UNCI nodigt partijen uit I Winston Churchill in Amerika Annexatie? Verdedigingsraad der Sovjets nieuw leven ingeblazen Amsterdam wordt centrum van Europees verkeer A.O.A. Verliezen in Indië Spaarzaamheid Tot hoofd en hart Beginnen Woensdag a.s. de besprekingen? Rode Leger in twee delen gesplitst Optreden militairen in Indonesië Vergiftigen atmosfeer tussen buurlanden Grenscorrecties nog niet gepreciseerd Nieuwe ontvluchtings poging op Crailoo Nog 12.000 Nederlanders in Duitsland begraven Directe telexverbinding met New Vork lllf .Het weer. ZATERDAG 26 MAART 1919 72ste JAARGANG No. 2442. Republikeinen weer naar Djocja? Nieuwe conferentie in India? Dr. Beel confereert Timosjenko chef generale staf WEST-DUITSE PERS BLIJFT AGEREN TEGEN KOMENDE GRENSCORRECTIES Peiping hoofdstad van Rood China Scheepsramp bij Kanton NIEUWE REKENINGEN VAN DE SOVJETS VERWACHT BINNENKORT BELANG RIJKE REDE VAN TITO Huygen op een zolder gepakt Soldaat werd leider van bende Conferentie in Z.-Sumatra Reeds vijf transporten naar ons land BEDELL SMITH TREEDT AF Als Amerik. ambassadeur bij de Sovjet-Unie PHÜ li BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Jelefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstraat 45 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rwi. Wnd. hoofdredacteur: W. Severm. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtlifmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De Commissie der Verenigde Naties voor Indonesië heeft besloten de partijen in het Indonesische geschil uit te nodi gen tot deelneming aan besprekingen volgende week te Batavia onder auspi ciën van de Commissie. Beuter meldt nader, dat de Commissie Woensdag 30 Maart als de openingsdag van de besprekingen tussen de republi keinse en Nederlandse delegatie heeft voorgesteld. Naar U.P. meldt zouden zowel de Ne derlanders als de republikeinen de uit nodiging van de UNCI tot het houden van een voor-conferentie hebben aan genomen. Van Nederlandse zijde zou te kennen zijn gegeven dat de Regering bereid is het republikeinse gezag in Djocja te herstellen, mits de Neder landse troepen in de stad mochten blij ven. De Republikeinse leiders zouden echter weigeren naar Djocja terug te keren, zolang er nog Nederlanders in de stad zijn. Het Franse persbureau A. F. P. meldt uit New Delhi, dat de aan neming door de Veiligheidsraad van het Canadese voorstel betreffende Indonesië, in India in officiële krin gen teleurstelling heeft gewekt, om dat de Canadese motie door haar vaagheid voor meer dan één uitleg vatbaar is en voor wat betreft de oplossing van het Indonesische pro bleem geen „geruststellende" ele menten bevat. Men is in bedoelde kringen van me ning, dat de stem van degenen, die erop hebben gewezen, dat het niet- Neen, wat thans wellicht defini tief gaat gebeuren, heeft niets met annexatie te maken. Het enige begrip, dat de huidige werke lijkheid dekt, luistert naar de naam van „grenscorrectie", zonder dat aan deze benaming hoe dan ook ten laste kan worden gelegd, dat het een be drieglijk euphemisme zou zijn. Wel was het woord annexatie indertijd toepasbaar op een desideratum, dat vlak na de oorlog hier en daar ern stig werd verdedigd ook door ern stige lieden. Maar wij weten, hoe het aldra de benaming moest worden voor een illusie. In de afgelopen week is het vraag stuk der grenscorrecties plotseling weer actueel geworden, doordat de te Parjjs vergaderende deskundigen der zes landen (Engeland, de V. S., Frankrijk en de Benelux-landen) overeenstemming hebben bereikt te dien aanzien en daarbij een protocol hebben ondertekend, dat, zoals giste ren bekend werd, vandaag nog aan dc openbaarheid zal worden prijsge geven. Nu is het merkwaardig, dat de pro testen tegen alles wat grenscorrecties heet, zelfs tegen het luttel aantal vier kante kilometers dat er tenslotte mee gemoeid blijkt te zijn, niet alleen van Duitse doch ook van Nederlandse zijde komen. In Duitsland zijn er protestvergade- ringen gehouden in de onmiddellijke nabijheid der bij de grenscorrecties zeer waarschijnlijk betrokken grens gemeenten, waarop o.a. gesproken werd door dr. Karl Arnold, de pre mier van Noord-Rijnland-Westfalen, die zich heftig verzette tegen eenzij dig vastgestelde grensveranderingen en zijn heil zocht in demagogische verklaringen als zouden „levende mensen gebruikt worden als ruil- en handelsobject ten behoeve van her stelaanspraken". Tevoren was op een conferentie van Duitse premiers van 12 en 13 Februari de eerste gedachte (de afwijzing van eenzijdig vastge stelde grenscorrecties) reeds formeel vastgelegd in een bij die gelegenheid opgestelde resolutie. Merkwaardig was overigens wel, dat, gelijk het Alg. Handelsblad van 22 Maart ons mede deelt, de zojuist genoemde massa betoging voornamelijk werd bijge woond door bezoekers, niet uit de bij dc grenscorrecties wellicht betrokken gemeenten afkomstig, en dat aldaar eerder terughoudendheid en gelijk moedigheid zouden heersen Nog merk waardiger is het echter te vernemen, dat de verontwaardiging tegen „een zijdige grensveranderingen" moet ko men van de kant dergenen, die deel uitmaken van een volk, dat in zijn geheel mede schuldig is aan een waar lijk niet in onderling overleg geaccor deerde overrompeling en jarenlange mishandeling van ons volk in alle denkbare opzichten. Het verzet, in ons eigen land tegen de grenscorrecties gerezen, gaat vaak van niet te bagatelliseren argumen ten vergezeld. Maar wij menen beslist, gelijk wij reeds eerder op deze plaats hebben betoogd, dat al deze enkel en alleen op huidige feitelijkheden ge baseerde overwegingen het moeten afleggen tegen even zo-vele sterkere argumenten, ontleend aan redelijk heid, billijkheid en rechtvaardigheid vooral. Men is bang voor verbittering en voor het vertroebelen der in West- Europese belangrijke accordatie, men spreekt van kleinzielige kruideniers politiek en wijst op de onwillige hou ding der grote mogendheden in de zen, doch men vergeet blijkbaar, dat op onze verlangens en daden- het „te recht", op de protesten der anderen het „ten onrechte" volledig en on voorwaardelijk van toepassing is. Bovendien overdrijft men gaarne bij het uitmeten van de noodlottigheid der voorgenomen grenscorrecties. Na tuurlijk niet als dwazen, die weigeren Piet enige feitelijkheid rekening te houden, maar juist als redelijke men sen dienen wij enige vastberadenheid te tonen zolang wij weten niet on- 1 echt vaar dig te zijn en mogen wij Zeker niet op voorhand banghartig bezwijken voor de druk der toevallige omstandigheden. uitvoeren van de resolutie van 28 Ja nuari een bedreiging zou zijn voor de vrede in Zuid-Azië, niet veel gewicht in de schaal heeft gelegd. De rege ring van India heeft een begin ge maakt met het raadplegen van de lan den die waren vertegenwoordigd op de Aziatische conferentie over Indo nesië van 23 Januari. A. P. weet nog te melden, dat het houden van een tweede Aziatische con ferentie zal afhangen van de mening van deze 18 landen. Het verzoek om advies op het voor lopig besluit der Nederlandse regering ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad is inmiddels te Batavia ontvangen. De Voorlopige Federale Re gering zal hedenmiddag met dr. Beel hierover 'vergaderen. Dr. Beel zal Zon dag hieromtrent overleg plegen met de leiders van de deelstaten, die voor de conferentie van de Bijeenkomst Fede raal Overleg te Batavia aanwezig zijn. Voor de conferentie van de B.F.O. zijn alleen de leiders van de delegaties der deelstaten uitgenodigd. Verwacht wordt, dat de besprekingen Zondag geëindigd zijn, zodat de leiders van de delegaties uit Sumatra tijdig te Medan aanwezig kunnen zijn voor de aanvang van de conferentie van Sumatra. Vroegere communisten dragen de Griekse Koning en Koningin op hun schouders. Koning Pan1 en Koningin Frederika bezochten dezer dagen het eiland Makro- nissos, waar vroegere communisten en rebellen in kampen verblijven om getraind te worden voor het Griekse leger Het vorstelijk paar werd spontaan gehuldigd. Maarschalk Alexander M. Vassilevski, de nieuwe Sovjet-minister voor de defensie, die maarschalk Bulganin is opgevolgd. Uit berichten, die Berlijn langs ge woonlijk goed geïnformeerde kanalen hebben bereikt, blijkt, aldus U. P., dat de in de tweede oorlog opgerichte ver dedigingsraad van de Sovjet Unie nieuw leven is ingeblazen en dat hard wordt gewerkt aan de reorganisatie van het oppercommando van het Rode Ueger. De defensieraad, een lichaam dat ge durende de tweede wereldoorlog voort durend in nevelen van geheimzinnig heid gehuld is geweest, is voor zover bekend in 1945 voor het laatst actief geweest. De raad bestond uit acht le den: Josef Stalin, V. M. Molotof, N. A. Bulganin, G. M. Malenkov, L. P. Beria, N. A. Wossnesensky, A. L. Mikoyan en L. M. Kaganowitsj. die allen ook deel uitmaakten van het politburo. Vier van de leden van deze defensieraad zijn betrokken geweest bij reoente wijzigin gen in de Sovjet-Russische opperste re- geringsregionen, de laatste daarvan was maarschalk Bulganin, die gistermorgen vroeg werd ontheven van zijn functie van minister voor de strijdkrachten. Geen van deze vier vervult thans nog een ministeriële functie. Naar verluidt is tengevolge van de reorganisatie in het Russische opper commando het Rode Leger gesplitst in twee delen, een Aziatisch en een Euro pees, die de zes militaire hoofddistric ten zullen omvatten welke thans zijn onderverdeeld in verschillende regio nale militaire gebieden. Beweerd wordt dat maarschalk mon Timosjenko zal worden benoemd tot chef van de generale staf en dat maarschalk Fedor I Tolboekhin onmid dellijk onder hem zal staan als bevel hebber van de buiten de Sovjet Unie gelegerde troepen. Verder wordt melding gemaakt van de volgende belangwekkende punten: 1. Maarschalk Tolboekhin zou over plaatsing van maarschalk Wassily Soko- lovsky van Duitsland naar Moskou hebben verzocht en Sokolovsky hebben voorgedragen als zijn plaatsvervanger. 2. Maarschalk Georgi Zjoekov zou worden aangewezen als plaatsvervanger van Timosjenko. 3. Maarschalk Konstantin Rokossovsky zou worden belast met het commando van de Russische strijdkrachten in het Westen (met inbegrip van Oost-Duits- land). Over deze benoeming hebben reeds geruime tijd hardnekkige geruch ten in West-Duitsland de ronde gedaan. 4. Maarschalk Iwan Konjev zou het bevel krijgen over de strijdkrachten in het Zuidwesten (met inbegrip van de Balkan). 5. Maarschalk Rodion Malmovsky zou het bevel krijgen over de strijdkrachten in he,t Verre Oosten. 6. Kolonel-generaal V. V Koerosov zou het commando krijgen over de Rus sische strijdkrachten in het Kaukasisch- Zwartezee gebied. Volgens het te München verschijnen de weekblad „Echo der Woche" zouden ook de Westelijke grenscorrecties mede een rol gespeeld hebben bij de contacten die Oostduitse politici in de laatste tijd in West-Duitsland gezocht hebben. Het blad zegt, dat de christendemocraat dr. Singer uit Leipzig bij besprekingen met Beierse politici het argument ge bruikt heeft, dat de Sovjetbezetting be reid zou zijn de Westelijke Duitse grens te garanderen tegenover aanspraken vap de Westelijke landen. Singer wordt aan geduid als vertrouwensman van over ste Tulpanow, de politieke adviseur van de Sovjetbezetting. De scherpe campagne tegen de aan spraken wordt in de West-Duitse pers onverminderd voortgezet. Peiping is de facto hoofdstad van het communistische China geworden. De Chinese communistische radio verklaar de, dat het centrale comité der commu nistische partij en het legerhoofdkwar tier naar Peiping zijn overgebracht. De Chinese premier, Ho Ying Tsjin, heeft zijn kabinet medegedeeld, dat hij uit Moskou een telegram nad ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat dr. Foe Ping Tsjang, thans ambassadeur in de Sovjet-Unie, de functie van minister van Buitenlandse Zaken in 'de nieuwe rege ring heeft aanvaard. Een 1200 ton metend motorschip, dat met 500 passagiers van Kanton naar Hongkong onderweg was, is 10 km. ten Oosten van Kanton op een grote mijn gelopen. Bjj de ontploffing werden meer dan 100 mensen gedood of ernstig ge wond. Een Britse verkeersautoriteit heeft gisteren als zijn mening te kennen ge geven, dat de Russen wellicht ook zullen overgaan tot het vragen van dollar betaling van de Westelijke geallieerden voor het gebruik van de verbindingen per spoor, over de weg en te water naar Berlijn voordat de blokkade begon. Het doel der Russen, zo voegde hij er aan toe, schijnt te zijn, zoveel mogelijk vor deringen in te dienen. De autoriteit ver klaarde nog eens, dat de Russische eisen geen wettige basis hebben. Maarschalk Tito zal, aldus A.P., begin April een belangrijke redevoering hou den, die wellicht Joegoslavië's toekom stige rol op het wereldtoneel zal bepalen alsmede zijn economische betrekkingen met het Westen. In het weekblad „Rheinische Merkur" trekt dr. Von Boenninghausen, Ober- direktor Landkreis Rees, zeer fel van leer tegen de „gewelddadige annexatie", die volgens hem de atmosfeer tussen de buurlanden moet vergiftigen. Volgens hem heeft de terughoudendheid waartoe de Duitse instanties zich „uit Europees verantwoordelijkheidsgevoel" genoopt voelden, geleid tot een volkomen valse opvatting over de houding van de Duitse bevolking in de grenskwestie. Volgens Boenninghausen kan Duits land het recht der bezetting om gebieds- afstand toe te staan niet erkennen. Naar wij vernemen, is dr. Arnold, mi nisterpresident van Noordrijn-Westfalen, vandaag uitgenodigd tot een bezoek aan de Britse gouverneur Bishop. Officiële kringen nemen aan, dat Arnold bij dit bezoek over de omvang en uitvoering van kleine correcties zal worden inge licht. (Van onze Haagse redacteur) Hedenavond om zes uur wordt het' protocol over de grenscorrecties gepu bliceerd. Daarin zullen de Duitse gebie den, die onder de grenscorrecties vallen, nog niet met name worden genoemd. Hedenmorgen werd. verwacht, dat het protocol algemene regelen zal bevatten over de wijze, waarop men zich voor stelt de correcties te doen plaats vinden. Donderdagmiddag heeft het laatste transport politieke delinquenten het kamp te Laren verlaten. Hierbij heeft zich een ontvluchtingspoging voorge daan. Het was ditmaal de gewezen se cretaris-generaal van de N.S.B., ir. Huy gen, die poogde achter te blijven. Hij had zich in een loods achter in het kamp verstopt, waar hij op een zolder gevon den werd. Hij had voor enke'e dagen voedsel bij zich. De man werd gepakt en met de laatste 72 anderen naar de cellenbarakken te Scheveningen overge bracht. De in Batavia gearresteerde bende leider blijkt een zekere H. uit Anlo (Drente) te zijn. Hij is twintig jaar oud, kwam als oorlogsvrijwilliger naar Indo nesië en deserteerde, volgens „Het Dag blad", omdat hij zich niet kon vereni gen met de gedachte, dat zijn kamera den werden bevorderd en hij gewoon solaat bleef. Hij kreeg contact met de T.N.I. en stelde zich beschikbaar om bij een onderdeel daarvan te worden inge deeld. Uit de inbeslaggenomen documenten bleek, zo wordt gemeld, dat H. in con tact stond met de Partai Kommunis In donesia en de Persatuan Buruh Indo- nesia. Naar aanleiding van vrsgen van het [Tweede Kamerlid Gortzak (CPN) over een Se- j artikel in ..De Groene Amsterdammer" be treffende het optreden van militairen van het Nederlandse leger in Indonesië, heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen a. i. geantwoord, dat een onderzoek ter zake onmiddellijk is ingesteld. Reeds te voren had de Legercommandant met in stemming van de H. V. v. d. Kr. in Indo nesië, teneinde elke schijn van mogelijke partijdigheid te vermijden, aan de procu reur-generaal bij het Hooggerechtshof te Batavia het verzoek gedaan naar de beschuldigingen omtrent misdragingen van militairen een onderzoek te doen in stellen. Daarom ziet de minister geen reden voor een soortgelijk onderzoek door een commissie uit alle partijen van de Twëede Kamer. Na opening der conferentie voor Zuid- Sumatra heeft de wali-negara van Zuid- Sumatra, Abdul Malik, een rede gehou den, waarin hij o.a. zeide, dat de inner lijke betekenis der conferentie het stre ven naar eenheid is. Hij verwierp het provincialisme en wees er op, dat ge streefd dient te worden naar een fede ralistische eenheid, en niet naar een federalistische verdeeldheid. De beteke nis van de conferentie voor geheel Sumatra te Medan achtte hij te liggen in het streven naar staatkundige een heid, met toepassing ener geleide demo cratie. Met medewerking van de Franse en Belgische missies in Berlijn is de Dienst Identificatie en Berging er in geslaagd tot nog toe vijf transporten met de stof felijke overschotten van ongeveer 300 Nederlanders, die in Duitsland om het leven kwamen, naar Nederland over te brengen. De dienst werkt hard om de ongeveer 12.000 Nederlanders, die nog in Duits land begraven liggen, op te sporen. Ver wacht mag worden, dat in de naaste toekomst regelmatig transporten zullen arriveren. Naar 't A.N.P. verneemt heeft de Ne derlandse P.T.T. in samenwerking met de Radio Corporation of America een contract afgesloten met de Amerikaan se Luchtvaartmaatschappij AOA en de KLM voor het tot stand brengen van een directe radio-teietype-verbinding tussen Amsterdam en New York. De AOA zal hierdoor tevens haar gehele communicatiecentrum voor Euro pa in Amsterdam concentreren. De nieuwe verbinding, die per 1 April in werking zal treden, wordt voor drie kwart door de AOA en voor een kwart door de KLM gebruikt. De AOA heeft van Amsterdam te lexverbindingen met Londen en Frankfurt, via welke lijnen tevens de verbindingen worden onderhouden met Prestwick. Shannon en Berlijn. Het ligt in de bedoeling binnenkort ook een directe telexverbinding met de Scandinavische landen tot stand ,te brengen. Er zijn in de afgelopen maanden langdurige besprekingen gevoerd over deze verbinding, waarin vooral ook Engeland zeer geïnteresseerd was. Dat het uiteindelijk aan de Nederlandse P.T.T. gelukt is deze verbinding voor ons land in de wacht te slepen is voor een groot deel te danken aan het bezit van het z.g. „tor-apparaat" (teleprinter on radio), dat twee jaar geleden door de Nederlandse ingenieur A. C. A. van Duuren werd uitgevonden. Dit appa raat garandeert namelijk een volkomen storingvrije ontvangst van de uitge zonden telegrammen, omdat het on middellijk elke onzuiverheid in de uit zending opmerkt en corrigeert. .Teneinde een storingvrije radio-tele- type-verbinding met de Verenigde Sta ten tot stand te brengen, heeft de Ne derlandse P.T.T. een tor-apparatuur naar Amerika gezonden, waar deze zal worden gebruikt door de Radio Corpo- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 6 Maart '49: Korp. G. Breteler, legemr 260804112, afkomstig uit Enschede. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 8 Maart 1949: Sold. Ie kl. P. C. Bastiaanssen, legernr. 260526119, afkomstig uit Breda. Over leden t.g.v. oorlogsverwonding op 10 Maart 1949: Wachtmeester jhr J. B D Tulleken, legernr. 260807121, afkomstig uit Amsterdam. Overleden t.g.v. oorlogs verwonding op 14 Maart 1949: Serg. G. J. M. Oude Tanke, legernr. 260619219, afkomstig uit Hengelo (O.) Gesneuveld 15 Maart 1949: Sold. Ie kl. H. Verweij, legernr. 250421159, afkomstig uit Ensche de (O.) Gesneuveld 17 Maart 1949: 2e It. C. Götze, legernr. 260430220, afkomstig uit Amsterdam. Sold. H. Goudappel, legernr. 261014010, afkomstig uit Rozen burg (Z.H.) Korp. A. Hannewijk, legernr. 281004004, afkomstig uit Heinkenszand (Z.). Sold. Ie kl. H. M. van Meel; leger nr. 260929080, afkomstig uit Middelburg. Korp. J. J. Wester, legernr. 250822044, afkomstig uit Beverwijk. Gesneuveld 18 Maart 1949: le It. K. Bakker, legernr. 181007005, afkomstig uit Schiedam. Sold, le kl. J. Vlielander, legernr. 210403002, afkomstig uit Zuidland. Gesneuveld 19 Maart 1949: Sold. J. Wouters, legernr. 260527153, afkomstig uit Bladel (N.B.) Kon. Ned.-Ind. leger: .Gesneuveld 16 Maart 1949: Korp. art. P. Krikke, stbnr. 94841, afkomstig uit Kortezwaag (gem. Opsterland). le It. Inf. J. van Wollingen, afkomstig uit Amsterdam. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 19 Maart 1949: Sergt. maj. instr. Inf. J. Klap, stbnr. 90843. afkomstig uit Koudekerke. ration of America aan het Amerikaanse einde van de lijn. Tot op heden ver zond de AOA haar telegrammen naar New York via de telexverbinding naar Londen, vanwaar ze per particuliere telegraafmaatschappij naar New York werden overgeseind. De KLM maakte gebruik van de P.T.T.-verbinding met New York en eveneens van de verbin dingen der telegraafmaatschappijen. De nieuwe draadloze verbinding heeft een capaciteit van omstreeks zestig woor den per minuut. Gemiddeld verzond de AOA tot op heden dagelijks via Am sterdam 1200 telegrammen. Naar de heer T. J. J. Majors, het hoofd van de verbindingsafdeling van de AOA ons mededeelde, zal de lijn practisch con tinu in gebruik zijn. President Truman heeft gisteren het ontslag van generaal Walter Bedell Smith als ambassadeur te Moskou aan vaard. Het Witte Huis maakte het besluit van de president bekend kort nadat Bedell Smith de president had bezocht ter her nieuwing van zijn verzoek om ontslag. De perschef van de president verklaar de, dat Truman het verzoek van Bedell Smith „met grote tegenzin" had inge willigd en dat hij het gedaan had om Smith in staat te stellen een commando te velde op zich te nemen. Verwacht wordt, dat de generaal com mandant zal worden van het eerste le ger. Smith is gedurende drie jaar am bassadeur der Verenigde Staten in Mos kou geweest. Smith keerde tijdens Kerstmis van 1948 naar Washington terug om zich daar onder medische behandeling te stel len. Verwachting tot Zondagavond: Overwegend droog weer met ge durende enige tijd overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk och tendmist. Zwakke tot matige, naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Overdag minder zacht. Zondag: Zon 6.2819.04, maan 6.15—16.46. Maandag: zon 6.2619.06, maan 6.25—17.56. President Harry Truman ontving de oude Britse oorlogsleider in Blair House te Washington, waar te zijner ere een feestmaal werd aangericht. (Radiografisch overgebrachte jfoto). Honderden belangstellenden stonden deze week aan de kade te New York om de „Queen Elizabeth" af te wachten, waarmee Winston Churchill zou arri veren. Van deze ontvangst werd een politieke demonstratie gemaakt, want de politie had haar handen vol om tegenstanders van het Atlantisch Pact, die gewapend waren met grote borden', in toom te houden. binding" hetgeen in strijd met de feiten en met het wezen van een onderneming en dus onzin is, niet anders dan instem mende betuigingen hebben bereikt. Ons doel: de aandacht van het publiek op en daarmede de belangstelling voor deze aangelegenheid te wekken, is ten dele bereikt. Dat is om te beginnen zeer be langrijk. Zie voor art. I ons blad van 12 Maart. Hoe meer kennis een mens zich ver- I werft, hoe bescheidener hij wordt. J ii (Van een bijzondere medewerker) Het deed ons genoegen van verschil lende zijden instemmende reacties te mogen ontVangen op het artikel „Spaar zaamheid" in ons blad van 12 Maart. Meerdere bij dit artikel gemaakte uit sluitend instemmende kanttekeningen noodzaken tot een wat dieper ingaan op deze zaak. De heer J. A. Post, cand.-notaris, te recht veronderstellende, dat onzerzijds geen uitputtende behandeling van de vragen, die met deze aangelegenheid samenhangen, was bedoeld noch ge vraagd, begint zijn schrijven niettemin met op te merken dat „deze algemene vraag diverse zijden heeft: een juridi sche, economische, morele, sociologische en misschien nog wel meer". Inderdaad. Reeds in het artikel van 12 Maart werd te kennen gegeven dat met het toen geschrevene de zaak lang niet rondgepraat is. De heer P. (die we zeer erkentelijk zijn voor zijn schrijven) neemt nu één van die vele zijden nader onder de loupe en toevallig 'n zijde, die we in het formuleren van onze vraag aan de lezers opzettelijk hebben verme den. De heer P. schrijft: „Onderstaand moge ik mijn visie ge ven over de gewenstheid en morele ge oorloofdheid van de pogingen van een ondernemer om zijn werknemers op diverse wijzen aan de zaak te „binden". Zie, deze vraag dit vraagstuk ook door onze mondelinge opponenten als contra-argument tegen het z.g. bedrijfs- sparen aangevoerd, is in het artikel van 12 Maart niet gesteld. Dit vraagstuk ver eist immers een andere behandeling en mag in zijn gecompliceerdheid heus niet worden onderschat. Juist dezer dagen constateerden we, dat een groep ernsti ge en vooraanstaande katholieke sociale werkers niet minder dan 24 dicht betik- te folio-vellen nodig hadden om hun gedachten over deze tot probleem ge worden zaak vast te leggen. We komen daar t.z.t. beslist nog op terug, maar wil len nu over deze binding slechts zeggen, dat ook naar onze zienswijze er tussen werknemer en onderneming een feite lijke binding bestaat, die een wezenlijke moet zijn of zo snel mogelijk worden. We achten het evenwel niet uitgesloten, dat, wanneer de heer P. en wij beiden eens een definitie zouden trachten te geven van wat wij onder binding ver staan, zou blijken dat we beiden iets ge heel anders bedoelen. Minstens in de practische toepassing en uitwerking van de idee. Maar daar gaat het nu niet in eerste instantie om. Het voornaamste is. dat de heer P„ het feit van de „binding" aanvaardende, daaruit afleidt dat be- drijfssparen een goed middel kan zijn om de verhouding werkgever-werkne mer te verbeteren. Voorts hoopt onze geachte medestan der dat „deze regelen aanleiding mogen zijn tot een diepgaand onderzoek van deze materie". We menen te mogen zeg gen, dat dit in orde komt en ten dele reeds is. Herinneren we ons goed, dan werd in 1947 op een van de wetgevende vergaderingen van de K.A.B. een voor stel aangenomen, dat de opdracht aan het Verbondsbestuur inhield, na te gaan of een-wettelijke regeling is tot stand te brengen tot bevordering van het be- drijfssparen, met het doel: bezitsver werving in de vorm van een eigen huis. Met andere woorden: de K.A.B. heeft zich in beginsel geen tegenstandster van het bedrijfssparen getoond. De „pieten uit het kamp der georganiseerden", waarover de vorige keer werd gespro ken, behoorden dan ook niet tot de top leiding der K.A.B. We zijn van de K.A.B. gewend dat als zij eenmaal een zaak aanpakt dit ook stevig doet, zodat we de resultaten van dit voorgenomen on derzoek met belangstelling afwachten. Inmiddels vormde ook het Centrum voor Staatkundige Vorming een studie-com missie voor bezitsspreiding en last but not least kwam de regeringscommissie- Cobbenhagen tot stand. Juist dezer da gen informeerde het lid van de Eerste Kamer A C. de Bruyn bij de minister naar de stand van zaken bij deze com missie. Dat inmiddels aan het bedrijfssparen kanten zijn, die tot voorzichtigheid ma nen, is eveneens als we het nog niet hadden geweten uit verscheidene reacties gebleken. Zo herinnert de Twentsche Courant die zich overigens sterke voorstandster toont aan vroeger gedane pogingen van werkgeverszijde om de arbeiders te verplichten aan een bedrijfsspaarfonds deel te nemen, hetgeen natuurlijk mislukte. Ook onzerzijds hebben we als conditio sine qua non gesteld: waarbor gen voor de vrije beschikking der ar beiders over hun inkomen. De heer Van Gijlswijk te Zilk, die enthousiast instemt, stelt enige concrete vragen. 1) Hoe, aldus de heer v. G„ als een groep arbeiders weigert aan deze actie deel te nemen. Mag die groep dan niet delen in de winst van een onderne ming? Wij hebben niet gezegd dat bedrijfs sparen het enige middel is om de doelstelling: delen in bedrijfswinst, te benaderen, maar mogelijk één van de middelen. Zowel het Centrum voor Staat kundige Vorming als prof Cobbenhagen met zijn commissie (men leze ook het boekje van de professoren Romme en v. d. Brink in '45 verschenen onder de titel: Bezitsspreiding) kunnen we het toe vertrouwen met meerdere goede oplos singsmogelijkheden te komen. 2) Moet ieder een gelijk bedrag spa ren? Ja, toch zeker. Anders wordt de winst ongelijkmatig verdeeld. Ieder hoeft naar onze mening géén gelijk bedrag te sparen, omdat: zie voor de rest het antwoord op vraag 1. 3) Hoe zal het gaan wanneer een ar beider het te sparen bedrag werkelijk niet kan missen? Ja, dan wordt de zaak heel wat moei lijker. Maar men spreke hier niet te vlug van, want het betekent geen „missen" maar vooruit zorgen. En er is een voor beeld in het destijds zo gesmade „kwartje van Romme" dat practisch op hetzelfde beginsel was gebaseerd met direct con sumptief doel. Wij herinneren ons heel goed de storm van verontwaardiging, die aanvankelijk tegen dit kwartje opstak. Maar toen de werklozen begrepen dat hierdoor een zij het dan geringe tegemoetkoming in hun moeilijkheden werd geboden, maakten er vele duizen den gebruik van. De veronderstelling van de heer v. G. dat de Rijksbemiddelaars en andere hoge pieten bezwaren tegen deze ver kapte loonsverhoging maken omwille van „Lieftinck's nachtmerrie: te veel geld in de circulatie" kon wel eens ten dele juist zijn. Alhoewel we hierbij wil len aantekenen, dat een inflatoire geld circulatie heus geen nachtmerrie van Lieftinck alléén is. maar het voor ons allen behoort te zijn. Samenvattend stellen we vast, dat ons, behoudens een niet geargumenteerde afwijzing van elke vorm van bedrijfs- (Vervolg op 6e kolom)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1