid van twee derden der aanwezige stemmen (minimaal 33) tot sluiting kan overgaan; 2. deze mogelijkheid niet van toepas sing is op een debat over een (verdere) wijziging van het reglement, zodat de vrijbuiters daar vrij spel hebbon; 3. tot v/ijziging van het reglement, slechts door tv.ee-derden van de hele senaat (64 van de 96) kan worden besloten. Dit compromis is echter door de zege vierende zuiderlingen afgewezen, en dezen schijnen nu de voorkeur te geven aan een voorstel van de republikein Knowland, dat inhoudt: 1. dc debatten over ieder voorstel, motie incluis, kun nen gesloten worden bij besluit van twoe-derden van de hele Senaat; 2. deze regel is niet van toepassing op (toekomstige) voorstellen tot wijziging van de regels, als wanneer filibusteren onbeperkt toegelaten zal zijn. Wat de uitkomst zal zijn, is niet te voorzeggen. Lichamelijke uitputting van de vrijbuiters is niet in het ver schiet. Dringende wetsvoorstellen wachten; voor 31 Maart moet bijv. het E.R.P. aan dc beurt geweest zijn. Wor den deze onderwerpen ingeschoven, dus in pauzes onder de filibuster be handeld, dan vervalt daarmee de kans op physieke uitputting. De regerings democraten hebben het initiatief ver loren en kunnen het slechts herwin nen door een streep door hnn eigen rekening te maken, n.l. de reglements wijziging van de agenda af te voeren. Daarmee gaan feitelijk ook de burger rechten van de agenda af. De situatie is voor hen bitter, temeer, omdat een verbond van de zuidelijke democraten met de conservatieve repu blikeinen tegen de regering zijn eerste proeve geleverd heeft als veelbelovend stiuikelblok voor de toekomst. Maar ook voor de republikeinen heeft het resultaat geen glans. Zij zijn even zeer, zo niet méér, op een program voor burgerrechtelijke gelijkheid vastgelegd als de Truman-democraten. De republi keinse stemmen tegen de beslissing van Barkley, hoe zeer ook formeel gegrond op „de integriteit van de werkwijze van het Congress" hebben feitelijk geholpen om iedere desbetreffende wetgeving naar Sint Juttemis te verwijzen. Wat de president zal doen, moet nu spoedig blijken. Voor hem staat niet, zoals voor de parlementaire regeringen in Europa, de weg van ontbinding en nieuwe verkiezingen open. Hij moet regeren met dit Congress, vrijbuiters inbegrepen. Naar wij vernemen, zal de K.L.M. met ingang van 3 April een nieuwe lucht lijn openen op Milaan. De dienst gaat via Frankfurt of Stuttgart en wordt tweemaal in de week. Dinsdag en Zater dag. gevlogen. Er wordt gevlogen met toestellen van het type „Convair", die veertig passagiers kunnen vervoeren en voorzien zijn van een drukcabine, waar door zonder bezwaar hoog boven de Alpen gevlogen kan worden. Waarschijnlijk zal de Italiaanse maat schappij Alitalina binnen korte tijd een vliegdienst van Milaan naar Amsterdam openen. De staking bij de Billiton in Suriname is formeel geëindigd. De arbeidersleiders namen genoegen met een week loon extra, een week loon als bonus over 1948, alsook over 1949, en voorts een week loon als compensatie voor over werk. (Van onze bijzondere correspondent) ROME, 18 Maart 1949. De Italiaanse Tweede Kamer heeft op 18 Maart, na een ononderbroken debat van 49 uren, met een meerderheid van 172 stemmen, een motie van vertrouwen in het kabinet-De Gasperi aangenomen, waardoor aan de Italiaanse regering volmacht wordt gegeven met de Verenigde Staten van Amerika onderhandelingen over een eventueel toetreden tot het Atlantisch Pact te openen. De tegenstemmers van deze motie waren de leden van de Italiaanse communistische partij en de linkse socialisten onder aanvoering van hun respectievelijke leiders Togliatti en Nenni. Men kan hier zeer goed het woord aanvoering gebruiken, want het debat heeft zich geleidelijk tot een ware politieke veldslag ontwikkeld, gedurende welke de generaals De Gasperi, Sceiba, Togliatti en Nenni blijk hebben ge geven de tactiek van het gevecht meester te zijn en te weten toe te slaan, eenieder naar gelang de omstandigheden van de strijd dit eisten. De Gasperi had op de plaats zelf van de politieke veldslag zijn troepen, be staande uit de leden van de christen democratische partij, die van de repu blikeinse en van de liberale partij met de rechtse vleugel van de Saragatianen, in een aaneengesloten fi-ont om zich heen geschaard, zodat van wijken of overlopen naar de oppositie gedurende het debat geen sprake was Sceiba, in zijn hoedanigheid van minister van Bin nenlandse Zaken verantwoordelijk voor de rust en de orde in het land, dekte, buiten de vergaderzaal, deze onneem bare positie van De Gasperi met enige henderden jeeps, bemand met carabi nieri in oorlogsuitrusting, die in Rome „Montecitorio" en het paleis „Chigi". zetel van het ministerie van Buitenland se Zaken, en de daarop uitkomende stra ten volkomen en voortdurend in hun macht hadden, terwijl gelijkluidende be velen golden voor de politietroepen in de overige steden van het land. De Gasperi, bewust van de onneembaarheid van zijn positie, heeft dit debat over het Atlantisch Pact vrijwillig uitgelokt, niet tegenstaande de grondwet aan het kabi net de macht toekent onderhandelingen over verdragen met vreemde mogend heden te openen en deze af te sluiten, zonder enige verplichting daarin de volksvertegenwoordiging te kennen. Woensdagmorgen om twee uur, na tien uren lang onafgebroken de sprekers van de oppositie te hebben aangehoord, sloot De Gasperi het debat met de vraag om vertrouwen. Hierop volgde de indie ning van een tegenmotie van de oppo sitie en grepen Togliatti en Nenni de gelegenheid aan om het debat, niet met uren. maar met dagen te verlengen, daar, volgens het reglement van de Ka mer, de leden individueel het recht heb ben gedurende tien minuten de motie toe te lichten. Van dit recht hebben dan ook alle communisten en linkse socialisten gebruik gemaakt in de vermetele hoop, dat op een zeker ogenblik, vooral in het donker, nachtelijk uur, de troepen van De Gasperi, door de slaap overmand, hun nositie op de banken van de afge vaardigden zouden prijsgeven, waarop Togliatti en Nenni dan onmiddellijk het in stemming brengen van hun motie ge vraagd zouden hebben Als tegenzet ech ter hebben toen meer dan 200 leden van de christen-democratische partij hun namen op de lijst van de sprekers doen plaatsen. zodat de „compagni" rustig dag en nacht, als ware gramophoonpla- ten, hebben kunnen doorbabbelen en een klein gedeelte van De Gasperi's mannen, elkaar om beurten aflossend, verplicht was m de vergaderzaal te blij ven, om de roden de kans te ontnemen hun gedebatteer te onderbreken en tot stemming over te gaan. In de vroege morgenuren van deze dagen geleken de gangen van het paleis „Montecitorio", waar de Tweede Kamer vergadert, op een grote wachtkamer van ëen internationaal spoorwegstation. Op de met rood fluweel overtrokken cana pe's en sofa's lagen de „onorevoli" afgevaardigden, bleek en afgemat, enige met vertrokken gezichten, andere met open mond, in een onrustige slaap ge dompeld en niet zelden deelde een christen-democraat op democratisch- progressieve wijze i|jn geïmproviseerde legerstede met een communistische col lega. Nu en dan werden deze vreedzame pactsmeders opgeschrikt door een ruzie achtig lawaai, komend uit de richting van de vergaderzaal. Dit was voor hen het teken, dat de inluidende ruwe woor den reeds gevallen waren en de debat- terenden elkander wakker hielden door middel van kortstondige, maar meestal hardnekkige schermutselingen. Gedu rende de 49 uren van het debat zijn de afgevaardigden vijfmaal slaags geraakt en deze Kamerzitting, de langste in de geschiedenis van het Italiaanse parle ment, is dan ook plechtig met een hand gemeen gesloten. Even voor de stemming van de motie, Vrijdagmiddag om 5 uur gehouden, waar aan 531 afgevaardigden hebben deelge nomen, 19 zich van stemming hebben onthouden, 170 tegen en 342 voor de motie van vertrouwen gestemd hebben, heeft Togliatti zijn excuus aangeboden voor de schijnbaar te drastische houding van enkele leden van zijn partij. Met deze woorden van excuus heeft hij wel licht mede de bedoeling gehad zijn ver ontschuldiging aan het Nederlandse volk aan te bieden voor de beledigende woor den die hij Dinsdagavond in zijn rede voering had gebezigd over onze Ko ningin. Het Italiaanse volk moet De Gasperi dankbaar zijn, dit debat over het Atlan tisch Pact te hebben aangedurfd, want eenieder weet nu, dat de Italiaanse com munisten blindelings onder de bevelen van Moskou staan, terwijl de democra tische partijen, juist door het vertoon van deze verraderlijke figuur van de rode partij, sterker dan ooit uit dit debat te voorschijn zijn gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5