VERFIJNING EN GRATIE Taak van de Haarlemse politie en houding van het publiek Kerkberichten MINOR ^/xTATAT /y Het gebeuren te Peniwen Betalingen in de bollen handel AGENDA \\1 SOQQQq Waarom agenten in burger moeten surveilleren Nederlandse delegatie naar V.N.-vergadering M. G. VINKENSTEYN Onderwijzers adresseren aan Staten-Generaal PHILIPS EN SIERA RADIOTOESTELLEN Receptie Ned. Handel Mij VAN HET WITTE DOEK HERINGA WUTHRICH MODE-SHOW PAGINA 2 ZATERDAG 26 MAART 1949 STAD EN OMGEVING Onderzoek was vertraagd .WERK IN o UITVOERING Radio Moors Oproep tot sociale rechtvaard igheid H.O.V.-Volksconcert Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen Burgerlijke Stand THEO VAN AMERONGEN BOND MILITAIREN UIT INDONESIK Contactavond Unie van R.K. Vrouwenbonden Protest tegen rechts- verkrachting SANTPOORT DEVIEZEN VOOR ZAKENREIZEN Culturele Gezinsavond Burger en militair in conflict Belgische Jantjes in opleiding BLOEMENDAAL Opening nieuw wandel terrein WEDEROM VASTE MARKT CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ZANDVOORT Burgerlijke Stand blijft nog steeds voor Herencostuums 20 tot 100 gld. betalen. Heren-Tropenkieding enz. goede prijzen. KAMPERVEST 45, Tel. 17825, HAARLEM (Adv. BIOSCOPEN: Rembrandt: Amber (strikt volw.), 2.30, 6.30 en 9.15 u.; Luxor: New Orleans (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De geheime agent (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Jubileumtentoonstel ling Jan Visser, geopend in de week 1017 uur en Zondag 1317 uur (t.m. 27 Maart). Leffelaar (Grote Markt): Tekeningen van H. L. Prenen, geopend in de week 1017 u. (t.m. 4 April). Stadhuis (Statenzaal): De Vrouw in de Staat, Zaterdag geopend tot 's avonds 10 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 27 Maart tot 3 April waargenomen door: Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400 en te Heemstede: fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 26 Maart Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld met „We spelen pantomime", 8 uur. Zondag 27 Maart Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld met „We spelen pantomime", 8 uur. Maandag 28 Maart Concertgebouw: Piano-recital Hans Mei huizen, 8 uur (Tuinzaal). Dat is ook wat met de kleren van de minister-president van Lu xemburg. Hij brengt een bezoek aan Nederland en als hij doorvliegt naar Londen, ontdekt hij in deze mist- stad, dat hij een pantalon, een jasje, dassen, etc. mist. De politie heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld, maar niets kunnen vinden, wat op diefstal leek. Intussen verneem ik, dat binnen kort bij de landsdrukkerij een boek zal verschijnen, getiteld, „Bekentenissen." Daarin zal minister Lieftinck voor het nageslacht vastleggen, hoeveel mensen hij uitgekleed heeft. Misschien weet de minister-president van Luxemburg dan ook meer. heef van Ni druk op t Kerl dag. rozei misg door drag telijl In den Jeru Krui bew£ de C naar der gen naar die pelgi er per slot van zaken toch voor ge maakt om alle weggebruikers te be schermen, en niet om een kat-en-muis- spelletje te spelen met de politie. De ervaring heeft echter geleerd, dat ve len kennelijk wel in die mening ver keren, want slechts dan houden zij zich aan de regels, wanneer er een politie-agent-in-uniform te beken nen is. Zo gauw de zaak in hun ogen „safe" is. neemt men de kans waar. Het valt derhalve alleen maar te betreuren, dat men door deze houding van som mige weggebruikers agenten in burger moet posteren. Hoe het ook zij en wat er ook ge beurt en dat verzekerde ons de hoofdcommissaris met nadruk ver wacht moet worden, dat de politieagent zich in alle gevallen correct en beleefd gedraagt, zelfs wanneer de overtreder zich meer dan onbehoorlijk gedraagt. Het zal wel niet moeilijk zijn zich voor te stellen, dat een agent dikwijls uitge daagd wordt tot onbehoorlijk optreden en dat het niet tot de onmogelijkheden behoort, dat hij zich niet meer weet te beheersen, maar dit neemt niet weg, dat men van hem een beschaafde hou ding moet eisen. De hoofdcommissaris stelt er dan ook prijs op, dat men zich voor eventuele klachten tot hem wendt, opdat hij alles terdege kan onderzoeken en bij de juistheid daarvan maatregelen kan ne men. Mocht blijken, dat een en ander ongegrond is, dan zal men pogen de „aanklager" van de onredelijkheid van zijn klachten te overtuigen. Wij geloven, dat hiermede een goede verstandhouding tussen pblitie en pu bliek bevorderd zal worden In onze editie van Maandag 21 Maart publiceerden wij een bericht van de po litie van de volgende inhoud: Zaterdag nacht om 12 uur werd een politie-agent op de Grote Markt lastig gevallen bij het overbrengen van een dronken man naar het politiebureau. De agent riep de hulp in van een 19-jarige electri- cien en samen brachten zij de man naar de Smedestraat. Toen de behulpzame jongeman weer buiten kwam, kreeg hij van een der aldaar staande mensen een klap in ziin gezicht. Het publiek had het hem kwalijk genomen, dat hij de politie assistentie verleend had bij het opbren gen van de dronkaard. Een lezer meent naar aanleiding hier van te moeten wijzen op de houding en het optreden van de Haarlemse politie tegenover het publiek. En.hii schrijft: In geen enkele stad staat het publiek zó vijandig tegenover de politie als in Haaf-ïem en met reden, want de prak tijken welke zij er op na houdt doen nog te veel denken aan een tijd, die voor bij is. Maandagmorgen stonden er b.v. weer twee „jongelingen in burger" opgesteld bij de Eendjespoortstraat op de Kamper singel, teneinde alle wielrijders en wiel- rijdsters op de bon te slingeren, die het kleine stukje Kampersingel vanaf de Eendjesbrug tot aan de Eendjespoort- straat (pl.m. 50 meter) tegen het ver keer in reden. Met succes, want tiental len liepen in de val en het waren me rendeels arbeiders, die even naar huis gingen in het middaguur. Jong en oud. allen kregen „een bon." Nu is het wel waar, dat het niet mag, maar moet er dan op zó'n aluiperige manier worden opgetreden? Enige tijd geleden stond er ook een val opgesteld en wel van de motorbrigade, doch deze „heren" ston den verscholen in de Eendjespoortstraat, zodat allen, die niet de moeite namen het kleine stukje te lopen, in de armen van deze „heren" vielen, met alle ge volgen van dien. Het optreden en de taal door die „heren" gebezigd tarten alle beschriiving, waardoor de haat te gen het politionele gezag zeker wordt aangewakkerd. Enige opvoedkunde gaat er van hen niet uit en men speelt op deze wijze in de kaart van de commu nisten. Verscheidene staaltjes zou ik hieraan nog kunnen toevoegen, doch dan zou ik zeker een hele pagina van uw blad kunnen vullen. Ik vertrouw, dat de he ren van het Haarlemse Politiekorps het verkeerde van hun houding zullen in zien en zullen trachten meer bevriend te raken met de bevolking. Het bovenstaande is grotendeels on- getwiifeld uit het hart gegrepen van vele lezers en daarom lijkt het ons niet ondienstig dit van een nader commentaar te voorzien. En dan is het allereerst verwondering, die ons doet afvragen, waarom men er be zwaar tegen heeft, dat een burger de politie assisteert, wanneer deze ter bescherming van de burgerij zelf een dronkaard opbrengt. De reden, waar om zo iemand een pak ransel zou kunnen verdiend hebben, ontgaat ons volkomen! Een andere en belangrijker kwestie is die van het optreden door „gluiperige agenten in burger." In verband hierme de hebben wij ons verstaan met de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne. Inderdaad wordt er soms op naleving der verkeersvoorschriften controle uitgeoefend door agenten in burger. En nu kan men dit onsympathiek vinden of niet, de verkeersregel", zijn Als vertegenwoordigers van Nederland naar het 'tweede gedeelte van de derde algemene vergadring van de V. N. te New York 5 April a.s. zijn aangewe zen: jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, hoofd der delegatie; Raden Abdulkadir Widjojoadmodjo, plaatsverv. hoofd van de delegatie; mr. G. J. van Heuven Goedhart; dr. J. G. de Beus; mej. mr. M. Z. N. Witteveen; terwijl als plaats vervangende vertegenwoordigers zullen optreden: dr. H. Riemons en mr. Raden Wirdjono Kusomo. Als deskundigen zijn toegevoegd: Raden Kadarman Rek- sonotopredjo en jhr. L. Quarles van Uf- ford, tevens secretaris van de delegatie. Ten aanzien van het bericht inzake de zuiveringsactie te Peniwen verneemt Aneta nader, dat het onderzoek naar deze aangelegenheid was vertraagd, daar de betrokken commandant thans zwaargewond in het ziekenhuis te Je- diri ligt. Het vrouwelijk personeel van het ziekenhuis te Peniwen werd daags na de botsing onder leiding van dr. Slamet overgebracht naar Sumber Put- jung, terwijl het aangehouden manne lijk personeel op 20 Februari naar Su- luredjo werd vervoerd. Na het verhoor, dat, naar gemeld wordt, geen gegevens ten nadele van de troep opleverde, werden de aangehoudenen omstreeks eind Februari-begin Maart vrijgelaten. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem (Adv.) Onze tekenaar heeft een kijk je genomen bij de her-asphalteringswerkzaamheden in Haarlems binnenstad. Zoals men ziet wordt er naarstig gewerkt om tramrails en oud asphalt te verwijderen. TECHNISCH INSTALLATIE-BUR. Joh. de Breukstr. 27 - Haarlem Telefoon 11497 Alle opdrachten voor: CENTRALE VERWARMING OL1ESTOOK WARMWATER VOORZIENING - SANITAIR worden door ons vakkundig; en voordelig uitgevoerd (Adv.j deze wij 1 Kerk is in onze male lituri schie Gods grote op a op d gewc eiger rees. gedai de ge nieui op g' den. Te nu oi in hi van voon kom« delijl He halin is va tekst voor: Chri: Hem ons 1 blijd: komt die d tus' in hi elkaé en N tus v ren vrou van i de v< herir Kerk sen en B zielei In het Weekblad voor Bloembollen cultuur wordt in het niet-officiële ge deelte de kwestie van de betalingen, waarover wij de vorige week Zaterdag uitvoerig schreven, als volgt belicht: Men kan werkelijk niet zeggen, dat het hoofdbestuur niet ver genoeg heeft willen gaan om een accoord met de or ganisatie der exporteurs te bereiken. Toen echter zelfs de ver gaande conces sies niet in staat bleken de andere partij te bevredigen, heeft het hoofdbestuur terecht geweigerd voor de eenzijdige druk te bezwijken en heeft het de ge vraagde medewerking tot wijziging van het Handelsreglement betreffende de be talingstermijnen niet verleend. Het is in het belang van de rechts zekerheid in het vak dringend noodzake lijk, dat zowel de kwekers als de expor teurs zich houden aan het Handelsregle ment. Is dit voor de kwekers zonder meer duidelijk, voor de exporteurs is dit wel licht moeilijker in te zien. Met een wei nig soepelheid was hier voor de expor teurs een grote tegemoetkoming bereik baar geweest, zonder de allen tot schade strekkende verscherping in de verhou dingen tussen kweker en exporteur. De houding, welke echter door de Bond van Bloembollenhandelaren aan genomen wordt, ook in de kwestie van de omzetbelasting, nadat de arbitrage commissie daarover zich had uitgespro ken, doet de vraag rijzen of in die orga nisatie niet stromingen werkzaam zijn, welke thans doordrijven in een richting, welke voor het vakbelang ten slotte funest zal zijn. Dat de Bond de belangen der exporteurs behartigt is niet alleen zijn recht doch zelfs plicht, maar indien zulk een behartiging zou leiden tot scha de voor het vak in het algemeen en tot eenzijdig machtsvertoon in strijd met de redelijkheid en sociale rechtvaardig heid, dan zullen de exporteurs zelf zich toch moeten afvragen of zij geen halt moeten toeroepen aan de krachten, die in hun organisatie de belangenbeharti ging zozeer op de spits trachten te drij ven. De kwekers zullen thans moeten laten zien of zij ruggegraat hebben, of zij nu eendrachtig en vastbesloten, zelfs ten koste van offers, zich om het hoofdbe stuur zullen scharen, hetwelk zo lang mogelijk een breuk met de exportorga nisatie heeft trachten te vermijden. Dat het hoofdbestuur tot nader over leg zou" openstaan mag uit de mededelin gen wel worden afgeleid, welke het de ledenvergadering doet toekomen. De Haarlemse Orkest Vereniging zal Woensdag 30 Maart haar negende Volks concert van dit winterseizoen geven (dit concert zou oorspronkelijk Dinsdag 29 Maart plaats vinden). Als soliste zal ditmaal medewerken de pianiste Annie Nederbragt, terwijl Kees Hartvelt het concert zal dirigeren. Aan gevangen wordt met „Passacaglia" van Wouter Paap, waarna de soliste het pi ano-concert No. 3 in C gr. terts Op. 20 van Prokofieff ten gehore zal brengen. Na de pauze zal het orkest tenslotte Tschaikowsky's Vijfde symphonie uit voeren. Evenals vorige jaren organiseert de E.H.V. „Snelverband" boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. Leden van deze vereniging trachten op intekenlijsten gelden voor dit doel bijeen te brengen. De Commissie doet een dringend beroep op allen die hun medewerking tot het welslagen dezer tochten willen verle nen te tekenen op deze lijsten of bij drage te storten op Gironummer 233733 ten name der penningmeesteresse van de Bootcommissie. Zij, die aan de komende tochten wil len deelnemen, kunnen zich melden bij de volgende adressen: Mej. A. v. Don selaar, Spijkermanslaan 2a; de heer Th. A. C. de Vries, Gaelstraat 5 of bij het secretariaat der Bootcommissie mej. G. W Bout, Hofdijkstraat 50. GEBOREN: L. Bergman-Smoorenburg, z; A. van Rootselaar-Sneeboer, z; C. J. Koelemij-Snijders, z; A. J. Bras-Slomp, z; W. A. J. M. Posthumus-van de Sande, z; M. M. Mulder-Dams, z; C. Kröner- Fris, z; E. A. Geerlings-Nederstigt, d; G. Huijboom-van den Tweel, d; A. J. Bras-Slomp, d; A. P. Tijssen-Bunte, d; M. A. van Brandenburg-Smit, d. GEHUWD: H. Bijster en M. Koetje. OVERLEDEN: A. J. van Haaften, 31 j„ Hazepaterslaan; M. J. F. Vink-Ruys, 62 j., Hazepaterslaan; W. S. Hoorweg- Schweinsberg, 83 j., Jansweg; C. C. van den Bergh, 72 j., Kenaupark; F. Sluijter, 71 j., Kamperlaan; J. van Dijk, 82 j„ Bakenessergracht; A. van Rooden-Broers, 71 j., A. L. Dyserinckstr.; C. van der Eem-Peperkoorn, 69 j., Leidsevaart; J. J. van Rixel, 12 j., M. v. Heemskerk straat; S. Bloem, 46 j., Djambistraat. De Algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie heeft aan de Staten- Generaal ter kennisneming aangeboden een algemeen overzicht van de feiten, die hebben geleid tot het verbreken door de. regering van het overleg mët de onderwijzers (zoals gemeld is, ont kent de regering, dat dit verbreken juist is). „De weg, die de regering thans heeft ingeslagen," aldus het adres, „leidt onherroepelijk tot verbittering, opstan digheid en onrust, tot grote schade van ons Nederlandse volksonderwijs." ZIJN DE KENMERKEN VAN DE NIEUWSTE KOMT U EENS ZIEN EN LUISTEREN BIJ: DE RADIO-SPECIALIST VAN HEEMSTEDE - RAADHUISSTRAAT 35 - TEL. 29449 (Ingez. mededeling) Na de pauze hield kol. J. W. Sluyter, oud-commandant van de V-Brigade, een interessante toespraak. De rest van het programma verzorgde een non-stop ca baret onder leiding van Lou Marti's con férences, acrobatiek, zangnummers in verschillende genres, muziek en humo ristische nummers volgden elkander op Brian Berg en zijn orkest verleenden muzikale medewerking. De aanvang van de receptie, welke de directie van de Nederlandsche Handel- Maatschappij N.V. ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der maatschappij Dinsdag 29 Maart a.s. zal houden, is na der bepaald op 2.30 uur des middags. Het bestuur van de internationale unie van R. K. Vrouwenbonden kwam onlangs te Brussel bijeen. Besloten werd een permanent secretariaat te Genève te stichten voor UNO-aangele- genheden. Ook te Lake-Success en Pa rijs heeft de Unie dergelijke secretaria ten voor haar vaste vertegenwoordig sters bij de economische en sociale raad en bij UNESCO. Opgesteld werd een document „De rechten van het kind", een onderwerp dat weldra in de UNO zal worden behandeld. Het bestuur richt te tot de UNO 'n protest tegen de rechts verkrachting ten opzichte van Kardi naal Mindszenty en van duizenden min der bekende persoonlijkheden. In het Concertgebouw verzorgde het voorl. comité Haarlem van de Bond Mili tairen uit Indonesië Vrijdag een contact avond voor al degenen, die met groot verlof uit de militaire dienst in de tro pen naar Nederland zijn teruggekeerd. Onder de aanwezigen bevonden zich ver scheidene autoriteiten. Na het openings woord van de voorzitter, de heer J. Ha lewijn, zette maj. J. Rietveldt, secretaris van de bond, op duidelijke wijze doel en nut van deze organisatie uiteen. Het eerste doel is het op peil houden en het uitbreiden van de liefde voor het vor stenhuis en het vaderland; het tweede het in ere houden van allen, die eens lotgenoten van de leden waren, doch die op hun post zijn gevallen. Spr. wees er op, dat de nabestaanden van de ge vallen kameraden niet vergeten mogen worden. Het is ook het streven van de bond deze mensen by te staan. Maj. Rietveldt spoorde de oudfhnili- tairen aan de band, die in de tropen zo hecht tussen hen is gelegd, niet uit een te laten vallen. „Steunt elkander thans, zoals gij elkander ook in de Oost hebt gesteund!" Het is voor vele gede mobiliseerde militairen niet gemakke lijk hier in het vaderland een goede po- Atie te krijgen. Helpt elkaar, waar dat mogelijk is en denk eens aan de vele militairen, die nog uit de tropen moeten terugkeren. Tenslotte wekte spr. de aan wezigen en alle oud-militairen uit In donesië op lid te worden van de bond. Zondag zal pater Hutjens O.E.S.A. onder alle H.H. Missen in de Liduina- kerk een liefdadigheidspredikatie hou den ten bate van de St. Vincentiusver- eniging. Maandag 28 Maart geeft de afdeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ver. „Onze Vloot" in restaurant Brink- mann een interessante filmavond. Ver toond zullen worden de films: Fighting Lady (Oorlog ter zee in de Pacific), Dru® Glory CVoorbereidingen van de invasie in Normandië en gedeelten van de invasie zelf). Vrijdag 1 April, 's avonds 8 uur, zal de jonge Nederlandse pianist Theo Bruins het laatste piano-recital in dit seizoen geven in het Gemeentelijk Con certgebouw. Het programma bevat wer ken van Sweelinck. Bach, Chopin, Ho- negger en Debussy. Donderdag 31 Maart vindt met me dewerking van Det Danske Selskab (Het Deense Instituut) een bijeenkomst plaats, gewijd aan Denemarken, in café- restaurant Brinkmann. Er zullen enige Engels-sprekende geluidsfilms worden vertoond, die van een toelichting voor zien worden door mevr. T. Lalatius- Jensen (in het Nederlands). Aanvang 8 uur. bove: heils; kan van bescl lijke betel Hi. voor) diept Chri: tholi' grip diep: ding, moet lijke Wi over gesel van onze te b het cake van direc gerir daad met aan meei Mei ons Maa: hind, king geste dele) He heef Als waai Ee elke niet te g van daar Ai, mod, Rorp gebr dere» zam- niet bove D« onts geer. vere bou* Pau: ged;; De woa nitie ond« Kon: M1 Zij myg ond- zei, lijk» pen dat de nu does der Chr tot in c die feil 4-pers. Sedan - Prijs f 3795. Het is niet voor de eerste maal, dat de komende publiekrechtelijke bedrijfs organisatie in een vergadering wordt be sproken, doch de kring Santpoort van de K.A.B. in Velsen achtte dit onder werp van zo groot belang, dat hij het op de agenda plaatste van de Culturele Gezinsavond, die Donderdag in de zaal van „Zomerlust" werd gehouden. De heer C. v. d. Ploeg, voorzitter van de R.K. Landarbeidersbond, gaf op zijn wijze een interessante uiteenzetting van deze rechtsvorm, waarin kapitaalver strekker en arbeider zullen samenwer ken teneinde de eigen, maar ook eikaars belangen zo goed mogelijk te behartigen. Voor de muzikale omlijsting had men de medewerking ingeroepen van het R.K. Dameskoor uit Beverwijk. Op de Bloemendaalsestraatweg kwa men nabij de Duinweg een militaire vrachtauto en een luxe wagen met el kaar in botsing. De luxe wagen reed vanuit zijn garage linksaf de Bloemen daalsestraatweg op in de richting Bloe- mendaal. Na eerst enige meters links van de weg gereden te hebben, stak hij toen vrij plotseling, vermoedelijk zonder voldoende op het verkeer te letten, de weg over naar de rechterzijde. Juist op dat moment naderde vanaf de Wüstelaan een militaire vrachtauto, die door het plotseling veranderen van richting van de luxe auto tussen de personenwagen en de trottoirband bekneld raakte. De luxe wagen liep ernstige beschadigingen der carrosserie op, terwijl het rechterachter- spatbord en de achterbumper vernield werden. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De Nederlandse Bank heeft een ver eenvoudiging aangebracht in de wijze van verkrijgen van deviezen voor zaken reizen voor de volgende landen: Denemarken, Engeland. Finland, Frank rijk, Hongarije, Ierland, Italië, Noor wegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Spanje, Tsjechoslowakije, Joegoslavië en Zweden. Zij heeft daartoe een algemene ver gunning verleend aan de deviezenban- ken, die op grond daarvan aan directie dn personeel van zaken, welke in het handelsregister zijn ingeschreven en zich vóór 15 April 1949 tot de deviezenban- ken hebben gewend, in de periode van 1 Mei 1949 tot 30 April 1950 reisdevie- zen mogen afgeven tot de bedragen, die de desbetreffende zaken in het jaar 1948 voor dit doel hebben opgenomen. In de film „De Geheime Agent",die in het Spaarne-theater wordt vertoond, is de bekende Dick Barton, vermaard uit de Engelse radiohoorspelen, de held. Hoewel hij in deze rolprent eigenlijk op vacantie gaat, vindt hij desondanks op zijn pad een menigte raadsels, die aan hem als het ware vragen om opgelost te worden. Velen zullen zich afvragen: Was het toeval, dat Barton zijn vacantie ging doorbrengen in het stille vissersplaatsje Echo Bay, waarvan later bleek, dat het niet zo rustig en vredig was als het er op het eerste gezicht uitzag? In ieder ge val Dick beleeft er 'n groot aantal avon turen, dat de liefhebbers van dit genre film weer een flinke dosis amusement zal bieden. In het voor programma draait een film over houthakkers en nog wat, „De strijd om de dam" genaamd. (18 j.) Liefhebbers van jazz kunnen deze week hun hart ophalen in Luxor. De ge boorte en de eerste levensjaren van hun geliefde muziek worden voor hen op een uitvoerige wijze op 't filmdoek gebracht. De makers van de film hebben getracht het gegeven in een sfeer te laten spelen, die zo veel mogelijk gelijkt op die, waar in de „blues" de harten van de Ameri kanen wisten te veroveren. Bekende or kesten, o.a. die van Woody Armstrong, hebben hun medewerking bij de produc tie van de film verleend en op gezette tijden ziet en hoort u de negers onver valste „ragtime" en jazz spelen. De ge schiedenis begint in 1917, toen uitslui tend in negercabarets in New Orleans voor de vuist weg werd „geragtimed". Zoals met alles werd ook de groei en de bloei van deze nieuwe muziek door ver schillende oorzaken geremd, doch aan het slot van de film is het zover, dat in het grote Operahuis, voorheen herme tisch gesloten voor alle „negermuziek", een jazzprogramma wordt uitgevoerd. Voor „New Orleans" worat een Donald Duck-filmpje van Walt Disney vertoond. (14 jaar). Deze week zijn de programma's in Palace, Frans Hals en City door de K.F.C. afgekeurd. „Amber" heet de film, die in Rem- brandt-theater draait en het schone, doch geraffineerde vrouwelijke wezen, dat daarin rondwandelt. Het verhaal, dat weinig verheffend is, speelt zich voor een groot deel in de verdorven omgeving van het Engelse hof, enkele eeuwen ge leden. Ofschoon de fiim, voornamelijk door couperingen, de ontoelaatbare strekking en geest van het boek van Kathleen Winsor mist, moet zij strikt worden voorbehouden aan volwassenen. van Scorel. Perioden van onzekerheid zijn die, waarin de schilder zijn ver trouwde basis heeft verlaten en is gaan zoeken naar vaste omlijning van nieuwe nog onvaste en wazige idealen van op bouw, vorm, kleur en onderwerp. De werken uit zulk een periode zullen ge tuigen van de gesteltenis van de kunste naar op dat moment, en zullen bijgevolg minder gaaf van kleur, minder vaardig van techniek en vormgeving zijn; het evenwicht tussen al de elementen, die te zamen het schilderij vormen is verstoord. De schilder zoekt naar de manier, waar op hij tastbaar kan maken, wat in hem leeft, hij tracht zichzelf al werkende te begrijpen, zijn onderbewustzijn te ont dekken. Men doet een kunstenaar recht, door het werk dat uit een dergelijk pro ces is ontstaan niet gelijk te stellen met dat uit een evenwichtige gesteltenis ge boren, maar te beschouwen als studie, een tasten, een zoeken, een experimente ren en de waarde van dit werk is een andere dan een absolute, namelijk een vormende consoliderende waarde in di rect verband met de kunstenaar, diens worsteling met de problemen, die hij zich heeft gesteld en de resultaten, die later daaruit zullen voortkomen. Adam en Eva (Fr. H.-m.) is een voorbeeld van naief pronken met academische anatomie en een poging de grote contrasten te ge ven van licht en tegenlicht, welke thuis horen in het Italiaanse milieu Verwant hieraan is het drieluik (B. M.), waar de gedrongen figuur van God de Vader, quasi-verkort doet denken aan de genoemde Adam en waar Scorel in de wolken op het rechterzij luik niet is kunnen ontkomen aan dezelfde dode partij als in de boom van het paradijs. De kruisgroep in ditzelfde museum, waar eveneens veel in onbegrepen donker is weggeschilderd, heeft als opmerkelijke bijzonderheid, dat zekere figuren links op de achtergrond sterke gelijkenis ver tonen met de gelaatsbouw, die zijn leer ling Maarten van Heemskerk gebruikt. Vergelijkt men beide panelen met de Doop van Christus (Fr. H.-m.) dan blijkt, hoe het speelvlak zich heeft uitgebreid van de voorgrond door de gehele diepte van het terrein, het fantasieloos aan gegeven landschap is uitgegroeid tot een machtige rijk gedétailleerde ruimte, de nuchterheid verrijkt tot een atmosferi sche geladenheid, de stijve vaste figuren een zwier en beweging, een omvatbaar heid en plaatsing in de ruimte hebben gekregen, de schilderwijze speels brillant is geworden, waar ze tevoren geforceerd bedoeld was. De diepste wezenstrek, die naar nu blijkt de tot omzwaai van instelling heeft genoodzaakt is deze: de zakelijke realiteits-weergave is nu geworden een bewogen dramatiek met theatrale ge baren, athletische poses en de gedachte aan het onderwerp doordesemt niet meer het gehele schilderij, want het on derwerp is nog slechts de aanleiding voor het uitspelen van aardse schoonheid. L. T. zijn afkomstig uit zeer verschillende pe rioden van 's meesters artistieke en stijl ontwikkeling en geestelijke rijpheid, waardoor grote verschillen in kwaliteit zijn op te merken en de beweeglijke ontwikkeling van een kunstenaar waar te nemen. Een groep Jeruzalem-vaarders is meermalen onderwerp geweest van Sco-- rel's portretkunst. Het détail: zelfpor tret, dat het vorige artikel illustreerde, is genomen uit het paneel, dat in het Frans Hals-museum is te zien. Twee aan twee schrijden de Jeruzalem-vaarders, onder wie Johanniterridders in een palmprocessie; een bediende houdt een afbeelding vast van het vereerde H. Graf; boven elk der figuren is het fa miliewapen aangebracht en onder ieder een persoonsbeschrijving op rijm, waar in de naam is verwerkt. We lezen er be kende namen als Gael, Ramp, Brederode en Assendelft. De heren zijn ten halve geschilderd, d.w.z. tot ongeveer elleboog hoogte. Vergelijken we deze stoet met de portretreeks van commandeurs in de gang van het museum, waar het onder linge verband tussen de figuren geen ander is dan dat ze vrij naast elkan der binnen één lijst zijn gevangen, dan betekent de compositaire gebondenheid in Scorel's groepsportret een belangrijke bijdrage tot de ontwikkeling van het genre, waarin Frans Hals wel het klas sieke hoogtepunt heeft geleverd. Men ziet hierin hoe een grote voor een deel groot is, omdat hij op de schouders staat van zijn voorgangers. De figuren in hun superplies zijn meesterlijk geportret teerd, men merke op: de zakelijke weer gave van de realiteit zoals deze door de primitieven als doel werd gesteld. Dit groepsportret, evenals de gave portretten uit het geslacht Diert en St. Paulus (Bissch. M.), zal zijn ontstaan in een periode van even wichtigheid, van zekerheid in het leven Als wij Jan van Scorel genoemd heb ben als een burger van Haarlem en hem tevens roemen als de man, die de stoot heeft gegeven tot de door braak van de Italianiserende renaissance in ons Noorden, dan is dit geen klein steeds chauvinisme. Waren gedurende de bloeitijd der pri mitieven de rijke Vlaamse steden kolo nies van kunstenaars en bronnen van cultuur voor geheel Europa, en werkten hier naast de van Vlaanderen geboortige groten en kleinen ook de van het Oos ten uit (Memlinc) en Noorden (Bouts, David) aangetrokken kunstenaars; in de 16e eeuw behouden deze steden welis waar de artistieke traditie en een ieder, die zich respecteert, moet er een keer zijn geweest, maar de magnetische kracht v.ermindert en ook in Noord-Nederland vormen zich thans kernen rondom enkele centrale figuren, ook hier gaat zich een traditie inboren en straks zal een eigen Noordelijke kunst de eeuwen boeien en verbazen. Tot die eerste groten behoren Jeroen Bosch, Lucas van Leyden, Jan van Sco rel. Omstandigheden buiten de kunst spelen steeds een rol bij het uitdrogen van culturele reservoirs en de vorming van nieuwe: economische wijzigingen, politiek religieuze woelingen waren hier mede oorzaak van de verschuiving. De werken van Scorel, die voor Haarlem zijn behouden, bevinden zich in het Frans Hals-museum (3) en in het Bisschoppelijk Museum (5), en In het kader van de militaire, samen werking tussen de landen van de West- Europese Unie werd in 1947 begonnen met de vakopleiding van Belgische schepelingen bij de Koninklijke Marine. Zowel de Belgische als de Nederlandse marine-autoriteiten zijn zeer tevreden over het verloop van deze cursussen, die nog steeds voortduren. Alle Belgische Jantjes zijn, voordat zij met hun opleiding aanvingen, ge test en geselecteerd in het Marine-Op komstcentrum te Voorschoten. Hun in telligentiepeil was hoog. De grootste moeilijkheid, waarmede sommigen te kampen hadden, was de Nederlandse taal. In totaal kregen 41 Belgen hier hun opleiding. Zij zullen door de Bel gische marine hoofdzakelijk als instruc teur worden gebruikt. Voor dit doel kreeg een' Belgische officier eveneens hier zijn speciale opleiding. De burgemeester van Bloemendaal, Jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal Donderdag 31 Maart des namiddags om 4 uur het nieuwe wandelterrein nabij het Open luchttheater voor het publiek openstel len. AMSTERDAM 25 Maart 1949 .Met een vrij gunstige grondtoon kon de aandelenmarkt vandaag de week besluiten. De koersverschillen in de leidende fondsen waren weliswaar niet groot, doch een lich te neiging tot verder aantrekken der koer sen viel in de meeste afdelingen waar te nemen. De handel bleef echter zoals ge woonlijk zeer kalm. Op de obligatiemarkt was de tendenz daarentegen wederom wat zwakker. De doilarobligaties Philips kwamen van daag voor het eerst in de notering en werden verhandeld bij een omzet van no minaal 8000.— op de koers van 104. Van cultuurwaarden kenmerkten tabaks aandelen zich door een aanhoudende vaste houding. Rubber- en suikeraandelen sloten goed prijshoudend. De scheepvaartmarkt gaf slechts beperkte koersverschillen te zien evenals olieaandelen. HAARLEM (Adv.) Kinder- en Dameskleding Op Vrijdag 8 April a.s., 's middags van 25 uur, zal in de Concertzaal van Hotel De Leeuwerik, Kruisstraat 30, Haarlem, een show worden gehouden waar U een pracht collectie snoezige kinderkleding zal worden getoond, waarin de kleintjes zelf zullen wandelen. Een zeldzame gelegenheid, die in Haar lem nog niet heeft plaats gehad. De dames zult U er zien in een rijke sortering voorjaars- en zomermodellen. Inlichtingen en toegangsbewijzen 1.25 belasting inbegrepen) kan men bekomen bij Patronenhuis Agema (Mevr. Agema- Berthke), Julianapark 22, Telef. 20872, Haarlem. (Adp.) ZANDVOORT. GEBOREN: J. Groen en G. F. Mooij, z; S. H. Horsman en H. J. van der Moolen, z; C. J. ten Have en P. Jurrema, d. ONDERTROUWD: W. Molenaar en M. Dirken: L. S. Horn en A. B. Ott: P. J. Vaenman en L. W. G. Koper. GETROUWD: R. F. P Meulman en N. de Looze; J. Bol en W. Theunisse; P. J. de Roode en L. Boeve; S. Bartels en M. S. Paap. OVERLEDEN: J. Keuning, oud 70 i. „Doop van Christus in de Jordaan" door Jan van Scorel (Fr. H. Mus),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2