Halfvasten STALIN'S NIEUWE KOERS Wereldtoneel Eric de Noorman en de valse koning t Nog geen treinverbinding over de Afsluitdijk AMBTENARENBEZOLDIGING GRONDIG GEWIJZIGD 1 3 Mensen op reis DE WITTE TULP IJzeren gordijnen tussen drie rangengroepen Verkoud heid A Duizenden kilo's munitie op vliering EX-DIRECTEUR C.D.K. VOOR HET HOF (U HM'DEISBILINS Regeling voor slachtoffers van spoorwegstaking Zomerdienstregeling van de K.L.M. „Voiendam" met troepen naar Indonesië ZATERDAG 26 MAART 1949 PAGINA 3 Een jaar voorwaardelijk geëist Actie in bisdom Haarlem voor de nieuwe katechismus Geen verbod op invoer van bloembollen in Engeland Memorie van Antwoord Verkeer en Waterstaat Prachtige regeling HANDEL IN SLAVEN EN STOFGOUD i - y door HELEN CIRVAN Drie maal daags verkeer op binnenlandse lijnen H.H. Wijdingen Herhaaldelijk hebben wij op deze plaats gewezen op de schoonheid en de rijke onderrichting van de liturgie. De vierde Zondag van de Vas ten neemt in de gedachtengang der Kerk een heel eigen plaats in. De reeks vas ten- en boetedagen wordt een ogenblik onderbroken en maakt plaats voor een grote vreugde. „Laetare", d.i. „verheugt U", het eerste woord van de Introïtus, heeft langzamerhand deze dag de naam van Laétare-Zondag gegeven. Niet alleen de gebéden en lezingen drukken deze vreugdestemming uit. Ook op uitwendig zichtbare wijze geeft de Kerk uiting aan haar gevoelens van deze dag. Het orgel speelt, bloemen, liefst .rozen, versieren het altaar, de paarse misgewaden mogen vervangen worden door rozenrode, diaken en sub-diaken dragen dalmatiek en tuniek. Een fees telijke Paasstemming hangt in de lucht. In Home wordt vandaag Statie gehou den in de kerk van het H. Kruis van Jeruzalem, d.i. de basiliek van het H. Kruis te Rome, waar de Kruisrelieken bewaard worden samen met aarde van de Calvarieberg. Zoals de Joden vroeger naar Jeruzalem trokken voor het vieren der grote godsdienstige feesten, zo gin gen en gaan nog de Christenen van Rome naar hun Romeins Jeruzalem, de Kerk, die een nabootsing is van de vroegere pelgrimsstad in Palestina. Wat is nu eigenlijk de oorzaak van deze vreugde? Met echt geloof moeten wij hier trachten de mentaliteit van de Kerk in ons op te nemen. De Vastentijd is in wezen de laatste voorbereiding op onze Verlossing. Zoals wij reeds meer malen hebben uiteengezet, bevat de liturgie de gehele ontwikkeling, de ge schiedenis mogen wij wel zeggen, van Gods heilsplannen met de mensheid. De grote bekroning van Christus' zending op aarde, zijn werkelijke overwinning op duivel, kwaad en dood, is een feit geworden op Paasmorgen, toen Hij uit eigen kracht glorievol uit Zijn graf ver rees. Elk jaar opnieuw viert de Kerk de gedachtenis van deze wereldhervormen- de gebeurtenissen, omdat zij elk jaar op nieuw de genade van onze verlossing op geestelijke wijze wil deelachtig wor den. Te midden van deze voorbereidingstijd nu onderbreekt de liturgie plotseling, als in heilig ongeduld, de boetestemming van hoopvolle verwachting en grijpt vooruit op de dingen, die weliswaar nog komen moeten, maar die, krachtens god delijke beloften, zeker zullen komen. Het Misformulier staat vol' met aan halingen uit de H. Schrift, waarin sprake is van Jeruzalem en Sion. Al deze bijbel teksten zijn in de geest van de liturgie voorspellende voorafbeeldingen van Christus' grote heilsinstituut: de door Hem gestichte Kerk. Zo nodigt de Kerk ons heden uit, ons nu reeds met grote blijdschap innig te verheugen over Gods komende, onschatbare gave: Zijn Kerk, die de levende voortzetting is van Chris tus' verlossingswerk. Sint Paulus stelt in het Epistel Agar en Sara tegenover elkaar, als symbolen resp. van het Oude en Nieuwe Verbond. „Wij, de doof Chris tus verlosten, zijn dus geen slavenkinde ren meer, maar kinderen van de vrije vrouw" (Gal. 4.28.31). En het Evangelie van de wonderbare broodvermeerdering, de voorafbeelding van de H. Eucharistie, herinnert aan de grootste gave, die de' Kerk van het nieuwe Verbond de men sen ter beschikking stelt: het Lichaam en Bloed van-Christus als voedsel onzer zielen. Zo gezien is er inderdaad reden tot waarachtige vreugde. Alwie op deze wijze in de geest van geloof de bovennatuurlijke werkelijkheid van Gods heilsplannen beleeft en innerlijk ervaart, kan niet anders dan zijn lidmaatschap van Gods Kerk als zijn grootste rijkdom beschouwen, die tevens een onuitputte lijke bron van sterkende genadegaven betekent. Hier ligt echter ook een van onze voornaamste tekortkomingen. Het echte, diepe besef van onze saamhorigheid in Christus is bij de grote massa der Ka tholieken hopeloos zoek. Er is geen be grip meer voor de allesomvattende, ons diepste weten doordringende beïnvloe ding, die wij ondergaan, of beter: zouden moeten ondergaan van het bovennatuur lijke leven dér genade. Wij vergeten, dat wij hier staan tegen over een volkomen onverdiende, gratis geschonken verheffing en veredeling van onze natuur tot een hoogte, die al onze geschapen krachten ten enenmale te boven gaat. En deze verheffing tot het genadenrijk van God is de nood zakelijke voorwaarde voor het bereiken van onze eindbestemming. Zonder Gods directe hulp zijn wij niet in staat tot de geringste bovennatuurlijk-verdienstelijke daad. Zonder God houdt de aarde ons met duizenden handen vastgeklonken aan de grond en verwijdert ons steeds meer van onze oorsprong en ons doel. Met God hebben wij de mogelijkheid in ons onze eindbestemming te bereiken. Maar de weg daarheen is doornig en vol hinderlagen en eist onze volle medewer king met de door Christus beschikbaar gestelde, in zich almachtige hulpmid delen. Het beheer en de uitdeling hiervan heeft Hij Zijn Kerk in handen gegeven. Als wij de diepe zin van deze grote waarheid toch eens echt beseften! Een teleurstellende ervaring leert ons elke dag, dat menig Katholiek helaas niet bij machte is .een duidelijk antwoord te geven op de vraag naar het wezen van de Kerk. Terwijl de Catechismus daarover toch geen twijfel laat. Allerlei anti-godsdienstige stromingen, moderne bestrijders van de Kerk van Rome, eigen gemakzucht en natuurlijk gebrek aan inzicht hebben met vele an dere factoren ertoe meegewerkt lang zamerhand opvattingen te vestigen, die niet alleen totaal verkeerd zijn, maar bovendien hoogst noodlottig. De onwetendheid op dit gebied neemt ontstellende vormen aan. Het is heus geen uitzondering als wij de Kerk horen vereenzelvigen met een of ander ge bouw, met de pastoor, de priesters of de Paus, en dan meestal nog met de bij gedachte van een zeker dictatorschap De beter ingelichten komen echter ge woonlijk niet uit boven een soort defi nitie als: een vereniging van gelovigen onder oppergezag van de Paus van Eome. Maar de Kerk is veel méér dan dat. Zij is in de volle zin van het woord het mystieke lichaam van Christus, Zij is onder ons de levende Christus zelf, Wiens verlossingswerk zij dage lijks voortzet. Als wij werkelijk begrij pen, wat Christus voor ons gedaan heeft, dat alles in precies dezelfde zin doet de "Kerk ingevolge goddelijke opdracht nu nog voor ons. En zij zal dat bljjven doen, onoverwinnelijk, tot aan het einde der dagen. Evenals niemahd zonder Christus tot God komt, zo komt niemand tot Christus zonder Zijn Kerk, althans in de normale orde. Onder haar leiding, die onder toezicht van de H. Geest on feilbaar is, behoren wij door het leven te gaan, omdat zij, evenals haar Stichter, de „woorden van het eeuwige leven heeft". Christus bedient Zich daarbij van mensen. Maar ondanks en ver Over de mogelijke menselijke feilen van Zijn dienaren heen staat de absolute godde lijke waarheid, die zij verkondigen en Waaraan zij precies zo onderworpen zijn als de eenvoudigste gelovige. Het lidmaatschap van die Kerk is de hormale weg voor de Zaligmaking van alle mensen. Zo heeft God het gewild En daaraan hebben wij ons te houden, In dit licht gezien is de liturgie van he vierde Zondag van de Vasten een Eerede aanleiding tot een grondig ge- In deze intense na-oorlogse politieke bedrijvigheid me.t haar vele span ningen en vaak sensationele ontwik keling raken gebeurtenissen, die van zeer grote betekenis zullen blijken voor de toekomst, spoedig op de achtergrond en krijgen zij niet het relief, dat zij verdienen. Zo zijn velen geneigd het Noord-Atlantisch pact, dat op 4 April in Washington door de. minis ters van Buitenlandse Zaken der be trokken mogendheden zal worden on dertekend, te rangschikken bij de vele wapenfeiten uit de koude oorlog tussen Oost en West en dit pact geen grotere betekenis toe te kennen dan een voor bijgaande phase. Een confrontatie, van dit pact met de wereldgeschiedenis moet echter reeds een grote wijziging brengen in die opinie. Nooit tevoren zag de wereld in vredestijd een dergelijke grote macht tot een hecht verbond aan eengesmeed. Nooit eerder verbonden de V. S. hun lot en hun toekomst zo vast met die van de volkeren aan de andere zijde van de. Oceaan. Nooit eerder was er tussen de mogendheden van een der gelijk blok een zo grote overeenstem ming over de grote beginselen, waar naar hun politiek zich in de toekomst zou moeten richten. Men is geneigd zulk een optimistische kijk op een feit van de contemporaire geschiedenis te zien als een behoefte vaa de tijdgenoot om de gebeurtenissen van de eigen tijd door een vergrootglas te bekijken, doch als men dit Atlantisch pact vergelijkt met andere pogingen van een groep landen in de loop der geschiedenis om tot een nauwe samenwerking te komen, dan wordt het toch wel duidelijk, 'dat dit pact een grote mijlpaal zal blijken in de wereldgeschiedenis, waaromheen een groot deel der geschiedenis van dp twintigste eeuw zal worden gegroe peerd. Reeds thans ziet men zich rond deze mijlpaal gebeurtenissen voltrekken, die er op wijzen, dat de politieke structuur van de wereld belangrijke veranderin gen zal ondergaan als gevolg van het sluiten van dit pact. De reacties in de Sovjet-Unie en de gebeurtenissen, die daar in de afgelopen weken hebben plaats gegrepen, wijzen er wel op, dat het Kremlin inziet, dat het een nieuwe koers moet gaan varen. De oude agres sieve houding tegen de vrij los naast elkaar staande West-Europese landen zal het moeten laten schieten Het Kremlin begrijpt, dat zulk een koers regelrecht uitloopt op oorlog en het blijkt er wel zeer diep van overtuigd, dat Rusland zich niet aan een avontuur van een dergelijk formaat kan wagen. De mutaties in de hoogste leiding van de Sovjet-Unie geven in dit verband verschillende aanknopingspunten. De gehele politiek van Molotov is door en kele ingrijpende wijzigingen in de samenstelling van regering en Politburo volledig aan de dijk gezet. Blijkbaar is Stalin tot de conclusie - gekomen, dat Molotov's agressieve houding het land naar een ramp dreef. Daarom moest Molotov het veld ruimen voor krach ten, die. de nieuwe Sovjet-politiek zul len moeten gaan voeren. Molotov's po- bliek bleek op elk terrein tot een échec geleid te hebben. De Russische invloed in Scandinavië, die na de oorlog vrij groot was en die kon rekenen op veel goodwill, is langzamerhand tot nul ge reduceerd. De invloed van de commu nistische partijen in Frankrijk en Italië daalde steeds meer naarmate duidelij ker werd, dat het de enige bedoeling van de Sovjet-Unie was de rest van de wereld te overheersen. De blokkade van Berlijn werd een glanspunt aan de kroon der democratieën. In Azië wer den niet de resultaten bereikt, die Mo lotov voorspeld had. Doch vooral de. scheur in het Sovjetbloc zelf was een zeer kwade noot voor de politiek Van Molotov. Tito's rebellie was niet in de laatste plaats te danken aan de starre orthodoxie van Molotov en zijn aan hang, die door dik en dun bleef vast houden aan de theorieën der Marxisti sche leermeesters. Stalin zelf is echter geen letter knecht gebleken en hij heeft zich zelfs bereid getoond zijn theo rieën te plooien naar de behoeften van de, practijk. Hij en zijn medestan ders hebben ingezien, dat een starre houding tegenover het Westen de Sov jet-Unie geen stap verder brengt tot het beoogde doel: de wereldheerschap pij. Zelfs heeft Stalin zich bere.id ge toond de the.orieën van de Russi sche professor in de economie Varga te accepteren, die lijnrecht in strijd met de theorieën van Lenin en Staïin zelf durfde, beweren, dat het Westen niet economisch ineen zou storten, doch in tegendeel bezig was een nieuwe econo mische structuur te vinden, die de be hoeften van deze tijd zou bevredigen. De politie te Schoondijke ontdekte op de vliering van het in de kom der ge meente staande huis, bewoond door de landbouwersknecht P„ een opslagplaats van munitie en springstoffen. Enige dui zenden kilo's patronen, granaten, kruit enz. werden door de Opruimingsdienst verwijderd. De Rijkspolitie stelt een on derzoek naar de herkomst van het ge vondene in. wetensonderzoek over de wijze, waarop wij dit lidmaatschap beleven. Waar onze hoogste belangen op het spel staan, kan alleen maar een volle en bewuste overgave de juiste houding zijn. L. Varga's tegenstanders hebben stuk voor stuk moeten capituleren en dat waren naast Molotov en Mikoyan ook Sovjet economen met aan het hoofd de zeer bekwame leider van het planbureau voor de vijfjaren-plannen Wosnes- sensky. Het is wel duidelijk, dat er grote ver anderingen in de Sovje.t-politiek op til zijn als Stalin bereid blijkt zo grondig te reorganiseren. De oude politiek van Molotov heeft afgedaan en het wordt langzamerhand duidelijk, dat de muta tie op het ministerie van Buitenlandse Zaken niet noodzakelijk een promotie voor Molotov betekent. Men heeft ge meend de vervanging van Molotov te moeten zien als een wegpromoveren van een belangrijke Sovjet-figuur, die weliswaar op een bepaald terrein ge faald had, doch die toch een belang rijke functie aan de top zou blijven bekleden. Zeer betrouwbare bronnen melden echter, dat Molotov volledig uitgerangeerd is en det zijn reeds zwaar beknotte macht nog verder zal inkrim pen. Het blijft echter moeilijk deze be richten te controleren. Doch hoe het ook zij, men zal in elk geval in de ko mende maanden een wijziging zien in treden in de buitenlandse politiek dex Sovje.t-Unie. Hoe die zal worden is nog niet voiledig duidelijk. Men kan ver schillende wegen inslaan. Dat Moskou echter zal berusten in de huidige situa tie is niet aanvaardbaar. Het streven naar wereldrevolutie en wereldheer schappij blijft onveranderd. Men zal alleen een nieuwe tactiek volgen, die op lange termijn naar hét doel zal moeten voeren. Een der eerste doelen, die. het Kremlin zich echter stelt is duidelijk, n.l. de volledige consolidatie van het Oostelijk blok. De maatregelen tegen Kerk en oppositie in de landen achter het IJzeren Gordijn, die in de laatste weken steeds scherper geworden zijn, wijzen daar rends op, doch bovendien heeft de Cominform scherpe maatrege len aangekondigd tegen de afvallige dictator van Joegoslavië. Alle krachten zijn gemobiliseerd om het Tito-bewind zo spoedig mogelijk omver te werpen en weer een hecht aaneengesloten en volledig aan he.t Kremlin onderworpen blok in Oost-Europa te vormen. Dit is in elk geval de eerste maatregel waar toe Moskou zich door het Atlantisch pact gedrongen ziet, een maatregel, die het mogelijk moet maken in de toekomst een gelijke macht tegenover het Westen te stellen. Hóe de Sovjet- politiek zich op ander terrein zal ont wikkelen is nog moeilijk te zeggen. Mogelijk zal zij haar agressiviteit ge heel op Azië richten, zolang daar geen direct gevaar voor een wereldoorlog aanwezig is en b.v. een Pacific-pact hetzelfde halt aan de Russische expan- siezucht zou toeroepen als in het Wek ten het Noord-Atlantisch pact. De ont wikkeling in de komende, maanden zal het duidelijk moeten maken, welke tac tiek Molotov's opvolger Wishinsky ge kozen heeft. De vijandige toon tegen het Westen zal wel gehandhaafd blij ven, doch het is de vraag of Wishinsky tegen het grote defensieve blok der Westerse democratieën het nog zal wagen tegen enig betrokken land een agressieve politiek te voeren, die bijna zeker de enorme macht van het Westen in beweging zou brengen. Doch eerst de .toekomst zal duidelijk maken in hoeverre het Atlantisch pact een definitief halt betekent. Na een langdurige "zitting heeft de procureur-fiscaal van het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem tegen de voorma lige directeur van het Centraal Distri butiekantoor S. de H. een gevangenis straf van één jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist en ont zetting uit de beidg kiesrechten voor de tijd van tien jaar. De H. werd poging tot arrestatie (met assistentie van de Grüne Polizei) van ds. Slomp (Frits de Zwerver) ten laste gelegd én tevens zou hij een distributie-ambtenaar, die ver dacht werd van diefstal van distributie bescheiden, aan de politie hebben over geleverd. Op Zondag Laetare (27 Maart) begint de Kath. Actie van het bisdom Haarlem in alle parochies met een speciale actie, welke ten doel heeft ook onder de volwassenen be langstelling te wekken voor de nieuwe ka techismus. In het bijzonder wil men deze nieuwe- katechismus verspreiden in die ge zinnen, waar geen schoolgaande kinderen zijn en bij alleenstaande personen. Naar aanleiding van geruchten, vol gens welke de Britse regering voorne mens zou zijn de invoer van Nederland se bloembollen te verbieden in verband met beweerde gevallen van smokkelarij, heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Handel verklaard, dat dit ministerie hiervan niets bekend is. Hij deelde mede, dat er 'n open alge mene licentie is voor de invoer van bloembollen, welke geldt tot einde April, op welk tijdstip het seizoen voor de invoer van bloembollen practisch eindigt. De kolonel van het wapen der artil lerie A. C. de Ruyter van Steveninck, bij de bevrijding commandeur van de Prinses Irene-brigade, is bij K. B. be vorderd tot generaal-majoor. Generaal De Ruyter van Steveninck is thans lid van het Hoog Militair Gerechtshof. COP MAJJUN TOONDCR 33. Tegen de middag krijgen Winonah en haar twee begeleiders de burcht in het oog.... Het machtige bouwwerk staat op een kleine heuvel temidden van dichte woudenHet meisje ziet wel, dat het een onneembare veste is in tijden van oorlog. Langs een zanderig pad begeven zij zich naar de poortHet paard stapt luid bonkend over de houten ophaalbrug. De wachters laten hen ongehinderd pas seren, doch niet zodra hebben zij de binnenhof betreden, of zij zien zich aan alle kanten omringd door goed bewapende soldaten „Waarheen vrouweinformeert een van hen, het paard bij de toom vattende. „Ik wens koning Langha te spreken, een boodschap van landsbelang voert mij hierheen!" „Volg mij, vrouwe!" zegt de soldaat. „Uw knechten blijven op de hof!" Hun weg voert langs ontelbare gangen, wat een verschil met de weelderige bouw van de paleizen van haar ongelukkige Atlantis, merkt Winonah op. Eindelijk schuift een der schildwachten een gordijn terzijde en zij betreden een ridderzaal. Haar ogen paan in het rond, om dan te blijven rusten op een drietal personen, die haar ver wonderd aankijken. Een van hen zit op een gebeeldhouwde stoel en Winonah be grijpt, dat dit koning Langha moet zijn. Als de soldaat, na het doel van haar bezoek bekend gemaakt te hebben, vertrokken is, zegt koning Langha: „Welke boodschap brengt gij mij, jonkvrouwe?" Winonah antwoordt: „Ik kom met een persoonlijke boodschap van mijn gemaal Eric, koning der Noormannen!!" .7.. „Heb je gelezen, dat onze han delsbalans zo passief is en een gat van 2247 millioen vertoont?" „Dan moet Lieftlnck die balans maar eens naar Paltbe sturen." „Naar Palthe „Ja, want daar stoppen ze elk gat zó, dat geen mens 't ooit meer terug kan vinden." Uit de Memorie van Antwoord betreffende de Rijksbegroting van Verkeer en Waterstaat voor 1949 blijkt, dat het vrachtenpeil voor sommige goederen soorten, meer speciaal de lichte en volumineuze goederen en ook voor het stukgoederenvervoer in het algemeen niet meer in overeenstemming kan worden geacht met de in het bijzonder daarvoor sterk gestegen kosten. De desbetreffende vrachten zullen daarom ook binnenkort worden verhoogd. Naar aanleiding van de vraag om trent de aanleg van een spoorwegver binding over de Afsluitdijk in verband met de daarbij uitgesproken voorkeur van vervoer per rail op de lange af stand, merkt de minister op, dat de urgente investeringsbehoeften der Ned. Spoorwegen gedurende ettelijke jaren nog zó groot zijn, dat de aanleg van een Spoedig zal het nieuwe Bezoldigings besluit voor het overheidspersoneel in het Staatsblad komen en wat voor grote veranderingen dit in de praetijk zal geven, daarover deelde dr. W. J. J. Dijsselbloem, leider van het A.R. K.A.-bureau, op een overvolle leden vergadering van de afd. Amsterdam van de A.R.K.A. menige belangwek kende bijzonderheid mede. Hij merkte allereerst op, dat de cri- tiek op het besluit hem was meegeval len. Al is het oude Besluit alleen maar „technisch" herzien, het is toch nauwe lijks meer in het nieuwe te herkennen. Toch moeten de grootste veranderingen nog komen, n.l. die, welke gebaseerd zullen zijn op de werkclassificatie, waar bij dus, net als in het bedrijfsleven, de ambtenaar wordt betaald naar de objec tieve waardering van zijn werkpresta ties. Men neemt daarvoor nu proeven en hoopt over een jaar met deze geheel nieuwe regeling gereed te zijn. Ze zal een revolutie betekenen voor de amb tenaren, omdat door de objectieve pres tatiemeting sommige functies geheel an ders naar voren springen dan ze tot nu worden gewaardeerd. Spr. Koopt dat men ook in Amsterdam deze proeven zal ne men zodat dan de invoering voor het Rijk en de gemeente gelijktijdig kan ge schieden. De huidige herziening betekent helemaal geen algemene loonsverhoging, wel een herwaardering van verscheidene functies. Vroeger keek men tegen een adj.-commies op. Een Referendaris was een heel hoge persoonlijkheid. Maar daar is in en na de oorlog verandering in gekomen. Daar heeft de regering nu definitief een eind aan gemaakt. Er is een sterke scheiding doorgevoerd tussen lagere, middelbare en hogere ambtenaren. Er komen ijzeren gordijnen tussen, maar er zijn toch wel een paar lekken. Voor de middelbare ambtenaren wordt een mid delbare schoolopleiding gevraagd met nog een twee-jarige specifieke opleiding, de hogere ambtenaren moeten acade misch gevormd zijn. Dit alles brengt het vraagstuk van de opleiding met zich mee. Het gros der ambtenaren kent geen opleiding, ontwik kelt zichzelf. Om nu toch een overgang tussen de drie categorieën mogelijk te maken is men thans plannen aan het ontwerpen. Men denkt aan speciale klas sen bij de avondscholen of koppeling aan bestaande scholen. Het bijzonder onder wijs krijgt hier een kans! Men hoopt de opleiding voor adj .-commies reeds in September te beginnen. Nederland staat bij de opleiding nog lelijk ten achter. Engeland fen België zijn ons ver voor. De jongeren zullen moeten gaan studeren. De studielust is enorm gedaald. De groepering in het Bezoldigingsbe sluit is geweldig vereenvoudigd. Men gaat nu vooral op kwaliteit letten. Daar om zijn ook z.g. A-rangen ingesteld waartoe alleen de besten uit de gewor/» rangen zullen worden benoemd. Dr. Dijsselbloem ontkende niet dat het nieuwe Besluit de hardheid der realiteit ademt. Het belang ervan zal eerst in de toekomst blijken want Nederland staan moeilijke jaren te wachten. Dr. Dijsselbloem zette vervolgens uiteen, dat men in het Bezoldigings besluit de gemeenten boven de 100.000 zielen niet heeft opgenomen omdat die een eigen structuur hebben. Am- - sterdam b.v. heeft een prachtige, be zoldigingsregeling en het zal een zeer zware opgave zjjn om die aan het nieuwe besluit aan te passen. Maar wethouder Franke houdt vol! Grote hulde bracht spr. aan wethou der Franke, die voor het gemeenteperso- neel het beste tracht te bereiken. Hij heeft echter een zware strijd tegen „ho gere machten" te voeren. Men heeft zelfs gedacht de Amsterdamse bezoldi- gingsregeling en formatie als voorbeeld te nemen voor het Rijk, maar de rege- wilde er niet aan. Bij de beantwoording van de vele vra gen, die uit de vergadering opkwamen, deelde Dr. Dijsselbloem nog mede, dat men tracht gedaan te krijgen, dat de ar- beidscontractanten na twee jaar dienst tijd in de Pensioenwet worden opgeno men waardoor ze dezelfde rechten ontvangen als zij, die in vaste dienst zijn In de toekomst zal dan ook de arbeidscontractant wel ver dwijnen. Verschil in ontslag bestaat er practisch al niet. Heel vele ambtenaren (en zelfs hoofdambtenaren) in vaste dienst, staan thans op wachtgeld! Ter vergadering werd ook de nieuwe geestelijke adviseur van de afdeling, kapelaan J. A. Schmidt door de voorzit ter, de heer G. Blekemoien. geïnstalleerd. was vroeger de hoofdbron van be staan aan de Goudkust. En twee eeuwen, tot 1871, werd dit gebied beheerst door de Hollanders. Heb ben wij iets goed te maken? De Paters van Cadier en Keer doen het voor ons. Helpt hen door Uw giften ofkom zelf als missio naris. Vraagt inlichtingen aan Pa ter B. Eerden S.M.A., Huize De Tafelberg, Oosterbeek (G.). (Adv.) spoorweg over de Afsluitdijk voorshands geen punt van practische overweging kan uitmaken. Op de vraag over de vergoeding van huisbrandschade, enz. van het personeel van de N.V. Ned. Spoor wegen, geleden tijdens een spoor wegstaking, kan de minister ant woorden, dat door zijn ambtgenoot van Financiën thans een regeling is getroffen, waarbij aan de slacht offers van de spoorwegstaking een bijdrage wordt verleend op dezelfde basis als dit geschiedt aan de z.g. verzetsslachtoffers. Op de vraag naar wederinvoering van weekretours bij de Spoorwegen kan worden geantwoord, dat de moeilijke materieelpositie de Spoorwegen dwingt, voorshands af te zien van maatregelen, die tot een te grote bezetting op be paalde tijden of in het algemeen zou den leiden. Het zelfde geldt voor de invoering van gezinstarieven. Ter beantwoording van de vraag van verscheidene leden, die gaarne zouden vernemen hoe de minister de toekomst mogelijkheden van de Nederlandse Vliegtuigindustrie denkt te bevorde ren, zij medegedeeld, dat, in afwachting van de definitieve totstandkoming van de fusie der na de oorlog nog bestaan de vliegtuigfabrieken, de gereedmaking van het Nationaal Luchtvaart Laborato rium is ter hand genomen, terwijl de ontwikkeling van nieuwe vliegtuig typen door de Nederlandse industrie via het Nederlands Instituut voor Vlieg tuigontwikkeling wordt gesteund. Het geval van het staken van het bin nenlands verkeer gedurende de winter periode '48/'49 is te beschouwen als een „defaut" van de overigens zo terecht geprezen „qualité's" van de voortva rende leiding der K.L.M., waardoor de beslissing op zeer korte termijn moest worden genomen. Op grond van de aan gevoerde zwaarwegende argumenten meende de ambtsvoorganger van de minister zich tegen de voorgestelde on derbreking van het binnenlands lucht verkeer niet te moeten verzetten. De arbeid der commissie-Albarda is zover gevorderd, dat de commissie hoopt in de loop van de zomer met haar advies gereed te kunnen zijn. De vele facetten van het vraagstuk luchtvaartscheep vaart maken een diepgaande studie noodzakelijk. Naar aanleiding van berichten om trent belangrijke inkrimping van per soneel bij de K.L.M. deelt de minister mede, dat de onderbreking van de Am sterdamBatavia-verbinding hiervan niet de oorzaak is, doch veeleer een verdere aanleiding was om bezuinigin gen, welke reeds in het voornemen la gen, toe te passen. Inzake de financiering van de wer ken tot aanleg van het Amsterdam- Rijnkanaal, meer in het bijzonder het aanbod van de gemeente Amsterdam tot verstrekking van een voorschot aan het Rijk van f200.000.— ter bevordering van een snellere vol tooiing van de vaarweg, moge de mi nister de aandacht vragen voor het bedenkelijke precedent, dat in de aan vaarding van de voorgestelde voor financiering zou zijn gelegen. Zou de regering deze weg ook in andere ge vallen opgaan, dan zou zij haar beleid meer laten binden dan in het alge meen toelaatbaar moet worden ge acht. In de tegenwoordige nog weinig stabiele omstandigheden moet dit ze ker worden vermeden. van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met (Adv.) (Copyright Ultg. De Koepel, Nijmegen) 25 Even vergat de man wat hij in zijn han den had... Het portret gleed uit zijn vin gers. Elspeth ving het op, juist voor het op de grond viel. Een smal zonnestraal tje viel door het venster van de molen juist op een paar krabbels, die met inkt achter op de miniatuur waren geschre ven in een fijne vrouwenhand. Het was een naam... A. Ramirez. „Ramirez?" riep ze vragend uit. Hij had de miniatuur weer uit haar handen genomen en keek zo droevig naar het portret van de blonde vrouw, dat Elspeth het antwoord raadde. Als dit Jan's moeder was en als haar naam Ramirez was. dan moest ze wel een Spaanse geweest zijn. De vele vragen, die Mijnheer haar over de Spanjaard gesteld had, z'n bezorgdheid die dag in Haarlem toen hij vernam dat de man nog in het land was, de naam zelf... dat alles, bij elkaar zei genoeg. In stilte zag ze toe, hoe Mijnheer het portret weer in de geheime bergplaats opborg en de opening ervan weer afsloot. Zyn gezicht was ernstig. „Ik vraag je dringend, niet te spreken over wat je hier hebt gezien. Voorlopig wil ik niet, dat Jan weet, dat hij... Spaans bloed i» de aderen heeft." Elspeth dacht aan Pieters schets, die Mijnheer had verscheurd, omdat daar op Jan's gelaat de trekken droeg van een Spaans officier. Er was een ding, dat ze nog vragen wilde. „Maar Mijnheer, de naam Ramirez... Zou de Spanjaard van de Gele Kat dan zoeken naar Jan's moeder? Mijnheer's lippen trokken zich sa men... „Jan's moeder stierf, toen hij nog maar een kleine jongen was,' kwam er met een sombere klank in zijn stem uit, en Elspeth doordringend en bezorgd aan kijkend, vervolgde hij: „Maar ik vraag je nogmaals, niets te vertellen aan Jan, Niets!" Elspeth legde de vingers op haar lip pen en drukte ze dicht, alsof ze daarmee de gelofte wilde afleggen het geheim goed te zullen bewaren. Mijnheer zuchtte. Hij had zich afge vraagd zo vertelde hij, terwijl zijn ge dachten wel ergens anders schenen te zijn of het misschien Jan kon zijn, die door de Spanjaard werd gezocht. Hij scheen de vraag opnieuw te stellen, meer tot zich zelf dan tot Elspeth, die hem huiverend aanstaarde. „Jan?" Toen bedacht ze, dat Ramirez niet de naam van Jan was en zei dit tegen haar gastheer. Mijnheer was het met haar eens en er kwam een lichte glimlach over zijn mond... „Beloof me, dat je aan niemand en in geen geval aan die roekeloze Jan zelf vertelt, dat dit de naam van zijn moeder was," vroeg hij nog eens, waar schuwend. „Dat beloof ik vast en zeker, Mijnheer," zei Elspeth plechtig. Het gebeurde vervulde haar geest de gehele verdere dag. Het was voor haar een opluchting te weten, waarom haar gastheer de Spanjaard zozeer had ge vreesd en dat hij overtuigd was, dat die man nu het land had verlaten. Nog de dag tevoren had de burgemeester van Haarlem hem verzekerd, dat een vreem deling van dat slag in deze omgeving geen verblijf hield. Maar als Mijnheer zo zeker was, dat hij vertrokken was, waarom wilde hij dan in elk geval voor komen, dat Jan de naam van zijn moe der hoorde? En als Mijnheer zo'n haat koesterde tegen alle Spanjaarden, waar om bewaarde hij dan zo zorgvuldig dit portret? De hele dag bleef ze aan de miniatuur denken. De dame met de kanten sluier herinnerde haar aan iemand, maar pas toen ze naar bed ging, werd ze zich be wust wie dat was. Anneke was aan de deur gekomen om nog even goedenacht te zeggen. Toen het licht van haar kaars op haar jonge ge zicht en op haar honingkleurig haar viel, wist Elspeth het. Ouder natuurlijk, en droeviger, tegelijk toch ook mooier, had het portret het lieve blonde gezicht van Anneke Voort. Was Mijnheer daarom zo op de minia tuur gesteld? En was hij daarom soms zo verdrietig? Omdat een vrouw met het verafschuwde Spaanse bloed in de ade ren zozeer kon gelijken op zijn Anneke? Ja, zo zou het wel zijn, dacht Elspeth. HOOFDSTUK IX Drie tulpenbollen Elspeth bleef tevergeefs langs de weg en het kanaal uitkijken naar de komst van haar vader. Intussen ging het poten van de tulpenbollen bevredigend zijn gang. Toen ze op een morgen, enkele dagen na haar gesprek met Mijnheer, weer de bollenschuur inging om naar Pieter te zoeken, vond ze de schappen bijna helemaal leeg. Alleen in de schap tussen de vensters, die bestemd was voor tulpen, waarmee nieuwe soorten gekweekt werden en voor tulpen, waaraan een label met de naam „Gouda" gehecht was, lagen nog bollen. Het poten van tulpenbollen was voor dit jaar klaar. In de schuur was het rustig en er hing nog steeds de frisse, droge lucht van tulpenbollen, zells nu er nagenoeg geen meer waren, maar met de lege schappen, in rijen boven elkaar, zag de schuur er leeggeplunderd uit. Het bleek, dat Pieter er niet was en Elspeth was juist van plan naar hem te gaan zoeken in de molen, toen ze iets hoorde springen. Tegelijk flitste er iets geels, dat verdween onder de stelling tussen de ramen. Het geluid van een aanvalHoorde ze iets piepen? Milady deed de handen voor haar oren. Toen ze ze weer weg deed, hoorde ze weer iets aanvallen en huiverde. Het was alles goed en wel, dat Zandvrouw- tje muizen ving, maar het was af schuwelijk er zo mee te spelen. Ze bukte zich om onder de schap te kij ken en.... deed nu zelf een vlugge greep, toen ze zag, dat het in 't geheel geen muis was, waar het poesje mee speelde, maar een van de tulpenbollen, die voor Mijnheer zo'n grote waarde hadden. „Zandvrouwtje, jij lelijke stouterd," riep ze uit. Het poesje wist te ontsnap pen, maar Elspeth raapte de ból op en kwam juist overeind, toen Pieter door de deur naar binnen kwam met zijn armen vol bloempotten. Elspeth hoor de hem niet en botste pardoes tegen hem aan. Het merendeel van de potten viel prompt uit zijn armen en viel in scherven op de grond. „Hemeltje!" riep Elspeth. „Wat is er nou gebeurd.... O, wat vind ik dat erg!" Maar onmiddellijk daarop begon ze heel hulpeloos te lachen, omdat Pie ter daar nogal bespottelijk stond, vond ze. Wat van potten niet naar beneden getuimeld was, drukte hij nog kramp achtig tegen zich aan, terwijl hij tege lijk probeerde op de grond te kijken om te zien wat er van de andere ge worden was. „Zet de rest van je pottenvoorraad nu maar op de grond, domme jongen," zei Elspeth, toen ze weer gewoon spre ken kon. „Dan zullen we de stukken bij elkaar zoeken." „Weet je waar die potten nou voor bestemd waren?" vroeg Pieter, toen Elspeth naast hem neerkroop. „Om voor het raam op jouw kamer te worden gezet." (Wordt vervolgd) De zomerdienslrcgelïng van de K.L.M. gaat Dinsdag 5 April in. Nice en Milaan zullen, zoals reeds gemeld, dan in het Europese luchtnet van de Nationale Luchtvaartmaatschappij worden opge nomen. Op bijna alle Europese trajecten zal de K.L.M. vliegen met haar modern ste materieel: De Consolidated vultee „Convair Liner". Op het traject AmsterdamOslo, dat door de K.L.M. viermaal per week wordt gevlogen, is een tussenlanding te Chris- tiansand geprojecteerd. In aansluiting op de verbinding naar en van Scandina vië voert de K.L.M. een tweemaal da gelijkse retourdienst tussen Amsterdam en Parijs uit. Zodra de bezetting van de vliegtuigen hiertoe aanleiding geeft, zal de K.L.M. overwegen driemaal per dag heen en terug naar en van Parijs te vlie gen. Wat het binnenlandse luchtver keer betreft, zullen met ingang van 28 Maart a.s. tweemaal daagse re tourvluchten worden ondernomen naar Groningen, Leeuwarden en Maastricht met uitzondering van Zondagen. Met ingang van 8 April wordt de frequentie verhoogd tot drie retourvluchten per dag, uitge zonderd Zondagen. Het luchtnet van het interinsulair be drijf te Batavia, dat in opdracht van het departement van Waterstaat. Energie en Mijnwezen aldaar, door de K.L.M. word geëxploiteerd, is met ingang van deze maand eveneens uitgebreid, n.l. met Ma- dioen op Java en Djambi op Sumatra. Op de „Volendam", die gisteren van Rotterdam uit naar Indonesië vertrok, hadden zich in de loop van dag 1600 man troepen ingescheept, bestaande uit een klein detachement K.N.I.L., een iets groter detachement marine en voor het overige leden van de Kon. Landmacht. De inscheping geschiedde onder leiding van kolonel J. R. H. Lagas. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, bis schop van 's.-Hertogenbosch, zal Zondag 27 Maart a.s. in de Kapel van het kloos ter der paters Montfortanen te Oirschot de volgende H.H. Wijdingen toedienen: MINDERE ORDEN aan de eerw. fra ters W. Bemdsen, A. Biemans, J. Die lissen, A. Hertsig, N. Komen, J. Lode- wijks, A. Maanicus, G. Nillesen, J. Speth, J. van Ooyen, C. de Vos van de Paters van de H. Geest. H. SUBDIACONAAT aan de eerw. fraters S. de Grauw, G. van Breda, C. Mertens, T. Piron, M. Schreurs, S. Meijer, C. Tonnaer. R. Friedeman, E. Postma, B. Brian, P. van Iersel, van de Augustijnen en aan de eerw. frater G. Geerkens van de Paters van de H. Geest. H. PRIESTERSCHAP aan de eerw. fraters Joh. Rousseau, F. Vermeulen. G. Meertens, Petrus Quax, Joh. Klaps. J. Dreezen, P. Janssen, Joh. Jeunen, A. Urlings, G. Op 't Veld, J. Hupperts, van de Monfortanen. „Sneltrein Den BoschBoxtel Eindhoven!" De conducteur inspec teerde de deurkrukken en bevesngde een nerveuze jongeman, dat hij niet liep te liegen. „Zeker, meneer, gaat u maar naar boven. Wij gaan naar Eindhoven." De jongeman kwam boven en ging op het laatste lege plaatsje van onze coupé zitten. Niemand deed een mond open. De reiziger in dameshoeden sliep in zijn hoekje onder de enorme vierkante monsterkoffer. Een soldaat draaide een sigaret, naast een heer met De Linie. De rest, allemaal vrou wen, keek wezenloos naar buiten. De electrische locomotief stoof denderend voor de kreunende en krakende wagens. Boven de herrie uit trok toen plot seling een langgerekte zucht door de coupé. „Ongelooflijk" was het nauwelijks hoorbare einde van die zucht. Wie wakker was keek nieuwsgierig naar de nerveuze jongeman. Vooral de da mes toonden belangstelling. Weer een zucht. Weer was het „on gelooflijk." En de nerveuze schudde niet begrijpend het hoofd. „Ja, het leven is geen lolletje knikte een dame met een ritstas. „Bent u bij de Belastingen geweest informeerde een juffrouw, die be paald onderwijzeres was. „Wat zegt VBij de Belasting? Nee, ehuh, maar het was wel ongeloof lijk". De nerveuze was kennelijk in de war, maar niet duidelijk. De dames roken nu met zekerheid een of ander sensationeel nieuwtje. „Ge maakt ons wel een bietje nieuwsgierig" kon een gezellig dik Brabants vrouwtje zich niet langer inhouden. „Ja, kijkt V, de zaak zit zo. Ik ben vanmorgen naar een soort helderzien de geweest. Voor mijn vrouw, die klaagt over uitvallend haar." De nerveuze had een foto van zijn vrouw laten zien, vijf gulden betaald en een heel verhaal over zijn echtge note te horen gekregen. Inderaaad klop ten sommige dingen, die de helderzien de vertelde. Zijn vrouw was kernge zond en moest haar haar maar eens wassen met benzine. „Wat is daor nou veur ongeleuve- lijks an?" wilde het Brabantse vrouw tje weten. De nerveuze haalde diep adem. „Ik ging voor mijn vrouw en die mankeert niets. Maar laat die vent nou beweren, dat ik een zware maag patiënt ben."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3